میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

فهرست مطالب

در این مقاله می خواهیم راجع به میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک صحبت کنیم تا بتوانید به راحتی از این رژیم غذایی استفاده کنید و کاهش وزن داشته باشید.

در مقاله قبل، عسل در رژیم کتوژنیک را بررسی کردیم.

مقدمه

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک
میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

اینفوگرافیک میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

اینفوگرافیک میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک
اینفوگرافیک میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

چون رعایت رژیم به صورت سر خود ممکن است باعث کمبود ویتامین و مواد ضروری دیگر در بدن شما شود. بنابراین قبل از شروع هرگونه رژیم غذایی بهتر است با پزشکان متخصص مانند دکتر سلیمی مشورت کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان دیابت بدون دارو دیدن کنید.

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک کدامند؟

 1. هلو 
 2. آووکادو
 3. تمشک 
 4. توت فرنگی
 5. طالبی 
 6. هندوانه
 7. میوه ستاره
 8. گوجه فرنگی ای
 9. لیمو ترش

در این مطلب در مورد موضوعات زیر صحبت خواهیم کرد که عبارت اند از:

رژیم کتوژنیک چیست؟

میوه هایی که مصرف آن ها در رژیم کتوژنیک مجاز است کدام اند؟

چاقی چیست؟

BMI چیست؟

کلاس بندی چاقی با به کار گیری BMI

آیا افرادی که BMI آن ها عدد۳۰ می باشد کاندیدای جراحی چاقی هستند؟

جراحی چاقی چیست؟

مزایای جراحی چاقی چیست؟

حقایقی راجع به جراحی چاقی

چرا رژیم کتوژنیک سریع ترین رژیم برای کاهش وزن است؟

مزایای رژیم کتوژنیک

چگونه رژیم کتوژنیک باعث لاغری سریع می شود؟

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

سخن پایانی

 

رژیم های غذایی مانند رژیم میوه، برای کاهش وزن بسیار مناسب هستند؛ به شرطی که زیر نظر مستقیم پزشکان به صورت اصولی از آن ها پیروی کنید.

 

رژیم کتوژنیک چیست؟

معمولا افراد برای کاهش وزن در گام اول از انواع رژیم غذایی استفاده می کنند. رژیم کتوژنیک یکی از انواع گوناگون رژیم های غذایی می باشد که در آن استفاده از غذاهای چرب متداول می باشد و مصرف کربوهیدرات ها به حداقل می رسد و محدودیت های زیادی برای کربوهیدرات ها اعمال می شود.

همچنین افراد چاق برای اینکه با شتاب بیشتری به وزن دلخواه خود برسند و کاهش وزن سریع داشته باشند از این رژیم بی نظیر استفاده می کنند.

رژیم کتوژنیک چیست؟
رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم های فراوانی وجود دارند که مصرف کربوهیدرات در آن ها نیز بسیار ناچیز است اما رژیم کتوژنیک از همه مواردی که تا به حال امتحان کرده اید تأثیر گذارتر می باشد و مزایای بیشتری برای بدن شما به ارمغان می آورد. در ضمن اشخاصی که دچار بیماری های ناشی از چاقی هستند مانند:

دیابت، فشار خون، سندرم متابولیک، سکته قلبی، سکته مغزی، چربی خون و سرطان و … هستند می توانند با استفاده از این برنامه غذایی فوق العاده به بهبود خود کمک کنند. همچنین بهتر است بدانید در این برنامه غذایی فوق العاده حدود ۵۰تا ۲۰درصد در روز کربوهیدرات مصرف خواهید کرد.

در رژیم کتوژنیک از چربی بالا استفاده می شود و مصرف پروتئین نیز در آن برای افراد متوسط است، اما استفاده از کربوهیدرات ها در آن بسیار ناچیز است.

درشت مغذی هایی که در این رژیم غذایی استفاده می شوند چربی، پروتئین و کربوهیدرات را با درصدهای مختلفی درون خود جای می دهند که عبارت اند از:
 • ۵۵تا۶۰درصد چربی
 • ۳۰تا ۳۵درصد پروتئین
 • ۱۰تا ۵درصد کربوهیدرات

برای اینکه بهتر متوجه شوید بهتر است مثالی بیاوریم، مثلا اگر فردی به طور روزانه ۲۰۰۰کیلوکالری مصرف کند ۲۰تا ۵۰گرم آن را می تواند از کربوهیدرات ها استفاده کند.

همچنین شایسته است بگوییم که در سال ۱۹۲۱ به عنوان اولین بار در تاریخ از این رژیم غذایی برای بهبود مریضی صرع استفاده می کردند، اما امروزه یک فرمول اصولی و تخصصی برای کاهش سریع وزن می باشد. بهتر است قبل از هر گونه اقدامی با پزشکان حاذقی مانند دکتر سلیمی صحبت و مشورت کنید.

میوه هایی که مصرف آن ها در رژیم کتوژنیک مجاز است کدام اند؟

در این رژیم غذایی اغلب از میوه هایی استفاده می شود که علاوه بر تامین مواد ضروری برای بدن به کاهش وزن افراد نیز کمک می کنند، بنابراین در این مطلب چند نمونه از میوه های مورد استفاده در این رژیم غذایی را برای شما نام می بریم تا به راحتی آن ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید:

آووکادو

همه ما می دانیم که این میوه خوش طعم به عنوان یک میوه بیولوژیکی شناخته می شود؛ اما برخی اوقات آن را در دسته سبزیجات و با همین عنوان مورد استفاده قرار می دهند، ولی در واقع آووکادو یک نوع از بهترین میوه ها به حساب می آید. کسانی که در نواحی مختلف بدن خود چربی فراوانی دارند و دچار چاقی هستند بهتر است این میوه عالی را در سبد غذایی خود قرار دهند.

آووکادو
آووکادو

چون از چربی های مفید زیادی تشکیل شده است و گزینه مناسبی برای رژیم کتوژنیک می باشد. همچنین میزان کربوهیدرات در این میوه بسیار کم است و فقط دارای ۸.۵ گرم  کربوهیدارات و حدود ۷ گرم فیبر در هر ۱۰۰گرم از آن می باشد. در میوه آووکادو می توانید انواع گوناگون مواد مغذی را مشاهده کنید مانند: پتاسیم، فولات، ویتامین C و ویتامین K

توت فرنگی

این میوه علاوه بر اینکه دارای مزایای زیادی برای درمان افراد می باشد از طعم بی نظیری برخوردار است و از میوه های مغذی می باشد. به این خاطر که در میوه میوه مقدار کربوهیدرات بسیار ناچیز است و در عوض فیبر فراوانی دارد از آن در رژیم غذایی کتوژنیک به صورت مستمر استفاده می شود.

توت فرنگی
توت فرنگی

اما بهتر است بگوییم که در هر ۱۵۲ گرم توت فرنگی می توانید به ۱۱.۷ گرم کربوهیدرات و ۳ گرم فیبر دسترسی داشته باشید؛ علاوه بر این ویژگی بسیاری از ریز مغذی های مهم برای بدن در این میوه وجود دارند که فولات، منگنز و ویتامینC  برخی از آن ها هستند.

هندوانه

هندوانه از میوه های آبدار و خوش عطر است که آب فراوانی در خود جای داده است، به همین علت برای هیدراته کردن بدن یکی از عالی ترین گزینه ها می باشد و از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک است.

این میوه نسبت به میوه های گفته شده دارای کم ترین میزان از کربوهیدرات ها می باشد و هر ۱۵۲ گرم از آن دارای ۱۱.۵ گرم کربوهیدرات و ۰.۵ گرم پروتئین است. که اگر بخواهیم میزان خالص آن را حساب کنیم حدود ۱۱ گرم است.

چون که فیبرها جذب بدن نخواهند شد. از آنجایی که استفاده از کربوهیدرات ها در رژیم غذایی کتوژنیک محدودیت های زیادی دارد پس استفاده از هندوانه بستگی به مواد انتخابی شما در طی یک روز دارد و ممکن است بتوانید برش های کوچکی از این میوه آبدار را در طول روز به مصرف برسانید. پس استفاده از این میوه به خودتان بستگی دارد.

پیشنهاد می کنیم از پست کالری هندوانه دیدن کنید.

هندوانه
هندوانه

چون می توانید به گونه ای برنامه ریزی کنید که خوردن تکه ای از هندوانه رژیم شما را خراب نکند و کربوهیدرات اضافی جذب نکنید. این میوه دارای مقادیر فراوانی از ویتامین ها و مواد معدنی است مانند:

پتاسیم، مس و ویتامین C. در ضمن این میوه عالی حاوی میزان شایان توجهی لیکوپن می باشد که یک مخلوط گیاهی آنتی اکسیدانی است و برای بهبود و پیشگیری از بیمارهای گوناگون کمک زیادی می کند. همچنین برای بهبود آسیب های سلولی نیز کارآیی فراوانی دارد.

گوجه فرنگی

از گوجه فرنگی هیچگاه به عنوان میوه استفاده نشده است و از نظر عموم نوعی از سبزیجات می باشد، اما این تفکر اشتباه است، چون حتی از نظر گیاه شناسان نیز گوجه فرنگی میوه به حساب می آید.

گوجه فرنگی
گوجه فرنگی

همچنین این میوه از کربوهیدرات کمی برخوردار است و به راحتی در طبقه بندی میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک قرار می گیرد. هر ۱۸۵ گرم از این میوه حاوی ۷ گرم کربوهیدرات و  ۲ گرم فیبر می باشد. همچنین میزان کالری در آن پایین است و ترکیبات گیاهی مفیدی را درون خود جای داده است مانند: لیکوپن، بتاکاروتن و نارینژنین

لیمو ترش

این میوه جزو مرکبات پرطرفدار است و یک طعم دهنده طبیعی به انواع غذاها می باشد و از آن برای درست کردن نوشیدنی ها، غذاها و دسرها به خوبی استفاده می شود، چون دارای عطر بی نظیری می باشد و مزه ای ترش و دلپذیر به انواع غذاها می دهد. هر عدد لیموترش حاوی ۵.۵ گرم کربوهیدرات و ۱.۵ گرم فیبر است. برای همین لیمو نیز جزو میوه هایی است که مصرف آن در رژیم غذایی مانعی ندارد و به کاهش وزن کمک زیادی می کند

لیمو ترش
لیمو ترش

لیمو ترش پکتین فراوانی دارد که جزو فیبرها می باشد، پکتین میزان قند خون را به طور ثابت نگه می دارد و با التهابات مبارزه می کند؛ به خاطر همین سرعت رشد سلول هایی سرطانی را نیز کاهش می دهد. لیمو ترش از مواد مغذی فراوانی تشکیل شده است مانند: پتاسیم، ویتامینC، ویتامینB۶

هلو

هلو یکی از خوش طعم ترین میوه ها می باشد و عطر خاصی دارد. این میوه هسته متوسطی دارد و طعم آن شیرین است و دارای پوستی نازک و پرزدار می باشد که بسیار محبوب است.

این میوه نیز به خاطر کربوهیدرات پایین در دسته بندی میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک قرار گرفته است؛ زیرا هر ۱۵۴ گرم هلو از  ۱۴.۷ گرم کربوهیدرات و ۲.۵ گرم فیبر تشکیل شده است.

هلو
هلو

پس باید رژیم غذایی خود را به گونه ای تقسیم بندی کنید که خوردن برشی از هلو شما را از هدفتان که لاغری می باشد دور نکند. هلو ریز مغذی های فراوانی دارد مانند: پتاسیم، نیاسین، ویتامین C ، ویتامین A

تمشک

تمشک نیز به نوعی توت محسوب می شود و یکی از پرطرفدارترین انواع آن می باشد، چون بسیار سالم است و قابلیت گنجانده شدن در رژیم کتوژنیک را دارد؛ بهتر است بگوییم هر ۱۲۳ گرم از این میوه ۱۵ گرم کربوهیدرات و ۸ گرم فیبر را درون خود جای داده است

تمشک
تمشک

همچنین در همین مقدار گفته شده انواع مواد مهم دیگر مانند مس، منگنز، ویتامینC و ویتامینK نیز به مقدار فراوانی وجود دارد. در ضمن تمشک از آنتی اکسیدان های بسیار زیادی تشکیل شده است و از التهابات ایجاد شده به خوبی می کاهد و از مبتلا شدن به بیماری های مزمن جلوگیری می کند.

طالبی

طالبی نیز جزو میوه های آبدار و گوشتی است و با میوه هایی همچون خربزه و هندوانه ارتباط تنگاتنگی دارد. هر ۱۵۶ گرم از این میوه از ۱۲.۷ گرم کربوهیدرات و ۱.۵ گرم فیبر تشکیل شده است. بنابراین تقریبا کربوهیدرات کمی دارد و برای رژیم افراد چاق مناسب است.

طالبی
طالبی

زیرا فقط یک وعده از آن فولات، ویتامینK و پتاسیم را با دوز مناسب به بدن مصرف کنندگان می رساند. همچنین یکی از منابع عالی برای دریافت بتاکاروتن است؛ بتاکاروتن از انواع رنگدانه های گیاهی می باشد که توسط آن عملکرد سیستم ایمنی بهبود پیدا می کند و نقش مهمی در سلامتی چشم ها دارد. پس می توانید از طالبی نیز در برنامه غذایی خود استفاده کنید و نگران افزایش وزن نباشید.

میوه ستاره ای

میوه ستاره ای با عنوان ستاره سان_Caramcola شناخته می شود و شکل آن شبیه به ستاره می باشد. این میوه گرمسیری است و زادگاه آن مناطق جنوب شرقی آسیا است؛ این میوه مانند دیگر میوه ها معروف و محبوب نیست اما استفاده از آن در طبقه بندی میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک خالی از لطف نمی باشد،

میوه ستاره ای
میوه ستاره ای

چون کربوهیدرات کمی دارد و برای از بین بردن اضافه وزن مفید است، هر ۱۰۸ گرم میوه ستاره ای از ۷.۳ گرم کربوهیدرات و ۳ گرم فیبر تشکیل شده است. همچنین سرشار از مواد مغذی دیگر است مانند: مس، پتاسیم، اسید پانتوتئیک و ویتامینC

چاقی چیست؟

حال که راجع به میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک صحبت کردیم بهتر است در مورد بیماری چاقی و راه های درمان آن صحبت کنیم تا بهترین راه کاهش وزن را به راحتی انتخاب کنید.

چاقی یک نوع بیماری می باشد و به افرادی چاق گفته می شود که در نواحی مختلف بدن آن ها توده های چربی انباشته شده باشد، تجمع چربی ها در اندام های مختلف باعث افتادگی و شل شدگی پوست افراد می باشد که اصلا صورت خوشی ندارد.

چون افراد چاق پیوسته از ظاهر اندام خود شکایت می کنند و ناراضی هستند؛ به همین علت به دنبال راه حل های مختلفی از جمله رژیم های غذایی مانند کتوژنیک و جراحی های چاقی می روند تا از شر چربی های اضافه خود خلاص شوند و اعتماد بنفس از دست رفته خود را بار به دست بیاورند.

البته افرادی که BMI  یا شاخص توده بدنی آن ها از حد نرمال بسیار بیشتر باشد می توانند به جای رژیم غذایی از جراحی های چاقی استفاده کنند. چون برای نتیجه گرفتن از رژیم غذایی باید زمان زیادی صرف کنند.

همچنین ممکن است وسط گرفتن رژیم کم بیاورند و توانایی ادامه دادن نداشته باشند برای همین برای آن ها انواع جراحی های چاقی کازسازتر است. در ادامه به تشریح BMI می پردازیم تا به طور کامل تر با آن آشنا شوید.

BMI چیست؟

برای اینکه بافت یا توده چربی افراد مختلف محاسبه شود از فاکتورهای مهمی استفاده می شود که قد و وزن و جنسیت می باشند. به این روند محاسبه BMI  یا شاخص توده بدنی گفته می شود که عدد به دست آمده در آن در اشخاص مختلف متفاوت است.

BMI چیست؟
BMI چیست؟

همچنین از مهم ترین شاخص هایی که برای انجام جراحی چاقی مهم است همین موضوع می باشد. چون عدد به دست آمده نشان دهنده میزان اضافه وزن و وضعیت جسمی بیماران می باشد. علاوه بر استفاده از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک می توانید از جراحی چاقی نیز استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

کلاس بندی چاقی با به کار گیری BMI

حال که با نحوه محاسبه شاخص توده بدنی آشنا شدید بهتر است بگوییم که بالا بودن و پایین بودن آن هر کدام به صورت جداگانه مشکل محسوب می شود و ضعیفی بدن افراد را به نمایش می گذارد.

اگر BMI  شما از حد نرمال فراتر برود به عنوان یک زنگ خطر می باشد که بدن دیگر در محدوده سالم خود قرار ندارد و ممکن است این وضعیت برای سلامتی خطرآفرین باشد.

کلاس بندی چاقی با به کار گیری BMI
کلاس بندی چاقی با به کار گیری BMI

همچنین توسط شاخص توده بدنی افراد را به چهار دسته تقسیم بندی می کنند که نام دسته بندی ها چاق، لاغر، نرمال و سالم می باشد. همچنین توسط BMI  کلاس چاقی بیماران به راحتی مشخص می شود که به ترتیب زیر است:

 • ۳۰تا ۳۴.۹_ چاقی درجه یک می باشد که جزو چاقی های کم خطر است.
 • ۳۵تا ۳۹.۹_ چاقی کلاس۲ که میزان خطر آن متوسط است.
 • بیشتر از ۴۰سال_ چاقی کلاس۳ که بسیار خطرآفرین می باشد.
 • بیمارانی که BMI آن ها بالاتر از ۴۰ باشد بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر و مرگ و میرهای ناشی از چاقی هستند. این افراد در چاقی کلاس۴ قرار می گیرند که نام دیگر آن چاقی شدید بالینی می باشد.

آیا افرادی که BMI  آن ها عدد۳۰ می باشد کاندیدای جراحی چاقی هستند؟

بهتر است بگوییم خیر! چون در جهان امروزی هر چقدر که پیشرفت حاصل شود و در انواع جراحی های چاقی فناوری و تکنولوژی جدید به کار گرفته شود باز هم پزشکانی مانند دکتر سلیمی جراحی چنین افرادی را قبول نخواهند کرد.

هر چند که جراحی چاقی نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است و امروزه در سطح کیفی بالایی انجام می گیرد که سبب می شود افراد در شرایط امن تری به لاغری و کاهش وزن بپردازند اما باز هم دلیل موجهی برای جراحی افرادی که شاخص توده بدنی۳۰ دارند نمی باشد.

چون پایین بودن BMI  ممکن است برای بیماران پس از جراحی نتیجه عکس داشته باشد و خطرات آن بیشتر از مزایای آن باشد. بنابراین معمولا افرادی که دارای شاخص توده بدنی به شکل زیر هستند می توانند عضو کاندیدای جراحی چاقی قرار بگیرند که عبارت اند از:

 • BMI۴۰: حتی کسانی که شاخص توده بدنی آن ها بیشتر از ۴۰ باشد نیز در این دسته قرار می گیرند.
 • BMI ۳۵_۴۰: افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بالا است اما احتمال دارد به یکی از بیماری های ناشی از چاقی دچار شوند، مانند: دیابت به خصوص دیابت نوع ۲ ، آپنه خواب، فشار خون بالا، اختلالات دستگاه گوارش، کبد چرب غیر الکی، بیماری های قلبی و…
 • BMI بین ۳۰_ ۳۵: افرادی که دارای این شاخص توده بدنی هستند نیز می توانند با مراقبت های بیشتر تحت جراحی چاقی قرار بگیرند.

جراحی چاقی چیست؟

حال که با شاخص توده بدنی به طور مفصل تری آشنا شدید بهتر است بدانید که جراحی چاقی چیست و چرا انجام می شود پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید. افرادی که دارای اضافه وزن بیش از حد هستند و یا به عبارتی BMI آن ها از حد نرمال بیشتر شده است می توانند جراحی چاقی را انجام بدهند.

با استفاده از روش های گوناگونی که در جراحی چاقی استفاده می شود اشتهای افراد به میزان شایان توجهی کاهش پیدا می کند و دیگر قادر نیستند مانند گذشته به پرخوری بپردازند.

بلکه باید با وعده های غذایی پرحجم خداحافظی کنند و فقط به اندازه نیاز غذا بخورند. معمولا پس از جراحی های چاقی هورمون گرسنگی بسیار کمی در بدن بیماران ترشح می شود و میل چندانی به خوردن غذا ندارند.

همچنین با خوردن وعده های غذایی کم حجم نیز به سرعت احساس سیری می کنند و قادر نیستند غذای بیشتری تناول کنند. در جراحی های چاقی اقداماتی بر روی دستگاه گوارش صورت می گیرد و باعث می شود میزان کالری دریافتی بدن بسیار پایین بیاید.

جراحی چاقی یکی از بهترین روش های لاغری می باشد که برای بیماران با BMI بالا بسیار مناسب است

برای همین جراحی چاقی یکی از بهترین روش های لاغری می باشد که برای بیماران با BMI بالا بسیار مناسب است. چون این گونه بیماران از اضافه وزن خود راضی نیستند و به دنبال راه های قطعی درمان می گردند تا بتوانند از شر چربی های انباشته شده خود خلاص شوند؛ وزن بیش از حد علاوه بر اینکه افراد را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناک و مرگ بار قرار می دهد سبب می شود تا آن ها نتوانند به انجام کارهای ساده خود بپردازند؛

جراحی چاقی یکی از بهترین روش های لاغری می باشد که برای بیماران با BMI بالا بسیار مناسب است
جراحی چاقی یکی از بهترین روش های لاغری می باشد که برای بیماران با BMI بالا بسیار مناسب است

همچنین نسبت به افراد عادی تحرک پایینی دارند و کارهای روزانه خود را نیز با دشواری و کندی انجام می دهند. به همین خاطر جراحی چاقی یکی از مناسب ترین راه حل ها برای کاهش وزن سریع می باشد، به گونه ای که در این روش چاقی غیر قابل بازگشت است و بیماران با خیال راحت می توانند تا آخر عمر بدون نگرانی غذاهای دلخواه خود را تناول کنند.

البته استفاده از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک در کنار این جراحی ها می تواند برای کم کردن وزن بسیار کمک کننده باشد.

مزایای جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی برای افراد چاق یک گزینه مناسب برای لاغری می باشد، چون پس از انجام آن به طور خودکار کالری دریافتی بدن بیماران کاهش پیدا می کند؛ در ادامه مزایای جراحی چاقی را برای شما شرح می دهیم که عبارت اند از:

کاهش وزن سریع

همان طور که می دانید یکی از مهم ترین مزایای این جراحی کاهش وزن چشمگیر در کم ترین زمان ممکن است برای همین در جهان امروزی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. شایسته است بدانید که پس از انجام عمل چاقی کاهش وزن شما به آرامی صورت می گیرد و نمی توانید به یک باره شاهد کم کردن وزن خود باشید، چون این پروسه زمان بر است.

ولی پس از لاغری وزن به دست آمده شما دائمی است و دیگر نمی توانید مانند گذشته وزن اضافه کنید و دچار چاقی شوید.

البته پروسه کاهش وزن پس از جراحی مانند برخی رژیم های غذایی زمان زیادی احتیاج ندارد و زودتر از روش های دیگر به نتیجه مطلوب می رسید؛ پس از جراحی در دستگاه گوارش شما تغییراتی ایجاد می شود که سبب کاهش اشتها و کم خوری می باشد، برای همین با وعده های غذایی کم حجم به سرعت سیر می شوید و به این ترتیب به صورت روزانه وزن زیادی را از دست می دهید.

بهبود بیماری های ناشی از چاقی

چاقی یک نوع بیماری است که خود سبب ایجاد انواع بیماری های گوناگون می شود که بسیار خطرآفرین هستند و احتمال دارد باعث مرگ بیماران شوند. همچنین افراد چاق بیشتر از افراد عادی در معرض مرگ و میرهای ناشی از بیماری های چاقی هستند.

اما با انجام جراحی چاقی توسط پزشک های حرفه ای مانند دکتر سلیمی می توانید سلامتی کامل خود را به دست بیاورید. بیماری های ناشی از چاقی عبارت اند از:
 • کلسترول بالا
 • دیابت نوع۲
 • مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس
 • فشار خون بالا
 • سندرم پلی کستیک تخمدانی(PCOS)
 • آرتروز یا درد مفاصل
 • مشکلات چشمی
 • میگرن
 • افسردگی
 • و…

بهبود کیفیت زندگی

یکی دیگر از مزایای جراحی چاقی بهبود کیفیت زندگی می باشد که بسیار حائز اهمیت است، چون پس از جراحی به اندازه غذا خوردن و کم خوری عادت می کنید و همین روند را تا انتها در پیش می گیرید  که سبب می شود تا وزن شما در یک حد مشخصی تثبیت شود و درگیر بیماری های گوناگون که با چاقی ارتباط دارند نشوید. همچنین کیفیت زندگی شما افزایش می یاید و همزمان تغییر سبک زندگی خود را احساس می کنید.

بهبود وضعیت روحی افراد

پس از اینکه سبک زندگی شما تغییر پیدا کرد و کاهش وزن چمشگیری داشتید ناخودآگاه اعتماد بنفس بیشتری پیدا می کنید و از گوشه گیری و فرار از اجتماع که در گذشته دچار آن بودید نجات پیدا خواهید کرد؛ چون به وزن دلخواه و تناسب اندام می رسید و دیگر دلیلی برای خودکم بینی وجود ندارد، بلکه عزت نفس شما نیز افزایش پیدا می کند.

بهبود وضعیت مالی

شاید تعجب کنید و از خود بپرسید که جراحی چاقی چه ارتباطی به وضعیت مالی دارد، اما بهتر است بدانید که جراحی چاقی روی وضعیت مالی و پس انداز شما تأثیرات زیادی می گذارد.

چون افراد چاق علاقه فراوانی به خوردن انواع فست فودها و غذاهای بیرونی دارند، برای همین بخش قابل توجهی از درآمد خود را صرف غذاهای دلخواه خود می کنند که با انجام جراحی چاقی دیگر میل چندانی به چنین غذاهایی پیدا نخواهند کرد و هزینه هایی که صرف چنین اموری می شد را می توانند پس انداز کنند.

البته هزینه های دیگری مانند هزینه درمان بیماری های ناشی از چاقی نیز از دوش بیماران برداشته می شود؛ چون درمان این گونه مریضی های خطرناک هزینه های فراوانی را برای افراد به دنبال دارد ؛ بنابراین جراحی چاقی به کمک پزشک های توانمندی همچون دکتر سلیمی می تواند شما را به یک باره از پرداخت هزینه های اضافی نجات دهد و به پس انداز و صرفه جویی شما کمک شایان توجهی بکند.

شکستگی غضروف و استخوان ها

همان طور که قبلا نیز بیان کردیم چاقی برای افراد بیماری های زیادی را به همراه می آورد که یکی از آن ها شکستن استخوان ها می باشد. چون اسکلت بدن نیز تا یک جایی می تواند وزن بدن را تحمل کند و اگر به آن فشار بیش از حد وارد شود به مرور زمان ترک برمی دارد و به یک باره می شکند که اصلا صورت برای بیماران ندارد و بسیار دردناک است.

شکستگی غضروف و استخوان ها
شکستگی غضروف و استخوان ها

بنابراین اگر BMI شما نرمال نیست و جزو افراد چاق محسوب می شوید بهتر است برای درمان خود با پزشک هایی مانند دکتر سلیمی راجع به جراحی چاقی مشورت کنید و در کنار این عمل جراحی از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک استفاده کنید.

حقایقی راجع به جراحی چاقی

چاقی فقط ظاهر افراد را به نمی ریزد، بلکه یک مریضی متابولیکی است و به این خاطر که متابولیسم آن ها به دلیل چاقی پایین می آید، حتی اگر وعده های غذایی کم حجم را مصرف کنند باز هم وزن آن ها ثابت می ماند و فقط مقدار کمی وزن کم می کنند.

پس با استفاده از جراحی چاقی به کمک بهترین جراحان مانند دکتر سلیمی می توانید از تغییرات متابولیکی جلوگیری کنید، چون پس از عمل وعده های غذایی شما حجم بسیار کمی پیدا می کند و با همان حجم کم سیر می شوید.

همچنین عمل چاقی دوران نقاهت بسیار کمی دارد و پس از دوتا چهار هفته می توانید به شغل خود مشغول شوید. همچنین جای بخیه نیز پس از جراحی از بین می رود و هیچ خللی به زیبایی نواحی شکم بیماران وارد نمی شود.

زمانی که ۱ تا ۲ ماه از جراحی شما گذشت به مرور زمان به کم خوری عادت می کنید

پس جای نگرانی نیست. درضمن زمانی که ۱ تا ۲ ماه از جراحی شما گذشت به مرور زمان به کم خوری عادت می کنید و حتی به آهستگی غذا خوردن نیز علاقه مند می شوید.

درست است که جراحی چاقی یک نوع عمل زیبایی است اما اگر شاخص توده بدنی شما بالای عدد ۴۰ باشد می توانید بخشی از هزینه های خود را از بیمه دریافت کنید و در هزینه های جراجی خود صرفه جویی کنید.

همچنین بهتر است بگوییم که عمل چاقی مانند یک مسیر می باشد که باید تا رسیدن به مقصد صبور باشید و به توصیه پزشکان متخصص مانند دکتر سلیمی عمل کنید تا بتوانید به نتیجه مطلوب برسید و تناسب اندام را تجربه کنید. در کنار این جراحی ها استفاده از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک را فراموش نکنید.

چرا رژیم کتوژنیک سریع ترین رژیم برای کاهش وزن است؟

این رژیم لاغری طرفداران بسیاری در جهان دارد و برای همه نوع افرادی مناسب است، مثلا برای افرادی که تحت جراحی چاقی قرار گرفته اند نیز مناسب است و می توانند از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک استفاده کنند.

اما این رژیم برای کسانی که از رعایت رژیم های دیگر شکست خورده اند و حتی برای افرادی که به دلیل رفتن به یک مهمانی می خواهند وزن کم کنند بسیار مناسب است و باعث ایجاد نتیجه دلخواه می شود.

همچنین روش های فراوانی برای لاغری و کاهش وزن وجود دارند، مانند انواع قرص های لاغری غیر مجاز که مصرف آن ها از نظر پزشکانی همچون دکتر سلیمی پیشنهاد نمی شود؛

زیرا عوارض بسیار زیادی برای بیماران در پی دارند که ممکن است جبران ناپذیر باشند. هرچند که شاید این قرص ها سبب لاغری شوند اما دوران نقاهت آن ها به قدری طولانی است که اغلب بیماران از ادامه درمان نا امید می شوند.

از طرفی رژیم های کاهش وزن سریع بسیار زیاد هستند و در انواع گوناگونی وجود دارند. اما بیشتر آن ها فقط برای تبلیغات و تجارت هستند و هیچ فایده ای برای کاهش وزن ندارند؛

همچنین هیچ پزشکی حاضر به تایید چنین رژیم های غذایی نیست. در این میان فقط تعداد کمی از رژیم های کاهش وزن سریع ورست و اصولی هستند و به صورت تخصصی تنظیم شده اند که رژیم کتوژنیک سریع ترین و بهترین آن ها برای کم کردن وزن می باشد.

مزایای رژیم کتوژنیک

یکی از مهم ترین مزایایی که این رژیم غذایی به همراه دارد بهبود بیماری هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک می باشد، همچنین برای از بین بردن آکنه های پوستی نیز تأثیر بسزایی دارد، موارد گفته شده برای خانم ها بسیار مهم هستند برای همین درمان این بیماری ها یکی از بزرگ ترین دستاوردهای افراد طی رعایت رژیم کتوژنیک می باشد؛ در ادامه مزایای دیگر این رژیم غذایی را برای شما شرح می دهیم که عبارت اند از:

رژیم و کاهش وزن

معمولا یکی از اساسی ترین مزایای هر گونه رژیم غذایی کاهش وزن و لاغری سریع می باشد تا افراد بتوانند با شتاب بیشتری به تناسب اندام برسند و از شر چربی های اضافی خود خلاص شوند. این رژیم در مقایسه با رژیم های دیگر می تواند در ۳ تا ۶ ماه اول کاهش وزن بیشتری در شما ایجاد کند.

دلیل این ویژگی آن می باشد که بدن افراد به کالری فراوانی نیاز دارد تا قادر باشد چربی های موجود در نواحی مختلف بدن را به انرژی تبدیل کند؛ در صورتی که کالری بسیار کمتری در بدن نیاز است تا کربوهیدرات ها به انرژی تبدیل شوند.

طبق پژوهش ها و تحقیقات فراوان و سطح بالای پزشکان رژیم هایی که در آن ها از کربوهیدرات ناچیزی استفاده می شود از دیگر رژیم ها تأثیرگزاری بیشتری برای لاغری و کاهش وزن دارند و این موضوع در شرکت کنندگان در پژوهش ها به وضوح مشاهده شده است.

مقاومت در مقابل سرطان

در بدن همه ما انسولین به صورت طبیعی وجود دارد که باعث می شود قندهای موجود در بدن ذخیره شوند و یا از آن ها به عنوان سوخت استفاده شود؛ زیرا انسولین یک هورمون می باشد. بنابراین میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک سبب می شوند تا قند خون شما به عنوان سوخت با شتاب بالاتری در بدن به مصرف برسند و هرگز ذخیره نشوند.

پس انسولین موجود در بدن نیز کمتر از گذشته تولید می شود و بدن احتیاجی به انسولین فراوان ندارد. این جریانی که در بدن شما اتفاق می افتد باعث می شود تا رشد سلول های سرطانی با سرعت کم تری انجام بگیرد و یا از ساخته شدن آن ها در بدن پیشگیری شود و در مقابل چنین آسیب هایی مقاوم باشید. اما توصیه می شود تحقیقات دیگری نیز در این زمینه انجام شود.

بیماری های قلبی

در این برنامه غذایی بی نظیر میزان چربی دریافتی بالا است اما به گونه است که چربی های بد خون از بین می روند و چربی های خوب افزایش پیدا می کنند؛ چون این یکی از خاصیت های مهم میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک می باشد.

این موضوع به این خاطر اتفاق می افتد که این رژیم فوق العاده باعث می شود میزان انسولین تولیدی در بدن افراد کاهش چشمگیری داشته باشد و در نتیجه کلسترول خون نیز در یک حد مشخص و ثابتی قرار می گیرد. پس به طور خودکار از به وجود آمدن بیماری های قلبی در بدن شما جلوگیری می شود، مانند: فشار خون بالا، نارسایی قلبی، شریان های سخت شده و…

مقابله با آکنه

پوست شما و کربوهیدرات ها با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند. پس کاهش مصرف کربوهیدرات ها به سلامت پوست کمک قابل توجهی خواهد کرد. به این صورت که در این رژیم میزان انسولین تولید شده در بدن تا میزان زیادی کم می شود و ترشح برخی هورمون های دیگر نیز کاهش می یابد و به این ترتیب از شیوع بی رویه آکنه و انواع مریضی های دیگر پیشگیری می شود.

کنترل دیابت و قند خون

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک باعث می شوند تا هم به وزن دلخواه خود برسید و هم از شیوع برخی بیماری های خطرناک و مرگبار مانند دیابت نوع ۲ پیشگیری می نماید، چون با رعایت این رژیم میزان گلوکز در بدن افراد کنترل و تثبیت می شود و ترشح هورمون انسولین در خون نیز کمتر می شود. در این مطلب به کسانی که به بیماری دیابت دچار هستند پیشنهاد می شود تا در صورت استفاده از رژیم کتوژنیک با پزشک معالج خود مانند دکتر سلیمی مشورت کنند.

درمان صرع

همان طور که در پاراگراف های قبلی گفتیم این رژیم غذایی در سال ۱۹۲۱ به عنوان یک درمان اصولی برای مرض صرع استفاده می شد و بروز تشنج در بیماران را کنترل می کرد؛

هم اکنون این رژیم برای کودکان مبتلا به صرع نیز توسط پزشکان توصیه می شود و برای بزرگسالانی که دچار صرع هستند نیز تجویز می شود و باعث ایجاد نتایج شگفت انگیز می باشد؛ زیرا استفاده از رژیم کتوژنیک سبب می شود تا بیماری صرع بهبود پیدا کند و بیماران احتیاج کمتری به داروهای مرض صرع داشته باشند.

رفع اختلالات سیستم عصبی

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک باعث می شوند تا مغز و ستون فقرات و اعصاب بین آن ها فعالیت بهتری داشته باشند. چون این رژیم از بروز بیماری هایی که با این نواحی ارتباط دارند جلوگیری می کند. مانند:

صرع، پارکینسون، آلزایمر، اختلالات خواب. حتی دانشمندان هم اطلاعات دلیل مشخصی برای این موضوع ندارند اما احتمال می دهند که کتون های مصرف شده برای تامین انرژی مورد نیاز بدن از سلول های مغزی مراقبت می کنند و اجازه آسیب رسیدن به آن ها را نمی دهند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

زمانی که تخمدان های خانم ها از حد نرمال بزرگ تر شود و در نواحی تخم ها کیسه هایی که پر از مایعات هستند به وجود بیایند این سندرم ایجاد می شود. تشکیل شدن کیسه هایی که پر از مایعات هستند نشان دهنده انسولین بالا در بدن بیماران است.

پس با استفاده از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک می توانید از سطح انسولین خون خود کم کنید و این سندرم را به راحتی درمان کنید. البته کاهش وزن به همراه ورزش کردن نیز در کنار برنامه غذایی اصولی بسیار حائز اهمیت است، چون درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک احتیاج به اصلاح سبک زندگی دارد.

کمک به ورزشکاران برای انجام حرکات ورزشی

این برنامه غذایی به افرادی که در ورزش های استقامتی فعالیت دارند کمک می کند مانند دوندگان و دوچرخه سواران. این رژیم به مرور زمان باعث می شود تا عضلات ورزشکاران به خوبی رشد کنند و اکسیژن بدن آن ها از حد نرمال بیشتر شود تا در صورت انجام حرکات دشوار دچار کمبود اکسیژن و مشکلات دیگر نشوند. اما توجه داشته باشید که این رژیم تأثیر زیادی بر اوج عملکرد شما در ورزش ندارد.

بهبود سندرم متابولیک

این رژیم نشانه های این بیماری را به خوبی کم می کند و برای درمان و پیشگیری از پیشرفت آن تأثیر بسزایی دارد. ایجاد سندرم متابولیک در بدن دارای علل متعددی است، برای همین ممکن است بیماری های مختلفی را در بدن بیماران ایجاد کند، مانند مشکلات قلبی_ عروقی و دیابت.

بهبود سیستم گوارش

این رژیم باعث آرام شدن روده و معده می شود؛ به این ترتیب بیماران با اتفاقاتی مانند گاز معده، دردهای شکمی و گرفتگی عضلات شکم درگیری های کمتری خواهند داشت که برای اکثر افراد موضوع بسیار مهمی می باشد. همچنین اگر یک تا دو روز از شروع رژیم کتوژنیک بگذرد متوجه این نتایج فوق العاده خواهید شد.

بهبود سیستم گوارش
بهبود سیستم گوارش

چگونه رژیم کتوژنیک باعث لاغری سریع می شود؟

اولین منبعی که برای تامین انرژی در بدن افراد وجود دارد کربوهیدرات ها هستند  که در همه بافت های بدن وجود دارند. پس اگر در طول روز فقط ۵۰ گرم کربوهیدرات را وارد بدن خود کنیم هورمون هایی مانند انسولین کمتر از قبل ترشح می شوند و میزان آن ها در خون پایین می آید. بنابراین بدن در حالتی به نام کاتابولیک قرار می گیرد.

همزمان میزان گلیکوژن در بدن پایین می آید و و بدن به اجبار دچار تغیرات متابولیکی مخصوص می شود. اگر کربوهیدرات به اندازه کافی در بدن وجود نداشته باشد فرآیند متابولیکی گلوکونئوژنز و کتوژنز اتفاق می افتد.

زمانی که فرآیند کتوژنز در حال وقوع است ، گلوکز و انسولین در سطح خون بسیار پایین است؛ پس ذخیره کردن گلوکز و چربی نیز ناخودآگاه کم تر می شود. همچنین تغییرات هورمونی دیگری نیز در بدن رخ می دهد که تجزیه چربی ها را افزایش می دهند و اسیدهای چرب را به وجود می آورند.

متابولیزه شدن اسیدهای چرب به استواستات

متابولیزه شدن اسیدهای چرب به استواستات باعث می شود تا به مرور زمان به بتا هیدروکسی بوتیرات و استون مبدل شوند. به این موارد تشکیل شده احسام کتونی گفته می شود که اگر برنامه غذایی خود را در طولانی مدت حفظ کنید تجمع آن ها در بدنتان بیشتر می شود.

در ضمن به این حالت متابولیکی کتوز تغذیه ای گفته می شود؛ برای آن که این حالت را به صورت همیشگی حفظ کنید باید بدن خود را از دریافت وربوهیدرات اضافی همواره محروم نمایید‌ تا متابولیسم شما دائما در حالت کتوز تنظیم شود.

کتوز تغذیه ای خطر چندانی برای بدن بیماران ندارد. چون اجسام کتونی دارای غلظت های بسیار پایین هستند و زمانی که در PH خون تولید می شوند بدون هیچ گونه تغییری باقی می مانند.

همچنین این وضعیت با کتواسیدوز تفاوت زیادی دارد و ماجرا کاملا برعکس اتفاق می افتد؛ زیرا در آن اجسام کتونی غلظت های بسیار بزرگی دارند و PH خون را به حالت اسیدی تغییر می دهند، بنابراین کتواسیدوز یک موفقعیت تهید کننده می باشد.

قلب، بافت های عضلانی و کلیه ها از کتون های سنتز شده به خوبی استفاده می کنند

قلب، بافت های عضلانی و کلیه ها از کتون های سنتز شده به خوبی استفاده می کنند تا برای ادامه حیات خود انرژی تولید کنند. همچنین  در مغز سد های خونی وجود دارد که کتون ها به راحتی از آن ها گذر می کنند تا یک منبع بزرگ انرژی جایگزین برای مغز باشند. اما در برخی از نواحی بدن از کتون ها استفاده نمی شود؛ مانند گلبول قرمز خون و کبد. زیرا در آن ها میتوکندری و آنزیم دیافوراز وجود ندارد.

تولید کتون ها در بدن به موارد گوناگونی وابسته است و میزان متابولیسم پایه در حالت استراحت (BMR)، درصد چربی بدن و شاخص توده بدنی (BMI)، جزو این موارد می باشند.

همچنین اگر بخواهیم اجسام کتونی را از نظر تولید سوخت با گلوکزها مقایسه کنیم آدنوزین تری فسفات زیادتری تولید می کنند که در برخی مواقع به آن سوپر سوخت نیز می گویند.

در ضمن اگر ۱۰۰ گرم استواستات در بدن داشته باشیم می توانیم ۹۴۰۰ گرم ATP تهیه کنیم و با ۱۰۰ گرم بتاهیدروکسی بتیرات می توانیم ۱۰۵۰۰ گرمATP  تهیه کنیم. اما اگر بخواهیم کارآیی گلوکز را بیان کنیم بهتر است بگوییم ۱۰۰ گرم از آن ۸۷۰۰ گرم ATP  تولید می کند.

این وضعیت به آن معنا است که بدن در هر حالتی به تولید سوخت و انرژی مشغول است؛ حتی اگر کالری دریافتی بدن کم باشد و بدین ترتیب کاهش وزن و لاغری به کمک میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک اتفاق می افتد. همچنین اجسام کتونی از وارد شدن آسیب به رادیکال های آزاد پیشگیری می کنند وظرفیت آنتی اکسیدان ها در بدن را بیشتر می کنند.

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

زمانی که افراد شروع به رعایت برنامه غذایی کرده و از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک استفاده کردند کاهش وزن چشمگیری را به طور سریع مشاهده می کنند که چیزی حدود ۵ کیلو در هفته یا کمتر از آن تخمین زده می شود. این برنامه غذایی برای کاهش وزن بسیار مؤثر است و کاهش وزن سریع به خاطر کاهش آب و چربی به ترتیب در بدن افراد می باشد.

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟
میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

با استفاده از این رژیم غذایی مؤثر ماهیجه های بدن نیز از وارد شدن هرگونه آسیب احتمالی در امان هستند؛ زیرا با برقراری دائمی حالت کتوز و پایبند بودن به رژیم کتوژنیک در طول زمان گرسنگی کمتر احساس می شود و به طور کلی کالری دریافتی در بدن پایین می آید که در نهایت موجب کاهش وزن سریع می شود. کم کردن وزن در این رژیم بدون ایجاد تغییر در میزان کالری و چربی دریافتی در بدن اتفاق می افتد.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا بیان کردیم راه های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد و با استفاده از آن ها به راحتی می توانید به وزن دلخواه خود برسید، استفاده از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک در کنار انواع جراحی چاقی می تواند برای کم کردن وزن بسیار مؤثرتر واقع شود.

سخن پایانی
سخن پایانی

همچنین قبل از هر گونه اقدامی راجع به رژیم های غذایی و جراحی های چاقی شایسته است با پزشک های حاذق مانند دکتر سلیمی مشورت کنید.

در پایان توصیه می کنیم، مقاله آیا انبه چاق می کند و جایگزین گوشت در رژیم کانادایی را مطالعه کنید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید