قرص ریپاگلینید

فهرست مطالب

در این مقاله می خواهیم مزایا و عوارض قرص ریپاگلینید را مورد بررسی قرار دهیم. لطفا تا انتهای این مقاله علمی پزشکی، ما را همراهی نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های صحیح لاغری می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

قرص رپاگلینید یک داروی خوراکی است که برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود. آنها با تحریک لوزالمعده برای ترشح انسولین کار می کنند که به بدن کمک می کند به درستی از قند موجود در رژیم غذایی استفاده کند. رپاگلینید باید همراه با رژیم غذایی و ورزش برای کنترل موثر قند خون استفاده شود.
دیابت یکی از بیماری هایی است که در صورت کنترل نشدن، می تواند عوارض جبران ناپذیری را به وجود بیاورد. میزان بیماری دیابت در همه افراد یکسان نیست. این بیماری در واقع به درجات مختلفی دسته بندی می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله های زیر را مطالعه کنید:

مقدمه

قرص ریپاگلینید
قرص ریپاگلینید

برای هر درجه نیز روش درمانی خاصی وجود دارد. پزشک بعد از انجام آزمایشات مختلف، درجه بیماری افراد را مشخص کرده و سپس روش درمان را انتخاب می کند.

تزریق انسولین متداول ترین روش درمان است اما گاهی پزشک، روش دارو درمانی را نیز استفاده می کند و اغلب داروی قرص ریپاگلینید را تجویز می کند. در این مقاله، توضیحات بیشتری پیرامون این قرص می دهیم.

اینفوگرافیک قرص ریپاگلینید

اینفوگرافیک قرص ریپاگلینید
اینفوگرافیک قرص ریپاگلینید

در این مقاله به توصیه های دکتر سلیمی بهترین متخصص درمان دیابت در ایران، در مورد عوارض مصرف این قرص اشاره خواهیم داشت. پس با ما همراه باشید.

موارد مصرف قرص ریپاگلینید

 • ضد دیابت خوراکی 
 • درمان کمکی جهت کاهش قند خون در بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس نوع 2 که هایپرگلیسمی آنها با رژیم غذایی و ورزش به تنهایی تنظیم نمی شود.

 

قرص ریپاگلینید چیست؟

قرص دیپا برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود. این قرص را پزشک زمانی تجویز می کند که انسولین هنوز در پانکراس تولید می شود. اما به دلیل کافی نبودن میزان ترشح آن، گلوکز در بدن به صورت کامل تجزیه نمی شود.

بنابراین فرد به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا می گردد. در این صورت پزشک برای کمک به تجزیه کامل قند خون، قرص ریپاگلینید را تجویز می کند.

بیماران با مصرف این قرص، انسولین مورد نیاز بدن خود را تامین می کنند. این دارو گاهی به تنهایی و گاهی نیز با داروهای دیگری مانند متفورمین تجویز می گردد. داروی ریپاگلینید تنها به شکل قرص است.

قرص ریپاگلینید چیست؟
قرص ریپاگلینید چیست؟

موارد و میزان مصرف قرص ریپاگلینید

 • این قرص در واقع یک درمان کمکی برای کاهش قند خون می باشد. افرادی که هایپرگلیسمی شان تنها با ورزش و رژیم غذایی کنترل نمی گردد، باید از قرص ریپاگلینید استفاده کنند. دوز مصرفی قرص ریپاگلینید بر اساس معیارهای زیر می باشد:
 • بیمارانی که قبلا درمان نشده اند و میزان هموگلوبین A1C آن ها کمتر از 8% است: دوز مصرفی 0.5 میلی گرم نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی
 • بیمارانی که قبلا داروهای کاهش قند مصرف کرده اند و میزان هموگلوبین آن ها بیشتر از 8% است: دوز اولیه 1 تا 2 میلی گرم قبل از هر وعده غذایی می باشد.
 • پزشک، بعد از این مرحله، میزان دوز را بر اساس آزمایشات شما تغییر می دهد. در بیمارانی که نارسایی شدید کلیوی دارند، دارو به صورت 0.5 میلی گرم با هر وعده غذایی تجویز می شود.
 • میزان دوز در اطفال: میزان دوز مصرفی اطفال بسیار مهم است و باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. با توجه به این که مصرف زیاد قرص ریپاگلینید عوارضی را در بر دارد، برای تعیین دوز از دکتر سلیمی بهترین متخصص درمان دیابت، کمک بگیرید.

نکات قبل از استفاده از قرص ریپاگلینید چیست؟

تکمیل اطلاعات در مورد قرصی که مصرف می کنید بسیار مهم است. زیرا این کار سبب می شود تا از عوارض و مشکلات پیش رو آگاه شوید و بتوانید آن ها را کنترل کنید.

بسیاری از داروها ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشند. بنابراین چک کردن لیست تداخلات دارویی الزامی است تا از بروز عوارض جبران ناپذیر جلوگیری گردد. به همین دلیل بسیار مهم است که قرص ریپاگلینید زیر نظر پزشک مصرف گردد. داروهایی که در حال حاضر از آن ها استفاده می کنید را نیز به پزشک اطلاع دهید.

نکات قبل از استفاده از قرص ریپاگلینید چیست؟
نکات قبل از استفاده از قرص ریپاگلینید چیست؟

هنگام استفاده از قرص ریپاگلینید به موارد زیر دقت داشته باشید:

آلرژی و حساسیت

در صورتی که به دارو، غذا یا حیوانی حساسیت دارید، حتما به پزشک اطلاع دهید. در صورتی که دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف می کنید، حتما بروشور آن را مطالعه نمایید.

مصرف کودکان

میزان مصرف و دوز این دارو برای کودکان مشخص نیست و میزان آن را باید پزشک تجویز کند.

سالمندان

میزان عوارض جانبی این دارو برای سالمندان تفاوت چندانی با بزرگسالان ندارد. با این حال برخی از سالمندان بالای 65 سال با مصرف این دارو قند خونشان پایین نمی آید. بنابراین برای این افراد باید ویزیت و آزمایش زود به زود انجام شود.

مادران باردار و شیرده

میزان مصرف این قرص را پزشک باید تعیین کند. ممکن است پزشک صلاح بداند که داروی دیگری را جایگزین قرص ریپاگلینید نماید تا آسیبی به جنین و نوزاد نرسد.

مصرف داروی غیر مرتبط با دیابت

در صورتی که داروی خاصی به جز داروی دیابت مصرف می کنید، به پزشک اطلاع دهید. همچنین اگر از مکمل های غذایی و داروهای گیاهی استفاده می کنید، با پزشک در مورد ادامه مصرف آن ها مشورت نمایید.

هشدارهای استفاده از قرص ریپاگلینید

 • داروهای خوراکی ضد دیابت گاهی روی افزایش مورتالینی ناشی از عوارض قلبی عروقی تاثیر می گذارند. این اثرات در قرص ریپاگلینید کمتر دیده شده است. با این حال باید جانب احتیاط را رعایت کرد.
 • میزان قند خون بیماران باید طی هر دوره بررسی گردد تا در صورت لزوم، میزان دوز مصرفی کاهش یابد. با کم شدن میزان دوز، عوارض این دارو بر بدن نیز کاهش می یابد.
 • بهتر است اثرات طولانی مدت قرص با اندازه گیری هموگلوبین A1C هر 3 ماه یک بار بررسی گردد.
 • ممکن است بر اثر عواملی مانند استرس، عفونت، جراحی و تروما، میزان قند خون بدن کاهش یابد. در این صورت باید مصرف دارو قطع گردد و انسولین مصرف شود.
 • بیمارانی که مبتلا به نارسایی کلیوی هستند و دیالیز می شوند، افزایش دوز دارو باید با احتیاط انجام گیرد.
هشدارهای استفاده از قرص ریپاگلینید
هشدارهای استفاده از قرص ریپاگلینید

چگونه باید از قرص ریپاگلینید استفاده کنیم؟

 • در مصرف قرص ریپاگلینید نکاتی را که در زیر بیان می کنیم، باید به دقت رعایت کنید. علاوه بر این، دستورالعمل های نوشته شده روی برچسب را به دقت مطالعه کرده و طبق دستور پزشک پیش بروید.
 • در زمان مصرف دارو، شما باید حتما از یک برنامه غذایی خاص و ورزش پیروی کنید.
 • علائم هیپوگلیسیمی را به دقت به خاطر سپرده و آن را به خانواده خود نیز آموزش دهید.
 • دارو را حتما نیم ساعت قبل از غذا میل کنید. با این حال ممکن است پزشک زمان دیگری را تجویز کند که باید طبق دستور او پیش بروید. در هر حال مصرف به موقع قرص بسیار مهم است.
 • در صورتی که یک وعده غذایی را میل نکردید، دارو نیز مصرف نکنید. همچنین اگر غذای اضافه و زیادی خوردید، دوز را با مشورت پزشک افزایش دهید.
 • قرص ریپاگلینید را نجوید و خرد نکنید، بلکه به صورت درسته قورت دهید.
 • افرادی که در بلع قرص مشکل دارند، آن را در آب یا آبمیوه حل نمایند و سپس میل کنند.
 • قبل از این که قرص ریپاگلینید را مصرف کنید، از موارد منع آن حتما اطلاع یابید. در صورتی که سوال خاصی داشتید، حتما از پزشک یا داروخانه سوال کنید.
 • دارو را تا زمانی که پزشک تجویز کرده است، مصرف کنید. قطع خودسرانه یا افزایش دوز مصرفی خطرناک است.
 • در صورتی که با هر گونه علائمی مواجه شدید، فورا به پزشک اطلاع دهید.
 • در صورتی که بیماری دیگری دارید، مصرف قرص ریپاگلینید را به پزشک مربوطه اطلاع دهید.
 • قرص ریپاگلینید را در دمای اتاق نگهداری نمایید.
 • قرص ریپاگلینید باید دور از رطوبت، گرما و نور مستقیم قرار بگیرد.

عوارض جانبی مصرف قرص ریپاگلینید چیست؟

هر قرصی علاوه بر این که مزایایی دارد، معایبی را نیز دارا می باشد. اما در مورد مصرف قرص ریپاگلینید باید دقت زیادی داشت. زیرا در صورت عدم دریافت دوز کافی یا دریافت دوز بیش از مورد نیاز بدن، خطراتی به وجود می آید.

عوارض جانبی مصرف قرص ریپاگلینید چیست؟
عوارض جانبی مصرف قرص ریپاگلینید چیست؟

البته توجه داشته باشید که قبل از مصرف این قرص، حتما با دکتر سلیمی مشورت نمایید. به صورت کلی عوارض مصرف قرص ریپاگلینید شامل موارد زیر می باشد:

 • تاثیر روی سیستم اعصاب مرکزی: سردرد
 • تاثیر روی غدد متابولیسم: افت شدید قند خون
 • تاثیر روی تنفس: ایجاد عفونت مجاری تنفسی فوقانی، سینوزیت و برونشیت
 • تاثیر روی قلب و عروق: درد قفسه سینه و ایسکمی
 • تاثیر روی دستگاه گوارش: یبوست و اسهال، سوء هاضمه، تهوع، استفراغ
 • تاثیر روی مجاری ادرار: عفونت مجاری ادراری
 • تاثیر روی سیستم عضلات: کمر درد و درد مفاصل
 • ایجاد آلرژی

بررسی عوارض قرص ریپاگلینید در بیماران دیابتی

عوارضی که بر اثر قرص ریپاگلینید در بیماران دیابتی ایجاد می شود، سلامت فرد را به خطر می اندازند. برخی از این عوارض با خود دیابت نیز ارتباط مستقیم دارند و سبب تشدید برخی از علائم در بدن می شوند. افرادی که این قرص را به موقع و طبق دوز تجویز پزشک استفاده می کنند، نباید نگران بروز این عوارض باشند.

چنان چه قبل از مصرف، با دکتر سلیمی مشورت نمایید، دکتر سلیمی بهترین متخصص درمان دیابت برای شما دوز مناسب با درجه بیماریتان را تجویز می کند تا کمتر دچار عوارض این قرص شوید.

دکتر سلیمی همچنین طی دوره های کوتاه مدتی میزان قند خون بدنتان را بررسی می کند تا در صورت لزوم، دوز مصرفی کاهش یافته یا از داروهای ضعیف تری استفاده گردد تا عوارض قرص ریپاگلینید را کمتر تجربه کنید.

از جمله عوارض قرص ریپاگلینید که با دیابت تاثیر مستقیم دارند:

اثرات افت قند خون در بدن

در بررسی های عوارض قرص ریپاگلینید متوجه شدیم که افت قند خون یکی از عوارض شایع مصرف این قرص می باشد. در صورت بروز افت قند خون در بدن، عوارض خطرناکی به وجود می آید.

البته این عوارض در صورتی ایجاد می شوند که میزان قند خون کنترل نگردد. از جمله اثرات افت قند خون در بدن می توان به موراد زیر اشاره کرد:

اثرات کوتاه مدت

 • خونریزی مغز
 • حمله قلبی
 • کاهش انرژی بدن
 • بیماری چشم
 • بیماری کلیوی
 • آسیب های عصبی

اثرات بلند مدت

افت قند خون اثرات بلند مدت چندانی ندارد. با این حال می تواند در بلند مدت روی قلب اثر منفی بگذارد. برخی از مطالعات نشان داده است که افت قند خون در بدن بیماران دیابتی، سبب آسیب بیشتری به قلب نسبت به افراد سالم داشته است.

سلول های عصبی در موارد افت شدید قند خون ممکن است از بین بروند زیرا دچار کمبود شدید گلوکز که منبع انرژی آن ها می باشد، خواهند شد. در صورتی که این آسیب ها به اعصاب کنترل کننده اندام های داخلی وارد شود، بدن ممکن است وارد نوروپاتی خودکار گردد.

اثرات بلند مدت
اثرات بلند مدت

پیشنهاد می کنیم از پست چگونگی تشخیص دیابت دیدن کنید.

تداخلات دارویی قرص ریپاگلینید

قرص ریپاگلینید با بسیاری از داروها تداخل دارد و مصرف همزمان آن سبب بروز عوارضی خواهد شد. در زیر به معرفی تداخلات دارویی قرص ریپاگلینید اشاره داریم و عوارض مصرف دو دارو را بیان کرده ایم.

گروه اول: باربیتورات ها، کاربامازپین وریفامپین افزایش متابولیسم قرص ریپاگلینید

گروه دوم: بتابلوکرها، کلرامفنیکل، کومارین‌ها، مهارکننده‌های ‏MAO، ‏NSAIDs، داروهایی با اتصال پروتئینی ‏بالا، پروبنسید، سالیسیلات ها و سولفونامیدها  تشدید هایپوگلیسمی

گروه سوم: بلوک کننده‌های کانال کلسیم کورتیکواستروئیدها، استروژن ها، کنتراسپتیوها، ایزونیازید، نیکوتینیک اسید، ‏فنوتیازین‌ها، فنی توئین، مقلدهای سمپاتیک، تیازیدها و سایر دیورتیک‌ها  افزایش قند خون در بدن

گروه چهارم: کلاریترومایسین، جم فیبروزیل  افزایش سطح قرص ریپاگلینید

گروه پنجم: مهار کننده‌های آنزیم ۳‏A4 CYP‏ (اریترومایسن، کتوکونازول، ایتراکونازول، مایکونازول و سیمواستاتین)  کاهش متابولیسک قرص ریپاگلینید

تداخل مصرف قرص ریپاگلینید با غذا چیست؟

در صورتی که قرص ریپاگلینید همراه با غذا مصرف گردد، سبب کاهش متابولیسم قرص می شود. در صورتی که بیمار قرص را مصرف نماید اما غذا میل نکند، دچار هیپوگلیسمی خواهد شد.

به همین دلیل دکتر سلیمی به عنوان بهترین متخصص، توصیه می نمایند که حتما قرص را نیم ساعت قبل از صرف وعده غذایی میل کنید. در صورتی که قصد حذف وعده غذایی را دارید، قرص را مصرف نکنید.

اثر قرص ریپاگلینید بر آزمایشات تشخیصی چیست؟

مصرف این قرص قبل از انجام آزمایش سبب می شود تا جواب آزمایشات، سطح بالا یا پایین قند خون را نشان دهد. پزشک در زمان انجام آزمایش، از بیمار می خواهد که از 8 ساعت قبل چیزی نخورد و قرص ریپاگلینید را مصرف نکند.

حساسیت به قرص ریپاگلینید

یکی دیگر از عوارض احتمالی مصرف قرص ریپاگلینید، حساسیت دارویی می باشد. حساسیت دارویی یکی از عوارض شایع در برخی از بیماران می باشد.

اولین باری که بیمار داروی خاصی را مصرف می کند، ممکن است با علائمی روبرو شود که به آن ها حساسیت دارویی گفته می گویند. زمانی که بیمار دارویی را مصرف می کند، بدن شروع به تولید آنتی بادی خواهد کرد.

در این صورت دفعه بعد که بیمار دارو را مصرف می کند، بدن آن را به عنوان یک عامل مهاجم شناسایی می کند و برای دفاع از آن مواد شیمیایی خاصی را تولید می کند.

در نتیجه علائم زیر در بدن اتفاق می افتد:

 • تهوع
 • ورم
 • خارش
 • جوش های زیر پوستی
 • مشکلات تنفسی
 • سرگیجه

در صورتی که با هر یک از علائم بالا مواجه شدید، به پزشک مراجعه نمایید تا داروهای جایگزین برای شما در نظر گرفته شود.

در نتیجه علائم زیر در بدن اتفاق می افتد:
در نتیجه علائم زیر در بدن اتفاق می افتد:

نحوه اثر گذاری قرص ریپاگلینید چگونه است؟

قرص ریپاگلینید بعد از ورود به بدن روی کانال های پتاسیم وابسته به آدنوزین تری فسفات اثر گذاشته و آن ها را در غشاء سلول های بتا پانکراس بلوکه می کنند.

این کار سبب می شود تا سلول های بتا دپولاریزه شده و سلول های کلسیمی باز شوند. با ورود کلسیم از سلول های بتا، انسولین ترشح می گردد و میزان قند خون کاهش می یابد.

قرص ریپاگلینید بعد از مصرف از طریق دستگاه گوارش جذب می شود. بیش از 98% دارو به پروتئین های پلاسما متصل شده و تحت متابولیسم کبدی قرار می گیرد.

دلیل مصرف قرص ریپاگلینید طبق دستور پزشک برای چیست؟

قرص ریپاگلینید با توجه به میزان بیماری و شرایط عمومی بیمار در دوره زمانی مشخصی تجویز می گردد. میزان دوز مصرفی هر بیمار نیز با توجه به همین شرایط در نظر گرفته می شود.

در صورتی که دارو طبق دستور پزشک مصرف نشود، خطرات جدی را به همراه دارد. در صورتی که مصرف دارو به صورت خودسرانه قطع شود، خطر افزایش قند خون و عوارض آن به وجود خواهد آمد. در صورتی که دارو به موقع مصرف نگردد نیز خطر افزایش یا کاهش شدید قند خون وجود دارد.

برخی از بیماران تصور می کنند که اگر در وعده ای مصرف قرص را فراموش کردند، باید در وعده بعدی دوز آن را دو برابر کنند. باید گفت که این تصور، اشتباه است. در صورتی که مصرف دوزی را فراموش کردید، در وعده بعدی به همان میزان تجویز شده مصرف کنید و میزان دوز را دو برابر نکنید.

چگونه بفهمیم دارو عمل کرده است؟

در صورتی که بعد از مصرف دارو علائم بیماری دیابت کاهش یافت، به معنی این است که دارو اثر کرده است. نکته قابل توجه برای مصرف دارو این است که اگر علائم از بین رفت، به هیچ وجه مصرف دارو را قطع نکنید.

چگونه بفهمیم دارو عمل کرده است؟
چگونه بفهمیم دارو عمل کرده است؟

زیرا با خوردن وعده بعدی، میزان قند خون مجدد افزایش می یابد. بنابراین بسیار مهم است که نیم ساعت قبل از غذا دوز تجویز شده را مصرف نمایید.

به صورت کلی دیابت علائم زیر را دارد. در صورتی که دیگر این علائم در شما مشاهده نشد، پزشک متوجه می شود که دارو با میزان دوز تجویز شده اثر کرده است:

 • تشنگی و ادرار فراوان
 • احساس گرسنگی
 • کاهش وزن
 • خستگی
 • تاری دید
 • بهبودی دیر هنگام زخم ها

در صورتی که بعد از مصرف هنوز با علائم بالا روبرو می شوید، حتما به پزشک اطلاع دهید. در این صورت پزشک میزان دوز مصرفی را افزایش می دهد و نحوه مصرف قرص شما را بررسی می کند.

موارد منع مصرف قرص ریپاگلینید

بیماران در شرایط زیر باید از مصرف دارو پرهیز کنند. زیرا خطرات زیادی را به همراه دارد.

 • در شرایط حساسیت به دارو یا دیگر ترکیبات فرومولاسیون، کتواسیدوز دیابتی همراه یا بدون کوما
 • در صورت ابتلا به دیابت نوع 1
 • رد شدن تاریخ انقضای دارو
 • عدم تجویز به دیگر بیماران هم تیپ خود
 • احتیاط در مصرف برای بیماران با نارسایی آدرنال یا هیپوفیز
 • احتیاط در مصرف برای بیماران با نارسایی متوسط یا شدید کبدی
 • احتیاط در مصرف برای بیماران با نارسایی شدید کلیوی
 • در شرایط استرس زا
 • در شرایط داشتن تب
 • در شرایط داشتن تروما
 • در شرایط داشتن عفونت
 • قرار گرفتن در معرض انواع جراحی
 • مصرف انسولین
 • احتیاط مصرف در بیماران مبتلا به سوء تغذیه

در صورتی که شرایط زیر را دارید، با پزشک در مورد مصرف یا عدم مصرف دارو مشورت کنید:

 • سن زیر 18 سال و بالای 70 سال
 • داشتن سابقه حساسیت دارویی
 • بارداری و شیردهی
 • بیماری کبدی
 • بیماری کلیوی
 • داشتن عفونت
 • داشتن بیماری های مزمن دیگر

شرایط نگهداری قرص ریپاگلینید

 • دارو باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد.
 • دارو را در جایی خشک و خنک نگهداری کنید.
 • دارو باید به دور از گرما و نور تابش خورشید قرار داشته باشد.
 • دارو باید در دمای طبیعی اتاق بین 20 درجه تا 25 درجه سانتیگراد نگهداری شود. معادل این دما به فارنهایت بین 68 تا 77 درجه فارنهایت می شود.
شرایط نگهداری قرص ریپاگلینید
شرایط نگهداری قرص ریپاگلینید

اشکال دارویی قرص ریپاگلینید

داروی ریپاگلینید اغلب به شکل قرص، توزیع و در دوزهای 0.5، 1 و 2 میلی گرم ارائه می گردد.

شارژ مجدد قرص ریپاگلینید چگونه است؟

پزشک اغلب میزان قرص های تجویزی را بر اساس دوره درمان تجویز می کند. در صورتی که قرص های شما رو به اتمام است، باید به پزشک مراجعه کنید.

پزشک ممکن است لازم بداند که میزان قند خون شما را بررسی کند تا در صورت لزوم، دوز مصرفی کاهش یا افزایش یابد. بنابراین بعد از اتمام قرص ها از خرید خودسرانه مجدد آن پزهیز کرده و حتما به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که دوره درمان بدون اطلاع پزشک افزایش یابد، ممکن است میزان قند خون دچار کاهش یا افزایش شدید گردد. بنابراین مراجعه به پزشک بعد از اتمام داروها الزامی است.

در صورت مصرف بیش از حد دوز قرص ریپاگلینید، چه باید کرد؟

در صورتی که بیش از میزان دوز توصیه شده، قرص ریپاگلینید را مصرف کردید، ممکن است دچار مسمومیت دارویی بشوید یا میزان قند خونتان بسیار افت کند. در این صورت با مراقبت های پزشکی تماس گرفته و در صورت در دسترس بودن پزشک به او مراجعه کنید. اوردوز با قرص ریپاگلینید اغلب سبب کاهش قند خون می گردد.

در صورت مصرف بیش از اندازه دوز، ممکن است دچار مسمومیت شوید. با مراقبت های پزشکی اورژانس برای مسمومیت تماس بگیرید و فورا به اورژانس مراجه نمایید.

قرص ریپاگلینید و بارداری

در صورتی که باردار هستید، در مورد مصرف این دارو باید با پزشک خود مشورت کنید. در این خصوص دکتر سلیمی بهترین متخصص درمان دیابت می تواند شما را به خوبی راهنمایی کند.

کنترل قند خون در مادران باردار بسیار اهمیت دارد. دکتر سلیمی ممکن است دوز دارو را در هر دوره سه ماهه بارداری تغییر دهد. هنوز اطلاعات دقیقی برای این که آیا این دارو وارد شیر مادر می شود، وجود ندارد. بنابراین در مورد این موضوع نیز باید با پزشک خود مشورت کنید.

سفر و داروی ریپاگلینید

زمانی که به سفر می روید، همیشه داروهای خود را به همراه داشته باشید. داروها باید جزء اولین لوازمی باشد که برای سفر آماده می کنید.

بهتر است داروها در کیف دستی و کنارتان باشد تا در صورت لزوم به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید. دستگاه های ایکس ری موجود در فرودگاه ها به قرص ها آسیبی نمی رسانند.

بنابراین از این موضوع نگرانی نداشته باشید. زمانی که با ماشین شخصی سفر می کنید، باید حواستان به دمای محیط اطراف دارو باشد. در مکان های بسیار گرم یا بسیار سرد، ممکن است دارو اثر خود را از دست بدهد.

سفر و داروی ریپاگلینید
سفر و داروی ریپاگلینید

آیا برای قرص ریپاگلینید جایگزین وجود دارد؟

قرص ناتگلینید هم گروه قرص ریپاگلینید می باشد. در صورتی که بیمار به هر دلیلی نتواند قرص ریپاگلینید را مصرف نماید، پزشک این دارو را جایگزین خواهد کرد.

به هیچ وجه اقدام به جایگزین کردن خودسرانه این دو دارو نکنید زیرا لازم است بررسی های زیادی برای جایگزین کردن صورت بگیرد و این کار توسط پزشک متخصص انجام خواهد گرفت.

آیا قرص ریپاگلینید برای درمان دیابت نوع 1 نیز موثر است؟

بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 باید از انسولین استفاده کنند و به هیچ وجه پزشک، قرص ریپاگلینید را برای این افراد تجویز نمی کند. قرص ریپاگلینید نباید به صورت همزمان با انسولین مصرف گردد.

زیرا سبب افت شدید قند خون می گردد. قرص ریپاگلینید فقط در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه در مورد دیابت نوع 2 اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار می دهیم.

دیابت چیست؟

دیابت یک بیماری متابولیکی می باشد که اصلی ترین مشخصه آن بالارفتن میزان قند خون است که طی آن علائم زیادی در بدن رخ می دهد و فعالیت های مختلف بیمار را دچار اختلال می کند.

دلیل اصلی عدم کنترل میزان قند خون، اختلال در ترشح هورمون انسولین می باشد. میزان قند خون توسط لوزالمعده و انسولین کنترل می گردد. زمانی که گلوکز وارد بدن می شود، لوزالمعده به میزان کافی انسولین ترشح می کند تا انسولین گلوکز را تجزیه کرده و به خون انتقال دهد.

دیابت چیست؟
دیابت چیست؟

زمانی که ترشح انسولین مختل شود و به درستی ترشح نگردد، فرد به بیماری دیابت مبتلا شده است. دیابت یک نوع بیماری مزمن است که در صورتی که کنترل گردد، هیچ خطری برای انسان ندارد. اما در صورت عدم کنترل، شاهد قطع عضو یا حتی مرگ در این بیماران خواهیم بود.

سخن پایانی

قرص ریپاگلینید علاوه بر این که مزایای زیادی دارد، دارای عوارض زیادی نیز می باشد. بنابراین قبل از مصرف از یک متخصص ماهر و با تجربه همچون دکتر سلیمی مشورت بگیرید.

بعد از این که دوره درمان به اتمام رسید، به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم، میزان دوز مصرفیتان کاهش یابد. بهتر است برای درمان دیابت نوع 2 به دکتر سلیمی به عنوان بهترین متخصص درمان دیابت مراجعه کنید تا متناسب با درجه بیماری و سیستم متابولیسم بدنتان، دارو تجویز نماید.

منبع:

91474

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید