آیا قهوه چاق کننده است

فهرست مطالب

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا قهوه چاق کننده است ؟ با ما بمانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی چاقی با ما در تماس باشید.

09120174510

امروزه چاقی به یکی از اصلی ترین مشکلات موجود در سرتاسر جهان تبدیل شده است که این مشکل علاوه بر اضافه وزن، باعث به وجود آمدن مشکلات و بیماری های زیادی می شود که در نهایت می تواند کشنده باشد.

مواد غذایی مختلف با داشتن ویژگی ها و خواص منحصر به فرد خود تاثیرات مختلفی روی بدن و میزان ایجاد و ماندگاری سلول های چربی دارند. قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها می باشد که در تمام جهان طرفداران بسیاری دارد. ما در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم و بدانیم که آیا قهوه چاق کننده است یا خیر.

مقدمه

آیا قهوه چاق کننده است
آیا قهوه چاق کننده است

پس چنانچه به دانستن این موضوع علاقه دارید، با این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید اطلاعات مفیدی در ارتباط با این موضوع به دست آورید. برای دانستن این موضوع که آیا قهوه چاق کننده است، می توانید با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

دکتر سلیمی، برترین پزشک در زمینه درمان چاقی می باشد. همچنین دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی های لاغری به شمار می آیند. لطفا ما را تا انتهای نوشتار آیا قهوه چاق کننده است، همراهی نمایید.

آیا قهوه چاق کننده است

خیر؛ قهوه به تنهایی باعث افزایش وزن نمی شود.

قهوه باعث کنترل اشتها و در نتیجه کاهش وزن می شود.

اما اگر قهوه را با شیر و یا خامه که کالری زیادی دارد بخورید بله باعث افزایش وزن و چاقی می شود.

 

فهرست عناوین:

پیش زمینه ای در خصوص نوشیدن قهوه

چاقی چیست؟

شاخص توده بدنی چیست؟

مشکلات و بیماری های مرتبط با چاقی

آیا قهوه چاق کننده است؟

مواد موجود در قهوه

تاثیرات قهوه بر بدن

چگونه از چاقی در امان بمانیم؟

BMI بالا و انجام عمل جراحی چاقی

سخن پایانی

پیشنهاد می کنیم از پست کالری قهوه دیدن کنید.

پیش زمینه ای در خصوص نوشیدن قهوه

چای و قهوه دو نوشیدنی محبوب در جهان هستند و افراد بسیاری، عادت به نوشیدن آن ها دارند. نوشیدن قهوه به یک عادت در رژیم غذایی و برنامه روزانه افراد تبدیل شده است و چنانچه فرد بخواهد کاهش وزن انجام دهد، باید اطلاعاتی را در مورد این نوشیدنی داشته باشد.

برای همه ما اتفاق افتاده است که بخواهیم برای آرامش بیشتر و یا بیدار ماندن بیشتر در شب و یا موارد دیگر، قهوه مصرف کنیم. حتی قهوه به یک پای ثابت در زندگی ما تبدیل شده که همیشه در حال استفاده از آن می باشیم.

پاسخ به این سوال که آیا قهوه چاق کننده است یا خیر، نمی تواند قاطع و حتمی باشد زیرا این نوشیدنی در حالت های مختلف می تواند تاثیرات مختلفی داشته باشد و ممکن است برای هر فرد، میزان این تاثیرات متفاوت باشد.

چنانچه فرد علاقه به نوشیدن قهوه داشته باشد و قهوه مورد استفاده وی کافئین زیادی داشته باشد، فرد به راحتی قادر به کاهش وزن نخواهد بود. این نکته مهم است و باید بدانیم که کافئین بیش از حد، عاملی برای جلوگیری از کاهش وزن می باشد زیرا کالری ورودی به بدن را افزایش خواهد داد.

پیشنهاد میکنیم از پست قهوه و لیمو برای لاغری دیدن کنید.

دریافت کافئین بیش از حد نیاز، سبب می شود تا مغز فرمان گرسنگی را صادر کند

دریافت کافئین بیش از حد نیاز، سبب می شود تا مغز فرمان گرسنگی را صادر کند و فرد اقدام به ریزه خواری و مصرف مواد غذایی به اندازه بیش از حد لازم بدن خود نماید. از این رو کالری مصرفی بسیار بالا خواهد رفت و در صورتی که فرد رژیم غذایی مناسب و ورزش را رعایت نکند، به زودی با افزایش وزن روبرو خواهد شد.

از این رو مصرف بیش از حد قهوه می تواند ارتباط مستقیمی با به وجود آمدن اضافه وزن داشته باشد. یکی از مواردی که به چاق کنندگی منجر خواهد شد، مصرف ترکیب شیر و قهوه است.

این نوشیدنی ترکیبی، با ورود به بدن کالری فراوانی را وارد خواهد کرد که می تواند باعث افزایش وزن شود. در این مقاله به بررسی دقیق قهوه خواهیم پرداخت و می خواهیم بدانیم که آیا قهوه چاق کننده است یا نه. برای اطلاع از این موضوع، به ادامه مقاله آیا قهوه چاق کننده است، توجه فرمایید.

لطفا از پست عسل در رژیم کتوژنیک دیدن کنید.

دریافت کافئین بیش از حد نیاز، سبب می شود تا مغز فرمان گرسنگی را صادر کند
دریافت کافئین بیش از حد نیاز، سبب می شود تا مغز فرمان گرسنگی را صادر کند

چاقی چیست؟

قبل از پرداختن به این موضوع که آیا قهوه چاق کننده است، بایستی با مفهوم چاقی آشنا شویم. همان طور که همه ما در اطرف خود شاهد این موضوع هستیم، اضافه وزن و نداشتن تناسب اندام در انسان ها روز به روز در حال افزایش است و این قضیه می تواند ناخوشایند باشد و زنگ خطر را برای سلامتی انسان ها به صدا در آورد.

چاقی تعاریف متعددی می تواند داشته باشد و ما می توانیم بگوییم که انباشته شدن بیش از حد چربی های اضافه که حاصل مصرف بیش از حد مواد غذایی مختلف و کمبود تحرک هستند، باعث به وجود آمدن وزن اضافه و برهم خوردن شکل کلی بدن و به وجود آمدن بی نظمی در تناسب اندام می شود که در نهایت به این حالت به وجود آمده، چاقی می گوییم.

همچنین می توانید با مطالعه چرا چاق می شویم اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

چاقی چیست؟
چاقی چیست؟

میزان مصرف مواد غذایی مختف و میزان تحرک، یکی از اصلی ترین و تعیین کننده ترین موارد در زمینه چاقی و لاغری می باشند. ما در زندگی روزمره خود نوشیدنی ها و خوراکی های متنوعی مصرف می کنیم که قهوه نیز یکی از همین نوشیدنی ها می باشد.

قهوه نوعی نوشیدنی است که دارای کافئین و مواد محرک برای مغز می باشد. می توان گفت که قهوه به نوعی می تواند اعتیادآور باشد و در صورت مصرف مکرر آن، شخص نمی تواند از مصرف آن چشمپوشی کند.

قهوه معمولا به شکل تنها مصرف نمی شود و در کنار آن مواد غذایی معمولا آماده هم مصرف می شوند که در مجموع، قهوه و مواد غذایی مصرفی همراه آن به جذب کالری زیادی در بدن منجر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این که آیا قهوه چاق کننده است، با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

شاخص توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا همان BMI مقدار عددی است که از فرمول خاصی حاصل می شود. این فرمول عبارتست از حاصل تقسیم وزن بر مجذور قد فرد که با محاسبه و به دست آمدن مقدار آن، مشخص می شود که فرد چاق است یا خیر و وضعیت بدنی وی به چه شکلی است.

شاخص توده بدنی مناسب معمولا بین اعداد 18 الی 24 قرار می گیرد و هرچه این اعداد بیشتر شود، نشاندهنده افزایش وزن بوده و هنگامی که این عدد به 30 برسد، یعنی شخص چاقی شده و تعریف چاقی برای وی قابل اعمال است.

شاخص توده بدنی چیست؟
شاخص توده بدنی چیست؟

افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالایی هستند، ممکن است به وسیله راه های کاهش وزن معمول موفق به کاهش وزن به شکل موثر نشده و از ادامه دلسرد شوند.

در این حالت، بهترین راه پیش روی این افراد، انجام عمل جراحی چاقی می باشد که باید زیر نظر متخصص با تجربه همچون دکتر سلیمی انجام شود که پس از انجام آن، بیمار با کمترین عارضه قادر به کاهش وزن موثر و مناسب خواهد بود.

مشکلات و بیماری های مرتبط با چاقی

چاقی و اضافه وزن تنها باعث به هم خوردن تناسب اندام ما نمی شوند، بلکه در کنار این ویژگی، مشکلات و بیماری های بسیار زیادی را برای ما ایجاد خواهد کرد. چاقی باعث ایجاد حالت افسردگی و تنبلی به صورت دائمی در بدن شده و فرد انگیزه خود را برای تحرک و زندگی از دست می دهد.

چاقی می تواند باعث به وجود آمدن بیماری های مختلفی مثل دیابت، مشکلات قلبی و عروقی، فشار خون، انواع سرطان ها و سایر مشکلات شود که به وجود آمدن هر یک از این مشکلات، هم باعث به وجود آمدن خطر جانی خواهد شد و هم سرمایه های شخص را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به ویژه برای درمان سرطان ها که مستلزم انجام هزینه های درمانی زیادی خواهد بود.

مشکلات و بیماری های مرتبط با چاقی
مشکلات و بیماری های مرتبط با چاقی

در این قسمت از مقاله آیا قهوه چاق کننده است، به بررسی بیماری هایی که با ابتلا به چاقی احتمال ایجاد شدن آن ها بسیار شدت خواهد گرفت، خواهیم پرداخت تا با میزان دردسرساز بودن چاقی آشنا شویم. پس در ادامه، همراه ما باشید.

بیماری قلبی و عروقی

در سبک زندگی کنونی که بر جهان چیره شده است، مشکلاتی مانند چاقی، زمینه ساز بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و عروقی شده اند که این بیماری ها از جمله خطرناک ترین و کشنده ترین بیماری ها است و همواره افراد بسیاری را در سطح جهان به خود درگیر می کند.

بهتر است بدانید که هر چه شاخص توده بدنی بالاتر باشد، احتمال به وجود آمدن بیماری قلبی و عروقی بیشتر خواهد شد. چاقی باعث می شود تا قلب و سیستم خونرسانی به مرور زمان ضعیف تر شده و توانایی عملکرد صحیح را نداشته باشند.

بنابراین به سبب این خطر و خطرات دیگر چاقی که در ادامه به آن ها می پردازیم، همواره باید سعی کنیم تا به نحوی رژیم غذایی و سبک زندگی کلی خود را مدیریت نماییم که کالری ها و چربی ها در بدن انباشته نشوند.

باید دقت کرد که اگر شما به چاقی شدید مبتلا هستید، باید هرچه سریعتر اقدام به کاهش وزن نمایید و اگر در این امر دلسرد شده اید و راهی به ذهن شما نمی رسد، بهتر است تا با انجام عمل چاقی توسط دکتر سلیمی، از چاقی و خطرات مرتبط با آن دور شوید. ادامه نوشتار آیا قهوه چاق کننده است را از دست ندهید.

بیماری قلبی و عروقی
بیماری قلبی و عروقی

دیابت

با اختلال در ترشح انسولین و یا عدم توانایی بدن در استفاده از این هورمون، قند موجود در بدن و مواد غذایی، توانایی پخش شدن در بدن و سوختن در سلول ها را نخواهند داشت.

این هورمون از پانکراس ترشح می شود که کار آن سوزاندن مواد قندی در سلول ها است. در صورتی که بدن توانایی مصرف این مواد قندی را نداشته باشد، مواد قندی در خون و بدن انباشته شده و سبب آسیب رسیدن به بافت های حیاتی و حساس بدن می شوند. چاقی یکی از اصلی ترین علت های ابتلای افراد به دیابت است.

دیابت
دیابت

اما علاوه بر چاقی، مشکلات دیگری مانند چربی خون، فشار خون، ژنتیک و سایر موارد دیگر نیز می توانند در به وجود آمدن آن دخیل باشند.

برای این که اشخاص قادر باشند تا از خطر دیابت در امان باشند، بهتر است تا محدوده شاخص توده بدنی خود را در حدی تنظیم نمایند که چاقی ایجاد نشود. در صورت وجود چاقی در بدن، بهتر است تا به کمک روش های در دسترس و یا جراحی اقدام به کاهش وزن نمایید.

فشار خون

فشار خون از دسته مشکلات و بیماری هایی است که با چاقی در ارتباط مستقیم می باشد. به طور ویژه اگر چاقی در ناحیه شکم و بالا تنه فرد وجود داشته باشد، احتمال ابتلای او به فشار خون بسیار زیاد خواهد بود.

احتمال ایجاد مشکل فشار خون در افرادی که دارای وزن زیاد می باشند، چندین برابر بیشتر از افرادی است که چاق نیستند. دلیل به وجود آمدن فشار خون به وسیله چربی این است که چربی های انباشته شده در بدن برای این که بتوانند زنده بمانند، باید مواد غذایی و اکسیژن کافی دریافت کنند.

بنابراین بدن برای تامین موارد مورد نیاز سلول های چربی، قلب را وادار می کند تا فعالیتش را بیشتر کرده و سیستم خونرسانی مجبور می شود تا با فشار بیشتر، خون را به اندام های بدن برساند.

فشار خون
فشار خون

بنابراین فشار خون زیاد شده و بیماری فشار خون ایجاد خواهد شد. بیماری فشار خون، هم به تنهایی عامل خطرناکی است و هم می تواند در ترکیب با سایر بیماری ها اثرات تخریبی زیادی بر بدن و قلب داشته باشد.

بنابراین بهتر است تا سبک زندگی سالم را در دستور کار خود قرار دهیم تا به چاقی و عارضه های آن مبتلا نشویم.

با ادامه مبحث آیا قهوه چاق کننده است، همراه شما هستیم.

سرطان

علاوه بر بیماری های ذکر شده، چاقی به وجود آورنده بیماری وخیم و ناخوشایندی مانند انواع سرطان ها نیز می شود. همه انسان ها از این بیماری وحشت فراوان دارند زیرا در بیشتر موارد، درمان آن بسیار دشوار بوده و به مرگ فرد منجر خواهد شد.

اما چاقی چگونه این بیماری ها را ایجاد خواهد کرد؟ باید بگوییم زمانی که چربی های اضافه در بدن انسان انباشته می شوند، باعث به وجود آمدن اختلالات هورمونی شده و باعث می شوند تا میزان دقیق و صحیح تکثیر سلول های بدن در بافت های مختلف اعمال نشود و با تکثیر بیش از حد سلول ها، تومورهایی در اندام ها ایجاد شده و سبب بروز سرطان های مختلف شود.

از آنجایی که سرطان، بیماری بسیار خطرناک و کشنده ای است که حتی با پیشرفت علم نیز تا کنون به سختی می توان آن را کنترل نمود، بهتر است تا با جلوگیری از افزایش وزن و رعایت سبک زندگی مناسب، تا حد زیادی از به وجود آمدن انواع سرطان جلوگیری کنیم.

در ادامه با توضیح انواع سرطان های مرتبط با چاقی، در خدمت همراهان گرامی هستیم. ما را در ادامه نوشتار کاربردی آیا قهوه چاق کننده است، همراهی بفرمایید.

سرطان رحم

هنگامی که بافت رحم بانوان دچار تکثیر سلولی بیش از حد شود، توده ها و زخم های خطرناکی در داخل رحم و آندومتر ایجاد شده و منجر به سرطان آندومتر رحم خواهند شد.

این بیماری یکی از اصلی ترین و مشکل ساز ترین بیماری ها برای بانوان می باشد. چاقی با برهم زدن تمرکز بدن، سبب می شود تا تکثیر سلول ها بسیار بیشتر از حد مورد نیاز انجام شده و در نهایت این سلول ها سبب التهاب و زخم در رحم خواهند شد.

سرطان رحم
سرطان رحم

وجود رابطه مستقیم بین سرطان رحم و چاقی، به شکل کاملا علمی به اثبات رسیده است. باید توجه کرد که چاقی از اصلی ترین دلایل ایجاد سرطان رحم در بانوان است و اشخاصی که وزن زیادی دارند، در مقایسه با افرادی که وزن عادی دارند، بیشتر به این بیماری دچار خواهند شد.

سرطان مری

طبق مطالعات انجام شده در رابطه با انواع سرطان ها به ویژه سرطان مری، مشاهده شده است که چاقی و این نوع سرطان با هم ارتباط مستقیمی دارند.

این امر دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از آن ها رفلاکس معده می باشد و عامل دیگر، از دست رفتن اختیار بدن در کنترل میزان تکثیر سلول های سازنده می باشد.

عوامل دیگری هم ممکن است به وجود آورنده این مشکل باشند اما به نظر می رسد که چاقی در رتبه نخست عوامل به وجود آورنده سرطان مری باشد. چاقی می تواند احتمال ایجاد سرطان مری را دو تا چهار برابر کند و این بسیار خطرناک است.

سرطان مری معمولا از ابتدای گلو شروع شده و در طی آن بیمار از به وجود آمدن زیاد خلط در گلوی خود شکایت دارد.

سرطان مری یکی از بدترین انواع سرطان است که درمان آن بسیار سخت بوده و مراحل زیاد و هزینه بری برای درمان نیاز دارد که حتی ممکن است بعد از انجام کلیه مراحل درمانی نیز بهبود چندانی حاصل نشود.

سرطان مری
سرطان مری

همیشه گفته شده که پیشگیری بهتر از درمان است و افراد با داشتن شیوه صحیح زندگی و پرهیز از عادت های اشتباه، می توانند از چاقی و بیماری های خطرناکی مانند سرطان مری در امان باشند.

افرادی که دارای BMI بالا هستن،د به دلیل قرار داشتن در ناحیه با خطر بالا، بهتر است هرچه سریعتر با انجام عمل چاقی تحت نظر دکتر سلیمی، به کاهش وزن بپردازند تا از خطرات احتمالی دور شوند.

سرطان معده

یکی از خطرناک ترین و کشنده ترین انواع سرطان ها که در سرتاسر جهان بسیار شایع می باشد، سرطان معده است. این سرطان به دلیل اختلال بدن در میزان تکثیر سلول های تشکیل دهنده بافت معده ایجاد می شود که پس از ایجاد مقدار زیاد سلول، بافت دچار التهابات شدید شده و سبب ایجاد توده، زخم و سرطان معده خواهد شد.

این سرطان در آغاز خود و در مراحل اولیه هیچ علائمی را از خود نشان نمی دهد و همین امر سبب می شود تا شناسایی آن به طول انجامیده و پس از گذشت زمان، بیماری پیشرفت کند و فرد زمانی متوجه وجود سرطان معده شود که دیگر دیر شده است.

چنانچه سرطان معده زود شناسایی شود، روند درمان بسیار آسان تر خواهد بود

چنانچه سرطان معده زود شناسایی شود، روند درمان بسیار آسان تر خواهد بود و فرد راحت تر درمان خواهد شد. حال فهمیدیم که چاقی می تواند با اختلال در هورمون ها و تکثیر سلولی باعث ایجاد سرطان معده شود.

پس بهتر است تا قبل از این که دیر شود، اقدام به لاغری و کاهش وزن کنیم. BMI مناسب بین اعداد 18 الی 24 است و فرد باید سعی کند تا وزن خود را در این محدوده قرار دهد.

چنانچه سرطان معده زود شناسایی شود، روند درمان بسیار آسان تر خواهد بود
چنانچه سرطان معده زود شناسایی شود، روند درمان بسیار آسان تر خواهد بود

اگر شاخص توده بدنی خیلی بیشتر از این مقدار باشد، BMI شخص بالا بوده و باید به سرعت به وسیله انجام عمل چاقیتوسط دکتر سلیمی، اقدام به کاهش وزن و درمان خود کند. دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی چاقی می باشد.

لطفا تا انتهای نوشتار آیا قهوه چاق کننده است، ما را همراهی نمایید.

سرطان کبد

همه ما نام بیماری کبد چرب را شنیده ایم. کبد چرب به دلیل انباشته شدن چربی در بافت کبد شکل می گیرد که این مشکل می تواند به دلیل اضافه وزن زیاد و انباشته شدن چربی در بدن ایجاد شود. از نظر علمی به اثبات رسیده است که بین چاقی و کبد چرب، ارتباط کاملا مستقیمی وجود دارد.

کبد چرب در مراحل ابتدایی علائم خاصی ندارد به ویژه در مرحله اول که کبد چرب ساده نامیده می شود. در کبد چرب ساده، زندگی فرد تهدید نمی شود اما اگر فرد کارهای اشتباه گذشته را تکرار نماید، این نوع کبد چرب پیشرفت خواهد کرد و به نوع دوم تبدیل خواهد شد که اتناتو هپاتیت غیر الکلی نام دارد.

سرطان کبد
سرطان کبد

در نوع دوم؛ ساختار کبد دچار مشکلات، آسیب و ورم های جزئی می گردد. در صورتی که کبد نوع دوم نیز بدون شناخته شدن و درمان باقی بماند، باز هم نوع بیماری پیشرفت کرده و به نوع سوم یعنی فیبروز کبدی تبدیل خواهد شد.

در فیبروز کبدی، زخم های شدید و رگ های خونی ایجاد خواهند شد. این مرحله بسیار خطرناک است زیرا پس از پیشرفت آن، بیماری به سرطان کبد تبدیل خواهد شد که می تواند کشنده باشد.

پس بهتر است با کاهش وزن و جلوگیری از رسیدن مقدار شاخص توده بدنی به میزان خطرناک، از به وجود آمدن کبد چرب و سرطان کبد جلوگیری کنیم.

سرطان کلیه

همان طور که بیان شد، چاقی می تواند به وجود آورنده انواع سرطان ها باشد. سرطان کلیه نیز یکی دیگر از بیماری هایی است که بر اثر اختلال در میزان تکثیر سلول های بافت اندام اتفاق خواهد افتاد.

این نوع سرطان بیشتر در مردان ایجاد می گردد و چاقی شکمی و مصرف دخانیات می تواند دلیل این موضوع باشد. بالا بودن شاخص توده بدنی می تواند باعث اختلال هورمونی در بدن و به وجود آمدن این مشکلات شود.

سرطان کلیه
سرطان کلیه

البته سرطان کلیه به خاطر دلایل مختلف می تواند به وجود بیاید. عواملی مانند سنگ کلیه، وراثت، مصرف آب شرب نامناسب، نگه داشتن ادرار و تخلیه نکردن به موقع که موجب سنگ کلیه شود و بسیاری از عوامل دیگر می توانند در ایجاد سرطان کلیه دخیل باشند.

چاقی یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد سرطان در کلیه است. به همین دلیل باید از چاقی به شدت دوری کرد و چنانچه فرد نتواند وزن خود را کاهش ده،د بهتر است تا با کمک دکتر سلیمی و عمل جراحی چاقی، به این کار اقدام نماید تا بتواند جلوی وقوع سرطان کلیه را بگیرد و یا آن را درمان نماید.

سرطان پروستات

این سرطان که تنها مردان را مبتلا خواهد کرد و در قسمت مثانه ایجاد می گردد، یکی از عوامل مشکل زا برای مردان است. این موضوع ثابت شده است که هرچه فرد چاق تر باشد و سن او بیشتر باشد، احتمال مبتلا شدن وی به این عارضه بیشتر خواهد بود.

شاخص توده بدنی بالا در مردان خطر به وجود آمدن سرطان پروستات را به شدت افزایش خواهد داد و طبق مشاهدات علمی، به اثبات رسیده است که افراد با شاخص توده بدنی بالا بسیار بیشتر از سایر افراد به آن مبتلا خواهند شد.

سرطان پروستات
سرطان پروستات

بنابراین لازم است که افراد مبتلا به چاقی که سن بالایی دارند، برای پیشگیری از سرطان پروستات باید تلاش در کاهش وزن داشته باشند.

برای BMI بالا، انجام جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی پیشنهاد می شود و بیمار پس از انجام این جراحی، بعد از مدت کوتاهی با کاهش وزن مناسبی روبرو خواهد شد. به ادامه مقاله آیا قهوه چاق کننده است، توجه بفرمایید.

سرطان پستان

سرطان پستان یا همان سرطان سینه از بیماری هایی است که زنان را بیشتر از مردان درگیر خواهد کرد. این بیماری می تواند خطرناک بوده و در صورت وخامت می تواند منجر به مرگ بیمار شود. این مشکل به ویژه در بانوانی که در سن یائسگی قرار دارند و چاق هستند، بسیار بیشتر خواهد بود.

افرادی که مبتلا به چاقی شکمی هستند، بسیار باید به این موضوع توجه کنند و با کم کردن سایز محدوده شکم و کمر خود، از به وجود آمدن این قبیل مشکلات جلوگیری کنند.

سرطان پستان
سرطان پستان

سرطان پستان نیز مانند سایر سرطان ها در اثر تکثیر سلولی بیش از حد مورد نیاز بدن اتفاق خواهد افتاد که باعث به وجود آمدن تومور در سینه ها خواهد شد. این سرطان با چاقی کاملا در ارتباط بوده و خطر آفرین است.

برای همین باید با کمک روش های کاهش وزن، جلوی این مشکل را گرفت و در صورت ابتلا به این مشکل، باید اقدام به کاهش وزن نمود و در کنار کاهش وزن، زیر نظر پزشک، داروها به موقع مصرف شوند.

سرطان تخمدان

از دیگر بیماری ها که زنان را درگیر خود می کند، سرطان تخمدان است که عامل اصلی به وجود آورنده آن می تواند اختلالات هورمونی در بدن باشد که به وسیله چاقی ایجاد می شوند.

در راستای تکمیل اطلاعات خود، مقاله ارتباط چاقی و سرطان را مطالعه کنید.

این بیماری که در تخمدان ایجاد می شود، می تواند بیماری خطرناک و کشنده ای باشد و برای جلوگیری از آن، باید فرد نحوه زندگی خود را به نوعی مرتب سازد که عادت های نادرست غذایی و حرکتی و غیره در آن حذف شود و مسیر زندگی به نحوی باشد که فرد پس از مدتی، کاهش وزن داشته باشد.

با بررسی های انجام شده، این موضوع تشخیص داده شده است که سرطان تخمدان در افراد چاق بسیار بیشتر و شدیدتر از افراد با وزن کم خواهد بود.

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان

لذا باید BMI را به نحوی مدیریت کرد که محدوده خطر برای فرد وجود نداشته باشد. زمانی که شاخص توده بدنی بسیار بالا باشد، فرد باید اقدام به انجام عمل جراحی زیر نظر متخصص ماهر و با تجربه نماید.

دکتر سلیمی یکی از بهترین جراحان کشور در این زمینه می باشد که شما می توانید برای کاهش وزن با ایشان در تماس باشید تا با دریافت نوبت، اقدام به انجام عمل جراحی نمایید. در ادامه، به بررسی قهوه و نحوه تاثیر آن بر بدن خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

آیا قهوه چاق کننده است؟

پاسخ به این سوال که آیا قهوه چاق کننده است یا نه، بستگی به مسائل مختلفی دارد و قهوه می تواند برای انسان ها و بدن های مختلف، تاثیرات متفاوتی داشته باشد.

در حالت کلی اگر قهوه باعث شود که شخص به مصرف بیش از حد مواد غذایی و شیرینی های مختلف روی بیاورد، میزان ورود کالری در بدن افزایش یافته و این موضوع می تواند چاقی و مقاومت در برابر کاهش وزن را به همراه داشته باشد.

اما اگر مصرف قهوه به اندازه باشد و فرد بتواند مصرف مواد غذایی همراه قهوه را مدیریت نماید، می تواند به کاهش وزن خود کمک کند. در کل باید بگوییم که مصرف قهوه در زمان ها و شرایط مختلف می تواند نتایج متفاوتی را به همراه داشته باشد.

کافئین موجود در قهوه می تواند در کوتاه مدت تاثیر مثبتی در کاهش وزن بگذارد اما در صورت استفاده طولانی مدت، مقاومت بدن در مقابل کافئین افزایش یافته و این موضوع می تواند سبب شود تا با افزایش مصرف مواد غذایی اضافه در کنار این نوشیدنی، باعث افزایش وزن شود.

موثرترین مورد که باعث می شود قهوه، چاق و یا لاغر کننده باشد

در نهایت می توان گفت که موثرترین مورد که باعث می شود قهوه، چاق و یا لاغر کننده باشد، نوع مصرف آن و مواد غذایی مصرفی در کنار آن هاست.

اگر ترکیبی که قهوه با موارد دیگر مصرف می شوند، دارای کالری بالایی باشند، ترکیب چاق کننده است اما اگر قهوه خالی و یا به همراه موادی باشد که کالری زیادی ندارند، می تواند منجر به کاهش وزن شود. همه چیز بستگی به شخص استفاده کننده دارد.

موثرترین مورد که باعث می شود قهوه، چاق و یا لاغر کننده باشد
موثرترین مورد که باعث می شود قهوه، چاق و یا لاغر کننده باشد

باید در نظر داشت که مصرف شکر و خامه همراه قهوه یکی از مواردی است که سبب می شود تا قهوه به یک نوشیدنی چاق کننده تبدیل شود.

پس در صورتی که هدف شما لاغر شدن و رسیدن به تناسب اندام است، باید قهوه را به صورت خالی و یا با مواد کم کالری مصرف نمایید و از پرخوری و مصرف مواد با کالری بالا همراه قهوه به شدت پرهیز نمایید.

برای آشنایی بیشتر با قهوه و تاثیرات آن بر بدن، در ادامه به مواد موجود در قهوه و تاثیر آن ها بر بدن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مواد موجود در قهوه

کافئین

کافئین مهم ترین ماده موجود در قهوه می باشد که اصلی ترین علت محبوبیت قهوه نیز همین ماده است. کافئین در حقیقت نوعی سم گیاهی است که محافظت کننده گیاه قهوه در برابر آفت ها و عوامل از بین برنده محیطی است.

این ماده پس از نوشیدن قهوه در بدن، گیرنده های عصبی آدنوزین را دچار اختلال کرده و باعث می شود تا خواب از بدن دور شده و فرد بیشتر بیدار بماند. منبع اصلی این ماده مواد نوشیدنی، مانند قهوه و چای می باشند.

در حالت کلی، کافئین با از بین بردن و مختل کردن موقتی عامل خواب، سبب بی خوابی و از بین رفتن حالت نیاز به خواب می شود. بهتر است در مصرف کافئین، حد اعتدال رعایت شود به ویژه در زمانی که به آخر شب نزدیک می شوید، سعی کنید از این ماده استفاده نکنید

زیرا باعث می شوند که شما نتوانید به راحتی بخوابید. داشتن خواب شبانه برای داشتن تناسب اندام لازم است و شما برای کاهش وزن باید خواب شبانه کافی داشته باشید.

خواب شبانه سبب می شود تا بدن شما به درستی تنظیم شود

خواب شبانه سبب می شود تا بدن شما به درستی تنظیم شود و سوخت و ساز بدن شما مرتب شود. افرادی که شب بیدار هستند، معمولا اقدام به مصرف خوراکی ها و تنقلات برای سیر شدن خود می کنند که این مورد عاملی برای چاقی و اضافه وزن می باشد.

علاوه بر این، کم خوابی سبب می شود تا ترمیم بافت ها و سلول ها در بدن به درستی انجام نشود و این موضوع می تواند باعث عملکرد مغز و اندام های دیگر شود.

خواب شبانه سبب می شود تا بدن شما به درستی تنظیم شود
خواب شبانه سبب می شود تا بدن شما به درستی تنظیم شود

کافئین می تواند سبب شود تا سوخت و ساز در بدن بالا رود اما توجه داشته باشید که به همراه قهوه، از شکر و خامه و موادی که کالری بالا ایجاد می کنند، پرهیز نمایید. چون در این صورت قهوه چاق کننده خواهد بود.

تا حد امکان در مصرف قهوه و مواد کافئین دار حد اعتدال را رعایت کنید. زیرا مصرف بیش از حد این مواد می تواند به کبد، مغز و سایر اندام های حیاتی بدن صدمه وارد کند.

آب

بیشترین میزان ماده موجود در قهوه، آب است که بهترین حل کننده برای مواد قهوه می باشد. تقریبا 98.75 درصد از یک فنجان قهوه را آب تشکیل می دهد و باقی آن را مواد قهوه پر می کند.

کیفیت آب مصرفی در قهوه در طعم و خواص نهایی آن تاثیر بسیار خواهد داشت. حتی اگر قهوه شما گرانترین قهوه جهان باشد اما اگر از آب مناسب استفاده نکنید، ویژگی ها و خواص نهایی را دریافت نخواهید کرد.

آب
آب

آب سالم برای بدن لازم و ضروری است و شما به هیچ وجه نباید از آب ناسالم در مواد مصرفی خود استفاده کنید زیرا در صورت استفاده می تواند برای بدن شما در طولانی مدت مشکلاتی را ایجاد نماید.

اسید کوینیک

این ماده همان چیزی است که باعث می شود تا مزه قهوه به میزان خیلی کم به سمت ترشی حس شود. افرادی که بعد از مصرف قهوه دچار سوزش در معده و رفلاکس معده می شوند، به دلیل وجود این ماده در قهوه دچار این مشکلات می شوند.

بنابراین اگر پس از مصرف قهوه دچار این مشکلات می شوید، بهتر است که در نوشیدن قهوه محتاط تر عمل نمایید. در این دسته از افراد، زیاد نوشیدن قهوه می تواند ایجاد کننده بیماری های جدی باشد.

اسید کوینیک
اسید کوینیک

اتیل فنول

این ماده به نوعی پیچیده ترین ترکیب موجود در قهوه می باشد که برای بررسی آن نیاز به داشتن پیشینه های تخصصی از علم شیمی هست. از دیدگاه اکثریت مردم، شاید احساس نشاط پس از مصرف قهوه به دلیل وجود کافئین باشد.

این موضوع صحیح نیست. زیرا علاوه بر کافئین، ماده دیگری وجود دارد که باعث ایجاد این حس می شود و این ماده همان اتیل فنول است. البته به غیر از این ماده، مواد دیگری نیز در قهوه وجود دارند که این کار را انجام می دهند. در واقع اتیل فنول یکی از این مواد است که در قهوه سبب ایجاد سرحالی و نشاط می شود.

این ماده تیره رنگ بوده و دلیل عطر سرخوش کننده قهوه نیز همین ماده می باشد. این ماده با تخمیر دانه های قهوه ایجاد می شود. یکی از موارد مصرف این ماده در دور کردن حشرات از محل های مورد نظر است. اما تاثیر این ماده بر بدن انسان نگران کننده نیست چون ساختار بدن انسان با حشرات کاملا متفاوت است.

آکریلامیدها

این ماده که در ترکیب قهوه وجود دارد، نوعی ماده ایجاد کننده سرطان است که تحقیقات زیادی روی آن انجام شده است.

در سال 2015 میلادی، سازمان امنیت غذایی اروپا خبر از وجود این ماده خطرناک داد و گفت که احتمال دارد این ماده برای انسان عامل ایجاد کننده سرطان در طولانی مدت باشد. در اکثر آزمایشات انجام شده در این سال، نتایج چندانی در رابطه با وجود این مشکل گزارش نشد.

در سال 2016 پس از بررسی های فراوان، این احتمال تقریبا رد شد و قهوه در فهرست نوشیدنی های غیر سرطان زا قرار گرفت. اما در اروپا مواردی تدوین شده است که مصرف این ماده را کاهش دهند.

آکریلامیدها
آکریلامیدها

این موضوع که آیا وجود آکریلامیدها در قهوه به طور موثری در ایجاد سرطان نقش دارند یا خیر، هنوز به طور کامل رد و یا اثبات نشده است و بهتر است تا در مصرف این نوشیدنی حد اعتدال رعایت شود.

اسید کافئیک

اسید دیگری که در ترکیب قهوه وجود دارد، اسید کافئیک نام دارد که به وسیله شکستن کلروژنیک ایجاد می شود. کار اصلی این اسید، ایجاد طعم تلخ در قهوه می باشد.

علاوه بر ایجاد طعم تلخ، این اسید می تواند باعث به وجود آمدن طعم ترش نیز شود. وجود این ماده در قهوه برای بدن بسیار مفید می باشد و دلیل این امر، سرشار بودن این ماده از خواص آنتی اکسیدان می باشد. یکی از ویژگی های این ماده، اسیدی کردن قهوه با پایین آمدن دمای آن است.

علاوه بر مواد سازنده ذکر شده در قهوه، موارد دیگری نیز وجود دارند که به بیان آن ها نمی پردازیم.

تاثیرات قهوه بر بدن

هر ماده غذایی و نوشیدنی که وارد بدن انسان می شود، خواص و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. قهوه نیز یکی از نوشیدنی های در دسترس انسان می باشد که دارای ویژگی ها و مواد سازنده بسیاری می باشد که می تواند تاثیرات زیادی را در بدن داشته باشد و همچنین می تواند مزایای زیادی داشته باشد.

اما دقت نمایید که مصرف این نوشیدنی به همراه شکر، خامه و مواد با کالری بالا به دلیل چاق کنندگی این ترکیب ها پیشنهاد نمی شود و بهتر است این ترکیب ها را استفاده نکنید. تاثیراتی که قهوه می تواند بر بدن انسان داشته باشد، به شرح زیر است:

بالا رفتن میزان انرژی و هوشیاری

قهوه به علت داشتن مواد محرک، باعث می شود تا مغز فرمان خواب آلودگی را صادر نکند و زمانی که قهوه می نوشیم، کافئین و مواد محرک موجود در قهوه وارد خون شده و وارد سیستم عصبی می شود و پس از ورود، آدرونوزین را غیرفعال می کند. علاوه بر این، ترکیبات موجود در قهوه موادی را آزاد خواهند کرد که باعث نشاط و سرحالی شخص می شود.

بالا رفتن میزان انرژی و هوشیاری
بالا رفتن میزان انرژی و هوشیاری

اثر چربی سوزی و بهبود عملکرد بدنی

ماده کافئین در بیشتر مکمل های چربی سوز وجود دارد. این قضیه اثبات شده است که کافئین دارای این ویژگی است که بتواند چربی ها را بسوزاند و همچنین برای عملکردهای فیزیکی بدن مفید باشد.

اثر چربی سوزی و بهبود عملکرد بدنی
اثر چربی سوزی و بهبود عملکرد بدنی

این موضوع به شرطی قابل دستیابی است که به همراه قهوه، مواد دارای کالری بالا مصرف نشوند. زیرا موادی که در بعضی اوقات به همراه قهوه استفاده می شوند، دارای مقدار زیادی کالری و چربی بوده و باعث چاقی خواهند شد.

تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن

قهوه با داشتن مواد سازنده مختلف، توانایی این را دارد که بیشتر مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین نماید. این مورد نیز می تواند یکی از نکات مثبت این نوشیدنی پرطرفدار باشد.

از بین بردن آلزایمر

آلزایمر یکی از خطرناک ترین حالت های موجود برای مغز است که براثر آن، شخص در به خاطر آوردن گذشته و حال خود ناتوان خواهد بود که این مشکل بیشتر در افراد با سن بالا اتفاق می افتد. قهوه و ترکیبات آن موجب می شوند تا این مشکل تا حد زیادی کاهش یابد.

علاوه بر موارد ذکر شده در رابطه با تاثیرات قهوه بر بدن، اثرات دیگری نیز وجود دارد. قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها در سطح جهان است و بهتر است تا با ویژگی های آن بیشتر آشنا شد.

از بین بردن آلزایمر
از بین بردن آلزایمر

چگونه از چاقی در امان بمانیم؟

همان گونه که دیدیم، نوشیدن قهوه در گاهی از اوقات که باعث ورود کالری بالا به بدن می شود، می تواند عامل چاق کننده محسوب گردد و در مرور زمان، وزن فرد را افزایش دهد.

برای این که تاثیر چاق کنندگی قهوه به حداقل میزان ممکن برسد، باید در کنار مصرف قهوه، سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب نیز رعایت شود تا فرد بتواند از چاقی و بیماری های مرتبط با آن در امان بماند.

داشتن فعالیت بدنی کافی در برنامه هفتگی و همچنین رعایت رژیم غذایی مناسب که در آن آب به میزان کافی رعایت شود و مواد غذایی کم کالری مصرف گردد، به شرطی که مصرف قهوه به اندازه باشد و مصرف از حد اعتدال خارج نشود، می تواند شخص را از خطر چاقی در امان نگه دارد.

چگونه از چاقی در امان بمانیم؟
چگونه از چاقی در امان بمانیم؟

در نتیجه چنانچه نگران چاقی هستید، باید این نکات را رعایت کنید و به همراه قهوه موادی مانند شیر، شکر و خامه و سایر موادی که چاق کننده هستند را مصرف نکنید تا بتوانید وزن خود را در محدوده مناسب قرار دهید.

در کل قهوه، هم می تواند چاق کننده باشد و هم می تواند لاغر کننده باشد. تمام این موارد به نوع مصرف و خود شخص بستگی دارد.

این را در نظر داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و شما با رعایت نکات مراقبتی ذکر شده می توانید پیش از آن که کارتان به درمان برسد، از چاقی پیشگیری نمایید تا به مشکلات بعدی دچار نشوید و از هزینه های مرتبط با درمان چاقی و بیماری های مرتبط با آن در امان باشید.

راه های کاهش وزن

برای کاهش وزن، روش های زیادی وجود دارد که موثرترین و تایید شده ترین راه های آن، داشتن رژیم غذایی مناسب به همراه فعالیت بدنی و ورزش به شکل منظم می باشند.

استفاده از مواد غذایی فیب دار مانند حبوبات، سبزیجات و سایر مواد غذایی مانند میوه ها، گوشت ها و مواد پروتئینی در رژیم غذایی، به کاهش وزن کمک فراوانی می کند. برای کاهش وزن نباید نکاتی مانند نوشیدن آب به حد کافی را دست کم گرفت.

راه های کاهش وزن
راه های کاهش وزن

نوشیدن آب به اندازه کافی سبب می شود تا اشتها کم شده و فرد احساس سیری کند و به این واسطه سبب کاهش وزن خواهد شد.

علاوه بر این، موارد دیگری مانند مصرف مواد غذایی ناسالم، عادت های نادرست در زندگی و موارد دیگر می توانند سبب چاقی شوند که شما باید با شناسایی عامل اصلی چاقی خود، به مقابله با آن بپردازید.

بسیاری از روش های معمولی برای BMI های نه چندان بالا مناسب هستند

بسیاری از روش های معمولی برای BMI های نه چندان بالا مناسب هستند و می توان جواب سریع در حدود یک الی چند ماه گرفت به شرطی که نکات گفته شده دقیقا رعایت شوند.

اما اگر شاخص توده بدنی از حد نرمال خیلی بالاتر باشد، به نحوی که بیمار نتواند با موارد ذکر شده وزن خود را کاهش دهد، به ناچار باید سراغ روش های پزشکی رفته و از طریق انجام عمل جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی به کاهش وزن مورد نظر خود دست یابد.

در عمل های چاقی، بیشتر حجم معده با روش های مختلف پر شده و یا برداشته می شود و این امر سبب می شود تا گنجایش معده به حداقل میزان ممکن برسد و جذب کالری و مواد چاق کننده در بدن به حداقل برسد.

در نتیجه ی این امر، فرد مصرف مواد غذایی را تا حد زیادی در خود کاهش می دهد و در مدت کوتاهی با کاهش وزن سریع مواجه شده و می تواند از وزن مناسب بهره مند شده و از زندگی لذت ببرد.

پس از این شرایط، فرد باید دقت کند تا رژیم غذایی سالم به همراه برنامه ورزشی را در زندگی خود لحاظ نماید تا از احتمال بازگشت چاقی و بیماری های مرتبط با چاقی بکاهد و بتواند برای همیشه سالم زندگی کند.

BMI بالا و انجام عمل جراحی چاقی

در تمام موارد ذکر شده، اهمیت حفظ BMI در ناحیه مناسب را دیدیم و متوجه شدیم که هر چه مقدار این عدد بیشتر باشد، شخص چاق تر و دارای مقدار چربی بیشتری در بدن خود می باشد. BMI بالا بسیار خطرناک می باشد و فرد را در معرض خطرات و بیماری های بسیاری قرار خواهد داد.

زمانی که BMI پایین باشد، شخص می تواند با استفاده از روش های معمول متنوعی، اقدام به کاهش وزن و رساندن وزن به محدوده امن کند. اما اگر این شاخص مقدار بالایی را نشان دهد، شخص بسیار سخت قادر به کاهش وزن با استفاده از روش های معمول و در دسترس خواهد بود.

BMI بالا و انجام عمل جراحی چاقی
BMI بالا و انجام عمل جراحی چاقی

برای BMI بالا، جراحی چاقی پیشنهاد می شود و دلیل آن سرعت بخشیدن جراحی به روند کاهش وزن است و افرادی که از روش های دیگر دلسرد شده اند، می توانند با بهره گرفتن از جراحی به آینده خوش بین تر باشند. در این راستا می توانید به دکتر سلیمی مراجعه نمایید. دکتر سلیمی، بهترین و معتبرترین متخصص انواع جراحی چاقی می باشند.

سخن پایانی

همانطور که بیان کردیم، چاقی حالتی است که باعث به وجود آمدن بیماری ها و مشکلات فراوانی می شود. از این رو باید قبل از به وقوع پیوستن هرگونه بیماری بر اثر چاقی، باید به پیشگیری از چاقی و مقابله با آن پرداخت.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و بهتر است تا سبک زندگی و برنامه غذایی افراد به گونه ای تنظیم شود که چاقی را در پی نداشته باشد. تمام مواد غذایی و نوشیدنی که وارد بدن ما می شوند، خواص و ویژگی های مشخصی دارند که باید هنگام مصرف به آن ها توجه کنیم.

قهوه نیز یکی از این نوشیدنی های محبوب است که امروز طرفداران بسیاری در سرتاسر جهان دارد. هنگام نوشیدن این ماده باید دقت کنیم که برخی از مواد افزودنی و خوراکی مانند انواع کیک ها و خامه و شکر و شیرین یرا با قهوه مصرف نکنیم.

زیرا به دلیل کالری بالا، می توانند خطر چاق کنندگی را به همراه داشته باشند. خود قهوه بدون سایر افزودنی ها می تواند به چربی سوزی کمک کند.

در پایان پیشنهاد می کنیم چنانچه دارای شاخص توده بدنی یا همان BMI بالا هستید، با انجام راه های کاهش وزن و مراجعه به پزشک، چاقی خود را کنترل نمایید و چنانچه لازم شد، تحت نظر دکتر سلیمی، اقدام به عمل جراحی چاقی مانند اسلیو معده و بای پس معده، نمایید تا بتوانید پس از مدت کوتاهی، به روند زندگی عادی برگشته و از وزن مناسب بهره مند شوید.

در پایان توصیه می کنیم مقاله آیا حبوبات چاق کننده است و کالری تخم مرغ را مطالعه کنید.

https://cutt.ly/jBOB

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید