علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

فهرست مطالب

امروز به بررسی علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو و روش های رفع و درمان آن از نگاه دکتر مهدی سلیمی می پردازیم.

بوی بد دهان پس از جراحی اسلیو گاسترکتومی می تواند ناشی از خشکی دهان،کتوز، تغییر در رژیم غذایی یا ریفلاکس باشد.

همه ما در مقطعی از زندگی خود بوی بد دهان را تجربه کرده ایم. این می تواند به دلیل عوامل متعددی مانند بهداشت نامناسب دندان، خوردن برخی غذاها یا حتی داروها ایجاد شود. با این حال، اگر تحت جراحی اسلیو معده قرار گرفته اید و بوی بد دهان را تجربه می کنید، ممکن است تعجب کنید که علت آن چه می تواند باشد.

جراحی اسلیو معده که به نام اسلیو گاسترکتومی نیز شناخته می شود، یک روش جراحی کاهش وزن است که شامل برداشتن بخش بزرگی از معده است. سپس قسمت باقی مانده به یک ساختار آستین مانند تبدیل می شود. در حالی که این روش فواید زیادی دارد، از جمله کاهش وزن قابل توجه، اما می تواند عوارض جانبی نیز ایجاد کند. یکی از این عوارض، بوی بد دهان است که می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد.

علل بوی بد دهان بعد از جراحی اسلیو معده

علل بوی بد دهان بعد از جراحی اسلیو معده
علل بوی بد دهان بعد از جراحی اسلیو معده
  1. کم آبی بدن: پس از جراحی اسلیو معده، کم آبی معمول است. این می تواند به دلیل تعدادی از عوامل، از جمله کاهش اندازه معده و این واقعیت باشد که بیماران اغلب باید مصرف مایعات خود را محدود کنند. هنگامی که بدن کم آب می شود، می تواند منجر به خشکی دهان شود که یکی از دلایل رایج بوی بد دهان است. علت خشکی دهان بعد از عمل اسلیو را در این صفحه مطالعه کنید.
  2. کتوز: کتوز یک حالت متابولیک است که زمانی رخ می دهد که بدن کربوهیدرات کافی برای سوزاندن انرژی ندارد. درعوض، شروع به سوزاندن چربی برای تولید انرژی می کند که باعث تولید کتون می شود. در حالی که این می تواند منجر به کاهش وزن قابل توجهی شود، همچنین می تواند باعث بوی بد دهان شود.
  3. بهداشت نامناسب دهان: پس از جراحی اسلیو معده، رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. عدم انجام این کار می تواند منجر به تجمع باکتری در دهان شود که می تواند باعث بوی بد دهان شود.
  4. رفلاکس اسید: رفلاکس اسید یک عارضه جانبی رایج جراحی اسلیو معده است. زمانی اتفاق می افتد که اسید معده به مری برگردد. این می تواند تعدادی از علائم از جمله بوی بد دهان را ایجاد کند.
  5. کمبودهای تغذیه ای: پس از جراحی اسلیو معده، بیماران اغلب باید از رژیم غذایی سختی پیروی کنند که کالری و کربوهیدرات کمی دارد. این می تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود که می تواند باعث بوی بد دهان شود.

چگونه از بوی بد دهان بعد از جراحی اسلیو معده جلوگیری کنیم؟

چگونه از بوی بد دهان بعد از جراحی اسلیو معده جلوگیری کنیم؟
چگونه از بوی بد دهان بعد از جراحی اسلیو معده جلوگیری کنیم؟
  1. هیدراته بمانید: نوشیدن مایعات زیاد بعد از جراحی اسلیو معده مهم است. این می تواند به جلوگیری از کم آبی و مرطوب نگه داشتن دهان کمک کند، که می تواند به جلوگیری از بوی بد دهان کمک کند.
  2. بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید: مسواک زدن دندان ها دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه می تواند به جلوگیری از تجمع باکتری در دهان کمک کند که می تواند باعث بوی بد دهان شود.
  3. پیروی از یک رژیم غذایی مغذی: پیروی از یک رژیم غذایی مغذی که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است می تواند به جلوگیری از کمبودهای تغذیه ای که می تواند باعث بوی بد دهان شود، کمک کند.
  4. به دنبال درمان رفلاکس اسید باشید: اگر پس از جراحی اسلیو معده دچار رفلاکس اسید می‌شوید، مهم است که به دنبال درمان باشید. این می تواند به جلوگیری از بوی بد دهان و سایر علائم کمک کند.

علت بوی بد دهان بعد از عمل بای پس چیست؟ لطفا برای دریافت اطلاعات کافی روی لینک فوق کلیک نمایید.

گزینه های درمانی برای بوی بد دهان پس از جراحی اسلیو معده

اگر بعد از جراحی اسلیو معده بوی بد دهان را تجربه می کنید، چندین گزینه درمانی برای شما وجود دارد. این شامل:

آب آشامیدنی:

نوشیدن آب می تواند به مرطوب نگه داشتن دهان و جلوگیری از کم آبی که می تواند باعث بوی بد دهان شود کمک کند.

جویدن آدامس بدون قند: جویدن آدامس بدون قند می تواند به تحریک تولید بزاق کمک کند، که می تواند به مرطوب نگه داشتن دهان و جلوگیری از بوی بد دهان کمک کند.

استفاده از دهان شویه:

دهان شویه می تواند به از بین بردن باکتری های موجود در دهان کمک کند که می تواند باعث بوی بد دهان شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان:

مسواک زدن دندان ها دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه می تواند به جلوگیری از تجمع باکتری در دهان کمک کند که می تواند باعث بوی بد دهان شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله علت سفیدی زبان بعد از عمل اسلیو را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

درمان رفلاکس اسید:

اگر پس از جراحی اسلیو معده دچار رفلاکس اسید می‌شوید، مهم است که به دنبال درمان باشید. این می تواند به جلوگیری از بوی بد دهان و سایر علائم کمک کند.

مکمل‌های غذایی:

مکمل‌های غذایی می‌توانند از کمبودهای تغذیه‌ای که می‌تواند باعث بوی بد دهان شود، جلوگیری کند.

جستجوی کمک حرفه ای:

اگر بوی بد دهان شما علیرغم تلاش شما برای درمان آن ادامه پیدا کند، ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای جدی تری باشد. در این مورد، مهم است که از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کمک حرفه ای بگیرید.

توجه به این نکته ضروری است که بوی بد دهان پس از جراحی اسلیو معده یک عارضه جانبی شایع است و به راحتی با مراقبت و توجه مناسب قابل درمان است. با پیروی از گزینه های درمانی ذکر شده در بالا، می توانید از بوی بد دهان جلوگیری کنید و از مزایای بسیاری از جراحی اسلیو معده بهره مند شوید.

 

بوی بد دهان بعد از اسلیو معده چقدر طول می کشد؟

زمانی که شروع به شروع غذاهای جامد نرم می‌کنید، تقریباً 5 هفته پس از جراحی، کربوهیدرات‌های طبیعی کافی در سبزیجات وجود خواهد داشت که می‌تواند وضعیت بوی بد دهان را برطرف کند.

چرا هنگام کاهش وزن دچار بوی بد دهان می شوید؟

در طول کاهش وزن، کتون ها (محصول جانبی چربی سوزی) از طریق تنفس و همچنین از طریق ادرار دفع می شوند . متأسفانه، این می تواند باعث ایجاد تنفس ناخوشایند برای برخی افراد شود.

 

قرص پنتوس چیست؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی سوال فوق کلیک نمایید.

نتیجه

نتیجه
نتیجه

در نتیجه، بوی بد دهان پس از جراحی اسلیو معده می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله کم آبی بدن، کتوز، بهداشت نامناسب دهان، رفلاکس اسید و کمبودهای تغذیه ای باشد. با هیدراته ماندن، رعایت بهداشت دهان و دندان، پیروی از یک رژیم غذایی مغذی و درمان رفلاکس اسید، می توان از بوی بد دهان پس از جراحی اسلیو معده جلوگیری کرد.

در آخر توصیه می کنیم، ريزش مو بعد از عمل اسليو، دیابت و تلخی دهان و سندروم دامپینگ چیست را مطالعه کنید.

 

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید