5 علت چاقی ناگهانی و افزایش وزن بی دلیل!

5 علت چاقی ناگهانی و افزایش وزن بی دلیل!

فهرست مطالب

در زمان‌های اخیر، تعداد فزاینده‌ای از افراد گزارش کرده‌اند که بدون دلایل ظاهری افزایش وزن و چاقی ناگهانی را تجربه کرده‌اند. زمانی که ترازو افزایش غیرمنتظره ای را نشان می دهد، گیج کننده و اغلب ناراحت کننده است، به خصوص زمانی که تغییر قابل توجهی در عادات غذایی یا سطح فعالیت ایجاد نشده باشد. این پدیده نیاز به درک عمیق تر از عواملی را که ممکن است باعث ایجاد این تغییرات غیرمنتظره در وزن بدن شوند را برمی انگیزد. در اینجا، به پنج دلیل کمتر شناخته شده اما مهم افزایش وزن ناگهانی و چاقی می پردازیم.

حتما فالو کن، تا روش های صحیح لاغری رو از دکتر سلیمی یاد بگیری!

1. عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی
عدم تعادل هورمونی

محیط هورمونی بدن نقش اساسی در تنظیم متابولیسم و ​​وزن بدن دارد. هورمون‌های مختلف از جمله هورمون‌های تیروئید، انسولین و کورتیزول در میان سایرین، تعامل پیچیده‌ای را تنظیم می‌کنند که بر نحوه ذخیره و سوزاندن چربی در بدن تأثیر می‌گذارد.

اختلالات تیروئید: شرایطی مانند کم کاری تیروئید می تواند متابولیسم را به طور قابل توجهی کند کند و منجر به افزایش وزن ناگهانی شود.
مقاومت به انسولین: این یک پیش ساز برای دیابت نوع 2 است و می تواند باعث افزایش وزن شود زیرا بدن شروع به ذخیره چربی بیشتر می کند.
سندرم کوشینگ: این وضعیت با سطوح بالای کورتیزول مشخص می شود که به نوبه خود می تواند منجر به افزایش وزن قابل توجهی شود.

توصیه می کنیم ، ویدیوهای زیر را مشاهده کنید:

برای مشاوره در زمینه جراحی چاقی با دکتر سلیمی تماس بگیرید.

2. عوارض جانبی داروها

عوارض جانبی داروها
عوارض جانبی داروها

چندین دارو می توانند عوارض جانبی افزایش وزن داشته باشند. اینها شامل داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای ضد روان پریشی و داروهای صرع و دیابت است.

داروهای ضد افسردگی: برخی افراد ممکن است در هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی خاص به دلیل تغییر در اشتها یا متابولیسم، افزایش وزن را تجربه کنند.
داروهای ضد روان پریشی: این داروها می توانند با اختلال در عملکرد هورمون هایی که اشتها و ذخیره چربی را تنظیم می کنند، منجر به افزایش وزن شوند.

3. کم خوابی

کم خوابی
کم خوابی

اهمیت یک خواب خوب شبانه را نمی توان نادیده گرفت. کم خوابی می تواند عملکرد طبیعی هورمون هایی را که گرسنگی و اشتها را کنترل می کنند مختل کند و منجر به پرخوری و افزایش وزن شود.

گرلین و لپتین: کمبود خواب می‌تواند منجر به سطوح بالاتر گرلین، هورمونی که اشتها را تحریک می‌کند، و سطوح پایین‌تر لپتین، هورمونی که سیگنال سیری را نشان می‌دهد، شود.

4. استرس عاطفی

استرس عاطفی
استرس عاطفی

استرس عاطفی می تواند باعث راحت غذا خوردن شود که به نوبه خود منجر به افزایش وزن می شود. استرس همچنین منجر به افزایش سطح کورتیزول می شود، هورمونی که می تواند ذخیره سازی چربی را به خصوص در اطراف شکم افزایش دهد.

غذا خوردن راحت: افراد ممکن است در طول دوره‌های استرس عاطفی که به افزایش وزن کمک می‌کند، به غذاهای پرکالری، پر شکر و پرچرب متوسل شوند.

5. عدم فعالیت بدنی

عدم فعالیت بدنی
عدم فعالیت بدنی

سبک زندگی بی تحرک یکی از دلایل شناخته شده افزایش وزن است. با این حال، آنچه ممکن است تعجب آور باشد این است که کمبود فعالیت بدنی چقدر سریع می تواند منجر به افزایش وزن قابل توجه شود.

کاهش توده عضلانی: عدم ورزش منجر به کاهش توده عضلانی و افزایش ذخیره چربی می شود.
با بررسی این دلایل اغلب نادیده گرفته می‌شود، می‌توان درک دقیق‌تری از عوامل مؤثر در افزایش ناگهانی وزن و چاقی ایجاد کرد. در نظر گرفتن این عوامل هنگام تلاش برای مقابله و کاهش وزن غیرمنتظره ضروری است.

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید