کالری تخم مرغ

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی کالری تخم مرغ می پردازیم.

اگر از رژیم تخم مرغ پیروی می کنید مطالعه این مقاله برای شما الزامی است.

از آنجا که همه ما دوست داریم که بدنی سالم و با تناسب اندام مناسب داشته باشیم و از سلامتی به واسطه داشتن وزن مناسب برخوردار باشیم، همواره به دنبال آن هستیم که بدانیم چه مواردی باعث می شوند که انسان چاق شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی چاقی با ما در تماس باشید.

09120174510

تخم ها توسط حیوانات ماده از گونه های مختلف از جمله پرندگان، خزندگان، دوزیستان، چند پستاندار و ماهی می گذارند و بسیاری از آنها هزاران سال است که توسط انسان خورده شده اند.
تخم پرندگان و خزندگان از یک پوسته تخم مرغ محافظ، سفیده و ویلوس تشکیل شده است که در داخل غشاهای نازک مختلف قرار دارد.

تخم مرغ نیز یکی از موارد مصرفی انسان است و در سبد مصرف روزانه ما وجود دارد و ما می خواهیم در این مقاله، کالری تخم مرغ را بررسی کرده و بدانیم که تاثیر تخم مرغ بر بدن ما چگونه است و باید به چه میزان از این ماده غذایی و همچنین کالری تخم مرغ استفاده نماییم. برای دریافت کالری تخم مرغ، با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعاتی در این مورد به دست آورید.

همچنین توصیه می کنیم دو مقاله کالری جوجه کباب و غذاهای رژیمی برای کاهش وزن را مطالعه نمایید.

مقدمه

 

کالری تخم مرغ
کالری تخم مرغ

در سال های اخیر، در کشورهای مختلف مشکل چاقی به شدت مردم را دچار مشکلات زیادی نموده است و آمار مرگ و میر در رابطه با چاقی و بیماری های در ارتباط با آن به شدت افزایش داشته است و این موضوع اهمیت کاهش وزن را بسیار بالا برده است.

اینفوگرافیک کالری تخم مرغ

اینفوگرافیک کالری تخم مرغ
اینفوگرافیک کالری تخم مرغ

میزان کالری تخم مرغ آپ پز

  • 100 گرم تخم آپ پز، دارای 155 کالری است.

کالری تخم مرغ سرخ شده

  • 100 گرم تخم مرغ سرخ شده، دارای 196 کالری است.

کالری املت

  • 100 گرم املت، دارای 154 کالری است.

کالری تخم غاز

  • 100 گرم تخم غاز، دارای 185 کالری است.

کالری سفیده تخم مرغ

  • 100 گرم سفیده تخم مرغ داری 52 کالری است.

کالری زرده تخم مرغ

  • 100 گرم زرده تخم مرغ، دارای 322 کالری است.

کالری تخم مرغ و نان

  • بسته به نوع نان میزان کالری را به دست می آید.
  • میزان کالری یک کف دست نان لواش، 25 کلیو است. حالا شما بسته میزان مصرف و نوع تخم مرغ(سرخ کرده، آب پز) می توانید کالری را بدست بیاورید.
  • همچنین کالری یک کف دست نان سنگک، 80 است.

لطفا از پست عسل در رژیم کتوژنیک دیدن کنید.

ارزش غذایی نیمرو

تخم مرغ سرخ شده غذای محبوبی است که می تواند منبع خوبی از مواد مغذی باشد، اما ارزش غذایی تخم مرغ سرخ شده بسته به نحوه تهیه و مواد مورد استفاده می تواند متفاوت باشد.

یک تخم مرغ سرخ شده که در مقدار کمی روغن یا کره پخته شده است، بسته به اندازه تخم مرغ و مقدار روغن یا کره استفاده شده، حدود 70-80 کالری و 6-7 گرم چربی دارد. تخم مرغ سرخ شده نیز منبع خوبی از پروتئین است و در هر تخم مرغ حدود 6 تا 7 گرم پروتئین دارد.

تخم مرغ سرخ شده همچنین حاوی طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین A، ویتامین D، ویتامین B12، فولات و کولین است.

آنها همچنین منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها، به ویژه لوتئین و زآگزانتین هستند که برای سلامت چشم مهم هستند.

توجه به این نکته ضروری است که ارزش غذایی تخم مرغ سرخ شده می تواند تحت تأثیر نحوه تهیه و مواد مصرفی آن باشد.

به عنوان مثال، استفاده از مقادیر زیاد روغن یا کره می تواند باعث افزایش کالری و محتوای چربی تخم مرغ شود.

برای اینکه تخم‌مرغ‌های سرخ‌شده را به گزینه‌ای سالم‌تر تبدیل کنید، می‌توانید از حداقل مقدار روغن یا کره استفاده کنید و روش‌های پخت سالم‌تری مانند استفاده از تابه یا تابه نچسب را انتخاب کنید.

اگر هنوز در مورد چاقی نگران نیستید، ارتباط چاقی و سرطان را مشاهده کنید.

 

در اکثر کشورها تلاش می شود که با استفاده از روش های مختلف بتوانند چاقی را کنترل کرده و این روند افزایشی و خطرناک چاقی را از بین ببرند

در اکثر کشورها تلاش می شود که با استفاده از روش های مختلف بتوانند چاقی را کنترل کرده و این روند افزایشی و خطرناک چاقی را از بین ببرند و به افراد دارای اضافه وزن بالا کمک کنند.

زمانی که چاقی در بدن انسان وجود داشته باشد، بیماری ها به راحتی بدن را احاطه خواهند کرد زیرا یکی از خواص چاقی و ویژگی های آن از بین بردن و تضعیف سیستم ایمنی و ایجاد اختلالات هورمونی است.

اگر علاقه مند به این موضوع هستید و می خواهید بدانید که تخم مرغ به عنوان یکی از مواد غذایی مورد استفاده انسان چه تاثیری بر بدن ما خواهد داشت می توانید در مقاله کالری تخم مرغ با ما همراه بوده و به علم خود در این زمینه اضافه نمایید تا بتوانید به مقابله با چاقی پرداخته و یا از آن پیشگیری نمایید.

در این راستا می توانید از دکتر سلیمی کمک بگیرید. دکتر سلیمی، بهترین متخصص در زمینه چاقی و انواع جراحی لاغری به شمار می آید.

فهرست عناوین:

چاقی

شاخص توده بدنی BMI

بیماری هایی که توسط چاقی به وجود می آیند.

رژیم غذایی

ورزش

کالری تخم مرغ

سخن پایانی

 

چاقی

قبل از بررسی کالری تخم مرغ، بایستی به موضوع چاقی بپردازیم. چاقی یعنی وجود مقدار زیادی چربی که در بدن ذخیره شده و بدن را از فرم اصلی و طبیعی خارج نموده، تناسب اندام را برهم زده و فرد را دچار اضافه وزن کرده است.

زمانی که شاخص توده بدنی یا همان BMI بالا باشد و به عدد 30 رسیده و یا از آن بیشتر شود، بیان می شود که فرد مورد نظر چاق است که این مرحله یعنی ورود وی به ناحیه خطر و ابتلا به بیماری های مختلف و خطرناک که فرد باید بسیار هوشیار باشد. افراد چاقی که شاخص توده بدنی بالایی دارند، باید به سرعت مراحل و روش های کاهش وزن خود را آغاز نمایند.

چاقی
چاقی

زیرا اگر این کار را نکنند و چاقی را دست کم بگیرند، این قضیه می تواند پس از مدتی سبب  بیماری آن ها شده و حتی زمانی که اوضاع وخیم شود، می تواند مرگ شخص را در پی داشته باشد.

فرد چاق باید به کمک روش های مختلف مانند کنترل مقدار کالری ورودی به بدن و میزان فعالیت های بدنی به مرور زمان وزن خود را کاهش دهد تا از خطرات چاقی در امان بماند.

با ادامه نوشتار کالری تخم مرغ همراه شما هستیم.

پیشنهاد می کنیم از پست طریقه مصرف بذر کتان برای لاغری شکم دیدن کنید.

شاخص توده بدنی BMI

شاخص توده بدنی یعنی مقداری که از تقسیم میزان وزن فرد بر مجذور قد وی به دست می آید و آن را به شکل اختصاری BMI نامیده و برای مشخص کردن میزان چربی موجود در بدن انسان از آن بهره می بریم.

هنگامی می گوییم فرد دارای وزن متعادل است که شاخص توده بدنی وی در محدوده اعداد 18.5 تا 24.9 واقع شود و اگر از این دامنه کمتر شود، فرد لاغر و اگر از این محدوده بیشتر شده و به عدد 30 برسد، می گوییم فرد چاق است.

شاخص توده بدنی BMI
شاخص توده بدنی BMI

در این میان افرادی نیز هستند که شاخص توده بدنی آن مقدار بسیار زیادی است و به احتمال زیاد نمی توانند به کمک روش های عادی این مشکل را حل نموده و وزن را کاهش دهند.

برای این گروه از افراد حتما نیاز به انجام عمل چاقی تحت نظر دکتر سلیمی است که باعث می شود پس از مدتی، وزن به طرز چشمگیری کاسته شده و فرد از محدوده خطرناک خارج شود.

موثرترین راه برای افراد با BMI بالا انجام جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی است

بنابراین موثرترین راه برای افراد با BMI بالا انجام جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی است و این مورد به آن ها پیشنهاد می شود. دقت نمایید که انجام عمل جراحی چاقی بسیار تخصصی بوده و انجام آن، کار هر شخصی نیست و جراح انجام دهنده آن باید با سابقه بوده و مهارت کافی و لازم را داشته باشد

تا بتواند عمل را به بهترین شکل مناسب و با متدهای روز دنیا انجام دهد تا کمترین عارضه برای بیمار وجود داشته باشد و وی را به گونه ای راهنمایی نماید

که پس از بهبود، جای زخم های عمل نیز کاملا از بین برود و شخص بتواند سلامتی خود را به طور کامل به دست آورده و با اعتماد به نفس مضاعف، زندگی خود را ادامه دهد بدون آن که نگرانی از بابت بیماری ها برای وی وجود داشته باشد.

موثرترین راه برای افراد با BMI بالا انجام جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی است
موثرترین راه برای افراد با BMI بالا انجام جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی است

دکتر سلیمی یکی از بهترین جراحان در زمینه چاقی در کشور می باشد که دارای تجربه، تخصص و مهارت کافی در این زمینه بوده و توانسته است که به بیماران زیادی در زمینه چاقی کمک کرده و وزن آن ها را کاهش بسیار زیادی بدهد.

بیماری هایی که توسط چاقی به وجود می آیند

در زمینه وجود ارتباط بیماری های مختلف با چاقی، موارد زیادی وجود دارند که در نهایت حتی می توانند باعث قربانی شدن شخص شده و جان وی را بگیرند.

از جمله مواردی مانند بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون، سرطان، دیابت و بسیاری از موارد دیگر که می توانند مشکلات زیادی را برای شخص ایجاد کنند.

در این بخش از مبحث کالری تخم مرغ، به بررسی بیماری های مرتبط با چاقی خواهیم پرداخت. موارد و بیماری های زیر به چاقی مرتبط می شوند و چاقی مهمترین عامل در به وجود آمدن آن ها است.

بیماری هایی که توسط چاقی به وجود می آیند
بیماری هایی که توسط چاقی به وجود می آیند

بیماری های قلبی و عروقی

بیماری های قلبی و عروقی از جمله پر خطرترین و بدترین بیماری های به وجود آمدن در نسل بشریت هستند که تاکنون افرادی بسیاری را به کام مرگ فرستاده اند. نمی توان از نقش پر رنگ چاقی در ارتباط با به وجود آمدن بیماری های قلبی و عروقی چشم پوشی کرد

زیرا مهمترین عامل در پیدایش بیماری های قلبی و عروقی چاقی می باشد. چربی های زیادی که در بدن افراد چاق انباشته شده است، می تواند دور قلب را گرفته و یا در رگ ها رسوب کرده و آن ها را مسدود کند.

زمانی که چربی ها دور قلب را بگیرند، می توانند در عملکرد صحیح قلب اختلال ایجاد نمایند و حتی منجر به سکته قلبی شوند. رسوب های درون رگ ها نیز می تواند در سیستم خونرسانی مشکل ایجاد نموده و منجر به مرگ شوند.

در حالت کلی می توان گفت که چاقی بسیار خطرناک بوده و می تواند با ایجاد بیماری های مختلفی مانند بیماری های قلبی و عروقی سبب مشکلات زیادی برای افراد شده و مرگ آن ها را به دنبال داشته باشد.

برای افراد چاق به شدت و اکیدا پیشنهاد می شود که حتما هر چه سریعتر اقدام به کاهش وزن نمایند

برای افراد چاق به شدت و اکیدا پیشنهاد می شود که حتما هر چه سریعتر اقدام به کاهش وزن نمایند تا بیماری های قلبی و عروقی بدن را درگیر نکنند و یا درصورت وجود آن ها در بدن بتوان با کاهش وزن در کنار روش های درمانی  این مشکلات را حل نمود.

افرادی که قصد کاهش وزن را دارند به شرطی که شاخص توده بدنی خیلی بالایی نداشته باشند، می توانند با مدیریت حجم و نوع غذای مصرفی خود و مقدار کالری ورودی به بدن و همچنین داشتن برنامه ورزشی متناسب با میزان مصرف کالری به مرور زمان وزن خود را کم کنند.

اما اگر فرد بسیار چاق باشد و شاخص توده بدنی وی بسیار بالا باشد، پیشنهاد دکتر سلیمی انجام عمل جراحی چاقی است. زیرا روش های عادی برای این گروه از بیماران در مدت طولانی پاسخ خواهد داد و آن هم به شرطی که با برنامه دقیق و صحیح و پشتکار انجام شود.

برای این که نیازی به کنترل دائمی اوضاع نباشد، می توانید به کمک جراحی توسط دکتر سلیمی، وزن خود را در مدت بسیار کوتاه تری کاهش دهید.

فشار خون بالا

اگر فردی به دلیل فشار خون بالا به پزشک مراجعه کند، در اولین مرحله، پزشک به وی خواهد گفت که اگر دارای وزن اضافه هستید، باید وزن خود را کاهش دهید تا روند درمان سریعتر شود.

فشار خون بالا
فشار خون بالا

دلیل این امر ارتباط مستقیم میان فشار خون بالا و چاقی می باشد. زمانی که فرد دارای وزن اضافه باشد، یعنی حجم و سلول های چربی بسیار زیادی در بدن او وجود دارد و سلول های چربی دقیقا مانند سایر سلول های بدن زنده هستند و نیاز به مواردی برای انجام سوخت و ساز دارند تا بتوانند زنده بمانند.

سلول های چربی به میزان زیادی اکسیژن و مواد غذایی نیاز دارند تا بتوانند به کمک آن زندگی کنند. این اکسیژن و مواد غذایی باید به وسیله جریان خون در بدن پخش شده و به سلول های مختلف بدن برسند.

برای سلول های چربی نیز رسیدن این مواد به کمک جریان خون صورت می گیرد.

حجم زیاد چربی و چاقی سبب می شود که بدن نیاز به خونرسانی بیشتری داشته باشد

حجم زیاد چربی و چاقی سبب می شود که بدن نیاز به خونرسانی بیشتری داشته باشد که به ناچار قلب نیز باید تپش های خود را با فشار و ضربان بیشتری انجام دهد تا میزان خون بیشتری در قلب جریان پیدا کند. همین موضوع باعث می شود که فشار خون بالا ایجاد شود.

طبق آمار و تحقیقات انجام شده در ارتباط با چاقی و فشار خون بالا، این قضیه به اثبات رسیده است که افراد با وزن بیشتر نسبت به افراد با وزن عادی احتمال ابتلا به فشار خون بالا را بیشتر تجربه خواهند نمود و این موضوع اهمیت داشتن وزن متعادل را بیشتر می نماید.

بنابراین افراد باید همواره برای ثابت نگه داشتن وزن خود در محدوده نرمال یعنی عدد 18.5 الی 24.9 برای شاخص توده بدنی تلاش نموده تا بتوانند از ایجاد فشار خون بالا جلوگیری کرده و یا آن را درمان نمایند.

حجم زیاد چربی و چاقی سبب می شود که بدن نیاز به خونرسانی بیشتری داشته باشد
حجم زیاد چربی و چاقی سبب می شود که بدن نیاز به خونرسانی بیشتری داشته باشد

انجام ورزش به شکل منظم و همچنین داشتن رژیم غذایی مناسب که در آن میزان کالری ورودی به بدن به دقت کنترل شود، می تواند به فرد کمک کند تا علاوه بر رسیدن به وزن مطلوب، به سلامت کامل دست یافته و از مواردی مانند فشار خون بالا در امان باشند. در بخش بعدی از نوشتار کالری تخم مرغ، بیماری دیابت را مورد ارزیابی قرار می دهیم. ما را همراهی نمایید.

دیابت

قند خون و دیابت نیز از دسته بیماری های در ارتباط با چاقی و وزن بالا هستند.

چاقی و میزان چربی زیاد در بدن انسان باعث ایجاد مشکلات هورمونی شده و باعث می شود که ترشح هورمون های مختلف در بدن با مشکلاتی روبرو شود. انسولین نیز یکی از همین هورمون ها است که وظیفه آن سوزاندن مواد قندی در درون سلول های بدن و تبدیل آن ها به انرژی است.

دیابت
دیابت

اگر این هورمون به شکل صحیح از لوزالمعده ترشح نشود و یا بدن نتواند از هورمون ترشح شده به درستی استفاده نماید، مواد قندی قادر به تبدیل شدن به انرژی نخواهند بود و به مرور زمان در بدن انباشته شده و بافت های بدن را با آسیب های زیادی همراه می کنند

در صورتی که وضعیت بدن وخیم شود، می تواند به قطع اعضای بدن و در نهایت به مرگ شخص منجر شود

و در صورتی که وضعیت بدن وخیم شود، می تواند به قطع اعضای بدن و در نهایت به مرگ شخص منجر شود. هیچ شخصی دوست ندارد که به این بیماری مبتلا شود و حتی تصور آن نیز کابوسی بسیار دردناک و زجر آور است.

بنابراین افراد باید به عاقبت چاقی فکر کرده و تلاش نمایند که با برنامه ریزی ورزشی و غذایی صحیح، جلوی چاقی را بگیرند تا از ابتلا به موارد خطرناکی مانند دیابت جلوگیری شود.

افرادی که دارای BMI بالا هستند نیز باید به سرعت به دکتر سلیمی در زمینه چاقی مراجعه نموده و وی را از مشکل چاقی خود مطلع نمایند تا به کمک جراحی چاقی بتوانند جلوی مشکلات و بیماری های مربوط به چاقی را بگیرند و از آن ها خلاص شوند.

دیابت از جمله بیماری هایی است که مشکلات فراوانی را برای شخص ایجاد خواهد کرد و از نظر مالی و جانی، وی را در خطر جدی قرار خواهد داد.

سکته مغزی

به وجود آمدن انسداد در رگ های مغزی و بروز سکته مغزی نیز یکی از عوارض چاقی است.

چاقی می تواند باعث شود که چربی خون افزایش یافته و به مرور زمان رسوبات در درون رگ های خونی مغز تشکیل شوند و این رسوبات جلوی خونرسانی به سلول های مغز را می گیرند که در نتیجه ی این عدم خونرسانی، سلول های مغز توانایی فعالیت خود را از دست داده و از بین می روند که در نهایت منجر به سکته و مرگ مغز خواهد شد.

سکته مغزی
سکته مغزی

بیماری که مرگ مغزی شود، می تواند به کمک دستگاه نفس بکشد اما بازگشت وی غیرممکن است و متاسفانه جان خود را از دست داده است.

چاقی یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده این حالت است و باید به شدت مراقب وزن اضافه باشیم. به ویژه در افرادی که دارای BMI بالا هستند، این قضیه باید شدیدا کنترل شده و وزن به سرعت کاهش پیدا کند تا از ایجاد مشکل و مرگ مغزی جلوگیری شود.

انواع سرطان ها

همان گونه که می دانید، سرطان ها انواع مختلفی دارند و می توان گفت که تقریبا تمام آن ها با چاقی در ارتباط هستند. دلیل اصلی ارتباط چاقی با انواع سرطان ها، اختلال در هورمون های بدن و عدم توانایی بدن در کنترل میزان تکثیر سلولی در بافت ها و اندام ها می باشد.

این قضیه سبب شده که سلول های بدن به شدت تکثیر شده و منجر به ایجاد تومورها و سرطان می شوند. در ادامه مقاله کالری تخم مرغ، به انواع این سرطان ها می پردازیم.

انواع سرطان ها
انواع سرطان ها

سرطان مری

سرطان مری معمولا در نواحی گلو و ابتدای مری ایجاد می شود که می تواند باعث ایجاد موادی در گلو شده و شخص دائما احساس داشتن خلط و مخاط در گلوی خود نماید.

این سرطان بسیار اذیت کننده است و بیمار با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد که یکی از آن ها سختی درمان و معمولا عدم درمان آن است که در نتیجه روش های درمانی مختلف ممکن است شخص به نتیجه نرسد و بیماری شدت یافته و منجر به مرگ وی شود.

برای درمان سرطان ها بهتر است که در همان مراحل ابتدایی شناسایی شوند

در کل می توان گفت که سرطان مری و سایر سرطان ها برای داشتن درمان راحت تر و موثرتر بهتر است که در همان مراحل ابتدایی شناسایی شوند تا اوضاع به وخامت نرسد و بتواند درمان های لازم را انجام داد.

به افرادی که وزن بالا دارند، توصیه می کنیم که برای بررسی شرایط بدنی و سلامت خود به پزشک مراجعه نموده و با انجام آزمایشات مختلف از سلامت خود مطمئن شده و همچنین با کمک پزشک، وزن خود را سریعا کاهش دهند زیرا چاقی و وزن بالا عوارض خطرناک و غیر قابل جبرانی را در پی خواهد داشت.

علاوه بر چاقی، مواردی مانند بازگشت محتویات و اسید معده به مری نیز می تواند سرطان مری را شدت بخشیده و یا سبب ایجاد آن شود. بنابراین باید به نوع و میزان مواد غذایی مصرفی در هر وعده توجه داشت و سعی شود که حجم معده از مقدار مشخصی بیشتر پر نشود.

زیرا پر کردن بیش از حد معده علاوه بر ایجاد چاقی، سبب رفلاکس معده و سرطان مری نیز خواهد شد. پر کردن حجم معده یکی از بدترین عادات غذایی می باشد. می توان گفت که مصرف آب به میزان زیاد در بین غذا نیز می تواند سبب ایجاد این مشکلات شود.

سرطان معده

سرطان معده یکی از کشنده ترین انواع سرطان است که ممکن است در اوایل ایجاد خود علائمی نشان ندهد و پس از پیشرفت، مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد نماید.

عواملی مانند چاقی، مصرف دخانیات، مشروبات الکی، داشتن عادت های غذایی نادرست و مصرف برخی مواد غذایی مضر برای بدن و موارد دیگر می توانند در ایجاد زخم و سرطان معده نقش داشته باشند.

سرطان معده
سرطان معده

چاقی به عنوان عامل ایجاد کننده مشکلات در تعادل هورمون های بدن می تواند منجر به از دست رفتن کنترل بدن در تکثیر سلولی بافت معده شده و به مرور زمان زخم معده و سرطان معده را ایجاد نماید.

افرادی که دارای اضافه وزن هستند، حدود دوبرابر بیشتر از افراد معمولی در معرض ابتلا به سرطان معده هستند

افرادی که دارای اضافه وزن هستند، حدود دوبرابر بیشتر از افراد معمولی در معرض ابتلا به سرطان معده هستند. چاقی سبب ایجاد نوعی از سرطان معده می شود که معمولا قسمت بالای معده و نزدیک به مری را درگیر خود خواهد کرد.

برای دوری از سرطان معده، در گام اول بهتر است که در صورت داشتن وزن بالا، با کمک دکتر سلیمی اقدام به کاستن آن نموده و ابتدا آن را از بین برد و همچنین هنگام مصرف مواد غذایی، دقت شود که عادات غذایی نادرست کنار گذاشته شود و از دخانیات و مشروبات الکی استفاده نشود.

سلامتی بدن انسان کاملا وابسته به نوع مواد غذایی و میزان استفاده و همچنین نوع استفاده از آن ها است که اگر موارد و نکات مرتبط با ایمنی و بهداشت تغذیه رعایت شود، می توان به میزان بسیار زیادی از بروز سرطان معده جلوگیری نمود.

سرطان کلیه

این نوع از سرطان، هم مردان و هم زنان را مبتلا می کند اما درصد ابتلای مردان به این بیماری بیشتر است. دلیل اصلی این مورد مشخص نیست اما به نظر می رسد که مردان به دلیل داشتن شکم بزرگ تر و مصرف بیشتر دخانیات و مشروبات الکلی و همچنین مواد مخدر بیشتر به این عارضه دچار می شوند.

چاقی نوع مردانه، مصرف آب ناسالم، سن، جنسیت، ژنتیک، بیماری های کلیوی مانند سنگ کلیه و بسیاری از عوامل مختلف می توانند در به وجود آمدن سرطان کلیه نقش داشته باشند.

اما باید دقت نمود که چاقی به ویژه نوع مردانه آن می تواند احتمال ابتلا به سرطان کلیه را به شدت افزایش دهد و این موضوع در علم پزشکی به اثبات رسیده است.

سرطان کلیه
سرطان کلیه

طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که دارای وزن بالاتر هستند، به نوعی نسبت به افراد با وزن عادی بیشتر مبتلا به سرطان کلیه خواهند شد. چاقی با اختلال در هورمون می تواند تکثیر سلولی در کلیه را شدت بخشیده و آن را از کنترل خارج سازد.

زمانی که این اتفاق صورت بگیرد، تکثیر سلولی زیاد موجب می شود که بافت کلیه از سلول اشباع شده و سلول ها شروع به تبدیل به تومورها کنند و موجب ایجاد تومورها و سرطان در کلیه شوند.

سرطان سینه

سرطان سینه نیز به چاقی مربوط می شود و این بیماری در زنان بسیار شایع تر خواهد بود. زنانی که چاق هستند و به ویژه در سن یائسگی قرار دارند، برای ابتلا به این بیماری بسیار مستعد هستند و برای مبتلا نشدن به سرطان سینه باید وزن خود را کاهش دهند.

سرطان سینه پس از وخامت می تواند منجر به قطع عضو و حتی مرگ شود.

چاقی به ویژه نوع شکمی و بالا تنه می تواند ابتلای بانوان به این بیماری را به شدت افزایش دهد. قرار داشتن شاخص توده بدنی یا همان BMI در محدوده 18.5 الی 24.9  می تواند محدوده امنی برای اشخاص باشد و اما اگر BMI از این محدوده فراتر رود، می تواند خطرساز شده و احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

سرطان سینه
سرطان سینه

دقیقا همانند سایر انواع سرطان ها، سرطان سینه نیز در نتیجه برهم خوردن نظم در تکثیر سلول های تشکیل دهنده اتفاق می افتد و سبب ایجاد تومورها در سینه شده و سلامت شخص را به خطر خواهد انداخت.

سرطان رحم

سرطان رحم از جمله شایع ترین سرطان ها در میان زنان است. پوشش داخلی رحم به نام آندومتر، در برخی موارد به دلیل اختلال هورمونی بدن و خارج شدن میزان تکثیر سلول های آن از کنترل و شدت گرفتن تکثیر سلول ها دچار زخم و تومور شده و سرطان در آن ایجاد خواهد شد.

طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه، چاقی بسته به شدت آن می تواند به مقدار 2 تا 7 برابر حالت عادی احتمال ابتلا به سرطان آندومتر رحم را افزایش داده و شخص را در معرض خطر جدی قرار دهد.

برای جلوگیری از ابتلا به این نوع سرطان در ابتدا شخص باید سریعا وزن خود را به میزانی کاهش دهد که به حد نرمال و استاندارد وزن و BMI برسد.

برای این کار رعایت رژیم غذایی سالم که کالری در آن محدود شده باشد، به همراه داشتن برنامه ورزشی سبب می شود که شخص با کاهش وزن خود بتواند مانع از سرطان رحم شود و آن را درمان کند.

سرطان رحم
سرطان رحم

برای بانوان با BMI بسیار بالا انجام کاهش وزن با این روش ها امکانپذیر نیست و یا مدت زیادی به طول می انجامد که در این مدت سرطان رحم می تواند پیشرفت کرده و اجازه درمان به موقع را ندهد. از این رو بهتر است شخص، تحت نظر دکتر سلیمی، اقدام به انجام عمل لاغری نموده و وزن خود را کاهش دهد.

سرطان کبد و کبد چرب

کبد چرب یکی از بیماری های خطرناک است که در ابتدای ابتلا به کبد چرب، ساده بوده و هیچ علائمی از خود نشان نمی دهد و می تواند با پیشرفت به نوع دوم یعنی استناتو هپاتیت  غیر الکلی تبدیل می شود.

با داشتن سبک نادرست زندگی و رژیم غذایی نادرست و غیر سالم، نوع دوم به شکل بعدی یعنی فیبروز کبدی تبدیل شده و در گام بعدی می تواند به سرطان کبد منجر شود.

در مرحله آخر، کبد به مرور زمان عملکرد خود را از دست داده و سبب سرطان خواهد شد. علاوه بر این، تکثیر بافت های کبد نیز می تواند این نتیجه را به همراه داشته باشد.

سرطان کبد و کبد چرب
سرطان کبد و کبد چرب

برای این که از ابتلا به این بیماری جلوگیری شود، شخص باید در صورت وجود چاقی شکمی آن را از بین برده و BMI بدن خود را در حد مناسبی حفظ نماید تا از بروز کبد چرب جلوگیری شود.

چاقی، هم به دلیل انباشته شدن چربی ها در بدن فرد و هم به دلیل تحریک بدن به تکثیر سلولی، سبب می شود که سرطان کبد چرب ایجاد شده و جان شخص با خطر مواجه شود.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان که یکی از خطرناک ترین سرطان های موجود در میان زنان است، می تواند در صورت پیشروی منجر به مرگ شود. تخمدان از حساس ترین اندام های بدن در زنان بوده و سرطان در این عضو می تواند بسیار مشکل ساز باشد.

دلیل اصلی به وجود آمدن سرطان تخمدان ناشناخته است اما این قضیه که وجود چاقی سبب تشدید آن خواهد شد، به شکل علمی به اثبات رسیده و آمارها تایید کننده این موضوع هستند.

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان

به همین دلیل باید برای مصون ماندن از سرطان تخمدان و سایر انواع بیماری ها، وزن در محدوده عادی قرار گرفته و وزن اضافه از بین برود. بنابراین بهتر است به کمک روش های مختلف، کاهش وزن انجام شود تا بیماری از انسان دور شود.

سرطان پروستات

سرطان پروستات در بدن مردان و در قسمت زیر مثانه ایجاد می گردد. این بیماری برای بانوان وجود ندارد پس نیازی نیست که آن ها نگران این قضیه باشند. سرطان پروستات در مردان با سن بالا و دارای اضافه وزن به شدت افزایش می یابد.

به همین دلیل مردان دارای سن بالای پنجاه سال که اضافه وزن نیز دارند، به شدت مراقب بوده و با کم کردن وزن خود از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنند.

سرطان پروستات
سرطان پروستات

ورزش

داشتن برنامه ورزشی هفتگی و همچنین رعایت نوع تغذیه در امر کاهش وزن، مکمل هم بوده و هیچ کدام آن ها بدون دیگری تاثیر چندانی را به همراه نخواهد داشت.

ورزش های مختلفی برای کم کردن وزن وجود دارند و در واقع می توان گفت که تمام انواع ورزش های موجود می توانند در کاهش وزن تاثیر داشته باشند و مهم این است که سوختن کالری و چربی اضافه در بدن توسط فعالیت بدنی رخ دهد.

ورزش
ورزش

ورزش های مختلف مانند پیاده روی، شنا، دو و میدانی، دوچرخه سواری، استفاده از تردمیل، والیبال و بسیاری از ورزش های دیگر می توانند وزن را کاهش داده و سلامتی فرد را تضمین نمایند. این را باید در نظر داشت که حتما در کنار این ورزش ها، رژیم غذایی به درستی رعایت شود.

رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی سالم یکی از روش های اصلی برای کاهش وزن است. در رژیم غذایی باید دقت نمود که پروتئین ها و مواد مورد نیاز بدن به میزان کافی وجود داشته باشد تا از سوء تغذیه و بیماری هایی که به علت کمبود مواد مورد نیاز بدن به وجود می آیند، جلوگیری شود.

این مسئله را باید در نظر داشت که رژیم غذایی به تنهایی در کاهش وزن تاثیر گذار نخواهد بود و در کنار آن باید برنامه ورزشی منظمی وجود داشته باشد تا کالری های اضافی در بدن از بین رفته و به مرور زمان وزن شخص کاهش یابد.

در رژیم غذایی برای کاهش وزن باید مواردی مانند میوه ها، سبزیجات، پروتئین ها از قبیل گوشت مرغ و ماهی و به ویژه حبوبات و بسیاری از موارد دیگر وجود داشته باشد تا بدن به خوبی بتواند نیازهای خود را به دست آورده و مشکلی ایجاد نشود.

اگر رژیم غذایی غیر اصولی باشد، می تواند لطمه های زیادی را به سلامت شخص بزند

اگر رژیم غذایی غیر اصولی باشد، می تواند لطمه های زیادی را به سلامت شخص بزند و به جای این که وی را لاغر کند، بیماری های دیگر را در بدن به وجود آورد.

بحث اصلی دیگر که برای لاغر شدن نکته کلیدی می باشد، کنترل میزان کالری وارد شده به بدن است. این مقدار ورودی باید با مقدار سوزانده شده به وسیله فعالیت های بدنی تناسب داشته باشد و به نوعی این دو باید مدیریت شوند که وزن کاهش پیدا کند و به واسطه این کاهش وزن، شخص به سلامتی کامل دست پیدا کند.

اگر رژیم غذایی غیر اصولی باشد، می تواند لطمه های زیادی را به سلامت شخص بزند
اگر رژیم غذایی غیر اصولی باشد، می تواند لطمه های زیادی را به سلامت شخص بزند

رژیم غذایی سالم نه تنها برای افراد چاق، بلکه برای تمام افراد ضروری است. زیرا در صورت نبود این برنامه غذایی، شخص در مرور زمان می تواند به چاقی و به ویژه چاقی شکمی یا همان نوع مردانه مبتلا شده و بدون آن که متوجه شود، بیماری های مختلف به سراغ وی خواهند آمد.

تخم مرغ نیز یکی از مواد غذایی پروتئینی می باشد که در برنامه غذایی همه ما وجود دارد. این ماده غذایی به غیر از پروتئین دارای مقادیر کالری می باشد که می تواند در وزن تاثیر گذار باشد. هدف اصلی ما در این مقاله بررسی کالری تخم مرغ و تاثیر آن بر میزان وزن افراد می باشد.

کالری تخم مرغ

برای این که بدانیم کالری تخم مرغ به چه میزان است، ابتدا باید دید که روش طبخ آن به چه صورت است. برای تخم مرغ میزان کالری نوع آب پز با نوع نیمرو، املت و انواع دیگر آن تفاوت دارد.

تخم مرغ ماده غذایی پروتئینی با ارزش بوده و می تواند برای بدن فواید زیادی از جمله پیشگیری از سرطان، تقویت موها، تقویت چشم، جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی، مفید برای پوست و بسیاری از موارد دیگر داشته باشد. تخم مرغ دارای انواع ویتامین و مواد مفید برای بدن است و همچنین کلسترول مفید و نوع خوب را دارا می باشد که برای سلامتی بدن لازم است.

تخم مرغ به اندازه ای مفید است که می تواند در عضله سازی به افراد کمک کند و معمولا به همراه سیب زمینی می تواند ترکیب مناسبی برای بدنسازان نیز باشد. علاوه بر این، تخم مرغ از پوکی استخوان جلوگیری نموده و در صورتی که دارای امگا 3 باشد، می تواند در کاهش تری گلیسیرید خون نقش داشته باشد.

دلیل این که کالری تخم مرغ در حالت های مختلف طبخ متفاوت است، این می باشد که در هنگام پخت تخم مرغ با کمک روغن و مواد دیگر، باعث ایجاد کالری بیشتر می شود. علاوه بر این اندازه تخم مرغ در میزان کالری تاثیر گذار است. به طور مثال به شکل حدودی یک تخم مرغ کوچک با وزن حدود 38 گرم می تواند دارای 54 کالری باشد.

میزان کالری برای یک تخم مرغ متوسط با وزن حدود 44 گرم می تواند به حدود 63 کالری برسد.

میزان کالری برای یک تخم مرغ متوسط با وزن حدود 44 گرم می تواند به حدود 63 کالری برسد. اما کالری برای تخم مرغ بزرگ با وزن حدود 56 گرم می تواند به 80 برسد. مصرف تخم مرغ به شکل های مختلف می تواند این مقدار کالری را تغییر داده و منجر به افزایش آن شود.

میزان کالری برای یک تخم مرغ متوسط با وزن حدود 44 گرم می تواند به حدود 63 کالری برسد.
میزان کالری برای یک تخم مرغ متوسط با وزن حدود 44 گرم می تواند به حدود 63 کالری برسد.

در حالت کلی به نظر می رسد که تخم مرغ تاثیر بسیار زیادی بر چاقی و وزن بالا ندارد و می توان به میزان دلخواه از آن در برنامه روزانه مصرف نمود که برای بدن نیز فواید زیادی را دارد. به نظر می رسد که مصرف تخم مرغ بتواند احساس سیری را در فرد ایجاد نماید و این موضوع سبب می شود که فرد در مصرف مواد غذایی بیشتر چشم پوشی نموده و از اضافه شدن وزن جلوگیری می نماید.

آیا زرده تخم مرغ چاق کننده است؟

در سالیان دور مردم فکر می کردند که چاقی و بیماری قلبی و عروقی به دلیل کلسترول موجود در زرده تخم مرغ است اما با گذشت زمان، نتایج تحقیقات نشان داد که تفکر آن ها اشتباه بوده است و آن ها به اشتباه تخم مرغ را از رژیم غذایی خود حذف نموده اند.

کلسترول موجود در تخم مرغ برای بدن به شدت لازم است و بدن به کمک آن می تواند به تقویت عضلات بپردازد. علاوه بر این زرده تخم مرغ باعث از بین رفتن کلسترول های بد در بدن خواهد شد.

این قضیه ثابت شده است که حتی افرادی که مشکل قلبی شدید دارند هم با مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ صدمه نخواهند دید و حتی مصرف آن برای این افراد مفید خواهد بود.

در نهایت در پاسخ به این سوال که آیا زرده تخم مرغ چاق کننده است؟ باید بگوییم که خیر این گونه نیست و زرده تخم مرغ فواید زیادی برای بدن دارد و در صورتی که مصرف آن خیلی زیاد نباشد، مشکلی از بابت وزن ایجاد نخواهد نمود.

آیا سفیده تخم مرغ چاق کننده است؟

سفیده تخم مرغ نیز چاق کننده نیست و حتی پودر آن برای ورزشکاران برای افزایش حجم عضلات استفاده می شود. سفیده تخم مرغ می تواند پروتئین زیادی به بدن برساند و این پروتئین می تواند حجم زیادی از پروتئین مورد نیاز بدن را تامین نماید.

طبق مطالعات انجام شده، سفیده و زرده تخم مرغ برای بدن لازم هستند و می توانند احساس سیری را پس از مصرف در بدن ایجاد نموده و از پر خوری و ورود کالری زیاد به بدن جلوگیری نمایند.

آیا سفیده تخم مرغ چاق کننده است؟
آیا سفیده تخم مرغ چاق کننده است؟

مصرف تخم مرغ

با توضیحات ذکر شده در ارتباط با تخم مرغ باید گفت که تخم مرغ به دلیل داشتن خاصیت سیر کننده بودن و همچنین چربی سوز بودن سبب می شود که فرد با قرار دادن آن در برنامه روزانه خود کمتر احساس گرسنگی کند.

به ویژه زمانی که تخم مرغ به شکل آب پز در وعده صبحانه استفاده گردد که این امر سبب می شود تا فرد از فاصله بین صبحانه تا ناهار، نیاز به خوردن ماده غذایی دیگری نداشته باشد. مصرف تخم مرغ به صورت روزمره الزامی است زیرا خواص و مزایای زیادی برای بدن داشته و می تواند به لاغری و کاهش وزن کمک نماید.

بنابراین حذف تخم مرغ از رژیم غذایی از دیدگاه مقالات علمی معتبر، کاری اشتباه بوده و می تواند مزایای تخم مرغ برای بدن را گرفته و بدن را از خواص آن محروم نماید. بنابراین برای این که چاق نشوید یا بخواهید وزن کم نمایید، نباید مصرف تخم مرغ را متوقف کنید.

مصرف تخم مرغ
مصرف تخم مرغ

بلکه برای کاهش وزن باید تخم مرغ، کره بادام زمینی، حبوبات، سبزیجات، میوه ها و سایر مواد غذایی مفید را در سبد غذایی خود قرار داده و برای کاهش وزن و داشتن زندگی سالم، از آن ها بهره مند شوید.

سخن پایانی

ممکن است افراد فکر کنند که تخم مرغ باعث چاقی به خصوص چاقی شکمی می شود و ممکن است آن را از برنامه غذایی خود حذف کنند که این طرز تفکر کاملا اشتباه بوده و هیچ گونه اساس علمی ندارد.

تخم مرغ منبع پروتئین بوده و فواید بسیار زیادی برای بدن دارد. مواد تشکیل دهنده تخم مرغ چه در زرده و چه در سفیده هیچ گونه آسیب به بدن نمی رسانند و سبب چاقی نمی شوند.

تخم مرغ در صورت استفاده در مقادیر متفاوت، هم می تواند لاغر کننده و هم چاق کننده باشد. بهتر است در هنگام مصرف آن حد اعتدال رعایت شود و زیاده روی در مصرف آن صورت نگیرد.

بهتر است این ماده غذایی با ارزش حتما در برنامه غذایی تمام افراد وجود داشته باشد

بهتر است این ماده غذایی با ارزش حتما در برنامه غذایی تمام افراد وجود داشته باشد. ما در این مقاله با هدف بررسی میزان کالری تخم مرغ و تشخیص میزان چاق و یا لاغر کننده بودن آن مطالبی را برای شما جمع آوری نمودیم و همچنین در مورد چاقی و بیماری های در ارتباط با آن بحث نمودیم.

برای این که بتوانید بر مشکل چاقی غلبه نمایید، لازم نیست که تخم مرغ را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

بهتر است به جای حذف این ماده غذایی غنی از پروتئین، مواد غذایی با کالری بالا را حذف نمایید و شروع به انجام ورزش به شکل منظم نمایید تا بتوانید کالری های اضافه موجود در بدن خود را حذف نموده و از این طریق قادر به کاهش وزن خواهید بود.

یک نکته دیگر که لازم است مجدد در پایان آن را ذکر نماییم، این است که افراد با شاخص توده بدنی یا همان BMI بالا قادر به کاهش وزن سریع نخواهند بود و برای این که بیماری بر آن ها چیره نشود، بهتر است تا به کمک انجام عمل جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی، وزن خود را کاهش داده و مشکلات خود را برطرف نمایند.

در پایان توصیه می کنیم، مقاله جنجالی برای لاغری به چه دکتری مراجعه کنیم را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید