رژیم دوکان

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی موضوع رژیم دوکان خواهیم پرداخت.

رژیم دوکان یک رژیم غذایی با پروتئین بالا و کم کربوهیدرات است که توسط پیر دوکان ابداع شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع جراحی چاقی می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

رژیم دوکان یکی از راه های لاغری ماندگار در دنیاست که خیلی ها از آن پیروی می کنند و نتیجه های خوبی می گیرند.

متاسفانه این روزها، چاقی بسیار زیاد شده است. بیماری چاقی در حال همه گیر شدن است. چاقی نه تنها در ایران، بلکه در تمام کشورهای دنیا در حال پیشرفت است.

مقدمه

رژیم دوکان
رژیم دوکان

خیلی از بیماران چاقی در دنیا به دنبال کاهش وزن هستند تا بتوانند به حالت عادی اندام خود دست پیدا کنند. عده ای در این میان موفق هستند و عده ای هم همچنان چاق مانده اند.

افرادی که از چاقی و سنگینی بدن خود در رنج هستند، مشکلشان فقط به شکل ظاهری اندام یا سنگینی ختم نمی شود. چاقی مادر تمام بیماری هاست و افراد چاق، مشکلات بسیار زیادی دارند.

بیماری های گوارشی، کبد و صفرا، بیماری های قلب و عروقی، چربی و قند خون و دیابت، مشکلات مربوط به اسکلت بدن و مفاصل، مشکلات پوستی و خونی و خیلی از بیماری های دیگر، ناشی از چاقی است. بسیاری از نازایی ها و سرد مزاجی در خانم ها و آقایان، به دلیل چاقی است.

اینفوگرافیک رژیم دوکان

اینفوگرافیک رژیم دوکان
اینفوگرافیک رژیم دوکان

پس همان طور که می بینید، چاقی مادر امراض است. بهتر است از این بیماری خلاص شوید تا سلامتی شما به خطر نیفتد. اگر می خواهید از سکته های قلبی و مغزی و یا از ایست ناگهانی قلبی در امان باشید، زودتر کاری کنید تا به وزن ایده آل خود دست پیدا کنید.

در میان رژیم های غذایی که می توانید بگیرید، بد نیست به رژیم دوکان هم توجه کنید و اگر از این رژیم چیزی نمی دانید، این مطلب را تا انتها بخوانید. در این راستا می توانید به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص جراحی و گوارش محسوب می شود. ما در این مقاله سعی کرده ایم از صفر تا صد رژیم دوکان را توضیح دهیم و بررسی کنیم که در نهایت بین رژیم دوکان و جراحی چاقی، کدام یک را انتخاب کنید تا ماندگاری بالاتر و بهتری داشته باشد.

چرخه غذایی رژیم دوکان

چرخه غذایی رژیم دوکان
چرخه غذایی رژیم دوکان

ما در این مطلب به دنبال یافتن پاسخی روشن و واضح برای سوالات زیر هستیم:

رژیم دوکان چیست؟

عملکرد رژیم دوکان چگونه است؟

مواد غذایی مجاز در رژیم دوکان کدام است؟

سه دستور غذایی در رژیم دوکان را بیان نمایید.

مزایای رژیم دوکان چیست؟

آیا لاغری ناشی از رژیم دوکان، ماندگار است؟

بایدها و نبایدهای رژیم دوکان کدام است؟

مراحل رژیم دوکان را ذکر کنید.

نقش ورزش و فعالیت بدنی در رژیم دوکان تا چه حد موثر است؟

چه افرادی می توانند رژیم دوکان بگیرند؟

11.آیا رژیم دوکان با یافته های علمی هماهنگ است؟

12.هر کدام از مراحل رژیم دوکان چه مدت طول می کشد؟

تفاوت رژیم دوکان و رژیم کتوژنیک در چیست؟

14.عوارض رژیم دوکان چیست؟

15.رژیم دوکان بهتر است یا جراحی چاقی؟

ماندگاری لاغری در رژیم دوکان بالاتر است یا جراحی چاقی؟

کلام آخر

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم غذایی پروتئین دیدن کنید.

رژیم دوکان چیست؟

نمی توان رژیم های غذایی را در کاهش حجم چربی بدن، کم تاثیر دانست. بسیاری بر این باورند که گرفتن هر نوع رژیمی اشتباه است و فقط می توان با انجام ورزش و افزایش فعالیت بدنی، وزن را کاهش داد. این کار شاید در وهله ی اول درست به نظر برسد اما کاملا غیر علمی است.

رژیم دوکان چیست؟
رژیم دوکان چیست؟

فعالیت بدنی شدید، سبب گرسنگی بیشتر می شود. به همین دلیل، فرد بعد از آن به میزان زیادی غذا و مواد قندی می خورد. این کار سبب می شود که تاثیر ورزش ها به صفر برسد و اتفاقا روز به روز به وزن بدن اضافه شود. بهترین روش برای تاثیر رژیم های غذایی، انجام آن همراه با فعالیت منظم و کم است.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین زمان مصرف پروتئین وی دیدن کنید.

در بین رژیم های غذایی، چند سالی است یک نوع رژیم طرفداران بسیاری پیدا کرده است

در بین رژیم های غذایی، چند سالی است یک نوع رژیم طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این رژیم به رژیم دوکان معروف است. در رژیم دوکان، میزان کربوهیدرات ها به شدت کم می شود و به جای آن فقط از پروتئین ها استفاده می شود.

مقاله بهترین پروتئین برای لاغری را مشاهده کنید.

این روش برای اولین بار توسط شخصی به نام پیر دوکان ابداع شد. از روزی که پیر دوکان این روش را به عنوان یک رژیم غذایی به دنیا معرفی کرد، تقریبا30 سال می گذرد. البته در سال های 2000 و بعد از آن بود که این روش بسیار مورد توجه قرار گرفت و در این زمینه مقالات و کتب مختلفی به چاپ رسید.

این روش از سال 2000 به بعد جزء روش های لاغری محبوب دنیا شد و هنوز هم طرفداران بسیار زیادی در گوشه و کنار دنیا دارد. در این روش به راحتی می توان سوخت و ساز سلولی را بالا برد و چربی سوزی کرد.

در بین رژیم های غذایی، چند سالی است یک نوع رژیم طرفداران بسیاری پیدا کرده است
در بین رژیم های غذایی، چند سالی است یک نوع رژیم طرفداران بسیاری پیدا کرده است

این رژیم گاهی وقت ها به عنوان یک رژیم خطرناک در نظر گرفته می شود. خطرناک بودن این رژیم شاید به خاطر این باشد که کربوهیدرات ها به شدت در این رژیم محدود شده اند. اطلاعات تکمیلی را از دکتر سلیمی کسب نمایید.

عملکرد رژیم دوکان

رژیم دوکان بر پایه ی پروتئین بالا و کربوهیدرات و چربی پایین استوار است. این رژیم اگر درست و اصولی گرفته شود، می تواند اثرات خوبی بر بدن داشته باشد. لاغر شدن با این روش صد در صد امکانپذیر است ولی باید از قبل بدانیم که این رژیم در بدن چگونه عمل کرده و چه مراحلی را باید طی کند تا فرد لاغر شود.

البته یک نکته ی مهم در مورد رژیم دوکان وجود دارد و آن هم ثبیت وزن می باشد. بسیاری از رژیم هایی که گرفته می شود، برای مدتی که فرد درگیر آن رژیم است، خوب عمل می کند. وزن فرد در طول دوران رژیم به خوبی کم می شود.

عملکرد رژیم دوکان
عملکرد رژیم دوکان

اما با گذر زمان باز هم فرد به وزن اولیه و چه بسا بدتر از آن، باز می گردد. در رژیم دوکان تا حد زیادی این کار پیش بینی شده است. این روش لاغری شامل چهار مرحله می باشد. در دو مرحله ی اول؛ شخص، وزن خود را کاهش می دهد و در دو مرحله ی بعدی، وزن را به تثبیت می رساند تا دوباره افزایش وزن اتفاق نیفتد.

مواد غذایی مجاز در رژیم دوکان

برای گرفتن رژیم دوکان مجبور هستید که برخی از مواد غذایی را به اجبار مصرف کنید. اصل و اساس این رژیم به خوردن پروتئین ها وابستگی دارد. البته فقط پروتئین های حیوانی مجاز است و نه گیاهی.  در رژیم دوکان، 4 مرحله وجود دارد که در هر کدام از این مراحل باید مواد غذایی خاصی را مصرف کنید.

مواد غذایی زیر برای مرحله ی اول مناسب هستند:

مرغ و بوقلمون به صورت پوست کنده شده_ گوشت گاو و گوساله و گوسفند به صورت لخم و بدون چربی_ گوشت خرگوش بدون چربی_ گوشت خشک گاو_ ژامبون کم چرب_ جگر مرغ یا جگر گاو_ همه ی ماهی ها مثل ماهی سفید، روغنی، منجمد و هر نوع ماهی دیگر_ همه ی صدف ها_ روزانه دو عدد تخم مرغ_ شیرین کننده های طبیعی و مصنوعی، سس، چاشنی ها، پیاز و آب لیمو و غیره

مواد غذایی زیر برای مرحله ی دوم مناسب هستند:

بادنجان_ خیار_ کرفس_ اسفناج_ لوبیا سبز_ قارچ_ مارچوبه_ سبوس جو دوسر_ انواع کدو_ شلغم_ گوجه_ کاهو و غیره

مواد غذایی زیر برای مرحله ی سوم مناسب هستند:

ترکیب مواد غذایی دو مرحله ی قبلی به انضمام نشاسته و نان و پنیر و میوه هایی مثل طالبی، پرتقال، هلو و غیره

گوشت گاو و گوسفند هم در حد یکی دو بار در هفته باید مصرف شود. سبوس جو دوسر نیز باید روزانه مصرف گردد.

در مرحله ی چهارم، همه ی مواد غذایی مجاز هستند اما بهتر است مرحله ی 3 را ادامه بدهید تا ماندگاری لاغری، بیشتر شود.

باید بگوییم که مواد غذایی غیر مجاز در رژیم دوکان هم شامل مواد غذایی می باشد که در مرحله ی قبل است. برای مثال اگر در مرحله ی دوم هستید، نمی توانید مواد غذایی فاز 1 را مصرف کنید. البته خوردن مواد غذایی پرچرب که چربی حیوانی دارند، مجاز نیست. پروتئین های گیاهی هم نباید به قصد جایگزینی پروتئین های حیوانی مصرف شوند. برای کسب آگاهی بیشتر، با دکتر سلیمی در تماس باشید.

مواد غذایی زیر برای مرحله ی دوم مناسب هستند:
مواد غذایی زیر برای مرحله ی دوم مناسب هستند:

سه دستور غذایی در رژیم دوکان

برای رژیم غذایی دوکان، نمونه رژیم های زیادی در اینترنت وجود دارد. برخی از پزشکان هم می توانند برنامه های این رژیم را برای بیمار بنویسند. ما در اینجا سه نمونه برنامه غذایی را برای سه مرحله ی اول رژیم بیان می کنیم تا استفاده کنید.

صبحانه:

برای مرحله ی اول؛ در وعده ی صبحانه، ماست بدون چربی یونانی همراه با کمی دارچین و سبوس جو دو سر مصرف کنید. همچنین برای وعده ی صبحانه در مرحله ی دوم می توانید املت سبزی و قارچ و کلم بپزید و میل کنید. در وعده ی صبحانه برای مرحله سوم می توانید تخم مرغ و پنیر و دو تکه بریده شده ی نان مصرف کنید.

ناهار:

در مرحله اول، ماهی بخار پز مصرف کنید. می توانید ماهی سالمون را انتخاب کنید. برای مرحله ی دوم، تخم مرغ آب پز و ماهی و سالاد انواع سبزیجات را مصرف کنید. در مرحله ی سوم، کلم بروکسل و یک لیوان کینوای پخته شده و گوشت گاو مصرف کنید.

شام:

در وعده ی شام برای مرحله ی اول، گوشت مرغ کبابی و گریل شده مصرف کنید. در مرحله ی دوم کاهو و پنیر و برگر سبزیجات به همراه سبوس جو دوسر میل کنید و در مرحله ی سوم،  سینه مرغ گریل شده و سبوس جو دوسر و ماست یونانی را میل کنید.

شام:
شام:

مزایای رژیم دوکان

اگر مضرات یک روش گفته می شود، بهتر است در کنار آن، مزایای آن هم ذکر شود. نمی توان گفت که رژیم دوکان سراسر معایب و عوارض است. بالاخره این رژیم برای برخی از افراد خیلی موثر بوده و دلیل شهرتش هم به همین خاطر است. برخی از مزایای رژیم دوکان شامل این موارد است:

  • این رژیم اثر فوق العاده خوبی روی ساخته شدن ماهیچه و عضلات بدن دارد. زیرا پروتئین در آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • اگر این رژیم برای افراد چاق دارای بیماری قند خون و دیابت استفاده شود، تاثیر خوبی در کاهش قند خون دارد.
  • فقر ویتامینی در این رژیم زیاد نیست و ویتامین ها به شرط پیروی از برنامه ی درست و صحیح غذایی، تامین می شود.
  •     در برخی از افراد می تواند سریعا باعث جمع شدن و لاغر شدن شکم و پهلو شود.
مزایای رژیم دوکان
مزایای رژیم دوکان

بایدها و نبایدهای رژیم دوکان

هر رژیمی در جای خود، یک سری قوانین و بایدها و نبایدهایی دارد. اگر دوست دارید از رژیم غذایی خو، بهترین استفاده و نتیجه را ببرید، باید به دستورات آن توجه ویژه کنید.

گاهی رعایت کردن یک نکته ی کوچک می تواند شما را به وزن ایده آل خود برساند. برعکس، گاهی عدم رعایت یک نکته ی کوچک می تواند شما را از رساندن به وزن ایده آل، باز دارد.

بهترین کار این است که تمام نکات را رعایت کنید. در این رژیم باید طبق برنامه ی روزانه عمل کنید و بدانید که برنامه ی شما به گونه ای تنظیم شده است که اصولا احساس گرسنگی نخواهید کرد.

بایدها و نبایدهای رژیم دوکان
بایدها و نبایدهای رژیم دوکان

گرسنگی در برنامه ای که پایه ی آن از پروتئین است، کمتر کسی را گرسنه می کند. در رژیم دوکان هرگز فراموش نکنید که روند کاهش وزن کمی سریع اتفاق می افتد. نباید به هنگام کاهش وزن، از ادامه ی مسیر منصرف شوید چون باز هم اضافه وزن به سراغتان بر می گردد.

اگر رژیم دوکان را برای لاغری انتخاب کردید، بدانید که ممکن است کسلی و افت قند خون و فشار خون و گیجی را تجربه کنید. این اتفاق به خاطر کاهش مصرف کربوهیدرات است. پس نگران نباشید. در مرحله ی دوم، کمی بهتر می شوید.

فقط نباید در این رژیم کاری کنید که وزنتان سریع کم شود. از عوارض کم کردن وزن در مدت زمان کم، همین سرگیجه ها و کسلی و غیره است. در این راستا می توانید با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

مراحل رژیم دوکان

برای رژیم دوکان، 4 مرحله در نظر گرفته شده است. در رژیم دوکان؛ دو مرحله ی اول برای کاهش وزن است، اما دو مرحله ی دیگر قرار است وزن بدن تثبیت شود. گرفتن رژیم دوکان کار چندان سختی نیست ولی چندان هم ساده نیست. بهتر است دقیق و درست اجرا شود تا نتایج شگفت انگیز آن ظاهر شود.

چهار مرحله در این رژیم وجود دارد که هر چهار مرحله را مورد بحث و ارزیابی قرار می دهیم:

مرحله ی اول؛ حمله

دکتر دوکان، کسی که این رژیم غذایی را ابداع کرد، معتقد است که مرحله ی اول بسیار مهم است. این برنامه، کوتام مدت و برای 10 روز است. خیلی تند و تیز شروع می شود. در این ده روز، مصرف مواد غذایی فقط به گوشت ماکیان و گوسفند و گاو و ماهیان ختم می شود.

پروتئین ها حجم بسیاری از معده را اشغال کرده و چون خیلی دیر در طول دستگاه گوارش حرکت می کنند، احساس سیری زیاد و طولانی مدت به شخص دست می دهد.

برای مرحله ی اول که به آن مرحله ی حمله گفته می شود، باید روزانه دو لیتر آب مصرف شود و روزانه 20 دقیقه پیاده روی انجام شود. هر وقت احساس گرسنگی پیش آمد، باید از پروتئین ها استفاده کرد و مطلقا از کره و روغن ها استفاده نشود.

مرحله ی دوم؛ کروز

فاز دوم رژیم دوکان بدین شرح است: باید بین  یک تا 5 روز گوشت و پروتئین مصرف شود. البته مصرف شیر بدون چربی هم بلامانع است. سپس یک تا 5 روز، باید سبزیجات مصرف شود.

در این مدت باید روزی دو قاشق سبوس جو استفاده شود و روزی 30 دقیقه پیاده روی باید انجام شود. هر روز باید یک الی یک و نیم لیتر آب نوشیده شود. نوشیدن آب می تواند روی اشتهای کاذب، اثر خیلی خوبی داشته باشد.

شاید در این مرحله کمی از شیب لاغر شدن کم شود اما نباید نا امید شد. این توقف و کندی در لاغر شدن به خاطر دهیدراته شدن بدن از آب می باشد. اگر تاکید می شود که آب در طول رژیم مصرف شود، برای جایگزینی کمبود آب است.

در ضمن خوردن پروتئین ها باعث می شود که مواد سمی حاصل از سنتز و تجزیه ی پروتئین، در خون زیاد شوند. نوشیدن آب می تواند در دفع آن ها به شدت موثر باشد.

مرحله ی سوم؛ تحکیم

در دو مرحله ی قبلی، بدن عادت به کم کردن چربی پیدا کرده است. اکنون با وارد شدن به این مرحله باید بدانید که بدن شما به یک جاذب کالری تبدیل شده است. اگر قبلا از یک کف دست نان 90 کالری دریافت می کردید، الان 130 کالری دریافت می کنید.

از کوچکترین چیزی که می خورید، بیشترین کالری را دریافت می کنید. باید کاری کرد که از ثابت ماندن وزن، خیالتان راحت شود. به همین دلیل مرحله ی تحکیم می تواند کاری کند که شما روند کاهش وزن خود را حفظ کنید.

مرحله ی چهارم؛ تثبیت

در مرحله ی چهارم که همان مرحله ی بسیار چالش برانگیز است، باید کاری کرد که وزن به دست آمده، تثبیت شود. این مرحله سخت است و پایبندی به آن هم مشکل است. نوشیدن دو لیتر آب در طول روز و همچنین مصرف پروتئین در یک روز به طور کامل، می تواند تثبیت وزن را در پی داشته باشد. همچنین ادامه دادن 20 دقیقه پیاده روی در طول روز نیز بسیار مهم است.

مرحله ی چهارم؛ تثبیت
مرحله ی چهارم؛ تثبیت

اطلاعات تکمیلی را از دکتر سلیمی کیب نمایید.

نقش ورزش و فعالیت بدنی در رژیم دوکان

انجام حرکات ورزشی یکی از راه های بسیار موثر و کمک کننده در کاهش وزن است. اگر به تنهایی و بدون رژیم غذایی، از ورزش به عنوان وسیله ای برای کم کردن وزن استفاده شود، قطعا نتیجه ی خاصی در پی نخواهد داشت. کاملا از نظر علمی، این مطلب ثابت شده است.

وقتی بدن در اثر حرکات ورزشی خسته می شود، در واقع سلول های بدن انرژی از دست می دهند. برای تامین این انرژی، نیازمند غذا هستید. در همین حین، اشتهای فرد تحریک شده و تا جایی که سیر شود، غذا می خورد.

بعد از مدتی به جای این که فرد لاغر شود، احتمال حجم دار شدن و افزایش وزن در او بیشتر هم می شود. هر چقدر بیشتر ورزش می کند، بیشتر گرسنه می شود. هر چقدر هم بیشتر گرسنه شود، بیشتر غذا می خورد. در نتیجه وزن او بالاتر می رود.

ورزش

ورزش فقط در صورتی می تواند مفید واقع شود که فرد همراه با آن، رژیم غذایی خاصی را دنبال کند. وقتی یک رژیم متعادل وجود داشته باشد و در کنار آن حرکات ورزشی روزانه و نه در حد خیلی شدید انجام شود، وزن فرد کم می شود.

رژیم دوکان از رژیم های بسیار موثر در کاهش وزن است که خود به تنهایی می تواند سبب کاهش چشمگیر وزن بدن شود. این رژیم برای افرادی که چاقی هایی با درجات بالا دارند، خیلی کارساز است. البته لازم به ذکر است که افراد دارای اضافه وزن هم می توانند از این رژیم غذایی بهره ببرند.

 

اگر از رژیم غذایی دوکان در راستای کاهش وزن استفاده می کنید، باید در نظر داشته باشید که این رژیم خود به تنهایی می تواند وزن بدن را کم کند. چون در ابتدا بر پایه ی حذف چربی و کربوهیدرات هاست و فقط پروتئین ها مصرف می شوند.

وقتی بدن با پروتئین ها مواجه باشد و در مقابل چربی و قند کمتری به بدن برسد، وزن خود به خود کم می شود

وقتی بدن با پروتئین ها مواجه باشد و در مقابل چربی و قند کمتری به بدن برسد، وزن خود به خود کم می شود. اما در یک جاهایی مانند مرحله ی 2 و 3 در رژیم دوکان که قبلا ذکر شد، بدن دچار استپ وزنی شده و یا روند کاهش وزن، کمتر می شود. در این موقع می توان با ورزش کردن، کاهش وزن را دوباره به جریان انداخت.

در جایی که می توان از روش های موثرتر و بهتر استفاده کرد، نیازی به تحمل این سختی ها نیست. نمی خواهیم بگوییم که گرفتن رژیم و ورزش کردن فایده ای برای بدن ندارد، اما تجربه ثابت کرده است که بیشتر افرادی که وارد این جریان می شوند، بعد از مدتی رژیم خود را می شکنند.

انجام ورزش به طور مداوم و تا آخر عمر برای یک چاق مفرط سخت است. وقتی که ورزش و رژیم دوکان شکسته شود، اضافه وزن زودتر و بیشتر به این افراد باز می گردد. یکی از روش های خوب برای جایگزین کردن، روش جراحی های چاقی است که به عنوان بهترین و قطعی ترین روش در دنیا شناخته می شوند.

وقتی بدن با پروتئین ها مواجه باشد و در مقابل چربی و قند کمتری به بدن برسد، وزن خود به خود کم می شود
وقتی بدن با پروتئین ها مواجه باشد و در مقابل چربی و قند کمتری به بدن برسد، وزن خود به خود کم می شود

دکتر مهدی سلیمی، جراح و فوق تخصص لاپاراسکوپ و عضو رسمی انجمن چاقی در دنیا، یک از پزشکانی است که این جراحی را به راحتی انجام می دهد. دکتر سلیمی از معتبرترین متخصصین انواع جراحی چاقی شناخته می شوند.

چه افرادی می توانند رژیم دوکان بگیرند؟

این رژیم برای همه مناسب نیست. در همین ابتدا باید بگوییم که اگر از رژیم های تک محصولی و تک محوری خوشتان نمی آید و اراده ی آهنین در استفاده از آن را ندارید، همین الان از انجام این روش لاغری منصرف شوید.

رژیم غذایی دوکان، یک رژیم تحت محوریت اصلی مصرف پروتئین ها است. البته این که گفته می شود این رژیم دارای پروتئین زیاد است، باید حتما از نوع کم چرب آن انتخاب شود. در این رژیم غذایی، پروتئین های گیاهی، جایگاهی ندارند. البته نه که مصرف نشوند، خیر. اما به عنوان پروتئین های اصلی این رژیم، محسوب نمی شوند.

این رژیم غذایی برای همه مناسب نیست. گاهی برخی از افراد به دلیل این که نمی توانند پروتئین زیاد مصرف کنند، نمی توانند از این رژیم غذایی هم بهره ببرند. افرادی که کلیه ی آن ها اوره دفع می کند و یا کلیه ی نارسا دارند و همچنین افرادی که کلیه ی سنگ ساز دارند، نمی توانند رژیم دوکان بگیرند.

در مقابل افراد چاق مفرطی که چربی خون بالا داشته و مشکلات قلبی و عروقی به سبب چاقی برایشان پدید آمده، حتما باید از این رژیم به صورت دوره ای استفاده کنند تا میزان چربی خون آن ها پایین بیاید.

افرادی که از رژیم های غذایی گیاهخواری مانند وجترین و وگان تبعیت می کنند

افرادی که از رژیم های غذایی گیاهخواری مانند وجترین و وگان تبعیت می کنند، این رژیم را نمی توانند استفاده کنند چون پروتئین کم چرب حیوانی، نقش بسیار زیادی در این رژیم دارد.

افرادی که از رژیم های غذایی گیاهخواری مانند وجترین و وگان تبعیت می کنند
افرادی که از رژیم های غذایی گیاهخواری مانند وجترین و وگان تبعیت می کنند

افرادی که به هر دلیلی نمی توانند رژیم دوکان بگیرند و یا دوست ندارند این کار را انجام دهند، می توانند با استفاده از روش های نوین تری لاغر شوند. برای مثال، جراحی های چاقی مثل اسلیو معده یا بای پس، می توانند گزینه های خیلی خوبی باشند.

در اینجا می توانید، فرق اسلیو معده با بای پس را مشاهده کنید.

دکتر مهدی سلیمی عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی در ایران، هر ساله تعداد زیادی از افراد چاق مفرط و غیر مفرط را با این روش ها، به اندام ایده آل و سلامتی کامل بدن رسانده است. دکتر مهدی سلیمی می تواند با انجام روش نیمه تهاجمی و لاپاراسکوپی، بدون هیچ گونه عوارضی، این جراحی را برای بیماران به انجام برساند.

رژیم غذایی دوکان و شواهد علمی

استفاده کردن از هر روشی برای لاغر شدن مناسب نیست. برای مثال، در گذشته روش های بسیار خطرناکی برای این کار در نظر گرفته می شد که می توانست ضررهای جسمی و حتی روحی شدیدی به بیمار وارد کند. یکی از این روش ها، نوشیدن آب به میزان دلخواه در هنگام گرسنگی بود.

این روش بعد از چند روز احتمال مرگ را در طرف افزایش می داد و مهم تر از همه این که، مستندات علمی و شواهد علمی معتبری بر مفید بودن این روش ها وجود نداشت. اما رژیم های غذایی از هر نوعی که باشند، شواهد علمی مختلف و زیادی برای اثبات موثر بودن خود دارند.

مثلا کسی که رژیم لاغری عادی می گیرد، بعد از مدتی بدون عوارض خاصی، به اندام ایده آل خود دست پیدا می کند. پر واضح است که شواهد علمی در این زمینه بسیار است. وقتی انسان بیشتر از نیاز روزانه و بیشتر از مصرف انرژی، اقدام به خوردن غذا کند، کم کم اضافه وزن پیدا کرده و چاق می شود.

در مقابل، اگر بتواند فعالیت خود را بیشتر کند و یک رژیم متعادل داشته باشد، آرام آرام، کاهش وزن پیدا می کند. این کاملا بر اساس شواهد علمی و یافته های علمی است.

اما در مورد رژیم دوکان نیز باید بررسی کنیم که آیا چنین شواهد علمی و مستنداتی بین پزشکان و متخصصان تغذیه وجود دارد یا خیر.

رژیم غذایی دوکان برای اولین بار توسط پیر دوکان فرانسوی ابداع شد

رژیم غذایی دوکان برای اولین بار توسط پیر دوکان فرانسوی ابداع شد. در این رژیم، فقط مجاز به مصرف پروتئین های حیوانی بسیار کم چرب هستید. پروتئین های گیاهی و کربوهیدرات ها و چربی ها در این رژیم هیچ جایگاهی ندارند.

ایشان معتقد است که انسان می تواند مثل بشر اولیه، رژیم غذایی پروتئین بگیرد و کاهش وزن پیدا کند. همچنین پیر دوکان مدعی است که این روش برگشت ناپذیر است و فرد دیگر چاق نمی شود.

شاید در وهله ی اول همه چیز درست به نظر برسد، اما دلایل علمی برای مفید بودن این رژیم یا وجود ندارد و یا خیلی کم است. در این رژیم، فیبرها جایگاه بسیار کمی دارند که فقط از سبوس گندم به دست می آیند.

با این رژیم عملا بدن از خواص فیبرها محروم می شود. چربی ها و کربوهیدرات ها نیز با این که مضر هستند، اما یادتان نرود که فقط در صورت زیاده روی در مصرف کردن، مضر هستند. در غیر این صورت، این مواد غذایی هم برای بدن ضروری هستند.

برخی از رژیم های پروتئینی وجود دارند که در آن مصرف پروتئین گیاهی و حتی چربی و کربوهیدرات، جایگاه دارند

برخی از رژیم های پروتئینی وجود دارند که در آن مصرف پروتئین گیاهی و حتی چربی و کربوهیدرات، جایگاه دارند. حتی اگر کم باشد، ولی باز هم وجود دارد. خب منطقی است که نمی توان این رژیم غذایی را با دیگر رژیم های پروتئینی یکی دانست.

با همه ی این ها باز هم عده ای هستند که با این روش توانسته اند بسیار هم موفق باشند و وزن کم کنند. اما این اتفاق در همه نمی افتد. به همین خاطر توصیه ی ما این است که چاق ها و به خصوص چاق های مفرطی که در معرض بیماری فشار و قند و چربی و سکته قرار دارند، فکری به حال خود کنند.

برخی از رژیم های پروتئینی وجود دارند که در آن مصرف پروتئین گیاهی و حتی چربی و کربوهیدرات، جایگاه دارند
برخی از رژیم های پروتئینی وجود دارند که در آن مصرف پروتئین گیاهی و حتی چربی و کربوهیدرات، جایگاه دارند

ما بهترین روش و قطعی ترین روش را در جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی می دانیم. زیرا این روش کاملا به لحاظ علمی ثابت شده است و شواهد علمی و مقالات زیادی در این مورد انتشار پیدا کرده است.

دکتر مهدی سلیمی به عنوان بهترین پزشک جراح چاقی در ایران، عضو انجمن رسمی جراحان چاقی در ایران بوده که به راحتی  این جراحی را انجام می دهد.

هر کدام از مراحل رژیم دوکان چه مدت طول می کشد؟

مبحث زمان و زمانبندی در رژیم غذایی، یکی از مباحث بسیار مهم است. کسی که از چاقی در رنج و عذاب است، به دنبال کاهش وزن در سریع ترین زمان است. برایش فرقی نمی کند که چه عوارضی ممکن است در این مسیر پیش روی خود داشته باشد.

در مقابل، کسی که رژیم غذایی را برای شخص تجویز می کند، به دنبال کم کردن وزن در بهترین حالت و بهترین زمان مناسب است. این کار از هر نظر به نفع بیمار است.

هر چقدر روند کاهش وزن در زمان کمتری انجام شود، ضررهایی که به سول های بدن می رسد نیز کمتر است. اگر کاهش وزن به کندی صورت بگیرد، شخص بیشتر به شرایط عادت می کند. در نتیجه ماندگاری رژیم در طول زمان بیشتر خواهد شد.

رژیم غذایی دوکان دارای 4 فاز و مرحله است

رژیم غذایی دوکان دارای 4 فاز و مرحله است که به طور کامل برای شما شرح داده شد. اما هر یک از مراحل باید طی گذشت مدت زمان خاصی به وقوع بپیوندد تا تاثیر رژیم بیشتر شود. رعایت کردن این زمانبندی ها به نفع بیمار است.

مرحله ی حمله به عنوان اولین مرحله به مدت 1 تا 7 روز طول می کشد که در این مدت، مصرف پروتئین حیوانی بدون محدودیت انجام می شود و همچنین مصرف سبوس جو دوسر در این مرحله صورت می گیرد.

مرحله ی دوم که مرحله ی کاهش نام دارد، بین 1 تا 12 ماه طول می کشد. در این مدت، مصرف پروتئین بدون چربی یا به شدت کم چرب فقط مجاز است. در این مرحله، سبزیجات غیر نشاسته ای به همراه سبوس جو دوسر نیز مجاز است.

مرحله ی سوم که مرحله ی تقویت می باشد، به ازای هر نیم کیلوگرم کاهش وزن در دو مرحله ی قبلی، باید 5 روز از پروتئین های بدون چربی به طور نامحدود استفاده شود. همچنین یک روز در هفته باید مقدار کمی کربوهیدرات و چربی مصرف شود. سبوس جو دوسر نیز روزانه باید مصرف شود.

مرحله ی آخر که مرحله ی تثبیت است، به مدت نا محدود می تواند اجرا شود. در این مرحله باید مراحل قبلی تکرار شده و روزانه 3 قاشق سبوس جو دوسر مصرف شود.

رژیم غذایی دوکان دارای 4 فاز و مرحله است
رژیم غذایی دوکان دارای 4 فاز و مرحله است

تفاوت رژیم دوکان و رژیم کتوژنیک

تفاوت بین رژیم های غذایی از هر نوعی که باشد، زیاد است. رژیم غذایی دوکان از رژیم های تقریبا مشکلی است که هر کسی به سراغ آن نمی رود.

یکی از دلایلی که احتمالا باعث می شود که ایرانی ها کمتر به سراغ رژیم دوکان بروند، محدود بودن این رژیم است. ایرانی ها مردمانی با تغذیه ی متفاوت هستند و اکثرا در رژیم غذایی خود از همه ی گروه های مواد غذایی استفاده می کنند.

البته خیلی ها به دلایل وضعیت معیشتی نمی توانند مواد غذایی و پروتئینی این رژیم را فراهم کنند. اما در رژیم کتوژنیک به این صورت نیست. در رژیم کتوژنیک، پروتئین ها به صورت خیلی کم مصرف می شوند.

مصرف پروتئین هایی که چربی کمی دارند، به میزان محدود مصرف می شود و چربی های اشباع از آن حذف می شود. به جای آن از چربی های غیر اشباع می توان به میزان کم یا متوسط استفاده کرد.

البته در رژیم کتوژنیک، بیشترین موادی که محدود می شود و گاهی مصرف آن به صفر می رسد، کربوهیدرات ها می باشد.

هر دو رژیم به قصد آب کردن چربی های اضافه گرفته می شوند اما نمی توان از تفاوت های آن ها هم چشم پوشی کرد.

می توان تفاوت های این دو رژیم را در موارد زیر به صورت بهتر و دسته بندی تر اشاره کرد:

در رژیم کتوژنیک، پروتئین ها کمی محدود می شوند اما در رژیم دوکان، برعکس است و پروتئین ها به میزان زیادی مصرف می شوند.

در رژیم غذایی دوکان، کربوهیدرات ها در ابتدا حذف شده ولی سپس ممکن است به میزان کمی به غذا اضافه شود. این در حالی است که در رژیم کتوژنیک، هدف اصلی، کم کردن کربوهیدرات و گاهی صفر کردن آن است.

در رژیم غذایی دوکان، اگر کربوهیدراتی هم مصرف شود، منشاء طبیعی دارد. اما در رژیم غذایی کتوژنیک، سعی می شود که کربوهیدرات های مصنوعی خورده شود.

میزان کم کردن وزن نسبت به زمان، در رژیم کتوژنیک در ابتدا زیادتر است چون کربوهیدرات ها محدود می شوند. اما میزان کاهش وزن در رژیم دوکان کمی کمتر است.

می توان تفاوت های این دو رژیم را در موارد زیر به صورت بهتر و دسته بندی تر اشاره کرد:
می توان تفاوت های این دو رژیم را در موارد زیر به صورت بهتر و دسته بندی تر اشاره کرد:

در رژیم دوکان، 4 مرحله برای اجرا وجود دارد که موضوع را کمی پیچیده کرده است ولی رژیم کتوژنیک، ساده تر است.

شواهد علمی و مستندات برای تاثیر دائمی رژیم دوکان نسبت به کتوژنیک خیلی کمتر است.

نمی توان تفاوت این دو روش کاهش وزن را به همین 6 مورد خلاصه کرد. مطمئنا در این دو رژیم، خیلی تفاوت بیشتری وجود دارد. اما از صبر و حوصله ی این مطلب خارج است. به علاوه این که این دو رژیم را باید بگیرید تا تفاوت های هر یک را به طور واضح درک کنید. برای مثال، تحمل گرسنگی در رژیم دوکان ممکن است در یک نفر بالاتر باشد و در رژیم کتوژنیک، کمتر و یا بلعکس.

عوارض رژیم دوکان

هیچ رژیم غذایی بی ضرری در دنیا وجود ندارد. بدن انسان به گونه ای خلق شده است که اگر کمتر از میزان مورد نیاز بدن غذا بخورد، لاغر می شود. اگر هم بیشتر از نیاز خود کالری دریافت کند، چاق می شود.

به هر حال نمی توان بدون رژیم و اقدام خاصی، انتظار داشت که وزن کم شود. البته برخی از رژیم های غذایی نسبت به بقیه دارای عوارض کمتری هستند. اگر از رژیم غذایی به عنوان یک سلاح در مقابل چاقی استفاده نشود، چاقی افزایش می یابد و عوارض آن بدتر است.

رژیم دوکان، یک رژیم غذایی جدید است که طبق گفته های ابداع کننده ی آن یعنی پیر دوکان، این رژیم در مدت زمان حدودا 1 سال می تواند شخص را لاغر کرده و وزن پایین را تا آخر عمر داشته باشد.

البته ما کاری به این ادعا نداریم و قرار نیست آن را رد یا اثبات کنیم. فقط می خواهیم ببینیم که آیا این ادعا می تواند برای بدن عوارض داشته باشد یا خیر.

متاسفانه باید بگوییم که این رژیم می تواند در برخی از موارد، برای بدن مضر باشد. برخی از عوارض آن را برای شما شرح می دهیم:

رژیم غذایی دوکان برای افرادی که مشکلات کلیوی دارند و کلیه ی نارسا یا سنگ ساز دارند، اصولا مناسب نیست.

افرادی که ناراحتی های قلبی و عروقی دارند، نباید از این رژیم استفاده کنند چون ممکن است میزان کلسترول خون توسط چربی پنهان در گوشت، بالا برود.

افرادی که مشکل گوارشی و کبد دارند، نمی توانند از این رژیم استفاده کنند چون ممکن است کبد دچار چربی بالا و نهایتا سیروز شود.

رژیم دوکان در دو مرحله ی تثبیت، می تواند محدود کننده باشد.

رژیم دوکان در دو مرحله ی تثبیت، می تواند محدود کننده باشد. به این معنا که بدن مجبور است یک سری مواد غذایی را نخورد. پس می تواند به بدن آسیب برساند.

ممکن است در برخی از افراد، مشکلات استخوانی و اختلال در جذب کلسیم پدید بیاورد.

ممکن است که عوارض این رژیم بیشتر از این موارد باشد. به خصوص که در میان مردم به طور اشتباه جا افتاده است که می توانند با این رژیم، سریعا وزن کم کنند و برای هر مراسم خاصی، دارای اندام زیبایی باشند.

این افراد بعد از چند ماه دوباره با عدم رعایت، به وزن قبلی خود باز می گردند و گاهی وزن ایشان بیشتر هم می شود. در این کم و زیاد شدن وزن، مضرات بسیار بالایی برای بدن نهفته است که می تواند دامنگیر این افراد شود.

رژیم دوکان در دو مرحله ی تثبیت، می تواند محدود کننده باشد.
رژیم دوکان در دو مرحله ی تثبیت، می تواند محدود کننده باشد.

برای در امان ماندن از عوارض این رژیم، بهتر است به سراغ یک روش بهتر و مطمئن تری بروید. پیشنهاد ما به شما، جراحی چاقی است.

دکتر مهدی سلیمی دارای بورد تخصصی چاقی در ایران، بهترین راه و قطعی ترین راه را در جراحی لاپاراسکوپی چاقی می داند. این روش در همه جای دنیا توسط پزشکان و جراحان حرفه ای انجام می شود، که روشی پایدار و دائمی خواهد بود. دکتر سلیمی معتبرترین متخصص جراحی چاقی محسوب می شود.

رژیم دوکان بهتر است یا جراحی چاقی؟

چاقی از معضلات و بیماری های قرن جدید است. در قرن بیستم و ابتدای قرن جدید بیست و یکم، این بیماری به شدت اوج گرفت و تا امروز که شما در حال مطالعه ی این مطلب هستید، چاقی به عنوان مادر امراض شناخته شده و روز به روز به تعداد آن در حال افزوده شدن است. با پدید آمدن بیماری کرونا، به خاطر کم شدن رفت و آمدها و تعطیلی بسیاری از مراکز باشگاهی، چاقی روز به روز بیشتر شد.

رژیم دوکان بهتر است یا جراحی چاقی؟
رژیم دوکان بهتر است یا جراحی چاقی؟

این بیماری درجات مختلفی دارد. اضافه وزن، چاقی و چاقی مفرط؛ سه درجه از چاقی هستند که بهتر است برای مقابله با هر کدام، روش مناسبی را به کار برد. اضافه وزن، ظاهر چاق به طرف نمی دهد.

شاید در شکم یا باسن و یا ران ها پدیدار شود. البته بیشتر به شکل اضافه وزن شکمی نمایان می شود. می توان در این مواقع با بیشتر کردن فعالیت بدنی و یک رژیم متعادل و کم کربوهیدرات، آن را از بین برد. گاهی ممکن است شخص دچار چاقی باشد.

بهتر است برای مقابله با چاقی هایی که تازه پدید می آیند، یک رژیم غذایی طولانی مدت گرفته شود

بهتر است برای مقابله با چاقی هایی که تازه پدید می آیند، یک رژیم غذایی طولانی مدت گرفته شود. در برخی از موارد می توان از رژیم های سخت مثل دوکان نیز استفاده کرد. اما گاهی وقت ها، بیمار دچار چاقی مفرط و درجه بالاست.

یا چاقی او سال هاست که پدید آمده است. در چنین مواردی، گرفتن رژیم و از همه مهمتر پایبندی به آن کاری بسیار مشکل است که اراده ای آهنین می طلبد. اگر شما این اراده را دارید، می توانید اقدام نمایید.

حتما انجام دهید. اما مشکل اینجاست که 90 درصد افراد چاق مفرط، بعد از مدتی از رژیم خسته شده و به رفتارهای قبلی خود ادامه می دهند. حتی افرادی که چاقی ژنتیک یا در اثر بیماری و غیره دارند نیز نمی توانند پایبندی دائمی به این رژیم ها داشته باشند.

جراحی چاقی

در چنین مواردی بهتر است از روشی قطعی و مبتنی بر شواهد علمی استفاده کرد. بهترین روش برای این افراد، جراحی چاقی است. جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی، می تواند همان کار رژیم را انجام دهد با این تفاوت که در رژیم ممکن است اراده ی طرف سست شود و باز هم به خوردن های زیاد روی بیاورد.

ولی در روش جراحی، حتی اگر اراده ی طرف سست شود هم مشکلی ایجاد نمی کند. چون در جراحی چاقی، قسمتی از معده برداشته می شود و یا یک لوله ی گوارشی به آن اضافه می شود تا حجم معده را کاهش دهد. در چنین حالتی، فرد حتی اگر بخواهد هم نمی تواند زیاد بخورد.

چون زود احساس سیری می کند و سلول های تحریک اشتهای او از معده برداشته شده است.

پس در انتخاب دو روش کاملا آزاد هستید و می توانید هر کدام را که خواستید، انتخاب کنید. اما از نظر علمی و اثبات روش های پژوهشی و پزشکی، بهترین روش جراحی چاقی است. این روش قطعی است و شخص تا آخر عمر می تواند از وزن ایده آل خود لذت ببرد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که گاهی وقت ها افراد چاق مفرط بنا به دلایل ابتلا به بیماری هایی نظیر قند و چربی و فشار و یا بیماری های قلبی و عروقی، باید خیلی سریع وزنشان کم شود و اصولا برگشت نداشته باشد. این کار فقط با انجام جراحی چاقی امکانپذیر است. در این راستا می توانید به دکتر سلیمی مراجعه و اطمینان نمایید.

جراحی چاقی
جراحی چاقی

ماندگاری لاغری در رژیم دوکان و جراحی چاقی

لاغر شدن برای افراد چاق، یک بحث است و لاغر ماندن، بحثی دیگر. اکثر افرادی که پا در راه لاغر شدن با رژیم غذایی می گذارند، فکر می کنند که وقتی لاغر شدند، دیگر نیازی به رژیم نداشته و تا آخر با همان اندام خواهند بود اما واقعیت چیز دیگریست.

ماندگاری لاغری بعد از رژیم، منوط به رعایت دستورات، انجام فعالیت بدنی و ادامه دادن تقریبی رژیم است.

ماندگاری لاغری در رژیم دوکان و جراحی چاقی
ماندگاری لاغری در رژیم دوکان و جراحی چاقی

اما در مورد رژیم دوکان، کمی بحث فرق می کند. در این رژیم؛ بعد از دو مرحله ی کاهشی، دو مرحله ی تثبیتی وجود دارد. پیر دوکان ادعا کرده است که بعد از عبور از 4 مرحله، بدن انسان عادت می کند که وزن خود را ثابت نگه دارد. البته این که چقدر این ادعا درست و موثر باشد، مورد بحث ما نیست. ما می خواهیم بگوییم در صورتی که فرض کنیم این ادعا درست باشد، آیا لاغری ناشی از این رژیم ماندگار است یا خیر.

باید بگوییم که هیچ رژیمی در دنیا وجود ندارد که بعد از کاهش وزن، بتواند تا آخر عمر برای طرف ماندگار باشد. لاغر شدن با رژیم دوکان هم همین طور است. فقط در یک صورت می توان امیدوار بود که این ماندگاری بالاتر برود. آن هم فقط در صورتی که فرد تا زمانی که زنده است، طبق همین رژیم غذا مصرف کند.

این اتفاق خیلی کم می افتد که کسی در این راه موفق باشد. زیرا فرد ممکن است در اثر مصرف بیش از حد گوشت و پروتئین، بیماری هایی نظیر بیماری کبد چرب، سنگ کلیه و یا بیماری نقرس بگیرد. در این صورت باید مدتی طولانی این رژیم را ترک کند.

لطفا پس از مطالعه این مقاله، از پستهای زیر دیدن کنید:

کلام آخر

در گرفتن رژیم دوکان، عجله نکنید. اگر در دسته بندی افراد چاق و چاق مفرط قرار دارید، بهتر است از روش جایگزین بهتری استفاده کنید. ما به شما جراحی چاقی را معرفی می کنیم.

دکتر مهدی سلیمی از جراحان متخصص و با تجربه ی چاقی در ایران است که در پرونده ی کاری خود تعداد زیادی جراحی موفق دارد.

در پایان توصیه می کنیم، مقاله جنجالی عسل در رژیم کتوژنیک را مطالعه کنید.

https://cutt.ly/DCgnjdw

https://bit.ly/3qarIwt

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید