میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

فهرست مطالب

در این مقاله می خواهیم راجع به میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک صحبت کنیم تا بتوانید به راحتی از این رژیم غذایی استفاده کنید و کاهش وزن داشته باشید.

در مقاله قبل، عسل در رژیم کتوژنیک را بررسی کردیم.

مقدمه

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک
میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

اینفوگرافیک میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

اینفوگرافیک میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک
اینفوگرافیک میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

چون رعایت رژیم به صورت سر خود ممکن است باعث کمبود ویتامین و مواد ضروری دیگر در بدن شما شود. بنابراین قبل از شروع هرگونه رژیم غذایی بهتر است با پزشکان متخصص مانند دکتر سلیمی مشورت کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان دیابت بدون دارو دیدن کنید.

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک کدامند؟

 1. هلو 
 2. آووکادو
 3. تمشک 
 4. توت فرنگی
 5. طالبی 
 6. هندوانه
 7. میوه ستاره
 8. گوجه فرنگی ای
 9. لیمو ترش

اگر نگران چاقی ناشی از مصرف میوه ها هستید، کدام میوه چاق کننده است را مشاهده کنید.

در این مطلب در مورد موضوعات زیر صحبت خواهیم کرد که عبارت اند از:

رژیم کتوژنیک چیست؟

میوه هایی که مصرف آن ها در رژیم کتوژنیک مجاز است کدام اند؟

چاقی چیست؟

BMI چیست؟

کلاس بندی چاقی با به کار گیری BMI

آیا افرادی که BMI آن ها عدد۳۰ می باشد کاندیدای جراحی چاقی هستند؟

جراحی چاقی چیست؟

مزایای جراحی چاقی چیست؟

حقایقی راجع به جراحی چاقی

چرا رژیم کتوژنیک سریع ترین رژیم برای کاهش وزن است؟

مزایای رژیم کتوژنیک

چگونه رژیم کتوژنیک باعث لاغری سریع می شود؟

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

سخن پایانی

 

رژیم های غذایی مانند رژیم میوه، برای کاهش وزن بسیار مناسب هستند؛ به شرطی که زیر نظر مستقیم پزشکان به صورت اصولی از آن ها پیروی کنید.

 

رژیم کتوژنیک چیست؟

معمولا افراد برای کاهش وزن در گام اول از انواع رژیم غذایی استفاده می کنند. رژیم کتوژنیک یکی از انواع گوناگون رژیم های غذایی می باشد که در آن استفاده از غذاهای چرب متداول می باشد و مصرف کربوهیدرات ها به حداقل می رسد و محدودیت های زیادی برای کربوهیدرات ها اعمال می شود.

همچنین افراد چاق برای اینکه با شتاب بیشتری به وزن دلخواه خود برسند و کاهش وزن سریع داشته باشند از این رژیم بی نظیر استفاده می کنند.

رژیم کتوژنیک چیست؟
رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم های فراوانی وجود دارند که مصرف کربوهیدرات در آن ها نیز بسیار ناچیز است اما رژیم کتوژنیک از همه مواردی که تا به حال امتحان کرده اید تأثیر گذارتر می باشد و مزایای بیشتری برای بدن شما به ارمغان می آورد. در ضمن اشخاصی که دچار بیماری های ناشی از چاقی هستند مانند:

دیابت، فشار خون، سندرم متابولیک، سکته قلبی، سکته مغزی، چربی خون و سرطان و … هستند می توانند با استفاده از این برنامه غذایی فوق العاده به بهبود خود کمک کنند. همچنین بهتر است بدانید در این برنامه غذایی فوق العاده حدود ۵۰تا ۲۰درصد در روز کربوهیدرات مصرف خواهید کرد.

در رژیم کتوژنیک از چربی بالا استفاده می شود و مصرف پروتئین نیز در آن برای افراد متوسط است، اما استفاده از کربوهیدرات ها در آن بسیار ناچیز است.

درشت مغذی هایی که در این رژیم غذایی استفاده می شوند چربی، پروتئین و کربوهیدرات را با درصدهای مختلفی درون خود جای می دهند که عبارت اند از:
 • ۵۵تا۶۰درصد چربی
 • ۳۰تا ۳۵درصد پروتئین
 • ۱۰تا ۵درصد کربوهیدرات

برای اینکه بهتر متوجه شوید بهتر است مثالی بیاوریم، مثلا اگر فردی به طور روزانه ۲۰۰۰کیلوکالری مصرف کند ۲۰تا ۵۰گرم آن را می تواند از کربوهیدرات ها استفاده کند.

همچنین شایسته است بگوییم که در سال ۱۹۲۱ به عنوان اولین بار در تاریخ از این رژیم غذایی برای بهبود مریضی صرع استفاده می کردند، اما امروزه یک فرمول اصولی و تخصصی برای کاهش سریع وزن می باشد. بهتر است قبل از هر گونه اقدامی با پزشکان حاذقی مانند دکتر سلیمی صحبت و مشورت کنید.

جتما صفحه محصولات کتوژنیک را مشاهده کنید.

میوه هایی که مصرف آن ها در رژیم کتوژنیک مجاز است کدام اند؟

در این رژیم غذایی اغلب از میوه هایی استفاده می شود که علاوه بر تامین مواد ضروری برای بدن به کاهش وزن افراد نیز کمک می کنند، بنابراین در این مطلب چند نمونه از میوه های مورد استفاده در این رژیم غذایی را برای شما نام می بریم تا به راحتی آن ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید:

آووکادو

همه ما می دانیم که این میوه خوش طعم به عنوان یک میوه بیولوژیکی شناخته می شود؛ اما برخی اوقات آن را در دسته سبزیجات و با همین عنوان مورد استفاده قرار می دهند، ولی در واقع آووکادو یک نوع از بهترین میوه ها به حساب می آید. کسانی که در نواحی مختلف بدن خود چربی فراوانی دارند و دچار چاقی هستند بهتر است این میوه عالی را در سبد غذایی خود قرار دهند.

آووکادو
آووکادو

چون از چربی های مفید زیادی تشکیل شده است و گزینه مناسبی برای رژیم کتوژنیک می باشد. همچنین میزان کربوهیدرات در این میوه بسیار کم است و فقط دارای ۸.۵ گرم  کربوهیدارات و حدود ۷ گرم فیبر در هر ۱۰۰گرم از آن می باشد. در میوه آووکادو می توانید انواع گوناگون مواد مغذی را مشاهده کنید مانند: پتاسیم، فولات، ویتامین C و ویتامین K

توت فرنگی

این میوه علاوه بر اینکه دارای مزایای زیادی برای درمان افراد می باشد از طعم بی نظیری برخوردار است و از میوه های مغذی می باشد. به این خاطر که در میوه میوه مقدار کربوهیدرات بسیار ناچیز است و در عوض فیبر فراوانی دارد از آن در رژیم غذایی کتوژنیک به صورت مستمر استفاده می شود.

توت فرنگی
توت فرنگی

اما بهتر است بگوییم که در هر ۱۵۲ گرم توت فرنگی می توانید به ۱۱.۷ گرم کربوهیدرات و ۳ گرم فیبر دسترسی داشته باشید؛ علاوه بر این ویژگی بسیاری از ریز مغذی های مهم برای بدن در این میوه وجود دارند که فولات، منگنز و ویتامینC  برخی از آن ها هستند.

هندوانه

هندوانه از میوه های آبدار و خوش عطر است که آب فراوانی در خود جای داده است، به همین علت برای هیدراته کردن بدن یکی از عالی ترین گزینه ها می باشد و از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک است.

این میوه نسبت به میوه های گفته شده دارای کم ترین میزان از کربوهیدرات ها می باشد و هر ۱۵۲ گرم از آن دارای ۱۱.۵ گرم کربوهیدرات و ۰.۵ گرم پروتئین است. که اگر بخواهیم میزان خالص آن را حساب کنیم حدود ۱۱ گرم است.

چون که فیبرها جذب بدن نخواهند شد. از آنجایی که استفاده از کربوهیدرات ها در رژیم غذایی کتوژنیک محدودیت های زیادی دارد پس استفاده از هندوانه بستگی به مواد انتخابی شما در طی یک روز دارد و ممکن است بتوانید برش های کوچکی از این میوه آبدار را در طول روز به مصرف برسانید. پس استفاده از این میوه به خودتان بستگی دارد.

پیشنهاد می کنیم از پست کالری هندوانه دیدن کنید.

هندوانه
هندوانه

چون می توانید به گونه ای برنامه ریزی کنید که خوردن تکه ای از هندوانه رژیم شما را خراب نکند و کربوهیدرات اضافی جذب نکنید. این میوه دارای مقادیر فراوانی از ویتامین ها و مواد معدنی است مانند:

پتاسیم، مس و ویتامین C. در ضمن این میوه عالی حاوی میزان شایان توجهی لیکوپن می باشد که یک مخلوط گیاهی آنتی اکسیدانی است و برای بهبود و پیشگیری از بیمارهای گوناگون کمک زیادی می کند. همچنین برای بهبود آسیب های سلولی نیز کارآیی فراوانی دارد.

گوجه فرنگی

از گوجه فرنگی هیچگاه به عنوان میوه استفاده نشده است و از نظر عموم نوعی از سبزیجات می باشد، اما این تفکر اشتباه است، چون حتی از نظر گیاه شناسان نیز گوجه فرنگی میوه به حساب می آید.

گوجه فرنگی
گوجه فرنگی

همچنین این میوه از کربوهیدرات کمی برخوردار است و به راحتی در طبقه بندی میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک قرار می گیرد. هر ۱۸۵ گرم از این میوه حاوی ۷ گرم کربوهیدرات و  ۲ گرم فیبر می باشد. همچنین میزان کالری در آن پایین است و ترکیبات گیاهی مفیدی را درون خود جای داده است مانند: لیکوپن، بتاکاروتن و نارینژنین

لیمو ترش

این میوه جزو مرکبات پرطرفدار است و یک طعم دهنده طبیعی به انواع غذاها می باشد و از آن برای درست کردن نوشیدنی ها، غذاها و دسرها به خوبی استفاده می شود، چون دارای عطر بی نظیری می باشد و مزه ای ترش و دلپذیر به انواع غذاها می دهد. هر عدد لیموترش حاوی ۵.۵ گرم کربوهیدرات و ۱.۵ گرم فیبر است. برای همین لیمو نیز جزو میوه هایی است که مصرف آن در رژیم غذایی مانعی ندارد و به کاهش وزن کمک زیادی می کند

لیمو ترش
لیمو ترش

لیمو ترش پکتین فراوانی دارد که جزو فیبرها می باشد، پکتین میزان قند خون را به طور ثابت نگه می دارد و با التهابات مبارزه می کند؛ به خاطر همین سرعت رشد سلول هایی سرطانی را نیز کاهش می دهد. لیمو ترش از مواد مغذی فراوانی تشکیل شده است مانند: پتاسیم، ویتامینC، ویتامینB۶

هلو

هلو یکی از خوش طعم ترین میوه ها می باشد و عطر خاصی دارد. این میوه هسته متوسطی دارد و طعم آن شیرین است و دارای پوستی نازک و پرزدار می باشد که بسیار محبوب است.

این میوه نیز به خاطر کربوهیدرات پایین در دسته بندی میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک قرار گرفته است؛ زیرا هر ۱۵۴ گرم هلو از  ۱۴.۷ گرم کربوهیدرات و ۲.۵ گرم فیبر تشکیل شده است.

هلو
هلو

پس باید رژیم غذایی خود را به گونه ای تقسیم بندی کنید که خوردن برشی از هلو شما را از هدفتان که لاغری می باشد دور نکند. هلو ریز مغذی های فراوانی دارد مانند: پتاسیم، نیاسین، ویتامین C ، ویتامین A

تمشک

تمشک نیز به نوعی توت محسوب می شود و یکی از پرطرفدارترین انواع آن می باشد، چون بسیار سالم است و قابلیت گنجانده شدن در رژیم کتوژنیک را دارد؛ بهتر است بگوییم هر ۱۲۳ گرم از این میوه ۱۵ گرم کربوهیدرات و ۸ گرم فیبر را درون خود جای داده است

تمشک
تمشک

همچنین در همین مقدار گفته شده انواع مواد مهم دیگر مانند مس، منگنز، ویتامینC و ویتامینK نیز به مقدار فراوانی وجود دارد. در ضمن تمشک از آنتی اکسیدان های بسیار زیادی تشکیل شده است و از التهابات ایجاد شده به خوبی می کاهد و از مبتلا شدن به بیماری های مزمن جلوگیری می کند.

طالبی

طالبی نیز جزو میوه های آبدار و گوشتی است و با میوه هایی همچون خربزه و هندوانه ارتباط تنگاتنگی دارد. هر ۱۵۶ گرم از این میوه از ۱۲.۷ گرم کربوهیدرات و ۱.۵ گرم فیبر تشکیل شده است. بنابراین تقریبا کربوهیدرات کمی دارد و برای رژیم افراد چاق مناسب است.

طالبی
طالبی

زیرا فقط یک وعده از آن فولات، ویتامینK و پتاسیم را با دوز مناسب به بدن مصرف کنندگان می رساند. همچنین یکی از منابع عالی برای دریافت بتاکاروتن است؛ بتاکاروتن از انواع رنگدانه های گیاهی می باشد که توسط آن عملکرد سیستم ایمنی بهبود پیدا می کند و نقش مهمی در سلامتی چشم ها دارد. پس می توانید از طالبی نیز در برنامه غذایی خود استفاده کنید و نگران افزایش وزن نباشید.

میوه ستاره ای

میوه ستاره ای با عنوان ستاره سان_Caramcola شناخته می شود و شکل آن شبیه به ستاره می باشد. این میوه گرمسیری است و زادگاه آن مناطق جنوب شرقی آسیا است؛ این میوه مانند دیگر میوه ها معروف و محبوب نیست اما استفاده از آن در طبقه بندی میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک خالی از لطف نمی باشد،

میوه ستاره ای
میوه ستاره ای

چون کربوهیدرات کمی دارد و برای از بین بردن اضافه وزن مفید است، هر ۱۰۸ گرم میوه ستاره ای از ۷.۳ گرم کربوهیدرات و ۳ گرم فیبر تشکیل شده است. همچنین سرشار از مواد مغذی دیگر است مانند: مس، پتاسیم، اسید پانتوتئیک و ویتامینC

چگونه رژیم کتوژنیک باعث لاغری سریع می شود؟

اولین منبعی که برای تامین انرژی در بدن افراد وجود دارد کربوهیدرات ها هستند  که در همه بافت های بدن وجود دارند. پس اگر در طول روز فقط ۵۰ گرم کربوهیدرات را وارد بدن خود کنیم هورمون هایی مانند انسولین کمتر از قبل ترشح می شوند و میزان آن ها در خون پایین می آید. بنابراین بدن در حالتی به نام کاتابولیک قرار می گیرد.

همزمان میزان گلیکوژن در بدن پایین می آید و و بدن به اجبار دچار تغیرات متابولیکی مخصوص می شود. اگر کربوهیدرات به اندازه کافی در بدن وجود نداشته باشد فرآیند متابولیکی گلوکونئوژنز و کتوژنز اتفاق می افتد.

زمانی که فرآیند کتوژنز در حال وقوع است ، گلوکز و انسولین در سطح خون بسیار پایین است؛ پس ذخیره کردن گلوکز و چربی نیز ناخودآگاه کم تر می شود. همچنین تغییرات هورمونی دیگری نیز در بدن رخ می دهد که تجزیه چربی ها را افزایش می دهند و اسیدهای چرب را به وجود می آورند.

متابولیزه شدن اسیدهای چرب به استواستات

متابولیزه شدن اسیدهای چرب به استواستات باعث می شود تا به مرور زمان به بتا هیدروکسی بوتیرات و استون مبدل شوند. به این موارد تشکیل شده احسام کتونی گفته می شود که اگر برنامه غذایی خود را در طولانی مدت حفظ کنید تجمع آن ها در بدنتان بیشتر می شود.

در ضمن به این حالت متابولیکی کتوز تغذیه ای گفته می شود؛ برای آن که این حالت را به صورت همیشگی حفظ کنید باید بدن خود را از دریافت وربوهیدرات اضافی همواره محروم نمایید‌ تا متابولیسم شما دائما در حالت کتوز تنظیم شود.

کتوز تغذیه ای خطر چندانی برای بدن بیماران ندارد. چون اجسام کتونی دارای غلظت های بسیار پایین هستند و زمانی که در PH خون تولید می شوند بدون هیچ گونه تغییری باقی می مانند.

همچنین این وضعیت با کتواسیدوز تفاوت زیادی دارد و ماجرا کاملا برعکس اتفاق می افتد؛ زیرا در آن اجسام کتونی غلظت های بسیار بزرگی دارند و PH خون را به حالت اسیدی تغییر می دهند، بنابراین کتواسیدوز یک موفقعیت تهید کننده می باشد.

قلب، بافت های عضلانی و کلیه ها از کتون های سنتز شده به خوبی استفاده می کنند

قلب، بافت های عضلانی و کلیه ها از کتون های سنتز شده به خوبی استفاده می کنند تا برای ادامه حیات خود انرژی تولید کنند. همچنین  در مغز سد های خونی وجود دارد که کتون ها به راحتی از آن ها گذر می کنند تا یک منبع بزرگ انرژی جایگزین برای مغز باشند. اما در برخی از نواحی بدن از کتون ها استفاده نمی شود؛ مانند گلبول قرمز خون و کبد. زیرا در آن ها میتوکندری و آنزیم دیافوراز وجود ندارد.

تولید کتون ها در بدن به موارد گوناگونی وابسته است و میزان متابولیسم پایه در حالت استراحت (BMR)، درصد چربی بدن و شاخص توده بدنی (BMI)، جزو این موارد می باشند.

همچنین اگر بخواهیم اجسام کتونی را از نظر تولید سوخت با گلوکزها مقایسه کنیم آدنوزین تری فسفات زیادتری تولید می کنند که در برخی مواقع به آن سوپر سوخت نیز می گویند.

در ضمن اگر ۱۰۰ گرم استواستات در بدن داشته باشیم می توانیم ۹۴۰۰ گرم ATP تهیه کنیم و با ۱۰۰ گرم بتاهیدروکسی بتیرات می توانیم ۱۰۵۰۰ گرمATP  تهیه کنیم. اما اگر بخواهیم کارآیی گلوکز را بیان کنیم بهتر است بگوییم ۱۰۰ گرم از آن ۸۷۰۰ گرم ATP  تولید می کند.

این وضعیت به آن معنا است که بدن در هر حالتی به تولید سوخت و انرژی مشغول است؛ حتی اگر کالری دریافتی بدن کم باشد و بدین ترتیب کاهش وزن و لاغری به کمک میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک اتفاق می افتد. همچنین اجسام کتونی از وارد شدن آسیب به رادیکال های آزاد پیشگیری می کنند وظرفیت آنتی اکسیدان ها در بدن را بیشتر می کنند.

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

زمانی که افراد شروع به رعایت برنامه غذایی کرده و از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک استفاده کردند کاهش وزن چشمگیری را به طور سریع مشاهده می کنند که چیزی حدود ۵ کیلو در هفته یا کمتر از آن تخمین زده می شود. این برنامه غذایی برای کاهش وزن بسیار مؤثر است و کاهش وزن سریع به خاطر کاهش آب و چربی به ترتیب در بدن افراد می باشد.

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟
میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

با استفاده از این رژیم غذایی مؤثر ماهیجه های بدن نیز از وارد شدن هرگونه آسیب احتمالی در امان هستند؛ زیرا با برقراری دائمی حالت کتوز و پایبند بودن به رژیم کتوژنیک در طول زمان گرسنگی کمتر احساس می شود و به طور کلی کالری دریافتی در بدن پایین می آید که در نهایت موجب کاهش وزن سریع می شود. کم کردن وزن در این رژیم بدون ایجاد تغییر در میزان کالری و چربی دریافتی در بدن اتفاق می افتد.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا بیان کردیم راه های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد و با استفاده از آن ها به راحتی می توانید به وزن دلخواه خود برسید، استفاده از میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک در کنار انواع جراحی چاقی می تواند برای کم کردن وزن بسیار مؤثرتر واقع شود.

سخن پایانی
سخن پایانی

همچنین قبل از هر گونه اقدامی راجع به رژیم های غذایی و جراحی های چاقی شایسته است با پزشک های حاذق مانند دکتر سلیمی مشورت کنید.

در پایان توصیه می کنیم، مقاله آیا انبه چاق می کند و جایگزین گوشت در رژیم کانادایی را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید