تغذیه بعد از عمل بای پس معده

فهرست مطالب

در اين مقاله قصد داريم موضوع تغذیه بعد از عمل بای پس معده را مورد بررسي قرار دهيم. به اين موضوع مهم توجه داشته باشيد كه رعايت نكاتي خاص در رابطه با تغذيه بعد از عمل باي پس معده سبب مي شود كه نتيجه عمل جراحي شما بيشتر مشخص باشد.

تغذیه بعد از عمل بای پس معده
تغذیه بعد از عمل بای پس معده

البته بايد به اين موضوع هم اشاره كرد كه بعد از هر عمل جراحي حتما رژيم غذايي متناسبي رعايت شود و دليل آن هم كاملا واضح و مشخص است.

در ادامه دلايل اصلي رعايت رژيم غذايي بعد از عمل جراحي باي پس معده را شرح خواهيم داد.

لازم به ذکر است که در عصری زندگی می کنیم که چاقی و اضافه وزن به یکی از بزرگ ترین دغدغه ها و مشکلات مردم تبدیل شده است. چاقی و اضافه وزن علاوه بر این که زیبایی و جذابین ما را هدف قرار می دهند، تاثیرات فوق العاده منفی بر روی سلامت دارند.

البته واضح است که این خطرات متناسب با میزان چاقی افزایش پیدا می کند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که برای رفع هر گونه چاقی نمی توان عمل های جراحی را پیشنهاد داد.

نکته مهم بعدی این است که بعد از عمل جراحی بای پس معده حجم معده به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، پس نمی توان هر ماده غذایی را به هر اندازه که می خواهید میل کنید.

مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که اگر بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده همان رژیم غذایی قبل از عمل را داشته باشید، طبیعی است که به همان وزن قبل از عمل هم باز خواهید گشت، تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با تغذیه بعد از عمل بای پس معده در اختیار شما قرار دهیم.

جدول تغذیه بعد از عمل بای پس معده

تغذیه بعد از بای پس معده

هفته اول

سوپ های روان و غذاهای رقیق

مصرف شیر بدون چربی

ژله و چای بدون قند مانعی ندارد.

آبگوشت بدون هیچ چربی

باید از خوردن غذاهای جامد پرهیز کرد

هفته دوم

برخی از سوپ ها را وارد برنامه غذایی خود بنماید

مصرف برخی از پودینگ ها نیز مانعی ندارد

حتی می توانید چای و قهوه بدون کافئین بخورید

امکان مصرف شیر بدون چربی نیز وجود دارد

نباید مصرف آب را فراموش نماید

هفته سوم

کم کم به وعده غذایتان، غذاهای پوره ای را اضافه کنید

می توانید از تخم مرغ آب پز برای یکی از وعده های غذایی خود استفاده کنید

غذای پوره ای را به آرامی بجوید و در حجم کم و با سرعت کم شروع به مصرف کنید.

تا 1.5 لیتر در مایعات در روز استفاده کنید.

از خوردن هر گونه چربی، کافئین، نوشابه گازدار، شکر بپرهیزید.

هفته چهارم

همچنان غذاهای پوره شده استفاده گردد

هیچ غذایی جامدی در وعده غذایی مصرف نشود

امکان دارد کمی چربی به مواد غذایی مصرفی به توصیه پزشک اضافه شود

غذاهای که بافتی نرم دارند و مناسب استفاده می باشد، شامل ماهی، پنیر بدون چربی

 

 

 

چرا باید بعد از عمل جراحی بای پس معده رژیم غذایی رعایت کرد؟

در مطالب بالا به اين موضوع اشاره كرديم كه در عمل جراحي باي پس معده چگونه حجم معده را كاهش مي دهند و گفتيم كه چيزي در حدود 80% از حجم معده بعد از عمل جراحي باي پس معده ديگر وجود نحواهد داشت.

حال تصور كنيد كه معده در چنين شرايطي در چه وضعي است. در روزهاي ابتدايي بعد از عمل جراحي معده بسيار حساس است و نمي تواند مواد غذايي را هضم كند. در چنين شرايطي شخص بايد فقط مي تواند مايعات مصرف كند.

بعد از يك هفته معده كمي بهبود پيدا كرده است و شخص مي تواند غذاهاي ديگري هم مصرف كند، البته توجه داشته باشيد كه منظور از غذاهاي ديگر غذاهايي مايع و بسيار رقيق مانند سوپ هاي رقيق، آب مرغ يا سوپ ميكس شده است.

چرا باید بعد از عمل جراحی بای پس معده رژیم غذایی رعایت کرد؟
چرا باید بعد از عمل جراحی بای پس معده رژیم غذایی رعایت کرد؟

در مطالب بالا در رابطه با اولين ضرورت رعايت تغذيه مناسب بعد از عمل باي پس معده مطالبي را بيان كرديم، اما اين مورد تنها علت نيست.

علتي ديگري كه اهميت رعايت رژيم غذايي مناسب بعد از عمل جراحي بلي پس معده را مشخص مي كند

اين است كه يكي از مهم ترين علت هاي چاقي در هر كسي پرخوري يا مصرف مواد غذايي نامناسب است (در اين رابطه مطالب كاملي را ارائه داده ايم و از تكرار آن خودداري مي كنيم) اگر بعد از عمل جراحي همان رويه قبل از عمل را در پيش بگيريد، طبيعي است كه بعد از مدتي به همان وزن قبل هم باز ميگرديد، البته اين بار ضررهاي بيشتري هم متوجه شما خواهد شد.

تغذیه مناسب را رعایت کنید

نكته مهمي كه بايد به آن توجه ويژه داشته باشيد اين است، بعد از آن كه عمل جراحي لاغري را انجام داديد، نيمي از مسير لاغري را طي كرده ايد و براي پيمودن نيمي ديگر بايد تغذيه مناسبي را رعايت كنيد تا نتيجه اي دلخواه را ببينيد. البته در اين بين نمي توان از نقش ورزش هم غافل شد، اما به علت كمبود وقت مجالي براي توضيح دادن در رابطه با اين موضوع وجود ندارد.

تغذیه مناسب را رعایت کنید
تغذیه مناسب را رعایت کنید

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

در رابطه با تغذيه بعد از عمل جراحي باي پس معده در مطالب بالا توضيحاتي ارائه داديم كه در اين قسمت به طور جامع و كامل و به تفكيك ماه آن را بررسي خواهيم كرد. هفته اول و دوم بعد از عمل جراحي باي پس معده شخص هيچگونه غذايي جز مايعات نبايد مصرف كند. البته غذاهاي مايع مانند سوپ هاي بسيار رقيق، آبگوشت و …. هم مي تواند در برنامه غذايي جاي بگيرد.

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟
بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

در صورت تمايل شخص بيمار مي تواند چاي، قهوه، شير و آبميوه هم مصرف كند، اما به نكته هاي مهمي بايد دقت كرد؛ قهوه و جاي بايد فاقد هرگونه كافئيني باشند، شير كم چرب باشد و آبميوه هم از ميوه ها گرفته شود

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟
بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

از خريد و نوشيدن آبميوه هاي پاكتي خودداري كنيد، زيرا در ساخت آن از قند غير طبيعي استفاده شده است. در اين دو هفته شخص مي تواند ژله هم ميل كند، اما توصيه ميكنيم ژله را در منزل و با آبميوه طبيعي درست كنيد كه ضرري نداشته باشد.

هفته سوم و چهارم شخص مي تواند مواد غذايي پوره اي هم به برنامه تغذيه خود اضافه كند.

در اين دو هفته سبزيجات پخته شده و گوشت ميكس شده هم به مواد غذايي گفته شده در هفته هاي اول و دوم اضافه مي شود.

نكته مهمي كه بايد به آن توجه كنيد اين است كه همچنان ضعيف بوده و نمي تواند غذاهاي سنگين را تحمل كند. در هفته هاي سوم و چهارم بهتر است كه غذاها را با مخلوط كن ميكس كنيد تا هضم آن آسان تر انجام شود. ميوه هاي تازه هم در اين دو هفته مي توان مصرف كرد، اما بهتر است كه از ميوه هاي نرم مانند انبه استفاده كنيد تا معده دچار مشكل نشود.

از هفته چهارم شخص تقريبا به آرامي به روال زندگي قبل از عمل بر مي گردد، اما توجه داشته باشيد كه غذاهاي چرب، شيرين و شور بايد از برنامه غذايي وي حذف شود. فست فود به هيچ عنوان مصرف نشود. نان و برنج به مقدار كم، آن هم نه در شب، خورده شود. رعايت رژيم غذايي مناسب بعد از عمل جراحي لاغري باي پس معده اهميت فراواني دارد و در مطالب بالا به طور كامل و جامع اهنيت و ضرورت آن را توضيح داده ايم.

 

بعد و قبل از عمل جراحی بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟

هنگامي كه تصميم مي گيريد براي كاهش وزن خود عمل جراحي باي پس معده را انجام دهيد بايد به نكات بسيار مهمي قبل و بعد از انجام عمل جراحي دقت كنيد. به اين نكته بسيار مهم توجه داشته باشيد كه هر يك از اين نكات مي تواند تاثيرات فراواني بر روي نتيجه عمل جراحي شما و همچنين هزينه ي پرداختي داشته باشد.

در ابتدا مهم ترين نكته اي كه بايد به آن توجه كرد اين است كه عمل جراحي لاغري براي شما ضروري باشد. صرفا به دليل آن كه شما چاق هستيد يا اضافه وزن داريد، مجاز به انجام عمل جراحي باي پس معده نخواهيد بود.

بعد و قبل از عمل جراحی بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟
بعد و قبل از عمل جراحی بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟

در رابطه با اين موضوع بايد وضعيت جسماني و شاخص توده بدني خود را در نظر بگيريد، اما همانطور كه در مطالب بالا هم به آن اشاره شد، تنها كسي كه مي تواند نظر قطعي در رابطه با انجام عمل جراحي باي پس معده دهد، كسي جز پزشك متخصص نيست.

نکته

نكته ديگري كه بايد به آن توجه ويژه داشته باشيد، دقت در انتخاب پزشك معالج است.

توجه كنيد كه پزشك شما ياد تخصص و مهارت بالايي داشته باشد، زيرا عمل جراحي باي پس معده عمل بزرگ و نيازمند به مهارت، تخصص و تجربه كافي پزشك است.

در انتخاب پزشك معالج خود به گفته ديگران اكتفا نكنيد، خود دست به كار شويد.

اگر از طريق فضاي مجازي يا تبليغي خاص با پزشكي آشنا شده ايد حتما قبل از انجام عمل جراحي نمونه هاي قبلي عمل اين پزشك را ببينيد و در مراجعه به مطب با بيماران قبلي صحبت کنيد تا از تخصص و مهارت ايشان اطمينان كافي به دست آوريد.

نکته
نکته

نکته بسیار مهم دیگری که قبل از انجام عمل جراحی باید به آن توجه داشته باشید این است که مدارک پزشکی خود را به بیمه ارائه دهید. اگر چه عمل جراحی بای پس معده  در گروه عمل های جراحی زیبایی قرار می گیرد و بیمه به آن تعلق نخواهد گرفت

اما اگر عمل جراحی را برای حفظ سلامت خود انجام می دهید و پزشک هم این مورد را کاملا تائید کرده است می توانید با پیگیری مراحل قانونی قسمتی از هزینه عمل جراحی را از بیمه بگیرید

برای این کار باید توجه داشته باشید که قبل از عمل جراحی بای پس معده باید مدارک خود را به بیمه ببرید و تحت معاینه پزشکان معتمد قرار بگیرید تا مشمول حق بیمه شوید.

در مطالب بالا سعی بر این شد که نکات مهم قبل از عمل جراحی بای پس معده را به طور کامل شرح دهیم. لازم به ذکر است که بعد از عمل جراحی بای پس معده هم باید یک سری نکات دیگر رعایت شود که در ادامه آن را شرح خواهیم داد.

البته توجه داشته باشید که در این قسمت دیگر مطلبی در رابطه با رعایت رژیم غذایی و تغذیه مناسب بعد از عمل جراحی بای پس معده ارائه نخواهیم داد که تکرار مکررات نشود.

 

 

در مطالب فوق به اين موضوع اشاره كرديم كه هر كسي صرفا به دليل چاقي و اضافه وزن داشتن، مناسب برای انجام عمل جراحی لاغری نیست.

در مطالب گفته شده این موضوع را به طور کامل بیان کردیم که شخص برای انجام عمل بای پس معده باید شاخص توده بدنی بیش از 40 داشته باشد یا در مواردی خاص شاخص توده بدنی وی باید در حدود 35 تا  39.5 باشد تا بتواند عمل جراحی بای پس معده را انجام دهد.

مطلب دیگری که در این مقاله به آن اشاره داشتیم علت چاقی و راه هایی برای فرار از آن بود. در این مقاله سعی بر این داشتیم که تصور غلط “پر خوری تنها علت چاقی است” را تصحیح کنیم و گفتیم که پرخوری یکی از علت های چاقی می تواند باشد.

تغذیه نامناسب، عدم تحرک کافی، عدم خواب کافی و علت های بسیار دیگری می توانند زمینه ساز چاقی و اضافه وزن در یک نفر باشند و برای درمان قطعی چاقی باید در ابتدا علت اصلی آن را متوجه شد تا بتوان مناسب ترین درمان را برای آن انتخاب کرد.

امیدوارم از مطالب مقاله تغذیه بعد از عمل بای پس معده لذت برده باشید.

 

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمید
حمید
2 سال قبل

خیلی عالی بود اقای دکتر

علی
علی
2 سال قبل

این مقاله خیلی خوب و مفید بود تشکر

غلامرضا
غلامرضا
2 سال قبل

خیلی جامع بود تشکر

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید