تغذیه بعد از عمل بای پس معده

تغذیه بعد از عمل بای پس معده

فهرست مطالب

در اين مقاله قصد داريم موضوع تغذیه بعد از عمل بای پس معده را مورد بررسي قرار دهيم. به اين موضوع مهم توجه داشته باشيد كه رعايت نكاتي خاص در رابطه با تغذيه بعد از عمل باي پس معده سبب مي شود كه نتيجه عمل جراحي شما بيشتر مشخص باشد.

تغذیه بعد از عمل بای پس معده
تغذیه بعد از عمل بای پس معده

البته بايد به اين موضوع هم اشاره كرد كه بعد از هر عمل جراحي حتما رژيم غذايي متناسبي رعايت شود و دليل آن هم كاملا واضح و مشخص است.

در ادامه دلايل اصلي رعايت رژيم غذايي بعد از عمل جراحي باي پس معده را شرح خواهيم داد.

لازم به ذکر است که در عصری زندگی می کنیم که چاقی و اضافه وزن به یکی از بزرگ ترین دغدغه ها و مشکلات مردم تبدیل شده است. چاقی و اضافه وزن علاوه بر این که زیبایی و جذابین ما را هدف قرار می دهند، تاثیرات فوق العاده منفی بر روی سلامت دارند.

البته واضح است که این خطرات متناسب با میزان چاقی افزایش پیدا می کند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که برای رفع هر گونه چاقی نمی توان عمل های جراحی را پیشنهاد داد.

نکته مهم بعدی این است که بعد از عمل جراحی بای پس معده حجم معده به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، پس نمی توان هر ماده غذایی را به هر اندازه که می خواهید میل کنید.

مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که اگر بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده همان رژیم غذایی قبل از عمل را داشته باشید، طبیعی است که به همان وزن قبل از عمل هم باز خواهید گشت، تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با تغذیه بعد از عمل بای پس معده در اختیار شما قرار دهیم.

جدول تغذیه بعد از عمل بای پس معده

تغذیه بعد از بای پس معده

هفته اول

سوپ های روان و غذاهای رقیق

مصرف شیر بدون چربی

ژله و چای بدون قند مانعی ندارد.

آبگوشت بدون هیچ چربی

باید از خوردن غذاهای جامد پرهیز کرد

هفته دوم

برخی از سوپ ها را وارد برنامه غذایی خود بنماید

مصرف برخی از پودینگ ها نیز مانعی ندارد

حتی می توانید چای و قهوه بدون کافئین بخورید

امکان مصرف شیر بدون چربی نیز وجود دارد

نباید مصرف آب را فراموش نماید

هفته سوم

کم کم به وعده غذایتان، غذاهای پوره ای را اضافه کنید

می توانید از تخم مرغ آب پز برای یکی از وعده های غذایی خود استفاده کنید

غذای پوره ای را به آرامی بجوید و در حجم کم و با سرعت کم شروع به مصرف کنید.

تا 1.5 لیتر در مایعات در روز استفاده کنید.

از خوردن هر گونه چربی، کافئین، نوشابه گازدار، شکر بپرهیزید.

هفته چهارم

همچنان غذاهای پوره شده استفاده گردد

هیچ غذایی جامدی در وعده غذایی مصرف نشود

امکان دارد کمی چربی به مواد غذایی مصرفی به توصیه پزشک اضافه شود

غذاهای که بافتی نرم دارند و مناسب استفاده می باشد، شامل ماهی، پنیر بدون چربی

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

برای اضافه وزن و چاقی چه علت هایی وجود دارد؟

چاقی چه مشکلاتی در زندگی یک نفر ایجاد می کند؟

برای رفع چاقی و اضافه وزن چه راه هایی وجود دارد؟

عمل های جراحی لاغری به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

عمل جراحی بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

عمل جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

چرا باید بعد از عمل جراحی بای پس معده رژیم غذایی رعایت کرد؟

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

قبل از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

بعد و قبل از عمل جراحی بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟

قیمت عمل جراحی بای پس معده چگونه مشخص می شود؟

 

برای اضافه وزن و چاقی چه علت هایی وجود دارد؟

همانطور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم چاقی یکی ار بزرگ ترین مشکلات عصر حاضر است که البته علت های متفاوتی هم دارد. يكي از اصلي ترين دلايلي كه سبب شده اضافه وزن در افراد شايع باشد، تغذيه نامناسب است.

توجه داشته باشيد كه تغذيه نا مناسبي با پرخوري تفاوت هاي اساسي دارد. شما مي توانيد بدون آن كه شخصي پرخور باشيد رژيم غذايي اشتباهي داشته باشيد و در نهايت دچار چاقي و اضافه وزن شويد.

مصرف بيش از حد كربوهيدرات و غذاهاي چرب سبب مي شود كه فرد دچار اضافه وزن شود. البته از مطالب فوق نمي توان به اين نتيجه رسيد كه پرخوري دليلي براي چاقي نيست، در موارد بسياري پرخوري هم يكي از مهم ترين علت هاي چاقي به حساب مي آيد. لازم به ذكر است كه پرخوري و تعذيه نا مناسب هر يك به نوبه خود مي توانند زمينه ساز چاقي و اضافه وزن باشند.

علت ديگري كه موجب اضافه وزن و چاقي مي شود، تند غذا خوردن و در شرايط نا مناسب غذا خوردن است. توجه داشته باشيد زماني كه شما پشت ميز كاري خود و با عجله غذا مي خوريد، ديرتر از زمان هاي معمولي احساس سيري خواهيد كرد، اين در حالي است كه معده شما پر شده اما احساس نمي شود.

با عجله غذا خوردن سبب عدم هضم غذا هم خواهد شد و اين خود يكي از علت هاي اصلي چاقي و اضافه وزن به حساب مي آيد. براي داشتن اندامي زيبا علاوه بر اين كه به ميزان غذا و كيفيت آن بايد توجه شود، نحوه صرف آن هم اهميت بالايي دارد.

غذا را با عجله نخورید

غذا را عجله اي نخوريد و سعي كنيد كه حتما در كنار غذاي اصلي سالاد، سبزي يا گاهي ترشي سرو شود كه به هضم بهتر و آسان تر آن كمك كند.

از ديگر دلايل چاقي و اضافه وزن مي توان به عدم تحرك يا تحرك كم اشاره كرد. در حال حاضر اكثر مردم براي جابه جايي از وسائل نقليه ماشيني استفاده مي كنند كه تحرك را به مقدار قابل توجهي كاهش داده است.

استفاده از ماشين ها از يك طرف و از طرف ديگر ورزش نكردن سبب شده كه تحرك شخص كاهش پيدا كند و طبيعي است كه در چنين حالتي شاهد تجمع چربي و اضافه وزن خواهيم بود.

به شما توصيه مي كنيم اگر زمان كافي براي ورزش كردن نداريد (كه البته با برنامه ريزي مناسب زمان كافي مهيا خواهد شد) فاصله منزل تا محل كار را پياده طي كنيد، اين كار هم به هضم بهتر غذا كمك مي كند و هم سبب بالا بردن سوخت و ساز بدن مي شود.

غذا را با عجله نخورید
غذا را با عجله نخورید

چاقی چه مشکلاتی در زندگی یک نفر ایجاد می کند؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که چگونه یک فرد چاق می شود، البته از بیان دلایل ژنتیکی پرهیز کردیم، زیرا این علت ها خاص و مخصوص عده کمی هستند، اکثر آدم ها به همان دلایل گفته شده دچار اضافه وزن و چاقی می شوند. حال در این قسمت سعی داریم به این موضوع اشاره کنیم که چاقی چه مشکلاتی برای ما پیش می آورد.

یکی از بزرگ تری مشکلات چاقی کاهش اعتماد به نفس است. بسیاری از افراد چاق نمی توانند هر آنچه می خواهند بپوشند، زیرا یا سایز آن ها نخواهد بود یا آن ها را چاق تر نشان می دهد.

این مورد موجب می شود که افراد چاق از استایل خود رضایت نداشته باشند و همین عدم رضایت موجب کاهش اعتماد به نفس می شود. چاقی زیبایی ما را هم هدف قرار می دهد و به آن آسب می زند.

چاقی چه مشکلاتی در زندگی یک نفر ایجاد می کند؟
چاقی چه مشکلاتی در زندگی یک نفر ایجاد می کند؟

البته از زیبایی منظور فقط زیبایی هیکل و اندام نیست، گاهی صورت و گردن با چربی های انباشته شده هیچ زیبایی خاصی ندارد.

علاوه بر این موارد چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری ها هم می شود. لازم به ذکر است در این جا منظور بیماری های روحی نیست، بیماری هایی مانند؛ افزایش چربی خون، افزایش قند خون، افزایش فشار خون، بیماری های قلبی مانند؛

مسدود شدن رگ های قلب، تنگ یا گشاد شدن دریچه های قلب و بیماری هایی دیگری مانند؛ کبد چرب همگی به علت چاقی و اضاه وزن به وجود خواهند آمد. البته ر این بین بیماری های روحی مانند کاهش اعتماد به نفس هم نمی توان نادیده گرفت، زیرا تاثیرات فراوانی بر روی زندگی شخص بیمار دارد.

از بیماری های روحی افراد چاق می توان به افسردگی و گوشه گیری اشاره کرد. افسردگی بیماری خطرناکی است که باید به آن توجه خاص شود، در بعضی از موارد افسردگی منجر به خودکشی خواهد شد که البته مسئله بسیار با اهمیتی است و برای درمان آن باید از روانپزشک حاذق کمک گرفت. گاهی بیماری های روحی خطری بیش از بیماری های جسمی دارند، پس نباید به آن ها بی توجه بود.

برای رفع چاقی و اضافه وزن چه راه هایی وجود دارد؟

کسانی که تصمیم می گیرند وزن خود را کم کنند باید اراده ای قوی داشته باشند. توجه داشته باشید که هیچ کاری آسان و راحت نیست و هر کاری سختی های خود را دارد و البته باید برای آن بهایی پرداخت شود. برای رسیدن به تناسب اندام هم باید بهایی پرداخت کرد و اولین بهای آن باید تغییر عادات غلط زندگی باشد.

شاید برای شما جالب باشد بدانید که برای لاغری و تناسب اندام علاوه بر اینکه باید رژیم غذایی درستی را رعایت کنید، دیگر موارد زندگی خود را هم باید تغییر دهید.

برای رفع چاقی و اضافه وزن چه راه هایی وجود دارد؟
برای رفع چاقی و اضافه وزن چه راه هایی وجود دارد؟

مثال

به عنوان مثال نخوابیدن به اندازه کافی یکی از علت های چاقی است که باید آن را تصحیح کنید، به همین علت از لفظ عادات زندگی استفاده می کنیم، زیرا برای لاغر شدن فقط کم خوردن و ورزش کردن کافی نیست.

برای تناسب اندام باید در ابتدا بدانید که چاقی شما به چه علتی است و سپس برای آن به دنبال راه درمان باشید. اگر چاقی شما به علت پرخوری است، میزان غذای مصرفی و کالری دریافتی در طول روز را کاهش دهید.

اگر شما به علت خوردن غذاهای چرب یا کربوهیدارت بالا دچار اضافه وزن شده اید، آن را اصلاح کنید. اگر دچار عدم خواب کافی و نامناسب هستید در تلاش برای اصلاح آن باشید و در همه این موارد ورزش و تحرکات بدنی را فراموش نکنید.

ورزش علاوه بر این که اندامی زیباتر را برای شما به ارمغان می آورد به سلامت جسمی و روحی شما هم کمک بسیاری خواهد کرد. گاهی فرد به حدی دچار چاقی شده است که با رژیم غذایی و ورزش نمی توان وزن کم کند یا در مواردی بیماری های خاصی دارد که نیازمند کاهش سریع وزن است. در چنین شرایطی شخص می تواند عمل های جراحی را امتحان کند. در رابطه با این موضوع در ادامه توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

عمل های جراحی لاغری به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

عمل های جراحی لاغری یکی از سریع ترین روش های لاغری است. البته این روش به همه افراد چاق توصیه نمی شود. بسیاری از آن هایی که اضافه وزن دارند یا از اندام خود ناراضی هستند، با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن می توانند به اندام و وزن دلخواه خود دست پیدا کنند، اما در بعضی از موارد هم این کار امکان پذیر نیست.

عمل های جراحی لاغری به چه کسانی پیشنهاد می شود؟
عمل های جراحی لاغری به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

کسانی که چاقی آن ها موجب بیماری های جسمی خطرناکی شده است و در صورت عدم کاهش وزن با خطرات جانی روبه رو خواهند شد، در گروه افرادی جای می گیرند که باید برای لاغری با عمل های جراحی را امتحان کنند. کسانی که شاخص توده بدنی بالایی دارند برای لاغر شدن می توانند یکی از روش های جراحی را انتخاب کنند.

نکته مهمی که در رابطه با عمل خای جراحی لاغری باید به آن توجه داشت این است که همه عمل های جراحی لاغری شما را لاغر نمی کنند، بلکه به لاغر شدن شما کمک خواهند کرد.

زمانی که با نحوه عملکرد عمل های جراحی لاغری آشنا می شویم، می بینیم که حجم معده را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. این کاهش حجم به شما کمک می کند که بتوانید میزان غذا و کالری مصرفی خود را به میزان بالایی کاهش دهید. پس عمل های جراحی لاغری، کمک کننده لاغری هستند و باز هم برای نتیجه بهتر خود شما باشید اراده و انگیزه کافی داشته باشید و تلاش کنید.

عمل جراحی بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

عمل جراحی بای پس معده یکی از بهترین روش های جراحی برای کاهش وزن است که البته مزیت های فراوانی هم دارد. در ادامه مزیت های این روش جراحی و نحوه انجام آن را به تفضیل بیان خواهیم کرد، در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم که شخص برای انجام عمل جراحی بای پس باید شرایطی خاص داشته باشد، با ما همراه باشید تا با این شرایط به طور کامل آشنا شوید.

عمل جراحی بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟
عمل جراحی بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

در ابدا شخص باید چاقی شدیدی داشته باشد. لازم به ذکر است که برای تشخیص میزان چاقی از شاخص توده بدنی استفاده می کنند. شاخص توده بدنی وزن را متناسب با قد شخص اندازه می گیرد و اگر این عدد برای کسی بالاتر از 40 باشد، اولین شرط برای انجام عمل جراحی لاغری بای پس معده را دارد، در غیر این صورت باید با انجام حرکات ورزشی و رعایت رژیم غذایی وزن خود را کاهش دهد.

عمل جراحی بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟
عمل جراحی بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

گاهی شخص شاخص توده بدنی کم تر از 40 دارد، اما نوع چاقی و بیماری های او به صورتی است که امکان لاغر شدن به روش های عادی برای او مهیا نیست. در چنین شرایطی اگر شخص شاخص توده بدنی بین 35 تا 39.5 داشته باشد، باز هم می تواند از عمل جراحی بای پس معده برای کاهش وزن خود بهره مند شود.

گاهی شخص از بیماری های خطرناکی مانند دیابت نوع دو، فشار خون بالا یا آپنه خواب رنج می برد، در چنین شرایطی وزن کم کردن برای او علاوه بر سختی هایی که دارد، زمان بیشتری هم می خواهد.

به عنوان مثال اگر شخصی عادی در دو ماه می تواند 5 کیلو کم کند، چنین فردی در این مدت 2 یا 3 کیلو کاهش وزن دارد. این زمان طولانی موجب به خطر افتادن سلامت وی خواهد شد و بهتر است که با عمل جراحی بای پس معده این روند را تسریع بخشد.

البته لازم به ذکر است که تشخیص نهایی برای لزوم انجام عمل جراحی بای پس معده را پزشک متخصص می تواند انجام دهد. به شما توصیه می کنم که در انتخاب پزش خود نهایت دقت را به خرج دهید و بعد از انتخاب به وی اطمینان کامل داشته باشید.

شما به عنوان کسی که از چاقی رنج می برد با احساس خود تصمیم می گیرید و پزشک با توجه به تخصص و شرایط شما نتیجه گیری می کند که آیا عمل جراحی برای شما لازم است یا خیر!

عمل جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

در رابطه با نحوه انجام عمل بای پس معده باید در ابتدا به این موضوع اشاره کنیم که این عمل به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. البته لازم به ذکر است که روش رایج انجام آن لاپاراسکوپی است و هنوز هم تعدادی از پزشکان برای انجام این عمل روش باز را ترجیح می دهند. در روش لاپاراسکوپی شاهد هیچ گونه آسیبی به دیگر بافت های بدن نخواهیم بود.

در عمل بای پس معده حجم عظیمی از معده؛ چیزی در حدود 80% از آن و البته مقداری از روده بریده می شود. بریدن این قسمت از معده و روده دو دلیل اصلی دارد.

اول آن که مقدار جذب مواد غذایی از طریق معده و روده به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و دوم آن که معده ای که 80% حجم خود را از دست بدهد، طبیعی است که دیگر مانند قبل از عمل جراحی ظرفیتی برای نگهداری مواد غذایی نخواهد داشت (یعنی مقدار غذای مصرفی شخص هم کاهش پیدا می کند)

البته انجام عمل جراحی بای پس معده ممکن است که خطراتی برای شخص داشته باشد که احتمال آن بسیار کم است. در صورتی که شما پزشک معالج خود را با دقت انتخاب کرده باشید و او مهارت، تخصص و تجربه کافی در انجام این عمل را داشته باشد و نکات قبل و بعد از انجام عمل را هم به دقت رعایت کنید، عمل بای پس معده خطری برای شما نخواهد داشت.

چرا باید بعد از عمل جراحی بای پس معده رژیم غذایی رعایت کرد؟

در مطالب بالا به اين موضوع اشاره كرديم كه در عمل جراحي باي پس معده چگونه حجم معده را كاهش مي دهند و گفتيم كه چيزي در حدود 80% از حجم معده بعد از عمل جراحي باي پس معده ديگر وجود نحواهد داشت.

حال تصور كنيد كه معده در چنين شرايطي در چه وضعي است. در روزهاي ابتدايي بعد از عمل جراحي معده بسيار حساس است و نمي تواند مواد غذايي را هضم كند. در چنين شرايطي شخص بايد فقط مي تواند مايعات مصرف كند.

بعد از يك هفته معده كمي بهبود پيدا كرده است و شخص مي تواند غذاهاي ديگري هم مصرف كند، البته توجه داشته باشيد كه منظور از غذاهاي ديگر غذاهايي مايع و بسيار رقيق مانند سوپ هاي رقيق، آب مرغ يا سوپ ميكس شده است.

چرا باید بعد از عمل جراحی بای پس معده رژیم غذایی رعایت کرد؟
چرا باید بعد از عمل جراحی بای پس معده رژیم غذایی رعایت کرد؟

در مطالب بالا در رابطه با اولين ضرورت رعايت تغذيه مناسب بعد از عمل باي پس معده مطالبي را بيان كرديم، اما اين مورد تنها علت نيست.

علتي ديگري كه اهميت رعايت رژيم غذايي مناسب بعد از عمل جراحي بلي پس معده را مشخص مي كند

اين است كه يكي از مهم ترين علت هاي چاقي در هر كسي پرخوري يا مصرف مواد غذايي نامناسب است (در اين رابطه مطالب كاملي را ارائه داده ايم و از تكرار آن خودداري مي كنيم) اگر بعد از عمل جراحي همان رويه قبل از عمل را در پيش بگيريد، طبيعي است كه بعد از مدتي به همان وزن قبل هم باز ميگرديد، البته اين بار ضررهاي بيشتري هم متوجه شما خواهد شد.

تغذیه مناسب را رعایت کنید

نكته مهمي كه بايد به آن توجه ويژه داشته باشيد اين است، بعد از آن كه عمل جراحي لاغري را انجام داديد، نيمي از مسير لاغري را طي كرده ايد و براي پيمودن نيمي ديگر بايد تغذيه مناسبي را رعايت كنيد تا نتيجه اي دلخواه را ببينيد. البته در اين بين نمي توان از نقش ورزش هم غافل شد، اما به علت كمبود وقت مجالي براي توضيح دادن در رابطه با اين موضوع وجود ندارد.

تغذیه مناسب را رعایت کنید
تغذیه مناسب را رعایت کنید

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

در رابطه با تغذيه بعد از عمل جراحي باي پس معده در مطالب بالا توضيحاتي ارائه داديم كه در اين قسمت به طور جامع و كامل و به تفكيك ماه آن را بررسي خواهيم كرد. هفته اول و دوم بعد از عمل جراحي باي پس معده شخص هيچگونه غذايي جز مايعات نبايد مصرف كند. البته غذاهاي مايع مانند سوپ هاي بسيار رقيق، آبگوشت و …. هم مي تواند در برنامه غذايي جاي بگيرد.

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟
بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

در صورت تمايل شخص بيمار مي تواند چاي، قهوه، شير و آبميوه هم مصرف كند، اما به نكته هاي مهمي بايد دقت كرد؛ قهوه و جاي بايد فاقد هرگونه كافئيني باشند، شير كم چرب باشد و آبميوه هم از ميوه ها گرفته شود

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟
بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

از خريد و نوشيدن آبميوه هاي پاكتي خودداري كنيد، زيرا در ساخت آن از قند غير طبيعي استفاده شده است. در اين دو هفته شخص مي تواند ژله هم ميل كند، اما توصيه ميكنيم ژله را در منزل و با آبميوه طبيعي درست كنيد كه ضرري نداشته باشد.

هفته سوم و چهارم شخص مي تواند مواد غذايي پوره اي هم به برنامه تغذيه خود اضافه كند.

در اين دو هفته سبزيجات پخته شده و گوشت ميكس شده هم به مواد غذايي گفته شده در هفته هاي اول و دوم اضافه مي شود.

نكته مهمي كه بايد به آن توجه كنيد اين است كه همچنان ضعيف بوده و نمي تواند غذاهاي سنگين را تحمل كند. در هفته هاي سوم و چهارم بهتر است كه غذاها را با مخلوط كن ميكس كنيد تا هضم آن آسان تر انجام شود. ميوه هاي تازه هم در اين دو هفته مي توان مصرف كرد، اما بهتر است كه از ميوه هاي نرم مانند انبه استفاده كنيد تا معده دچار مشكل نشود.

از هفته چهارم شخص تقريبا به آرامي به روال زندگي قبل از عمل بر مي گردد، اما توجه داشته باشيد كه غذاهاي چرب، شيرين و شور بايد از برنامه غذايي وي حذف شود. فست فود به هيچ عنوان مصرف نشود. نان و برنج به مقدار كم، آن هم نه در شب، خورده شود. رعايت رژيم غذايي مناسب بعد از عمل جراحي لاغري باي پس معده اهميت فراواني دارد و در مطالب بالا به طور كامل و جامع اهنيت و ضرورت آن را توضيح داده ايم.

قبل از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

در مطالب بالا اهمیت رعایت تغذیه مناسب بعد از عمل بای پس معده و همینطور مواد غذایی که شخص می تواند مصرف کند را به طور کامل و به تفکیک هر هفته بیان کردیم

اما نکته مهمی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که قبل از عمل جراحی بای پس معده هم باید رژیم غذایی مناسبی رعایت شود، در رابطه با ضرورت این رعایت تغذیه مناسب قبل از عمل جراحی بای پس معده هم توضیحات کاملی را ارائه خواهیم داد.

قبل از آن که شخص برای عمل بای پس معده اقدام کند باید برای لاغری رژیم غذایی مناسبی را در برنامه خود داشته باشد. توجه داشته باشید که این رژیم غذایی برای کاهش وزن و لاغری نیست، بلکه برای تثبیت وزن شخص است.

قبل از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟
قبل از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

اگر شخص بدون آن که علت چاقی خود را بداند و قبل از آن که وزنش ثابت شود اقدام به عمل جراحی کند، بعد از عمل هم متاسفانه روند چاقی ادامه دار خواهد بود.

البته رژیم غذایی که قبل از عمل جراحی بای پس معده باید رعایت شود با تغذیه بعد از عمل تفاوت های بسیاری دارد. بعد از عمل جراحی همانطور که اشاره کردیم شخص تا دو هفته فقط باید غذاهای مایع و رقیق میل کند این در حالی است که قبل از عمل جراحی فقط باید رژیمی برای لاغری داشته باشد و نیاز به پرهیزهای سخت گیرانه نیست.

بعد و قبل از عمل جراحی بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟

هنگامي كه تصميم مي گيريد براي كاهش وزن خود عمل جراحي باي پس معده را انجام دهيد بايد به نكات بسيار مهمي قبل و بعد از انجام عمل جراحي دقت كنيد. به اين نكته بسيار مهم توجه داشته باشيد كه هر يك از اين نكات مي تواند تاثيرات فراواني بر روي نتيجه عمل جراحي شما و همچنين هزينه ي پرداختي داشته باشد.

در ابتدا مهم ترين نكته اي كه بايد به آن توجه كرد اين است كه عمل جراحي لاغري براي شما ضروري باشد. صرفا به دليل آن كه شما چاق هستيد يا اضافه وزن داريد، مجاز به انجام عمل جراحي باي پس معده نخواهيد بود.

بعد و قبل از عمل جراحی بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟
بعد و قبل از عمل جراحی بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟

در رابطه با اين موضوع بايد وضعيت جسماني و شاخص توده بدني خود را در نظر بگيريد، اما همانطور كه در مطالب بالا هم به آن اشاره شد، تنها كسي كه مي تواند نظر قطعي در رابطه با انجام عمل جراحي باي پس معده دهد، كسي جز پزشك متخصص نيست.

نکته

نكته ديگري كه بايد به آن توجه ويژه داشته باشيد، دقت در انتخاب پزشك معالج است.

توجه كنيد كه پزشك شما ياد تخصص و مهارت بالايي داشته باشد، زيرا عمل جراحي باي پس معده عمل بزرگ و نيازمند به مهارت، تخصص و تجربه كافي پزشك است.

در انتخاب پزشك معالج خود به گفته ديگران اكتفا نكنيد، خود دست به كار شويد.

اگر از طريق فضاي مجازي يا تبليغي خاص با پزشكي آشنا شده ايد حتما قبل از انجام عمل جراحي نمونه هاي قبلي عمل اين پزشك را ببينيد و در مراجعه به مطب با بيماران قبلي صحبت کنيد تا از تخصص و مهارت ايشان اطمينان كافي به دست آوريد.

نکته
نکته

نکته بسیار مهم دیگری که قبل از انجام عمل جراحی باید به آن توجه داشته باشید این است که مدارک پزشکی خود را به بیمه ارائه دهید. اگر چه عمل جراحی بای پس معده  در گروه عمل های جراحی زیبایی قرار می گیرد و بیمه به آن تعلق نخواهد گرفت

اما اگر عمل جراحی را برای حفظ سلامت خود انجام می دهید و پزشک هم این مورد را کاملا تائید کرده است می توانید با پیگیری مراحل قانونی قسمتی از هزینه عمل جراحی را از بیمه بگیرید

برای این کار باید توجه داشته باشید که قبل از عمل جراحی بای پس معده باید مدارک خود را به بیمه ببرید و تحت معاینه پزشکان معتمد قرار بگیرید تا مشمول حق بیمه شوید.

در مطالب بالا سعی بر این شد که نکات مهم قبل از عمل جراحی بای پس معده را به طور کامل شرح دهیم. لازم به ذکر است که بعد از عمل جراحی بای پس معده هم باید یک سری نکات دیگر رعایت شود که در ادامه آن را شرح خواهیم داد.

البته توجه داشته باشید که در این قسمت دیگر مطلبی در رابطه با رعایت رژیم غذایی و تغذیه مناسب بعد از عمل جراحی بای پس معده ارائه نخواهیم داد که تکرار مکررات نشود.

از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید

بعد از انجام عمل جراحی دقت کنید که معده شما ضعیف شده است و البته بخیه دارد، وسائل سنگین به هیچ عنوان جابه جا نکنید، به مدت طولانی سر پا نباشید، فعالیت بدنی سنگین نداشته باشید، حتی ورزش نکنید.

بله درست خواندید برای شروع ورزش بعد از عمل جراحی بای پس معده عجله نکنید و زمان دقیق آن را با پزشک خود مشخص کنید. بعد از آن که پزشک به شما اجازه ورزش داد، از حرکات سبک شروع کنید و موضوع عمل خود را با مربی در میان بگذارید که حرکات متناسب با وضعیت شما را در برنامه قرار دهد.

نکته دیگری که توجه به آن را نباید به هیچ عنوان فراموش کنید، تغییر روند زندگی و عادت های نامناسب است. لازم به ذکر است که در این جا منظور از عادات نامناسب فقط تغذیه بد نیست، عدم خواب کافی و بی توجهی به روح و روان هم می تواند یکی از مهم ترین علت های چاقی باشد. پس بعد از عمل جراحی لاغری بای پس معده تلاش کنید که سبک زندگی خود را مثبت کنید نه فقط وزن خود را کاهش دهید.

قیمت عمل جراحی بای پس معده چگونه مشخص می شود؟

در رابطه با قيمت عمل باي پس معده بايد بگوييم كه نمي توان با قطعيت در رابطه با مبلغ عمل چيزي گفت، زيرا اين مبلغ با توجه به شرايط هر كسي ممكن است متفاوت باشد، ولي مي توان عوامل موثر بر قيمت را اين عمل جراحي را شرح داد تا كساني كه قصد انجام آن را دارند با هزينه تقريبي اين عمل آشنا شوند و بدانند كه چه حدود مبلغي را بايد بپردازند.

يكي از مهم ترين عواملي كه بر روي قيمت عمل باي پس معده تاثير مي گذارد، مركزي است كه عمل در آن اتفاق مي افتد. اين امر طبيعي است كه بيمارستان هاي دولتي هزينه اي كمتر از بيمارستان هاي خصوصي دريافت مي كنند.

اما اين جمله به ابن معني نيست كه در بيمارستان هاي دولتي خدماتي كم كيفيت ارائه مي شود يا پزشك هاي اين بيمارستان ها تخصص كافي ندارد. گاهي پزشكي در بيمارستان خصوصي و دولتي كار مي كند. پس خصوصي يا دولتي بودن مركز ربطي به تخصص پزشك ندارد.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید صفحه

مهارت و تجربه پزشك

يكي ديگر از عوامل تاثير گذار بر روي قيمت عمل باي پس معده تخصص، مهارت و تجربه پزشك شما است. اين امري واضح و طبيعي است كه هر چه تخصص و مهارت پزشك بيشتر باشد، پس مبلغي كه به عنوان دستمزد دريافت مي كند هم بيشتر خواهد بود.

البته توجه داشته باشيد كه اين مبلغ محدوديت خاصي دارد و هر كسي بنابه سليقه و درخواست شخصي نمي تواند هر مبلغي را از بيمار دريافت كند. البته تخصص پزشك و نوع مركزي كه عمل جراحي در آن اتفاق مي افتد تنها عوامل موثر بر قيمت عمل جراحي باي پس معده نيستند.

در مطالب بالا به اين موضوع اشاره كرديم كه شرايط بيمار هم از عواملي است كه تاثيرات فراواني بر روي قيمت عمل جراحي باي پس معده دارند. حال بايد اين موضوع را بررسي كنيم كه شرايط شخصي به چه معني است.

 

ميزان چربي انباشته شده

ميزان چربي انباشته شده در هر فرد، بيماري خاصي كه ممكن است داشته باشد و البته حساسيت وي به دارويي خاص از فاكتورهاي شخصي است كه باعث متغيير شدن قيمت عمل جراحي باي پس معده براي هر كسي مي شود.

در رابطه با پرداخت هزينه هاي عمل جراحي باي پس معده توسط بيمه بايد به نكات مهمي اشاره كرد. عمل جراحي باي پس معده در گروه عمل هاي جراحي زيبايي جاي مي گيرد و بيمه هزينه اي در قبل آن پرداخت نخواهد كرد

ميزان چربي انباشته شده
ميزان چربي انباشته شده

مگر آنكه پزشكان معتمد بيمه اين موضوع را تاييد كنند كه شما براي رهايي از بيناري خاص مجبور به انجام عمل شده ايد و قصد شما زيبايي نبوده است. براي اين مار برنامه اي منظم به بيمار داده مي شود كه روند انجام عمل جراحي را بهتر ادامه دهد و در اين بين مشكلي نداشته باشد.

در نهايت با توجه به مطالب گفته شده مي توان نتيجه گرفت تغذيه بعد از عمل باي پس معده چكونه است و چه مواردي بايد در آن رعايت شود. در مطالب بالا به تفكيك هفته هاي بعد از عمل گفتيم كه شخص چه مواد غذايي و با چه كيفيتي مي تواند مصرف كند.

در اين مقاله سعي بر اين داشتيم كه ضرورت و اهميت رعايت رژيم غذايي مناسب بعد از عمل جراحي باي پس معده را به طور كامل شرح دهيم تا خواننده اگر قصد انجام اين عمل را دارد، دقيقا بداند بعد از عمل جراحي چه نكاتي را بايد رعايت كند.

لازم به ذكر است كه برنامه غذايي ارائه شده در اين مقاله كلي است و براي همه افراد توصيه مي شود

اما اگر شما شرايطي خاص داريد يا به ماده اي حساسيت داريد اين موضوع را با پزشك معالج خود در ميان بگذاريد و برنامه اي ويژه از او دريافت كنيد. به اين نكته مهم توجه كنيد كه رعايت رژيم غذايي مناسب اهميت بالايي در نتيجه نهايي عمل جراحي دارد.

در اين مقاله نحوه انجام عمل جراحي باي پس معده را به طور كامل توضيح داده ايم و گفتيم كه بعد از عمل 80% از حجم معده كاهش پيدا مي كند و همين امر سبب مي شود كه حجم غذاي مصرفي شخص به طرز قابل توجهي كاهش پيدا كند.

به اين نكته توجه كنيد كه نوشيدني هاي الكي به شدت براي معده جراحي شده مضر هستند، پس بعد از عمل جراحي باي پس معده مشروبات الكلي را براي مدت ها فراموش كنيد.

در اين مقاله سعي بر اين داشتيم كه عوامل موثر بر قيمت عمل جراحي باي پس معده را شرح دهيم و گفتيم كه اين هزينه براي هر كسي متناسب با شرايط فردي وي (شامل؛ ميزان چاقي، بيماري هاي خاص و حساسيت هاي او) و همينطور پزشك و مركزي كه براي انجام عمل انتخاب مي كند متفاوت است

البته همانطور كه در مطالب بالا هم به آن اشاره كرديم، تخصص پزشك و نوع بيمارستان با يكديگر تفاوت هايي دارند. در مطالب بالا به اين موضوع هم اشاره كرديم كه بيمه در چه شرايطي بخشي از هزينه عمل حراحي باي پس معده را تقبل مي كند.

در مطالب فوق به اين موضوع اشاره كرديم كه هر كسي صرفا به دليل چاقي و اضافه وزن داشتن، مناسب برای انجام عمل جراحی لاغری نیست.

در مطالب گفته شده این موضوع را به طور کامل بیان کردیم که شخص برای انجام عمل بای پس معده باید شاخص توده بدنی بیش از 40 داشته باشد یا در مواردی خاص شاخص توده بدنی وی باید در حدود 35 تا  39.5 باشد تا بتواند عمل جراحی بای پس معده را انجام دهد.

مطلب دیگری که در این مقاله به آن اشاره داشتیم علت چاقی و راه هایی برای فرار از آن بود. در این مقاله سعی بر این داشتیم که تصور غلط “پر خوری تنها علت چاقی است” را تصحیح کنیم و گفتیم که پرخوری یکی از علت های چاقی می تواند باشد.

تغذیه نامناسب، عدم تحرک کافی، عدم خواب کافی و علت های بسیار دیگری می توانند زمینه ساز چاقی و اضافه وزن در یک نفر باشند و برای درمان قطعی چاقی باید در ابتدا علت اصلی آن را متوجه شد تا بتوان مناسب ترین درمان را برای آن انتخاب کرد.

امیدوارم از مطالب مقاله تغذیه بعد از عمل بای پس معده لذت برده باشید.

https://bit.ly/3EC3FeH

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید