آیا پسته چاق کننده است

آیا پسته چاق کننده است

فهرست مطالب

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا پسته چاق کننده است ؟ همراه شما هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

09120174510

پیشنهاد می کنیم از پست کالری چیست و چرا چاق می شویم دیدن کنید.

پسته

پسته
پسته

پسته از خانواده بادام هندی درخت کوچکی است که منشا آن آسیای مرکزی و خاورمیانه است. این درخت دانه هایی تولید می کند که به طور گسترده ای به عنوان غذا مصرف می شود.

Pistacia vera اغلب با گونه های دیگر در جنس Pistacia که به نام پسته نیز شناخته می شوند، اشتباه گرفته می شود. درختان پسته در طول روز به دمای بسیار گرم نیاز دارند و رطوبت زیاد یا خاک مرطوب برایشان مناسب نیست.

در خاک شنی، با زهکشی خوب و لومی بهترین عملکرد را دارد. آبیاری نادر و عمیق بهترین است. چندین درخت را با فاصله حداقل 20 فوت از هم قرار دهید.

اینفوگرافیک آیا پسته چاق کننده است

اینفوگرافیک آیا پسته چاق کننده است
اینفوگرافیک آیا پسته چاق کننده است

دکتر سلیمی، در حال حاضر از معتبرترین متخصصین انواع جراحی لاغری به شمار می آید. با ما همراه باشید تا در مورد این که آیا پسته چاق کننده است، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

همچنین توصیه می کنیم، مقاله لیست غذاهای چاق کننده را مطالعه کنید.

آیا پسته چاق کننده است؟

بله؛ 100 گرم پسته دارای کالری برابر 562 کالری است. به همین دلیل پسته جزو تنقلات چاق کننده است.

فهرست مطالب:

آیا پسته چاق کننده است؟

آیا مصرف پسته خام سبب افزایش وزن می شود؟

انواع آجیل های چاق کننده

مواد مغذی موجود در پسته را نام ببرید.

تاثیر پسته در افزایش وزن را توضیح دهید.

فواید پسته برای حفظ سلامت بدن را ذکر کنید.

کالری چیست؟

پارامترهای موثر در جذب کالری بالا

رابطه مواد غذایی ناسالم و اضافه وزن

نکات مهم در مورد مواد غذایی پرکالری

جراحی چاقی

جراحی پلیسه معده LGP))

افراد کاندیدای عمل جراحی پلیسه معده

اقدامات پیش از جراحی LGP

شیوه انجام جراحی LGP

مزایای  جراحی LGP

مراقبت های بعد از جراحی پلیسه معده را شرح دهید.

جراحی چاقی باندینگ معده

افراد کاندیدای جراحی باندینگ معده

بارداری پس از جراحی باندینگ معده

نکات کلیدی قبل از جراحی لاغری

بررسی مشخصه ها و شیوه تعیین جراح چاقی

نتیجه گیری

مصرف روزانه

اکثر متخصصان تغذیه به مشتریان خود توصیه می کنند که هر روز بیش از دو اونس (56 گرم) پسته مصرف نکنند.

برای پسته های پوست کنده، به 90 عدد پسته می رسد.

متخصصان تغذیه همچنین به افراد توصیه می کنند برای هضم مقدار کافی آب بنوشند.

در غیر این صورت ممکن است بعد از خوردن پسته دچار ناراحتی معده شوید.

درصد ارزش روزانه بر اساس یک رژیم غذایی 2000 کالری است.

مقادیر روزانه شما بسته به نیاز کالری شما ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

در 100 گرم پسته 562 Calories وجود دارد.

 

تمامی آجیل ها، مغزها و میوه های خشک؛ از سالم ترین گروه های غذایی هستند که بهتر است با توجه به کالری هر یک از آن ها، به میزان مناسب به عنوان میان وعده مفید در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

آیا پسته چاق کننده است
آیا پسته چاق کننده است

تمامی آجیل ها، مغزها و میوه های خشک؛ از سالم ترین گروه های غذایی هستند که بهتر است با توجه به کالری هر یک از آن ها به میزان مناسب، به عنوان میان وعده مفید در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

خاصیت چاق کننده

از نظر کارشناسان تغذیه، پسته از جمله آجیل هایی است که بر حسب کالری مورد نیاز، خاصیت چاق کننده ی دارد. لذا، توصیه می شود در مصرف آن زیاده روی نکنید.

به این علت که پیامدهایی نظیر پرفشاری، اضافه وزن و حتی مشکلات معده و یا روده را به دنبال دارد. در این راستا می توانید از تجربیات دکتر سلیمی به عنوان بهترین متخصص در زمینه چاقی و گوارش، بهره مند شوید.

آیا پسته چاق کننده است؟

طبیعت این آجیل خوشمزه، گرم و خشک است و شما می توانید برای افزایش این طبع، آن را با کمی نمک و یا حتی به تنهایی تفت دهید. بنابراین اگر جزء آن گروه از افراد گرم مزاج هستید، بایستی سعی کنید به میزان مناسب و برحسب نیاز، در برنامه غذایی خود پسته مصرف کنید.

این آجیل خوشمزه همچون سایر خوراکی های مورد نیاز بدن دارای مقادیری مواد معدنی، ویتامین و کالری است که مصرف آن تاثیر شایانی در فراهم کردن مواد مغذی لازم روزانه بدن دارد. این آجیل خوشمزه و خندان با طبع گرم خود حاوی ویتامین های گروه (E)، (A)، (C)،(D) و خانواده ی (B)  است.

حال با توجه به این که آیا پسته چاق کننده است، بایستی متذکر شویم که هر (100(g  پسته تقریباً در حدود (562 Kcal ) دارد که اگر بخواهیم توضیح دقیق تری از میزان کالری دریافتی آن بیان کنیم، باید گفت که به اندازه یک چیپس و یا پفک کالری دارد و در نتیجه این مقدار در کنار سایر مواد غذایی می تواند منجر به دریافت حجم بسیاری از کالری روزانه شود.

آیا پسته چاق کننده است؟
آیا پسته چاق کننده است؟

بنابراین پسته جزو این گروه از مغزهایی است که علاوه بر کالری بالا، تاثیر چاق کننده بسیاری دارد و مصرف همین مقدار از این آجیل خوشمزه و خندان، سبب دریافت کالری بسیار بالایی می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست تنقلات لاغر کننده دیدن کنید.

اغلب کارشناسان تغذیه برای رژیم گیرندگانی که به دنبال تثبیت وزن خود هستند، مصرف متعادل این آجیل را در برنامه رژیم غذایی توصیه می کنند

اغلب کارشناسان تغذیه برای رژیم گیرندگانی که به دنبال تثبیت وزن خود هستند، مصرف متعادل این آجیل را در برنامه رژیم غذایی توصیه می کنند. دقت داشته باشید که اگر در طی روز تنها چند عدد پسته میل کنید، کنترل بیشتری روی اشتهای خود دارید و در نتیجه می توانید از اضافه وزن پیشگیری کنید.

در انتها خاطر نشان می شویم که هر چند این آجیل خواص فراوانی دارد اما مصرف بیش از حد آن سبب پیامدهایی همچون پرفشاری، اضافه وزن بالا، مشکلات معده و روده ای می شود. در نهایت مصرف پیوسته نوع شور و یا تفت داده، سبب پرفشاری خون می شود.

برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه که آیا پسته چاق کننده است، به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

پسته خام و تاثیر آن روی چاقی

همان طور که همه شما می دانید، برای مراقبت و حفظ سلامت دستگاه قلب و عروق، بهتر است از اسیدهای چرب اشباع نشده Unsaturated fatty acids  در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنید که ترکیبات موجود در پسته هم از این قاعده مستثنی نیست. به منظور تنظیم کلسترول و همچنین گلوکز خون، بهترین گزینه، جایگزین کردن چربی های اشباع است.

مواد معدنی نظیر تیامین، Vitamin B6، Mangan و مس و ویتامین ها از جمله مواد تشکیل دهنده چربی های اشباع شده هستند که در پسته یافت می شود. بنابراین باید گفت که مصرف پسته خام تاثیری بر اضافه وزن ندارد و چربی های اشباع شده موجود در آن، محافظ قلب بوده و به تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن در رژیم غذایی کمک بسیار می کند.

پسته خام و تاثیر آن روی چاقی
پسته خام و تاثیر آن روی چاقی

در بخش قبلی متذکر شدیم که مصرف این آجیل گزینه مناسبی برای کنترل اشتها است، لذا مصرف روزانه آن به عنوان یک میان وعده سالم و مقوی به افرادی که به دنبال تثبیت وزن و در عین حال دریافت مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند، انتخاب مناسبی است.

از نظر متخصصین تغذیه، مصرف بی رویه هر گروه غذایی و یا خوراکی سالم هم حتی می تواند منجر به افزایش وزن شود. پس بهتر است برحسب نیاز از این آجیل خوشمزه در طی روز استفاده کنید.

انواع آجیل های چاق کننده

از لحاظ میزان کالری دریافتی، تفاوتی میان انواع آجیل ها وجود ندارد، اما در این بین پسته(Pistachio) و فندق((Hazelnutاز جمله آجیل های چاق کننده هستند که بایستی در مصرف آن ها دقت بسیار داشته باشید.

پسته فواید بسیاری را برای حفظ سلامتی بدن به همراه دارد که اعصاب و آرامش قلب که از مهمترین اعضای بدن به شمار می آیند، با مصرف این آجیل خوشمزه و خندان، بهبود می یابد. البته نوع پسته به دلیل خواص موجود در آن؛ به ورزشکاران، کودکان و بانوان باردار بسیار توصیه می شود.

فندق:

یکی از ترکیبات موجود در این آجیل چاق کننده، اسید اولئیک است که به تنظیم گلوکز خون و پیشگیری از افزایش کلسترول کمک می کند. فندق حاوی اسیدهای چرب غیراشباع و سالم است که مصرف آن برای حفظ سلامتی بدن مفید است. هر 100 gr  فندق تقریباً 620 Kcal  دارد که مصرف آن برای افرادی که به دنبال افزایش وزن هستند، گزینه مناسبی است.

فندق:
فندق:

بادام زمینی

البته بادام زمینی هم از دیگر آجیل هایی است که تاثیر چاق کننده دارد. در مجموع بادام زمینی منبع مناسبی از Vitamin E و پروتئین ها است و برای اشخاصی که در طی روز تمرینات فیزیکی بسیاری را انجام می دهند، همچون ماده ای مقوی و پرانرژی محسوب می شود. گفتنی است که استفاده بسیار از این آجیل به شکل مداوم بدون فعالیت های ورزشی، سبب اضافه وزن می شود.

بادام زمینی
بادام زمینی

برای کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص که آیا پسته چاق کننده است، با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

مواد مغذی موجود در پسته

در پاسخ به این که آیا پسته چاق کننده است، بهتر است به میزان مواد مغذی موجود در آن بپردازیم. مقوی بودن پسته یکی از مهمترین خواص موجود در آن است. بهتر است بدانید که ارزش غذایی یک وعده بیست و هشت گرمی که تقریباً شامل چهل و نه پسته است عبارتند از:

مواد مغذی موجود در پسته
مواد مغذی موجود در پسته
کالری: 159 Kcal کربوهیدرات: 8g فیبر: 3g پروتئین: 6g فسفر: 11%
ویتامین B6: 28% تیامین: 21% مس: 41% منگنز: 15% پتاسیم: 6%
چربی: 13g که حدود نود درصد آن به چربی های غیراشباع اختصاص دارد.

این آجیل سرشار از Vitamin (B6) است که برای تشکیل hemoglobin خون و کنترل گلوکز خون و دیگر کارکردهای بدن الزامی است. در ضمن پسته مملو از پتاسیم است که باید گفت 1 Ounce از آن بیش از یک موز پتاسیم دارد.

خاصیت پسته برای کاهش وزن

با وجود این که کلیه مغزهای خوراکی مانند پسته دارای کالری بسیار بالایی هستند، اما مصرف این آجیل می تواند به عنوان یک میان وعده ساده به کنترل اشتها کمک کرده و در تقلیل وزن موثر باشد.

زمانی مصرف پسته خام می تواند در کاهش وزن تاثیرگذار باشد که طبق رژیم لاغری به میزان متعادل استفاده شود مثلاً هر 28 گرم پسته، صد و پنجاه و شش کالری دارد که این مقدار می تواند نیاز بدن را تامین کند.

فیبر موجود در این آجیل خوشمزه سبب آسان کردن روند هضم، دفع مواد زائد و پیشگیری از یبوست می شود. باید گفت که علاوه بر فیبر، پروتئین موجود در پسته بسیار بوده و مصرف آن به حس سیری طولانی مدت شما کمک بسیار می کند و در نهایت سبب تقلیل اشتها می شود.

با توجه به خواص نامبرده از این خوراکی مفید، می توان گفت که مصرف متعادل آن می تواند در تقلیل وزن موثر باشد. به این ترتیب در پاسخ به این که آیا پسته چاق کننده است، باید گفت که با کارکرد بهتر روده ها به دلیل خواص موجود در آن، دفع مواد زائد از بدن سریعتر انجام م یشود و در واقع شخص با روند کاهش وزن روبرو خواهد شد.

بنابراین هر چند مصرف بیش از اندازه آن منجر به اضافه وزن می شود و در کل پسته جزو آجیل های چاق کننده شناخته می شود، اما مصرف متعادل آن در برنامه رژیم لاغری می تواند به تقلیل وزن و رسیدن به وزن طبیعی کمک بسیار کند.

خاصیت پسته برای کاهش وزن
خاصیت پسته برای کاهش وزن

پسته و بهبود کارکرد سیستم گوارش

اغلب مبتلایان به اضافه وزن بالا با مشکل یبوست همراه هستند. به همین منظور متخصصین تغذیه یکی از خوراکی های سالم و مفیدی را که در برنامه رژیم لاغری آن ها قرار می دهند، پسته است.

براساس تحقیقات انجام شده، افرادی که در طی هفته دو بار پسته مصرف می کنند، با افزایش وزن کمتری مواجه خواهند شد که دلیل اصلی آن هم وجود مواد معدنی، ویتامین ها، فیبر و آنتی اکسیدان بالای موجود در آن است.

بیشتر کارشناسان تغذیه به افرادی که به دنبال رژیم های کاهش وزن هستند، توصیه می کنند که علاوه بر یک رژیم غذایی کم کالری و متعادل و مصرف میان وعده های سالم نظیر پسته، بایستی از فعالیت های ورزشی به صورت منظم در طی روز استفاده کنید تا با رعایت تمامی این موارد در کنار هم، شاهد کاهش شاخص توده بدنی باشید.

پسته و بهبود کارکرد سیستم گوارش
پسته و بهبود کارکرد سیستم گوارش

همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم، فیبر غذایی موجود در پسته بسیار بالا است که مصرف مناسب آن در تنظیم سیستم گوارش مفید است. فیبر مانع از پرخوری روزانه شما می شود و در تحریک روده ها و همچنین صحت گوارش موثر است. گفتنی است که لاغری؛ کلید بهبود عملکرد روده ها و سیری است.

تاثیر پسته در افزایش وزن

اغلب بررسی های انجام شده بیانگر این است که مصرف این آجیل بر حسب کالری مورد نیاز بدن سبب تقلیل وزن می شود. در خصوص تاثیر پسته در اضافه وزن بالا یا به عبارتی آیا پسته چاق کننده است، به نتیجه تحقیقاتی که روی بانوان و آقایان مبتلا به عارضه چاقی انجام شده است، می پردازیم:

مطالعات نشان می دهد که مصرف 42 گرم از این آجیل به طور منظم سبب تقلیل اندازه دور کمر و بی ام آی می شود. لذا مبتلایان به اضافه وزن بالا می توانند طبق تجویز متخصص تغذیه در برنامه رژیم لاغری خود از پسته برای لاغری استفاده کنند.

تاثیر پسته در افزایش وزن
تاثیر پسته در افزایش وزن

متذکر می شویم با توجه به این که بررسی های گسترده تری برای تعیین اثر پسته در کاهش و یا افزایش وزن لازم است. لذا اشخاص باید به میزان متعادل آن در طی روز دقت بسیار داشته باشند و برحسب نیاز بدن به عنوان میان وعده مصرف کنند.

در پاسخ به این سوال که آیا پسته چاق کننده است، باید گفت که بهترین شیوه مصرف این آجیل خوشمزه، بدون نمک و یا خام آن است که تاثیر چندانی بر افزایش وزن ندارد.

میان وعده سالم و مقوی

شما می توانید به عنوان میان وعده سالم و مقوی که سرشار از ویتامین های B6 و E و پتاسیم است، در طی روز از این آجیل استفاده کنید. لازم به توضیح است که مصرف آن به تقویت دستگاه ایمنی بدن، بهبود خلق و خو و سایر موارد دیگر که در بخش های قبلی بیان کردیم، کمک بسیار می کند.

در انتها بایستی متذکر شویم که این آجیل از خوراکی های مفید و سالم به شمار می آید که فواید بسیاری برای سلامت بدن به همراه دارد و ریسک اختلالات قلبی عروقی و دیابت را تا حد قابل توجهی تقلیل می دهد.

میان وعده سالم و مقوی
میان وعده سالم و مقوی

هر چند پسته سرشار از کالری و چربی است و مهمترین مورد در اضافه وزن محسوب می شود، اما چنانچه بیش از حد مصرف شود و در خوردن بسیار آن جلوگیری شود، دیر یا زود با افزایش شاخص توده بدنی همراه خواهید شد که به دلیل سدیم موجود در آن، پیامدهای متعددی را روی سلامتی بدن به دنبال دارد.

آیا پسته در تقلیل اشتها موثر است؟

افزودن این آجیل به برنامه رژیم غذایی، ارتباط نزدیکی به عدم اشتها و حس سیری طولانی مدت دارد. به همین منظور ممکن است متخصصین تغذیه به رژیم گیرندگانی که به دنبال لاغری هستند، مصرف پسته خام که دارای درصد کالری کمتری است را توصیه کنند.

طبق بررسی های صورت گرفت،ه مصرف این خوراکی و یا دیگر آجیل های مفید به میزان مناسب در تقلیل گرسنگی موثر است. ممکن است اثر کاهش گرسنگی در پسته به دلیل بیشتر شدن تولید هورمون های Cytokine stack و یا Peptid YY ایجاد شود که هر دوی آن ها اثر زیادی در تنظیم اشتها و یا به عبارتی کمتر شدن گرسنگی به همراه دارند.

آیا پسته در تقلیل اشتها موثر است؟
آیا پسته در تقلیل اشتها موثر است؟

گفتنی است که بین (54-104%) کالری دریافتی از این خوراکی به تقلیل اشتهای حاصل از استفاده از گروه های غذایی فوق خنثی می شود. مصرف این آجیل خوشمزه و خندان همچون یک گروه غذایی سالم و مفید سبب حس سیری مضاعف و تقلیل مصرف خوراکی ها و در نهایت افت کالری دریافتی می شود.

کالری Calories

Calories در حقیقت مقیاس انرژی است که نشاندهنده میزان انرژی دریافتی است. حرکت ماهیچه ها، تنفس و جریان خون و تمامی این موارد مهم در بدن، به انرژی نیاز دارند که از طریق مواد غذایی دریافت می شوند. از اصلی ترین امور برای افزایش شاخص توده بدنی، مصرف خوراکی های مفید پرکالری است.

کالری های زیان آور و مازاد همچون چربی در بخش های مختلف بدن انباشته می شوند که این امر مقدار بافت های چربی موجود در بدن را افزایش می دهد. یکی از کالری های مفید در آجیل ها پسته است که مصرف بسیار آن در طی روز سبب جذب بیشترین کالری می شود. لذا، امری حائز اهمیت است که کالری مصرفی روزانه شما از سالم ترین گروه های غذایی باشد.

هر مواد غذایی و یا خوراکی که در طی روز مصرف می کنیم، حاوی مقادیری انرژی هستند

در ادامه نوشتار آیا پسته چاق کننده است، بایستی متذکر شویم که هر مواد غذایی و یا خوراکی که در طی روز مصرف می کنیم، حاوی مقادیری انرژی هستند که انرژی فوق در درون پیوندهای شیمیایی موجود در محصولات غذایی ذخیره و تامین کننده نیاز بدن هستند.

بافت های موجود در بدن پس از گوارش مواد غذایی دریافتی، پیوندهای شیمیایی را خرد کرده و در نتیجه انرژی درون پیوندهای فوق به شکل کالری دریافتی در بدن برای به حرکت درآمدن عضلات و یا دیگر موارد ذکر شده، مورد استفاده قرار می گیرد.

هر مواد غذایی و یا خوراکی که در طی روز مصرف می کنیم، حاوی مقادیری انرژی هستند
هر مواد غذایی و یا خوراکی که در طی روز مصرف می کنیم، حاوی مقادیری انرژی هستند

با توضیحات ارائه شده باید گفت که مردان رده سنی بین سی و یک الی پنجاه سال روزانه به 2800-3000 Kcal  و بانوان هم تقریباً به 2200 Kcal نیاز دارند. دقت داشته باشید که هر چه فعالیت روزانه شما بیشتر باشد، برای تامین انرژی مورد نیاز بدن، احتیاج به کالری بیشتری دارید.

چنانچه با مصرف میان وعده های سالم نظیر پسته که حاوی مواد مغذی و ویتامین های ضروری بدن است، حس گرسنگی شما رفع نشد

چنانچه با مصرف میان وعده های سالم نظیر پسته که حاوی مواد مغذی و ویتامین های ضروری بدن است، حس گرسنگی شما رفع نشد اما تغییری در افزایش وزن مشاهده نگردید، بهتر است زمان وعده های اصلی غذایی خود را تغییر دهید.

در برخی موارد فقط زمان کالری دریافتی است که تغییرات قابل توجهی را در افزایش و یا کاهش وزن ایجاد میکند.

بهتر است بدانید که انرژی که از طریق بافت های موجود در بدن از غذاهای دریافتی جدا می شود، به روش هایی نظیر گوارش (10%)، فعالیت های جسمانی مانند قدم زدن (20%) و مابقی آن (70%) برای انجام فعالیت بافت ها با هدف پایدار ماندن و انجام کارکرد سلول های ضروری بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اطلاعات تکمیلی را از دکتر سلیمی کسب نمایید.

چنانچه با مصرف میان وعده های سالم نظیر پسته که حاوی مواد مغذی و ویتامین های ضروری بدن است، حس گرسنگی شما رفع نشد
چنانچه با مصرف میان وعده های سالم نظیر پسته که حاوی مواد مغذی و ویتامین های ضروری بدن است، حس گرسنگی شما رفع نشد

پارامترهای موثر در جذب کالری بالا

بررسی های صورت گرفته بیانگر این است که برخی از عوامل محیطی عامل اصلی چاقی یا اضافه وزن بالا است. چنانچه به دنبال پاسخی مناسب برای این که آیا پسته چاق کننده است هستید، باید بگوییم که اگر در پی لاغری و یا تقلیل وزن سالم هستید، بایستی از پارامترهای تاثیرگذار در افزایش وزن دوری کنید. این عوامل عبارتند از:

زمانی که میان کالری دریافتی و مصرفی عدم تعادل ایجاد می شود، شخص با اضافه وزن روبرو خواهد شد یا به عبارت دیگر کالری دریافتی بیشتر نسبت به انرژی مصرفی سبب چاقی در فرد می شود.

برای چاقی سالم بایستی از گروه های غذایی مفید نظیر شیک ها و یا معجون در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنید. زمانی که از محصولات غذایی پرکالری همچون فست فودها، چیپس، شیرینی جات و یا نوشیدنی ها در حجم بسیار استفاده می کنید، در واقع ریسک ابتلا به اختلالات مرتبط به چاقی و دیابت را تا حد چشمگیری افزایش می دهید.

در حال حاضر زندگی ماشینی مانع فعالیت های بدنی شده است

در حال حاضر زندگی ماشینی مانع فعالیت های بدنی شده است و این عامل به نوبه ی خود یکی از مهمترین عوامل افزایش وزن در افراد است. در مقایسه با دهه های گذشته باید گفت که انجام امور شغلی از طریق کامپیوتر در محیط شغلی، سبب بی تحرکی اغلب افراد شده است. دقت داشته باشید که نشستن طولانی مدت به منظور انجام امور شغلی، منجر به چاقی ناسالم می شود.

در حال حاضر زندگی ماشینی مانع فعالیت های بدنی شده است
در حال حاضر زندگی ماشینی مانع فعالیت های بدنی شده است

پس بهتر است به این موضوع دقت بسیار داشته باشید و زمانی را در طول روز به پیاده روی و یا تمرینات فیزیکی سبک اختصاص دهید.

چنانچه مواد غذایی پرکالری جزء وعده های اصلی غذایی شما است و به دلیل عدم تحرک، تبدیل شدن آن ها به عضله صورت نمی گیرد، به تدریج با افزایش گلوکز و چربی خون و یا دیگر اختلالات گرفتار خواهید شد. توصیه می شود همزمان با مصرف این گروه از مواد غذایی، تمرینات فیزیکی مناسبی را داشته باشید.

ممکن است حذف وعده های اصلی نظیر صبحانه، به تدریج شما را با افزایش وزن روبرو کند

ممکن است حذف وعده های اصلی نظیر صبحانه، به تدریج شما را با افزایش وزن روبرو کند. هر چند شما با حذف وعده غذایی بخشی از کالری دریافتی روزانه خود را از دست می دهید و در نهایت با کاهش وزن همراه می شوید، اما باید گفت که این لاغری پایدار نخواهد بود.

از سوی دیگر انجام این امر می تواند شما را از هدف اصلی کاهش وزن سالم دور کند و سبب روی آوردن شما به مصرف تنقلات پرکالری شود. مصرف خوراکی و یا تنقلات ناسالم، سیری کوتاه مدت و دریافت کالری بالایی را برای شما به همراه دارد.

عدم دریافت کالری مفید صرفاً سبب افزایش گلوکز و چربی خون می شود. لذا، طبق نظر دکتر سلیمی، حذف وعده اصلی غذایی، گزینه مناسبی برای تقلیل وزن نیست و توصیه می شود از انواع آجیل ها که کالری بالا و مفیدی دارند، نظیر پسته و یا معجون، به عنوان یک میان وعده سالم استفاده کنید.

ممکن است حذف وعده های اصلی نظیر صبحانه، به تدریج شما را با افزایش وزن روبرو کند
ممکن است حذف وعده های اصلی نظیر صبحانه، به تدریج شما را با افزایش وزن روبرو کند

آجیل ها و یا انواع مغزها از دیگر خوراکی هایی هستند که مملو از چربی و کالری بسیار بالا هستند. بخش کلی آجیل را چربی تشکیل می دهد که می تواند منبع مناسبی برای تامین انرژی مورد نیاز بدن باشد طوری که هر 1 گرم آن معادل 9 Kcal  است. گفتنی است که این میزان به نسبت یک گرم Carbohydrate و یا پروتئین که فقط 4 Kcal دارد، بسیار بالا است.

اغلب چربی های موجود در این خوراکی های خوشمزه، از چربی های اشباع نشده هستند که بدن را در مقابل مشکلات متعدد مانند عارضه قلبی عروقی محافظت می کند. به علت میزان کالری و چربی بسیار بالای آجیل ها، باید گفت که مصرف مداوم و بیش از اندازه آن منجر به افزایش وزن در فرد می شود.

رابطه مواد غذایی ناسالم و اضافه وزن

بخش اعظمی از برنامه رژیم غذایی روزانه اغلب افراد، به مصرف شیرینی جات و یا پیراشکی و دیگر غذاهای ناسالم اختصاص دارد. در واقع این گروه از مواد غذایی فراوری شده همچون چیپس، شکلات، پیتزا، سوسیس و … سرشار از قندهای پنهان و چربی هستند که علاوه بر افزایش وزن، سبب بروز مشکلات جدی سلامت در فرد می شود.

طبق پژوهش های پزشکی صورت گرفته، اغلب غذاهای فراوری شده درصد مشکلات فیزیکی و روانپریشی در فرد را تا حد زیادی افزایش می دهد و حتی ممکن است شخص با افزایش قند خون و یا کلسترول و LDL بالا همراه شود.

غذاهای فوق دارای بیشترین میزان شاخص گلیسمی هستند. در واقع Glycemic load مقیاسی است که بیانگر این است که یک وعده غذایی بعد از مصرف به چه صورت روی افزایش میزان گلوکز خون اثر می گذارد.

مطالعات گسترده نشان می دهد که فرد با مصرف مواد غذایی طعم دار و یا بسیار فراوری شده، ممکن است رفتاری همچون معتادان از خود نشان دهند. به همین منظور این خوراکی ها جزو غذاهای اعتیاد آور محسوب می شوند که چاقی ناسالمی را به همراه دارند.

نکات مهم در مورد مواد غذایی پرکالری

در رابطه با عنوان مقاله آیا پسته چاق کننده است، بایستی متذکر شویم که مصرف بیش از اندازه مواد غذایی چرب و تنقلات، عامل اصلی افزایش شاخص توده بدنی است. این مواد غذایی ناسالم حاوی مقادیر بسیاری چربی اشباع شده هستند که مصرف آن ها پیامدهای منفی را برای حفظ سلامتی بدن به همراه دارد.

کارشناسان تغذیه توصیه می کنند که اگر قصد دارید وزنتان به طور اصولی افزایش یابد و بیشترین کالری را دریافت کنید، مصرف گروه های غذایی سالم نظیر انواع آجیل ها و یا دیگر خوراکی های مفید، انتخاب مناسبی است. طبق توصیه دکتر سلیمی، افرادی که bmi پایینی دارند، بهتر است برای چاقی، به موارد زیر توجه داشته باشند:

دانه ها و آجیل ها را همچون میان وعده های سالم برحسب کالری مورد نیاز بدن در طی روز میل کنید. زیرا این نوع خوراکی ها علاوه بر کالری بالا، مملو از فیبر و امگا (3) هستند.

عدم چربی انباشته در بدن و تشکیل توده های عضلانی

به منظور عدم چربی انباشته در بدن و تشکیل توده های عضلانی، بهتر است در کنار برنامه رژیم غذایی سالم، از فعالیت های ورزشی منظم و پیوسته در طی روز استفاده کنید.

به میزان مناسب از تمامی گروه های غذایی سالم و مفید در برنامه رژیم غذایی خود طبق تجویز متخصص تغذیه استفاده کنید.

برای داشتن میان وعده سالم، مصرف میوه های خشک گزینه مناسبی است به خصوص برای اشخاصی که مبتلا به اضافه وزن بالا هستند.

مناسب ترین منبع پروتئینی تخم مرغ است. پس به میزان کافی در برنامه رژیم غذایی خود مصرف کنید.

برای کنترل اشتها، وعده های غذایی محدود را به طور پیاپی میل کنید.

افزایش اشتها

به منظور افزایش اشتها، بهتر است در برنامه روزانه خود پیش از وعده های اصلی غذایی، پیاده روی کوتاه مدتی را انجام دهید تا چاقی سالمی را تجربه کنید.

از جوانه گندم، عسل و مغزها در ترکیب شیر برای داشتن اضافه وزن سالم استفاده کنید.

از سبزیجات سالم و میوه های تازه به عنوان یک میان وعده مفید استفاده کنید و از آب، سالاد و دیگر نوشیدنی ها پیش از وعده اصلی خودداری کنید.

از مصرف بیش از اندازه کره، خامه و دیگر چربی ها خودداری کنید.

در این بخش سعی کردیم تا در مورد تمامی گروه های غذایی پرکالری توضیح دهیم. بهتر است با کمک دکتر سلیمی، فهرستی از برنامه های غذایی مفید و پرکالری را تهیه نموده و آن ها را بر اساس کالری مورد نیاز بدن در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهید.

دقت داشته باشید که مصرف این نوع مواد غذایی که حاوی چربی و کالری بسیار بالایی هستند، سبب بروز مشکلات مرتبط می شود، پس در استفاده آن ها دقت بسیار داشته باشید. لازم به ذکر است که به همراه مصرف این گروه های غذایی، از تمرینات فیزیکی مناسب در برنامه روزانه خود استفاده کنید تا عضله بسازید.

جراحی چاقی (Bariatric surgery)

با توضیحات ارائه شده در مورد این که آیا پسته چاق کننده است و تاثیر آن روی افزایش وزن، لازم است به موثرترین و در عین حال دائمی ترین روش های درمانی یعنی جراحی باریاتریک اشاره کنیم و در مورد هر یک از آن ها اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

جراح متخصص در bariatric surgery با ایجاد تغییرات لازم در دستگاه گوارش فرد، به تقلیل وزن و رسیدن به وزن طبیعی به مبتلایان به اضافه وزن بالا کمک می کند.

در حقیقت در این تکنیک جراحی، دو تغییر اصلی یعنی تقلیل جذب خوراکی ها و یا کاهش کالری دریافتی و یا به منظور تسریع در امر کاهش وزن، هر دو تغییر را به صورت همزمان روی بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام می دهند.

جراحی فوق، متد درمانی مناسب برای لاغری قابل توجه و برگشت ناپذیر به شمار می آید. به طور کلی شما با انجام جراحی باریاتریک توسط دکتر سلیمی، می توانید از فواید زیر بهره مند شوید:

انجام این تکنیک جراحی سبب خنثی شدن تغییرات متابولیکی می شود، به گونه ای که شخص بعد از عمل با مصرف اندکی از مواد غذایی، حس پری می کند.

پیامدهای حاصل از عمل لاغری کم است

پیامدهای حاصل از عمل لاغری به مراتب کمتر از پیامدهای افزایش وزن است.

جراحی باریاتریک از جمله عمل هایی است که علاوه بر حمایت های روانی از سوی نزدیکان، جراح متخصص هم بایستی در این زمینه به بیماران که یک مرحله بسیار مهم احساسی را تجربه می کنند، کمک بسیار کنند.

معمولا این عمل جراحی سبب بهبود دیابت نوع 2، درد مفاصل، آپنه خواب و پرفشاری می شود که این مورد یکی از مهمترین فواید جراحی چاقی است. زیرا سلامت شخص پیش از لاغری کاملاً بهبود می یابد.

چنانچه به تازگی به دلیل اضافه وزن بالا به دیابت نوع 2 گرفتار شده اید و قصد انجام یکی از مناسب ترین شیوه های جراحی لاغری را دارید، بهتر است مصرف انسولین را قطع کنید زیرا شما بعد از جراحی، بهبودی کامل خود را به دست می آورید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی لاغری در رشت و  جراحی معده برای لاغری  را مطالعه کنید.

پیامدهای حاصل از عمل لاغری کم است
پیامدهای حاصل از عمل لاغری کم است

در حال حاضر جراحی باریاتریک از طریق لاپاراسکوپی که روشی کم تهاجمی است، روی بیماران مبتلا به اضافه وزن بالا انجام می شود. به دلیل محدود بودن محل برش و استفاده از به روزترین ابزارهای جراحی توسط دکتر سلیمی، محل بخیه ها محو شده و به تدریج از بین می رود.

 

کوتاه بودن دوران نقاهت بعد از جراحی، یکی دیگر از مزایای bariatric surgery است

کوتاه بودن دوران نقاهت بعد از جراحی، یکی دیگر از مزایای bariatric surgery است که بعد از گذشت چهارده روز استراحت و رعایت نکات پزشکی، شخص می تواند امور شغلی و یا روزانه خود را به صورت محدود انجام دهد.

بعد از گذشت شصت روز از جراحی، به شیوه آرام و یا حتی کم خوردن مواد غذایی سالم عادت خواهید کرد و این امر برای شما بسیار لذتبخش خواهد بود.

بیشتر بیماران کاندیدای جراحی چاقی تقریباً یک دوم از اضافه وزن خود را در مدت شش ماه قبل از جراحی و مابقی وزن اضافی خود را بعد از شش الی دوازده ماه بعد از عمل لاغری از دست می دهند.

در انتها بایستی متذکر شویم که افزایش شاخص توده بدنی ((BMI سبب کاهش سوخت و ساز بدن می شود. بنابراین جراحی چاقی روشی مناسب و موثر برای لاغری است. به همین منظور، افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند، توانسته اند بخشی از اضافه وزن خود را با رعایت دستورالعمل های پزشکی از دست دهند.

کوتاه بودن دوران نقاهت بعد از جراحی، یکی دیگر از مزایای bariatric surgery است
کوتاه بودن دوران نقاهت بعد از جراحی، یکی دیگر از مزایای bariatric surgery است

تحقیقات نشان می دهد که درصد موفقیت bariatric surgery تا پنج سال بعد از جراحی، هشتاد و پنج درصد است. به عبارتی فرد به وزن ایده ال و مطلوبی که سال ها آرزو داشته است، دست می یابد.

جراحی پلیسه معده LGP

در این بخش از مقاله آیا پسته چاق کننده است، سعی داریم به یکی از مناسب ترین شیوه های جراحی چاقی بپردازیم که در آن از وسایل مخصوص جراحی نظیر کلیپس معده به منظور تقلیل وزن استفاده می شود.

متد فوق مناسب اشخاصی است که از طریق فعالیت های ورزشی و یا رژیم های کاهش وزن نتوانسته اند وزن قابل توجهی را از دست دهند. دکتر مهدی سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی و متابولیک؛ جراحی پلیکاسیون معده، به شکل کم تهاجمی عمل می کند که ریسک کمتری را برای بهبود شخص به همراه دارد.

به طور کلی عمل پلیسه معده از به روزترین شیوه bariatric surgery است که در طی پروسه جراحی، پزشک معالج با تا زدن و یا روی هم انداختن معده به داخل از طریق Gastric clip (کلیپس معده) و سپس بخیه زدن، بخشی از حجم معده را تقلیل می دهند.

در جراحی فوق، اندازه معده توپی شکل تقریباً تا هفتاد و پنج درصد تقلیل می یابد و در نهایت شخص به دلیل شرایط معده جدید، غذای کمتری را میل می کند و نسبت به قبل با خوردن چند لقمه سریعتر حس پری می کند. در این تکنیک جراحی، احتیاجی به قرار دادن ایمپلنت در معده همچون Gastric bypass نیست.

از لحاظ عملکردی، جراحی اسلیو معده تقریباً به جراحی گاسترکتومی آستینی شبیه است

از لحاظ عملکردی، جراحی اسلیو معده تقریباً به جراحی گاسترکتومی آستینی شبیه است تنها با این تفاوت که در LGP قسمتی از معده برای تقلیل وزن دائمی حذف نخواهد شد.

بنابراین، چنانچه شخص به نتیجه قابل قبولی از انجام جراحی پلیسه معده دست نیابد، جراحی فوق برگشت پذیر بوده و می تواند از دیگر روش های جراحی چاقی برای کاهش وزن دائمی استفاده کند.

از لحاظ عملکردی، جراحی اسلیو معده تقریباً به جراحی گاسترکتومی آستینی شبیه است
از لحاظ عملکردی، جراحی اسلیو معده تقریباً به جراحی گاسترکتومی آستینی شبیه است

افرادی که بدون در نظر گرفتن کالری بالای انواع آجیل ها و این سوال که آیا پسته چاق کننده است به عنوان میان وعده بیش از حد آن ها را مصرف می کنند، برای تقلیل وزن و حذف بافت های چربی انباشته به خصوص در ناحیه شکم و پهلوها می توانند از جراحی پلیکاسیون معده با هدف لاغری استفاده کنند.

به این ترتیب در جراحی فوق، شخص بیمار با رعایت نکات پزشکی بعد از گذشت دوازده ماه، تقریباً بین (40-70%) از اضافه وزن خود را به تدریج از دست می دهد.

افراد کاندیدای جراحی پلیسه معده

با توجه به این که جراحی فوق یکی از تکنیک های bariatric surgery است که به لاغری بعد از دریافت پاسخ آیا پسته چاق کننده است کمک بسیار می کند، باید گفت که مناسب تمامی افرادی که از طریق مصرف این نوع خوراکی که مملو از چربی و کالری بسیار بالایی است و با افزایش بی ام آی روبرو شده اند، نمی باشد.

لذا، شیوه فوق برای مبتلایانی که تقریباً بین 30-35 kg  اضافه وزن دارند، گزینه درمانی مناسبی است. در بیشتر این  مبتلایان، بی ام آی (شاخص توده بدنی) بین 35-40 kg  است.

افراد کاندیدای جراحی پلیسه معده
افراد کاندیدای جراحی پلیسه معده

جراحی پلیسه معده برای افرادی که به عارضه چاقی مفرط مبتلا هستند و به دلیل مصرف این آجیل خوشمزه که حاوی سدیم بسیار بالایی است، با مشکلات پرفشاری، اختلالات قلبی عروقی و یا دیابت نوع 2 و حتی حملات مغزی مواجه هستند، بسیار پیشنهاد می شود.

بررسی های انجام شده نشان می دهد اشخاصی که شاخص توده بدنی آن ها بین 30-40 kg  است، به مراتب بیشتر از دیگر مبتلایان به عارضه چاقی است. تخصص و کسب مهارت های لازم در خصوص جراحی پلیکاسیون معده سبب می گردد تا جراحان متخصص با حوصله و توجه بسیار از شیوه فوق برای معالجه اضافه وزن بالا روی بیماران کاندیدای این عمل جراحی استفاده کنند.

اقدامات پیش از جراحی LGP

پیش از انجام جراحی، بیمار بایستی با دکتر سلیمی در خصوص افزایش وزن و عدم آگاهی از این که آیا پسته چاق کننده است و بدون در نظر گرفتن کالری و چربی بالای آن، از این خوراکی خوشمزه در برنامه غذایی خود بسیار استفاده نموده است؛ مشاوره های لازم را انجام دهد. دکتر سلیمی درباره روند انجام جراحی و همچنین آمادگی های پیش از عمل، توضیحات لازم را در اختیار بیمار قرار می دهد.

چنانچه مایلید تحت این تکنیک جراحی قرار بگیرید، بهتر است در مورد پیشینه پزشکی و یا ابتلا به عارضه خاص به منظور اطلاع بیشتر جراح از وضعیت جسمانی، توضیحات لازم را ارائه دهید.

مهمترین اقدامات پیش از جراحی پلیکاسیون معده

 •   چنانچه به داروی خاصی حساسیت دارید، لازم است پیش از عمل، جراح معالج را مطلع سازید.
 •   تست های تجویزی پیش از جراحی را به منظور دستیابی به بهترین نتیجه در یکی از معتبرترین مراکز درمانی انجام دهید.
 •   به مدت 12 ساعت پیش از عمل پلیسه معده، از مصرف هر نوع غذا و یا خوراکی بپرهیزید.
 •   همچنین 6 ساعت پیش از پلیکاسیون هیچ نوشیدنی و یا حتی آب میل نکنید.
 •   سعی کنید تمامی داروها و یا مکمل های مصرفی را با اطلاع جراح متخصص از دو هفته قبل از جراحی مصرف کنید و از استفاده خودسرانه آن ها خودداری کنید.
 •   اگر با مشکلات خاص نظیر اختلالات قلبی عروقی و یا دیابت همراه هستید، بهتر است پیش از عمل، جراح معالج را مطلع سازید.
 •   توصیه می شود از چهارده روز قبل از عمل پلیکاسیون معده، سیگار کشیدن را متوقف کنید.
مهمترین اقدامات پیش از جراحی پلیکاسیون معده
مهمترین اقدامات پیش از جراحی پلیکاسیون معده

شیوه انجام جراحی LGP

همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم، این تکنیک عمل لاغری از جمله جراحی های کمتر تهاجمی است که جراح به روش Laparoscopy با کمک Gastric clip و تحت بیهوشی عمومی از سوی مجرب ترین جراحان متخصص چاقی در مجهزترین بیمارستان ها انجام می شود.

با توجه به این که جراحی فوق از طریق شیوه باز روی بیماران انجام نمی شود، بهبودی و زمان ریکاوری شخص بیمار در مقایسه با دیگر شیوه های جراحی باز برای معالجه اضافه وزن بالا کوتاه تر است و شخص سریعتر می تواند به امور شخصی و یا شغلی خود بازگردد.

در این عمل جراحی کاهش وزن، پزشک از طریق وسایل مخصوص جراحی، برش های کوچکی را در ناحیه تحت درمان ایجاد می کند و کلیپس معده و Laparoscopic را از مسیر برش ها به داخل شکم بیمار وارد می کند. با کمک این ابزارها، جراح معالج این امکان را دارد که به آسانی به تمامی بخش های داخلی شکم بیمار به خصوص معده دسترسی داشته باشد.

در طی پروسه جراحی، پزشک انحنای خارجی معده را از طریق Gastric clip به بخش داخلی تا می زند

در طی پروسه جراحی، پزشک انحنای خارجی معده را از طریق Gastric clip به بخش داخلی تا می زند و سپس به وسیله بخیه های مخصوص، این عمل را در محل مناسب خود ثابت می کنند. گفتنی است که این جراحی تقلیل هفتاد و پنج درصدی سایز معده را به همراه دارد. بعد از اتمام جراحی، کلیه وسایل جراحی خارج شده و برش های ایجاد شده، بخیه و پانسمان می شود.

در طی پروسه جراحی، پزشک انحنای خارجی معده را از طریق Gastric clip به بخش داخلی تا می زند
در طی پروسه جراحی، پزشک انحنای خارجی معده را از طریق Gastric clip به بخش داخلی تا می زند

معمولا طبق تجویز دکتر سلیمی، بیمار بین 1 الی 2 روز بعد از عمل برای مراقبت های ویژه نیاز به بستری در بیمارستان دارد.

با توجه به این که در شیوه فوق هیچ بخشی از معده بیمار همچون جراحی اسلیو معده حذف نمی شود و تنها معده به وسیله Gastric clip جمع تر می شود، درصد بروز پیامدهایی نظیر عفونت، نشست های درون شکم و یا حتی خونریزی بعد از جراحی بسیار کمتر است و چنانچه در پی آن بیماری پیش بیاید، با باز کردن پلیسه های ایجاد شده در بخش انحنای معده، مشکل فوق رفع خواهد شد.

دکتر سلیمی به بیمارانی که مایلند از یک کاهش وزن دائمی و همیشگی برخوردار باشند، جراحی پلیکاسیون معده را گزینه مناسبی معرفی می کنند

دکتر سلیمی به بیمارانی که مایلند از یک کاهش وزن دائمی و همیشگی برخوردار باشند، جراحی پلیکاسیون معده را گزینه مناسبی معرفی می کنند و متذکر می شوند که با رعایت تمامی دستورالعمل های پزشکی می توانند پیوسته از این تکنیک جراحی بهره مند شوند.

لازم به توضیح است که در ده الی پانزده درصد از بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، بعد از گذشت پنج سال و به دلیل عدم رعایت استفاده از غذاهای ناسالم و پرخوری بسیار، تا حدودی معده جراحی شده شما باز می شود و در نتیجه بین پلیسه ها فاصله می افتد. اگر فرد بیمار دوباره با روند اضافه وزن بالا روبرو شود، احتمال جراحی مجدد برای تقلیل ظرفیت معده وجود دارد.

مزایای جراحی پلیسه معده

یکی از مهمترین مواردی که برای اغلب رژیم گیرندگانی که به دلیل عدم اطلاع از این کهآیا پسته چاق کننده است با افزایش وزن مواجه شده اند، مزیت های جراحی لاغری است. مهمترین مزیت های این تکنیک جراحی توسط دکتر سلیمی عبارتند از:

 •   شیوه فوق از تکنیک های جراحی برگشت پذیر بوده و به تدریج چنانچه بیمار با مشکل خاصی روبرو شود، می تواند تحت عمل جراحی قرار گرفته و معده را به حالت نخست بازگرداند.
 •   جراحی پلیسه معده برای بانوانی که قصد بارداری دارند، گزینه مناسبی است و از همه مهمتر شیوه فوق روشی مطلوب برای افرادی است که به مراجعات پیاپی تمایلی ندارند.
 •   در این تکنیک جراحی، کاهش وزن به دلیل بهره مندی از روش لاپاراسکوپی شخص بیمار، ناراحتی و درد کمتری بعد از عمل فوق احساس می کند.
 •   به علت تقلیل ظرفیت معده و تقلیل بیماری های مرتبط به جذب، شخص بیمار بعد از جراحی به مکمل و یا داروی کمتری نیاز دارد.
 •   در ساختار کلی معده، تغییری ایجاد نمی شود و از همه مهمتر پیامدهای جراحی بزرگ را به همراه ندارد که این مورد یکی از مهمترین مزیت های جراحی فوق محسوب می شود.
 •   مقرون به صرفه بودن جراحی پلیکاسیون معده در مقایسه با دیگر عمل های لاغری، از دیگر مزایای جراحی فوق به شمار می آید.
مزایای جراحی پلیسه معده
مزایای جراحی پلیسه معده

مراقبت های بعد از جراحی LGP

همچون دیگر انواع عمل های کاهش وزن، بیمارانی که تحت این متد جراحی قرار می گیرند، مدتی بعد از عمل به پیروی از یک برنامه رژیم لاغری و شیوه زندگی خاصی نیاز دارند تا بتوانند از مزایای این روش جراحی تا مدت ها بهره مند شوند.

در چهارده روز نخست بعد از عمل رژیم فوق، تنها بر اساس مصرف مایعات است و به تدریج، فرد بیمار می تواند با اجازه پزشک از گروه های غذایی جامد به مقدار بسیار محدود در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کند.

البته بیمار بایستی به نکات مراقبتی بعد از جراحی که شامل موارد ذیل می باشد، توجه بسیار داشته باشند:

–        تا چهارده روز بعد از عمل پلیسه معده، بیمار بایستی از مصرف سیگار دوری کند.

–        پیروی از یک برنامه رژیم لاغری مناسب و کم کالری برای تسریع در روند کاهش وزن یکی دیگر از مهمترین نکات مراقبتی پس از عمل است.

–        برای گوارش بهتر توصیه می شود غذا و یا هر خوراکی دیگر را کاملاً بجوید و خیلی آهسته غذا میل کنید.

–        از سی روز بعد از عمل پلیسه معده و با هدف تسریع در امر لاغری، بهتر است از فعالیت های ورزشی همچون پیاده روی ساده استفاده کنید.

–        به هیچ عنوان در زمان مصرف وعده های اصلی غذا از آب و یا مایعات دیگر مصرف نکنید.

داروهای مسکن تجویزی

–        داروهای مسکن تجویزی را که پزشک معالج برای تسکین درد و یا پرهیز از عفونت های بعد از جراحی توصیه نموده است را در زمان مشخص خود استفاده کنید.

–        در برنامه رژیم لاغری خود بعد از جراحی از گروه های غذایی حاوی پروتئین نظیر تخم مرغ، گوشت و مایعات به میزان کافی و برحسب نیاز بدن مصرف کنید.

با توضیحات ارائه شده در رابطه با این تکنیک جراحی باید گفت که چنانچه مایلید از مزایای این متد درمانی بهره مند شوید، می توانید مشاوره های لازم را با دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته انجام دهید.

دکتر سلیمی با تخصص و مهارت در انجام bariatric surgery از طریق به روزترین ابزارهای پزشکی، توانسته است تا سوابق درخشانی را در انجام جراحی های لاغری کسب نموده و شما را به هدف اصلی یعنی کاهش وزن نزدیک تر کند.

داروهای مسکن تجویزی
داروهای مسکن تجویزی

جراحی باندینگ معده

جراحی فوق از دیگر عمل های لاغری است که دکتر سلیمی برای روند کاهش وزن، حلقه سیلیکونی را در بخش فوقانی معده قرار می دهد.

نکته مهم این است که این حلقه قابل تنظیم بوده و جراح می تواند با تنگ تر و یا گشاد کردن حلقه که در واقع در قسمت ورودی معده قرار گرفته است، به تقلیل غذای مصرفی و در نتیجه حس سیری مضاعف به بیماران مبتلا به اضافه وزن بالا کمک کند.

به طور کلی در این جراحی، معده به دو بخش تقسیم می شود به شکلی که بخش کلی معده در قسمت تحتانی و بخش کوچک آن در قسمت فوقانی حلقه قرار می گیرد.

کاهش حجم معده و مواد غذایی مصرفی

این عمل جراحی برای تقلیل مقدار معده و از همه مهمتر کاهش مواد غذایی مصرفی برای بیماران کاندیدای جراحی حلقه معده انجام می شود.

البته روند جراحی ادامه دارد به گونه ای که جراح متخصص پس از قرار دادن حلقه سیلیکونی، لوله ای را به آن وصل می کند که دسترسی آن به وسیله دریچه ای که در قسمت تحتانی پوست قرار گرفته است، انجام می شود.

پزشک دریچه فوق را با هدف تزریق محلول سالین و تنظیمات لازم برای محدود کردن مواد غذایی طراحی می کند. با انجام تنظیمات فوق، پزشک این امکان را دارد که مقدار تنگی حلقه فوق را افزایش و یا کاهش دهد.

دقت داشته باشید که ایجاد کیسه محدودتر در قسمت ورودی معده سبب می گردد تا غذای کمتری در آن نگهداری شده و در نتیجه روند کاهش وزن انجام شود. به این ترتیب، بیمار با بهره مندی از این تکنیک جراحی با مصرف غذای کمتر نسبت به قبل، سریعتر حس سیری می کند. از مهمترین مزیت جراحی چاقی فوق این است که این امکان را برای بدن فراهم می کند که بدون سوء جذب، مواد غذایی دریافتی را گوارش کند.

شیوه انجام جراحی باندینگ معده

نحوه انجام جراحی برای آن گروه از مبتلایان که به دلیل عدم اطلاع از چربی و یا کالری بالای آیا پسته چاق کننده است، با افزایش بی ام آی روبرو شده اند، امری بسیار حائز اهمیت است که در این خصوص، دکتر سلیمی پیش از جراحی اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار می دهد.

این عمل جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی روی بیماران کاندیدای عمل حلقه معده توسط حاذق ترین جراحان متخصص انجام می شود. جراحی فوق از جمله عمل های کمتر تهاجمی شناخته می شود که فرایند جراحی به روش Laparoscopy روی شخص اعمال خواهد شد.

بدین صورت که پزشک 1 الی 5 شکاف کوچک که کمتر از 1 سانتیمتر  است را در ناحیه تحت درمان ایجاد می کند.

گفتنی است که جراحی فوق از طریق لوله های بلند و باریکی که در قسمت سری آن دوربین تعبیه شده است، (لاپاراسکوپ) انجام می شود. در رابطه با مدت این عمل جراحی هم بایستی متذکر شویم که سی الی شصت دقیقه زمان نیاز است تا پروسه جراحی به طور کامل انجام شود.

شیوه انجام جراحی باندینگ معده
شیوه انجام جراحی باندینگ معده

افراد کاندیدای جراحی باندینگ معده

این گروه از بیماران چنانچه از شرایط زیر برخوردار باشند، کاندیدای این عمل جراحی لاغری هستند:

مبتلایان به چاقی مفرط که با بی ام آی بیش از چهل کیلوگرم همراه هستند، برای تقلیل وزن می توانند از این متد جراحی بهره مند شوند.

اشخاصی که شاخص توده بدنی آن ها بالای سی و پنج کیلوگرم است و با اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا مبتلا هستند، برای پیشگیری از روند بیماری و کاهش علائم آن می توانند تحت این عمل جراحی قرار بگیرند.

مبتلایانی که bmi بیش از سی کیلوگرم دارند

مبتلایانی که bmi بیش از سی کیلوگرم دارند و در اثر تجمع بافت های چربی انباشته به عارضه دیابت نوع دو مبتلا هستند، به منظور کنترل بیشتر روی این بیماری می توانند از مزایای این متد جراحی برخوردار شوند.

اشخاصی که پایبند به رعایت از یک شیوه زندگی سالم و برنامه غذایی سالم و مفید پس از جراحی هستند.

لازم به توضیح است که جراحی فوق در افرادی که به مصرف مواد غذایی نمکی تمایل بیشتری دارند، موثرتر عمل می کند.

چنانچه به مصرف بیسکویت، کیک، شیرینی جات و یا دیگر خوراکی هایی که به آسانی خرد می شوند علاقه بسیار دارند، بهتر است بدانید جراحی حلقه معده گزینه مناسبی برای تقلیل وزن نیست زیرا عدم رعایت به دستورالعمل های پزشکی، نتایج مثبتی را به همراه ندارد.

کاهش وزن با Gastric banding چقدر است؟

از اصلی ترین مواردی که در لاغری با جراحی فوق لازم است متذکر شویم، این است که کاهش وزن شما به تدریج انجام می شود و در واقع شما از یک الگوی پیوسته در این مسیر استفاده می کنید.

به این ترتیب به معده جراحی شده و یا حتی سلامت شما صدمه چندانی وارد نخواهد شد. معمولا اشخاصی که جراحی حلقه معده را با هدف تقلیل وزن انجام می دهند، پس از مدتی با رعایت تمامی نکات پزشکی و انجام تمرینات فیزیکی منظم می توانند بخش بسیاری از وزن اضافی خود را به مرور از دست دهند.

این لاغری به طور منظم و میانگین و به شکل هفته ی بین 500 گرم تا 1 kg انجام می شود. این روش تقلیل وزن، شیوه ای نسبتاً مطلوب و کم خطری است که دکتر سلیمی به اغلب مبتلایان به اضافه وزن بالا به عنوان گزینه درمانی مناسبی توصیه می کند.

زیرا بیمار نه تنها با لاغری ناگهانی و نه صدمات جدی تری در خصوص تقلیل وزن روبرو خواهد شد، بلکه پروسه رسیدن به وزن طبیعی و ایده آل کاملاً اصولی انجام می شود.

به این ترتیب باید گفت که اغلب مشکلات مربوط به اضافه وزن بالا در پی این روش جراحی و توانایی آن ها در انجام امور روزانه و شغلی تا حد بسیار بهبود می یابد.

پس از جراحی به شکل میانگین شخص با رعایت تمامی موارد پزشکی تقریباً (40-60%) از اضافه وزن خود را از دست می دهد، اما متذکر می شویم که این مقدار به اراده بیمار بستگی دارد.

بارداری پس از Gastric banding

لازم است در ادامه مبحث آیا پسته چاق کننده است، به موضوع بارداری بانوان پس از جراحی چاقی فوق اشاره کنیم. ممکن است بعضی از بانوان پس از انجام bariatric surgery با استرس حاملگی روبرو شوند.

گفتنی است که درصد حاملگی پس از بهره مندی از جراحی های کاهش وزن برای مبتلایان به عارضه چاقی مفرط تا حد بسیار افزایش می یابد و این تکنیک جراحی متدی برای درمان مشکلات نازایی به شمار می آید.

البته لازم به ذکر است که چنانچه مایلید بعد از لاغری باردار شوید، بایستی حداقل دوازده ماه صبر کنید تا به وزن طبیعی و نرمال دست یابید و سپس برای بارداری اقدامات لازم را انجام دهید.

در ضمن بانوانی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، بایستی در این دوران بسیار حساس تحت نظر حاذق ترین متخصصین تغذیه قرار بگیرند تا با مشکل جذب غذا برای تامین مواد مغذی مورد نیاز جنین روبرو نشوند.

از اساسی ترین موضوعاتی که شاید برای بانوان باردار که از جراحی حلقه معده به منظور تقلیل وزن استفاده کرده اند پیش بیاید، سوء جذب مواد معدنی و ویتامین ها است که در این راستا دکتر سلیمی با سال ها تجربه، بهترین و مناسب ترین رژیم غذایی را به شما ارائه می دهد.

نکات کلیدی قبل از جراحی لاغری

شما پیش از bariatric surgery بایستی طبق نظر دکتر سلیمی، بخشی از وزن اضافی خود را کاهش دهید. معمولا بیماران شش ماه پیش از جراحی بایستی چندین کیلو از بافت های چربی موجود در بدن را از دست دهند و شش الی دوازده ماه بعد از جراحی هم با رعایت کلیه دستورالعمل های پزشکی، مابقی وزن اضافی خود را از دست دهند تا به وزن تناسب اندامی که سال ها آرزو داشتند، دست یابند.

لذا، شما بایستی مسیر هدفمندی را دنبال کنید که به تدریج به نتیجه قابل قبولی دست یابید. لازم به توضیح است که نتایج حاصل از جراحی به شکل آهسته و با اراده قوی، شخص در امر لاغری به تدریج مشاهده می شود.

تقریباً پس از گذشت یک الی دو ماه با اجازه جراح معالج، این فرصت را دارید که به روند عادی قبل از جراحی بازگردید و به روال معده جدید عادت کنید و محدود کردن مواد غذایی و بی اشتهایی را تجربه کنید.

در حال حاضر برای انجام bariatric surgery دیگر شیوه های سنتی کاربردی ندارد

در حال حاضر برای انجام bariatric surgery دیگر شیوه های سنتی کاربردی ندارد. جراحی از طریق Laparoscopy و ایجاد شکاف های بسیار کوچک در ناحیه تحت درمان دسترسی را برای انجام پروسه جراحی آسانتر می کند. به این ترتیب درصد این که بعد از جراحی محل بخیه ها روی شکم باقی بماند، کم است. زیرا شکاف های ایجاد شده بسیار محدود شده و بهبودی آن ها سریعتر انجام می شود.

بررسی های انجام شده نشان می دهد که پس از جراحی کاهش وزن، بیمار از اختلالاتی مانند درد مفاصل، پرفشاری، دیابت نوع 2 و آپنه خواب انسدادی مصون می ماند. فرد بعد از یک بازه زمانی کوتاه پس از جراحی با حذف بافت های چربی انباشته می تواند بهبودی کامل خود را به دست آورد.

همچنین از ابتلا به اغلب مشکلات مربوط به اضافه وزن بالا در امان بوده و دیگر برای پیشگیری از روند بیماری و کاهش علائم عارضه، نیازی به مصرف دارو و یا مراقبت های درمانی بسیار ندارد.

در حال حاضر برای انجام bariatric surgery دیگر شیوه های سنتی کاربردی ندارد
در حال حاضر برای انجام bariatric surgery دیگر شیوه های سنتی کاربردی ندارد
اضافه وزن بالا و وجود چربی های انباشته در بخش های مختلف بدن می تواند ظاهر ناخوشایندی را برای افراد به خصوص بانوان به همراه داشته باشد

اضافه وزن بالا و وجود چربی های انباشته در بخش های مختلف بدن می تواند ظاهر ناخوشایندی را برای افراد به خصوص بانوان به همراه داشته باشد. این امر سبب تقلیل حس اعتماد به نفس و در نتیجه بروز اختلالات متابولیکی در فرد می شود.

دلیل اصلی اضافه وزن بالا در مبتلایان به عارضه چاقی، کاهش سوخت و ساز بدن است. این گروه از مبتلایان چنانچه در طی روز از یک رژیم لاغری کم کالری استفاده کنند، اما با روند چاقی همراه هستند.

زیرا سوخت و ساز بدن آن ها پایین بوده و قادر به از دست دادن وزن نیستند. اما با پیشرفت علم در حوزه پزشکی و انجام bariatric surgery متابولیسم این بیماران افزایش یافته و در نتیجه راحت تر می توانند بخشی از اضافه وزن خود را از دست دهند.

دقت داشته باشید که انجام جراحی لاغری روی روان و احساسات شخص بیمار تاثیر زیادی دارد. لذا، بهتر است در این مسیر هدفمند و مهم، تحت حمایت های پزشکی قرار گیرید تا از لحاظ روحی و یا حتی احساسی تامین و تحت مراقبت باشید تا بتوانید راحت تر این مسیر سخت را پشت سر و از تنش هایی که ممکن است به دلیل عدم مصرف مواد غذایی، با آن روبرو شوید، جلوگیری شود.

بررسی مشخصه ها و شیوه تعیین جراح چاقی

در ابتدا لازم است متذکر شویم که جراح متخصص تاثیر زیادی در موفقیت و نتایج حاصل از جراحی کاهش وزن دارد. بازبینی مشخصه ها و شیوه تعیین جراح متخصص چاقی، این امکان را برای شما فراهم می کند تا با قرار گرفتن تحت این تکنیک جراحی لاغری بتوانید انتظارات خود را در کاهش وزن به دست آورید.

داشتن سوابق شغلی درخشان، مستندات علمی ارزشمند، مسئولیت پذیری، انجام مشاوره های تخصصی، تجربه، صبر و غیره؛ تمامی این موارد از اصلی ترین مشخصه های جراح چاقی است.

در همین راستا ما به شما دکتر مهدی سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی و متابولیک و عضو IFSO  که از مجرب ترین و حاذق ترین جراحان فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته است را معرفی می کنیم.

ایشان با تخصص و توانایی هایی که در طی این سال ها در انجام جراحی باریاتریک به دست آورده است، توانسته است موفقیت های بسیاری را در امر کاهش وزن در مبتلایان به اضافه وزن بالا کسب کند.

بررسی مشخصه ها و شیوه تعیین جراح چاقی
بررسی مشخصه ها و شیوه تعیین جراح چاقی

نتیجه گیری

در این نوشتار سعی کردیم به موضوع اصلی یعنی آیا پسته چاق کننده است بپردازیم. همچنین در مورد میزان کالری پسته، خواص موجود در آن، ویتامین ها، مواد معدنی و تاثیر آن روی اضافه وزن توضیحات لازم را بیان کردیم.

افرادی که بر اثر مصرف تغذیه ناسالم و استفاده از گروه های غذایی پرکالری با افزایش وزن همراه هستند، می توانند تحت نظر دکتر سلیمی، یکی از مناسب ترین روش های جراحی لاغری را انتخاب نموده و به منظور تسریع در روند تقلیل وزن، کلیه دستورالعمل های پزشکی را رعایت کنند.

امیدواریم از مطالعه مقاله آیا پسته چاق کننده است نهایت استفاده را برده باشید.

برای تکمیل اطلاعات خود، مقاله آیا قهوه چاق کننده است را مطالعه کنید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید