بهترین پروتئین برای لاغری

بهترین پروتئین برای لاغری

فهرست مطالب

در این مقاله از مرکز درمان چاقی تهران، سعی داریم درمورد بهترین پروتئین برای لاغری اطلاعات جامع و کاملی را ارائه کنیم.

زمانی که قصد لاغری دارید، داشتن یک برنامه رژیم غذایی مملو از پروتئین اثر مفید و قدرتمندی را میتواند به دنبال داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین پروتئین برای لاغری می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

اثربخشی فوق دربردارنده تقلیل میزان هورمون ghrelin (گرسنگی) و یا اشتها، حس سیری مضاعف و همینطور بالا بردن میزان کالری که در طی روز از دست میدهید میشود.

مقدمه

بهترین پروتئین برای لاغری
بهترین پروتئین برای لاغری

با توجه به اینکه جهت تقویت پروتئین دریافتی گزینش های بسیاری وجود دارد، یافتن مناسب ترین نوع پروتئین جهت لاغری و یا از دست دادن وزن امری سخت و دشوار است.

اینفوگرافیک بهترین پروتئین برای لاغری

اینفوگرافیک بهترین پروتئین برای لاغری
اینفوگرافیک بهترین پروتئین برای لاغری

به همین منظور در ادامه به بازبینی انواع پروتئین و همینطور چگونگی تاثیر آن بر روی لاغری بعد از جراحی چاقی مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

بهترین پروتئین برای لاغری پس از جراحی

تخم مرغ لوبیا کره بادام زمینی تیلاپیا سویا مرغ نخود فرنگی
گوشت بره گوشت گاو پنیر کم چرب توفو ماهی تن ماهی سالمون بوقلمون

 

تاثیر پروتئین بر روی کاهش وزن به چه صورت است توضیح دهید؟

بهترین پروتئین برای لاغری را نام ببرید؟

چه مواد مغذی در رژیم پروتئین وجود دارند؟

انواع جراحی های چاقی را با ذکر مزایای آن شرح دهید؟

آیا مصرف پروتئین بعد از جراحی چاقی ضروری است؟

 

برنامه رژیم غذایی مملو از پروتئین

اغلب چنین رژیم های غذایی از بهترین منابع پروتئینی تشکیل شده اند، ولیکن در آنها مقداری چربی و کربوهیدرات ها قرار دارد.

تحقیقات پزشکی انجام شده حاکی از آن است که رژیم های غذایی که مملو از Protein هستند می توانند برای تقویت رشد ماهیچه ی، بهبود هاضمه و سلامت قلب اثرات مثبتی را به دنبال داشته باشد اما لازم به توضیح است که ممکن است این برنامه های غذایی بتواند برای حذف بافت های چربی موثر باشد

اما انجام جراحی های چاقی تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص می تواند اثرات پایدارتر و دائمی تری را به همراه داشته باشد. پیش از اینکه به دنبال یک رژیم غذایی با بیشترین پروتئین باشید نیاز است که نخست تاثیر درشت مغذی های فوق را بر روی بدن خود بدانید.

بطور مثال در صورتی که مایلید کاهش وزن داشته باشید می توانید در کنار یکی از مناسب ترین جراحی های لاغری با بالا بردن میزان پروتئین مصرفی بر اساس کالری مورد نیاز در هر وعده بایستی میزان فعالیت های بدنی خود را به منظور اثربخشی بیشتر بالا ببرید، به این دلیل که مصرف پروتئین بیش از حد برای بدن مناسب نیست.

توصیه می کنیم، لیست غذاهای چاق کننده  و  رژیم غذایی پروتئین را مطالعه کنید و با آنها آشنا شوید.

آمینو اسیدها مواد تشکیل دهنده پروتئین ها هستند

آمینو اسیدها مواد تشکیل دهنده پروتئین ها هستند که به عنوان مصالح اصلی موجود در بدن شناخته میشوند. گفتنی است همواره پروتئین ها در حال خرد شدن و یا سنتز شدن از سوی بدن هستند.

باید بدانید با پیروی از بهترین پروتئین برای لاغری در واقع شما به بدن خود پروتئین اضافه وارد می کنید تا با آنها واکنش و جایگزین کالری روزانه شوند که به طور معمول به روش کربوهیدرات ها دریافت می شود و درصد اینکه به چربی تبدیل شود بسیار است.

اشخاصی که مایل به تقویت رشد عضلانی و یا ریکاوری و بازسازی ماهیچه ها هستند، این برنامه غذایی یکی از مهمترین موارد به شمار می آید.

در ادامه بهترین پروتئین برای لاغری بهتر است متذکر شویم که:

احساس سیری طولانی مدت

همانطور که بیان کردیم مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین خاصیت سیر کننده ی بسیار دارد به عبارتی شما بعد از جراحی چاقی با مصرف مناسب آن در هر وعده میتوانید زمان بیشتری را سیر بمانید و این امر سبب می گردد که شما کاهش وزن بیشتری را تجربه کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم جراحی چاقی دکتر سلیمی و بهترین زمان مصرف پروتئین وی دیدن کنید.

تقلیل هوس های غذایی

یکی دیگر از فوایدی که این رژیم غذایی در پی دارد مانع از مصرف میان وعده های غذایی پرکالری و همینطور هوس های غذایی در طی روز میشود.

تقلیل هوس های غذایی
تقلیل هوس های غذایی

بالا بردن کالری سوزی

مصرف بسیار پروتئین حاکی از آن است که اثر گرمایی بالایی را در فرد به دنبال دارد. به بیان دیگر مقدار کالری سوزی با مصرف پروتئین میتواند در طی روز بین هشتاد تا صد کالری افزایش پیدا کند.

تغییر هورمون ها

مطالعات پزشکی انجام شده بیانگر این است که مصرف بسیار این نوع از رژیم های غذایی بر روی میزان هورمون گرلین اثر گذاشته و آن را تا حد بسیار تقلیل میدهد و از جهت دیگر میتواند کاهش دهنده هورمون های اشتها باشد.

منابع پروتئینی بسیاری وجود دارد که همین امر سبب گردیده پیروی از یک برنامه غذایی مملو از پروتئین برای شما رژیم گیرندگان عزیز امری ساده باشد.

تغییر هورمون ها
تغییر هورمون ها

مواد مغذی موجود در رژیم پروتئین

به منظور اینکه بهترین پروتئین برای لاغری را در رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی انتخاب کنید بایستی طبق نظر متخصص تغذیه از مواد مغذی که در زیر متذکر می شویم در برنامه غذایی خود استفاده کنید.

کلسیم:

باید بدانید که پنیر، ماست و شیر دارای کلسیم هستند که به سلامت قلب و بهبود ماهیچه ها کمک بسیار می کنند. مصرف لبنیات کم چرب و یا فاقد چربی بعد از جراحی سبب می گردد که شما در طی روز کمترین کالری را دریافت کنید.

فیبر:

دقت داشته باشید که اغلب رژیم های غذایی حاوی پروتئین، استفاده از غلات را تا حد بسیار کاهش میدهند، لذا، بهتر است با ارزش ترین غلات را مصرف کنید.

پرهیز از ماکارونی و نان های ساده را فراموش نکنید و بیشتر نوع سبوس دار آن را در وعده های غذایی میل کنید. نوع سبوس دار این گروه از مواد غذایی مملو از فیبر است که محدودیت های موجود در این نوع از برنامه های رژیم غذایی را جبران میکند.

آنتی اکسیدان:

بایستی اطمینان پیدا کنید که در این رژیم شما از تمامی سبزیجات و یا میوه ها استفاده می کنید. این گروه از مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان های قوی هستند که در اغلب مواد غذایی موجود نیستند.

گفتنی است اشخاصی که در برنامه غذایی خود سبزیجات و میوه های متنوع را مصرف می کنند، کمتر در ریسک ابتلا به سرطان ها قرار می گیرند.

در انتها بایستی متذکر شویم که شما حتی با مصرف بهترین پروتئین برای لاغری در طولانی مدت ممکن است با مشکلاتی همراه شوید،

زیرا رژیم های غذایی که از فیبر پایین و همینطور چربیهای اشباع بالا نظیر اغلب رژیم های غذایی پروتئینی تشکیل شده اند شاید به تدریج علاوه بر افزایش ریسک مشکلات قلبی عروقی سبب افزایش کلسترول خون و یا سکته در فرد شود.

تحقیقات پزشکی صورت گرفته بیانگر این است که افرادی که برای لاغری و یا از دست دادن وزن از این رژیم غذایی استفاده می کنند به احتمال بسیار با اختلالات کلیوی و یا پوکی استخوان مواجه میشوند به همین دلیل توصیه ما به شما عزیزانی که در پی بهترین شیوه لاغری پایدار و دائمی هستید انجام جراحی چاقی است.

انواع جراحی های چاقی

در این بخش از مقاله بهترین پروتئین برای لاغری قصد داریم به انواع جراحی های لاغری بپردازیم. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی عمل های لاغری متعددی بر روی معده به منظور رسیدن به وزن طبیعی انجام میشود.

بای پس معده به روش (Roux-en-Y) از جمله جراحی های چاقی است که منجر به کوچک کردن معده و همینطور ایجاد نوار معده قابل تنظیم به منظور دستیابی به بهترین عملکرد در کاهش وزن برای بیماران واجد شرایط انجام میشود.

لازم به توضیح است که تمامی این متدهای جراحی در کنار مزایای بسیاری که به همراه دارند راهکاری سریع و در عین حال ساده جهت حذف بافت های چربی انباشته در بدن به شمار نمی آیند.

بلکه طبق نظر دکتر سلیمی متخصص جراحی چاقی و متابولیک، نیاز است تا شما از تمرینات فیزیکی مناسب و همینطور یک رژیم غذایی مفید و استاندارد در کنار تمامی این متدهای چاقی استفاده کنید. دقت داشته باشید که جراحی چاقی تنها ابزاری است که میتواند به پروسه لاغری شما کمک بسیار کند.

اغلب جراحی های چاقی مانند Bypass و Gastrectomy Sleeve تغییراتی را در ساختار معده شما بوجود می آورد

اغلب جراحی های چاقی مانند Bypass و Gastrectomy Sleeve تغییراتی را در ساختار معده شما بوجود می آورد. به این ترتیب شما با اندکی اضافه وزن نمی توانید به دلخواه یکی از شیوه های کاهش وزن را انتخاب کنید بلکه بایستی تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص مناسب ترین و اثرگذارترین روش را برگزینید.

به منظور اینکه واجد شرایط انجام جراحی چاقی باشید بایستی بی ام ای یا همان شاخص توده بدنی شما بالغ بر سی و پنج الی چهل کیلوگرم باشد یا به عبارتی شما به چاقی مفرط مبتلا باشید.

همچنین از اختلالات مزمن مرتبط به اضافه وزن بالا مانند پرفشاری، دیابت نوع دو، اپنه خواب، مشکلات قلبی عروقی، سکته و یا بیش از ده بیماری دیگر که ناشی از ابتلا به این عارضه ممکن است در شما ایجاد شود رنج می برید.

در انتها بایستی خاطر نشان شویم که شاید با بهترین پروتئین برای لاغری بتوانید موارد ذکر شده را تا حدی کنترل کنید اما انجام جراحی لاغری به مراتب تاثیر گذارتر خواهد بود بطوریکه تحقیقات پزشکی نشان میدهد برخی از مشکلات مانند دیابت دیگر نیاز به مصرف دارو ندارد.

برای اطلاعات بیشتر، سریعترین راه درمان دیابت و درمان دیابت بارداری با انسولین را مطالعه کنید.

جراحی چاقی- بای پس معده

سالها است که اغلب جراحان چاقی انجام عمل Bypass از طریق (Roux-en-Y) را گزینه مناسبی برای بیماران مبتلا به اضافه وزن بالا معرفی می کنند.

این تکنیک جراحی از متداول ترین عمل های است که راندمان مثبتی بر روی مشکلات مربوط به اضافه وزن بالا و یا معالجه چاقی مفرط به همراه دارد. شما با بهره مندی از این روش می توانید تغییرات دائمی را در روده و همینطور معده خود ایجاد کنید.

البته بایستی دقت داشته باشید که شما جهت انجام این جراحی بایستی طبق ارزیابی ها و نظر جراح چاقی واجد شرایط این متد جراحی باشید.

در اولین اقدام جهت انجام عمل بای پس، جراح چاقی بخش بسیاری از ظرفیت معده را حذف میکند و تنها در بخش فوقانی معده کیسه ی کوچکی را جهت ذخیره مواد غذایی ایجاد می کنند. کیسه فوق ظرفیت محدودی دارد در نهایت شما با مصرف مقدار اندکی از مواد غذایی احساس سیری خواهید کرد.

بعد از ان جراح متخصص اقدام به حذف بخش نخست دوازدهه (روده کوچک) میکند و به کیسه جدید ایجاد شده مابقی روده را وصل میکند تا بدینوسیله اجازه عبور به مواد غذایی داده شود.

در این روش جراحی قسمتی از روده و بخش بیشتری از معده بای پس میشود. در پایان آنزیم های گوارشی به همراه اسیدهای معده با مواد غذایی دریافتی از طریق معده ی جدید و نخستین بخش دوازدهه ترکیب میشوند.

جراحی چاقی- بای پس معده
جراحی چاقی- بای پس معده

افراد کاندیدای جراحی بای پس معده

اشخاصی واجد شرایط این عمل جراحی هستند که دارای BMI بالغ بر چهل کیلوگرم و یا به عبارتی با چاقی مرضی مواجه هستند.

گروه دیگر افرادی هستند که بی ام ای آنها بین سی و پنج تا چهل کیلو گرم است و در اثر ابتلا به اضافه وزن بالا با مشکلاتی من جمله آپنه خواب شدید، دیابت نوع دو و یا پرفشاری مبتلا هستند.

البته در بعضی موارد چنانچه شاخص توده بدنی شخص بین (30-34 kg) باشد و به یکی از اختلالات جدی مربوط به اضافه وزن بالا دچار شده باشد، واجد شرایط مناسبی جهت بعضی از شیوه های عمل های لاغری تحت نظر جراح چاقی هستند.

بایستی متذکر شویم که این تکنیک جراحی جهت تمامی اشخاصی که با بی ام ای شدید همراه هستند گزینه مناسبی در نظر گرفته نمی شود.

افراد کاندیدای جراحی بای پس معده
افراد کاندیدای جراحی بای پس معده

به منظور اینکه شخصی جهت انجام این روش کاندیدای مناسبی باشد بایستی تمامی مراحل پزشکی را با موفقیت دنبال کند. ممکن است روند غربالگری بسیاری پیش از انجام جراحی بر روی شخص انجام شود.

علاوه براین بایستی تغییرات دائمی جهت برخورداری از شیوه زندگی سالم را انجام دهید. شاید از وی خواسته شود تا در طرح های طولانی مدت Follow up نیز شرکت کنید که مشتمل بر شرایط، رفتار، تغذیه و یا کنترل بر روی تغذیه شما است.

مصرف پروتئین پس از جراحی چاقی

همانطور که بیان کردیم پروتئین ساختاری مهم در بیشتر قسمت های ضروری بدن است. به همین منظور جهت سالم ماندن بایستی شما در طی روز بر اساس کالری مورد نیاز روزانه خود پروتئین مصرف کنید.

عدم دریافت کافی پروتئین سبب بروز انواع اختلالات متعدد در بدن میشود. پس از جراحی چاقی، تنوع تغذیه و همینطور مقدار غذا دریافتی شما تا حد بسیاری کاهش می یابد.

لذا، بایستی تا حد ممکن در هر وعده مواد غذایی استفاده کنید که دربردارنده بیشتر مواد مغذی نظیر پروتئین ها باشد. به این علت که چنانچه مواد غذایی مصرفی شما فاقد از مواد مغذی باشد به احتمال بسیار شما با سوء جذب مواد مغذی مواجه می شوید.

به منظور اینکه بتوانید پس از جراحی چاقی اضافه بر افزایش سطح انرژی خود و حفظ بهبودی کامل از دوران بازیابی بهتری برخوردار باشید، مناسب ترین اقدام مصرف بهترین پروتئین برای لاغری است که بهتر است تحت نظر جراح معالج خود انجام شود.

مصرف پروتئین پس از جراحی چاقی
مصرف پروتئین پس از جراحی چاقی

دقت داشته باشید که استفاده از پروتئین پس از جراحی تا حد بسیار از ریزش مو پیشگیری میکند. از جمله پیامدهای کوتاه مدت و همینطور جزئی جراحی چاقی ریزش مو در بیماران تحت این عمل جراحی است که میتوان گفت امری طبیعی است، لذا، یکی از شیوه های مقابله با این مشکل مصرف بهترین گروه های غذایی حاوی پروتئین است.

در مجموع، این گروه از بیماران جهت فراهم کردن پروتئین پس از جراحی بایستی در طی روز حداقل بین

(60-80g) پروتئین مصرف کنند. همچنین شاید به بعضی از بیماران با توجه به موقعیت فعلی بدنشان توصیه شود تا نود گرم پروتئین در طی روز بر مبنای پارامترهای ویژه دریافت کنند.

بهترین منابع پروتئینی

دکتر مهدی سلیمی متخصص جراحی چاقی و متابولیک به کلیه بیمارانی که به منظور رسیدن به وزن طبیعی تحت جراحی چاقی قرار می گیرند توصیه می کنند که از گروه های غذایی مملو از پروتئین در برنامه رژیم غذایی خود که فاقد از کلسترول و چربی اشباع هستند استفاده کنند. شما جهت فراهم کردن بهترین پروتئین برای لاغری پس از جراحی میتوانید از مواد غذایی من جمله:

1)    تخم مرغ 2) گوشت بره 3) لوبیا 4) گوشت گاو 5) کره بادام زمینی 6) پنیر کم چرب 7) تیلاپیا 8) توفو 9) سویا 10) ماهی تن 11) مرغ 12) ماهی سالمون 13) نخود فرنگی 14) بوقلمون

استفاده کنید. بهتر است مواد غذایی را به منظور دریافت بهترین پروتئین کاملاً بجوید تا مشکلی برای دستگاه گوارش شما بوجود نیاید. لذا، نخست غذا را بجوید و سپس آن را ببلعید.

بهترین منابع پروتئینی
بهترین منابع پروتئینی

شما جهت حفظ سلامتی بدن بایستی از سالم ترین گروه های غذایی در رژیم استاندارد و مفید خود استفاده کنید. اما به دلیل شرایط جدید معده شما پس از جراحی، توصیه اغلب متخصصین تغذیه به این گروه از بیماران این است که به همراه یک رژیم غذایی متعادل از مواد معدنی، ویتامین ها و یا پروتئین ها به میزان کافی استفاده کنید.

چنانچه بدن شما در دریافت و فراهم کردن پروتئین مورد نیاز بدن بی اثر باشد، ممکن است جراح چاقی پیشنهاد کند که جهت فقدان پروتئین پس از جراحی از مکمل های حاوی پروتئین استفاده کنید.

مزایای جراحی بای پس معده

از مهمترین مزایای این تکنیک جراحی میتوان به:

–       لاغری سریع و همینطور موقعیت جسمانی و بهبود سلامت جهت اشخاصی که با شاخص توده بدنی بالایی همراه هستند اشاره کرد.

–       میزان مواد غذایی دریافتی را تا حد بسیار کاهش میدهد و از ترشح هورمون گرلین که مهمترین دلیل اضافه وزن بالا است پیشگیری میکند.

–       برگشت اضافه وزن در این گروه از بیماران تحت عمل جراحی بای پس معده بسیار پایین است و همین موضوع سبب گردیده مهمترین مزیت جراحی فوق محسوب شود.

–       میزان متابولیسم بدن به علت از دست دادن وزن و لاغری افزایش می یابد.

–       در مقابل سایر جراحی های چاقی راندمان موثرتری را به همراه دارد و مهمترین شیوه معالجه دیابت نوع 2 شناخته میشود.

–       مصرف داروهای مرتبط به پیامدهای اضافه وزن بالا با رسیدن به وزن طبیعی تقلیل می یابد و شخص با پیروی از برنامه رژیم غذایی متعادل و تمرینات فیزیکی منظم میتواند در کوتاهترین زمان با کاهش وزن چشمگیری همراه شود.

–       مشکلات تنفسی و همینطور مفاصل مانند آپنه خواب با انجام این جراحی بتدریج در شخص از بین میرود و به علت دستیابی به تناسب اندام، شخص با افزایش حس اعتماد به نفس همراه خواهد شد.

تمامی مزایای ذکر شده از دلایلی است که دکتر سلیمی به اغلب مبتلایان به چاقی مرضی این روش درمانی را مناسب ترین و موثرترین متد جراحی معرفی می کنند که در کنار داشتن بهترین پروتئین برای لاغری تحت نظر متخصصین تغذیه می توانید کاهش وزن دائمی را تجربه کنید.

جراحی چاقی- اسلیو معده

یکی از موثرترین و بهترین شیوه ها جهت معالجه لاغری، انجام جراحی Sleeve Gastrectomy است. در این متد درمانی تقریباً هشتاد درصد از معده شخص بیمار که مهمترین عامل اضافه وزن وی بوده است حذف میشود و به این ترتیب میل به مصرف مواد غذایی تا حد بسیار در این بیماران تقلیل می یابد.

گاسترکتومی اسلیو از طریق لاپاراسکوپی و با ایجاد چندین شکاف در ناحیه شکم بیمار با ابعاد سه الی پنج اینچ ایجاد میشود تا با وارد کردن لاپاراسکوپ و دیگر ابزارهای مخصوص جراحی این جراحی با موفقیت بر روی بیمار انجام شود.

دقت داشته باشید که این جراحی که دکتر سلیمی جراح متخصص چاقی به اغلب مبتلایان به اضافه وزن بالا توصیه می کنند به عنوان یکی از روش های جراحی غیرقابل برگشت است که در طولانی مدت می توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

تحقیقات پزشکی انجام شده در این متد جراحی کوچک کردن معده حاکی از آن است که بعد از بیست و چهار ماه از جراحی فوق، بیمار پنجاه و پنج درصد از وزن اضافی خود را از دست میدهد که این موضوع بیانگر مزیت متد فوق در مقایسه با دیگر شیوه های جراحی چاقی است.

بطور کلی جراحی فوق سبب لاغری قابل توجه در شخص میشود و گزینه مناسبی برای افرادی است که دارای حداقل بی ام ای چهل کیلوگرم هستند. با برداشتن بخش بسیاری از معده، بخش باقیمانده بیشتر به آستین لباس و یا یک موز شباهت دارد.

جراحی چاقی- اسلیو معده
جراحی چاقی- اسلیو معده

مزیت های جراحی اسلیو معده

مزیت های گاسترکتومی اسلیو عبارتند از:

تقلیل اندازه معده و همینطور حس سیری مضاعف  یکی از مهمترین مزیت های جراحی کوچک کردن معده است.

در این روش دیگر نیازی نیست که اندازه روده کوچک کاهش، قطع و یا مجدداً اتصال یابد.

راندمان طبیعی معده بعد از جراحی و همینطور مصرف مواد غذایی کمتر بعد از جراحی به دلیل کاهش ظرفیت معده از بارزترین مزایای جراحی اسلیو به شمار می آید.

مزیت های جراحی اسلیو معده
مزیت های جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده به عنوان یکی از عمل های کمتر تهاجمی محسوب میشود

جراحی اسلیو معده به عنوان یکی از عمل های کمتر تهاجمی محسوب میشود که در پی آن شخص به نسبت جراحی Bypass پیامدهای کمتری را تجربه خواهد کرد.

با حذف بخش زیادی از هورمون گرسنگی (ghrelin) شخص زمان بیشتری را با حس سیری همراه است و در نهایت به تدریج با حذف بافت های چربی انباشته همراه خود شد.

در انتها بایستی خاطر نشان شویم که از لحاظ تکنیکی این متد جراحی ساده بوده و در کمتر از دو ساعت بر روی شخص بیمار انجام میشود.

جراحی اسلیو معده به عنوان یکی از عمل های کمتر تهاجمی محسوب میشود
جراحی اسلیو معده به عنوان یکی از عمل های کمتر تهاجمی محسوب میشود

البته طبق نظر دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیوسته جراحی فوق از مزیت های دیگری در معالجه دیگر اختلالات برخوردار است من جمله:

مبتلایان به نوع دو دیابت می توانند با انجام این جراحی از مزایای کوچک کردن معده بهره مند شوند. براساس مطالعات انجام شده، به شکل متوسط سی و نه درصد از دیابتی ها که جهت کنترل میزان گلوکز خون در طی روز دارو مصرف می کنند،

بعد از گذشت دوازده ماه از جراحی گاسترکتومی معده، دیگر احتیاجی به مصرف دارو ندارند و به دلیل مصرف مواد غذایی کم و استفاده از سالم ترین گروه های غذایی گلوکز خون آنها در سطح نرمال و طبیعی قرار می گیرد.

تقلیل نشانه مشکلات ناشی از اضافه وزن از دیگر مزیت های جراحی اسلیو معده است که در ادامه توضیحات کاملتری را بیان خواهیم کرد:

افرادی که با اختلالات قلبی عروقی همراه هستند، معمولاً میتوانند از طریق جراحی کوچک کردن معده، از مزایای که در زیر متذکر می شویم بهره مند شوند که عبارتند از:

–       هشتاد و پنج درصد از مبتلایان به عارضه کبد چرب غیرالکلی، بعد از لاغری از طریق جراحی گاسترکتومی معده، بهبودی کامل خود را پیدا می کنند.

–       افرادی که با آپنه خواب در اثر اضافه وزن بالا همراه هستند با انجام جراحی اسلیو معده مشکل آنها تا حد بسیار برطرف خواهد شد.

–       مهمترین مزیت این روش جراحی، بهبود بارداری در بانوان مبتلا به اضافه وزن بالا است. البته اگر مایلید پس از جراحی بارداری را تجربه کنید، بایستی این امر را به هجده ماه بعد از جراحی موکول کنید.

–       تقلیل نشانه های بی اختیاری ادرار یکی دیگر از مزایای جراحی اسلیو معده است.

اگر می خواهید به تمامی اهداف خود بعد از جراحی دست یابید و یا همراه با حفظ سلامتی به وزن طبیعی و ایده آل خود دست یابید بهتر است جراحی فوق را توسط حاذق ترین و باسابقه ترین جراح متخصص چاقی، دکتر مهدی سلیمی انجام دهید تا با رعایت از بهترین پروتئین برای لاغری بتوانید در کوتاهترین زمان به وزن طبیعی و نرمال خود دست یابید.

جراحی چاقی- بالن معده

دکتر سلیمی این متد جراحی را به عنوان یکی از ایمن ترین متدهای کاهش وزن معرفی می کنند، به این علت که در این تکنیک هیچ شکاف و یا جراحی بر روی شخص کاندیدای بالن گذاری معده انجام نمی شود.

در برخی مواد پزشک معالج فاقد از بیهوشی عمومی جراحی فوق را بر روی بیمار انجام می دهند. این روش جهت اشخاصی که با حداقل شاخص توده بدنی بین بیست و هفت تا سی و پنج کیلوگرم همراه هستند بهترین گزینه درمانی معرفی می شود.

بالون معده در مقایسه با جراحی اسلیو برگشت پذیر بوده و پس از گذشت شش الی دوازده ماه هنگامی که شخص به نتیجه قابل قبولی از انجام این جراحی دست پیدا کرد میتواند نسبت به خارج کردن ان توسط جراح معالج اقدام کند.

ولیکن چنانچه شخص نیاز به کاهش وزن بیشتری داشته باشد میتواند مجدداً این جراحی را تکرار کند.

در این متد از طریق یک لوله از مسیر دهان بادکنکی به داخل معده بیمار وارد میشود

در این متد از طریق یک لوله از مسیر دهان بادکنکی به داخل معده بیمار وارد میشود. آنگاه جهت کاهش مواد غذایی دریافتی جراح اقدام به پر کردن بادکنک با کمک مایع و یا هوا می کند.

در نهایت بخش اعظمی از معده که سبب افزایش وزن شما شده است از طریق بالن فوق پر میشود و در نتیجه شخص احساس پری مضاعف میکند و همین امر میتواند به از دست دادن وزن و همینطور دریافت کالری کمتر در طی روز به فرد کمک بسیار کند.

به عبارتی شما با انجام این جراحی فضای کمتری جهت دریافت مواد غذایی دارید و کاهش وزن را با پیروی از بهترین پروتئین برای لاغری میتوانید در دراز مدت تجربه کنید.

گفتنی است شما با رعایت کلیه دستورالعمل های پزشکی و داشتن یک رژیم غذایی متعادل در پی جراحی بالن معده می توانید تقلیل وزن ده الی سی کیلوگرمی را در یک بازه زمانی مشخص بدست آورید.

در این متد از طریق یک لوله از مسیر دهان بادکنکی به داخل معده بیمار وارد میشود
در این متد از طریق یک لوله از مسیر دهان بادکنکی به داخل معده بیمار وارد میشود

مزیت های جراحی چاقی بالن معده

–       به دلیل ساده بودن جراحی در کمترین بازه زمانی جراحی شما توسط حاذق ترین جراحان چاقی به پایان میرسد.

–       بیماران خاصی که با مشکلات پزشکی متعددی همراه هستند به منظور رسیدن به وزن طبیعی میتوانند از فواید این جراحی بهره مند شوند.

–       جهت اشخاصی که مایل نیستند تحت یکی از جراحی های چاقی قرار بگیرند، عمل بالن معده گزینه مطلوبی برای این افراد در نظر گرفته میشود.

–       این جراحی به نسبت دیگر جراحی های کاهش وزن هزینه کمتری را در بر میگیرد که این مورد یکی از مهمترین مزایای جراحی بالن معده محسوب میشود.

یکی از بارزترین مزایای این تکنیک جراحی در این است که چنانچه شما از انجام این جراحی احساس پشیمانی کنید می توانید نسبت به خارج کردن ان توسط جراح معالج اقدامات لازم را انجام دهید.

جراحی چاقی- باندینگ یا حلقه گذاری معده

شیوه فوق که از دیگر تکنیک های اثربخش جهت لاغری به مبتلایان به اضافه وزن بالا توصیه میشود بهتر است تحت نظر متخصص تغذیه از بهترین پروتئین برای لاغری استفاده شود.

در روش فوق از یک حلقه سیلیکونی قابل تنظیم استفاده میشود که بخش بالای معده را محدود میکند. جنس به کار برده شده در این شیء خارجی سبب می گردد که شخص مواد غذایی کمتری را در طی روز مصرف کند.

دقت داشته باشید که چنانچه خوردن این گروه از بیماران تداوم داشته باشد، ممکن است شخص با استفراغ همراه شود. در Gastric Band هورمون های که سبب زیاد شدن اشتها در فرد میشوند، مهار نخواهند شد.

این حلقه در اطراف بخش نخست معده کمی پایین تر از جایگاه پیوستن مری به معده قرار می گیرد و به منظور تنظیمات بعدی مخزنی در بخش تحتانی پوست دیوار شکم قرار میگیرد که بوسیله آب مقطر استریل تزریق از بیرون به بخش درونی مخزن فوق انجام میشود و در نهایت سبب تنگ تر شدن حلقه خواهد شد. در واقع این جراحی منجر به محدودتر شدن مواد غذایی دریافتی میشود.

جراحی چاقی- باندینگ یا حلقه گذاری معده
جراحی چاقی- باندینگ یا حلقه گذاری معده

از مزیت های جراحی باندینگ شکمی می توان به:

کوتاه بودن زمان جراحی در مقایسه با دیگر جراحی های چاقی استاندارد و همینطور کمترین مقدار دستکاری در مکانیزم گوارشی اشاره کرد.

به این ترتیب حس اعتماد به نفس در شما بعد از انجام این جراحی به علت از دست دادن وزن و رسیدن به وزن طبیعی و ایده آل به مراتب افزایش می یابد که این مورد می تواند یکی دیگر از مزایای جراحی چاقی فوق به شمار اید.

حال با توضیحات ارائه شده درباره جراحی Gastric Band ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که بازگشت اضافه وزن از طریق متد فوق به چه صورت است؟

دوام باند سیلیکونی بیست و چهار ماه است و این فرصت بهترین زمانی است که شخص با تغییر در شیوه زندگی و استفاده از بهترین پروتئین برای لاغری بتواند وزن قابل توجهی را از دست دهد.

از مزیت های جراحی باندینگ شکمی می توان به:
از مزیت های جراحی باندینگ شکمی می توان به:

شیوه فوق موقتی بوده و اغلب بیماران پس از خارج کردن این حلقه از معده ممکن است مجدداً با افزایش وزن مواجه شوند. به علت برگشت پذیر بودن باندینگ معده انجام این جراحی درکشورهای من جمله اروپا و امریکا در یکسال اخیر تا هجده درصد تقلیل یافته است.

دکتر سلیمی به بیمارانی که به مصرف شیرینی جات علاقه بسیاری دارند انجام این متد جراحی را به هیچ عنوان توصیه نمی کنند.

پژوهش های پزشکی بیانگر این است که این جراحی میل به مصرف شیرینی جات را تا حد بسیار در فرد افزایش میدهد زیرا مصرف مواد غذایی جامد برای این گروه از بیماران سخت تر است ولیکن عبور شکلات و بستنی از این باندینگ به آسانی انجام میشود.

جراحی چاقی- پلیکاسیون معده

پلیسه معده از دیگر جراحی های چاقی است که توسط جراحان فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته بر روی معده شخص بیمار جهت کاهش وزن و دستیابی به وزن طبیعی انجام میشود.

در فرایند جراحی فوق با محدود کردن ظرفیت معده به شیوه تا زدن و دوختن آنها به یکدیگر، از طریق سایر شیوه ها بخش بیشتری از حجم معده را کاهش میدهند.

همانطور که در بخش های قبلی بیان کردیم تقلیل ظرفیت معده، سبب کاهش مواد غذایی دریافتی و در نهایت از دست دادن وزن میشود.

در واقع جراحی پلیکاسیون از سایر شیوه های جراحی کم خطر تر است و مورد مهمی که در رابطه با این عمل جراحی لاغری بایستی متذکر شویم این است که روش فوق برگشت پذیر است.

لازم به توضیح است که پلیسه معده از طریق لاپاراسکوپی برای بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام میشود که تقریباً در حدود شصت دقیقه زمانبر است.

شیوه جراحی

با توجه به اینکه جراحی فوق به روش لاپاراسکوپی انجام میشود، جراح معالج جهت انجام پروسه جراحی بین سه الی پنج شکاف کوچک در نواحی مختلف شکم بیمار به منظور وارد کردن لاپاراسکوپ ایجاد می کند

و به وسیله دوربین مخصوص جراحی که در قسمت سر دستگاه قرار گرفته و متصل به مانیتور است، معده بیمار را مورد بررسی و ارزیابی بیشتر قرار میدهند. آنگاه بوسیله سایر ابزارهای پزشکی اقدام به تا زدن معده و بخیه ان می کنند تا معده جمع تر شود.

لذا، این امر سبب تقلیل ظرفیت معده تا حد بسیار میشود و با محدودتر شدن ظرفیت معده، شخص همچون گذشته دیگر توانایی مصرف بخش بیشتری از مواد غذایی را ندارد به این علت که حجم معده جدید تا حد بسیار تقلیل یافته است.

شیوه جراحی
شیوه جراحی

برعکس بیشتر جراحی های چاقی در شیوه فوق هیچ بخشی از معده شخص از بدن بیمار خارج نمیشود و حتی کمترین تغییرات هم بر روی دوازدهه ایجاد نمی شود.

مراقبت های لازم بعد از جراحی پلیسه معده

در مجموع می توان بیان کرد که هدف کلی و اساسی از انجام این متد جراحی چاقی، رسیدن به وزن طبیعی و نرمال است که شخص سالها آرزوی آن را داشته است.

لذا، بایستی بعد از جراحی به کلیه دستورالعمل های پزشکی و مراقبت های لازم بعد از آن دقت بسیار داشته باشید تا بتوانید به نتایج دلخواه و مورد قبول از انجام این جراحی دست یابید.

مراقبت های لازم بعد از جراحی پلیسه معده
مراقبت های لازم بعد از جراحی پلیسه معده

مهمترین الزامات بعد از جراحی پلیسه معده عبارتند از:

  •   رعایت کلیه دستورالعمل های پزشکی در خصوص مراقبت های بعد از آن یکی از مهمترین الزاماتی است که بیماران بایستی به آن پایبند باشند.
  •   پیروی از یک برنامه رژیم غذایی مناسب از سوی متخصص تغذیه که در آن بهترین پروتئین برای لاغری تنظیم شده است.
  •   بیماران تحت این عمل جراحی بایستی دقت داشته باشند که بعد از جراحی از انجام فعالیتهای ورزشی مخصوصاً تمرینات سنگین جداً بپرهیزند.
  •   شما بعد از گذشت سی روز از انجام جراحی زمانی که بهبودی کامل خود را بدست اوردید با اجازه جراح معالج می توانید به تمرینات فیزیکی سبک بپردازید.
  •   سعی کنید مواد غذایی را خیلی آهسته میل کنید.
  •   به دلیل تغییرات ایجاد شده در معده جدید به هیچ عنوان به همراه غذا آب میل کنید به این علت که به احتمال بسیار شاید شما با حالت تهوع مواجه شوید.
  •   از مصرف سیگار و یا دخانیات به مدت یک ماه بعد از جراحی بپرهیزید.

دکتر سلیمی به کلیه بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند متذکر می شوند که یکی از مهمترین مراقبت های بعد از جراحی پلیسه معده مصرف گروه های غذایی دربردارنده پروتئین است که بایستی بر اساس کالری مورد نیاز روزانه و طبق تجویز پزشک معالج مصرف شود.

جراحی چاقی- بای پس روده

جراحی کاهش وزن دیگری که در این بخش از مقاله قصد داریم توضیحاتی را در خصوص تاثیر و پایداری آن بر روی معده شما ارائه کنیم جراحی بای پس روده است.

بطور معمول شیوه فوق بعد از کوچک کردن معده برای معده شخص واجد شرایط این جراحی انجام میشود که در آن تقریباً ¾ دوازدهه (روده کوچک) حذف میشود که مشتمل بر قسمتی از روده کوچک و همینطور بخش پایانی دوازدهه است.

نگاه به علت اینکه جایگاه ترشح آنزیم صفرا و همچنین پانکراس در مجاور همدیگر قرار بگیرند، دو سر روده به یکدیگر وصل می شوند.

به این ترتیب آنزیم های فوق با هم مخلوط و در نهایت کمترین کالری جذب بدن شخص میشود. نکته حائز اهمیتی که در مورد این جراحی بایستی متذکر شویم این است که پیامدهای جراحی فوق متشمل بر فقدان مواد معدنی، ویتامین ها و سوء تغذیه است

به همین منظور توصیه میشود که بعد از جراحی تحت نظر مجرب ترین متخصصین تغذیه قرار بگیرید تا بهترین پروتئین برای لاغری در برنامه غذایی شما گنجانده شود.

علاوه بر این بعد از جراحی شخص نیازمند پیروی از یک برنامه رژیم غذایی سخت گیرانه و در عین حال پیگیری پیوسته ان به صورت منظم است.

جراحی چاقی- لیپوماتیک

پیکرتراشی نوعی از جراحی زیبایی لاغری جهت داشتن تناسب اندام و همینطور حذف بافت های چربی انباشته در ناحیه شکمی است.

این متد کاهش وزن سریع به شکل سرپایی و بدون اینکه جراح معالج جهت انجام فرایند جراحی به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشد در نواحی تحت درمان برای شخص بیمار انجام میشود.

براساس تجارب اشخاصی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، تقلیل سایز در دراز مدت استمرار دارد و همینطور سلولیت های پوستی هم با انجام این جراحی زیبایی از بین میرود.

در جراحی لیپوماتیک بخش اعظمی از بافت های چربی فاقد از خونریزی و درد از بدن استخراج میشوند. دوران بازیابی بعد از جراحی فوق با توجه به موقعیت شخص بیمار ممکن است بین سه تا هفت روز متغیر باشد.

در حقیقت Lipomatic نوع پیشرفته Liposuction است

در حقیقت Lipomatic نوع پیشرفته Liposuction است که پیامدهای آن را بر روی فرد به دنبال ندارد. گفتنی است اختلالات امپولی و یا صدمه شدید به بافت ها در جراحی زیبایی لاغری فوق وجود ندارد.

شیوه انجام این متد درمانی به این گونه است که جراح متخصص با کمک دستگاه های تخصصی و مدرن، بافت های چربی موجود در بخش تحتانی پوست را خرد و بدینوسیله چربیها را تخلیه میکند.

در اندام های که به ایجاد برش در ناحیه شکم نیاز است معمولاً جراح بی حسی موضعی بکار می برد تا از این طریق در هنگام انجام جراحی شخص هیچ دردی را احساس نکند.

طبق نظر دکتر سلیمی جراحی لیپوماتیک جهت اشخاصی که در سایر اندام های خود با چربی موضعی همراه هستند گزینه مناسبی در نظر گرفته میشود.

در حقیقت Lipomatic نوع پیشرفته Liposuction است
در حقیقت Lipomatic نوع پیشرفته Liposuction است

مراقبت های پس از Lipomatic

دکتر سلیمی جراح چاقی و متابولیک جهت تسریع دوران نقاهت و روند بهبودی مراقبت ها و دستورالعمل های پزشکی را در کنار داشتن بهترین پروتئین برای لاغری به بیماران متذکر می شوند که شامل:

–       درصورتیکه بر اثر برش های ایجاد شده در نواحی مختلف بدن با احساس درد و ناراحتی همراه هستید، بایستی از مسکن های که جراح معالج جهت تسکین درد به شما تجویز کرده است در زمان مشخص مصرف کنید.

–       اگر با قرمزی و یا تورم تا هفت روز پس از جراحی لیپوماتیک مواجه شدید بهتر است این موضوع را با پزشک معالج خود در میان گذارید.

–       به منظور پیشگیری از عفونت بهتر است آنتی بیوتیک های تجویز شده را سر زمان معین خود مصرف و دوره آن را کامل کنید.

–       رژیم غذایی مطلوب و استراحت کافی بعد از جراحی به منظور تسریع در روند بهبودی داشته باشید.

–       دقت داشته باشید که حتماً از گن استفاده کنید.

–       ماساژ و همینطور پانسمان صحیح پس از جراحی فوق را فراموش نکنید.

–       به هیچ عنوان پس از جراحی فعالیت های سنگین را به منظور پیشگیری از پیامدهای بعد از لیپوماتیک انجام ندهید.

در انتها متذکر می شویم که جهت بهره مندی از مزایای بیشتر این تکنیک جراحی لاغری پیاده روی روزانه منظم و آرام را آغاز کنید.

جراحی چاقی- Abdominoplasty

چنانچه در ناحیه شکم از چربی بسیار و یا پوست اضافی برخوردار هستید و از طریق برنامه های رژیم غذایی سختگیرانه و یا با انجام تمرینات فیزیکی پیوسته نتوانسته اید مشکل وجود در اندام خود را که بر روی تناسب ظاهر

شما اثرات منفی را بدنبال داشته است از بین ببرید، انجام جراحی ابدومینوپلاستی گزینه مناسبی است که دکتر سلیمی به اغلب بیمارانی که با این معضل همراه هستند توصیه می کند.

در واقع شما با انجام جراحی فوق ماهیچه های دیواره شکمی را سفت تر و چربی و پوست مازاد را با بهره مندی از این متد پیشرفته حذف می کنید تا از این طریق شکمی تخت و صاف داشته باشید.

درخواست کنندگان انجام این روش جراحی بایستی از شرایطی که در زیر متذکر می شویم برخوردار باشند:

1)    وضعیت بهبود عمومی مناسب و همینطور داشتن وزن ثابت 2) نارضایتی از فرم شکم 3) انتظارات واقع گرایانه از عملکرد جراحی

و همینطور بانوانی که بارداری های مکرر داشته اند، می توانند از معالجه فوق به منظور تقلیل پوست اضافی و یا سفت کردن ماهیچه های شکم بهره مند شوند تا بعد از زایمان هم با شکمی تخت و صاف همراه باشند.

این تکنیک جراحی زیبایی لاغری گزینه مناسبی جهت اشخاصی است که زمانی دارای اضافه وزن بالا بوده اند و در پی رعایت از بهترین پروتئین برای لاغری به همراه مناسب ترین شیوه جراحی چاقی توانسته اند وزن قابل توجهی را از دست بدهند و هنوز با افتادگی و یا شل شدگی و حتی چربی مازاد در نواحی شکم همراه هستند،

بنابراین انجام این روش تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص پلاستیک میتواند به زیبایی تناسب اندام آنها کمک بسیار کند.

این جراحی به دو شکل جزئی و کامل بر روی بیمار انجام میشود و مهمترین موردی که بایستی در دوران بازیابی پس از جراحی به آن توجه بسیار داشته باشید رعایت دستورالعمل های پزشکی به منظور جلوگیری از لخته شدن خون است تا بتوانید با گذراندن این دوره نتایج قابل قبولی را در تناسب اندام خود بدست آورید.

نتیجه گیری

به منظور دستیابی به وزن طبیعی و همینطور تناسب اندام همه افراد در پی انجام مناسب ترین شیوه های جراحی چاقی هستند که در کنار داشتن فعالیتهای ورزشی منظم و همینطور پیروی از بهترین پروتئین برای لاغری بتواند به نتیجه قابل قبولی دست یابند.

به منظور یافتن مناسب ترین شیوه جهت دستیابی به وزن ایده آل و تناسب اندام نرمال نخست بایستی با مجرب ترین جراحان متخصص چاقی و همینطور متخصصین گوارش مشاوره های لازم را انجام دهید.

دکتر سلیمی جراح چاقی و متابولیک مناسب ترین و در عین حال بهترین شیوه جراحی چاقی، اصلاح شکل بدن و از دست دادن وزن به روش اصولی را به شما بیماران واجد شرایط Bariatric surgery توصیه می کنند.

در پایان صفحه کی با قرص زیره و لیمو لاغر شده را مشاهده کنید.

https://cutt.ly

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید