درمان دیابت بارداری با انسولین

فهرست مطالب

درمان دیابت بارداری با انسولین ، از جمله راه های درمانی نوینی است که در درمان دیابت بارداری مورد استفاده قرار میگیرد.

البته این نکته نیز همواره وجود داشته است که برای برطرف کردن دیابت از انسولین استفاده میشد اما بطور کلی این موضوع نمیتوانست عوارض دیابت و خود بیماری دیابت را بصورت دائم و قطعی درمان کند بلکه تنها باعث کنترل شدن این بیماری می شد.

مقدمه 

درمان دیابت بارداری با انسولین
درمان دیابت بارداری با انسولین

بحث بارداری در زنان اهمیت بسیار زیادی دارد. در زمان بارداری معمولا بدن شخص بسیار حساس تر و آسیب پذیر تر از گذشته میشود. این موضوع هم در تحرک کمتر شخص خود را نمود میکند و هم در علائم دیگری چون خستگی مفرط و…

در دوران بارداری ممکن است مواردی مانند دیابت بارداری در مادر ایجاد شود

از طرفی هم در دوران بارداری ممکن است مواردی مانند دیابت بارداری در مادر ایجاد شود که این مشکل هرچند محدود به دوران بارداری باشد، اما کنترل کردن آن اهمیت فوق العاده بالایی دارد.

ما نمیتوانیم دوران بارداری در زنان را نادیده بگیریم چرا که این دوره برای زنان و بطور کلی برای خانواده اهمیت بالایی دارد .

اما مشکلات و خطراتی چون دیابت بارداری همچنان در این دوره نیز دست به گریبان مادرخواهد بود. البته بیماری های زمینه ای بسیاری نیز وجود دارند که بصورت موقتی در دوران بارداری یا در شرایط مختلف در بدن مادر یا هر شخص دیگری خودش را نشان میدهد.

انسان میتواند بصورت موقتی درگیر فشار خون و اختلالات مربوط به آن باشد یا اینکه در یک دوره مشخصی چربی خون بالایی داشته باشد.

همچنین به دلایلی مانند عصبانیت، استرس و اضطراب، ممکن است عملکرد قلب و عروق نیز در یک دوره مشخص تحت الشعاع قرار بگیرد. در این بین دیابت هم به عنوان یکی از بیماری های زمینه ای در دوران بارداری بصورت موقت در فرد نمود پیدا کرده اما میتوان آن را هم مانند دیگر بیماری ها در بازه زمانی اندکی که در فرد علائم خود را نشان میدهد کنترل کرد.

در این مقاله ما قصد داریم تا به دیابت بارداری و علائم آن بپردازیم و ضمن بررسی کامل آن، به درمان دیابت بارداری با انسولین برسیم و همچنین به شما بگوییم که :

درمان دیابت بارداری با انسولین نتیجه بخش است؟

بله؛ طبق تحقیقاتی که پزشکان و متخصصان انجام داده اند، نتایج تزریق انسولین در دوران بارداری باعث کنترل قند خون در بدن مادر و جنین بوده است. به همین دلیل هم درمان دیابت بارداری با انسولین مسئله ای نیست که عوارض جانبی برای مادر یا نوزاد داشته باشد.

به همین دلیل هم از این روش برای درمان دیابت بارداری با انسولین نیز استفاده میکنند. این موضوع البته به دلیل ارتباط نزدیکی که میان جان فرزند و مادر وجود دارد حائز اهمیت است و باید حتما به تزریقاتی که زیر نظر پزشک مشخص شده است توجه نشان دهید.

برای درمان دیابت بارداری با انسولین، میتوانید به دکتر سلیمی به عنوان بهترین متخصص درمان دیابت بارداری با انسولین مراجعه کرده و کلیه مشاوره ها وتزریقات انسولین در دوران بارداری را زیر نظر دکتر سلیمی به انجام برسانید.

اما جدای از تزریق انسولین، لازم است که به رعایت نکات مهمی هم در سبک زندگی خود در زمان تزریق و درمان دیابت بارداری با انسولین در این دوران توجه داشته باشید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تحقیقاتی که پزشکان و متخصصان
تحقیقاتی که پزشکان و متخصصان

در ادامه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

_ بیماری زمینه ای زندگی بشر

_انواع بیماری های زمینه ای در زندگی ما

_منشا بیماری های زمینه ای از کجاست؟

_ دیابت چیست

_اثرات بیماری دیابت در بدن افراد

_ انواع مختلف دیابت

_بررسی دیابت نوع یک

-بررسی دیابت نوع دوم

_ دیابت بارداری

_عوارض دیابت بارداری

_دیگر عوارض دیابت در بدن فرد.

_ میتوان دیابت را درمان کرد؟

_ انسولین چیست

_ درمان دیابت بارداری با انسولین

_ سبک زندگی در دروان بارداری با دیابت

_برای درمان دیابت بارداری به کجا مراجعه کنیم

_ بهترین متخصص در درمان دیابت بارداری

_هزینه های درمان دیابت بارداری با انسولین

_باید ها و نباید ها در درمان دیابت بارداری با انسولین

بیماری زمینه ای زندگی بشر

بشر در طول زندگی خود مشکلات و بیماری های بسیاری را تجربه کرده است. نکته مهم این است که بسیاری از این بیماری ها بگونه ای است که به عنوان بیماری های زمینه ای و ژنتیکی با انسان همواره بوده است.

اکثر این بیماری ها ریشه ارثی و ژنتیکی دارد و راه درمانی ندارد و تنها راه برای رو به رو شدن با این بیماری ها، کنترل کردن آن هاست. کنترل کردن این بیماری ها میتواند تاثیر زیادی در جلوگیری از خطرات بعدی آن ها داشته باشد و معمولا هم کنترل این گونه بیماری ها به آسانی انجام میشود.

مهم این است که فرد درهنگام رو به رو شدن با این بیماری های زمینه ای بتواند اثرات و عارضه های آن ها را تا حد ممکن کاهش بدهد تا بتواند زندگی بهتر و سالم تر و البته کم خطرتری داشته باشد.

معمولا بسیاری از این بیماری ها با مشکلاتی از قبیل اعصاب، استرس، تغذیه نادرست، فعالیت بدنی زیاد و بطور کلی، سبک زندگی نا سالم اوت میکند درصورتی که میتوان به راحتی با دوری کردن از موارد گفته شده و توجه کردن به زندگی و عادت های غذایی سالم تر، از این مسائل بطور کامل دوری کرد.

البته این مشکلات تنها برای بیماری های زمینه ای نیست بلکه بسیاری از بیماری ها هستند که میتوان آن ها را با درنظر گرفتن این موارد به راحتی درمان کرد. در اصل ریشه بیماری ها رعایت نکردن سبک صحیح زندگی است.

ما بدنی داریم که ماانند یک خودرو باید به آن رسیدگی شود

ما بدنی داریم که ماانند یک خودرو باید به آن رسیدگی شود، هر از چندگاهی چکاپ های دوره ای انجام شده و از یک سری باید ها و نباید ها در زندگی و سبک زندگی و رفتاری خود با بدن خود جلوگیری کنیم.

در این شرایط است که میتوان اطمینان پیدا کرد که زندگی ما سالم خواهد بود و خودرو به راه خود ادامه خواهد داد. به همین دلیل هم تلاش براین است که انسان تاحد ممکن با شناخت قوانین و راه های درمانی مختلف درکنترل و درمان بیماری های زمینه ای تلاش کند.

البته بیماری های زمینه ای بسته به شرایط ژنتیکی و جسمی فرد، انواع مختلفی دارد که این انواع بیماری ها هرکدام راه های درمانی متفاوت از خود دارد. به همین دلیل هم لازم است که انواع مختلف این بیماری ها بپردازیم و آن ها را یک به یک بررسی کنیم

ما بدنی داریم که ماانند یک خودرو باید به آن رسیدگی شود
ما بدنی داریم که ماانند یک خودرو باید به آن رسیدگی شود

انواع بیماری های زمینه ای در زندگی ما

بهتر است کمی بیشتر هم با بیماری هایی که در بدن ما با رعایت نکردن یک سری موارد ساده که گاها به عنوان یک عامل تشدید کننده در آن ها شناخته میشود صحبت کنیم.

بیماری هایی که عموما با شرایط زمینه ای اوت میکنند معمولا بیماری های مرتبط با قلب و عروق و یا اختلالاتی در خون است.

بطور مثال، در یک مورد از بیماری های زمینه ای ما بیماری دیابت را داریم که در آن سبک زندگی نادرست و تغذیه ناسالم،  نه تنها یکی از علائم آن محسوب میشود، بلکه یکی از عوامل موثر در پیشرفت بیماری و رشد کردن آن در فرد و حتی گاها پایان حیات فرد نیز میباشد.

دیابت را همه ما به عنوان بیماری قند خون میشناسیم و میدانیم که تغذیه افراد درگیر با این بیماری باید ها و نباید های مناسب خود را دارد. جدای از اینکه فردی که متبلا به دیابت است باید حتما با متخصص تغذیه برای کنترل بیماری خود در ارتباط باشد، باید برای جلوگیری از اوت شدن بیشتر بیماری خود نیز با متخصص دیابت و فردی که نسبت به این بیماری و راه های کنترل آن آشنایی دارد در ارتباط بوده تا برای کاهش عارضه های ناشی از دیابت خود راه حلی پیدا کند.

همه این موارد بهم مرتبط شده است. زمانی که ما به این مسئله دقیق میشویم که بیماران فشار خون نیز لازم است که در رژیم غذایی خود مواردی را رعایت کنند که این موارد عمدتا به کاهش وزن آن ها منجر شده و تغذیه ای سالم برای آن ها فراهم میکند.

تغییر سبک زندگی و عادت های روزانه

در این بین کسانی که چربی خون دارند هم وجود دارند که عمدتا افراد درگیر با این اختلال، دچار گرفتگی عروق و رگ های قلبی نیز میشوند و این افراد باید راه حلی برای تغییر سبک زندگی و عادت های روزانه خود داشته باشند و از طرفی هم به ورزش و تناسب اندام و تغذیه مناسب خود اهمیت بدهند.

خلاصه که بیماری های بسیار دیگری نیز اعم از زمینه ای و یا بیماری های ویروسی وجود دارد که اول از هرچیز افرادی را هدف میگیرد که به زندگی خود و سلامت جسمی خود اهمیت نداده و درگیر معضلات بسیاری از جمله اضافه وزن و یا مشکلات مشابه هستند.

توجه داشته باشید که روند کاهش وزن در شما و شروع تمرینات ورزشی و رژیم های غذایی به گونه ای اتفاق میوفتد که شما از هر لحظه میتوانید با داشتن یک برنامه صحیح و درست و با کمک  متخصصین تغذیه و متخصصین درمان دیابت بخصوص درمان دیابت بارداری با انسولین، شروع به رفع این مشکل کنید.

تغییر سبک زندگی و عادت های روزانه
تغییر سبک زندگی و عادت های روزانه

منشا بیماری های زمینه ای از کجاست؟

حال میخواهیم بدانیم که اصلا این بیماری های زمینه ای از کجا آمده اند و چگونه برما تاثیر گذاشته اند. بهتر است به این موضوع توجه کنید که بیماری های زمینه ای تنها به عنوان بخشی از مشکلات و معضلات مربوط به سلامتی فرد شناخته میشوند و همه مسائل سلامتی در افراد مربوط به بیماری زمینه ای نیست. برای مثال شما ممکن است در طول حیات خود بارها با بیماری هایی نظیر آنفولانزا، اسهال، سرماخوردگی و… رو به رو شده باشید.

شاید بیماری ها زمینه ای باعث شود که اثرات این بیماری ها نیز به مراتب بیشتر خودش را نشان بدهد، اما این موضوع را باید بدانیم که منشا این بیماری ها درون بدن ما نیست.

منشا هر بیماری و اختلال در سلامتی هر فرد، خود شخص و نوع زندگی اوست

اگر بخواهیم اصولی به قضیه نگاه کنیم قطعا منشا هر بیماری و اختلال در سلامتی هر فرد، خود شخص و نوع زندگی اوست. هرگونه ای که ما زندگی کنیم، بیماری ها و مشکلات مربوط به سلامت نیز به همان شکل برما اثر میگذارند. اگر ما به سلامت خود توجه کنیم، مشکلات مربوط به سلامتی نیز در بدن ما اثرات کمتری برجای میگذارد و برعکس، اگر به سلامتی خود کوچکترین نگاهی نداشته باشیم این بیماری ها بیشتر در بدن ما نمود پیدا میکنند.

بیماری های زمینه ای هم منشا های متفاوت اما تقریبا مشابه با همین مسئله دارند. البته نیای مشترک تمامی بیماری های زمینه ای میتواند مشکلات ژنتیکی و ارثی باشد. اگر شما در خانواده خود سابقه بیماری های زمینه ای اعم از بیماری های قلبی و عروقی یا دیابت دارید، قطعا میتوان انتظار داشت که با رعایت نکردن موارد گفته شده شما هم به عنوان فردی دیگر در خانواده با این بیماری رو به رو خواهید شد.

همچنین این مشکل میتواند بسته به عوامل ارثی و ژنتیکی در بازه های زمانی متفاوتی از جمله کودکی یا بزرگسالی در بدن فرد خودش را نمایان کند و لازم است که حتما از ابتدای زندگی، هر فرد متوجه سلامت و تغذیه خود باشد.

لازم است که منشا بیماری را بشناسیم

به همین دلیل هم لازم است که منشا بیماری را بشناسیم و بدانیم که اگر فرد بنابه سوابق خانوادگی خود در معرض یک بیماری قرار گرفته است، باید هرچه سریعتر به پیشگیری از این بیماری اقدام کند چرا که پیشگیری کردن به مراتب کم هزینه تر و سالم تر از راه های درمانی خواهد بود.

این مورد تا حد زیادی به بیماری دیابت هم مربوط میشود که رژیم غذایی و سبک زندگی سالم میتواند از بروز آن در بدن فرد پیشگیری کند. در ادامه بیشتر به درمان دیابت بارداری با انسولین خواهیم پرداخت اما لازم است که بیماری دیابت را بیشتر بشناسیم.

لازم است که منشا بیماری را بشناسیم
لازم است که منشا بیماری را بشناسیم

دیابت چیست

همانطور که ذکر کردیم معمولا بیماری های ارثی راه درمانی ندارند و بهترین درمان برای آنها پیشگیری از بوجود آوردن افراد مبتلا به این بیماری هاست مانند بیماری دیابت که شاید بتوان گفت درمانی دیابت، پیش از هر درمان دیگری پیشگیری از آن است.

مراجعه به مشاوره ژنتیک و انجام آزمایش های که این مشاوران برای صحت و سالم بودن جنین تجویز می‌کنند بهترین و قطعی ترین راه برای جلوگیری از این بیماری ها است.

مشاوران ژنتیکی طی اطلاعاتی که از فرد و خانواده ی او جمع آوری می‌کنند، شجره نامه ژنتیکی تهیه میکنند که طی آن فرمولی بدست می‌آید، که با استفاده از آن میتوانند درصد خطر به دنیا آمدن فرزندی با احتمال ابتلا به دیابت بالا در یک ازدواج فامیلی را محاسبه می‌کنند.

بیماری های ژنتیکی ممکن است در بدو تولد ویا در سنین بالاتر بروز کنند، که بوجود آمدن آنها در سنین بالا دلیلی برای ژنتیکی و ارثی بودن آنها نیست. بیماری دیابت هم از جمله این موارد است که لازم است پیش از پیشگیری و درمان آن، آن را بیشتر بشناسیم.

دیابت بیماری ارثی و ژنتیکی

از جمله بیماری هایی ارثی و ژنتیکی که امروزه درمیان افراد بسیار شایع است و تعداد بسیار زیادی از افراد مبتلا به مشکلات زمینه ای را به خود اختصاص داده، دیابت است. دیابت میتواند مشکلات زیادی را برای فرد مبتلا به بار آورد و حتی در بارداری و به دنیا آمدن فرزند نیز مشکلات عدیده ای را بوجود می آورد که این نوع از دیابت را دیابت بارداری میدانیم.

علائم ابتدایی دیابت

از علائم ابتدایی دیابت می‌توان به پرنوشی و پر اداراری اشاره کرد، درواقع فرد مبتلا به دیابت آب فراوان مینوشد و بالطبع ادرار فراوانی نیز تولید می‌شود، گز گز و مورمور شدن دست ها و پاها نیز از علائم ابتدایی آن است.

علائم ابتدایی دیابت
علائم ابتدایی دیابت

وزن بالا، BMI( نسبت قد به وزن) بالا، سردرد، سرگیجه و تاری دید اشاره کرد. ارثی بودن این بیماری خطر آنرا تشدید می‌کند، چراکه راه درمانی برای آن وجود ندارد و تنها میتوان آنرا کنترل کرد.

دیابت به عنوان یک بیماری زمینه ای

اولین مسئله این است که چون این بیماری به عنوان یک بیماری زمینه ای شناخته میشود، لازم است که نسبت به بستگان و افرادی که به لحاظ ژنتیکی به فرد نزدیک ترند توجه بیشتری داشته باشیم و درصورتی که سابقه این بیماری در افراد نزدیک وجود داشته باشد، فرد میتواند خود را در معرض خطر این بیماری بداند. پس این موضوع اولین راه برای آغاز فرآیند تشخیص بیماری دیابت در افراد است.

البته همه این موارد با توجه به راه های متعدد تشخیص دیابت که در ادامه به آن ها میپردازیم، قابل تشخیص است و تنها کافیست تا با دیدن هرکدام از این علائم در بدن خود، به پزشک متخصص دیابت مراجعه کرده و آزمایشات و مشاوره های لازم را برای تشخیص بیماری دیابت خود از ایشان دریافت کنید.

شما میتوانید برای انجام آزمایشات دوره ای و چکاپ ها و مشاوره های مربوط به دیابت، با دکتر سلیمی به عنوان بهترین متخصص درمان دیابت بارداری با انسولین در ارتباط باشید.

دیابت به عنوان یک بیماری زمینه ای
دیابت به عنوان یک بیماری زمینه ای

اثرات بیماری دیابت در بدن افراد

بیماری دیابت در بدن افراد مختلف اثرات مختلفی نیز برجای میگذارد. از جمله اثرات این بیماری در بدن هر فرد میتوان به تاثیرات آن در سبک زندگی فرد اشاره کرد. اولین مسئله ای که معمولا در گیر و دار بیماری های زمینه ای برای شخص مشکل ساز میشود، مسئله تغییر عادات غذایی و سبک زندگی هر فرد است. هرچه بیشتر عادت های غذایی متفاوت باشد، قطعا عادت کردن به این سبک از تغذیه و زندگی نیز سخت تر خواهد شد.

این اثرات تا حدی به عنوان علائم دیابت نیز شناخته میشود. اول اینکه ما باید بدانیم که اثرات دیابت در بدن شخص تا چه اندازه میتواند عمیق باشد. فرد معمولا تنها با تغییر سبک زندگی خود نمیتواند متوجه اثرات دیابت باشد. بلکه با رعایت کردن رژیم های غذایی، ورزش بصورت مداوم و دوری از استرس و اضطراب، میتوان شاهد این بود که سبک زندگی با دیابت شروع شده است.

بیماری دیابت، یک بیماری بسیار مرتبط با سبک زندگی و تغذیه افراد است. این مسئله میتواند تاثیر زیادی در زندگی شما به عنوان یک فرد مبتلا به دیابت داشته باشد.

البته بهتر است تاثیر این بیماری را از چند جهت مورد بررسی قرار بدهیم. اول اینکه این بیماری تا چه اندازه ای رژیم غذایی مناسبی را به شما تحمیل میکند.

کنار گذاشتن شیرینی ها و قند های موجود در مواد غذایی مختلف

اگر فردی مبتلا به دیابت باشد، قطعا اولین چیزی که باید کنار بگذارد، استفاده از شیرینی ها و قند های موجود در مواد غذایی مختلف و بخصوص در نوشابه هاست. بنابراین رژیم غذایی که برای این بیماری باید رعایت کنید، پرهیز کردن از بسیاری از مواد غذایی مضر و روی آوردن به مواد غذایی مفید تر است. این تاثیر تا حد زیادی برای شما مفید استو  میتوان گفت تاثیر مثبتی در سبک غذا خودن شما دارد.

بسیاری از افراد که بدون محدود از مواد غذایی مختلف مانند فست فود ها، نوشابه ها، شیرینی و قند ها مضر استفاده میکنند، در آینده دچار مشکلات بسیاری میشوند که از جمله آن ها افزایش وزن، مشکلات قلبی و فشار خون است. این موارد جزو مواردی است که روزانه تعداد زیادی را به کام مرگ میکشاند و تنها با رعایت کردن یک رژیم غذایی ساده میتوان از آن پیشگیری کرد.

با توجه به موارد گفته شده درمیابیم که بیماری دیابت در زندگی فرد اثراتی میگذارد اما این اثرات لزوما بد نیست بلکه میتوان با رعایت کردن یک سری نکات ساده اما ضروری، نه تنها دیابت و دیگر بیماری های زمینه ای را کنترل کرد، بلکه زندگی سالم تر و عادت های غذایی بهتری نیز داشته باشیم.

کنار گذاشتن شیرینی ها و قند های موجود در مواد غذایی مختلف
کنار گذاشتن شیرینی ها و قند های موجود در مواد غذایی مختلف

انواع مختلف دیابت

دیابت انواع مختلفی دارد. انواع دیابت مهم است چرا که میتواند تاثیرات مهمی در فرد خواهد داشت. انواع دیابت مهم است چرا که هرکدام عوارض مختلف و درمان مختلف دارد.

به همین دلیل هم لازم است به انواع دیابت توجه کنیم و انواع دیابت را مورد بررسی دقیق قرار داد.

از طرفی نحوه فعالیت بیماری هم در انواع مختلف در بدن شخص متفاوت است و نشان دهنده عملکرد متغیر بیماری در بدن اشخاص مختلف است. به دلیل اینکه این انواع مختلف دیابت هرکدام در زندگی افراد تاثیر جداگانه ای دارد، قصد داریم در این بخش از مقاله به بررسی هرکدام از انواع دیابت بپردازیم.

بیماری دیابت یک سری علائم کلی دارد ولی دیابت در هر نوع، علائم تخصصی متفاوت تری دارد مانند تفاوت بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا که در یک حالت کلی به یکدیگر شباهت داشته ولی علائم مخصوص دیگری نیز دارد که این علائم به تنهایی موجب تشدید بیماری میشود.

سه نوع دیابت

در یک تقسیم بندی کلی، ما سه نوع دیابت داریم. اولین دیابت نوع یک و دیگری دیابت نوع دوم و آخرین هم دیابت بارداری یا حاملگی است.

جدای از دسته بندی های کلی دیابت، یک مشکل اساسی دیگر نیز وجود دارد و آن هم عوارض و عارضه های مخلتف دیابت است. این عوارض خود میتواند به تنهایی به عنوان نوعی از دیابت شناخته شود به این معنا که راه درمان و علائم مختلفی دارد. اما منشا نهایی همه این ها دیابت است که منشا آن هم تا حدودی مشابه بیماری ها زمینه ای دیگر است.

برخی از انواع دیابت مانند دیابت بارداری موقتی است اما همین زمان موقت هم میتواند تاثیر زیادی داشته باشد در خطرات احتمالی که برای فرد ایجاد میشود. به همین دلیل هم دیابت را در همه حال، حتی در زمانی که بصورت موقت مانند دیابت بارداری در فرد ایجاد میشود باید کنترل کرده و یا تا حد زیادی به درمان آن پرداخت.

لازم است که برای شناخت نوع دیابت از آزمایش ها و سیستم های تشخیصی دقیق و مناسبی استفاده کرد که دکتر سلیمی را به عنوان یکی از بهترین درمانگر های دیابت در ایران معرفی میکنیم. شما میتوانید برای تشخیص نوع دیابت و انجام آزمایش ها تحت نظر دکتر سلیمی اقدام کرده و برای درمان دیابت بارداری با انسولین نیز به ایشان مراجعه کنید.

سه نوع دیابت
سه نوع دیابت

بررسی دیابت نوع یک

حال لازم است که ما بدانیم هرنوع از دیابت ها چگونه و به چه صورت بر بدن فرد تاثیر گذار است. اول اینکه دیابت انواع مختلفی دارد و طبق دست بندی کلی که گفتیم، دیابت نوع یک به عنوان یکی از انواع دیابت  شناخته میشود.

این نوع دیابت بسته به مکانیسمی که دارد و البته عوارض و اثراتی هم که به دنبال دارد با دیابت نوع دوم تفاوت دارد. معمولا دیابت نوع یک، بسیار سریعتر از دیابت در انواع دیگر خودش را نشان میدهد!

لازم نیست برای دیابت نوع یک هم مانند دیگر انواع دیابت به آزمایش های بسیار زیاد و متعدد بپردازیم یا راه های تشخیصی مختلف مانند بررسی دقیق تر علائم فرد را مدنظر قرار بگیریم، دیابت نوع یک خودش را به آسانی نشان خواهد داد.

اولین راهی که دیابت نوع یک خودش را نشان میدهد، بحث کاهش وزن فرد است. البته وزن را معمولا به عنوان عامل قطعی در شناخت دیابت نوع یک درنظر نمیگیرند و البته کاهش وزن بطور کلی میتواند میتواند یک راه برای مطرح کردن دیابت و مشکوک بودن به آن باشد. اما مسئله این است که ما در دیابت با اختلال در وزن رو به رو هستیم و وزن زیاد هم به عنوان یکی از عوامل ابتلا به دیابت و علائم آن شناخته میشود.

کتو سیدوز دیابتی

کتو سیدوز دیابتی، یکی از عوارض حاد بیماری قند خون است. این حالت علامت اولیه در شخص خودش را نشان میدهد و معمولا فرد در این حالت، دچار تنفس کاسمال، تهوع، استفراغ و درد شکم و درنهایت کاهش هوشیاری میشود. در این شرایط فرد لازم است که فورا به اورژانس و پزشک مراجعه کند تا در مراقبت های ویژه تحت درمان قرار بگیرد.

افرادی که با بیماری دیابت نوع یک در ارتباط هستند، اولین مسئله ای که متوجه میشوند سرعت واکنش بیماری نسبت به افت میزان انسولین و افزایش قند خون است. به همین دلیل هم میگویند که بیماری دیابت با کاهش انسولین و افزایش ناگهانی قند خون به سرعت خودش را نمایان میکند.

دیابت نوع یک سن و سال نمیشناسد! افراد در سنین مختلف از سنین کودکی تا روزگار پیری لازم است که حتما با انجام چکاپ های دوره ای و همچنین راه های تشخیصی دیگر به پیشگیری و شناسایی احتمالی دیابت در فرد بپردازند. البته باید توجه کنیم که طبق آنچه به عنوان پیشگیری از دیابت شناخته میشود، اولین نشانه این بیماری وجود سوابق خانوادگی است. پس به این مورد توجه کنید که همه افراد خانواده ملزم به انجام آزمایشات مربوط به دیابت هستند.

کتو سیدوز دیابتی
کتو سیدوز دیابتی

بررسی دیابت نوع دوم

وقتی صحبت از دیابت باشد، دیابت نوع دوم به دلیل شیوع بیش از حدی که دارد به شدت قدرت نمایی میکند. دیابت نوع دوم در اصل نوعی از دیابت است که تفاوت هایی به لحاظ رفتاری، ساختاری و راه های درمان و علائمی که دارد با دیابت نوع یک یا انواع دیگر دیابت دارد.

دیابت نوع دوم در هر فرد معمولا زمانی اتفاق میوفتد که بدن توانایی استفاده از انسولین ترشح شده در خود را ندارد. در این شرایط، انسولین به خوبی در بدن آزاد میشود ولی بدن نسبت به انسولین حساسیت نشان میدهد که این بیماری را حساسیت انسولینی نیز میگویند.

ما گفتیم که بیماری دیابت نوع دوم به لحاظ شیوع درمیان افراد در سینین مختلف و البته بیشتر در سنین بزرگسالی معروف است و از این نظر خود را برتر از بیماری دیابت نوع یک میبیند. این بیماری در اصل بیش از نود درصد از کسانی که به دیابت مبتلا هستند را به خود اختصاص داده که این آمار اکثرا متعلق به بزرگسالان است.

البته توجه داشته باشید که علاقه آمار بیماران دیابت نوع دوم به بزرگسالان به معنی مصون بودن کودکان از ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم نیست بلکه تنها نشان دهنده بروز علائم آن در سنین بزرگسالی است.

دیابت نوع دوم را میتوان با روش های آسان تری نسبت به دیابت نوع یک درمان کرد

دیابت نوع دوم را میتوان با روش های آسان تری نسبت به دیابت نوع یک درمان کرد. البته شدت دیابت نوع دوم در افراد مختلف متفاوت است و هرکس بسته به شرایط فیزیکی، سن، جنسیت و زمینه و وراثت میتواند شدت بیشتر یا کمتری از بیماری نوع دوم را تجربه کند. این نوع دیابت را میتوانید با فعالیت های فیزیکی بیشتر و رژیم غذایی مناسب کنترل کنید. معمولا تزریق انسولین در این بیماران به نسبت بیماران دیابت نوع اول کمتر است.

البته از این جهت که بیماری نوع دوم شدت و خطر کمتری نسبت نوع یک دارد، مایه خرسندی است اما بیماری دیابت بطور کلی در زندگی هر فرد اثراتی خواهد داشت که این اثرات باید به هرنحو کنترل شود.

شاید نوع دیابت هرشخص مهم باشد. اما مسئله بسیار مهم تر این است که برای شناخت و بررسی و البته برای پیشگیری یا کنترل بیماری دیابت در هرفرد از هرنوعی که هست اقدام شود و برای این موضوع لازم است که حتما به بهترین متخصص در درمان دیابت نوع دوم، یعنی دکتر سلیمی مراجعه کرده و برای دریافت مشاوره ها و راهنمایی های لازم از ایشان اقدام کنید.

دیابت نوع دوم را میتوان با روش های آسان تری نسبت به دیابت نوع یک درمان کرد
دیابت نوع دوم را میتوان با روش های آسان تری نسبت به دیابت نوع یک درمان کرد

دیابت بارداری

همه ما دنیای بارداری را به عنوان دنیایی شیرین، حساس و البته در معرض خطرات بسیار میشناسیم. اینکه شخصی در زمان بارداری تا چه اندازه نسبت به مشکلات و بیماری های مختلف مصونیت داشته باشد اهمیت بسیاری دارد.

این مصونیت میتواند در میزان سلامت مادر و فرزند موثر باشد. به همین دلیل هم لازم است که نسبت به بیماری های مربوط دوره زنان آشنایی کامل داشته باشیم و این موارد را مورد بررسی کامل قرار داد.

در زمان بارداری مادر میتواند مشکلات بسیاری را تجربه کند. این مشکلات نه تنها با سلامت مادر در ارتباط است که سلامت فرزند را نیز تهدید میکند. ما گفتیم که دیابت به عنوان یک بیماری مهم زمینه ای شناخته میشود و البته تاثیر زیادی هم در سلامتی فرد دارد.

اما این نکته را نباید فراموش کرد که بیماری دیابت در زمان بارداری همان اندازه که به عنوان یک بیماری کم خطر و موقتی شناخته میشود، یک بیماری مهم و جدی است.

آمار کسانی که با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند بسیار بالاست

متاسفانه آمار کسانی که با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند بسیار بالاست. میتوان گفت که حداقل تا بیست درصد مادرانی که دوران بارداری را تجربه میکنند، با این نوع دیابت آشنایی داشته و آن را هم درکنار تجربه شیرین بارداری، تجربه کرده اند.

دیابت بارداری در اصل به واکنشی که جفت به انسولین ترشح شده در بدن مادر نشان میدهد مربوط است. این موضوع باعث میشود که مادر دچار کمبود انسولین شده و قند خون مادر افزایش پیدا شود.

کلیه مکانیسم های مربوط به دیابت در این مورد از دیابت نیز وجود دارد با این تفاوت که این دیابت درکنار موقتی بودنش، میتواند مشکلات بسیاری را درجنین و سلامت مادر ایجاد کند. پزشکان معتقدند که درصورت عدم کنترل و توجه به دیابت بارداری، میتوانیم شاهد مشکلاتی در سلامت جنین از جمله نقص عضو و مشکلاتی از این قبیل باشیم.

با توجه به موارد گفته شده، درمیابیم که کنترل و پیشگیری دیابت بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل هم پزشکان و متخصصین در درمان دیابت همواره به دنبال بهترین راه حل های درمانی در درمان دیابت بارداری هستند و دکتر سلیمی به عنوان بهترین متخصص درمان دیابت بارداری، به روشی نوین در درمان این بیماری که درمان دیابت بارداری با انسولین میباشد پرداخته و توانسته است تا کنترل این بیماری را در افرادی که با آن درگیر هستند آسان تر کند.

آمار کسانی که با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند بسیار بالاست
آمار کسانی که با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند بسیار بالاست

عوارض دیابت بارداری

ما گفتیم که دیابت بارداری مکانیسمی کاملا مشابه با دیابت در انواع دیگر دارد. همچنین علائم و تاثیرات آن هم تا حدودی مانند علائم دیابت در افراد دیگر است. مواردی  مانند اختلال در وزن، تار شدن بینایی، خستگی و سردرد.

این موارد در دیابت بارداری و حتی در دوران بارداری کاملا مسئله ای طبیعی است و مادران در این دوران اکثرا با این مشکل رو به رو میشوند. اما زمانی که شخصی با دیابت بارداری این علائم را داشته باشد، قطعا نشان دهنده مشکلاتی عمیق تر از عادت های رایج دوران بارداری است.

بطور کلی عوارض مربوط به دیابت بر خود شخص تاثیر میگذارد. اما دردوران بارداری که مادر و فرزند از هم تاثیر میگیرند، قطعا مواردی مانند دیابت میتواند هم در زندگی مادر و هم در زندگی فرزند موثر باشد. به همین دلیل هم دیابت در بارداری عوارضی دارد که این عوارض با توجه به تاثیری که بر مادر و فرزند میگذارد تقسیم بندی میشود.

اول باید به تاثیر موارد مربوط به دیابت به مادر بپردازیم. معمولا اثرات مربوط به دیابت در مادران تاحدی مشابه اثرات مربوط به دیابت در افراد مختلف است. با این تفاوت که علائم آن موقتی بوده و تا زمان بارداری بعدی هم میتواند در بدن مادر نهفته بماند.

به این معنا که مادر پس از بارداری و پس از طی شش هفته و انجام آزمایش، متوجه برطرف شدن علائم دیابت میشود اما این علائم تنها تا زمان بارداری بعدی برطرف شده است و احتمالا در بارداری های بعدی نیز با این موارد رو به رو خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله دیابت حاملگی و عوارض آن را مطالعه کنید.

خطر مبتلا شدن به دیابت نوع دوم

نکته مهمتر این است که مادران درگیر با دیابت بارداری، تا حد زیادی هم در معرض دیابت نوع دوم قرار دارند و به همین دلیل هم باید سبک زندگی صحیح و تغذیه سالم را برای باقی عمر در برنامه خود داشته باشند تا با مشکلاتی مانند دیابت نوع دوم درگیر نباشند.

دیابت در مواردی خاص ممکن است منجر به زایمان پیش از موعد باشد. این موضوع که به زایمان زودرس هم معروف است از جمله عوارضی است که دیابت بارداری برای شخص ایجاد میکند. همچنین مواردی مانند پره اکلامپسی، افزایش مایع آمنیوتیک و همچنین، پلی هیدرآمینوس در مادر از جمله عوارض دیابت است.

در جنین معمولا این عوارض کمتر است

در جنین معمولا این عوارض کمتر است. اما لازم است که به این مورد هم توجه کنید که جنین هم در معرض دیابت نوع دوم ممکن است قرار داشته باشد. البته این موضوع قطعی نیست اما لازم است که در طول زندگی به تغذیه سالم نوزاد در تمام سنین توجه داشته باشیم.

درنهایت نیز باید این موضوع را مدنظر داشته باشیم که قند هایی که به عنوان قند اضافی در بدن مادر وجود داشته و در طول دوره بارداری به فرزند منتقل میشود، موجب یک سری اختلالات در رشد جنین میشود که باعث افزایش وزن، اندازه، ماکروزومی میشود.

البته بیشتر افزایش وزن و اندازه جنین از جمله عوارض دیابت بارداری است اما مواردی بسیار نادر هم وجود دارد که دیابت بارداری منجر به سقط جنین شده است.

بهرحال لازم است که برای کنترل و درمان دیابت به متخصص درمان دیابت بارداری با انسولین مراجعه کرده و از این روش درمانی جدید تحت نظر دکتر سلیمی به عنوان متخصص درمان دیابت بهره مند شوید.

در جنین معمولا این عوارض کمتر است
در جنین معمولا این عوارض کمتر است

دیگر عوارض دیابت در بدن فرد

حال با بررسی دیابت بارداری، به این نتیجه رسیدیم که دیابت را باید بیش از آنچه به نظر میرسد جدی بگیریم. شاید دیابت تنها نیازمند عدم مصرف قند های صنعتی و گاها طبیعی باشد و در مواردی دیگر نیاز  به رعایت کردن وجود نداشته باشد، اما این تنها ظاهر ماجراست.

برای کنترل دیابت و کم کردن عوارض آن، باید موارد بسیاری را در زندگی روزمره خود از جمله تغذیه سالم، ورزش و کاهش وزن و تناسب اندام را درنظر بگیریم.

به همین دلیل هم دیابت را تنها با قند و میزان آن در بدن نباید اشتباه گرفت هرچند که این موضوع عامل اصلی در بیماری دیابت است اما همچنان موارد بیشتری را باید در زندگی خود رعایت کنید.

بطور کلی دیابت یک سری عوارض در بدن فرد دارد که لازم است این عوارض را کنترل کنیم. شاید بتوان گفت که کنترل کردن این عوارض بتواند زندگی ای سالم و البته با آسایش بیشتر برای شما فراهم کند.

توجه کنیم که دیابت از هرنوع که باشد مشکلاتی برای شما ایجاد میکند پس بهتر است که به این بیماری توجه بیشتری نشان بدهیم.

عوارض دیابت در بدن فرد میتواند در مرحله اول احساس خستگی مفرط باشد

عوارض دیابت در بدن فرد میتواند در مرحله اول احساس خستگی مفرط باشد. حتما این مورد در بدن افراد دیگر نیز وجود دارد که حتما نشان از دیابت نیست اما بهرحال درکنار عوامل دیگر میتواند جزو عوارض دیابت باشد.

همچنین مواردی مانند سردرد، سرگیجه و تاربینی نیز از عوارض دیابت است.

توجه داشته باشیم که دیابت یک عارضه بسیار مهم دارد و آن هم تاثیر آن در بینایی فرد است. ما میدانیم که تاربینی یا کم بینی از جمله عوارضی است که دیابت در فرد ایجاد میکند. اما برای رهایی از این عارضه لازم است که به دیابت خود توجه ویژه ای داشته باشید چرا که دیابت در بلند مدت ممکن است به دیابت چشمی تبدیل شود.

دیابت چشمی از جمله عوارض بسیار خطرناک بیماری دیابت است که باعث کم بینی و حتی نابینایی افراد میشود و این مورد درمیان کسانی که در طولانی مدت با بیماری دیابت دست و پنجه نرم کرده و توجهی به رژیم غذایی یا موارد مرتبط با کنترل دیابت است نکرده اند بیشتر خودش را نشان میدهد.(لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله درمان دیابت چشم را مطالعه نمایید.)

درواقع درحال حاضر نابینایی در اثر دیابت از جمله 4 دلیل عمده نابینایی در افراد شناخته میشود و نشان دهنده میزان خطر این مورد برای افراد دیابتی است.

عوارض دیابت در بدن فرد میتواند در مرحله اول احساس خستگی مفرط باشد
عوارض دیابت در بدن فرد میتواند در مرحله اول احساس خستگی مفرط باشد

میتوان دیابت را درمان کرد؟

با توجه به گفته های فوق، به این نتیجه میرسیم که درمان دیابت از ضروریات است. اما آیا واقعا میتوان این هیولای افسار گسیخته را نابود کرد؟ به نظر پاسخ به این سوال کمی فنی خواهد بود و بهتر است به این اصل برسیم که اساسا نیازی به نابودی آن وجود دارد؟

زمانی که شما میتوانید این هیولا را رام کرده و به کنترل خود دربیاورید، عملا شاید نابودی راه بهتری باشد اما درصورت نبود این درمان نیز کنترل کردن دیابت میتواند زندگی سالم و در عین حال همراه با آرامش بیشتری برای شما داشته باشد.

اول اینکه لازم است حتما به پیشگیری از دیابت در شرایطی که درمان آن سخت است توجه دشاته باشیم. پیشگیری همیشه بهتر از درمان بوده است و به هر لحاظ از جمله هزینه های درمان و سخت تر بودن امکان درمان بیماری ها مربوط میشود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله سریعترین راه درمان دیابت را مطالعه کنید.

مرتبط بودن با رژیم غذایی

بیماری دیابت نیز مانند دیگر بیماری های زمینه ای تا حد زیادی به رژیم غذایی افراد مرتبط است. داشتن یک رژیم غذایی مناسب میتواند تاثیر زیادی در جلوگیری و کنترل بیماری داشته باشد. از طرفی هم یک رژیم غذایی سالم نه تنها در درمان دیابت و بیماری های دیگر کاربرد دارد. بلکه یک زندگی سالم و شاداب را برای شما فراهم میکند و به لحاظ تناسب اندام و موارد مرتبط با سلامت فردی نیز بسیار موثر است.

اما در رابطه با این سوال که دیابت را میتوان درمان کرد یا خیر، باید بگوییم که در برخی موارد بله و امکان درمان دیابت وجود دارد. اما لازم است همچنان فرد به زندگی سالم خود و رعایت رژیم های غذایی ادامه دهد و درمان دیابت تنها برای کمتر کردن عوارض آن برای بدن فرد صورت میگیرد.

بیماری های مختلفی وجود دارد که بشر توانسته به راه های درمان آن برسد. بیماری هایی که با گذشت زمان و پیشرفت علم و صنعت، دیگر غیرقابل درمان و صعب العلاج خوانده نمیشوند و برایشان راه های مختلف درمانی ساخته شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله در دیابت بارداری چه بخوریم چه نخوریم را مطالعه کنید.

با گذر زمان، راه های درمان بیماری ها نه تنها کشف میشوند

با گذر زمان، راه های درمان بیماری ها نه تنها کشف میشوند، بلکه آسان تر از قبل هم درمان میشوند و البته بیماری های ارثی و زمینه ای مانند دیابت هم در این بین به راه حل های درمانی رسیدند. درمان های جدید دیابت توانسته است پاسخ قطعی به بیماران بدهد و دیابت آن ها را به خوبی درمان کرده و یا کنترل کند.

مسئله این است که بیماری دیابت اگر حتی درمان هم نشود، راه برای کنترل کردن آن بسیار است پس دیابت را نمیتوان به عنوان معضلی درنظر گرفت که راه حل و راه درمانی ندارد همانطور که برای درمان دیابت بارداری با انسولین امروزه روش هایی مشخص شده است.

با گذر زمان، راه های درمان بیماری ها نه تنها کشف میشوند
با گذر زمان، راه های درمان بیماری ها نه تنها کشف میشوند

انسولین چیست

چه به عنوان شخصی که با بیماری دیابت درگیر است و چه به عنوان کسی که در این زمینه به دنبال کسب اطلاعات است، حتما در رابطه با انسولین نوشته های بسیاری به چشمتان خورده است و حتی بسیاری دیابت را با انسولین میشناسند.

انسولین به عنوان یک راه برای کنترل و حتی درمان دیابت بارداری با انسولین شناخته میشود اما واقعا این انسولین که به عنوان فرشته ای برای افراد درگیر با دیابت شناخته میشود چیست و چه عملکردی در بدن دارد و چرا نبودن آن باعث اوت شدن بیماری قند خون میشود؟

برای شناخت انسولین بهتر است که سری به معده بزنیم! زمانی که شما یک ماده غذایی را مصرف میکنید و وارد معده میشود، پس از اینکه این ماده در معده بصورت کامل هضم شده باشد، تبدیل به چند بخش کوچکتر میشود که یکی از این موارد کربوهیدرات است.

کربوهیدرات معمولا تبدیل به قند میشود

کربوهیدرات معمولا تبدیل به قند میشود و این شکستگی کربوهیدرات به گلوکز، درنهایت منجر به جذب شدن این قند از طریق روده فرد و ورود آن به جریان خون میشود. حال جالب است بدانیم که این میزان قند نباید از حد مشخصی بیشتر باشد. زمانی که قند خون در حالت نرمال باشد ما میدانیم که فرشته نجات معروفمان یعنی انسولین کار خودرا در بدن به خوبی انجام میدهد.

اما زمانی که میزان قند خون بالا باشد، متوجه میشویم که بخشی از این مکانیسم مهم از کار افتاده است و قطعا هم این بخش مهم به میزان انسولین ترشح شده در بدن فرد مربوط میشود.

برای شناخت مبدا انسولین به پانکراس مراجعه میکنیم

برای شناخت مبدا انسولین هم به پانکراس مراجعه میکنیم و درمیابیم که هورمون انسولین توسط این عضو مهم در بدن ترشح میشود. زمانی که این انسولین ترشح میشود، موظف است که اکثر سلول های بدن را که نمیتوانند به قند درون جریان خون دسترسی داشته باشند را از این دسترسی بی نیاز کرده و درواقع خود را به عنوان منبع انرژی در اختیار این سلول ها قرار بدهد.

همچنین انسولین به شما کمک میکند تا قند خونی که در کبد شما جمع کرده است را به هنگام گرسنگی کم کم وارد جریان خون کنید.

با توجه به موارد گفته شده میدانیم که انسولین نه تنها ترشح آن برای بدن مفید است، بلکه زمانی که بدن نسبت به انسولین ترشح شده واکنش نشان میدهد و دیابت دربدن فرد شکل میگیرد، لازم است که انسولین را به شخص تزریق کنند تا بدن به این ماده نیازمند نباشد.

برای شناخت مبدا انسولین به پانکراس مراجعه میکنیم
برای شناخت مبدا انسولین به پانکراس مراجعه میکنیم

درمان دیابت بارداری با انسولین

همانطور که گفتیم انسولین نقش مهمی در کنترل قند خون بدن دارد و وجود انسولین میتواند کم های بسیاری در کاهش قند خون تامین انرژی سلول هایی که به انسولین نیاز دارند کند.

اما اینکه در زمانی که فرد مبتلا به دیابت میشود، حتی در نوع بارداری، بدن با انسولین به مشکل میخورد هم مسئله ای است که نمیتوان نادیده گرفت!

درمان دیابت بارداری با انسولین
درمان دیابت بارداری با انسولین

به همین دلیل هم موضوع انسولین برای مادرانی که درگیر دیابت بارداری هستند هم اهمیت پیدا کرد. همانطور که گفته شد، زمانی که بدن فردی با انسولین به مشکل میخورد، شخص دچار عارضه های بسیاری میشود و در نهایت این عارضه ها حتی ممکن است درصورت پیگیری نکردن به مرگ فرد منجر شود کما اینکه تا پیش از کشف انسولین تزریقی به این شکل بود!

اما از زمانی که انسولین به عنوان راهی برای کنترل این بیماری به بازار آمد، ما شاهد این موضوع بودیم که کنترل دیابت بسیار آسان تر از قبل شد. امروزه انسولین به عنوان یکی ازروش ها برای کنترل دیابت بارداری نیز استفاده میشود. دلیل این موضوع هم موفقیت بالای انسولین تزریقی در کنترل دیابت بوده است.

سبک زندگی در دروان بارداری با دیابت

بهرحال دیابت علاوه بر راه های درمانی شیمیایی که برای کنترل دیابت استفاده میشود و یا درمان های گیاهی مختلف و طبیعی که دارد، لازم است که حتما همراه با یک رژیم غذایی و یک سری از پرهیزات و برنامه های ورزشی کنترل شود و تنها به مواردی مانند تزریق انسولین اکتفا نشود.

این مورد در رابطه با دیابت در انواع مختلف هم کارساز بوده است و درکنار این موارد، در دیابت بارداری نیز از این روش ها برای کنترل دیابت استفاده میشود. به همین دلیل هم، ما سعی داریم تا سبک زندگی مشخصی برای کسانی که درگیر دیابت بارداری هستند در کنار درمان دیابت بارداری با انسولین به شما معرفی کنیم.

افرادی که درگیر دیابت بارداری هستند، باید نکات بسیار مهمی که در دوران بارداری به آن ها گفته میشود را درکنار نکات مربوط به دیابت رعایت کنند.

ما نمیتوانیم انتظار داشته باشیم که در دوران بارداری به انجام ورزش های سخت و طاقت فرسا مشغول شوید. بلکه مسئله این است که تحرکی کاملا متناسب داشته باشید یا از تمرین های ورزشی مخصوص دوران بارداری که معمولا تمرینات سختی هم نیستند پیروی کنید.

تحرک

مهمترین مسئله ای که فرد دیابتی باید در سبک زندگی خود منظور کند، مسئله تحرک است. اولین پرهیز در زندگی با دیابت، این است که از کارهای بیهوده و کم تحرک پرهیز کنید و فعالیت روزانه بیشتری داشته باشید. چه کسی میتواند این مسئله را رد بکند که فعالیت بیشتر و تحرک زیاد میتواند زندگی بهتر و مناسب تری برای شما داشته باشد؟

بیماری دیابت در دوران بارداری، یک بیماری مزمن است که شاید ناراحتی های بسیاری برای شما ایجاد کند و رژیم غذایی سفت و سخت تر و سبک زندگی بسیار فعال تری را بطلبد، ولی با وجود همه این موارد میتواند تاثیرات بسیار مثبتی هم در زندگی شما داشته باشد که زندگی شما را نسبت به زندگی بسیاری دیگر سالم تر و بهتر و فعال تر کند.

از جمله پرهیزاتی که در این دوران مورد توجه قرار میگیرد، پرهیز از مصرف قند، کربوهیدرات و همچنین پرهیز از مصرف دخانیات است که هم برای دوران بارداری و هم برای زمانی که شما با دیابت بارداری درگیر هستید لازم است که این مورد را رعایت کنید.

اگر میخواهید سبک زندگی بهتری داشته باشید یا نحوه زندگی سالم تر برای یک فرد مبتلا به دیابت بارداری را بشناسید، میتوانید با مشاوره و راهنمایی گرفتن از متخصصانی چون دکتر سلیمی، با نحوه زندگی سالم تر در طول دوره ابتلا به دیابت آشنا شوید.

تحرک
تحرک

برای درمان دیابت بارداری به کجا مراجعه کنیم

معمولا بهترین راه درمانی نزد بهترین درمانگر ها وجود دارد. البته برای برخی بیماری ها هم معمولا بهترین راه درمان وجود ندارد بلکه این بیماری بسته به نوع نشان دادن خود روی بدن هرفرد با توجه به شرایط متفاوتی که افراد از نظر سلامت دارند، میتواند درمان های متفاوتی داشته باشد.

با این حال همواره توصیه شده است که سعی کنید برای درمان بیماری های خود و بخصوص بیماری های زمینه ای که اهمیت بسیار بالایی دارند و باید حتما آن ها را به موقع تشخیص داد و درمان کرد، به بهترین پزشکان متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

دیابت چشمی هم از جمله مواردی است که تاثیر زیادی در سلامت فردی دارد و میتواند حتی منجر به نابینایی فرد شود که مشکل بسیار بزرگ و مهمی محسوب میشود.

به همین منظور هم باید برای رفع این بیماری حتما کاری کرد و برای درمان آن به مکانی که بتواند بهترین درمان دیابت بارداری را ارائه بدهد مراجعه کرد.

دیابت بارداری ارتباط مستقیمی هم با بارداری شما دارد

توجه داشته باشید که دیابت بارداری ارتباط مستقیمی هم با بارداری شما دارد. متخصص دیابت شما باید کاملا نسبت به شرایط بارداری و مشکلاتی که ممکن است عوارض درمان دیابت برای مادر یا فرزند داشته باشد آشنایی کافی و کامل داشته باشد و بعد برای درمان دیابت بارداری شما اقدام کند.

اما آنچه مسلم است این است که همواره بهترین ها میتوانند بهترین درمان را در اختیار شما قرار بدهند و به همین دلیل هم ما توصیه کرده ایم که به بهترین متخصص درمان دیابت بارداری مراجعه کرده و مشکل دیابت بارداری خود را با متخصصین این زمینه درمیان بگذارید.

در ادامه ما سعی کرده ایم که ویژگی هایی از بهترین متخصص درمان دیابت بارداری را برای شما ارائه دهیم تا بدانیم که در میان مراکز درمانی بسیاری که مدعی درمان دیابت بارداری هستند، کدام یک با توجه به شرایط بالینی و سلامت جسمی بیمار از همه بهتر و اثرگذار تر خواهد بود.

دیابت بارداری ارتباط مستقیمی هم با بارداری شما دارد
دیابت بارداری ارتباط مستقیمی هم با بارداری شما دارد

بهترین متخصص در درمان دیابت بارداری

برای انجام درست  هر کاری باید به متخصص آن مراجعه کنیم تا مطمئن باشیم که آنرا بصورت درست و اصولی انجام دادیم تا از انجام آن پشیمان نشویم. برای پیگیری درمان های مربوط به بیماری های زمینه ای مانند دیابت بارداری نیز لازم است که از قبل با یک متخصص دیابت بارداری مشورت کنیم تا بدانیم که کدام روش درمانی بهتر است.

انجام درمان هایی مربوط به دیابت و همچنین، انجام آزمایشات باید حتما تخت نظر یک پزشک متخصص آشنا به این امور انجام شود. هرچند که دربسیاری از مواقع ممکن است متخصصین دیابت نسبت به درمان دیابت بارداری آشنایی کامل داشته باشند اما بهرحال مقوله بارداری یک مقوله محسوب میشود.

بهترین متخصص در درمان دیابت بارداری
بهترین متخصص در درمان دیابت بارداری

از طرفی برای انجام این درمان ها باید به یک پزشک متخصص معتبر و شناخته شده مراجعه کنیم.در کشورمان معمولا انجام  درمان های دیابت بارداری توسط پزشکان متخصص انجام میگیرد که باید بهترین آنها را بشناسیم و برای انجام عمل های خود به آنها مراجعه کنیم.

داشتن اطلاعات بسیار زیاد نسبت به علم روز پزشکی

معمولا پزشکانی که به درمان چنین مواردی میپردازند، اطلاعات بسیار زیادی هم نسبت به علم روز پزشکی داشته و از طرفی هم تخصص خود را در زمینه درمان دیابت گذارنده اند. البته این موضوع که شخص نسبت به دیابت تخصص داشته باشد کاملا به اطلاعات او از این بیماری و نحوه درمان آن بازمیگردد.

درنتیجه، لازم است که این مورد را درنظر داشته باشیم که بهترین متخصص درمان دیابت بارداری کسی است که تجربیات موفق بسیاری در این زمینه داشته باشد. معمولا رضایت بیمار در این مواقع شرط تعیین موفقیت های یک متخصص درمان دیابت بارداری با انسولین است. اما نکته مهمتر این است که شخص تا چه اندازه دردرمان این بیماری تجربه داشته است.

تجربه اهمیت زیادی دارد و تجربه موفق هم اهمیت بیشتر از این مقدار. با توجه به این موارد و فاکتورهایی که گفتیم، درمان دیابت بارداری با انسولین را بهتر است که نزد متخصص دیابت دکتر سلیمی به انجام برسانید.

دکتر سلیمی با توجه به تمامی شرایط پزشکی و سلامت جسمی فرد بیمار و بخصوص در زمانی که دیابت بارداری مطرح است، میتواند بهترین راه حل درمانی را پیدا کرده و به ارائه بهترین برنامه های غذایی مناسب با دیابت بارداری و ارائه بهترین مشاوره ها در این حوزه بپردازد.

داشتن اطلاعات بسیار زیاد نسبت به علم روز پزشکی
داشتن اطلاعات بسیار زیاد نسبت به علم روز پزشکی

هزینه های درمان دیابت بارداری با انسولین

امروزه دریافت رژیم های غذایی مربوط به دیابت بارداری و همچنین، دریافت مشاوره از کسانی که در این زمینه فعالیت میکنند منوط به پرداخت هزینه های بالا میباشد اما واقعیت این است که نمیتوان به قطعیت گفت که درمان مشخصی که برای فرد تجویز میشود

هزینه های درمان دیابت بارداری با انسولین
هزینه های درمان دیابت بارداری با انسولین

و همچنین، نوع مواد غذایی مورد استفاده در رژیم غذایی و هزینه هایی که بابت ویزیت پزشک پرداخت میشود چه میزان است چرا که عوامل و فاکتورهای بسیاری وجود دارد که بر قیمت نهایی درمان دیابت بارداری با انسولین تاثیر گذار است.

معمولا رژیم غذایی از جمله بخش های مهم در درمان دیابت است و بیش از تزریق انسولین لازم است که به این مورد توجه داشته باشیم. به همین دلیل هم رژیم غذایی به عنوان یکی از فاکتورهای مهم و موثر بر درمان دیابت بارداری با انسولین شناخته میشود.

رژیم های غذایی که با هدف داشتن تغذیه سالم تر انتخاب میشود

معمولا رژیم های غذایی که با هدف داشتن تغذیه سالم تر انتخاب میشود مانند رژیم غذایی مخصوص دیابت، بیشتر به نوعی مشاوره و راهنمایی گرفتن از متخصص تغذیه مربوط میشود و شاید در همه موارد نیاز به تعیین برنامه غذایی وجود نداشته باشد مگر اینکه شخص بنا به صلاحدید پزشک لازم باشد تا با یک برنامه غذایی مشخص این رژیم را پیش ببرد.

دوم اینکه به میزان دوره ای که رژیم غذایی خود را میخواهید استفاده کنید هم باید توجه داشته باشید. بسیاری هستند که به دنبال رژیم های غذایی برای دوران بارداری هستند اما نکته این است که رژیم های غذایی مخصوص دیابت حتی پس از دوران بارداری نیز باید کمابیش رعایت شود.

بهرحال شیوه کاری متخصص تغذیه و متخصص دیابت شما نیز در این میان موثر است. بسیاری از متخصصین تغذیه هستند که به این مورد توجه زیادی دارند و بسیاری هم برای برنامه های مختلف با توجه به بازه زمانی آن ها هزنیه بیشتر یا کمتری دریافت نمیکنند.

پیشنهاد می کنیم از مقاله غربالگری دیابت بارداری دیدن کنید.

میزان تخصص و آشنایی و علم متخصص نسبت به مسئله دیابت

میزان تخصص و آشنایی و علم متخصص نسبت به مسئله دیابت میتواند گاها بر هزینه نهایی درمان دیابت بارداری شما شما موثر باشد. بسیاری از متخصصین هستند که اطلاعات جامع و به روزی نسبت به درمان دیابت بارداری با انسولین دارند و از طرفی هم خدمات خوبی نسبت به بیماران خود ارائه داده و مشاوره های مختلفی برای آن ها تعیین میکنند.

معمولا این متخصصان هزینه های بیشتری به نسبت کیفیت بالای خدمات خود دریافت میکنند اما بسیاری از مشتریان هم نسبت به این هزینه ها گلایه ای ندارند چرا که هدف رسیدن به کیفیت مدنظر است.

نوع انسولین مصرفی هم میتواند در هزینه درمان دیابت شما موثر باشد. اما نکته این است که درمان دیابت بارداری با انسولین معمولا از جمله رروش های درمانی است که مناسب به لحاظ هزینه محسوب میشود و معمولا روش های درمانی که که در آن بکار میرود، هزینه بسیار کمتری میطلبد به نسبت روش های درمانی دیگری که برای دیابت وجود دارد.

میزان تخصص و آشنایی و علم متخصص نسبت به مسئله دیابت
میزان تخصص و آشنایی و علم متخصص نسبت به مسئله دیابت

باید ها و نباید ها در درمان دیابت بارداری با انسولین

درنهایت اینکه برای درمان دیابت بارداری، لازم است که حتما یک سری نکات ساده را در نظر داشته باشید و با رعایت این نکات این معضل را بطور کامل به کنترل خود دربیاورید.

اولین مسئله در درمان دیابت توجه به پرهیزات است. سعی کنید تا حد امکان به مواردی که باید از انجام آن ها پرهیز کنید توجه داشته باشید و تحت هیچ شرایطی این موارد را نادیده نگیرید.

نکته مهم بعدی این است که باید حتما در انتخاب متخصص درمان دیابت توجه داشته باشید چرا که  برخی راه های درمانی ممکن است باعث مشکلات و آسیب ها و عوارضی برای مادر و نوزاد باشد که مسئله بسیار مهم و حساسی در دوران بارداری تلقی میشود.

باید ها و نباید ها در درمان دیابت بارداری با انسولین
باید ها و نباید ها در درمان دیابت بارداری با انسولین

در تزریق و مصرف انسولین تا حد امکان زیر نظر پزشک متخصص اقدام کنید تا درصورت بروز هرمشکلی دسترسی شما به پزشک متخصص وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که دیابت در بارداری ممکن است در آینده نیز منجر به بروز دیابت نوع دوم شود و به همین دلیل هم لازم است که حتما به رژیم های غذایی و پرهیزاتی که گفته شده بصورت مادام العمر توجه ویژه داشته باشید.

در انتهای مطالعه این مقاله، از شما دعوت می کنیم از پست مرکز درمان چاقی تهران دیدن کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید