کالری سیب زمینی

فهرست مطالب

در این مقاله، به بررسی موضوع کالری سیب زمینی خواهیم پرداخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

اغلب اشخاصی که برای رسیدن به تناسب اندام به کالری موجود در انواع خوراکی ها توجه بسیار دارند، سعی می کنند پیش از خوردن انواع مواد غذایی سرخ کردنی و یا فست فودها، کالری موجود در آن ها را در نظر بگیرند.

همان طور که همه شما می دانید، بیشتر غذاهای سرخ کردنی به علت طبخ با روغن بسیار، حاوی کالری بالایی هستند و این موضوع در برنامه رژیم غذایی کاهش وزن بسیار حائز اهمیت است.

کالری سیب زمینی
کالری سیب زمینی

یکی از پرطرفدارترین مواد غذایی که تمامی رده های سنی در دنیا به مصرف آن علاقه ی بسیاری دارند، سیب زمینی سرخ کرده است. این ماده غذایی خوشمزه مملو از Beta Carotene است که زمانی که کاملاً طبخ می شود، به آسانی جذب بدن خواهد شد.

مهمترین عنصر موجود در این ماده خوراکی، نشاسته است

مهمترین عنصر موجود در این ماده خوراکی، نشاسته است. توصیه می شود برای فراهم کردن انرژی مورد نیاز بدن در برنامه رژیم غذایی خود، سیب زمینی مصرف کنید.

مهمترین عنصر موجود در این ماده خوراکی، نشاسته است
مهمترین عنصر موجود در این ماده خوراکی، نشاسته است

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کاهش وزن و جراحی لاغری، به دکتر مهدی سلیمی مراجعه نمایید. آقای دکتر سلیمی، از معتبرترین متخصصین انواع جراحی های لاغری به شمار می آیند.

با ما همراه باشید تا درخصوص کالری سیب زمینی، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

کالری سیب زمینی چقدر است؟

۱۰۰ گرم سیب زمینی خام۷۰ کالری
۱۰۰ گرم پوره سیب زمینی۱۰۸ کالری
۱۰۰ گرم سیب زمینی کبابی۱۵۰ کالری
۱۰۰ گرم وافل سیب زمینی۲۰۰ کالری

عناوین مقاله:

خواص سیب زمینی را ذکر کنید.

کالری سیب زمینی چقدر است؟

رژیم سیب زمینی چیست و شخص در چه بازه زمانی مجاز به رعایت این رژیم است؟

مزیت های نشاسته مقاوم موجود در سیب زمینی را نام ببرید.

انواع رژیم سیب زمینی را توضیح دهید.

اضافه وزن یا چاقی چیست؟

راه های تشخیص اضافه وزن را بیان کنید.

دلیل تجمع بافت های چربی در قسمت تحتانی ناف

دلیل تجمع بافت های چربی پشت کمر

درمان اضافه وزن با رژیم برنامه غذایی

جراحی لیپوساکشن چیست و چه افرادی واجد شرایط این متد جراحی هستند؟

رژیم غذایی بعد از جراحی لیپو ساکشن

نتیجه گیری

 

خواص سیب زمینی

گنجاندن مقادیر متوسط سیب زمینی در برنامه رژیم غذایی برای حفظ سلامتی بدن مفید است. این ماده خوراکی منبع مناسبی از Vitamin C و به عبارتی آنتی اکسیدان ها می باشد که در حذف تاثیر رادیکال های آزاد موجود در بدن مفید بوده و در نهایت در مقابل اختلالات متعدد مانند سرطان و یا مشکلات قلبی، بدن را پشتیبانی می کند.

خواص سیب زمینی
خواص سیب زمینی

این ویتامین در تقویت دستگاه ایمنی بدن موثر بوده و با داشتن فیبر، سلامت سیستم گوارش شما را بهبود می بخشد. هر چند کربوهیدرات و کالری موجود در این ماده غذایی بسیار بالا است، اما فیبر خوراکی در از دست دادن کالری دریافتی موثر است.

ارزش غذایی این ماده خوراکی با داشتن Vitamin B6  افزایش می یابد. ویتامین فوق سبب تقویت دستگاه عصبی گشته و از مشکلاتی از جمله سنگ کلیه، افسردگی، اختلالات قلبی، سندروم قبل از پریودی و … پیشگیری می کند.

به دلیل فواید ذکر شده، این خوراکی به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی در برنامه رژیم ورزشکاران توصیه می شود. پوست سیب زمینی منبع عالی از پتاسیم است که راندمان سلولی را تا حد بسیار افزایش می دهد.

وضعیت سلامت عمومی شما با خوردن سیب زمینی تا حد چشمگیری بهبود می یابد

بنابراین وضعیت سلامت عمومی شما با خوردن سیب زمینی تا حد چشمگیری بهبود می یابد. بررسی هایی که به تازگی انجام شده است، بیانگر تقلیل فشار خون به دلیل ترکیب Kukoamine (کوکو آمین) است.

این ماده خوراکی حاوی مس و آهن است که در بالا بردن سطح انرژی، نقش قابل توجهی را ایفا می کند و به عبارتی می توان گفت که در بهبود گلبول های قرمز و هموگلوبین مفید است.

وضعیت سلامت عمومی شما با خوردن سیب زمینی تا حد چشمگیری بهبود می یابد
وضعیت سلامت عمومی شما با خوردن سیب زمینی تا حد چشمگیری بهبود می یابد

لازم به توضیح است که این ماده خوراکی، از بروز التهابات پیشگیری کرده و کیفیت و در عین حال موقعیت پوست شما را بهبود می بخشد. ماده غذایی فوق که از سالم ترین و مفیدترین گروه های غذایی است، به دلیل داشتن فیبر، به حس سیری طولانی مدت شما و حتی مدیریت بیشتر روی اشتها کمک می کند.

سدیم موجود در این خوراکی بسیار بالا است و خوردن بسیار آن در وعده های غذایی، اختلالات کلیوی، سیروز کبدی و همچنین پرفشاری خون را تشدید می کند. علاوه بر این، خوردن بسیار آن سبب اسیدیته و افزایش گلوکز خون در فرد می شود.

لذا، دیابتی ها بایستی مراقبت های لازم را در رابطه با مصرف آن به عمل آورند. دقت داشته باشید که این ماده غذایی مملو از کربوهیدرات ها است و خوردن بسیار آن بدون در نظر گرفتن کالری مورد نیاز روزانه، سبب چاقی در فرد می شود. پس بهتر است تا با کمک دکتر سلیمی، به کالری سیب زمینی توجه بسیار داشته باشید.

با جدول کامل کالری مواد غذایی و کالری یک لیوان شیر آشنا شوید.

ارزش غذایی و کالری سیب زمینی

این ماده غذایی پرطرفدار که پس از ذرت، گندم و برنج، چهارمین ماده غذایی پرمصرف در دنیا شناخته می شود، دارای ارزش غذایی بسیار است که در زیر توضیحات لازم را بیان خواهیم کرد.

ارزش غذایی و کالری سیب زمینی
ارزش غذایی و کالری سیب زمینی
کالری موجود در هر صد گرم سیب زمینی سرخ شده (292 kcal) است.
ارزش غذایی سیب زمینی
کربوهیدرات (36.60 g)پروتئین (3.65g)چربی (14.53g)آب (43.05g)
فیبر (3.50g)قند (0.28 g)کلسترول (1.00 mg)

 

کالری موجود در هر صد گرم سیب زمینی تنوری با پوست و کمی نمک (93 kcal) است.
ارزش غذایی سیب زمینی
کربوهیدرات (21.15g)پروتئین (2.50g)چربی (0.13g)آب (74.89g)
فیبر (2.20g)قند (1.18 g)کلسترول (0.00mg)

 

کالری موجود در هر صد گرم سیب زمینی آبپز (86 kcal) است.
ارزش غذایی سیب زمینی
کربوهیدرات (20.01 g)پروتئین (1.71g)چربی (0.10g)آب (77.46g)
فیبر (1.80g)قند (0.85g)کلسترول (0.00mg)

 

کالری موجود در هر صد گرم سیب زمینی تنوری (93 kcal) است.
ارزش غذایی سیب زمینی
کربوهیدرات (21.55 g)پروتئین (1.96g)چربی (0.10g)آب (75.42g)
فیبر (1.50g)قند (1.70 g)کلسترول (0.00 mg)

 

کالری موجود در هر صد گرم سیب زمینی خام (77 kcal) است.
ارزش غذایی سیب زمینی
کربوهیدرات (17.47 g)پروتئین (2.02g)چربی (0.09g)آب (79.34g)
فیبر (2.20g)قند (0.78 g)کلسترول (0.00 mg)

با ذکر توضیحات فوق، باید گفت که سرخ شده این ماده غذایی به مراتب دارای کالری بیشتری نسبت به آبپز آن است. به این ترتیب در صورتی که مایلید در برنامه رژیم غذایی خود از این ماده خوراکی استفاده کنید، آبپز آن بهترین انتخاب است.

لازم به توضیح است زمانی که به سرخ شده این ماده غذایی پنیر پیتزا و یا سایر خوراکی ها را اضافه می کنید، باید بدانید که کالری سیب زمینی تا حد زیادی افزایش می یابد. لذا، توصیه می شود تا حد امکان، مصرف فست فودها را از برنامه رژیم کاهش وزن خود حذف کنید.

آیا سیب چاق کننده است ؟

کالری سیب زمینی با شیوه طبخ متفاوت

به منظور این که توضیحات دقیق تری در خصوص کالری موجود در این ماده غذایی و شیوه تهیه هر یک از آن ها داشته باشیم بایستی متذکر شویم که:

سیب زمینی خام  100g= 70 kcalپوره سیب زمینی 100g=108 kcal
سیب زمینی کبابی 100g=150 kcalوافل سیب زمینی  100g= 200cc
سیب زمینی پخته 100g= 85 kcalسالاد سیب زمینی 100g= 115 kcal
کنسرو سیب زمینی 100g= 65 kcalسیب زمینی تفت داده 100g=120 kcal
کرانچی سیب زمینی 100g= 200ccسیب زمینی طبخ شده فاقد پوست 100g= 93 kcal

اطلاع از کالری موجود در انواع گوناگون سیب زمینی، به دریافت کالری مورد نیاز روزانه و از همه مهمتر حفظ تناسب اندام در برنامه رژیم غذایی کمک بسیار می کند. البته مصرف سیب زمینی آب پز زمانی که به مقدار اندک استفاده شود، مزایای متعددی را به دنبال دارد.

رژیم سیب زمینی

اغلب افرادی که با اضافه وزن و یا تجمع بافت های چربی انباشته در بخش های مختلف بدن همراه هستند، در پی رژیم های غذایی استاندارد و مفید از جمله رژیم فوق با در نظر گرفتن کالری سیب زمینی هستند که بر اساس آن در طی برنامه رژیم غذایی، مجاز به مصرف این ماده خوراکی خوشمزه و مغذی هستند.

به این ترتیب کارشناسان تغذیه با توجه به اشتهای هر شخص، خوردن 1-2.5kg  سیب زمینی را در طول روز در برنامه غذایی توصیه می کنند. (در این برنامه شخص مجاز به مصرف هیچ گروه غذایی نیست). در صورت تمایل می توانید اندکی نمک به آن بیفزاید.

رژیم سیب زمینی
رژیم سیب زمینی

هر چند پیشنهاد می شود در رژیم فوق، نمک مصرف نکنید. دقت داشته باشید که در رژیم کاهش وزن فوق، شخص رژیم گیرنده بخش اعظمی از آب بدن خود را از دست می دهد که از نظر متخصصین، لاغری محسوب نمی شود.

در طی این رژیم، شما می توانید قهوه تلخ، دمنوش و یا چای سیاه میل کنید. علاوه بر این می توانید از مکمل ها و یا حتی داروهای مورد نیاز استفاده کنید. انجام تمرینات فیزیکی سنگین در بازه زمانی رژیم فوق امکانپذیر نیست.

پیاده روی و یا حتی انجام فعالیت های ورزشی سبک برای بهره مندی از مزایای این رژیم کاهش وزن، انتخاب مناسبی است. برنامه غذایی فوق مملو از نشاسته مقاوم است.

نشاسته فوق در دوازدهه و یا معده گوارش نمی شود و با ورود به روده بزرگ، باکتری ها برای تولید اسید چرب در طی یک پروسه تخمیری از آن استفاده می کنند.

مزیت های نشاسته مقاوم موجود در سیب زمینی

این نشاسته به علت نوع گوارش، باعث افزایش ناگهانی گلوکز خون در فرد نمی شود. بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که نشاسته فوق سبب تقلیل میزان Glucose در نتیجه مصرف وعده اصلی غذایی و بهبود هورمون انسولین می شود.

در واقع نشاسته مقاوم موجود در سیب زمینی، ذخایر چربی و از همه مهمتر اشتها را تقلیل می دهد. کلیه اثرات فوق با روند لاغری در رابطه هستند.

در ضمن رابطه مستقیمی میان اضافه وزن بالا با مشکل میکروبیوم روده وجود دارد. به این ترتیب همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم، نشاسته مقاوم موجود در سیب زمینی با تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه، وضعیت سلامت میکروبیوم را بهبود می بخشد.

بهتر است بعد از طبخ سیب زمینی برای ساخت نشاسته مقاوم، به مدت بیست و چهار ساعت آن را در محیط سرد مانند یخچال نگهداری کنید. توصیه می شود این ماده غذایی را هنگامی که به دمای اتاق رسید و یا کاملاً سرد شد، مصرف کنید. زیرا طبخ آن با حرارت بسیار بالا سبب از بین بردن بیشتر نشاسته های مقاوم می شود.

مزیت های نشاسته مقاوم موجود در سیب زمینی
مزیت های نشاسته مقاوم موجود در سیب زمینی

نکته در مورد کالری سیب زمینی

افزایش نشاسته مقاوم سیب زمینی تنها با قرار گرفتن این ماده خوراکی در یخچال امکانپذیر است که به کنترل اشتها و یا حس سیری طولانی مدت در فرد کمک می کند. اما چنانچه بنا بر هر دلیلی در برابر خوردن نشاسته مقاوم به صورت سرد حساسیت دارید و پس از مصرف آن با احساس نفخ همراه می شوید، بهتر است به صورت گرم آن را میل کنید.

مناسب ترین شیوه طبخ سیب زمینی

این ماده غذایی در مقایسه با دیگر سبزیجات به دلیل کالری سیب زمینی، بیشتر از برنامه غذایی کاهش وزن محدود شده و یا حتی حذف می شود. اغلب افراد بر این باورند که به علت بالا بودن کربوهیدرات های موجود در سیب زمینی، بایستی در خوردن آن ملاحظه کرد.

این در حالی است که چنانچه آن را سرخ نکنید و بدون سس مایونز، خامه و یا کره میل کنید، شما برای هر سیب زمینی فقط 110 kcal انرژی دریافت خواهید کرد.

برای تهیه چیپس و یا سیب زمینی سرخ شده، از روغن زیاد با حرارت بالا استفاده می شود که این امر سبب می گردد بیشتر ترکیبات مفید موجود در این ماده غذایی از بین برود و تنها چربی، نشاسته و بعضی از مواد معدنی بر جای بماند.

با توجه به کالری سیب زمینی و مصرف آن در برنامه غذایی، باید گفت که مناسب ترین شیوه پخت آن به منظور حفظ مواد مغذی موجود، قرار دادن در داخل فر و یا بخارپز کردن سیب زمینی است.

در برنامه غذایی کاهش وزن بر پایه مصرف سیب زمینی، هدف کلی رژیم گیرندگان استفاده بسیار از پتاسیم در سیب زمینی است. به طور کلی برای طبخ این خوراکی پرطرفدار، دو شیوه توصیه می شود:

1)      بهتر است برای آب پز کردن، سیب زمینی ها را در داخل آب شیرین قرار دهید و بعد در داخل یخچال به مدت بیست و چهار ساعت به دلیل افزایش نشاسته مقاوم و خنک شدن بگذارید. در طی روز، آب سیب زمینی طبخ شده را که حاوی مواد مغذی است، میل کنید.

2)      روش دیگر کبابی و یا بخار پز کردن سیب زمینی است که بعد از خنک شدن می توانید آن را مصرف کنید.

انواع رژیم سیب زمینی

اغلب رژیم گیرندگانی که در پی برنامه های غذایی کاهش وزن هستند و به کالری مورد نیاز روزانه توجه بسیار دارند، سعی می کنند از رژیم های لاغری استفاده کنند که دارای کالری پایینی است. بر همین اساس، در ادامه مقاله و با همیاری دکتر سلیمی، به انواع برنامه های غذایی در خصوص خوراکی فوق برحسب کالری سیب زمینی می پردازیم:

انواع رژیم سیب زمینی
انواع رژیم سیب زمینی

شما با هدف لاغری می توانید به مدت سه الی هفت روز از این برنامه غذایی البته به صورت آبپز و بدون روغن و نمک استفاده کنید.

همان طور که در بخش های قبلی بیان کردیم، توصیه می شود به منظور کاهش وزن با این ماده غذایی در رژیم های فوق، به موارد زیر توجه داشته باشید:
  1. کلیه میان وعده ها و یا حتی وعده های اصلی غذایی در رژیم کاهش وزن فوق بایستی سیب زمینی باشد.
  2. نوشیدن هشت الی دوازده لیوان آب در این برنامه رژیم غذایی ضروری است.
  3. به دلیل این که تمامی وعده های غذایی شما سیب زمینی است، لازم است تا در طول روز بین 1.5-2kg سیب زمینی استفاده کنید.
  4. تنها ادویه مجاز فلفل است که تاثیر چربی سوزی را تا حد زیادی افزایش می دهد.
  5. شما می توانید در این مدت از دمنوش، قهوه و یا چای بدون شکر و یا قند استفاده کنید.
  6. در این برنامه رژیم لاغری، از مصرف سیب زمینی شیرین بپرهیزید.
  7. از انجام فعالیت های ورزشی سنگین که فشار بسیاری را در این بازه به شما وارد می کند، بپرهیزید.

در انتها خاطر نشان می شویم که بعضی از برنامه های غذایی فوق منعی در خصوص مصرف ادویه ها، سبزیجات و یا روغن ها را به منظور افزودن چاشنی به این ماده خوراکی ندارند. به طور مثال به دلیل این که شوید چربی سوز قوی است، می توانید در این برنامه غذایی از آن استفاده کنید.

همان طور که بیان کردیم، این رژیم سه یا هفت روزه است که هر دو برنامه غذایی شباهت بسیار با هم دارند اما تفاوتی که شامل رژیم یک هفته ای می شود، این است که:

–        دو وعده اصلی غذایی بایستی فاقد چاشنی مصرف شود و تنها کمی فلفل و یا روغن زیتون در دیگر وعده ها استفاده شود.

–        شما مجاز به مصرف یک عدد خرما در طی روز به منظور جلوگیری از ضعف بدنی هستید.

–        در این رژیم، می توانید تخم مرغ آبپز را تنها در یک وعده به آن بیفزایید.

حال سوالی که ممکن است مطرح شود، این است که آیا تمامی اشخاص می توانند از رژیم لاغری سیب زمینی استفاده کنند؟

طبق نظر اغلب کارشناسان تغذیه، برنامه غذایی فوق مناسب تمامی اشخاص نیست و شخص تنها در مواردی امکان بهره مندی از این رژیم را دارد که از نظر وضعیت سلامت در شرایط مطلوبی قرار داشته باشد.

لذا، مصرف برخی از داروهای خاص سبب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می شود؛ به همین منظور چنانچه از برنامه غذایی به خصوصی استفاده می کنید و یا درگیر عارضه دیابت هستید، بهتر است برای انجام این رژیم و یا دیگر برنامه های غذایی با دکتر سلیمی در ارتباط باشید. به این دلیل که احتمال دارد پیامدهای جانبی حاصل از این برنامه غذایی، به مراتب از فواید درمانی آن بیشتر باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست کالری کوکو سبزی دیدن کنید.

رژیم کاهش وزن سیب زمینی

گفتیم که بعضی اشخاص از طریق این رژیم غذایی سعی در از دست دادن بخشی از اضافه وزن خود دارند. به این علت که کافی بودن اثر سیب زمینی برای تغذیه یک شخص، به لاغری کمک بسیار می کند.

البته در این بین، برخی مایلند افزایش وزن داشته باشند و با انجام تمرینات فیزیکی به همراه رژیم غذایی، از برنامه فوق استفاده کنند. معمولاً بعد از تمرینات قدرتی، از تخم مرغ و یا سیب زمینی پخته شده برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن مانند فیبر و یا پروتئین استفاده می شود تا در عضله سازی و یا حتی وزن گیری آن ها موثر باشد.

رژیم کاهش وزن سیب زمینی
رژیم کاهش وزن سیب زمینی

به این ترتیب رعایت یک برنامه رژیم غذایی کاهش وزن که تنها از یک نوع خاص ماده غذایی استفاده می شود و مصرف دیگر خوراکی ها را کاهش می دهد، ولو مملو از مواد مغذی و یا ویتامین ها باشد، از نظر متخصصین، رژیم نادرستی محسوب می شود و ممکن است در کمترین زمان، تقلیل وزن قابل توجهی را به دنبال داشته باشد.

این امر سبب می گردد تا علاوه بر آسیب به سلامت بدن، در طولانی مدت به راندمان مطلوبی دست نیابید و به آسانی با افزایش وزن مجدد روبرو شوید.

توصیه می شود برای از دست دادن وزن، از یک برنامه غذایی اصولی طبق نظر مجرب ترین متخصصین تغذیه استفاده کنید

بر همین اساس توصیه می شود برای از دست دادن وزن، از یک برنامه غذایی اصولی طبق نظر مجرب ترین متخصصین تغذیه استفاده کنید تا علاوه بر مصرف تمامی گروه های غذایی سالم و مفید، مواد مغذی و همچنین ویتامین های ضروری بدن تامین شود. ناگفته نماند که ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی و پرهیز از مصرف محصولات غذایی آماده و یا فست فودها، مهمترین اقدام در از دست دادن وزن به شمار می آید.

اگر چه با در نظر گرفتن کالری سیب زمینی، این ماده غذایی از جمله خوراکی های مقوی و سالم در برنامه رژیم غذایی توصیه می شود، اما بایستی متذکر شد که به دلیل این که تنوعی در برنامه فوق وجود ندارد و ممکن است فرد در مدت رژیم با کمبود املاح معدنی و یا ویتامین ها روبرو شود، احتمال این که رژیم فوق خسته کننده و بدون نتیجه باشد، بسیار است.

به همین منظور سعی داریم در ادامه به یکی از بهترین جراحی های چاقی تحت نظر خبره ترین جراحان(IFSO)دکتر مهدی سلیمی بپردازیم و توضیحات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. دکتر سلیمی از معتبرترین متخصصین بین المللی انواع جراحی های لاغری به شمار می رود.

اضافه وزن

در حال حاضر تعاریف علمی متعددی وجود دارد که هنگامی که شخصی با توجه به عواملی همچون نوع تغذیه، اندازه قد، شیوه زندگی، نوع استخوان بندی از محدوده استاندارد وزنی خارج باشد، در اصل به عارضه چاقی و یا اضافه وزن مبتلا است.

به عبارتی Obesity داشتن وزن اضافی در مقایسه با استانداردهای توصیفی در Body Mass Index است. شاخص توده بدنی تنها معیاری است که برای سنجش اندازه بدن بر حسب وزن بر مجذور قد به دست می آید.

CDC اظهار می دارد که BMI در افراد بالغ بر سی کیلوگرم و یا بیش از آن همچون عارضه ابتلا به اضافه وزن توصیف می شود. اما شاخص توده بدنی تمام آن چیزی که شما فکر می کنید نیست، بلکه همچون مقیاسی است که با محدودیت های غذایی بسیار همراه است.

اضافه وزن
اضافه وزن

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، پارامترهایی همچون قومیت، جنس، سن و توده های عضلانی را اثر مستقیم بر بافت های چربی موجود در بدن و شاخص توده بدنی معرفی می کنند. علاوه بر این، شاخص توده بدنی میان توده استخوان (عضله) و یا چربی مازاد تفاوتی قائل نمی شود و از پراکنده شدن بافت های چربی در اشخاص، علائمی عرضه نمی دارد.

در مجموع، اضافه وزن عارضه پیچیده ای است که بدن با میزان بیش از اندازه بافت های چربی انباشته در نواحی مختلف همراه است. لازم به توضیح است که تجمع بافت های چربی در بخش های متعددی از بدن، تنها موضوع داشتن تناسب اندام نیست، بلکه مشکل پزشکی محسوب می شود که ریسک ابتلا به دیگر اختلالات مرتبط به چاقی را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

راه های تشخیص اضافه وزن (Obesity)

در ادامه مقاله کالری سیب زمینی، نیاز است تا به تعیین عارضه چاقی بپردازیم و در این خصوص توضیحات لازم را با هدف در نظر گرفتن کالری تمامی مواد غذایی در راستای کاهش وزن بیان کنیم. به منظور شناسایی اضافه وزن، معمولاً دکتر سلیمی معاینات فیزیکی متعددی را روی فرد انجام می دهد و انجام بعضی از تست ها را تجویز می کند. به طور کلی آزمایشات فوق عبارتند از:

راه های تشخیص اضافه وزن (Obesity)
راه های تشخیص اضافه وزن (Obesity)

بررسی سابقه پزشکی

شاید پزشک مربوطه، پیشینه وزن شما، انجام تمرینات فیزیکی، کنترل اشتها، الگوی غذای مصرفی، سعی در از دست دادن وزن، میزان استرس، داروهای مصرفی و دیگر شرایط و مواردی که با سلامتی شما رابطه مستقیمی دارد، معاینات و بررسی های لازم را انجام دهد. البته شاید پیشینه پزشکی شما هم برای تشخیص عارضه چاقی، مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

محاسبه شاخص توده بدنی(BMI)

پزشک معالج برای تشخیص دقیق تر ابتلا به عارضه اضافه وزن بالا، بررسی های لازم را در راستای بی ام آی شما انجام می دهد. گفتیم که شاخص توده بدنی سی کیلوگرم و یا بیش از آن، چاقی به شمار می آید.

توجه داشته باشید که اضافه وزن بیش از این مقدار، پیامدهای سلامتی شما را تا حد بسیار افزایش می دهد. توصیه می شود حداقل یک بار در سال شاخص توده بدنی خود را توسط دکتر سلیمی مورد بررسی قرار دهید تا اقدامات پیشگیرانه در راستای حفظ سلامتی انجام شود.

بازبینی دیگر اختلالات سلامتی

چنانچه از اختلالات مرتبط به سلامتی اطلاع کافی ندارید، متخصصین ارزیابی های لازم را انجام می دهند. علاوه بر این، دیابت و یا فشار خون که از دیگر اختلالات سلامتی است، در این روش تشخیصی مورد بررسی قرار می گیرد. شاید تست های قلبی خاصی نظیر Electrocardiogram توسط پزشک معالج پیشنهاد شود.

افرادی که مبتلا به دیابت هستند، از  نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها دیدن نمایند.

معاینه کلی بدن

این امر مشتمل بر بررسی نشانه های حیاتی نظیر معاینه شکم، گوش دادن به صدای ریه و یا قلب، اندازه گیری فشار خون، ضربان قلب و حتی اندازه گیری قد است. معاینه عمومی بدن به منظور محاسبات دقیق تر بایستی توسط حاذق ترین متخصصین انجام شود.

معاینه کلی بدن
معاینه کلی بدن

تست خون

تست های مربوطه شما در راستای حفظ سلامتی به نشانه های فعلی و یا ریسک فاکتورهای سلامتی بستگی دارد. این تست حاوی تست تیروئید، تست کلسترول، گلوکز ناشتا، تست کارکرد کبد و دیگر موارد درخواستی طبق تشخیص پزشک معالج است.

تهیه کلیه اطلاعات فوق به شما و دکترتان کمک می کند تا با شناسایی میزان وزن اضافی خود در راستای حفظ سلامتی و تناسب اندام، اقدامات لازم را انجام دهید.

دلیل تجمع بافت های چربی در قسمت تحتانی ناف

تمامی برآمدگی شکم، حاصل از اضافه وزن و یا وجود چربی های مازاد نیست. ولو چنانچه علت اصلی آن چاقی باشد، سریعترین راهکار برای لاغری، حذف بافت های چربی از یک نقطه از بدن نیست.

همان طور که در سایر مقالات مرتبط بیان کردیم، دریافت کالری بیش از اندازه در هر وعده سبب چاقی در فرد می شود. اما یکی از دلایل اصلی بزرگ بودن شکم، عدم تعادل میان هورمون ها، نفخ و حتی دیگر پارامترهای موثر است.

دلیل تجمع بافت های چربی در قسمت تحتانی ناف
دلیل تجمع بافت های چربی در قسمت تحتانی ناف

با این که برخی از افراد به کالری موجود در انواع مواد غذایی از جمله کالری سیب زمینی در وعده های اصلی غذایی توجه بسیار دارند، اما ممکن است با بافت های چربی موجود در زیر ناف همراه باشند که در زیر به دلایل اصلی موجود به این مشکل خواهیم پرداخت:

غدد فوق کلیوی چرب استرسی

هنگامی که شما با استرس های روزانه در طی روز همراه هستید، غدد فوق کلیوی با ترشح هورمون های Cortisol و Adrenaline به آرامش بدن و بازگرداندن آن به حالت طبیعی کمک می کنند.

بنابراین در صورتی که به شکل پیوسته تحت اضطراب های شدید روزانه قرار بگیرید، این امر سبب می گردد تا با قرار گرفتن بدن در حالت غیر طبیعی، به شکل پی در پی اقدام به آزاد کردن هورمون های نامبرده کند.

در نهایت استرس های مزمن سبب تجمع بیش از اندازه بافت های چربی شکمی و تمایل به خوردن مواد غذایی که منجر به چاقی شکمی در فرد می شود را تا حد قابل توجهی تشدید می کند و باید گفت که از مهمترین عوامل عارضه اضافه وزن در فرد محسوب می شود.

هورمون یائسگی

هورمون های فوق از دیگر دلایل چاقی شکمی و یا اضافه وزن در بانوان به شمار می آید. معمولاً اغلب بانوان در این بازه زمانی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده با روند افزایش وزن روبرو خواهند شد و حتی در برخی موارد ممکن است چاقی شکم از چندین سال پیش از یائسگی در فرد نمایان شود.

در وهله نخست، اضافه وزن ناشی از یائسگی محدوده فوق را تحت تاثیر قرار می دهد.

عواملی همچون بی خوابی، تقلیل بافت های عضلانی، مقاومت به هورمون انسولین و یا تغییرات هورمون Estrogen در این بازه زمانی از زندگی بانوان منجر به تجمع بافت های چربی شکمی در فرد می شود.

بارداری

بارداری، تغییرات متعددی را در بانوان ایجاد می کند که بارزترین آن چاقی شکمی است که هر چند در صورتی که در هنگام زایمان قسمتی از وزن اضافی خود را از دست دهید، مقداری از بافت های چربی در ناحیه شکم باقی می مانند که این مورد هم از دیگر علل اصلی چاقی شکمی در بانوان محسوب می شود.

ناسازگاری با مواد غذایی

گوارش بعضی از محصولات غذایی ممکن است برای اشخاص کمی سخت باشد و یا با مصرف آن ها دچار حساسیت شوند.

در واقع این عدم ناسازگاری در گوارش، از مهمترین دلایل چاقی زیر ناف به شمار می آید که معمولاً پس از مصرف گروه های غذایی فوق، نفخ شکمی را به همراه دارد. علاوه بر موارد نامبرده، ممکن است نشانه های دیگری نظیر اسهال، درد معده و گاز روده در این گروه از افراد مشاهده شود.

از متداول ترین محصولات غذایی که گوارش سختی را برای بعضی از اشخاص به همراه دارد، کافئین و لبنیات است که بایستی مصرف آن از برنامه غذایی حذف و یا محدود شود.

ناسازگاری با مواد غذایی
ناسازگاری با مواد غذایی

دلیل تجمع بافت های چربی پشت کمر

شیوه زندگی و همچنین محدودیت های تمرینات هوازی که شخص معمولاً کم تحرک و یا بی تحرک است، نقش زیادی در افزایش وزن و یا چاقی دارد. باید گفت که یک برنامه غذایی مملو از قند و یا سدیم سبب نفخ و یا انباشته شدن بافت های چربی در بدن می شود.

در ضمن موقعیت نادرست بدن در زمان راه رفتن و یا نشستن تجمع چربی ها در ناحیه پشت کمر را افزایش می دهد.

بنابراین لازم به توضیح است که در بیشتر موارد، وراثت مهمترین عامل در چاقی بدن به خصوص در نواحی خاص است. در مجموع چربی های موجود در این ناحیه براساس مراحل و شیوه زندگی، میزان تمرینات فیزیکی، قد و وزن می تواند در افزایش و یا کاهش آن تغییر ایجاد کند.

برای معالجه تجمع چربی های انباشته در ناحیه فوق، بهتر است از تمرینات فیزیکی مخصوص استفاده کنید تا در کنار یک برنامه رژیم غذایی استاندارد و کم کالری، بتوانید بخشی از این چربی ها را از دست دهید.

در واقع مدیریت و کنترل مصرف انواع مواد غذایی و توجه به کالری هر یک از آن ها، می تواند در حفظ تناسب اندام و تقلیل بافت های چربی موجود در بدن موثر باشد.

توصیه می شود تحت نظر کارشناسان تغذیه، از یک برنامه غذایی مفید که در آن تمامی گروه های غذایی سالم و مغذی گنجانده شده است را بر حسب کالری مورد نیاز در هر وعده با هدف موفقیت در تقلیل وزن استفاده کنید.

معالجه اضافه وزن با رژیم برنامه غذایی

به طور کلی رژیم های غذایی و همچنین برنامه های کاهش وزن متعددی وجود دارد که در از دست دادن وزن و مدیریت روی آن موثر است. لازم به ذکر است که پیش از رعایت این برنامه غذایی مطمئن شوید مصرف آن مشکلی را بر سلامتی شما به دنبال ندارد. مهمترین نکات در معالجه اضافه وزن با پیروی از بهترین و سالم ترین برنامه غذایی عبارتند از:

کالری شماری

با هدف لاغری و تقلیل شاخص توده بدنی بایستی به نسبت مقدار کالری که در طی روز از دست می دهید، کمترین کالری را در برنامه رژیم غذایی همچون توجه به کالری سیب زمینی استفاده کنید. در حقیقت یکی از آسان ترین شیوه های لاغری، دقت به مقدار کالری دریافتی در هر وعده غذایی است که در این راستا دکتر سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهد.

کربوهیدرات ها

توصیه می شود برنامه رژیم غذایی را انتخاب کنید که پروتئین ها نسبت به کربوهیدرات ها نقش پررنگ تری را در برنامه غذایی شما دارند. به عبارتی شما با مصرف پروتئین بیشتر و کربوهیدرات های کمتر می توانید کنترل بیشتری بر وزن خود داشته باشید.

انتخاب بهترین رژیم های گیاهی

سبزیجات، میوه ها و غلات، از سالم ترین محصولات غذایی گیاهی به شمار می آیند. مصرف این گروه از خوراکی ها کلیه مواد مغذی و حتی ویتامین های ضروری بدن را تامین نموده و از همه مهمتر لاغری قابل توجهی را به دنبال دارد.

توجه به کلیه موارد نامبرده، از مهمترین الزامات پیشگیرانه در کاهش وزن محسوب می شود که شما با رعایت آن ها می توانید لاغری و تناسب اندام را تجربه کنید.

جراحی چاقی (Bariatric Surgery)

با توضیحات بیان شده در رابطه با کالری سیب زمینی و همچنین اضافه وزن بالا، متذکر شدیم که بهترین و مناسب ترین اقدام برای بهره مندی از کاهش وزن، انجام جراحی لاغری است. زیرا در برخی از مبتلایان، انجام جراحی های کاهش وزن گزینه مناسبی برای لاغری به حساب می آید.

در اصل این تکنیک جراحی مقدار غذای مصرفی، کالری دریافتی و یا جذب مواد غذایی را تقلیل می دهد و یا با کاهش هر دو مورد، به طور همزمان لاغری قابل توجهی را برای فرد به همراه دارد.

طبق نظر دکتر مهدی سلیمی، جراحی باریاتریک از جمله عمل های لاغری است که در واقع بهترین شانس را برای از دست دادن وزن بیشتر برای فرد به دنبال دارد. به طور کلی جراحی لاغری در شرایطی برای شخص مبتلا به شاخص توده بدنی بالا مناسب است که:

در راستای از دست دادن وزن، شیوه های متعددی را برای کاهش وزن تجربه کرده باشد و در این مسیر به نتیجه قابل قبولی دست نیافته باشد.

اگر شاخص توده بدنی شما بالغ بر چهل کیلوگرم است و به شدت با تجمع بافت های چربی انباشته در بخش های مختلف بدن همراه هستید، می توانید برای از دست دادن بخش اعظمی از اضافه وزن خود، تحت این متد جراحی لاغری قرار گیرید.

چنانچه بی ام آی شما بین 35-39.9 kg باشد

چنانچه بی ام آی شما بین 35-39.9 kg باشد و با پرفشاری خون و یا عارضه دیابت که یکی از بارزترین مشکلات جدی سلامت محسوب می شود همراه هستید، انجام یکی از مناسب ترین متدهای جراحی چاقی می تواند اقدام موثری در حفظ سلامتی شما باشد.

شما بایستی در شیوه زندگی خود تغییراتی را ایجاد کنید که به منظور نتایج حاصل از جراحی، امری الزامی است.

جراحی لاغری به بعضی از مبتلایان به عارضه چاقی کمک می کند تا حدود سی و پنج درصد و یا حتی بیش از آن اضافه وزن خود را با رعایت کلیه دستورالعمل های پزشکی از دست دهند.

چنانچه بی ام آی شما بین 35-39.9 kg باشد
چنانچه بی ام آی شما بین 35-39.9 kg باشد

دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته، به تمامی بیماران متذکر می شوند که جراحی فوق ضمانت کننده حذف کل وزن اضافی و یا تثبیت آن در طولانی مدت نیست، بلکه رسیدن به وزن طبیعی بعد از جراحی چاقی به میزان تعهد شخص بیمار و تغییرات همیشگی در برنامه رژیم غذایی همراه با تمرینات فیزیکی مستمر و منظم بستگی دارد.

جراحی چاقی لیپوساکشن (Liposuction)

یکی از مناسب ترین جراحی های لاغری که رژیم گیرندگانی که از طریق برنامه رژیم غذایی و توجه به میزان کالری سیب زمینی در برنامه غذایی خود نتوانسته اند وزن چشمگیری را از دست دهند، جراحی لاغری لیپوساکشن است.

طبق نظر دکتر مهدی سلیمی، اگر افراد با انجام این جراحی که به نوعی جراحی پیکرتراشی محسوب می شود، بتوانند از یک رژیم غذایی کم کالری و سرشار از فیبر استفاده کنند، می توانند در کمترین زمان شاهد تقلیل وزن خود باشند. چربی های موجود در بخش های مختلف بدن از طریق دستگاه های مخصوص ساکشن خارج می شوند.

لیپوساکشن در نواحی متعدد بدن از جمله پاها، بازوها، باسن، صورت، پهلوها، شکم و یا حتی سایر نواحی بدن برای فرد بیمار انجام می شود و ممکن است از این تکنیک برای Contouring هم استفاده شود.

گفتنی است که این روش از جراحی لاغری متدی دائمی است که چنانچه در این راستا مراقبت ها و الزامات پزشکی انجام نشود، احتمال دارد مجدداً در قسمت های جراحی شده شما شاهد اضافه وزن و تجمع بافت های چربی در بدن باشید.

اگر چه این متد جراحی چاقی اثرات مثبتی را روی روند لاغری به همراه دارد، اما باید گفت که اغلب متخصصین از تکنیک درمانی فوق بیشتر به منظور جنبه زیبایی آن استفاده می کنند. شما با بهره مندی از این روش جراحی، می توانید بافت های چربی زیاد و حتی نامتناسب نواحی مختلف بدن را از بین ببرید و از نتایج آن در حفظ تناسب اندام برخوردار شوید.

شیوه انجام جراحی لاغری لیپوساکشن

همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم، جراحی فوق شامل حذف بافت های چربی از بخش های به خصوصی از بدن است. با توجه به نوع متد درمانی، انواع متعددی از وسایل جانبی این جراحی طبق تشخیص دکتر سلیمی موجود است که در از دست دادن بافت های چربی بسیار موثر است.

بهتر است بدانید که هیچ گاه چربی های حذف شده مجدداً در منطقه معالجه شده رشد نخواهد کرد، لذا حذف بافت های چربی از طریق متد فوق، کاملاً دائمی است.

این جراحی همچون سایر جراحی های چاقی مستلزم رعایت یک برنامه غذایی استاندارد و متعادل است تا بتوانید تا مدت ها از لاغری به دست آمده و تناسب اندام، نهایت لذت را ببرید.

هنگامی که بیماران این تکنیک جراحی، دوباره شاهد اضافه وزن می شوند، در اصل چربی های حذف شده به دلیل عدم رعایت برنامه رژیم غذایی کم کالری و عدم تحرک باز می گردد اما همان طور که گفتیم، این بار در بخش های دیگر تجمع می یابند. گفتنی است که محدودیت هایی در رابطه با مقدار چربی که از طریق جراحی لیپوساکشن از بدن استخراج می شود، وجود دارد.

به این صورت که بیشترین مقدار چربی استخراج شده از بدن در حدود چهار لیتر می باشد. در برخی موارد، مقدار فوق تنها از یک بخش از بدن مانند شکم که با بیشترین درصد چربی همراه است، انجام می شود.

در صورتی که برای دستیابی به بهترین نتایج حاصل از جراحی، به حذف بیشتر چربی ها به منظور رسیدن به عملکرد مطلوب نیاز باشد، ممکن است پزشک با هدف تقلیل وزن بیشتر و ریسک کمتر جراحی، تعداد دفعات استخراج چربی ها را افزایش دهد.

افراد کاندیدای جراحی Liposuction

دکتر مهدی سلیمی متخصص انواع جراحی لاغری، معیارهای به خصوصی را به منظور واجد شرایط بودن جراحی فوق در نظر می گیرند که بایستی از سوی کاندیدای عمل جراحی فوق رعایت شود.

این تکنیک از عمل جراحی کاهش وزن برای اشخاص سالمی که با بی ام آی بین 19-27 kg همراه هستند، گزینه درمانی مناسبی توصیه می شود. گفتیم که لیپوساکشن تنها در برخی از نواحی بدن که با تجمع بافت های چربی انباشته همراه است، انجام می شود و به طور معمول به مبتلایان به عارضه چاقی مفرط توصیه نمی شود.

ممکن است مبتلایان به اضافه وزن برای بهره مندی از این جراحی کاندیدای مناسبی باشند

ممکن است مبتلایان به اضافه وزن برای بهره مندی از این جراحی کاندیدای مناسبی باشند اما در وهله نخست، آن ها بایستی توسط حاذق ترین جراحان پلاستیک تحت معاینه قرار بگیرند.

به طور کلی شخصی واجد شرایط جراحی لیپوساکشن است که با وجود پیروی از یک برنامه رژیم غذایی کم کالری و سالم در کنار فعالیت های فیزیکی منظم نتوانسته است بخشی از چربی های انباشته در بعضی از نواحی خاص از بدن را از دست دهد. اگر بخواهیم توضیح دقیق تری در رابطه با کاندیدای مناسب برای جراحی لیپوساکشن بیان کنیم، باید گفت که:

ممکن است مبتلایان به اضافه وزن برای بهره مندی از این جراحی کاندیدای مناسبی باشند
ممکن است مبتلایان به اضافه وزن برای بهره مندی از این جراحی کاندیدای مناسبی باشند

اشخاصی که دارای پوست قابل انعطاف و سفتی هستند و مقدار ماهیچه های قابل قبولی در نواحی نامبرده برای حذف بافت های چربی دارند، کاندیدای مناسبی به منظور انجام جراحی لاغری لیپوساکشن محسوب می شوند.

همچنین اشخاصی که سیگار مصرف نمی کنند و یا از نظر موقعیت سلامتی در شرایط مطلوبی قرار دارند و در عین حال برای بهره مندی از مزایای متد جراحی فوق انتظارات واقع بینانه ای دارند، می توانند تحت جراحی لیپوساکشن، بخشی از بافت های چربی موجود در بدن را از دست بدهند و شاهد کاهش وزن خود باشند.

رژیم غذایی پس از جراحی Liposuction

با توجه به این که جراحی لاغری فوق یکی از متدهای دائمی در کاهش وزن به شمار می آید، ولی رعایت یک تغذیه مطلوب و توجه به کالری سیب زمینی و دریافت نشاسته مقاوم موجود در این ماده غذایی، در ماندگاری و حفظ این جراحی بسیار موثر است. به این دلیل که احتمال برگشت ذخیره های چربی در بخش های دیگر بدن و افزایش وزن در شخص بسیار است.

دکتر مهدی سلیمی به تمامی بیمارانی که تحت این متد جراحی قرار می گیرند، متذکر می شوند که برای برخورداری از یک رژیم غذایی مطلوب، نیاز نیست تا بعضی از محصولات غذایی مورد نیاز و مقوی همچون سیب زمینی را از برنامه غذایی خود حذف کنید، بلکه مهمترین شرط در رژیم غذایی بعد از جراحی باریاتریک، داشتن سالم ترین و مناسب ترین برنامه های غذایی است. بهتر است در این مدت به منظور تقلیل گرسنگی و دفع بیشتر مواد سمی موجود در بدن، آب فراوان بنوشید.

رژیم غذایی پس از جراحی Liposuction
رژیم غذایی پس از جراحی Liposuction

در ضمن برای داشتن انرژی بیشتر بدن توصیه می شود از کربوهیدرات هایی از جمله نان، برنج، جو و ماکارونی های سبوس دار در برنامه غذایی خود استفاده کنید. مصرف سبزیجات و میوه ها و مواد غذایی فیبردار را به منظور سیری سریع تر افزایش دهید. با هدف بهبود ماهیچه ها، پروتئین بیشتری در وعده های اصلی غذایی که دارای کالری کمتری هستند را استفاده کنید.

لطفا پس از مطالعه این مقاله، از پست نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده دیدن کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله، سعی کردیم به کالری سیب زمینی و همچنین کالری موجود در هر یک از شیوه های طبخ این ماده غذایی خوشمزه همراه با ارزش غذایی آن ها توضیحات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

رژیم سیب زمینی یکی دیگر از برنامه های رژیم غذایی است که افراد می توانند در مدت سه الی هفت روز از آن استفاده کنند. رعایت برخی از دستورالعمل های پزشکی در انجام این رژیم امری ضروری است که فرد موظف به رعایت آن است.

هر چند این رژیم می تواند کاهش وزن قابل توجهی را به همراه داشته باشد، اما روشی دائمی و ماندگار نخواهد بود. بر همین اساس سعی کردیم در ادامه مقاله، به یکی از بهترین متدهای جراحی چاقی تحت نظر کارآمدترین جراحان فوق تخصص لاپاراسکوپی دکتر مهدی سلیمی، توضیحات لازم را بیان کنیم.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید