علائم نشتی در اسلیو

علائم نشتی در اسلیو

فهرست مطالب

در این مقاله از سایت بهترین جراح اسلیو معده در اهواز، قصد داریم، شما را با موضوع « علائم نشتی در اسلیو » آشنا نماییم.

عمل اسلیو معده جز عمل های محبوب لاغری می باشد و طرفداران بسیاری دارد، این عمل بر روی افرادی که بسیار چاق هستند، انجام می شود، این عمل به دلیل راحتی در جراحی ، توانسته طرفداران زیادی را جذب کند، در عمل اسلیو معده احتمال نشتی وجود دارد، که در این مقاله اطلاعاتی را درباره عمل اسلیو معده و علائم نشتی در اسلیو در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

نشتی در معده، چه معنایی دارد؟

اگر در معده شما که جراحی شده سوراخی به وجود آید، باعث بیرون زدن شیره گوارشی از درون معده شده و این شیره گوارشی به داخل شکم راه پیدا می کند، که اصطلاحا به آن نشتی در معده گفته می شود و بسیار خطرناک است.

ممکن است نشتی در معده، در زمان جراحی و حتی پس از آن اتفاق بیفتد ، که اگر در حین عمل شاهد نشت باشند، سریعا محل نشت را ترمیم می کنند ، ولی معمولا نشت پس از عمل اسلیو و در ماه اول شایع تر است .

که علاوه بر خطای پزشکی احتمال دارد، به دلیل خوردن غذاهای ممنوعه بروز کرده باشد. بنابراین شما باید به شدت بر غذاهایی که میل می کنید، حساسیت به خرج دهید. به خصوص در ماه اول غذاها را به صورت رقیق شده میل کنید، نشتی در معده علاوه بر ورود شیره گوارشی سبب عفونت نیز می شود.

نشتی در معده، چه معنایی دارد؟
نشتی در معده، چه معنایی دارد؟

علائم نشتی در اسلیو ، به چه صورتی است؟

اگر هر کدام از علائم زیر را پس از عمل اسلیو معده داشتید، سریعا به پزشک خود مراجعه کرده و موضوع را با او در میان بگذارید:

 • احساس درد در نواحی شکم
 • احساس درد در قفسه سینه
 • احساس تنگی نفس
 • بالا رفتن ضربان قلب
 • درد در شانه
 • سرگیجه
 • تب

علت اهمیت موضوع نشتی در اسلیو معده، چه چیزی است؟

با خارج شدن شیره گوارشی از معده، شما احساس درد بسیاری خواهید داشت و این شیره گوارشی به بافت های درونی بدن، آسیب های بسیاری ف وارد خواهد کرد، که باید بسیار به این موضوع اهمیت دهید ، چرا که عدم اهمیت شما به نشتی در معده، عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت.

چگونه نشتی در اسلیو معده را ، تشخیص می دهند؟

برای تشخیص نشتی در عمل اسلیو معده ، تنها وجود علائم نشتی کافی نیست، برای تشخیص دقیق تر از شما سی تی اسکن گرفته یا آزمایشی به نام دستگاه گوارش فوقانی معروف به GI را خواهند گرفت، هم در سی تی اسکن و هم در آزمایش GI ، باید مایعی که کنتراست نام دارد ، بنوشید و بعد با کمک عکس های ایکس ری ، می توانند وجود نشتی در معده را تشخیص دهند.

ممکن است علائم نشتی وجود داشته باشد، اما در آزمایش ها نشتی دیده نشود ، که در این صورت جراح برای پیشگیری از خطرات احتمالی یک عمل اورژانسی برای بیمار انجام می دهد، تا از وجود یا عدم وجود نشتی مطمئن شود.

برای درمان نشتی در اسلیو معده، چه کارهایی انجام می دهند؟

پس از اینکه وجود نشتی مشخص شد، در درون رگ، آنتی بیوتیک تزریق خواهند کرد.

با این کار تمام عفونت ها را از بین می برند و همینطور اقدام به ترمیم کرده و در صورت نیاز خط بخیه را مجدد می زنند.

داخل کیسه معده، نیز از راه آندوسکوپی، است میگذارند.

ضمن اینکه تا وقتی که بهبودی به دست آورید، اجازه غذا خوردن از دهان را نخواهید داشت و لوله ای به درون روده کوچک شما وصل کرده و از این طریق غذا را به بدن شما می رسانند.

توجه داشته باشید، که در عمل های دیگر لاغری نظیر بای پس معده، نیز احتمال دارد که نشتی بروز کند ولی با احتمال بسیار کمتر، بخش بسیاری از این نشتی، به شما بستگی دارد.

بنابراین سعی کنید به برنامه غذایی که به شما داده می شود، کاملا عمل کنید.

به چه نکاتی پس از عمل اسلیو معده، باید توجه کرد؟

برای اینکه نتیجه عمل اسلیو معده، قابل قبول باشد و همینطور ماندگار باشد، باید به نکات پس از عمل اسلیو معده توجه کنید ، که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

غذا را باید به آرامی و به خوبی بجوید؛ با جویدن زیاد، غذا به خوبی هضم می شود و به معده شما فشاری وارد نمی کند، توجه کنید که باید به حدی آرام غذا میل کنید، که غذا خوردن شما در هر وعده غذایی نیم ساعت زمان ببرد.

به چه نکاتی پس از عمل اسلیو معده، باید توجه کرد؟
به چه نکاتی پس از عمل اسلیو معده، باید توجه کرد؟

با توجه به مزاج خود ،غذا درست کنید. برای مثال اگر دارای مزاج سردی هستید موادی مانند ماست، ترشی، گوجه فرنگی و … را حذف کنید و اگر مزاج گرمی دارید ، ادویه را در غذاهایتان بکار نبرید.

خواب خود را تنظیم کنید، سر ساعت و به اندازه بخوابید، چرا که خواب کم سبب چاقی می شود و توجه داشته باشید، که یک ساعت کم تر خوابیدن نیز، اضافه وزن به وجود می آورد.

وقتی احساس سیری کردید ، نباید مجدد غذا بخورید، چرا که به معده فشار آورده و دوباره معده را گشاد می کند و احتمال چاق شدن مجدد شما، وجود دارد.

زمانی که عصبی هستید، غذا نخورید، چرا که احتمال بیش از حد غذا خوردن شما وجود دارد و با عصبانیت غذا میل کردن ، برای بدن بسیار ضرر دارد.

از مواد غذایی نفخ آور نظیر کلم و حبوبات استفاده نکنید و سعی کنید، برای آن ها جایگزین مناسبی انتخاب کنید.

در کنار رژیم غذایی و زیر نظر پزشک، ورزش را ادامه دهید و هرگز ترک نکنید.

از مواد غذایی مضر مانند چیپس، نوشیدنی قندی و … مصرف نکنید.

حداقل تا یک هفته پس از عمل اسلیو معده ، رانندگی نکنید.

نباید پس از عمل اسلیو معده ، وسایل سنگین بلند کنید.

همراه وعده غذایی، نوشیدنی میل نکنید.

الکل و سایر دخانیات را، مصرف نکنید.

علائم نشتی در اسلیو
علائم نشتی در اسلیو

ممکن است، سوالات زیر را درباره علائم نشتی در اسلیو داشته باشید که به آن ها پاسخ می دهیم:

 1. عمل اسلیو معده ، دارای چه پیشینه ای است؟
 2. عمل اسلیو معده ، چگونه عملی است؟
 3. انجام عمل اسلیو معده، چه مراحلی دارد؟
 4. عمل اسلیو معده ، به چند نوع تقسیم می شود؟
 5. عمل اسلیو معده، برای چه افرادی مناسب است؟
 6. عمل اسلیو معده، دارای چه مزایایی است؟
 7. نشتی در معده، چه معنایی دارد؟
 8. علائم نشتی در اسلیو ، به چه صورتی است؟
 9. علت اهمیت موضوع نشتی در اسلیو معده ، چه چیزی است؟
 • چگونه نشتی در اسلیو معده را ، تشخیص می دهند؟
 • برای درمان نشتی در اسلیو معده ، چه کارهایی انجام می دهند؟
 • به چه نکاتی پس از عمل اسلیو معده، باید توجه کرد؟
 • رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده، باید به چه صورتی باشد؟
 • در هر مرحله عمل اسلیو معده ، چه ورزش هایی را باید انجام داد؟
 • آیا احتمال گشاد شدن معده پس از عمل اسلیو معده، وجود دارد؟

عمل اسلیو معده ، دارای چه پیشینه ای است؟

در گذشته شیوه های مختلف جراحی لاغری و کوچک کردن معده به تدریج پیشرفت کرد و اکنون به جراحی به نام اسلیو معده تبدیل شده است، گاستروپلاستی عمودی ریشه عمل اسلیو معده می باشد، در گاستروپلاستی عمودی ، در اول معده یک کیسه در اندازه کوچک قرار می دادند،  که برای بار نخست در سال 1988 میلادی از این روش جراحی استفاده کردند و تنها چاقی هایی را که بسیار خطرناک بودند، جراحی می کردند.

لاپاراسکوپی در 1990 وارد این جراحی شد، در گذشته این عمل را در 2 مرحله انجام می دادند، که با گذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی تبدیل به یک مرحله جراحی شد، که آن را عمل اسلیو نامیدند و امروز نیز جز محبوب ترین روش های جراحی در دنیا محسوب می شود.

عمل اسلیو معده ، دارای چه پیشینه ای است؟
عمل اسلیو معده ، دارای چه پیشینه ای است؟

عمل اسلیو معده ، چگونه عملی است؟

عوامل بسیاری نظیر پرخوری، کم تحرکی، بارداری، ژنتیک، انواع بیماری ها و … باعث چاقی در افراد شده، که برخی از این چاقی ها بسیار زیاد هستند و با انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی بهبود نمی یابد، افراد در چنین مواقعی اقدام به عمل لاغری جراحی می کنند

که یکی از این عمل های لاغری که بسیار پر طرفدار است، عمل اسلیو معده می باشد، در عمل اسلیو معده قسمت زیادی از معده را برش زده و بدون اینکه مشکلی پیش آید، از بدن خارج می کنند، این عمل بسیار موفقیت آمیز است.

عمل اسلیو معده ، چگونه عملی است؟
عمل اسلیو معده ، چگونه عملی است؟

در عمل اسلیو قسمتی را که برش می زنند ، هورمون گرلین در آنجا قرار داشته و از آنجایی که این هورمون به مغز دستور گرسنگی می دهد ، با نبودش شاهد تغذیه کم تر در بیمار خواهید بود و همینطور حذف این هورمون، مانع از چاقی در بیماران می شود.

بنابراین اگر پس از عمل اسلیو اشتهایتان کم تر شده بود، نگران نباشید ، چرا که این امر کاملا طبیعی است. همانطور که می دانید، چاقی مسبب بیماری های بسیار زیادی می شود ، که انجام عمل اسلیو معده علاوه بر ایجاد لاغری در بیمار،  بیماری هایی نظیر دیابت نوع 2، کلسترول و فشار خون بالا و … را درمان کرده یا بسیار کاهش می دهد.

حتما صفحه چه کسانی عمل اسلیو انجام دادن را ببنید.

انجام عمل اسلیو معده، چه مراحلی دارد؟

بعد از اینکه وارد اتاق عمل شدید، شما را برای عمل اسلیو معده آماده می کنند. در ابتدا دستگاه هایی مانند ضربان قلب و کنترل نبض را به شما وصل می کنند و بعد ماسک اکسیژن را میگذارند و بعد شما را بی هوش خواهند کرد، که پس از بی هوشی شما ، عمل اسلیو معده آغاز می شود.

در عمل اسلیو معده از روش باز در جراحی استفاده می شود و به این صورت است، که شکم را برش زده و گاهی اوقات ممکن است، به جای یک برش چند تا برش بزنند. سپس با کمک ابزارهای پزشکی و دوربین مخصوص که پزشک را راهنمایی می کند ، شروع به جراحی معده می کنند.

انجام عمل اسلیو معده، چه مراحلی دارد؟
انجام عمل اسلیو معده، چه مراحلی دارد؟

در عمل اسلیو معده، بیشتر از نصف معده برش زده خواهد شد و معده شبیه به یک موز می شود و در مرحله آخر و زمانیکه برش ها به اتمام رسید، نوبت به بخیه زدن است. مرحله آخر بسیار مهم می باشد، چرا که اگر توسط پزشکی که تخصص کافی ندارد یا بی دقت است، انجام شود، احتمال نشتی در معده وجود دارد، که برای پیشگیری از این موضوع باید بهترین پزشک را برای عمل اسلیو معده خود انتخاب کنید.

عمل اسلیو معده ، به چند نوع تقسیم می شود؟

عمل اسلیو معده به 2 نوع عمل تقسیم می شود:

 • عمل اسلیو معده گشاد

در عمل اسلیو معده به صورت گشاد، برش زده شده به معده، حدود 60 درصد است و شخصی که شاخص توده بدنی اش (BMI) بین 30 تا 35 باشد ، برای انجام این روش مناسب است.

 • عمل اسلیو معده تنگ

در عمل اسلیو معده به صورت تنگ، برش زده شده به معده، حدود 80 درصد است و شخصی که شاخص توده بدنی اش (BMI) بین 35 تا 40 باشد ، برای انجام این روش مناسب است.

عمل اسلیو معده، برای چه افرادی مناسب است؟

هر شخصی نمی تواند عمل اسلیو معده را انجام دهد، این جراحی تنها برای شخصی که بسیار چاق است و شاخص توده بدنی اش (BMI) بالاتر از 35 است بکار می رود، ضمن اینکه اگر شخصی با انجام ورزش ها و رژیم های غذایی تا 5 سال موفق به لاغری نشده باشد ، مورد مناسبی برای انجام عمل اسلیو می باشد.

ایده آل ترین افراد برای انجام عمل اسلیو معده ، اشخاصی هستند که شاخص توده بدنی آن ها از 40 فراتر رفته و وزن آن ها حدود 150 یا بیشتر از 150 کیلو است.

عمل اسلیو معده، برای چه افرادی مناسب است؟
عمل اسلیو معده، برای چه افرادی مناسب است؟

پزشک با معاینه شما می تواند تشخیص دهد ، برای عمل اسلیو معده مناسب هستید یا خیر، سعی کنید برای انجام عمل اسلیو معده ، نزد بهترین پزشک بروید و درباره پزشک و نتایج عمل هایش، تحقیقات زیادی انجام دهید.

عمل اسلیو معده، دارای چه مزایایی است؟

 • مدت عمل اسلیو معده کم است و تقریبا یک ساعت زمان می برد، که ممکن است زمان عمل با توجه به شرایط بیمار و سرعت عمل پزشک کم تر یا بیشتر از یک ساعت شود.
 • معده با برشی که می خورد ، اندازه کوچکی پیدا می کند و با کمی غذا خوردن سریع پر می شود، بنابراین احتمال چاق شدن مجدد شما بسیار کم است.
 • عمل اسلیو معده اعتماد به نفس را به افرادی که به علت چاقی گوشه گیر شده اند، باز می گرداند.
 • وسیله ای در معده جاگذاری نخواهد شد و برای بیمار حساسیت به وجود نمی آید.
 • کارکرد معده و آناتومی در گوارش ، مانند قبل از عمل خواهد بود.
 • عمل اسلیو معده، در دسته عمل های خطرناک نمی باشد.
 • بیمار فقط بین 1 الی 2 شب در بیمارستان خواهد بود.
 • جراحی اسلیو معده، راحت است.
 • محافظت از پیلور معده .
عمل اسلیو معده، دارای چه مزایایی است؟
عمل اسلیو معده، دارای چه مزایایی است؟

 

رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده، باید به چه صورتی باشد؟

یکی از نکات بسیار مهم که باید پس از عمل اسلیو معده، به آن توجه داشته باشید، رعایت اصولی رژیم غذایی می باشد، که در زیر به آن اشاره کرده ایم:

 • هفته اول

در هفته اول باید از غذاهایی که کاملا رقیق هستند و فشاری به معده وارد نمی کنند، برای مثال آبگوشت بدون خوردن خود گوشت ،استفاده کنید. انوع سوپ هایی که کاملا رقیق شده هستند و همین طور نوشیدنی هایی نظیر آب و قهوه ای که کافئین ندارد را، مصرف کنید.

 

 • هفته دوم

در هفته دوم نیز باید خوردن غذاها به صورت رقیق شده را ، ادامه دهید و بهتر است ، غذاهای حاوی پروتئین میل کنید، آبمیوه هایی نظیر : آب سیب و انگور نیز برای شما مفید هستند و آب میوه ها را در هفته دوم وارد سبد غذایی خود کنید. چای کم رنگ و بدون قند یا شکر، شیر کم چرب و رقیق ، انتخاب مناسبی برای هفته دوم ، می باشند.

 • هفته سوم

در هفته سوم، انواع سوپ های رقیق شده ، مانند سوپ سبزیجات، سوپ گوجه فرنگی و … را، که بسیار مفید هستند و به معده و بخیه های شما فشاری وارد نمی کنند، میل کنید و غذاهایی را که مانند پوره هستند ، نیز درست کنید. مواد غذایی نظیر تخم مرغ در هفته سوم انتخاب مناسبی می باشد. ضمن اینکه کمپوت های مختلف باید در هفته سوم مصرف شوند، میوه ها را نیز در هفته سوم به صورت له شده میل کنید.

 • هفته چهارم

در هفته چهارم، می توانید مواد غذایی نظیر ماهی، مرغ آب پز، پوره سیب زمینی و … را مصرف کنید. توجه کنید ، که مواد جامد را به تدریج به غذاهایتان بیفزایید و هرگز مواد غذایی چرب و قندی را میل نکنید و می توانید در صورت اجازه پزشک ، میوه ها را بدون له شدن مصرف کنید.

 • هفته پنجم

در هفته پنجم، می توانید سایر غذاها را مصرف کنید، البته غذاها باید بدون چربی و بدون قند باشند، تا دوباره باعث چاقی در شما نشوند. همچنین میزان غذا باید کم باشد و تا حد امکان از غذاهایی مانند برنج که به معده شما فشار زیادی وارد می کند وجز غذاهای چاق کننده است، مصرف نکنید، غذاهایی را که قبلا مصرف می کردید، یک روز در میان میل کنید و هر روز غذای سنگین، وارد معده خود نکنید، ضمن اینکه غذاهایی که سبب یبوست یا اسهال می شوند را، مصرف نکنید.

هفته پنجم
هفته پنجم

توجه داشته باشید، که این برنامه غذایی فقط یک نمونه است و شما باید برنامه غذایی خود را با نظر پزشک تنظیم کنید، چرا که شرایط هر بیمار با بیمار دیگری فرق می کند و قطعا پزشک شما بهترین تصمیم را برای شما خواهد گرفت.

نکته دیگر این موضوع است، که نباید رژیم غذایی خود را ترک کنید ، چرا که اگر رژیم غذایی را ترک کنید یا رژیم غذایی اصولی نداشته باشید و به سبک قبل از عمل مواد غذایی میل کنید، احتمال اینکه به وزن قبلی خود بازگردید، وجود دارد . بنابراین هیچ موقع رژیم غذایی را ترک نکنید.

مقاله جنجالی قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو را مطالعه کنید.

 

در هر مرحله عمل اسلیو معده ، چه ورزش هایی را باید انجام داد؟

می توانید با انجام ورزش قبل از عمل اسلیو ، خود را برای این عمل آماده کنید و پس از عمل اسلیو نیز، علاوه بر حفظ سلامتی، ماندگاری این عمل را دائمی خواهید کرد، در ادامه به ورزش هایی که قبل و بعد از عمل اسلیو باید انجام دهید، اشاره خواهیم کرد:

 

 • قبل از عمل اسلیو معده

هر چقدر قبل از عمل اسلیو چربی کمتری داشته باشید، عمل شما راحت تر خواهد بود و بیشتر جراح ها بر این اعتقادند، که بیمار بهتر است، کمی وزن خود را کم کند و سپس برای عمل اسلیو معده اقدام کند

تمرین ورزشی که بسیار برای کاهش وزن مناسب است ،تمرینات هوازی هستند، در ورزشی مانند ایروبیک، انواع تمرین های هوازی انجام می شود و شما بهتر است، تمرین های هوازی را انجام دهید. انجام تمرین هوازی علاوه بر کاهش وزن ، به شما نشاط و انرژی بسیاری می بخشد و برای قلب نیز بسیار مفید است.

 • بعد از عمل اسلیو معده

بهتر است بعد از عمل اسلیو معده، از پزشک خود یک برنامه ورزشی دریافت کنید و طبق تجربیات پزشک ، اقدام به تمرینات ورزشی کنید. توجه کنید که نباید ورزش های سنگین انجام دهید

چرا که انجام حرکات سنگین ورزشی به معده شما فشار زیادی وارد می کند و ممکن است، باعث باز شدن بخیه ها شود، بنابراین تا یک ماه پس از عمل سعی کنید، ورزشی خاصی انجام ندهید و در این مدت ورزش ها را به آرامی و به صورت کششی انجام دهید.

سعی کنید یک ماه پس از عمل ، به روزمرگی های خود برسید و پس از خوب شدن زخم هایتان و پایان دوران نقاهت، ورزش را شروع کنید و هرگز آن را ترک نکنید، بعد از اینکه به بهبودی رسیدید، ورزش هایی مانند ایروبیک، شنا، دوچرخه سواری، پیاده روی و … را انجام دهید.

آیا احتمال گشاد شدن معده پس از عمل اسلیو معده، وجود دارد؟

خیر. پس از عمل اسلیو معده شاهد گشادی در معده نخواهید بود، البته اگر شما به نکات پزشک پس از عمل اسلیو اهمیتی ندهید و همینطور تغذیه خود را تغییر ندهید ، احتمال گشادی معده وجود دارد، ولی از آنجایی که وزن بسیاری از شما در این عمل کم می شود، گشادی معده در صورت رعایت نشدن نکات پس از عمل نیز ناچیز است.

البته شما سعی کنید، برای اینکه نتیجه عمل شما موفقیت آمیزتر باشد، به تغذیه خود توجه کرده و ورزش را به صورت مداوم انجام دهید و آن را به یکی از عادت های خود، تبدیل کنید.

سپاس بابت زمانی که برای مطالعه مقاله علائم نشتی در اسلیو گذاشتید، امیدوارم مطالبی که ذکر شد مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

در پایان بهتر است، مقاله هزینه عمل اسلیو با بیمه سلامت را مطالعه کنید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید