urea در آزمایش خون چیست

فهرست مطالب

اینکه urea در آزمایش خون چیست ممکن است این سوال ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده باشد و در تلاش باشند تا معنی اوره در آزمایش خون را بهتر تفسیر کنند و در رابطه با آن اطلاعات بهتری را درک کنند.

urea در آزمایش خون میزان اوره خون را اندازه گیری می کند که شاخصی از عملکرد کلیه و کبد می باشد.

ویدئوی urea در آزمایش خون چیست

اگر مبتلا به دیابت هستید یا احساس میکنید در معرض آن هستید با ما تماس بگیرید.

09120174510

urea در آزمایش خون چیست
urea در آزمایش خون چیست

تمامی تلاش ما بر این است که در ادامه این مقاله نحوه خواندن جواب آزمایش و چکاب کامل را شرح دهیم و از Urea و تفسیر آن بیشتر برای شما بگوییم. لازم به ذکر است بدانید برای این‌که تفسیر یک جواب آزمایش صورت بگیرد و به درستی انجام شود، لازم است یک پزشک با مهارت و با تخصص در این زمینه نتیجه آن را برای شما شرح بدهد.

هیچ شخصی جز پزشک مدنظر صلاحیت این‌که بتواند جواب آزمایش را برای اشخاص تشخیص بدهد و آن را تفسیر کند، ندارد و نباید به دیگران در این راستا اعتماد کرد.

ممکن است یکی از نکات مهم در جواب آزمایش شما نگرانی‌ هایی برای شما به وجود آورده باشد

اما ممکن است یکی از نکات مهم در جواب آزمایش شما نگرانی‌ هایی برای شما به وجود آورده باشد که لازم است در این رابطه اطلاعات بهتری کسب کنید تا هنگامی‌که نزد پزشک می ‌روید از جواب و تفسیر آزمایش خود شوکه نشوید و اطلاعات درست تری در رابطه با آن داشته باشید.

ممکن است یکی از نکات مهم در جواب آزمایش شما نگرانی‌ هایی برای شما به وجود آورده باشد
ممکن است یکی از نکات مهم در جواب آزمایش شما نگرانی‌ هایی برای شما به وجود آورده باشد

حال ممکن است شما ندانید که Urea چیست و به چه دلیل در جواب آزمایش مهم شمرده می ‌شود. حال برای این‌که درک بهتری از Urea در جواب آزمایش داشته باشید و بدانید urea در آزمایش خون چیست لازم است که به مطالعه این مقاله بپردازید تا اطلاعات دقیق و درستی که در این راستا برای شما تفسیر خواهیم کرد، بتواند سوالات ذهنی شما در راستای Urea  در آزمایش خون را برطرف کند .

در راستای تفسیر اوره در آزمایش خون دکتر سلیمی تبحر بسیاری دارد و به ‌عنوان بهترین دکتر به جهت درمان دیابت شناخته می ‌شود و می ‌تواند با راهکارهای مفید و مؤثری که در اختیار بیماران خود قرار می دهد، درمان آن‌ها را صورت بدهد.

urea در آزمایش خون چیست

urea در آزمایش خون، از مواد زائد بدن است که سبب شکسته شدن پروتئین ها در کبد تولید می شود.

پروتئین های مواد غذایی را تجزیه می کند و باعث ایجاد اوره می شود.

تفسیر urea در آزمایش خون

 1. مردان بزرگسال: بین ۸ تا ۲۴ mg/dl
 2. زنان بزرگسال: بین ۶ تا ۲۱ mg/dl
 3. کودکان یک تا هفت ساله: بین ۷ تا ۲۰ mg/dl
 4. نوزادان زیر یک سال: ۳ تا ۱۲ mg/dl

در ادامه این مطلب قصد داریم، به سوالات زیر پاسخ بدهیم:

Urea چیست؟

تست Urea چیست؟

معرفی تست نیتروژن اوره خون

دلایل انجام تست BUN یا آزمایش نیتروژن اوره چیست؟

شرایط قبل از آزمایش Urea به چه صورت می باشند؟

انتظارات لازم در حین انجام آزمایش نیتروژن اوره خون

عوارض آزمایش نیتروژن اوره خون

نتایج آزمایش نیتروژن اوره خون

معیار عملکرد نرمال کلیه ‌ها چیست؟

اوره چگونه در بدن تولید می‌گردد؟

عوامل مؤثر در راستای افزایش اوره خون کدام اند؟

اوره خون چگونه اندازه‌گیری می‌گردد؟

سطح نرمال اوره در خون

پایین بودن اوره در آزمایش خون

تفسیر اوره در آزمایش خون چیست؟

علائم اوره بالا در جواب آزمایش چیست؟

کراتینین در بدن چگونه تولید می گردد؟

چه عواملی سبب افزایش کراتینین خون می‌گردد؟

سطح نرمال کراتینین خون چه میزان در نظر گرفته شده است؟

نسبت اوره و کراتین خون

کلیرانس کراتینین چیست؟

راه ‌های درمان برای اوره خون بالا چیست؟

داروهای پایین آورنده اوره خون

نشانه های عملکرد نادرست کلیه ‌ها چیست؟

سوالات متداول در راستای urea در آزمایش خون چیست

چرا فقط پزشک معالج می‌تواند تفسیر جواب آزمایش را برعهده بگیرد؟

سخن پایانی

 

Urea چیست؟

برای این‌که بتوانیم سوال urea در آزمایش خون چیست پاسخ بدهیم نیاز است در ابتدا تعریف کلی از Urea برای شما داشته باشیم تا در این رابطه اطلاعات کثیری کسب کنید. یکی از مواد زائد در بدن با نام اوره شناخته می شود. هنگامی‌که پروتئین‌ ها در کبد شکسته می شوند و تولید می‌گردند، اوره شکل می گیرد.

لازم به ذکر است بدانید قابلیتی که کبد دارد این است که می‌ تواند پروتئین‌ های متعددی که در تمامی مواد غذایی وجود دارند و روزانه به بدن افراد می ‌رسند را تجزیه کند. حال با توجه به این‌که وظیفه اصلی کبد تجزیه کردن پروتئین ‌های موجود در انواع مواد غذایی می باشد، وقتی این اتفاق صورت می‌گیرد سبب به وجود آمدن اوره می‌گردد.

لازم به ذکر است بدانید هنگامی‌که سلامت کلیه‌ ها در نظر گرفته شود و آن‌ها سالم باشد، ماده زائد اوره از خون گرفته می ‌شود و می ‌تواند از طریق راه ادرار به بیرون از بدن هدایت شود و خارج گردد.

اگر شرایطی در بدن وجود داشته باشد که وظیفه کلیه‌ ها و یا کبد به درستی انجام نگیرد

حال اگر شرایطی در بدن وجود داشته باشد که وظیفه کلیه‌ ها و یا کبد به درستی انجام نگیرد و آن ‌ها نتوانند در حیطه وظایف خود عملکرد بهینه‌ای داشته باشند، این امر می‌ تواند میزان سطح اوره در خون را بالاتر ببرد و آن را افزایش بدهد.

نکته لازم به ذکر دیگر در راستای نحوه شکل دادن اوره به این شکل است که از طریق عنصرهای متعدد دیگر همانند اکسیژن، هیدروژن، کربن و ترکیب آن ‌ها با یکدیگر ماده اوره در بدن شکل می‌گیرد. سپس کبد توانایی این را دارد که تا در درون خون ماده را آزاد کند و در نهایت این سبب می‌ شود که اوره بتواند به کلیه‌ ها برسد.

در برخی مواقع آزمایشگاه برای این‌که بتواند میزان اوره خون از طریق تست نیتروژن اوره خون را تخمین بزند و از BUN را مورد استفاده قرار می دهد.

با توجه به عنوان کردن این‌که اوره چیست و تعریف کلی برای آن، دکتر سلیمی به ‌عنوان پزشکی که در امر درمان دیابت تبحر و مهارت خاصی دارد و می ‌تواند نتیجه اثربخش در آزمایش خون را برای شما تفسیر کند، شناخته می شود. پیشنهاد می‌کنیم برای این‌که بتوانید درمان دیابت خود را به بهترین روند ممکن پیش ببرید از تخصص ‌های دکتر سلیمی استفاده کنید.

اگر شرایطی در بدن وجود داشته باشد که وظیفه کلیه‌ ها و یا کبد به درستی انجام نگیرد
اگر شرایطی در بدن وجود داشته باشد که وظیفه کلیه‌ ها و یا کبد به درستی انجام نگیرد

تست Urea چیست؟

برای این که بتوانید درک کنید که urea در آزمایش خون چیست بهتر است بدانید یکی از ساده‌ترین و راحت‌ترین تست ‌هایی که به‌ عنوان تست خون و آزمایش BUN شناخته می شود، آزمایش اوره است.

این آزمایش قصد دارد تا به سادگی سلامت کلیه ‌ها و کبد را مورد هدف قرار بگیرد. وظیفه اصلی این تست این است که میزان دقیق اوره ای که در خون افراد وجود دارد را آشکار سازد.

پیشنهاد می کنیم از پست معنی blood urea در آزمایش خون دیدن کنید.

حال در ادامه در تلاشیم که برای شما در رابطه با این آزمایش بیشتر بگوییم و بگوییم که چگونه در بدن اوره می‌تواند دفع گردد.

 • Urea می‌ تواند از طریق جدا کردن و سوزاندن پروتئین مواد غذایی باعث تولید آمونیاک گردد.
 • حال با توجه به این‌که آمونیاک در بدن تولید می‌گردد، می ‌تواند با عناصر مهمی همانند هیدروژن، اکسیژن و کربن مخلوط شود و در نهایت مخلوط آن ‌ها عامل به وجود آمدن و تولید اوره می‌گردد که به نوعی به ‌عنوان یک ماده شیمیایی دفعی به حساب می‌آید.
 • حال هنگامی‌که اوره در بدن تولید می‌گردد، می‌ تواند از طریق شریان ها به رگ‌های خونی وارد شود و در نهایت به کلیه ‌ها برسد.
 • هنگامی‌که ک کلیه از سلامت کافی برخوردار باشد، می‌ تواند میزان خون افراد را از اوره جدا کند و سپس خون سالم و تمیز را به سیستم بدن برگرداند.
 • سپس اوره اضافی که در خون وجود دارد به همراه دیگر مواد اضافی بدن می ‌تواند از طریق ادرار دفع گردد و در بدن باقی نماند.

تست BUN قادر است تشخیص میزان اوره موجود در خون افراد را برعهده بگیرد

با توجه به ذکر کردن این موارد اگر بخواهیم بگوییم که اوره در آزمایش خون چیست، لازم است بگوییم تست BUN قادر است تشخیص میزان اوره موجود در خون افراد را برعهده بگیرد و در نهایت از طریق این تست می ‌توان متوجه شد که آیا فعالیت‌ های کلیه به ‌درستی صورت می‌گیرد یا این‌که فعالیت ‌ها و روند کلیه با مشکلاتی مواجه می باشد. به طور کلی جواب Urea  در آزمایشی خون چیست، می تواند این جمله باشد.

حال با در نظر گرفتن این موارد هنگامی‌که تفسیر و جواب آزمایش خود را به یک پزشک متخصص همانند دکتر سلیمی بسپارید، می ‌تواند تشخیص درستی از آن برای شما در نظر بگیرد و در درمان دیابت شما مؤثر واقع شود.

در حال حاضر شما درحال مطالعه مقاله urea در آزمایش خون چیست می باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله آزمایش BUN را مطالعه کنید.

معرفی تست نیتروژن اوره خون

با توجه به ذکر کردن اطلاعات بالا در رابطه با urea در آزمایش خون چیست برای شما صحبت . لازم به ذکر است بدانید هنگامی‌که آزمایش نیتروژن اوره خون یا همان BUN صورت می‌گیرد، با توجه به تفسیر درستی که دارد می ‌تواند جزئیات لازم و اطلاعات مربوط در رابطه با عملکرد مناسب کلیه ‌ها و کبد را عنوان کند. با توجه به این موضوع وظیفه اصلی آزمایش نیتروژن اوره خون این است تا بتواند اندازه گیری اوره موجود در خون را فراهم سازد.

با توجه به این‌که تست نیتروژن اوره خون می ‌تواند میزان بیش از حدی مقادیر طبیعی از اوره موجود در خون را نشان بدهد، این امر می ‌تواند نشانگر نامتناسب بودن عملکرد کلیه‌ ها باشد و یا این‌که نشان می ‌دهد که استفاده زیاد از پروتئین ‌ها میزان ناکافی مایعات و سیستم گردش خون دارای ضعف است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله معنی creatinine در آزمایش خون را مطالعه کنید.

اگر میزان نیتروژن اوره خون پایین‌تر از سطح میزان طبیعی باشد

با توجه به این مطلب اگر میزان نیتروژن اوره خون پایین‌تر از سطح میزان طبیعی حاصل گردد، این می ‌تواند نشانگر آسیب ‌های بیماری‌ های کبدی و یا سوءتغذیه در نظر گرفته شود.

در نظر داشته باشید که با توجه به تخصص ‌های دکتر سلیمی احتمالاً آزمایش نیتروژن اوره خون به عنوان اولین نشانه برای به وجود آمدن بیماری کبدی شناخته نمی شود.

به دلیل این‌که استفاده از این آزمایش به ‌عنوان یک تست به جهت تشخیص غربالگری برای بیماری کبد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و به‌ عنوان اولین نشانه بیماری کبدی نیست. با توجه به ذکر کردن این دسته از موارد استفاده از تست نیتروژن اوره خون بسیار مهم و حیاتی شمرده می شود.

اگر میزان نیتروژن اوره خون پایین‌تر از سطح میزان طبیعی باشد
اگر میزان نیتروژن اوره خون پایین‌تر از سطح میزان طبیعی باشد

درحال حاضر شما درحال مطالعه مقاله Urea  در آزمایش خون چیست، می باشید.

دلایل انجام تست BUN یا آزمایش نیتروژن اوره چیست؟

در راستای این‌که بخواهیم به urea در آزمایش خون چیست بپردازیم مهم‌ترین امر این است که علت ‌های مهم به جهت انجام تست BUN یا آزمایش نیتروژن اوره خون را بدانیم. برای درک بهتر این موضوع اطلاعاتی که می ‌تواند به ‌عنوان علت و دلیل مهمی برای انجام این تست در نظر گرفته شود، شامل موارد زیر می شود.

در برخی مواقع ممکن است هنگامی که به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک در راستای آسیب ‌های کلیوی شما مشکوک شود و تصور کند که ارزیابی کارکرد کلیه ‌ها به درستی صورت نمی‌گیرد.

در این مواقع پزشک مدنظر ترجیح می دهد که از انجام آزمایش نیتروژن اوره خون استفاده کند تا بتواند تشخیص درستی از عملکرد کلیه‌ ها را در نظر بگیرد.

در برخی مواقع ممکن است شخصی تحت درمان با همودیالیز یا دیالیز باشد که انجام این آزمایش در این مواقع می‌ تواند برای مشخص نمودن اثربخشی درمان موردنظر او صورت می‌گیرد و پزشک از این طریق می ‌تواند میزان روند درمان بیمار را بسنجد.

به غیر از در نظر گرفتن این موارد در برخی مواقع دیگر دکتر سلیمی صلاح می ‌داند برای این‌که از سلامتی کلیه‌ های شما آگاه شود و درمان خاص دیگری همانند درمان دیابت را برای شما در نظر بگیرد، از تست نیتروژن اوره خون استفاده ‌کند و از این طریق می تواند تشخیص درستی در رابطه با سلامت کلیه ‌های شما داشته باشد. سپس روند درمان دیابت را برای شما آغاز کند.

انجام تست BUN یا آزمایش نیتروژن خون

نکته حائز اهمیت دیگر برای انجام تست BUN یا آزمایش نیتروژن خون اطلاعات دقیق داشتن در راستای تأثیرات داروهای مخصوص افراد دیالیزی می باشد. هنگامی‌که پزشک بخواهد تشخیص دهد که آیا دستگاه ‌ها و دارو هایی که برای اشخاص دیالیزی مورد استفاده قرار داده شده‌اند، چه اثراتی بر روی بدن و کلیه‌ های او گذاشته است انجام این آزمایش می ‌تواند بسیار مؤثر و نتیجه‌بخش باشد.

در بسیاری از موارد دیگر دلیل گرفتن تست BUN یا آزمایش نیتروژن خون برای تشخیص سلامت کبد، سلامت کلیه‌ها، سنگ کلیه، تنگی عروق قلبی و دیگر موارد صورت گرفته می شود. البته در نظر داشته باشید این تست به ‌تنهایی قادر به تشخیص سلامت این موارد نمی ‌باشد و برای این امر پزشک معالج شما پیشنهاد می‌کند که از انواع تست ‌ها و آزمایش ‌های دیگر استفاده کنید تا نتیجه آن به‌ درستی صورت بگیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله 2hpp در آزمایش خون چیست؟ را مطالعه کنید.

انجام تست BUN یا آزمایش نیتروژن خون
انجام تست BUN یا آزمایش نیتروژن خون

نکته حائز اهمیت دیگری که در راستای گرفتن تست یا آزمایش نیتروژن اوره خون مؤثر واقع می‌ شود، این است که اگر قصد و نیت شما برای انجام این آزمایش تشخیص مشکلات کلیوی می باشد.

پزشک مدنظر لازم می ‌داند میزان اوره را بسنجد

پزشک مدنظر لازم می ‌داند به غیر از این‌که تست نیتروژن اوره خون را برای شما و در نظر بگیرد و میزان اوره را بسنجد، در نظر گرفتن میزان کراتینین موجود در خون نیز می ‌تواند تأثیرات مهمی بر روی سلامت کلیه ‌ها بگذارد.

با توجه به ذکر کردن این مطالب لازم است در رابطه با  کراتینین موجود در خون نیز اطلاعاتی برای شما داشته باشیم. یک نوع ماده شیمیایی دفعی دیگری در کلیه ‌ها وجود دارد که با نام کراتینین شناخته می شوند.

وظیفه اصلی کراتینین ها این است که ماده ‌های شیمیایی دفعی در بدن را از خون خارج کنند و بیرون برانند. حال اگر در شرایطی میزان کراتینین در بدن بالاتر از حد معمول باشد، این می‌ تواند یک نشانه مهم برای تشخیص مریضی کلیه‌ها باشد.

البته در نظر داشته باشید، شاید مقصود پزشک شما از در نظر گرفتن این تست تنها سلامت کلی بدن شما باشد و قصد دارد اطمینان بسیاری از سلامت شما داشته باشند.

مضطرب نشوید

پس اگر در برخی مواقع با آزمایش BUN مواجه شدید و نتیجه آن را در دست داشتید، نیازی به نگرانی نیست و نباید در این رابطه مضطرب شوید. به طور کلی انجام این آزمایش به جهت اندازه‌گیری میزان مواد اضافی در خون انجام می‌گیرد و بعد از این‌که این تست از شما گرفته شد، خون از فیلتر رد می‌شود و می ‌تواند میزان مواد موجود در آن را نشان بدهد.

با توجه به ذکر کردن این مطالب لازم به ذکر است بدانید که تشخیص اوره در آزمایش خون می ‌تواند نکته بسیار مهمی باشد که برای درمان دیابت مؤثر واقع شود. از همین طریق دکتر سلیمی اوره در آزمایش خون را مهم می‌شمرد و می‌تواند به ‌عنوان بهترین دکتر برای درمان دیابت شناخته شود و در بهترین حالت ممکن این درمان را برای شما صورت بدهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله معنی blood sugar در آزمایش خون را مطالعه کنید.

مضطرب نشوید
مضطرب نشوید

در حال حاضر شما در حال مطالعه مقاله urea در آزمایش خون چیست می باشید.

شرایط قبل از آزمایش Urea به چه صورت می باشند؟

لازم به ذکر است بدانید اگر قصد دارید که با توجه به تشخیص پزشک از آزمایش خون اوره استفاده کنید، لازم است شرایط آن را نیز بدانید. پزشکان توصیه می‌کنند اگر انجام این آزمایش فقط برای این است که بتوانید میزان نیتروژن اوره را انجام بدهید و آن را به دست بیاورید، قادر به این هستید که صبحانه کامل میل کنید.

نکته حائز اهمیت این است که قبل از انجام این آزمایش می توانید هر مواد خوراکی به جز الکل را استفاده کنید و هیچ مانعی برای استفاده از مواد خوراکی وجود ندارد. اما اگر قصد دارید به ‌غیر از استفاده از میزان نیتروژن دیگر اطلاعات مورد نیاز را از طریق آزمایش اوره به دست بیاورید، لازم است که برای این عملکرد ناشتا باشید و چیزی میل نکرده باشید.

با توجه به این‌که آزمایش خون نیتروژن به ‌عنوان یک آزمایش خونی متداول شناخته می‌ شود، به جهت این‌که بتوان نمونه‌های خونی آن مورد بررسی قرار بگیرد، هیچ محدودیتی از لحاظ آشامیدن و خوردن قبل از آزمایش وجود ندارد و فرد نیاز نیست که این موارد را رعایت کند.

اما به غیر از در نظر گرفتن این موارد لازم از ساعت مشخصی را ناشتا باشید و پزشک دستورالعمل لازم را برای شرایط قبل از انجام آزمایش اوره به شما اعلام خواهد کرد.

انتظارات لازم در حین انجام آزمایش نیتروژن اوره خون

ممکن است نیاز داشته باشید بدانید که در راستای انجام آزمایش نیتروژن اوره خون نیاز است، چه انتظاراتی داشته باشید. در راستای این موضوع یکی از اشخاصی که در تیم درمان فعالیت دارد به واسطه وارد کردن یک سوزن به داخل رگ وریدی بازو می‌ تواند نمونه خون موردنظر خود را برای انجام آزمایش نیتروژن اوره خون تهیه کنند.

سپس این نمونه خون برای این‌که بتواند مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد، به آزمایشگاه مدنظر فرستاده می‌ شود و بعد از آن هیچ محدودیتی برای شخص وجود ندارد و می‌ تواند فوراً به فعالیت‌ های روزانه خود بپردازد و زندگی خود را از سر بگیرد و منتظر جواب آزمایش بماند.

عوارض آزمایش نیتروژن اوره خون

ممکن است برخی از افراد نگران عوارض به وجود آمده بعد از انجام آزمایش باشند. در این راستا لازم است عنوان کنیم که به دلیل این‌که آزمایش بسیار عملکرد راحت و آسانی دارد، هیچ‌گونه مشکلی برای افراد رخ نخواهد داد.

تنها عاملی که برای افراد در راستای انجام این آزمایش صورت می‌گیرد، وارد کردن سوزن به رگ بازو می باشد که همانند دیگر آزمایش ‌های دیگر انجام می گیرد و نمونه‌برداری ‌های آن ‌ها به مرکز آزمایش فرستاده می شود. هیچ‌گونه محدودیت و عوارضی بعد از انجام این آزمایش برای افراد وجود نخواهد داشت.

عوارض آزمایش نیتروژن اوره خون
عوارض آزمایش نیتروژن اوره خون

در حال حاضر شما در حال مطالعه مقاله urea در آزمایش خون چیست می باشید.

نتایج آزمایش نیتروژن اوره خون

نکته حائز اهمیت دیگر در راستای انجام آزمایش اوره خون نتیجه حاصل شده آن می باشد که ممکن است برای برخی از افراد نگران‌کننده باشد.

به دلیل این‌که انجام این آزمایش از طریق میلی مول بر لیتر مورد اندازه‌گیری واقع می شود، نکته حائز اهمیت این است که اگر میزان تشخیص اوره موجود در بدن شما بین 5/2 الی 1/7 میلی مول در نظر گرفته شده است، این می ‌تواند یک سطح نرمال برای شما باشد و طبیعی است.

به دلیل این‌که میزان طبیعی نیتروژن اوره خون بین ۸ تا ۲۴ میلی مول شناخته شده است. برای مردان بزرگسال ۸۶ تا ۵۷ میلی مول و برای زنان بزرگسال ۱۴ تا ۵۰ میلی‌متر است.

توجه داشته باشید که میزان نیتروژن اوره خون می ‌تواند بر اساس سن افراد متغیر باشد و میزان در نظر گرفته ‌شده میزان نیتروژن اوره خون در نوزادان کمتر از افراد بالغ می ‌باشد.

تشخیص این‌که چه میزان اوره خون می ‌تواند برای بدن افراد در سنین متعدد مناسب باشد، از طریق تشخیص دکتر سلیمی که به ‌عنوان بهترین دکتر برای درمان دیابت شناخته می شود، ذکر می گردد. لازم به ذکر است بدانید که اندازه اوره در سنین کمتر پایین می ‌باشد و این می‌ تواند در طی عمر و بیشتر شدن سن آن‌ ها به مرور زمان بیشتر شود.

هنگامی‌که نیتروژن اوره خون افزایش می‌ یابد

با توجه به این‌که هنگامی‌که نیتروژن اوره خون افزایش می‌ یابد، می‌تواند عدم کارکرد مناسب کلیه ‌ها را نشان بدهد، اگر این میزان بالای ۵۰ میلی مول باشد نشان‌دهنده افزایش زیاد نیتروژن اوره خون می باشد.

یک نکته مهم دیگر در راستای این موضوع این است که بدانید در برخی مواقع میزان بالای نیتروژن اوره خون ناشی از انسداد مجاری ادراری، نارسایی قلبی یا خون‌ریزی دستگاه گوارش نیز در نظر گرفته می شود.

موارد دیگری همانند بی‌آبی بدن، شوک، سوختگی یا تب می ‌تواند بر روی سطح نیتروژن اوره خون اثربخش باشد. همین طور پزشکان توصیه می‌کنند در خیلی از موارد دارو های زیادی دیگری می ‌تواند زیاد شدن سطح نیتروژن اوره خون را به دنبال داشته باشد.

علی‌الخصوص اگر از دسته افرادی هستید که از رژیم غذایی غنی از پروتئین استفاده می‌کنید، این عملکرد می‌تواند افزایش نیتروژن اوره خون را به دنبال داشته باشد.

اگر میزان نیتروژن اوره خون افراد میزانی بالاتر یا پایین‌تر از سطح طبیعی آن باشد

حال نکته حائز اهمیت دیگر این است که اگر میزان نیتروژن اوره خون افراد میزانی بالاتر یا پایین‌تر از سطح طبیعی آن در نظر گرفته شود، ممکن است برای این‌که پزشک اطمینان حاصل کند و داروهای متعددی برای درمان دیابت شما ذکر کند، مجدداً آزمایش خون یا ادرار برای تشخیص نیتروژن اوره خون را تکرار کند.

اگر میزان نیتروژن اوره خون افراد میزانی بالاتر یا پایین‌تر از سطح طبیعی آن باشد
اگر میزان نیتروژن اوره خون افراد میزانی بالاتر یا پایین‌تر از سطح طبیعی آن باشد

دقت کنید چنانچه در راستای انجام آزمایش نیتروژن اوره خون صدمه های کلیوی مهم شمرده شوند، هر شرایطی که می ‌تواند نقش مؤثری بر روی این صدمه ها داشته باشد، باید کنترل شود و مدیریت آن‌ ها مهم شمرده می شود.

علی‌الخصوص در راستای این امر کنترل فشار خون یک نکته مهم شمرده می‌شود و اغلب افراد برای این‌که بتوانند میزان نیتروژن اوره خون را کنترل کنند و فشار خون را نیز پایین بیاورد، از داروهای درمانی استفاده می کنند.

لازم به ذکر است بدانید که قابلیت برگشت‌ناپذیری آسیب ‌های کلیوی مهم شمرده می‌ شود. اما اگر درمان مناسب توسط پزشک حاذقی در این راستا صورت بگیرد، پیشگیری از آسیب ‌های بیشتر برای بیماران به وجود می‌آورد.

به طور کلی بهتر است بدانید هنگامی که میزان اوره در خون زیاد می شود، می ‌تواند نشان دهنده عدم سلامتی کلیه‌ ها بر اثر موارد زیر باشد:

 • انسداد مجرای ادراری
 • خون‌ریزی‌های گوارش
 • کمبود آب که در صورت ننوشیدن آب صورت می گیرد
 • تنگی عروق قلبی است
 • شوک عصبی
 • آنتی‌بیوتیک ‌ها
 • رژیم غذایی با پروتئین زیاد

لازم به ذکر است بدانید که دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک برای تشخیص اوره در آزمایش خون شناخته شده است و می ‌تواند از این طریق درمان دیابت را برای افراد به دنبال داشته باشد و سلامت آن‌ها را تضمین کند.

به طور کلی بهتر است بدانید هنگامی که میزان اوره در خون زیاد می شود، می ‌تواند نشان دهنده عدم سلامتی کلیه‌ ها بر اثر موارد زیر باشد:
به طور کلی بهتر است بدانید هنگامی که میزان اوره در خون زیاد می شود، می ‌تواند نشان دهنده عدم سلامتی کلیه‌ ها بر اثر موارد زیر باشد:

در حال حاضر شما در حال مطالعه مقاله Urea در آزمایش خون چیست، می باشید.

معیار عملکرد نرمال کلیه ‌ها چیست؟

در راستای این‌که موضوع urea در آزمایش خون چیست این‌که بدانیم معیار عملکرد نرمال کلیه ‌ها چه نقش عمده‌ای دارد و چه عواملی می ‌توانند بر روی آن تأثیر بگذارند.

مهم می باشد با توجه به این‌که اوره و کراتینین از دست فرآورده‌ های جانبی در بدن شناخته می شوند که می ‌توانند سبب سوخت‌ و ساز در بدن گردند و فقط از طریق کلیه ‌ها قابل به دفع شدن می باشند.

اگر در عملکرد کلیه ‌ها اختلالاتی صورت بگیرد، با توجه به میزان کراتینین و اوره نیز صورت می‌گیرد

به همین دلیل است که عملکرد نرمال کلیه‌ ها و به طور کلی سطح خون آن ‌ها از این طریق صورت گرفته می شود. در نظر داشته باشید اگر در عملکرد کلیه ‌ها اختلالاتی صورت بگیرد، با توجه به میزان کراتینین و اوره نیز صورت می‌گیرد و اگر عملکرد ضعیف کلیه ‌ها با توجه به تصفیه خون بیشتر شود این می ‌تواند سبب بیشتر شدن میزان غیرعادی اوره و کراتینین باشد و یک هشدار بسیار برای عملکرد ضعیف یا نارسایی کلیه به همراه داشته باشد.

حال در ادامه این مطلب در تلاشیم تا به بررسی چگونگی تولید اوره و کراتینین در بدن بپردازیم و در رابطه با مقادیر نرمال آن‌ ها در سن ‌های متعدد و عواملی همانند افزایش و یا کاهش آن‌ ها اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

در راستای ذکر کردن این موضوع برای این‌که بتوانید از درمان دیابت بهترین نتیجه را بگیرید دکتر سلیمی می تواند راهنمای مؤثری در این زمینه باشد و با استفاده از راهکارهای متعدد درمان دیابت را برای شما فراهم سازد.

اگر در عملکرد کلیه ‌ها اختلالاتی صورت بگیرد، با توجه به میزان کراتینین و اوره نیز صورت می‌گیرد
اگر در عملکرد کلیه ‌ها اختلالاتی صورت بگیرد، با توجه به میزان کراتینین و اوره نیز صورت می‌گیرد

شما در حال مطالعه مقاله urea در آزمایش خون چیست می باشید.

اوره چگونه در بدن تولید می‌گردد؟

برای اطلاعات بیشتر ممکن است سوال بسیاری از افراد این باشد که چگونه اوره می ‌تواند در بدن تولید شود. لازم به ذکر است بدانید که حدوداً ۹۹ درصد از اوره در بخش کبد انسان می تواند تولید گردد. مهم‌ترین منشأ اولیه‌ای که سبب تولید پروتئین موجود در سبب تولید اوره می ‌شود، پروتئینی است که در رژیم های غذائی وجود دارد و از طریق واحد های سازنده یعنی آمینواسید ها، پروتئین‌هایی که در غذاها وجود دارند در روده کوچک می‌ توانند تبدیل شوند و در نهایت جذب جریان خون گردند.

این یک موضوع طبیعی می باشد که هر چه که میزان مصرفی غذایی پروتئین شما در روز بیشتر باشد، میزان اوره تولید شده در کبد می‌ تواند بر روی آن تاثیر بگذارد و بر روی عملکرد آن اثربخشی بسیاری خواهد داشت.

برای در نظر گرفتن این عوامل لازم به ذکر است بدانید به دلیل این‌که اوره هنگامی‌که تولید می ‌شود، به ‌عنوان یک ماده زائد در کبد شناخته می شود لازم است که به واسطه جریان خون به کلیه ‌ها فرستاده شود.

در نهایت کلیه‌ای که سالم می باشد، می ‌تواند از طریق فیلتر خون لازم را بردارد و مواد زائد بدن را به واسطه ادرار دفع کند. این پروسه می ‌تواند در تولید شدن اوره در بدن نقش داشته باشد.

عوامل مؤثر در راستای افزایش اوره خون کدام اند؟

نکته حائز اهمیت دیگر این است که بدانید چه عواملی می ‌توانند در راستای افزایش اوره خون مؤثر واقع شوند و در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید. برای درک بهتر این موضوع و دادن اطلاعات بیشتر به شما لازم به ذکر است، بگوییم از مهم‌ترین پارامتر هایی که می‌ تواند در راستای کاهش افزایش اوره خون وجود داشته باشد، این است که کلیه بتواند میزان دفع اوره را کاهش بدهد.

عوامل دسته اول

هنگامی‌که دفع اوره از طریق کلیه‌ ها کاهش می‌یابد، این امر سبب اختلالات متعدد در بدن می شود. به طور کلی اختلالات خون‌رسانی به کلیه در بدن افراد صورت می‌گیرد و این امر می ‌تواند کاهش دفع اوره را به دنبال داشته باشد. این عملکرد در نهایت می ‌تواند سبب به وجود آمدن نارسایی حاد کلیوی گردد.

همین طور موارد دیگری همانند نارسایی قلب، اسهال شدید، کم آبی خون‌ریزی، شوک و دیگر موارد از عوامل کاهش دفع اوره به واسطه کلیه می‌باشند.

به غیر از در نظر گرفتن بیماری ‌هایی که در مطالب بالا برای شما ذکر کردیم، هنگامی که نارسایی مزمن کلیوی از طریق کاهش دفع اوره صورت می‌گیرد، بیماری ‌های متعدد دیگری همانند دیابت، فشار خون، عفونت کلیوی، بیماری‌های کیستیک، کلیوی و دیگر موارد صورت می‌گیرد و می ‌تواند سبب افزایش اوره خون گردد.

همین طور لازم به ذکر است بدانید در بسیاری از مواقع دیده شده که افزایش اوره در خون سبب انسداد در مسیر دفع ادرار شده است و در نهایت سبب سنگ حالب انسدادی، سنگ بزرگ کلیه، تنگی شدید محل اتصال حالب به کلیه، بزرگی پروستات، مثانه، نورولوژیک و دیگر موارد باشد.

عوامل دسته دوم

لازم به ذکر است بدانید که بخش دیگری از نقاط مهم باعث می ‌شود که افزایش اوره خون اتفاق بیفتد. مهم‌ترین عامل دیگر که به ‌عنوان عامل دوم برای افزایش اوره خون ذکر می شود، مصرف غذاهای پر پروتئین یا خون‌ریزی ‌های گوارشی ذکر می‌گردد.

با توجه به این موضوع مصرف بعضی از دارو های دیگر همانند تتراسیکلین ، کورتیکواستروییدها ، متوترکسات ، جنتامایسین وهمچنین آمیکاسین و دیگر موارد می ‌تواند سبب آسیب رساندن به کلیه شود و در نهایت عملکرد کلیه برای تجزیه خون و اوره صورت نمی‌گیرد و افزایش اوره خون را به دنبال خواهد داشت.

با در نظر گرفتن این عوامل نکته مهمی که برای دفع عبور لازم است به آن اشاره شود، سلامت کلیه‌ ها می باشد. به دلیل این‌که دفع اوره فقط و فقط از طریق کلیه‌ ها انجام می‌گیرد و همین کارکرد موجب می‌شود که میزان اوره خون به شکل غیرمستقیم سبب نرمال یا غیر طبیعی بودن فعالیت ‌های منحصر به ‌شخص کلیه ‌ها در نظر گرفته شود.

عوامل دسته دوم
عوامل دسته دوم

شما در حال مطالعه مقاله urea در آزمایش خون چیست می باشید.

اوره خون چگونه اندازه‌گیری می‌گردد؟

با در نظر گرفتن اندازه‌گیری ‌های اوره در استفاده از آزمایش خون و تشخیص اوره در آزمایش خون می ‌تواند میزان سطح نیتروژن اوره خون یا BUN را تشخیص داد.

در واقع هنگامی که این تست برای افراد در نظر گرفته می شود، میزان نیتروژن در خون می ‌تواند به‌ صورت دقیق محاسبه گردد که اگر این امر به صورت غیرطبیعی، پائین و یا بیش از حد بالا باشد، می ‌تواند بیانگر فعالیت های غیر طبیعی کلیه و در نهایت میزان اوره باشد.

هنگامی که قصد تشخیص اوره مدنظر را دارید لازم است میزان دقیق نیتروژن اوره خون در عدد ۲ ضرب گردد و این عدد می‌ تواند سطح نرمال برای هر فرد را به جهت میزان اوره خون مشخص کند.

سطح نرمال اوره در خون

برای این‌که بتوانید تشخیص دهید سطح نرمال اوره در خون چه میزان می ‌باشد، لازم به ذکر است بدانید مقدار طبیعی اوره در خون برای افرادی که بالغ می باشند، بین ۱۵ تا ۴۵ میلی‌گرم در دسی لیتر مشخص شده است.

سطح طبیعی اوره در خون برای کودکان بین ۱۰ تا ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر تعیین شده است.

همین طور میزان طبیعی اوره در خون برای اشخاصی که بالاتر از ۵۰ سال سن دارند، به ازای هر ۱۰ سال میزان اندکی اوره خون بالاتر می ‌رود و این عملکرد به این دلیل اتفاق می ‌افتد که در اثر افزایش سن عملکرد ذاتی کلیه ‌ها نیز کاهش می ‌یابد و این امر می ‌تواند در راستای اوره خون و میزان افزایش آن مؤثر واقع شود.

 • مردان بزرگسال: بین ۸ تا ۲۴ mg/dl
 • زنان بزرگسال: بین ۶ تا ۲۱ mg/dl
 • کودکان یک تا هفت ساله: بین ۷ تا ۲۰ mg/dl
 • نوزادان زیر یک سال: ۳ تا ۱۲ mg/dl

با توجه به ذکر کردن این دسته از عوامل و سطح نرمال اوره خون لازم به ذکر است بدانید که دکتر سلیمی در حیطه فعالیت خود بسیار تخصصی و با مهارت می باشد و از طریق تشخیص اوره خون می تواند بهترین درمان ‌ها را برای دیابت داشته باشد.

اشخاصی که از طریق افزایش اوره خون دچار مشکلاتی همچون دیابت شده‌اند، با مراجعه به دکتر سلیمی می ‌توانند بهترین درمان دیابت را داشته باشند.

پایین بودن اوره در آزمایش خون

اگر میزان اوره در آزمایش خون بیش از اندازه پایین باشد و اندازه نرمال و طبیعی نداشته باشد، می‌تواند یکی از نشانه‌های زیر را داشته باشد.

پایین بودن اوره در آزمایش خون
پایین بودن اوره در آزمایش خون
 • نارسایی کبد
 • سوءتغذیه
 • کمبود شدید پروتئین در رژیم غذایی افراد
 • جمع شدن آب بسیار در بدن
 • بالا بودن اوره در آزمایش خون

با توجه به این‌که هنگامی‌که میزان نیتروژن اوره در خون بالا می رود، این معنی را می‌دهد که عملکرد کلیه‌ها با مشکلاتی مواجه شده است،

موارد زیر نیز می ‌تواند سبب بالا رفتن میزان اوره در آزمایش خون نیتروژن اوره شوند:

 • انسداد مجاری ادرار
 • شوکه شدن
 • سوختگی شدید
 • داروهای خاص مانند برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها
 • داشتن یک رژیم غذایی با پروتئین بسیار
 • کمبود آب بدن
 • خون‌ریزی دستگاه گوارش
 • نارسایی احتقانی قلب س
 • انسداد مجرای ادراری

درحال حاضر شما در حال مطالعه مقاله urea در آزمایش خون چیست می باشید.

موارد زیر نیز می ‌تواند سبب بالا رفتن میزان اوره در آزمایش خون نیتروژن اوره شوند:
موارد زیر نیز می ‌تواند سبب بالا رفتن میزان اوره در آزمایش خون نیتروژن اوره شوند:

تفسیر اوره در آزمایش خون چیست؟

لازم به ذکر است بدانید که تفسیر آزمایش اوره خون مهم شمرده می‌ شود. برای این‌که بتوان میزان اوره در آزمایش خون را تشخیص داد، از این طریق از سلامت کلیه‌ ها و عملکرد درست آن‌ ها اطمینان حاصل کرد.

پزشکان در کنار این‌که از آزمایش اوره استفاده می‌کنند و به بیمار پیشنهاد می‌دهند، آزمایش نیتروژن اوره را انجام بدهند، لازم است آزمایش کراتینین خون نیز تجویز شود.

آزمایش اوره به ‌غیر از این‌که می ‌تواند عملکرد کلیه‌ها را تشخیص بدهد، مواردی دیگری را نیز می ‌تواند  تشخیص بدهد، این دسته از موارد عبارت‌اند از:

 • مشکلات کبدی
 • نارسایی قلبی
 • خون‌ریزی‌های دستگاه گوارش
 • کمبود آب در بدن
 • گردش خون ضعیف تر بدن
 • انسداد مجاری ادراری
 • سوءتغذیه

نکته حائز اهمیت دیگر این است که تفسیر اوره در آزمایش خون می ‌تواند اثر زیادی بر روی بدن بیماری ‌های دیالیز داشته باشد و این آزمایش برای آن ‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در نظر گرفتن این امر که چکاپ ‌های معمول دوره‌ای اوره خون مهم شمرده می شود، با توجه به پیشنهاد پزشک شما صورت می‌گیرد.

آزمایش اوره خون از بیمار بستری شده

به عنوان نمونه تصور کنید هنگامی که یک بیمار مدت زمان طولانی را در بیمارستان بستری است و تحت درمان های علی‌الخصوص درمان بیماری مثل دیابت می باشد، لازم است که از آزمایش اوره خون استفاده کند.

نکته حائز اهمیت دیگر در راستای انجام آزمایش اوره خون این است که فقط به جهت اندازه‌گیری یا تشخیص بالا یا پایین بودن آن صورت می‌گیرد و به غیر از آن تغییرات دیگر در این آزمایش قابل تشخیص نمی ‌باشد.

آزمایش اوره خون از بیمار بستری شده
آزمایش اوره خون از بیمار بستری شده

علائم اوره بالا در جواب آزمایش چیست؟

هنگامی که از آزمایش اوره خون استفاده می کنید و نتیجه آن نشان‌ دهنده سطح بالای نیتروژن اوره در بدن می باشد، می تواند شامل علائم زیر باشد:

 • گرفتگی در پاها
 • کم یا بدون اشتها بودن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • عدم تمرکز
 • خستگی شدید

اگر این دسته از علائم در وجود شما دیده می شود، بهتر است برای تشخیص اوره خون حتماً تحت نظارت دکتر سلیمی باشید تا درمان مؤثری برای دیابت نیز به صورت بگیرد. به دلیل این‌که دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک برای درمان دیابت شناخته شده است.

علائم اوره بالا در جواب آزمایش چیست؟
علائم اوره بالا در جواب آزمایش چیست؟

کراتینین در بدن چگونه تولید می گردد؟

در راستای پرداختن به موضوع Urea  لازم ب ذکر است بدانید یک مولکول شیمیایی دیگر که از طریق سوخت ‌و ساز عضله ‌ها حاصل می‌گردد، کراتینین می ‌باشد. به ‌طور کلی روزانه می‌ توان از یک مولکول اصلی ۲ درصد در تولید انرژی و عضله ها صورت بگیرد که در نهایت می ‌تواند به کراتینین تبدیل گردد. نکته مهم دیگر این است که از طریق جریان خون کراتینین می ‌تواند قابلیت انتقال داده شود و سپس از راه ادرار به همراه اوره دفع گردد.

به دلیل این‌که میزان تولید کراتینین در طول روز ثابت می باشد و فقط از طریق راه کلیه می ‌توانند دفع گردد، همین امر باعث می ‌شود که اندازه‌گیری سطح خونی کراتینین معیار مناسبی برای عملکرد و بررسی‌ ها و ارزیابی‌ های مورد نیاز برای فعالیت های کلیوی به حساب آید.

چه عواملی سبب افزایش کراتینین خون می‌گردد؟

عوامل مهمی که سبب افزایش کراتینین در خون می ‌شوند به ۳ دسته بخش‌بندی می‌شوند و عبارت اند از:

گروه اولی که می‌ توانند در راستای افزایش کراتینین تاثیر داشته باشند و سبب کاهش خون‌رسانی به کلیه ‌ها می‌گردد، مواردی همچون خون‌ریزی تصلب شرایین، نارسایی احتقانی قلب باشد.

بخش دومی که سبب آسیب‌رساندن به بافت ‌های کلیوی می ‌شوند، تأثیرات مخربی بر روی افزایش کراتینین خون دارند و این دسته از موارد عبارت‌اند از مسمومیت های دارویی که می ‌تواند آسیب ‌هایی برای بافت کلیه به همراه داشته باشد. همینطور دیابت، فشار خون، عفونت کلیوی و سنگ بزرگ کلیوی از این دسته شناخته می شوند.

بخش سومی که سبب افزایش کراتینین در خون می‌گردد

بخش سومی که سبب افزایش کراتینین در خون می‌گردد و می ‌توانند انسداد در سیستم ادراری را به همراه داشته باشند، مواردی همچون سنگ حالب انسدادی، سنگ کلیه بزرگ انسدادی، تنگی شدید محل اتصال حالب به کلیه، مثانه، بزرگی پروستات و انسداد ادراری شناخته شده است.

در مطالب بالا مواردی که سبب افزایش کراتینین خون می ‌بود را برای شما ذکر کردیم. در راستای این موارد در دسته دوم بسیاری از افراد هنگامی‌که بافت کلیه آن ‌ها آسیب می دید، دچار بیماری دیابت می‌شدند. حال دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین دکتر برای عملکرد درمان دیابت شناخته شده است و می ‌تواند راهکارهای مؤثر و مفیدی را برای درمان دیابت ذکر کند.

بخش سومی که سبب افزایش کراتینین در خون می‌گردد
بخش سومی که سبب افزایش کراتینین در خون می‌گردد

درحال حاضر شما در حال مطالعه مقاله urea در آزمایش خون چیست می باشید.

سطح نرمال کراتینین خون چه میزان در نظر گرفته شده است؟

لازم به ذکر است بدانید برای این‌که کراتین خون در سطح نرمال باقی بماند، میزان مشخص شده‌ای برای آن در طبقه‌بندی‌های گروه زنان، مردان، کودکان شناخته شده است. حال برای درک بهتر این موضوع لازم است بگوییم که کراتین خون در مردان بین  6/0  تا 1/2 و در زنان بین  5/0 تا 1/1 میلی‌لیتر در دسی دسی لیتر شناخته شده است.

حال توجه داشته باشید اشخاصی که دارای یک کلیه می باشند، سطح نرمال کراتینین در برای آن ‌ها بین8/1 دتا 1/9 تا میلی‌لیتر در دسی لیتر شناخته‌ شده است و به ‌عنوان میزان نرمال کراتینین شناخته می‌ شود.

توجه داشته باشید اشخاصی که دارای کهولت سن هستند، به دلیل این‌که میزان توده عضلانی سطح کراتینین خون آن ‌ها به نسبت سطح نرمال کاهش می‌یابد، این امر می‌تواند در پایین رفتن کراتینین خون مؤثر واقع شود.

همین طور برخی از اشخاص دچار بیماری‌ هایی همچون کمبود وزن شدید، سوءتغذیه، بیماری‌ های طولانی ماهیچه ها می باشند و این امر می‌ تواند به مرور زمان ماهیچه‌ های آن ‌ها را تحلیل برود و در راستای میزان کراتینین مؤثر واقع می‌شود و درصد آن را به نسبت افراد عادی کاهش خواهد داد.

مهم‌ترین وظیفه‌ای که کلیه‌ها انجام می‌دهند

مهم‌ترین وظیفه‌ای که کلیه‌ها انجام می‌دهند، این است که می ‌توانند میزان کراتینین خون را در سطح نرمال حفظ کنند. همین امر سبب می ‌شود هنگامی‌که کراتینین نرمال باشد، یعنی کلیه‌ها سلامت کافی را دارند و اگر میزان کراتینین در کلیه بیشتر از حد معمول باشد، این می‌ تواند نشان‌دهنده اختلالات در عملکرد کلیه‌ ها باشد و لازم است که درمان برای این موارد صورت بگیرد.

نکته حائز اهمیت دیگری که در راستای راستای اندازه‌گیری سطح خون کراتینین و نیتروژن اوره خون شناخته می‌شود، این است که این دو معیار به ‌عنوان دو عامل بسیار مهم و اساسی به جهت عمل بررسی عملکرد کلیه هستند.

هنگامی که تشخیص این ۲ نوع معیار صورت می گیرد، اگر سطح خونی آن ‌ها بالاتر از حد معمول باشد، لازم است که یک پزشک ارزیابی ‌ها و بررسی ‌های موجود دقیق‌تر و جامع‌تری را برای عملکرد کلیوی صورت بدهد.

این دسته از موارد می ‌تواند از عوامل موجود برای مشکلات کلیوی باشد و در برخی مواقع افزایش اوره و کراتینین سبب می‌ شود که پزشک مجدداً تست دیگری را برای بیمار در نظر بگیرد و بتواند نسبت نیتروژن اوره خون و سطح کراتینین خون را به صورت دقیق ارزیابی کند.

نسبت اوره و کراتین خون

توجه داشته باشید بالا بودن سطح نیتروژن اوره خون به نسبت کراتین می‌ تواند یک نشانه مؤثر برای اختلالات عملکرد کلیوی به حساب بیاید. اما به دلیل این‌که بیشتر بودن اوره با توجه به عواملی که باعث خون‌رسانی به کلیه می‌شوند، صورت می‌گیرد و می ‌تواند آن را مورد آسیب قرار بدهد، زیاد شدن این دو عامل لازم است که پزشک نسبت اوره به کراتین را مورد استفاده قرار دهد.

لازم به ذکر است بدانید که به صورت نرمال حدوداً ۱۰ به ۱ یا ۲۰ به ۱ سطح نسبت اوره به کراتین وجود داشته کراتینین وجود داشته باشد.

حال اگر نسبت در نظر گرفته‌ شده نشان بدهد که میزان زیاد شدن اوره خون به نسبت کراتینین بیشتر می باشد، این امر می ‌تواند عنوان کند که بدن دارای کم‌آبی بسیار شدید می باشد و سبب نارسایی قلب و در نهایت خون‌ریزی ‌های گوارشی می باشد.

نکته حائز اهمیت این است که اگر به نسبت  BUNخون به کراتینین کاهش بیابد، عنوان می‌کند که این میزان از تولید اوره به علت بیماری سوءتغذیه کبد شناخته می شود.

نسبت اوره و کراتین خون
نسبت اوره و کراتین خون

در حال حاضر شما در حال مطالعه مقاله Urea در آزمایش خون چیست، می باشید.

کلیرانس کراتینین چیست؟

هنگامی که اندازه دقیق شرایط کلی از طریق محاسبات انجام ‌شده بر روی کراتینین پاک‌سازی شده که خون و با توجه به کلی برحسب میلی‌گرم در دقیقه بررسی می شود، به صورت کلی در اصطلاحات پزشکان به آن کلیرانس کراتینین گفته می شود یا در برخی مواقع ممکن است به آن پاک‌سازی کراتین خون توسط کلیه نام‌گذاری شود.

مهم‌ترین نکته در این روش این است که لازم است سن و وزن بیمار برای کلیرانس کراتینین در نظر گرفته شود و محاسباتی بر روی آن صورت بگیرد. در پی ارزیابی های به وجود آمده، اگر سن بیمار را از ۱۴۰ کم کنید و آن را در وزن بیمار ضرب کنید،

سپس حاصل موجود لازم است بر ۷۲ تقسیم گردد و عدد حاصل شده لازم است در سطح کراتینین ضرب شود. حال نتیجه حاصل شده می ‌تواند میزان کلیرانس کراتینین را عنوان کند. این عدد در بانوان حدوداً ۸۸ تا ۱۲۸ میلی‌متر در دقیقه و در آقایان ۹۷ تا ۱۳۷ میلی‌لیتر در دقیقه ذکر می شود.

کلیرانس کراتینین چیست؟
کلیرانس کراتینین چیست؟

راه ‌های درمان برای اوره خون بالا چیست؟

در راستای این‌که در رابطه با Urea  در آزمایش خون چیست، صحبت کردیم لازم است راهکارهای درمان اوره خون بالا نیز برای شما بگوییم. به علت این‌که وقتی جواب آزمایش شما تشخیص می‌دهد که اوره خون بالا می باشد، لازم است حتماً برای درمان آن به فکر باشید.

راهکارهای زیر می‌تواند برای رسیدن به این هدف شما را یاری کند و مؤثر واقع شود.

 • لازم به ذکر است بدانید استفاده از مکمل‌هایی که در آن ‌ها کراتینین بسیاری وجود دارد، در درمان اوره خون بالا مضر می باشد و لازم است که دیگر از مصرف آن‌ها خودداری کنیم.
 • استفاده از پروتئین را تا به اندازه تعیین شده که پزشک تشخیص می دهد، کاهش بدهیم.
 • استفاده از مواد غذایی که فیبر دارند، برای پایین آوردن اوره خون بسیار مؤثر واقع می شود.
 • هنگامی‌که بتوانید استفاده از نمک را به کمترین حد ممکن به برسانید، می‌ تواند برای درمان اوره خون بالا مؤثر باشد.
 • بهتر است از استعمال دخانیات برای پایین آوردن اوره خون بپرهیزید.
 • استفاده از نوشیدنی‌های الکل‌دار برای شما مضر می باشد و باید با آن.‌ها خداحافظی کنید.

به ‌غیر از این‌که لازم است تمامی موارد ذکرشده را برای درمان اوره خون بالا رعایت کنید، اما پزشک تحت پزشک معالج شما پیشنهاد می‌کند که از یک برنامه درمانی مناسب استفاده کنید.

به همین جهان با توجه به سن شما برای این‌که بتواند میزان اوره خون در بدن شما را کاهش بدهد. برنامه درمانی مناسبی را ذکر خواهد کرد از این طریق است که می توان نام دکتر سلیمی را به‌ عنوان بهترین دکتر برای درمان دیابت و کاهش دهنده اوره خون بالا برد. به دلیل این‌که عملکردها و برنامه‌های درمانی دکتر سلیمی جواب‌دهی بسیاری در این امر داشته است.

داروهای پایین آورنده اوره خون

توجه داشته باشید هنگامی‌که میزان اوره خون بسیار زیاد بالا می‌برد، گزارشات متعددی در مجلات معتبر دیده شده که به ‌احتمال زیاد این افزایش اوره خون می ‌تواند مبتلا شدن به اورانیوم را به دنبال داشته باشد و در این راستا تنها عملکرد و راه درمانی که می ‌تواند پایین آورنده اوره خون باشد، دیالیز می باشد. حتماً اطلاعاتی در رابطه با دیالیز دارید.

اما برای درک بهتر این موضوع بهتر است عنوان کنیم که از طریق دیالیز که یک روش مؤثر و مفید می باشد، می توان میزان زیادی از مواد زائد همانند کراتینین و اوره را دفع کرد. به دلیل این‌که در این راستا کلیه ‌ها توانایی دفع این مواد را ندارند، از روش مصنوعی استفاده می‌شود.

دیالیز از ۲ راهکار زیر انجام می گیرد

 • Hemodialysis: با استفاده از یک دستگاه مواد زائد، از خون شما دفع می گردد.
 • Peritoneal dialysis: با استفاده از یک لوله، مایعی وارد شکم می شود و مواد زائد را بیرون می‌کشد.
داروهای پایین آورنده اوره خون
داروهای پایین آورنده اوره خون

نشانه های عملکرد نادرست کلیه ‌ها چیست؟

در نظر داشته باشید هنگامی عملکرد کلیه ‌ها نامنظم و نادرست است، لازم است که از این طریق به پزشک مراجعه کنید که موارد زیر را مشاهده کنید. هر کدام از این موارد می‌تواند نشانه عملکرد نادرست کلیه‌ها باشند.

نشانه های عملکرد نادرست کلیه ‌ها چیست؟
نشانه های عملکرد نادرست کلیه ‌ها چیست؟
 • درد پهلوها یعنی در بخش محل قرارگیری کلیه‌ ها
 • تغییر در مقدار ادرار
 • و مدفوع فوم مانع اند
 • مدفوع خونی یا بی‌رنگ
 • تورم دست، پا، مچ، قوزک، اطراف چشم، شکم یا صورت
 • درد در هنگام دفع
 • درد مفاصل یا استخوان
 • بی‌قراری پاها در هنگام خواب
 • خستگی های دائمی

درحال حاضر شما در حال مطالعه مقاله Urea  در آزمایش خون چیست، می باشید.

سوالات متداول در راستای urea در آزمایش خون چیست

 • تست اوره با چه نام‌های دیگری شناخته می شود؟

ممکن است برخی از افراد تست نیتروژن اوره را با نام‌های دیگری همانند موارد زیر بشناسند.

 • اوره
 • نیتروژن اوره خون
 • bun

هدف از انجام تست نیتروژن اوره خون چیست؟

نکته حائز اهمیت در راستای اهداف انجام این تست این است که بتوان سلامت کلیه ‌ها و کبد را مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. به طور کلی هنگامی پزشک صلاح می ‌داند که از انجام آزمایش نیتروژن اوره خون استفاده کنید که برای تشخیص بیماری ‌های کلیوی و پایش اثربخشی دیالیز قصد دارد اطلاعاتی کسب کند.

همین طور برای دیگر درمان‌ های بیماری‌ ای کلیوی استفاده از تست اوره مؤثر واقع می‌شود. به دلیل این‌که می ‌تواند نشان بدهد کلیه ‌ها و کبد سلامت کامل را دارند یا این‌که دچار بیماری‌های متعدد می باشند. مهم‌ترین روندی که در راستای انجام نیتروژن اوره خون صورت می‌گیرد، این است که می ‌تواند میزان اوره را اندازه‌گیری کند.

نحوه تولید و دفع نیتروژن اوره در بدن به چه صورت می باشد؟

بهتر است بدانید به واسطه کبد آمونیاک که دارای بسیاری نیتروژن می‌باشد، تولید می‌گردد.

سپس لازم است که ترکیبات نیتروژن با مواد دیگری همانند هیدروژن، اکسیژن و کربن صورت بگیرد تا از این طریق اور شکل بگیرد که به‌ عنوان یک ماده زائد شناخته می شود.

بعد از آن لازم است که عبور فعالیت خود را شروع کند و از طریق جریان خون ابتلا به کبد و سپس به کلیه‌ ها برسد.

در این موارد کلیه ‌ها موظف هستند که اوره و مواد زائد موجود در خون را فیلتر کنند.

در نهایت میزان مواد زائد به واسطه ادرار از بدن دفع می‌گردد.

تست‌های آزمایشگاهی مکمل آزمایش اوره کدام‌اند؟

 • Creatinine clearance
 • Estimated glomerular filtration rate (eGFR)
 • Albumin creatinine ratio (ACR)
 • Blood urea nitrogen (BUN)
 • Cystatin C
 • Urine creatinine
 • Serum creatinine

 

چه نوع نمونه‌ای برای انجام تست اوره درخواست می‌گردد؟

برای این‌که بتوان تست اوره را انجام داد نمونه خون و نمونه ادرار لازم می باشد.

مراجعه‌کننده قبل از انجام تست اوره لازم است، چه شرایطی را رعایت کند؟

ممکن است پزشک راهنمایی ‌های مفید و مؤثری را برای بیمار قبل از انجام تست اوره انجام بدهد. به ‌عنوان نمونه ۲۴ ساعت قبل از انجام تست اوره بهتر است که از خوردن گوشت پرهیز شود. به دلیل این‌که این امر می‌ تواند سبب افزایش موقت اوره خون گردد. به همین دلیل دکتر سلیمی پیشنهاد می‌دهد که از خوردن گوشت قبل از تست خودداری کنید.

نحوه جمع آوری نمونه چگونه می باشد؟

با توجه به مطالب ذکر شده عنوان کردیم که تست از طریق خون‌گیری وریدی بازو انجام می‌گیرد و فرد مراجعه‌کننده قبل از انجام آزمایش تست اوره لازم است داروهایی که در آخرین فرصت از آن ‌ها استفاده کرده است را به اطلاع مسئول و پرسنل نمونه‌گیری در آزمایشگاه برساند و اطلاعات دقیق در این راستا برای انها داشته باشد.

روش‌های انجام تست اوره چه چیزهایی می‌باشد؟

برای این‌که بتوان این تست را انجام داد شیوه‌هایی همانند آنزیماتیک (اوره آز) و اسپکتروفتومتریک استفاده قرار می گیرند.

روش‌های انجام تست اوره چه چیزهایی می‌باشد؟
روش‌های انجام تست اوره چه چیزهایی می‌باشد؟

چه عواملی می‌تواند سبب تداخل و به وجود آمدن نتیجه دروغین در هنگام تست اوره گردد؟

برخی از موارد ممکن است در راستای نتیجه اوره در آزمایش خون مؤثر واقع شوند. این دسته از موارد عبارت‌اند از:

 • اگر میزان مصرف پروتئین ‌ها در بدن شما تغییر کرده باشد، امکان دارد این عملکرد بر روی نتیجه آزمایش عبور اثربخش باشد.
 • اگر در اواخر بارداری خود هستید امکان دارد میزان اوره خون در آزمایش انجام‌شده افزایش بیابد.
 • با توجه به این‌که میزان آب بدن شما کاهش و یا افزایش یافته باشد، می‌تواند تغییراتی در راستای جواب آزمایش اوره خون صورت بگیرد.
 • اگر خون‌ریزی سیستم گوارشی را تجربه می‌کنید، این عامل نیز یک نکته مهم به سبب افزایش امور نیتروژن اوره خون می‌گردد.

در این راستا استفاده از برخی داروها نیز می‌تواند سبب افزایش یافتن میزان نیتروژن اوره خون گردد این دسته از داروها نیز عبارت‌اند از:

آلوپورینول، آمینوگلیکوزیدها، سفالوسپورین ها، سیسپلاتین (داروی ضد نئوپلاسم)، فورزماید، ایندومتاسین، متوترکسات، متیل دوپا، ریفامپین، پروپانولول،اسپیرونولاکتون، تتراسایکلین، مدرهای تیازیدی و داروهایی که موجب توکسیسیتی (سمیت) کلیه می شوند مانند آمفوتریسین B، آسپیرین، کاربامازپین، کولیستین، جنتامایسین، متی سیلین، نئومایسین، پنی سیلین، پلی میکسین B و ونکومایسین.

در این راستا استفاده از برخی داروها نیز می‌تواند سبب افزایش یافتن میزان نیتروژن اوره خون گردد این دسته از داروها نیز عبارت‌اند از:
در این راستا استفاده از برخی داروها نیز می‌تواند سبب افزایش یافتن میزان نیتروژن اوره خون گردد این دسته از داروها نیز عبارت‌اند از:

به ‌غیر از این‌که برخی از داروها می توانند افزایش نیتروژن اوره خون را به دنبال داشته باشند، برخی دیگر از داروها قابلیت کاهش یافتن میزان نیتروژن اوره خون را دارند. این دسته از داروها عبارت‌اند از:

کلرامفنیکول و استرپتومایسین.

درحال حاضر شما در حال مطالعه مقاله Urea  در آزمایش خون چیست، می باشید.

چرا فقط پزشک معالج می‌تواند تفسیر جواب آزمایش را برعهده بگیرد؟

با توجه به این‌که در مطالب قصد داشتیم در رابطه با Urea  در آزمایش خون چیست، صحبت کنیم و اطلاعات مفید و مؤثری در این راستا در اختیار شما قرار بدهیم، لازم ب ذکر است بدانید که جواب آزمایش فقط از طریق پزشک معالج شما قابل تفسیر می ‌باشد.

با توجه به این‌که شرح بالینی و سابقه ‌های بیماری شما مهم شمرده می شود، این امر سبب می ‌شود تا آزمایش شما با بالین تطبیق داده شود، سپس تفسیر درستی برای آن صورت بگیرد.

به‌ عنوان نمونه تصور کنید، میزان هموگلوبین در یک مرد ۲۰ سال پایین‌تر از حد محسوب به حساب می ‌آید. اما اگر این شخص دچار بیماری‌ های زمینه‌ای همانند تالاسمی مینور باشد، هموگلوبین ۱۳ برای او نرمال می باشد.

با توجه به ذکر کردن این مطلب تصور کنید اگر شخص دچار بیماری تالاسمی مینور می باشد و به اینترنت مراجعه کند، سپس از این طریق می‌ فهمد که دچار کم خونی می باشد. اما از طریق اینترنت دنبال راهکارهای درمان آن می‌گردد و این امر به عنوان درمان کم‌خونی می ‌تواند عنوان شود.

اما با توجه به این‌که شخص مبتلا به تالاسمی مینور بوده است، از طریق راهکارهایی که اینترنت برای او در نظر می‌گیرد، نه ‌تنها نمی‌ تواند بهبود پیدا کند، بلکه در برخی مواقع ممکن است استفاده از آهن بسیار سبب انباشته شدن آهن در بدن او گردد و این اتفاق می ‌تواند پیامدهای متعددی را به دنبال داشته باشد. اگر تفسیر آزمایش نادرست صورت بگیرد، بسیار خطرناک می‌باشد.

دکتر سلیمی

با توجه به عنوان کردن این موضوع بهتر است که پزشک معالج شما یعنی دکتر سلیمی که به ‌عنوان بهترین دکتر برای درمان دیابت شناخته می شود، تفسیر جواب آزمایش شما را برعهده بگیرد.

اگر بخواهیم مثال دیگری در این راستا برای شما داشته باشیم، تصور کنید شخصی هیکل عضلانی و درشتی دارد. میزان کراتینین در این افراد به نسبت افراد عادی اغلب اندکی بالاتر می باشد و بالا بودن این میزان طبیعی به حساب می‌آید.

حال ممکن است شخص اطلاعات کافی در این زمان نداشته باشد و در اینترنت تلاش کند تا بتواند تفسیر آزمایش خود را انجام بدهد. وقتی که مشاهده می‌کند که میزان کراتینین خون او بیشتر از حد طبیعی می باشد، دنبال دلیل مشخصی برای این موضوع است و اولین نکته‌ای که برای این موضوع مطرح می گردد، مشکلات کلیوی می باشد و این امر می ‌تواند نگرانی ‌های بسیاری را برای شخص به وجود بیاورد و آن را به‌اشتباه بیندازد.

با توجه به ذکر کردن این دسته از مثال ‌ها، نمونه ‌های مشابه دیگری وجود دارد و این امر عملکرد باعث می ‌شود که اگر تفسیر آزمایشات متعدد از طریق افراد با آگاهی کم صورت بگیرد و ممکن است در روند سلامت شما تاثیر گذار باشد. همین امر سبب می ‌شود که باید آزمایش خون و تفسیر آن به ‌عهده پزشک معالج یعنی دکتر سلیمی صورت بگیرد.

دکتر سلیمی
دکتر سلیمی

در حال حاضر شما در حال مطالعه مقاله Urea  در آزمایش خون چیست، می باشید.

سخن پایانی

با توجه به این که قصد داشتیم در رابطه با urea در آزمایش خون چیست برای شما اطلاعاتی داشته باشیم انجام آزمایش نمی ‌توان دلایل مشخص ‌شده برای بالا یا پایین بودن میزان نیتروژن اوره خون را تشخیص دهد. با توجه به انجام این دسته از آزمایشات و در برخی مواقع به پزشک موظف است مجدداً آزمایشات دیگری را برای این‌که بتواند از علائم موجود اطمینان حاصل کند و درمان خاص را برای بیمار شروع کند، صورت بدهد.

با در نظر گرفتن این عوامل استفاده از آب بسیار می تواند میزان سطح اوره را کاهش بدهد. همین طور کم کردن میزان مصرف پروتئین در طول روز می ‌تواند، در راستای کاهش سطح اوره مؤثر و مفید باشد. همین امر سبب می‌شود که بدون مصرف دارو در بسیاری از مواقع بتوان اوره خون را کنترل کرد.

در نظر داشته باشید در هر سطح نوع غیرعادی Urea نمی ‌توانید این مشکلات را به مشکلات کلیوی ارتباط بدهید. به دلیل این‌که در این موارد ممکن است شخص مشکلات دیابت داشته باشد.

دکتر سلیمی به عنوان بهترین پزشک برای درمان دیابت شناخته شده است و اگر اشخاصی نیاز به استفاده از آزمایش Urea  به جهت تشخیص و درمان دیابت داشته باشند، دکتر سلیمی می تواند این عملکرد را برای آن‌ ها در نظر بگیرد و بهترین درمان را برای آن‌ها صورت بدهد تا به سلامت کامل برسند. امیدواریم که استفاده از این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

سخن پایانی
سخن پایانی
دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا
رضا
2 سال قبل

تشکر بسیار عالی

بشاگردی
بشاگردی
2 سال قبل

خیلی کامل و جامع بود تشکر

جمالی
جمالی
2 سال قبل

بسیار عالی بووود

لیلا سمیعی
لیلا سمیعی
2 سال قبل

سایت جامع و کاربردی دارید تشکر

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید