ارتباط چاقی با کیست تخمدان

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص ارتباط چاقی با کیست تخمدان اطلاعاتی برای شما داشته‌ باشیم تا سطح آگاهی شما در این زمینه افزایش پیدا کند. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا بیشتر درباره این بیماری مرتبط با چاقی بدانید.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید. 

09120174510

شاید این مقاله به درد کسانی بخورد که به بارداری با وزن 120 کیلو فکر میکنند.

اما به خاطر داشته باشید که حتما برای تکمیل اطلاعات خود، مقاله ارتباط چاقی و تیروئید را مطالعه کنید.

همه ما درباره مضرات و نگرانی‌های چاقی و اضافه‌ وزن اطلاعات بسیاری داریم و می‌دانیم بروز اضافه ‌وزن می‌تواند چه مشکلاتی را به‌ همراه داشته باشد و افراد را دچار چه چالش‌هایی در زندگی روزمره کند.

هنگامی ‌که از افراد در رابطه با عوارض وجود چاقی‌ها و اضافه‌ وزن در بدن بپرسیم، اغلب آن‌ها به مواردی همچون بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا و دیابت، افزایش کلسترول خون و دیگر موارد اشاره خواهند داشت.

اما در این ‌میان کمتر کسی اطلاعات کافی در رابطه با پیدایش کیست تخمدان براثر چاقی دارد. این مشکل در بدن بانوان می‌تواند مسئله نگران‌ کننده ای باشد و زندگی و آینده آن‌ها را تحت تاثیر خود قرار بدهد. این اختلال اغلب در زنانی که در سنین باروری می‌باشند، اتفاق می‌افتد.

مقدمه

ارتباط چاقی با کیست تخمدان
ارتباط چاقی با کیست تخمدان

برخی از افراد دیدگاه کمی از عوارض پیدایش چاقی دارند و نمی‌دانند که چاقی به ‌غیر از این عوامل می‌تواند چه نگرانی‌های مختلفی را در بر داشته باشد و باعث اختلال در زندگی افراد شود.

اگر به جزئیات عوارض چاقی‌ها پی ببرید، خواهید دانست که یکی از مهم‌ترین عوارض آن پیدایش کیست تخمدان و بیماری پلی کیستیک می‌باشد و قطع به ‌یقین می‌توان گفت که ارتباط بین پیدایش بیماری کیست تخمدان با چاقی بسیار است. در واقع افرادی که دچار اضافه ‌وزن هستند، بیشتر در معرض خطر این مشکل می‌باشند.

سیستم تولید مثل زنان با نام تخمک شناخته می‌شود

سیستم تولید مثل زنان با نام تخمک شناخته می‌شود که در نواحی پائین شکم و اطراف رحم قرار گرفته‌اند. تمامی بانوان دارای دو تخمدان می‌باشند که در کنار تولید تخمک می‌توانند هورمون‌های استروژن و پروژسترون را نیز تولید کنند.

هنگامی ‌که یک کیسه مملو از مایع در بخش تخمدان‌ها شروع به بزرگ شدن و رشد کردن می‌کند، به آن کیست تخمدان می‌گویند. امکان دارد هر بانویی در طول عمر خود به دلایل مختلف دچار این مشکل شود.

سیستم تولید مثل زنان با نام تخمک شناخته می‌شود
سیستم تولید مثل زنان با نام تخمک شناخته می‌شود

اما برخی از شرایط وجود دارند که تاثیر بسیار زیادی بر پیدایش کیست تخمدان خواهند داشت که یکی از آن‌ها چاقی و اضافه‌ وزن می‌باشد.

اینفوگرافیک ارتباط چاقی با کیست تخمدان

اینفوگرافیک ارتباط چاقی با کیست تخمدان
اینفوگرافیک ارتباط چاقی با کیست تخمدان

حال طبق توصیه‌های دکتر سلیمی، قصد داریم تا اطلاعاتی در این‌ باره برای شما داشته باشیم تا با سطح آگاهی خود، هر چه زودتر به فکر راهکاری مؤثر برای رسیدن به یک وزن ایده‌آل باشید.

دکتر سلیمی، یکی از معتبرترین متخصصین انواع جراحی چاقی می باشند. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا بیشتر درباره ارتباط چاقی با کیست تخمدان بدانید.

ارتباط چاقی با کیست تخمدان چیست؟

ارتباط چاقی با کیست تخمدان چیست؟
ارتباط چاقی با کیست تخمدان چیست؟

 

مطالبی که در ادامه این مبحث به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، عبارتند از:

کیست تخمدان چیست؟

انواع کیست تخمدان شامل چه مواردی خواهد شد؟

کیست تخمدان عملکردی یا فانکشنال

کیست تخمدان نئوپلاستیک خوش ‌خیم

کیست تخمدان اندومتریوتیک

کیست تخمدان بدخیم

کیست تخمدان دارای چه علائمی می‌باشد؟

درد در ناحیه لگن

درد در سایر بخش‌های بدن

نفخ در شکم و ورم معده

حالت تهوع و استفراغ

تغییر رنگ ادرار یا دفع مدفوع

تب و خونریزی بدون علت

افزایش وزن ناگهانی

داشتن درد در مقاربت جنسی

عدم بارداری

دیگر نشانه‌های کیست تخمدان

علت ایجاد کیست تخمدان چیست؟

پیدایش سندرم تخمدان پلی کیستیک

افراد مستعد گرفتن کیست تخمدان

تشخیص کیست تخمدان چگونه می‌باشد؟

آزمایشات تشخیص کیست تخمدان

چگونه می‌توان از کیست تخمدان پیشگیری کرد؟

زمان مراجعه به پزشک

ارتباط چاقی با کیست تخمدان در چیست؟

شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان

دلیل پیدایش چاقی با تخمدان پلی کیستیک

ارتباط چاقی با کیست تخمدان و قدرت باروری زنان چیست؟

ارتباط چاقی با ناباروری بانوان

ارتباط چاقی و تخمک گذاری

ارتباط چاقی در بارداری و سلامت جنین چیست؟

عوارض چاقی و قدرت ناباروری

ارتباط درمان چاقی و کاهش عوارض آن

عوارض کیست تخمدان بر اثر چاقی چیست؟

پیچ‌ خوردگی تخمدان

پارگی کیست

دیگر عوارض کیست تخمدان

برای درمان کیست تخمدان باید چکار کرد؟

تحت نظر بودن به ‌صورت دقیق

مصرف داروهای هورمونی

جراحی کیست تخمدانی

ایجاد توده‌های سرطانی

اسلیو معده و سرطان

سخن آخر

 

کیست تخمدان چیست؟

قبل ‌از این ‌که درباره ارتباط چاقی با کیست تخمدان اطلاعاتی برای شما داشته باشیم، در ابتدا باید شناخت کلی از کیست تخمدان داشته باشید.

در واقع کیسه‌های جامد یا پر از مایعی که در نواحی تخمدان تشکیل می‌شوند، با نام کیست تخمدان شناخته شده‌اند.

همچنین می توانید با مطالعه کیست درموئید اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

کیست تخمدان چیست؟
کیست تخمدان چیست؟

کاملاً طبیعی است که تعداد بسیاری از بانوان در دوره‌ای از زندگی خود دچار بیماری کیست تخمدان شوند. در واقع حین زمان تشکیل این کیست‌ها در دوران تخمک‌گذاری یعنی هنگامی ‌که نیاز به آزادسازی تخمک دارد، می‌باشد و معمولاً علائم و دردهای بسیار زیادی از کیست تخمدان وجود دارد.

اما در برخی مواقع، گاهی و در برخی مواقع بدون هیچ‌ گونه نشانه‌ای بروز پیدا می‌کنند. در بسیاری از مواقع، کیست‌های تشکیل ‌شده بین مدت چند هفته یا نهایتاً بین ۱ تا ۳ ماه بدون هیچ ‌گونه عملکردی از بین خواهند رفت.

طبق نظریه اغلب پزشکان زنان، تعداد کیست‌های تخمدان خوش‌ خیم برای بانوان بسیار زیاد است

طبق نظریه اغلب پزشکان زنان، تعداد کیست‌های تخمدان خوش‌ خیم برای بانوان بسیار زیاد است و اغلب آن‌ها تقریباً بعد از گذشت مدت ‌زمانی از بین خواهند رفت.

یعنی نمی‌توانند باعث عوارضی همچون سرطان در بدن گردند. البته در برخی مواقع نادر ممکن است پیدایش این تخم‌ها که اغلب آن‌ها بر اثر چاقی می‌باشد، نشانه سرطان در بدن فرد باشد.

همین مسئله باعث می‌شود تا همیشه شرط احتیاط را رعایت کنید و در صورت مشاهده هر گونه علائم، حتما با یک پزشک حاذق صحبت داشته باشید.

اما مهم‌ترین چیزی که باعث می‌شود افراد درگیر کیست تخمدان شوند، وجود چاقی‌ها و اضافه ‌وزن ها می‌باشد. این مبحث به اثبات رسیده که چاقی‌ها می‌توانند افراد را درگیر بیماری‌های متعددی کنند.

یکی از این بیماری‌ها به وجود آمدن کیست تخمدان می‌باشد. به‌ همین دلیل است که باید سطح اطلاعات خود را در زمینه ارتباط چاقی با کیست تخمدان افزایش دهید تا در صورت نیاز بتوانید چاقی های خود را براساس پیشنهادات دکتر سلیمی به‌ عنوان یک پزشک با تجربه برطرف کنید تا از وجود هر گونه بیماری در امان باشید.

طبق نظریه اغلب پزشکان زنان، تعداد کیست‌های تخمدان خوش‌ خیم برای بانوان بسیار زیاد است
طبق نظریه اغلب پزشکان زنان، تعداد کیست‌های تخمدان خوش‌ خیم برای بانوان بسیار زیاد است

انواع کیست تخمدان شامل چه مواردی خواهد شد؟

در راستای شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان، باید اطلاعات کافی از انواع کیست تخمدان در بدن بانوان داشته باشید.

مهم‌ترین انواع کیست تخمدان شامل کیست‌های روده‌ای، کیست نئوپلاستیک خوش‌ خیم و کیست فانکشال شناخته می‌شوند.

اما شایع‌ترین نوع کیست که اغلب پزشکان در بین بانوان مختلف آن را مشاهده می‌کنند، کیست فانکشال می‌باشد.

حال در ادامه به معرفی برخی از کیست‌ها خواهیم پرداخت تا به ارتباط آن‌ها با اضافه‌ وزن و چاقی پی ببرید و بدانید که همواره یکی از مواردی که باعث پیدایش و بروز کیست‌ها خواهد شد، چاقی می‌باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست چاقی ثانویه چیست دیدن کنید.

کیست تخمدان عملکردی یا فانکشنال

برای شناخت بیشتر شما از این نوع کیست باید بگوییم که اغلب کیست‌های تخمدان با یک شرایط مشابه و به ‌صورت طبیعی و در دوران قاعدگی افراد به وجود خواهند آمد.

هنگامی ‌که دوره تخمک‌گذاری در بدن یک زن صورت می‌گیرد، باعث رشد فولیکول‌های کوچک در تخمدان‌ها خواهد شد. وجود این دسته از فولیکول‌ها می‌تواند باعث ترشح هورمون گردد و همین ‌طور عامل مؤثری برای آزادسازی تخمک‌ها در رحم می‌باشد.

حال در شرایطی که یک فولیکول معمولی در زمان قاعدگی مرتباً رشد کند و در درون خود مایع جذب کند، به ‌مرور زمان می‌تواند باعث تبدیل شدن به یک کیست تخمدان فانکشال گردد.

طبق نظر اغلب متخصصین زنان، بروز این کیست‌ها کاملاً بی‌خطر می‌باشد و در مدت‌ زمان بین ۴ تا ۸ هفته به ‌صورت خودبه‌خودی و بدون انجام هیچ‌ گونه اعمال پزشکی از بین خواهند رفت و تقسیم می‌شوند.

پس نگرانی در این ‌باره وجود نخواهد داشت. اما یکی از عوامل مهم دیگری که در این مواقع می‌تواند باعث پیدایش کیست تخمدان عملکردی یا فانکشال گردد، چاقی و اضافه‌ وزن می‌باشد. در واقع اضافه‌ وزن تاثیر بسیار زیادی در رشد و تکثیر این سلول‌ها خواهد داشت.

کیست تخمدان عملکردی یا فانکشنال
کیست تخمدان عملکردی یا فانکشنال

کیست تخمدان نئوپلاستیک خوش‌ خیم

شکل‌های بسیار متفاوتی از این کیست‌ها دیده شده‌ است. البته باید بدانید که پیدایش این دسته از کیست‌ها بسیار کم می‌باشد. در واقع در برخی مواقع نادر اتفاق می‌افتند.

از رایج‌ترین نوع نئوپلاستیک خوش ‌خیم می‌توان به مواردی همچون کیست تراتوما یا درموئید اشاره کرد.

برای توضیحات بیشتر و شناخت شما از این کیست‌ها و همین ‌طور شناخت شما از ارتباط چاقی با کیست تخمدان، باید بگوییم که کیست‌های درموئید در ابتدای امر همانند سلول‌های باکتری ظاهر خواهند شد و قادر هستند تا بافت متنوعی از غده‌های چربی داشته باشند.

در کنار آن فولیکول‌های مو و سلول‌های پوستی نیز شامل تشکیل این باکتری خواهند شد. در اغلب مواقع این کیست‌ها که براثر چاقی و اضافه‌ وزن بسیار در بدن افراد شکل می‌گیرد، هیچ‌ گونه نشانه‌ای نخواهد داشت. اما امکان دارد که باعث ایجاد مشکلات و دردهای مختلف در نواحی لگن شوند.

چیزی که مشخص است، این است که بروز این کیست‌ها به گونه‌ای است که بدون انجام هیچ‌ گونه اعمال پزشکی از بین نخواهند رفت و حتما نیاز به درمان و مراقبت دارند. عوارض بسیار زیادی در پی پیدایش این کیست‌ها وجود دارد.

به‌ همین دلیل است که با شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان می‌توانید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای برطرف نمودن اضافه‌ وزن را انجام بدهید. در این راستا، دکتر سلیمی به‌ عنوان یک پزشک حاذق می‌تواند راهنمایی‌های خوبی برای برطرف نمودن این مشکل به شما داشته باشد.

کیست تخمدان نئوپلاستیک خوش‌ خیم
کیست تخمدان نئوپلاستیک خوش‌ خیم

کیست تخمدان اندومتریوتیک

شکل ‌گیری این کیست بر اثر اندروماتیوک می‌باشد. هنگامی این کیست تخمدان در بدن بانوان رشد می‌کند که خارج از رحم، بافتی شبیه به اندرومتریال شکل خواهد گرفت و باعث چسبندگی تخمدان‌ها خواهد شد.

در هنگام دوره قاعدگی بانوان به دلیل این‌ که امکان ریزش هورمون‌ها و بافت‌های رحم وجود دارد، همه این بافت‌ها از تخمک خارج خواهند شد. سپس پروسه تخمک‌ گذاری آغاز می‌گردد.

اما هنگامی ‌که بافت آندومتر روی تخمدان‌ها وجود داشته باشد، هیچ‌ گونه بیرون ریزی از آن مشاهده نخواهیم کرد. به‌ مرور زمان این بافت روی تخمدان‌ها جمع خواهد شد و تجمع یافتن آن‌ها باعث به وجود آمدن کیست‌های قهوه‌ای ‌رنگ مایل به قرمز خواهد شد.

همین مسئله باعث می‌شود تا در اغلب مواقع، پزشکان به کیست‌های اندومتریوتیک، کیست‌های شکلاتی نیز بگویند.

مسئله مهم درباره این کیست‌ها این است که به‌ خودی‌ خود از بین نخواهند رفت و اگر در داخل تخمدان پاره شوند، باعث ایجاد درد بسیار در نواحی لگن خواهند شد و چسبندگی آن‌ها می‌تواند باعث ناباروری شود.

اما نکته مهم دیگر این است که ارتباط چاقی با پیدایش کیست تخمدان نیز بسیار می‌باشد. یکی از عوامل شکل ‌گیری آن به‌ غیر از شرایط موجود، چاقی و اضافه ‌وزن می‌باشد.

کیست تخمدان اندومتریوتیک
کیست تخمدان اندومتریوتیک

کیست تخمدان بدخیم

طبق گفته‌ی اغلب پزشکان متخصص، تعداد بسیاری از کیست هایی که در تخمدان شکل می‌گیرند، خوش‌ خیم می‌باشند. اما امکان این ‌که هر کدام از آن‌ها تبدیل به کیست‌های سرطانی و بدخیم شوند، بسیار زیاد می‌باشند.

در واقع نشانه‌هایی از سرطان تخمدان با ظهور یک کیست بدخیم یا تومور دیده خواهد شد. هنگامی یک کیست بدخیم شناخته می‌شود که ویژگی‌های تعیین‌ شده‌ای از سوابق پزشکی بیمار در نتایج آزمایش دیده شود.

برای ‌این که پزشک بتواند تشخیص دهد که کیست‌های تخمدان بدخیم می‌باشند، باید از آن‌ها نمونه ‌برداری انجام بدهد تا بتواند به‌ صورت کامل آن را از بدن بردارد.

اما مسئله مهم در خصوص ارتباط چاقی با کیست تخمدان، بدخیم شدن آن‌ها و تبدیل آن‌ها به کیست‌های سرطانی می‌باشد. طبق پژوهش بسیاری که درباره پیدایش کیست‌های تخمدان انجام گرفته ‌است، قطع به ‌یقین می‌توان مسئله چاقی و اضافه ‌وزن را با آن مرتبط دانست.

پیشنهاد می کنیم از پست ارتباط چاقی و سرطان دیدن کنید.

کیست تخمدان بدخیم
کیست تخمدان بدخیم

با ذکر این مسئله می‌توان درک کرد که افراد باید هر چه زودتر چاقی های خود را برطرف کنند تا هیچ ‌گاه دچار انواع کیست‌های تخمدان بدخیم و سرطانی نشوند.

برای برطرف نمودن چاقی‌های خود بهتر است از راهکارهای اصولی که توسط دکتر سلیمی به شما پیشنهاد خواهد شد، استفاده داشته باشید تا از یک روش کاربردی بدون وجود هیچ ‌گونه عوارض به کاهش وزن برسید.

کیست تخمدان دارای چه علائمی می‌باشد؟

برای شناخت بیشتر ارتباط چاقی با کیست تخمدان، باید از علائم و نشانه‌های این مشکل نیز اطلاعاتی داشته باشید. از نظر پزشکان، هیچ نشانه و علائم مشخص ‌شده برای پیدایش کیست تخمدان وجود ندارد،

اما در برخی از شرایط امکان دارد تا مواردی را تجربه کنید که در زمینه پیدایش انواع کیست‌ها می‌باشد. پس باید به یک پزشک مطمئن مراجعه کنید تا با انجام آزمایشات، از وجود کیست‌ها در تخمدان مطمئن شوید. حال علائم ذکر شده به‌ شرح زیر می‌باشند.

درد در ناحیه لگن

اغلب افراد چاق و دارای اضافه ‌وزن، بیشتر دچار درد در نواحی لگن خواهند شد. زیرا مشکل پیدایش کیست تخمدان، ارتباط مستقیمی با چاقی‌ها دارد.

بنابراین پیدایش کیست تخمدان یکی از مهم‌ترین دلایلی است که اغلب افراد احساس درد در پایین شکم و نواحی لگن را خواهند داشت و ممکن است پیدایش این دردها به ‌صورت ناگهانی و گرفتگی عضلات دیده شود.

اما به‌ مرور زمان در بازه‌های زمانی مختلف، این دردها ادامه‌ دار خواهد بود. اغلب افرادی که دچار کیست تخمدان می‌باشند، در دوران قاعدگی درد شدیدتری را تجربه خواهند کرد.

زیرا هورمون‌های متعددی در دوران قاعدگی تولید خواهد شد که می‌تواند کمک بسیار زیادی به تولید یا بزرگ شدن کیست‌ها در تخمدان کند.

به‌ همین دلیل درد در این نواحی بیشتر خواهد شد. اگر این کیست‌ها در داخل رحم و تخمدان پاره شوند، قطعا دردهای ناگهانی و شدیدی به سراغ افراد خواهد آمد. پس با بروز هر کدام از این دردها، باید حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

درد در ناحیه لگن
درد در ناحیه لگن

درد در سایر بخش‌های بدن

با شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان، می‌توانیم بگوییم که افراد چاق با پیدایش کیست در تخمدان فقط درد را در این نواحی احساس نخواهند کرد،

بلکه ممکن است دیگر بخش‌های بدن همانند نواحی لگن به سمت پایین ‌تنه و حتی ران‌ها دچار دردهای بسیار زیادی شوند که این نوع دردها را دردهای ارجاعی می‌نامد. برای برطرف نمودن این دردهاف کاهش دادن وزن تاثیر بسیار بالایی خواهد داشت.

برای این ‌که بتوانید از کیست تخمدان در امان باشید، بهتر است از تخصص‌های دکتر سلیمی برای برطرف نمودن چاقی و اضافه‌ وزن خود استفاده داشته باشید.

نفخ در شکم و ورم معده

کاملاً طبیعی است که اغلب بانوان در حین دوران قاعدگی خود به مشکلاتی همچون نفخ شکم و ورم معده دچار شوند،

اما اگر شرایط نفخ شکم در افراد غیر طبیعی و با شدت بسیار بالایی اتفاق بیفتد، باید به وجود کیست در تخمدان شک کنید و حتما برای بررسی این ‌موضوع به پزشک مراجعه داشته باشید.

دلیل اصلی که پیدایش کیست تخمدان می‌تواند باعث نفخ گردد، بزرگ شدن آن‌ها می‌باشد. زیرا به ‌مرور زمان حجم آن‌ها افزایش پیدا کرده‌است و باعث بروز نفخ شده ‌است.

نفخ در شکم و ورم معده
نفخ در شکم و ورم معده

حالت تهوع و استفراغ

مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود یکی از نشانه‌های پیدایش کیست تخمدان نمایان شود، حالت تهوع و استفراغ باشد. پیچ خوردن تخمدان تنها به دلیل وجود کیست می‌باشد.

این مسئله در بسیاری از بانوان نگران‌کننده می‌باشد و برخی از افراد تصور می‌کنند که باردار شده‌اند. زیرا یکی از علائم اصلی بارداری، حالت تهوع و استفراغ می‌باشد، اما با شناخت این علائم می‌توانید فورا به یک پزشک زنان مراجعه کنید تا دلیل اصلی پیدایش این دسته از علائم را در بدن شما تشخیص بدهد.

تغییر رنگ ادرار یا دفع مدفوع

چیزی که مشخص است، این است که در راستای به وجود آمدن کیست تخمدان، عملکردهای مثانه یا روده دچار تغییراتی خواهد شد و امکان دارد پیدایش کیست تخمدان تأثیرات منفی روی عملکرد اصلی آن‌ها بگذارد.

در نهایت افراد برای دفع مدفوع، دچار مشکل خواهند شد و درگیر تکرر ادرار یا تغییر در رنگ ادرار خود خواهند شد. این دسته از مسائل باعث می‌شود تا به شناخت کیست تخمدان پی ببرید.

هر چند که نمی‌توان از ارتباط چاقی با کیست تخمدان غافل شد، باید بدانید که در صورت اضافه ‌وزن ممکن است شما بیشتر مستعد مبتلا شدن به کیست تخمدان باشید.

تغییر رنگ ادرار یا دفع مدفوع
تغییر رنگ ادرار یا دفع مدفوع

تب و خونریزی بدون علت

یکی دیگر از نشانه‌های مربوط به کیست تخمدان، تب می‌باشد. البته هنگامی فرد دچار تب‌های طولانی خواهد شد که کیست‌های تخمدان عفونی شده باشند و بهتر است هر چه سریع‌تر درمان مناسبی برای آن‌ها انجام بگیرد.

به‌ غیر از آن، در برخی مواقع، بانوان به‌ صورت غافلگیرانه درگیر خون‌ریزی‌ها شده‌اند. یکی از دلایل اصلی این خون‌ریزی‌ها کیست‌های تخمدان می‌باشد که در این مواقع فرد نیاز دارد تا هر چه سریع‌تر به یک پزشک مراجعه کند.

در صورتی ‌که قصد دارید از هر گونه کیست تخمدان در امان باشید، در ابتدا باید چاقی و اضافه ‌وزن خود را درمان کنید.

زیرا ارتباط چاقی با کیست تخمدان بسیار زیاد است. برای برطرف نمودن چاقی و اضافه‌ وزن خود و عدم شکل‌ گیری هر گونه کیست در تخمدان می‌توانید از تخصص‌های دکتر سلیمی استفاده داشته باشید.

افزایش وزن ناگهانی

با شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان، نباید از این ‌موضوع غافل شوید که در برخی مواقع نادر، پیدایش کیست تخمدان می‌تواند باعث افزایش وزن گردد.

دلیل اصلی این افزایش وزن بزرگ شدن بسیار زیاد کیست تخمدان می‌باشد و ابعاد این کیست‌ها در کنار داشتن نفخ شکم می‌تواند ظاهر شما را بسیار چاق‌تر از حد معمول نشان بدهد.

در واقع می‌تواند باعث افزایش وزن ظاهری گردد. در این مواقع اگر دچار افزایش وزن غیر طبیعی شده‌اید، باید حتما از یک پزشک زنان کمک بگیرید.

داشتن درد در مقاربت جنسی

موضوعی که کاملاً مشهود است، ایجاد درد در اثر پیدایش کیست‌های تخمدان می‌باشد. اما این مسئله در هنگام مقاربت جنسی افزایش پیدا می‌کند و دردهای بسیاری اتفاق خواهد افتاد.

به خصوص اگر افراد دچار کیست تخمدان اندرومتریک شده باشند، بروز دردها در هنگام روابط جنسی افزایش پیدا می‌کند. زیرا این کیست خارج از بافت رحمی تولید و تشکیل می‌گردد که می‌تواند دلیل اصلی این دسته از دردها در روابط جنسی باشد.

باشند، بروز دردها در هنگام روابط جنسی افزایش پیدا می‌کند
باشند، بروز دردها در هنگام روابط جنسی افزایش پیدا می‌کند

عدم بارداری

یکی از مسائل بسیار نگران ‌کننده‌ای که به ‌عنوان علائم اولیه شناخت کیست تخمدان شناخته می‌شود، عدم بارداری بانوان می‌باشد.

اگر فردی درگیر سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد، کیست بسیار زیادی در بدن وی تولید می‌گردد که این مشکل در نهایت می‌تواند فرد را با علائمی همچون عدم باروری روبرو کند.

البته یکی از دلایل به وجود آمدن سندرم تخمدان پلی کیستیک، چاقی می‌باشد که به ‌عنوان مهم‌ترین مسئله شناخته می‌شود.

در هر صورت شما در ابتدای امر باید برای عدم ابتلا به هر کدام از کیست‌های مربوطه، تعادل را در وزن خود رعایت کنید. برای رسیدن به وزن ایده‌آل، نیاز به کمک و مشاوره‌ی یک پزشک متخصص دارید.

دکتر سلیمی همواره در کنار شماست تا بتوانید چاقی‌های به‌ وجود آمده در بدن خود را از طریق عملکردهای مناسب برطرف کنید تا هیچ‌ گاه به کیست تخمدان دچار نشوید.

عدم بارداری
عدم بارداری

دیگر نشانه‌های کیست تخمدان

تعداد بسیاری از افرادی که مبتلا به کیست تخمدان هستند، هیچ اطلاعی از وجود این بیماری ندارند. لازم است بدانید که بیشترین شرایط پیدایش این بیماری در دوران نوجوانی می‌باشد.

به خصوص به دلیل اختلالاتی که در قاعدگی افراد به وجود می‌آید، بدن فرد را درگیر خواهد کرد.

از دیگر نشانه‌هایی که می‌توان برای کیست تخمدان در نظر گرفت، موارد زیر می‌باشد.

چاقی مفرطی که شاخص توده بدنی فرد عدد ۳۵ را نشان بدهد، عامل مؤثری برای پیدایش کیست تخمدان می‌باشد.

بیماری‌های قلبی عروقی، ریسک مبتلا شدن به کیست تخمدان را افزایش خواهند داد.

آکنه‌های بسیار شدید که به هیچ صورت با استفاده از راهکارهای درمانی برطرف نمی‌شوند و نتیجه دلخواهی از درمان آن‌ها صورت نمی‌گیرد، به‌ عنوان نشانه‌ها و علائم کیست تخمدان در نظر گرفته می‌شوند.

اختلال در تخمک‌گذاری

اختلال در تخمک‌گذاری و مشکلات متعدد برای باردار شدن بعد از درمان‌های مختلف می‌تواند نشانه‌ای از کیست تخمدان باشد.

مواردی همچون دیابت، مشکلات کلسترول، افزایش فشارخون از دیگر نشانه‌های پیدایش کیست تخمدان می‌باشند.

نشانه‌های مقاومت به انسولین همانند تیره شدن و ضخیم شدن پوست زیر بغل یا کشاله های ران به‌ عنوان فاکتورهای مؤثر دیگر در پیدایش کیست تخمدان می‌باشند.

با شناخت این نشانه‌ها و علائم می‌توان به ارتباط چاقی با کیست تخمدان پی ‌برد و دانست که یکی از مؤثرترین مواردی که می‌تواند اثربخشی بالایی روی ایجاد کیست تخمدان داشته باشد، چاقی‌ها می‌باشد.

در صورتی‌ که شما فرد چاقی می‌باشید، در ابتدای امر باید نگران پیدایش کیست تخمدان باشید. زیرا یکی از مؤثرترین نشانه‌های پیدایش این بیماری، چاقی و اضافه‌ وزن می‌باشد.

برای برطرف نمودن چاقی‌های خود، بهتر است هر چه سریع‌تر راهکاری برای برطرف نمودن چاقی های خود پیدا کنید. دکتر سلیمی در این ‌باره می‌تواند به شما کمک کند تا در راستای کاهش وزن و عدم ابتلا به کیست تخمدان، موفق باشید.

اختلال در تخمک‌گذاری
اختلال در تخمک‌گذاری

علت ایجاد کیست تخمدان چیست؟

با ارائه مطالب فوق، قطع به ‌یقین به ارتباط چاقی با کیست تخمدان پی برده اید. به ‌همین دلیل می‌توان گفت که یکی از دلایل اصلی که پزشکان روی آن تاکید دارند، چاقی و اضافه ‌وزن است که عامل مؤثری برای دلیل پیدایش کیست تخمدان می‌باشد.

هر چند که تا به امروز نمی‌توان اطلاعات دقیقی در این‌ مورد تعیین کرد، اما محققین، بررسی‌های بسیار زیادی برای شناخت علت به وجود آمدن کیست تخمدان انجام داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که مسائلی همچون داشتن زمینه ارثی و خانوادگی و رشد غیر نرمال در دوران جنینی، درجه پایین التهاب و دیابت در کنار چاقی می‌توانند باعث افزایش یافتن ابتلا به کیست تخمدان گردد.

حتی در بسیاری از موارد، مطالعات صورت‌ گرفته تأیید می‌کند افرادی که دچار سندرم مقاومت به انسولین می‌باشند نیز بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند.

پیدایش سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی دیگر از مهم‌ترین کیست‌های تخمدان شناخته می‌شود که در همین دسته‌ بندی قرار دارد. این مسئله به این معنی است که ارتباط چاقی با کیست تخمدان بسیار زیاد است و اغلب افراد مستعد چاقی و اضافه ‌وزن، دلیل اصلی پیدایش این مشکل می‌باشند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث پیدایش سندرم تخمدان پلی کیستیک خواهد شد، التهابات خفیف می‌باشد. البته نباید از موضوع وراثت چشم‌پوشی کرد.

زیرا تعداد بسیاری از افراد که به این سندروم دچار می‌شوند، با تحقیق بیشتر متوجه خواهند شد که مادر یا خواهر آن‌ها نیز قبلاً دچار این مشکل شده اند.

بنابراین شانس مبتلا شدن این افراد به این بیماری بیشتر خواهد شد. البته دلیل اصلی این سندرم، عدم توانایی مقاومت بدن در برابر تولید انسولین می‌باشد.

یعنی بدن نمی‌تواند ترشح کافی از انسولین را به ‌همراه داشته باشد

یعنی بدن نمی‌تواند ترشح کافی از انسولین را به ‌همراه داشته باشد که این ‌موضوع عامل مؤثری برای چاقی‌ها و اضافه ‌وزن می‌باشد.

پس می‌توان از این طریق به ارتباط چاقی با کیست تخمدان پی برد. اولین قدم برای درمان یا پیشگیری از سندرم تخمدان پلی کیستیک، کاهش وزن و رسیدن به محدوده وزنی نرمال می‌باشد.

اغلب زنانی که دچار این مشکل هستند، تمایل بسیار زیادی به چاق شدن دارند و اختلالات بسیار زیادی در کم کردن وزن آن‌ها وجود دارد. در واقع نمی‌توانند هیچ‌ گاه به وزن هدف برسند.

این افراد باید از راهکارهایی همچون جراحی‌های چاقی که توسط دکتر سلیمی پیشنهاد می‌شود، بهره‌ مند شوند. زیرا از طریق عملکردهای طبیعی، هیچ‌ گاه قادر به کاهش وزن نمی‌باشند و نمی‌توانند کیست تخمدان و دیگر بیماری‌ها را با رسیدن به محدوده نرمال وزنی برطرف کنند.

یعنی بدن نمی‌تواند ترشح کافی از انسولین را به ‌همراه داشته باشد
یعنی بدن نمی‌تواند ترشح کافی از انسولین را به ‌همراه داشته باشد

افراد مستعد گرفتن کیست تخمدان

با توجه به موارد ذکر شده، خطر ابتلا به کیست تخمدان در برخی از افراد به نسبت دیگر افراد بیشتر می‌باشد. حال اگر برخی از بانوان، شرایطی که در ادامه ذکر می‌ کنیم را داشته باشند، بیشتر در معرض خطر پیدایش کیست تخمدان خواهند بود:

 • بانوانی که دارای مشکلات هورمونی می‌باشند و از داروهای باروری استفاده می‌کنند، امکان دارد که دچار این مشکل شوند.
 • در برخی مواقع در حین دوره بارداری، افراد دچار کیست تخمدان خواهند شد.
 • اگر گسترش عفونت به تخمدان‌ها برسد، سبب ایجاد کیست خواهد شد.
 • اگر فردی قبلاً در خاندان خود سابقه کیست تخمدان داشته باشد، احتمال این ‌که در آینده دچار این مشکل شود، بیشتر خواهد بود.
 • فردی که دارای بیماری ایجاد سلول‌های آندومتر رحمی در خارج از رحم می‌باشد، بیشتر در معرض خطر کیسه تخمدان خواهد بود.

با شناخت این دسته از مسائل، می‌توان درک کرد که ارتباط چاقی با کیست تخمدان بسیار زیاد است. پس اگر شما درگیر هر کدام از شرایط بالا می‌باشید، بهتر است دقت بالایی به اضافه ‌وزن خود داشته باشید و هر چه سریع‌تر اقدامات لازم برای درمان و رسیدن به کاهش وزن را انجام بدهید. در این زمینه، دکتر سلیمی به ‌عنوان یک پزشک حاذق می‌تواند به شما کمک کند.

افراد مستعد گرفتن کیست تخمدان
افراد مستعد گرفتن کیست تخمدان

تشخیص کیست تخمدان چگونه می‌باشد؟

مهم‌ترین روش برای تشخیص کیست تخمدان، علائم و نشانه‌های بالینی بیمار می‌باشد. در ابتدای امر، پیدایش کیست تخمدان باعث افزایش یافتن سطح سرمی هورمون‌های تستسو‌ترون و انسولین خواهد شد.

مهم‌ترین چیزی که از طریق آن می‌توان کیست تخمدان را تشخیص داد، معاینات لگنی می‌باشد. با توجه به این‌ که کیست‌ها از مایعات جامع یا ترکیبی از این دو پر شده‌اند، در هنگام معاینات، تست‌ها و آزمایشات مختلفی توسط

پزشک زنان انجام خواهد گرفت که در نهایت می‌تواند تشخیص درستی از کیست و نوع آن داشته باشد و برای روش‌های درمانی شما را یاری کند.

هر چند که رسیدن به کاهش وزن یکی از مهم‌ترین موارد درمان کیست تخمدان شناخته می‌شود، اما به ‌غیر از معاینات لگنی، آزمایشات مختلفی برای تشخیص کیست تخمدان انجام می‌گیرد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

آزمایشات تشخیص کیست تخمدان

حال که به ارتباط چاقی با کیست تخمدان پی بردید، باید بدانید که کدام یک از موارد، تشخیص بهتری از پیدایش این بیماری برای شما خواهد داشت.

سونوگرافی لگنی (Pelvic ultrasound)

می‌توان از طریق روش استفاده از سونوگرافی لگنی، کیست را تشخیص داد.از طریق آن، امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن فرستاده می‌شوند و باعث به وجود آمدن تصاویر مختلفی خواهند شد و می‌توان تمامی اجزای رحم و تخمدان‌ها را در نمایشگرهای ویدیویی اتاق پزشکان دید.

این تصاویر می‌تواند آنالیز کند تا بتوان تشخیص داد که کیست در تخمدان وجود دارد. سونوگرافی یکی از مهم‌ترین فرایندهایی است که می‌تواند مکان دقیق کیست و نوع آن را تشخیص بدهد و به‌ راحتی مواد داخل آن را نیز در معرض نمایش بگذارند. به‌ همین دلیل است که این تست، برای نشان‌دادن کیست تخمدان، کاربرد بسیار زیادی دارد.

سونوگرافی لگنی (Pelvic ultrasound)
سونوگرافی لگنی (Pelvic ultrasound)

لاپاراسکوپی (Laparoscopy)

در روش لاپاراسکوپی، میله‌ای نازک و ظریف که دارای تجهیزات دوربین مانند می‌باشد، از طریق شکاف‌های بسیار کوچکی که روی بدن بیمار صورت می‌گیرد، به داخل بدن فرستاده خواهد شد.

سپس پزشک از طریق دوربینی که روی این دستگاه وجود دارد، به‌ راحتی می‌تواند ارزیابی‌های لازم را روی تخمدان‌ها انجام بدهد و در صورت وجود کیست تخمدانی، آن را تشخیص بدهد. البته لازم است بدانید که برای استفاده از این روش، بایستی بیهوشی صورت بگیرد.

آزمایش خون CA 125 یا cancer antigen 125

این نوع از آزمایش خون نیز می‌تواند تشخیص دهد که آیا فردی دچار کیست تخمدان می‌باشد یا خیر. برای استفاده از این روش، پروتئین مخصوصی با نام آنتی‌ژن اندازه‌ گیری خواهد شد.

عموماً وجود این پروتئین در خون بانوان از علائم نشاندهنده سرطان تخمدان است. حال اگر فردی دچار کیست جامد باشد، امکان این ‌که دچار سرطان تخمدان شود نیز بیشتر می‌باشد.

انجام این آزمایش می‌تواند اطلاعات دقیقی از فرایند بدنی بیمار عرضه کند و مواردی همچون آندرومتر، فیبروز رحم، بیماری التهابی لگن و دیگر موارد از طریق سنجش این پروتئین اتفاق خواهد افتاد.

آزمایش خون CA 125 یا cancer antigen 125
آزمایش خون CA 125 یا cancer antigen 125

سی تی اسکن

حال که دریافتیم ارتباط چاقی با کیست تخمدان بسیار زیاد است، برای تشخیص این کیست‌ها می‌توان از روش سی‌تی‌اسکن که یک نوع تصویربرداری از بدن می‌باشد، استفاده کرد. این راه ‌حل می‌تواند تصاویر مقطعی از اندام‌های داخلی بدن داشته باشد و تشخیص درستی از کیسه تخمدان را خواهد داد.

ام‌آر‌آی (MRI)

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تصویر درستی از کیسه تخمدان را در اختیار پزشک بگذارد، استفاده از ام آرای به‌ عنوان یکی از زمینه‌های مغناطیسی برای تولید تصاویر عمیق از اندام‌های داخلی می‌باشد.

با توجه به این ‌که بعد از چندین هفته برخی از کیست‌ها از بین خواهند رفت، پزشک فوراً شرایط درمانی را برایشان فراهم خواهد ساخت تا حدوداً چند هفته بعد بررسی‌های لازم روی وضعیت شما صورت بگیرد تا در صورت عدم از بین رفتن کیست تخمدانی، از راه‌ حل‌های دیگر برای شما استفاده گردد.

مهم‌ترین مسئله‌ای که می‌تواند در از بین بردن کیست تخمدان کمک کند، برطرف نمودن چاقی و اضافه‌ وزن می‌باشد. برای این ‌که پزشک اطمینان حاصل کند که شما باردار نیستید، به انجام تست‌های بارداری نیز خواهد پرداخت.

اما در صورتی ‌که ثابت شود دچار کیست تخمدان می‌باشید، حتما به شما پیشنهاد خواهد داد که در وهله اول به کاهش وزن بپردازید. برای رسیدن به کاهش وزن، راهکارهای اصولی که توسط دکتر سلیمی پیشنهاد می‌شود، کارساز و مفید خواهد بود.

ام‌آر‌آی (MRI)
ام‌آر‌آی (MRI)

چگونه می‌توان از کیست تخمدان پیشگیری کرد؟

قطع به‌ یقین مبنای کلی برای پیشگیری از کیست تخمدان وجود ندارد. اما برخی از مسائل تاثیرگذار بر رعایت آن‌ها باعث می‌شود تا بتوانید از پیدایش کیست تخمدان جلوگیری کنید.

اما مهم‌ترین نکته، انجام آزمایشات روتینی است که تحت نظر متخصص زنان انجام می‌گیرد تا در صورت بروز کیست تخمدان، فورا اقدامات درمانی برای فرد انجام بگیرد. این مسئله باعث می‌شود تا کیست تخمدان خوش‌خیم باعث سرطان در بدن افراد نگردد.

اما یکی از نکات مهم دیگری که ارتباط مستقیم با پیدایش کیست تخمدان دارد، چاقی و اضافه‌ وزن می‌باشد. اگر بتوانید به ارتباط چاقی با کیست تخمدان پی ببرید و علائم آن را بشناسید، قطعا هر چه زودتر اقدامات لازم برای رسیدن به  وزن ایده‌آل را انجام خواهید داد.

چگونه می‌توان از کیست تخمدان پیشگیری کرد؟
چگونه می‌توان از کیست تخمدان پیشگیری کرد؟

در راستای رسیدن به وزن ایده‌آل، دکتر سلیمی می‌تواند به شما کمک کند تا دچار کیست تخمدان نشوید

در راستای رسیدن به وزن ایده‌آل، دکتر سلیمی می‌تواند به شما کمک کند تا دچار کیست تخمدان نشوید. اما برخی از نشانه‌های دیگر به شما کمک می‌کند تا هر چه سریع‌تر برای پیشگیری از کیست تخمدان، اقدامات لازم را انجام بدهید.

مواردی همچون افزایش وزن، تغییر در چرخه قاعدگی، دردهای لگنی، از بین رفتن اشتها، پر بودن شکم و دیگر موارد نشان می‌دهد که هر چه سریع‌تر باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است شما نیز دچار کیست تخمدان شده باشید.

مساله‌ای که کاملاً مشخص است، این است که کیست تخمدان برای اغلب بانوان اتفاق خواهد افتاد. اما بهترین راه برای پیشگیری و درمان آن، برطرف نمودن چاقی و اضافه ‌وزن و استفاده از آزمایشات متعدد و چکاپ و مراجعه به پزشک می‌باشد.

در صورتی‌ که هر گونه علائم کیست تخمدان را مشاهده کردید، بهترین راه برای شما برطرف نمودن چاقی‌ها می‌باشد. زیرا این مسئله روی پیدایش بیماری کیست تخمدان بسیار اهمیت دارد.

زمان مراجعه به پزشک

با شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان، ممکن است این سوال در ذهن افراد شکل بگیرد که در چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنند.

با توجه به این ‌که هیچ‌ گونه نشانه دقیقی از کیست تخمدان وجود ندارد و اصولاً بدون درد و بدون علت اتفاق می‌افتد، فرد باید به‌ صورت چکاپ‌ها و معاینات فصلی و سالانه به این مسئله اهمیت بسیار زیادی بدهد.

اگر دارای شرایط اضافه ‌وزن و چاقی بسیار می‌باشید، قطعا بیشتر مستعد این مشکل بوده و در صورت وجود هر گونه درد و ناراحتی باید حتما به پزشک مراجعه کنید. به خصوص افرادی که دچار پارگی کیست شده باشند، علائم جدیدتری را تجربه خواهند کرد.

این افراد برای سلامتی باید علائم کیست تخمدان را بسیار پراهمیت بشمارند و در صورت مشاهده کوچک‌ترین نشانه، فوراً به نزد بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند.

زمان مراجعه به پزشک
زمان مراجعه به پزشک

ارتباط چاقی با کیست تخمدان در چیست؟

سوال بسیار مهمی که در ذهن اغلب افراد رخ می‌دهد، این است که ممکن است اضافه وزن و چاقی روی به وجود آمدن کیست تخمدان در انواع مختلف تأثیرگذار باشد.

برای ‌این که درک بهتری از این بیماری داشته باشید، می‌توانیم بگوییم بله پاسخ این سوال مثبت است و اضافه‌ وزن و چاقی ارتباط مستقیمی با پیدایش انواع کیست تخمدان خواهد داشت.

البته ارتباط پیچیده‌ای بین پیدایش سندرم تخمدان پلی کیستیک و چاقی دیده می‌شود. بروز بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک و علائم و نشانه‌های آن برای برخی از بانوان بعد از شروع دوره عادت ماهانه بلافاصله آغاز می‌شود.

مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود تا افراد چاق بیشتر در معرض خطر کیست تخمدان باشند، تولید بیش ‌از اندازه‌ی انسولین در بدن این دسته از بانوان می‌باشد و یا انسولین در بدن این دسته از افراد عملکرد درستی از خود نشان نمی‌دهد.

در واقع عدم توانایی انسولین و عملکرد طبیعی آن، یکی از مهم‌ترین علل‌ پیدایش کیست تخمدان در زنان چاق می‌باشد. به ‌همین دلیل است که اغلب این بانوان در کاهش دادن وزن خود و رسیدن به یک وزن ایده‌آل دچار مشکل خواهند شد.

شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان

آن چه که کاملاً واضح است و پزشکان در مورد آن قطع به یقین صحبت می‌کنند، ارتباط چاقی با کیست تخمدان می‌باشد. در واقع زنانی که دچار چاقی و اضافه ‌وزن هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کیست تخمدان می‌باشند.

به‌ همین دلیل، این افراد اولین کاری که باید برای مشکل مد نظر خود انجام بدهند، پیشگیری یا درمان چاقی‌ها می‌باشد.

این راه کمک می‌کند تا فرد با رسیدن به یک وزن ایده‌آل، درگیر سندرم تخمدان پلی کیستیک یا دیگر کیست‌های تخمدان نشود. به ‌همین دلیل اغلب بانوان برای از بین بردن یا پیشگیری از این مشکل، به‌ دنبال راهکارهای درمانی برای رسیدن به کاهش وزن می‌باشند.

نکات و شرایطی که طبق توصیه دکتر سلیمی به بانوان گوشزد خواهد شد، می‌تواند آن‌ها را به یک وزن ایده‌آل برساند و این مسئله در پیشگیری و کاهش دادن علائم موجود کیست تخمدان، کمک بسیار زیادی به افراد خواهد کرد. پس می‌توانید از این نکات بهره‌ مند شوید تا از به وجود آمدن این بیماری در بدن خود در امان باشید.

شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان
شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان

دلیل پیدایش چاقی با تخمدان پلی کیستیک

یکی از شایع‌ترین اختلالات هورمونی در سنین باروری، سندرم تخمدان پلی کیستیک شناخته می‌شود. طبق آمار گرفته ‌شده، حدوداً ده‌ درصد از تمام بانوان جهان به این سندروم دچار شده‌اند.

اطلاعات کاملی از پیدایش این سندروم و علائم و مشخصه‌های آن در مطالب قبل برای شما داشتیم. اغلب افرادی که دچار این سندروم می‌شوند، با بارداری مشکل خواهند داشت.

اما مسئله مهم این است که ارتباط چاقی با کیست تخمدان و سندرم پلی کیستیک وجود دارد. برای شناخت این ‌موضوع باید بدانید که هنگامی این سندرم در بدن افراد اتفاق می‌افتد که تغییراتی در سطح هورمون‌های بدن صورت می‌گیرد که کاملاً غیر طبیعی می‌باشند.

دلیل کاملاً واضح این مشکل، تولید بیش ‌از اندازه هورمون های مردانه می‌باشد. تخمدان پلی کیستیک می‌تواند باعث دشواری تولید هورمون انسولین گردد. در نهایت غذاهای مصرفی در طول روز به انرژی تبدیل نخواهند شد و تمامی قند و نشاسته باعث چاقی در بدن خواهند شد.

از نظر پزشکی، این شرایط با نام مقاومت انسولین شناخته خواهد شد

از نظر پزشکی، این شرایط با نام مقاومت انسولین شناخته خواهد شد. هنگامی ‌که هورمون آندروژن بیشتر تولید می‌گردد و نسبت آن به نسبت سطح تولید انسولین بیشتر می‌شوند، یک چرخه ادامه ‌دار صورت می‌گیرد و باعث افزایش وزن و چاقی می‌گردد.

بنابراین نواحی شکم و پهلو در بدن بانوان با افزایش حجم روبرو خواهد شد. اغلب این دسته از بانوان درگیر اندام گلابی شکل یا سیبی شکل خواهند شد.

چربی‌های شکمی که به‌ عنوان خطرناک‌ترین نوع چاقی به حساب می‌آیند، به ‌مرور زمان می‌توانند به ‌غیر از این بیماری، افراد را درگیر بیماری‌های قلبی عروقی و کبد چرب کنند. (لطفا از پست ارتباط چاقی و کبد چرب دیدن کنید.)

با شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان، بهتر است که فورا از راهکارهای درمانی برای برطرف نمودن چاقی‌های خود استفاده کنید.

عملکردهای مختلف از نظر دکتر سلیمی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در برطرف نمودن چاقی‌ها موفق باشید و همواره به درمان کیست تخمدان بپردازید. می‌توانید از تجارب این پزشک حاذق کمک بگیرید.

از نظر پزشکی، این شرایط با نام مقاومت انسولین شناخته خواهد شد
از نظر پزشکی، این شرایط با نام مقاومت انسولین شناخته خواهد شد

ارتباط چاقی با کیست تخمدان و قدرت باروری زنان چیست؟

حال که به شناخت ارتباط چاقی و کیست تخمدان پی بردید، ممکن است این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که پیدایش این کیست‌ها و چاقی‌ها و اضافه‌ وزن ها امکان تاثیرگذاری روی قدرت باروری بانوان را خواهد داشت؟

برای پاسخ به این پرسش باید بگوییم که داشتن چاقی و اضافه‌ وزن یکی از مهم‌ترین دلایلی است که می‌تواند تأثیرات منفی ر روی قدرت باروری بانوان داشته باشد.

قطع به ‌یقین می‌توان گفت که احتمال ناباروری در بانوانی که دچار اضافه ‌وزن و چاقی هستند، به نسبت بانوان معمولی حدوداً ۲۷ درصد بیشتر می‌باشد.

طبق بررسی‌ها و تحقیق‌هایی که محققین در زمینه این مبحث داشتند، دریافتند افرادی که دچار اضافه‌ وزن و چاقی هستند و با این اختلال دست ‌و پنجه نرم می‌کنند، باعث به وجود آمدن مشکلی همچون محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- تخمدان در بدن خود خواهند شد و اختلالات قاعدگی نیز در راستای تخمک‌گذاری آن‌ها مشکلاتی به وجود خواهد آورد که دلیل اصلی تمامی این موارد، افزایش وزن می‌باشد.

همچنین درصد مبتلا شدن به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان از طریق چاقی‌ها و اضافه ‌وزن ها افزایش پیدا می‌کند و این مسئله می‌تواند به‌ عنوان یکی از عوامل مهم برای ناباروری زنان شناخته شود.

از نظر دکتر سلیمی، مهم‌ترین چیزی که می‌تواند در این مواقع به افراد کمک کند، کاهش وزن و رسیدن به یک وزن ایده‌آل می‌باشد. البته تناسب اندام باید از طریق راهکارهای اصولی انجام بگیرد تا باعث هیچ‌ گونه عوارض و دردسری در بدن شخص نگردد.

دکتر سلیمی به‌ عنوان یک پزشک حاذق می‌تواند راهکارهای اصولی را برای بیماران در نظر بگیرد تا برای بارداری، اقدامات بهتری انجام بدهند و مادر شدن را تجربه کنند.

ارتباط چاقی با ناباروری بانوان

تمامی تحقیقات و مطالعاتی که توسط پژوهشگران انجام ‌شده است، به این نتیجه رسیده که اضافه‌ وزن و چاقی‌ها در بانوان می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را به وجود بیاورد و آن‌ها را درگیر انواع کیست تخمدان همچون سندرم تخمدان پلی کیستیک که به ‌عنوان تنبلی تخمدان شناخته می‌شود، نماید.

چاقی به‌ غیر از این دسته از موارد می‌تواند در مواردی همچون برهم زدن سیکل قاعدگی، اختلال در تخمک‌ گذاری، سقط ‌جنین و حتی مسائل مربوط به ناباروری تاثیرگذار باشد. به ‌همین دلیل است که حتما باید توجه ویژه‌ای به چاقی و اضافه‌ وزن ها داشته باشید.

ارتباط چاقی با ناباروری بانوان
ارتباط چاقی با ناباروری بانوان

چرخه قاعدگی براساس تعادل هورمون‌های مناسب در بدن بانوان تنظیم خواهد شد. حال هنگامی‌ که یک بانو دارای چاقی و یا اضافه وزن باشد، هورمونی به نام لپتین در سطوح بالاتری در بدن آن‌ها تولید خواهد شد که می‌تواند سبب تولید بافت‌های چربی نیز گردد

و اختلالاتی در راستای تولید این هورمون و تعادلات هورمونی صورت می‌گیرد که می‌تواند میزان قدرت باروری بانوان را کاهش دهد. حتی در بسیاری از مواقع باعث ناباروری گردد.

ایجاد مقاومت بدن به تولید هورمون انسولین

معضل بزرگی همچون چاقی و اضافه ‌وزن بیش ‌از اندازه به خصوص اگر چربی‌ها در نواحی شکم جمع‌ شده باشند، می‌تواند باعث ایجاد مقاومت بدن به تولید هورمون انسولین گردد.

در این شرایط، بدن به ‌اجبار باید انسولین بیشتری را تولید کند تا بتواند میزان قند خون بدن را  در حد عادی و نرمال نگه دارد. در همین راستا تولید انسولین کافی می‌تواند سطح هورمون جنسی را به حداقل برساند.

حال هنگامی ‌که اضافه وزن بسیار زیادی در بدن افراد وجود دارد، اختلالاتی در تنظیم هورمون‌های جنسی همچون استروژن و آندروژن اتفاق می‌افتد و آن را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

این شرایط باعث می‌شود تا نظم چرخه قاعدگی برهم بریزد و به نوبه خود عامل مؤثری برای کاهش یافتن قدرت باروری افراد خواهد شد.

در کنار این مسئله، تنظیمات هورمونی بر اثر افزایش وزن به ‌هم خواهد خورد و این مسئله می‌تواند باعث کاهش احتمال تخمک‌گذاری گردد و به‌ مرور زمان، معضل ناباروری را برای افراد در پی خواهد داشت.

ایجاد مقاومت بدن به تولید هورمون انسولین
ایجاد مقاومت بدن به تولید هورمون انسولین

ارتباط چاقی و تخمک گذاری

با شناخت این مسئله می‌توان درباره ارتباط چاقی با کیست تخمدان نظر داد و دریافت که اغلب بانوانی که دچار اضافه‌ وزن و چاقی بسیار زیاد می‌باشند، مشکلاتی در فرایند تخمک‌گذاری خواهند داشت و کیفیت تخمک‌های تولید شده از بدن آن‌ها بسیار پایین می‌باشد.

این امر می‌تواند ثابت کند که هر چه که میزان شاخص توده بدنی افراد افزایش پیدا می‌کند، تخمک‌گذاری در بدن آن‌ها با کیفیت پایین‌تری اتفاق می‌افتد و احتمال باردار شدن آن‌ها در یک‌ سال حدوداً ۴ درصد کمتر از زنان دیگری که دارای تعادل وزنی می‌باشند، ذکر می‌شود.

این موضوع بدان معناست که احتمال باروری برای یک زن که شاخص توده بدنی او برابر با ۳۵ می‌باشد، حدوداً ۲۷ درصد کمتر از یک زن که شاخص توده بدنی او به ‌صورت طبیعی بین ۲۱ تا ۲۹ می‌باشد، ذکر می‌گردد.

در واقع افرادی که دارای شاخص توده بدنی نرمال تری هستند، به نسبت شرایط بارداری بهتری را تجربه خواهند کرد.

در نهایت می‌توان گفت که برای بانوانی که شاخص توده بدنی آن‌ها بالاتر از ۲۷ می‌باشد، یک‌ سوم زنان عادی احتمال باروری وجود دارد.

چربی‌هایی که در بدن افراد چاق و دارای اضافه‌ وزن وجود دارد

همین‌ طور باید بدانید چربی‌هایی که در بدن افراد چاق و دارای اضافه‌ وزن وجود دارد، به‌ عنوان عضوی از غدد درون‌ریز فعالیت دارند.

در واقع می‌تواند تعداد بسیار زیادی از بافت‌های چربی را در بدن آزاد کنند و این مسئله می‌تواند باعث ایجاد مقاومت بدن به انسولین، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، انعقاد خون، فشار خون بالا، التهاب، عدم باروری و پیدایش کیست تخمدان را در بر داشته باشد.

با شناخت این مسائل می‌توان اطلاعات کافی در رابطه با ارتباط چاقی با کیست تخمدان داشت و دریافت که چاقی‌ها چه تأثیرات مخربی روی سلامت زنان خواهند داشت.

به همین دلیل باید هرچه زودتر در برطرف نمودن چاقی‌های خود تلاش کنید. اگر نیازمند راهنمایی بیشتر برای راهکارهای کاهش وزن می‌باشید، دکتر سلیمی به ‌عنوان یک پزشک با تجربه می‌تواند کمک‌های بسیار زیادی را برای شما در بر داشته باشد تا با رسیدن به تناسب اندام بتوانید قدرت باروری خود را افزایش دهید و هیچ‌گاه دچار کیست تخمدان نشوید.

چربی‌هایی که در بدن افراد چاق و دارای اضافه‌ وزن وجود دارد
چربی‌هایی که در بدن افراد چاق و دارای اضافه‌ وزن وجود دارد

ارتباط چاقی در بارداری و سلامت جنین چیست؟

به ‌غیر از این‌ که لازم است شناخت کافی از ارتباط چاقی با کیست تخمدان داشته باشید، اطلاعاتی در رابطه با اضافه ‌وزن و چاقی و عدم باروری بانوان برای شما داشتیم.

اما مسئله مهم دیگر در راستای اضافه ‌وزن، تحت تاثیر قرار دادن سلامت جنین می‌باشد. به‌ عنوان نمونه میزان دیابت در افراد بارداری که دچار چاقی و اضافه‌ وزن هستند، به نسبت افراد عادی بیشتر می‌باشد.

همین‌ طور داشتن اضافه ‌وزن در هنگام بارداری ممکن است باعث خطرات سقط‌ جنین نیز گردد. تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه انجام گرفته ‌است که نشان می‌دهد چاقی تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد لایه آندومتر رحم خواهد داشت و می‌تواند باعث افزایش احتمال سقط‌ جنین گردد.

به‌ همین دلیل است که چاقی نه‌ تنها می‌تواند عامل مؤثری برای به وجود آمدن کیست تخمدان باشد، بلکه بعد از کیست تخمدان می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی باروری و سلامت جنین داشته باشد.

عوارض چاقی و قدرت ناباروری

با شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان و موضوع ناباروری، بهتر است در رابطه با عوارض این مشکل نیز اطلاعاتی داشته باشید تا در صورت پیدایش چاقی‌ها و اضافه ‌وزن ها، فورا از راهکارهای درمانی که توسط پزشکان متخصص همچون دکتر سلیمی به شما پیشنهاد می‌شود، بهره‌ مند شوید و از وجود هر گونه عوارض در بدن خود جلوگیری کنید.

 • ایجاد اختلالات هورمونی
 • ایجاد اختلال در سیکل قاعدگی
 • ایجاد اختلال در فرایند تخمک‌گذاری
 • افزایش احتمال سقط‌ جنین
 • تشدید عوارض تنبلی تخمدان
 • کاهش ضخامت لایه آندومتر

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی دیدن کنید.

عوارض چاقی و قدرت ناباروری
عوارض چاقی و قدرت ناباروری

ارتباط درمان چاقی و کاهش عوارض آن

بر اساس این مسئله، دریافتیم که چاقی ارتباط تنگاتنگی با بروز بیماری‌های متعدد خواهد داشت. به خصوص چاقی و اضافه ‌وزن می‌تواند باعث کیست تخمدان در بدن بانوان گردد و به ‌مرور، کیست تخمدان می‌تواند ناباروری را در پی داشته باشد.

حال اگر فرد راهکارهای درمانی برای کاهش وزن را پیش بگیرد، قطعاً از این اتفاقات در امان خواهد بود. تغییر دادن سبک زندگی می‌تواند عوارض ناشی از اضافه ‌وزن و حتی ناباروری و بروز کیست تخمدان را برطرف کند.

اگر هر فرد بتواند حداقل ۵ درصد از وزن خود را در طول مدت معینی کاهش دهد، تاثیر بسیار زیادی روی تنظیم سیکل قاعدگی و تخمک‌گذاری خواهد داشت.

در نهایت باعث پیدایش کیست تخمدان و ناباروری نخواهد شد و راهکارهایی که از نظر دکتر سلیمی برای رسیدن به کاهش وزن اصولی و بدون عوارض در نظر گرفته می‌شود، به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید هرچه سریع‌تر به تناسب اندام برسید و از بیماری‌های متعدد چاقی در امان باشید.

ارتباط درمان چاقی و کاهش عوارض آن
ارتباط درمان چاقی و کاهش عوارض آن

عوارض کیست تخمدان بر اثر چاقی چیست؟

با توجه به این ‌که چاقی تاثیر بسیار زیادی روی پیدایش کیست تخمدان خواهد داشت، در صورت عدم درمان چاقی‌ها امکان دارد که عوارض بسیار زیادی با پیدایش کیست تخمدان در بدن افراد اتفاق بیفتد.

در این مواقع دکتر سلیمی به افراد پیشنهاد می‌کنند تا برای برطرف نمودن این مشکل باید حتما از راهکارهای مفید برای رسیدن به کاهش وزن استفاده داشته باشند. اما برای این‌ که شناخت بیشتری از عوارض کیست تخمدان داشته باشید، مواردی را در ادامه مبحث ذکر خواهیم کرد.

پیچ‌ خوردگی تخمدان

در برخی از مواقع ممکن است کیست‌های به ‌وجود آمده در رحم افراد به ‌حدی بزرگ باشد که سبب حرکت تخمدان‌ها گردد و احتمال چرخش دادن تخمدان‌ها را بسیار بیشتر کند.

این دسته از موارد می‌تواند باعث پیدایش دردهای بسیار شدید در نواحی لگن گردد و همچنین حالت استفراغ و تهوع را نیز به دنبال داشته باشد.

در کنار این مسئله، همچنین پیچ‌ خوردگی تخمدان‌ها می‌تواند باعث کاهش یافتن جریان خون به تخمدان‌ها گردد و یا جریان خون را برای آن‌ها متوقف کند. این مسئله به ‌عنوان عوارض اصلی تخمدان در نظر گرفته خواهد شد و به ‌مرور زمان می‌تواند باعث ناباروری گردد.

پارگی کیست

اگر هیچ‌ گونه رسیدگی به چاقی و اضافه‌ وزن افراد صورت نگیرد و همچنان روند افزایش وزن رو به پیشرفت باشد، امکان دارد وجود کیست‌ها باعث درد شدید و خون‌ریزی داخلی گردد. هر چه که میزان ابعاد کیست بزرگ‌تر باشد، خطر پارگی نیز رو به ‌افزایش می‌رود و ممکن است به عوارض چشمگیری در بدن افراد بروز پیدا کند.

پارگی کیست
پارگی کیست

دیگر عوارض کیست تخمدان

به ‌غیر از موارد ذکر شده به ‌عنوان عوارض اصلی کیست تخمدان، عوارض جدی بسیار دیگری نیز ممکن است با پیشرفت این بیماری در بدن افراد پدیدار گردد.

به ‌عنوان نمونه انواع سرطان‌هایی همچون سرطان دستگاه ژنیتال، سرطان آندومتر، سرطان پستان نیز از مهم‌ترین عوارض کیست تخمدان می‌باشند.

طبق بررسی‌ها و ارزیابی‌های محققین، این ‌موضوع به اثبات رسیده ‌است که اختلالات قلبی، دیابت، اختلال چربی خون، اختلالات عروقی و دیگر موارد در پی پیدایش کیست تخمدان نیز اتفاق می‌افتد که تمامی این موارد از عوارض چاقی و اضافه ‌وزن ها می‌باشد.

با توجه به این‌ که چاقی مفرط در بین مبتلایان به کیست تخمدان بسیار زیاد دیده می‌شود، می‌توان گفت که اغلب افرادی که دچار کیست تخمدان می‌شوند، دچار چاقی بسیار زیاد هستند.

این افراد باید حتما از راهکارهای درمانی استفاده کنند. با توجه به این ‌که شاخص توده بدنی این افراد بالاتر از ۳۵ می‌باشد، بهتر است از جراحی‌های چاقی که توسط دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، استفاده داشته باشند تا هر چه زودتر به ‌سلامت برسند و وزن آن‌ها در محدوده ایده‌آل حفظ شود.

دیگر عوارض کیست تخمدان
دیگر عوارض کیست تخمدان

برای درمان کیست تخمدان باید چکار کرد؟

طبق مطالب ذکر شده دریافتیم که مهم‌ترین مسئله‌ای که می‌تواند برای پیدایش کیست تخمدان تاثیرگذار باشد، چاقی‌ها می‌باشد.

اما همچنان علائم و نشانه‌های کیست تخمدان از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد. به ‌همین دلیل افراد نمی‌توانند روند درمان خود را با شخص دیگری مقایسه کنند و هر کاری که فرد مقابل برای درمان کیست تخمدان انجام داد را نیز انجام بدهند تا از عوارض کیست تخمدان در امان باشند.

مسئله مهم از نظر اغلب پزشکان این است که باید هدف اصلی برای درمان کیست تخمدان صورت بگیرد. هدف اصلی در این مواقع تنظیم کردن جریان قاعدگی و عدم دردهای ناشی در این دوران می‌باشد.

به‌ همین دلیل بیمار باید همکاری لازم را برای مصرف انواع قرص‌ها و درمان‌های دیگر داشته باشد و طبق نظر پزشک خود پیش برود تا بتواند از بهترین درمان کیست تخمدان بهره مند شود. البته مسئله مهم دیگری که در این مواقع کاربرد خواهد داشت، ارتباط چاقی با کیست تخمدان است.

در این مواقع فرد باید هرچه سریع‌تر به وزن ایده‌آل برسد تا شرایط برای رشد کیست تخمدان فراهم نباشد. پس مسئله تعادل وزن و کاهش وزن نیز از اهمیت بالایی برای درمان کیست تخمدان برخوردار می‌باشد.

اما پزشک معالج براساس سن فرد، نوع و اندازه کیست و همین ‌طور علائم و نشانه‌های او امکان دارد که روش‌های درمانی متفاوتی را در نظر بگیرد.

تحت نظر بودن به‌ صورت دقیق

از نظر برخی از پزشکان زنان برای این‌ که بیمار بتواند درمان کیست تخمدان داشته باشد، باید صبر کنند و بعد از چندین ماه مجدداً آزمایش‌های تشخیص کیست تخمدان را انجام بدهند. حال اگر اثری از کیست وجود داشته باشد، فرد حتما باید به‌ صورت جدی‌تر از درمان‌های این راهکار بهره ‌مند شود.

اما اگر در این روش علائم خاصی از کیست وجود نداشته باشد، فرد باید پیش‌گیری‌های لازم همچون کنترل وزن را برای ایجاد مجدد کیست‌ها در نظر داشته باشد و سبک زندگی خود را به‌ صورت کامل تغییر دهد.

در هر صورت برای درمان، بیمار باید تحت نظر باشد تا بعد از گذشت مدت ‌زمانی دوباره کیست‌ها بازگشت نداشته باشند.

به همین دلیل در طی بازه‌های زمانی مشخص ‌شده باید به پزشک مراجعه کند و سونوگرافی‌های لگنی انجام بدهد تا بررسی‌های لازم روی تغییرات مربوط به تخمدان‌ها انجام بگیرد.

مصرف داروهای هورمونی

در برخی از مواقع داروهای هورمونی به توصیه پزشکان می‌تواند کاربرد خوبی برای برطرف نمودن کیست‌ها داشته باشد. البته فقط می‌توانید این داروها را تحت نظر پزشکان استفاده کنید. مصرف این قرص‌ها باعث می‌شود تا مجدداً کیست در درون تخمدان تشکیل نشود.

هر چند که رسیدن به یک وزن ایده‌آل مهم‌ترین عامل برای عدم پیدایش کیست تخمدان می‌باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که مصرف قرص‌های ضد بارداری که توسط پزشکان برای برطرف نمودن کیست‌ها توصیه می‌گردد، قادر به کوچک کردن کیست‌ها نمی‌باشند.

مصرف داروهای هورمونی
مصرف داروهای هورمونی

جراحی کیست تخمدانی

در شرایطی که بیمار دارای کیست تخمدانی بسیار بزرگی باشد و همواره این کیست در حال رشد و بزرگ‌تر شدن باشد، امکان دارد که پزشک، روش جراحی را برای بیمار در نظر بگیرد.

در این مواقع بیمار ۲ تا ۳ بار در حین ماه دچار چرخه قاعدگی خواهد شد و دردهای بسیار شدید تجربه خواهد کرد. در این مواقع پزشک استفاده از عمل جراحی را پیشنهاد خواهد داد تا باعث شود تخمدانی که کیستی در تخمدان ایجاد شده‌ است، از بدن خارج شود.

بعد از آن فرد باید فرآیند لازم برای رسیدن به یک وزن ایده‌آل را انجام بدهد، زیرا ارتباط چاقی با کیست تخمدان بسیار زیاد است و در صورت عدم درمان چاقی، امکان دارد که مجدداً کیست‌ها بازگشت داشته باشند. در اغلب مواقع با استفاده از روش جراحی می‌توان بدون خارج کردن کامل تخمدان، کیست را از بدن خارج کرد.

اما در برخی مواقع ممکن است به حدی گسترده‌ شده باشد که نیاز به برداشتن تخمدان باشد. در این مواقع یکی از تخمدان‌ها برداشته خواهد شد و دیگری دست ‌نخورده در سر جای خود باقی خواهد ماند.

ایجاد توده‌های سرطانی

در صورتی‌ که هیچ ‌گونه رسیدگی و درمانی برای نوع کیست تخمدان صورت نگیرد، امکان این‌ که این کیست به توده‌های سرطانی تبدیل شود، بسیار زیاد می‌باشد.

در این مواقع برای درمان پزشک از بیمار می‌خواهد که با متخصصین سرطان‌های زنان مشاوره داشته باشید تا در صورتی ‌که این کیست سرطانی باشد، هر دو تخمدان فرد در جراحی برداشته شوند که به این نوع جراحی توتال هیسترکتومی (total hysterectomy) گفته می‌شود.

بعد از این جراحی باید درمان‌های تکمیلی برای بیمار صورت بگیرد و لازم است که شیمی ‌درمانی و پرتودرمانی نیز انجام بدهد.

لازم به ذکر است بدانید که اگر پیدایش کیست‌های تخمدانی بعد از دوران یائسگی در بدن افراد صورت بگیرد نیز همچنان نیاز به جراحی وجود دارد.

با تمامی این موارد می‌توان درک کرد که تا چه میزان وجود کیست یا تخمدان نگران‌ کننده می‌باشد. به ‌همین دلیل باید هرچه سریع‌تر از راهکارهای درمانی که دکتر سلیمی پیشنهاد می‌دهد، به کاهش وزن اصولی برسید تا معضل چاقی و اضافه ‌وزن باعث شکل‌گیری کیست تخمدان در بدن شما نشود.

ایجاد توده‌های سرطانی
ایجاد توده‌های سرطانی

سخن آخر

تعداد بسیاری از بانوان در طول زندگی خود حداقل یک ‌بار دچار کیست در تخمدان شده‌اند. اما خبر خوب این است که حدوداً ۹۵ درصد از کیست‌های تخمدان خوش‌ خیم می‌باشند و امکان درمان آن‌ها با دارو و کنترل صورت می‌گیرد.

اما مسئله مهمی که باعث می‌شود تا کیست‌ها نگران ‌کننده به‌ نظر برسند، تبدیل آن‌ها به کیست‌های سرطانی می‌باشد که این می‌تواند باعث ایجاد درد یا خون‌ریزی بسیار زیادی گردد و با شناخت ارتباط چاقی با کیست تخمدان، قطعا متوجه شدید که یکی از عوامل بسیار مهمی که می‌تواند باعث به وجود آمدن این ناهنجاری در بدن شما گردد، اضافه ‌وزن می‌باشد.

افرادی که شاخص توده بدنی 35 یا بالای این عدد را دارند، بیشتر در معرض خطر کیست تخمدان و سرطان آن می‌باشند. بنابراین باید هر چه زودتر از راهکارهای درمانی که برای کاهش وزن پیشنهاد می‌شود، استفاده داشته باشند.

البته راهکارهای لاغری اصولی می‌تواند در این مواقع کارساز باشد و موارد غیر عرفی همچون مصرف قرص‌های لاغری یا دیگر راهکارهای این‌ چنینی نمی‌تواند تاثیر داشته باشد.

برای شناخت بهتر راهکارهای لاغری، بهتر است از دکتر سلیمی به‌ عنوان یک راهنما کمک بگیرید تا هیچ‌ گاه دچار مشکلات کیست تخمدان نشوید.

امید آن است که این مطلب بتواند سطح اطلاعات شما را در رابطه با بیماری‌ها و ناهنجاری‌های چاقی افزایش دهد و بتوانید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را برای درمان چاقی‌ها انجام بدهید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید