افسردگی بعد از عمل اسلیو

افسردگی بعد از عمل اسلیو

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی موضوع افسردگی بعد از عمل اسلیو معده می پردازیم.

افسردگی یک عارضه جانبی رایج عمل اسلیو معده است، اما درمان‌هایی برای کمک وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

آیا جراحی اسلیو باعث افسردگی می شود؟

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

افسردگی بعد از اسلیو معده چقدر طول می کشد؟

شنیدن این جمله غیرمعمول نیست: “وقتی تصمیم گرفتم این کار را انجام دهم به چه فکر می کردم؟” بسیاری از بیماران به من می گویند که “به عنوان یک دوست برای از دست دادن غذا عزادار هستند.”

من، بسیاری از بیماران را مشاهده کرده‌ام که این مورد را تجربه می‌کنند، اما بیشتر آنها در عرض 2 تا 3 ماه احساس بهتری دارند.

چرا بعد از اسلیو معده اینقدر احساساتی هستم؟

پس از انجام عمل جراحی چاقی، بسیاری از بیماران در سازگاری با سبک زندگی جدید خود با مشکلاتی مواجه می شوند.

این انتظار می رود. زندگی پس از جراحی چاقی شامل تغییرات زیادی در رژیم غذایی، سطح فعالیت و بدن شما است. این می تواند منجر به نوسانات خلقی، تحریک پذیری و حتی خلق و خوی ضعیف شود.

 

چاقی یکی از اصلی ترین معضلات افراد در جوامع نوین محسوب می شود.

به دلیل پیشرفت بیش از حد تکنولوژی و کم شدن تحرک افراد، شاهد افزایش روزافزون چاقی در جوامع می باشیم.

برای جلوگیری و کنترل چاقی افراد، روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها که اخیرا در جوامع پیشرفته رواج پیدا کرده است، جراحی چاقی می باشد.

 

مقدمه

افسردگی بعد از عمل اسلیو
افسردگی بعد از عمل اسلیو

جراحی معده برای لاغری، بدین منظور صورت می گیرد تا فرد بتواند وزن خود را پایین بیاورد.

یکی از بهترین روش های جراحی چاقی، انجام عمل اسلیو معده می باشد.

به باور بسیاری، این عمل به عنوان درمان قطعی دیابت نوع دو شناخته می شود.

در مقاله افسردگی بعد از عمل اسلیو معده، قصد داریم تا با جزئیات این عمل بیشتر آشنا شده و آن را به خوبی بشناسیم.

همچنین در مورد نوع عمل اسلیو و تاثیرات آن بر بدن نیز مطالبی بیان خواهد شد.

این شبهه وجود دارد که عوارضی همانند افسردگی بعد از عمل اسلیو معده ممکن است گریبان فرد را بگیرد که در این مقاله به رد این مطلب پرداخته و علل آن را نیز به طور تفصیلی بیان خواهیم کرد.

اینفوگرافیک افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

اینفوگرافیک افسردگی بعد از عمل اسلیو معده
اینفوگرافیک افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

برای این که شما نیز بتوانید جراحی اسلیو معده ی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید، باید جراحی حاذق و کاربلد را برای انجام این امر انتخاب کنید.

داشتن یک عمل جراحی موفقیت آمیز اسلیو معده می تواند افق های جدیدی را پیش روی شما بگشاید و گشوده شدن این افق ها در گرو انتخاب یک جراح خبره و اهتمام به انجام توصیه های این جراح می باشد.

علت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

بدن شما در مدت زمان کوتاهی پس از عمل تغییرات زیادی خواهد داشت.

اگرچه این تغییرات مثبت هستند، اما می توانند برای مدت کوتاهی باعث افسردگی شوند.پس از جراحی شرایطی پیش می آید که باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

این مشکل نیز می تواند یکی از عواملی باشد که فرد را پس از جراحی افسرده کند. معمولا برخی افراد برای کنترل استرس خود پرخوری می کنند. اگر بعد از جراحی نتوانند این عادت را ترک کنند و استرس خود را به روش دیگری مدیریت کنند، باعث افزایش فشار و استرس روی آنها می شود و افسرده می شوند.

همچنین در برخی موارد که عمل توسط جراحان کم تجربه انجام شود، سرعت کاهش وزن ممکن است پس از جراحی کند باشد.

یا پس از مدتی کاهش وزن با سرعت بالا، سرعت کاهش وزن کاهش می یابد، این امر می تواند بر خلق و خوی فرد تأثیر بگذارد و باعث افسردگی شود.

بعد از جراحی باید سبک زندگی خود را با توجه به تغییرات بدن خود تغییر دهید. این روند تغییر سبک زندگی، می تواند در ابتدا برای شما سخت باشد و شما را افسرده کند.

بعد از جراحی ممکن است در مورد امید به زندگی و کاهش توانایی ها و ظرفیت کاری استرس داشته باشید که زمینه افسردگی بعد از جراحی اسلیو را فراهم می کند.

داروهای آرامبخشی که پزشک تجویز می کند در بدتر شدن شرایط روحی تاثیر دارد. استرسی که بیمار از جراحی دارد، گاهی اوقات منجر به افسردگی می شود.

درمان افسردگی بعد از عمل اسلیو معده

دلایل مختلفی وجود دارد که افراد پس از جراحی های مختلف دچار افسردگی می شوند. احتمال افسردگی بعد از جراحی اسلیو معده نیز وجود دارد. در زیر راه های درمان افسردگی بعد از جراحی اسلیو را شرح می دهیم.

1.به پزشک خود مراجعه کنید

یکی از راه های توصیه شده برای مقابله با افسردگی پس از جراحی  مراجعه به پزشک است. از مزیت های این روش این است که پزشک می تواند افسردگی شما را با تجویز داروهایی که با سایر داروهای شما تداخل ندارند کنترل کند.

2. خارج از منزل بروید

یکی دیگر از راه‌های بهبود افسردگی پس از gastric sleeve، بیرون رفتن از منزل است. پیاده روی باعث بهبود و کاهش افسردگی می شود. اگر به هر دلیل، در روزهای اول بعد از عمل نمی توانید به تنهایی بیرون بروید، از یکی از نزدیکان خود بخواهید که به شما کمک کند.

3. مثبت فکر کنید

دوره نقاهت را طولانی در نظر نگیرید. در مورد آن واقع بین باشید و اگر کمی بهبود در بهبودی خود مشاهده کردید، آن را جشن بگیرید.

4. ورزش کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با افسردگی پس از sleeve، ورزش است. ورزش علاوه بر پیشگیری از افسردگی پس از عمل، روند بهبودی را تسریع می کند. لازم به ذکر است که ورزش، به معنای انجام تمرینات سنگین نیست. پیاده روی ساده در خانه یا بیمارستان نیز ورزش محسوب می شود. بهتر است در مورد ورزش هایی که می توانید بعد از جراحی انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین می توانید با مطالعه افسردگی بعد از عمل بای پس معده اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

 

 

عناوین مقاله:

منظور از چاقی چیست و چه افرادی اصطلاحا چاق محسوب می شوند؟

علت پیدایش چاقی در افراد چیست؟

انواع مدل های چاقی

روش های مختلف درمان چاقی و کنترل وزن

جراحی اسلیو معده چیست؟

عمل جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

چه اقداماتی پیش از جراحی اسلیو معده لازم است؟

دوره ی مراقبت های پس از عمل اسلیو معده تا چه زمانی می باشد؟

تغییرات بدن پس از عمل جراحی اسلیو معده

آیا موضوع افسردگی بعد از عمل اسلیو معده در افراد صحت دارد؟

جمع بندی

آیا موضوع افسردگی بعد از عمل اسلیو معده در افراد صحت دارد؟

یکی از مسائلی که تحت عنوان تغییرات پس از عمل اسلیو معده مطرح می شود، بحث افسردگی بعد از عمل اسلیو معده می باشد.

در این بخش قصد داریم تا به بررسی صحت و سقم این مساله بپردازیم. برای آگاهی از صحت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده، ابتدا به بررسی معنی و مفهوم افسردگی می پردازیم. افسردگی اختلالی است که موجب بر هم خوردن قواعد زندگی افراد می شود.

اختلالی که در کنار خود غم و اضطراب را همراه با ناامیدی در قلب فرد ایجاد می کند. افسردگی بر افکار و احساسات افراد تاثیر می گذارد و ممکن است این تاثیرات به تصمیمات افراد نیز نفوذ پیدا کند.

در صورتی که فردی بیش از دو هفته در چنین حالتی باشد، حتما باید مشکل خود را با یک روانشناس مطرح کند تا بررسی های لازم صورت بگیرد. پس تا اینجا با مفهوم افسردگی آشنا شدیم.

علل زیادی برای به وجود آمدن افسردگی در افراد وجود دارد که با توجه به روحیه ی افراد و شرایط زندگی آن ها دسته بندی می شود.

جراحی اسلیو معده به طور مستقیم روی روان و نگرش افراد تاثیر نمی گذارد

جراحی اسلیو معده به طور مستقیم روی روان و نگرش افراد تاثیر نمی گذارد. جراحی اسلیو جزو آن دسته از جراحی هایی است که موجب بروز پیشرفتی خاص نسبت به گذشته در افراد می شود و آن پیشرفت کاهش وزن فرد می باشد.

تاثیر این مساله بر روان افراد به طور مستقیم نمی باشد، بلکه آثار و نتایج حاصله از جراحی اسلیو معده می تواند روی نگرش افراد نسبت به زندگی و آسایش روان آن ها تاثیر گذار باشد.

بسیاری از افراد، چاقی را مدافعی در برابر خود برای قرارگیری در مسیر پیشرفت می دانند و حال چگونه با رفع این مدافع می توانند نسبت به آینده ی خود و مسیر پیشرفت در آن باوری منفی داشته باشند.

در صورتی که با یک فرد با وزن بالا صحبت کنید، مطمئنا گلایه بسیاری از وزن خود و محدودیت های ناشی از آن خواهد داشت و کمتر کسی در بین افراد چاق پیدا می شود که از وزن بالای خود اظهار رضایت داشته باشد.

با انجام جراحی اسلیو معده، چاقی افراد از میان برداشته می شود

با انجام جراحی اسلیو معده، چاقی افراد از میان برداشته می شود و این امر قطعا بر روان و نگرش افراد نسبت به زندگی تاثیر گذار می باشد.

اما تاثیر این امر روی بیمار قطعا تاثیری مثبت خواهد بود. فردی که جراحی اسلیو را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد، می تواند محدودیت های ناشی از امر چاقی را نیز به راحتی دور بزند و این مساله موجب باز شدن راهی جدید در برابر فرد خواهد شد.

حال با این اوصاف چگونه می توان گفت که جراحی اسلیو معده موجب افسردگی افراد می شود؟ مطمئنا چنین ادعایی در این باب قطعیت ندارد و فردی که مورد جراحی اسلیو قرار گرفته است، نه تنها افسرده نمی شود، بلکه روحیه ی خود را باز می یابد و از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار می شود.

از دست دادن اعتماد به نفس

یکی از آفت های مهم چاقی، از دست دادن اعتماد به نفس به خاطر عدم تناسب اندام و ویژگی های ظاهری می باشد.

جراحی اسلیو با اعطای تناسب اندام به فرد موجب می شود تا وی بتواند دوباره احساس وجود کند و اعتماد به نفس خود را به خوبی باز یابد.

اصطلاح صحیح در مورد تاثیرات اسلیو روی روان افراد بدین گونه می باشد که باید بگوییم پس از جراحی اسلیو معده، خلق و خوی افراد ممکن است تا مدتی معین متغیر باشد و این امر نیز پس از تمامی جراحی ها روی بدن اتفاق می افتد.

بخشی از این تغییر خلق مربوط به جراحی می باشد که معمولا کوتاه مدت می باشد و نهایتا پس از سه ماه به طور کامل برطرف می شود.

بخش اصلی تغییر رفتار و منش افراد ناشی از تاثیرات جراحی روی روان افراد می باشد

اما بخش اصلی تغییر رفتار و منش افراد ناشی از تاثیرات جراحی روی روان افراد می باشد. در جراحی اسلیو، فردی غول چاقی خود را شکست داده است و آن را پشت سر گذاشته و دیگر دارای اندام نامتوازن قبلی خود نمی باشد.

حال چگونه ممکن است چنین فردی از تناسب اندام کنونی خود ناراضی باشد؟ معمولا افرادی که یک سال از جراحی اسلیو معده شان می گذرد، احساس سرزندگی و نشاط بیشتری نسبت به گذشته ی خود دارند چرا که تناسب اندام فوق العاده ای را در طول این یک سال به دست آورده اند.

همچنین اکثر افراد پس از جراحی اسلیو شروع به انجام فعالیت های ورزشی منظم می کنند که این امر نیز از ابتلای افراد به افسردگی و ناامیدی به شدت جلوگیری می کند.

جمع بندی

جراحی اسلیو معده جزو روش های شناخته شده در جهان برای درمان چاقی می باشد. در جراحی اسلیو حدود هشتاد درصد از معده ی انسان برداشته می شود و این امر می تواند تاثیرات بسیاری در زندگی فرد داشته باشد. یکی از برترین تاثیرات این امر کاهش وزن افراد می باشد.

کاهش وزن افراد چاق می تواند محدودیت های مختلف چاقی را رفع کند.

جراحی اسلیو معده برخی از پیامدها را به دنبال خود خواهد داشت.

برخی از این پیامدها مثل کاهش اشتها و یا احساس درد در محل عمل جزوی از امور طبیعی این عمل می باشد.

اما برخی از پیامدهای این عمل ممکن است به طور غیر مستقیم بر روان افراد تاثیر بگذارد. رفع محدودیت های ناشی از چاقی موجب افزایش اعتماد به نفس و احساس سرزندگی و نشاط خواهد شد.

عمل اسلیو جزو آن دسته از جراحی هایی است که می تواند مسیر جدیدی را پیش روی افراد باز کند تا بتوانند با اعتماد به نفس بیشتری در این مسیر قدم بردارند. انجام جراحی اسلیو نیازمند تبحر و تخصص در زمینه ی انجام چنین جراحی هایی می باشد و به همین دلیل یکی از مهم ترین امور در انجام جراحی اسلیو معده، انتخاب پزشک جراح می باشد.

چکیده علمی

جراحان اغلب بر کاهش وزن و بهبود شرایط مرتبط با چاقی به عنوان یک نتیجه اولیه پس از جراحی چاقی تمرکز می کنند. 

با این حال، موفقیت جراحی چاقی به بهبود وضعیت سلامت روان نیز بستگی دارد.

بنابراین، متاآنالیز فعلی برای آشکار کردن شیوع علائم افسردگی و تأثیر بعدی آنها بر نتایج جراحی چاقی انجام شد.

این مطالعه به دنبال چک لیست موارد گزارشگری ترجیحی برای مرورهای سیستماتیک و متاآنالیز (PRISMA) و توصیه همکاری کاکرین انجام شد.

تمام مطالعات بالینی که شیوع و یا پیامدهای افسردگی را پس از جراحی چاقی گزارش می‌کنند، در متاآنالیز فعلی گنجانده شده‌اند.

این متاآنالیز شامل 33 مقاله، از جمله 101223 بیمار بود.

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی 15 نفر بود.

3٪ (95٪ فواصل اطمینان {CI}: 15.0-15.5٪، p<0.001) که در این میان افسردگی شدید، متوسط ​​و حداقل 1.9٪ (95٪ CI: 1.5-2.4٪، p<0.001)، 5.1٪ تشکیل شده است.

(95% CI: 4.4-5.8%، p<0.001)، و 64.9% (95% CI: 63.3-66.5%، p<0.001).

افسردگی با کاهش وزن همبستگی منفی دارد (همبستگی 0.135-؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.176- تا 0.093؛ p<0.001) و با اختلال خوردن همبستگی مثبت (همبستگی 0.164؛ 95% CI: 0.079-0.248؛ p<0).

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

به ترتیب 1% (95% CI: 4.4-5.8%، p<0.001)، و 64.9% (95% CI: 63.3-66.5%، p<0.001).

افسردگی با کاهش وزن همبستگی منفی دارد (همبستگی 0.135-؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.176- تا 0.093؛ p<0.001) و با اختلال خوردن همبستگی مثبت (همبستگی 0.164؛ 95% CI: 0.079-0.248؛ p<0).

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

به ترتیب 1% (95% CI: 4.4-5.8%، p<0.001)، و 64.9% (95% CI: 63.3-66.5%، p<0.001).

افسردگی با کاهش وزن همبستگی منفی دارد (همبستگی 0.135-؛ 95% فاصله اطمینان (CI): 0.176- تا 0.093؛ p<0.001) و با اختلال خوردن همبستگی مثبت (همبستگی 0.164؛ 95% CI: 0.079-0.248؛ p<0). 

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

شیوع افسردگی پس از جراحی چاقی نسبتاً بالا است و به 9/64 درصد می رسد که تقریباً از هر پنج بیمار یک نفر به آن مبتلا می شود.

افسردگی با افزایش وزن، اختلالات خوردن و کیفیت زندگی مرتبط است.

https://cutt.ly/9ZYTG9m

https://bit.ly/3cVs7iV

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید