آیا پسته چاق کننده است

فهرست مطالب

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا پسته چاق کننده است ؟ همراه شما هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

09120174510

پیشنهاد می کنیم از پست کالری چیست و چرا چاق می شویم دیدن کنید.

پسته

پسته
پسته

پسته از خانواده بادام هندی درخت کوچکی است که منشا آن آسیای مرکزی و خاورمیانه است. این درخت دانه هایی تولید می کند که به طور گسترده ای به عنوان غذا مصرف می شود.

Pistacia vera اغلب با گونه های دیگر در جنس Pistacia که به نام پسته نیز شناخته می شوند، اشتباه گرفته می شود. درختان پسته در طول روز به دمای بسیار گرم نیاز دارند و رطوبت زیاد یا خاک مرطوب برایشان مناسب نیست.

در خاک شنی، با زهکشی خوب و لومی بهترین عملکرد را دارد. آبیاری نادر و عمیق بهترین است. چندین درخت را با فاصله حداقل 20 فوت از هم قرار دهید.

اینفوگرافیک آیا پسته چاق کننده است

اینفوگرافیک آیا پسته چاق کننده است
اینفوگرافیک آیا پسته چاق کننده است

دکتر سلیمی، در حال حاضر از معتبرترین متخصصین انواع جراحی لاغری به شمار می آید. با ما همراه باشید تا در مورد این که آیا پسته چاق کننده است، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

همچنین توصیه می کنیم، مقاله لیست غذاهای چاق کننده را مطالعه کنید.

آیا پسته چاق کننده است؟

بله؛ 100 گرم پسته دارای کالری برابر 562 کالری است. به علت داشتن کالری بالا، پسته جزو تنقلات چاق کننده است.

 

برای مقایسه بهتر، صفحات کدام میوه چاق کننده است و سیب چاق کننده است را مشاهده کنید.

فهرست مطالب:

آیا پسته چاق کننده است؟

آیا مصرف پسته خام سبب افزایش وزن می شود؟

انواع آجیل های چاق کننده

مواد مغذی موجود در پسته را نام ببرید.

تاثیر پسته در افزایش وزن را توضیح دهید.

فواید پسته برای حفظ سلامت بدن را ذکر کنید.

کالری چیست؟

پارامترهای موثر در جذب کالری بالا

رابطه مواد غذایی ناسالم و اضافه وزن

نکات مهم در مورد مواد غذایی پرکالری

جراحی چاقی

جراحی پلیسه معده LGP))

افراد کاندیدای عمل جراحی پلیسه معده

اقدامات پیش از جراحی LGP

شیوه انجام جراحی LGP

مزایای  جراحی LGP

مراقبت های بعد از جراحی پلیسه معده را شرح دهید.

جراحی چاقی باندینگ معده

افراد کاندیدای جراحی باندینگ معده

بارداری پس از جراحی باندینگ معده

نکات کلیدی قبل از جراحی لاغری

بررسی مشخصه ها و شیوه تعیین جراح چاقی

نتیجه گیری

مصرف روزانه

اکثر متخصصان تغذیه به مشتریان خود توصیه می کنند که هر روز بیش از دو اونس (56 گرم) پسته مصرف نکنند.

برای پسته های پوست کنده، به 90 عدد پسته می رسد.

متخصصان تغذیه همچنین به افراد توصیه می کنند برای هضم مقدار کافی آب بنوشند.

در غیر این صورت ممکن است بعد از خوردن پسته دچار ناراحتی معده شوید.

درصد ارزش روزانه بر اساس یک رژیم غذایی 2000 کالری است.

مقادیر روزانه شما بسته به نیاز کالری شما ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

در 100 گرم پسته 562 Calories وجود دارد.

 

تمامی آجیل ها، مغزها و میوه های خشک؛ از سالم ترین گروه های غذایی هستند که بهتر است با توجه به کالری هر یک از آن ها، به میزان مناسب به عنوان میان وعده مفید در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

آیا پسته چاق کننده است
آیا پسته چاق کننده است

تمامی آجیل ها، مغزها و میوه های خشک؛ از سالم ترین گروه های غذایی هستند که بهتر است با توجه به کالری هر یک از آن ها به میزان مناسب، به عنوان میان وعده مفید در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

خاصیت چاق کننده

از نظر کارشناسان تغذیه، پسته از جمله آجیل هایی است که بر حسب کالری مورد نیاز، خاصیت چاق کننده ی دارد. لذا، توصیه می شود در مصرف آن زیاده روی نکنید.

به این علت که پیامدهایی نظیر پرفشاری، اضافه وزن و حتی مشکلات معده و یا روده را به دنبال دارد. در این راستا می توانید از تجربیات دکتر سلیمی به عنوان بهترین متخصص در زمینه چاقی و گوارش، بهره مند شوید.

آیا پسته چاق کننده است؟

طبیعت این آجیل خوشمزه، گرم و خشک است و شما می توانید برای افزایش این طبع، آن را با کمی نمک و یا حتی به تنهایی تفت دهید. بنابراین اگر جزء آن گروه از افراد گرم مزاج هستید، بایستی سعی کنید به میزان مناسب و برحسب نیاز، در برنامه غذایی خود پسته مصرف کنید.

این آجیل خوشمزه همچون سایر خوراکی های مورد نیاز بدن دارای مقادیری مواد معدنی، ویتامین و کالری است که مصرف آن تاثیر شایانی در فراهم کردن مواد مغذی لازم روزانه بدن دارد. این آجیل خوشمزه و خندان با طبع گرم خود حاوی ویتامین های گروه (E)، (A)، (C)،(D) و خانواده ی (B)  است.

حال با توجه به این که آیا پسته چاق کننده است، بایستی متذکر شویم که هر (100(g  پسته تقریباً در حدود (562 Kcal ) دارد که اگر بخواهیم توضیح دقیق تری از میزان کالری دریافتی آن بیان کنیم، باید گفت که به اندازه یک چیپس و یا پفک کالری دارد و در نتیجه این مقدار در کنار سایر مواد غذایی می تواند منجر به دریافت حجم بسیاری از کالری روزانه شود.

آیا پسته چاق کننده است؟
آیا پسته چاق کننده است؟

بنابراین پسته جزو این گروه از مغزهایی است که علاوه بر کالری بالا، تاثیر چاق کننده بسیاری دارد و مصرف همین مقدار از این آجیل خوشمزه و خندان، سبب دریافت کالری بسیار بالایی می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست تنقلات لاغر کننده دیدن کنید.

اغلب کارشناسان تغذیه برای رژیم گیرندگانی که به دنبال تثبیت وزن خود هستند، مصرف متعادل این آجیل را در برنامه رژیم غذایی توصیه می کنند

اغلب کارشناسان تغذیه برای رژیم گیرندگانی که به دنبال تثبیت وزن خود هستند، مصرف متعادل این آجیل را در برنامه رژیم غذایی توصیه می کنند. دقت داشته باشید که اگر در طی روز تنها چند عدد پسته میل کنید، کنترل بیشتری روی اشتهای خود دارید و در نتیجه می توانید از اضافه وزن پیشگیری کنید.

در انتها خاطر نشان می شویم که هر چند این آجیل خواص فراوانی دارد اما مصرف بیش از حد آن سبب پیامدهایی همچون پرفشاری، اضافه وزن بالا، مشکلات معده و روده ای می شود. در نهایت مصرف پیوسته نوع شور و یا تفت داده، سبب پرفشاری خون می شود.

برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه که آیا پسته چاق کننده است، به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

پسته خام و تاثیر آن روی چاقی

همان طور که همه شما می دانید، برای مراقبت و حفظ سلامت دستگاه قلب و عروق، بهتر است از اسیدهای چرب اشباع نشده Unsaturated fatty acids  در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنید که ترکیبات موجود در پسته هم از این قاعده مستثنی نیست. به منظور تنظیم کلسترول و همچنین گلوکز خون، بهترین گزینه، جایگزین کردن چربی های اشباع است.

مواد معدنی نظیر تیامین، Vitamin B6، Mangan و مس و ویتامین ها از جمله مواد تشکیل دهنده چربی های اشباع شده هستند که در پسته یافت می شود. بنابراین باید گفت که مصرف پسته خام تاثیری بر اضافه وزن ندارد و چربی های اشباع شده موجود در آن، محافظ قلب بوده و به تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن در رژیم غذایی کمک بسیار می کند.

پسته خام و تاثیر آن روی چاقی
پسته خام و تاثیر آن روی چاقی

در بخش قبلی متذکر شدیم که مصرف این آجیل گزینه مناسبی برای کنترل اشتها است، لذا مصرف روزانه آن به عنوان یک میان وعده سالم و مقوی به افرادی که به دنبال تثبیت وزن و در عین حال دریافت مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند، انتخاب مناسبی است.

از نظر متخصصین تغذیه، مصرف بی رویه هر گروه غذایی و یا خوراکی سالم هم حتی می تواند منجر به افزایش وزن شود. پس بهتر است برحسب نیاز از این آجیل خوشمزه در طی روز استفاده کنید.

 

خاصیت پسته برای کاهش وزن

با وجود این که کلیه مغزهای خوراکی مانند پسته دارای کالری بسیار بالایی هستند، اما مصرف این آجیل می تواند به عنوان یک میان وعده ساده به کنترل اشتها کمک کرده و در تقلیل وزن موثر باشد.

زمانی مصرف پسته خام می تواند در کاهش وزن تاثیرگذار باشد که طبق رژیم لاغری به میزان متعادل استفاده شود مثلاً هر 28 گرم پسته، صد و پنجاه و شش کالری دارد که این مقدار می تواند نیاز بدن را تامین کند.

فیبر موجود در این آجیل خوشمزه سبب آسان کردن روند هضم، دفع مواد زائد و پیشگیری از یبوست می شود. باید گفت که علاوه بر فیبر، پروتئین موجود در پسته بسیار بوده و مصرف آن به حس سیری طولانی مدت شما کمک بسیار می کند و در نهایت سبب تقلیل اشتها می شود.

با توجه به خواص نامبرده از این خوراکی مفید، می توان گفت که مصرف متعادل آن می تواند در تقلیل وزن موثر باشد. به این ترتیب در پاسخ به این که آیا پسته چاق کننده است، باید گفت که با کارکرد بهتر روده ها به دلیل خواص موجود در آن، دفع مواد زائد از بدن سریعتر انجام م یشود و در واقع شخص با روند کاهش وزن روبرو خواهد شد.

بنابراین هر چند مصرف بیش از اندازه آن منجر به اضافه وزن می شود و در کل پسته جزو آجیل های چاق کننده شناخته می شود، اما مصرف متعادل آن در برنامه رژیم لاغری می تواند به تقلیل وزن و رسیدن به وزن طبیعی کمک بسیار کند.

خاصیت پسته برای کاهش وزن
خاصیت پسته برای کاهش وزن

پسته و بهبود کارکرد سیستم گوارش

اغلب مبتلایان به اضافه وزن بالا با مشکل یبوست همراه هستند. به همین منظور متخصصین تغذیه یکی از خوراکی های سالم و مفیدی را که در برنامه رژیم لاغری آن ها قرار می دهند، پسته است.

براساس تحقیقات انجام شده، افرادی که در طی هفته دو بار پسته مصرف می کنند، با افزایش وزن کمتری مواجه خواهند شد که دلیل اصلی آن هم وجود مواد معدنی، ویتامین ها، فیبر و آنتی اکسیدان بالای موجود در آن است.

بیشتر کارشناسان تغذیه به افرادی که به دنبال رژیم های کاهش وزن هستند، توصیه می کنند که علاوه بر یک رژیم غذایی کم کالری و متعادل و مصرف میان وعده های سالم نظیر پسته، بایستی از فعالیت های ورزشی به صورت منظم در طی روز استفاده کنید تا با رعایت تمامی این موارد در کنار هم، شاهد کاهش شاخص توده بدنی باشید.

پسته و بهبود کارکرد سیستم گوارش
پسته و بهبود کارکرد سیستم گوارش

همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم، فیبر غذایی موجود در پسته بسیار بالا است که مصرف مناسب آن در تنظیم سیستم گوارش مفید است. فیبر مانع از پرخوری روزانه شما می شود و در تحریک روده ها و همچنین صحت گوارش موثر است. گفتنی است که لاغری؛ کلید بهبود عملکرد روده ها و سیری است.

تاثیر پسته در افزایش وزن

اغلب بررسی های انجام شده بیانگر این است که مصرف این آجیل بر حسب کالری مورد نیاز بدن سبب تقلیل وزن می شود. در خصوص تاثیر پسته در اضافه وزن بالا یا به عبارتی آیا پسته چاق کننده است، به نتیجه تحقیقاتی که روی بانوان و آقایان مبتلا به عارضه چاقی انجام شده است، می پردازیم:

مطالعات نشان می دهد که مصرف 42 گرم از این آجیل به طور منظم سبب تقلیل اندازه دور کمر و بی ام آی می شود. لذا مبتلایان به اضافه وزن بالا می توانند طبق تجویز متخصص تغذیه در برنامه رژیم لاغری خود از پسته برای لاغری استفاده کنند.

تاثیر پسته در افزایش وزن
تاثیر پسته در افزایش وزن

متذکر می شویم با توجه به این که بررسی های گسترده تری برای تعیین اثر پسته در کاهش و یا افزایش وزن لازم است. لذا اشخاص باید به میزان متعادل آن در طی روز دقت بسیار داشته باشند و برحسب نیاز بدن به عنوان میان وعده مصرف کنند.

در پاسخ به این سوال که آیا پسته چاق کننده است، باید گفت که بهترین شیوه مصرف این آجیل خوشمزه، بدون نمک و یا خام آن است که تاثیر چندانی بر افزایش وزن ندارد.

میان وعده سالم و مقوی

شما می توانید به عنوان میان وعده سالم و مقوی که سرشار از ویتامین های B6 و E و پتاسیم است، در طی روز از این آجیل استفاده کنید. لازم به توضیح است که مصرف آن به تقویت دستگاه ایمنی بدن، بهبود خلق و خو و سایر موارد دیگر که در بخش های قبلی بیان کردیم، کمک بسیار می کند.

در انتها بایستی متذکر شویم که این آجیل از خوراکی های مفید و سالم به شمار می آید که فواید بسیاری برای سلامت بدن به همراه دارد و ریسک اختلالات قلبی عروقی و دیابت را تا حد قابل توجهی تقلیل می دهد.

میان وعده سالم و مقوی
میان وعده سالم و مقوی

هر چند پسته سرشار از کالری و چربی است و مهمترین مورد در اضافه وزن محسوب می شود، اما چنانچه بیش از حد مصرف شود و در خوردن بسیار آن جلوگیری شود، دیر یا زود با افزایش شاخص توده بدنی همراه خواهید شد که به دلیل سدیم موجود در آن، پیامدهای متعددی را روی سلامتی بدن به دنبال دارد.

آیا پسته در تقلیل اشتها موثر است؟

افزودن این آجیل به برنامه رژیم غذایی، ارتباط نزدیکی به عدم اشتها و حس سیری طولانی مدت دارد. به همین منظور ممکن است متخصصین تغذیه به رژیم گیرندگانی که به دنبال لاغری هستند، مصرف پسته خام که دارای درصد کالری کمتری است را توصیه کنند.

طبق بررسی های صورت گرفت،ه مصرف این خوراکی و یا دیگر آجیل های مفید به میزان مناسب در تقلیل گرسنگی موثر است. ممکن است اثر کاهش گرسنگی در پسته به دلیل بیشتر شدن تولید هورمون های Cytokine stack و یا Peptid YY ایجاد شود که هر دوی آن ها اثر زیادی در تنظیم اشتها و یا به عبارتی کمتر شدن گرسنگی به همراه دارند.

آیا پسته در تقلیل اشتها موثر است؟
آیا پسته در تقلیل اشتها موثر است؟

گفتنی است که بین (54-104%) کالری دریافتی از این خوراکی به تقلیل اشتهای حاصل از استفاده از گروه های غذایی فوق خنثی می شود. مصرف این آجیل خوشمزه و خندان همچون یک گروه غذایی سالم و مفید سبب حس سیری مضاعف و تقلیل مصرف خوراکی ها و در نهایت افت کالری دریافتی می شود.

نتیجه گیری

در این نوشتار سعی کردیم به موضوع اصلی یعنی آیا پسته چاق کننده است بپردازیم. همچنین در مورد میزان کالری پسته، خواص موجود در آن، ویتامین ها، مواد معدنی و تاثیر آن روی اضافه وزن توضیحات لازم را بیان کردیم.

افرادی که بر اثر مصرف تغذیه ناسالم و استفاده از گروه های غذایی پرکالری با افزایش وزن همراه هستند، می توانند تحت نظر دکتر سلیمی، یکی از مناسب ترین روش های جراحی لاغری را انتخاب نموده و به منظور تسریع در روند تقلیل وزن، کلیه دستورالعمل های پزشکی را رعایت کنند.

امیدواریم از مطالعه مقاله آیا پسته چاق کننده است نهایت استفاده را برده باشید.

برای تکمیل اطلاعات خود، مقاله آیا قهوه چاق کننده است را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید