کلسترول باعث چاقی می شود

فهرست مطالب

در این مقاله، به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا کلسترول باعث چاقی می شود ؟ همراه ما باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چاقی با ما در تماس باشید.

09120174510

آیا کلسترول باعث چاقی می شود؟ این سوال به طور معمول برای افرادی پیش می آید که دارای اضافه وزن هستند.

هر دو مشکل چاقی و افزایش کلسترول خون (چربی خون) که دارای ارتباط نزدیکی با مصرف قند و مواد غذایی سرشار از چربی هستند، اثرات منفی بسیاری بر سلامتی می گذارند. به همین دلیل است که علم پزشکی سعی در مطالعه آن ها در جایگاه ویژه دارد.

مقدمه

کلسترول باعث چاقی می شود
کلسترول باعث چاقی می شود

باید بدانیم که اگر چه غذاهای چرب و شیرین خطرات خاص خود را برای افراد عادی دارد، اما بدن افراد چاق حساسیت بیشتری به این گونه مواد غذایی دارد.

به این ترتیب با مهار متابولیسم چربی در این افراد و افزایش کلسترول خون، این مشکل به سرعت نمایان می شود. این موضوع منجر شده تا محافل پزشکی، به طور ویژه چاقی و کلسترول خون (چربی خون) را مورد توجه قرار دهند.

تجمع مقادیر زیادی چربی در زیر پوست، کبد و خون، باعث تصلب شرایین و مشکلات قلبی می‌شود

تجمع مقادیر زیادی چربی در زیر پوست، کبد و خون، باعث تصلب شرایین و مشکلات قلبی می‌شود که احتمال بروز این مشکلات در افراد چاق یا مستعد چاقی بیشتر است.

بروز همزمان چاقی و کلسترول بالا (چربی خون) ما را بر آن داشته است که فرض کنیم هیچ فرد چاقی وجود ندارد که عوارض کلسترول را نداشته باشد یا از آن رنج ببرد. در خصوص چاقی و روش های مختلف کاهش وزن، می توانید به جناب دکتر مهدی سلیمی مراجعه نمایید.

دکتر سلیمی از برترین پزشکان در این حوزه معرفی می شوند. علاوه بر این، دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی های لاغری به شمار می آیند که دارای اعتبار بین المللی می باشند.

در این مطلب، قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا کلسترول باعث چاقی می شود ؟

آیا کلسترول باعث چاقی می شود؟

بله؛ با مصرف چربی های بیش از حد نیاز بدن زمینه چاقی و کلسترول خون بالا (چربی خون) فراهم می شود.

از جمله دلایل افزایش کلسترول عبارتند از:

  1. مصرف بیش از حد چربی های اشباع شده
  2. بی تحرکی
  3. استمال دخانیات 
  4. بیماری‌هایی همچون ناراحتی کلیوی، نارسایی کبدی و کم‌کاری تیروئید
  5. ژنتیک و سابقه خانوادگی
  6. افزایش سن
  7. نژاد و جنسیت

عناوین مقاله:

منظور از کلسترول چیست؟

چه علائمی در افراد مبتلا به کلسترول بالا مشاهده می شود؟

از چه راه هایی، کلسترول بالا تشخیص داده می شود؟

دلیل چاقی و کلسترول خون بالا چیست؟

سطح نرمال کلسترول خون در جوامع گوناگون به چه چیزهایی بستگی دارد؟

مصرف چربی چگونه منجر به چاقی و کلسترول خون می شود؟

کدام بیماری ها با چاقی و کلسترول خون بالا مرتبط هستند؟

برای جلوگیری از چاقی و چربی خون، تغذیه باید چگونه باشد؟

چه رابطه ای میان چاقی با چربی و تری گلیسیرید خون وجود دارد؟

چگونه می توانیم با چاقی و کلسترول خون بالا مبارزه کنیم؟

خوردن چه غذاهایی، چاقی و کلسترول خون را کاهش می دهد؟

بهترین راه برای حل مشکل چاقی چیست؟

چند نوع جراحی چاقی وجود دارد؟

جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است؟

انجام جراحی لاغری چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟

جراحی چاقی چگونه وزن را کاهش می دهد؟

مهمترین عوامل موثر بر هزینه جراحی چاقی کدامند؟

بهترین جراح لاغری را باید با توجه به چه نکاتی انتخاب کنیم؟

آیا احتمال چاق شدن بعد از جراحی لاغری وجود دارد؟

بهترین رژیم غذایی پس از جراحی لاغری چیست؟

سخن پایانی

 

 

منظور از کلسترول چیست؟

اگر چه کلسترول باعث چاقی می شود و همه با شنیدن نام کلسترول برای اولین بار به هم می ریزند و خاطراتی از بیماری های قلبی جدی به ذهن می رسد، ‌اما همه قبول دارند که کلسترول بسیار طبیعی است.

کلسترول در مواد چرب یافت می شود و یکی از چیزهایی است که بدن می تواند به تنهایی تولید کند. کبد این ماده را برای تامین انرژی مورد نیاز برای اجابت مزاج و حرکات روده تولید می کند.

منظور از کلسترول چیست؟
منظور از کلسترول چیست؟

بنابراین طبق تحقیقات علمی، 75 درصد کلسترول مورد نیاز ما از طریق عملکرد کبد و بقیه از طریق غذا به دست می آید. بدون دریافت کافی این ماده، بدن نمی تواند غشای سلولی را حفظ کند و هورمون های موثر بسازد.

از این رو می توان گفت که کلسترول یکی از مهم ترین مواد در بدن است که کمبود آن نقصی در عملکرد مهم ترین علائم بدن است. چاقی و کلسترول خون بالا (چربی خون) ناشی از خوردن بیش از حد چربی و چربی بدن است. در غیر این صورت، کلسترول از بین می رود و بیماری های زمینه ای هرگز بروز نمی کنند.

پیشنهاد می کنیم از پست قرص چربی خون آتورواستاتین دیدن کنید.

چه علائمی در افراد مبتلا به کلسترول بالا مشاهده می شود؟

کلسترول باعث چاقی می شود و افراد مبتلا به کلسترول بالا، علائم متفاوتی را تجربه می کنند. بسته به این که چقدر تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته اند، علائم ممکن است بیشتر یا شدیدتر باشد.

احساس سنگینی، خستگی بسیار یا درد حتی بدون فعالیت شدید به عنوان یکی از اولین علائمی به شمار می آید که در فرد ظاهر می شود. پس از آن بی خوابی، درد پا یا ساق پا و افزایش دمای پا و دست، از جمله علائمی است که برای افراد مبتلا به کلسترول بالا مشکل ایجاد می کند و باید به آن توجه شود.

پس از آن به تدریج علائم بدتر شده و به صورت سردرد، سرگیجه و تورم صورت ظاهر می شود. البته نمی توان از وزوز گوش، تعریق بدن و در نهایت ایجاد تپش قلب و بیماری های قلبی جلوگیری کرد.

چه علائمی در افراد مبتلا به کلسترول بالا مشاهده می شود؟
چه علائمی در افراد مبتلا به کلسترول بالا مشاهده می شود؟

بنابراین تجمع بیش از حد چربی در بدن نه تنها زمینه ساز چاقی و بالا رفتن سطح کلسترول خون است، بلکه باعث بسیاری از ناراحتی های جزئی و عمده دیگر نیز می شود. بنابراین شناسایی و حل به موقع آن ضروری می باشد.

از چه راه هایی، کلسترول بالا تشخیص داده می شود؟

کلسترول باعث چاقی می شود و ابتدا با علائم ذکر شده و در موارد حادتر زمانی که فرد دچار سفت شدن رگ ها، سکته قلبی و غیره می شود، در بدن خود را نشان می دهد. بنابراین بهترین راه مبارزه با این بیماری وحشتناک، پرهیز از چاقی و تجمع چربی در بدن است.

از چه راه هایی، کلسترول بالا تشخیص داده می شود؟
از چه راه هایی، کلسترول بالا تشخیص داده می شود؟

به همین دلیل، در بسیاری از موارد، آزمایش خون برای پیشگیری و اندازه گیری عواملی که وجود یا عدم وجود کلسترول بالا را نشان می دهند، انجام می شود.

HDL یا کلسترول خوب یکی از عواملی است که هر چه میزان آن در خون بیشتر باشد، بهتر است. این کلسترول مسئول انتقال کلسترول منفی از سلول به کبد یا خارج از بدن می باشد. به همین دلیل، به آن کلسترول مثبت می گویند.

با مصرف زیاد چربی ها، این نوع کلسترول خوب در خون کاهش می یابد و زمینه به وجود آمدن بیماری برای افراد ایجاد می شود. این برعکس لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد است که روی دیواره سرخرگ ها قرار گرفته و رسوب می کند. وجود بیش از حد این ماده می تواند منجر به چاقی و کلسترول خون بالا شود. در مرحله آخر بررسی سلامت متابولیک، سطح تری گلیسیرید خون شما آزمایش می شود.

این ماده همچنین عامل افزایش خطر ابتلا به بیماری های عروق کرونر، کبد چرب و دیابت است. علاوه بر کلسترول بالا در خون، مخلوطی قدرتمند برای تخریب رگ های خونی، قلب، کبد و غیره فراهم می کند.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان قطعی قند خون بالا و آیا قرص چربی خون باعث لاغری می شود دیدن کنید.

دلیل چاقی و کلسترول خون بالا چیست؟

ممکن است شما نیز اين جمله را شنیده باشید که کلسترول باعث چاقی می شود. چاقی و کلسترول بالا (چربی خون) زمانی اتفاق می افتد که نظارت بر زندگی خود را نادیده می گیریم و زندگی خود را بی پروا می گذرانیم.

دلیل چاقی و کلسترول خون بالا چیست؟
دلیل چاقی و کلسترول خون بالا چیست؟

سلامتی بزرگترین گنج بشریت است و متأسفانه زمانی قدر آن را می دانیم که بیشتر یا همه آن را از دست داده ایم. در ادامه مبحث و با همیاری دکتر سلیمی، به بررسی دلایل افزایش کلسترول که منجر به چاقی نیز می شود، می پردازیم.

زیاده روی کردن در مصرف چربی های اشباع شده

چربی های اشباع دشمن بشریت است و با حمله بی رحمانه، روح و جسم افراد سالم را به خطر می اندازد. افرادی که مستعد چاقی یا اضافه وزن هستند، بیشتر از هجوم این چربی ها صدمه دیده و سلامتی آن ها در معرض خطر قرار می گیرد.

تحرک نداشتن و انجام ندادن ورزش روزانه

کلسترول باعث چاقی می شود و همه مردم از این موضوع آگاه هستند. تناسب اندام به عنوان ثمره لذتبخش و شیرین همه ورزش ها به شمار می آید. اگر داشتن اندامی خوب رویای شما نیست، قلب سالم و ورزش منظم چیزی است که واقعا در زندگی به آن نیاز دارید. بنابراین برای پیشگیری از چاقی و حفظ سلامتی، باید کم تحرکی را از زندگی خود حذف کنید و ورزش را جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهید.

سیگار کشیدن

سیگار باعث از بین رفتن کلسترول خوب، افزایش پلاک و رسوبات چربی در عروق خونی و افزایش کلسترول بد خون می شود. به همین دلیل است که معتادان به دخانیات، چندین برابر بیشتر در معرض چاقی، افزایش سطح کلسترول خون و سفت شدن رگ ها هستند.

سیگار کشیدن
سیگار کشیدن

مبتلا بودن به یکی از بیماری های زمینه ای

یکی دیگر از دلایل این که کلسترول باعث چاقی می شود، مبتلا بودن به بیماری های زمینه ای می باشد. اگر از هر یک از بیماری هایی مانند بیماری کلیوی، نارسایی کبد و کم کاری تیروئید رنج می برید، باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشید. این بیماری ها می توانند باعث افزایش فشار خون، دیابت و کلسترول در افراد شوند و آن ها را مستعد سایر بیماری های غیر قابل پیش بینی کنند.

داشتن سابقه خانوادگی یا ارث

با این حال، شما نمی توانید نقش خانواده را از زندگی خود پاک کنید. افرادی که در ابتلا به برخی از بیماری ها سابقه خانوادگی دارند، مانند بیماری عروق کرونر یا کلسترول بالا، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. بنابراین داشتن سابقه خانوادگی یا ارث را می توان از دیگر دلایلی که کلسترول باعث چاقی می شود، به حساب آورد.

بالا رفتن سن

افزایش سن باعث بیماری های بسیار زیادی در افراد می شود که یکی از آن ها تنگ شدن دیواره شریان ها است. بنابراین اغلب بیماری هایی مانند سکته مغزی و قلبی نیز در سنین بالا بیشتر رخ می دهد.

چاقی و کلسترول خون بالا به دلیل نژاد

به نظر می رسد برخی نژادها با چاقی و کلسترول بالا دارای یک ارتباط نزدیک دیرینه هستند و به هیچ وجه نمی توان آن ها را از بستر چنین سرزمین ها و نژادهایی پاک کرد. به این ترتیب تحقیقات نژادهای پاکستانی، هندی و دیگران، بیشتر مستعد چنین مشکلاتی است.

چاقی و کلسترول خون بالا به دلیل نژاد
چاقی و کلسترول خون بالا به دلیل نژاد

جنسیت

گروه مردان، بیشتر از بیماری قلبی ناشی از افزایش سطح کلسترول رنج می برند. از این رو چنین مشکلی یعنی کلسترول باعث چاقی می شود، نیاز به مراقبت و محافظت را برای افرادی که شاغل بوده و در جامعه فعال هستند، بیشتر می کند.

سطح نرمال کلسترول خون در جوامع گوناگون به چه چیزهایی بستگی دارد؟

کلسترول باعث چاقی می شود و در جریان تحقیقات انجام شده در دنیای پزشکی، مشخص شد که سطح طبیعی کلسترول خون افراد در کشورهای مختلف جهان متفاوت است. این مطالعه، تعداد متفاوتی را در میان اقوام مختلف ساکن در مناطق مختلف یک کشور نشان می دهد.

به این ترتیب می توان گفت که سطح طبیعی کلسترول به شدت به نژاد، محل سکونت، نوع تغذیه، شرایط زندگی و سطح استرس و غیره وابسته می باشد. به طور کلی، مقادیر از 80 تا 110 میلی گرم در 100 میلی لیتر، تا 250 میلی گرم در 100 میلی لیتر بسته به سن، در کودکان مجاز است.

سطح نرمال کلسترول خون در جوامع گوناگون به چه چیزهایی بستگی دارد؟
سطح نرمال کلسترول خون در جوامع گوناگون به چه چیزهایی بستگی دارد؟

با این رویکرد، می توان نتیجه گرفت که با افزایش سن، سطح کلسترول خون افزایش می یابد و این به طور قطعی با کاهش تحرک و فعالیت بدنی در سنین بالا ارتباط مستقیم دارد. محدودیت حرکات روزانه و کار سنگین در سالمندان، با کند شدن تخریب چربی این لایه در بدن مرتبط است.

آن ها استدلال می کنند که چاقی و کلسترول خون بالا با هم مرتبط هستند. زیرا به ندرت می بینیم که افراد چاق، فعالیت های بدنی زیادی انجام دهند. در نتیجه، بالا رفتن میزان کلسترول خون در بدن آن ها به دور از ذهن نمی باشد.

اطلاعات تکمیلی تر در این زمینه را می توانید از دکتر سلیمی، کسب نمایید.

مصرف چربی چگونه منجر به چاقی و کلسترول خون می شود؟

در این بخش از مطلب کلسترول باعث چاقی می شود، می خواهیم توضیح دهیم که چگونه مصرف چربی ها، چاقی و افزایش کلسترول خون را به دنبال دارد.

بدن با مصرف قندها و چربی ها سعی دارد تا آن ها را هضم نماید. بنابراین با تبدیل این چربی ها به دی مونوگلیسرید و سپس به اسیدهای چرب کلسترول، بدن سعی می کند آن ها را به جریان خون و کبد منتقل کند تا انرژی لازم برای فعالیت های روزانه بدن تامین شود. حال اگر فردی، فعالیت شدید یا کار روزانه فعال داشته باشد، این چربی به راحتی می سوزد و به مصرف ماهیچه ها و اندام های بدن می رسد.

مصرف چربی چگونه منجر به چاقی و کلسترول خون می شود؟
مصرف چربی چگونه منجر به چاقی و کلسترول خون می شود؟

از طرفی با افزایش چربی، چاقی و کلسترول خون بالا در کمین می باشد تا شخص را با عوارض دردناکی مواجه کند. چربی اضافی جایی بهتر از خون و کبد برای تجمع پیدا نمی کند. اما با ورزش کافی می توان تجزیه این چربی ها را تسریع کرد و از جمع شدن چربی اضافی خون، کلسترول و در نتیجه چاقی جلوگیری کرد.

کدام بیماری ها با چاقی و کلسترول خون بالا مرتبط هستند؟

همان طور که قبلا نیز به این موضوع اشاره کردیم، کلسترول باعث چاقی می شود و چاقی و کلسترول خون بالا ارتباط نزدیکی با بسیاری از بیماری ها دارند. زیرا هر دو به دلیل افزایش بیش از حد چربی خون ایجاد می شوند.

کدام بیماری ها با چاقی و کلسترول خون بالا مرتبط هستند؟
کدام بیماری ها با چاقی و کلسترول خون بالا مرتبط هستند؟

تنگ شدن رگ های خونی به دلیل رسوب کلسترول در دیواره آن ها نه تنها یک عامل خطر برای قلب محسوب می شود، بلکه برای هر عضوی از بدن که برای زنده ماندن به خون و اکسیژن نیاز دارد، مضر و خطرناک است. با این بررسی اجمالی، می توانید بزرگی مشکلی که کلسترول می تواند در بدن ایجاد کند را درک کنید.

از آنجایی که خون غنی از اکسیژن، منبع انرژی، نشاط و زندگی است؛ کاهش خون رسانی به اندام ها منجر به مرگ و تخریب آن ها می شود. بنابراین طبیعی است که وقتی صحبت از کلسترول بالا می شود، مغز عملکرد خوب خود را از دست می دهد و همچنین از نظر کارکرد دچار اختلال می گردد.

در آینده، بیماری های دیگری نیز مانند کم کاری تیروئید، بیماری مزمن کلیوی و عفونت های مختلف در فرد ایجاد می شود. همچنین دیابت، ایدز، اعتیاد به الکل و غیره در انتظار چنین افردی هستند و سلامت او را به خطر می اندازند.

برای جلوگیری از چاقی و چربی خون، تغذیه باید چگونه باشد؟

کمتر کسی پیدا مي شود که نداند کلسترول باعث چاقی می شود. بدن نمی تواند هضم چربی اضافی را تحمل کند و به صورت توده های چربی در نواحی مانند قلب، کلیه ها، کبد و به ویژه در رگ ها تجمع می یابد. بنابراین احتمال چاقی و افزایش کلسترول خون در افراد به دلیل دریافت کالری، بیش از حد طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

تنها راه حل این مشکل، مصرف چربی ها به مقدار مناسب و بر اساس نیاز روزانه است. اگر به میزان فعالیت روزانه و انرژی مورد نیاز برای کارهای بدنی روزانه نگاه کنیم، می توان تخمین دقیقی از حد مجاز مصرف چربی و کالری به دست آورد.

به این ترتیب از فرآیندی که باعث افزایش کلسترول و سپس افزایش احتمال چاقی می شود، جلوگیری می شود. بدن به طور طبیعی برای تامین انرژی به سه گروه مواد غذایی نیاز دارد که شامل پروتئین، نشاسته و چربی می شود.

اما در عین حال استفاده از چربی، منطقی تر است. زیرا خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در افرادی که بیش از دو برابر اکسیژن برای سوزاندن آن ها نیاز دارند، افزایش می دهد. کمبود اکسیژن در عروق قلب منجر به آتروما، تنگ شدن عروق خونی و در نهایت مشکلات و ناراحتی قلبی می شود.

ما فقط به چند گرم چربی در روز نیاز داریم. بنابراین خوردن غذاهایی که از افزایش کلسترول خون جلوگیری می کند و نیازهای بدن را تامین می کند، بسیار مهم می باشد.

برای جلوگیری از چاقی و چربی خون، تغذیه باید چگونه باشد؟
برای جلوگیری از چاقی و چربی خون، تغذیه باید چگونه باشد؟

چه رابطه ای میان چاقی با چربی و تری گلیسیرید خون وجود دارد؟

کلسترول باعث چاقی می شود و بروز بیماری قلبی منجر شده تا افراد چاق و همچنین کسانی که با مشکلات کلسترول بالا دست و پنجه نرم می کنند، به این مشکلات توجه بیشتری کنند.

به نظر می آید که تفرقه انداختن میان چاقی، کلسترول بالا و بیماری قلبی و تجزیه و تحلیل هر یک از آن ها به صورت مجزا، غیر ممکن است. در مقابل، اگر از همه جهات به آن نگاه کنیم، گویی این مشکلات پیوندی ناگسستنی به وجود آورده اند. چاقی و رسوب کلسترول، در بدن افرادی رخ می دهد که رژیم غذایی آن ها مبتنی بر اسیدهای چرب اشباع است.

چه رابطه ای میان چاقی با چربی و تری گلیسیرید خون وجود دارد؟
چه رابطه ای میان چاقی با چربی و تری گلیسیرید خون وجود دارد؟

این روند گاهی تا زمانی ادامه می یابد که یک لخته خون تشکیل شود و شریان به طور کامل مسدود شود. با این حال، تنها کلسترول بالا را می توان علت مشکلات قلبی دانست. زیرا بیشتر کلسترول موجود در بدن در هورمون های جنسی، ویتامین D، غشای سلولی و غیره استفاده می شود.

از این رو با توجه به تحقیقات پزشکی می توان گفت که چاقی و سطح بالای کلسترول و تری گلیسیرید خون، ریشه بیماری های قلبی می باشد.

لازم به ذکر است که خطر تولید تری گلیسیرید از کربوهیدرات های اضافی در کبد و گاهی در دیواره روده به همراه تشکیل شدن آن از غذاهای چرب، نقش آن را در بیماری های قلبی برجسته کرده است. در این خصوص می توانید با دکتر سلیمی، مشورت نمایید.

چگونه می توانیم با چاقی و کلسترول خون بالا مبارزه کنیم؟

این موضوع که کلسترول باعث چاقی می شود، تعداد زیادی از افراد را نگران کرده است. توضیح دادن راه های مبارزه با چاقی و کلسترول خون برای کسانی که با این دو مشکل مرتبط هستند یا کسانی که می خواهند دلایل احتیاط را رعایت کنند، مفید است. لذا تمام تلاش خود را می کنیم تا در این قسمت، راهکارهای علمی برای رفع این مشکل ارائه نماییم.

چگونه می توانیم با چاقی و کلسترول خون بالا مبارزه کنیم؟
چگونه می توانیم با چاقی و کلسترول خون بالا مبارزه کنیم؟

چربی های اشباع نشده را جایگزین چربی های اشباع کنید

اگر می خواهید چاقی و کلسترول خون بالا و البته تری گلیسیرید را از بین ببرید، یک ایده خوب این است که چربی های چند غیر اشباع را جایگزین کنید.

این نوع چربی خاص بدون اثرات مضر چربی اشباع می تواند سلامتی را مهمان دائمی بدن شما کند. به نظر می رسد حذف کامل چربی های اشباع شده و اختصاص 10 درصد کالری مصرفی به چربی های غیراشباع، برای دستیابی به این مزایا کافی باشد.

مصرف کالری را کنترل کنید

کنترل کالری دریافتی برای حفظ وزن طبیعی بدن یکی دیگر از عوامل مهم در پیشگیری از چاقی و مشکلات کلسترول است. البته اگرچه این حالت در افراد با خصوصیات ظاهری متفاوت به درصدهای مختلف خود را نشان می دهد، اما نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت.

مصرف کربوهیدرات خود را محدود کنید

چه کربوهیدرات ها را به شکل قند و چه به شکل نشاسته مصرف کنید، میزان تری گلیسیرید را در بدن خود افزایش می دهید. از آنجایی که نشاسته نوعی کربوهیدرات پیچیده در نظر گرفته می شود، شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. بنابراین مطمئن شوید که مصرف این موارد را کنترل کرده و با تغییر رژیم غذایی، مصرف آن ها را تا حد امکان کاهش دهید.

مصرف کربوهیدرات خود را محدود کنید
مصرف کربوهیدرات خود را محدود کنید

در مصرف غذا تعادل داشته باشید

کلسترول باعث چاقی می شود. کمیت و تعادل مصرف غذا به عنوان یک امر طبیعی برای حفظ سلامتی به شمار می آید. اما همین مشکل کلسترول و تری گلیسیرید بالا برای افراد چاق که فشارهای عصبی مداوم، بیماری های زمینه ای و غیره دارند، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

در حال حاضر بسیاری از کشورهای توسعه یافته موفق شده اند تا با تصمیم گیری در مورد رژیم غذایی مفید، مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در افراد چاق را به میزان قابل توجهی پایین آورند و شاخص کلسترول بالا را کنترل کنند.

میزان چربی را در رژیم غذایی خود کم کنید

تنها 300 میلی گرم کلسترول غذایی در روز برای همه افراد مجاز است. بنابراین 25 تا 35 درصد کالری مورد نیاز خود را از غذا دریافت می کنید و کمبودی نخواهید داشت. این مقدار را باید با مواد سالمی مانند روغن های گیاهی، مغزها و ماهی های چرب که حاوی امگا 3 هستند، تکمیل کنید.

میزان مصرف فیبر را بالا ببرید

اگر به دنبال راه حلی برای رهایی از چاقی و کلسترول بالا هستید، رژیم غذایی پر فیبر بهترین راه حل است. میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و غیره به شما کمک می کند به وزن ایده آل خود برسید و در نتیجه خطر ابتلا به کلسترول بالا را کاهش دهید.

همیشه گوشت سفید بخورید

بخش مهمی از زندگی بافت های بدن، به پروتئین بستگی دارد. در این راستا گوشت های سفید مانند مرغ و ماهی به خصوص نمونه های چرب سرشار از امگا 3 و بوقلمون برای شما بهتر است و خطر افزایش کلسترول را در بدن افزایش نمی دهد. به جای حذف پروتئین در حین مدیریت مصرف مناسب، توصیه می شود انواع مفید و کم ضرر را انتخاب کنید.

خوردن چه غذاهایی، چاقی و کلسترول خون را کاهش می دهد؟

در صورتی که مقاله کلسترول باعث چاقی می شود را از ابتدا خوانده باشید، با گروه های غذایی مختلف آشنا شدید که در صورت مصرف آن ها می توانیم از چاقی و کلسترول خون بالا دوری کنیم. در این بخش نیز قصد داریم در مورد غذاهایی صحبت کنیم که توانایی مبارزه با این دو عامل مضر را دارند.

به خاطر داشته باشید که اگر بدانید خوردن چه غذاهایی میزان چاقی و کلسترول خون را کاهش می دهند، از این طریق شما یک زندگی سالم را تجربه خواهید کرد.

جو دوسر

جو کلسترول را از بین می برد و به تصفیه خون و از بین بردن چربی کمک می کند. جو را می توان به صورت پخته، سبوس، جوانه و غیره مصرف کرد تا قادر به بهره مند شدن از فواید آن باشید.

جو دوسر
جو دوسر

لوبیا

لوبیا به دلیل اين که سرشار از فیبر می باشند، به عنوان گزینه ای عالی برای از بین بردن چربی بدن به شمار می آیند. پروتئین موجود در لوبیا، شما را از گرسنگی کاذب و هوس خوردن غذاهای ناسالم جلوگیری می کند. لوبیا سطح قند خون را کنترل کرده و از تغییر آن جلوگیری می کند.

لوبیا
لوبیا

آووکادو

آووکادو بخش مهمی از رژیم غذایی مدیترانه ای معروف است و وجود مقدار زیادی مواد مغذی در آن باعث می شود تا این میوه، بسیار محبوب و برای قلب مفید باشد. اسیدهای چرب این گیاه، دشمن واقعی کلسترول محسوب می شوند.

آووکادو
آووکادو

آجیل

کلسترول باعث چاقی می شود و اگر این مسئله ذهن شما را به خود مشغول کرده است، باید بگوییم که به‌ غیر از خوراکی های ذکر شده، آجیل و طعم لذیذ آن را نیز نمی توان نادیده گرفت. در حالی که نمونه تازه و بدون نمک آن ها می تواند باعث تقویت قلب و مبارزه با کلسترول شود. به یاد داشته باشید که مصرف زیاد آن مضر است و اعتدال برای مصرف بهینه ضروری است.

شکلات

سال هاست ثابت شده است که شکلات تلخ تاثیر شگفت انگیزی در کاهش کلسترول LDL  دارد و با تنظیم فشار خون، افراد را برای زندگی سالم و سرشار از سلامتی آماده می کند. کاهش کلسترول HDL  نیز یکی از بزرگترین ماموریت های این ماده غذایی است.

سیر

بسیاری از افراد سیر را یکی از قسمت های متداول و جدا نشدنی رژیم غذایی خود می دانند. اگر تا به حال استفاده از آن را نادیده گرفته اید، به شما توصیه می کنیم برای رهایی از چاقی و کلسترول، به ترکیبات شگفت انگیز آن برای کاهش کلسترول و چاقی فکر کنید و بلافاصله آن را مورد استفاده قرار دهید.

روغن زیتون

روغن زیتون نه تنها سرشار از چربی های غیراشباع سالم است، بلکه دارای خواص شگفت انگیزی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. مطالعات زیادی در مورد خواص روغن زیتون انجام شده است که نشان می دهد چربی غیراشباع کلسترول خوب یا HDL و تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد.

از طرفی دیگر میزان سطح قند خون در افرادی که به دیابت نوع 2 مبتلا می باشند را بهبود می بخشد. علاوه بر این، روغن زیتون از لحاظ آنتی اکسیدان، دارای ترکیبات بسیار مفیدی است که مانع آسیب سلولی شده و خطر مبتلا شدن به تعداد زیادی از بیماری های مزمن را تا حد قابل توجهی پایین می آورد. یک قاشق غذاخوری روغن زیتون حاوی 120 کالری است که کالری بالایی دارد.

بنابراین، یکی از بهترین و سالم ترین گزینه ها برای افزایش وزن بدون نگرانی در مورد افزایش کلسترول خون، مصرف روزانه روغن زیتون است. روغن زیتون را می توان به انواع سالادها اضافه کرد یا به جای چربی اشباع شده در آشپزی استفاده کرد.

میوه خشک شده

خوردن میوه های خشک و گنجاندن آن در رژیم غذایی، یکی از بهترین راه ها برای دریافت کالری بیشتر به روشی سالم است.

میوه های خشک کالری نسبتاً بالایی دارند و همچنین سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند. البته میزان کالری و مواد مغذی هر میوه متفاوت است و برخی از آن ها نسبت به سایر میوه های خشک، کالری بیشتری دارند.

میوه خشک سرشار از فیبر، آنتی اکسیدان ها و ریز مغذی هاست که 4 تا 5 برابر بیشتر از میوه های تازه است. از آنجایی که میوه های خشک حاوی قندهای طبیعی و بدون قند افزوده هستند، منبع بسیار خوبی از پروتئین اضافی هستند که ترکیب آن ها در متعادل کردن سطح قند خون تأثیر دارد. میوه های خشک را می توان با انواع آجیل مخلوط کرد و در صبحانه با بلغور جو دوسر استفاده کرد.

بهترین راه برای حل مشکل چاقی چیست؟

امروزه چاقی یکی از بزرگترین مشکلات سلامتی در جهان است که یک پنجم جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. چاقی و اضافه وزن، یک اختلال متابولیک است و باعث بروز مشکلات فراوانی و بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت نوع 2 و برخی سرطان ها می شود.

افراد با شاخص توده بدنی  (BMI)بیشتر از 30 چاق هستند و به همین دلیل تلاش برای ابداع راه های مختلف برای کمک به درمان این افراد، یکی از اهداف علم پزشکی است. مطمئنا شما هم از آن دسته افرادی هستید که روش های گوناگونی از قبیل رژیم های غذایی  یا انجام ورزش های مختلف را برای کاهش وزن و رهایی از چاقی به کار گرفته اید .

استفاده از این شیوه ها برای کاهش وزن و لاغری به عنوان ساده ترین و رایج ترین روش ها به شمار می آیند. اما برای بسیاری از افراد با شرایط مختلف و خاص، مناسب نیست.

بنابراین اگر این موضوع که کلسترول باعث چاقی می شود شما را نگران کرده است، باید بگوییم که در این زمینه، جراحی چاقی پاسخ مناسبی برای حل مشکل چاقی است. دکتر مهدی سلیمی یکی از مجرب ترین و بهترین جراحان چاقی است.

چند نوع جراحی چاقی وجود دارد؟

از آنجایی که کلسترول باعث چاقی می شود، به همین دلیل بسیاری از افرادی که از چاقی و کلسترول بالا رنج می برند، به دنبال بهترین روش جراحی چاقی هستند. لازم به ذکر است که جراحی چاقی یا کاهش وزن، شامل چندین نوع است که از مهمترین آن ها می توان جراحی باندینگ معده، جراحی بای پس معده و جراحی اسلیو معده را نام برد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی معده برای لاغری و کلینیک جراحی لاغری در غرب تهران را مطالعه کنید.

چند نوع جراحی چاقی وجود دارد؟
چند نوع جراحی چاقی وجود دارد؟

جراحی اسلیو و جراحی بای پس جزو رایج ترین و مدرن ترین تکنیک های جراحی محسوب می شوند. هر یک از روش های ذکر شده، دارای مزایای خاصی هستند که با توجه به شرایط شما، طی مشاوره قبل از عمل و پس از بررسی دقیق، ویژگی های منحصر به فرد جراح شما، بهترین روش را به شما پیشنهاد می کند. دکتر مهدی سلیمی در زمینه انواع روش های جراحی چاقی، تجربه و مهارت کافی را دارد.

جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است؟

کلسترول باعث چاقی می شود و اگر به انجام جراحی چاقی فکر می کنيد، باید ابتدا بدانید که چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل می باشند. به طور کلی، افرادی که شاخص توده بدنیBMI) ) بیش از 35 یا بیش از 45 کیلوگرم چربی دارند، کاندیدای خوبی برای جراحی چاقی خواهند بود.

علاوه بر این، افرادی با شاخص توده بدنی BMI) ) بین 30 تا 35 که مبتلا به دیابت نوع 2، آپنه خواب و بیماری قلبی هستند، می توانند از جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی سود زیادی می برند.

انجام جراحی لاغری، چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟

کلسترول باعث چاقی می شود و برای افرادی که با چاقی به عنوان یک بیماری دست و پنجه نرم می کنند، جراحی چاقی به عنوان یک تغییر بسیار بزرگ در زندگی به شمار می آید. این عمل علاوه بر تغییرات چشمگیر در ظاهر و افزایش عزت نفس در فرد، راه مناسبی برای کاهش وزن در مدت کوتاهی است.

این روش برای افرادی که مدت ها در تلاش برای کاهش وزن بوده و ناامید شده اند، گزینه مطلوبی است. همچنین عملکرد قلب و عروق و تنفس را بهبود می بخشد و همچنین به کنترل قند نیز کمک می کند و درد مفاصل ناشی از اضافه وزن را در افراد چاق کاهش می دهد.

علاوه بر این، بر اساس تحقیقات اخیر، جراحی چاقی در درمان ناباروری در افراد چاق و دارای اضافه وزن مفید است و ناباروری را در این افراد بهبود می بخشد. استفاده از تکنیک‌های جراحی جدید مانند لاپاراسکوپی، زمان بهبودی کوتاه‌تری پس از جراحی را به همراه خواهد  داشت و افراد پس از ۲ تا ۴ هفته، به سطح فعالیت قبلی خود بازمی گردند.

یکی دیگر از مزیت های استفاده از روش های جراحی چاقی برای کاهش وزن و لاغری این است که حداقل برش ها و جای بخیه را روی بدن فرد به جای می گذارد. دکتر مهدی سلیمی به دلیل داشتن سابقه و تجربه فراوان در زمینه انواع روش های جراحی چاقی، به عنوان یکی از بهترین جراحان شناخته شده است.

جراحی چاقی چگونه وزن را کاهش می دهد؟

بسته به نوع جراحی، جراحی چاقی از طریق مکانیسم‌های مختلف ناشی از تغییرات آناتومیکی در دستگاه گوارش منجر به کاهش وزن می‌شود. کاهش حجم معده منجر به کاهش میزان غذای مصرفی و سیری زودرس می گردد که به نوبه خود کاهش وزن فرد را به همراه دارد.

علاوه بر این، جذب کالری از روده را کاهش می دهد و وزن را تا حد چشمگیری پایین می آورد. به طور کلی، برداشتن قسمت‌هایی از معده باعث تغییرات هورمونی و اثراتی بر سایر قسمت‌های بدن می‌شود که منجر به کاهش مصرف غذا و افزایش وزن و سیری زودرس خواهد شد. دکتر مهدی سلیمی، ماهرترین جراح چاقی می باشد.

مهمترین عوامل موثر بر هزینه جراحی چاقی کدامند؟

برای افرادی که تصمیم گرفته اند تا به واسطه یکی از روش های جراحی لاغری وزن خود را کاهش دهند، این سوال پیش می آید که چه عواملی بر هزینه جراحی لاغری موثر می باشد؟

هزینه جراحی چاقی به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله می توان مواردی از قبیل بیمه درمانی اولیه و تکمیلی را نام برد. همان طور که نوع جراحی به عنوان یکی از عوامل اصلی و مهم در تعیین هزینه به شمار می آید، جراحی و نتیجه آن و عوارض پس از آن به مواد و تجهیزات مورد استفاده و مهارت جراح مربوط می شود. بنابراین استفاده از بهترین مواد و تجهیزات، یکی از مهم ترین فاکتورها در تعیین شدن هزینه جراحی لاغری است.

به دلیل نبود تجهیزات با کیفیت، بسیاری از افراد برای کاهش هزینه ها اقدام به تعویض تجهیزات خود با تجهیزات بی کیفیت چینی می کنند. دکتر مهدی سلیمی، با تجربه و مهارت بالا، بهترین نتایج را با کمترین عارضه و هزینه برای شما رقم خواهد زد.

بهترین جراح لاغری را باید با توجه به چه نکاتی انتخاب کنیم؟

لازم به ذکر است که در انتخاب جراح لاغری، مورد توجه قرار دادن یک سری نکات از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. مهمترین نکاتی که باید در زمان انتخاب بهترین جراح لاغری در نظر داشته باشید، شامل موارد زیر می شود:

درباره نظرات و تجربیات بیمار تحقیق کنید

به نظرات و تجربیات بیمارانی که به پزشک مورد علاقه شما مراجعه کرده اند، نگاه کنید و از رضایت یا نارضایتی آن ها مطلع شوید. دکتری را که مد نظر دارید، در شبکه های اجتماعی پیدا کنید یا نظرات بیماران او را در سایت او بخوانید. این بررسی ها می تواند به شما کمک کند تا یک جراح لاغری خوب پیدا کنید.

نتایج قبل و بعد از مراجعه کنندگان را ببینید

بهترین راهنما برای شما ممکن است دیدن تصاویر قبل و بعد از بیمارانی باشد که توسط پزشک تحت عمل جراحی قرار گرفته اند. تصاویر قبل و بعد از بیماران به خوبی کیفیت کار جراح را نشان می دهد.

پزشک انتخابی باید به انواع روش ها مسلط باشد

جراحی چاقی فقط یک عمل نیست، بلکه چندین عمل است. جراحی كه انتخاب می كنيد بايد با تمام اين تكنيک ها آشنا باشد. جراحی کاهش وزن به طور کلی بی خطر است و درصد کمی از بیماران، عوارض جدی را تجربه می کنند.

دو روش بسیار محبوب جراحی کاهش وزن، جراحی اسلیو معده و جراحی بای پس معده است. جراح شما باید به این دو روش کاملا آشنا و مسلط باشد. در ضمن بهترین جراح لاغری باید سایر روش های جراحی لاغری از جمله بالون، حلقه، تامی تاک، باند معده، مینی بای پس معده، براد بای پس و غیره را بداند.

به عنوان مثال، جراح شما تشخیص داده است که مینی بای پس معده برای شما مناسب است. اکنون که جراح به اندازه کافی در تکنیک های دیگر مهارت دارد، می تواند به راحتی عوارض جراحی را کنترل کرده و مشکلات احتمالی را مدیریت کند.

شایستگی جراحی که انتخاب می کنید، بسیار مهم است

جراحان زیادی هستند که ادعا می کنند بهترین جراحان کاهش وزن هستند. اما باید مراقب سلامتی خود باشید و عمل را به یک جراح متخصص و ماهر همچون دکتر سلیمی بسپارید.

جراحان عمومی و سایر جراحان نیز می توانند این عمل را انجام دهند. اما این افراد فقط این عمل ها را به صورت تجربی یاد گرفته اند و دارای تخصص و مهارت کافی نیستند.

جراحان چاقی، دوره های مرتبط زیادی را گذرانده اند و سال ها در زمینه جراحی چاقی تخصص داشته اند و در روش ها و تکنیک های لاپاراسکوپی به خوبی مسلط هستند.

جراحان متخصص، تمامی مراحل و مشکلات و جزئیات احتمالی را به طور کامل مطالعه کرده و مراحل قبل از جراحی کاهش وزن را به شما خواهند گفت. علاوه بر این، آن ها قدرت کنترل و مدیریت زیادی برای انجام عمل دارند.

شایستگی جراحی که انتخاب می کنید، بسیار مهم است
شایستگی جراحی که انتخاب می کنید، بسیار مهم است

در صورت بروز مشکل، این جراحان مهارت و کنترل بیشتری دارند. بنابراین به اندازه جراحان تجربی، سردرگم نیستند. این نکته بسیار مهمی است. زیرا با بروز برخی از این مشکلات، بیمار ممکن است جان خود را از دست بدهد.

تعداد بیماران و تعداد عمل های انجام شده را با دقت ارزیابی کنید

بهترین جراح چاقی علاوه بر مدارک تحصیلی معتبر و تحصیل در بهترین دانشگاه ها، باید تجربه و دانش زیادی نیز داشته باشد. مهمترین چیزی که باعث موفقیت و حرفه ای شدن یک پزشک می شود، انجام عمل های متعدد و موفق است.

دکتر مهدی سلیمی جدا از گذراندن دوره های تخصصی و داشتن مدارک معتبر، تجربه و موفقیت زیادی در زمینه جراحی کاهش وزن و لاغری دارد و تا به امروز هزاران عمل جراحی را با موفقیت و رضایت مراجعه کنندگان انجام داده است.

تماس و دسترسی به جراح لاغری باید راحت و آسان باشد

نکته مهم دیگری که باید هنگام انتخاب کردن جراح لاغری مورد توجه قرار دهید، دسترسی آسان و سریع به  او می باشد. یک پزشک خوب و خوش اخلاق سعی می کند هم در مطب و هم در شبکه های اجتماعی، به صورت آنلاین پاسخگوی بیماران باشد و آن ها را به خوبی راهنمایی کند. این نشاندهنده نگرش و شخصیت یک جراح لاغری خوب است که می تواند برای فرد، بسیار کمک کننده و دلگرم کننده باشد.

تماس و دسترسی به جراح لاغری باید راحت و آسان باشد
تماس و دسترسی به جراح لاغری باید راحت و آسان باشد

به نحوه برخورد و صحبت کردن جراح توجه کنید

بدون شک سوالات زیادی در ذهن شما در مورد جراحی لاغری و کاهش وزن  وجود دارد. یافتن پاسخ این سوالات به شما آرامش می دهد. وجود یک جراح که با دقت و حوصله به تمام سوالات شما پاسخ می دهد و به زبانی جامع و ساده شما را راهنمایی می کند، می تواند بسیار ارزشمند باشد.

از آنجایی که پس از جراحی، به حمایت و تشویق جراح خود نیاز خواهید داشت، به همین دلیل انتخاب جراحی که با مهربانی و حوصله به سوالات شما پاسخ دهد، بسیار مهم است.

آیا احتمال چاق شدن بعد از جراحی لاغری وجود دارد؟

در مبحث کلسترول باعث چاقی می شود، لازم است ذکر کنیم که آیا بعد از جراحی لاغری، چاق می شویم؟ سوال بسیار مهمی است که به طور تقریبی برای همه افراد پیش می آید. باید گفته شود که پاسخ این سوال منفی می باشد.

یعنی جراحی چاقی، فرد را برای مدت طولانی لاغر و خوش اندام می کند و پس از چند سال، فرد می تواند وزن خود را به دست آورد و این وزن 40 درصد کمتر از وزن از دست رفته او خواهد بود.

به این ترتیب می توان گفت که وزن اولیه قبل از جراحی برنمی گردد و تناسب اندام همیشه با ورزش و تغذیه مناسب حفظ می شود. در واقع این موضوع تا حد زیادی به خود شخص و رعایت دستورات بعد از عمل وابسته خواهد بود.

بهترین رژیم غذایی پس از جراحی لاغری چیست؟

در این بخش از مطلب کلسترول باعث چاقی می شود، باید اشاره کنیم که بهترین رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی و موارد منع مصرف و مکمل های مصرفی، توسط جراح لاغری تجویز می شود.

اما می بایست توجه داشته باشیم که بعد از جراحی چاقی، جدولی از تمام غذاهایی که باید مصرف شود و غذاهای ممنوعه، توسط دکتر سلیمی به فرد داده می شود و با رعایت نکات ذکر شده، در آنجا می توانید به وزن دلخواه برسید.

به گونه ای که با هیچ گونه عوارض یا مشکل خاصی روبرو نخواهید شد. علاوه بر این، مکمل های غذایی که حتما باید مصرف شوند نیز توسط پزشک تجویز می شوند تا بدن پس از عمل، مواد مغذی لازم را از دست ندهد. دکتر مهدی سلیمی بهترین جراح لاغری در کشور می باشد.

سخن پایانی

در این مقاله، سعی کردیم تا این موضوع که کلسترول باعث چاقی می شود را به طور جامع و دقیق مورد بررسی قرار دهیم.

امروزه چاقی به عنوان یکی از بزرگترین مشکل برای همه مردم به شمار می آید و بسیاری از افراد به دنبال راهی مناسب برای کاهش وزن هستند. در حال حاضر جراحی لاغری یکی از بهترین و مناسب ترین راه ها برای دست یافتن به وزنی مناسب و ایده آل می باشد.

برای انجام این روش، پزشکی که انتخاب می کنید بسیار مهم است. بنابراین برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب و رضایتبخش، باید در انتخاب جراح دقت زیادی به خرج دهید.

اگر به مشاوره نیاز دارید یا می خواهید جراحی کاهش وزن انجام دهید، می توانید به دکتر مهدی سلیمی که مجرب ترین جراح لاغری می باشد، مراجعه نمایید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید