کدام جراحی لاغری مناسب شماست

فهرست مطالب

با ما همراه شوید تا بیشتر با این سوال که کدام جراحی لاغری مناسب شماست آشنا شوید.

امروزه یکی از معضلاتی که انسان ها با آن درگیرند، معضل چاقی است که می توان گفت که 50 درصد جامعه ایران نیز با آن درگیرند. با پیشرفت در علم پزشکی و افزایش آمار چاقی انسان ها، عمل های بسیاری برای لاغری صورت می گیرد که در کنار کاهش وزن سریع، میزان سلامتی افراد به علت از بین رفتن عوارض چاقی بیشتر خواهد شد و به همین دلیل مورد استقبال بسیاری از افراد واقع شده است.

مقدمه

کدام جراحی لاغری مناسب شماست
کدام جراحی لاغری مناسب شماست

در مقاله کدام جراحی لاغری مناسب شماست سعی بر معرفی انواع روش های جراحی لاغری و فواید آن شده و شما با خواندن آن متوجه خواهید شد که کدام جراحی لاغری مناسب شماست و با مراجعه به بهترین جراح چاقی و انجام آن در صورت امکان، به سرعت به حالت ایده آل خود برسید. با ما همراه باشید.

اینفوگرافیک کدام جراحی لاغری مناسب شماست

اینفوگرافیک کدام جراحی لاغری مناسب شماست
اینفوگرافیک کدام جراحی لاغری مناسب شماست

یکی از راه های لاغری در کنار رژیم مناسب و ورزش برای افرادی که توانایی تحرک زیاد ندارند، جراحی لاغری است که به علت پیشرفت در تکنولوژی، انواع مختلف جراحی لاغری به وجود آمده است و هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی است.

پیشنهاد می کنیم از پست کلینیک جراحی لاغری در غرب تهران دیدن کنید.

ویدئو کدام جراحی لاغری مناسب شماست

کدام جراحی لاغری مناسب شماست

 1. بای پس معده مناسب افراد (افراد مبتلا به رفلاکس شدید، افراد با شاخص توده بدنی بالا، افراد دیابتی)
 2. اسلیو معده مناسب افراد (افرادی که چندین عمل جراحی شکم انجام داده‌اند، بیماران پرخطر، افراد بالای ۲۰۰ کیلوگرم،افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند)
 3. بالن معده مناسب افراد (شاخص توده بدنی بالای 30 و اضافه وزنی بالای 15 تا 20 کیلوگرم)
 4. مینی بای پس معده مناسب افراد (شاخص توده بدنی بالای 30 و اضافه وزنی بالای 40 تا 50 کیلوگرم)
 5. باندینگ معده مناسب افراد (شاخص توده بدنی بالای 30 و اضافه وزنی بالای 20 تا 25 کیلوگرم)
 6. اسلیو ساسی معده مناسب افراد (مبتلا به دیابت یا فشارخون بالا)
 7. لیپوساکشن مناسب افراد (شاخص توده بدنی بالای 30 و در برخی نقاط تجمع چربی دارند)
 8. پلیسه معده مناسب افراد (شاخص توده بدنی بالای 35 و اضافه وزنی بالای 20 تا 25 کیلوگرم)
 9. عمل ابدومینوپلاستی مناسب افراد (در شکم و پهلو تجمع چربی بسیاری دارند)

آن چه در این نوشتار، مورد مطالعه قرار می گیرد:

انواع عمل های جراحی لاغری

عمل لاغری بای پس معده

افراد مناسب عمل لاغری بای پس معده

مراقبت های قبل  از عمل بای پس معده

مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

عمل اسلیو معده

افراد مناسب برای عمل اسلیو معده

مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

عمل اسلیو ساسی

افراد مناسب برای عمل جراحی اسلیو ساسی

مراقبت و رژیم بعد از عمل اسلیو ساسی

عمل  بالن معده

افراد مناسب عمل بالن معده

مراقبت های بعد از عمل بالن معده

عمل مینی بای پس معده

افراد مناسب عمل مینی بای پس معده

مراقبت ها و رژیم بعد از عمل مینی بای پس معده

عمل لیپوماتیک

عمل مزوتراپی

عمل ابدومینوپلاستی

افراد مناسب برای عمل ابدومینوپلاستی

عمل لیپوساکشن یا لیپوپلاستی

افراد مناسب عمل لیپوساکشن یا لیپوپلاستی

عمل پلیکاسیون معده یا پلیسه معده

افراد مناسب عمل پلیکاسیون معده یا پلیسه معده

عمل حلقه گذاری یا باندینگ معده

افراد مناسب عمل حلقه گذاری یا باندینگ معده

نحوه محاسبه شاخص توده بدنی BMI

نکات مهم قبل از عمل های جراحی

خطرات وزن اضافی برای سلامت

کدام  جراحی لاغری مناسب شماست؟

مراقبت های قبل و بعد از جراحی های لاغری

برای انتخاب مکان عمل جراحی، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

نتیجه گیری

انواع عمل های جراحی لاغری

قبل از پرداختن به این موضوع که “کدام جراحی لاغری مناسب شماست”، لازم است ابتدا با انواع عمل های جراحی لاغری، آشنایی مختصری داشته باشیم.

یکی از عوامل بسیار مهم در زندگی انسان ها، میزان چاقی یا لاغری آن ها است. چاق بودن باعث کم تحرکی و افسرده بودن افراد شده و در کنار آن بر اثر چاقی و بی تحرکی، بیماری های بسیاری به سراغ انسان های سنگین وزن خواهد آمد.

شما باید بررسی کنید که کدام جراحی لاغری مناسب شماست

شما باید با توجه به انواع مختلف ذکر شده بررسی کنید که کدام جراحی لاغری مناسب شماست و با کمک آن و نظر پزشک متخصص آن را انتخاب کنید. معمولا نوع عمل بر اساس میزان اضافه وزن تعیین می شود. فردی که 15 تا 20 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد، معمولا تحت عمل بالون معده قرار می گیرد.

کسانی که بین 20 تا 25 کیلوگرم اضافه وزن دارند، تحت عمل قرارگیری حلقه معده یا پلیسه معده قرار می گیرند. افراد با 30 یا 40 کیلوگرم اضافه وزن، عمل اسلیو معده و برای بالای 40 و 50 کیلوگرم اضافه وزن که شاخص توده بدنی بالای 40 دارند، عمل بای پس و مینی بای پس معده انجام داده می شود. البته این انتخاب به عوامل دیگری هم بستگی دارد.

حال به بررسی انواع مختلف جراحی های لاغری که نمونه ای از جراحی های زیبایی محسوب می شوند، می پردازیم و شما با خواندن آن متوجه خواهید شد که کدام جراحی لاغری مناسب شماست.

شما باید بررسی کنید که کدام جراحی لاغری مناسب شماست
شما باید بررسی کنید که کدام جراحی لاغری مناسب شماست

عمل لاغری بای پس معده

پس از این که بررسی کردید که کدام جراحی لاغری مناسب شماست، اگر انتخاب شما و پزشک متخصص، عمل بای پس معده است، روش آن به این صورت است که جراح با میانبر زدن،  فاصله بین مری تا روده و حجم معده را کاهش داده و موجب می شود که فرد جراحی شده احساس سیری زودرس کند و مقدار اضافی غذا بدون عبور از معده مستقیما وارد روده شده و سپس هضم می شوند.

به عبارتی؛ جراح در عمل بای پس معده، مسیر جدیدی را برای عبور غذا فراهم می کند و معده را به دو قسمت تقسیم می کند تا همه غذای دریافتی تحت تاثیر هضم و جذب قرار نگیرند.

وی با برش بخش بالایی معده، آن را از دیگر اجزای شکم جدا کرده و یک کیسه کوچک به وجود می آورد که فقط 28 گرم غذا را در خود جای می دهد. سپس روده را  که 2 متر و 80 سانتیمتر طول دارد، برش می دهد و روده کوچک کوتاه شده را مستقیما به  کیسه تشکیل شده در مرحله قبل، می دوزد.

غذا بعد از وارد شدن به این کیسه، مستقیما به روده کوچک می رود. این روش باعث تغییر سیستم گوارش فرد و کاهش وزن وی می شود. زیرا هم فرد کم غذا می خورد و هم کم جذب صورت می گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله بای پس معده و بارداری را مطالعه کنید.

اگر بخواهیم به طور مرحله به مرحله بررسی کنیم، مراحل آن عبارتند از:

1. ایجاد 4 سوراخ روی شکم بیمار برای انتقال ابزارهای جراحی و دوربین به داخل بدن و هر کدام از این سوراخ ها یک سانتیمتر عرض دارند و با یک بخیه در انتها بسته می شوند.

2. جداسازی عروق اطراف معده پس از بررسی آن 3. برش بالای معده به حجم 50 سی سی

4.برش پایین روده و اتصال قسمت بالایی معده به آن

5.اتصال قسمت بالای روده بریده شده به قسمت پایین تر آن.

6. بررسی عدم نشتی از قسمت های بخیه زده شده با خوراندن یک ماده رنگی از طریق دهان بیمار و بررسی توسط دوربین داخل بدن فرستاده شده

7. خارج کردن تجهیزات و بخیه زدن برش های روی شکم بیمار

در این روش؛ قسمت بزرگ معده همچنان فعالیت تولید آنزیم را انجام می دهد، فقط دیگر غذا در آن انباشته نمی شود. همچنین آن قسمت از روده که وظیفه جذب مواد غذایی را بر عهده دارد، از چرخه حذف می شود.

عمل بای پس برای بیماران با توده بدنی یا همان BMI بالای 40 که توانایی انجام فعالیت بدنی برای کاهش وزن ندارند، توصیه می شود. برای افراد دیابتی دارای BMI بین 30 تا 35 نیز امکان عمل فراهم می باشد. در صورتی که بیماری جدی مربوط به چاقی داشته باشند. اگر این شرایط را دارید، این عمل جراحی مناسب شما است.

اگر بخواهیم به طور مرحله به مرحله بررسی کنیم، مراحل آن عبارتند از:
اگر بخواهیم به طور مرحله به مرحله بررسی کنیم، مراحل آن عبارتند از:

این عمل در دراز مدت، هم فشار خون بالا را از بین می برد و هم دیابت نوع 2 را درمان می کند

این عمل در دراز مدت، هم فشار خون بالا را از بین می برد و هم دیابت نوع 2 را درمان می کند. از طرفی مشکلات تنفسی که هنگام خواب برای افراد پیش می آید را نیز کاهش می دهد.

پس اگر جزو آن دسته افرادی هستید که از فشار خون بالا و مشکلات تنفسی حین خواب و دیابت نوع دوم رنج می برید، این عمل به شما بسیار کمک می کند. همچنین موجب بهبود بیماری های ناشی از چاقی مثل رفلاکس مری به معده، سکته، نازایی، کلسترول بالا و بیماری های قلبی و فشار بالای خون می شود.

افراد مناسب عمل لاغری بای پس معده

به طور کلی این عمل برای افراد زیر مناسب خواهد بود و اگر شما این شرایط را دارید، متوجه خواهید شد که کدام جراحی لاغری مناسب شماست:

افراد مناسب عمل لاغری بای پس معده
افراد مناسب عمل لاغری بای پس معده
 1. افرادی که از رفلاکس مری به معده رنج می برند.
 2. افرادی که ریزه خوارند.
 3. افرادی که شیرینی زیاد مصرف می کنند و درگیر دیابتند، بعد از عمل با خوردن شیرینی دچار دامپینگ شده و بنابراین مجبور به ترک مصرف شیرینی می شوند.
 4. شاخص توده بدنی آن ها 40 یا بیشتر از آن است.
 5. دیابت نوع 2 دارند.
 6. آپنه خواب دارند.
 7. فشار خون بالا و بیماری قلبی دارند.
 8.   افرادی که به علت چاقی میزان باروری آن ها کاهش یافته است و با عمل بای پس معده، کیست تخمدانشان بهبود می یابد.

مدت زمان لازم برای بهبودی بعد از انجام این عمل بین سه تا شش هفته طول کشیده و باید برای بهبود کامل به دستورات پزشک و رژیم غذایی مناسب توجه نمود.

این جراحی به 2 تا 3 هفته استراحت نیاز دارد. شما شاهد کاهش وزن بسیار، بعد از عمل تا 12 ماه هستید و بعد از دو سال، چربی ها کاملا از بین می رود. با رعایت نکات تغذیه ای و انجام فعالیت به طور مستمر و مناسب با وضعیت خود شاهد تاثیرات دائمی این عمل در لاغری خود خواهید بود.

مراقبت های قبل  از عمل بای پس معده

فرد متقاضی عمل جراحی باید قبل از عمل، کلیه آزمایشات مرتبط با این عمل را انجام دهد و در صورت کمبود ویتامین ها از جمله آهن و ویتامین B12 آن ها را با تغذیه و سایر روش ها جبران کند تا حین عمل به مشکل نخورد. همچنین با مراجعه به پزشک متخصص، رژیم غذایی مناسب برای قبل از عمل را دریافت کند.

این رژیم غذایی مناسب که حاوی مایعات زیاد و سبزیجات و پروتئین بسیار است، هم سبب لاغری شما شده و هم موجب کاهش ابعاد کبد و دسترسی راحت تر به معده شما خواهد شد. هنگام عمل نیز باید ناشتا باشید.

مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

بعد از انجام عمل، مراقبت های ویژه ای صورت خواهد گرفت و آزمایشات دوره ای برای بررسی وضعیت معده و میزان مواد معدنی و ویتامین ها و … انجام خواهد شد تا در صورت ایجاد مشکل برای فرد تحت جراحی قرار گرفته شده، به سرعت حل شود. تا چندین هفته باید رژیم غذایی قبل از عمل را داشت و باید از غذاهای کم حجم و سبک استفاده کرد.

تا 12  هفته رژیم غذایی مخصوص بعد عمل که ابتدا با مصرف مایعات شروع شده و سپس غذاهای نرم و پوره ای به آن اضافه می شود و … ادامه دارد.

مدتی بعد از عمل با تشخیص پزشک باید ورزش های مناسب و سبک شروع شود و به صورت ادامه دار باشد. زیرا یکی از عوامل موثر در میزان تاثیرگذار بودن عمل جراحی لاغری بای پس معده، ورزش است. البته باید از برداشتن اجسام سنگین خودداری شود.

در ادامه مطلب “کدام جراحی لاغری مناسب شماست” با ما باشید.

مراقبت های بعد از عمل بای پس معده
مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

عمل اسلیو معده

اگر پس از بررسی این که کدام جراحی لاغری مناسب شماست، به این نتیجه رسیدید که عمل اسلیو معده برای شما مناسب است، باید بدانید که در این نوع از جراحی 80 درصد معده که قسمت تولید آنزیم گرسنگی را هم بر عهده دارد، حذف می شود و همین موجب کاهش اشتها و لاغری می شود.

باقیمانده معده نیز شکلی باریک و دراز پیدا می کند. افرادی که این نوع عمل را انجام می دهند، می توانند تا 80 درصد وزن اضافی خود را کاهش دهند.

البته این میزان کاهش وزن به عوامل متعددی مانند رژیم غذایی و رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک بستگی دارد. شما از زمانی که مورد عمل قرار می گیرید، روند کاهش وزن خود را شروع می کنید زیرا میل و اشتهای شما به غذا در دوران نقاهت نیز کاهش می یابد.

اگر بخواهیم عمل اسلیو معده که از طریق لاپاراسکوپ انجام می شود را مرحله به مرحله بررسی کنیم، با ترتیب اعمال زیر مواجه هستیم:

ایجاد چند برش کوچک روی شکم بیمار برای ورود لوازم لاپاروسکوپی 2. جدا کردن رگ ها و عروق عصبی و بافت چربی و … از قسمتی از معده که قرار است جدا شود. 3. مشخص کردن قسمتی که قرار است جدا شود، از قسمت دیگر که قرار است باقی بماند. 4.بخیه زدن خط مشخص شده 5. جدا کردن و برش زدن بخش مشخص شده که تقریبا 80 درصد معده را شامل می شود. 6. بررسی عدم نشتی از قسمت های بخیه خورده 7. خارج کردن لوازم و بخیه زدن قسمت های برش خورده برای ورود تجهیزات.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله قرص های بعد از عمل اسلیو و اسلیو معده مناسب چه کسانی است را مطالعه کنید.

معده سه قسمت دارد

معده سه قسمت دارد که یک قسمت مربوط به اشتها است که بالای معده قرار دارد و فوندوس نام دارد. یک قسمت جسم یا بادی معده است که محل انباشتن مواد غذایی است و یک قسمت دیگر نیز راهرو معده است. در این عمل، قسمت اشتها و انبار برداشته شده و قسمت نهایی که باریک است و راهرو معده باقی می ماند.

بیشترین کاهش وزن در این نوع عمل در 6 ماه اول بعد انجام عمل صورت می گیرد و این کاهش ممکن است به میزان 50 درصد از وزن اضافه شما باشد.

دو نوع جراحی لاغری اسلیو معده داریم که عبارتند از اسلیو گشاد و اسلیو تنگ. اسلیو تنگ برای بیمارانی که در وضعیت حادی از چاقی به سر می برند، انجام می شود و 80 درصد از معده بیمار را حذف می کنند.

اما در اسلیو تنگ برای افرادی با میزان چاقی کمتر، 60 درصد معده آن ها را برش می زنند. یک اسلیو استاندارد هم داریم که 70 درصد معده برش می خورد. بستگی به میزان لاغری مد نظر، هر کدام از این سه روش انجام می شود.

معده سه قسمت دارد
معده سه قسمت دارد

در این روش برخلاف روش بای پس، آسیبی به روده بیمار وارد نمی شود و انجام عمل، زمان کمتری را می برد. اما قسمتی از معده که برش زده شده است، از بدن بیمار خارج می شود که در روش بای پس این اتفاق نمی افتد.

در این روش همانند روش های دیگر، دسترسی به تناسب لاغری در زمان کوتاهی اتفاق افتاده و سلامتی و اعتماد به نفس شما را تضمین خواهد کرد.

افراد مناسب برای عمل اسلیو معده

 1. توده بدنی بین 35 تا 40 داشته باشند.
 2. به آسم یا مشکلات تنفسی در خواب دچار باشند.
 3. فشار خون یا کلسترول بالا داشته باشند.
 4. بیماری های گوارشی داشته باشند.
 5. دچار آرتریت باشند.
 6. اضافه وزن تقریبا 45 کیلوگرم داشته باشد.
 7. فرد دچار اختلالات روانشناختی باشد و بر اثر بیماری روانی یا عصبی دچار اضافه وزن شده باشد.
 8.   بعد از 6 ماه تمرین و ورزش و رژیم غذایی مناسب، تغییری در فرد به وجود نیاید.

این عمل برای افرادی که دیابت دارند مناسب نمی باشد.

مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

در دوره نقاهت بعد از عمل، پیاده روی بسیار نتیجه مثبتی در افزایش گردش خون و بهبودی سریع فرد عمل شده دارد. همچنین فرد باید هنگام تشخیص پزشک شروع به ورزش کند اما از بلند کردن اجسام سنگین برای جلوگیری از باز شدن بخیه ها خودداری کند. تا دو هفته بعد عمل، تنها مایعات باید مصرف شود.

بعد از آن تا دو الی سه هفته از غذاهای پوره شده و له شده استفاده شود. بعد از 5 هفته فرد می تواند غذا را به حالت عادی اما با حجم بسیار کم میل کند و از مصرف شیرینی جات و مشروبات الکلی خودداری کند.

مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده
مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

عمل اسلیو ساسی

تا چند وقت پیش برای بیماران بسیار چاق عمل مینی بای پس معده بیشتر انجام می شد اما امروزه در کنار این عمل، عمل اسلیو ساسی نیز انجام می شود.

در این روش، معده بیمار مانند عمل اسلیو کوچک شده و روده اش مانند عمل مینی بای پس کوچک می شود. بنابراین هم نتایج اسلیو و هم نتایج مینی بای پس را در خود خواهد داشت. از طرفی 20 درصد غذا از مسیر طبیعی بدن عبور می کند که باعث می شود تا فرد دچار کمبود ویتامین نشود و در درازمدت، نیازی به مصرف قرص نداشته باشد.

این بیماری برای افرادی با BMI بالای 40 یا افرادی که دیابت دارند، مناسب است. روده باریک 4 متر طول دارد که 2 متر آن در این عمل از مسیر غذا خوردن منحرف می شود اما روده خارج نمی شود. در این روش، خروجی معده تقسیم می شود که یکی بزرگتر از دیگری است  و حجم زیاد غذا از این مسیر عبور می کند و یک مسیر خروجی طبیعی خود معده است که مقدار کمی غذا از آن عبور می کند.

اگر بخواهیم مراحل این عمل را شرح دهیم، به ترتیب عبارتند از:

1. بیهوشی و ایجاد 4 برش روی شکم برای وارد کردن دوربین و تجهیزات لاپاراسکوپی

2.از بین بردن اتصالات عصبی و چربی و خونی از بخشی از معده که قرار است جدا شود

3.برش 80 درصد معده مانند عمل اسلیو معده و خارج کردن آن

4.جدا کردن 250 سانتیمتر از انتهای روده کوچک

5.متصل کردن انتهای روده کوچک به قسمت اسلیو معده

6. بررسی نشت با خوراندن مایع رنگی خوراکی به بیمار

7.زدن بخیه ها و پانسمان نهایی

اگر بخواهیم مراحل این عمل را شرح دهیم، به ترتیب عبارتند از:
اگر بخواهیم مراحل این عمل را شرح دهیم، به ترتیب عبارتند از:

افراد مناسب برای عمل جراحی اسلیو ساسی

1.اشخاص با شاخص توده بدنی بیش از 35

2.بیمارانی با شاخص توده بدنی بالای 30 با شرط دچار بودن به یکی از بیماری های ناشی از چاقی مانند دیابت یا فشار خون بالا

3.افرادی که عمل اسلیو انجام داده و نتیجه ای برای لاغری نگرفته اند.

4.افراد با دیابت نوع 2 که از هیچ طریقی موفق به کنترل و از بین بردن آن نشده اند که در صورت موفقیت آمیز بودن این عمل تا 95 درصد دیابت نوع دو درمان می شود. (لطفا از پست دیابت نوع دو ناشی از کدام عارضه چاقی می باشد و دیابت قابل درمان است دیدن کنید.)

5.افرادی با بیماری های استخوانی که این عمل درد آن ها را کاهش می دهد.

اگر شما این شرایط را دارا هستید، این جراحی لاغری مناسب شما است.

این عمل در مقابل عمل اسلیو یا مینی بای پس تاثیرات بیشتری در لاغری فرد دارد و فرد از مزایای هر دو عمل بهره مند می شود. میزان بازگشت وزن از سایر عمل ها کمتر است. همچنین میزان نشتی و رفلاکس اسید معده بسیار کمتری دارد. احتمال کمبود ویتامین ها و کمبود مواد غذایی در آن کم است و همچنین فرد عمل شده احساس سیری بیشتری خواهد کرد.

این عمل برگشت پذیر نیست. زیرا معده برش می خورد اما می توان آن را به راحتی به عمل اسلیو معده تبدیل کرده و روده را به حالت اولیه بازگرداند.

مراقبت و رژیم بعد از عمل اسلیو ساسی

تا دو هفته بعد از عمل، مایعات در رژیم غذایی گنجانده شوند. در هفته سوم می توان از غذاهای نرم و پوره ای مانند استفاده شود. در هفته پنجم فرد می تواند از غذاهای جامد در حجم کم استفاده کند. مایعات باید به وفور استفاده شود. همچنین از مکمل های دارویی برای جبران کمبود ویتامین ها استفاده شود. بیمار باید مراقبت های بسیاری را انجام دهد تا دچار سرماخوردگی و سرفه در حین دوران نقاهت نشود.

عمل بالن معده

در این عمل، وسیله ای مانند بادکنک را از طریق دهان عبور داده و پس از قرار گرفتن آن در معده آن را پر از هوا یا مایع کرده که 80 درصد معده را پر می کند. این بالن از جنس پلاستیک یا سیلیکن است که انواع مختلف دارد. ممکن است بالن آب باشد که داخل آن با آب پر می شود یا بالن هوا هستند که با گاز پر می شوند یا ترکیبی از هر دو هستند.

اثری که بالن می گذارد، در انواع مختلف آن یکسان است. این بالن ها از طریق آندوسکوپی وارد بدن می شوند و عمل با یک خواب آور انجام می شود. قبل عمل نیز آندوسکوپی انجام می شود تا زخمی وجود نداشته باشد.

از طریق یک لوله نیز هوا یا آب به داخل بالن منتقل می شود و بعد از متسع شدن بالن، شلنگ خارج می شود. معمولا بالن را بین 9 ماه تا یک سال در داخل معده نگه می دارند. اثری که بالن دارد، در 6 ماه قابل مشاهده است و تا 20 کیلوگرم کاهش وزن صورت می گیرد. در این عمل، هم حجم معده مهم است و هم حجم هوا یا مایعی که داخل بالن می زنیم.

روش بالن گذاشتن برای افرادی مناسب است که 15 تا 20 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند. خارج کردن بالن هم به این صورت است که بیماز بعد از یک سال دوباره مراجعه کرده و بیهوش شده، آب یا هوای داخل بالون را از طریق آندوسکوپی تخلیه می کنند و در انتها بالن را گرفته و از طریق دهان خارج می کنند. این کار توسط متخصص گوارش یا جراح گوارش نیز قابل انجام است.

عمل بالن معده
عمل بالن معده

افراد مناسب عمل بالن معده

1.افراد با شاخص توده بدنی بالای 30

2.افرادی که سابقه جراحی قبلی در قسمت معده نداشته باشند.

3.افرادی که سابقه جراحی مری نداشته باشند.

4.افرادی که اراده تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی دارند. زیرا اثرات بالن در دراز مدت و با تلاش خود فرد مشخص می شود و مانند سایر عمل ها به سرعت نتیجه حاصل نمی شود.

5.امکان انجام سایر عمل های جراحی لاغری بعد خارج کردن بالن وجود دارد.

اگر شما یک یا چند موارد از بالا را دارید، این جراحی لاغری مناسب شما است.

از مزایای این روش موقتی بودن آن و قابلیت برگشت پذیری آن است و به کنترل دیابت و فشار خون و … کمک می کند. اما امروزه کمتر از این روش استفاده می شود. اگر تمایلی به تغییر آناتومی بدن خود ندارید و به دنبال این هستید که کدام جراحی لاغری مناسب شماست، این عمل توصیه می شود.

مراقبت های بعد از عمل بالن معده

بیمار پس از سه ساعت تحت نظر بودن بعد از عمل می تواند مقدار اندکی آب بخورد. در دو هفته اول بعد جراحی، مصرف مایعات برای فرد در نظر گرفته می شود تا فرد روند لاغری سریع تری را بدون دریافت کالری داشته باشد و به مرور از هفته های بعد، رژیم پوره و جامد را شروع کند. یک ماه بعد از انجام عمل بالن گذاری، ورزش شروع شود که هم فرد سریع تر به لاغری برسد و هم از افتادگی پوست جلوگیری شود.

مراقبت های بعد از عمل بالن معده
مراقبت های بعد از عمل بالن معده

عمل مینی بای پس معده

انجام این عمل به سرعت باعث لاغری شده و کاهش وزن بسیار زیاد می شود. این عمل ترکیبی از عمل اسلیو معده و بای پس معده است. در این روش؛ جراح، یک نقطه اتصال بین معده و روده کوچک فراهم می کند.

مراحلی که در عمل مینی بای پس معده وجود دارند: 1. ایجاد 5 برش بر روی شکم برای فرستادن ابزار لاپاروسکوپی 2. ایجاد یک حالت کیسه مانند در ابتدای معده بعد برش آن 3. اندازه گیری بخشی از روده برای انجام عمل 4. ایجاد رابطه بین روده کوچک و کیسه معده 5. تقویت محل ارتباط بین این دو

ابتدا بعد فرستادن ابزار لاپاروسکوپی به داخل حفره شکم، جراح معده را به دو قسمت برش می زند که قسمت کوچکتر آن که به مری متصل است و به شکل تیوپی است، معده جدید را تشکیل می دهد. این معده جدید تنها گنجایش 112 الی 168 گرم مواد غذایی را دارد.

قسمت بزرگتر معده در بدن باقی می ماند

قسمت بزرگتر معده در بدن باقی می ماند و به فعالیت خود ادامه داده و مواد گوارشی می سازد. اما این مواد دیگر در تماس با مواد غذایی نیستند. سپس جراح حدود 112 الی 210 سانتیمتر از روده کوچک را در نظر گرفته و از قسمت متصل به معده بزرگتر در نظر گرفته می شود.

سپس جراح انتهای روده کوچک که مشخص کرده را با استفاده از منگنه های مخصوص به معده جدید متصل می کند و پس از بررسی نشتی، جراح قسمت های خارجی را نیز بخیه می زند.

از فواید این عمل، کاهش حجم معده و در نتیجه کاهش میزان غذای مصرفی است. همچنین هورمون های تولید شده توسط معده در نهایت با غذا ترکیب می شوند و حذف نمی شوند. از طرفی هورمون های مربوط به گرسنگی تحت تاثیر قرار گرفته و فرد کمتر غذا می خورد.

قسمت بزرگتر معده در بدن باقی می ماند
قسمت بزرگتر معده در بدن باقی می ماند

حال این سوال پیش می آید که تفاوت بین عمل بای پس و مینی بای پس در چیست؟ در عمل بای پس، کوچکتر کردن معده در قسمت فوقانی آن انجام می گیرد و حالت تیوپی معده خیلی کوتاه است.

اما در مینی بای پس، فاصله بیشتری را مشخص می کنیم و برش می زنیم. در عمل بای پس، هم روده باریک را به معده جدید پیوند می زنیم و هم قسمت جدا شده روده باریک را به خودش پیوند می زنیم که از برگشت صفرا به داخل معده جلوگیری کنیم. اما در عمل مینی بای پس، ما یک پیوند داریم که روده را به معده جدید متصل می کنیم.

برای جلوگیری از رفلاکس صفرا به داخل معده، روده به صورت آبشار، به معده جدید پیوند زده می شود. نتایج این عمل کاملا مشابه عمل بای پس معده است.

افراد مناسب عمل مینی بای پس معده

 1. افراد دارای مشکلات تنفسی در هنگام خواب
 2. افراد با شاخص توده بدنی بیشتر از 30
 3. افراد دارای کبد چرب
 4. افراد دارای بیماری دیابت که 90 تا 93 درصد امکان بهبودی شان با این روش وجود دارد.
 5. افرادی که درگیر رفلاکس معده به مری بر اثر چاقی هستند.
 6.   فشار بالای خون به میزان 70 تا۹۰ درصد بهبودی می یابد.

اگر شما شرایط بالا را دارید و به دنبال این هستید که کدام عمل جراحی مناسب شماست، این روش تضمین شده است و می توانید تحت نظر پزشک، آن را انجام دهید.

این عمل، یک عمل جراحی چاقی برگشت پذیر است و در صورتی که فرد کم تحرک است، بهترین جواب را نسبت به سایر عمل ها خواهد داشت.

مراقبت ها و رژیم بعد از عمل مینی بای پس معده 

دو هفته اول، فرد باید مایعات مصرف کند. بعد از یک هفته مصرف غذاهای پوره ای شروع می شود. در هفته سوم و چهارم سایر غذاهای نرم و میکس با میزان کم نیز مصرف می شود. بعد 6 تا 8 هفته فرد توانایی خوردن غذاهای کمی سفت تر را خواهد داشت.

مراقبت ها و رژیم بعد از عمل مینی بای پس معده 
مراقبت ها و رژیم بعد از عمل مینی بای پس معده

عمل لیپوماتیک

در این روش که بدون بیهوشی و درد و خونریزی و بستری انجام می شود، لوله های باریکی از برش های میلیمتری به قسمت های چربی بدن وارد شده و با حرکات چرخشی و نوسانی و مارپیچی باعث کنده شدن چربی ها از بافت زیر جلد می شود.

این شیوه موثرترین و کم عارضه ترین روش جراحی لاغری است که در دسته جراحی های پیکرتراشی قرار می گیرد. در کنار لاغری، این روش به قسمت های مختلف بدن کمک می کند. در لیپوماتیک، چربی های اضافه خارج یا به نقاط دیگر بدن برای فرم دهی انتقال می یابد.

جراح در عمل جراحی لاغری لیپوماتیک، شکاف های 3 یا 5 میلیمتری را ایجاد کرده و لوله هایی را وارد بافت چربی بدن که زیر پوست قرار دارند، کرده و با حرکت دادن لوله ها که کانول نام دارند، بافت را متلاشی کرده و با مکش، آن ها را به صورت یکنواخت خارج می کند.

دستگاه مخصوص لیپوماتیک به شیوه ای طراحی شده که اگر با بافتی غیر چربی تماس پیدا کند، متوقف می شود و به همین دلیل جزو بهترین شیوه ها برای لاغری در نظر گرفته می شود.

زمان این عمل و دوران نقاهت آن بسیار کوتاه است که هم با بیهوشی، هم بی حسی قابل انجام است. لاغری با این عمل دائمی است و در یک جلسه می توان حداکثر 8 کیلوگرم را حذف کرد. این روش بدون درد و با کمترین میزان خونریزی و کبودی است و نیاز به بستری در محل درمان نیست.

این روش برای افرادی مناسب است که شاخص توده بدنی کمتر از 35 دارند

این روش برای افرادی مناسب است که شاخص توده بدنی کمتر از 35 دارند و در قسمت هایی مثل شکم، باسن، ران و پهلوها انجام می شود.

مراحل این روش به ترتیب عبارتند از: 1. بیهوشی یا خواب آور یا بی حسی و تزریق داروهای مناسب با توجه به آزمایشات 2. ایجاد برش های لازم برای ورود کانول 3. ورود کانول و حرکات نوسانی و چرخشی برای متلاشی کردن چربی ها 4. بیرون کشیدن چربی ها توسط ساکشن 5. بخیه زدن نقاط برش زده شده

این روش برای افرادی که در سنین خیلی پایین و خیلی بالا هستند، مناسب نیستند. بهترین سن برای این عمل بین 25 تا 60 می باشد. اگر فرد، سیگار و مشروبات الکلی مصرف می کند، باید هنگام عمل، مصرف آن ها را ترک کرده باشد.

اگر از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید، تاثیرات لاغری که بلافاصله بعد از جلسه درمان مشاهده می کنید، ماندگار خواهد شد و برای افتادگی پوست که بعد از جراحی مشاهده می شود، استفاده مناسب از گن، آن را به سرعت بهبود خواهد بخشید.

این روش برای افرادی مناسب است که شاخص توده بدنی کمتر از 35 دارند
این روش برای افرادی مناسب است که شاخص توده بدنی کمتر از 35 دارند

عمل مزوتراپی

در روش مزوتراپی که یکی از روش های پیکرتراشی است، مقادیر میکروسکوپی از داروها، عصاره گیاهان، ویتامین ها و سایر مواد حیاتی به روش زیر جلدی به بدن بیمار تزریق می شود.

در این روش به جای این که دارو از طریق دهان خورده شود، مستقیما به وسیله سوزنی نازک که متصل به سرنگ است، به پوست تزریق می شود. از نمونه های آن در درمان چاقی می توان به درمان چاقی موضعی بدن، درمان سلولیت و درمان افتادگی پوست با سفت کردن بدن همچنین از بین بردن ترک های ناشی از چاقی  استفاده می شود.

این درمان در همه قسمت هایی که چربی ذخیره کرده اند، به خصوص شکم، باسن، پهلو و ران استفاده می شود. تزریق مواد دارویی به چربی ها باعث آب شدن آن ها و تبدیل آن ها از حالت جامد به مایع شده و به مرور با گذشت زمان، این چربی ها از طریق سیستم تصفیه بدن مثل کبد و روده ها دفع شده و  از بین خواهند رفت.

این روش بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که تمایل به لاغری کم و موضعی دارند و برای افراد بسیار چاق توصیه نمی شود مگر با تایید پزشک.

از مزایای این روش می توان عدم نیاز به استفاده از گن را نام برد

از مزایای این روش می توان عدم نیاز به استفاده از گن را نام برد که به دلیل این که عمل به صورت تزریقی است و تغییر به مرور اتفاق می افتد، شاهد افتادگی پوست نخواهیم بود. هر جلسه مزوتراپی کمتر از نیم ساعت زمان برده و دوران نقاهتی ندارد مگر در موارد خاص. به محض اتمام تزریق می توان به فعالیت روزانه رسیدگی کرد.

این روش برای از بین بردن چربی قسمت هایی که آب کردن آن ها بسیار زمانبر است مانند بازو یا غبغب نیز بسیار موفقیت آمیز عمل می کند.

این شیوه درمان برای افرادی در محدوده سنی بین 18 تا 75 توصیه می شود و فرد بیمار باید بیماری های قلبی، دیابتی، بارداری و سابقه سکته مغزی نداشته باشد. اگر دارای این محدودیت ها هستید و برایتان این سوال وجود دارد که کدام جراحی لاغری مناسب شماست، این عمل توصیه نمی شود.

از مزایای این روش می توان عدم نیاز به استفاده از گن را نام برد
از مزایای این روش می توان عدم نیاز به استفاده از گن را نام برد

عمل ابدومینوپلاستی

این عمل پلاستیک در دسته عمل های تهاجمی قرار گرفته و برای تغییر سایز، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل انجام آن به این صورت است که ابتدا فرد در اتاق عمل تحت بیهوشی قرار گرفته و سپس برای دسترسی بهتر پزشک به چربی ها و بافت شکم، به صورت افقی زیر ناف و اطراف آن برش می خورد. سپس جراح یک لوله که کانولا نام دارد و مانند دستگاه ساکشن دارای خاصیت مکش است را وارد شکم کرده و با انجام حرکات به صورت رفت و برگشتی، بافت چربی متلاشی شده و سپس توسط کانولا بیرون کشیده می شود.

به این روش لیپوساکشن نیز گفته می شود. بعد از این مرحله برای کاهش سایز عضلات، بافت شکم جمع می شود. بعد پوست اضافی برش خورده و جراح ناف جدیدی را برای فرد فراهم می کند تا شکم همان ظاهر طبیعی قبل را داشته باشد.

این عمل به سه روش انجام می شود:

ابدومینوپلاستی کامل:

در این روش، جراح یک برش از یک سر لگن تا سمت دیگر آن زده و دور ناف هم برش خورده و جدا می شود. شکم تا زیر دنده ها برش می خورد و چربی ها و پوست اضافه برداشته می شود. در انتها نیز پوست کاملا کشیده می شود و بخیه ها زده می شود و ناف در قسمت جدید ایجاد می شود. این عمل بیشتر مناسب افراد بسیار چاق است.

ابدومینوپلاستی گرداگرد:

در این روش، جراح پلاستیک اقدام به حذف چربی ها و پوست شل و اضافه شکم، پهلوها و پشت می کند. بنابراین یک برش دور تا دور ناحیه شکم زده می شود و ابتدا پهلوها و پشت عمل شده و در نهایت ناحیه شکم تحت عمل قرار می گیرد که ممکن است در یک مرحله جراحی قابل انجام نباشد و در دو نوبت جراحی صورت گیرد.

مینی ابدومینوپلاستی:

این روش برای افرادی در نظر گرفته می شود که بعد از چاقی بسیار لاغر شده و پشت شکم آن ها آویزان شده است. همچنین زنان پس از زایمان یا کسانی که چربی و پوست اضافه بسیاری در زیر شکم خود دارند.

در این روش، ناف برش نخورده و از زیر شکم یک برش افقی زده می شود و بعد از خارج کردن چربی ها و برش پوست اضافه، باقی پوست به سمت پایین کشیده شده و بخیه زده می شود.

مینی ابدومینوپلاستی:
مینی ابدومینوپلاستی:

افراد مناسب برای عمل ابدومینوپلاستی

 1. افرادی که در ناحیه شکم به علت کهولت، افتادگی پوست و شل شدن شکم را دارند که با این عمل، شکم و پهلوی آن ها صاف می شود.
 2. افرادی که چربی بسیاری در ناحیه شکم و پهلو دارند.
 3. افرادی که بیماری خاصی نداشته باشند.
 4. افرادی که باردار نبوده و قصد آن را ندارند.
 5.   افرادی که شاخص توده بدنی زیر 30 داشته باشند.

پس در صورت داشتن هر کدام از شرایط بالا، این  جراحی لاغری مناسب شما است.

مدت زمان این عمل 2 الی 4 ساعت طول می کشد. بعد از عمل بهتر است افراد از گن استفاده کنند. این عمل استراحت مطلق ندارد، اما باید از انجام فعالیت های سنگین خودداری کرد و به حالت خمیده راه رفت تا دوران نقاهت پایان یابد.

افراد مناسب برای عمل ابدومینوپلاستی
افراد مناسب برای عمل ابدومینوپلاستی

 عمل لیپوساکشن یا لیپوپلاستی

لیپوساکشن عملی است که بیشتر برای زیبایی اندام و از بین بردن چربی های اضافه اطراف شکم، ران یا دیگر بخش های بدن که پس از رژیم و ورزش تغییری نکرده اند، به کار می رود.

انجام این عمل به کمک برش های بسیار ریز صورت می گیرد. در ابتدای عمل، برخی سرم ها و داروها به ناحیه ای که قرار است عمل لیپوساکشن روی آن صورت بگیرد، تزریق می شود.

همچنین یک مایع تاموسنت به بافت مورد نظر تزریق شده که هم بافت را منقبض می کند و عمل برداشتن چربی آسان تر می شود و هم میزان خونریزی را کاهش می دهد.

در این روش نیز مانند مزوتراپی یک لوله به داخل فرستاده می شود

در این روش نیز مانند مزوتراپی یک لوله به داخل فرستاده می شود که بعد از حرکات رفت و برگشتی و تکه تکه کردن بافت چربی با کمک ساکشن، بافت چربی را مکیده و به خارج از بدن انتقال می دهد.

می توان از یک لیزر برای گرم کردن بافت چربی و تبدیل آن از جامد به مایع برای خروج راحت تر آن نیز استفاده کرد. طول برش های ایجاد شده بر اثر عمل لیپوساکشن بین 2 تا 3 میلیمتر است و اثر چندانی به جای نمی گذارد. عمل، هم در بیهوشی انجام شده و هم در حالت استفاده از خواب آور یا حتی بی حسی و بیداری بیمار صورت می گیرد.

مدل جراحی در قسمت های مختلف بدن متفاوت است. به عنوان مثال در ناحیه شکم، جراح بعد از ایجاد سه برش که یکی در ناف و دو برش دیگر در پایین شکم است، عمل را شروع کرده و به فرستادن کانولا و سایر تجهیزات لازم به داخل شکم می پردازد.

در عمل لیپوساکشن  پهلو، بیمار به روی شکم می خوابد

در عمل لیپوساکشن  پهلو، بیمار به روی شکم می خوابد و بعد از ایجاد دو برش که هر کدام روی یکی از پهلوها قرار دارد، عمل انجام می شود. برای ران ها که بیشتر جمع شدن چربی در ناحیه داخلی و خارجی آن است، برای قسمت خارجی، زیر چین باسن برش داده می شود. برای قسمت داخلی هم در قسمت کشاله ران برش کوچکی ایجاد می شود.

برای قسمت جلو و عقب ران هم می توان لیپوساکشن انجام داد. برای لیپوساکشن بازو بعد از بررسی مناسب بودن این عمل برای فرد، در قسمت پشت بازو و بالای آرنج برش کوچکی زده می شود. اگر بازو دارای پوست شل و افتاده ای است، این عمل مناسب نمی باشد. انجام  این عمل برای سایر نقاط بدن نیز امکانپذیر است.

افراد مناسب عمل لیپوساکشن یا لیپوپلاستی

 1. افرادی که چاقی پیوسته در سراسر بدن ندارند و فقط در برخی نقاط چربی انباشته دارند.
 2. افرادی که شاخص توده بدنی کمتر از 30 دارند.
 3. افرادی که پوست کشسان و ارتجاعی دارند، بیشتر برای این عمل مناسبند.
 4.   افرادی که تمایل به حذف موضعی چربی دارند و تمایل به کاهش وزن زیادی دارند.

تفاوت این روش با روش لیپوماتیک در این است که در آن روش تنها با حرکات فیزیکی، چربی ها جدا و آب شده و خارج می شوند. اما در روش لیپوساکشن، از حرارت برای آب شدن چربی ها استفاده می شود. در روش لیپوماتیک می توان چربی خارج شده را در سایر نقاط بدن به کار برد. اما در این روش چربی کاملا سوزانده شده و دیگر قابلیت استفاده را ندارد.

افراد مناسب عمل لیپوساکشن یا لیپوپلاستی
افراد مناسب عمل لیپوساکشن یا لیپوپلاستی

عمل پلیکاسیون معده یا پلیسه معده

این عمل در دسته لاپاروسکوپی ها قرار گرفته و بعد از ایجاد چهار برش در جداره شکم ، وسایل جراحی از طریق آن ها وارد حفره شکم می شود. جراح عروق آن قسمت از معده بیمار را که می خواهد بدوزد را جدا کرده و بعد به داخل تا زده و سپس می دوزد و با این کار حجم معده تا 75 درصد کاهش می یابد.

مزیتی که این عمل نسبت به سایر عمل ها دارد، این است که وضعیت معده قابل بازگشت به حالت اولیه است و هیچ جسم خارجی برای کنترل حجم آن قرار نگرفته و برشی نخواهد خورد. همچنین داخل معده با جدار خودش پر خواهد شد و بیمار از حجم معده کوچکتری برخوردار خواهد شد. در این روش، قسمت اشتهای معده برداشته نخواهد شد.

در صورت رعایت نکات بلافاصله پس از عمل، تا مدت یک سال بین 40 تا 70 درصد از وزن بیمار کاهش می یابد. عمل پلیسه برای افرادی با وزن بسیار بالا نتیجه بخش نیست و بهتر است تا از سایر روش های توصیه شده توسط پزشک استفاده شود.

افراد مناسب عمل پلیکاسیون معده یا پلیسه معده

1.افرادی با شاخص توده بدنی بالای 35

2.افراد مبتلا به آرتروز

3.افراد دارای مشکلات تنفسی

4.افراد دارای دیابت نوع 2

5.افراد دارای بیماری های قلبی

6.افراد دارای سکته مغزی

7.افراد دارای بیماری کبد چرب و کیسه صفرا

عمل حلقه گذاری یا باندینگ معده

در این روش، یک حلقه سیلیکونی دور معده نزدیک به محل اتصال مری به معده قرار می گیرد که میزان تنگ بودن آن از طریق مخزنی که در عمل جراحی زیر پوست شکم قرار می گیرد و با تزریق آب مقطر از خارج از بدن به آن فشار بیشتری به معده می آورد، تنظیم می شود.

با این کار حجم معده کمتر شده و مقدار غذای کمتری را در خود جای می دهد که باعث کاهش وزن فرد خواهد شد. این عمل در بیمارستان و با بیهوشی انجام می شود.

ابتدا 5 برش کوچک بین 0.5 تا 1 سانتیمتری روی شکم ایجاد می شود و راه دستیابی به معده فراهم می شود. سپس یک حلقه سیلیکونی کمی پایین تر از محل اتصال مری و معده(تقریبا 15 میلیمتر) قرار می گیرد که درون آن با مایع مخصوصی پر شده و میزان فشار این حلقه به معده توسط این مایع کنترل می شود و به تزریق و خروج آن وابسته است. سپس محل های برش بخیه می خورد.

انجام این عمل زمان کوتاهی را صرف خواهد کرد. حلقه به روش لاپاروسکوپی روی معده قرار می گیرد و نیازی به عمل باز نیست. هیچ تغییری در اجزای دستگاه گوارش رخ نخواهد داد و هر زمان که نیاز باشد، می توان حلقه را به راحتی خارج کرد و این عمل برگشت پذیر است. فرد می تواند مواد معدنی و آنزیم ها را به روش طبیعی دریافت کند.

افراد مناسب عمل حلقه گذاری یا باندینگ معده

 1. شاخص توده بدنی یا BMI  بالای 30 دارند.
 2. برای افرادی که دیابت دارند، با BMI با میزان 35 قابل انجام است.
 3. این عمل برای افرادی با اراده بالا که تصمیم نهایی خود را برای تغییر سبک زندگی گرفته اند، مناسب است. زیرا با برداشتن حلقه، اشتها و میزان حجم معده مانند سابق وجود دارد و اگر فرد نکات و توصیه های جراح را رعایت نکند، دوباره به وزن سابق خود خواهد رسید.
 4. برای خانم هایی که قصد بارداری دارند و می توانند در دوران بارداری حلقه را برداشته و بعد زایمان، مجددا آن را قرار دهند.
 5.   افرادی که مایل به تغییر در معده و روده خود نیستند.

نحوه محاسبه شاخص توده بدنی  BMI

شاخص توده بدنی یا BMI شاخصه ای است که نشان می دهد، قد و وزن هر انسانی چه میزان با هم تناسب دارد. یکی از روش های تعیین شاخص توده بدنی به توان دو رساندن قد و تقسیم وزن بر آن است. با انجام این شاخص متوجه خواهید شد که کدام عمل جراحی مناسب شما است.

BMI=kg/m×m

اگر مقدار شاخص توده بدنی به دست آمده کمتر از 18.5 باشد، نشاندهنده کمبود وزن است و فرد باید با مراجعه به پزشک و تحت رژیم مناسب، وزن خود را تا حد نرمال افزایش دهد.

اگر مقدار شاخص توده بدنی به دست آمده بین 18.5 تا 24.9 باشد، نشاندهنده تناسب بین قد و وزن است و اگر همین میزان حفظ شود، به تندرستی و سلامتی شما بسیار کمک خواهد شد.

اگر مقدار شاخص توده بدنی بین 24.9 تا 29.9 باشد، شما اندکی اضافه وزن دارید و باید کمی از آن را کاهش دهید تا به تناسب برسید.

نحوه محاسبه شاخص توده بدنی  BMI
نحوه محاسبه شاخص توده بدنی  BMI

اگر مقدار شاخص توده بدنی بالای 30 باشد، شما اضافه وزن بسیار بالایی دارید که سلامت شما را در خطر قرار می دهد و باید با مراجعه به پزشک، ورزش و رژیم مناسب را انجام دهید و در صورت عدم نتیجه، از جراحی های لاغری که کمک بسیاری به حفظ سلامتی و زیبایی اندام شما خواهد کرد، استفاده کنید. پزشک متخصص به شما کمک خواهد کرد که متوجه شوید، کدام  جراحی لاغری مناسب شماست.

نکات مهم قبل از عمل های جراحی

شما باید قبل از انجام عمل جراحی یک سری مراحل را طی کنید و صرفا عمل جراحی لاغری را در نظر نگیرید.

ابتدا باید به چند متخصص در زمینه های متفاوت مراجعه کنید تا فعالیت بخش های مختلف بدن شما مورد ارزیابی قرار گیرد و مشکلات و محدودیت های شما برای عمل های مختلف مشخص شود. از جمله متخصصانی که باید قبل عمل به آن ها مراجعه کنید، متخصص قلب و عروق، اعصاب و روان، گوارش، ریه و غدد هستند.

همچنین نیاز است تا یک سری آزمایشات که نمایانگر وضعیت بدن شما هستند، مانند آزمایش خون، آزمایش ادرار، سونوگرافی شکم، سونوگرافی لگن و … انجام دهید و  بر حسب شرایط جسمی و عملتان، امکان دارد تست های اختصاصی مانند آندوسکوپی نیز انجام دهید.

لیست آزمایش های لازم

اگر بخواهیم لیستی از آزمایش های معمول برای عمل های جراحی لاغری را در اختیار شما بگذاریم، این آزمایشات عبارتند از:

 1. آزمایش خون و شمارش پلاکت خون
 2. آزمایش ادرار
 3.   آزمایشی که چندین آزمایش مربوط به خون را در خود جای می دهد و پانل خون نام دارد.

این موارد آزمایش های اصلی می باشند.

لیست زیر نیز تعدادی از آزمایش است که پزشک جراح ممکن است بسته به این که کدام جراحی لاغری مناسب شماست، از شما نتیجه اش را بخواهد:

 1. آندوسکوپی معده برای بررسی وضعیت آن
 2. نوار قلب
 3. تست ریه
 4. عکس قفسه سینه
 5. اکو قلب
 6.   بررسی مشکلات تنفسی هنگام خواب یا بیداری

همچنین برای بررسی وضعیت کلی شما در برخی عمل های جراحی لاغری، ممکن است تعدادی مشاور به شما معرفی شود که به آن ها مراجعه کنید:

 1. روانپزشک
 2. متخصص بیهوشی
 3. متخصص قلب و عروق

با انجام این آزمایش ها و مشاوره ها، وضعیت سلامت یا بیماری فرد مشخص می شود و بهترین تصمیم در رابطه با این که کدام جراحی لاغری مناسب شماست و چگونه باید انجام شود، گرفته می شود.

در کنار این موارد، میزان شاخص توده بدنی فرد نیز اندازه گیری می شود. زیرا یکی از عوامل مهم در انتخاب نوع عمل جراحی است. همچنین تاریخچه پزشکی فرد بررسی می شود.

در این مرحله بنا به صلاحدید دکتر، ممکن است برای شما رژیم و ورزش 6 ماهه در نظر گرفته شود تا بررسی شود که آیا نیاز به عمل جراحی است یا فرد می تواند وزن خود را به خوبی کاهش دهد. اگر بعد از مدت زمان تعیین شده، فرد تغییر محسوسی نداشت، به عمل جراحی روی آورده می شود.

در مرحله دوم باید به یک متخصص در زمینه جراحی لاغری مراجعه کرده تا با بررسی وضعیت بدنی شما و نتایج آزمایش شما بهترین عمل را به شما معرفی کند و همه اطلاعات در خصوص آن را در اختیار شما قرار دهد.

همچنین برای بررسی وضعیت کلی شما در برخی عمل های جراحی لاغری، ممکن است تعدادی مشاور به شما معرفی شود که به آن ها مراجعه کنید:
همچنین برای بررسی وضعیت کلی شما در برخی عمل های جراحی لاغری، ممکن است تعدادی مشاور به شما معرفی شود که به آن ها مراجعه کنید:

خودتان نیز باید تحقیقات لازم در خصوص عمل های جراحی مختلف را انجام دهید

خودتان نیز باید تحقیقات لازم در خصوص عمل های جراحی مختلف را از طریق سایت ها و مراجعه به پزشکان حاذق در این زمینه و پرس و جو از افرادی که عمل های جراحی لاغری انجام داده اند را انجام دهید و بر همه شرایط عمل های جراحی و میزان تاثیر گذاری آن ها واقف باشید تا بدانید که کدام جراحی لاغری مناسب شماست.

در مرحله سوم شما باید بهترین متخصص در زمینه عمل جراحی توصیه شده توسط متخصص جراحی لاغری را پیدا کنید و از او سوال کنید که کدام جراحی لاغری مناسب شماست و آیا عملی که خود انتخاب کرده اید، مناسب است یا خیر.

در مرحله چهارم از بیمارستانی که آن دکتر متخصص در آن مشغول به فعالیت است، نوبت عمل جراحی دریافت کنید.

در مرحله پنجم در روز مشخص شده قبل عمل توسط پزشک جراح ویزیت شده و شب قبل یا صبح روز عمل در بیمارستان بستری شوید تا معاینات اولیه مورد نیاز برای انجام عمل جراحی لاغری روی شما انجام گیرد.

انتقال به اتاق عمل

در مرحله ششم به اتاق عمل منتقل شده و بعد از بیهوشی، جراحی لاغری انتخاب شده توسط شما روی بدنتان صورت می گیرد.

در مرحله هفتم به قسمت ریکاوری اتاق عمل منتقل خواهید شد تا زمانی که شرایط نرمال خود و علائم حیاتی ثابت شود.

در مرحله هشتم بعد از گذراندن دوران نقاهت مناسب با عمل لاغری، از بیمارستان ترخیص می شوید و در صورت نیاز بعد از مدتی به پزشک مراجعه می کنید.

از زمانی که عمل می شوید، باید به کلیه دستورالعمل ها و رژیم غذایی که پزشک برای شما تعیین کرده است، پایبند باشید تا هم مشکلی برای شما پیش نیاید و هم انجام عمل موفقیت آمیز باشد.

انتقال به اتاق عمل
انتقال به اتاق عمل

خطرات وزن اضافی برای سلامت

چاقی و داشتن وزن، تاثیرات منفی زیانباری را روی بدن افراد می گذارد. با افزایش وزن، شدت کار کردن قلب افزایش می یابد که یک عملکرد غیر طبیعی برای قلب محسوب می شود و فشار زیادی به آن وارد می سازد. فشار خون و کلسترول فرد افزایش می یابد که تاثیرات مخربی روی بدن انسان دارد.

از میزان کلسترول خوب یا HDL کاسته می شود، خطر ابتلا به دیابت و دیگر مشکلات سلامت زیاد می شود. چاقی و  اضافه وزن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های زیر را افزایش دهد:

خطرات وزن اضافی برای سلامت
خطرات وزن اضافی برای سلامت

فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی، بیماری کیسه صفرا، آرتروز، آپنه خواب و مشکلات تنفسی، برخی از سرطان ها از جمله سرطان سینه و روده. در کنار همه این بیماری ها، چاقی زیاد باعث کم تحریک فرد شده و به مرور او را از نظر روانی دچار مشکل کرده و افسردگی بر او غالب می شود.

این شخص اعتماد به نفس خود را تنها به علت چاقی از دست داده و روحیاتش دچار تغییر خواهد شد که همه این عوامل با ورزش، تغذیه درست و در صورت لزوم عمل های جراحی لاغری که امروزه متقاضیان بسیاری دارند، قابل حل و یا پیشگیری خواهد بود. فقط باید بررسی های بسیاری صورت گیرد که کدام جراحی لاغری مناسب شماست.

کدام  جراحی لاغری مناسب شماست؟

شاید برای شما بعد از خواندن مطالب گفته شده درباره انواع جراحی های لاغری این سوال پیش آمده باشد که کدام جراحی لاغری مناسب شماست. مطالب گفته شده در این مقاله صرفا برای آگاهی یافتن شما از انواع عمل های جراحی لاغری بوده و شما نمی توانید عمل جراحی را انتخاب کرده و بعد به پزشک مراجعه کنید. مگر این که شرایط آن را داشته باشید.

پزشک متخصص بعد از بررسی همه شرایط مربوط به لاغری شخص مراجعه کننده، بهترین عمل را که نتیجه موفقیت آمیز بیشتری برای فرد داشته باشد، معرفی می کند و به شما کمک می کند که متوجه شوید کدام جراحی لاغری مناسب شماست. این انتخاب عمل توسط پزشک به عوامل مختلفی بستگی دارد.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی های لاغری

در صورت تایید پزشک متخصص در صلاحیت فرد مراجعه کننده برای عمل جراحی لاغری، نکاتی باید توسط فرد برای بهبود وضعیت جسمانی خودش در نظر گرفته شود. مهم ترین موارد ترک دخانیات، تغییر در رژیم غذایی، نوشیدن آب بیشتر و فعالیت بدنی حتی به صورت محدود هستند.

مراقبت های بعد از عمل های جراحی لاغری بستگی به این دارد که کدام جراحی لاغری مناسب شماست و تحت کدام عمل قرار خواهید گرفت.

اما به طور کلی عبارتند از انجام ورزش حتی به صورت محدود، رژیم غذایی مناسب با نحوه عمل جراحی، آزمایش ها و معاینات مختلف برای بررسی تاثیر عمل جراحی لاغری. بعد از جراحی باید شرایط فرد عمل شده  به صورت مداوم تا هنگام اطمینان از شرایط بررسی شود.

رژیم غذایی بعد عمل جراحی لاغری شروع شده و تا چند هفته ادامه می یابد

رژیم غذایی بعد عمل جراحی لاغری شروع شده و تا چند هفته ادامه می یابد. در روزهای اول مایعات و بعد مدتی غذاهای نرم و پوره ای استفاده شود بهتر است. به مرور می توان گوشت و غذاهای جامد را در رژیم غذایی جا داد. از مصرف مواد قندی و کافئین دار خودداری شود.

بعد از اعمال جراحی به دلیل کوچک شدن اندازه معده، با خوردن مقدار بسیار کمی از مواد غذایی، خیلی زود احساس سیری خواهید کرد. کمی بعد حجم معده بیشتر شده و می توانید یک رژیم جدید داشته باشید.

مهم ترین عامل در موفقیت آمیز بودن یک عمل جراحی لاغری بعد انتخاب پزشک و جراح حاذق، رعایت مراقبت ها و رژیم ها به ویژه بعد از عمل خواهد بود که جلوی بازگشت مجدد چاقی را خواهد گرفت. همچنین انتخاب درست این که کدام جراحی لاغری مناسب شماست، اهمیت بسیاری دارد.

رژیم غذایی بعد عمل جراحی لاغری شروع شده و تا چند هفته ادامه می یابد
رژیم غذایی بعد عمل جراحی لاغری شروع شده و تا چند هفته ادامه می یابد

برای انتخاب مکان عمل جراحی، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

همان طور که می دانید، انجام عمل های لاغری مسئله بسیار مهمی است و با جان انسان سر و کار دارد. برای انتخاب مطب یا بیمارستان مناسب باید به چند مورد دقت کرد که به بررسی آن ها می پردازیم.

بعد از این که تحقیقات لازم را انجام دادید، یکی از مهم ترین نکات، پاکیزگی کلی مکان انجام جراحی بوده که در صورت عدم پاکیزگی مکان، امکان ایجاد شدن عفونت و شرایط حاد پس از انجام جراحی برای بیمار خواهد بود.

از دیگر نکات مهم در زمان انتخاب محل جراحی مناسب، مهارت پزشک متخصص است که با انجام تحقیق و بررسی میزان موفقیت پزشکان در عمل های جراحی لاغری و تجربیات افراد قابل فهمیدن است.

در صورتی که پزشک معالج شما مهارت کافی نداشته و در انجام عمل جراحی لاغری اشتباهی از وی سر زند، عوارض جبران ناپذیری برای شما پیش می آید و ممکن است به هدفتان که دستیابی به یک وزن ایده آل و مناسب است، نرسید.

به همین دلیل توصیه می شود که حتما از ماهر بودن پزشک متخصص خود اطمینان حاصل کنید و برای انجام این گونه عمل ها حتما به فوق تخصص های لاپاراسکوپی و جراحی چاقی و متابولیک مراجعه شود.

بهترین پزشک، تمام اطلاعات لازم برای عمل جراحی را در اختیار شما قرار می دهد

بهترین پزشک، تمام اطلاعات لازم برای عمل جراحی را در اختیار شما قرار می دهد و شما را تحت مشاوره قرار می دهد و شما متوجه خواهید شد که کدام جراحی لاغری مناسب شماست.

از دیگر نکات مهم هنگام مراجعه به مطب یا بیمارستانی که در آن عمل جراحی لاغری قرار است صورت گیرد، بررسی این است که آیا از لوازم و تجهیزات پیشرفته برای عمل جراحی استفاده می شود یا خیر.

همچنین پزشک جراح دارای مجوزهای لازم وزارت بهداشت باشد و عمل های لاغری بسیاری را انجام داده باشد و پزشک معتبری باشد. همچنین با تمامی شیوه‌های انجام عمل‌های لاغری آشنایی داشته باشد.

وی باید شرایط جسمی و روحی بیمار را تحلیل کند و بهترین تصمیم گیری را داشته باشد. داشتن تخصص کافی در زمینه عمل های جراحی لاغری، سابقه عمل های بسیار لاغری داشتن، حرفه ای بودن، داشتن علم و آگاهی لازم از بهترین و جدید ترین تکنیک های پزشکی جهان، استفاده از ابزارهای پزشکی پیشرفته و … نشاندهنده انتخاب درست جراح و محل جراحی است.

بهترین پزشک، تمام اطلاعات لازم برای عمل جراحی را در اختیار شما قرار می دهد
بهترین پزشک، تمام اطلاعات لازم برای عمل جراحی را در اختیار شما قرار می دهد

نتیجه گیری

در این مقاله، عمل های جراحی لاغری متنوعی بیان شد و نحوه انجام آن ها در اختیار شما قرار گرفت. این که کدام جراحی لاغری مناسب شماست، به نظر پزشک متخصص و انتخاب خودتان بستگی دارد.

چاقی و اضافه وزن نه تنها سلامت جسمی، بلکه سلامت و آرامش روحی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد باید همه تلاش خود را در جهت لاغری بکنند تا وزن مطلوب خود را حفظ کرده و اجازه تجمع چربی های مزاحم را در بدن خود ندهند.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

اما اگر فردی دچار چاقی بود و روش های ورزشی و تغذیه ای روی وی تاثیر گذار نبود، روش های جراحی مختلفی برای لاغری فرد وجود دارد که شامل بای پس معده، اسلیو معده، مینی بای پس معده، بالن گذاری،

ابدومینوپلاستی، حلقه گذاری، مزوتراپی، پلیکاسیون و لیپوساکشن و … هستند و شما می توانید بعد از بررسی این که کدام جراحی لاغری مناسب شماست، با انجام آن  در کنار زیبایی اندام، از مبتلا شدن به بیماری هایی مثل دیابت، فشار خون بالا، سکته های قلبی و مغزی و … خودداری کنند و در کوتاه ترین زمان، بیشترین مقدار اضافه وزن خود را از دست بدهند.

از نظر روحی، فرد از لاغری اندام خود رضایت پیدا کرده و عزت نفس پیدا می کند

همچنین از نظر روحی، فرد از لاغری اندام خود رضایت پیدا کرده و عزت نفس پیدا می کند که ارزش بسیاری دارد. در کنار همه نکات گفته شده، نباید فراموش کرد که موفقیت آمیز و تاثیرگذار بودن یک عمل جراحی لاغری در گرو انتخاب یک متخصص جراحی موفق و رعایت همه نکات و رژیم های غذایی است.

با انجام عمل جراحی لاغری به دلیل کاهش بیماری ها، طول عمر شخص افزایش می یابد و شاهد بهبود کیفیت زندگی خود خواهید بود. امیدواریم با خواندن این مطالب متوجه شده باشید که کدام جراحی لاغری مناسب شماست.

در پایان با بهترین روش لاغری پهلو، آشنا شوید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید