کالری عسل

کالری عسل

فهرست مطالب

در این مقاله می خواهیم کالری عسل را مورد بررسی قرار دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

09120174510

عسل ماده ای شیرین و چسبناک است که توسط چندین زنبور ساخته می شود که شناخته شده ترین آنها زنبورهای عسل هستند.

عسل برای تغذیه کلنی های زنبور عسل ساخته و ذخیره می شود.

زنبورها با جمع آوری و سپس تصفیه ترشحات قندی گیاهان یا ترشحات سایر حشرات مانند عسلک شته ها عسل تولید می کنند.

عسل دارای خواص نرم کنندگی و مرطوب کنندگی است که به فولیکول های مو رطوبت می بخشد.

این به طور طبیعی ساقه مو را صاف می کند و درخشش و درخشندگی را به موهای وز، خشک، مجعد یا کدر باز می گرداند.

خواص مرطوب‌کننده طبیعی آن باعث می‌شود تا از هدر رفتن رطوبت در آینده نیز جلوگیری شود.

بر کسی پوشیده نیست که سلامتی و حفظ این نعمت الهی از چه اهمیتی برخوردار است. سلامتی بدن از جمله وظایف هر فردی نسبت به خود می باشد.

بدن برای حفظ سلامتی و پایداری خود نیازمند این است که بتواند از طریق مواد غذایی، انرژی مورد نیاز خود را تامین نماید. این انرژی در بدن را کالری می نمایند. کالری از مواد غذایی دریافت می شود و وارد بدن می شود تا بتواند انرژی مورد نیاز بدن را تامین نماید.

پیشنهاد می کنیم از پست کالری چیست دیدن کنید.

100 گرم عسل دارای کالری 304 کالری است.

کالری یک قاشق چای خوری عسل

یک قاشق غذاخوری عسل حاوی 64 کالری است.

جدولی که میزان کالری عسل را در اندازه گیری های مختلف نشان می دهد:

 

اندازه گیری کالری
1 قاشق چایخوری 21
1 قاشق غذاخوری 64
1 اونس 84
1 فنجان 1028

 

جدول اطلاعات تغذیه ای عسل:

ماده مغذی مقدار در 100 گرم
کالری 304
چربی کل 0 گرم
کلسترول 0 میلی گرم
سدیم 4 میلی گرم
کربوهیدرات کل 82.4 گرم
فیبر رژیمی 0 گرم
قند 82.12 گرم
پروتئین 0.3 گرم

توجه داشته باشید که عسل منبع طبیعی قند و پرکالری است، بنابراین باید در مصرف آن مراقب بود.

 

کالری عسل بیشتر است یا شکر؟

یک قاشق غذاخوری عسل حاوی 64 کالری و یک قاشق غذاخوری شکر حاوی 45 کالری است.

با این حال، طعم عسل شیرین تر از شکر است.

بنابراین، افراد تمایل به مصرف کمتری دارند و در نتیجه باعث صرفه جویی در کالری می شوند.

کالری عسل و گردو

عسل و گردو هر دو مواد غذایی پر کالری هستند، به این معنی که در هر وعده کالری بالایی دارند.

یک قاشق غذاخوری عسل حاوی 64 کالری است، در حالی که یک وعده 1 اونس (حدود 14 نصف) گردو حاوی 185 کالری است.

اگر می‌خواهید مراقب کالری دریافتی خود باشید، مهم است که هنگام مصرف این غذاها به اندازه وعده‌ها توجه کنید.

مقدمه

کالری عسل
کالری عسل

به طور کلی بدن انسان برای حفظ سلامتی خود، باید از مواد غذایی استفاده نماید که در عین داشتن کالری، از مواد معدنی مختلفی تشکیل شده باشد تا بتواند نیازهای بدن را تامین نماید.

یکی از بهترین مواد غذایی که بسیار مورد پسند عموم مردم است، عسل می باشد.

عسل یکی از بهترین و کامل ترین مواد غذایی می باشد که هر فردی لازم است از خواص آن بهره مند شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه کنید:

عسل به خصوص عسل طبیعی یکی از سالم ترین مواد غذایی می باشد

عسل به خصوص عسل طبیعی یکی از سالم ترین مواد غذایی می باشد که سرشار از مواد معدنی مختلف، ویتامین ها و پروتئین می باشد و همچنین کالری موجود در آن از نوع سالم و غیر مضر بوده و می تواند در سلامتی فرد نقش بسیار مهمی را ایفا نماید.

ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این ماده غذایی باارزش بپردازیم و از خواص عسل و کالری عسل، نکات مهمی را اشاره کنیم. همچنین از دیگر خواص بسیار عالی عسل برای بدن، کاهش وزن می باشد که مناسب افرادی می باشد که از شاخص توده بدنی پایین تری برخوردار هستند و قصد کاهش وزن را دارند.

با این حال برای افرادی که از شاخص توده بدنی بالایی برخوردار هستند، می توانند از روش های دیگری مانند جراحی چاقی (تحت نظر دکتر سلیمی) برای کاهش وزن خود استفاده کنند و در نهایت با مصرف عسل به مدیریت وزن خود و همچنین رساندن مواد معدنی به بدن خود، کمک فراوانی کنند.

ما در این مقاله به بررسی خواص عسل و کالری عسل برای کاهش وزن خواهیم پرداخت.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی چاقی و یا خواص عسل برای بدن و لاغری، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید. دکتر سلیمی، معتبرترین پزشک در زمینه لاغری و بهترین متخصص انواع جراحی چاقی به شمار می آید.

ما در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

عسل چیست؟

تاریخچه عسل طبیعی چیست؟

انواع عسل ها کدامند؟

ترکیبات عسل را بیان نمایید.

کالری عسل چقدر است؟

مقایسه کالری عسل و کالری شکر

خواص عسل برای درمان بیماری ها چیست؟

نقش عسل در کاهش وزن و لاغری را توضیح دهید.

شاخص توده بدنی چیست؟

جراحی چاقی چیست؟

خواص عسل در جراحی چاقی چیست؟

نتیجه گیری

 

عسل چیست؟

عسل یکی از مهمترین خوراکی ها و مواد غذایی برای انسان می باشد که از قدمت بسیار بالایی برخوردار است. در گذشته از عسل به عنوان یک ماده شیرین کننده استفاده می شد و دلیل استفاده از آن به عنوان شیرین کننده به خاطر دسترسی کمتر مردم به شکر بوده است.

عسل یک ماده غذایی بسیار با ارزش و مفید برای بدن انسان می باشد. از محبوبیت این ماده غذایی می توان گفت که علاوه بر انسان، بسیاری از حیوانات نیز از آن تغذیه می نمایند. عسل یکی از مهمترین و بهترین و سالم ترین مواد غذایی موجود در جهان است که لازم است در سبد غذایی هر فردی قرار گیرد.

عسل چیست؟
عسل چیست؟

عسل یک ماده غذایی چسبنده و غلیظ می باشد. هر چقدر میزان غلظت عسل بیشتر باشد، خواص و فایده آن بیشتر خواهد بود. غلظت عسل بستگی به این دارد که زنبور از چه نوع گیاهی و در چه منطقه ای تغذیه کرده باشد و به همین دلیل رنگ و غلظت عسل می تواند متفاوت باشد.

عسل یک ماده غذایی بسیار مهم برای بدن بوده و نوعی قند طبیعی در آن وجود دارد که طعم آن را دلپذیرتر خواهد کرد. جالب است بدانید که عسل به هیچ عنوان فاسد نخواهد شد و تحت هر شرایطی می توان از آن استفاده کرد.

در زمان های بسیار قدیم، از عسل در مصارف غیر خوراکی هم استفاده می شود. به عنوان مثال در زمان مصر باستان، برای مومیایی کردن اجساد از عسل استفاده می شد تا جسد در حالت قبلی خود باقی بماند.

پیشنهاد میکنیم از پست درمان زخم دیابت با عسل دیدن کنید.

عسل علاوه بر خواص خوراکی، خواص دارویی متنوعی دارد

عسل علاوه بر خواص خوراکی، خواص دارویی متنوعی دارد و به دلیل خاصیت بالای آ، در بهبود بسیاری از عفونت های داخلی و خارجی بدن می توان از آن استفاده کرد.

در طی سالیان اخیر و با بررسی دقیق محققان بر خواص عسل، به این نتیجه رسیده اند که عسل طبیعی یکی از بهترین مواد غذایی در جهان می باشد که می توان از آن بهره کافی برد. علاوه بر عسل، از کندوی عسل هم می توان استفاده های مختلفی نمود.

عسل علاوه بر خواص خوراکی، خواص دارویی متنوعی دارد
عسل علاوه بر خواص خوراکی، خواص دارویی متنوعی دارد

از مهمترین خواص عسل می توان به لاغری و کاهش وزن اشاره کرد که البته برای افراد دارای شاخص توده بدنی بالاتر، توصیه می شود که از جراحی چاقی استفاده شود که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص جراحی چاقی و استفاده از عسل و کالری عسل در زمینه لاغری و جراحی چاقی انجام دهد.

تاریخچه عسل طبیعی

قدمت و تاریخچه عسل طبیعی به بیش از میلیون ها سال قبل باز می گردد. شاید بتوان گفت که همزمان با خلقت بشر، انسان از عسل برای مصارف خوراکی و غیر خوراکی بهره می برد. نکته قابل توجه در تاریخچه عسل این است که در تمام ادیان و اقلیت ها و فرهنگ ها می توان از آن اثراتی را مشاهده کرد.

تاریخچه عسل طبیعی
تاریخچه عسل طبیعی

همان طور که در بخشی از مقاله گفته شد، تا قرن های پیش، از عسل به عنوان یک ماده شیرین کننده استفاده می شد و در طی قرن های اخیر با گسترش و رشد صنایع نیشکر، شکر جایگزین عسل برای شیرین کردن غذا مورد استفاده قرار گرفت. عسل یک خوراکی با ارزش در بسیاری از فرهنگ ها و کشورهای مختلف می باشد. به طوری که در برخی از ادیان از آن به عنوان یک خوراک بهشتی یاد می شود.

طبق بررسی های انجام شده، زنبور عسل از همان زمان خلقت خود اقدام به تولید عسل می نمود که قدمت آن به م

طبق بررسی های انجام شده، زنبور عسل از همان زمان خلقت خود اقدام به تولید عسل می نمود که قدمت آن به میلیون ها سال قبل باز می گردد. گونه های مختلف زنبور عسل، هر کدام به نوبه خود اقدام به تولید عسل می کردند که برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گرفت.

در کشورهای مختلف اروپایی مانند ایتالیا و اسپانیا، کتیبه هایی در موزه های مختلف وجود دارد که روی آن نقاشی هایی مربوط به 10 هزار سال پیش می باشد که در آن تصاویری نقش بسته است که نشان می دهد در آن سال ها، استفاده از عسل و کندوی عسل رایج بوده است.

در کتاب وصف عسل از سروده های هومر، آمده است که در قرن 8 قمری در یونان برای پرورش زنبور عسل قوانین و مقرراتی وجود داشته است.

تا کنون در دنیا بیش از ده هزار نوع زنبور شناسایی شده است

تا کنون در دنیا بیش از ده هزار نوع زنبور شناسایی شده است و این امر نشاندهنده انواع گونه های زنبور می باشد که البته در بین این گونه ها، تنها زنبوری که می تواند اقدام به تولید عسل کند، زنبور عسل می باشد.

در کشور ما سابقه زنبور داری و تولید عسل به بیش از 700 سال قبل از میلاد بر می گردد که شاید مهمترین دوران تاریخی ایران برای تولید زنبور عسل به دوران هخامنشی باز گردد که از همان ابتدا از عسل به عنوان شیرین کننده طبیعی استفاده می شد و به مرور زمان شکر جایگزین عسل شد و امروزه از عسل به عنوان یکی از بهترین خوراکی ها و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

تا کنون در دنیا بیش از ده هزار نوع زنبور شناسایی شده است
تا کنون در دنیا بیش از ده هزار نوع زنبور شناسایی شده است

از آنجایی که کالری عسل از نوع سالم و غیر مضر است، می توان برای مصارف و اهداف مختلف از آن استفاده کرد.

انواع عسل ها

عسل طبیعی

بهترین نوع عسل خوراکی که از مواد معدنی بسیار با ارزشی تشکیل شده است، عسل طبیعی است. عسل طبیعی از تغذیه زنبور عسل از گل و گیاهان طبیعی به دست می آید و زنبور با تغذیه آن اقدام به تولید شهد عسل می کند که جزو بهترین نوع عسل خوراکی به حساب می آید.

تغذیه نمودن زنبورها برای تولید عسل طبیعی بسیار مهم بوده و زنبورداران در زمان های خاصی، به این موضوع توجه ویژه ای دارند.

عسل طبیعی
عسل طبیعی

عسل تغذیه ای

عسل تغذیه ای از خواص کمتری برخوردار می باشد و مانند عسل طبیعی از تغذیه زنبور از گیاهان و گل های طبیعی به دست نخواهد آمد.

روش تهیه آن بدین گونه است که زنبورداران به زنبورها، آب و شکر فراوانی می دهند و زنبورها با تغذیه آن اقدام به تولید عسل تغذیه ای می کنند که خواص غذایی و درمانی کمتری نسبت به عسل طبیعی دارد.

عسل تغذیه ای
عسل تغذیه ای

عسل مصنوعی یا تقلبی

یکی از انواع عسل های خوراکی که بدون دخالت زنبور ساخته می شود، عسل مصنوعی می باشد. این عسل از قند موجود در نیشکر، میوه های مختلف شیرین و … ساخته می شود و اکثر عسل های صنعتی به این روش تهیه می شود و خواص عسل طبیعی را به هیچ وجه ندارد.

عسلک

عسلک یکی از انواع عسل می باشد که توسط زنبور عسل تولید می گردد. خواص عسلک به مراتب از عسل کمتر می باشد و البته میزان آهن و فسفر موجود در آن بیشتر از عسل است.

رنگ عسلک تیره تر از عسل طبیعی بوده و نحوه تهیه آن بدین گونه است که بعضی از حشرات روی گیاهان اقدام به تغذیه می کنند و این حشرات مواد قندی باقیمانده بدن خود را روی گیاه می گذارند.

عسلک
عسلک

سپس زبور عسل با تغذیه این نوع ماده غذایی، اقدام به تولید عسلک می نماید که در نهایت از آن برای مصارف خوراکی می توان استفاده کرد. از آنجایی که کالری عسل از نوع سالم و غیر مضر است، ممکن است در عسلک مقدار کالری آن بیشتر از حد مجاز باشد.

عسل سمی

این نوع عسل برای بدن مضر می باشد. زنبور عسل با تغذیه از گیاهان سمی اقدام به تولید عسل می نماید و در نهایت اقدام به جمع آوری چنین عسلی در کندوی خود می نمایند. این گیاهان سمی برای زنبورها ضرری ندارد،

اما برای انسان می تواند مشکلاتی مانند تهوع، سرگیجه و … را به وجود بیاورد. بهتر است در مصرف عسل توصیه های لازم را جدی گرفت تا به اشتباه، اقدام به مصرف آن ننمود.

عسل سمی
عسل سمی

حال می خواهیم بدانیم که در عسل چه ترکیباتی وجود دارد و میزان کالری عسل چقدر می باشد.

از آنجایی که عسل دارای خواص بسیار زیادی می باشد که از جمله آن می توان به خواص عسل در لاغری اشاره کرد، لازم است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خواص عسل و حتی انجام روش های لاغری مانند جراحی چاقی با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان متخصص جراحی چاقی، مشورت های لازم را انجام دهید.

ترکیبات عسل

عسل به عنوان یک ماده غذایی بسیار با ارزش می تواند در سبد غذایی هر فردی قرار گیرد. عسل از خواص بسیار زیادی برخوردار می باشد که می تواند برای بدن بسیار مفید واقع شود.

ترکیبات عسل
ترکیبات عسل

عسل از رنگ و مدل های مختلفی تشکیل شده است که این رنگ و مدل، بستگی به تغذیه زنبور عسل از گیاه دارد. ما در ادامه به بررسی برخی از ترکیبات موجود در عسل خواهیم پرداخت:

قند:

قند موجود در عسل شامل گلوکز و فروکتوز می باشد که در برخی از عسل ها ممکن است یکی از این قندها بیشتر و یکی کمتر باشد.

اگر عسلی را مشاهده کردید که زود متبلور می شود، بدانید که در درون آن گلوکز بیشتری قرار دارد. اما اگر عسلی را مصرف کردید که شیرین تر است، به معنی آن است که قند موجود در آن بیشتر از فروکتوز می باشد.

آب:

یکی دیگر از مواد موجود در عسل آب است که هر چه میزان آن کمتر باشد، غلظت آن بیشتر و پرفایده تر است.

آنزیم‌ها:

درون عسل آنزیم های مختلفی وجود دارد که از زنبور به عسل منتقل می شود و می تواند برای بدن به نوعی مفید باشد. از جمله آنزیم های موجود در عسل می توان به اینورتاز، آمیلازها، گلوکز اکسیداز اشاره نمود.

اسیدها:

عسل یک ماده غذایی اسیدی است که به دلیل وجود قند در آن، میزان ترشی آن کاسته می شود. اسیدهای موجود در عسل شامل موارد مختلفی می باشد که از مهمترین آن اسید گلوکونیک می باشد. همچنین میزان اسیدهای آمینه شاخه دار در عسل زیاد بوده و می تواند به عنوان یک منبع پروتئینی غنی از آن استفاده کرد.

ویتامین ها:

عسل حاوی ویتامین های مختلفی اعم از ویتامین A، ویتامین گروه B، ویتامین C، ویتامین D، و … می باشد که هر کدام از آن ها برای بدن مفید است. همچنین عسل خاصیت آنتی اکسیدانی بالا داشته و در تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است.

ویتامین ها:
ویتامین ها:

کالری عسل

عسل حاوی مواد معدنی مختلفی می باشد که می تواند برای بدن بسیار مفید باشد. حال می خواهیم بدانیم که میزان کالری عسل در مقداری مشخص چه اندازه می باشد و دیگر مواد تشکیل دهنده آن چیست؟

کالری عسل
کالری عسل

در پاسخ به این سوال باید گفت که به میزان استفاده 100 گرم عسل می توان به اندازه 304 کیلوکالری انرژی دریافت کرد. همچنین میزان آب موجود در 100 گرم عسل طبیعی به مقدار 17 گرم می باشد. میزان کربوهیدرات موجود در آن 78 گرم می باشد و میزان پروتئین موجود در آن در 100 گرم عسل طبیعی به مقدار 2/0 گرم می باشد.

همچنین عسل حاوی مقادیری مشخص از مواد معدنی دیگر مانند کلسیم 11 گرم، فسفر 11 گرم، آهن 7/0 میلی گرم، پتاسیم 26 گرم، سدیم 5 گرم و انواع ویتامین های مختلف می باشد که می توان با مصرف 100 گرم از عسل طبیعی به این مواد معدنی مهم دست پیدا کرد.

مقایسه کالری عسل و کالری شکر

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، در قرن های گذشته از عسل به عنوان شیرین کننده مواد غذایی استفاده می شد، سپاس با استفاده از نیشکر و تهیه قند و شکر، عسل صرفا به عنوان یک ماده غذایی مورد استفاده قرار گرفت. حال می خواهیم بدانیم که میزان کالری عسل به نسبت کالری شکر چقدر است؟

  • به ازای 100 گرم شکر، میزان کالری موجود در آن بیشتر از 100 گرم عسل می باشد و تقریبا 100 کیلوکالری از عسل بیشتر کالری دارد.
  • قند موجود در شکر از نوع ساکاراز است که این نوع قند هیچ گونه فایده ای برای بدن نخواهد داشت و عملا کالری موجود در شکر از نوع مضر می باشد.
  • قند موجود در عسل از نوع گلوکز و فروکتوز می باشد که همین مقدار هم بسیار کمتر از فروکتوز و گلوکز شکر می باشد.
مقایسه کالری عسل و کالری شکر
مقایسه کالری عسل و کالری شکر

کالری و قند موجود در شکر به مراتب بیشتر از عسل بوده و از نوع مضر می باشد

به طور کلی کالری و قند موجود در شکر به مراتب بیشتر از عسل بوده و از نوع مضر می باشد.

قند موجود در شکر باعث می شود که کبد انسان دچار اخلال در عملکرد خود شود و همین امر می تواند در افزایش میزان قند خون موثر باشد و یکی از عوامل به وجود آورنده دیابت در بدن انسان شود. به همین دلیل است که عسل یک داروی درمانی و شیرین کننده طبیعی برای افراد دیابتی و افراد چاق به حساب می آید.

کالری و قند موجود در شکر به مراتب بیشتر از عسل بوده و از نوع مضر می باشد
کالری و قند موجود در شکر به مراتب بیشتر از عسل بوده و از نوع مضر می باشد

افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالایی هستند، باید از روش های درمانی دیگر مانند جراحی چاقی برای کاهش وزن خود استفاده کنند و سپس می توانند با مصرف عسل اقدام به بهبودی کامل خود نمایند و از کالری عسل به عنوان کالری سالم بهره ببرند.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص درمان چاقی و دیابت از طریق جراحی چاقی و مصرف عسل انجام دهد.

خواص عسل برای درمان بیماری ها

همان طور که گفته شد، عسل سرشار از مواد معدنی و ویتامین های مختلفی می باشد که می تواند برای بدن بسیار مفید باشد. عسل یکی از سالم ترین مواد غذایی می باشد که می توان در وعده های مختلف از آن استفاده کرد.

خواص عسل برای درمان بیماری ها
خواص عسل برای درمان بیماری ها

عسل طبیعی بهترین نوع عسل خوراکی می باشد که می توان با تهیه آن اقدام به مصرف آن کرد. ارزش غذایی و خواص عسل چه از نظر خوراکی و چه از نظر درمانی، ثابت شده می باشد. ما در موارد زیر به مهمترین خواص عسل خواهیم پرداخت:

موثر بر سلامت قلب و عروق

یکی از مشکلات رایج و بیماری های رایجی که بسیاری از افراد به آن دچار می شوند، بیماری قلبی و عروقی می باشد که می تواند به دلایل مختلفی به وجود بیاید. مصرف برخی از مواد غذایی می تواند بر سلامت قلب و عروق موثر باشد و تاثیر مهمی در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی داشته باشد.

تحقیقات و بررسی های متعددی نشان می دهد که مصرف عسل می تواند باعث کاهش کلسترول خون شود. افزایش کلسترول یکی از عوامل مهم در بروز بیماری های عروقی و انسداد رگ های خونی می باشد که در نهایت منجر به بیماری قلبی و سکته قلبی می شود.

مصرف عسل می تواند تا حد بسیار زیادی از انسداد رگ های خونی جلوگیری نماید و در نهایت منجر به پیشگیری بیماری های قلبی شود.

عسل سرشار از آنتی اکسیدان بوده که می تواند در سلامت عمومی بدن از جمله سلامتی قلب موثر باشد

عسل سرشار از آنتی اکسیدان بوده که می تواند در سلامت عمومی بدن از جمله سلامتی قلب موثر باشد. بسیاری از افراد دارای اضافه وزن از مشکلات قلبی رنج می برند که مصرف عسل می تواند به رفع این موضوع کمک نماید.

البته افراد دارای شاخص توده بدنی بالا باید از روش های دیگری برای کاهش وزن و کنترل بیماری قلبی خود استفاده کنند که جراحی چاقی از جمله بهترین روش برای درمان چنین عارضه هایی می باشد که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان متخصص جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

از آنجایی که کالری عسل از نوع سالم و غیر مضر است، می تواند در سلامت قلب و عروق موثر باشد و همچنین به عنوان یک دارو می تواند بعد از جراحی چاقی به بهبود زخم های بعد از جراحی کمک فراوانی نماید.

بهبود بیماری هایی نظیر سرماخوردگی و آنفلوآنزا

یکی از خواص بسیار مهم و معجزه آسای عسل، درمان سرماخوردگی و انواع آنفلوآنزا می باشد و کمتر ماده غذایی وجود دارد که چنین خاصیت مهمی داشته باشد. مصرف عسل می تواند در بهبود سرفه و گلودرد بسیار موثر باشد و می تواند از بروز سرما خوردگی جلوگیری نموده و یا به درمان آن کمک فراوانی کند.

مصرف روزانه عسل به خصوص در وعده صبحانه می تواند باعث افزایش آنتی اکسیدان بدن شود و در نهایت باعث افزایش سیستم ایمنی بدن خواهد شد و از بروز بیماری هایی نظیر سرماخوردگی و آنفلوآنزا جلوگیری نماید.

اکثر بیماری های ویروسی با تضعیف سیستم ایمنی بدن، به سرعت در بدن فرد گسترش پیدا می کند و می تواند سلامتی عمومی بدن را تحت تاثیر قرار دهد. مصرف عسل می تواند مهمترین عامل در تقویت سیستم ایمنی بدن و در نهایت نابودی بیماری های ویروسی باشد.

موثر در بهبود زخم معده

مشکلات گوارشی به خصوص مشکلات معده از جمله بیماری ها و عارضه های رایج در بین بسیاری از افراد می باشد که می تواند باعث اخلال در سیستم هضم و دفع بدن شود.

زخم معده، رفلاکس معده، عفونت های گوارشی از جمله مشکلات رایج بیماری های گوارشی می باشد که می تواند منجر به تحلیل رفتن سیستم دفاعی بدن شود.

عسل، یکی از قوی‌ترین مهارکننده‌ها بر ضد التهابات گوارشی و زخم‌های معده‌ای است که توسط باکتری به وجود آمده اند . اگر چه رژیم غذایی نامناسب عاملی مهم در ایجاد زخم معده است اما باکتری هلیکو‌پیلوری یکی از عوامل اصلی در ایجاد این عارضه است.

عسل یکی از بهترین مواد غذایی و دارویی در درمان بیماری های مرتبط با معده به شمار می رود

عسل یکی از بهترین مواد غذایی و دارویی در درمان بیماری های مرتبط با معده به شمار می رود که می تواند به عنوان یک داروی ضد التهابی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل می تواند باکتری های مضر در معده انسان را به طور کامل از بین ببرد و در نهایت منجر به بهبودی فرد شد. طبق بررسی های انجام شده، عسل خاصیت آنتی باکتریایی و ضد میکروبی دارد که می تواند باکتری های مضر در بدن از جمله باکتری های موجود در معده را که عامل اصلی ایجاد زخم معده است، از بین ببرد.

همچنین کالری عسل از نوع سالم و غیر مضر است که می تواند علاوه بر درمان مشکلات معده و گوارش، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین نماید و در نهایت منجر به سلامتی عمومی بدن شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

موثر در از بین بردن جای زخم و سوختگی در بدن

در سال های دور، از عسل به عنوان یک ماده التیام بخش برای از بین بردن زخم ها و سوختگی ها استفاده می شد و علاوه بر خاصیت خوراکی آن، از خاصیت موضعی آن استفاده های متعددی می شد که البته چنین خاصیتی امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

عسل می تواند علاوه بر خاصیت خوراکی، در درمان موضعی بسیاری از موارد مانند جای زخم، سوختگی و … مورد استفاده قرار گیرد.

خاصیت آنتی باکتریایی عسل می تواند از عوامل مهم در بهبود جای زخم باشد که امروزه می توان از آن بهره برد. به عبارت دیگر عسل می تواند به عنوان یک داروی موثر عمل کند و جایگزین روش های شیمیایی برای حل مشکلات سوختگی و زخم شود.

عسل دارای رطوبت کمی می باشد

عسل دارای رطوبت کمی می باشد و در عین حال خاصیت اسیدی بودن آن می تواند باعث ضد عفونی کردن ناحیه التهابی شود و میکروب ها و عفونت های ایجاد شده در ناحیه مورد نظر را از بین ببرد.

عسل به علت ساختار صمغی مانند خود و همچنین قابلیت شست و شوی آسانی که دارد، در بهبود انواع سوختگی و اگزما بسیار مناسب است. قراردادن آن روی پوست سوخته شده باعث می‌شود که از ورود و برخورد هوا با پوست و تاول زدن آن جلوگیری شود و درد را کاهش دهد.

در گذشته بسیاری از افراد برای درمان التهابات پوستی مانند اگزما از عسل بهره می بردند که البته امروز با پیشرفت تکنولوژی و وجود داروهای درمانی، این روش درمانی منسوخ شده است.

عسل را می توان در محل مورد نظر به مقدار کمی قرار داد و اقدام به مالش نمود تا جای زخم به طور کامل توسط عسل پوشانده شود. البته ناگفته نماند که برای زخم های عمیق بهتر است از روش های درمانی جدید و با تجویز پزشک اقدام به درمان کرد.

خواص عسل در از بین بردن انواع جوش و آکنه

جوش صورت و التهابات پوستی از جمله مشکلات رایج در بین افراد می باشد. کمتر کسی است که به چنین مشکلاتی دچار نشده باشد.

عواملی مانند وارثت و ژنتیک، بلوغ و … می تواند در بروز جوش در ناحیه صورت و دیگر نواحی بدن موثر باشد و بیشترین عامل تحریک پوست برای ایجاد جوش، غدد روغنی پوست می باشد که بیش از حد ترشح می شود و باعث افزایش باکتری در ناحیه پوست می شود.

عسل می تواند به عنوان یک روش درمانی موثر برای از بین بردن جوش و آکنه مورد استفاده قرار گیرد. عسل خاصیت ضد التهابی دارد که می تواند علاوه بر خاصیت خوراکی، خاصیت موضعی داشته باشد.

استفاده از ماسک عسل بسیار رایج بوده که می توان از خواص آن بهره برد

استفاده از ماسک عسل بسیار رایج بوده که می توان از خواص آن بهره برد. بسیاری از کرم های آرایشی و بهداشتی مورد استفاده توسط افراد از عسل تشکیل شده است که هدف آن کاهش التهاب های پوستی و جلوگیری از ایجاد جوش می باشد.

ماسک عسل می تواند باعث شود که غدد روغنی پوست در حد تعادل بماند و از ایجاد باکتری های سمی روی پوست جلوگیری نماید. عسل می تواند منافذ پوست را از باکتری های مضر پاکسازی کند و باعث صافی پوست و زیباتر شدن پوست می شود.

خاصیت صمغی بودن عسل باعث می شود که بعد از استعمال روی پوست به راحتی با آب شسته شود و بعد از شست و شو، حس بسیار خوبی را به فرد القا کند.

پیشگیری و بهبود بیماری دیابت

یکی از بهترین مواد غذایی مورد استفاده برای افراد دیابتی، عسل می باشد. عسل طبیعی از شیرین کننده طبیعی بهره می برد که هیچ گونه قند مضری را به همراه خود ندارد.

چنین ماده غذایی می تواند در کنترل قند خون بسیار موثر باشد و در عین حال افرادی که دچار بیماری دیابت به خصوص دیابت نوع دوم هستند، می توانند با مصرف عسل، اقدام به کنترل قند خون خود نمایند. افراد دیابتی نباید به هیچ وجه از قند و شیرینی جات استفاده کنند و بهترین جایگزین غذایی برای این افراد، عسل می باشد.

از طرفی دیگر، کالری عسل از نوع سالم و غیر مضر می باشد و عسل طبیعی می تواند علاوه بر تامین کالری مورد نیاز بدن، از بروز بیماری دیابت جلوگیری نماید. خاصیت آنتی باکتریایی عسل و خاصیت آنتی اکسیدانی آن می تواند نقش موثری در کنترل بیماری دیابت و دیگر بیماری ها ایفا کند.

مصرف مقدار ثابتی از عسل می تواند نیاز بدن را از مواد معدنی مختلف برای افراد دیابتی فراهم آورد

طبق بررسی های انجام شده، مصرف مقدار ثابتی از عسل می تواند نیاز بدن را از مواد معدنی مختلف برای افراد دیابتی فراهم آورد و بدون آن که قند خون این افراد افزایش پیدا کند، می توانند با خیالی آسوده اقدام به مصرف مقدار مشخصی از آن در طی روز نمایند.

از طرفی دیگر، عسل خاصیت کاهش وزن و لاغر کنندگی برای افراد چاق را دارد. یکی از عوامل بروز بیماری دیابت، افزایش وزن می باشد که مصرف عسل می تواند علاوه بر کنترل قند خون، در کنترل و کاهش وزن فرد موثر واقع شود.

البته افرادی که دارای شاخص توده بدنی پایین تری هستند، می توانند از عسل و خواص لاغری آن بهره ببرند و افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند و در عین حال به دیابت مبتلا هستند، می توانند با انجام روش درمانی های دیگر مانند جراحی چاقی اقدام به کاهش وزن و کنترل بیماری دیابت خود نمایند و در نهایت با مصرف عسل، در راستای کنترل وزن خود اقدامات لازم را انجام دهند.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص جراحی چاقی و کاهش وزن و کنترل دیابت انجام دهد.

فواید عسل در زمان بارداری

یکی از فواید عسل که می تواند مورد توجه قرار بگیرد، برای خانم های باردار می باشد که می توانند با مصرف مقداری مشخص و اصولی، از فواید آن بهره ببرند.

البته نکته قابل ذکر این است که برای مصرف عسل نباید به صورت خودسرانه عمل کرد و لازم است با دکتر سلیمی و یا پزشک متخصص زنان مشورت های لازم انجام شود و در نهایت اقدام به مصرف اصولی آن نمود. از جمله خواص مهم عسل برای خانم های باردار، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاهش آلرژی:

یکی از خواص مهم عسل برای تمامی افراد به خصوص خانم های باردار، کاهش آلرژی و حساسیت های دوران بارداری می باشد که عموم بانوان با این مورد درگیر خواهند شد. مصرف عسل می تواند حساسیت های ایجاد شده را کاهش دهد و در بهبود بیماری هایی مانند آسم و … موثر عمل کند.

تنظیم خواب:

خانم های باردار به خصوص در هنگام خواب شبانه، ممکن است دچار مشکلاتی شوند و بی نظمی در خواب از جمله مشکلات رایج در بین آنان می باشد. مصرف عسل به مقدار مشخصی می تواند به خواب راحت فرد کمک فراوانی کند. مخلوط شیر و عسل می تواند بهترین گزینه برای مصرف بانوان باردار باشد.

افزایش سیستم ایمنی بدن:

در بخش هایی از مقاله از خواص آنتی اکسیدانی عسل گفته شد که مهمترین آن مربوط به افزایش سیستم ایمنی بدن می باشد. بانوان باردار به دلیل این که باید به تغذیه خود و توجه ویژه ای داشته باشند و مراقبت های خاصی را نیاز دارند، در بعضی مواقع ممکن است دچار ضعف در سیستم ایمنی خود شوند.

مصرف اصولی عسل می تواند باعث افزایش سیستم ایمنی بدن شود و در سلامت جنین هم موثر باشد. همچنین کالری عسل از نوع سالم و غیر مضر است که می تواند انرژی مورد نیاز بدن خود را از این طریق تامین نماید.

بهبود بیماری های کبدی و کبد چرب

یکی از مهمترین خواص مصرف عسل را می توان به بهبود مشکلات کبدی و التهابات موجود در ناحیه کبد اشاره کرد. رژیم غذایی نادرست می تواند باعث بروز مشکلات در کبد و ایجاد کبد چرب شود.

عسل سرشار از آنتی اکسیدان های قوی بوده و همچنین حاوی مقادیری از ویتامین C و پلی فنول ها می باشد که نقش بسیار مهمی در سلامت کبد و کارکرد آن خواهد داشت. مصرف عسل می تواند از بروز آسیب به سلول های کبدی جلوگیری نماید و از بروز بیماری های کبد جلوگیری نماید.

همچنین مصرف عسل می تواند از بروز بیماری های مرتبط به کیسه صفرا جلوگیری نماید. کیسه صفرا به صورت مستقیم با کبد سر و کار دارد که اخلال در عملکرد کبد می تواند باعث ایجاد مشکل در کیسه صفرا شود. سنگ صفرا از جمله مشکلات رایج در بسیاری از افراد می باشد که مصرف عسل می تواند در بهبود چنین بیماری هایی موثر واقع شود.

کبد چرب باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن خواهد شد

کبد چرب باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن خواهد شد و می تواند باعث بروز بیماری های مختلفی شود. افرادی که دچار اضافه وزن می باشند، بیشتر در معرض کبد چرب قرار دارند که با مصرف عسل می توانند علاوه بر کاهش وزن، در بهبود مشکلات کبد اقدامات موثری انجام دهند.

البته افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند و شاخص توده بدنی بالایی دارند، لازم است از روش های دیگری مانند جراحی چاقی تحت نظر دکتر سلیمی استفاده کنند تا بتوانند به کاهش وزن برسند و در نهایت با مصرف عسل و برخورداری از کالری عسل، اقدامات لازم برای کاهش میزان چربی کبد خود را انجام دهند.

یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می باشد که می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

عسل در پیشگیری و بهبود سرطان

یکی از بیماری های رایج در بین مردم جهان که بسیاری از افراد را درگیر خود می نماید، سرطان است. سرطان یکی از عوامل مهم مرگ و میر در بین افراد در جهان می باشد که در طی سالیان اخیر، آمار بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است. بیماری سرطان توسط عوامل مختلفی ایجاد می شود که مهمترین آن مربوط به تضعیف سیستم ایمنی بدن، عفونت های پی در پی، چاقی و … می باشد.

رعایت اصول مصرف مواد غذایی، نقش بسیار مهمی در جلوگیری از بروز بیماری سرطان ایفا خواهد کرد. بیشترین عامل درگیر کننده یک فرد با سرطان، مصرف نادرست مواد غذایی می باشد.

یکی از بهترین مواد غذایی که می توان با مصرف آن از بروز بیماری سرطان جلوگیری کرد، عسل می باشد. عسل دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بالا می باشد که می تواند باعث افزایش سیستم ایمنی بدن شود و از بروز انواع بیماری ها به خصوص سرطان جلوگیری نماید. عسل خاصیت آنتی باکتریایی دارد که می تواند از بروز التهاب های مزمن در بدن جلوگیری نماید.

تحقیقات متعددی نشان داده است که مصرف عسل می تواند از بروز انواع سرطان های معده، روده، سرطان سینه، سرطان مغز استخوان و … جلوگیری نماید و از بروز و تشکیل غده های سرطانی جلوگیری کند. همچنین افرادی که به سرطان مبتلا هستند، می توانند از عسل به عنوان یک ماده غذایی دارویی، نهایت استفاده را ببرند.

خواص عسل برای ورزشکاران

عسل حاوی کربوهیدرات می باشد که می تواند به عنوان یک مکمل تغذیه ای خوب برای ورزشکاران مبتدی و حرفه ای به حساب آید. ورزشکاران بدنساز می توانند قبل از تمرین خود از عسل استفاده کنند تا از کالری عسل نهایت استفاده را ببرند و انرژی مورد نیاز بدن خود را در طی انجام فعالیت های ورزشی تامین کنند.

تحقیقات انجام شده روی زنان و مردان ورزشکار نشان می‌دهد که مصرف عسل به عنوان یک مکمل غذایی به آن‌ها کمک می‌کند تا در حین انجام تمرینات خود، قند خون ثابتی داشته باشند و همچنین قدرت ماهیچه‌های این افراد نسبت به افرادی که از قند استفاده می‌کنند، بیشتر خواهد بود.

مصرف عسل در بین افراد ورزشکار می تواند باعث کنترل سطح قند خون شود و از افت فشار خون و افت قند خون در حین تمرین جلوگیری نماید. عسل حاوی کربوهیدرات می باشد که می تواند به عنوان یک منبع عالی برای ذخیره کردن گلیکوژن در ماهیچه ها و عضلات به حساب آید و در نهایت به رشد عضلات کمک فراوانی نماید.

خواص عسل برای ورزشکاران
خواص عسل برای ورزشکاران

موارد بالا تنها بخشی از خواص با ارزش عسل می باشد که می توان از آن بهره برد. حال در ادامه مقاله و با همیاری دکتر سلیمی، به بررسی خواص عسل در کاهش وزن برای افراد دارای اضافه وزن خواهیم پرداخت.

خواص عسل در کاهش وزن و لاغری

عسل می تواند خاصیت لاغری برای افراد چاق داشته باشد. بدین گونه که با مصرف عسل و بهره گیری از کالری عسل می توان در تولید گلوکز در کبد استفاده کرد. این امر باعث خواهد شد که میزان قند خون در مغز افزایش پیدا کند و در نهایت باعث ترشح هورمون هایی شود که منجر به چربی سوزی افراد خواهد شد.

لازم به گفتن است که عسل از قند طبیعی و سالم بهره می گیرد که می توان در زمینه کاهش وزن از آن استفاده کرد.

خواص عسل در کاهش وزن و لاغری
خواص عسل در کاهش وزن و لاغری

مصرف عسل و قرار دادن آن در رژیم های غذایی لاغری می تواند باعث شود که چربی های انباشته شده در بدن شروع به سوزاندن نماید. زمانی که از عسل به عنوان قند طبیعی استفاده می کنید و شکر را از سبد غذایی خود حذف می کنید، این امر باعث خواهد شد که قند خون در حالت تعادل و پایداری قرار گیرد و فرایند چربی سوزی راحت تر رخ دهد.

همان طور که در موارد بالا گفته شد، عسل می تواند به عنوان یک قند طبیعی مورد استفاده قرار گیرد و جایگزین شکر و قندهای معمول شود. عسل علاوه بر شیرین کننده طبیعی و تامین کننده قند بدن، می تواند خواص بسیار متعددی را برای بدن داشته باشد.

مصرف عسل در وعده صبحانه می تواند نیاز روزانه فرد را برای کنترل قند خون تامین نماید

مصرف عسل در وعده صبحانه می تواند نیاز روزانه فرد را برای کنترل قند خون تامین نماید و همچنین می تواند انرژی مورد نیاز بدن را برای امور روزانه از طریق کالری عسل تامین نماید.

زمانی که از عسل به عنوان رژیم غذایی کاهش وزن استفاده شود، به مرور زمان می توان فرایند چربی سوزی را در بدن مشاهده نمود و به عنوان یک گزینه عالی برای افرادی می باشد که از چربی های شکمی رنج می برند.

استفاده از عسل به عنوان مکمل چربی سوز می تواند تاثیر مهمی در لاغری افراد دارای شاخص توده بدنی پایین تر داشته باشد.

البته باید این نکته مهم را یادآور شد که بسیاری از افراد از چاقی مفرط رنج می برند و به عبارتی از شاخص توده بدنی بسیار بالایی برخوردار هستند. چنین افرادی نمی توانند به تنهایی با مصرف عسل اقدام به کاهش وزن کنند.

در نتیجه لازم است از روش هایی مانند جراحی چاقی که بهترین روش می باشد، برای کاهش وزن خود استفاده کنند و در نهایت با مصرف عسل، اقدام به تثبیت وزن خود و چربی سوزی بعد از جراحی چاقی نمایند.

یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی که می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص انجام جراحی چاقی و همچنین فواید کالری عسل در جراحی چاقی انجام دهد، جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می باشد.

شاخص توده بدنی چیست؟

در این مقاله به صورت مکرر از شاخص توده بدنی گفته شد. حال می خواهیم بدانیم که شاخص توده بدنی چیست و چه عملکردی دارد. شاخص توده بدنی یا به اختصار BMI به مسئله ای خواهد پرداخت که مستقیما با چاقی و لاغری افراد سر و کار دارد.

شاخص توده بدنی مهمترین معیار برای سنجش میزان چربی های بدن می باشد و میزان لاغری و چاقی و اضافه وزن افراد را مورد بررسی دقیق قرار می دهد. این شاخص به ما نشان خواهد داد که یک فرد تا چه اندازه ای از اضافه وزن رنج می برد و در چه مرحله ای از چاقی قرار دارد تا بتواند اقدامات لازم را برای درمان چاقی خود انجام دهد.

شاخص توده بدنی به عنوان یک معیار کلی مورد استفاده قرار می گیرد و به میزان انباشتگی چربی در نقاط مختلف بدن خواهد پرداخت. شاخص توده بدنی دارای بازه های عددی مختلفی می باشد که هر کدام از این بازه ها، نشاندهنده وضعیت بدنی فرد می باشد.

بازه های عددی شاخص توده بدنی یا همان BMI شامل موارد زیر است:

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی زیر 18.5 باشد، به معنی آن است که فرد از لاغری شدیدی رنج می برد و بایستی اقدامات لازم برای افزایش وزن خود را انجام دهد.

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در بازه عددی 18.5 تا 24.9 باشد، این مورد بدان معنا است که فرد در وضعیت بسیار عالی و ایده آلی قرار دارد و می تواند با استفاده از رژیم های غذایی متعدد، اقدام به تثبیت وزن خود نماید.

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی 25 تا 29.9 باشد

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی 25 تا 29.9 باشد، این مورد بدان معناست که فرد در محدوده چاقی قرار دارد و لازم است با استفاده از رژیم های غذایی متعدد و مصرف مواد غذایی مانند عسل، اقدام به کاهش وزن خود نماید.

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی بالاتری یعنی در بازه عددی 30 تا 34.9 باشد، این مورد می تواند مشکل ساز باشد و فرد در معرض چاقی مفرط قرار دارد و لازم است از روش های درمانی مانند جراحی چاقی برای حل معضل چاقی خود استفاده نماید تا بتواند به کاهش وزن برسد. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص ارائه دهد.

حال اگر فردی دارای شاخص توده بدنی عدد 35 به بالا باشد، این مورد جزو خطرناکترین نوع چاقی می باشد و لازم است که فرد اقدام به جراحی چاقی نماید تا بتواند به کاهش وزن برسد و در عین حال با استفاده از رژیم های غذایی متعدد مانند مصرف عسل در راستای چربی سوزی خود اقدامات مهمی انجام دهد.

دکتر سلیمی با توجه به شرایط موجود، مناسب ترین روش جراحی را به بیماران خود توصیه می نماید.

حال که با شاخص توده بدنی آشنا شدیم، در ادامه مقاله کالری عسل و با مشاوره با دکتر سلیمی، به بررسی یکی از بهترین روش های درمانی چاقی خواهیم پرداخت که جراحی چاقی نام دارد.

جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی یکی از بهترین روش های درمانی برای درمان اضافه وزن و بیماری چاقی مفرط می باشد. افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالایی می باشند، بهتر است از جراحی چاقی برای درمان اضافه وزن خود استفاده کنند.

جراحی چاقی چیست؟
جراحی چاقی چیست؟

در این مقاله از خواص عسل و کالری عسل و خواص آن برای لاغری گفته شد. اما خواص لاغری این ماده غذایی زمانی موثر خواهد بود که فرد دچار چاقی مفرط نشده باشد. بنابراین لازم است از جراحی چاقی برای کاهش وزن خود استفاده نماید.

جراحی چاقی با هدف تغییرات ساختاری در سیستم گوارش انسان به وجود آمده است

جراحی چاقی با هدف تغییرات ساختاری در سیستم گوارش انسان به وجود آمده است و مهمترین هدف آن کاهش وزن و چربی های موجود در بدن می باشد و علاوه بر آن می تواند در درمان بیماری های مختلف مرتبط با چاقی مانند بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون، سرطان و … موثر عمل کند.

جراحی چاقی دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آن ها می تواند در شرایط مختلفی انجام شود و مزیت های خاص خود را دارد. جراحی چاقی یک روش درمانی کم تهاجم و بدون عارضه می باشد که با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپی اقدام به جراحی افراد خواهد کرد.

پزشک متخصص با استفاده از تجربیات خود و تخصص خود اقدام به انجام جراحی چاقی می نماید و در نهایت به فرد کمک خواهد کرد که بتواند به کاهش وزن ایده آل خود دست پیدا کند. در ادامه مقاله به بررسی روش های جراحی چاقی خواهیم پرداخت.

عمل اسلیو معده

یکی از بهترین روش های جراحی چاقی که با استقبال عموم و حتی پزشکان همراه شده است، جراحی اسلیو معده می باشد.

در این جراحی که به وسیله دستگاه لاپاراسکوپی انجام می شود، روی شکم بیمار، چندین حفره کوچک ایجاد می شود و سپس دستگاه لاپاراسکوپی وارد بدن بیمار شده و معده فرد را تحت جراحی قرار می دهد.

اسلیو معده بدین گونه است که معده بیمار به چندین قسمت مختلف تقسیم خواهد شد و در نهایت قسمت بسیار کوچکی از معده باقی خواهد ماند و همین امر باعث می شود که حجم معده بیمار بسیار کوچک شود و همین امر باعث می شود که فرد با مصرف مقدار کمی از غذا احساس سیری پیدا کند و به مرور زمان باعث خواهد شد که فرد به کاهش وزن ایده آل خود برسد.

بعد از جراحی اسلیو معده لازم است از رژیم های غذایی برای کمبود مواد معدنی مورد نیاز بدن استفاده شود که عسل از جمله بهترین مواد غذایی بعد از جراحی اسلیو می باشد که می توان از کالری عسل برای تامین انرژی مورد نیاز بدن بعد از جراحی استفاده نمود.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص انجام جراحی اسلیو معده انجام دهد.

عمل بای پس معده

یکی دیگر از روش های جراحی چاقی که مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد، عمل بای پس معده است. در این جراحی، معده بیمار به دو قسمت بزرگ و کوچک تقسیم می شود و قسمت بزرگ معده بیمار از بدن او خارج شده و تنها قسمت کوچکی از معده باقی خواهد ماند.

همچنین در ادامه جراحی، در قسمت روده کوچک، تغییراتی اعمال خواهد شد و در نهایت امر، بخشی از روده کوچک به قسمت باقیمانده معده متصل خواهد شد. هدف از این کار، کوتاه شدن مسیر ورود و خروج مواد غذایی از بدن است.

از طرفی با کاهش حجم معده، میزان مواد غذایی مصرفی کاهش پیدا می کند و در نهایت امر با کوتاه تر شدن مسیر ورود و خروج مواد غذایی، جذب کمتری در بدن صورت می گیرد. این امر باعث کاهش وزن و فرایند چربی سوزی در طی زمان خواهد شد.

استفاده از رژیم های غذایی از جمله مصرف عسل بعد از جراحی بای پس معده می تواند تاثیر مهمی در طی کردن دوران نقاهت بیمار و همچنین تامین انرژی مورد نیاز بدن و مواد معدنی مورد نیاز بدن از عسل و کالری عسل داشته باشد. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی از جمله بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می باشد.

بای پس با سوئیچ اثنی عشری

یکی دیگر از انواع روش های جراحی چاقی که البته کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، جراحی چاقی به روش بای پس با سوئیچ اثنی عشری می باشد. این روش جراحی از چندین قسمت تشکیل شده است که در ابتدا با استفاده از روش اسلیو معده، قسمت بزرگی از معده برداشته می شود

و سپس با تغییرات در قسمت روده کوچک، اقدام بعدی انجام خواهد شد که در این قسمت کیسه صفرای فرد به طور کامل برداشته خواهد شد و انجام این کار باعث خواهد شد که فرد کمتر دچار گرسنگی شود و در صورت مصرف مقدار کمی غذا، احساس سیری پیدا کند.

حلقه دور معده

این روش جراحی چاقی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، بدین صورت است که در قسمت ابتدایی معده، حلقه ای قرار داده می شود که باعث خواهد شد تا حجم کوچکی از معده باقی بماند که با مصرف غذا، سریعا پر خواهد شد.

همین امر باعث احساس سیری زودرس و در دراز مدت باعث کاهش وزن خواهد شد. حلقه گذاری معده ممکن است عوارضی مانند تورم در ناحیه مری داشته باشد و به همین دلیل از این روش زیاد استفاده نخواهد شد.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان بهترین متخصص جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص این عمل جراحی انجام دهد.

خواص عسل در جراحی چاقی

همان طور که گفته شد، عسل یکی از بهترین و سالم ترین مواد غذایی در رژیم غذایی هر فرد می تواند باشد که خاصیت دارویی فراوانی دارد.

از آنجایی که کالری عسل از نوع سالم و غیر مضر است، می توان از آن بهره کافی برد.

خواص عسل در جراحی چاقی
خواص عسل در جراحی چاقی

یکی از مهمترین خواص عسل در مورد خواص آنتی اکسیدانی آن می باشد که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. بعد از جراحی چاقی، بدن فرد دچار ضعف سیستم ایمنی خواهد شد و همین امر می تواند باعث بروز بیماری های مختلف شود و دوران نقاهت بیشتری را طی کند.

با مصرف عسل می توان در راستای کاهش طول دوره نقاهت، اقدام موثری انجام داد. همچنین خواص آنتی باکتریایی عسل می تواند در بهبود جای زخم جراحی و همچنین زخم های ایجاد شده در درون بدن موثر باشد.

از آنجایی که بعد از هر جراحی، ممکن است فرد دچار کمبود مواد معدنی و ویتامین های مختلف شود، مصرف عسل می تواند به جبران این موضوع کمک کند و همچنین از کالری عسل می توان در تامین انرژی مورد نیاز بدن استفاده های زیادی برد.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص مصرف عسل بعد از جراحی چاقی در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

خواص عسل در جراحی چاقی
خواص عسل در جراحی چاقی

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی دقیق یکی از بهترین مواد غذایی موجود در جهان یعنی عسل پرداختیم. عسل علاوه بر خاصیت خوراکی، خاصیت درمانی زیادی دارد که ما در این مقاله به آن اشاره کردیم.

همچنین ویتامین ها و خواص معدنی موجود در عسل می تواند برای بدن بسیار مفید باشد و از مهمترین فواید آن می توان به کاهش وزن افراد اشاره کرد.

البته افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالاتری هستند، بهتر است از جراحی چاقی برای درمان بیماری خود استفاده کنند و در نهایت با استفاده از عسل، اقدام به کاهش وزن خود نمایند. همچنین ما در این مقاله به بررسی کالری عسل و دیگر مواد معدنی موجود در آن پرداختیم.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انجام جراحی چاقی، خواص عسل در درمان بیماری چاقی و خواص آن در جراحی چاقی، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی که یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می باشد، مشورت های لازم را انجام دهید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید