افسردگی بعد از عمل بای پس معده

فهرست مطالب

در این مقاله سعی داریم تا به بررسی موضوع افسردگی بعد از عمل بای پس معده بپردازیم. چنان چه شما از علاقه مندان به داشتن وزنی ایده آل و تناسب اندام می باشید، با ما تا انتهای این مبحث، همراه شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل بای پس معده با ما در تماس باشید.

09120174510

مقدمه

افسردگی بعد از عمل بای پس معده
افسردگی بعد از عمل بای پس معده

در مقاله قبلی، افسردگی بعد از عمل اسلیو را بررسی کردیم.

اما تاثیر چاقی بر سلامت روان را نمی توان نادیده گرفت.

اینفوگرافیک افسردگی بعد از عمل بای پس معده

اینفوگرافیک افسردگی بعد از عمل بای پس معده
اینفوگرافیک افسردگی بعد از عمل بای پس معده

همچنین در بسیاری از موارد، به سبب آن که فرد چاق قادر به انجام کلیه فعالیت هایی که دیگران انجام می دهند، نمی باشد، این امر باعث کناره گیری از جامعه و در نهایت سبب افسردگی و کاهش میزان اعتماد به نفس در فرد می گردد.

به همین دلیل، افرادی که مبتلا به بیماری چاقی می باشند، همواره به دنبال راهی برای کاهش وزن خود می باشند. این افراد، معمولاً در ابتدا رژیم های لاغری مختلف را امتحان می کنند و سعی دارند تا با انجام حرکات ورزشی مختلف، وزن خود را کاهش دهند.

آیا افسردگی بعد از عمل بای پس معده واقعیت دارد؟

خیر؛ بلکه بعد از عمل بای پس معده اعتماد بنفس فرد تا 80 تا 90 درصد به علت خوش فرمی بدن و تناسب اندام افزایش می یابد.

مواردی که در این مقاله به آن پرداخته ایم، در ذیل لیست شده اند:

پیش زمینه ای بر درمان بیماری چاقی

عمل بای پس معده چیست؟

تاثیرات روحی پس از عمل بای پس معده

آیا عمل بای پس معده باعث افسردگی می شود؟

تغییر در عادات غذایی

تغییر در سبک زندگی

داشتن انتظارات نامعقول

مکانیسم دفاعی بدن

کم شدن حجم غذای مصرفی

ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی

عدم خوردن و نوشیدن به صورت همزمان

تغییرات هورمونی

کمبود ویتامین

فواید عمل بای پس معده

سخن آخر

 

پیش زمینه ای بر درمان بیماری چاقی

امروزه به سبب سبک نادرست زندگی و استفاده از رژیم های ناسالم، بسیاری از افراد، مشکل اضافه وزن پیدا کرده اند. اضافه وزن در صورتی که به درستی کنترل نشود، به بیماری چاقی و یا درجات بالاتر از آن، چاقی مفرط مبدل می گردد.

از این رو، تعداد بسیاری از مردم، همواره در تلاشند تا به کمک راه های مختلف، وزن خود را کاهش دهند و به تناسب اندام دست یابند.

پیش زمینه ای بر درمان بیماری چاقی
پیش زمینه ای بر درمان بیماری چاقی

مشکل چاقی و اضافه وزن، نه تنها خود باعث بروز بسیاری از مشکلات جسمی می شود، بلکه می تواند عامل ایجاد بسیاری از بیماری های روحی و روانی محسوب گردد. از جمله بیماری هایی که به سبب داشتن اضافه وزن در فرد ایجاد می شود، می توان به دیابت نوع 2، آپنه خواب، انواع بیماری های قلبی – عروقی و نیز مشکلات فشار خون، اشاره کرد.

رژیم های لاغری اگر استاندارد باشند و حرکات ورزشی اگر اصولی و به صورت منظم انجام شوند، می توانند در کاهش وزن بسیار تاثیر گذار باشند

رژیم های لاغری اگر استاندارد باشند و حرکات ورزشی اگر اصولی و به صورت منظم انجام شوند، می توانند در کاهش وزن بسیار تاثیر گذار باشند. اما این روش ها، تنها در شرایطی جوابگوی نیاز فرد می باشند که اضافه وزن فرد، هنوز به مرحله چاقی و یا چاقی مفرط نرسیده باشد.

مقاله ای که در حال مطالعه آن می باشید، در ارتباط با موضوع افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” نگاشته شده است. از تمامی علاقه مندان به این مبحث، دعوت می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه شوند.

در این موارد، گرفتن رژیم های سخت و حرکات ورزشی دشوار، حتی ممکن است صدمات جسمی شدیدی را به فرد وارد کند و چه بسا، تاثیر چندانی نیز در کاهش وزن نداشته باشد. از طرفی، به دلیل آن که پیروی از رژیم های لاغری، معمولاً کاری بسیار دشوار می باشد، فرد پس از مدت زمانی طولانی و یا کوتاه مدت، از پیروی از آن خسته می شود.

این امر سبب می گردد که نه تنها کاهش وزنی که در اثر رژیم غذایی ایجاد شده، مجدداً افزایش یابد، بلکه در بسیاری از موارد، مشاهده می شود که فرد به اضافه وزنی بیش از وزن پیشین خود، دچار می گردد.

رژیم لاغری و ورزش، نمی تواند راه های تاثیر گذاری بر کاهش وزن باشند

لذا رژیم لاغری و ورزش، نمی تواند راه های تاثیر گذاری بر کاهش وزن باشند. این امر خود سبب نا امیدی و افسردگی در فرد می شود. اما در این میان، متخصصان و پزشکان جراح، راه های بسیار مفیدی را برای کاهش وزن معرفی کرده اند.

یکی از تاثیرگذار ترین روش های کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام، انجام عمل بای پس معده می باشد. عمل بای پس معده، یکی از انواع جراحی های چاقی به شمار می رود که سبب کاهش وزن در مدت کوتاهی می گردد.

کاهش وزن حاصل شده پس از انجام عمل بای پس معده، برگشت ناپذیر و دائمی می باشد.

بدین معنا که وزن از دست رفته فرد، به هیچ عنوان مجدداً بر نخواهد گشت.

رژیم لاغری و ورزش، نمی تواند راه های تاثیر گذاری بر کاهش وزن باشند
رژیم لاغری و ورزش، نمی تواند راه های تاثیر گذاری بر کاهش وزن باشند

کاهش وزنی که پس از عمل بای پس معده در فرد دیده می شود، آن چنان مشخص می باشد که فرد می تواند هر روز در آینه، با مشاهده تغییرات خود، به فردای خویش امیدوارتر شود. این امر باعث بالاتر رفتن اعتماد به نفس در وی شده و به وی جسارت حضور در مجامع عمومی را خواهد داد.

در مقاله افسردگی بعد از عمل بای پس معده “، سعی داریم تا به موضوع عمل بای پس معده و فواید جسمی و روحی بعد از آن بپردازیم.

اگر شما نیز به مشکل اضافه وزن و یا در نوع حاد آن، چاقی و یا چاقی مفرط دچار می باشید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می  کنیم.

عمل بای پس معده چیست؟

عمل جراحی چاقی از نوع بای پس معده، یکی از انواع جراحی های چاقی پرطرفدار در میان افرادی می باشد که به مشکل چاقی دچار هستند. بسیاری از این افراد، از طریق رژیم های لاغری و ورزش، نتوانسته اند به تناسب اندام دست یابند و به دنبال راهی برای کاهش وزن خود می باشند.

جراحان چاقی و متخصصان در زمینه بیماری های چاقی، در بسیاری از موارد به این افراد، انجام عمل بای پس معده را پیشنهاد می کنند. در عمل بای پس معده، تغییراتی در سیستم گوارشی فرد ایجاد می شود.

همچنین می توانید با مطالعه عمل بای پس معده چيست اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

عمل بای پس معده چیست؟
عمل بای پس معده چیست؟

این تغییرات باعث کم شدن میزان مصرف و جذب مواد غذایی شده و در نهایت به کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام، منتج می گردد. عمل کاهش وزن و چربی سوزی، هنگامی در بدن فرد رخ می دهد که میزان کالری مصرفی بدن از اندازه کالری مورد نیاز بدن برای جذب بدن، کمتر باشد.

در طی عمل بای پس معده یا همان Gastric Bypass، جراح چاقی، تغییراتی را هم روی بخش معده و هم روی روده ایجاد می کند

در طی عمل بای پس معده یا همان Gastric Bypass، جراح چاقی، تغییراتی را هم روی بخش معده و هم روی روده ایجاد می کند. ابتدا می بایست بخشی از معده از گردونه هضم غذا حذف گردد.

برای این کار، حجم معده در طی عمل جراحی کاهش می یابد. برای این کار، جراح، معده را به دو قسمت تقسیم می کند و بخشی از معده کنار گذاشته می شود. در حین این عمل جراحی، تنها 5 الی 10 درصد از حجم معده باقی می ماند که این امر باعث کم شدن گنجایش معده و در نتیجه مصرف کمتر غذا می شود.

همچنین در ادامه، قسمتی از روده کوچک مسدود می گردد و آن بخش، از مسیر جذب غذا کنار گذاشته می شود. به کمک این روش، هم حجم معده و هم روده کاهش پیدا کرده و میل به مصرف مواد غذایی و همچنین میزان جذب مواد غذایی مصرفی، کاهش می یابند.

با کاهش مصرف و جذب مواد غذایی، عمل کاهش وزن در بدن بیمار به وجود می آید

با کاهش مصرف و جذب مواد غذایی، عمل کاهش وزن در بدن بیمار به وجود می آید. در عمل بای پس معده، هیچ قسمتی از معده و روده از بدن بیمار خارج نمی گردد. به همین دلیل تمامی روند نرمال معده و روده به صورت عادی انجام می گیرند.

میزان آنزیم ها و ترشحات آن ها در داخل معده و روده به صورت عادی ادامه خواهد داشت. به همین سبب، فرد پس از انجام عمل بای پس معده، هیچ گونه آسیب جسمی و داخلی و همچنین عوارضی که ناشی از انجام عمل جراحی چاقی باشد را تجربه نخواهد کرد.

با کاهش مصرف و جذب مواد غذایی، عمل کاهش وزن در بدن بیمار به وجود می آید
با کاهش مصرف و جذب مواد غذایی، عمل کاهش وزن در بدن بیمار به وجود می آید

در این مقاله، سعی داریم به بررسی موضوع ” افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” بپردازیم. اگر شما نیز دارای اضافه وزن می باشید و تمایل به انجام عمل بای پس معده دارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید.

تاثیرات روحی پس از عمل بای پس معده

جسم و روح انسان، هر دو عواملی تاثیر گذار بر سلامت بدن می باشند. سلامت روحی و روانی به همان اندازه که سلامت جسمی و فیزیکی بدن برای کارکرد بدن مهم و تاثیرگذار می باشد، مهم است.

تاثیرات روحی پس از عمل بای پس معده
تاثیرات روحی پس از عمل بای پس معده

بدون تردید، اولین دلیل برای انجام عمل جراحی چاقی برای افرادی که مبتلا به این بیماری می باشند، به دست آوردن سلامت روحی و جسمی به صورت همزمان می باشد. در برخی از موارد گفته می شود که انجام عمل جراحی چاقی، عاملی بر بروز افسردگی است.

اما در حقیقت، جراحی چاقی عاملی بر کاهش این اثرات سوء روحی می باشد. افسردگی ناشی از ابتلا به بیماری چاقی پس از انجام عمل جراحی، به صورت کامل از بین می رود که این امر، در بازگشت روندی شاد و روح بخش در زندگی، بسیار ضروری می باشد.

اما پس از انجام این عمل جراحی، تغییراتی بسیار واضح در روند زندگی فرد به وجود می آید که این تغییرات، در برخی از موارد باعث سردرگمی و تحریک احساسات فرد می گردد. از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

فرد سال ها و برای مدتی طولانی خود را به صورت فردی چاق و دارای اضافه وزن دیده است و حال پس از انجام عمل جراحی چاقی، روز به روز شاهد کاهش وزن خود می باشد.

این تغییر اگر چه بسیار مثبت و شادی بخش است، اما از طرفی می تواند برای فرد، در ابتدا کمی عجیب و غیر قابل قبول باشد.

تغییر در رژیم غذایی؛ خود عامل دیگری است که می تواند در روحیه فرد تاثیر بگذارد.

شما در حال خواندن مقاله ” افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” می باشید. با ما همچنان تا چایان این مقاله همراه باشید.

پیش از انجام عمل جراحی، بیشتر افراد مبتلا به مشکل چاقی، هر زمان که دچار استرس و یا اضطراب می شدند، اقدام به پرخوری می کردند. اما این کار پس از انجام عمل بای پس معده، دیگر امکانپذیر نمی باشد.

برای مقابله با این امر، می توان از راه های دیگری برای کاهش استرس استفاده کرد. در این زمینه، بهتر است با یک مشاور صحبت شود.

پس از انجام عمل جراحی چاقی، در ابتدا ممکن است کاهش وزن با سرعت بسیار بالایی رخ دهد و پس از آن، به ظاهر این روند متوقف گردد. این در حالی است که روند کاهش وزن، همچنان در حال انجام می باشد.

اما کاهش وزن به صورت تدریجی و در یک دوره زمانی خاص رخ می دهد. فرد ممکن است با مشاهده این امر، کمی دچار استرس و نگرانی شود و احساس کند که دیگر فرآیند کاهش وزن در فرد انجام نمی شود.

پس از انجام عمل جراحی چاقی، بسیاری از افراد گمان می کنند که تمامی توجهات دیگران به سمت ایشان متمرکز شده است

پس از انجام عمل جراحی چاقی، بسیاری از افراد گمان می کنند که تمامی توجهات دیگران به سمت ایشان متمرکز شده است. این باور، چه صحیح باشد و چه نادرست، باعث ایجاد حالات ناخوشایندی در افراد می شود.

حتی در برخی از موارد می تواند بسیار آزاردهنده شده و به تدریج در فرد حالات افسردگی ایجاد نماید. برای حل این مشکل، بهتر است که با یک مشاور خوب، مشورت شود.

پیشنهاد می کنیم از پست مراقبت بعد از عمل بای پس معده و لاغری در دو روز دیدن کنید.

پس از انجام عمل جراحی چاقی، بسیاری از افراد گمان می کنند که تمامی توجهات دیگران به سمت ایشان متمرکز شده است
پس از انجام عمل جراحی چاقی، بسیاری از افراد گمان می کنند که تمامی توجهات دیگران به سمت ایشان متمرکز شده است

پس از انجام عمل بای پس معده، نوشیدن الکل محدود و ممنوع می شود. این امر به سبب واکنش متفاوتی می باشد که بدن به مصرف نوشیدنی های الکلی، پس از انجام عمل بای پس معده از خود نشان می دهد.

در این مقاله، سعی کرده ایم تا به بررسی موضوع ” افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” بپردازیم.

اگر شما نیز از علاقه مندان به داشتن تناسب اندام می باشید، با ما تا انتهای این مقاله، همراه شوید.

آیا عمل بای پس معده باعث افسردگی می شود؟

بسیاری از افراد، بر این باورند که جراحی چاقی، باعث بروز افسردگی در فرد می گردد، اما این یک باور نادرست و اشتباه است.

پس از عمل جراحی چاقی، کاهش وزن در فرد آغاز می گردد. این کاهش وزن تا به آن میزان می باشد که فرد، 60 تا 80 درصد از وزن اضافی خود را با گذشت زمان و به تدریج از دست می دهد و این امر، باعث شادی و بالا بردن اعتماد به نفس در فرد می گردد.

پس از انجام این عمل جراحی، فرد می بایست از نکاتی که پزشک معالج به وی توصیه می کند، پیروی کرده تا روند کاهش وزن افزایش یافته و  علاوه بر این، فرد به کمبود مواد غذایی در بدن دچار نگردد.

اما این باور اشتباه، در بسیاری از افراد شایع شده است که پس از انجام عمل بای پس معده، فرد دچار افسردگی می گردد. لذا در این بخش از مقاله، به این موارد اشاره کرده ایم.

تغییر در عادات غذایی

یکی از مواردی که گفته می شود عمل بای پس معده باعث افسردگی می شود، از آنجا ناشی می گردد که فرد نمی تواند به راحتی و بدون احساس عذاب وجدان، هر غذایی را که مایل است، مصرف نماید.

لازم به ذکر است که به جز مدت زمانی که فرد تحت نظر پزشک خود می باشد و به وی یک رژیم غذایی مشخص را تجویز می نماید، پس از آن، فرد می تواند از تمامی مواد غذایی که مایل است، مصرف کند.

تغییر در عادات غذایی
تغییر در عادات غذایی

تنها تفاوتی که مصرف مواد غذایی قبل و بعد از جراحی با هم دارند، میزان مصرف آن می باشد. پس از انجام عمل جراحی چاقی، به سبب آن که معده و روده فرد کوچکتر شده اند، نمی تواند غذای بسیاری را مصرف کند که این امر خود، نه تنها باعث افسردگی نمی شود، بلکه نکته بسیار مثبتی نیز به همراه دارد که آن، حفظ تناسب اندام همیشگی می باشد.

تغییر در سبک زندگی

علاوه بر این امر، فرد می بایست آماده تغییر در سبک زندگی خود باشد. افراد به دلیل آن که به سبک زندگی قبلی خود که نادرست بوده و سبب افزایش وزن در ایشان شده است، عادت کرده اند، نمی توانند تغییرات جدید را بپذیرند.

تغییر در سبک زندگی
تغییر در سبک زندگی

مقاله ای که پیش روی شماست، به بررسی موضوع ” افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” پرداخته است. اگر شما نیز از علاقه مندان به این مبحث می باشید، با ما تا انتهای این مقاله، همراه شوید.

اما باید دانست که تغییر در سبک زندگی و خوراک، خود عاملی شادی آور در زندگی فرد می باشد.

هنگامی که فرد، می بیند که با سبک زندگی جدید خود، می تواند هم تناسب اندام خود را حفظ نماید و هم سالم و سلامت باشد، این امر، نه تنها باعث افسردگی در وی نمی شود، بلکه،باعث ایجاد انرژی و احساس آمادگی برای حضور در انجام کلیه امور خود در جوامع عمومی می باشد.

پس از انجام عمل بای پس معده، یک رژیم غذایی سالم و انجام حرکات ورزشی، دو عامل جدا نشدنی زندگی فرد می شوند که فرد می بایست خود را با این دو عامل تطبیق دهد تا بتواند سلامتی جسمی و روحی خود را حفظ نماید.

جراحی بای پس معده، یک روش عادی و بی نقص برای بهتر کردن شرایط جسمی و روحی فرد می باشد

جراحی بای پس معده، یک روش عادی و بی نقص برای بهتر کردن شرایط جسمی و روحی فرد می باشد که ارتباط بسیار نزدیکی با رفع مشکل چاقی و نیز بهبود کیفیت زندگی فرد دارد. این روش می تواند در زمانی کوتاه، کاهش وزنی بسیار زیاد را در فرد مبتلا به بیماری چاقی ایجاد نماید.

چنان چه پس از عمل بای پس معده، از رژیم غذایی سالم و استاندارد استفاده شود و همواره به انجام حرکات ورزشی به صورت منظم و ممتد ادامه داده شود، سلامتی پس از انجام عمل جراحی، امری تضمین شده می باشد.

گر چه گاهاً در برخی از افراد دیده می شود که تا مدت زمانی اندک، پس از انجام عمل بای پس معده، امکان تطبیق عادات روزانه با کارکرد معده به وجود می آید. این امر از آن رو رخ می دهد که فرد، هنوز به روند جدید کارکرد معده خود عادت نکرده است و کمی زمان لازم است تا این فرآیند را برای خودپردازش کرده و آن را به عنوان بخش عادی زندگی خود بپذیرد.

جراحی بای پس معده، یک روش عادی و بی نقص برای بهتر کردن شرایط جسمی و روحی فرد می باشد
جراحی بای پس معده، یک روش عادی و بی نقص برای بهتر کردن شرایط جسمی و روحی فرد می باشد

اما پس از پذیرش سبک زندگی جدید، فرد نه تنها دچار هیچ گونه افسردگی نخواهد شد، بلکه مشاهده سلامت جسمی و روحی روز افزون وی، خود عاملی بر افزایش نشاط و شادی پس از انجام عمل بای پس معده به شمار می رود.

این مقاله در ارتباط با موضوع ” افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” می باشد. اگر شما نیز از علاقه مندان به این موضوع می باشید، با ما همچنان تا پایان این مقاله همراه شوید.

داشتن انتظارات نامعقول

از دیگر عواملی که افراد از آن به عنوان ” افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” یاد می کنند، کم نکردن وزن و نرسیدن به تناسب اندام در زمان و در حد مورد انتظار فرد می باشد. انجام عمل جراحی چاقی، تاثیر بسیار زیادی بر کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام در کوتاه ترین زمان ممکن دارد.

اما این کاهش وزن، متناسب با شرایط جسمی فرد و نیز میزان پیروی از دستورات جراح و تغییرات در سبک زندگی، متفاوت می باشد. به صورت متوسط، این گونه بیان می شود که پس از انجام عمل جراحی بای پس معده، 60 تا 80 درصد از وزن اضافی فرد، در طول مدت 6 الی یک سال، کاهش می یابد.

این یک روند عادی و نرمال می باشد که در بسیاری از افراد، پس از انجام عمل بای پس معده، مشاهده شده است.

داشتن انتظارات نامعقول
داشتن انتظارات نامعقول
بسیاری از افراد، انتظار دارند که پس از انجام عمل جراحی چاقی، به صورت معجزه آسایی تمامی وزن اضافی بدن ایشان در مدتی کوتاه از بین برود

حال آن که بسیاری از افراد، انتظار دارند که پس از انجام عمل جراحی چاقی، به صورت معجزه آسایی تمامی وزن اضافی بدن ایشان در مدتی کوتاه از بین برود و چون این اتفاق معجزه آسا رخ نمی دهد، این افراد دچار ناامیدی و افسردگی می شوند و در برخی از موارد، به سبک زندگی پیشین خود باز می گردند.

در این زمینه، جراح متخصص، پیش از انجام عمل جراحی چاقی، می بایست این افراد را به خوبی در این زمینه آگاه بنماید و با ایشان در مورد مدت زمان و میزان کاهش وزن ناشی از انجام جراحی چاقی، مشورت نماید و چنان چه جای ابهامی برای بیمار بماند، آن را برطرف کند.

با این روش، فرد نه تنها از کاهش وزن بعد از عمل جراحی چاقی رضایت خاطر خواهد یافت، بلکه بر اصول و نکاتی که پزشک جراح توصیه می کند، به دقت عمل خواهد کرد تا به نتیجه مطلوب خود، دست یابد.

نکته جالب توجه در مورد عمل بای پس معده، این است که عموماً تغییرات فاحش و کاهش وزن بسیاری از ماه ششم به بعد رخ می دهد که کاملاً مشهود می باشند. این امر خود عاملی بر افزایش اعتماد به نفس در فرد می گردد.

بسیاری از افراد، انتظار دارند که پس از انجام عمل جراحی چاقی، به صورت معجزه آسایی تمامی وزن اضافی بدن ایشان در مدتی کوتاه از بین برود
بسیاری از افراد، انتظار دارند که پس از انجام عمل جراحی چاقی، به صورت معجزه آسایی تمامی وزن اضافی بدن ایشان در مدتی کوتاه از بین برود

در این مقاله، سعی کرده ایم، به بررسی موضوع افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” بپردازیم.

با ما همچنان تا پایان این مقاله، همراه شوید.

مکانیسم دفاعی بدن

از دیگر مواردی که از آن به عنوان افسردگی پس از عمل بای پس معده عنوان می کنند، عکس العمل طبیعی بدن پس از انجام این عمل چاقی می باشد. نه تنها پس از این عمل جراحی، بلکه بعد از هرگونه جراحی دیگر، بدن فرد، مکانیسم ایمنی ویژه ای را در خود فعال می کند که این امر در فرد باعث بالا بردن میزان افسردگی و استرس در فرد می شود.

این وضعیت، کاملاً پایدار است و پس از مدت زمانی کوتاه بعد از عمل جراحی، به صورت کامل رفع می شود.

کم شدن حجم غذای مصرفی

علاوه بر این، فرد پس از انجام عمل جراحی، به سبب کوچک تر شدن حجم معده و روده، دیگر قادر به مصرف مواد غذایی در حجم بالا نمی باشد. این مساله برای افرادی که پیش از انجام عمل جراحی چاقی حجم بالایی از غذا را مصرف می نمودند، شاید بسیار دشوار به نظر آید.

اما هنگامی که فرد کاهش وزن خود را به تدریج و روز به روز مشاهده می کند و سلامتی جسمانی خود را مجدداً باز می یابد، نه تنها این عامل را دلیلی بر افسرده شدن نمی بیند، بلکه از این که جسم و روحی سالم پیدا کرده است، بسیار شاد و مسرور خواهد بود.

کم شدن حجم غذای مصرفی
کم شدن حجم غذای مصرفی

ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی

اما یکی از موارد ممنوعیت مصرف پس از انجام عمل اسلیو معده، نوشیدنی های الکلی می باشد.

بدن فرد پس از انجام این عمل چاقی، الکل را متابولیزه می کند.

با نوشیدن حتی مقدار بسیار کمی الکل، این میزان با سرعت بسیار بالایی جذب جریان خون می شود و روی بدن بیمار تاثیر می گذارد.

لذا مصرف الکل پس از انجام این عمل جراحی، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. مصرف نوشیدنی های الکلی، مضرات بسیار زیادی را نه تنها پس از عمل جراحی بای پس معده، بلکه به صورت کلی روی جسم و روح بدن خواهند داشت.

ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی
ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی

در این مقاله، سعی داریم تا به بررسی موضوع افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” بپردازیم.

با ما همچنان تا پایان این مقاله همراه شوید.

همچنین، مصرف الکل می تواند باعث پیری زودرس در ناحیه پوست شود و اثرات نامطلوبی بر اندام داخلی بدن خواهد گذاشت که همگی باعث از بین رفتن این اندام های داخلی می گردد.

لذا در بسیاری از موارد، برای حفظ سلامتی و شادابی توصیه می شود که مصرف الکل محدود و یا قطع گردد. فرد با توجه به تمامی این نکات، نه تنها از ترک مصرف نوشیدنی های الکلی افسرده نخواهد شد، بلکه این امر باعث شادابی و سلامتی بیشتر ذهن و روح و نیز جسم فرد نیز خواهد شد.

عدم خوردن و نوشیدن به صورت همزمان

پس از انجام عمل بای پس معده، اکیداً توصیه می شود که نباید مواد خوارکی و نوشیدنی ها به صورت همزمان با یکدیگر مصرف گردند. با توجه به تغییر در حجم معده و روده، با خوردن همزمان مایعات و مواد غذایی، میزان حجم معده، با مایعات پر شده و دیگر جایی برای مصرف مواد غذایی دیگر باقی نخواهد ماند.

این امر سبب می شود که، بدن نتواند مواد غذایی لازم برای بدن را جذب نماید که این امر، باعث ایجاد ضعف و کمبود انرژی در بدن می گردد. به همین دلیل، به هیچ عنوان نباید پس از انجام این عمل چاقی، فرد مایعات و مواد خوراکی را با هم مصرف کند.

عدم خوردن و نوشیدن به صورت همزمان
عدم خوردن و نوشیدن به صورت همزمان

در بسیاری از مجامع و محافل، مصرف این دو با هم، امری عادی می باشد.

از آنجا که فرد پس از انجام عمل جراحی چاقی در میزان خوردن و آشامیدن بسیار محدود می باشد و در بسیاری از مهمانی ها و مراسم، خوردن و آشامیدن جزو رسومات محسوب می شود، فرد احساس طرد شدگی از جامعه را پیدا کرده و گوشه گیر می شود.

در برخی از موارد نیز ممکن است که فرد احساس جدا افتادگی از جمع را پیدا کرده و تمایلی به حضور در محافل را نداشته باشد

در برخی از موارد نیز ممکن است که فرد احساس جدا افتادگی از جمع را پیدا کرده و تمایلی به حضور در محافل را نداشته باشد.اما باید توجه کرد که این امر، برای حفظ سلامت فرد لازم است. هنگامی که فرد آگاه گردد که این امر، سبب سلامت جسمی و روحی وی شده و راه وی را برای حضور در مجامع با ظاهری مطلوب باز می نماید، این امر از بروز افسردگی در فرد جلوگیری خواهد کرد.

داشتن یک اندام سالم و تناسب اندامی دائمی، عوامل بسیار مهمی است که پس از انجام عمل جراحی بای پس معده در افراد مبتلا به چاقی، به وجود می آید. این عوامل، خود سبب از بین رفتن حالات افسردگی ناشی از انجام عمل جراحی چاقی می شود.

مقاله ای که پیش روی شماست، به بررسی موضوع ” افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” پرداخته است.

اگر شما نیز از بیماری چاقی رنج می برید و از علاقه مندان به انجام جراحی بای پس معده می باشید، با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید.

تغییرات هورمونی

پس از انجام عمل جراحی چاقی از نوع بای پس معده، نوع رژیم غذایی فرد، به صورت کامل تغییر می کند.

در برخی از موارد، عاملی که از آن به عنوان افسردگی پس از عمل بای پس معده یاد می کنند، تنها به سبب تغییر در رژیم غذایی فرد و نیز تغییرات در میزان هورمون هایی می باشد که پس از انجام جراحی چاقی، ترشح می گردند.

تغییر در عادات غذایی یا همان رژیم غذایی جدیدی که فرد می بایست از آن پیروی نماید، می تواند باعث ترشح هورمون سروتونین در بدن شود. وجود و افزایش این هورمون در بدن فرد، سبب تغییر در انتقال دهنده های عصبی به مغز می گردد.

این تغییرات، تاثیر بسیار مستقیمی بر ایجاد افسردگی و نیز اضطراب در فرد می گذارد. باید توجه داشته باشید که این تغییرات به صورت موقتی بوده و تنها تا زمانی ادامه خواهد یافت که فرد بتواند بدن خود را با رژیم غذایی جدید، تطبیق دهد.

پس از آن، فرد دیگر هیچ گونه حالات اضطراب و یا افسردگی را تجربه نخواهد کرد. بلکه به سبب کاهش وزن روز به روز خود و نزدیک شدن به تناسب اندام، هر روز احساس شادمانی و اعتماد به نفس بیشتری را پیدا خواهد کرد.

تغییرات هورمونی
تغییرات هورمونی

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین ها در بدن، می تواند خود عاملی بر افسردگی باشد. پس از انجام عمل بای پس معده، فرد میزان کمتری از غذاها را مصرف می کند و به سبب کوتاه شدن مسیر روده، مقدار بسیار زیادی از همان غذای دریافتی، بدون آن که جذب بدن شوند، دفع می گردند.

این امر، سبب کاهش میزان ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن می شود که این امر خود می تواند باعث بروز افسردگی در فرد شود.

به همین سبب، جراحان چاقی، ویتامین هایی را برای فرد، برای پیش از انجام عمل جراحی چاقی و پس از آن تجویز می نمایند که فرد می بایست به صورت کامل و در زمان های دقیق، آن ویتامین ها را مصرف نماید.

کمبود ویتامین
کمبود ویتامین

این ویتامین ها، معمولاً برای تکمیل رژیم غذایی و به صورت مولتی ویتامین های جویدنی برای فرد تجویز می شوند

این ویتامین ها، معمولاً برای تکمیل رژیم غذایی و به صورت مولتی ویتامین های جویدنی برای فرد تجویز می شوند. با رعایت نکات گفته شده از طرف پزشک معالج، فرد به هیچ عنوان پس از انجام عمل جراحی بای پس، دچار کمبود ویتامین نمی شود و به هیچ عنوان به افسردگی ناشی از کمبود آن نیز مبتلا نخواهد شد.

این در حالی است که با تامین ویتامین های مورد نیاز بدن، فرد توانایی بیشتری برای انجام فعالیت های روزانه خود خواهد داشت و این امر باعث بالا بردن میزان طراوت و شادابی فرد نیز خواهد شد.

علاوه بر این امر، فرد بی صبرانه و روز به روز، روند کاهش وزن خود را دنبال کرده و اعتماد به نفس بیشتری برای حضور در جمع، پیدا خواهد کرد.

در این مقاله، سعی کرده ایم موضوع ” افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” را مورد بررسی و پژوهش قرار دهیم.

با ما همچنان تا پایان این مقاله، همراه بمانید.

فواید عمل بای پس معده

عمل بای پس معده فواید بسیار زیادی را برای بیمار به همراه خواهد داشت. مهم ترین مزیت انجام این عمل جراحی چاقی، کاهش وزن و سبک شدن بدن می باشد که باعث می شود تا فشار کمتری بر مفاصل بدن وارد شود.

به همین سبب، زانو درد و کمر درد ناشی از چاقی، به صورت کامل از بین می رود. علاوه بر این، فرد با دیدن ظاهر و مشاهده کاهش وزن خود، روز به روز برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام، انگیزه ای دو چندان پیدا می کند.

همچنین، فرد با انجام حرکات ورزشی سبک و زیر نظر پزشک متخصص، می تواند روند کاهش وزن خود را افزایش دهد که این امر خود می تواند در بالا بردن انگیزه فرد، بسیار مؤثر باشد.

در صورتی که فرد از دستورات و رژیم غذایی داده شده توسط پزشک معالج پس از انجام عمل جراحی لاغری به درستی پیروی نماید

علاوه بر موارد ذکر شده، در صورتی که فرد از دستورات و رژیم غذایی داده شده توسط پزشک معالج پس از انجام عمل جراحی لاغری به درستی پیروی نماید، بهبودی پس از انجام عمل را سرعت خواهد بخشید و می تواند در زمانی کوتاه به انجام فعالیت های روزانه خویش بازگردد که این امر خود عاملی دیگر برای بازگشت به روند عادی زندگی و عدم احساس افسردگی و تنهایی می باشد.

علاوه بر تمامی این موارد، بسیاری از بیماری های مرتبط با چاق، نظیر دیابت نوع 2 ، فشار خون و بسیاری از بیماری های قلبی – عروقی، پس از انجام عمل چاقی، به صورت کامل از بین رفته و بهبود می یابند که این امر، خود عاملی مشوق برای فرد به شمار می رود.

این موارد تنها گوشه ای از هزاران فواید انجام عمل جراحی بای پس معده برای فرد می باشند.

چنان چه جراح متخصص پیش از انجام عمل جراحی چاقی، فرد را از نظر ذهنی برای تغییرات پس از انجام عمل جراحی آماده کند، فرد نه تنها دچار افسردگی نخواهد شد، بلکه امید بیشتری برای شروع یک زندگی بهتر با سبکی نوین را پیدا خواهد کرد.

سخن آخر

بیماری چاقی، امروزه به یکی از بزرگترین معضلات بشری مبدل گردیده است. در این میان، راه های بسیاری برای درمان این مشکل از طرف پزشکان و علما ارائه شده است. از آن جمله می توان به رژیم های لاغری و انجام حرکات ورزشی اشاره کرد.

این روش ها، بسیار مفید هستند اما برای افرادی که به مشکل چاقی مفرط دچار می باشند، نمی توانند کارآمد باشند. از این رو، به افراد چاق که دارای بیماری های مرتبط با چاقی می باشند و نیز افرادی که مبتلا به بیماری چاقی مفرط هستند، انجام عمل جراحی چاقی از طرف پزشکان و جراحان خبره توصیه می شود.

گاهاً گفته می شود که انجام این نوع از عمل های چاقی، سبب افسردگی در افراد می شود. در حالی که نه تنها انجام عمل جراحی چاقی باعث بروز افسردگی نمی گردد، بلکه به دلیل خوش اندام شدن، باعث بالا بردن سطح امید به زندگی و ایجاد شادابی بیشتر در روند زندگی فرد می شود.

در این مقاله، تلاش شد تا به بررسی موضوع ” افسردگی بعد از عمل بای پس معده ” بپردازیم.

امید است که اطلاعات بیان شده در این مقاله، برای علاقه مندان به این موضوع، مفید واقع شده باشد.

در پایان توصیه می کنیم، مقاله ورزش بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید