مرگ در اثر عمل بای پس معده

مرگ در اثر عمل بای پس معده

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم مرگ در اثر عمل بای پس معده را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم:

مقدمه

مرگ در اثر عمل بای پس معده
مرگ در اثر عمل بای پس معده

عمل بای پس معده یکی از روش های جراحی برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام است، در این روش جراحی حجم معده به اندازه 20 الی 30 سی سی کوچکتر شده و همچنین بخشی از روده را که وظیفه جذب کالری مواد غذایی را دارد، از مسیر خراج می سازند، لذا می توان گفت که این جراحی از روش سو جذبی برای کمک به کاهش وزن و درمان چاقی استفاده می کند.

البته بهتر است قبل از هر چیز از قیمت عمل مینی بای پس معده با خبر شوید.

مرگ در اثر عمل بای پس معده
مرگ در اثر عمل بای پس معده

بعد از جراحی بای پس معده بیمار بخش عظیمی از وزن اضافه خود را از دست می دهد و مطابق با آمار به دست آمده در خصوص این روش جراحی، دارای بیشترین میزان کاهش وزن و کمترین میزان برگشت دوباره اضافه وزن می باشد، از این رو جراحی بای پس معده توانسته است، استاندارد طلایی برای درمان چاقی را به خود اختصاص دهد.

در این مقاله می خواهیم به صورت مفصل جراحی بای پس معده را مورد بررسی قرار دهیم، همچنین می خواهیم بدانیم که آیا این جراحی لاغری دارای عوارض بعد از عمل می باشد، یا خیر؟ برای این که بیشتر با جراحی بای پس معده آشنا شوید تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

مرگ در اثر عمل بای پس معده واقعیت دارد؟

بیشتر شبیه به شایعه پوچ است زیرا احتمال مرگ در اثر عمل بای پس معده بسیار  کم است. در این روش، درصد سالمت شخص بیمار 99.8٪  است.

در عوض احتمال مبتلا به بیماری های چاقی که منجر به مرگ می شوند بسیار زیاد است بیماری های همچون( سرطان و بیماری های قلبی عروقی).

در این مقاله به سوالات ذیل پاسخ خواهیم داد:

 • جراحی بای پس معده به چه صورت موجب کاهش وزن می شود؟
 • اقداماتی که می بایست قبل از عمل بای پس معده انجام شود، کدام است؟
 • بیمار چگونه روده خود را برای قبل از عمل بای پس معده آماده کند؟
 • عمل جراحی بای پس معده به چه صورت انجام می شود؟
 • نکاتی که لازم است، در دوره نقاهت بای پس معده بدانیم کدام است؟
 • بعد از جراحی بای پس معده چه اقداماتی لازم است که انجام شود؟
 • رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده به چه صورت است؟
 • مواد غذایی که بعد از عمل بای پس نباید مصرف شوند، کدام موارد می باشند؟
 • عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟
 • ورزش و فعالیت های بدنی تا چه میزان در روند بهبودی جراحی بای پس معده می تواند تاثیرگذار باشد؟
 • آیا بعد از جراحی بای پس معده امکان بارداری وجود دارد؟

جراحی بای پس معده به چه صورت موجب کاهش وزن می شود؟

در این قسمت از مقاله مرگ در اثر عمل بای پس معده می خواهیم بدانیم که این جراحی لاغری به چه صورت در کاهش وزن افراد تاثیر گذار است:

جراحی بای پس معده به چه صورت موجب کاهش وزن می شود؟
جراحی بای پس معده به چه صورت موجب کاهش وزن می شود؟

افرادی که از اضافه وزن بالا و چاقی رنج می برند ممکن است، برای این که بتوانند وزن خود را کاهش دهند، به انواع رژیم غذایی سنگین و فعالیت های ورزشی طاقت فرسا روی بیاورند و یا حتی برخی ازافراد نیز ممکن است، با مصرف قرص های لاغری سلامت خود را به خطر بیاندازند، خطر سلامتی با انجام فعالیت ذکر شده به حدی است که ممکن است که فرد را تهدید به مرگ نماید، این دسته از افراد می توانند با مراجعه به پزشک برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام تحت نظر پزشک اقدام نمایند.

پزشک با توجه به شرایط جسمی بیمار به وی پیشنهاد عمل بای پس معده را می هد، بیمار می تواند با استفاده از این روش لاغری به سرعت وزن کم کرده بدون آن که سلامتی خود را به خطر بیاندازد، این جراحی علاوه بر این که در تسریع کاهش وزن بسیار تاثیرگذار است، حتی می تواند موجب درمان بیماری هایی که بر اثر چاقی به آن مبتلا شده است، نیز گردد، مانند دیابت- فشار خون بالا و آسم و خفگی در خواب

البته برای کاهش وزن و درمان چاقی روش های جراحی دیگری نیز وجود دارد، ولیکن هیچکدام تاثیرات طولانی مدت جراحی بای پس معده را ندارد.

پیشنهاد می کنیم از پست عمل اسلیو معده در کرمانشاه دیدن کنید.

جراحی بای پس معده به چه صورت موجب کاهش وزن می شود؟
جراحی بای پس معده به چه صورت موجب کاهش وزن می شود؟

میزان کاهش وزن بعد از جراحی بای پس معده در افراد مختلف با هم فرق دارد

میزان کاهش وزن بعد از جراحی بای پس معده در افراد مختلف با هم فرق دارد، ولیکن مطابق آمار و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته افرادی که این عمل جراحی را انجام داده اند، با رعایت دستوارالعمل های بعد از جراحی توانسته اند، به میزان فراوانی کاهش وزن داشته به گونه ای که می توان گفت در حدود 20 الی 40 درصد وزن خود را در طی سال های اول و دوم بعد از جراحی از دست می دهند.

البته جای هیچگونه نگرانی در خصوص این میزان کاهش وزن وجود ندارد، زیرا فرایند کاهش وزن بعد از گذشت 2 سال قطع شده و بیمار می تواند تا حدودی وزن از دست رفته اش را مجددا برگرداند.

میزان کاهش وزن بعد از جراحی بای پس معده در افراد مختلف با هم فرق دارد
میزان کاهش وزن بعد از جراحی بای پس معده در افراد مختلف با هم فرق دارد

ولی این برگشت وزن به این معنا نیست که فرد مجدد دچار چاقی و اضافه وزن می شود، بلکه بعد از گذشت دو سال بیمار می تواند به وزن و اندام دلخواه خود دست پیدا کند.

ذکر این نکته نیز لازم است که بیمار می بایست بعد از جراحی بای پس معده کماکان به انجام فعالیت های ورزشی خود ادامه دهد و اگر چنانچه بعد از گذشت 4 هفته پس از جراحی بیمار کاهش وزن چشمگیری نداشت می بایست حتما فورا پزشک خود را مطلع سازد.

برای انجام جراحی بای پس معده می توانید به دکتر سلیمی بهترین پزشک متخصص در زمینه جراحی لاغری مراجعه نمایید.

اقداماتی که می بایست قبل از عمل بای پس معده انجام شود، کدام است؟

در این قسمت از مقاله مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی اقداماتی که قبل از عمل باید انجام گیرد، می پردازیم:

قبل از این که عمل بای پس معده انجام شود، لازم است که بیمار با انجام آزمایشات و رعایت رژیم غذایی که پزشک برای وی تجویز می کند بدن خود را برای انجام این جراحی آماده سازد انجام موارد ذکر شده فوق و مشاوره روانی به منظور ارزیابی بدن و شرایط جسمی بیمار بوده و می تواند به فرایند جراحی کمک فراوانی کند.

همچنین جراح به منظور جلوگیری از بروز برخی مشکلات اقدامات لازم را انجام می دهد و انجام این اقدامات موجب آماده سازی بدن بیمار برای روبرو شدن چالش و تغییراتی که در پیش دارد، می باشد، این جراحی لاغری به درستی سلامت بیمار را تضمین می کند، به طوری که بعد از جراحی با هیچگونه مشکل جدی که سلامتی وی را به خطر بیاندازد روبرو نخواهد شد.

از جمله اقداماتی که لازم است، بیمار قبل از جراحی انجام دهد، به قرار ذیل است:

 • کاهش وزن:

برای این که از بروز خطرات احتمالی در زمان جراحی کاسته شد و همچنین تسریع کاهش وزن و پیش بردن روند بهبودی بعد از عمل و همچنین برای کاهش درد ناشی از جراحی بهتر است که بیمار قبل از جراحی کاهش وزن ولو به میزان اندکی داشته باشد، با انجام این فرایند می توان سلامت فرد را بعد از جراحی به میزان بالاتری تضمین نمود.

کاهش وزن:
کاهش وزن:

رژیم غذایی که پزشک به بیمار توصیه می کند قبل از عمل بای پس معده رعایت نماید به قرار ذیل است:

در ادامه مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی و بیان مطالبی در خصوص رژیم غذایی قبل از عمل بای پس معده خواهیم پرداخت.

 • از مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات بالا و پر از پروتئین پرهیز کنید، برای این منظور می توانید مایعات را در طی 5 الی 7 وعده در روز مصرف نمایید، این مایعات شامل انواع غذاهای مایع و سوپ های کم حجم می شود.
 • می بایست روزانه دو لیتر آب مصرف نمایید.
 • در صورت صلاحدید پزشک می بایست سبزی مصرف کنید، زیرا سبزی دارای میزان اندکی کربوهیدرات می باشد که برا رژیم غذایی قبل از جراحی بای پس معده مناسب می باشد.
کوچک شدن اندازه کبد

در واقع هدف اصلی از انجام این رژیم غذایی کوچک شدن اندازه کبد می باشد تا پزشک جراح در زمان جراحی دید بیشتری داشته باشد و عمل جراحی را به آسانی انجام دهد.

اگر چه ممکن است، پیروی از این رژیم غذایی در روزهای ابتدایی برای بیمار سخت باشد و یا حتی باعث بروز عوارض جانبی مانند گرسنگی و سرگیجه شود، اما این علائم زودگذر بوده و بعد از گذشت سه روز این علائم کم کم از بین می روند و بدن بیمار چربی سوزی را آغاز می کند.

ذکراین نکته نیز مجددا حائز اهمیت است که بیمار از شب قبل از جراحی نباید هیچ مواد غذایی مصرف نماید بایستی کاملا ناشتا باشد و اگر چنانچه بیمار قبل از جراحی اقدام به خوردن مواد خوراکی حتی به میزان بسیار اندکی کند ممکن است، خود را در معرض خطر قرار داده باشد، به گونه ای که اگر چنانچه پزشک معالج مطلع شود که بیمار چیزی خورده است، عمل جراحی را متوقف و آن را به روز دیگر موکول می کند.

بیمار می بایست قبل از جراحی به خوبی استراحت کرده و از افکار منفی و استرس زا دوری کند و تمام مدت به انرژی مثبت وارد نماید که بهترین نتیجه را از این جراحی خواهد گرفت.

در روز جراحی بیمار می بایست رضایت نامه ای را امضا نموده و تمامی مشکلات و عوارض احتمالی ناشی از این جراحی را در صورت هرگونه بی احتیاطی خود بیمار بر عهده بگیرد.

کوچک شدن اندازه کبد
کوچک شدن اندازه کبد
 • قطع استعمال دخانیات:

استعمال دخانیات موجب بروز مشکلات فروان از ناحیه ریه می شود و ممکن است که عمل جراحی را با مشکلات زیادی روبرو سازد، استعمال دود و دخانیات موجب ایجاد خلل در خونرسانی و بروز عفونت می شود که این امر موجب می شود، در ترمیم بافت هایی که تحت جراحی قرار گرفته اند تاثیرات منفی داشته باشد، لذا از این رو بهتر است، بیمار از یک هفته قبل از جراحی استعمال دخانیات را کاملا قطع نماید.

آیا بعد از جراحی استعمال دخانیات و مصرف الکل مجاز است؟

در ادامه مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی و بیان مطالبی در خصوص این که آیا بعد از جراحی استعمال دخانیات و مصرف الکل مجاز است خواهیم پرداخت.

همانطور که پیشتر گفتیم، استعمال دخانیات موجب ایجاد اختلال در عملکرد ریه می شود و همچنین می تواند خطرات ناشی از بیهوشی را افزایش دهد که از جمله این موارد می توان به لخته شدن خون در پاها اشاره کرد، همچنین سیگار کشیدن موجب میزان گردش خون در پوست کاهش یافته و زخم دیرتر ترمیم شود.

افراد سیگاری ممکن است، در زمان جراحی با خطرات قلبی و تنفسی نیز مواجه شوند، حتی در مواردی استعمال دخاینات ممکن است، موجب تحریک ترشح اسید معده شود که در نهایت منجر به ایجاد زخم معده می گردد.

از این رو بهتر است، بیمار حتما قبل از جراحی استعمال دخانیات و مصرف الکل را ترک کرده و همچنین بعد از جراحی نیز موارد ذکر شده فوق را حداقل به مدت یک سال بعد از جراحی ترک کند و این امر در بسیاری از افراد ممکن است، به ترک کامل آن نیز بیانجامد.

برای انجام جراحی بای پس معده می توانید به دکتر سلیمی بهترین پزشک متخصص در زمینه جراحی لاغری مراجعه نمایید.

بیمار چگونه روده خود را برای قبل از عمل بای پس معده آماده کند؟

در ادامه مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی و بیان مطالبی در خصوص این که بیمار چگونه روده خود را برای قبل از عمل بای پس معده آماده کند خواهیم پرداخت.

برای آماده سازی روده قبل از جراحی بای پس معده بیمار می بایست از رژیم غذایی مناسبی پیروی کند برای این منظور بهتر است، از روز قبل از جراحی مایعات صاف شده مصرف کند مانند: آب- آب سیب- آب گوشت- آب ماهیچه و.، همچنین بیمار می بایست از شب قبل از جراحی از خوردن وآشامیدن خودداری نماید و اگر داروی خاصی مصرف می کنید، می بایست در صورتی که پزشک جراح اجازه دهد، آن را مصرف نمایید.

بیمار چگونه روده خود را برای قبل از عمل بای پس معده آماده کند؟
بیمار چگونه روده خود را برای قبل از عمل بای پس معده آماده کند؟

آماده سازی روده برای قبل از جراحی به منظور جلوگیری از مشکلات تنفسی می باشد، بیمار بایستی برای پیش بردن روند جراحی و ممانعت از بروز هر گونه مشکل جبران ناپذیر تمامی دستورالعمل های قبل از جراحی را به صورت صحیح و درست و با دقت تمام انجام دهد.

با توجه به موارد ذکر شده و رعایت دستورالعمل های لازم برای قبل از جراحی بای پس معده می توان به این نکته مهم پی برد که این جراحی ایمن بوده و هیچ خطری بیمار را تهدید نمی کند.

عمل جراحی بای پس معده به چه صورت انجام می شود؟

در ادامه موضوع مرگ در اثر عمل بای پس معده به نحوه انجام این جراحی می پردازیم:

قبل از انجام جراحی بای پس معده بیمار با تزریق داروی بیهوشی به خواب می رود، لذا هیچگونه دردی را احساس نمی کند.

عمل جراحی بای پس معده به چه صورت انجام می شود؟
عمل جراحی بای پس معده به چه صورت انجام می شود؟

این عمل جراحی در طی دو مرحله به قرار ذیل انجام می شود:

شما در حال مطالعه ی مقاله ی علمی پزشکی مرگ در اثر عمل بای پس معده هستید.

در مرحله اول، حجم معده کاهش می یابد، به این صورت که جراح با کمک بست هایی معده را دو قسمت تقسیم می کند (بخش کوچک در بالا و بخش بزرگتر در پایین)

قسمت بالایی معده ی کیسه نام دارد و بعد از جراحی مواد غذایی خوررده شده وارد این قسمت می شوند، این قسمت از معده به اندازه یک گردو بوده و ظرفیت نگهداری 28 گرم غذا را دارد، به این دلیل است که بیمار بعد از جراحی غذای کمتری می خورد و وزن بیشتری را از دست می دهد.

 • مرحله بعدی بای پس کردن انجام می شود، در این مرحله جراح قسمت کوچکی از روده کوچک را به سوراخی که در معده جدید ایجاد کرده است، متصل می نماید از این پس مواد غذایی که خورده می شود، از طریق کیسه جدید معده وارد روده کوچک می شوند که نتیجه آن کاهش جذب کالری می باشد.

عمل بای پس معده به دور روش انجام می شود، یکی از طریق جراحی باز بوده که جراح با استفاده از برش بزرگی که بر روی شکم بیمار ایجاد می کند، عملیات مورد نیاز جراحی را بر روی معده و روده کوچک و سایر اندام ها انجام می دهد.

لاپاراسکوپی

روش دیگر برای انجام این جراحی لاپاراسکوپی است که با استفاده از یک دوربین کوچک انجام می شود، این دوربین داخل شکم قرار گرفته و به جراح این امکان را می دهد که به راحتی داخل شکم را ببیند.

در این روش جراحی، جراح 4 الی 6 برش کوچک را در شکم ایجاد کرده و دوربین و سایر تجهیزات مورد نیاز را برای انجام این جراحی وارد بدن می کند، دوربینی که داخل شکم قرار می گیرد، به صفحه نمایشی در اتاق عمل متصل می باشد و جراح از طریق این مانتیور می تواند داخل شکم را مشاهده کند.

این روش جراحی دارای مزایایی نسبت روش قبلی می باشد:

 • مدت زمان بستری در بیمارستان کمتر بوده و همچنین روند بهبودی سریعتر می باشد.
 • درد بسیار کمتر
 • زخم های کوچکتری ایجاد می شود، در نتیجه خطر عفونت کمتر می باشد
 • مدت زمان جراحی در این روش 2 الی 4 ساعت به طول می انجامد.

برای انجام جراحی بای پس معده می توانید به دکتر سلیمی بهترین پزشک متخصص در زمینه جراحی لاغری از جلمه اسلیو معده مراجعه نمایید.

این روش جراحی دارای مزایایی نسبت روش قبلی می باشد:
این روش جراحی دارای مزایایی نسبت روش قبلی می باشد:

نکاتی که لازم است در دوره نقاهت بای پس معده بدانیم کدام است؟

در ادامه مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی و بیان مطالبی در خصوص نکات مهم دوره نقاهت بای پس معده خواهیم پرداخت.

دوره نقاهت بای پس معده به اندازه برش و حجمی که از معده برداشته می شود، ارتباط دارد، به هر میزان که دوره جراحی طولانی تر باشد، به همان اندازه نیز مدت نقاهت نیز بیشتر می شود

و اگر جراحی بای پس معده به روش باز انجام گیرد، بیمار مدت زمان بیشتری را در بیمارستان بستری می شود و هر چقدر که بیمار بیشتر در بیمارستان حضور داشته باشد، در برابر عوارض و دردهای احتمالی در روزهای اول بعد از جراحی ایمن تر خواهد بود، زیرا تا زمانی که در بیمارستان باشد، به صورت شبانه روز تحت نظر پزشکان خواهد بود، دردهای بعد از جراحی از طریق داروهایی که پزشک تجویز می کند قابل پیشگیری و کنترل می باشند.

جهت کسب آگاهی های بیشتر، مقاله مراقبت بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

نکاتی که لازم است در دوره نقاهت بای پس معده بدانیم کدام است؟
نکاتی که لازم است در دوره نقاهت بای پس معده بدانیم کدام است؟

ممکن است، برخی افراد این تصور را داشته باشند که دوره نقاهت این نوع جراحی طولانی و با درد شدید همراه است، در حالی که مطابق آماری که در این خصوص وجود دارد، تنها عارضه جراحی بای پس معده سوزش محل جراحی می باشد.

در اولین شب بعد از جراحی پرستار فیزیوتراپ به شما کمک می کند

در اولین شب بعد از جراحی پرستار فیزیوتراپ به شما کمک می کند که بنشینید و حتی اگر توانایی لازم را داشته باشید، می توانید چند لحظه را سرپا بایستید، البته انجام این کار ممکن است، به دلیل جراحتی که دارید، کمی سخت و دردناک باشد، ولی این امر موجب می شود که در روز بعد راحت تر بتوانید تخت را ترک کنید.

این عمل را می بایست هر روز تکرار کنید، به گونه ای که در روزهای پایانی دوره نقاهت در بیمارستان به راحتی بتوانید قدم بردارید، می بایست حرکات فیزیوتراپی تنفسی را به صورت ساعتی انجام دهید و بر روی تخت در حالت های مختلف بتوانید بخوابید، انجام موارد فوق موجب بهبود جریان خون خواهد شد.

آیا مصرف دارو در دوران نقاهت بای پس معده خطرناک است؟

در ادامه مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی و بیان مطالبی در خصوص این که آیا مصرف دارو در دوران نقاهت بای پس معده خطرناک است خواهیم پرداخت.

داروهایی که در دوران نقاهت این جراحی مصرف می شوند، می بایست مطابق با دستور پزشک باشد و از مصرف داروهای خارج از دستور پزشک خودداری کنید، زیرا می تواند زیان آور و خطرناک باشد،

لذا در روزهای اولیه بعد از جراحی می بایست داروهای دریافتی بیمار به صورت تزریق و یا شربت باشد، به گونه ای که بیمار در مصرف آن ها دچار مشکل نشود و در طی هفته های بعد بیمار می تواند داروها را به صورت قرص و یا کپسول مصرف نماید.

مدت زمان دوره نقاهت بعد از جراحی بای پس معده:

در ادامه مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی و بیان مطالبی در خصوص مدت زمان دوره نقاهت بعد از جراحی بای پس معده خواهیم پرداخت.

دوره نقاهت این نوع جراحی کاهش وزن، به سلامت کلی بیمار و شرایط جسمی وی بستگی دارد. لازم است که بدانید تا زمانی که دستگاه گوارش بیمار بهبودی نسبی خود را به دست آورد ممکن است، 2 الی 4 روز به طول بیانجامد و پس از آن به مدت 90 روز می بایست از رژیم غذایی خاصی پیروی کند.

به عنوان مثال همانطور که در مراقبت های بعد از جراحی بای پس معده همین مقاله به آن می پردازیم، بیمار می بایست رژیم غذایی خود را با مصرف مایعات آغاز نماید و رفته رفته به صورت تدریجی مصرف غذاهای له شده و نرم را آغاز کند و این روند به مدت 12 هفته به طول میانجامد و در نهایت بیمارمی تواند مواد غذایی عادی را نیز مصرف کند و بهبودی و سلامت دستگاه گوارش تنها زمانی است که بیمار از رژیم غذایی که برای وی تعیین شده است، پیروی نماید.

آیا می بایست در دروه نقاهت بای پس معده فعالیت خاصی انجام شود؟

در ادامه مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی و بیان مطالبی در خصوص این که آیا می بایست در دروه نقاهت بای پس معده فعالیت خاصی انجام شود خواهیم پرداخت.

خیر، در دوره نقاهت بعد از جراحی بای پاس معده بیمار می بایست به صورت کامل استراحت نماید و لازم است، مواردی را در این دوران رعات نماید، البته ممکن است، بیمار در این دوران دردهای کوچکی را در ناحیه شکم احساس کند که این امر کاملا طبیعی بوده و جایی هیچگونه نگرانی وجود ندارد و بیمار می تواند با استفاده از داروهای تجویزی پزشک تا حد زیادی این دردها را کاهش دهد، همچنین پزشک داروهایی را برای پیشگیری از عفونت محل جراحی بیمار تجویز می نماید.

بیمار در دوران نقاهت نباید هیچگونه فعالیت سنگین و یا خسته کننده ای را داشته باشد

لازم به ذکر است که بیمار در دوران نقاهت نباید هیچگونه فعالیت سنگین و یا خسته کننده ای را داشته باشد و انجام هر گونه فعالیت بدنی برای وی ممنوع می باشد، پزشکان تنها فعالیتی را که برای این دوران به بیمار پیشنهاد می دهند، پیاده روی های سبک و در حد توان بیمار است.

هدف از این پیاده روی نیز پیشگیری از بیماری های ناشی از یک جا نشینی مانند یبوست و دفع داروهای خوراکی مسکنی است که ممکن است، بیمار به منظور کاهش درد مصرف نماید.

جراحی بای پس معده هیچگونه عوارض خطرناکی را برای بیمار در پی نداشته و با توجه به موارد ذکر شده می توان به این نکته پی برد که این جراحی موجب تغییر سبک و شیوه زندگی بیمار نیز می شود و بیمار بعد از جراحی می تواند زندگی سالم تری داشته باشد.

برای انجام جراحی بای پس معده می توانید به دکتر سلیمی بهترین پزشک متخصص در زمینه جراحی لاغری مراجعه نمایید.

بعد از جراحی بای پس معده چه اقداماتی لازم است که انجام شود؟

در ادامه مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی و بیان مطالبی در خصوص اقدامات پس از جراحی بای پس معده خواهیم پرداخت.

مدت زمانی که ممکن است، بیمار برای بهبودی طی کند به اندازه برشی که در بدن وی ایجاد می شود، ارتباط دارد.

بعد از جراحی بای پس معده چه اقداماتی لازم است که انجام شود؟
بعد از جراحی بای پس معده چه اقداماتی لازم است که انجام شود؟

اگر عمل بیمار به روش لاپاراسکوپی انجام شده باشد، لازم است که به مدت 1 الی 2 روز را در بیمارستان بستاری باشد و الی اگر چنانچه جراحی به روش باز انجام گرفته باشد، می بایست مدت زمان بیشتری در بیمارستان بستری باشد، البته مدت زمان لازم برای این منظور به شرایط جسمی بیمار بعد از جراحی و نظر پزشک بستگی دارد.

بعد از جراحی ممکن است، بیمار احساس درد و ناراحتی داشته باشد که می توان آن را با مصرف داروهای ضد درد تسکین بخشید، پزشک جراح بعد از جراحی و منتقل شدن بیمار به بخش برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاها از بیمار می خواهد که در کنار تخت خود بایستید و چند قدم را راه برود، این کار را می بایست روزانه سه مرتبه انجام دهید.

بعد از جراحی بای پس معده چه اقداماتی لازم است که انجام شود؟
بعد از جراحی بای پس معده چه اقداماتی لازم است که انجام شود؟

اجازه ترخیص

پزشک زمانی که به بیمار اجازه ترخیص می دهد، دستورالعمل رعایت رژیم غذایی و همچنین نسخه دارویی را نیز برای وی تجویز می نماید و بیمار می بایست بر اساس دفترچه دستورالعمل برای مراقبت های بعد از جراحی عمل نماید رعایت نکات دفترچه موجب تسریع در روند بهبودی بیمار خواهد شد.

در منزل ممکن است، کنترل نمودن درد و ناراحتی از طریق داروهای مسکن کمی سخت باشد، بهتر است، زمانی داروهای مسکن را مصرف نمایید که درد شما برایتان تحمل ناپذیر باشد، زیرا این داروها ممکن است، دارای عوارضی مانند یبوست باشند

لذا به منظور تسکین درد و ممانعت از عوارض ذکر شده بهتر است، فرد در طی روز کمی راه برود به اندازه ای که موجب ایجاد خستگی نشود. (روزانه سه مرتبه پیاده روی کوتاه مدت برای بیمار بعد از جراحی بای پس معده توصیه می شود)

برای جلوگیری از کم آبی بدن می بایست بیمار روزانه به اندازه لازم آب مصرف کند ولیکن لازم به ذکر است که از سرکشیدت یک باره آب جلوگیری کنید، زیرا موجب آسیب معده خواهد شد، بلکه می بایست به آرامی و به صورت جرعه جرعه آب بنوشید.

اقدامات هفته اول بعد از عمل

در ادامه مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی و بیان مطالبی در خصوص اقدامات هفته اول بعد از عمل بای پس معده خواهیم پرداخت.

در هفته اول بعد از جراحی بیمار می بایست فقط استراحت کند و نبایستی هیچگونه فعالیت فیزیکی انجام دهد، آنچه که موجب می شود که بیمار بعد از جراحی بای پس معده سریعتر روند بهبودی را در پیش بگیرد خواب و استراحت کافی بعد از جراحی است.

برای جلوگیری از دل درد و سوزش سر دل بهتر است که بیمار در زمان استراحت از چندین بالش برای زیر سر و زیر کتف خود استفاده نماید.

اگر چه سرفه کردن می تواند مفید بوده و موجب خارج شدن مایعات اضافی از ریه شود، ولیکن ممکن است، بعد از جراحی بای پس معده موجب آسیب رساندن به محل جراحی شود، از این رو پزشکان توصیه می کنند، به منظور جلوگیری از این صدمات در زمان سرفه کردن بالش نرمی را محکم بر روی نواحی که تحت عمل قرار گرفته فشار دهند، با این عمل نواحی مذکور در زمان سرفه تکان نخورده و درد شکم نیز کمتر می شود.

اقدامات هفته اول بعد از عمل
اقدامات هفته اول بعد از عمل

بیمار می بایست به مدت 6 الی 7 هفته بعد از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین ممانعت کند

بیمار می بایست به مدت 6 الی 7 هفته بعد از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین ممانعت کند، همچنین در صورت انجام هر گونه فعالیتی می بایست از وارد آمدن هرگونه فشار به ناحیه جراحی خودداری نماید.

همچنین بیمار نباید تا زمان اولین معاینه واجازه پزشک جراحی نواحی عمل را خیس نموده و یا اینکه اقدام به استحمام کند و اگر چنانچه اطراف جراحی قرمز شده و با اینکه از آن چرک و بوی بد خارج شد می بایست فورا پزشک خود را مطلع سازد و برای جلوگیری از موارد ذکر شده به صورت مرتب اقدام به تعویض پانسمان کند.

اولین جلسه بررسی پزشک بعد از جراحی یک هفته پس از عمل می باشد و پس از گذشت یک ماه دومین جلسه بررسی و بعد از ماه سوم نیز جلسه سوم ویزیت پزشک انجام می شود.

اکثریت پزشکان در صورتی که بیمار روند بهبودی را در پیش گرفته و با هیچگونه مشکل جدی مواجه نشده باشد، ویزیت های بعدی را به صورت 6 ماهه و 12 ماهه برای بیمار در نظر خواهند گرفت.

بعد از گذشت یک سال

و بعد از گذشت یک سال از جراحی بای پس معده، پزشک ازبیمار می خواهد که به صورت سالانه برای بررسی و ویزیت به مطب مراجعه نماید و در هر بار مراجعه لازم است که آزمایشاتی را انجام دهد تا پزشک بتواند از طریق آن وضعیت بیمار را مورد ارزیابی قرار داده و در صورتی که با کمبود تغذیه مواجه شده باشد، از طریق نسخه دارویی آن را برطرف نماید.

بیمار بعد از جراحی بای پس معده می بایست رژیم غذایی خود را تغییر داده و حجم مواد غذایی مصرفی را کاهش دهد، زیرا بر اثر این جراحی معده بیمار کوچک شده و می بایست برای بهبودی رژیم سختی توسط بیمار رعایت شود.

برای این منظور بیمار می بایست از مصرف برخی مواد غذایی مانند نوشابه های گازدار و غذاهای چرب پرهیز کند، همچنین وعده ی غذایی بیمار نباید پر حجم باشد، زیرا موجب می شود که بافت معده آسیب ببیند.

در ادامه مقاله مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی رژیم غذایی بعد از جراحی می پردازیم:

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده به چه صورت است؟

در ادامه مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده به بررسی و بیان مطالبی در خصوص رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده خواهیم پرداخت.

رعایت رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا بیمار می بایست به منظور تسریع روند بهبودی با دقت این رژیم غذایی را رعایت نماید:

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده به چه صورت است؟
رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده به چه صورت است؟

رژیم غذایی هفته اول:

بیمار می بایست به مدت یک هفته بعد از جراحی بای پس معده از مواد غذایی مایع مانند انواع سوپ های روان و غذاهای رقیق و آبکی، همچنین در صورتی که بیمار دچار مشکل نشده و در صورت صلاحدید پزشک مصرف شیر بدون چربی- آب گوشت بدون چربی و ژله و چای کم رنگ بدون قند نیز مانعی ندارد.

در هفته اول بعد از جراحی بیمار نباید مواد غذایی جامد و یا نیمه جامد مصرف نماید، زیرا به بافت معده فشار وارد می کند، همچنین از مصرف مواد غذایی پر حجم نیز می بایست خودداری نماید.

هفته دوم:

در هفته دوم بعد از عمل بای پس معده می توانید در صورت صلاحدید پزشک مصرف برخی سوپ را نیز به برنامه غذایی وارد کنید، در این هفته مصرف پودینگ نیز بلامانع بوده و چای و قهوه کافئین دار را نیز می توان یک بار در طی روز مصرف کرد. این نکته را به خاطر داشته باشید که مصرف روزانه 8 لیوان آب واجب می باشد.

هفته سوم:

در این هفته می توانید مواد غذایی پوره ای را مصرف کنید و همچنین در وعده های خود از انواع سوپ ها نیز استفاده کنید، تخم مرغ آب پز له شده می تواند یک وعده غذایی سالم و مفید باشد، ولیکن به این نکته توجه داشته باشید که لقمه های خود را به خوبی و آرامی بجویید، همچنین وعده های غذایی اصلی می بایست در حجم کم باشد و می توانید در میان وعده از سوپ های رقیق شده نیز استفاده کنید.

لازم است که روزانه به میزان 60 الی 70 گرم پروتئین را مصرف نمایید و مصرف روزانه یک و نیم لیتر آب واجب می باشد، سی دقیقه قبل و بعد از وعده های غذایی نباید مایعات بنوشید. مصرف مواد غذایی خاوی چربی- قند و نوشابه های گازدار ممنوع می باشد.

هفته سوم:
هفته سوم:

هفته چهارم:

در این هفته نیز بیمار می بایست غذاهای پوره ای مصرف نماید و مصرف غذاهای جامد در این مرحله نیز ممنوع می باشد.

مصرف مواد غذایی مانند آبگوشت مرغ- پنیر روستایی- سبزیجات پخته شده له شده- آووکادو- هویج و کدوی بخار پز و میوه های نرم مانند انبه بلامانع می باشد.

در این مرحله می توانید کمی چربی به مواد غذایی اضافه کنید، همچنین مصرف مواد غذایی که دارای بافتی نرم هستند، را نیز می توان در این مرحله از رژیم غذایی بعد از جراحی بای پس معده مصرف نمود مانند کنسرو ماهی تن- سفیده تخم مرغ- سویا و…

هفته پنجم:

در این مرحله بیمار می تواند مواد غذایی جامد در حجم بسیار کم و به صورت یک روز در میان را شروع نماید، به این نکته نیز توجه داشته باشید، اگر چنانچه مصرف هر گونه مواد غذایی موجب شد که دچار حالت تهوع و یا دل درد شوید، از مصرف آن خودداری نمایید، زیرا ممکن است، موجب ایجاد اختلال در معده گردد.

با رعایت رژیم غذایی فوق بعد از جراحی بای پس معده بیمار نه تنها با هیچگونه مشکلی مواجه نمی گردد، بلکه موجب تسریع روند بهبودی می گردد، عمل بای پس معده در مقایسه با سایر روش های جراحی لاغری دارای کمترین میزان عوارض بعد از جراحی می باشد که این میزان نیز به دلیل عدم رعایت دستورالعمل های تجویز شده پزشک توسط بیمار می باشد.

مواد غذایی که بعد از عمل بای پس نباید مصرف شوند، کدام موارد می باشند؟

افرادی که تحت عمل بای پس معده قرار می گیرند، بعد از جراحی مجاز به مصرف همه نوع مواد غذایی نمی باشند، در ادامه مقاله مرگ بر اثر عمل بای پس معده مصرف مواد خوراکی که بعد از این جراحی مضر می باشد و می تواند سلامت فرد را با خطر مواجه کند را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • پاپ کورن:

پاپ کورن در دسته مواد غذایی سنگین قرار دارد و ممکن است، به معده فشار زیادی وارد نماید، لذا بهتر است، افرادی که تحت عمل بای پس معده قرار گرفته اند بعد از جراحی از خوردن این خوراکی پرهیز نمایند.

پاپ کورن:
پاپ کورن:
 • آجیل:

آجیل در گروه مواد غذایی قرار دارد که هضم آن برای معده کمی سخت می باشد، لذا نباید بعد از جراحی بای پس معده از این گروه تنقلات مصرف نمایید.

 • کرفس

هضم کرفس نیز برای معده سخت می باشد و ممکن است، به آن فشار زیادی وارد نماید.

لذا اگر بعد از جراحی بای پس معده قصد مصرف این سبزی را داشتید بهتر است که آن را به صورت آب پز استفاده کنید و یا این که می توانید آب آن را مصرف نمایید که موجب لاغری بیشتری نیز می شود.

 • گوشت قرمز:

گوشت قرمز در گروه مواد غذایی قرار دارد که موجب چاقی افراد می شود، بعد از جراحی می توانید مصرف گوشت ماهی و مرغ را جایگزین گوشت قرمز کنید.

گوشت قرمز:
گوشت قرمز:
 • میوه خشک:

میوه خشک حاوی قند بسیار زیادی است که مصرف آن بعد از جراحی بای پس معده توصیه نمی شود.

 • نان:

همانگونه که می دانید نان حاوی نشاسته می باشد و مصرف آن ممکن است، متابولیسم بدن را با مشکلات زیادی روبرو سازد، لذا بهتر است، نان را به تنهایی مورد مصرف قرار ندهیم و در کنار سایر مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

 • الکل:

اگر الکل و یا سایر مواد دخانیاتی دیگر مصرف می کنید، بهتر است، قبل از این که جراحی بای پس معده انجام دهید، از مصرف آن به صورت جدی پرهیز نمایید.

بعد از جراحی حجم معده کوچک می شود، لذا در صورت مصرف الکل جذب آن مشکل می باشد و حتی ممکن است، بیمار را تهدید به مرگ کند.

 • غذاهای سرخ شده:

غذاهای سرخ شده حاوی روغن بسیار زیادی می باشند، لذا بیمار با مصرف این نوع غذاها ممکن است، دچار تهوع و استفراغ شود و حتی در برخی افراد منجر به رفلاکس معده نیز خواهد شد.

به دلیل این که مصرف مواد غذایی چرب برای سیستم گوارشی مضر می باشد، لذا بهتر است، بعد از انجام عمل بای پس معده از مصرف آن پرهیز نمایید.

غذاهای سرخ شده:
غذاهای سرخ شده:
 • نوشیدنی های گازدار:

مصرف نوشیدنی های گاز دار بعد از کلیه عمل های لاغری از جمله بای پس معده مضر می باشد، از آنجا که این نوع نوشیدنی ها حاوی مواد نگهدارنده می باشند، پس اسیدیته فراوانی دارند و لازم است که بدانید اسیدیته یکی از عوامل افزایش اشتها می باشد که موجب افزایش وزن و چاقی می شود و در نهایت ممکن است، به برخی بیماری های مانند دیابت و پوکی استخوان ختم شود.

عمل بای پس معده تنها در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که فرد با دقت رژیم غذایی بعد از جراحی را رعایت نماید، دیگر عامل در موفقیت این جراح اراده فرد در پیروی از رژیم غذایی می باشد.

به هر میزان که اراده فرد قوی تر باشد، به همان اندازه نیز می تواند رژیم غذایی و توصیه های پزشک را رعایت نماید و نتیجه عمل بای پس معده نیز رضایت بخش خواهد بود.

برای انجام جراحی بای پس معده می توانید به دکتر سلیمی بهترین پزشک متخصص در زمینه جراحی لاغری مراجعه نمایید.

نکاتی که در زمان صرف غذا بعد از جراحی بای پس معده باید رعایت شوند کدام است؟

در این قسمت از مقاله مرگ در اثر بای پس معده به بررسی نکاتی می پردازیم که یکی از مهم ترین عوامل موفقیت این نوع جراحی به شمار می آید، این نکات مواردی است که می بایست در زمان خوردن وعده های غذایی رعایت شود که از جمله این موارد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • توجه به اندازه غذای مصرفی

بعد از جراحی بای پس معده می بایست به میزان اندکی غذا میل کنید و هرگز نباید پرخوری کنید، اگر چنانچه بعد از جراحی پرخوری کنید، دچار حالت تهوع و دل درد می شوید، بعد از جراحی بای پس معده حجم معده در حدود 28 الی 30 گرم ظرفیت مواد غذایی را دارد و از آنجا که معده دارای ویژگی ارتجاعی می باشد، ظرفیت آن با پرخوری های مکرر بیشتر شده و فرد می تواند میزان غذای بیشتری را میل کند.

توجه به اندازه غذای مصرفی
توجه به اندازه غذای مصرفی
 • آرام غذا خوردن:

بعد از جراحی بای پس معده می بایست خود را به آرام غذا خوردن عادت دهید، زیرا خورد غذا با سرعت موجب می شود که سندرم دامپینگ که همان اختلال روده کوچک است، ایجاد شود که موجب استفراغ و سرگیجه خواهد شد.

 • غذا را به خوبی بجویید

مسیر اتصال معده به روده کوچک از طریق یک سوراخ کوچک است، لذا می بایست مواد غذایی که مصرف می کنید، به خوبی جویده شوند و از ورود مواد غذایی بزرگ به معده پرهیز کنید، زیرا به همان طریق نیز وارد روده می شوند و این امر موجب ایجاد تهوع و استفراغ و دردهای شکم می شود.

 • در کنار وعده های غذایی خود ازخوردن نوشیدنی پرهیز کنید:

افرادی که جراحی بای پس معده را انجام می دهند، لازم است که به خاطر داشته باشند، نبایستی در کنار وعده های غذایی خود هیچگونه مایعات میل نمایند، زیرا ممکن است، دچار سندرم دامپینگ شوند، حتی می بایست از خوردن مایعات تا نیم ساعات بعد از وعده های غذایی نیز پرهیز نمایید.

ولیکن در طول روز نباید خوردن آب ومایعات را فراموش کنید تا بدن دچار کم آبی نشود.

عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟

این جراحی لاغری برای افرادی که به چاقی درجه 3 مبتلا هستند، مناسب می باشد، در واقع این روش جراحی می تواند آخرین روش درمانی برای این گروه از افراد باشد، این افراد ممکن است، به دفعات متعددی انواع رژیم های غذایی را به منظور رسیدن به کاهش وزن انجام داده باشند، ولی نه تنها موفق به کاهش وزن نشده اند حتی برخی از این افراد نیز ممکن است، بعد از اتمام دوره رژیم درمانی وزنشان به مراتب بیشتر از وزن اولیه خود نیز شده باشد.

برای انجام جراحی بای پس معده می توانید به دکتر سلیمی بهترین پزشک متخصص در زمینه جراحی لاغری مراجعه نمایید.

عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟
عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟

جراحی بای پس معده دارای دو هدف می باشد: یکی این که بیمار بعد از این جراحی غذا کمتری میل می کند و دوم این که کالری کمتری جذب بدن خواهد شد. در این روش جراحی آن قسمت از روده را که وظیفه جذب مواد غذایی را دارد، از مسیر خود خارج می نمایند.

حال که تصمیم به انجام روش درمانی به منظور کاهش وزن و رسیدن به اندام مناسب گرفته اید لازم است، برای این که عمل جراحی موفقیت آمیزی داشته باشید، به صورت ذیل عمل کنید:

مصرف روزانه یک عدد قرص مولتی ویتامین و سه عدد کلسیم سیترات

برای این که سلامت عمومی بدن خود را حفظ نمایید، روزانه یک عدد قرص مولتی ویتامین و سه عدد کلسیم سیترات میل کنید، بدن شما می بایست از نظر میزان ویتامین و مواد معدنی تامین باشند، زیرا موجب سلامت و تقویت بدن بعد از جراحی خواهد شد.

اگر مصرف این مکمل های درمانی را قبل از جراحی شروع کنید، به راحتی می توانید دوران بعد از عمل را پشت سر بگذارید، همچنین قبل از جراحی بهتر است که انجام فعالیت های ورزشی را شروع کنید.

انجام فعالیت های ورزشی قبل از عمل قطعا موجب کاهش وزن نخواهد شد در واقع هدف از آن آسان شدن شرایط بعد از جراحی می باشد و بیمار بعد از جراحی به راحتی می تواند راه برود.

قبل از جراحی حتما پزشک جراح را از داروهایی که مصرف می کنید، مطلع سازید.

ورزش و فعالیت های بدنی تا چه میزان در روند بهبودی جراحی بای پس معده می تواند تاثیرگذار باشد؟

در دوران نقاهت جراحی بای پس معده به دلیل این که حجم بسیار زیادی از معده برداشته می شود، میزان کالری دریافتی بدن نیز کمتر می شود، لذا بدن نیاز خود را از ذخایر داخلی و بافت های بدن تامین می کند.

ورزش و فعالیت های بدنی تا چه میزان در روند بهبودی جراحی بای پس معده می تواند تاثیرگذار باشد؟
ورزش و فعالیت های بدنی تا چه میزان در روند بهبودی جراحی بای پس معده می تواند تاثیرگذار باشد؟

فرایند سوخت و ساز بدن به صورتی است که در چنین مواقعی بدن قبل از این که به سراغ بافت های چربی برود ماهیچه ها را مورد هدف قرار می دهد، لذا این امر موجب تحلیل بافت های عضلانی خواهد شد، لذا برای جلوگیری از روند اشتباه می بایست فعالیت های وزشی مانند حرکات هوازی و یا آمادگی جسمانی را انجام دهید، با این کار بافت های عضلانی مورد هدف قرار نگرفته و چربی های ذخیره شده بدن مورد استفاده قرار می گیرند.

ورزش کردن بعد از جراحی بای پس معده به منظور رسیدن به تناسب اندام واجب می باشد، لازم است که حتما بعد از این جراحی فعالیت های ورزشی و فیزیکی را انجام داده تا در کاهش وزن موفقیت بیشتری را کسب کنید.

زمانی که با استفاده از جراحی بای پس معده به سرعت روند کاهش وزن را در پیش می گیرید، لذا عضلات شما تحلیل خواهد رفت و همانگونه که همه ما می دانیم عضلات بدن در متابولیسم بدن نقش به سزایی دارند، لذا با انجام فعالیت های ورزشی می توانید بافت عضلانی و متابولیسم بدنتان را حفظ کرده و به سرعت روند لاغری را در پیش بگیرید.

ورزش بعد از عمل جراحی

مطابق تحقیقات به دست آمده در این زمینه افرادی که بعد از جراحی فعالیت های ورزشی را به صورت جدی انجام می دهند، حدود 6 الی 7 کیلوگرم بیشتر از افرادی که ورزش نمی کنند، کاهش وزن دارند.

علاوه بر این ورزش بعد از جراحی موجب تسریع روند بهبودیی نیز می شود و عوارض احتمالی ناشی از این جراحیی را کاهش می دهد، همچنین در کاهش استرس و افزایش روحیه نیز تاثیرگذار است.

از دیگر مزایای ورزش کردن می توان به کاهش خطر لخته خون، تسریع بهبودی جای بخیه و همچنین افزایش گردش خون و بهبود عملکرد روده اشاره کرد.

ورزش هایی مانند بدنسازی بعد از جراحی بای پس معده تاثیر فراوانی در جلوگیری از افتادگی های پوستی بعد از لاغری می شود.

ورزش بعد از عمل جراحی
ورزش بعد از عمل جراحی

ورزش هایی که برای 1 الی 6 ماه بعد از جراحی مناسب هستند:

پیاده روی:

بیمار بعد از جراحی بای پس معده می بایست اولین فعالیت ورزشی خود را با پیاده رویهای آرام و در مدت زمان کم شروع کند تا از این طریق بدن خود را برای انجام سایر فعالیت های ورزشی آماده سازد، به گونه ای که بیمار بعد از چند ماه توانایی لازم برای دویدن را نیز پیدا می کند.

یوگا:

یکی از ورزش هایی که موجب افزایش گردش خون- انعطاف پذیری و متابولیسم بدن می شود، یوگا است، یوگا موجب تسریع روند بهبودی و کاهش وزن می شود.

شنا:

یکی از ورزش هایی که برای چربی سوزی بسیار تاثیرگذار می باشد، ولیکن ممکن است، برای برخی افراد سخت باشد، لذا می بایست به صورت آهسته به این ورزش بپردازید، ورزش شنا موجب بالا رفتن ضربان قلب و کاهش استرس است.

رقص:

رقص موجب تقویت روحیه- قلب و استخوان ها می شود.

ورزش های استقامتی:

از این ورزش برای بالا بردن میزان استقامت بدن استفاده می شود، مانند وزنه برداری های سبک

ورزش های بین 6 الی 12 ماه بعد از جراحی بای پس معده:

پس از گذشت شش ماه فرد می تواند فعالیت های ورزشی خود را 3 الی 5 مرتبه در هفته انجام دهد و مدت زمان هر جلسه می تواند حداقل 45 دقیقه باشد.

ورزش های بین 6 الی 12 ماه بعد از جراحی بای پس معده:
ورزش های بین 6 الی 12 ماه بعد از جراحی بای پس معده:

انجام ورزش های استقامتی که موجب تقویت عضلات شکم و پا و پهلوها می شود، برای این دوران مناسب می باشد، بیمار در این مرحله می تواند برخی ورزشها مانند ایروبیک و بوکس و… را نیز انجام دهد.

ورزش های مناسب برای یک سال بعد از جراحی بای پس معده:

پس از گذشت یک سال بیمار موفق شده است که به میزان قابل توجهی کاهش وزن داشته و به وزن ایده آل خود دست پیدا کند، لذا می تواند از طرق انجام فعالیت های ورزشی وزن خود را ثابت نگه دارد و از اضافه وزن نیز ممانعت کند.

ورزش های مناسب برای یک سال بعد از جراحی بای پس معده:
ورزش های مناسب برای یک سال بعد از جراحی بای پس معده:

ورزش های تناوبی بر روی تردمیل:

راه رفتن و یا دویدن بر روی دستگاه تردمیل موجب بالا رفتن میزان سوخت و ساز بدن و افزایش متابولیسم می شود، این ورزش می تواند تاثیر به سزایی در آب شدن چربی های ناحیه شکم و پهلوها داشته باشد.

قرار دادن ورزش های بیشتر در برنامه هفتگی:

ورزش هایی که از طریق آن می توان به تناسب اندام و کاهش وزن بیشتر دست پیدا کرد شامل دو- کوهنوردی- دوچرخه سواری و… می باشد، می توانید این ورزش ها را در برنامه هفتگی ورزشی خود قرار دهید.

برای انجام جراحی بای پس معده می توانید به دکتر سلیمی بهترین پزشک متخصص در زمینه جراحی لاغری مراجعه نمایید.

آیا بعد از جراحی بای پس معده امکان بارداری وجود دارد؟

می خواهیم در این قسمت از موضوع مرگ در اثر عمل بای پس معده بدانیم که آیا امکان بارداری بعد از این جراحی برای بیمار وجود دارد:

افراد با اضافه وزن بالا در دوران بارداری با مشکلات و خطرات جدی مواجه می شوند که از جمله این عوارض می توان به بالا رفتن فشار خون- تولد نوزاد چاق- نقض عضو جنین و مشکلات گوناگون از این طریق اشاره کرد حتی در مواردی نیز ممکن است، منجر به مرگ نوزاد و یا مسمویت های شدید حاملگی شود.

آیا بعد از جراحی بای پس معده امکان بارداری وجود دارد؟
آیا بعد از جراحی بای پس معده امکان بارداری وجود دارد؟

لذا افراد با وزن بالا می بایست قبل از بارداری برای عمل بای پس معده اقدام نمایند که برای این منظور لازم است که مراقبت های ویژه ای نیز در نظر گرفته شود.

بعد از عمل بای پس معده امکان بارداری برای فرد وجود دارد، ولیکن می بایست تحت مراقبت های ویژه ای قرار گیرند، بارداری بعد از عمل بای پس معده موجب می شود که فرد دیگر در معرض هیچگونه خطر ناشی از اضافه وزن قرار نگیرد، همچنین موجب ایجاد نکات مثبتی در بارداری نیز می شود.

بای پس معده می تواند موجب افزایش احتمال بارداری نیز شود، مطابق با تحقیقات به دست آمده در گروهی از زنان که به دلیل اضافه وزن برای بارداری با مشکل مواجه بودند، بعد از عمل بای پس معده توانستند با تخمک گذاری طبیعی احتمال بارداری خود را افزایش دهند.

همچنین مشخص شد زنانی که به دلیل سندرم پلی کیستیک و مشکلات متابولیکی و اختلال هایی که در تولید مثل و بارداری آن ها وجود دارد، بعد از عمل بای پس معده این موارد فوق الذکر کاملا برطرف شده است.

برای بارداری بعد از عمل بای پس معده می بایست 18 ماه صبر کنید:

زنانی که عمل بای پس معده را انجام داده اند، می بایست زمانی که وزنشان ثابت شد برای بارداری اقدام کنند، زیرا همانطور که در سطرهای پیش نیز گفتیم، بعد از این جراحی بدن با تغییرات زیادی مواجه خواهد شد و دچار حالت های استرس زا و تحولات تغذیه ای می گردد، از این رو پزشکان برای این که مادر و جنین به سوء تغذیه دچار نشوند، توصیه می کنند که زنان تا 18 ماه بعد از جراحی برای بارداری اقدام نکنند.

برای بارداری بعد از عمل بای پس معده می بایست 18 ماه صبر کنید:
برای بارداری بعد از عمل بای پس معده می بایست 18 ماه صبر کنید:

زنان دارای اضافه وزن بالا به دلیل این که چربی های اضافه بر روی دستگاه تناسلی آن ها اثر می گذارد ممکن است، با مشکلات ناباروری مواجه شوند.

به گونه ای که بافت های چربی موجب می شوند که استروژن بیشتری تولید شود، لذا از این رو تخمدان ها پر از چربی می شوند.

وقتی که استروژن و سایر هورمون های جنسی بیشتر می شوند، در تخمک گذاری و قاعدگی اختلال ایجاد می شود، از این رو احتمال حاملگی نیز ضعیف می شود.

بعد از جراحی بای پس معده BMI افراد کاهش پیدا کرده و موجب می شود که هورمون ها در خون کاهش پیدا کند، لذا از این طریق مکانیسم بازخورد هورمونی نیز تقویت خواهد شد.

قاعدگی منظم

این جراحی موجب می شود که زنان قاعدگی های منظمی داشته و همچنین تخمک گذاری نیز به صورت مناسبی انجام خواهد شد و با این حساب می توان به طور قطع گفت که احتمال بارداری بعد از جراحی بای پس معده افزایش پیدامی کند.

برخی از زنان تصور می کنند، بعد از انجام این جراحی قدرت باروری خود را از دست می دهند، لذا پس از عمل دیگر از راه های جلوگیری از بارداری استفاده نمی کنند که این امر منجر به بارداری ناخواسته در این افراد می شود، لازم است که حتما به مدت 18 ماه بعد از جراحی بای پس معده مراقبت های لازم دراین خصوص را انجام دهید تا به بارداری ناخواسته نیز دچار نشده و وزنتان را بتوانید در طی این مدت تثبیت کنید.

عمل بای پس معده موجب کاهش وزن سریع در افراد می شود

عمل بای پس معده موجب کاهش وزن سریع در افراد می شود، لذا هورمون های تولید مثل پس از این جراحی فورا تنظیم شده و قدرت باروری در افراد را افزایش می دهد.

از این رو اگر بیمار از داروهای ضد بارداری مناسب استفاده ننماید، احتمال باردارشدن در این افراد افزایش پیدا می کند.

بعد از جراحی بای پس معده پزشک برای بیمار به منظور پیشگیری از عفونت داروهای آنتی بیوتیک تجویز می کند که مصرف این داروها نیز اثرات داروهای ضد بارداری را کاهش خواهد داد.

در این بخش به پایان مبحث مرگ در اثر عمل بای پس معده رسیدیم. امیدوار هستیم موارد ارائه شده در خصوص مرگ در اثر عمل بای پس معده برای همگی شما مفید بوده باشند.

برای انجام جراحی بای پس معده می توانید به دکتر سلیمی بهترین پزشک متخصص در زمینه جراحی لاغری مراجعه نمایید. دکتر سلیمی از بهترین متخصصین جهت رفع مشکلات مربوط به اضافی وزن می باشد. شما می توانید درمان کامل مسائل مرتبط با چاقی خود و جراحی بای پس معده را به دکتر سلیمی بسپارید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

2 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر. از چه زمانی بعد از بای پس معده میتوان س….ک…..س داشت؟
  آیا درست هست که بعد بای پس به دلیل از بین رفتن پرزهای روده احتمال کوتاه شدن عمر فرد وجود دارد؟
  آیا غذایی وجود دارد که منع مصرف مادام العمر داشته باشد؟
  ممنون از پاسخگویی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید