عمل ساسی بای پس معده

فهرست مطالب

در این مقاله علمی ( پزشکی ) ، تصمیم بر آن است که با شرحی کامل و مفصل از روش های عمل جراحی برای لاغری به خصوص عمل ساسی بای پس معده در خدمت شما خوانندگان و مخاطبین گرامی باشیم.

از طریق این صفحه می توانید، با جدیدترین روش جراحی لاغری آشنا شوید.

عمل ساسی بای پس معده
عمل ساسی بای پس معده

امروزه با افزایش وزن در اکثر افراد جامعه و رسیدن شرایط وزنی برخی افراد به حد چاقی های شدید ، درخواست و اقدام به روش های عمل جراحی برای رهایی از چاقی و لاغر شدن ، طرفداران بیشتری پیدا کرده اند.

از جمله انواع این روش های جراحی می توان به : جراحی اسلیو معده ، زدن بالون داخل معده ، بستن طناب ( بند ) دور معده ، بای پس و ساسی بای پس معده اشاره کرد . هر کدام از این متدها به نوبه خود مزایا و شاید ضررهایی نیز برای فرد داشته باشند .

و همچنین ممکن است هر روشی مناسب ویژگی های جسمی و روحی افراد خاصی باشد . اگر شما مخاطب گرامی از دیگر روش های درمانی ، رژیم های غذایی و لاغری با ورزش خسته شده و یا به نتایج دلخواهتان نرسیده اید، و تصمیم اقدام به روش های جراحی جهت لاغری و رسیدن به وزنی نرمال را دارید

یکی از این روش های مناسب عمل ساسی بای پس معده می باشد. جهت باز کردن مطلب و تفسیر بهتر موضوعات ذکر شده ، به طرح و بررسی تعدادی سوال در این زمینه خواهیم پرداخت .

جراحی بای پس معده چیست ؟

عمل جراحی بای پس معده چه مزایایی دارد ؟

قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده چه اقداماتی از سوی فرد لازم است انجام شود ؟

هدف از رژیم های غذایی قبل از عمل های جراحی لاغری چیست؟

عمل جراحی بای پس معده به چه صورت انجام می شود؟

پس از انجام جراحی بای پس معده چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

رژیم های غذایی بعد از عمل جراحی بای پس به چه صورت می باشد؟

جهت جلوگیری از کشش بیش از حد معده در عمل های بای پس ، چه عادات غذایی را باید رعایت نماییم ؟

میزان کاهش وزن در عمل  ساسی بای پس معده به چه صورت است ؟

آیا بعد از عمل ساسی بای پس معده به تغییرات جدید روحی و احساسی نیاز است ؟

عمل جراحی ساسی بای پس معده چیست ؟

چه افرادی بهتر است از روش درمانی عمل ساسی بای پس معده استفاده نمایند ؟

عمل ساسی بای پس معده دارای چه مزایایی می باشد ؟

دیگر مزایای عمل ساسی بای پس معده  چیست ؟

آیا عمل ساسی بای پس معده دارای عوارضی می باشد ؟

مراقبت ها و رژیم های غذایی عمل ساسی بای پس معده چیست ؟

 

جراحی بای پس معده چیست ؟

هدف از این عمل جراحی کاهش وزن در افراد با چاقی شدید و مفرط و مقادیر بالای پارامتر بی ام آی می باشد . در این روش مکانیزم های متفاوت و خاصی جهت رساندن فرد به هدف بالا به کار می رود . در این روش در دریافت و مصرف میزان کالری ، محدودیت هایی ایجاد می شود  و با ایجاد یک سری اختلال ها در عمل جذب کالری در بدن فرد ایجاد محدودیت می شود .

جراحی بای پس معده چیست ؟
جراحی بای پس معده چیست ؟

در اواخر دهه هفتم از قرن بیستم میلادی ، اولین عمل جراحی از نوع بای پس ، در دانشگاه آیووا و توسط میسون و ایتو به انجام رسید . و به صورت تدریج و طی سالها و دهه های بعدی این عمل جراحی ، به شکل و فرم امروزی تغییر یافت.

تنها علت کاهش وزن در این متد ، ایجاد سوء جذب در دستگاه گوارش فرد نمی باشد . بلکه این روش دارای یک سری تکنیک ها ی محدود کننده جذب است ، که با به وجود آوردن یک معده کوچکتر به لاغر تر شدن فرد می انجامد. در این متد شخص جراح می تواند قسمت کوچکی از روده باریک و همچنین بخش زیادتری از معده فرد را دور بزند .

روش بای پس معده معمولا به دو شکل قابل انجام می باشد .

اولی روشی با کمک برش باز می باشد  و روش دوم : از تکنیک لاپاروسکوپی استفاده می کند و با هدف کم شدن درد جراحی و سرعت بخشیدن به بهبودی فرد ، از یک برش کوچک استفاده می کند.

این روش یعنی جراحی بای پس معده یکی از مناسب ترین روش ها برای لاغری و درمان کردن چاقی های نوع مرضی ( بیماری ) می باشد . اگر چه روش های متونعی برای لارغی به کمک جراحی وجود دارد ، اما در بلند مدت هیچ کدام تاثیر گذاری عالی و همراه امنیت این روش را ندارند.

روش بای پس معده معمولا به دو شکل قابل انجام می باشد .
روش بای پس معده معمولا به دو شکل قابل انجام می باشد .

در حال حاضر در کشور ما در طول سال ، عمل جراحی بای پس معده با تکنیک لاپاروسکوپی ، صدها و یا شاید هزاران مورد انجام می شود . مزایا و احتمالا معایب آن با عنیت به نتایجی که طی سال های اخیر داشته ، مورد بررسی های لازم قرار گرفته اند .

روش بای پس از روش های عالی برای رسیدن به لاغری و درمان چاق های مفرط است . و باید مورد توجه بیشتر این افراد قرار گیرد . قابل توجه این که این روش در اغلب موارد تحت پوشش بیمه نیز انجام می گیرد .

عمل جراحی بای پس معده چه مزایایی دارد ؟

این روش طی سال های متمادی از محبوب ترین روش ها برای درمان چاقی بوده است . حدود سال 2011 بود که این متد با سرعت خیره کننده ای در سراسر جهان مورد محبوبیت قرار گرفت و در سال 2015 میلادی به عنوان بهترین مورد جراحی برای لاغر شدن و درمان چاقی ها ، معرفی گردید. در هر شکل از مهم ترین مزایای روش عمل جراحی بای پس معده ، نسبت به دیگر روش ها می توان موارد زیر را اشاره داشت :

عمل جراحی بای پس معده چه مزایایی دارد ؟
عمل جراحی بای پس معده چه مزایایی دارد ؟

1-کاهش وزن سریعی که در این روش اتفاق می افتد به صورتی که ممکن است فرد بتواند در مدت زمان حدودا یک و نیم سال ، 70 درصد از وزن بدن خود را از دست بدهد .

2-کاسته شدن مقدار غذا و کالری مصرفی فرد ، به علت کم شدن حجم و سایز معده

3-ممکن است دیابت نوع دوم فرد رو به بهبود و حتی درمان کامل برود .

4-کم شدن میزان جذب کالری در روده.

5-ایجاد محدودیتی مناسب در مقدار مصرف و احساس نیاز به داروهای درمانی جهت کنترل فشار خون و کلسترول و …

6-کاهش وزن اتفاق افتاده در این روش همراه با تنظیم برخی هورمون های بدن از جمله تستوسترون می باشد و به همراه این تنظیم ، سوخت و ساز بدن بدن نیز تنظیم می شود.

7-طبق تحقیقات به عمل آمده حدود نود درصد از بیماران داری چاقی های مفرط ، بعد از انجام این عمل ، نیمی از وزن اضافه خود را از دست می دهند و به تدریج و در دراز مدت این میزان کاهش وزن بیشتر نیز خواهد شد .

8- با رخ داد کاهش وزن در فرد و از طرفی کم شدن میزان مصرف داروهای مرتبط به درمان چاقی ، امکان انجام فعالیت های ورزشی نیز برای فرد فراهم می شود .

و بنابراین اگر فرد به برنامه ورزشی منظم خود ادامه دهد و همراه ان رژیم مناسب غذایی را نیز رعایت نماید ، می تواند به کاهش وزن بشتر نیز امیدوار باشد.

9-به لحاظ نتایج ظاهری و فیزیکی به دست آمده از این روش ، فرد به اعتماد به نفش بالاتر و شادابی و انرژی مثبت بیشتری دست پیدا می کند . طبق تحقیقات تقریبا نزدیک به 100 درصد بیمارانی این روش را برای لاغری انتخاب کرده اند ، طی یک سال پس از انجام جراحی بای پس ، از بهبود وضعیت معیشتی و رضایت از زندگی خود ، گزارش داده اند.

قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده چه اقداماتی از سوی فرد لازم است انجام شود ؟

قبل از آن که فرد اقدام به عمل جراحی نماید ، می بایست هم از نظر آزمایش های کنرلی قبل از عمل و هم از نظر روانی و روحی مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد. معمولا بین 1 تا 2 هفته مانده به انجام جراحی ، فرد نزد یک متخصص تغذیه مراجعه کرده و طبق نظر کارشناس به رعایت یک رژیم غذایی باید بپردازد . این رژیم می تواند شامل موارد ذیل باشد :

1-به تعداد 5 الی 7 وعده از مایعات به جای وعده های غذایی پر از هیدرات های کربن و پروتئینی ( در طول روز )

2-حداقل 2 لیتر آب در طول روز نوشیده شود.

3-طبق نظری که برخی از جراحان دارند ، فرد می تواند در طول روز مقداری اندکی سبزیجان مضرف کند.

قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده چه اقداماتی از سوی فرد لازم است انجام شود ؟
قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده چه اقداماتی از سوی فرد لازم است انجام شود ؟

هدف از رژیم های غذایی قبل از عمل های جراحی لاغری چیست؟

هدف اصلی در این رژیم ها ، کوچک شدن کبد تا قبل از تاریخ جراحی می باشد . و علت آن دسترسی بهتر دکتر جراح به معده بیمار می باشد . چون در حالت نرمال ، کبد سایز بزرگتری داشته و می تواند مانع از دسترسی خوب جراح به معده شود. اگر چه رژیم غذایی فوق الذکر ممکن است کمی سخت باشد، اما رعایت ان بسیار حائز اهمیت است .

مطمئنا در چند روز ابتدایی این رژیم فرد حالت سرگیجه و بی حالی و احساس گرسنگی های شدید دارد . اما از روز سوم به بعد چون به جای هیدرات های کربن ، چربی های بدن شروع به سوختن می کنند ، دیگر از علائم آزار دهنده روز های ابتدایی خبری نخواهد بود .

 

هدف از رژیم های غذایی قبل از عمل های جراحی لاغری چیست ؟
هدف از رژیم های غذایی قبل از عمل های جراحی لاغری چیست ؟

قبل از عمل چیزی نخورید

شخص می بایست از شب قبل از عمل جراحی دیگر چیزی نخورد و فردای آن روز به صورت کاملا ناشتا باشد . بهتر است فرد قبل از عمل به استراحت کامل فکری و جسمی بپردازد و یک دوش آب گرم نیز گرفته و روی اهداف خود و دلایل انتخاب این روش جراحی تمرکز کند ، تا استرس و ترس های قبل از عمل جراحی از بین بروند .

وقتی شخص برای جراحی در بیمارستا بستری می شود ، از ایشان رضایت نامه ای برای انجام جراحی و مشکلات و عوارض احتمالی آن گرفته می شود . شخص به جز لباس خاص بیمارستانی و جراحی ، به پوشیدن جوراب های مخصوص واریس نیز توصیه می شود تا از هر گونه ایجاد لخته خون جلوگیری شود .

همچنین قبل از عمل، از فرد رگ گیری به عمل می آید که در ادامه تزریق داروهای بی حسی و بیهوشی و آنتی بیوتیک ها و مایعات درون وریدی راحت تر انجام گیرد .

عمل جراحی بای پس معده به چه صورت انجام می شود ؟

بعد از انجام اقدامات بالا ، شخص را به اتاق عمل برده و جهت بررسی های ضربان قلب ، یک پد چسبنده بر قفسه سینه نصب می شود و الکترود مخصوص کنترل نبض و محاسبه میزا اکسیژن خون نیز به انگشت وی متصل می شود .

و بر صورت ایشان نیز ماسک اکسیژن را قرار می دهند و ماده بیهوش کننده از راه همان رگ باز تزریق می شود و فرد با گذشت حدود ده شماره به طور کامش بیهوش شده و به خواب عمیقی می رود . در این جراحی قمست زیادی از معده و بخش کوچکی نیز از ابتدای روده باریک فرد جدا می شود ، در نتیجه معده فرد کوچک تر می شود.

عمل جراحی بای پس معده به چه صورت انجام می شود ؟
عمل جراحی بای پس معده به چه صورت انجام می شود ؟
با توج به اینکه بعد از اتمام جراحی ، غذای خورده شده از مسیر های جدا شده و حذف شده دیگر عبور نخواهند کرد.

بنابراین موارد غذایی دیگر تحت تاثیر آنزیم های آن قسمت ها قرار نگرفته و بنابرین تجزیه نشده و مورد جذب قرار نمی گیرند. البته امروزه روش دیگری نیز جهت کوتاه تر کردن مسیر دستگاه گوارشی با عنوان ROUX-EN-Y وجود دارد.

درد این روش نیز در ابتدای معده با ایجاد یک کیسه ، حجم معده را کاهش می دهند و بعد از آن قمست پایینی روزه باریک را به آخر کیسه متصل می کنند و این باعث میشود مواد غذایی از مسیر جدید عبور کنند. در نتیجه اتفاق های بالا و با کاهش میزان جذب مواد غذایی در بدن ، کهاش وزن و لاغری در فرد ایجاد می شود.

پس از انجام جراحی بای پس معده چه اقداماتی باید صورت گیرد ؟

میزان زمان برای بهبودی فرد پس از انجام عمل جراحی بای پس معده به سایز بریدگی ایجاد شده بستگی دارد . اگر شیوه کار به روش لاپاروسکوپی بوده باشد ، فرد باید حداقل 3 روز در بیمارستان بستری بماند .

و اما اگر از روش جراحی باز استفاده شده باشد ، قطعا میزان بستری فرد در بیمارستان بیشتر خواهد شد . دردهای ناشی از برش ، طی روزهای بعد از عمل جراحی به سادگی با دارو ها قابل کنترل می باشد.

دکتر جراح به طور معمول به فرد سفارش می کند که در زول روز مقداری بایستد و سه بار در روز پیاده روی سبکی داشته باشد .

پس از انجام جراحی بای پس معده چه اقداماتی باید صورت گیرد ؟
پس از انجام جراحی بای پس معده چه اقداماتی باید صورت گیرد ؟

 

نکته مهم

قبل از این که فرد ترخیص شود یک سری نکات لازم برای بعد از عمل ، به شکل یک لیست و دستور العمل ، به همراه موارد دارویی مورد نیاز ، به فرد داده می شود . تا ایشان بتواند در دوره نقاهت ، بهتر و بیشتر از خودش مواظبت نماید .

مسکن های تجویز شده برای کاهش درد ها ممکن است اندکی حالت یبوست را در فرد ایجاد کنند . بنابراین برای رفع این مشکل احتمالی ، به فرد توصیه می شود که در طول یک روز تا جایی که خیلی خودش را خسته نکند ، راه بر ود و به مقدار زیادی نیز آب و مایعات بنوشد . البته شیوه نوشیدن آب باید تدریجی و اصظلاحا جرعه جرعه باشد .

علت این امر این است که از بلعیدن ناگهانی هوا به داخل و احتمال آسیب رسانی به معده جلوگیری شود . طی چند هفته بعد از عمل جراحی بای پی معده ، فرد باید استراحت مطلق داشته و از انجام ورزش و دیگر فعالیت های بدنی و کارهای خانه ، پرهیز کند .

نکته مهم
نکته مهم

خواب و استراحت

خواب و استراحت ایشان در طول این مدت باید کافی باشد . بهتر است در زمان خواب تعدادی بالش در زیر سر و کتف های خود قرار دهد ، تا از سوزش سر دل و ایجاد درد های شکمی جلوگیری شود . اگر چه انجام سرفه بعد از جراحی می تواند مایعات اضافی در مسیر ریه ها را خارج کند

اما بهتر است جهت عدم آسیب به محل جراحی ، در زمان سرفه با یک بالش به شکم و محل جراحی فشار داده شود ، تا نیروی حاصل از سرفه ها موجب تکان دادن این محل و آسیب احتمالی نشود . حداقل تا مدت هفت هفته بعد از جراحی از بلند کردن اجسام نسبتا سنگین جلوگیری به عمل آید .

بهتر است در زمان بالا رفتن از پله ها شخص به آرامی عمل کرده و بدون شتاب ، از وارد کردن زور و فشار اضافی بر بدن ، خودداری نماید. همچنین ایشان تا قبل از اولین موعد پیگیری و ویزیت توسط پزشک ، از استحمام و خیش کردن محل جراحی خودداری کند .

تغییر رنگ اطراف زخم ها

ممکن است مقداری اطراف زخم ها ، به رنگ قرمز تغییر رنگ دهند ، که این امری طبیعی می باشد ، اما در صورت خروج مایعات چرکین و بدبو از محل های جراحی ، پیگیری لازم و ضروری است . پانسمان زخم ها نیز مرتبا باید تعویض شوند . معمولا اولین برای موعد برای مراجعه و پیگیری ، تا هفته روز پس از انجام عمل جراحی می باشد .

و پس از آن نیز نوبت ویزیت های بعدی به ترتیب یک و سه ماه بعد از عمل می باشند . البته عمده پزشک در صورت نبود هر گونه مشکل ، نوبت ویزیت های بعد را شش تا 12 ماه بعد از جراحی مشخص می کنند . و بعد از گذشت 12 ماه ، پزشک شخص را به ویزیت های بعد ی به شکل سالیانه ترغیب می نماید .

در هر نوبت ویزیت ممکن است یک سری آزمایش ها برای کنترل کمبود مواد تغذیه ای بدن و گرفتن نسخه جدید دارویی انجام می شود . به چند دلیل باید به رژیم غذایی نسبتا دشواری بعد از انجام عمل بای پس ادامه داد . مهم ترین دلیل این که :

بعد از جراحی سایز معده کوچک تر شده است و در حال بهبود می باشد  و در صورت مصرف وعده ایی غذایی با حجم بالا و کالری زیاد ، مصرف نوشابه های گاز دار و مواد غذایی پر از فیبر ، ممکن است به بافت های حساس معده آسیب وارد کند .

رژیم های غذایی بعد از عمل جراحی بای پس به چه صورت می باشد ؟

1-مایعات به صورت صادف شده و شفاف نوشیده شوند : در هفت روز اول بعد از عمل ، توصیه می شود که مواد غذایی به شکل مایع و صاف شده از جمله : ژله های بدون قند ، آّب گوشت های فاقد چربی  و لبنیات بدون چربی ( به خصوص شیر ) مصرف شوند .

مقاله تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس را مطالعه کنید.

رژیم های غذایی بعد از عمل جراحی بای پس به چه صورت می باشد ؟
رژیم های غذایی بعد از عمل جراحی بای پس به چه صورت می باشد ؟

2-مواد غذایی پروتئینی و البته به صورت پوره شده :

در هفته روز دوم بعد از عمل جراحی ، می توانید غذاهایی پوره شده را در چند وعده در روز و البته طبق نظر پزشک ، مصرف نمایید .

این مواد باید از حجم کمی برخوردار باشند . در زمان خوردن تک های کوچکی از این مواد غذایی پوره شده ، باید حوصله و زمان نسبتا زیادی به خرج دهید . ممکن است این تایم در یک تکه کوچک تا نیم ساعت نیز برسد .

2-مواد غذایی پروتئینی و البته به صورت پوره شده :
2-مواد غذایی پروتئینی و البته به صورت پوره شده :

در این مرحله است که مصرف تا 70 گرم از پروتئین ها و تا یک و نیم لیتر مایعات در طول روز ، سفارش می شود. باز در این مدت باید مضرف نوشیدنی های دارای کافئین و مواد غذایی دارای شکر و نوشابه های گازدار تعطیل و ممنوع شود . بین مصرف نوشیدنی و انواع مایعات نیز با خوردن غذاها حداقل نیم ساعت فاصله ایجاد شود .

3-مواد غذایی نرم شده :

در ادامه رژیم غذایی روزهای پس از عمل جراحی ، شما می توانید به آرامی شروع به مصرف مواد غذایی با ساختار و بافت نرم نمایید . این مرحله بین 1 تا  3 هفته طول خواهد کشید .

در این مرحله است که شما طبق نظر و مشورت پزشکتان می توانید خوردن گوشت های له شده بدون چربی و یا سبزیجات له شده را نیز به برنامه غذایی خود اضافه نمایید . دیگر مواد غذایی له شده و نرم عبارتند از  : سفیده تخم مرغ ، ماهی سفید ، سویا ، پنیر فاقد چربی ، مرغ خرد شده و …

برخی سبزیجات پیشنهادی نیز عبارتند از : لوبیا سبز نرم شده ، کدو و یا هویج به صورت بخار پز ، آووکادو و ….

4-غذاهای با ساختار سفت و جامد :

در آخرین بخش و مرحله از رژیم سخت غذایی مربوط به بعد از عمل جراحی بای پس ، فرد می تواند مواد غذایی سفت و جامد را نیز البته در حجم های کم مصرف نماید . اضافه شدن این قبلی غذاها با حجم بالا و خوردن آنها با سرعت زیاد ، احتمالا منجر به سوزش سر دل ، ایجاد نفخ و ایجاد درد در ناحیه شکم شود .

و بهتر است بین مصرف این گروه جدید از غذاها ، حداقل یک روز فاصله رعایت شود . هدف از مصرف مواد غذایی بند 4 : بازگشت تدریجی فرد به مصرف مواد غذایی سالم  و عادی می باشد . و بهتر است این مراحل از غذاهای نرم و آبکی شروع و به آرامی و تدریجا به غذاهای پوره و سپس سفت تر و جامد ، برسند .

خوردن سه وعده اصلی غذایی ( صبحانه ، ناهار و شام ) ، در کنار مکمل های غذایی که تجویز شده اند ، نباید فرمواش شوند .

میزان مصرفی کالری در طول روز و در این مدت ، بین 1000 تا  1500 کالری می باشد . غذاهایی که ویژ هستند ( نظیر ذرت ، لوبیا ، گوشت گاو ، سخت پوستان و … ) باید به تدریج وارد رژیم غذایی فرد شوند .

در شرایط نرمال دستگاه گوارش ، مواد غذایی که ما می خوریم ، در بخش پیلور معده توسط شیره ترشح شده ، تجزیه شده و بعد از ان وارد روده می شود .

غذا به صورت تجزیه نشده

اما در فردی که عمل جراحی بای پس انجام  داده است ، بخش پیلور دور زده و حذف می شود و غذاها به شکل تجزیه نشده وارد روده خواهند شد . از عوارض این مسئله درد های شکمی ، بالارفتن میزا ضربان قلب ، اسهال ، حالت تهوع و سرگیجه می باشد .

غذا به صورت تجزیه نشده
غذا به صورت تجزیه نشده

اگر شما غذاها را به صورت کم حجم و به آرامی مصرف نمایید و یکی سری هیدارات های کرب ن را از وعده ها غذایی حذف کنید ، نشانه ها و علائم فوق بسیار کاهش خواهند داشت و از این علائم بعضا آزار دهنده رها خواهید شد .

به این علائم سندروم دامپینگ می گویند که تا حدود نیم ساعت بعد از غذا خوردن در فرد ایجاد و مشاهده می شود . نشانه های دامپینگ عبارتند از حالت تهوع ، عرق کردن زیاد ، اسپاسم های عضلانی ، سرگیجه ، اسهال ، نفخ و استفراغ .

نوعی دیگر از سندروم دامپینگ وجود دارد که حدود 1 ساعت بعد از خوردن غذا بروز می کند . آن مدل دارای نشانه هایی از قبیل غش کردن و گرسنگی های شدید می باشد .

علت تجویز مکمل های غذایی چیست :

از آن جایی که بعد از عمل جراحی بای پس معده ، جذب برخی از مواد و ویتامین ها و املاح بدنی در فرد وجود ندارد ، برای جبران این موضوع ، یک سری مکمل های غذایی و برخی مولتی ویتامین ها تجویز می شوند ، که بهتر است این ویتامین ها را به همراه غذا میل نمایید . و این موضوع تا پایان عمر فرد باید رعایت شود . از انواع این املاح مدنی و ویتامین ها می توان موارد زیر را اشاره کرد:

سیترات کلسیم در دوز 500میلی گرم که به طور معمول باید دو بار در یک روز مصرف شود .

ویتامین د3 :

آن هم در دوز 500 میلی گرم وروزانه 2 بار مصرف می شود .

ویتامین د3 :
ویتامین د3 :

ویتامین ب 12 :

بعد از انجام عمل بای پس معده ، امکان جذب ویتامین ب12 در دستگاه گوارش وجود ندارد . این مکمل با دوز 500 تا 1200 میکروگرم در روز و به صورت زیر زبانی مصرف می شود . چون با مصرف زیر زبانی ، این مکمل مستقیما وارد خون می شود و نیازی به عبور آن از دستگاه گوارش نمی باشد .

ویتامین ب 12 :
ویتامین ب 12 :

آهن :

در حالت عادی آهنی که در غذاها وجود دارد ، از طریق دوازده ( اثنی عشر ) ( قسمتی از روده کوچک ) جذب می شود . این بخش بعد از عمل جراحی ، حذف شده است . بابر این دیگر جذبی از سوی مواد غذایی صورت نمی گیرد .

همچنین اهن های موجود در مکمل های مولتی ویتامین دارای مقادیر کمی هستند . لذا پزشک نسبت به تجویز مقدارهای بیشتر از آهنو به ویژه در بانوان ، اقدام می کند . بهتر است برای جذب بهتر ، مواد دارای آهن با ویتامین سی مصرف شوند . دوز مصرفی مکمل های آهن معمولا 500 تا 1000میلی گرم در طول یک روز می باشد .

جهت جلوگیری از کشش بیش از حد معده در عمل های  بای پس ، چه عادات غذایی را باید رعایت نماییم ؟

لطفا به نکات مهم زیر توجه نمایید :

1-قبل از داشتن احساس سیری کامل از غذا خوردن دست بکشید

2-اگر حجم ظاهری غذای شما در یک بشقاب بیشتر از یک مشت باشد ، این مقدار به احتمال زیاد بالاتر از ظرفیت قابل قبول معده جدید شما می باشد .

3-بین نوشیدن آب و خوردن غذاها حداقل نیم ساعت فاصله قرار دهید .

4-از نوشیدن انواع نوشابه و یا مایعات گازدار خودداری نمایید .

5-غذا ها را به آرامی میل کنید و به طور کامل بجوید .

جهت جلوگیری از کشش بیش از حد معده در عمل های  بای پس ، چه عادات غذایی را باید رعایت نماییم ؟
جهت جلوگیری از کشش بیش از حد معده در عمل های  بای پس ، چه عادات غذایی را باید رعایت نماییم ؟

میزان کاهش وزن در عمل  های  بای پس معده به چه صورت است ؟

به طور متوسط و معمولا انتظار این است که ، بعد از انواع جراحی بای پس حدود 70 درصد از وزن اضافی فرد کاسته شود . بیشتر این کاهش وزن در یک سال و نیم ابتدایی بعد از جراحی اتفاق می افتد. اگر چه در روش های بای پس معده احتمال بازگشت اضاف وزن اندکی وجود دارد ، اما این روشها از بهترین متدها جهت نتیجه گیری در دراز مدت هستند .

روش های بای پس از روش های مطمئن کاهش وزن و ماندن فرد در سطح خوبی از سلامتی هستند . زمانی که شما به وزن دلخواه و ایده آل رسیدید ، بهتر است در ادامه و جهت نگه داشتن همین وزن مناسب ، برنامه ریزی های خوب و دقیقی به خصوص در تغییر سبک زندگی و فعالیت های بدنی و ورزشی داشته باشید .

بهتر است بعد از کسب وزن مناسب ، در طول روز سه وعده غذایی فشرده و کم حجم و البته حاوی اغلب مواد مغذای لازم را بخورید و سه تا پنج جلسه نیز در طول هفته فعالیت های ورزشی  داشته باشید .

شل شدن پوست

یکی از مشکلات رایج افراد در زمان کاهش ناگهای وزن ، شل شدن پوست آن ها می باشد . در زمان کاهش ناگهانی وزن ، پوست خاصیت ارتجاعی خود را تقریبا از دست می دهد . امروزه برای رفع این مشکلات نیز روش های جراحی برای برداشتن پوست های اضافی وجود دارد ، که معمولا نیز تحت پوشش بیمه ها انجام می شوند .

چون بدن فرد طی چند سال رشد کرده و چاق شده و هم زمان پوست وی نیز کشیده شده است و بعد از کاهش یک باره وزن بعید به نظر می رسد پوشت بتواند سفتی قبلی خود را به دست آورده و بنابراین دچار حالت افتادگی و حالت شل شدگی می شود.

البته میزان سن فرد نیز بی تاثیر نیست و افراد جوان بهتر و بیشتر می توانند به شرایط پوستی نرمال و قبلی خود باز گردند . همچنین میزان کل وزنی مه از دست می رود ، در شکل و فرم جدید پوست تاثیر دارد .

در ادامه چند راه کار راحت جهت بهبود شل شدگی پوست شما ارائه می شود :

1-مصرف کافی و زیاد نوشیدنی ها و آب برای نگهداری سلامت پوست شما

2-مدام پوست خود را مرطوب نگه دارید و از خشک ماندن آن جلوگیری شود

3-به ورزش های سبک عضله ساز بپردازید

4-ورزش یوگا یک انتخاب مناسب است

5-خوردن کافی میوه ها وسبزیجات را فراموش نکنید

6-از کرم مناسب ضد آفتاب و نرم و جوان کننده  استفاده نمایید.

 

آیا بعد از عمل ساسی های پس معده به تغییرات جدید روحی و احساسی نیاز است ؟

پس از این عمل جراحی ممکن است تعادل بین برخی از هورمون های بدن شما از جمله استروژن ، پروژسترون و تستوسترون بر هم بخورد که این با افسردگی های بعد از جراحی ارتباط دارد . علت بر هم خوردن تعادل بین هورمون های ذکر شده :

کاهش وزن ناگهانی در فرد می باشد . البته در برخی از بیمارانی که مبتلا به تیروئید کم کار هستند ، با افزایش هورمون های تیروئید از جمله تی 4 و تی 3 ، موجب رضایت آن ها می شود .

با این حال کاهش ناگهانی وزن در هورمون هایی نظیر تستوسترون و استروژن تغییرات ناگهانی و عدم تعادل ایجاد می کند . ای تغییرات ناگهانی هورمونی ممکن است بخش وسیعی از احساسات شخص را مورد تاثیر قرار دهد.

از پیامدهای آن می توان : خشمگین شدن ، احساس افسردگی ، احساس ناامیدی و حسرت را نام برد .

البته عمده این موارد بیشتر در سال اول بعد از جراحی دیده می شوند . اگر شما برای این تغییرات احساسی و عاطفی خود را آماده نمایید ، مطمئنا با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد .

خوشبختانه با گذشت زمان وضعیت هورمون ها و به تبع ان اوضاع احساسی و عاطفی فرد به حالت های قبلی بر می گردد .البته خیلی از بیماران جراحی شده بای پس هم اصلا این مشکلات بی ثباتی عاطفی و احساسی رو تجربه نمی کنند .

زنانی که در سنین باروری قرار دارند، می بایست از اقدام به بارداری تا حداقل یک و نیم سال بعد از عمل ساسی بای پس معده ، خودداری نمایند .

عمل جراحی ساسی بای پس معده چیست ؟

این یکی از جدیدترین و بهترین روش ها ی جراحی لاغری و درمان چاقی های شدید و مفرط می باشد . و حتی می تواند برای درمان انواع دیابت ها نیز موثر باشد .این روش در واقع ترکیبی از روش های جراحی اسلیو معده و عمل بای پس معده می باشد .

مراحل عمل ساسی بای پس معده : 

در این مدل جراحی ، بخش عمده ای از معده جدا شده و بخش خروجی کیسه معده جدید به قسمت وسط و میان روده وصل می گردد. در این روش بخش خروجی معده از بدن جدا و حذف نمی شود . بعد از انجام این متد دو راه برای عبور غذاها وجود خواهد داشت .

حدود 30 درصد از موادی که می خوریم ، از مسیر نرمال در دستگاه گوارش عبور می کنند . از این رو  فرد برای دریافت و جذب املاح معدنی و ویتامین ها ، نگرانی ندارد .

و اما ما بقی مواد غذایی که ما میخوریم ، از مسیر جدید تحت عنوان مسیر بای پس شده ، عبور می کنند ، که امکان جذب املاح و مواد مغذی و مواد قندی از این 70 درصد باقی مانده مواد غذایی وجود نداشته و بنابریان به تدریج سبب لاغری و کاهش وزن شخص می شود .

در عمل ساسی بای پس معده با بالا رفتن میزان ترشح انسولین از غده پانکراس و کم شد میزان مقاومت بدن در برابر انسولین ، بیماری دیابت رو به بهبودی و حتی درمان کامل می رود . و نیز با کاهش حجم معده فرد ، میزان کالری کمتری دریافت شده ، که آن هم در درمان دیابت بی تاثیر نمی باشد .

چه افرادی بهتر است از روش درمانی عمل ساسی بای پس معده استفاده نمایند ؟

به طور کلی آن دسته از افراد چاق که مقدار پارامتر بی ام آی ( شاخص توده بدنی ) آنها بالاتر از 35  می باشد ، می توانند گزینه های خوبی برای درمان چاقی با عمل ساسی بای پس باشد .

ضمنا آنهایی که بی ام آیشان بیشتر از 30 بوده و در کنار آن از برخی بیماری ها نظیر فاشر خون و دیابت رنج می برند ، نیز می توانند مورد این عمل جراحی قرار گیرند .در این عمل جراحی هیچ گونه محدودیت سنی خاصی برای افراد وجود ندارد و تقریبا همه افراد از 18 الی 65 سال را شامل می شود .

چه افرادی بهتر است از روش درمانی عمل ساسی بای پس معده استفاده نمایند ؟
چه افرادی بهتر است از روش درمانی عمل ساسی بای پس معده استفاده نمایند ؟

عمل ساسی بای پس معده دارای چه مزایایی می باشد ؟

این روش جهت درمان چاقی و رسیدن به وزن دلخواه دارای مزایای فراوانی می باشد . از مهم تریم این فواید این است که فرد به مشکلات کمبود ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدنش ، مبتلا نمی شود .

بنابراین بیمارانی که مورد عمل ساسی بای پس معده قرار می گیرند ، مجبور نیستند که تا پایان عمر خود به مصرف مکمل های غذایی و ویتامین ها تن دهند .

عمل ساسی بای پس معده دارای چه مزایایی می باشد ؟
عمل ساسی بای پس معده دارای چه مزایایی می باشد ؟

بیماران دارای دیابت نوع 2

از دیگر مزایای آن درمان تقریبا 100 درصدی بیماران دارای دیابت نوع 2 می باشد .همچنین این متد جراحی لاغری سبب کاهش عارضه های مربوط به چاقی از قبیل فشار خون بالا و همچنین بیماری های استخوانی خواهد شد .

تشریح بیشتر این روش : عمل ساسی بای پس معده ، یک روش جدید است از ترکیب دو روش بای پس معده و اسلیو معده ایجاد می شود . این عمل جراحی نیز توسط لاپاروسکوپی انجام می شود .

همچنین این روش در درمان بیماری دیابت ( بیشتر نوع دوم ) تاثیر گذار بوده و کاهش وزن نسبتا مناسبی نیز از آن نتیجه می شود. در این متد امکان دسترسی به قسمتهایی که از معده باقی مانده است ، به سادگی امکان پذیر است . در این روش جراحی ، ابتدا چند سوراخ با سایز ریز در ابعاد نیم تا 1 سانتی متری ، در شکم بیمار ایجاد می شود . پس از آن ابزار جراحی از طریق همین سوراخ ها داخل شکم می شوند .

در این روش نیز معده فرد شبیه سبک اسلیو ، باریک تر می شود. سپس حدود 2.5 متر از روده را اندازه گیری کرده و شبیه یک حلقه ( لوپ ) ، آن را به معده متصل می کنند.

غذا دو مسیر برای عبور دارد

یعنی در این حالت جدید ، غذا دو مسیر برای عبور خود دارد. یکی همان مسیر طبیعی و همیشگی است که از روده باریک عبور می کند و دیگری مسیری جدید است ، که از معده به پایین روده ی باریک وصل می شود . در این صورت است که دیگر نگرانی برای عدم یا کاهش جذب مواد و املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن وجود ندارد .

همین طور زمانی که مقداری غذای هضم نشده و تجزیه نشده به روده بزرگ فرد وارد می شود ، یک سری هورمون و واسطه های پروتئینی خاص تشرح می گردد و سب افزایش مقدار انسولین و دیگر هورمون ها در بدن می شود .

که این امر سبب خواهد بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی از جمله دیابت ، فشار بالای خون و نیز اسید اوریک مورد درمان و بهبودی قرار گیرند . پس از انجام عمل ساسی بای پس معده ، با گذشت چندین ماه ، وضعیت قند خون بهبود پیدا می کند و یا حتی به طور کامل درمان و به وضعیت نرمال باز می گردد. و اغلب اشخاصی نیز که دارای کلسترول و تری گلیسیرید بالا هستند نیز درمان می شوند .

دیگر مزایای عمل ساسی بای پس معده چیست ؟

*زمانی که در  پیلور معده ، پمپ معده و مسیر های روده تغییراتی حاصل نمی شود ، بنابراین هیچ گونه خللی نیز در ساختار و عملکرد جذب مواد غذایی و املاح معدنی ایجاد نمی شود و لذا فرد با مشکلات کمبود مواد مغذی و ویتامین ها روبرو نخواهد شد .

*عمل ساسی بای پس معده تاثیرات به سزایی در درمان انواع دیابت ( به ویژه نوع دوم ) ؛ فشار خون بالا و چربی خون دارد .

*بر خلاف دیگر روش های جراحی لاغری نظیر مینی بای پس و بای پس استاندارد ، در این روش امکان مشاهده و رویت مسیر گوارش و بخش های باقی مانده معده از طریق آندوسکوپی وجود دارد .

*این عمل در صورت درخواست شخص قابل بازگشت نیز می باشد و با انجام یک جراحی ساده می توان وضعیت دستگاه گوارش فرد را به حالت قبلی برگرداند.

آیا عمل ساسی بای پس معده دارای عوارضی می باشد ؟

این روش جراحی جدید می باشد و فعلا مشکلات و عوارش احتمالی آن در مراحلی از تحقیقات و بررسی های علمی قرار دارد . فعلا اظهار شده است که عوارض این نوع جراحی لاغری بسیار کم و نادر و در حد یک تا دو درصد می باشد . از عوارض احتمالی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1-ایجاد آمبولی در ریه فرد

2-از محل منگنه های استاپلر خون ریزی رخ دهد

3-احتمال ایجاد نشتی در محل دوخت ها

4-انسداد یا حالت تنگ شدگی در محل های دوخت روده به معده

 

مراقبت ها و رژیم های غذایی عمل ساسی بای پس معده چیست ؟

بیمار قادر خواهد بود بعد از عمل جراحی ساسی بای پس ، پس از گذشت نهایتا 24 ساعت بیمارستان را ترک گوید . البته معمولا سفارش پزشکان این است که : حداقل 48 ساعت در بیمارستان بستری باشد و حدود ده روز آینده برای بررسی های بعدی مراجعه داشته باشد .

تمامی اقدامات و مراقبت هایی که در دیگر روش های جراحی چاقی از جمله بای پس استاندارد ( کلاسیک ) ذکر شد ، در این روش نیز باید مورد رعایت توسط بیمار قرار گیرند . ( اعم از مصرف مایعات صاف شده و شفاف ، غذاهای نرم ، مایعات فراوان و … ) . بیمار بعد از گذشت ده تا 30 روز از عمل خود می تواند به خوردن غذاهای نرم و آسیاب شده بپردازد .

مراقبت ها و رژیم های غذایی عمل ساسی بای پس معده چیست ؟
مراقبت ها و رژیم های غذایی عمل ساسی بای پس معده چیست ؟

غذاهای سفت و جامد

و بعد از 30 روز نیز می تواند به آرامی و تدریجی رو به غذاهای جامد و سفت تر البته در حجم های کم آورد  و به نوعی شخص به روال زندگی عادی و قبلی خود باز گردد . رژیم غذایی این افراد می بایست از خانواده پروتئین ها سرشار باشد .

بیمارانی که مورد عمل ساسی بای پس معده قرار می گیرند ، بهتر است حداقل هر سه ماه یک بار به پزشک معالج و یا جراح خود ، مراجعه و مورد آزمایش و بررسی های جدید قرار گیرند و نباید به هیچ عنوان به صورت خودسرانه و بدون مشورت و تایید پزشک ، داروهای خود را قطع و ترک نمایند.

لطفا در انتخاب جراح خود برای عمل ساسی بای پس معده دقت زیادی به خرج دهید . بهتر است دکتر جراح ، مدارک رسمی فلوشیپی و فوق تخصصی جراحی چاقی داشته باشد و نیز عضو انجمن جراحی چاقی تحت عنوان IFSO باشد .

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
چمرانی
چمرانی
3 سال قبل

من خیلی تعریف دکتر سلیمی را شنیده ام.

میلانی
میلانی
3 سال قبل

بسیار عالی بود تشکر ویژه 💛🌷

کاظم پور
کاظم پور
3 سال قبل

انصافا سایتتون حرف نداره

ناصری
ناصری
3 سال قبل

❤💚❤💙💙❤💚💚 عالی بوود

حسین
حسین
2 سال قبل

خیلی عالی بود

کامران
کامران
2 سال قبل

عجب سایت خوبی دارین. مرسی از این همه اطلاعات دقیق و کامل .

علی الهامی
علی الهامی
2 سال قبل

سایت بسیار خوبی دارید و مطالب سایتتون عالیه

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید