پکیج درمان دیابت

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم در رابطه با موضوع پکیج درمان دیابت برای شما اطلاعاتی را داشته باشیم. به طور معمول سالیانه افراد بسیاری به بیماری دیابت مبتلا می شوند و از این طریق دچار مشکلات بیش از اندازه‌ای می‌شوند.

حال اگر دنبال راهکارهای متعددی برای درمان دیابت می باشند، در راستای این موضوع پکیج درمان دیابت می ‌تواند کمک مؤثری بر این دسته از افراد داشته باشد.

پکیج درمان دیابت
پکیج درمان دیابت

اما ممکن است اغلب افراد اطلاعات درستی در رابطه با این پکیج درمان دیابت نداشته باشند. برای این‌که بتوانیم آگاهی افراد را در این زمینه بالاتر ببریم، در ادامه این مبحث نکات مؤثر و مفیدی را در رابطه با پکیج درمان دیابت ارائه می ‌دهیم و از طریق آن درمان لازم برای برطرف نمودن دیابت خون را نیز عنوان می‌کنیم.

اگر شما نیز از افرادی هستید که از مشکل دیابت رنج می برید و دچار و دنبال پکیج مناسب برای درمان دیابت هستید، ادامه این مقاله می ‌تواند کمک مؤثری برای شما در این زمینه به ‌همراه داشته باشد.

پکیج درمان دیابت
پکیج درمان دیابت

پکیج درمان دیابت شامل چه مواردی است؟

 1. کاهش وزن ورزش
 2. مصرف داروی متفورمین
 3. سولفونیل اوره
 4. مگلیتینیدها
 5. تیازولیدین دیون
 6. بازدارنده‌های آلفا گلوکزیداز
 7. بازدارنده‌های SGLT2
 8. بازدارنده‌های DPP-4
 9. آگونیست های گیرنده GLP-1
 10. لیراگلوتاید (ویکتوزا)
 11. اگزناتاید با اثر طولانی مدت (بیدورون)
 12. آلبیگلوتید (تنزوم)
 13. دولاگلوتید (ترولیسیتی)
 14. پراملینتاید (سیملین)
 15. انسولین

سوالات متعددی که در راستای موضوع پکیج درمان دیابت در ادامه این مقاله به آن ‌ها خواهیم پرداخت، عبارت‌اند از:

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 1. دیابت چیست؟
 2. چگونه می توان دیابت تشخیص داد؟
 3. چه غذاهایی می‌ تواند سبب بالا رفتن قند خون شود و در نهایت باعث دیابت گردد؟
 4. چه افرادی مستعد مبتلا به دیابت هستند؟
 5. درمان دیابتی ‌ها چگونه انجام می‌گیرد؟
 6. دیابت چه عوارضی را به ‌همراه خواهد داشت؟
 7. آیا می ‌توان از بیماری دیابت پیشگیری کرد؟
 8. آیا رژیم غذایی خاصی برای اشخاص دیابتی وجود دارد؟
 9. پکیج درمان دیابت به چه صورت است؟
 10. روش‌های مختلف وارد کردن انسولین به بدن به صورت می باشد؟
 11. جمع‌بندی مطالب

دیابت چیست؟

برای این‌که بتوانیم به موضوع پکیج درمان دیابت بپردازیم، لازم است که در ابتدا آشنایی کامل و کلی در رابطه با دیابت داشته باشید. حال برای درک بهتر موضوع دیابت لازم است، عنوان کنیم نوعی بیماری مزمن است که از طریق آن بدن قابلیت استفاده از گلوکز و یا ذخیره آن را ندارد و با نام دیابت عنوان می شود.

حال اگر بخوای بیشتر در این رابطه بدانید بهتر است عنوان کنیم که گلوکز نوعی قند می ‌باشد که در خون تجمع می کند. حال هنگامی‌که میزان درصد گلوکز خون بیش از حد ممکن بالاتر رود، سبب به وجود آمدن و بالا رفتن قند خون می‌ شود.

به‌ طورکلی برای دیابت ۲ نوع بیماری در نظر گرفته می ‌شود که با عنوان‌ های دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ شناخته می شوند. البته به غیر از این ۲ موارد اصلی، عنوان کردن پیش دیابت و دیابت بارداری نیز می ‌تواند به‌ عنوان بیماری ‌های ضمیمه‌ای دیابت شناخته شود.

دیابت چیست؟
دیابت چیست؟

دیابت نوع ۱

اگر بخواهیم بیشتر در راستای موضوع پکیج درمان دیابت در رابطه با دیابت نوع اول بگوییم، هنگامی‌که دیابت نوع ۱ در بدن افراد صورت گرفته می ‌شود، انسولین‌ های موجود در قند خون توقف پیدا می‌کنند.

برای درک بهتر این موضوع لازم است بدانید هورمونی که توسط آن بدن می تواند، وجود گلوکز های موجود در غذا را به انرژی تبدیل کند، به عنوان هورمون انسولین شناخته می شود. حال اشخاصی که از این طریق به بیماری دیابت نوع ۱ دچار هستند، لازم است برای برطرف نمودن و جلوگیری از بیماری خود به صورت روزانه از انسولین استفاده کنند.

این عملکرد می ‌تواند میزان عمر افراد را بیشتر کند و از طریق استفاده از انسولین بیشتر زنده می‌ مانند. در نظر گرفتن دیابت نوع اول اغلب در کودکان و نوجوانان دیده شده است. اما این بدان معنی نیست که اغلب افراد نمی ‌توانند این بیماری را داشته باشند، بلکه امکان دارد بیماری دیابت نوع ۱ در هر سنی صورت بگیرد.

پیشنهاد می کنیم از مقاله درمان دیابت جدید دیدن کنید.

دیابت نوع ۲

در راستای این‌که بتوانید آشنایی بیشتری با دیابت نوع دوم داشته باشید، بهتر است بدانید در این نوع از دیابت بدن قادر به تولید انسولین به میزان کافی نمی ‌باشد و یا این‌که نمی ‌تواند استفاده درستی از این انسولین ها داشته باشد. دیابت نوع ۲ اغلب می‌ تواند افرادی را به خطر بیندازد که محدوده سنی آن ‌ها بالاتر از ۴۰ سال می باشد.

همین‌طور اشخاصی که دچار اضافه ‌وزن هستند و سوابق خانوادگی و ارثی دیابت دارند، می توانند با مشکل دیابت نوع ۲ دست ‌و پنجه نرم کنند. با توجه به موارد ذکرشده دیابت نوع ۲ یکی از بیماری ‌هایی است که امروزه اغلب در افزایش می باشد و افراد بسیاری را درگیر خود کرده است.

دیابت بارداری

در راستای موضوع پکیج درمان دیابت لازم است در رابطه با دیابت بارداری نیز برای شما اطلاعاتی داشته باشیم. یکی دیگر از انواع دیابت که می ‌تواند سبب به وجود آمدن مشکلات متعددی در بدن افراد گردد، دیابت بارداری می باشد.

همان‌طور که از نام این دیابت مشخص است، می‌ تواند در زمان بارداری و حاملگی بدون هیچ‌گونه سوابق دیابتی پدید آید و اثراتی که دیابت بارداری می ‌تواند بر روی رشد جنین بگذارد، خطرناک می باشد و سبب به وجود آمدن مشکلاتی همانند ناهنجاری‌ های مادرزادی، مشکلات تنفسی برای جنین می شود.

همین طور می ‌تواند زایمان زودرس را برای مادر به دنبال داشته باشد. توجه کنید اگر اشخاص که در دوران بارداری خود دچار دیابت بارداری شده اند درمان مؤثری برای آن نداشته باشند و از پکیج درمان دیابت استفاده نکنند، به مرور زمان بعد از وزن حمل به دیابت نوع ۲ نیز مبتلا می شوند.

دیابت بارداری
دیابت بارداری

درحال مطالعه مقاله پکیج درمان دیابت هستید. در ادامه بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت خواهیم کرد.

چگونه می توان دیابت تشخیص داد؟

در راستای این‌که بتوانیم پکیج درمان دیابت را برای شما داشته باشیم، لازماست درباره حضور دیابت در اختیارتان قرار دهیم، زیرا چگونگی تشخیص دیابت نیز مهم شمرده می شود.

با توجه به علائم خاصی که در ادامه برای شما ذکر می‌کنیم افراد می ‌توانند از دیابت خود مطلع شوند. البته در نظر گرفتن این علائم به صورت پیوسته از علائم به وجود آمدن دیابت به حساب می‌آید. این علائم عبارت‌اند از:

 • تاری دید
 • تکرر ادرار بسیار
 • تشنگی بسیار
 • کاهش وزن بسیار
 • افزایش میزان گرسنگی
 • عدم تحرک
 • بی‌حسی دست و پاها دست‌ها
 • عفونت لثه‌ ها
 • خستگی بسیار زیاد و بدون دلیل
 • تاول زدن دائم پوست

با توجه به علائمی که ذکر کردیم ممکن است تشخیص دیابت به آسانی صورت بگیرد. اما در برخی مواقع دیده شده که هیچ گونه علائمی برای دیابت دیده نشده است. علی ‌الخصوص دیابت نوع ۲ هیچکدام از این موارد را بروز نمی‌دهد.

در اغلب مواقع ممکن است فرد بیمار تا ماه‌ ها و سال ‌ها متوجه بروز دیابت در بدن خود نشود و علائمی که در این افراد صورت می گیرد، به حدی آرام و آهسته می باشد که تشخیص دیابت به‌ سختی انجام می‌گیرد و برای در نظر گرفتن آن لازم است که آزمایشات متعدد صورت بگیرد.

چگونه می توان دیابت تشخیص داد؟
چگونه می توان دیابت تشخیص داد؟

چه غذاهایی می‌ تواند سبب بالا رفتن قند خون شود و در نهایت باعث دیابت گردد؟

برای این‌که بتوان پکیج درمان دیابت را به خوبی ذکر کرد و اطلاعاتی در این راستا در اختیار قرارداد، لازم است عنوان کنیم برخی از غذا ها از عوامل تحریک کننده به سبب بالا رفتن قند خون و دیابت می باشند و استفاده از این دسته غذاها در راستای بیماری دیابت مضر شناخته شود.

هنگامی دیابت نوع ۲ در اغلب افراد رخ می ‌دهد که برنامه غذایی این دسته از افراد با مشکلاتی مواجه باشد و از غذاهایی استفاده می کنند که اطلاع ندارند این دسته از مواد غذایی می ‌تواند سبب بالا رفتن قند خون و دیابت گردد.

به همین ترتیب مسئله رژیم غذایی و برنامه آن با توجه به اصول خوردن مناسب می‌ تواند از مهم‌ترین ویژگی ‌ها به جهت بروز دیابت خون گردد. به‌ عنوان نمونه یکی از نکات مهمی که تأثیر بسیاری بر روی دیابت دارد، چرب بودن و یا شیرین بودن غذا می باشد.

اگر شخصی از طریق برنامه غذایی درست و اصولی استفاده از این دسته غذاها را پیشگیری و کنترل کند

اگر شخصی از طریق برنامه غذایی درست و اصولی استفاده از این دسته غذاها را پیشگیری و کنترل کند می ‌تواند از بالا رفتن قند خون جلوگیری کند. هنگامی‌که شخصی از مواد غذایی نادرست اطلاعات کافی داشته باشد، می تواند روند دیابت خون خود را کنترل کند و این دسته از مواد غذایی که سبب بالا رفتن قند خون می‌شود.

میوه‌ های خشک، نوشیدنی‌ های ورزشی، نوشیدنی‌های انرژی‌زا،  نان سفید، برنج و دیگر مواد را در موارد را در برنامه غذایی خود نگنجاند و استفاده از آن‌ها را محدود کنید.

اگر شخصی از طریق برنامه غذایی درست و اصولی استفاده از این دسته غذاها را پیشگیری و کنترل کند
اگر شخصی از طریق برنامه غذایی درست و اصولی استفاده از این دسته غذاها را پیشگیری و کنترل کند

چه افرادی مستعد مبتلا به دیابت هستند؟

برای اینکه در رابطه با پکیج درمان دیابت برای شما اطلاعاتی داشته باشیم، لازم است عنوان کنیم که چه افرادی مستعد مبتلا شدن به بیماری دیابت می باشد.

برخی بر این باورند که مبتلا شدن به دیابت فقط برای برخی از افراد امکان‌پذیر است اما با توجه به این مطلب می‌خواهیم عنوان کنیم که هر شخصی امکان دارد که به دیابت مبتلا شود. با توجه به مسائلی که ذکر می‌کنیم این دسته از افراد بیشتر در خطر مبتلا شدن به بیماری دیابت می باشند.

اشخاصی که در خانواده خود دارای افرادی را با مشکل دیابت دارند

اشخاصی که در خانواده خود دارای افرادی را با مشکل دیابت دارند، مستعد بیشتری برای مبتلا شدن به بیماری دیابت هستند. از موارد مهم دیگری که می ‌تواند در راستای مبتلا شدن به دیابت اثربخش باشد، می‌توان مواردی همچون هم همانند چاقی، کلسترول بالا، فشارخون بالا، عدم تحرک بدنی نام برد. (لطفا از پست انواع چاقی و اضافه وزن دیدن کنید.)

لازم به ذکر است بدانید اغلب افرادی که سن آن‌ها بالاتر می ‌رود، می‌توانند بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت باشند. اشخاصی که دچار اضافه‌وزن هستند و سن آن‌ ها بالای ۴۰ سال می باشند، نیز ممکن است با مشکل دیابت دست ‌و پنجه نرم کنند. با توجه به موارد ذکر شده دیابت نوع ۲ در افرادی که سنین پایین‌تر دارند، نیز بیشتر می باشد

و امروزه طبق آمار به دست آمده این دسته از اشخاص رو به افزایش می‌باشد. با توجه به مطالبی که در بالا برای شما ذکر کردیم بانوان بارداری که در زمان بارداری خود دچار دیابت بارداری بوده اند، در صورت مراعات نکردن می توانند به دیابت نوع ۲ دچار شوند.

درمان دیابتی ‌ها چگونه انجام می‌گیرد؟

درمان برای دیابتی‌ ها یک نکته بسیار مهم شمرده می شود، به همین دلیل است که پکیج درمان دیابت نقش بسیار عمده‌ای برای برطرف نمودن بیماری دیابت ایفا می کند.

حال اشخاصی که دچار دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ هستند، برای این‌که بتواند سلامت بدنی خود حفظ کنند و پیش‌گیری‌های لازم را برای دیابت به عمل بیاورند لازم است فعالیت‌ های خاصی در این راستا انجام بدهد

و این نکته‌ای برای درمان دیابت نوع ۲ و نوع ۱ شناخته می‌شود و به ‌عنوان پکیج درمان دیابت عنوان می شود. استفاده از رژیم غذایی سالم و اصولی می باشد. همین طور این دسته از افراد لازم است که توجه خاصی به فعالیت ‌های فیزیکی موجود خود داشته باشند و مقدار آن را با توجه به فواصل زمانی متعددی در نظر بگیرند.

به دلیل این‌که یک راهکار مؤثر برای درمان افراد دیابتی فعالیت های فیزیکی می باشد و هنگامی که فعالیت فیزیکی صورت می گیرد، انسولین در بدن آن ‌ها می ‌تواند به صورت بهینه‌تری استفاده شود.هنگامی که انسولین استفاده بهتری در بدن می شود، گلوکز سلول ‌ها می ‌تواند تبدیل به انرژی شود و این امر می ‌تواند در راستای درمان بیماری دیابت مؤثر واقع شود.

درمان دیابتی ‌ها چگونه انجام می‌گیرد؟
درمان دیابتی ‌ها چگونه انجام می‌گیرد؟

داروهای دیابت

در برخی موارد پزشکان با توجه به صلاح‌دید خود می ‌توانند برای افراد دیابتی که دچار دیابت نوع ۱ و برخی از افرادی که دچار دیابت نوع ۲ هفته هستند، داروهایی تجویز کنند.

قرص‌ های با نام oral agents می‌تواند سبب تولید انسولین بیشتری در بدن افراد دیابتی گردد و این امر می ‌تواند با توجه به صلاح‌دید پزشک برای این دسته از بیماران تجویز شود.

همین طور بهتر است بدانید که برخی دیگر از بیمارانی که دچار دیابت نوع ۲ می باشند، بدون استفاده از هیچ گونه دارویی توانایی کنترل دیابت خود را دارند.

این دسته از افراد از طریق فعالیت‌ های فیزیکی مناسب و رژیم‌ های غذایی اصولی می ‌تواند عملکرد بهتری را برای بیماری دیابت در نظر بگیرند.

نکته حائز اهمیتی که برای افراد دیابتی بهتر است عنوان شود

نکته حائز اهمیتی که برای افراد دیابتی بهتر است عنوان شود، این است که این دسته است لازم است توسط یک متخصص به فاصله هر ۶ ماه یک‌بار معاینه شوند و تحت نظارت اوعملکرد درمان خود را سپری کنند.

همین طور این دسته از افراد اگر با یک متخصص تغذیه و یک تیم حرفه‌ای ارتباط داشته باشند، رژیم غذایی آن‌ها به بهترین نحو ممکن پیش می رود و از این طریق می ‌تواند کنترل کننده بیماری دیابت باشد.

در اغلب مواقع پزشکان پیشنهاد می‌کنند برای این‌که بتوان درمان دیابت را از طریق پکیج درمان دیابت برعهده داشت، استفاده از تخصص های یک مربی ورزشی و مشاوره برای کنترل کردن میزان استرس ‌های زندگی و فشارهای وی می تواند عملکرد خوبی بر روی درمان بیماری دیابت به دنبال داشته باشند. همین طور نظارت گلوکز خون افراد دیابتی و یادگیری آن‌ها در این رابطه نکته حائز اهمیتی است که برای درمان دیابت مؤثر واقع می شود.

نکته حائز اهمیتی که برای افراد دیابتی بهتر است عنوان شود
نکته حائز اهمیتی که برای افراد دیابتی بهتر است عنوان شود

دیابت چه عوارضی را به ‌همراه خواهد داشت؟

به این دلیل پکیج درمان دیابت مهم و مؤثر شمرده می ‌شود که عدم درمان دیابت می تواند با خود عوارضی را به دنبال داشته باشد و سلامت زندگی افراد را به خطر بیندازد.

همین باعث می ‌شود که افراد اهمیت پکیج درمان دیابت را بیشتر بدانند و توسط آن بتوانند درمان مؤثر برای دیابت خود به همراه داشته باشند.

حال در ادامه عوارضی که به واسطه عدم درمان و از طریق پکیج درمان دیابت برای افرادی که مشکلات دیابت دارند، صورت می‌گیرد را برای شما ذکر خواهیم کرد.

مشکلات سلامت مغز

افرادی که دچار دیابت می‌ شوند و به دنبال درمان آن از طریق پکیج درمان دیابت نیستند، ممکن است با مشکلاتی همانند خون‌رسانی به مغز مواجه شوند و این عملکرد غیرطبیعی بر روی مغز آن ‌ها تاثیر می‌گذارد. همین طور هنگامی که سن آن‌ ها بالاتر می رود، ادامه دار شدن این فرآیند می ‌تواند آسیب های بسیاری را به مغز وارد کند.

اما مشکلات که از طریق دیابت به مغز وارد می‌شود، می‌تواند سبب کاهش دادن قدرت ذهن شود. همین طور از این طریق حفظیات، برنامه‌ریزی ‌ها و اولویت‌بندی ‌ها و دیگر وظایف اصلی مغز را با مشکلاتی مواجه می‌کند. اگر از طریق پکیج درمان دیابت، درمان دیابت را جزو موارد مهم زندگی خود بشمارید از این طریق می‌توان از مغز نیز محافظت کرد.

استفاده از برنامه ‌های غذایی مؤثر و اصولی و تغییر دادن سبک زندگی

استفاده از برنامه ‌های غذایی مؤثر و اصولی و تغییر دادن سبک زندگی استفاده از ورزش ‌های مؤثر و داروها که توسط پزشک مدنظر شما تجویز شده باشد، می‌ تواند راهکار مؤثری برای سلامت مغز و جلوگیری از دیابت باشد.

این‌که اشخاصی که دچار بیماری دیابت هستند، بتوانند نظارت درستی بر روی میزان سطح گلوکز خون خود داشته باشند، می تواند کاهش‌دهنده قند خون آن‌ها باشد و کمک بسیاری در این زمینه می‌شود.

هنگامی‌که شخصی فعالیت ‌های لازم را از نظر فیزیکی و ذهنی داشته باشد یک عملکرد مؤثر برای سلامت مغز و درمان دیابت می باشد. برای در نظر گرفتن پکیج درمان دیابت استفاده از ۳۰ دقیقه ورزش به صورت روزانه می تواند، فعالیت ذهن را بسیار زیاد کند. استفاده از کتاب و مطالعه بیشتر می ‌تواند مغز را درگیر کند.

همین طور هنگامی که شخص فعالیت ‌های اجتماعی متعددی داشته باشد، این دسته از موارد می ‌تواند سلامت مغز او را به دنبال داشته باشند. استفاده از مواردی همچون بازی‌ های ذهنی که می ‌تواند چالش مناسبی را برای ذهن ایجاد کند، در این راستا مؤثر واقع می‌شود.

استفاده از برنامه ‌های غذایی مؤثر و اصولی و تغییر دادن سبک زندگی
استفاده از برنامه ‌های غذایی مؤثر و اصولی و تغییر دادن سبک زندگی

مشکل در روابط جنسی

اگر شخصی عدم درمان از طریق پکیج درمان دیابت برای این بیماری را داشته باشد، عوارضی همچون مشکل در رابطه جنسی می ‌تواند برای آن رخ دهد. اغلب آقایانی که از بیماری دیابت رنج می ‌برند، اگر شرایط جسمانی مناسبی نداشته باشند و اضافه وزن آن ‌ها را احاطه کرده باشند، در راستای روابط جنسی خود نمی‌ تواند راضی‌کننده باشند.

به‌ جهت این‌که این دسته از افراد اختلال در نعوظ را تجربه می‌کنند و این امر می ‌تواند سبب کاهش تستسترون آن ‌ها باشد. اگر بیماران در مدت زمان طولانی از این مشکل دیابت رنج می ‌برند، مشکلاتی همچون تغییر در رگ‌ های خونی و خون ‌رسانی به آلت تناسلی آن ‌ها می ‌تواند مشکلات متعددی را برای آن ‌ها به وجود بیاورد و مختل کننده زندگی آن ‌ها باشد.

به ‌غیر از آقایان بانوان کهنسال و میان‌سالی که از مشکل دیابت رنج می‌برند، در روابط جنسی خود دچار مشکلاتی هستند. به دلیل این‌که دیابت یک عامل مؤثر برای مختل کردن اعصاب می‌باشد و این امر می‌ تواند رسیدن به ارگاسم را برای افراد به سختی انجام دهد و مشکل در روابط جنسی آن‌ها همواره وجود خواهد داشت.

مشکل در روابط جنسی
مشکل در روابط جنسی

فشار خون بالا و کلسترول

یکی دیگر از موارد مهمی که می ‌تواند در راستای عدم درمان از طریق پکیج درمان دیابت تأثیرات بسیاری بر روی زندگی افراد دیابتی بگذارد، معضل فشارخون بالا و کلسترول می باشد.

با توجه به این مطلب که اشخاصی که به دیابت نوع ۲ دچارند، نمی‌ توانند استفاده خوبی از انسولین در بدن خود داشته باشد، همین امر می ‌تواند کاهش دهنده میزان کلسترول خون باشد و همین طور افزایش چربی ‌های مضر خون را به دنبال دارد.

حال به دلیل این‌که بدن مقاومت به انسولین نشان می دهد، سبب باریک‌تر شدن و سخت‌تر شدن شریان‌ ها می شود که این امر به مرور می ‌تواند پدید آورنده مشکل فشارخون بالا در افراد دیابتی باشد. به همین سبب هنگامی که آمار افراد دیابتی را مشاهده می‌کنید، اغلب این افراد به مشکل فشار خون نیز دچار هستند.

اگر شخصی مشکل فشارخون داشته باشد، مشکلاتی همانند افزایش بیماری ‌های قلبی، افزایش خطر سکته مغزی و مشکلات متعددی برای حافظه آن ‌ها رخ می‌دهد.

معاینه چشم

توجه داشته باشین برای چشم معاینه چشم سالانه افرادی که بیماری دیابت دچار هستند امری بسیار مهم در نظر گرفته می شود. به دلیل این‌که بتوانند بیماری‌ های چشمی که از طریق دیابت به وجود می‌آید، کنترل کنند لازم است که این معاینات را جدی بگیرند.

برای عنوان کردن پکیج درمان دیابت و مشورت پزشک مدنظر و استفاده از داروهای متعدد کمک بسیاری در این امر می کند. در کنار استفاده از رژیم ‌های غذایی و ورزش از طریق دارو های متعددی که در راستای پکیج درمان دیابت قرار دارند، افراد می‌ توانند فشار خون خود را کنترل دهند و تا حد قابل‌توجهی میزان کلسترول را کاهش دهند. این امر می ‌تواند سرعت بهبودی افراد را افزایش دهد.

معاینه چشم
معاینه چشم

بیماری‌های لثه‌ای

اشخاصی که دچار دیابت هستند، ممکن است با بیماری‌ های لثه‌ای نیز مواجه شوند. به دلیل این‌که هنگامی که قند خون این دسته از افراد بالا می‌رود، می ‌تواند تغییر کلاژن بدن را به‌ همراه داشته باشد.

کلاژن ترکیب اصلی است که می‌ تواند سازنده عضلات استخوان ‌ها، پوست تاندون ‌ها و غضروف‌ها را بر عهده داشته باشد و تاثیر بسیاری در تمامی بافت‌های بدن دارد. حال اگر بیماری دیابت سبب تغییر کلاژن در بافت بدن شود، این امر می‌تواند خرابی دهان دندان و عفونت لثه ‌ها استخوان ها را به دنبال داشته باشد.

نکته حائز اهمیت در راستای عدم درمان دیابت از طریق پکیج درمان دیابت این است که این بیماری می ‌تواند مشکلات لثه را بدتر کند و این امر باعث می شود کنترل کردن دیابت سخت‌تر شود و افزایش قند خون را به دنبال دارد.

برای این‌که بتوانید پیشگیری مؤثری از بیماری‌ های دندان لثه و دهان را داشته باشید، استفاده از نخ دندان مسواک و دهان شویه هایی که خاصیت ضدعفونی‌کننده دهان را دارند، برای این دسته از افراد در پکیج درمان دیابت عنوان می شود.

بیماری‌های لثه‌ای
بیماری‌های لثه‌ای

از دست دادن شنوایی

مبتلا شدن به بیماری دیابت می ‌تواند یک نکته مضر دیگر همانند از دست دادن شنوایی را به دنبال داشته باشد. همان‌طور که می‌ دانید هنگامی که سن اغلب افراد رو به افزایش می رود، ممکن است سطح شنوایی آن‌ ها میزان اندکی کاهش پیدا کند.

اما اشخاصی که با بیماری دیابت دست‌ و پنجه نرم می‌کند، در قیاس با افراد معمولی حدوداً ۲ برابر می تواند شنوایی خود را از دست می دهد. برای جلوگیری از این امر پکیج درمان دیابت مؤثر شمرده می‌شود و لازم است که از این طریق درمان مؤثری را برای دیابت به دنبال داشته باشید.

مشاهده شده اغلب افرادی که دچار پیش دیابت هستند، شنوایی خود را نیز از دست داده‌اند و این افراد حدوداً ۳۰ درصد از افراد معمولی کم شنواتر شده اند.

یک نکته حائز اهمیت در راستای بیماری دیابت این است که می ‌تواند به رگ های خونی کوچکی که داخل گوش هستند، آسیب برساند و این امر مشکل شنوائی را سرعت می‌بخشد و می ‌تواند عملکرد شنوایی را با مختل با اختلال رو به رو کند.

لازم به ذکر است بدانید عدم درمان دیابت می ‌تواند سبب آسیب رساندن به کلیه ‌ها و چشم‌ ها نیز شود. مهم‌ترین نکته‌ای که در این راستا عنوان می شود تا بتوانید شنوایی خود را تحت محافظت بگیرید، این است که از پکیج درمان دیابت استفاده کنید و دائماً قند خون خود را چک کنید.

از دست دادن شنوایی
از دست دادن شنوایی

از دست دادن کلیه

همان‌طور که ذکر کردیم بیماری دیابت می‌ تواند میزان گلوکز خون را بسیار بالا ببرد.. حال این امر در بلندمدت می ‌تواند سبب ضخامت و زخمی شدن نفرون ها گردد. ممکن است اطلاعات درستی در رابطه با نفرون ها نداشته باشید. ساختار کوچکی هستند که در داخل کلیه فعالیت دارند و وظیفه اصلی آن ‌ها تصفیه کردن خون می باشد.

حال اگر در راستای بیماری دیابت به نفرون ها ضخیم شوند، اغلب پروتئینی که در بدن یک انسان وجود دارد، وارد ادرار می شود. حدوداً ۷ درصد از پروتئین می ‌تواند از این طریق به ادرار فرد وارد شود و این می‌ تواند یکی از مهم‌ترین نشانه ‌های مشکلات کلیوی که از طریق دیابت ایجاد شده است، باشد.

به همین دلیل پکیج درمان دیابت در این راستا در برطرف نمودن مشکلات کلیه در رابطه با بیماری دیابت بسیار مؤثر می باشد. اگر افراد پکیج درمان دیابت را جدی نگیرند و درمان مؤثر برای دیابت خود را پیش نگیرد،

در طی ۱۰ سال آسیب ‌های کلیوی می ‌تواند فشار زیادی بر روی بدن آن‌ها به وجود بیاورد که حدوداً ۴۰ درصد از این افراد در راستای این امر کلیه خود را از دست می‌دهند.

از دست دادن کلیه
از دست دادن کلیه

آپنه خواب و گرفتگی تنفس

یکی دیگر از مشکلاتی که در راستای دیابت خون می ‌تواند برای این دسته از افراد رخ دهد، آپنه خواب می ‌باشد و یکی از معضلات جدی در هنگام خواب می باشد. این امر در حالاتی صورت می گیرد که عضلات گردن می ‌تواند، به حالت استراحت برود و مسیر هوا را در هنگام خواب افراد مسدود کند.

به طور میانگین حدوداً ۵۰ درصد از افرادی که دچار بیماری دیابت هستند و همین طور چاقی ‌های مفرط و اضافه‌وزن دارند، دچار مشکل آپنه خواب و گرفتگی تنفس نیز می شوند.

به همین دلیل پکیج درمان دیابت در این استان مؤثر واقع می ‌شود. از مهم‌ترین نشانه‌هایی که می ‌تواند بیماری آپنه خوابش را نشان دهد خروپف با صدای بلند می باشد.

همین طور بیماری ‌های لثه و آپنه خواب می‌تواند میزان پیشگیری دیابت را سخت‌تر کند. مهم‌ترین دلیلی که سبب این امر می ‌باشد این است که این دو بیماری دارای شاخصه‌ های خطر مشترکی هستند و می ‌توانند به وجود آورنده مشکلات متعددی در این راستا گردند.

با توجه به تحقیقات انجام‌ شده توسط پزشکان اشخاصی که دچار آپنه خواب شدید می شوند تا حدوداً ۳۰ درصد خطر ابتلا به دیابت برای آن‌ها روبه افزایش است. این دسته از افراد با توجه به پکیج درمان دیابت لازم است که از این دست مشکلات را برطرف کنند. برای این امر لازم است که به پزشک حاذقی در این زمینه مراجعه کنند تا این مشکلات به سادگی رفع گردد.

آپنه خواب و گرفتگی تنفس
آپنه خواب و گرفتگی تنفس

مشکل بینایی

مشکل بینایی و آسیب رسیدن به بخش حساس به نور که در پشت پلک وجود دارد، یکی از معضلات بسیار مهمی می باشد که حدوداً نیمی از افرادی که دچار بیماری دیابت در درجات متفاوتی هستند از این این مشکل رنج می‌برند.

با توجه به آمار گرفته ‌شده ۴ میلیون از افرادی که مبتلا به دیابت هستند، مشکلات بینایی و حساس شدن به نور را در پشت پلک خود احساس می‌کنند. این امر به این دلیل صورت می‌گیرد که با توجه به این‌که دیابت می تواند میزان گلوکز بالا را به‌ همراه داشته باشد، عروق چشم نازک‌تر می‌شوند و آسیب زیادی به آن‌ ها می‌رسد.

ممکن است این مشکل در ابتدا علائم مشخصی را نداشته باشد. اما به مرور زمان هر چه که این مشکل پیشرفته‌تر می‌شود، می‌تواند تصاویر مقابل افراد را تاریک‌تر نشان دهد.

با توجه به آمار گرفته شده هنگامی که سطح قند خون افزایش پیدا می کند، مشکلات این دسته از افراد در رابطه با مشکل بینایی نیز رو به افزایش می رود و در این موارد است که لازم است از پکیج درمان دیابت استفاده کرد تا بتوان خطرات این دسته از مشکلات را به حداقل رساند.

مشکل بینایی
مشکل بینایی

نوروپاتی

لازم به ذکر است بدانید اغلب افرادی که از بیماری دیابت رنج می‌برند نیز دچار نوروپاتی می‌باشند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است عنوان کنیم یکی از شایع‌ترین معضلات دیابت مشکل نوروپاتی می باشد.

این دسته از مشکلات در ابتدای امر هیچ‌گونه علائم و نشانه ای ندارند و افراد متوجه این مشکل نمی ‌شوند. فقط امکان دارد در برخی موارد بی‌حسی، مورمور شدن و یا گرفتگی کمی را در بخش دست ‌ها یا پاها احساس کنند.

مشکل نوروپاتی می‌ تواند سبب به وجود آمدن احساس درد، ضعف و مشکلات گوارشی نیز باشد. به دلیل این‌که این مشکل حملاتی به عصب هایی دارد که وظیفه اصلی آن ‌ها کنترل دستگاه گوارش می باشد. این دسته از مشکلات است که می ‌تواند پکیج درمان دیابت را مهم جلوه دهد.

عفونت‌های پوستی

از جمله مواردی که در راستای بیماری دیابت می‌تواند برای این دسته از افراد اتفاق بیفتد عفونت‌ های پوستی می باشد. همین طور عفونت‌های باکتریایی، عفونت مجاری ادراری، عفونت‌ های قارچی و خارش پوست از طریق بیماری دیابت افزایش پیدا می‌کند.

در میان اشخاصی که دچار بیماری دیابت هستند، این عفونت ‌های قارچی بسیار شایع می باشد و ممکن است که همین عفونت ‌های پوستی از علائم اولیه مبتلا شدن به دیابت در افراد کم اطلاع کافی از بیماری خود ندارند، باشد.

البته در بسیاری از موارد دیگر امکان دارد که عفونت ‌های پوستی ارتباط مؤثری با چاقی داشته باشند. به دلیل این‌که عفونت‌ های پوستی در بین ۲ بخش از بدن که چاقی بسیاری دارند و بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند، حاصل می‌گردد

و از طریق رطوبت به ‌وجود آمده در این فضا عفونت‌ های پوستی رشد می‌کنند و محل مؤثری برای رشد باکتری‌ها و قارچ ‌ها شناخته می شود. ضعف سیستم ایمنی بدن نیز می ‌تواند یکی از دلایل مؤثر دیگر به جهت به وجود آمدن عفونت های پوستی در بیماران مبتلا به دیابت باشد.

خطر مبتلا شدن به عفونت ‌های قارچی

در برخی مواقع مشاهده شده داروهایی که جدیداً برای برطرف نمودن دیابت هستند، می تواند خطر مبتلا شدن به عفونت ‌های قارچی را بیشتر کند.

دلیل اصلی که برای این امر در نظر گرفته می ‌شود این است که دفع گلوکز از طریق ادرار بسیار زیاد می‌ شود و این امر می‌ تواند سبب رسیدن مواد غذایی به باکتری ‌ها و قارچ ‌ها در آن بخش شود. اغلب دیده شده که عفونت ‌های قارچی در بین زنان شایع‌تر می باشد. اما این معضل نیز در مردانی که دچار بیماری دیابت هستند، بیشتر شده است.

برای برطرف نمودن و پیشگیری از عفونت‌ های پوستی پکیج درمان دیابت که می ‌تواند سطح کنترل قند خون را به ‌همراه داشته باشد، نکته حائز اهمیت می ‌باشد. به دلیل این‌که اگر عفونت ها به سراغ شما بیایند، لازم است از طریق پکیج درمان دیابت آن را فوراً برطرف کنید. استفاده از کرم‌ های ضد قارچ واژن نیز می ‌تواند در این راستا مؤثر و مفید واقع شود.

مشکلات دیگری

تا به حال این سوال را از خود پرسیده‌اید که چه اهمیتی در راستایی دنبال کردن رژیم غذایی و برنامه ‌های ورزشی می باشد تا از این طریق بتوان گلوکز خون را در حد ایده‌آل نگه داشت؟ جواب این سوال این است که هنگامی که کنترل بدنی با ضعف مواجه می شوند، می تواند سبب به وجود آمدن مشکلات بلندمدت و پیچیده‌ای باشد.

حال در این میان اگر پکیج درمان دیابت اهمیت داده نشود، می ‌تواند سبب به وجود آمدن مشکلات حمله قلبی،سکته مغزی، نابینایی از بیکار افتادن کلیه، بیماری ‌های رگ‌های خونی و دیگر موارد را به دنبال داشته باشند و به مرور شدت در نظر گرفته‌ شده برای این بیماری‌ها بیشتر شود و قطع عضو افراد را به دنبال داشته باشد.

حال مهم‌ترین نکته در این راستا این است که میزان قند خون افراد بتواند تا جای ممکن در حد طبیعی نگه داشته شود و اگر این امر طبیعی باشد، حدوداً ۵۰ درصد می ‌تواند کاهنده خطرات موجود برای بیماران دیابتی باشد.

مشکلات دیگری
مشکلات دیگری

آیا می ‌توان از بیماری دیابت پیشگیری کرد؟

در راستای این‌که بتواند به موضوع پکیج درمان دیابت پرداخت، سوال اغلب افراد این است که پیشگیری از بیماری دیابت به چه صورت انجام می‌گیرد؟ بله شاید با توجه به پیشرفت امروزی بتوان پیشگیری مؤثری برای بیماری دیابت در نظر گرفت.

با توجه به تحقیقات نشان داده شده پزشکان و محققین در این زمینه برخی از کارها می‌تواند پیشگیری از بیماری دیابت نوع ۲ را به دنبال داشته باشد. مهم‌ترین عواملی که در این روند تاثیر گذار است، تغییر دادن سبک زندگی افراد می باشد.

این امر ممکن است به صورت صددرصد نتواند از به وجود آمدن دیابت نوع ۲ پیشگیری کند، اما می ‌تواند شروع آن را به تاخیر بیندازد. اگر افراد درصدد کاهش وزن خود تلاش کنند و بتوانند حدوداً ۵ تا ۱۰ درصد وزن خود را با توجه به فعالیت ‌های روزانه فیزیکی کاهش دهند. این امر یک پیشگیری مؤثر و مفید به عنوان پکیج درمانی دیابت شناخته می‌ شود و می‌ تواند از به وجود آمدن دیابت نوع پیشگیری کند.

آیا رژیم غذایی خاصی برای اشخاص دیابتی وجود دارد؟

در راستای این‌که بتوانیم به پکیج دیابت درمان دیابت بپردازیم، رژیم غذایی افراد دیابتی نیز مهم شمرده می شود. به دلیل این‌که تفاوت بسیاری ما بین رژیم غذایی این دسته از افراد با افراد عادی وجود دارد.

این افراد فقط نباید به نخوردن قند و شیرینی اکتفا کنند، بلکه استفاده از چربی‌ های حیوانی گوشت و دیگر موارد نیز برای این دسته از افراد مفید نمی ‌باشد و رژیم غذایی که برای افراد دیابتی به ‌عنوان پکیج درمان دیابت صورت گرفته می‌ شود، سرشار از پروتئین‌ ها سبزیجات غلات می باشد و با توجه به این موارد شخصی که از بیماری دیابت رنج می ‌برد، با توجه به برنامه غذایی اصولی می تواند سطح متعادلی از قند خون خود را داشته باشند و در روند دیابت خود مؤثر واقع شود.

در نظر گرفتن از یک رژیم غذایی برای دیابتی‌ ها یک امر بسیار ضروری می باشد

در نظر گرفتن از یک رژیم غذایی برای دیابتی‌ ها یک امر بسیار ضروری می باشد و با هدف کنترل کردن سطح گلوکز خون در رژیم غذایی عنوان می شود. این امر می ‌تواند وزن مناسب برای افراد را به‌ همراه داشته باشد و از این طریق بیماری‌ های قلبی عروقی جلوگیری می‌کند. مشکلات قلبی عروقی یک عامل بسیار مهم برای به وجود آمدن دیابت می باشد.

رژیم غذایی که برای این دسته از افراد تعیین می‌گردد، متناسب با افراد دیابتی می باشد و با توجه به عادات غذایی و نیازهای بیماری او برنامه‌ریزی می‌گردد.

در نظر گرفتن هر یک از رژیم‌ ها و با توجه به فعالیت‌ های روزانه افراد داروها و انسولین ها معادل‌سازی می شود. رژیم غذایی سالم برای هر فرد یک رژیمی است که بتواند ابعاد مختلفی همانند میوه جات، محصولات لبنی بدون چربی، لوبیا، گوشت کم‌چربی، مرغ ماهی، جایگزین های گیاهی و دیگر موارد را در خود جای دهد.

در نظر گرفتن از یک رژیم غذایی برای دیابتی‌ ها یک امر بسیار ضروری می باشد
در نظر گرفتن از یک رژیم غذایی برای دیابتی‌ ها یک امر بسیار ضروری می باشد

پکیج درمان دیابت به چه صورت است؟

راهکارهای متعددی به عنوان یک ترکیب کامل درمانی برای دیابت در نظر گرفته می شود که در ادامه در تلاشیم در رابطه با این موارد اطلاعاتی را برای شما به همراه داشته باشیم.

کاهش وزن ورزش

یکی از درمان های مهم و ویژه‌ای که برای دیابت نوع ۲ در نظر گرفته می‌شود و در دسته‌بندی پکیج درمان دیابت عنوان می شود، استفاده از ورزش ‌های مؤثر و کاهش وزن می باشد.

در نظر داشته باشید کم شدن وزن می‌تواند میزان حساسیت بدن به انسولین را بالاتر ببرد و از این طریق کنترل کردن قند خون در هنگام کاهش وزن بهتر می‌شود و این می‌تواند یک راهکار مؤثر برای پکیج درمان دیابت به شمار بیاید.

مصرف داروی متفورمین

با توجه به این‌که پکیج درمان دیابت امری بسیار مهم در نظر گرفته می‌شود، متفورمین نیز می ‌تواند در این دسته‌بندی قرار بگیرد. این دارو به گونه‌ای است که می ‌تواند میزان حساسیت سلول ‌های بدن را به در راستای مقابله انسولین بیشتر کند. متفورمین قابلیتی دارد که می ‌تواند کاهش دهنده میزان گلوکز های تولید شده توسط کبد باشد.

برای درمان دیابت نوع ۲ سازمان غذا و دارو در سال ۱۹۹۴ داروی متفورمین را مورد تاکید قرار داد و تا به امروز داروی متفورمین به‌ عنوان اولین دارویی است که توانسته برای دیابت نوع ۲ تجویز شود و در پکیج درمان دیابت جای دارد.

متفورمین یک عملکرد مؤثر و مفید دارد و می‌ تواند سبب سرکوب کردن اشتها شود و این امر برای افرادی که دچار اضافه‌وزن هستند، مؤثر واقع می‌شود.

استفاده از متفورمین به ‌تنهایی نمی ‌تواند کاهش‌دهنده گلوکز خون باشد و در بسیاری از مواقع با داروهای دیگر همانند داروهای خوراکی یا انسولین برای بیمار دچار دیابت نوع دوم هست، تجویز می‌گردد.

هیچ‌گونه اثر و عوارض جانبی برای این دارو در نظر گرفته نشده است. اما در برخی مواقع حالت تهوع و اسهال مشاهده شده است که به‌ مرور زمان و استفاده مکرر از این دارو علائم برطرف شده اند.

مصرف داروی متفورمین
مصرف داروی متفورمین

سولفونیل اوره

در راستای پکیج درمان دیابت داروی سولفونیل اوره می‌تواند مؤثر واقع شود و میزان تولید انسولین در کبد را بیشتر می‌کند. نسل ‌های قدیمی‌تر از این دارو در دسترس قرار دارند که می‌ تواند شامل داروهایی همانند کلرپروپامید (دیابینیز) و تولبوتامید باشد.

این دسته از داروها به دلیل این‌که سبب ریسک بالای حوادث قلبی عروقی می‌شوند با توجه به تشخیص پزشکان و محققین دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و داروهای جدیدی که هم خانواده این دسته از داروها هستند، شامل گلیبورید (دیابتا)، گلیپیزید (گلوکروتول)، و گلیمپرید (اماریل) می‌شود.

مگلیتینیدها

از دیگر موارد و داروهایی که می‌توانند در راستای پکیج درمان دیابت مفید واقع شود و همانند سولفونیل اوره کاربرد داشته باشند، داروهای مگلیتینیدها هستند. این دسته از داروها می تواند تحریک ترشح انسولین در کبد را به همراه داشته باشند و کاربرد آن‌ها بر خلاف سولفونیل اوره می‌تواند، در مدت زمان زیادی اثربخش باشد.

داروهایی همانند ریپاگلینید (پراندین) و نگاتلینید (استارلیکس) در مدت زمان کوتاهی عملکرد دارند و اثر آن در ۱ ساعت خلاصه می‌شود. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند، اشخاصی که از این دسته از داروها استفاده دارند بهتر است که آن ‌ها را در ۳ وعده در طول شبانه‌ روز استفاده کنند تا نتیجه اثربخشی برای درمان دیابت داشته باشند و جزو داروهای پکیج درمان دیابت به شمار می آیند.

با در نظر گرفتن این‌که سطح گردش انسانی در این دسته از داروها بالاتر می رود، امکان دارد سبب هیپوگلیسمی شوند. یک عارضه جانبی که از طریق مصرف مگلیتینیدها اتفاق می‌افتد افزایش وزن می‌باشد.

مگلیتینیدها
مگلیتینیدها

تیازولیدین دیون

یکی دیگر از داروهای پکیج درمان دیابت جای دارد، داروهای تیازولیدین دیون می‌باشد. در نظر گرفتن این دارو می‌ تواند سبب افزایش حساسیت سلول ‌ها به انسولین باشد.در نظر گرفتن این دسته از داروها می تواند میزان گلوکز خون را افزایش دهد و کاهش‌دهنده حساسیت سلول‌ ها به انسولین می باشد. به همین جهت استفاده از تیازولیدین دیون می‌تواند سبب بهبود سلول‌های انسولین شود.

در نظر گرفتن از داروها می‌تواند عوارض جانبی شود وشکستگی استخوان را به ‌دنبال داشته باشد. یکی از اثرات جانبی احتمالی این دسته از داروها نیز افزایش وزن می باشد. البته لازم به ذکر است بدانید که این دارو از پکیج درمان دیابت اولیه مورد استفاده واقع نمی‌ شود و فقط با توجه به پزشک برای برخی از داروهای کمک کننده در نظر گرفته می شود.

بازدارنده‌های آلفا گلوکزیداز

این داروها می ‌تواند سبب کاهش جذب کربوهیدرات‌ها از روده شود. نکته حائز اهمیت استفاده از این دسته داروها لازم است عنوان شود این است که قبل از این‌که جذب کربوهیدرات‌ها در روده اتفاق بیفتد، آنزیم‌هایی که در روده کوچک قرار دارند، لازم است که کربوهیدرات‌ها را به ذرات ریز و قندی و گلوکز تبدیل کنند.

حال یکی از آنزیم‌هایی که می‌تواند از این طریق تجزیه کربوهیدرات‌ها را برعهده داشته باشد، بازدارنده‌های آلفا گلوکزیداز نام گرفته است. استفاده از این دارو سبب می ‌شود که آنزیم ‌ها مانع مناسبی برای تجزیه کربوهیدرات ‌ها باشند و سبب به تأخیر انداختن جذب گلوکز می شود.

اغلب بازدارنده‌های بازدارنده‌های آلفا گلوکزیداز را در ایالات متحده قابل دسترسی هستند و دارو هایی همانند آکاربوز (پری کوز) و میگلیتول (لکسی کامپ) زیر مجموعه آن می باشند. ممکن است استفاده از این داروها سبب به وجود آمدن اثرات جانبی شود و درد شکم و نفخ و اسهال را به دنبال داشته باشد.

بازدارنده‌های آلفا گلوکزیداز
بازدارنده‌های آلفا گلوکزیداز

بازدارنده‌های SGLT2

استفاده از بازدارنده‌های SGLT2 یکی دیگر از داروهای مؤثر می‌باشد که می ‌توان در پکیج درمان دیابت آن‌ها را عنوان کرد. این دسته از داروها برای درمان دیابت نوع ۲ مؤثر واقع می شوند، این داروها به صورت خوراکی هستند و وظیفه مسدودسازی و جذب گلوکز در کلیه‌ ها را دارند. سپس از این طریق میزان ترشح گلوکز بیشتر می‌شود و سبب کاهش یافتن قند خون می‌گردد. در مارس سال 2013 سازمان غذا و دارو توانست از بازدارنده‌های SGLT2 را وارد بازار داروی و پکیج درمان دیابت کند و در ژانویه 2014 این دارو به تأییدیه این سازمان رسید.

این دسته از داروها که در پکیج درمان دیابت از نوع دوم مورد استفاده قرار می‌گیرند، ممکن است اثرات جانبی به همراه داشته باشند و برای برخی از افراد عفونت ‌های واژن و عفونت های مجاری ادراری دیده شده است.

در نظر داشته باشید که استفاده از هرکدام از داروهای آن می ‌تواند یک درمان واحد و را به‌ همراه داشته باشد و همین طور ممکن است ترکیب کردن برخی از داروها همانند متفورمین، سولفونیل اوره، پیوگلیتازون و انسولین و دیگر موارد برای این دسته از افراد مورد استفاده قرار بگیرد.

بازدارنده‌های DPP-4

بعد از مصرف کردن غذا انسولین می تواند یک هورمون طبیعی با نام اینکرتین از خود تولید کند. سپس توسط آنزیمی با نام دیپپتیدیل پپتیداز -۴ این هورمون از بدن پاک می شود.

حال استفاده از بازدارنده‌های DPP-4 در راستای پکیج درمان دیابت می ‌تواند تأثیرات بسیاری داشته باشد و کمک کند که هورمون طبیعی تولید شده بعد از مصرف غذا در بدن بیشتر بماند و این امر باعث می ‌شود ترشح انسولین در بدن بیشتر شود و سبب کاهش قند خون در بدن گردد.

اولین بار در سال 2006 سازمان غذا و دارو توانست این دسته از داروهای درمانی برای دیابت را تایید کند. ممکن است این دسته از داروها شامل اثرات جانبی همانند عفونت مجاری ادراری و نشانه‌ های تنفسی دیگر باشد. در نظر داشته باشید بر خلاف تمامی داروهای دیگر این دارو نمی ‌تواند افزایش وزن را به دنبال داشته باشد.

بازدارنده‌های DPP-4
بازدارنده‌های DPP-4

آگونیست های گیرنده GLP-1

داروی آگونیست های گیرنده GLP-1 که به ‌عنوان اینکرتین درمانی دیابت نیز جای نام برده می‌شود، می‌ تواند یک انسولین باشد. همان‌طور که ذکر کردیم این هورمون بعد از مصرف غذا ترشح می‌گردد و دارای تحریک‌کننده های اینکرتین می باشد. روش استفاده از این آگوستین همانند بازدارنده‌های DPP-4 می ‌باشد.

اولین دارو از دسته آگونیست های گیرنده GLP-1 داروی اگزناتید (بیتا) می باشد. با توجه به تحقیقات و اطلاعات دانشمندان در این زمینه کسب کرده اند یک خزنده کوچک بنام سوسکار وجود دارد که این دارو دارای مقدار زیادی بزاق سوسکار می باشد. این خزنده کوچک قابلیت این را دارد که در مدت زمان طولانی بدون هیچ گونه آب و غذا زندگی کند.

بزاق دهان این جانور هنگامی‌که کشف شد، برای این امر که می‌ تواند تخلیه معده را به آهستگی انجام بدهد معروف شد. به همین دلیل است که این خزنده در مدت زمان طولانی می تواند بدون غذا زنده بماند و همچنان احساس سیری داشته باشد. شباهت این ماده به هورمون GLP-1بسیار زیاد است.

داروهای دیگری در این راستا کشف شده اند که نام‌های آن‌ها عبارت اند:

 • لیراگلوتاید (ویکتوزا)
 • اگزناتاید با اثر طولانی مدت (بیدورون)
 • آلبیگلوتید (تنزوم)
 • دولاگلوتید (ترولیسیتی)

همان‌طور که عنوان کردیم وظیفه اصلی این دسته از داروها در پکیج درمان دیابت این است که تخلیه معده را برعهده دارد و می‌ تواند گلوکز موجود در کبد را آزادسازی کند.

در نظر گرفتن این دارو می‌ تواند انتقال دهنده مواد غذایی به روده را به آهستگی انجام بدهد وظیفه اصلی این دارو این است که می‌ تواند احساس گرسنگی را کنترل کند و تأثیرات بسیاری بر روی مغز داشته باشد و در نهایت استفاده از این دارو در راستای پکیج درمان دیابت می تواند کاهش‌دهنده وزن افراد گردد.

استفاده از داروی آگونیست های گیرنده GLP-1می‌تواند سبب کاهش وزن افراد شود. استفاده از این داروها به ‌تنهایی توصیه نمی‌شود و لازم است که ترکیبات مؤثری با دیگر داروها داشته باشد. اگر بخواهیم از اثرات جانبی این دسته از داروها بیشتر بدانید حالت تهوع و التهابات حاد لوزالمعده ممکن است براثر استفاده بیش از حد این دارو اتفاق بیفتد.

داروهای دیگری در این راستا کشف شده اند که نام‌های آن‌ها عبارت اند:
داروهای دیگری در این راستا کشف شده اند که نام‌های آن‌ها عبارت اند:

پراملینتاید (سیملین)

این دارو نیز یکی دیگر از داروهایی است که در پکیج درمان دیابت قرار دارد و از داروهایی است که می ‌توان از طریق تزریق ضد قند خون انسولین موجود را برای درمان دیابت نوع ۱ و ۲ فراهم می‌کند و این ترکیبات آنالوگ آملین انسانی است که در این دارو تعبیه شده است

و سبب می‌ شود که استفاده از این دارو ترشح لوزالمعده در هورمون‌ های طبیعی بدن را بیشتر می‌کند و از این طریق کنترل گلوکز در بدن بهتر صورت می‌گیرد. افرادی که مبتلا به دیابت هستن و آملین استفاده نمی‌کنند، مقدار استفاده ‌شده برای این دسته از افراد کمتر می باشد.

این دارو نیاز است با استفاده از انسولین استفاده شود

نکته حائز اهمیتی که در راستای استفاده از این پکیج درمان برای دیابت در نظر گرفته می‌شود، این است که این دارو نیاز است با استفاده از انسولین استفاده شود تا بتواند میزان اوج قند خون را کمتر کند و همین طور سبب کم شدن نوسانات گلوکز می‌گردد و میزان سیری افراد را بیشتر می‌کند. به همین سبب می تواند کاهش وزن را به دنبال داشته باشند و در نهایت میزان انسولین غذا در هنگام خوردن کمتر می شود.

اشخاصی که دچار دیابت نوع یک هستند می توانند از پراملینتاید استفاده کنند و لازم است که سطح گلوکز خون آن‌ها به میزان نرمال برسد. اشخاص دیگری که دچار دیابت نوع ۲ می باشند لازم است قبل از غذا ۳ بار در روز از آن استفاده کنند و این امر می‌تواند میزان قند خون را کنترل کند.

ممکن است برخی از افرادی که دچار دیابت نوع یک هستند با استفاده از مصرف پراملینتاید  در کنار انسولین سبب هموگلیسمی ناشی از انسولین نیز شوند. یکی از اثرات جانبی این دارو نیز حالت تهوع در نظر گرفته شده است.

ترکیب داروها برای دیابت نوع ۲

چندین دارویی که در راستای دیابت با یکدیگر ترکیب می شوند عبارتند از:

 • گلیبورید/ متفورمین (گلوکوانس)
 • روزیگلیتازون/ متفورمین (آوانتام)
 • گلیپیزید/ متفورمین (متاگلیپ)
 • پیوگلیتازون/ متفورمین (آکتوپلاسمت)
 • متفورمین/ سیتاگلیپتین (جانومت)

استفاده از داروهای ترکیبی بالا می ‌توانند برای دیابت نوع ۲ مؤثر واقع شوند و در پکیج درمان دیابت جایگاهی دارند. مزیت استفاده از ترکیب این داروها این است که فرد مورد نظری که مبتلا به دیابت می باشد، در طول روز میزان قرص کمتری را استفاده می‌کند و همین طور سازگاری داروها با یکدیگر در بدن افراد عملکرد بهتری خواهد داشت.

با توجه به این‌که اثربخشی این دسته از داروها بیشتر می شود، هنگامی که پزشکان فوق‌تخصص از ابتلاء دیابت افراد آگاهی پیدا می کند، استفاده از این داروها را برای اشخاص خاصی در نظر می‌گیرند، همین طور به میزان دوزی که لازم است از این داروهای ترکیبی استفاده شود می‌تواند بهبود بخش باشد.

ترکیب داروها برای دیابت نوع ۲
ترکیب داروها برای دیابت نوع ۲

درمان دیابت با انسولین

همان‌ طور که می ‌دانید انسولین به ‌عنوان یک درمان اصلی در پکیج درمان دیابت نام‌گذاری شده است و هنگامی‌که شرایطی همانند رژیم غذایی کاهش وزن، ورزش، دارو های زبانی و دیگر موارد کنترل‌کننده دیابت نوع دوم نباشد، انسولین از این طریق می‌تواند یک اداری مؤثر واقع شود.

در حالتی انسولین می ‌تواند به ‌صورت ایده‌آل مورد استفاده واقع شود که به میزان طبیعی لوزالمعده گلوکز انسولین را ترشح کند. در نظر گرفتن این امر بسیار دشوار می باشد. کافی است گلوکز خون را کنترل کنید. لازم است که به موارد بسیاری در طول روز توجه داشته باشید و مواردی چون رژیم غذایی، ورزش، کنترل گلوکز خون در مغز می‌تواند مؤثر واقع می شود.

انسولین دارای هورمون‌ های متعددی می‌باشد که اغلب آن‌ها دارای فارماکوکینتیک هستند. این بدان معنی است که هنگامی‌که دارو تزریق می شود، اثرگذاری آن فوراً آغاز می‌شود و می‌ تواند تا مدت ‌ها بعد از تزریق نیز تاثیر داشته باشد.

انسولین ‌های موجود می تواند رژیم های غذایی را برای قند خون کنترل کند. حال اگر بخواهیم در رابطه با انواع انسولین‌های موجود و در دسترس بدانیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

انواع انسولین ها

یکی از انواع انسولین ها انسولینی است که می ‌تواند قدرت جذب بالایی داشته باشد و اصولاً فوراً بعد از تزریق می تواند، اثرگذاری خود را شروع کنند. اوج اثرگذاری این انسولین ها بعد از ۱ ساعت از تزریق می باشد و می ‌تواند زمانی  به مدت ۲ تا ۴ ساعت دوام داشته باشد. انسولین هایی که این دسته از خصوصیات را دارند و همانند انسولین لیسپرو، انسولین اسپارت، و انسولین گللیزین هستند.

از دیگر انواع انسولین ها این است که مصرف آن‌ها لازم است بعد از ۳۰ دقیقه مجدداً تکرار شود. زیرا اثرگذاری خود را بعد از ۳۰ دقیقه انجام می دهند و می‌توانند در مدت زمان ۲ تا ۳ ساعت به نهایت خود برسند و اثربخشی خود را تا مدت زمان ۳ تا ۶ ساعت حفظ کنند.

انسولین با تاثیرگذاری میان‌مدت

از دیگر انسولین ‌های موجود برای پکیج درمان دیابت انسولینی با تاثیرگذاری میان‌مدت می‌باشد. این دسته از انسولین ها می‌ توانند تا حدود ۲ الی ۴ میزان گلوکز خون را پایین بیاورد و بعد از گذشت ۴ تا ۱۲ ساعت نهایت تاثیرگذاری خود را شامل می شوند. سپس این دسته از انسولین می ‌تواند تاثیرگذاری خود را ۱۲ تا ۱۸ ساعت حفظ کند.

یکی دیگر از موارد انسولین در پکیج درمان دیابت انسولین با تاثیر گذاری بلندمدت می باشد که می ‌تواند آغاز تاثیرگذاری خود را از ۶ تا ۱۰ ساعت بعد داشته باشد. انسولین هایی که تاثیرگذاری بلندمدت دارند می توانند شامل انسولین گلارگین و دتمیر شوند. در نظر گرفتن این نوع از انسولین در طول ۲۴ ساعت می‌توانند میزان گلوکز خون را به‌ صورت یکنواخت کنترل کند و هیچ‌گونه تاثیرگذاری اوج یا کاملی را نداشته باشد.

درحال حاضر درحال مطالعه مقاله پکیج درمان دیابت هستید. با توجه به موارد ذکرشده عنوان کردیم که چه داروهایی می تواند در پکیج درمان دیابت جای‌گذاری شوند و این دسته از افراد با توجه به این داروها درمان مؤثری برای مشکلات خود داشته باشند.

انسولین با تاثیرگذاری میان‌مدت
انسولین با تاثیرگذاری میان‌مدت

روش‌های مختلف وارد کردن انسولین به بدن به صورت می باشد؟

در راستای این‌که در رابطه با موضوع پکیج درمان دیابت صحبت کنیم، انسولین یک داروی مهم و مؤثر به شمار می آید. حال برای امکان این‌که بتوان انسولین را به بدن وارد کرد، روش‌های متعددی وجود دارد:

قلم‌های انسولین آماده

از قرن بیستم فرمی که برای افراد دیابتی در نظر گرفته شد تا بتواند انسولین را به بدن خود تزریق کنند، استفاده از سرنگ و سوزن و انسولین و پدهای الکلی می بود. اما همان‌طور که می‌دانیم به دلیل این‌که لازم است در طول روز چندین بار از انسولین استفاده کنند، این شیوه بسیار سخت می باشد.

در نهایت سبب شد برای این‌که این دسته از افراد از پکیج درمان دیابت و انسولین استفاده کنند و به آسانی شرایط خود را برای تزریق انسولین فراهم کنند، استفاده از قلم‌های انسولین آماده ارائه شد.

برخی از سازندگان توانستند قلم ‌های انسولین آماده سیستم‌ های تزریقی ارائه کنند. در نظر گرفتن این نوع از ابزار همانند یک جوهر در قلم خودنویس می باشد و می‌ تواند همانند کارتریج انسولین را در قلم خود نگه دارد.

عموماً این دسته از قلم ‌های انسولین آماده، حاوی ۳۰۰ واحد انسولین هستند که به صورت خیلی راحت کاربرد دارند و می ‌توانند از طریق پیچاندن قلم و رسیدن آن به ته از تمامی انسولین موجود در آن استفاده کنند. نوک در نظر گرفته‌ شده برای این قلم سوزنی می باشد که می ‌تواند در تمامی نواحی تزریق شود.

قلم‌های انسولین آماده
قلم‌های انسولین آماده

پمپ‌های انسولین

یکی دیگر از انسولین‌ های موجود به شکل پمپ ساخته شده‌اند و از طریق یک باتری کار می‌کنند. این دسته از پمپ‌ های انسولین دارای چیپ کامپیوتری می باشند و برای پکیج درمان دیابت مهم شمرده می‌شود و می ‌تواند میزان انسولین دلخواه بیماران فراهم کنند.

اتصال این پمپ ‌های انسولین به لوله‌های پلاستیکی دارای یک میله باریک می‌باشد و سوزن مانند است که قسمت آخر آن از انسولین عبور می‌کند و این میله ای باریک می ‌تواند وارد پوست شود و تزریق انسولین را انجام بدهد.

لطفا جهت آگاهی بیشتر درباره راه های درمان دیابت، مقاله جراحی افراد دیابتی را مطالعه کنید.

پمپ مستقیم این دسته از انسولین ها به صورت 24 ساعته وارد بدن می ‌شود

پمپ مستقیم این دسته از انسولین ها به صورت 24 ساعته وارد بدن می ‌شود و با توجه به برنامه ‌ریزی‌ های در نظر گرفته ‌شده با یک مقدار ثابت می ‌تواند تزریق را برای این دسته از افراد برعهده داشته باشد و با توجه به عواملی همانند سطح فعالیت، میزان خواب و ورزش متعدد بیمار به میزان انسولین در طول دوره 24 ساعته موردنیاز بدن از طریق پمپ ‌های انسولین تأمین می‌گردد و می ‌تواند این قابلیت را برای افراد داشته باشد تا دوز تزریق و برنامه‌ریزی تغییرات آن ‌ها را داشته باشد.

برنامه‌ریزی که برای این پمپ‌های انسولین در نظر گرفته می‌شود، با توجه به وعده‌های غذایی فرد تعقیب می‌گردد و می‌تواند وارد بدن شود و میزان انسولین در نظر گرفته مصرف کربوهیدرات‌ها را پوشش می دهد. تکنولوژی مؤثری که برای ساخت این پمپ های انسولین تعبیه شده است، توانسته تقویت شده با سنسور نیز نام‌گذاری شود.

دستگاه‌های جدیدتر دیگری برای استفاده از سنسورهای پمپ انسولین می باشند که می تواند ارتباط مؤثری را با این دستگاه برقرار کنند. تأییدی که از طریق سازمان غذا دارو برای این پمپ انسولین در نظر گرفته توانسته آن را به‌ عنوان یک پکیج درمانی مؤثر برای دیابت عنوان کند.

پمپ مستقیم این دسته از انسولین ها به صورت 24 ساعته وارد بدن می ‌شود
پمپ مستقیم این دسته از انسولین ها به صورت 24 ساعته وارد بدن می ‌شود

جمع‌بندی مطالب

با توجه به این‌که اغلب افراد از مشکل دیابت رنج می‌برند، استفاده از راهکارهای مؤثر که به ‌عنوان پکیج درمان دیابت عمران می‌شود، بسیار مهم جلوه داده می شود. به همین دلیل از طریق ارائه مطالب بالا در تلاش بودیم تا در رابطه با پکیج درمان دیابت برای شما اطلاعاتی داشته باشیم.

در راستای این‌که بتوان اختلالات دیابت و قند خون خود را کنترل کنید، متخصصان غدد می ‌توانند راهنمایی مؤثری برای شما باشند و تحت درمان این دسته از متخصصین می‌توانید از پکیج درمان دیابت نیز استفاده کنید.

همین طور پزشکان خانواده، مراقبت‌های اولیه پزشکان و متخصصان داخلی دیگر و دیگر مواردی می توانند درمان خوبی برای افراد مبتلا به دیابت داشته باشند و مشکلات متعددی که اشخاص از دیابت نوع ۱ و ۲ دارند را برطرف کنند.

در این راستا استفاده از رژیم غذایی مناسب و ورزش نکته حائز اهمیتی است که به‌ عنوان پکیج درمان دیابت ذکر می شود. امیدواریم که با استفاده از مطالب بالا اطلاعات مؤثری را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

در انتهای این مقاله شما را دعوت می کنیم به مطالعه مقالات زیر:

 • پرسش و پاسخ جراحی اسلیو
 • عمل حلقه معده در شیراز
دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کامرانی
کامرانی
2 سال قبل

واقعا دیابت بیماری خطرناکیه

سعیده
سعیده
2 سال قبل

من 6 ماهه به دیابت مبتلا شدم 🙁

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید