کلینیک ابدومینوپلاستی

فهرست مطالب

در این مقاله، می خواهیم در خصوص ابدومینوپلاستی و خدماتی که در کلینیک ابدومینوپلاستی صورت می پذیرد، با شما صحبت کنیم. لطفا تا انتهای این مقاله علمی پزشکی، ما را همراهی نمایید.

اگر به دنبال راه حلی برای ازبین بردن چربی های اضافی در ناحیه شکم و پهلوی خود هستید، با جراحی زیبایی به نام ابدومینوپلاستی که از تاثیرگذارترین روش های جراحی زیبایی برای رسیدن به اندامی ایده آل می باشد، آشنا شوید.

مقدمه

کلینیک ابدومینوپلاستی
کلینیک ابدومینوپلاستی

در حال حاضر جراحی ابدومینوپلاستی، کم عارضه ترین روش جراحی برای رهایی از چاقی و چربی های اضافی شکم می باشد. جراحی ابدومینوپلاستی علاوه بر خلاص شدن از مزاحمت چربی ها، برای افتادگی و شل شدگی شکم ناشی از گذر زمان، ژنتیک و کاهش وزن نیز کاربرد دارد.

اینفوگرافیک کلینیک ابدومینوپلاستی

اینفوگرافیک کلینیک ابدومینوپلاستی
اینفوگرافیک کلینیک ابدومینوپلاستی

این نوع جراحی در تمام دنیا رایج می باشد که به افراد در زیبا شدن اندام و داشتن اعتماد به نفس، کمک شایانی کرده است. برای انجام چنین جراحی هایی باید به کلینیک ابدومینوپلاستی مراجعه نمایید. اما قبل از انجام هر اقدامی بهتر است تا اطلاعات خود را در این زمینه کامل نمایید. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا به معرفی کامل جراحی ابدومینوپلاستی بپردازیم.

نحوه انجام عمل ابدومینوپلاستی در کلینیک ابدومینوپلاستی دکتر سلیمی

 1. بیمار کاملاً بی‌هوش خواهد شد.
 2. زمان انجام عمل به ناحیه و حجم جراحی بستگی دارد.
 3.  برش‌ هایی با توجه به نوع عمل در ناحیه شکم ایجاد می‌شود.
 4. افت چربی زائد از لایه ‌های زیرین برداشته ‌می‌شود.
 5. سپس دکتر سلیمی نسبت به سفت کردن عضلات اقدام خواهد نمود.
 6. چربی‌ ها و پوست اضافی برداشته می‌شود.
 7. ناف در جای درست خود قرار داده خواهد شد.
 8. محلهای برش توسط بخیه ‌ها با پانسمانی مناسب بسته خواهند شد.

آن چه در نوشتار کلینیک ابدومینوپلاستی، مورد بررسی قرار می دهیم:

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

چه کسانی کاندیدای عمل ابدومینوپلاستی می باشند؟

مزایای ابدومینوپلاستی چیست؟

معایب ابدومینوپلاستی چیست؟

موارد افزایش دهنده ی عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

پزشک متخصص

بهداشت محیط

مشخصات جسمی متقاضی جراحی

انواع تکنیک‌ها و روش‌های ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کامل

مینی ابدومینوپلاستی (مینی تامی تاک)

ابدومینوپلاستی گسترش یافته

ابدومینوپلاستی شناور

نکات قبل از انجام ابدومینوپلاستی چیست

نکات بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

استحمام بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

برای تسکین درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی چه کنیم؟

ماندگاری و نتایج ابدومینوپلاستی چگونه است؟

هزینه های عمل جراحی ابدومینوپلاستی چگونه است؟

سرمایه گذاری برای بدن و افزایش اعتماد به نفس

سوالات متداول در رابطه با ابدومینوپلاستی

جمع بندی

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) که با نام تامی تاک (Tummy Tuck)  نیز شناخته می شود، نوعی جراحی برای برداشتن چربی و پوست اضافه ناحیه شکم و پهلو می باشد. اندام ما زمانی زیبا به نظر می رسد که شکمی صاف و بدون چربی داشته باشیم و عضلاتمان بسیار سفت شده باشند. این نوع درمان باعث می شود تا شکم فرد بیمار، تخت و سفت شده و از زیبایی اندام بهره مند شود.

در کلینیک ابدومینوپلاستی، برای بهبود بخشیدن به شکل ظاهری شکم، جراح اقدام به برداشتن چربی و پوست اضافه در ناحیه هیپوگاستر می کند که باعث ترمیم نقص لایه عضلانی جداره شکم و  سفت شدن عضلات ناحیه شکم و پهلو می گردد. ابدومینوپلاستی باعث بهبود شکل ظاهری و اندام بر اساس خصوصیات آناتومیک فرد می شود.

ابدومینوپلاستی در واقع مناسب افرادی می باشد که تمام روش های کاهش وزن نظیر رژیم و ورزش را امتحان کرده اند و به نتیجه ی مورد نظر نرسیده اند. این نوع جراحی، گزینه مناسبی برای کسانی که به فکر کاهش وزن هستند، نمی باشد و در واقع گزینه ی آخری برای رهایی از شر چربی های اضافه است.

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟
جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

چه کسانی کاندیدای عمل ابدومینوپلاستی هستند؟

در جامعه ی امروزی، تغییر سبک زندگی و تغذیه مردم باعث بروز مشکلاتی نظیر چاقی شده است. چاقی بیش از اندازه در برخی افراد به مرور باعث بروز بیماری هایی نظیر فشار خون، دیابت، آسیب دیدگی مفاصل و … در فرد می شود.

همچنین چاقی، اعتماد به نفس را در فرد کاهش می دهد. بنابراین برای حل مشکل چاقی و رسیدن به اندامی ایده آل، جراحان از روش جراحی ابدومینوپلاستی برای درمان چاقی استفاده می کنند.

هنگامی که فردی به مرور زمان چاق می شود، پوست شکم برای جا دادن چربی رشد می کند و به مرور بزرگ تر می شود. این اتفاق برای خانم های باردار نیز رخ می دهد و شکم مادر باردار با رشد جنین بزرگ می شود. اغلب افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند، با استفاده از رژیم های مختلف و ورزش اقدام به لاغری می کنند که نتیجه ی خوبی را هم به دست می آورند.

پیشنهاد می کنیم از پست جراحی پای دیابتی دیدن کنید.

با لاغر شدن فرد، پوست او به حالت طبیعی بر نمی گردد

اما با لاغر شدن فرد، پوست او به حالت طبیعی بر نمی گردد. در مادران باردار نیز، بعد از زایمان، پوست حالت افتاده و کش آمده را به خود می گیرد. ممکن است پوست به مرور زمان جمع شود اما این میزان به اندازه ای نیست که پوست، حالت اولیه خود را داشته باشد. بنابراین بیشترین متقاضیان کلینیک ابدومینوپلاستی دو گروه می باشند. افرادی که بر اثر لاغر شدن یا زایمان، پوست ناحیه شکمشان حالت افتادگی به خود گرفته است.

اما لازم به ذکر است، افرادی باید برای عمل اقدام کنند که به وزن ایده آل و پایداری رسیده باشند. همچنین مادرانی که در آینده قصد بارداری ندارند، می توانند اقدام به عمل ابدومینوپلاستی بکنند.

افتادگی پوست بر بخش های زیرین بدن به خصوص در فصول گرما، طاقت فرسا خواهد بود و موجب مشکلاتی نظیر عرق سوزی و التهاب پوست می شود. همچنین پوست اضافی در ناحیه شکم موجب بد تیپی و زشتی اندام فرد می شود.

بنابراین کلیه افرادی که در وضعیت خوب سلامتی به سر می برند، می توانند از این عمل برای زیبایی اندام خود استفاده کنند. اما همه ی افراد جامعه نمی توانند از این عمل استفاده کنند.

پیشنهاد می کنیم از پست قیمت ابدومینوپلاستی دیدن کنید.

افرادی که در زیر بیان می کنیم، گزینه مناسبی برای عمل جراحی ابدومینوپلاستی نمی باشند.

 • افرادی که در وضعیت سلامتی خوبی نیستند و دچار بیماری های زمینه ای می باشند.
 • افرادی که انتظارات بیش از حد و غیر منطقی از نتیجه عمل دارند.
 • افرادی که سیگار و دخانیات مصرف می کنند.
 • افرادی که پوست اضافی زیادی در ناحیه شکم خود ندارند.
 • افرادی که به تازگی وزن زیادی از دست داده اند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است.
 • افرادی که در آینده قصد کاهش وزن دارند.
 • افرادی که در آینده قصد باردار شدن دارند.
افرادی که در زیر بیان می کنیم، گزینه مناسبی برای عمل جراحی ابدومینوپلاستی نمی باشند.
افرادی که در زیر بیان می کنیم، گزینه مناسبی برای عمل جراحی ابدومینوپلاستی نمی باشند.

مزایای ابدومینوپلاستی چیست؟

به صورت کلی جراحی از طریق ابدومینوپلاستی دارای مزایایی است و زندگی کلی افراد چاق و کسانی که افتادگی پوست دارند را تحت تاثیر قرار داده است و باعث تناسب اندام در افراد می شود. در ادامه نوشتار کلینیک ابدومینوپلاستی، به بررسی مزایای کلی این جراحی می پردازیم:

 • برداشتن چربی های اضافی شکم به طور کامل
 • ایجاد شکمی صاف و تخت
 • برداشتن پوست اضافی و شل شده در شکم
 • رفع چین و چروک پوست
 • روند بهبودی سریع
 • لاغر شدن در مدت زمان کوتاه
 • جلوگیری از مبتلا شدن به انواع بیماری های ناشی از چاقی
 • تقویت عضلات شکم

معایب ابدومینوپلاستی چیست؟

این نوع جراحی نیز مانند بسیاری از انواع جراحی های رایج در دنیا دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه به بررسی این معایب می پردازیم:

 • ایجاد لخته های خونی در محل برش پوست
 • احتمال خونریزی شدید بعد از عمل جراحی
 • تجمع مایع و عفونت در محل زخم
 • احتمال جوشگاه نامطلوب
 • اختلال در ترمیم زخم بعد از عمل
 • مخاطرات در بیهوشی
 • عوارض قلبی و ریوی و تورم پاها به مدت طولانی
 • احتمال تورم و کبودی همراه تغییر رنگ پوست
 • نرسیدن به نتیجه ایده آل
 • نکروز چربی یا مرگ بافت چربی
 • آسیب عصبی
 • درد طولانی و دوره نقاهت طولانی مدت برخی روش های جراحی

موارد افزایش دهنده ی عوارض آبدومینوپلاستی چیست؟

همان طور که گفتیم، انواع جراحی ها ممکن است با عوارضی همراه باشند و به برخی عوارض ناشی از عمل آبدومینوپلاستی پرداختیم. در این قسمت، عوامل دیگری را که ممکن است در بیشتر شدن عوارض این جراحی دخیل باشند را بیان کرده ایم تا شما با آگاهی زیاد برای جلوگیری از به وجود آمدن این عوارض اقدام کنید.

پزشک متخصص

اولین ومهم ترین فاکتور برای اقدام به جراحی ابدومینوپلاستی، انتخاب پزشک متخصص می باشد. پزشک و جراحی که قرار است این عمل را برای شما انجام دهد، باید دانش و علم کافی را در این زمینه داشته باشد و سابقه و تجربه ی کاری زیادی را در این زمینه کسب کرده باشد.

اگر در انتخاب پزشک دقت نداشته باشید و پزشک مورد نظر، دانش و تجربه کافی دراین زمینه نداشته باشد، عوارض جبران ناپذیری در انتظارتان خواهد بود و حسرت سلامتی از دست رفته خود را می کشید.

بهداشت محیط

فاکتور دیگری که ممکن است در این نوع عمل، سلامت شما را به خطر بیاندازد، بهداشت کلینیک یا بیمارستان یا مکانی است که در آن نقاهت دارید.

این بهداشت شامل تمام محیط ها و اجسامی هستند که بیمار با آن ها تماس دارد. از کلینیک ابدومینوپلاستی گرفته تا اتاق بستری بیمار و مکان استراحت او باید استریل شده باشند. در غیر این صورت باکتری ها و میکروب ها از راه بخیه ها وارد بدن می شوند و روند بهبود بیمار مختل می شود.

مشخصات جسمی متقاضی جراحی

برخی از ویژگی های جسمانی فرد نیز در عوارض این بیماری تاثیرگذار است و ممکن است روند درمان کند پیش برود یا فرد بر اثر بیماری های زمینه ای دچار مشکل و تشدید بیماری شود.

به همین دلیل است که شما باید در مورد تمام بیماری های سابق خود و بیماری هایی که در حال حاضر درگیر آن هستید، با پزشک خودتان مشورت کنید. بیماری های زمینه ای مانند بیماری قلبی، کبدی، ریوی، دیابت و … ممکن است در طول عمل و در روند بهبود، مشکلاتی را ایجاد کنند.

مشخصات جسمی متقاضی جراحی
مشخصات جسمی متقاضی جراحی

انواع تکنیک‌ها و روش‌های ابدومینوپلاستی

مشکلات هیچ دو بیماری شبیه هم نیست و اهداف افراد برای جراحی لاغری متفاوت می باشد. به همین دلیل نحوه و روش انجام جراحی ابدومینوپلاستی با توجه به هدف و ساختار بدنی افراد متفاوت می باشد.

در سال های اخیر، نحوه انجام ابدومینوپلاستی تکامل زیادی پیدا کرده است و از روش های متفاوتی برای جراحی استفاده می شود تا بهترین نتیجه از عمل حاصل شود. در ادامه به معرفی این روش ها و تکنیک ها می پردازیم.

انواع تکنیک‌ها و روش‌های ابدومینوپلاستی
انواع تکنیک‌ها و روش‌های ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینوپلاستی کامل، رایج ترین نوع این جراحی می باشد که نتایج بسیار خوبی از آن به دست می آید. دراین روش، ابتدا برشی از سر استخوان لگن تا سر دیگر آن داده می شود تا جراح بتواند پوست و عضلات شکم را فرم دهی و کانتور کند. همچنین از قسمت ناف نیز برشی عمود بر برش افقی انجام خواهد شد. این کار را برای تغییر موقعیت ناف انجام می دهند. ممکن است لوله زهکشی چند روزبه بیمار متصل باشد و در زیر پوست باقی بماند.

ابدومینوپلاستی کامل برای تمامی قسمت های شکم به خصوص ناحیه بالا و پایین ناف کاربرد دارد و ممکن است جراح بتواند قسمت میانی شکم را نیز تا حدی بهبود ببخشد.

در کلینیک ابدومینوپلاستی، برای جراحی فوق 6 اقدام زیر صورت می گیرد:

 • ابتدا جراح، برشی از قسمت بالای آلت تناسلی که از یک سر استخوان لگن تا سر دیگر آن است را ایجاد می کند.
 • سپس برای جدا شدن پوست از اطرافش، برشی در اطراف ناحیه ناف صورت می گیرد.
 • برای این که جراح بتواند به ماهیچه ها و بافت فیبروز (فاسیا) دسترسی داشته باشد، پوست را از دیواره شکمی جدا می کند. ماهیچه ها و بافت فیبروز با استفاده از بخیه سفت می شود.
 • در مرحله بعد، جراح بنا به درخواست بیمار، از لیپوساکشن برای اصلاح برخی از نواحی شکم استفاده می کند.
 • در مرحله آخر، جراح پوست اضافی را بر می دارد. سپس حفره جدیدی برای ناف ایجاد می کند. باقیمانده پوست کشیده شده و بخیه زده می شود.

گزارش انجمن جراحان بریتانیا

طبق گزارش انجمن جراحان بریتانیا، گاهی بر اساس میزان چربی تجمعی در شکم، جراح برشی عمودی نیز در شکم ایجاد می کند تا بتواند لیفت را بهتر انجام دهد.

گزارش انجمن جراحان بریتانیا
گزارش انجمن جراحان بریتانیا

جراح بعد از عمل، گن مخصوصی را به دور شکم می پوشاند و در صورت لزوم، دستگاه زهکشی خونابه را به بیمار متصل می کند. اما امروزه استفاده از دستگاه زهکشی مرسوم نمی باشد.

زیرا در بسیاری از عمل ها از تکنیکی استفاده می شود که در آن بخیه ها را طوری می زنند که حفره ها را به حداقل برسانند و خونابه کمتری در ناحیه عمل جمع می شود. اگر جراح از این تکنیک استفاده نکند، باید دستگاه خونابه به بیمار متصل گردد.

این روش جراحی بسیار رایج است و نتایج خوبی را به همراه دارد. اما همه ی افراد نمی توانند از این روش استفاده کنند و مخصوص افرادی خاص است.

در زیر به برخی از این افراد اشاره داریم:

 • افرادی که تجمع چربی زیادی در ناحیه شکم دارند.
 • افرادی که پوست شکمشان شل و آویزان شده است.
 • افرادی که بر اثر لاغری یا زایمان، پوستشان دارای ترک های زیادی شده است.
 • افراد بدون سابقه های بیماری مانند ناراحتی قلبی و کلیوی
 • افرادی که در ناحیه شکم دچار پارگی هایی شده اند.
 • زنانی که سابقه چندین بارداری دارند.

معایب ابدومینوپلاستی کامل

قطعا همه ی جراحی هایی که در دنیا انجام می شوند، معایب و مزایای خاص خودشان را دارند. بیمار با در نظر گرفتن این معایب و مزایا می تواند روش جراحی خود را با مشورت گرفتن از پزشک، انتخاب کند.

 • ایجاد برش های بزرگ در ناحیه شکم
 • ایجاد درد زیاد بعد ازعمل
 • طولانی بودن مدت نقاهت
 • احتمال عفونت و خونریزی
 • احتمال تجمع خون در ناحیه جراحی
 • باقی ماندن اسکار پوستی بزرگ در برخی افراد ( با توجه به نوع پوست، این میزان متفاوت است)

مزایای ابدومینوپلاستی کامل

دانستن مزایای این روش، انگیزه فرد را برای اقدام به عمل بیشترخواهد کرد. در ادامه به بررسی مزایای این روش می پردازیم:

 • تناسب اندام ایده آل
 • رهایی از چربی های اضافی بدن
 • از بین رفتن ترک های پوستی به دلیل برداشته شدن میزان اضافی پوست
 • لاغر شدن در مدت کوتاه
 • تقویت عضلات شکم و سفت شدن آن
 • افزایش جذابیت پستی بلندی در بدن
مزایای ابدومینوپلاستی کامل
مزایای ابدومینوپلاستی کامل

 مینی ابدومینوپلاستی (مینی تامی تاک)

در روش جراحی مینی ابدومینوپلاستی، برش کمتری نسبت به نوع کامل آن صورت می گیرد. در این روش، برشی در بالای ناحیه شرمگاهی فرد ایجاد می شود و جراح از آنجا به راحتی چربی های اضافی بدن را خارج می کند و در ادامه، پوست اضافی را نیز بر می دارد. زخم ناشی از بریدگی در این روش بسیار سریع بهبود می یابد.

دوره نقاهت جراحی مینی ابدومینوپلاستی کوتاه است و بیمار می تواند خیلی زود به زندگی عادی خود برگردد. جراح در کلینیک ابدومینوپلاستی، مراحل زیر را در جراحی مینی ابدومینوپلاستی انجام می دهد:

 • در ابتدا برش کوچکی در قسمت زیر شکم و بالای شرمگاه ایجاد می شود.
 • چربی های اضافی شکم که زیر ناف قرار دارند، از ماهیچه ها و بافت فیبروز(فاسیا) جدا می شود.
 • سپس جراح، پوست را به پایین کشیده و پوست اضافی را از بدن جدا می کند.
 • در برخی جراحی ها، جراح پایه ناف را از لایه ماهیچه جدا می کند تا بتواند ناف را در موقعیتی پایین تر قرار دهد. این کار برای زیبایی ناف انجام می شود.
 • بنا به سلیقه بیمار، جراح می تواند بخشی از دیواره و پهلوی شکم را نیز جمع و تنگ تر کند.
 • بنا به سلیقه بیمار، جراح برای کانتور کردن بهتر، برخی نقاط را لیپوساکشن می کند.
 • درنهایت پوست به حالت طبیعی خود برگردانده می شود و قسمت برش خورده، بخیه زده می شود.

چه افرادی می توانند روش مینی ابدومینوپلاستی را انتخاب کنند؟

همه ی افراد نمی توانند این نوع جراحی را انتخاب کنند و باید با توجه به معیارهای بدنی خود و با حضور در کلینیک ابدومینوپلاستی و مشورت پزشک، نوع جراحی را انتخاب نمایند. درادامه افرادی که می توانند از این نوع جراحی بهره ببرند را معرفی خواهیم کرد:

 • افرادی که فقط در ناحیه شکم دارای چربی اضافی هستند.
 • افرادی که فقط پوست اضافی در ناحیه شکم دارند.
 • افرادی که ترک پوستی در ناحیه زیر شکم دارند.
 • افرادی که نیاز به لیفت کمی در ناحیه شکم دارند.
 • افراد دارای وزن متوسط و بدن سالم

معایب مینی ابدومینوپلاستی

همان طور که گفتیم، هر کدام از جراحی ها معایب خاص خود را دارند. افرد با توجه به آناتومی بدنشان باید مزایا و معایب هر روش را بررسی کنند و روشی که متناسب با آناتومی بدنشان است را انتخاب کنند.

 • تغییر کم نسبت به روش ابدومینوپلاستی کامل
 • کشیدن قسمت کوچکی از پوست و لیفت محدود
 • عدم امکان دسترسی به ماهیچه ها و سفت کردن آن ها
 • عدم دسترسی به پهلوها برای لیپوماتیک
 • عدم دسترسی به چربی ها و پوست بالای شکم و برداشتن آن ها

مزایای مینی ابدومینوپلاستی

طبق تحقیقات، مزایای جراحی مینی ابدومینوپلاستی بسیار زیادتر از روش های دیگر جراحی می باشد. زیرا با کمی تغییر، فرد می تواند به نتیجه دلخواه دست یابد. در ادامه می توانید مزایای مینی ابدومینوپلاستی را ببینید:

 • کوچک بودن برش در ناحیه شکم
 • دوران نقاهت کوتاه نسبت به دیگر روش ها
 • لیفت پوست شکم
 • از بین رفتن ترک های پوستی
 • فرم دهی سریع شکم
 • هزینه کمتر
مزایای مینی ابدومینوپلاستی
مزایای مینی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی گسترش یافته

این نوع جراحی مانند جراحی ابدومینوپلاستی کامل می باشد. با این تفاوت که این روش شامل پهلوها و پشت نیزمی شود. در جراحی ابدومینوپلاستی کامل، تنها ناحیه شکم مورد بررسی قرار می گیرد و چربی های آن برداشته می شود.

اما افراد چاقی که در ناحیه پهلو و پشت نیز چربی زیادی دارند، ممکن است از عمل، نتیجه رضایت بخشی را دریافت نکنند زیرا هنوز چربی اضافی زیادی در بدن دارند.

در چنین شرایطی، پزشک، جراحی ابدومینوپلاستی لیپوماتیک یا گسترش یافته را پیشنهاد می کند. زیرا این نوع جراحی سنگین تر از روش های دیگر جراحی می باشد. فردی که می خواهد اقدام به چنین جراحی بکند، باید با مراجعه به کلینیک ابدومینوپلاستی با پزشک خود مشورت کند و روی آناتومی بدن فرد، بررسی های زیادی شود.

جراحی زیبایی این شانس را به فرد چاق می دهد تا در یک عمل چند ساعته، از چربی و وزن زیادی رهایی باید

جراحی زیبایی این شانس را به فرد چاق می دهد تا در یک عمل چند ساعته، از چربی و وزن زیادی رهایی باید. در این روش، برش شکم و خالی کردن چربی به همراه ترمیم عضلات صورت می گیرد.

در این روش بعد از این که برش ها به صورت روش ابدومینوپلاستی کامل انجام گرفت و چربی های اضافی شکم برداشته شد، جراح با استفاده از دستگاه لیپوماتیک، اقدام به تخلیه چربی از سمت پهلوها می کند.

اگر پشت فرد نیز دارای چربی اضافه باشد، جراح با دقت و ظرافت زیادی اقدام به تخلیه چربی پشت می کند. این در واقع معجزه علم پزشکی است که فرد در یک شب، چربی و وزن زیادی را از دست می دهد.

چه افرادی می توانند روش ابدومینوپلاستی گسترش یافته را انتخاب کنند؟

افراد کمی هستند که می توانند از روش ابدومینوپلاستی گسترش یافته استفاده کنند. این روش مختص افراد بسیار چاق می باشد. در ادامه به ویژگی افرادی که می توانند این روش را انتخاب کنند، اشاره می کنیم:

 • افراد دارای اضافه وزن بیش از حد و تجمع چربی زیاد
 • افراد دارای چربی در ناحیه پهلو و پشت
 • افراد دارای سلامت کامل
 • افراد بدون سابقه ی بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون و ناراحتی قلبی
چه افرادی می توانند روش ابدومینوپلاستی گسترش یافته را انتخاب کنند؟
چه افرادی می توانند روش ابدومینوپلاستی گسترش یافته را انتخاب کنند؟

معایب روش ابدومینوپلاستی گسترش یافته

هرچه مدت زمان عمل جراحی بیشتر باشد، معایب آن نیز بیشتر خواهد بود. در ادامه به شرح این نوع روش جراحی خواهیم پرداخت:

 • طولانی بودن زمان عمل
 • استفاده از داروی بیهوشی برای انجام عمل
 • پیچیدگی و حساس بودن عمل به خصوص در ناحیه پشت
 • درد نسبتا زیاد ناشی از استفاده از دستگاه لیپوماتیک
 • احتمال خونریزی زیاد
 • طولانی بودن زمان نقاهت

مزایای روش ابدومینوپلاستی گسترش یافته

درست است که این روش، معایب زیادی دارد. اما نتیجه ی رضایتبخشی را بیمار از جراحی دریافت می کند. در ادامه به معرفی مزایای این روش می پردازیم:

 • کاهش زیاد چربی و پوست از ناحیه ی بالا تنه
 • کاهش سایز زیاد
 • ایجاد فرم زیبا و جذاب در اندام
 • از بین رفتن ترک های پوستی
 • تقویت عضلات شکم
 • پیشگیری از انواع بیماری های ناشی از چاقی
 • داشتن شکمی صاف و سفت
مزایای روش ابدومینوپلاستی گسترش یافته
مزایای روش ابدومینوپلاستی گسترش یافته

تا این بخش به معرفی 3 نوع روش ابدومینوپلاستی که در ایران رایج است، پرداختیم و بیشتر جراحان در کلینیک ابدومینوپلاستی همین 3 روش را توصیه می کنند. با بررسی معایب و مزایایی که در اختیار شما عزیزان قرار دادیم، می توانید با استفاده از آناتومی بدنتان و مشورت با پزشک متخصص، بهترین روش را انتخاب نمایید.

اما در دنیا روش های دیگری نیز ابداع شده است که هنوز بسیار مرسوم نیست. به طور خلاصه به بررسی این روش ها می پردازیم.

ابدومینوپلاستی شناور

این عمل که با نام FAB نیز شناخته می شود، نوع دیگری از جراحی ابدومینوپلاستی می باشد. در این روش، جراح به وسیله ی برش کوچکی که در ناحیه زیر شکم ایجاد می کند، ناف را از پایه ای که آن را به دیواره های شکم چسبانده است، جدا می کند.

همچنین جراح از طریق برش کوچکی که در زیر شکم ایجاد کرده، شکم را فرم دهی و جمع می کند. دراین روش ناف به پوست اطراف شکم متصل باقی می ماند و هنگامی که جراح، پوست اضافه را می کشد و جدا می کند، ناف هم همراه آن حرکت می کند. به همین دلیل این روش، شناور نامگذاری شده است.

در روش شناور، به دلیل این که برش کوچکی در پایین شکم ایجاد می شود، زخم خیلی زود بهبود پیدا می کند و دوره ی نقاهت کمتری نیز دارد. حالا که جراح، پوست را از قسمت پایین شکم کشیده است، ناف در قسمت پایین تر شکم قرار می گیرد که ظاهری زیباتر پیدا می کند. این نوع عمل برای افرادی توصیه می شود که ناف آن ها در قسمت بالاتر شکم قرار دارد.

جراح در روش شناور، مراحل زیر را انجام می دهد:

 • جراح، برش کوچکی را در قسمت زیرین شکم ایجاد می کند و برخلاف دیگر روش ها، در اطراف ناف برشی نمی زند.
 • بعد از برش، پوست اضافی شکم برداشته می شود.
 • در این مرحله، ناف از جایگاه خود جدا شده اما به پایه خود یعنی پوست متصل است.
 • سپس جراح، ماهیچه ها را از جناغ سینه تا ناحیه شرمگاه تغییر شکل داده و سفت می کند.
 • سپس پوست کشیده می شود که با این کار، ناف در بافت جدید خود قرار می گیرد.
 • جراح می تواند از لیپوساکشن برای فرم دهی برخی مناطق استفاده نماید.
 • در نهایت قسمت برش خورده بخیه زده می شود. ممکن است ناحیه برش خورده به قدری کوچک باشد که از آندوسکوپ برای جراحی استفاده شود.
جراح در روش شناور، مراحل زیر را انجام می دهد:
جراح در روش شناور، مراحل زیر را انجام می دهد:

نکات قبل از انجام ابدومینوپلاستی چیست؟

قبل از این که اقدام به عمل ابدومینوپلاستی و برداشتن چربی و پوست اضافی خود کنید، بایستی مواردی را رعایت نمایید که در زیر به شرح آن پرداخته ایم:

تغییر سبک زندگی:

سبک زندگی خود را تغییر دهید. طبق بررسی های صورت گرفته، اکثر افراد چاقی که کاندید جراحی ابدومینوپلاستی هستند، تغذیه نامناسب و خواب نامنظم دارند. بهتر است قبل از انجام عمل، عادت های نادرست زندگی خود را تغییر دهید و با مراجعه به پزشک تغذیه، برنامه رژیمی منظمی را دنبال کنید.

اگر بعد از عمل، رژیم و تغذیه خود را اصلاح نکنید، شاهد برگشت دوباره چربی ها در ناحیه شکم خواهید شد. اکثرافرادی که با مراجعه دوم اقدام به برداشتن چربی های اضافی می کنند، دچار آسیب شدید پوستی می شوند. زیرا میزان کشش پوست برای لیفت مجدد بسیار کم است و اگر این کار صورت گیرد، پوست آسیب جدی می بیند.

با سبک زندگی ناسالم، چربی دوباره به مرور زمان در شکم شما جا خوش می کند و دوباره همان آش و همان کاسه! پس سعی کنید که تقریبا 1 ماه قبل از عمل جراح،ی سبک زندگی خودتان را با تغذیه مناسب و ورزش تغییر دهید.

مقدمات جراحی را آماده کنید:

هرچه برای انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی آمادگی بیشتری داشته باشید، به نتیجه ی مطلوب تری دست خواهید یافت و روند بهبود درمان را تسریع خواهید کرد.

تهیه لباس مناسب برای این دوره، از جمله این اقدامات است. با مشورت پزشک، نوع گن طبی خود را تهیه کنید. 1ماه قبل از اقدام به عمل، برای جلوگیری از کم خونی قرص آهن مصرف کنید.

گرفتن مرخصی از محل کار، انجام کارهای ضروری، تهیه مواد خوراکی مورد نیاز و … از دیگر اقداماتی است که باید قبل از انجام عمل صورت گیرد تا با خیالی راحت و آسوده به اتاق عمل بروید.

سیگار را ترک کنید:

قبل از انجام عمل، مصرف سیگار را کنار بگذارید. برای انجام عمل ابدومینوپلاستی کامل، حداقل 3 الی 4 هفته و برای دیگر انواع جراحی ها 2 هفته قبل از عمل از مصرف دخانیات بپرهیزید.

حتی از مصرف قلیان و حضور در کنار افرادی که سیگار می کشند نیز خودداری کنید. همچنین بعد از عمل نیز برای ترمیم و بهبود زخم باید از دود سیگار و دخانیات به دور باشید.

دوهفته قبل و دو هفته بعد از عمل، هرگونه رژیم غذایی ممنوع است زیرا سیستم ایمنی بدنتان ضعیف می شود. مصرف برخی مکمل ها و تقویت کننده ها از چند روز قبل از قبل عمل قطع شود. داروهایی مانند فشار خون و تیروئید با حضور در کلینیک ابدومینوپلاستی و مشورت پزشک جراح انجام شود.

آزمایش و چکاپ قبل از عمل:

پزشک، قبل از انجام عمل جراحی قطعا جلساتی را با شما تشکیل خواهد داد تا وضعیت جسمانی شما را بررسی نماید. دراین جلسات، آزمایشاتی برای شما انجام می گیرد که باید آزمایشات را درمراکز معتبر انجام دهید تا جواب آن ها میزان دقت بالایی داشته باشد. پزشک خود را حتما در جریان سوابق بیماری های خود قرار دهید.

از یک هفته قبل از عمل از مصرف داروها  و قرص هایی مانند ایبوپروفن، آسپرین و انواع داروهای گیاهی خودداری نمایید. زیرا این داروها موجب خونریزی زیاد حین عمل جراحی می شوند.

تغذیه:

باید حدود 6 تا 8 ساعت قبل از عمل، آب و مواد غذایی نخورید. روز قبل از عمل جراحی دوش گرفته و از تمیز بودن ناحیه شکم و اطراف آن مطمئن شوید تا از ورود هر گونه میکروب و باکتری به بدن جلوگیری شود.

تغذیه:
تغذیه:

نکات بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

پس از انجام عمل جراحی اگر حال عمومی شما خوب باشد، چند روزی بستری خواهید شد و بعد از آن می توانید به خانه بازگردید. قبل از مرخص شدن از بیمارستان، تمام اقدامات لازم برای مراقبت های بعد از عمل را از پزشک خود جویا شوید و درباره نحوه مصرف و عوارض داروها از او سوال کنید.

از لباس ها و گن های فشرده ساز به مدت 2 هفته برای ناحیه شکم استفاده کنید. تقریبا حدود 2 هفته بعد از عمل بهبود خواهید یافت ( این مدت به نوع روش عمل جراحی بستگی دارد).

ممکن است در اندام خود دچار تورم شوید. پس نگران نباشید زیرا این تورم ممکن است تا 6 ماه طول بکشد. ورزش را هم 1 ماه بعد از عمل می توانید شروع کنید.

البته تمام توصیه های بالا را بهتر است زیر نظر پزشک انجام دهید. زیرا سیستم متابولیک افراد با یکدیگر تفاوت دارد. بهتر است 1 هفته بعد از عمل به کلینیک ابدومینوپلاستی پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت شما بررسی شود.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید اقداماتی را برای بهبود زخم و درد بعد از عمل انجام دهید و از انجام فعالیت هایی بپرهیزید.

استفاده از پانسمان:

استفاده از پانسمان و بانداژ و تعویض به موقع آن بعد از عمل جراحی ضروری می باشد. بهتر است برای تعویض باند به مراکز درمانی یا کلینیک ابدومینوپلاستی مراجعه نمایید.

استفاده از گن:

باید بعد از عمل جراحی، برای جلوگیری از تورم و التهاب، گن های فشاری مخصوصی را استفاده نمایید. استفاده از گن ها باعث جلوگیری از لخته شدن خون در اندام های تحتانی و آمبولی می شود. گن ها نقش مهم و حیاتی در حمایت از عضلات ناحیه شکم دارند. بنابراین آن ها را به صورت دائمی استفاده کنید و فقط هنگام استحمام، آن را در بیاورید.

مدت زمان استفاده از گن را پزشک با توجه به نوع جراحی و نیاز بیمار تجویز می کند.

استفاده از لوله برای خونابه:

برای خارج کردن خونابه ومایعات اضافی بدن بعد از عمل، بهتر است از لوله های باریک و کوچک استفاده نمایید. این لوله ها در محل بخیه عمل جراحی قرار می گیرند.

استفاده از لوله برای خونابه:
استفاده از لوله برای خونابه:

استحمام بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

زمان اولین استحمام بعد از جراحی را باید پزشک تجویز کند که نظر اغلب پزشکان این است که تا 24 ساعت بعد از عمل نباید استحمام کرد که این مدت بستگی به عمق و روش عمل نیز دارد. برای استحمام کردن، طبیعتا باید پانسمان های خود را بردارید. اما برای جلوگیری از برخورد آب با محل بخیه ها، باید از چسب های مخصوص جراحی استفاده نمایید. این چسب ها خاصیت ضد آب دارند که مانع از عبور آب به بخیه ها می شوند.

بعد از اتمام استحمام، برای خشک کردن آب از ناحیه بخیه ها و چسب ها، از یک حوله تمیز و استریل استفاده نمایید. چسب هایی که برای بخیه ها استفاده کردید، به مرور شل شده و به راحتی می توان آن را از پوست و بخیه جدا نمود. اگرهنوز چسب سفت است، سعی در کندن آن نکنید زیرا بخیه ها آسیب می بینند.

اگر اندکی صبر کنید، چسب ها به مرور شل می شوند. تا زمانی که بخیه ها بهبود نیافته اند و زخم هستند، از رفتن به سونا، وان حمام و استخر جدا خودداری کنید.

استحمام بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟
استحمام بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

برای تسکین درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی چه کنیم؟

بعد از هر عمل سنگینی، التهاب و احساس درد امری طبیعی است. عمل جراحی ابدومینوپلاستی نیز از این موضوع مستثنی نیست. استراحت کافی و عدم فعالیت در روزهای ابتدایی بعد از عمل برای تسکین درد و جلوگیری از خونریزی و التهاب ضروری می باشد.

اما در صورت بروز درد در ناحیه شکم و بخیه ها، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • استفاده از داروهای مسکنی که پزشک متخصص تجویز کرده باشد، می تواند تاثیر زیادی در تسکین درد داشته باشد. باید توجه داشت که از مصرف خود سرانه داروها بپرهیزید.
 • نحوه ی صحیح خوابیدن را از پزشک خود سوال کنید و طبق اصولی که پزشک می گوید، عمل کنید تا در دوره ی نقاهت کمتر دچار درد شوید. معمولا پزشکان برای خواب توصیه می کنند که زیر سر بیمار بلند باشد و پاها از ناحیه مفصل ران به طرف شکم جمع شود. در طول دوران نقاهت، هرگز به پشت نخوابید.
 • برای به جریان درآوردن خون، پیاده روی سبک در منزل انجام دهید.
اما در صورت بروز درد در ناحیه شکم و بخیه ها، اقدامات زیر را انجام دهید:
اما در صورت بروز درد در ناحیه شکم و بخیه ها، اقدامات زیر را انجام دهید:

ماندگاری و نتایج ابدومینوپلاستی چگونه است؟

ابدومینوپلاستی نتایج چشمگیری را در کاهش وزن و تناسب اندام دارد اما باید این نکته را خاطر نشان کرد که هدف اصلی جراحی، کاهش وزن نمی باشد ونمی توان در آینده از افزایش وزن مجدد پیشگیری کرد. در واقع حفظ و نگه داشتن وزن، مستلزم گرفتن رژیم مناسب و تغدیه درست و همچنین ورزش کردن می باشد.

در واقع حفظ و ثابت نگه داشتن وزن بعد از عمل ابدومینوپلاستی به عهده ی خود فرد می باشد واگر نتواند این وزن را حفظ کند، تمام تلاش و زحماتش به باد می رود. یکی از پیامدهای خوب عمل ابدومینوپلاستی این است که با کاهش وزن، فرد انگیزه خوبی برای شروع یک تغذیه مناسب پیدا می کند و با ورزش کردن و شروع سبک جدید زندگی، نتایج این عمل را به خوبی حفظ می کند.

حفظ وزن و اندام بعد از عمل مستلزم تغذیه و رژیم مناسب است. این رژیم باید حاوی پروتئین، مغزها، لبنیات کم چرب، میوه و انواع سبزیجات باشد. بعد از انجام عمل، بهتر است از مصرف غذاهای فرآوری شده، غذاهای چرب و شیرینیجات اجتناب کنید.

ورزش کردن یکی دیگر از عوامل حفظ وزن و اندام بعد از عمل می باشد. ورزش کردن علاوه بر تناسب اندام، باعث بهبودی شما بعد از عمل خواهد شد و دوره ی نقاهت را کوتاه خواهد کرد. همچنین موجب سفت شدن عضلات شکم خواهد شد.

ماندگاری و نتایج ابدومینوپلاستی چگونه است؟
ماندگاری و نتایج ابدومینوپلاستی چگونه است؟

هزینه های عمل جراحی ابدومینوپلاستی چگونه است؟

هزینه های این نوع عمل، بسته به میزان و عمق چربی و پوست، متفاوت می باشد. همچنین به خدماتی که در یک کلینیک ابدومینوپلاستی انجام می شود نیز بستگی دارد.

ضمنا تعرفه های هر کلینیک و پزشک متفاوت است و نمی توان میزان دقیقی را برای آن برآورد کرد. اما در این بخش، عواملی که جزو هزینه های جراحی محسوب می شوند و در هزینه کل تاثیر دارند را بررسی خواهیم کرد.

در ابتدا شما باید تعرفه و ویزیت کلینیک ابدومینوپلاستی را در نظربگیرید و تعداد جلساتی که قرار است با پزشک داشته باشید، هزینه بیهوشی و دیگر عواملی مانند هزینه بستری در بیمارستان نیز جزو هزینه ی نهایی این عمل می باشد. یک سری پارامترهای دیگر مانند شرایط جسمانی بیمار نیز تاثیرگذار خواهد بود.

مثلا هر چه وضعیت و میزان چربی شکم زیاد باشد، قطعا عمل نیز طولانی خواهد بود و وقت و زحمت جراح را بیشتر خواهد گرفت. در نتیجه هزینه های عمل نیز بیشترخواهد شد.

در صورتی که حال عمومی بیمارخوب باشد، بیمار مرخص خواهد شد. اما اگر بیمار دچار خونریزی و عفونت شود، نیاز است تا به مدت بیشتری در بیمارستان بماند. در نتیجه هزینه بیمارستان او بیشتر خواهد شد. به صورت کلی بیمار باید در رابطه با هزینه های احتمالی با پزشک خود مشورت داشته باشد تا برای پرداخت هزینه ها برنامه ریزی کند.

به صورت کلی عوامل زیر در هزینه های نهایی جراحی تاثیرگذار هستند:

 • تعرفه های دکتر یا متخصص
 • نوع کلینیک ابدومینوپلاستی یا بیمارستان
 • تیم جراحی
 • نواحی تحت درمان
 • مدت زمان بستری شدن
به صورت کلی عوامل زیر در هزینه های نهایی جراحی تاثیرگذار هستند:
به صورت کلی عوامل زیر در هزینه های نهایی جراحی تاثیرگذار هستند:

سرمایه گذاری برای بدن و افزایش اعتماد به نفس

اگر چه ابدومینوپلاستی نوعی عمل زیبایی به حساب می آید، اما علاوه بر زیبایی و تناسب اندام، در افزایش سلامتی و اعتماد به نفس نیز تاثیر زیادی خواهد گذاشت. زیرا بعد از عمل خواهید فهمید که فعالیت و ورزش برای شما راحت تر شده و کارهای روزانه ی خود را بهتر انجام می دهید. همچنین با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حاضر می شوید.

ابدومینوپلاستی با کم کردن حجم زیادی از چربی ها از ابتلا به انواع بیماری ها جلوگیری می کند. بیماری هایی مانند: درد مفاصل، دیابت، آرتروز، قند خون و …

همچمنین ابدومینوپلاستی با تقویت کردن عضلات شکم، باعث بهبود کمردرد می شود. اغلب کسانی که تحت درمان این جراحی قرار می گیرند، انگیزه بیشتری برای تغییر سبک زندگی و رعایت رژیم و ورزش دارند.

سرمایه گذاری برای بدن و افزایش اعتماد به نفس
سرمایه گذاری برای بدن و افزایش اعتماد به نفس

سوالات متداول در رابطه با ابدومینوپلاستی

در این قسمت، سوالاتی را که برای اغلب افراد قبل و بعد از عمل ابدومینوپلاستی پیش آمده، همراه جواب آن ها مطرح می کنیم. ممکن است برخی از این سوالات ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد. پس با ما همراه باشید.

آیا عمل ابدومینوپلاستی موجب کاهش وزن می گردد؟

این نوع عمل بیشتر باعث کاهش سایز در قسمت شکم می گردد و کاهش وزن چندان زیادی را به همراه ندارد. تمرکز این نوع جراحی بیشتر روی چربی ها و افتادگی پوست شکم می باشد و نه کاهش وزن.

چه قسمت هایی از شکم در جراحی ابدومینوپلاستی برش داده می شود؟

برای حذف چربی ها در قسمت راست بالای شکم برش ایجاد می شود. اما برای افتادگی پوست و حذف پوست اضافه، یک برش از ناف به سمت پایین زده می شود. اگر وضعیت پوست و چربی نا مساعد و زیاد باشد، ممکن است اطراف ناف نیز برش ایجاد شود.

آیا بعد از عمل ابدومینوپلاستی می توان باردار شد؟

انجام این عمل به هیچ وجه باعث ناباروری نمی شود اما بارداری بعد از عمل سبب افتادگی مجدد پوست می شود. در نتیجه بهتر است عمل را بعد از بارداری و زایمان انجام داد.

چه مدت بعد از زایمان می توان عمل ابدومینوپلاستی را انجام داد؟

به صورت عقلانی نمی توان این دو عمل را به طور همزمان انجام داد. حداقل زمان لازم بین این دو عمل، 6 ماه می باشد تا عوارض و اثرات سزارین به طور کامل از بین برود.

آیا برای عمل ابدومینوپلاستی فرد را بیهوش می کنند؟

با توجه به تهاجمی بودن نوع عمل، فرد بیمار را بیهوش می کنند.

آیا عمل ابدومینوپلاستی دردناک است؟

درحین انجام عمل، فرد یهوش می شود و در آن لحظه چیزی احساس نمی کند. اما درد به طور طبیعی تا چند روز بعد از عمل اتفاق می افتد و به تدریج با مصرف داروها و بهبود جای زخم، درد نیز آرام می شود. در صورت ادامه داشتن درد حتما باید به یک کلینیک ابدومینوپلاستی خوب و مطمئن مراجعه کرد.

نتایج عمل جراحی ابدومینوپلاستی چگونه خواهد بود؟

این نوع روش جراحی روشی بسیار تاثیرگذار و مرسوم است و کمتر دیده شده است که کسی از نتیجه ی کار ناراضی باشد. فرد بعد از عمل ممکن است تغییرات کمی را احساس کند اما کمی که بگذرد، نتایج خوب کم کم ظهور می یابند. زمان دقیق ظاهر شدن نتایج عمل در افراد مختلف متفاوت است و در برخی از افراد تا 1 سال طول می کشد تا نتیجه نهایی و کامل پدیدار شود.

آیا نتایج عمل ابدومینوپلاستی دائمی است؟

با حذف چربی و پوست اضافی از بدن، نتایج آن برای فرد دائمی می باشد به شرط آن که بیمار بتواند وزن خود را ثابت نگه دارد و دچار حاملگی نشود.

آیا عمل ابدومینوپلاستی عملی ایمن است؟

جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی روشی امن است و به هیچ وجه سلامت بیمار را تهدید نمی کند. به شرط آن که پزشک و جراح متخصص، تجربه کاری زیادی داشته باشد و خود بیمار نیز نکات قبل و بعد از جراحی را رعایت نماید.

مدت زمان جراحی ابدومینوپلاستی چقدر است؟

جراحی شکم بستگی به میزان چربی ها و پوست اضافی از 1 تا 5 ساعت ممکن است طول بکشد.

جمع بندی

توصیه می شود برای درمان زیبایی خود تردید نداشته باشید و بعد از بررسی و مطالعه انواع روش های جراحی و مشورت با پزشکان متخصص، اقدام به انجام عمل نمایید.

اگر برای درمان هر نوع بیماری از قبل اطلاعات کافی در مورد آن موضوع داشته باشیم، با دید بازتری می توانیم درمان را شروع کنیم و اگر مشکلی در طول درمان و بعد از آن اتفاق بیفتد، با اطلاعاتی که در دست داریم می توانیم آن مشکل را حل کنیم. همچنین در این زمینه با پزشکان متخصص با تجربه مشورت کنید و کلینیک ها و بیمارستان های معتبر را برای درمان انتخاب نمایید.

در انتهای این مقاله شما را به خواندن مقالات زیر دعوت می کنیم:

 1. کلینیک جراحی لاغری در کرج
 2. کلینیک جراحی لاغری در غرب تهران
دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید