قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

فهرست مطالب

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

در مقالات قبل مشخص کردیم که برای چاقی چه ویتامینی مصرف کنیم؟

ما را دنبال نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عمل اسلیو معده با ما در تماس باشید.

09120174510

سلامتی بدن و نگهداری و محافظت از آن، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تمامی ما انسان ها در تلاش هستیم که بتوانیم این نعمت بزرگ الهی را حفظ نماییم و از انجام اعمال و رفتارهایی که ممکن است باعث به خطر افتادن سلامتی خود باشد، بپرهیزیم.

مقدمه

قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟
قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

به خطر افتادن سلامتی می تواند باعث بروز مشکلات فراوانی شود که حتی منجر به این موضوع خواهد شد که روال عادی زندگی ما دچار مشکل شود. عادت های غذایی نادرست، عدم مصرف اصولی و به اندازه در ویتامین ها و مواد معدنی می تواند از جمله عوامل به خطر افتادن سلامتی انسان ها شود.

اینفوگرافیک قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

اینفوگرافیک قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟
اینفوگرافیک قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

 به صورت کلی، مولتی ویتامین بطور مستقیم باعث افزایش وزن نمی شود.

بلکه با برخی فعل انفعالات سبب افزایش اشتها شود.

قرص مولتی ویتامین هم باعث افزایش وزن و هم سبب کاهش وزن می شود.

جهت اضافه وزن باید از برخی مولتی ویتامین ها که سبب افزایش وزن می شود مصرف نمود.

ما در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

ویتامین‌ چیست؟

مولتی ویتامین چیست؟

چرا بدن ما به ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد؟

ویتامین‌های تشکیل دهنده مولتی ویتامین ها چیست؟

مولتی ویتامین چه مواد مغذی و معدنی دارد؟

مصرف مکمل های مولتی ویتامین چه فوایدی دارد؟

آیا مولتی ویتامین مضر است؟

آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

رابطه مصرف مولتی ویتامین و چاقی چیست؟

نقش انواع ویتامین ها در بدن در راستای افزایش وزن یا کاهش وزن چیست؟

نکاتی مهم در مورد استفاده از مولتی ویتامین ها کدامند؟

نتیجه گیری

قرص های مولتی ویتامین معمولا چاق کننده محسوب نمی شوند.

بیشتر مولتی ویتامین ها کالری کمی دارند و حاوی مقادیر قابل توجهی چربی یا قند نیستند.

آنها برای تکمیل رژیم غذایی شما با ویتامین ها و مواد معدنی مختلف که ممکن است در وعده های غذایی معمولی شما کمبود داشته باشند، طراحی شده اند و به عنوان منبع قابل توجهی از کالری طراحی نشده اند.

همانطور که گفته شد، مهم است که به اندازه مصرف مولتی ویتامین خود توجه داشته باشید و از دوز توصیه شده روی برچسب پیروی کنید.

مصرف بیش از دوز توصیه شده مولتی ویتامین می تواند منجر به دریافت بیش از حد برخی از ویتامین ها و مواد معدنی شود که می تواند اثرات منفی بر سلامت شما داشته باشد.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که مولتی ویتامین ها جایگزین یک رژیم غذایی سالم نیستند و نباید به عنوان راهی برای جبران رژیم غذایی ناسالم استفاده شوند.

در عوض، آنها باید برای مکمل یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده شوند.

یکی از مهمترین عناصر برای حفظ و نگهداری سلامت عمومی بدن، ویتامین ها و مواد معدنی مختلف می باشد. ویتامین ها دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آن ها دارای مزایای خاص خود می باشد که می تواند برای بدن مفید باشد.

برخی از ویتامین ها خاصیت لاغری و برخی خاصیت افزایش وزن دارد و البته بیشترین کاربرد ویتامین ها و مصرف قرص های مولتی ویتامین، مربوط به تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن می باشد.

ما در این مقاله نیز قصد داریم در مورد ویتامین ها صحبت نماییم و همچنین به بررسی مولتی ویتامین ها و انواع آن بپردازیم و از خواص آن برای بدن، نکات مهمی را اشاره کنیم و همچنین به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است یا خیر.

ویتامین‌ چیست؟

قبل از این که بررسی کنیم قرص مولتی ویتامین چاق کننده است یا خیر، بایستی بدانیم که ویتامین چیست. ویتامین ها یکی از مهمترین مواد ضروری بدن محسوب می شود که دارای ترکیبات متعددی می باشد و این ترکیبات باعث خواهد شد که عملکرد بدن در حالت عادی خود قرار بگیرد.

برخی از این ویتامین ها و ترکیبات، به صورت طبیعی در بدن تولید می شود و برخی از آن ها نیز باید از طریق مصرف مواد غذایی و همچنین مصرف مولتی ویتامین ها، اقدام به تامین آن نمود.

در مورد این که کدام نوع از مولتی ویتامین ها می تواند جزو اولویت های اصلی مصرف باشند، باید در ابتدا به بررسی دقیق مولتی ویتامین ها و نقش آن در بدن پرداخت.

ویتامین‌ چیست؟
ویتامین‌ چیست؟

پیشنهاد میکنیم از پست بهترین ویتامین برای چاقی صورت دیدن کنید.

مولتی ویتامین چیست؟

یکی از مهمترین و شاید محبوب ترین انواع مکمل هایی که مصرف آن در بین مردم رواج بسیاری دارد، مولتی ویتامین نام دارد. مولتی ویتامین در طی سالیان اخیر توانسته جایگاه بسیار ویژه ای را در بین عموم مردم پیدا نماید.

مصرف مولتی ویتامین ها می تواند باعث بهبود وضعیت عمومی بدن و همچنین پیشگیری و درمان برخی از بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد و به بهبود وضعیت جسمی و حتی روحی فرد کمک فراوانی خواهد کرد.

همه ما انسان ها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با مولتی ویتامین ها برخورد کرده و حتی ممکن است در دورانی کوتاه مدت اقدام به مصرف کرده باشیم. ما در این مقاله به صورت تخصصی به مبحث مولتی ویتامین و انواع آن خواهیم پرداخت و نگاهی دقیق تر در مورد این موضوع خواهیم داشت که آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است یا خیر.

مولتی ویتامین ها دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آن ها دارای خواص مربوط به خود می باشد و مصرف اصولی و درست آن باعث افزایش میزان سلامتی عمومی بدن خواهد شد.

برخی از افراد به دلیل بیماری های مختلف، ممکن است دچار مشکلات مختلفی شوند و یکی از مهمترین مواردی که بسیاری از پزشکان برای چنین افرادی اقدام به تجویز می نمایند، انواع مولتی ویتامین ها می باشد.

مولتی ویتامین ها می توانند به صورت خود درمانی مصرف شده و نیازی به تجویز پزشک نخواهد بود.

مولتی ویتامین ها می توانند به صورت خود درمانی مصرف شده و نیازی به تجویز پزشک نخواهد بود. اما در برخی موارد نیاز است که اقدام به مصرف درست و اصولی و طبق برنامه نمود که در این موارد بهتر است با پزشکان تغذیه مشورت های لازم را انجام داد.

مولتی ویتامین ها دارای اشکال مختلفی می باشند که به شکل های مختلف تجویز می شوند. مولتی ویتامین به شکل قرص، کپسول، شربت یا هر نوعی دیگر در دسترس افراد قرار دارد که می توان اقدام به مصرف آن برای هدف خاصی نمود.

برخی از مولتی ویتامین ها، دارای چندین مواد معدنی مختلف می باشد که می توان با مصرف آن، چندین ماده معدنی مهم را وارد بدن خود کرده و از آن ها استفاده کرد.

مولتی ویتامین ها، شامل مواد ضروری بدن می باشد که برخی از این مواد ضروری به طور طبیعی در بدن تولید و یافت می شود و برخی دیگر را با مصرف غذاهای مختلف می توان به دست آورد. ولی برخی از این مواد معدنی و ویتامین ها لازم است به اشکال مختلف مانند قرص و شربت و … تهیه شود.

معمولا افراد، مکمل‌هایی را دریافت می‌کنند که ممکن است تک ویتامینه باشد

معمولا افراد، مکمل‌هایی را دریافت می‌کنند که ممکن است تک ویتامینه باشد. گاهی اوقات این مکمل ها به صورت مولتی (چند) ویتامینه و یا حاوی یک یا چند نوع ماده‌ی معدنی می باشند.

اشکال دارویی مولتی ویتامین ها معمولا به صورت پودر، شربت، کپسول، آمپول، قرص و یا آدامس‌های جویدنی وجود دارند. این داروها را می‌توان در داروخانه‌ها، فروشگاه‌های معتبر و یا آنلاین‌شاپ‌ها (فروشگاه‌های آنلاین مجازی) خریداری کرد که طریقه‌ی مصرف هر یک از آن‌ها منحصر به خودشان است.

مولتی ویتامین ها شامل مکمل های مختلفی می باشد که می توان آن ها را به صورت تک ویتامینه یا چند ویتامینه تهیه و مصرف کرد که هر کدام از آن ها خواص خاص خود را دارند.

معمولا افراد، مکمل‌هایی را دریافت می‌کنند که ممکن است تک ویتامینه باشد
معمولا افراد، مکمل‌هایی را دریافت می‌کنند که ممکن است تک ویتامینه باشد

عدم وجود ویتامین ها و مواد معدنی مختلف در بدن می تواند باعث بروز مشکلات و بیماری های مختلفی نیز شود که شاید از مهمترین عوارض آن می توان به انواع بیماری های قلبی عروقی، تضعیف سیستم ایمنی بدن و چاقی مفرط یا لاغری بیش از حد اشاره کرد. به همین دلیل ما در این مقاله به مبحث این که آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است، خواهیم پرداخت.

پیشنهاد می کنیم از پست چرا چاق می شویم دیدن کنید.

چرا بدن ما به ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد؟

بدن ما به ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. ضرورت برخورداری از آن بر هیچ کسی پوشیده نیست و از اهمیت آن نباید چشم پوشی کرد. بدن ما انسان ها، برخی از این مواد ضروری را برای موارد دیگر استفاده می کند.

به عبارت دیگر، برخی از مواد ضروری بدن نیاز به ویتامین و مواد معدنی دارد تا بتواند به عنوان یک ماده خام از آن استفاده کند و در راستای اهداف خود که مهمترین آن سالم ماندن اندام بدن است، استفاده کافی نماید.

ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز، بیشتر باید از مواد غذایی و مکمل های مولتی ویتامین به دست آید. به همین دلیل استفاده از رژیم های غذایی سالم و مناسب  و در کنار آن مصرف انواع مولتی ویتامین ها می تواند نیاز بدن ما را تامین نماید تا بتوانیم در وضعیت پایدار سلامتی قرار بگیریم.

گاهی هم ممکن است بدن شما موادی که در حالت عادی نیاز دارد را دریافت کند. اما به دلیل شرایط خاصی که در آن قرار دارید، نیازمند به مواد معدنی یا ویتامین‌های خاصی باشید یا مقدار بیشتری از این مواد را نیاز داشته باشید.

چرا بدن ما به ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد؟
چرا بدن ما به ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد؟

مثلا وقتی که یک خانم باردار می‌شود، یا مرد و زنی دچار کهولت سن می‌شوند، کودکانی که در سن رشد قرار دارند و یا فردی که دچار بیماری می‌شود، نیازمند دریافت بیشتر مواد غذایی و در نتیجه ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

برخی از افراد ممکن است در شرایطی باشند که حتما باید اقدام به مصرف ویتامین ها و مواد معدنی نمایند

برخی از افراد ممکن است در شرایطی باشند که حتما باید اقدام به مصرف ویتامین ها و مواد معدنی نمایند. مواد معدنی به طور طبیعی در بدن تولید نمی شود.

به عنوان مثال، افراد سالخورده که در سن بالا قرار دارند، وضعیت بدنی آنان به گونه ای است که بخش های مختلف بدن قادر به تولید مواد معدنی و ویتامین ها نخواهد بود و لازم است که از طریق غذا و مکمل های مولتی ویتامین اقدام به تامین این مواد ضروری برای بدن نمود.

یا به عنوان مثال، افرادی که به بیماری های سخت دچار شده اند، برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود باید از مولتی ویتامین هایی استفاده نمایند که بتواند سیستم ایمنی بدن آنان را تقویت نماید تا بتوانند بر بیماری خود تسلط پیدا کنند.

برخی از افراد در زمینه لاغری یا افزایش وزن اقدام به مصرف مولتی ویتامین می نمایند که البته به تنهایی پاسخگوی این مسئله نخواهد بود. به همین دلیل است که در این مقاله به بررسی این موضوع که آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است، خواهیم پرداخت.

ویتامین‌های تشکیل دهنده مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها از ویتامین ها و ترکیبات متعددی نیز تشکیل شده است که برخی از این مکمل ها چندین نوع ویتامین و مواد معدنی را دارند و برخی صرفا یک نوع از آن را در اختیار دارند. ویتامین های تشکیل دهنده مولتی ویتامین شامل موارد زیر است:

ویتامین A:

این نوع ویتامین جزو ویتامین های ضروری بدن محسوب می شود که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود در وضعیت بینایی فرد، داشتن پوستی شاداب و سالم و از بین بردن التهابات پوستی خواهد شد. این نوع ویتامین در مواد غذایی مختلفی مانند گوشت، یا میوه هایی مانند هویج وجود دارد که دارای ارزش بالایی می باشد.

ویتامین B:

ویتامین B دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آن ها می تواند مزایای مختلفی داشته باشد که مهمترین آن بهبود علمکرد سیستم اعصاب می باشد و افرادی که در سنین بالا هستند، با کمبود این نوع ویتامین مواجه هستند که می تواند باعث بروز بیماری هایی مانند آلزایمر، زوال مغز و … شود.

ویتامین C:

این نوع ویتامین جزو محبوب ترین ویتامین های ضروری بدن می باشد که بدن باید روزانه اقدام به دریافت آن نماید. ویتامین C حاوی آنتی اکسیدان قوی می باشد که می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود و از بروز بیماری های مختلفی از جمله بیماری ویروسی جلوگیری می نماید.

همچنین این نوع از ویتامین برای پوست مفید است و خاصیت کلاژنسازی دارد که می تواند در بهبود و جوانسازی پوست کمک فراوانی نماید. ویتامین C را می توان در انواع غذاها و میوه ها مشاهده کرد و با مصرف آن اقدام به تامین آن نمود.

ویتامین D:

این نوع ویتامین به عنوان یک ویتامین محلول در چربی به حساب می آید که مهمترین فایده آن، تقویت استخوان های بدن، استحکام اسکلت های بدن و جلوگیری از پوکی استخوان و بیماری های مرتبط با مفاصل می باشد.

کمبود این ویتامین می تواند باعث بروز مشکل در بخش های مختلف بدن شود. ویتامین D به عنوان یک ویتامین حیاتی در بدن محسوب می شود که مصرف غذاهای حاوی این ویتامین و همچنین مصرف مولتی ویتامین های حاوی ویتامین D از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ویتامین E:

این نوع ویتامین، حاوی آنتی اکسیدان های قوی می باشد که علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، باعث بهبود در سلامت پوست و موی انسان خواهد شد و مصرف این نوع ویتامین باعث جلوگیری از تخریب سلول های پوستی و جلوگیری از پیری زودرس خواهد شد و همچنین باعث رشد چند برابری مو می شود.

بانوان باردار برای سلامت خود و جنین لازم است از مکمل های مولتی ویتامین حاوی ویتامین E استفاده نمایند.

لازمه برخورداری از انواع ویتامین های موجود در مکمل های مولتی ویتامین، مصرف درست و اصولی و طبق برنامه آن می باشد که بهتر است با پزشک متخصص تغذیه مشورت های لازم را انجام داد.

ویتامین E:
ویتامین E:

شما در حال مطالعه مقاله قرص مولتی ویتامین چاق کننده است، می باشید.

مولتی ویتامین چه مواد مغذی و معدنی دارد؟

قرص ها و مکمل های مولتی ویتامین سرشار از مواد مغذی و مواد معدنی می باشد که علاوه بر ویتامین های ذکر شده، سرشار از خواص گوناگون می باشد.

مواد معدنی و مغذی موجود در مولتی ویتامین ها برای بدن ضروری و مهم محسوب می شود که هر کدام از آن ها می تواند فوایدی برای بدن داشته باشد. از جمله مواد معدنی موجود در انواع مولتی ویتامین ها عبارتند از:

پتاسیم:

این ماده مغذی و با ارزش نقش بسیار مهمی را در بدن ایفا می کند که مهمترین آن، تامین انرژی مورد نیاز بدن می باشد و همچنین پتاسیم می تواند باعث ایجاد کنترل در سیستم فشار خون شود و در عملکرد مغز انسان بسیار موثر است. بسیاری از سکته های مغزی ناشی از کمبود پتاسیم در بدن می باشد که این ماده با ارزش می تواند از این عارضه خطرناک جلوگیری به عمل آورد.

کلسیم:

کلسیم یک ماده حیاتی و مهم برای بدن محسوب می شود که در سلامت استخوان ها و استحکام آنان موثر است. همچنین برای سالم ماندن دندان نیاز به چنین ماده ای خواهد بود که مولتی ویتامین های متعددی حاوی کلسیم می باشد. پیشگیری و درمان پوکی استخوان از جمله مزیت های مصرف کلسیم می باشد.

فسفر:

فسفر باعث رشد درست و طبیعی سلول های بدن خواهد شد و در سالم نگه داشتن سلول های بدن نقش مهمی را ایفا می کند.

فسفر باعث بهبود عملکرد اندام های دیگر بدن از جمله: قلب، کلیه ها، عضلات و … خواهد شد و مصرف مواد غذایی حاوی فسفر مانند گوشت، حبوبات و آجیل از جمله ضروریات بدن محسوب می شود که در انواع مولتی ویتامین ها می توان فسفر را مشاهده کرد.

کلرید:

کلرید نیز در تعادل مایعات بدن نقش مهمی را ایفا می کند. کلرید به همراه ترکیب با سدیم باعث می شود که بدن انسان دچار کمبود آب و مایعات نشود. مشکلاتی مانند تالاسمی و کم خونی ناشی از کمبود آب بدن می باشد که وجود کلرید باعث خواهد شد که مایعات بدن در حد درست و متعادلی قرار بگیرد.

سدیم:

سدیم هم به مانند کلرید، جزو مواد ضروری بدن در تنظیم مایعات محسوب می شود و همچنین وظیفه انقباض عضلات را بر عهده دارد. تنظیم فشار خون و متعادل نگه داشتن آن، باعث بهبود در وضعیت عمومی بدن خواهد شد. لازم به ذکر است که مصرف بیش از اندازه سدیم ممکن است فرد را دچار مشکلات فشار خون بالا نماید. پس باید در مصرف آن با احتیاط برخورد کرد.

منیزیم:

یکی از عناصر مهم برای بدن، منیزیم نام دارد که وجود آن باعث سلامت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان خواهد شد. همچنین منیزیم باعث تنظیم خواب فرد خواهد شد و از بی اشتهایی و مشکلاتی مانند اضطراب و استرس جلوگیری خواهد نمود. افرادی که قصد مصرف منیزیم را دارند، می توانند علاوه بر تهیه مکمل مولتی ویتامین های موجود، اقدام به مصرف مواد غذایی مانند موز، آجیل و حبوبات نمایند تا منیزیم کافی را وارد بدن خود نمایند.

آهن:

یکی از عناصر حیاتی بدن آهن می باشد. آهن باعث جلوگیری از بیماری کم خونی خواهد شد و لزوم مصرف روزانه مقدار مشخصی از آهن می تواند در جلوگیری از مشکلات کم خونی و … موثر باشد. همچنین برای کودکان، استفاده از قرص آهن تجویز می شود تا در رشد آنان کمک فراوانی نماید.

منگنز:

این ماده مغذی دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بالا می باشد که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و همچنین در بهبود عملکرد سوخت و ساز و متابولیسم بدن، بسیار موثر می باشد. منگنز را می توان در انواع ماهی ها و نان ها مشاهده و مصرف کرد.

روی:

اولین خاصیت روی این است که کمک به رشد مو می کند و در سلامت و جوانسازی پوست بسیار موثر است. همچنین روی می تواند باعث جلوگیری از سرطان پروستات در آقایان شود. مصرف روی برای بدن ضروری بوده و جزو مواد تشکیل دهنده انواع مولتی ویتامین ها می باشد.

برخی از این مواد معدنی نیز خاصیت های مختلفی از جمله چاق کنندگی و برخی خاصیت لاغر کنندگی دارد و این سوال در ذهن افراد به وجود می آید که آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است یا خیر؟ ما در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. حال در مورد فواید مکمل های مولتی ویتامین، توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

روی:
روی:

مصرف مکمل های مولتی ویتامین چه فوایدی دارد؟

بهبود حافظه کوتاه مدت

یکی از فواید مهم و قابل توجه در مصرف مولتی ویتامین ها، تاثیر آن در حافظه کوتاه مدت افراد خواهد بود. استفاده از مکمل های مولتی ویتامین می تواند باعث بهبود عملکرد سیستم مغزی به خصوص در قسمت حافظه نیز شود.

وجود مواد معدنی مختلف در مولتی ویتامین ها باعث کاهش استرس و اضطراب خواهد شد و آرامش روحی را به فرد بر می گرداند. همین موضوع باعث بهبود در تمرکز فرد و افزایش قدرت حافظه خواهد شد.

حفظ تعادل و پایداری بدن

مصرف مولتی ویتامین های شامل ویتامین D و کلسیم می تواند در بهبود عملکرد سیستم اسکلتی بدن و تراکم بیشتر استخوان ها کمک فراوانی نماید. چنین امری باعث می شود که تعادل فرد در حین فعالیت های روزانه حفظ شود و از افتادن و به خطر افتادن جان فرد جلوگیری به عمل آورد.

بهبود در حس بویایی

مولتی ویتامین های حاوی روی نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در عملکرد سیستم بویایی افراد داشته باشد. همچنین ویتامین های گروه B نیز می تواند در عملکرد هر چه بهتر بویایی فرد بسیار موثر باشد.

افزایش میزان شنوایی

کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین گروه B می تواند باعث بروز امراض مختلفی شود که یکی از آنان، کاهش میزان شنوایی فرد می باشد. مصرف انواع مولتی ویتامین ها می تواند باعث بهبود در عملکرد شنوایی افراد شود.

سلامت و جوانسازی پوست

مولتی ویتامین های حاوی ویتامین C و ویتامین E می تواند با داشتن خواص آنتی اکسیدانی، در بهبود خونرسانی و اکسیژن رسانی به پوست انسان بسیار موثر باشد.

جلوگیری از آسم و آلرژی

اغلب افرادی که دچار حساسیت و آلرژی می شوند، عموما از ویتامین C کمتری برخوردار هستند. همچنین کمبود مواد معدنی مانند روی و منیزیم هم در این مورد بی تاثیر نیست. مصرف مولتی ویتامین های حاوی مواد معدنی فوق، می تواند باعث جلوگیری از انواع آلرژی ها شود.

جلوگیری از اضطراب و استرس

مصرف روزانه مولتی ویتامین های حاوی ویتامین گروه B می تواند در کاهش استرس و اضطراب کمک فراوانی نماید و در بهبود رفتار و خلق و خو بسیار موثر است.

بهبود عملکرد جنسی

بسیاری از افراد از عملکرد جنسی و رابطه زناشویی خود گلایه دارند. این عملکرد نادرست به دلیل عدم وجود برخی از ویتامین هایی مانند ویتامین C، ویتامین E و انواع ویتامین های B می باشد.

وجود انواع ویتامین های ذکر شده باعث بهبود در عملکرد جنسی افراد خواهد شد. مواد معدنی مغذی موجود در مولتی ویتامین ها می تواند میزان ترشح هورمون های مردانه را بالا ببرد و باعث رضایت بیشتر در رابطه زناشویی خواهد شد.

جلوگیری از خشکی چشم

ویتامین A یکی از مهمترین ویتامین ها برای سلامت چشم می باشد و نبود آن باعث بروز ناراحتی های مختلفی در ناحیه چشم خواهد شد. خشکی چشم از جمله عارضه های شایع در بین افراد دارای کمبود ویتامین A می باشد. مصرف انواع مولتی ویتامین های حاوی ویتامین A باعث سلامت چشم و بهبود بینایی افراد خواهد شد.

جلوگیری از مشکلات دندانی

مولتی ویتامین های حاوی ویتامین C نقش بسیار مهم در جلوگیری بروز بیماری های دندان و لثه دارد و می تواند سبب کاهش التهاب های به وجود آمده در ناحیه لثه می شود.

خواص آنتی اکسیدانی موجود در برخی از مولتی ویتامین ها می تواند در سلامت دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان، بسیار موثر باشد. ویتامین های A و E می تواند در عملکرد لثه ها موثر باشد.

روی یکی از مهمترین عناصر مهم در بهبود مشکلات لثه ای و دندان می باشد که کمبود آن می تواند باعث بروز مشکلات جدی شود. با مصرف روزانه انواع مولتی ویتامین های حاوی مواد معدنی فوق، می توان در جلوگیری از عارضه های دندان و لثه اقدامات موثری نیز انجام داد.

شما در حال مطالعه مقاله قرص مولتی ویتامین چاق کننده است، می باشید.

جلوگیری از مشکلات دندانی
جلوگیری از مشکلات دندانی

آیا مولتی ویتامین مضر است؟

مصرف مولتی ویتامین های خوب، نه تنها باعث ضرر رسانی به بدن نمی شود، بلکه دارای فواید بسیار فراوانی می باشد. اما نوع مصرف مولتی ویتامین و مقدار مصرف آن می تواند در زمینه فایده رسانی آن به بدن بسیار موثر باشد.

انتخاب نوع مکمل مولتی ویتامین می تواند در سلامت عمومی بدن، تاثیرات بسیار خوبی بگذارد. همچنین استفاده از برندهای معتبر تولید کننده مولتی ویتامین ها، یکی از مهمترین فاکتورهای لازم برای مصرف آن میب اشد.

استفاده درست و اصولی از مولتی ویتامین های مختلف و استفاده از یک برند معتبر و شناخته شده می تواند خیال ما را از این که مولتی ویتامین ها هیچ ضرری ندارد، راحت کند.

همچنین تا حد امکان از مصرف خودسرانه مولتی ویتامین ها باید جلوگیری کرد. مشورت با پزشک تغذیه می تواند در این زمینه بسیار مفید و کارساز باشد تا بتوان از فواید آن استفاده کافی برد.

آیا مولتی ویتامین مضر است؟
آیا مولتی ویتامین مضر است؟

این که تا چه اندازه مولتی ویتامین ها برای بدن مفید است، بستگی به شرایط مصرف، نوع مصرف و نوع ویتامین ها و مواد معدنی موجود در مکمل های مولتی ویتامین دارد.

آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

یکی از بزرگترین سوالاتی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را درگیر کند، این است که آیا مصرف قرص مولتی ویتامین چاق کننده است یا خیر؟

در پاسخ به این سوال در ابتدا باید گفت که بستگی به نوع مولتی ویتامین و ویتامین مصرف شده دارد. یعنی ممکن است ما اقدام به مصرف برخی ویتامین ها نماییم که باعث بروز افزایش وزن شود.

البته مولتی ویتامین ها مستقیما باعث افزایش وزن نمی شود، بلکه با فعل و انفعالاتی که در بدن رخ می دهد، باعث افزایش اشتها و افزایش گرسنگی خواهد شد و همین امر می تواند مقدمه مسائلی مانند پرخوری و دریافت کالری های اضافه در بدن شود و در نهایت منجر به افزایش وزن در افراد شود.

به عنوان مثال، برخی از ویتامین های گروه B می تواند باعث افزایش اشتها در افراد شود و اگر فردی اقدام به مصرف بی رویه مواد غذایی نماید، ممکن است فرد را دچار افزایش وزن نماید.

همین موضوع ممکن است باعث شود که فرد چاق اقدام به مصرف ویتامین های دیگری نیز ننماید و عملا کمبود ویتامین ها و مواد معدنی هم می تواند مزید بر علت شده و بر افزایش میزان چربی های بدن و اضافه وزن، تاثیراتی بر جای بگذارد.

نکته مهم در مورد برخی از ویتامین ها

نکته مهم در مورد برخی از ویتامین ها این است که عدم مصرف آن می تواند باعث بروز چاقی و اضافه وزن شود که از جمله آن ها می توان به ویتامین D یا کلسیم اشاره کرد.

حال که متوجه شدیم برخی از ویتامین ها می تواند به صورت غیر مستقیم باعث افزایش وزن شود، باید بدانیم که کدامیک از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند چنین تاثیراتی بگذارد.

به همین دلیل ما در ادامه مقاله به بررسی مفصل این موضوع خواهیم پرداخت و به رابطه بین مصرف مولتی ویتامین ها و افزایش وزن می پردازیم و متوجه خواهیم شد که کدام ویتامین ها می تواند باعث افزایش اشتها و در نهایت چاقی شود و کدام ویتامین ها می تواند اثر برعکس یعنی کاهش وزن داشته باشد. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

رابطه مصرف مولتی ویتامین و چاقی

همان طور که گفته شد، برخی از ویتامین ها می تواند به صورت غیر مستقیم باعث افزایش وزن و چاقی شوند و دلیل آن هم افزایش اشتها و احساس گرسنگی بیشتر می باشد. اگر بخواهیم به رابطه بین مصرف مولتی ویتامین ها و چاقی بپردازیم، در ابتدا باید یک وجه تمایزی بین افراد لاغر و چاق قرار دهیم.

برخی از افراد ممکن است به دلیل کمبود برخی از ویتامین ها، دچار لاغری شوند و با مصرف مولتی ویتامین ها، باعث افزایش اشتها و چاقی فرد شود. طرف دیگر ماجرا در مورد افراد چاق می باشد که آن ها می توانند با مصرف مولتی ویتامین ها، به صورت غیر مستقیم بر کاهش وزن خود اقدام کنند.

رابطه مصرف مولتی ویتامین و چاقی
رابطه مصرف مولتی ویتامین و چاقی

پس همان طور که متوجه شدید، باز هم عملکرد هر یک از ویتامین ها مشخص خواهد کرد که چه رابطه ای بین مصرف آن و چاقی یا حتی لاغری وجود دارد.

برخی از مکمل های مولتی ویتامین، باعث افزایش انرژی و سوزاندن کالری بیشتر در بدن خواهد شد

به عنوان مثال، برخی از مکمل های مولتی ویتامین، باعث افزایش انرژی و سوزاندن کالری بیشتر در بدن خواهد شد که می تواند باعث کاهش وزن در افراد چاق شود. این مکمل های مولتی ویتامین نیز باعث می شود که فرد کمتر به سراغ غذا برود و عملا به صورت غیر مستقیم بر کاهش وزن فرد، اثرات مثبتی را بر جای گذاشته است.

برخی از مکمل های مولتی ویتامین، باعث افزایش انرژی و سوزاندن کالری بیشتر در بدن خواهد شد
برخی از مکمل های مولتی ویتامین، باعث افزایش انرژی و سوزاندن کالری بیشتر در بدن خواهد شد

در برخی از بررسی ها نشان داده شده که افرادی که اقدام به مصرف مولتی ویتامین ها می نمایند، از شاخص توده بدنی کمتری نیز برخوردار شده اند و افرادی که در مصرف مولتی ویتامین کم کاری کرده اند، دچار چاقی شده اند. این پژوهش به صورت عمده به بررسی این موضوع پرداخته است.

چنین مطالعاتی نیز باعث شده است که ما متوجه شویم، برخی از ویتامین ها می تواند اثر چاق کنندگی داشته باشد و تاثیر مستقیمی بر اشتهای فرد داشته باشد و از طرفی برخی از ویتامین ها نیز خاصیت لاغر کنندگی دارد. به طور کلی، مولتی ویتامین ها روی هورمون های بدن از جمله هورمون گرسنگی، تاثیراتی می گذارد که می تواند تاثیرات افزایش وزنی داشته باشد یا تاثیرات لاغری.

حال در مقاله قرص مولتی ویتامین چاق کننده است، به بررسی انواع ویتامین ها و نقش آن ها در چاقی یا لاغری خواهیم پرداخت.

نقش انواع ویتامین ها در بدن در راستای افزایش وزن یا کاهش وزن

همان طور که گفته شد، ویتامین ها و مواد معدنی مختلف می تواند بر سیستم سوخت و ساز بدن و سیستم متابولیسم بدن، تاثیرات مختلفی بگذارد که در نهایت امر، فرد را دچار کاهش وزن یا افزایش وزن می نماید. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی مانند زینک باعث افزایش اشتها و گرسنگی می شود

و می تواند باعث افزایش وزن در افراد کم اشتها شود و افزایش وزن را تجربه کنند. حال ما در موارد زیر به بررسی تک تک ویتامین ها و مواد معدنی و نقش آن در کاهش یا افزایش وزن خواهیم پرداخت و متوجه خواهیم شد که کدام یک از انواع قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

نقش ویتامین A بر کاهش یا افزایش وزن

ویتامین A یکی از ویتامین های ضروری بدن محسوب می شود که نقش مهمی در عملکرد بدن دارد. این ویتامین می تواند در کاهش وزن به افراد چاق کمک نماید.

بیشترین کاربرد ویتامین A در بخش سلامت پوست و مو می باشد و کمک فراوانی به رشد مو و جلوگیری از ریزش آن می نماید. اما ویتامین A را می توان به عنوان یک مکمل مولتی ویتامین کمک کننده در لاغری شناخت و عملا با مصرف آن، سطح سوخت و ساز بدن افزایش خواهد یافت.

ویتامین A از منابع مختلفی نیز تامین خواهد شد و در برخی از مواد غذایی یافت می شود.

ویتامین A نقش پاکسازی سموم بدن را دارد و در عملکرد سیستم گوارشی نیز تاثیرات مثبتی بر جای می گذارد و باکتری های مضر گوارشی را از بین می برد و به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی، می تواند باعث بهبود عملکرد گوارشی و افزایش متابولیسم بدن شود. نقش چنین ویتامینی در بدن، بسیار مهم و حساس است و نبود آن باعث بروز مشکلات مختلفی برای انسان می شود.

ویتامین های B موثرترین ویتامین ها در چاقی و لاغری

در مورد این سوال که آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است، به بررسی یکی از مهمترین ویتامین های ضروری در انواع مولتی ویتامین ها خواهیم پرداخت. ویتامین های گروه B از جمله مهمترین ویتامین های ضروری بدن محسوب می شود که در وضعیت عمومی بدن و سلامت بدن بسیار موثر است.

این نوع از ویتامین ها، با استفاده کربوهیدرات ها و پروتئین ها و چربی ها، اقدام به ذخیره انرژی بدن می نمایند که از طریق آن، انرژی مورد نیاز بدن تامین می شود. حال به تعدادی از انواع ویتامین B و خواص آن می پردازیم:

ویتامین B1

این ویتامین به افزایش سوخت و ساز بدن کمک فراوانی خواهد نمود و از انواع پروتئین ها و چربی ها استفاده نموده و همه آن ها را در راستای تنظیم متابولیسم بدن مورد استفاده قرار می دهد.

وجود چنین ویتامینی باعث می شود که افراد از این موضوع مطمئن باشند که هیچ تجمع چربی صورت نمی گیرد و تمام مواد مغذی دریافتی از غذا تبدیل به انرژی مورد نیاز بدن خواهد شد. هر چقدر میزان ویتامین B1 افزایش پیدا کند، میزان اشتها در فرد کاهش خواهد یافت و بدن از چربی های درون بدن برای تامین انرژی خود استفاده می نماید.

ویتامین B6

ویتامین B6 از جمله ویتامین های مهم در بدن به شمار می رود که مهمترین وظیفه آن استفاده از پروتئین ها در زمینه سوخت و ساز بدن می باشد. کاهش میزان ویتامین B6 در بدن می تواند باعث افزایش وزن شود، زیرا کمبود آن باعث افزایش اشتها و میل به غذا خواهد شد.

کمبود ویتامین B6 باعث تحرکات بیشتر در سیستم گوارش خواهد شد و به همین دلیل می تواند فرد را وادار به پرخوری و افزایش میل به غذا نماید و در نهایت امر باعث افزایش وزن شود.

ویتامین B12

این ویتامین باعث متابولیسم پروتئین و چربی ضروری بوده و برای عملکرد صحیح به ویتامین B6  و فولیک اسید نیازمند است.
ویتامین های ذکر شده در سوخت و ساز و متابولیسم بدن نقش داشته و باعث افزایش اشتها می شوند. ویتامین B12 باعث بهبود عملکرد پروتئین ها و چربی های بدن خواهد شد و در سوخت و ساز بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما مقاله ب کمپلکس برای دیابت را مطالعه کنید.

این نوع ویتامین نوعی ویتامین محلول در آب می باشد

این نوع ویتامین نوعی ویتامین محلول در آب می باشد که می تواند در صورت مصرف بیش از حد آن، باعث تحرک بیشتر کلیه و در نتیجه ادرار بیشتر در افراد شود. در مورد مصرف ویتامین های گروه B باید گفت که بهترین زمان مصرف آنان، صبح ها می باشد.

زیرا مصرف آن باعث افزایش انرژی و افزایش سوخت و ساز در بدن خواهد شد. از طرف دیگر ویتامین های این گروه، می تواند علاوه بر خاصیت چربی سوزی، خاصیت افزایش وزن هم داشته باشد.

از آنجایی که با افزایش متابولیسم بدن همراه است، فرد ممکن است دچار افزایش اشتها شود و عملا در صورت عدم رعایت رژیم غذایی، دچار افزایش وزن شود.

اگر می خواهید چاق شوید، ویتامین ب بسیار کمک کننده است اما اگر لازم است از این ویتامین استفاده کنید اما دچار تغییر وزن نشوی،د بهتر است از مواد غذایی فیبردار مثل سیب، کاهو، هویج در کنار غذا استفاده کنید. این مواد غذایی، معده شما را پر می کنند و یک سیری کاذب به شما می دهند در حالی که ویتامین های لازم را نیز به بدن شما می رسانند.

از ویتامین های گروه B می توان به دو منظور استفاده کرد و بستگی به هدف فرد و البته رژیم غذایی فرد خواهد داشت که قصد دارد به چه اهدافی برسد. استفاده از غذاهای فیبردار به همراه ویتامین B می تواند  باعث تثبیت وزن شود. زیرا فیبر باعث احساس سیری زودرس خواهد شد و فرد میل کمتری به غذا خواهد داشت.

ویتامین E و تاثیر آن بر وزن

یکی دیگر از انواع ویتامین های موجود در انواع مکمل های مولتی ویتامین، ویتامین E می باشد که این ویتامین جزو مهمترین ویتامین ها برای سلامتی پوست و مو می باشد. ویتامین E را می توان از طریق مصرف مواد غذایی یا مصرف مکمل های مولتی ویتامین به دست آورد و جزو مواد ضروری بدن محسوب می شود.

در پاسخ به این سوال که آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است، باید گفت که ویتامین E خاصیت چاق کنندگی نیز دارد. با استفاده از تجویز پزشک متخصص تغذیه می توان اقدام به مصرف این ویتامین نمود و از مصرف خودسرانه آن جلوگیری کرد.

ویتامین E جزو ویتامین های محلول در چربی می باشد و می تواند چربی ها را بدن فرد ذخیره کند. به همین دلیل است که با مصرف خودسرانه و بی رویه آن می تواند با افزایش توده های چربی در نواحی مختلف بدن مواجه شد و به اندام های مختلف بدن از جمله کلیه و کبد، آسیب های جدی وارد می کند. پس لازم است که حتما با دستور پزشک، اقدام به مصرف آن نمود تا از فواید آن بهره مند شد.

ویتامین C

ویتامین C یکی از مهمترین ویتامین های ضروری بدن محسوب می شود که خواص بسیار ویژه ای برای بدن دارد، از خاصیت آنتی اکسیدانی آن گرفته تا خاصیت چربی سوزی آن. ویتامین C خاصیت چربی سوزی دارد و  می تواند در سوزاندن چربی های بدن بسیار موثر عمل کند و آن را تبدیل به سوخت مورد نیاز بدن نماید.

وجود ویتامین C برای افرادی که قصد چربی سوزی و کاهش وزن دارند، بسیار مهم است و لازم است که با تجویز پزشک، اقدام به مصرف آن نمایند. ویتامین C در بسیاری از میوه ها یافت می شود که می توان از طریق آن اقدام به مصرف آن کرد و همچنین می توان با تهیه انواع مکمل های مولتی ویتامین، اقدام به تامین این ویتامین مهم نمود.

ویتامین D

یکی از مهمترین ویتامین های بدن که وجود آن برای بدن ضروری می باشد، ویتامین D می باشد. این نوع از ویتامین در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود و همچنین می توان با مصرف انواع مکمل های مولتی ویتامین و قرص، اقدام به تامین آن نمود.

ویتامین D می تواند در فرایند تعادل وزنی موثر و مفید باشد. کمبود ویتامین D باعث افزایش وزن و تجمع چربی ها در بدن خواهد شد و می تواند در به وجود آمدن بیماری های دیابت موثر باشد. به همین دلیل مصرف این ویتامین می تواند در بهبود عملکرد قند خون و همچنین تعادل وزنی کمک نماید.

زینک و افزایش اشتها

زینک یک نوع ماده معدنی بسیار باارزش برای بدن می باشد که می تواند در ساختار بدن بسیار مفید باشد. این ماده می تواند در تنظیم متابولیسم بدن، عملکرد بهتر سیستم های عصبی بدن و جلوگیری از بروز انواع بیماری ها بسیار موثر باشد.

زینک می تواند در بافت های ماهیچه ای و استخوانی نیز یافت شود و در عملکرد بهتر آن بسیار موثر است. عوامل زیادی باعث خواهد شد که این ماده معدنی با ارزش در بدن کم شود و عملا فرد را دچار مشکلاتی نماید.

وجود زینک یا روی در بدن می تواند در تنظیم اشتهای بدن موثر باشد و حتی در مواقعی می تواند باعث افزایش وزن و چاقی در فرد شود و علاوه بر آن می تواند در سلامت پوست و مو هم تاثیرات مثبتی بر جای بگذارد.

منیزیم

ماده معدنی منیزیم نیز یکی دیگر از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است که در کنترل قند و فشار خون بسیار موثر و کارساز است. همچنین منیزیم می تواند در تقویت استخوان های بدن و استحکام بیشتر آن تاثیرات مثبتی بر جای بگذارد. منیزیم می تواند باعث افزایش اشتها در فرد شود و در افزایش متابولیسم بدن، تاثیرات مثبتی را بر جای بگذارد. همین امر می تواند باعث افزایش وزن و چاقی در افراد شود.

نکاتی مهم در مورد استفاده از مولتی ویتامین ها

همان طور که اشاره شد، متوجه شدیم که آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است یا خیر. عملا برخی از مولتی ویتامین ها می تواند خاصیت چاق کنندگی و ایجاد اشتها در فرد نماید. اما از مولتی ویتامین ها نباید صرفا در قضیه چاق شدن استفاده کرد.

زیرا مصرف بیش از حد و خودسرانه آن باعث بروز مشکلات و عوارض نامطلوب در بدن خواهد شد. به همین دلیل بهتر است در مصرف آن دقت لازم انجام شود و حتما در این زمینه با پزشکان تغذیه، مشورت های لازم انجام شود.

تجمع مواد معدنی و ویتامین ها در بدن می تواند سلامت انسان را در معرض خطر قرار دهد و اندام های مختلف بدن از جمله کبد، کلیه و حتی سیستم های عصبی را مورد تاثیر خود قرار دهد. پس لازم است در ابتدا در مورد انواع مولتی ویتامین ها و کارایی آن ها، اطلاعات کافی و درستی به دست آورد و سپس با مشورت پزشک، اقدام به مصرف آن نمود.

نکاتی مهم در مورد استفاده از مولتی ویتامین ها
نکاتی مهم در مورد استفاده از مولتی ویتامین ها

مصرف انواع مولتی ویتامین نیز به صورت مستقیم باعث چاقی و افزایش وزن نخواهد شد

مصرف انواع مولتی ویتامین نیز به صورت مستقیم باعث چاقی و افزایش وزن نخواهد شد، بلکه از طریق فعل و انفعالاتی در بدن باعث خواهد شد که فرد میل بیشتری به غذا داشته باشد و عملا با مصرف مواد غذایی، بیشتر اقدام به افزایش وزن می نماید.

بنابراین در ابتدا لازم است که هدف خود را از مصرف مولتی ویتامین ها، بر مبنای این موضوع قرار دهید که قرار است، کمبود مواد معدنی بدن خود را جبران کنید و صرفا به مبحث افزایش وزن یا کاهش وزن نپردازید.

لازم به ذکر است مصرف مولتی ویتامین ها نباید با افزایش میزان مواد غذایی مصرفی همراه باشد، زیرا می تواند باعث بروز مشکلات گوارشی و سبب افزایش توده چربی در بدن شود.

همچنین یکی از ویتامین های مهم و حیاتی در بدن، ویتامین A می باشد که مصرف خودسرانه آن می تواند باعث بروز بیماری های مختلفی مانند سرطان شود. پس حتما تاکید می شود که برای مصرف مکمل های مولتی ویتامین، با پزشک متخصص تغذیه مشورت نمایید و طبق دستور پیش بروید تا به اهداف خود برسید.

مصرف انواع مولتی ویتامین نیز به صورت مستقیم باعث چاقی و افزایش وزن نخواهد شد
مصرف انواع مولتی ویتامین نیز به صورت مستقیم باعث چاقی و افزایش وزن نخواهد شد

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی موضوع انواع ویتامین ها و مولتی ویتامین ها پرداختیم و از اهمیت آنان در بهبود وضعیت عمومی بدن و سلامتی بدن، نکات مهمی را اشاره کردیم.

لازمه برخورداری از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن، استفاده اصولی و درست از مولتی ویتامین ها می باشد که برخی از این مکمل ها حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی می باشند.

همچنین به بررسی موضوع اصلی مقاله یعنی قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟ پرداختیم و متوجه شدیم که برخی از ویتامین ها می تواند باعث افزایش وزن و برخی دیگر نیز باعث کاهش وزن شود و بستگی به نوع مصرف و دیگر عوامل دارد.

لازمه برخورداری از مزیت های مصرف مکمل های مولتی ویتامین این است که به صورت دقیق و طبق دستور پزشک تغذیه مصرف شود و عملا از مصرف خودسرانه آن خودداری شود تا بتوان از مزایای آن بهره مند شد.

در پایان توصیه می کنیم، مقالات کالری شیر موز و تغذیه بعد از عمل اسلیو را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید