کالری ماکارونی

کالری ماکارونی

فهرست مطالب

اگر به دنبال کسب اطلاعات در خصوص کالری ماکارونی هستید، تا انتهای مقاله، ما را همراهی نمایید.

کالری ماکارونی چقدر است؟

 کالری 100 گرم ماکارونی حاوی 371 کیلو کالری است.

در این مقاله جامع، قصد داریم تا در مورد کالری ماکارونی و یا همان ارزش غذایی و انرژی موجود در ماکارونی صحبت کنیم و از معایب و مزایای این وعده غذایی آگاه شده و نحوه صحیح مصرف آن را بهتر بفهمیم.

زیرا بر اساس میزان کالری موجود در آن و وضعیت بدنی خود، این غذای پرطرفدار می تواند سودمند و یا خطرزا باشد. تقریبا همه ی ما ماکارونی را می شناسیم.

ماکارونی به عنوان یکی از وعده های محبوب اکثر ایرانیان محسوب می‌شود و در بسیاری از مناطق ایران، این غذا به گونه های مختلفی بر سر سفره مردم همواره جای داشته و جای خواهد داشت.

کالری ماکارونی
کالری ماکارونی

اگر بخواهیم یک مقدار علمی تر در مورد ماکارونی و ماهیت این ماده غذایی محبوب صحبت کنیم، باید بدانیم که ماکارونی نوعی پاستا محسوب می شود که در واقع توسط شرکت های مختلفی در سرتاسر جهان تولید شده و سپس به دست مصرف کنندگان پرطرفدار خود خواهد رسید.

مهم ترین مواد تشکیل دهنده ماکارونی، گندم می باشد

تقریباً همه ما می دانیم که مهم ترین مواد تشکیل دهنده ماکارونی، گندم می باشد و این وعده غذایی محبوب در سرتاسر جهان، نوعی پاستای خشک محسوب می‌شود که از قدیم الایام به صورت سنتی در جوامع مختلف شکل گرفته و در ابعاد و اشکال مختلفی در بازار عرضه می‌شود

مهم ترین مواد تشکیل دهنده ماکارونی، گندم می باشد
مهم ترین مواد تشکیل دهنده ماکارونی، گندم می باشد

و همچنین می دانیم که ماکارونی ها از تنوع و طعم و رنگ بالایی نیز برخوردار هستند که می‌تواند این غذا را بیش از پیش محبوب گرداند.ما در مقاله کالری ماکارونی قصد داریم در مورد مسائل مختلفی که می تواند ما را در مصرف درست ماکارونی راهنمایی کند، صحبت کنیم و مطالب مهم و ویژه‌ای را در این مقاله برای شما به ارمغان آوریم. پس با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کالری ماکارونی و یا مسائل مربوط به لاغری، می توانید با جناب دکتر مهدی سلیمی در ارتباط باشید. دکتر مهدی سلیمی، از بهترین ها در زمینه گوارش می باشد. همچنین دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی های لاغری به شمار می آید.

پیشنهاد می کنیم از پست کالری چیست و جدول کامل کالری مواد غذایی دیدن کنید.

ماکارونی و تاریخچه پیدایش آن

قبل از بررسی کالری ماکارونی، باید شناخت اجمالی با ماکارونی داشته باشیم. باید بدانیم که در بسیاری از کشورها، ماکارونی با تنوع بسیار بالا و اشکال مختلفی عرضه می شود که شاید در کشور خودمان نیز مواردی از این اشکال و تنوع وجود داشته باشد و مخصوص کشورمان باشد.

ماکارونی و تاریخچه پیدایش آن
ماکارونی و تاریخچه پیدایش آن

همه ما با ماکارونی آشنایی داریم و می‌دانیم که این غذای محبوب، تقریباً در تمام دنیا طرفدار دارد و بسیاری از مردم دنیا، نام ماکارونی را بر انواع مختلف پاستا می گذارند و عده‌ای دیگر در سرتاسر دنیا، ماکارونی را یکی از محصولات پاستاگونه خشک دانسته و از آن استفاده می کنند.

مثلا در بین ایتالیایی ها که از مهدهای ابتدایی تولید پاستا در دنیا می باشند، اصطلاح ماکارونی را برای نوعی پاستا به کار می برند که به شکل میله های سوراخ دار و کوتاه درآمده است و همچنین در زبان انگلیسی، ماکارونی به همین معنی استفاده می شود.

اما در بین ایتالیایی – آمریکایی ها، ماکارونی معنای دیگری داشته و به همه انواع پاستا تعلق می‌گیرد. همچنین جالب است بدانیم که بهترین نوع ماکارونی از نوعی گندم به نام سمولینای دوروم تهیه می‌شود که این سمولیناها خود از آسیاب شده یک نوع از گندم به نام گندم دوروم به دست می آید.

دانستن این نکته نیز مهم است که ماکارونی فقط از این نوع گندم به دست نمی آید

همچنین دانستن این نکته نیز مهم است که ماکارونی فقط از این نوع گندم به دست نمی آید و از گندم های دیگر نیز می توان برای تهیه انواع ماکارونی های مختلف در سرتاسر جهان استفاده کرد.

اما در کشور ایتالیا، قانونی وجود دارد که اجازه تهیه ماکارونی از غیر از آرد سمولینا یا گندم دوروم را نمی دهد و باید حتماً از این نوع آرد گندم در یکی از مهدهای اولیه تولید ماکارونی یعنی ایتالیا استفاده کرد.

اما اگر بخواهیم تخصصی‌تر در مورد تاریخچه ماکارونی در ایران و جهان صحبت کنیم، شاید اولین نکته ای که به ذهن ما می رسد، این باشد که ماکارونی در ابتدا در ایتالیا تولید شد و سپس به سرتاسر جهان منتشر گردید.

زیرا مردم جهان منشاء و مبداء اولیه ماکارونی و پاستا را کشور ایتالیا می دانند. اما جدا از آن که بخواهیم در مورد منشاء اولیه ماکارونی صحبت کنیم، می توان داستانی شایع در میان اقوام مختلف را نیز به منشأ ماکارونی نسبت داد که در این داستان، منشاء ماکارونی را کشور چین می دانند.

اولین بار بانوی چینی، ماکارونی را تولید و مصرف کرده است

به عنوان مثال؛ در یکی از کتب تاریخی که می توان از جمله آن به کتابی که از موسسه ملی ماکارونی آمریکا منتشر شده است اشاره کرد که در آن کتاب ذکر شده است که اولین بار بانوی چینی، ماکارونی را تولید و مصرف کرده است و در واقع ابداع ماکارونی، در ابتدای تاریخ این محصول پرطرفدارغذایی، به چینی ها بازمی‌گردد.

داستان از این قرار است که روزی بانوی چینی که در حال درست کردن خمیر بود، مشغول گفت و گو با ملوانی ایتالیایی می شود و در همین حین خمیرها از بالای میز به سمت زمین سرازیر شده و سپس توسط نور آفتاب خشک شده و به صورت رشته های ماکارونی در آمده است

و به طور خلاصه از این واقعه، ماکارونی ابداع می شود که امروز به عنوان یکی از مهمترین وعده های غذایی و همچنین یکی از پرطرفدارترین آنان محسوب می شود.

اولین بار بانوی چینی، ماکارونی را تولید و مصرف کرده است
اولین بار بانوی چینی، ماکارونی را تولید و مصرف کرده است
جالب است بدانیم که اولین بار در قبل از انقلاب، اولین کارخانه تولید ماکارونی در کشور عزیزمان ایران شکل گرفته و آغاز به کار و فعالیت کرد

جالب است بدانیم که اولین بار در قبل از انقلاب، اولین کارخانه تولید ماکارونی در کشور عزیزمان ایران شکل گرفته و آغاز به کار و فعالیت کرد و در حال حاضر نیز بیش از ۳۰۰ واحد و کارگاه در داخل کشور عزیزمان مشغول تولید کردن این ماده غذایی خوشمزه و پرطرفدار هستند و همه روزه ماکارونی و متعلقات و مشتقات آن، از این طریق روانه بازار می شود.

در تاریخ معاصر ما آمده است که ماکارونی ابتدا در یکی از کارخانه ها و یا کارگاه های داخلی کشور برای سفارتخانه های خارجی و کنسولگری ها تولید نشده است و این محصول فقط به این افراد خارجی و خانواده هایی که با این قشر از افراد در ارتباط بوده اند، اختصاص داشته است.

وقتی این نکته را بدانیم، دیگر برای ما جای تعجبی باقی نمی ماند که در قدیم الایام در کشورمان به محصول ماکارونی «رشته فرنگی» می گفتند. اصطلاح این غذا مخصوص فرهنگیان مقیم ایران بوده و در حقیقت می توان گفت که ماکارونی در آن زمان یکی از فراورده های بسیار مدرن و فانتزی در عصر خود به شمار می آمد.

این نکته نیز شاید جالب باشد که بعضی ها ریشه کلمه ماکارونی را از واژه یونانی ماکارینا makarina می دانند و برخی دیگر آن را بر گرفته از واژه ایتالیایی ammaccare که به معنایی نوعی خمیر ورز داده شده و له شده است، می دانند.

در واقع ماکارونی در کشور ایتالیا آن چنان مورد توجه مردم قرار گرفته است که سرانه مصرف ماکارونی در این کشور به نسبت سایر کشورها به صورت پیشتاز بوده و مردم ایتالیا سالیانه بیش از ۳۲ کیلوگرم ماکارونی مصرف می‌کنند

و این عدد در کشورهای دیگری همچون آلمان به ۱۲ کیلوگرم و در کشورهایی همانند فرانسه و آمریکا به ۶ کیلوگرم در سال می رسد. پس می‌توان گفت که یکی از مهمترین وعده های غذایی و مردم ایتالیا، ماکارونی می باشد.

کالری چیست؟

هدف ما در این مقاله که به نام کالری ماکارونی نامگذاری شده است، بررسی این وعده غذایی و یا این محصول غذایی از نظر مقدار کالری و تاثیر این میزان از کالری بر بدن می باشد و برای آن که بتوانیم در این مقاله به کالری ماکارونی بپردازیم، ابتدا باید بدانیم که اساساً کالری به چه معناست و چه تاثیراتی را بر بدن می گذارد و سپس به میزان کالری ماکارونی بپردازیم و به سوالات بالا به ترتیب پاسخ دهیم.

کالری چیست؟
کالری چیست؟

شاید کمتر کسی در طی زندگی خود واژه کالری را نشنیده باشد که کدام مواد غذایی، دارای یک کالری بسیار بالایی است و یا یک نوع مواد غذایی نیز وجود دارد که کالری کمتری دارد.

به خصوص واژه کالری در بین افرادی که رژیم های غذایی منظم و دقیقی را طی می‌کنند و یا افرادی که ورزشکار هستند و به دنبال تناسب اندام و سلامتی خویش هستند، این واژه بسیار مهم و کاربردی است که در تک تک وعده های غذایی به میزان مشخصی ا رعایت می شود تا بتواند علاوه بر سلامتی، انرژی بدن را تامین نموده و به تناسب اندام نیز کمک شایانی نماید‌.

واژه کالری به صورت مستقیم با سلامتی و تناسب اندام ما رابطه دارد

می دانیم که واژه کالری به صورت مستقیم با سلامتی و تناسب اندام ما رابطه دارد. پس از وضعیت جسمانی، تناسب اندام و سلامتی ما رابطه ای بسیار محکم و استوار با میزان کالری و همچنین فعالیتی که به ازای این کالری در طی روز انجام می دهیم، بستگی دارد.

از همین نکته متوجه می‌شویم که دانستن کالری تک تک مواد غذایی که در طی روز مصرف می کنیم، می‌تواند چه میزان مهم باشد و همچنین باید بدانیم که سرو و پخت غذا نیز می تواند در میزان کالری آن تاثیر گذاشته و آن را بیشتر کرده و یا کم کند.

حال که این نکات را دانستیم، اصولاً در ابتدای راه باید بدانیم که ماهیت کالری چیست و چه وظیفه ای را در بدن ما دارد و چه تاثیری بر آن می گذارد.

از نظر علمی باید بدانیم که کالری یک نوع مقیاس و واحد اندازه گیری برای انرژی می باشد که از طریق مواد غذایی که ما در طی روز مصرف می کنیم، به بدن ما می رسد و ما از این انرژی، سلول های خود را تغذیه کرده و به صورت شاداب و فعال به زندگی خود ادامه می دهیم. کالری، نوعی معیار ارزش غذایی و یا واحد انرژی است که ناشی از خوردن آن مواد غذایی می باشد.

هنگامی که ما از ارزش مواد غذایی و یا کالری صحبت می کنیم، در واقع به میزان انرژی اشاره داریم

هنگامی که ما از ارزش مواد غذایی و یا کالری صحبت می کنیم، در واقع به میزان انرژی اشاره داریم که از خوردن آن ماده غذایی در بدن ما آزاد می شود و به سمت سلول های ما می رود تا آن ها را تغذیه نموده و از این طریق، اندام های مختلف بدن ما می تواند کارایی لازم را در طی روز داشته باشد. پس بر طبق همین تعریفی که تا این بخش، از واژه کالری داشتیم، به این نتیجه می‌رسیم که کالری را می توان مترادف انرژی معنا نمود.

پس غذاهایی که انرژی زا هستند و یا به اصطلاح کالری بیشتری دارند، در طی روز می توانند انرژی بیشتری به کسانی که آن مواد غذایی را مصرف می کنند، داده و آن ها را از نظر سطح انرژی بدنی بالا ببرند.

همچنین این نکته نیز حائز اهمیت است که دانستن کالری هر نوع مواد غذایی که مصرف می کنیم، در واقع به ما نشان می‌دهد که به ازای دریافت این میزان از انرژی، از این ماده غذایی چقدر باید انرژی و فعالیت انجام دهیم یا به اصطلاح سوخت و ساز خود را بالا ببریم تا این میزان از انرژی و یا کالری به صورت مخرب در بدن ما ذخیره نشود و به سلامتی و همچنین تناسب اندام ما آسیب نرساند.

حال می خواهیم از نظر علمی تری در مورد کالری صحبت کنیم تا در این مقاله به صورت جامع، ریشه این نامگذاری را دانسته و دقیقاً بدانیم که منظور از یک کالری چه میزان انرژی می باشد؟ در راستای کالری ماکارونی و تاثیر آن در چاقی و لاغری، می توانید از دکتر سلیمی مشاوره بگیرید.

در علم فیزیک، یک کالری برابر است با میزان دما و یا انرژی که برای بالا بردن یک درجه سانتیگراد به یک کیلوگرم آب باید وارد بکنیم

در علم فیزیک، یک کالری برابر است با میزان دما و یا انرژی که برای بالا بردن یک درجه سانتیگراد به یک کیلوگرم آب باید وارد بکنیم. پس به میزان انرژی که مصرف می شود تا دمای یک کیلوگرم آب به اندازه یک درجه سانتیگراد بالا برود، اصطلاحاً در علم زیست شناسی یک کالری گفته می شود و در علم فیزیک، به آن ژول می گویند.

تصور کنید ظرفی را به اندازه یک لیتر و یا یک کیلوگرم پر از آب ۲۰ درجه کرده اید و آن را روی گاز قرار داده اید و می خواهید آن را به دمای ۲۱ درجه سانتیگراد برسانید.

در واقع در این مرحله، باید به اندازه یک کالری به این آب، انرژی گرمایی وارد کنید تا آب شما از دمای ۲۰ درجه سانتیگراد، به دمای ۲۱ درجه سانتیگراد صعود نماید.

در واقع شما در این نقطه، یک کالری انرژی مصرف کرده اید. مثال بالا بهتر می‌توانست برای ما میزان فعالیت جسمانی و یا سوخت و ساز بدن را مشخص کند که ما برای سوزاندن هر ۱ کالری دریافتی باید انجام دهیم.

پس می بینیم که برای مصرف کردن کالری که در طی روز به دست می آوریم، باید بسیار دقیق باشیم زیرا مصرف کردن این میزان کالری، قطعاً فعالیت های مستمر روزانه را می طلبد و همچنین با میزان مصرف غذایی و نوع مواد غذایی که مصرف می کنیم، رابطه مستقیمی دارد.

قطعاً و به طور طبیعی، هر نوع مواد غذایی دارای انرژی خاصی می باشد

به طور کل می‌توان این نتیجه را از تعریف بالا به دست آورد که قطعاً و به طور طبیعی، هر نوع مواد غذایی دارای انرژی خاصی می باشد که در درونش نهفته است

و ما پس از مصرف کردن ماده غذایی و گوارش و همچنین هضم آن، به میزان انرژی نهفته در ذرات آن ماده غذایی که از شکسته شدن پیوندهای شیمیایی آن ماده غذایی به دست می آید، انرژی در بدن خود دریافت می کنیم و سپس یا باید آن انرژی را در طی روز مصرف کرده و بدن خود را از این طریق تنظیم و کنترل نماییم

و به تناسب اندام و سلامتی خود کمک کنیم و یا اگر از فعالیت های جسمانی پرهیز داشته باشیم و از طرفی مقدار مواد غذایی که در روز مصرف می کنیم و یا به اصطلاح میزان کالری که در روز دریافت می کنیم بالا بوده باشد، این انرژی و یا این میزان از کالری در اندام های مختلف بدن ذخیره شده و باعث از بین رفتن تناسب اندام و همچنین سلامتی می شود.

یک بشقاب ماکارونی چقدر کالری دارد؟

همان طور که در بخش های پیشین نیز اشاره داشتیم، میزان کالری ماکارونی بسیار مرتبط با میزان مصرفی است که در طی روز داریم و یا به نوع پخت و طبخ ما بر می گردد که برای درست کردن یک کیلو ماکارونی، از چه مواردی و به چه میزان از چربی و به چه میزان از گوشت، سیب زمینی و غیره استفاده می کنیم.

یک بشقاب ماکارونی چقدر کالری دارد؟
یک بشقاب ماکارونی چقدر کالری دارد؟

زیرا تمام این موارد، خود دارای کالری جداگانه‌ای است و وقتی یک محصول نهایی به نام ماکارونی به دست ما می رسد که در خانه طبخ می‌کنند، در واقع مجموع تمام این کالری های مواد اولیه ای است که این غذای پرطرفدار و لذیذ را تشکیل می‌دهند‌.

کالری موجود در صد گرم ماکارونی خشک

برای تعیین ۱۰۰ گرم از ماکارونی خشک و خام که در بسته بندی های مختلف تهیه می کنیم، باید بگوییم که به صورت متوسط در هر ۱۰۰ گرم ماکارونی حدود ۳۷۱ کالری وجود دارد. یعنی ۳۷۱ واحد انرژی برای بالا بردن دمای یک کیلوگرم آب به میزان یک درجه سانتیگراد نیاز است.

خود این میزان کالری، متشکل شده از دو گرم چربی و همچنین مقادیر دیگری اسیدهای چرب، کلسترول، سدیم، کربوهیدرات ها، فیبر رژیمی، قند و پروتئین است

که به طور کل ماکارونی خام را تشکیل می دهد که انرژی نهفته شده در صد گرم از این مواد غذایی که ماکارونی را تشکیل می دهند، حدود ۳۷۱ کالری است و ما باید در بدن خود پس از سوخت و ساز طبیعی بدن و انرژی اولیه که بدن مصرف می کند، مقدار باقیمانده را از طریق فعالیت های جسمانی و ورزش مصرف نماییم.

کالری یک بشقاب ماکارونی همراه با افزودنی

همان طور که اشاره کردیم، نوع پخت غذا نیز می‌تواند در مجموع میزان کالری آن مواد غذایی تاثیر گذاشته و آن را کاهش و یا افزایش دهد.

مثلا ماکارونی پخته شده با سس و گوشت حتما میزان کالری بالاتری را دارا می باشد. زیرا مواد دیگری با آن مخلوط شده و محصول نهایی آماده مصرف با انرژی و یا کالری بالاتری تولید و مصرف می شود.

مثلاً به ازای هر یک لیوان ماکارونی پخته شده با گوشت، به طور متوسط ۳۲۹ کالری مورد نیاز است که این میزان ماکارونی قطعا کمتر از صد گرم می باشد،

زیرا می دانیم که ۱۰۰ گرم ماکارونی پخته شده بدون آن که به آن سس و یا افزودنی دیگری اضافه کنیم، در حدود ۱۵۷ کالری دارد که به صورت کامل به ما نشان می دهد نوع پخت و پز و مواد افزودنی به چه میزانی می تواند بر درصد کالری موجود در مواد غذایی تاثیر بگذارد.

 البته پخت ماکارونی با روغن فراوان و یا کم کردن روغن نیز می تواند این تأثیر را بسیار بیشتر کرده و در عدد موجود در مجموعه نهایی کالری، تغییری بزرگ ایجاد کند.

همچنین باید بدانیم که شرکت های مختلف تولید کننده ی ماکارونی، می توانند برای هر ۱۰۰ گرم از محصول نهایی خود، بسته به نوع مواد اولیه ای که مصرف می کنند، میزان کالری ماکارونی متفاوتی نیز ارائه دهند که می توان این مقادیر را از روی بسته بندی موجود در مراکز فروش به صورت کامل و با جزئیات مشاهده کرد و بهترین انتخاب را نسبت به وضعیت بدنی خود داشت.

عوامل موثر در کالری ماکارونی

در بخش های قبلی، به این موضوع اشاره داشتیم که نوع پخت و پز و یا نوع ماکارونی که تهیه می کنیم و همچنین مواد افزودنی مختلفی که برای سرو ماکارونی به کار می بریم، می‌توانند در مجموع کل کالری، تاثیر شایانی داشته و آن را به شدت افزایش و یا کاهش دهد.

مثلاً اگر ماکارونی را با روغن فراوانی پخته و به اصطلاح چرب میل می کنیم و یا آن را با سس مخلوط کرده و سپس مصرف می کنیم، طبیعتاً می‌تواند کالری بیشتری را برای ما به ارمغان آورد.

عوامل موثر در کالری ماکارونی
عوامل موثر در کالری ماکارونی

زیرا این امر طبیعی است و ناشی از اضافه شدن کالری های مواد افزودنی همراه به ماکارونی است و یا ماکارونی را با سویا مصرف می کنیم یا گوشت قرمز می تواند در میزان کالری، به شدت تاثیر زیادی بگذارند.

البته یک رابطه مستقیم نیز بین میزان مصرف ماکارونی با میزان کالری دریافتی در آن وعده غذایی وجود دارد که امری طبیعی و مسلم است.

یعنی می توان با در نظر گرفتن وضعیت جسمانی خود، به میزان بسیار کمی از ماکارونی بسیار چرب و با مخلفات فراوان و انرژی زا استفاده کرد؛ اما نسبت به فردی که ماکارونی کم کالری تر و با افزودنی های کمتر را با حجم و مقدار بالا در هر وعده غذایی خویش مصرف می کند، مجموع کالری کمتری دریافت کرد.

پس در مصرف ماکارونی، ضمن در نظر گرفتن کالری خالص هر ۱۰۰ گرم ماکارونی که مصرف می شود، معانی و نوع پخت و پز نیز بسیار موثر می باشد و می تواند ماکارونی کم کالری تر برای ما تهیه ببیند که ما می توانیم با استفاده از نظر پزشکان متخصصی همچون دکترسلیمی که می توانند بهترین مشاوره و راهنمایی ها را در زمینه ی وضعیت بدنی ما به ما ارائه دهند، نسبت به انتخاب و میزان مصرف مواد غذایی همچون ماکارونی اقدام نماییم.

به ازای سوزاندن 200 گرم کالری ماکارونی، چقدر باید فعالیت بدنی داشته باشیم؟

همان طور که گفتیم، میزان کالری که ما در روز دریافت می کنیم، بخشی از آن برای سوخت و ساز بدن توسط سلول ها مصرف می شود تا انرژی لازم برای فعالیت در طی روز تامین شود

و سپس مقدار باقی مانده ای که به مصرف سلول ها و اندام های بدن می رسد، در اندام های خاص و مخصوص آن ذخیره شده و برای مواقعی که بدن به این ذخیره انرژی نیاز دارد، مورد مصرف قرار می گیرد.

به ازای سوزاندن 200 گرم کالری ماکارونی، چقدر باید فعالیت بدنی داشته باشیم؟
به ازای سوزاندن 200 گرم کالری ماکارونی، چقدر باید فعالیت بدنی داشته باشیم؟

اما می دانیم اگر در روز به میزان کافی تحرک و فعالیت جسمانی نداشته باشیم و هر روزه به این مقدار ذخیره انرژی در بدن ما افزوده شود، پس از مدتی دچار اضافه وزن  و چاقی و در نتیجه از دست دادن تناسب اندام می رسیم که قطعاً مطلوب هیچ کسی نخواهد بود و سلامتی ما را با آسیبی جدی مواجه می کند.

پس باید یا وعده های غذایی خود را جوری تنظیم کنیم که بتوان در طی روز، آن میزان از کالری که از غذا به دست می آوریم را به صورت کامل در سوخت و ساز طبیعی بدن مصرف نماییم، یا با فعالیت های جسمانی و ورزش، مقدار باقیمانده کالری را بسوزانیم و به این ترتیب به سلامتی و افزایش تناسب اندام خود کمک شایانی نماییم.

با خوردن تنها ۲۰۰ گرم کالری از ماکارونی، چه میزانی باید فعالیت جسمانی انجام دهیم

لذا در این فصل، در مورد آن صحبت می کنیم که با خوردن تنها ۲۰۰ گرم کالری از ماکارونی، چه میزانی باید فعالیت جسمانی انجام دهیم تا بتوانیم این میزان کالری را در سوخت و ساز بدن مصرف نماییم و تناسب اندام خود را به طور کامل حفظ کنیم. باید بدانیم که اگر بخواهیم ۲۰۰ گرم کالری ماکارونی را در طی روز بسوزانیم، می توانیم از فعالیت های جسمانی و ورزشی مختلفی استفاده کنیم.

مثلا حداقل باید حدود ۳۸ دقیقه دوچرخه سواری انجام دهیم و یا می توانیم حدود ۱۸ دقیقه با سرعت بدویم و یا ۳۰ دقیقه به شنا بپردازیم و‌ همچنین می توانیم تنها با ۵۰ دقیقه پیاده روی، این میزان کالری اضافه را از بدن خود خارج کرده و زندگی سالم و طبیعی خویش را با تناسب اندام دلخواه ادامه دهیم.

تاثیر کالری ماکارونی در ورزش بدنسازی چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت که هر ۱۰۰ گرم ماکارونی خام همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم، حدود ۳۷۱ کالری دارد که یک گرم آن از چربی تشکیل شده است و کربوهیدرات آن ۱۳ گرم و پروتئین آن ۷۴ گرم و مواد دیگر همانند فیبر، نمک و قند، همگی صفر گرم می باشند و در واقع ماکارونی خام؛ فیبر، نمک و قند قابل توجهی ندارد.

اما این نکته نیز بسیار مهم است که یکی از مهمترین و اصلی ترین تاثیراتی که ماکارونی بر بدن می گذارد، در بخش فعالیت های ورزشی همانند بدنسازی می باشد.

تاثیر کالری ماکارونی در ورزش بدنسازی چیست؟
تاثیر کالری ماکارونی در ورزش بدنسازی چیست؟

زیرا ماکارونی از حدود ۱۳ گرم کربوهیدرات تشکیل شده است و بدنسازی نیز یکی از رشته های ورزشی می باشد که به کربوهیدرات بالایی نیاز دارد تا بتواند از این منبع خوب انرژی برای تمرینات قدرتی و شدیدی همانند وزنه زدن و … استفاده کند.

پس در این بخش، این گونه می توان نتیجه گیری کرد که ماکارونی به واسطه داشتن مواد اولیه مانند کربوهیدرات، در افزایش حجم ماهیچه ها و حجیم شدن بدن رابطه ای غیر مستقیم دارد،

زیرا ماکارونی با داشتن کالری بالا، انرژی بالایی را به فرد منتقل می کند و فرد بدنساز با استفاده از این انرژی بالا و کربوهیدرات هایی که به دست آورده است، می تواند به انجام تمرینات ورزشی شدیدی بپردازد و این انرژی بالا را صرف این تمرینات سنگین کند و در نتیجه به واسطه این تمرینات شدید، قدرت بدنی و همچنین افزایش حجم ماهیچه ها را در پی خواهد داشت.

تنظیم قند خون ورزشکاران

همچنین نکته دیگری که بسیار می تواند مهم باشد، این مسئله است که در ماکارونی، ماده ای به نام سلنیوم وجود دارد که ماده ای است که در گندم می توان آن را یافته و این ماده، خواص بی نظیری مثل خاصیت آنتی اکسیدانی بدن ما را فعال می‌کند و از این طریق می‌تواند در کنترل قند خون تاثیر بسزایی داشته باشد

و همچنین آسیب دیدگی مولکولی در سطح بدن، کاهش چشمگیری پیدا می کند. این نکته نیز حائز اهمیت است که علاوه بر سلنیوم، منگنز نیزدر ماکارونی وجود دارد که این ماده نیز در به تعادل رساندن قند خون، نقش موثری را ایفا می کند.

هضم آسان غذا:

غیر از این که خود ماکارونی یک غذایی با کالری بالا و انرژی زاست، باید بدانیم یک غذای سریع الهضم نیز می باشد که به آسانی توسط دستگاه گوارش ما هضم شده و مقدار فراوانی فیبر هم در این ماده غذایی وجود دارد و می دانیم که فیبر اصولاً هضم غذا را برای بدن انسان آسان تر می کند

و همین فیبری که در ماکارونی وجود دارد، موجب تصفیه سازی دستگاه گوارشی بدن ما نیز می شود که این نکته بسیار می تواند به بدنسازان برای آن که دستگاه گوارشی و هاضمه خود را سرحال و سالم نگه دارند، کمک کند و همچنین می‌تواند در عملکرد بهتر معده و اسید آن نیز نقش مثبتی را ایفا کند.

این فایده مهم برای بدنسازانی که مجبورند برای به دست آوردن انرژی در طی روز، غذای بسیار بیشتری از افراد معمولی مصرف کنند و به همین واسطه دستگاه گوارش آن ها بیشتر از دیگران در حال فعالیت است، می‌تواند مفید و پر فایده باشد.

تنظیم گردش خون:

همچنین این نکته نیز برای افرادی که دچار بیماری های ناشی از کلسترول هستند و یا به تناسب اندام و سلامتی خود اهمیت می دهند، مهم است که ماکارونی کلسترول ندارد و نبود کلسترول و کمبود سدیم در این غذا باعث می شود که مصرف کنندگان، گردش خون سالم تر و متعادل تری را تجربه نمایند.

پس اگر ماکارونی به صورت کنترل شده و عدم بعضی از افزودنی های مخرب مصرف شود، می تواند برای بدن سودمند باشد. البته مصرف هر چیزی به صورت میانه و متوسط، مفید بوده و باید جداً از افراط و تفریط پرهیز نمود.

تاثیر کالری ماکارونی بر تناسب اندام چگونه است؟

قطعاً هر موادی، اگر به صورت پیوسته و بدون در نظر گرفتن شرایط بدن و بی رویه مصرف شود، می تواند برای سلامتی انسان ایجاد خطر کند

و در این زمینه اگر آن مواد غذایی که مصرف می کنیم، دارای کالری زیاد نیز باشد، بسیار بر خطرات مصرف بی رویه آن مواد غذایی اضافه شده و می‌تواند مشکلات زیادی را در زمینه سلامتی و علاوه بر آن مشکلات فراوانی را در زمینه تناسب اندام برای ما به وجود آورده که هم خطر جانی مانند انواع سکته ها و بیماری های مختلف قلب و عروق، بیماری های گوارشی و غیره را به همراه دارد

و همچنین با برهم زدن تناسب اندام، به فرم مناسب بدن می انجامد که تمامی این موارد برای هر انسانی نامطلوب بوده و انسان همواره برای تنظیم و رهایی از این مشکلات، می کوشد.

همان طورکه در بخش های گذشته به طور مرتب اشاره نمودیم، ماکارونی با داشتن ارزش غذایی و یا کالری بالا و همچنین محبوب بودن این وعده غذایی در میان تمام اقشار جامعه، از اهمیت بالایی در رژیم های غذایی مناسب برخوردار است.

زیرا اگر این ماده غذایی به صورت بی رویه مصرف شود و یا افزودنی های بسیار پرکالری با آن مخلوط شده و به طور مرتب از این مواد به صورت پیوسته و بی‌رویه مصرف کنیم، قطعاً پاسخ مناسبی از وضعیتی که برای خود به وجود آورده ایم، نخواهیم گرفت و دچار بیماری های گوارشی و از دست دادن سلامتی و همچنین دچار از بین رفتن تناسب اندام خویش می شویم.

پس باید به ازای هر مقدار کالری یا انرژی که از خوردن مواد غذایی همچون ماکارونی به دست می آوریم، در طی روز با انجام دادن فعالیت های جسمانی، آن کالری را بسوزانیم که در بالا به چند مورد آن اشاره نمودیم و یا با تنظیم کردن میزان مصرف مواد غذایی پرکالری، با نظر متخصصین مجربی همچون دکتر سلیمی که در این زمینه تجربه و تخصص کافی دارند، بتوانیم سلامتی و تناسب اندام خود را کنترل نموده و در پیشگیری بیماری ها و از دست دادن تناسب اندام، قدم های موثری برداریم.

مقدار نیاز افراد به کالری به چه عواملی بستگی دارد؟

انسان همواره باید بر اساس شرایط خود، تصمیم هایی بگیرد که مناسب شرایط حال حاضر باشد و باید بدانیم که در زمینه ی مقدار کالری که هر فرد می تواند مصرف کند نیز، اوضاع به همین منوال است و باید افراد بر حسب نوع جنسیت، سن افراد و بیماری هایی که دارند و فعالیت هایی که در طی روز انجام می دهند،

نوع غذا و میزان کالری دریافتی بدن خود را تنظیم نمایند و دچار بیماری های مختلف و دچار عدم تناسب اندام نشده و زندگی سالم و شادابی را تجربه نمایند. موارد زیر، از عوامل مهم در میزان کالری افراد است.

مقدار نیاز افراد به کالری به چه عواملی بستگی دارد؟
مقدار نیاز افراد به کالری به چه عواملی بستگی دارد؟

 الف: سن افراد

 باید بدانیم که سن افراد بسیار بر میزان کالری که می توانند به طور مناسب در طی روز مصرف کنند، تاثیر گذاشته و طبیعتاً با بالا رفتن سن، میزان کالری دریافتی بدن باید مقداری کاهش پیدا کند تا بدن بتواند خود را با شرایط به وجود آمده وفق دهد. زیرا مصرف طبیعی بدن کاهش پیدا می‌کند و کالری بیشتری ذخیره می ماند.

مثلاً باید بدانیم که در آقایان که به طور مثال در سنین حدود ۳۱ سال تا پنجاه سال قرار دارند، مقدار کالری دریافتی آن ها باید به صورت متوسط در حدود ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری در روز باشد و اگر از این میزان تجاوز کند، بایستی فرد دارای برنامه منظم ورزشی و تحرکی در طی روز باشد تا میزان باقیمانده را به مصرف رساند.

 ب: جنسیت افراد

باید بدانیم که جنسیت افراد می تواند عامل مهمی برای تعیین کردن میزان کالری مورد نیاز در طی روز باشد. به عنوان نمونه، در مثال بالا اگر آقایان رده سنی ۳۶ تا ۵۰ سال، به ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری در طی روز برای سوخت و ساز نیاز دارند؛ این میزان در بانوان دارای همین شرایط به ۲۲۰۰ کالری می رسد. یعنی در شرایط یکسان، مردان به کالری بیشتری نسبت به بانوان نیاز دارند. پس جنسیت خود عامل مهمی برای سنجش میزان کالری مورد نیاز است.

پ: نوع فعالیت روزانه

همچنین بسیار طبیعی است، بدانیم مردی که ورزش می کند در مقابل فرد بی تحرک، مسلماً به کالری بسیار بیشتری در طی روز نیاز خواهد داشت تا بتواند انرژی مورد نیاز خود را در طی روز فراهم کند و به فعالیت های خود با شادابی و بدون خستگی بپردازد.

ج: تاثیر بیماری ها

مسلما بسیاری از افرادی که دچار بیماری های خاص و یا بیماری های زمینه ای هستند، باید رژیم غذایی خاصی را متناسب با نوع و عملکرد بیماری خود برای کنترل بیماری و وخیم تر نشدن حال خود انجام دهند و در این زمینه قطعاً میزان کالری غذاهایی که مصرف می کنند، می تواند عامل مهمی باشد

و همچنین می توان این مولفه ها را تحت نظر و راهنمایی متخصصین مجربی همچون دکتر سلیمی مشخص نمود که میزان لازم کالری برای مصرف روزانه فرد، تعیین می گردد.

در ادامه مقاله، به موضوع بی ام آی خواهیم پرداخت و تاثیر این شاخص را در کنترل سلامتی و تناسب اندام شرح می دهیم.

بی ام آی (شاخص توده بدنی) چیست؟

bmi یا به اصطلاح دیگر شاخص توده بدنی، نوعی اصطلاح در علم پزشکی است که معیاری برای سنجش وزن بدن است که مقایسه ای برای چربی بدن بر اساس قد آن فرد می باشد. در واقع bmi نوعی واحد اندازه گیری است که به ما نشان می دهد وزن ما به نسبت قد ما، در چه حالتی قرار دارد؟

بی ام آی (شاخص توده بدنی) چیست؟
بی ام آی (شاخص توده بدنی) چیست؟

آیا در حالت طبیعی و نرمال می باشد و یا به دچار اضافه وزن و یا کمبود وزن هستیم و یا حتی دچار چاقی مفرط می باشیم که تمام این موارد توسط پزشکان متخصصی همچون دکترسلیمی در مطب ایشان با محاسبه های دقیق و جزئیات ریز محاسبه شده و بر اساس نتیجه به دست آمده، پزشک معالج برای شما راهکارهای درمانی خاصی ارائه می کند تا بتوانید بی ام آی خود را در صورت افزایش وزن و یا اضافه وزن و چاقی کاهش داده و همچنین اگر دچار کمبود وزن هستید، با روش‌های علمی، bmi خود را به حالت نرمال برسانید.

پس با محاسبه بی ام آی، شما می توانید بگویید فردی که دارای قد مشخصی است، باید چه میزان وزن داشته باشد تا در حالت نرمال و سلامت مطمئنی به سر ببرد. هر فرد بر اساس میزان قدرتی که دارد، می‌تواند به مقدار متناسب وزن داشته باشد تا در حالت نرمال شاخص توده بدنی قرار گیرد.

هرچقدر شاخص توده بدنی یا بی ام آی فرد به حالت طبیعی و استاندارد نزدیک تر باشد، یعنی آن فرد به نسبت قد خود وزن متناسبی دارد

هرچقدر شاخص توده بدنی یا بی ام آی فرد به حالت طبیعی و استاندارد نزدیک تر باشد، یعنی آن فرد به نسبت قد خود وزن متناسبی دارد و دچار کمبود وزن و یا اضافه وزن شدیدی نخواهد بود و هر چقدر این اعداد به دست آمده حاصل از محاسبه بی ام آی از حالت استاندارد دور باشد، فرد با خطر از دست دادن سلامتی خود مواجه است و باید هر چه سریعتر نسبت به درمان آن بکوشد.

مثلا اگر دچار چاقی و یا اضافه وزن می باشد، باید با کم کردن میزان کالری و انجام فعالیت‌های بدنی بیشتر در طی روز، شاخص توده بدنی خود را که بر حسب میزان چربی بر اساس قد است، آن را به حالت طبیعی و نرمال خود بازگرداند و در صورت کمبود وزن نیز با راهنمایی دکترسلیمی و انجام موارد مختلف همانند خوردن بیشتر کالری و یا مصرف بعضی از داروهای خوراکی، به بی ام آی متناسب خود دست پیدا کند.

پس به طور کل، بی ام آی به ما می فهماند که درحال حاضر با وزنی که داریم، در کدام سطح از افراد قرار می گیریم؟ آیا کمبود وزن داریم؟ آیا متعادلیم؟ آیا اضافه وزن داریم؟ آیا چاق هستیم و یا دچار بیماری چاقی مفرط شده ایم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله محاسبه شاخص توده بدنی و محاسبه bmi دقیق و فرمول محاسبه bmi و محاسبه bmi زنان را مطالعه کنید.

بی ام آی بالا چه بلایی بر سر بدن ما می آورد؟

بی ام آی بالا یعنی اضافه وزن و یا اضافه وزن شدید و در نهایت چاقی مفرط که همگان می دانیم چاقی و اضافه وزن، می تواند ما را با چه مشکلاتی در زمینه سلامت جسمانی و تناسب اندام مواجه کند‌.

بی ام آی بالا چه بلایی بر سر بدن ما می آورد؟
بی ام آی بالا چه بلایی بر سر بدن ما می آورد؟

‏bmi بالا ما را با مشکلات جسمانی مختلفی همانند:

  • مشکلات قلبی و فشار خون بالا
  • مشکلات تنفسی
  • خطر انواع سکته های قلبی و مغزی
  • انواع سرطان ها
  • دیابت
  • از دست دادن تناسب اندام
  • از دست دادن اعتماد به نفس و غیره

مواجه می‌کند که قطعا باید در راستای رفع این موارد حساس و خطرناک، اقدامات لازم را به عمل آورد و با مراجعه به پزشکان متخصصی همچون دکتر سلیمی، بهترین راه درمان را همچون رژیم های غذایی اصولی، تغییر سبک زندگی و یا جراحی های لاغری را انتخاب نمود.

قطعا تمامی این موارد از جمله جراحی های لاغری، از مهم ترین روش های کاهش دادن bmi سریع است که البته حتما باید قبل از هر اقدامی، با در نظر گرفتن شرایط خود با پزشکان متخصص و کاربلد این حوزه همچون دکتر سلیمی مشورت نمود و سپس بر اساس راهنمایی پزشک معالج خود، بهترین راهکار را انتخاب کرد.

روش اندازه گیری بی ام آی در خانه چیست؟

تقریبا از اهمیت انکارناپذیر شاخص توده بدنی در سلامت خود آگاه شده ایم و حال لازم است بدانیم که روش اندازه گیری شاخص توده بدنی یا بی ام آی در خانه به چه صورت است و چگونه می توان مقدار وزن بدن یا چربی بدن را به نسبت قد خود بسنجیم و بدانیم که در حال حاضر در چه مرحله ای قرار داریم.

باید بدانیم که یک فرمول اصلی و ساده ای برای اندازه گیری شاخص توده بدنی در خانه وجود دارد که می توانیم همه ما با این روش به سادگی bmi یا شاخص توده بدنی خود را به طور تقریبی مشخص کنیم.

روش اندازه گیری بی ام آی در خانه چیست؟
روش اندازه گیری بی ام آی در خانه چیست؟

هر چند که این روش، روش کاملاً دقیقی نیست و می‌تواند بر حسب شرایط فرد و یا بیماری هایی که دارد و همچنین موارد دیگر متفاوت باشد. اما در بسیاری از موارد، می‌تواند فرد را با آگاهی تقریبی شاخص توده بدنی خود، راهنمایی و یاری کنند. این فرمول ساده به شرح زیر است:

فرمول محاسبه شاخص توده بدنی

در فرمول ساده شاخص توده بدنی که نوعی محاسبه تقسیم می باشد، باید وزن فرد را که بر حسب کیلوگرم حساب شده است، تقسیم بر مجذور قد آن فرد بر حسب متر نماییم و نتیجه و عدد به دست آمده، دقیقاً همان شاخص توده بدنی فرد البته به صورت تقریبی می باشد.

فرمول محاسبه شاخص توده بدنی
فرمول محاسبه شاخص توده بدنی

در این روش، پزشکان متخصص مجربی همچون دکتر سلیمی با به دست آوردن دقیق تر شاخص توده بدنی و با در نظر گرفتن شرایط فرد و همچنین عوامل مهم دیگر، ابتدا مشخص می کنند که فرد در چه محدوده ای از شاخص توده بدنی قرار گرفته است

و سپس بر اساس علم و اصول پزشکی، عدد به دست آمده را با اعدادی که در شاخص های توده بدنی به عنوان معیار سنجش قرار می‌گیرند، مقایسه کرده و در نهایت می گویند که فرد در چه وضعیتی به سرمی برد.

باید بدانیم که در علم پزشکی، برای شاخص توده بدنی، اعدادی ارائه شده که هر کدام از این اعداد نشانگر نوعی از وضعیت شاخص توده بدنی یا bmi می باشد. به طور مثال:

افراد دارای کمبود وزن:

در افرادی که دچار کمبود وزن هستند، عدد به دست آمده از فرمول محاسبه شاخص توده بدنی باید اعدادی زیر ۱۸.۵ باشد. یعنی اگر فردی شاخص توده بدنی و عددی پایین تر از 18.5 را نشان می داد، آن فرد دچار کمبود وزن است و می تواند با مراجعه به متخصصین مجربی همچون دکتر سلیمی، از بهترین روش درمانی آگاه شود.

حالت استاندارد شاخص توده بدنی:

همچنین باید توجه داشته باشیم که اگر عدد حاصل از محاسبه شاخص توده بدنی ما اعدادی بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۵ باشد، آن فرد در وضعیت نرمال شاخص توده بدنی قرار می گیرد و یعنی آن فرد، وزن مناسبی به نسبت قد خود دارد و باید این حالت را در بدن خود حفظ نماید.

اضافه وزن در شاخص توده بدنی:

اگر عدد به دست آمده بین ۲۵ تا ۲۹.۵ باشد، آن فرد دچار اضافه وزن است.

چاقی در شاخص توده بدنی:

اگر عدد به دست آمده بین ۳۰ تا ۳۴.۹ باشد، آن فرد چاق است و اگر این عدد از ۳۵ به بالا باشد، فرد دچار چاقی مفرط می‌باشد که هر چه سریعتر باید با روش هایی همانند رژیم هایی تحت نظر متخصصان این حوزه و جراحی های لاغری توسط دکترسلیمی، اقدام به کاهش این عدد خطرناک نماید.

روش های موثر برای پایین آوردن و کنترل بی ام آی چیست؟

در افرادی که bmi یا شاخص توده بدنی آن ها عددی بالا را نشان می دهد و مشخص می شود که این فرد به نسبت قد خود، دارای چربی بسیار اضافه است و دچار اضافه وزن و یا چاقی و حتی چاقی مفرط می باشد، افراد باید سریعاً تحت نظر متخصصین مجرب در زمینه لاغری و کنترل شاخص توده بدنی قرار بگیرند

روش های موثر برای پایین آوردن و کنترل بی ام آی چیست؟
روش های موثر برای پایین آوردن و کنترل بی ام آی چیست؟

و در این مرحله، متخصصین کاربلدی همچون دکتر سلیمی، برحسب شرایط و وضعیت بیماران، یکی از روش ها همچون تغییر سبک زندگی، رژیم های غذایی و یا حتی جراحی های لاغری را برای آن ها انتخاب نمایند که هر کدام از این روش ها اگر در شرایط مناسب خود و با در نظر گرفتن تمامی ابعاد و حالات به انجام برسد، می تواند بسیار مفید باشد و بیماران را از حالت بحرانی و خطر سازی که در آن به سر می برند، نجات دهد‌.

شما می توانید با مراجعه به متخصصین مجربی همچون دکتر سلیمی، به آخرین روش و متدهای درمانی لاغری و تناسب اندام پی ببرید و از روش های رژیم های غذایی و همچنین جراحی های کاربردی لاغری آگاه شوید.

سخن آخر و جمع بندی

در این مقاله کاربردی، با فواید و مضرات کالری ماکارونی آشنا شدیم و دانستیم که مقادیر کالری در این ماده پرطرفدار غذایی، اگر با اصولی مناسب مصرف شود، می تواند کمک کننده در روند سلامت بدن باشد و اگر بی رویه باشد، قطعا ما را با مشکلات فراوانی در این عرصه موجه خواهد کرد

سخن آخر و جمع بندی
سخن آخر و جمع بندی

و در ادامه، با شاخص توده بدنی آشنا شدیم تا بتوانیم وضعیت جسمانی خود را بر اساس وزن و قد خود بسنجیم و اگر در شرایط غیر ایده آل و یا اضافه وزن و چاقی به سر می بریم، با رجوع به متخصصان کاربلدی همچون دکتر سلیمی، بهترین روش ها و پرسرعت ترین آنان را همچون رژیم های غذایی اصولی و جراحی های لاغری انتخاب نماییم تا بر حسب شرایط خود، به بهترین نتیجه ممکن دست یابیم.

در پایان صفحه هایپ رژیمی را ببینید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

یک پاسخ

  1. اینقدر توضیح اضافات میدید تو سایتاتون ادم نمیفهمه تهش یک بشقاب ماکارونی که عین ادم کامل درست شده چندکالری دارددددددددددد.?????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید