افسردگی بعد از عمل اسلیو

افسردگی بعد از عمل اسلیو

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی موضوع افسردگی بعد از عمل اسلیو معده می پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

آیا جراحی اسلیو باعث افسردگی می شود؟

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

افسردگی بعد از اسلیو معده چقدر طول می کشد؟

شنیدن این جمله غیرمعمول نیست: “وقتی تصمیم گرفتم این کار را انجام دهم به چه فکر می کردم؟” بسیاری از بیماران به من می گویند که “به عنوان یک دوست برای از دست دادن غذا عزادار هستند.”

من، بسیاری از بیماران را مشاهده کرده‌ام که این مورد را تجربه می‌کنند، اما بیشتر آنها در عرض 2 تا 3 ماه احساس بهتری دارند.

چرا بعد از اسلیو معده اینقدر احساساتی هستم؟

پس از انجام عمل جراحی چاقی، بسیاری از بیماران در سازگاری با سبک زندگی جدید خود با مشکلاتی مواجه می شوند.

این انتظار می رود. زندگی پس از جراحی چاقی شامل تغییرات زیادی در رژیم غذایی، سطح فعالیت و بدن شما است. این می تواند منجر به نوسانات خلقی، تحریک پذیری و حتی خلق و خوی ضعیف شود.

 

چاقی یکی از اصلی ترین معضلات افراد در جوامع نوین محسوب می شود.

به دلیل پیشرفت بیش از حد تکنولوژی و کم شدن تحرک افراد، شاهد افزایش روزافزون چاقی در جوامع می باشیم.

برای جلوگیری و کنترل چاقی افراد، روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها که اخیرا در جوامع پیشرفته رواج پیدا کرده است، جراحی چاقی می باشد.

 

مقدمه

افسردگی بعد از عمل اسلیو
افسردگی بعد از عمل اسلیو

جراحی معده برای لاغری، بدین منظور صورت می گیرد تا فرد بتواند وزن خود را پایین بیاورد.

یکی از بهترین روش های جراحی چاقی، انجام عمل اسلیو معده می باشد.

به باور بسیاری، این عمل به عنوان درمان قطعی دیابت نوع دو شناخته می شود.

در مقاله افسردگی بعد از عمل اسلیو معده، قصد داریم تا با جزئیات این عمل بیشتر آشنا شده و آن را به خوبی بشناسیم.

همچنین در مورد نوع عمل اسلیو و تاثیرات آن بر بدن نیز مطالبی بیان خواهد شد.

این شبهه وجود دارد که عوارضی همانند افسردگی بعد از عمل اسلیو معده ممکن است گریبان فرد را بگیرد که در این مقاله به رد این مطلب پرداخته و علل آن را نیز به طور تفصیلی بیان خواهیم کرد.

اینفوگرافیک افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

اینفوگرافیک افسردگی بعد از عمل اسلیو معده
اینفوگرافیک افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

برای این که شما نیز بتوانید جراحی اسلیو معده ی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید، باید جراحی حاذق و کاربلد را برای انجام این امر انتخاب کنید.

داشتن یک عمل جراحی موفقیت آمیز اسلیو معده می تواند افق های جدیدی را پیش روی شما بگشاید و گشوده شدن این افق ها در گرو انتخاب یک جراح خبره و اهتمام به انجام توصیه های این جراح می باشد.

علت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

بدن شما در مدت زمان کوتاهی پس از عمل تغییرات زیادی خواهد داشت.

اگرچه این تغییرات مثبت هستند، اما می توانند برای مدت کوتاهی باعث افسردگی شوند.پس از جراحی شرایطی پیش می آید که باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

این مشکل نیز می تواند یکی از عواملی باشد که فرد را پس از جراحی افسرده کند. معمولا برخی افراد برای کنترل استرس خود پرخوری می کنند. اگر بعد از جراحی نتوانند این عادت را ترک کنند و استرس خود را به روش دیگری مدیریت کنند، باعث افزایش فشار و استرس روی آنها می شود و افسرده می شوند.

همچنین در برخی موارد که عمل توسط جراحان کم تجربه انجام شود، سرعت کاهش وزن ممکن است پس از جراحی کند باشد.

یا پس از مدتی کاهش وزن با سرعت بالا، سرعت کاهش وزن کاهش می یابد، این امر می تواند بر خلق و خوی فرد تأثیر بگذارد و باعث افسردگی شود.

بعد از جراحی باید سبک زندگی خود را با توجه به تغییرات بدن خود تغییر دهید. این روند تغییر سبک زندگی، می تواند در ابتدا برای شما سخت باشد و شما را افسرده کند.

بعد از جراحی ممکن است در مورد امید به زندگی و کاهش توانایی ها و ظرفیت کاری استرس داشته باشید که زمینه افسردگی بعد از جراحی اسلیو را فراهم می کند.

داروهای آرامبخشی که پزشک تجویز می کند در بدتر شدن شرایط روحی تاثیر دارد. استرسی که بیمار از جراحی دارد، گاهی اوقات منجر به افسردگی می شود.

درمان افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

دلایل مختلفی وجود دارد که افراد پس از جراحی های مختلف دچار افسردگی می شوند. احتمال افسردگی بعد از جراحی اسلیو معده نیز وجود دارد. در زیر راه های درمان افسردگی بعد از جراحی اسلیو را شرح می دهیم.

1.به پزشک خود مراجعه کنید

یکی از راه های توصیه شده برای مقابله با افسردگی پس از جراحی  مراجعه به پزشک است. از مزیت های این روش این است که پزشک می تواند افسردگی شما را با تجویز داروهایی که با سایر داروهای شما تداخل ندارند کنترل کند.

2. خارج از منزل بروید

یکی دیگر از راه‌های بهبود افسردگی پس از gastric sleeve، بیرون رفتن از منزل است. پیاده روی باعث بهبود و کاهش افسردگی می شود. اگر به هر دلیل، در روزهای اول بعد از عمل نمی توانید به تنهایی بیرون بروید، از یکی از نزدیکان خود بخواهید که به شما کمک کند.

3. مثبت فکر کنید

دوره نقاهت را طولانی در نظر نگیرید. در مورد آن واقع بین باشید و اگر کمی بهبود در بهبودی خود مشاهده کردید، آن را جشن بگیرید.

4. ورزش کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با افسردگی پس از sleeve، ورزش است. ورزش علاوه بر پیشگیری از افسردگی پس از عمل، روند بهبودی را تسریع می کند. لازم به ذکر است که ورزش، به معنای انجام تمرینات سنگین نیست. پیاده روی ساده در خانه یا بیمارستان نیز ورزش محسوب می شود. بهتر است در مورد ورزش هایی که می توانید بعد از جراحی انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین می توانید با مطالعه افسردگی بعد از عمل بای پس معده اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

 

 

عناوین مقاله:

منظور از چاقی چیست و چه افرادی اصطلاحا چاق محسوب می شوند؟

علت پیدایش چاقی در افراد چیست؟

انواع مدل های چاقی

روش های مختلف درمان چاقی و کنترل وزن

جراحی اسلیو معده چیست؟

عمل جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

چه اقداماتی پیش از جراحی اسلیو معده لازم است؟

دوره ی مراقبت های پس از عمل اسلیو معده تا چه زمانی می باشد؟

تغییرات بدن پس از عمل جراحی اسلیو معده

آیا موضوع افسردگی بعد از عمل اسلیو معده در افراد صحت دارد؟

جمع بندی

آیا موضوع افسردگی بعد از عمل اسلیو معده در افراد صحت دارد؟

یکی از مسائلی که تحت عنوان تغییرات پس از عمل اسلیو معده مطرح می شود، بحث افسردگی بعد از عمل اسلیو معده می باشد.

در این بخش قصد داریم تا به بررسی صحت و سقم این مساله بپردازیم. برای آگاهی از صحت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده، ابتدا به بررسی معنی و مفهوم افسردگی می پردازیم. افسردگی اختلالی است که موجب بر هم خوردن قواعد زندگی افراد می شود.

اختلالی که در کنار خود غم و اضطراب را همراه با ناامیدی در قلب فرد ایجاد می کند. افسردگی بر افکار و احساسات افراد تاثیر می گذارد و ممکن است این تاثیرات به تصمیمات افراد نیز نفوذ پیدا کند.

در صورتی که فردی بیش از دو هفته در چنین حالتی باشد، حتما باید مشکل خود را با یک روانشناس مطرح کند تا بررسی های لازم صورت بگیرد. پس تا اینجا با مفهوم افسردگی آشنا شدیم.

علل زیادی برای به وجود آمدن افسردگی در افراد وجود دارد که با توجه به روحیه ی افراد و شرایط زندگی آن ها دسته بندی می شود.

جراحی اسلیو معده به طور مستقیم روی روان و نگرش افراد تاثیر نمی گذارد

جراحی اسلیو معده به طور مستقیم روی روان و نگرش افراد تاثیر نمی گذارد. جراحی اسلیو جزو آن دسته از جراحی هایی است که موجب بروز پیشرفتی خاص نسبت به گذشته در افراد می شود و آن پیشرفت کاهش وزن فرد می باشد.

تاثیر این مساله بر روان افراد به طور مستقیم نمی باشد، بلکه آثار و نتایج حاصله از جراحی اسلیو معده می تواند روی نگرش افراد نسبت به زندگی و آسایش روان آن ها تاثیر گذار باشد.

بسیاری از افراد، چاقی را مدافعی در برابر خود برای قرارگیری در مسیر پیشرفت می دانند و حال چگونه با رفع این مدافع می توانند نسبت به آینده ی خود و مسیر پیشرفت در آن باوری منفی داشته باشند.

در صورتی که با یک فرد با وزن بالا صحبت کنید، مطمئنا گلایه بسیاری از وزن خود و محدودیت های ناشی از آن خواهد داشت و کمتر کسی در بین افراد چاق پیدا می شود که از وزن بالای خود اظهار رضایت داشته باشد.

با انجام جراحی اسلیو معده، چاقی افراد از میان برداشته می شود

با انجام جراحی اسلیو معده، چاقی افراد از میان برداشته می شود و این امر قطعا بر روان و نگرش افراد نسبت به زندگی تاثیر گذار می باشد.

اما تاثیر این امر روی بیمار قطعا تاثیری مثبت خواهد بود. فردی که جراحی اسلیو را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد، می تواند محدودیت های ناشی از امر چاقی را نیز به راحتی دور بزند و این مساله موجب باز شدن راهی جدید در برابر فرد خواهد شد.

حال با این اوصاف چگونه می توان گفت که جراحی اسلیو معده موجب افسردگی افراد می شود؟ مطمئنا چنین ادعایی در این باب قطعیت ندارد و فردی که مورد جراحی اسلیو قرار گرفته است، نه تنها افسرده نمی شود، بلکه روحیه ی خود را باز می یابد و از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار می شود.

از دست دادن اعتماد به نفس

یکی از آفت های مهم چاقی، از دست دادن اعتماد به نفس به خاطر عدم تناسب اندام و ویژگی های ظاهری می باشد.

جراحی اسلیو با اعطای تناسب اندام به فرد موجب می شود تا وی بتواند دوباره احساس وجود کند و اعتماد به نفس خود را به خوبی باز یابد.

اصطلاح صحیح در مورد تاثیرات اسلیو روی روان افراد بدین گونه می باشد که باید بگوییم پس از جراحی اسلیو معده، خلق و خوی افراد ممکن است تا مدتی معین متغیر باشد و این امر نیز پس از تمامی جراحی ها روی بدن اتفاق می افتد.

بخشی از این تغییر خلق مربوط به جراحی می باشد که معمولا کوتاه مدت می باشد و نهایتا پس از سه ماه به طور کامل برطرف می شود.

بخش اصلی تغییر رفتار و منش افراد ناشی از تاثیرات جراحی روی روان افراد می باشد

اما بخش اصلی تغییر رفتار و منش افراد ناشی از تاثیرات جراحی روی روان افراد می باشد. در جراحی اسلیو، فردی غول چاقی خود را شکست داده است و آن را پشت سر گذاشته و دیگر دارای اندام نامتوازن قبلی خود نمی باشد.

حال چگونه ممکن است چنین فردی از تناسب اندام کنونی خود ناراضی باشد؟ معمولا افرادی که یک سال از جراحی اسلیو معده شان می گذرد، احساس سرزندگی و نشاط بیشتری نسبت به گذشته ی خود دارند چرا که تناسب اندام فوق العاده ای را در طول این یک سال به دست آورده اند.

همچنین اکثر افراد پس از جراحی اسلیو شروع به انجام فعالیت های ورزشی منظم می کنند که این امر نیز از ابتلای افراد به افسردگی و ناامیدی به شدت جلوگیری می کند.

 

منظور از چاقی چیست و چه افرادی اصطلاحا چاق محسوب می شوند؟

بهتر است قبل از بررسی موضوع افسردگی بعد از عمل اسلیو معده، با مفهوم چاقی و فرد چاق آشنا شویم و بدانیم که چه افرادی در علم پزشکی چاق شناخته می شوند. فایده ی این بحث در این است که در صورت آشنایی با مفهوم چاقی بهتر می توانیم در مورد انجام جراحی اسلیو معده تصمیم بگیریم.

چاقی در اصطلاح عامیانه افرادی را شامل می شود که دارای چربی انباشته و بیش از حد در بدن خود می باشند. یکی از اصلی ترین عوارض انباشته شدن چربی ها در بدن، تاثیر آن در ظاهر افراد می باشد. معمولا افراد چاق در جامعه را می توان به طور تقریبی از ظاهر هیکل و بدنشان شناخت.

در اصطلاح تخصصی برای شناخت افراد چاق، از شاخص توده ی بدنی آن ها استفاده می شود.

شاخص توده ی بدنی یا BMI فرمول خاصی است که به سبب آن می توان میزان نسبی تراکم عضلات و چربی ها را در بدن افراد به دست آورد و در صورتی که این تراکم بیش از حد نرمال باشد، می توان فرد را چاق نامید.

برنامه ها و سایت های مختلفی برای سنجش تراکم بدنی افراد وجود دارند

در حال حاضر برنامه ها و سایت های مختلفی برای سنجش تراکم بدنی افراد وجود دارند که در صورت علاقه می توانید شاخص توده ی بدنی خود را از این طریق محاسبه کنید. پس در اصطلاح علمی صرفا افرادی چاق محسوب می شوند که چربی بیش از حد در بدن خود داشته باشند.

در این مورد صرفا از روی ظاهر کسی نمی توان به چاق بودن او حکم کرد، بلکه در قدم اول میزان چربی اضافه در بدن محاسبه می شود و در صورتی که میزان چربی بیش از حد نرمال باشد، می توان فرد را چاق نامید. تفاوت اصطلاح عامیانه ی چاق با اصطلاح تخصصی آن، درجایی شناخته می شود که در مورد یک کشتی گیر و یا وزنه بردار صحبت می کنیم.

فردی که به سبب ورزش اقدام به عضله سازی کرده است، برابر نیست با فردی که صرفا چربی های بدنش را انباشته است و هیچ استفاده ای از آن نمی کند.

در واقع ما هیچ گاه یک کشتی گیر درشت هیکل را چاق نمی دانیم چرا که اصطلاح علمی چاق، افرادی را در بر می گیرد که چربی اضافه در بدن خود داشته باشند. در حالی که این امر در مورد یک کشتی گیر صحیح نمی باشد.

برنامه ها و سایت های مختلفی برای سنجش تراکم بدنی افراد وجود دارند
برنامه ها و سایت های مختلفی برای سنجش تراکم بدنی افراد وجود دارند

پیشنهاد میکنیم از مقاله تاثیر چاقی بر سلامت روان دیدن کنید.

با ادامه مبحث افسردگی بعد از عمل اسلیو معده همراه شما هستیم.

علت پیدایش چاقی در افراد چیست؟

چاق شدن افراد علل مختلفی دارد که به عوامل بسیاری بستگی دارد. اصلی ترین علت چاق تر شدن افراد در جوامع کنونی، پایین بودن میزان مصرف انرژی و فعالیت در قبال میزان دریافتی کالری می باشد.

در صورتی که فردی در طول شبانه روز بیش از حد فعالیت خود کالری دریافت کند، باقیمانده ی این کالری در بدن موجب افزایش وزن می شود.

عامل دیگر چاقی افراد که ممکن است به نوعی جبری محسوب شود، ژنتیک می باشد. برخی از افراد ممکن است چاقی را از پدر، مادر و یا هر دوی آن ها به ارث برده باشند اما این افراد نیز هیچ گاه نباید مایوس شوند و بایستی در پی درمان چاقی خود باشند.

روش های نوینی همچون جراحی اسلیو می تواند چنین افرادی را به وزن متعادل برگرداند. موارد مختلف دیگری نیز وجود دارند که ممکن است موجب چاقی افراد شوند اما سایر علل نیز به نوعی به دو علت مذکور مربوط می شود.

استرس و اضطراب

به عنوان مثال بسیاری از افراد عواملی چون استرس و اضطراب را به عنوان عاملی برای چاقی مطرح کرده اند. در این مورد باید گفت که استرس و اضطراب به طور مستقیم موجب چاقی نمی شود.

استرس و اضطراب صرفا عواملی هستند که موجب می شوند تا افراد به پر خوری روی بیاورند. البته استرس ممکن است به شکل دیگری نیز بروز کند ولی یکی از حالت های فرد مضطرب نیز پر خوری می باشد.

در این مورد باید گفت که عامل اصلی چاقی در چنین افرادی پر خوری و کم تحرکی می باشد و نه استرس فرد؛ بلکه استرس صرفا پلی میان فرد و پر خوری او می باشد که در نهایت منجر به چاقی می شود.

پس در کل می توان پر خوری در کنار کم تحرکی و یا به اصطلاح دقیق تر، عدم استفاده از کالری دریافتی را یکی از اصلی ترین عوامل برای بروز چاقی در افراد دانست.

همچنین در مورد برخی از افراد نیز گفته شد که ژنتیک موجب چاقی ایشان شده است که از طریق برخی روش ها قابل رفع می باشد.

استرس و اضطراب
استرس و اضطراب

شما در حال مطالعه نوشتار افسردگی بعد از عمل اسلیو معده هستید. همراه شما هستیم.

انواع مدل های چاقی

چاقی در افراد اشکال مختلفی دارد و با توجه به نوع چاقی، شاهد آن هستیم که افراد مختلف دچار اندام نامتوازن و ناهماهنگ در انوع مدل های چاقی هستند.

آن چه که مسلم است این است که هیچ یک از افراد چاق دوست ندارند تا اندامی ناهماهنگ و غیر طبیعی داشته باشند و همین امر می تواند عاملی باشد تا افراد را برای کاهش وزنشان تحریک کند.

اقسام مختلفی برای چاقی افراد ذکر شده است و قصد داریم در ادامه، با برخی از معمول ترین انواع چاقی آشنا شویم.

چاقی مدل گلابی:

چاقی مدل گلابی افرادی را شامل می شود که دارای بدنی شبیه یک گلابی می باشند. در این مدل از چاقی، عمده ی توده های چربی در نیم تنه ی پایینی بدن تجمع می کند و به همین دلیل شاهد بالا بودن وزن فرد در ناحیه ی ران و باسن هستیم.

افرادی که دچار چاقی مدل گلابی هستند، بالا تنه ای نرمال و کاملا طبیعی دارند. حتی در برخی موارد شاهد این هستیم که بالا تنه ی این افراد تقریبا شبیه افراد لاغر اندام می باشد.

معمولا مچ دست و انگشتان دست در چنین افرادی بسیار لاغر گونه بوده و هیچ شباهتی به دست افراد چاق ندارد. اما همین افراد دارای پایین تنه ای بسیار درشت و پر اندام همراه با تجمع چربی در اطراف ران و باسن می باشند.

برخی از افرادی که دچار چاقی گلابی شکل هستند، ممکن است در ناحیه ی شکم نیز تجمع چربی داشته باشند اما معمولا بیشتر تجمعات چربی مربوط به ران ها می باشد.

افرادی که دارای چاقی گلابی شکل هستند، باید سعی کنند تا از مصرف بیش از حد قند و چربی پرهیز نمایند تا میزان چاقی آن ها در حد کنونی باقی بماند و از پیشرفت آن جلوگیری شود.

همچنین این افراد می توانند با انجام ورزش های مرتبط با پایین تنه از تجمع بیش از حد چربی در چنین نقاطی خودداری کنند و اقدام به پراکنده سازی این چربی ها کنند.

چاقی مدل گلابی:
چاقی مدل گلابی:

چاقی مدل سیب:

دومین نوع از انواع رایج چاقی در بین افراد، چاقی مدل سیبی شکل می باشد. همان طور که از نام این مدل نیز پیداست، در این نوع از چاقی افراد بدنی شبیه یک سیب را دارند. چنین افرادی دارای ظاهری تپل و قوی هیکل همراه با شانه های گسترده و قفسه ی سینه ی پهن می باشند.

در چنین افرادی گودی کمر در کنار چاقی شکم گم می شود و گودی کمر این افراد مشخص نیست. نیم تنه ی پایینی این افراد نیز به اندازه ی نیم تنه ی بالایی از میزان چربی های انباشته شده در بدن این افراد سهم دارد و توازن تقسیم چربی و عضلات در نیم تنه ی بالایی و پایینی بدن کاملا مشهود است.

چنین افرادی در معرض ابتلا به فشار خون بالا به دلیل استفاده ی زیاد از نمک می باشند. افرادی که دچار چاقی سیبی شکل هستند، برای رفع آن باید به ورزش های مختلف هوازی روی بیاورند و از مصرف نمک و چربی بیش از حد پرهیز کنند.

در صورتی که BMI این افراد از حد معمول بالاتر باشد و یا اصطلاحا به چاقی مفرط دچار شوند، سایر چربی های انباشته در بدن بیشتر در بالا تنه ی فرد دیده می شود تا پایین تنه.

چاقی سیبی شکل تا حدی در افراد دیده می شود که دچار چاقی مفرط نشوند

در واقع چاقی سیبی شکل تا حدی در افراد دیده می شود که دچار چاقی مفرط نشوند و اگر دچار چاقی مفرط شوند، مابقی چربی های بدن معمولا در بالا تنه ی افراد جمع می شود.

این قضیه وجهه ی علمی ندارد و صرفا بر اساس تجربیات به دست آمده در این زمینه و جامعه ی آماری ارائه می شود.

در یک نگاه کلی به چاقی مدل سیبی اگر بخواهیم مردان و زنان را در ابتلا به این نوع از چاقی با هم مقایسه کنیم، بیشتر مردان دچار این نوع از چاقی می شوند.

ابتلای زنان به چاقی مدل سیبی شکل ممکن است برخی از ویژگی های ظاهری زنانه را با اختلال مواجه سازد و حتی در برخی موارد روی هورمون های بدن نیز تاثیر بگذارد.

به همین دلیل بهتر است زنانی که احساس می کنند در حال افزایش وزن و ابتلا به چاقی مدل سیب هستند، هر چه سریع تر به فکر جلوگیری از افزایش وزن خود و کنترل آن باشند. پیشگیری از ابتلا به چاقی بسیار سودمند تر از درمان آن می باشد.

افرادی که احساس می کنند وزنشان روز به روز در حال افزایش است، می توانند با اعمال مقداری از تغییرات در رژیم غذایی خود و انجام فعالیت های ورزشی روزانه، جلوی این اتفاق را بگیرند. افرادی که توان جلوگیری از چاقی خود را ندارند، می توانند با استفاده از روش های نوین درمانی اقدام به درمان و رفع چاقی خود کنند.

یکی از انواع روش های درمان چاقی، انجام جراحی های مختلف چاقی می باشد که در ادامه ی مقاله افسردگی بعد از عمل اسلیو معده، با برترین نوع این جراحی ها یعنی جراحی اسلیو معده آشنا خواهید شد.

چاقی سیبی شکل تا حدی در افراد دیده می شود که دچار چاقی مفرط نشوند
چاقی سیبی شکل تا حدی در افراد دیده می شود که دچار چاقی مفرط نشوند

چاقی مدل پرتقال:

آخرین نوع رایج از انواع چاقی مربوط به بدن های پرتقالی شکل می باشد. در چاقی مدل پرتقالی، فرد دارای دست و پای پف کرده و چاق در مقایسه با سایر اعضای بدن می باشد.

چاقی مدل پرتقالی جزو انواع مدل هایی است که در آن شکم فرد، کمتر تحت تاثیر چاقی قرار می گیرد و بیشتر چربی های بدن در دست ها و پاها و عضلات آن جمع می شود.

در چاقی مدل پرتقالی، سرعت افزایش وزن افراد بسیار بالا می باشد و به همین سبب این افراد در صورتی که به فکر جلوگیری از چاق شدنشان نباشند، ممکن است دچار ضررهای بسیاری شوند. این مضرات هم مربوط به عضلات و شکل ظاهری آن ها می باشد و هم مربوط به سلامتی افراد است.

افرادی که از چاقی پرتقالی شکل بدن خود رنج می برند، باید به فکر کاهش استفاده از گندم و لبنیات پر چرب در برنامه ی غذایی خود باشند. چنین افرادی ممکن است در ظاهر با بدنی معمولی شناخته شوند

اما در صورتی که شاخص توده ی بدنی این افراد و یا همان BMI این افراد محاسبه شود، متوجه خواهیم شد که چنین افرادی نیز به معضل چاقی دچار هستند.

مصرف آب زیاد

مصرف آب زیاد برای جلوگیری از رشد چاقی در بدن افراد پرتقالی شکل می تواند تا حدودی موثر باشد. البته این نکته قابل نفی نیست که اصلی ترین راه جلوگیری از رشد چاقی در افراد، استفاده از رژیم مناسب در کنار فعالیت های ورزشی می باشد.

فعالیت ورزشی توصیه شده برای افراد دارای چاقی پرتقالی شکل شامل ورزش هایی است که دارای تحرکات در حد معمول باشد.

بر خلاف دو قسم دیگر که توصیه می شود تا افراد به ورزش های هوازی روی بیاورند، در چنین مواردی به افراد دارای بدن پرتقالی شکل توصیه می شود تا به صورت مستمر و روزانه اقدام به انجام فعالیت هایی همچون پیاده روی تند و یا نرمش های روزانه کنند.

انجام این فعالیت های ورزشی در کنار متعادل ساختن رژیم غذایی می تواند از رشد بیش از حد چاقی در این افراد جلوگیری کند.

مصرف آب زیاد
مصرف آب زیاد

موارد مذکور شامل رایج ترین بدن ها در بین افراد چاق بود. هر چند که انواع مختلف چاقی افراد بسیار گسترده و متنوع می باشد، اما موارد دیگر نیز در دسته بندی یکی از این سه نوع قرار دارند.

نکته ی مشترک در تمامی مدل های مذکور، وجود چربی بیش از حد در بدن می باشد که افراد چاق باید به طریقی جلوی افزایش بیش از حد این حجم از چربی را بدن خود بگیرند.

در ادامه ی مقاله افسردگی بعد از عمل اسلیو معده، با روش هایی برای درمان و مقابله با چاقی آشنا خواهیم شد که با مطالعه ی موارد گفته شده می توانید به مرور زمان و با همت و تلاش خود جلوی افزایش بیش از حد وزن خود را بگیرید.

ناامیدی

ممکن است برخی از افرادی که دچار چاقی مفرط شده اند، از روش های درمانی برای پیشگیری چاقی خود ناامید شوند در حالی که این ناامیدی در چنین مرحله ای می تواند بسیار ضربه زننده و خطرناک باشد.

برای افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، در هر نوعی از انواع مختلف چاقی، روش های درمان و پیشگیری وجود دارد و به همین دلیل افراد چاق در اولین قدم باید سعی بر حفظ روحیه ی خود داشته باشند.

کاهش وزن برای افراد چاق می تواند بسیار سودمند باشد. این سود مندی، هم از لحاظ حفظ سلامتی و هم از جنبه افزایش اعتماد به نفس و اتمام محدودیت های چاقی می باشد.

توصیه می کنیم در صورتی که دچار هر یک از انواع مختلف چاقی هستید، برای کنترل وزن خود و کاهش آن از طریق روش های گفته شده اقدام نمائید تا زندگی بی حاشیه و سالمی را از بابت تناسب اندام خود تجربه کنید.

ناامیدی
ناامیدی

روش های مختلف درمان چاقی و کنترل وزن

شاید بتوان گفت که بیشتر از هفتاد درصد افرادی که چاق هستند، در پی راه حلی برای رفع مشکل خود می باشند.

چاقی نه تنها بر شکل و ظاهر افراد تاثیر می گذارد، بلکه موجب بروز مشکلاتی در حیطه ی سلامت نیزمی شود و به همین علت بسیاری از افراد از آن گریزانند.

در بخش قبلی مقاله در مورد اصلی ترین علل چاقی گفته شد و به این نتیجه رسیدیم که پرخوری و عدم تحرک و یا ژنتیک، اصلی ترین عوامل چاقی می باشند.

اما در مقابل، روش های متنوعی برای رفع چاقی و یا حداقل جلوگیری از رشد آن وجود دارد. اولین و بهترین روش که بی شک می توان گفت جزو کم ریسک ترین روش ها می باشد، ورزش است. ورزش بهترین راه برای کاهش وزن در افرادی با وزن بالا محسوب می شود.

البته ورزش زمانی روشی کم ریسک محسوب می شود که آسیبی به فرد وارد نکند. گاهی اوقات برخی از افراد ممکن است به دلیل طمع زیاد برای کاهش وزن در کوتاه مدت، اقدام به انجام ورزش های پر خطر کنند.

در چنین مواردی باید این امر در نظر گرفته شود که سلامتی ما در اولویت اول قرار دارد و نباید با در خطر قرار دادن جانمان سعی در کاهش وزن داشته باشیم.

افرادی که قصد دارند تا در کوتاه مدت وزن خود را پایین بیاورند

افرادی که قصد دارند تا در کوتاه مدت وزن خود را پایین بیاورند، بهتر است از روش های نوین درمان چاقی استفاده کنند که در ادامه بیان خواهد شد.

روش دیگری که برای درمان چاقی و جلوگیری از آن وجود دارد، تنظیم میزان کالری دریافتی می باشد. همان گونه که گفتیم، علت بروز چاقی در افراد، بالا بودن میزان کالری دریافتی روزانه در قبال مصرف آن می باشد.

در صورتی که فردی بتواند میزان کالری دریافتی روزانه ی خود را کاهش دهد و در مقابل کالری بیشتری بسوزاند، می تواند به مرور زمان شاهد کاهش وزن خود باشد.

این روش که برای درمان چاقی وجود دارد، از طرق مختلفی همچون رژیم های غذایی مختلف و یا کم کردن یکی از وعده های غذایی روزانه امکانپذیر خواهد بود.

توصیه می شود برای انجام ورزش های لاغری و یا گرفتن رژیم غذایی با متخصصین این حوزه مشورت نمائید چرا که راهنمایی افراد کاربلد در این زمینه می تواند شما را در رسیدن به اهدافتان جلوتر بیاندازد.

جراحی چاقی

روش دیگری که به عنوان سریع ترین روش برای کاهش وزن در یک مدت معین محسوب می شود، جراحی چاقی می باشد. جراحی چاقی جزو روش های نوین درمانی می باشد که برای کاهش وزن افراد طراحی شده است.

منظور از جراحی چاقی مجموعه روش هایی است که برای کوچک کردن معده از طریق عمل جراحی به کار برده می شود. بهترین روش در بین انواع جراحی های مختلف چاقی، عمل اسلیو معده می باشد.

انجام جراحی اسلیو معده سریع ترین روشی است که فرد می تواند از طریق آن به وزن ایده آل خود برسد. در ادامه مبحث افسردگی بعد از عمل اسلیو معده، با جراحی اسلیو معده و جزئیات آن آشنا خواهیم شد.

نکته ی مهمی که دراین مورد باید مورد توجه قرار گیرد، سپردن جراحی به دست متخصصین این امر می باشد. در موارد قبلی بیان شد که بهتر است برای درمان چاقی خود به افراد کاربلد در زمینه ی رژیم های غذایی و یا ورزش مراجعه نمائید. اما در مورد انجام جراحی اسلیو معده، اهمیت این امر چندین برابر می شود.

اولین مرحله برای انجام جراحی اسلیو معده انتخاب یک جراح کاربلد و متخصص و البته با تجربه در زمینه ی انجام جراحی های چاقی و به خصوص اسلیو معده می باشد.

مطمئن باشید در صورتی که قدم اول را در این زمینه درست بردارید، سایر قدم های شما نیز در مسیر درست خواهد بود.

جراحی چاقی
جراحی چاقی

انتخاب یک جراح مناسب برای انجام جراحی اسلیو معده ضامن کاهش وزن شما و سلامتی شما خواهد بود. پس سعی کنید در وهله ی اول به دنبال یک جراح با سابقه در این زمینه باشید.

جراحی اسلیو معده چیست؟

همان طور که گفته شد، جراحی اسلیو معده جزو روش های نوین برای درمان چاقی محسوب می شود. هدف اصلی در انجام جراحی اسلیو معده کاهش حجم معده می باشد.

در علم پزشکی، جراحی اسلیو معده با نام گاسترکتومی اسلیو لاپاراسکوپی شناخته می شود.

با انجام این عمل جراحی، حجم معده ی بیمار در حدود هشتاد درصد کاهش می یابد و این امر می تواند نقطه ی پرتابی برای فرد باشد تا وزن خود را در مدت کوتاهی کاهش دهد.

این روش می تواند برای تمامی افرادی که از چاقی رنج می برند، اعمال شود. چه افرادی که به صورت مادرزادی چاق به دنیا آمده اند و چه افرادی که بعدا دچار چاقی شده اند، می توانند با انجام جراحی اسلیو معده، وزن خود را متعادل کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه کنید:

  1. بهترین جراح اسلیو معده در اهواز
  2. چه کسانی عمل اسلیو انجام دادن
  3. جراحی لاغری در رشت

کم شدن اشتها

پس از انجام جراحی اسلیو معده از آنجایی که حجم معده ی فرد به طرز چشمگیری کاهش یافته است، با کم شدن اشتهای وی مواجه می شویم.

برخی از افراد ممکن است چنین فکر کنند که فرد کنونی همان فرد قبل از عمل می باشد اما به هیچ وجه این طور نمی باشد چرا که معده ی فرد عمل شده هشتاد درصد کوچک تر از فرد قبلی می باشد.

شاید چنین به نظر برسد که تنها علت کاهش وزن در جراحی اسلیو معده، کوچک شدن حجم معده می باشد در حالی که علاوه بر کوچک شدن معده، برخی از تغییرات هورمونی نیز در کاهش وزن فرد موثر می باشد.

پس از جراحی موفقیت آمیز اسلیو معده، تغییرات خاصی در سیستم گوارش بدن اعمال می شود که روی هورمون های این سیستم نیز تاثیر می گذارد.

این تغییرات به طرق مختلف موجب می شوند تا سرعت کاهش وزن فرد بالاتر رود. در برخی موارد ممکن است انجام جراحی اسلیو معده به نوعی روش درمانی در برابر بیماری ها محسوب شود.

فشار خون

افرادی که دچار نوع خاصی از فشار خون به دلیل چاقی و یا برخی از بیماری های قلبی باشند، می توانند از جراحی اسلیو معده به عنوان یک داروی پیشگیری استفاده کنند.

در چنین افرادی انجام جراحی اسلیو موجب می شود تا خطرات احتمالی ناشی از فشار خون بالا و یا مشکل قلبی بر فرد عارض نشود.

توصیه ی ما به افرادی با وزن بالا و شاخص توده ی بدنی بیش از حد نرمال این است که پیش از بروز چنین مشکلاتی، اقدام به کاهش وزن خود از طریق جراحی و یا غیر آن بکنند تا استرس و اضطراب ناشی از سایر بیماری ها گریبانگیرشان نشود.

برخی افراد نکرانی دارند که افسردگی بعد از عمل اسلیو معده به سراغشان می آید در صورتی که چنین موضوعی اصولا علمل و منطقی نیست و چنین موضوعی حقیقت ندارد.

عمل جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

جراحی اسلیو معده از چندین مرحله تشکیل شده است که ماحصل این مراحل، حذف حدود هشتاد درصد از معده ی فرد می باشد.

در مرحله ی اول، پزشک جراح اقدام به تشریح دیواره ی شکم و اطراف آن می کند تا دسترسی به معده فراهم شود. پس از این مرحله، پزشک جراح می تواند معده را به خوبی مشاهده کند.

در این مرحله پزشک باید سعی کند تا رگ های خونی معده را به اطراف آن هدایت کند تا مورد آسیب واقع نشوند.

پس از این مرحله، لوله ای که مشخص کننده ی حجم جدید معده می باشد، از داخل مری وارد معده می شود تا حدود نسبی معده برای پزشک جراح شناخته شود.

این لوله به اندازه ی حدود بیست درصد از معده می باشد. پس از قرار گرفتن این لوله، پزشک جراح شروع به حذف مابقی معده توسط منگنه می کند. در این مرحله، پزشک باید توجه داشته باشد که آسیبی به رگ های خونی معده نرسد.

پس از حذف حدود هشتاد درصد معده، پزشک جراح، حد و اندازه ی معده جدید را مشخص می کند

پس از حذف حدود هشتاد درصد معده، پزشک جراح، حد و اندازه ی معده جدید را مشخص می کند. اندازه ی جدید معده به قدر همان لوله ای خواهد بود که از مجرای مری وارد معده شده است.

پس از اتمام تمامی این مراحل، رگ های خونی معده در امتداد آن قرار می گیرند تا به انجام وظائف خود بپردازند. در نهایت پزشک جراح اقدام به بخیه زنی در نقاط بریده شده می کند.

بدن انسان به مرور زمان از سیستم دفاعی خود برای ترمیم معده استفاده می کند و در طول حدود دو هفته پس از عمل جراحی، معده ی جدید در بدن به خوبی شناخته می شود. شاید بتوان گفت اصلی ترین نکته در این مرحله، انتخاب پزشک جراح می باشد.

در صورتی که انجام این مراحل به دست یک فرد متخصص و کاربلد سپرده شود، فرد می تواند از موفقیت آمیز بودن عمل خود در اطمینان باشد.

در صورتی که شما نیز قصد انجام جراحی اسلیو معده را دارید، می توانید با بررسی سوابق عمل های موفقیت آمیز پزشکان در این زمینه برای انتخاب پزشک معالج و جراح خود تصمیم بگیرید. این تصمیم شما می تواند تاثیر به سزایی در آینده و سلامتی شما داشته باشد.

پس از حذف حدود هشتاد درصد معده، پزشک جراح، حد و اندازه ی معده جدید را مشخص می کند
پس از حذف حدود هشتاد درصد معده، پزشک جراح، حد و اندازه ی معده جدید را مشخص می کند

با ادامه مقاله افسردگی بعد از عمل اسلیو معده همراه شما هستیم.

چه اقداماتی پیش از جراحی اسلیو معده لازم است؟

جراحی اسلیو معده اهمیت بالایی دارد و به همین علت یکی از اصلی ترین ضروریات این عمل، فراهم کردن مقدمات و شرایطی خاص پیش از عمل می باشد.

اولین مقدمه، انجام برخی از نسخه های پزشک برای چند هفته قبل از عمل می باشد. پزشک جراح چندین هفته پیش از عمل جراحی اسلیو معده نسخه های خاصی را برای بیمار می پیچد که این نسخه ها برای آمادگی بیمار به منظور رفتن زیر تیغ جراحی می باشد.

توصیه هایی مانند ترک دخانیات و کاهش مصرف کربوهیدرات جزو این موارد می باشد. البته ممکن است نسخه ی پزشک با توجه به شرایط بیمار متفاوت باشد، اما تمامی این نسخه ها و توصیه ها هدف واحدی دارند و آن هم آماده کردن محیط معده برای جراحی می باشد.

ممکن است مصرف برخی از مواد غذایی پیش از انجام جراحی موجب تاخیر در جراحی اسلیو شود چرا که در برخی موارد معده ی بیمار مشغول هضم و تجزیه ی چنین موادی می باشد.

در این موارد بیمار باید سعی بر آن داشته باشد تا حتما توصیه های پزشک را به طور کامل اجرا کند تا مشکلی برای وی پیش نیاید.

مصرف مایعات

بیماری که قصد انجام جراحی اسلیو را دارد، باید دو الی سه روز پیش از عمل، مصرف مواد غذایی را کنار گذاشته و فقط و فقط با استفاده از مایعات نیازهای خود را برطرف کند.

البته مصرف مایعات نیز محدودیت های خاص خود را دارد و بیمار نباید از مایعات کافئین دار و یا شکر دار استفاده کند.

در ادامه ممکن است پزشک با توجه به شرایط بیمار برخی از داروها را برای مصرف پیش از عمل تجویز کند که این مورد نیز با توجه به شرایط افراد و نیاز آن ها متفاوت می باشد.

نکته ی قابل ذکر، بحث انتخاب پزشک می باشد. همان طور که گفتیم، شرایط افراد برای انجام جراحی اسلیو معده متفاوت می باشد و تشخیص نیازها و پرهیز بیمار بر عهده ی پزشک می باشد.

در صورتی که پزشک جراح در هر یک از تشخیصات خود دچار اشتباه و گمراهی شود، ممکن است آینده ی بیمار به خطر بیفتد.

مصرف مایعات
مصرف مایعات

توصیه می کنیم برای انجام جراحی اسلیو معده، سعی کنید از حاذق ترین پزشکان برای انجام این مهم بهره بگیرید. سابقه ی انجام جراحی های موفق اسلیو می تواند مهر تاییدی بر مهارت پزشک در انجام جراحی اسلیو معده باشد.

دوره ی مراقبت های پس از عمل اسلیو معده تا چه زمانی می باشد؟

از آنجایی که اسلیو معده موجب تغییرات ساختاری در اعضای بدن می شود، نیاز است تا بدن انسان خود را با شرایط جدید وفق دهد.

عمل اسلیو جزو جراحی هایی است که دوره ای کوتاه مدت پس از عمل برای بازیابی نیاز دارد. این دوره ی کوتاه مدت با توجه به شرایط افراد ممکن است متفاوت باشد اما معمولا حدود سه روز بعد از جراحی اسلیو، بیمار می تواند به انجام امور روزمره ی خود بپردازد.

در چنین مواردی معمولا پزشک جراح برای جلوگیری از آسیب های پس از عمل به بیمار توصیه می کند تا به مدت سه الی چهار هفته از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کند. علت این امر جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از فعالیت ها می باشد.

همچنین فردی که جراحی اسلیو انجام داده است، پس از این که از اتاق عمل خارج می شود، باید تا دو روز پس از عمل نیز از مصرف مواد غذایی بپرهیزد و در طول این مدت فقط معده ی خود را با مایعات پر کند.

پس از انجام موفقیت آمیز جراحی اسلیو، بیمار باید از مواد غذایی و مایعات پر ویتامین در کنار مکمل های کلسیم استفاده کند. ویتامین های گروه ب در این مرحله جزو یکی از نیازهای ضروری بدن برای بازسازی معده می باشد.

انجام فعالیت های ورزشی سبک

اکثر پزشکان پس از گذشت دو هفته به بیماران خود توصیه می کنند تا به مرور زمان فعالیت های ورزشی سبکی را شروع کنند.

این فعالیت ها معمولا شامل حرکات ورزشی و کارهایی می باشد که هر کدام به نوعی وزن بیمار را کاهش می دهد.

انجام آزمایشات مختلف و چکاپ های هفته ای، امر دیگری است که پس از جراحی اسلیو باید انجام گیرد. علت انجام این امور آگاهی از میزان موفقیت عمل و همچنین بررسی وجود عفونت در محل جراحی می باشد.

در صورتی که هیچ مشکل و مساله ای پس از عمل اسلیو معده پیش نیاید و بیمار نیز توصیه ها و دستورات پزشک جراح را به خوبی انجام دهد، شاهد کاهش وزن چشمگیر بیمار در طول یک سال خواهیم بود.

میزان کاهش وزن پس از جراحی اسلیو با توجه به شرایط افراد می تواند متفاوت باشد

میزان کاهش وزن پس از جراحی اسلیو با توجه به شرایط افراد می تواند متفاوت باشد اما معمولا حدود چهل درصد از وزن بیمار در طول یک سال پس از جراحی اسلیو معده کاسته می شود.

این میزان از کاهش وزن زمانی افزایش خواهد داشت که بیمار در طول دوران پس از جراحی اقدام به انجام فعالیت های سبک ورزشی کند.

همچنین مصرف غذاهای کم کالری و رژیمی نیز می تواند در کاهش وزن بیمار در طول این دوره موثر باشد. نکته ی مهمی که باید در این بخش مد نظر گرفته شود، انتخاب پزشک جراح می باشد.

شما زمانی می توانید یک جراحی اسلیو معده را به دور از حاشیه به پایان برسانید که از پزشکان خبره و با سابقه در این عرصه کمک بگیرید.

پیش از انتخاب پزشک جراح اسلیو معده سعی کنید تا در مورد سابقه ی او در امر جراحی همراه با موفقیت های به دست آمده توسط ایشان به خوبی تحقیق کنید.

برخی تصور می کنند که افسردگی بعد از عمل اسلیو معده گریبان افراد را خواهد گرفت در صوذتی که چنین موضوعی واقعیت ندارد.

میزان کاهش وزن پس از جراحی اسلیو با توجه به شرایط افراد می تواند متفاوت باشد
میزان کاهش وزن پس از جراحی اسلیو با توجه به شرایط افراد می تواند متفاوت باشد

تغییرات بدن پس از عمل جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده موجب بروز تغییرات خاصی در بدن خواهد شد. این تغییرات بیشتر ناشی از کاهش وزن فرد می باشد.

اولین تغییری که بیشتر افراد نیز آن را حس می کنند، احساس خستگی در طول دوره ی سه ماهه پس از جراحی اسلیو معده می باشد.

این احساس خستگی بیشتر به دلیل نامتوازن بودن بدن در تقسیم انرژی می باشد و امری طبیعی پس از جراحی اسلیو معده به حساب می آید. دومین تغییر اساسی در بدن پس از جراحی اسلیو معده کاهش اشتهای افراد می باشد.

شاید بتوان گفت که هدف از انجام جراحی اسلیو همین امر می باشد که اشتهای افراد کاهش یابد و این مساله را می توان در تمامی افرادی که مورد جراحی قرار گرفته اند، مشاهده کرد.

در جراحی اسلیو معده حدود هشتاد درصد از معده ی انسان برداشته می شود و به همین سبب اشتهای افراد پس از انجام این جراحی نسبت به قبل بسیار کاهش می یابد.

این تغییر نیز جزو تغییرات طبیعی بدن پس از جراحی اسلیو معده محسوب می شود و نیازی به نگرانی در مورد آن وجود ندارد.

دردهای عضلانی

مورد دیگری که در برخی از افراد پس از جراحی اسلیو معده مشاهده می شود، برخی از دردهای عضلانی در ناحیه ی سینه و اطراف آن می باشد.

چنین دردهایی در این ناحیه ناشی از اثرات جراحی می باشد و مدتی پس از جراحی اسلیو نیز به مرور زمان کاهش می یابند تا این که کلا قطع شوند. این دردها معمولا خیلی شدید نیستند و برای فرد بیمار قابل تحمل می باشند.

البته در صورتی که پس از جراحی دردهای ناحیه ی سینه به مرور افزایش یافت، بهتر است این مساله را با پزشک جراح مطرح نمائید چرا که ممکن است این دردها ناشی از عفونت در ناحیه ی جراحی باشند.

هر چند که جراحان حرفه ای در این زمینه به صورت دوره ای وجود عفونت در معده ی بیمار را بررسی می کنند اما در صورت بروز چنین دردهایی بهتر است پزشک جراح نیز از آن ها باخبر باشد.

دردهای عضلانی
دردهای عضلانی

به همین دلیل است  که اهمیت انتخاب جراح مناسب و کاربلد به خوبی به چشم می آید. شما با انخاب جراحی حرفه ای برای انجام جراحی اسلیو معده می توانید از بروز مشکلات پس از عمل پیشگیری نمائید. در ادامه، موضوع افسردگی بعد از عمل اسلیو معده را بررسی می نماییم. با ما باشید.

جمع بندی

جراحی اسلیو معده جزو روش های شناخته شده در جهان برای درمان چاقی می باشد. در جراحی اسلیو حدود هشتاد درصد از معده ی انسان برداشته می شود و این امر می تواند تاثیرات بسیاری در زندگی فرد داشته باشد. یکی از برترین تاثیرات این امر کاهش وزن افراد می باشد.

کاهش وزن افراد چاق می تواند محدودیت های مختلف چاقی را رفع کند.

جراحی اسلیو معده برخی از پیامدها را به دنبال خود خواهد داشت.

برخی از این پیامدها مثل کاهش اشتها و یا احساس درد در محل عمل جزوی از امور طبیعی این عمل می باشد.

اما برخی از پیامدهای این عمل ممکن است به طور غیر مستقیم بر روان افراد تاثیر بگذارد. رفع محدودیت های ناشی از چاقی موجب افزایش اعتماد به نفس و احساس سرزندگی و نشاط خواهد شد.

عمل اسلیو جزو آن دسته از جراحی هایی است که می تواند مسیر جدیدی را پیش روی افراد باز کند تا بتوانند با اعتماد به نفس بیشتری در این مسیر قدم بردارند. انجام جراحی اسلیو نیازمند تبحر و تخصص در زمینه ی انجام چنین جراحی هایی می باشد و به همین دلیل یکی از مهم ترین امور در انجام جراحی اسلیو معده، انتخاب پزشک جراح می باشد.

چکیده علمی

جراحان اغلب بر کاهش وزن و بهبود شرایط مرتبط با چاقی به عنوان یک نتیجه اولیه پس از جراحی چاقی تمرکز می کنند. 

با این حال، موفقیت جراحی چاقی به بهبود وضعیت سلامت روان نیز بستگی دارد.

بنابراین، متاآنالیز فعلی برای آشکار کردن شیوع علائم افسردگی و تأثیر بعدی آنها بر نتایج جراحی چاقی انجام شد.

این مطالعه به دنبال چک لیست موارد گزارشگری ترجیحی برای مرورهای سیستماتیک و متاآنالیز (PRISMA) و توصیه همکاری کاکرین انجام شد.

تمام مطالعات بالینی که شیوع و یا پیامدهای افسردگی را پس از جراحی چاقی گزارش می‌کنند، در متاآنالیز فعلی گنجانده شده‌اند.

این متاآنالیز شامل 33 مقاله، از جمله 101223 بیمار بود.

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی 15 نفر بود.

3٪ (95٪ فواصل اطمینان {CI}: 15.0-15.5٪، p<0.001) که در این میان افسردگی شدید، متوسط ​​و حداقل 1.9٪ (95٪ CI: 1.5-2.4٪، p<0.001)، 5.1٪ تشکیل شده است.

(95% CI: 4.4-5.8%، p<0.001)، و 64.9% (95% CI: 63.3-66.5%، p<0.001).

افسردگی با کاهش وزن همبستگی منفی دارد (همبستگی 0.135-؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.176- تا 0.093؛ p<0.001) و با اختلال خوردن همبستگی مثبت (همبستگی 0.164؛ 95% CI: 0.079-0.248؛ p<0).

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

به ترتیب 1% (95% CI: 4.4-5.8%، p<0.001)، و 64.9% (95% CI: 63.3-66.5%، p<0.001).

افسردگی با کاهش وزن همبستگی منفی دارد (همبستگی 0.135-؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.176- تا 0.093؛ p<0.001) و با اختلال خوردن همبستگی مثبت (همبستگی 0.164؛ 95% CI: 0.079-0.248؛ p<0).

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

به ترتیب 1% (95% CI: 4.4-5.8%، p<0.001)، و 64.9% (95% CI: 63.3-66.5%، p<0.001).

افسردگی با کاهش وزن همبستگی منفی دارد (همبستگی 0.135-؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.176- تا 0.093؛ p<0.001) و با اختلال خوردن همبستگی مثبت (همبستگی 0.164؛ 95% CI: 0.079-0.248؛ p<0). 

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

https://cutt.ly/9ZYTG9m

https://bit.ly/3cVs7iV

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید