کدام نوع دیابت خطرناک است

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم با تشریح کاملی از موضوع کدام نوع دیابت خطرناک است در خدمت شما باشیم، لطفا تا پای مقاله ما را همراهی نمایید.

دیابت نوع 1 و 2 هر دو می توانند خطرناک باشند اگر به درستی مدیریت نشوند. با این حال، دیابت نوع 1 به طور کلی خطرناک تر در نظر گرفته می شود، زیرا یک بیماری خودایمنی است و هیچ درمانی وجود ندارد. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض جدی مانند کتواسیدوز دیابتی (DKA) هستند.

مقدمه

کدام نوع دیابت خطرناک است
کدام نوع دیابت خطرناک است

در حال حاضر خیلی از مردم جهان دچار بیماری دیابت هستند که به علت آن گلوکز خون یا سطح قند خون افزایش یا کاهش پیدا می کند، این بیماری دارای انواع گوناگونی است و به دیابت نوع یک و نوع دوم تقسیم می‌شود، با وجود دیابت بدن قدرت ایجاد هورمون انسولین را ندارد، یا به معنای دیگر بدن در مقابل انسولین قدرت زیادی را نشان می‌دهد

کدام نوع دیابت خطرناک است
کدام نوع دیابت خطرناک است

لذا انسولین تولید شده کارکرد معمولی را ندارد، تأثیر بسیار مهم انسولین در کنترل قند خون از سوی کاربردهای گوناگونی مشخص می شود، بالا رفتن قند خون برای بدن مضر می باشد و تمامی افراد برای برطرف کردن آن باید راه ‌حلی پیدا کنند

یکی از بیماری ‌هایی که بر دیابت مؤثر است، چاقی می باشد، اگر در رابطه با کدام نوع دیابت خطرناک است، سؤالی دارید، پس از مطالعه کردن این مقاله می توانید پاسخ خود را به دست آورید.

کدامیک از انواع دیابت خطرناک است؟

پاسخ به این سوال با توجه به انواع مختلف دیابت مانند دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و دیابت در بارداری به آسانی نمی باشد.

هر کدام از انواع دیابت ها در نوع خود خطرناک هستند. برای مثال آمار مرگ و میر در جهان در دیابت نوع 2 طبق تحقیقات بیشتر از نوع 1 است.  در عوض مبتلایان نوع یک برای مقدار انسولینی که فرد روزانه به آن نیاز دارد بیشتر در معرض خطر هستند.

پس بصورت کلی همانطور که گفتیم هرکدام در نوع خود خطرناک هستند و باید کنترلی دقیق در مورد آنها رعایت شود.

فهرست:

آیا می دانید دیابت نوع یک خطرناک است، یا دیابت نوع دو؟

آیا می دانید دیابت دارای چه علائمی است و چگونه می توان دیابت را تشخیص داد؟

آیا می دانید به چه دلیلی دیابت نوع یک به وجود می آید؟

به چه دلیلی افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت می شوند؟

آیا می دانید دلیل دیابت بارداری چیست؟

آیا دیابت یک بیماری خطرناک و مرگبار است؟

کدام از انواع دیابت ها به راحتی از بین می رود؟

چه راه هایی برای تشخیصی بیماری دیابت وجود دارد؟

مصرف چه میوه ای به درمان دیابت کمک می کند؟

کسانی که مبتلا به دیابت هستند، باید از چه میوه هایی استفاده کنند؟

دیابت دارای چه انواعی است و از کجا بفهمیم که مبتلا به چه نوع دیابتی هستیم؟

نحوه جلوگیری از خطر بیماری‌ های قلبی و سکته مغزی که به دلیل دیابت رخ می دهند، چگونه است؟

چه اطلاعاتی در رابطه با بیماری دیابت دارید و چگونه جان انسان ها را تهدید می کند؟

آیا می دانید انسولین در دیابت چه تأثیری دارد؟

در رابطه با دیابت بارداری چه اطلاعاتی دارید و در چه کسانی به وجود می آید؟

افرادی که مبتلا به دیابت هستند، برای این که از بروز بیماری کوئید ۱۹ جلوگیری کنند، باید چه نکاتی را انجام بدهند؟

چگونه می توانیم بیماری دیابت نوع دوم را تشخیص بدهیم؟

با استفاده از چه روش هایی می توان دیابت نوع دوم را درمان کرد؟

بیماران دیابتی باید چه مواد غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانند و این که آیا بیماری دیابت یک بیماری ژنتیکی است؟

آیا می دانید چه دلایلی موجب افزایش قند خون میشوند؟

چه عواملی موجب کاهش قند خون می شوند؟

چه علائمی نشانه کاهش قند خون است؟

با کمک چه روش هایی می توان از افزایش قند خون جلوگیری کرد؟

آیا اطلاعاتی درباره دستگاه کنترل قند خون خانگی دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

آیا می دانید دیابت نوع یک خطرناک است، یا دیابت نوع دو؟

طبق تحقیقاتی که انجام شده است، دیابت هنگامی به وجود می آید که بدن انسان دچار کاهش انسولین می‌شود، کسانی که مبتلا به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ هستند، با اختلالات انسولین رو به رو می شوند،

ولی به صورت های گوناگونی این بیماری رخ می‌دهد، بدن انسانی که دیابت نوع ۱ دارد، توانایی تولید انسولین را ندارد، ولی کسانی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند، بدن آنها انسولین را تولید می‌کند، ولی پاسخگوی حد نصاب بدن نمی باشد، یا این که اگر به حد لازم انسولین را تولید کند قدرت استفاده صحیح از آن را ندارد.

نیاز به تزریق انسولین

تمامی کسانی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند، نیاز به تزریق انسولین دارند تا کمبود انسولین بدن آنها جبران شود، ولی کسانی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند، به تزریق انسولین احتیاج ندارند و با شیوه‌ های گوناگونی می‌توانند انسولین مورد نیاز را تأمین کنند، طوری که اگر شیوه زندگی و قند خون را تنظیم نمایند، به راحتی می توانند این مشکل را برطرف کنند.

مقدار انسولین طبق میزان غذای ذخیره شده در معده و تحرکات فرد ارزیابی و تأمین می شود، خلل ارزیابی و تزریق بیشتر موجب کاهش قند خون یا هیپوگلیسمی خواهد شد، کسانی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند،

این مشکل بیشتر برای شان به وجود می‌آید و کسانی که مبتلا به دیابت نوع یک می باشند، در صورتی که اندازه انسولین ذخیره شده بدنشان را کنترل نکنند دچار اختلالاتی می شوند، بنا براین باید در خوردن مواد غذایی مواردی را مورد توجه قرار بدهند،

ولی افراد دیابت نوع دوم باید یک برنامه رژیم غذایی مناسب داشته باشند تا بتوانند انسولین بدن را تنظیم نمایند، کسانی که شاخص توده بدنی بالایی دارند و دچار افزایش وزن شده اند، بعد از مدتی مبتلا به دیابت می‌شوند در واقع چاقی یک بیماری زمینه ساز بر دیابت است و مستقیما بر روی آن اثر گذار است.

نیاز به تزریق انسولین
نیاز به تزریق انسولین

آیا میدانید دیابت دارای چه علائمی است و چگونه می توان دیابت را تشخیص داد؟

در واقع انسان ها با وجود نشانه هایی می توانندف به راحتی دیابت را تشخیص بدهند از جمله آنها به شرح زیر می باشد، لازم به ذکر است که هر کدام از دیابت ها دارای علائم به خصوصی هستند؛

 • در صورتی که مدام احساس تشنگی می کنید و در طول روز عطش زیادی دارید، مبتلا به دیابت هستید.
 • اگر حتی بعد از خوردن غذا مجدد گرسنه می شوید، یکی از علائم بیماری دیابت است.
 • خشک بودن دهان یکی از علائم دیابت می باشد.
 • اگر دچار عفونت های ادراری هستید یا تکرر ادرار زیادی دارید، ممکن است، بر اثر دیابت باشد.
 • برخی از افراد تمام وعده های اصلی را به طور مرتب مصرف می‌کنند، ولی بدون هیچ علتی لاغر می شوند و وزن زیادی را از دست می دهند.
 • اگر در طول روز احساس خستگی می‌کنید، حتی فعالیت زیادی ندارید، به علت دیابت می باشد.
 • یکی از علائم دیابت ضعیف شدن قدرت دید است.
 • سردرد جزء نشانه های دیابت می باشد.

در اینجا تاکید می شود از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر دیابت، چاقی فرد می باشد.

آیا میدانید دیابت دارای چه علائمی است و چگونه می توان دیابت را تشخیص داد؟
آیا میدانید دیابت دارای چه علائمی است و چگونه می توان دیابت را تشخیص داد؟

آیا می دانید به چه دلیلی دیابت نوع یک به وجود می آید؟

دلیل اساسی دیابت نوع ۱ هنوز قابل تشخیص نیست، اما در این بیماری سیستم ایمنی با هورمون های انسولین می جنگد، در واقع سیستم ایمنی به طور معمول وظیفه از بین بردن ویروس ها و باکتری های بدن را دارد، ولی در صورتی که عملکرد آن دچار مختل شود، دلیل بروز دیابت نوع ۱ است، اگر سیستم ایمنی عملکرد طبیعی خود را از دست بدهد باعث می‌شود که بدن قدرت تولید انسولین را نداشته باشد و در این وضعیت قند خون دچار اختلال می شود، زیرا در رگها انباشته نخواهد شد و به سلول ها ارسال نمیشود.

به موضوع چاقی نیز به عنوان یکی از دلایل مهم و تاثیرگذار در پیدایش دیابت، توجه نمایید.

آیا می دانید به چه دلیلی دیابت نوع یک به وجود می آید؟
آیا می دانید به چه دلیلی دیابت نوع یک به وجود می آید؟

به چه دلیلی افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت می شوند؟

پیش دیابت بعدها به دیابت نوع دوم تبدیل می‌شود و در دیابت نوع دوم سلول ها در برابر کارکرد انسولین استحکام زیادی دارند و پانکراس قدرت ایجاد انسولین لازم برای مقابله با استحکام آنها را ندارد، به همین دلیل قند خون به جای انتقال به سلول هایی که احتیاج به نیروی زیادی دارند، در رگ ها انباشته می‌شود و به سلول ها منتقل نخواهد شد.

اغلب پزشکان معتقدند که فاکتورهای محیطی و ارث بری تأثیر زیادی در به وجود آمدن دیابت نوع دوم دارند، علاوه بر این چاقی ارتباط مستقیمی با دیابت نوع دوم دارد، ولی تمام کسانی که مبتلا به دیابت هستند، به علت چاقی نمی باشند،در حقیقت می توان گفت کسانی که افزایش وزن دارند، مبتلا به دیابت نوع دوم می شوند.

آیا می دانید دلیل دیابت بارداری چیست؟

در دوران حاملگی جفت وظیفه دارد، هورمون هایی را به وجود آورد تا در حاملگی هیچگونه مشکلی به وجود نیاید، این هورمونها سلول ها را به انسولین مستحکم تر می کنند، یا به منظور دیگر پانکراس با ایجاد انسولین زیاد بر استحکام آنها مقابله می‌کند، ولی در برخی از شرایط پانکراس قدرت مقاومت انسولین را ندارد، هنگامی که این مشکل به وجود می‌آید گلوکز کاهش پیدا می‌کند و در عوض قند خون بالا می‌رود در نهایت فرد مبتلا به دیابت بارداری میشود.

آیا می دانید دلیل دیابت بارداری چیست؟
آیا می دانید دلیل دیابت بارداری چیست؟

آیا دیابت یک بیماری خطرناک و مرگبار است؟

طبق آمار به دست آمده هر ساله کسانی که مبتلا به چاقی هستند و بر اثر آن دیابت بروز پیدا کرده است، جان خود را از دست می‌دهند، ولی اگر دیابت خیلی سریع تشخیص داده شود، می‌توان از رشد آن جلوگیری کرد، بنابراین با کنترل دیابت می توانید از جان خود محافظت کنید.

در واقع کسانی که مبتلا به دیابت نوع یک شده اند، نسبت به کسانی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند، عمر کوتاهی دارند، طبق آمار به دست آمده قبل از این امکان کوتاه شدن عمر تقریباً ۲۰ سال وجود داشت، ولی رشد بیماری در این عرصه در سال‌ های گذشته موجب شده، کسانی که دیابت نوع یک دارند، خیلی سریع جان خود را از دست بدهند،

کسانی که مبتلا دیابت نوع یک و نوع دو هستند، می توانند از طریق روش های جراحی یا غیر جراحی درمان را انجام بدهند، با توجه به پیشرفت دانش و تکنولوژی می‌توان از شر این بیماری ها خلاص شد. پیشنهاد می کنیم برای کسب طالاعات بیشتر مقاله جراحی افراد دیابتی را مطالعه کنید.

شما در حال خواندن پست کدام نوع دیابت خطرناک است هستید.

کدام از انواع دیابت ها به راحتی از بین میرود؟

تحولات شیوه زندگی در درمان دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ تأثیر زیادی دارد، با توجه به روش های گوناگونی بیماران دیابتی به راحتی می‌توانند، در طول روز دیابت خود را کنترل کنند و به تحولاتی دست یابند، طوری که پس از مدتی بیماری دیابت کاملاً برطرف می‌شود.

کدام از انواع دیابت ها به راحتی از بین میرود؟
کدام از انواع دیابت ها به راحتی از بین میرود؟

چه راه هایی برای تشخیصی بیماری دیابت وجود دارد؟

در واقع افراد به راحتی می‌توانند، پی برنند که مبتلا به دیابت هستند، یا خیر،یکی از راه های سریع و کاربردی علائم رایج دیابت می باشد‌. همان طور که گفته شد احساس گرسنگی خیلی زیاد در طول روز و خستگی یا خارش بدن و کاهش قدرت دید از علائم دیابت می باشد، در واقع یک انسان سالم در شبانه روز حداکثر ۷ بار ادرار دارد، ولی کسانی که مبتلا به دیابت هستند، ممکن است، ادرار بیشتری داشته باشند.

تا اینجا با مبحث چه راه هایی برای تشخیصی بیماری دیابت وجود دارد آشنا شدید و توصیه می کنیم تا انتهای پست کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

مصرف چه میوه ای به درمان دیابت کمک میکند؟

یکی از میوه هایی که برای مقابله با بیماری دیابت و سرطان بسیار مفید است، خربزه تلخ میباشد، البته این میوه در کشور ما به راحتی به دست نمی آید و بیشتر در آفریقا و آسیا پرورش داده می شود، خربزه تلخ در آزمایشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفته و توانسته است، سرطان پانکراس را درمان کند.

علاوه بر خربزه تلخ سبزیجاتی که نشاسته ندارند، مانند قارچ و فلفل ها برای جلوگیری از دیابت بسیار مفید هستند.

کسانی که مبتلا به دیابت هستند، باید در برنامه غذایی خود مصرف تخم مرغ را بیشتر قرار دهند، یک تخم مرغ با اندازه بزرگ فقط دارای نیم گرم کربوهیدرات می باشد، به همین دلیل باعث جلوگیری از افزایش قند خون خواهد شد، در صورتی که دچار دیابت هستید، کنترل بر کلسترول امر اساسی برای درمان آن می‌باشد، چرا که دیابت باعث به وجود آوردن بیماری های قلبی عروقی می‌شود، افزایش کلسترول در رگ ها موجب زمینه ‌ساز شدن بیماری های قلبی و عروقی است و ذخیره کلسترول توسط مواد غذایی نقش زیادی روی کلسترول خون ندارد، لذا برای کسانی که مبتلا به دیابت هستند، باید در رابطه با فاکتور های کاهش دهنده ریسک بیماری قلبی مطلع باشند.

مصرف چه میوه ای به درمان دیابت کمک میکند؟
مصرف چه میوه ای به درمان دیابت کمک میکند؟

تا اینجا با مبحث مصرف چه میوه ای به درمان دیابت کمک میکند آشنا شدید و توصیه می کنیم تا انتهای پست کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

کسانی که مبتلا به دیابت هستند، باید از چه میوه هایی استفاده کنند؟

برخی ها فکر می کنند که میوه های شیرین برای کسانی که مبتلا به دیابت هستند، مضر است، در حالی که این موضوع کاملاً غلط است، زیرا کسانی که مبتلا به دیابت می باشند، می توانند میوه های شیرین را بخورند،کربوهیدرات کلی در یک ماده غذایی از استفاده منابع کربوهیدرات باعث افزایش قند خون میشود، در کل میوه هایی که افراد مبتلا به دیابت می توانند مصرف کنند، باید دارای حداکثر ۱۵ گرم کربوهیدرات باشند.

کسانی که مبتلا به بیماری قند خون یا دیابت هستند، بدن آنها به قدر لازم انسولین را ترشح نمی کند یا این که قدرت استفاده صحیح از انسولین را ندارد، وزن موجب بالا بردن لایه قند در خون می شود، اغلب غذاهایی که استفاده می شوند، وظیفه تولید نیرو در بدن را دارند، ولی در کسانی که مبتلا به دیابت هستند غذاهای مصرفی به قند تبدیل می شوند.

انسولین نوعی هورمون برای تبدیل قند و دیگر مواد غذایی به نیرو و گلوکز برای نفوذ به سلول های بدن است.

کسانی که مبتلا به دیابت هستند، باید از چه میوه هایی استفاده کنند؟
کسانی که مبتلا به دیابت هستند، باید از چه میوه هایی استفاده کنند؟

تا اینجا با مبحث کسانی که مبتلا به دیابت هستند، باید از چه میوه هایی استفاده کنند آشنا شدید و توصیه می کنیم تا پایان مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

دیابت دارای چه انواعی است و از کجا بفهمیم که مبتلا به چه نوع دیابتی هستیم؟

همان طور که گفته شد بیماری دیابت به دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ تقسیم می شود، ولی دیابت بارداری و پیش بارداری جزء انواع دیابت هستند که دیابت نوع دوم در مقایسه با دیابت نوع ۱ در بین افراد رایج‌تر است و اغلب کسانی که مبتلا به دیابت هستند، از نوع ۲ می باشد، دیابت نوع دوم اکثرا در کسانی که سن زیاد دارند، به وجود می‌آید و افرادی که مبتلا به چاقی هستند، یا این که هیچگونه تحرکی ندارند، مبتلا به آن می‌شوند، دیابت نوع دوم هنگامی به وجود می‌آید که بدن توانایی تولید انسولین ایده آل را ندارد، یا این که از آن نمی تواند به صورت صحیح استفاده کند.

در دیابت نوع یک که بیشتر در سنین کم به وجود می آید، باعث جلوگیری از قدرت بدنی در ایجاد انسولین خواهد شد، کسانی که مبتلا به این تیپ از دیابت هستند، برای کنترل لایه گلوکز یا سطح قند خون خود باید در طول روز انسولین لازم بدن را به شکل تزریق تأمین کنند.

به دلیل نداشتن تحرک در این روزها و افزایش وزن در افراد، دیابت روز به روز زیاد می شود و افراد زیادی در معرض خطر دیابت هستند، به وجود آمدن دیابت در کسانی که سن کمی دارند، بیشتر رخ می دهد، دلیل این موضوع بالا رفتن وزن زیاد و نداشتن تحرک و فعالیت جسمانی است، به همین دلیل باید یک برنامه غذایی مناسب و تمرین های ورزشی مرتبی داشته باشید تا مبتلا به دیابت نشوید.

دیابت دارای چه انواعی است و از کجا بفهمیم که مبتلا به چه نوع دیابتی هستیم؟
دیابت دارای چه انواعی است و از کجا بفهمیم که مبتلا به چه نوع دیابتی هستیم؟

نحوه جلوگیری از خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی که به دلیل دیابت رخ می دهند، چگونه است؟

همان طور که گفته شد دیابت زمینه ‌ساز بسیاری از بیماری های خطرناک دیگری است که از جمله آنها بیماری قلبی و سکته مغزی می باشد، دیابت به قدر مصرف مواد مخدر باعث بالا رفتن کلسترول خون می‌شود، به همین دلیل باید راهی برای از بین بردن آن پیدا کنید، در صورتی که دچار دیابت شده اید، سعی کنید، به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید تا شما را چکاپ کند.

با راه حل های زیر میتوانید، خطر بیماری قلبی یا سکته مغزی را کاهش بدهید؛

 • سعی کنید، از یک برنامه غذایی سالم و مناسب پیروی کنید، طوری که در آن چربی زیاد وجود نداشته باشد، زیرا با استفاده از برنامه غذایی مناسب می توان وزن را کنترل نمود و کلسترول را کاهش داد.
 • در طول روز باید کمی از وقت خود را به انجام تمرین های ورزشی اختصاص بدهید، تمرین های ورزشی را باید به طور مرتب انجام بدهید و در روز به مدت نیم ساعت آنها را به کار ببرید.
 • اگر مبتلا به افزایش فشارخون هستید، باید آن را کم کنید.
 • به هیچ عنوان سیگار و دخانیات را مصرف نکنید، حتی از کسانی که سیگار می کشند باید فاصله بگیرید.
 • بعضی از داروها به خصوص باعث کاهش فشارخون و کلسترول می‌شوند، بنابراین طبق تجویز پزشک دارو هایی که برای کاهش کلسترول مناسب هستند، را باید سر وقت و به موقع مصرف کنید.
نحوه جلوگیری از خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی که به دلیل دیابت رخ می دهند، چگونه است؟
نحوه جلوگیری از خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی که به دلیل دیابت رخ می دهند، چگونه است؟

چه اطلاعاتی در رابطه با بیماری دیابت دارید و چگونه جان انسان ها را تهدید می کند؟

دیابت نوعی بیماری است که مربوط به هورمون انسولین می‌ باشد و نحوه ی عملکرد آن را مختل می‌کند، پانکراس که در پشت معده قرار دارد، وظیفه ترشح هورمون انسولین را برعهده دارد تا در نگهداری و استفاده قند و چربی که توسط مواد مغذی حاصل می‌شود، به بدن اجازه انجام این امر را بدهد، اگر یکی از موارد زیر به وجود آید باعث بروز دیابت خواهد شد؛

 • اگر پانکراس قدرت تولید انسولین لازم بدن را نداشته باشد، باعث به وجود آمدن دیابت میشود.
 • در برخی از بیماران پانکراس به مقدار بسیار کمی توانایی ایجاد انسولین را دارد، در این صورت فرد مبتلا به دیابت خواهد شد.
 • بدن در برابر انسولین مقاومت زیادی می‌کند و نمی‌تواند از آن استفاده درستی داشته باشد.
 • دیابت طول عمر زیادی دارد و می‌توان گفت که افراد زیادی در جهان مبتلا به آن هستند، حتی برخی از کسانی که مبتلا به دیابت می باشند، از وجود آن هیچ گونه اطلاعی ندارند، به همین دلیل دیابت رشد زیادی پیدا می‌کند و جان آنها را می‌گیرد.
چه اطلاعاتی در رابطه با بیماری دیابت دارید و چگونه جان انسان ها را تهدید می کند؟
چه اطلاعاتی در رابطه با بیماری دیابت دارید و چگونه جان انسان ها را تهدید می کند؟

آیا می دانید انسولین در دیابت چه تأثیری دارد؟

برای مطلع شدن از تأثیر انسولین در دیابت، باید بدانید که بعداً از چه طریقی نیروی خود را به دست می آورید، در واقع مواد غذایی باعث تأمین نیروی بدن می شوند، همان طور که میدانید بدن توسط سلول های خیلی زیادی تشکیل شده است و هر کدام از آنها برای ایجاد نیرو احتیاج به غذا دارند، موقعی که غذا می‌خورید قسمت زیادی از غذا به گلوکز تبدیل می‌شود و بعدأ گلوکز توسط مسیر خون به سلول های بدن فرستاده می شود و در آن قسمت برای به دست آوردن قسمتی از نیروی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدار قند در مسیر خون از سوی انسولین کنترل خواهد شد و پانکراس اندازه اندکی انسولین ایجاد می‌کند، در صورتی که این میزان قند موجود در خون به اندازه بالایی افزایش پیدا کند،

پانکراس انسولین زیادی را تولید خواهد کرد تا قند بیشتری در دسترس سلول ها قرار بگیرد و در نهایت قند خون کم می شود، برای پیشگیری از کم شدن بیش از اندازه قند خون یا هیپوگلیسمی بدن به بیمار فرمان می دهد که نیاز به مواد غذایی دارد و به اندازه‌ای که قند در کبد نگهداری شده است، رها می‌کند، بدن کسانی که مبتلا به دیابت هستند،

توانایی ایجاد انسولین را ندارد یا سلول ها در برابر انسولین استحکام زیادی نشان می‌دهند، در نهایت قند به میزان زیادی در خون افزایش پیدا می کند، کسانی که مبتلا به دیابت هستند، در یک لیتر از خون بدن شان تقریباً ۱۲۶ میلی‌گرم قند وجود دارد، در صورتی که ۲۴ ساعت به بدن آن ها مواد غذایی نرسد این مقدار افزایش پیدا می‌کند.

آیا می دانید انسولین در دیابت چه تأثیری دارد؟
آیا می دانید انسولین در دیابت چه تأثیری دارد؟

زمان پیدایش دیابت نوع یک

دیابت نوع یک موقعی به وجود می‌آید که سلول‌های بتا توانایی ایجاد انسولین را نداشته باشند، در این صورت از سوی سیستم ایمنی بدن انسولین مورد نیاز را ندارد، به همین علت باید برای تنظیم قند خون به بدن انسولین برسد، در هر سن و سالی امکان دارد، دیابت نوع یک به وجود آید، ولی بیشتر در کسانی که زیر ۲۰ سال هستند، رخ می‌دهد.

آشنایی با دیابت نوع دوم

بدن کسانی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند، توانایی ایجاد انسولین را دارد، ولی انسولینی که از سوی پانکراس ایجاد می‌شود، به مقدار مطلوب و لازم نیست یا بدن در برابر انسولین واکنش نشان می دهد،

هنگامی که میزان انسولین به قدر لازم نباشد یا این که از انسولین به صورت صحیح به کار گرفته نشود، قند به سلول های بدن نمی‌رسد، دیابت نوع دوم رایج ترین نوع دیابت است که افراد بسیار زیادی با آن مواجه شده اند، در حالی که اغلب این موارد می توانند آن را درمان کنند.

به وجود آمدن اختلالات در فرد

دیابت یک بیماری است که باعث به وجود آوردن اختلالاتی در فرد مبتلا می‌شود، طوری که پس از مدتی بیمار باید یکی از اعضای بدن را قطع کند یا این که بینایی او از دست می رود، همچنین در کلیه اختلالاتی به وجود می آید و بیمار مجبور به دیالیز است، بیماری دیابت نوع دوم در کسانی که بیش از ۴۰ سال دارند و مبتلا به چاقی هستند، بیشتر به وجود می‌آید،

اما امکان دارد، در کسانی که چربی های زیادی ندارند، رخ بدهد به دلیل بالا رفتن وزن در کسانی که سن کمی دارند، در حال حاضر دیابت نوع ۲ بیشتر قابل مشاهده است،

حتی بعضی ها آن را به دیابت تدریجی و بزرگسالی می شناسند،به دلیل این که افرادی که وزن زیادی دارند و هیچ راهی را برای جلوگیری از آن انتخاب نمی‌کنند، به شاخص توده بدنی بالای ۴۰ می رسند و همین امر موجب دیابت خواهد شد.

بعضی از افراد با استفاده از شیوه های گوناگونی می توانند وزن خود را کم کنند، طوری که از یک برنامه رژیم غذایی مناسبی پیروی کنند و مدام ورزش کردن را انجام بدهند، در این صورت دیابت نوع دوم کنترل می شود، در بعضی از مواقع باید قرص هایی مورد استفاده قرار بگیرد که باعث ترشح انسولین مورد نیاز بدن می شوند، این گونه افراد به راحتی می توانند بیماری خود را درمان کنند،

اکثر پزشکان قبل از به وجود آمدن دیابت نوع دوم با معاینه بیمار می توانند، موقع به وجود آمدن دیابت را حدس بزنند، این حالت که به پیش دیابت مشهور است، هنگامی به وجود می‌آید که گلوکز فرد افزایش پیدا کند و نسبت به اندازه نرمال خود رشد زیادی داشته باشد.

به وجود آمدن اختلالات در فرد
به وجود آمدن اختلالات در فرد

در رابطه با دیابت بارداری چه اطلاعاتی دارید و در چه کسانی به وجود می آید؟

موقعی دیابت بارداری به وجود می‌آید که عملکرد هورمون ها در دوران حاملگی مختل شود، زیرا این گونه روی کارکرد انسولین اثر می گذارندف این حالت در بعضی از خانم‌ های باردار به وجود می آید، دیابت بارداری در خانم هایی که سن بیش از ۲۵ سال دارند و کسانی که نسبت به وزن نرمال مبتلا به افزایش وزن زیادی هستند، بیشتر نمایان است، به همین دلیل قبل از اقدام به حاملگی باید وزن خود را از طریق شیوه های گوناگونی کنترل کنید.

علائم دیابت بارداری در دوران حاملگی

موقع بارداری علائمی که نشان دهنده دیابت هستند، مورد بررسی قرار می‌گیرند، زیرا در صورتی که خانم ها تحت نظارت نباشند، باعث مشکلات بسیار زیادی خواهند شد و آسیب های جدی را به جنین و مادر وارد می‌کند، گلوکز در دو ماه بعد از زایمان به روال طبیعی خود برمی‌گردد، ولی ممکن است، خانم هایی که دچار دیابت بارداری شده اند، پس از مدتی مبتلا به دیابت نوع دوم شوند، یکی از علائم دیابت بارداری نفس های پشت سر هم و سنگین است.

در صورتی که بدن شما زخم شده است و پس از مدت زمان طولانی بهبود مییابد ممکن است، به علت بیماری دیابت باشد، اگر در نواحی اطراف ران یا ناحیه تناسلی خارش زیاد و عفونت های قارچی، چاقی، خستگی یا ناتوانی میل جنسی دارید، همگی از علائم دیابت می باشند.

تأثیرات ویروس کرونا بر دیابت

با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است، ویروس کرونا برای سلامت تمامی مردم خطرناک است و کسانی که سن زیادی دارند، یا مبتلا به بیماری های کشنده ای هستند، نسبت به بقیه افراد بیشتر در معرض خطر قرار دارند

یکی از دغدغه های افرادی که به دیابت مبتلا شده اند، این است که در مرحله اول با مشکلات زیادی رو به رو می شوند، در کشور چین که در مقایسه با سایر کشورهای جهان بیماران زیادی مبتلا به کوئید ۱۹ شده‌اند، اغلب کسانی که مبتلا به دیابت بوده اند جان خود را از دست داده اند.

تأثیرات ویروس کرونا بر دیابت
تأثیرات ویروس کرونا بر دیابت

تا اینجا با مبحث در رابطه با دیابت بارداری چه اطلاعاتی دارید و در چه کسانی به وجود می آید آشنا شدید و توصیه می کنیم تا پایان مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

دچار شدن افراد دیابتی به کرونا

به طور کلی کسانی که مبتلا به دیابت هستند، اگر دچار کوئید ۱۹ شوند، مشکلات جدی را پیش رو خواهند داشت، در صورتی که دیابت تنظیم شده باشد، برای این دسته از افراد مشکل زیادی به وجود نمی‌آید، اما اگر دیابت تنظیم نشود و گلوکز عملکرد صحیح نداشته باشد، بیمار در معرض خطرات زیادی از دیابت قرار می گیرد، بیماری قلبی و دیگر بیماری ها همراه با دیابت باعث افزایش خطر مبتلا به ویروس کرونا می شوند.

کسانی که مبتلا به دیابت هستند، اگر کرونا داشته باشند، ممکن است، با مشکلاتی مانند کتواسیدوز دیابتی مواجه شوند، در بین کسانی که دیابت نوع یک دارند، این بیماری رایج تر است، کتواسیدوز دیابتی کار ذخیره آب و مایعات بدن، همچنین تنظیم سطح الکترولیت را که در مدیریت فرسودگی نقش زیادی دارد، سخت میکند‌.

با توجه به تحقیقات انجام شده ویروس کرونا در کسانی که مبتلا به دیابت هستند، در مقایسه با بیماری های فصلی دیگری مانند سرماخوردگی مشکل دشوارتری را به وجود می آورد، اگر تمامی موارد ایمنی برای از بین بردن بیماری های عفونی رعایت شود، می توان از مبتلا شدن به کوئید ۱۹ جلوگیری نمود، بنابراین کسانی که دیابت دارند، باید نسبت به قبل حساسیت بیشتری نشان بدهند و دست‌ها را مدام بشورند، همچنین موقع عطسه یا سرفه جلوی دهن خود را بگیرند.

دچار شدن افراد دیابتی به کرونا
دچار شدن افراد دیابتی به کرونا

افرادی که مبتلا به دیابت هستند، برای این که از بروز بیماری کوئید ۱۹ جلوگیری کنند، باید چه نکاتی را انجام بدهند؟

از جمله مواردی که بیماران دیابتی برای پیشگیری از بیماری ویروس کرونا باید رعایت کنند، به شرح زیر است؛

 • به هیچ عنوان با کسانی که دچار این بیماری شده اند، تماس نداشته باشید.
 • با تمامی افراد حداقل یک متر فاصله داشته باشید.
 • دست ها را مدام و موقعی که به هر جایی از منزل و خارج از آن دست می زنید شستشو بدهید.
 • بعد از لمس کردن جایی از مکانهای عمومی به مدت ۲۰ ثانیه با مواد ضد عفونی کننده دست خود را بشورید.
 • هنگامی که در خارج از منزل هستید، به هیچ عنوان دست خود را به چشم، بینی و صورت خود نزدیک نکنید.
 • همیشه منزل تان را تمیز کنید و سطوحی که بیشتر در معرض تماس هستند، را گند زدایی نمایید.

اگر هرگونه از نشانه های زیر در شما به وجود آمد، بلا فاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید؛

 • در صورتی که نفس کشیدن برای شما سخت است، یا تنگی نفس دارید.
 • اگر در اعضای بدن خود احساس درد می کنید یا احساس نیروی زیادی در قفسه سینه دارید.
 • در صورتی که لب یا دیگر اعضای صورت تان کبود شده است، پزشک را در جریان بگذارید.
 • تمامی بیماران دیابتی باید به اندازه کافی آب میل کنند تا بدن آنها دچار کم آبی نشود، اگر توانایی نوشیدن آب و دیگر مایعات را ندارید، باید در هر ۱۵ دقیقه یک بار به میزان کمی آب بنوشید.
 • در صورتی که گلوکز خون شما کاهش پیدا کرده است، باید از کربوهیدرات استفاده کنید، در این صورت ژله و آبمیوه های طبیعی و مایعات مناسبی برای جبران کمبود کربوهیدرات بدن مصرف نمایید.
 • باید هر ۱۵ دقیقه یک بار گلوکز خون را بررسی کنید تا از بالا رفتن آن مطمئن شوید.
 • در ۲۴ ساعت به تعداد دفعات زیادی قند خون خود را مورد بررسی قرار بدهید.
 • در صورتی که به تعداد دفعات زیادی گلوکز خون تان افزایش پیدا کرده است، پزشک را مطلع کنید.

در واقع کسانی که مبتلا به بیماری دیابت می شوند، تغییرات فیزیکی را نمی بینند، ولی در کسانی که گلوکز خون شان نسبت به حد طبیعی خود افزایش خیلی زیادی پیدا کرده است، علائم آن قابل مشاهده می باشد.

اگر هرگونه از نشانه های زیر در شما به وجود آمد، بلا فاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید؛
اگر هرگونه از نشانه های زیر در شما به وجود آمد، بلا فاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید؛

تا اینجا با مبحث افرادی که مبتلا به دیابت هستند، برای این که از بروز بیماری کوئید ۱۹ جلوگیری کنند، باید چه نکاتی را انجام بدهند آشنا شدید و توصیه می کنیم تا پایان مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

دیابت هنگامی به وجود می‌آید که بدن احتیاج به انسولین داشته باشد

دیابت هنگامی به وجود می‌آید که بدن احتیاج به انسولین داشته باشد، هورمونی که در انتقال قند که در غذاها وجود دارد، نیروی بدن را یاری می دهد، به همین علت بیماری دیابت تیپ یک نوعی بیماری خود ایمنی شناخته شده است و باعث مقابله در برابر سیستم ایمنی بدن می شود، همچنین سلول هایی که انسولین در پانکراس را به وجود می آورند را نابود میکند.

تأمین انسولین برای بدن کسانی که دچار دیابت تیپ یک شده‌اند کار راحتی است، ولی برای کسانی که دچار دیابت تیپ ۲ می باشند، روش های گوناگونی وجود دارد، با توجه به این که بدن افراد مبتلا به دیابت قدرت تولید انسولین را ندارد، در طول روز با استفاده از یک پمپ انسولین می توانند کمبود انسولین بدن را برطرف کنند.

همان طور که از قبل گفته شد مبتلایان تیپ دو دیابت می‌توانند از طریق راههای گوناگونی بیماری خود را کنترل کنند، مثلا با از بین بردن چربیهای اضافی توسط تمرین های ورزشی به تدریج دیابت نوع دوم درمان میشود، اگر افزایش وزن زیادی دارید و قرص‌ها یا مکمل ها جوابگوی کاهش وزن اضافی شما نیستند بهتر است، از عمل های جراحی معده استفاده کنید تا در مدت زمان کوتاهی وزن چشمگیری را کاهش بدهید و دیابت نوع دوم شما با کاهش وزن درمان شود.

دیابت هنگامی به وجود می‌آید که بدن احتیاج به انسولین داشته باشد
دیابت هنگامی به وجود می‌آید که بدن احتیاج به انسولین داشته باشد

در دیابت نوع یک چه مشکلی در بدن رایج است و باید در خوردن غذا چه مواردی را رعایت کنند؟

یکی از مشکلات رایج در دیابت نوع ۱ کاهش یک دفعه ای قند خون است، گلوکز خون بالا باعث مشکلات و آسیب‌های جدی می‌شود، کاهش یک دفعه ای آن که به هیپوگلیسمی مشهور است، امکان دارد، باعث احساس گرسنگی شدید، سرگیجه، عرق کردن زیاد و احساس سرما شود، در صورتی که قند خون افت شدیدی داشته باشد، حتی بیمار بیهوش میشود.

برای جلوگیری از این مشکل باید به مقدار لازم انسولین با استفاده از تزریق یا پمپ طبق استفاده از مواد غذایی و تحرک با آگاهی زیادی ارزیابی شود که این کار دشوار است و ذخیره انسولین بیش از اندازه‌ای که بدن به آن احتیاج دارد، باعث کاهش قند خون خواهد شد، تمرین های ورزشی با وجود این که برای بدن مفید هستند،

ولی در بعضی از مواقع کاهش قند خون را در پی دارند، در صورتی که دچار نشانه های هیپوگلیسمی شده اید، برای بالا بردن قند خون در مدت زمان کوتاهی باید از مایعات گلوکزی استفاده کنید، طوری که آشامیدن یک لیوان آبمیوه طبیعی و مصرف مقداری آبنبات باعث افزایش قند خون میشود.

در دیابت نوع یک چه مشکلی در بدن رایج است و باید در خوردن غذا چه مواردی را رعایت کنند؟
در دیابت نوع یک چه مشکلی در بدن رایج است و باید در خوردن غذا چه مواردی را رعایت کنند؟

افراد مبتلا به دیابت نوع یک در خوردن غذاها محدودیت زیادی ندارند

در واقع کسانی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند، در خوردن غذاها محدودیت زیادی ندارند، ولی باید به دوز انسولین توجه داشته باشند و طبق آن مواد غذایی را مصرف کنند، لذا در صورتی که تمایل دارید، از مواد غذایی شیرین استفاده کنید، باید طبق دوز انسولین از آن میل کنید.

دیابت نوع دوم نسبت به دیابت نوع یک تأثیر زیادی بر چاقی دارد، اگر مبتلا به دیابت تیپ ۲ می باشید، مصرف مواد غذایی که قند زیادی دارند، باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود، اکثر افراد مبتلا نیازی به تزریق انسولین ندارند.

کسانی که شاخص توده بدنی بالایی دارند و بیماری آنها چندین سال است که به طول می‌انجامد مبتلا به دیابت نوع دوم می شوند، دیابت نوع دوم ارتباط زیادی با چاقی دارد و استفاده از مواد غذایی که شیرینی زیادی دارند، باعث بالا بردن وزن آنها و تشدید بیماری می‌شود، همان طور که گفته شد دیابت نوع یک در کسانی که در دوران جوانی هستند، بیشتر به وجود می‌آید، ولی دیابت تیپ ۲ کهنسالان را درگیر میکند.

دیابت نوع دوم یک بیماری گلوکزی است که در آن بدن دچار اختلالات زیادی مانند عدم کارکرد درست چربی سوزی و سوخت و ساز می شود، طوری که قدرت ایجاد انرژی لازم برای بدن را ندارد، این بیماری رایج به دلیل مشکلاتی در کارکرد غده لوزالمعده رخ می‌دهد و در آن لوزالمعده قادر به ایجاد هورمون انسولین نمی باشد، دیابت به دلیل نداشتن قدرت سلول ها در عملکرد صحیح هورمون های انسولین ایجاد شده به وجود می آید.

لطفا برای اطلاع دقیقتر از درمان دیابت و چاقی، مقاله جراحی چاقی و دیابت را مطالعه کنید.

عواملی که موجب دیابت می شوند

فاکتورهای اساسی که باعث پیدایش دیابت نوع دوم می‌شوند مانند: نداشتن فعالیت، افزایش وزن، ژنتیک، افزایش سن، تجربه بیماری های خاص، دیابت بارداری، سندروم تخمدان پلی کیستیک، افزایش فشار خون، افزایش کلسترول و تری گلیسیرید خون می توان نام برد که در واقع موارد گفته شده تأثیر خیلی زیادی در پیدایش دیابت دارند، حتی خانم هایی که بیش از ۲۵ سال هستند، بعد از دوران حاملگی بدون این که تجربه بیماری دیابت داشته باشد، مبتلا به آن خواهند شد.

نشانه هایی که بر اثر بیماری دیابت به وجود می آید خیلی مشخص نیستند، یعنی افراد به راحتی از آن می گذرند و علائم را بی اهمیت می دانند، به همین دلیل دیابت را مرگ خاموش می نامند، با توجه به این که علائم پایه این بیماری خیلی قابل مشاهده نیستند و اغلب افراد از مبتلا به دیابت اطلاعی ندارند،

در صورتی که بیماری دیابت تشخیص داده نشود و روش هایی برای درمان آن انجام نشود، عوارض بسیار زیادی را روی سایر اجزای بدن به وجود می آورد، طوری که پاها توان خود را از دست می‌دهند و بیماری های قلبی و عروقی را به وجود می آورد، حتی این بیماری باعث ایجاد مشکلات پوستی میشود و خانمهایی که حامله هستند، دچار خلل هایی در آینده خواهند شد.

در صورتی که افراد دچار بیماری دیابت می شوند، قند خون آنها بالا می‌رود و کلیه وظیفه زیادی را بر عهده دارد، به این صورت قند افزودنی را از بدن دفع می کند، این روال باعث بالا رفتن تکرر ادرار می شود که یکی از رایج ترین علائم بیماری دیابت نوع ۱ یا ۲ می باشد.

تشنگی مداوم

با تکرر ادرار بیش از اندازه بیمار عطش زیادی را احساس می کند و مدام تشنه می شود و تشنگی افراد به دلیل بیماری دیابت می باشد، همچنین تنها با نوشیدن آب برطرف نخواهد شد، زیرا بیماری باید از طریق روش‌های دیگری تنظیم شود.

افرادی که مبتلا به دیابت هستند، غذای بیش از اندازه ای را مصرف می کنند و دچار پرخوری می شوند، چرا که عملکرد بدن آنها برای تبدیل گلوکز به نیرو مختل شده است و سلول‌ها دچار کاهش نیرو می شوند، معده بیماران فرمان گرسنگی را به بدن می دهد و فرد به تعداد دفعات زیادی غذا می خورد،

حتی پس از خوردن غذا مجدد احساس گرسنگی می کند، زیرا پایه‌ ی این خلل ها بر اثر بیماری دیابت است و تا زمانی که دیابت برطرف نشود، فرد زیاده روی در خوردن غذا را ترک نمی کند، به همین دلیل افراد وزن زیادی را به دست می‌آورند، این بیماران در نهایت دچار افسردگی و اضطراب می‌شوند که این عامل باعث ایجاد گرسنگی خواهد شد.

به دلیل این که بر اثر بیماری دیابت قند خون افزایش پیدا می کند، هنگام ایجاد بریدگی و زخم جریان خون کم می شود، در این دسته از افراد اسکارها به تدریج بهبود می یابند، زیرا جریان خون مناسب نمی باشد و جریان حرکت آن ظعیف تر خواهد شد، لذا اکسیژن لازم به بریدگی نمی رسد

زخم یا بریدگی در افراد مبتلا به دیابت نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی دارد

به همین دلیل زخم یا بریدگی در افراد مبتلا به دیابت نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی دارد، علاوه بر این با ایجاد زخم و بریدگی ممکن است، عفونت های زیادی وارد بدن بیمار شود، زیرا یکی از مشکلات رایج بیماری دیابت عفونت های متعددی است که بر اثر زخم و دلایل زیادی وارد بدن می‌شود، افزایش گلوکز خون بیمار را در مقابل عفونت های پی در پی ناتوان می‌کند، این عفونت ها اغلب در مناطقی که باز است و در ناحیه تناسلی به وجود می آیند.

با توجه به این که افزایش وزن موجب پیدایش بیماری دیابت می‌شود، ولی در بعضی از افراد کاهش آنی وزن علائمی از بیماری دیابت را پدید می آورد، این حالت به این علت به وجود می‌آید که بدن بیمار ناتوان است و به شدت به آب نیاز دارد، زیرا در تکرر ادرار و عرق کردن زیاد تمامی آب دریافتی از بدن خارج می شود.

با وجود بیماری دیابت افراد توانایی انجام فعالیت ها را ندارند، زیرا سلول ها در ذخیره اکسیژن و زیر مغزی ها ناتوان اند، به همین دلیل افراد مبتلا احساس ضعف و ناتوانی شدیدی می کنند، حتی در ناحیه دستها و انگشتان احساس مور مور شدن دارند.

زخم یا بریدگی در افراد مبتلا به دیابت نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی دارد
زخم یا بریدگی در افراد مبتلا به دیابت نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی دارد

چگونه می توانیم بیماری دیابت نوع دوم را تشخیص بدهیم؟

علائم دیابت نوع دوم با دیابت نوع اول اندکی متفاوت است، از رایج ترین آنها مانند موارد زیر می‌باشد؛

 • این دسته از افراد در ناحیه دست و پا احساس ضعف و ناتوانی می کنند.
 • در طول شبانه روز عطش زیادی دارند و مدام احساس تشنگی می کنند.
 • حتی اگر هیچ گونه کاری را انجام ندهند خسته می شوند و توان انجام فعالیت ها را ندارند.
 • روزها نسبت به حد معمولی تکرر ادرار زیادی دارند.
 • در این دسته از افراد مبتلا به دیابت عفونت در ناحیه لثه، پوست و مثانه بیشتر به وجود می‌آید و پس از مدتی مبتلا به نابینایی می شوند.
 • افراد دیابتی بسیار افسرده و در صورت کوچکترین اتفاقی ناراحت میشوند.
 • در صورتی که زخم یا برشی روی پوست آنها به وجود آید، نیاز به مدت زمان زیادی برای درمان دارد.

تا اینجا با مبحث چگونه می توانیم بیماری دیابت نوع دوم را تشخیص بدهیم آشنا شدید و توصیه می کنیم تا پایان مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

با استفاده از چه روش هایی می توان دیابت نوع دوم را درمان کرد؟

در حال حاضر روش‌های زیادی به صورت جراحی و غیر جراحی وجود دارند که از بیماری دیابت جلوگیری می کنند، یا آن را از بین می‌برند طوری که اگر حجم زیادی از معده از دست برود، بیمار در طول روز وعده های غذایی کمتری را مصرف می کند و این امر موجب کاهش وزن او می‌شودف در صورتی که افراد وزن زیادی را کاهش بدهند بیماری دیابت نوع دوم بعد از مدتی برطرف می شود، یکی از روش های جراحی که با برطرف کردن چاقی دیابت درمان خواهد شد عمل اسلیو معده است. (لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله چه کسانی عمل اسلیو انجام دادن را مطالعه نمایید.)

در دوران حاملگی تمامی خانم ها باید تحت معاینه قرار بگیرند و هر ماه وضعیت آنها چک شود تا مبتلا به دیابت بارداری نشوند، در این دوران مواد غذایی نقش بسیار مهمی بر وضعیت آنها دارد، در صورتی که از مواد غذایی استفاده شود که قند و نشاسته زیادی داشته باشند

باعث افزایش وزن جنین و مادر می شود، در این صورت مبتلا شدن به دیابت افزایش پیدا میکند حتی ممکن است، سلامت هر دوی آنها به خطر بیفتد، لازم به ذکر است، خانم هایی که در دوران حاملگی هستند، نمی توانند از قرص ها و مکمل های دیابتی استفاده کنند، به همین دلیل باید تحت نظر پزشک متخصص باشند.

انجام دادن تمرین های ورزشی و فعالیت های جسمانی در برنامه غذایی مناسبی که از سوی پزشک تنظیم شده است، موجب تنظیم گلوکز خون خواهد شد به همین دلیل خانم هایی که باردار هستند، باید تمرین های ورزشی را مرتب انجام بدهند و از انجام دادن آنها غفلت نکنند، این دسته افراد باید حداقل در طول روز ۱۵ دقیقه تمرین های ورزشی را انجام بدهند تا بدن آنها توانایی استفاده درست از انسولین را داشته باشد.

با استفاده از چه روش هایی می توان دیابت نوع دوم را درمان کرد؟
با استفاده از چه روش هایی می توان دیابت نوع دوم را درمان کرد؟

بیماران دیابتی باید چه مواد غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانند و این که آیا بیماری دیابت یک بیماری ژنتیکی است؟

کسانی که مبتلا به دیابت هستند، باید از مواد غذایی به صورت خاص استفاده کنند مثلاً؛

 • سیب زمینی را بخارپز شده میل کنند.
 • ماهی باید به صورت بخارپز و کبابی باشد.
 • خوردن گوشت باید بدون پوست باشد.
 • از لبنیات کم چرب استفاده کنند تا وزن آنها افزایش پیدا نکند.
 • سبریجات و میوه‌ها به عنوان میان وعده بسیار مهم هستند.

سعی کنید، بیشتر از مایعات استفاده کنید و تا حد ممکن از مواد غذایی که چربی زیادی دارند، خودداری کنید، کسانی که مبتلا به دیابت هستند، نباید از لبنیات پرچرب مانند ماست و شیر و پنیرکه دارای چربی زیادی هستند، استفاده کنند، همچنین غذاهایی که به صورت سرخ شده هستند، دارای چربی زیادی می باشند، به همین دلیل استفاده از آنها برای این دسته از افراد مضر میباشد.

ترشی استفاده نکنید

افرادی که مبتلا به دیابت نوع دوم می باشند، نباید از ترشی استفاده کنند، زیرا ترشی باعث افزایش اشتهای آنها می شود و این امر با چاقی زیاد همراه است، به همین دلیل در تشدید بیماری آنها تأثیر زیادی می گذارد.

دیابت به دلیل عدم ایجاد هورمون انسولین در بدن رخ میدهد و موجب اختلال در عملکرد بدن میشود، این بیماری می تواند بر اثر موارد گوناگونی باشد، دیابت ممکن است، در دوران کودکی با فرد همراه باشد، در این صورت بدن قدرت ترشح انسولین را ندارد و اختلالات در قند خون به وجود می آید.

همان طور که گفته شد در دوران حاملگی خانم ها باید به سلامتی خود بیشتر اهمیت بدهند و هر چند وقت یک بار برای معاینه به پزشک مربوطه مراجعه کنند، در این دوران برنامه غذایی مناسب نقش بسیار مهمی در کنترل دیابت دارد، در صورتی که مادر در خوردن غذاها زیاده‌روی کند، باعث مبتلا شدن به دیابت بارداری میشود، حتی این بیماری ممکن است، برای جنین به وجود آید.

ترشی استفاده نکنید
ترشی استفاده نکنید

نحوه درمان دیابت نوع ۱

با توجه به این که دیابت دارای انواع گوناگونی می باشد، هر کدام از آنها به نحوی در بدن اختلالاتی را ایجاد می کنند، همچنین علائم هر کدام از دیابت ها متفاوت می باشد و باید راه‌حلی متناسب با دیابت مربوطه پیدا کنید، یکی از راه هایی که افراد مبتلا به دیابت نوع یک می توانند با استفاده از آن بیماری دیابت را کنترل کنند، تزریق انسولین است،

زیرا بدن کسانی که مبتلا به آن می شوند، توانایی ترشح انسولین را ندارد، توجه داشته باشید که طب سنتی برای از بین بردن دیابت تیپ ۱ تأثیر زیادی ندارد و به صورت قطعی آن را از بین نمی برد، تنها برای مدت زمان کوتاهی آن را کنترل می کند، به همین دلیل باید در رابطه با شیوه درمانی دقت زیادی به کار ببرید.

تا اینجا با مبحث نحوه درمان دیابت نوع ۱ آشنا شدید و توصیه می کنیم تا پایان مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

آیا می دانید چه دلایلی موجب افزایش قند خون میشوند؟

 • یکی از رایج ترین دلایلی که باعث بالا رفتن قند خون در بدن می شود، کمبود انسولین در بدن است، یا این که داروی دیابت بر اساس تجویز پزشک به صورت مرتب و سر وقت مصرف نشده است، علاوه بر این داروهای دیابت که در بدن کارکرد صحیحی ندارند، در بدن افراد دیابتی موجب بالا رفتن قند خون خواهند شد.
 • کسانی که مبتلا به دیابت هستند، باید مناسب با دوز انسولین مواد غذایی مصرف کنند، در صورتی که استفاده از مواد مغذی بیش از حد باشد، موجب بالا رفتن قند خون خواهد شد.
 • کسانی که استرس و اضطراب خیلی زیادی دارند، قند خون آنها به شکل عجیبی بالا می رود.
 • تمامی افراد برای این که از بالا رفتن قند خون جلوگیری کنند، باید تمرین های ورزشی را به طور مرتب انجام بدهند، زیرا کسانی که به این کار توجه نمی‌کنند قند خون بالایی دارند.
 • کسانی که عفونت یا سایر بیماری های خاص دارند، باید هر چه سریعتر آنها را برطرف کنند، زیرا عفونت باعث بالا رفتن قند خون میشود.

تا اینجا با مبحث آیا می دانید چه دلایلی موجب افزایش قند خون میشوند آشنا شدید و توصیه می کنیم تا پایان مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

برای آسنایت و شناخت بیشتر از داروهای بیماران دیابتی، از پست داروی تقویتی برای افراد دیابتی دیدن کنید.

چه عواملی موجب کاهش قند خون می شوند؟

همان طور که موارد فوق باعث بالا رفتن قند خون در بدن می شوند، برخی از عوامل هستند که موجب کاهش قند خون خواهند شد از جمله آنها به شرح زیر است،

در صورتی که افراد مبتلا به دیابت در طول روز انسولین بیش از اندازه ای را استفاده کنند، یا داروهای دیابتی را در ساعات مربوطه استفاده نکنند موجب افت قند خون خواهد شد.

با توجه به این که ورزش کم موجب بالا رفتن قند خون می شود، اگر افراد در طول روز تمرین های ورزشی زیادی را انجام بدهند، باعث کاهش قند خون می شود، علاوه بر این ورزش هایی که به موقع نیستند یا در روند درازمدتی بدون مصرف اسنک به کار گرفته شده اند، باعث این مشکلات می شوند.

بعضی از داروها تأثیرات غیر منتظره‌ای را روی بدن می گذارند که باعث کاهش قند خون در بدن خواهند شد.

در صورتی که افراد مبتلا به دیابت به موقع و به اندازه لازم غذا میل نکنند باعث کاهش قند خون میشود.

نوشیدن مشروبات الکلی و استفاده زیاد از آنها عوارض بسیار زیادی را روی بدن جای می گذارد، یکی از آن ها کاهش قند خون در بدن است.

بعضی از افراد با شروع سن بلوغ دچار اختلالاتی در بدن میشوند پایین آمدن قند خون نوعی از آنها است.

چه عواملی موجب کاهش قند خون می شوند؟
چه عواملی موجب کاهش قند خون می شوند؟

چه علائمی نشانه کاهش قند خون است؟

 • احساس گرسنگی داشته باشید.
 • بدن شما عرق کند.
 • حالت تهوع داشته باشید.
 • جلوی چشمانتان تار شود.
 • در ناحیه لب و زبان توان سخن گفتن را نداشته باشید.
 • بد رفتاری کنید.
 • حس کنید، سرد تان است.
 • پوست تان حالت مرطوب و چسبناکی دارد.
 • ضربان قلب شما از حالت معمولی بیشتر میزند، همگی جزء نشانه های کاهش قند خون هستند.

تا اینجا با مبحث چه علائمی نشانه کاهش قند خون است آشنا شدید و توصیه می کنیم تا پایان مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

با کمک چه روش هایی می توان از افزایش قند خون جلوگیری کرد؟

با روش هایی که در زیر گفته می شود، می توانید از افزایش قند خون جلوگیری کنید؛

همان طور که در این مقاله گفته شد، تمامی کسانی که مبتلا به دیابت هستند، باید انسولین را به میزان لازم مصرف کنند، یا برای درمان دیابت خود از دارو هایی استفاده نمایند، در این صورت می‌توانند از بالا رفتن انسولین جلوگیری کنند، البته مصرف داروها باید به موقع و سر وقت باشد.

توسط پزشک متخصص برنامه غذایی مناسبی را تنظیم کنید و به آن پایبند باشید.

تا حد ممکن استرس و اضطراب را از خود دور کنید و ریلکس باشید.

در صورتی که بدنتان عفونت دارد و اگر به بیماری های خاصی مبتلا شده اید، درمان را سریعتر شروع کنید تا قند خون شما افزایش پیدا نکند.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از پست درمان قطعی قند خون بالا دیدن کنید.

آزمایش قند خون

آزمایش قند خون را هر چند وقت یک بار انجام بدهید.

یکی از راه‌ هایی که با کمک آن می‌توانید از بالا رفتن قند خون جلوگیری کنید، اندازه گیری کتون در خون یا ادرار است.

اگر به تازگی مصرف انسولین را آغاز نموده اید و در رابطه با استفاده دوز مناسب آن اطلاعاتی ندارید، با کسی که در گروه دیابت شما قرار دارد، ارتباط برقرار کنید و سؤال های خود را از آن بپرسید.

اگر چندین بار دچار افت قند خون شده اید، با یک شخصی که در این زمینه اطلاعی دارد، تماس حاصل کنید.

امکان دارد، یکی از علائمی که در بدن شما وجود دارد، مربوط به قند خون نباشد به همین دلیل تست آن واجب است.

آزمایش قند خون
آزمایش قند خون

تا اینجا با مبحث با کمک چه روش هایی می توان از افزایش قند خون جلوگیری کرد آشنا شدید و توصیه می کنیم تا پایان مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

کسانی که دچار کاهش قند خون هستند

کسانی که دچار کاهش قند خون هستند، به راحتی می‌توانند آن را درمان کنند، طوری که باید در طول روز از مایعاتی استفاده کنند که شیرین هستند، ولی باید در استفاده از آنها زیاده‌ روی نکنند، این دسته از افراد می توانند حداقل دو حبه قند را استفاده نمایند یا این که شربت یا شیر در طول روز یک لیوان میل کنند، ولی از نوشابه های رژیمی نمی‌توانند استفاده کنند.

این دسته از افراد باید مدام همراه خود قند داشته باشند تا موقع کاهش قند خون بلا فاصله آن را مصرف کنند و گلوکز بدن آنها تنظیم شود.

آزمایش قند خون و کنترل آن به کسانی که مبتلا به دیابت هستند، کمک زیادی می‌کند، زیرا با توجه به آن می‌توانند یک برنامه مناسب برای برنامه غذایی خود و فعالیت‌های بدنی تنظیم کنند و بیماری هایی مانند اضطراب و استرس که تأثیر زیادی بر سطح گلوکز خون می گذارند را از خود دور کنند.

در واقع دستگاه هایی هستند که افراد با استفاده از آنها می‌توانند، در منزل به راحتی از میزان قند خون خود مطلع شوند و بر اساس آن دارو های دیابتی را کنترل و استفاده نمایند، با کمک این دستگاه افراد مبتلا می توانند، به میزان قند خون بالا یا پایین خود پی ببرند، ولی نحوه استفاده از آنها خیلی مهم است، با ما باشید تا شما را با روش استفاده از این دستگاه آشنا کنیم.

مخاطب گرامی شما در حال مشاهده پست کدام نوع دیابت خطرناک است هستید.

آیا اطلاعاتی درباره دستگاه کنترل قند خون خانگی دارید؟

کنترل قند خون خانگی باعث می‌شود که نحوه پردازش گلوکز مشخص شود، یک اندازه گیری گلوکز خون خانگی با نوارهای آزمایش قند است که این نوارها به دستگاه کمک می کنند تا میزان قند خون نشان داده شود، برخی از افراد نمونه خون خود را با استفاده از یک لنست که نوعی سوزن باریک و ریز است، ارزیابی می کنند، برای این که این تست به صورت کاملاً دقیق انجام شود، می بایست به مصرف مواد غذایی توجه کنند.

افرادی که در غذای آنها کربوهیدرات زیادی وجود دارد، نمی توانند قند خون دقیقی را به دست آوردند.

کسانی که تمایل به استفاده از دستگاه نظارت بر قند خون خانگی هستند، باید از قبل دفترچه راهنمای آن را مورد مطالعه قرار بدهند.

دستگاه های کنترل دیابت خانگی دارای انواع گوناگونی هستند که هر کدام از آنها کارکرد متفاوتی دارند، در بیشتر این دستگاه‌ها افراد باید قبل از ارزیابی قند خون، تنها نوارهای تست را به صفحه ‌نمایش وصل کند و پس از هماهنگی با پزشک مربوطه در مورد برنامه آزمایش صحیح می توانند، قند خون دقیقی را ارزیابی کنند،

تا اینجا با مبحث آیا اطلاعاتی درباره دستگاه کنترل قند خون خانگی دارید آشنا شدید و توصیه می کنیم تا پایان مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است با ما همراه باشید.

مراحل استفاده از دستگاه خانگی دیابت به شرح زیر می باشد؛

 • اگر می خواهید در رابطه با میزان قند خون خود مطلع شوید، باید ابتدا دست ها را با استفاده از مواد ضد عفونی شستشو بدهید، سپس آن را با استفاده از یک حوله یا دستمال تمیز خشک کنید، طوری که دست شما رطوبت نداشته باشد.
 • در بعضی از شیوه ها باید انگشت مورد نظر با استفاده از الکل ضد عفونی شود تا در صورت ایجاد زخم میکروب یا باکتری وارد بدن نشود، زیرا افراد دیابتی نسبت به سایر انسان ها بیشتر در معرض خطر عفونت هستند.
 • هنگام نمونه برداری باید دستتان کاملاً خشک باشد.
 • مهمترین و بهترین جای بدن که تست قند خون تحولات سریع را ایجاد می کند انگشت است.
 • موقع آزمایش از گوشه انگشت استفاده کنید و تمامی انگشت های تان را مورد آزمایش قرار دهید.
 • کسانی که پوست کلفتی دارند، باید سوزن را بیشتر فشار بدهند.
 • انگشت را روی یک سطح صاف قرار دهید و سوزن را به ملایمت وارد کنید.
 • انگشت را به تدریج محکم بگیرید و بگذارید که قطره‌ای از خون روی نوار آزمایش بریزد.
 • عدد روی نمایشگر را در یک برگه بنویسید تا برای دفعات بعدی از میزان کم و زیاد شدن آن مطلع شوید.

در پایان از تمامی کسانی که مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است را مطالعه نمودند متشکریم و امیدواریم از خواندن مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است بهره کافی را برده باشید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عصمت خراسانی پاریزی
عصمت خراسانی پاریزی
3 سال قبل

سپاسگزار از شمااطلاعات بسیار روان و جامع بود

اکبرجمشیدیان
اکبرجمشیدیان
3 سال قبل

سلام سپاس از مقاله خوبتان

علی
علی
2 سال قبل

مطالب روشن وصحیح ذکر شده .باکمال تشکر

مازیار
مازیار
11 ماه قبل

سپاس بابت مطالب بسیار اموزنده و موثر

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید