چگونه پهلوها را لاغر کنیم

چگونه پهلوها را لاغر کنیم

فهرست مطالب

در این مقاله به اینموضوع می پردازیم که چگونه پهلوها را لاغر کنیم ؟ ما را دنبال نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لاغر کردن پهلوها با ما در تماس باشید.

09120174510

اغلب افرادی که به تناسب اندام و یا تمرینات فیزیکی فکر می کنند، معمولاً در پی شیوه هایی برای حذف بافت های چربی انباشته در اطراف پهلوها و کمر هستند.

امروزه تجمع چربی های انباشته در پهلوها اغلب آقایان و به خصوص بانوان را درگیر کرده است و جدا از جوانب منفی که بر ظاهر شخص به همراه دارد، عدم توجه به آن ممکن است اختلالات و بیماری های متعددی را برای حفظ سلامتی بدن به دنبال داشته باشد.

مقدمه

چگونه پهلوها را لاغر کنیم
چگونه پهلوها را لاغر کنیم

به این ترتیب هدف اصلی اغلب افراد از انجام فعالیت های ورزشی منظم و نیز پیروی از یک برنامه رژیم غذایی استاندارد، لاغر کردن پهلوها است. همان طور که همه شما می دانید، پهلوها، شکم و کمر در انباشته شدن چربی ها و در نهایت استعداد بسیار در اضافه وزن بالا موثر هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله چگونه لاغر شویم را مطالعه کنید.

اینفوگرافیک چگونه پهلوها را لاغر کنیم

اینفوگرافیک چگونه پهلوها را لاغر کنیم
اینفوگرافیک چگونه پهلوها را لاغر کنیم

تقریباً تمامی افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالایی هستند، با پهلوها و شکم بسیار چاق مواجه هستند. لذا، یکی از متداولترین سوال ها که ممکن است برای هر فرد مطرح شود، به این موضوع اختصاص دارد که چگونه پهلوها را لاغر کنیم.

برای کسب آگاهی بیشتر در این خصوص که چگونه پهلوها را لاغر کنیم، می توانید با دکتر سلیمی در ارتباط باشید. دکتر سلیمی معتبرترین متخصص انواع جراحی لاغری و بهترین پزشک در زمینه لاغری شناخته می شوند.

اگر مایلید در مورد از بین بردن چربی های موجود در پهلوها و همچنین راهکارهای موثر در حذف آن ها و یا انجام عمل جراحی چاقی اطلاعات لازم را کسب کنید، ضمن مراجعه به دکتر سلیمی، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چگونه پهلوها را لاغر کنیم

 1. محدود کردن کالری دریافتی
 2. در هر وعده به اندازه غذا بخورید.
 3. مصرف مایعات پرکالری را محدود کنید مانند نوشیدنی، آبمیوه های شیرین
 4. ورزش (اسکات و ساید هیپ رایز )
 5. مصرف آب بسیار

عناوین مقاله:

دلیل اصلی تجمع بافت های چربی موجود در پهلوها چیست؟

چگونه پهلوها را لاغر کنیم؟

BMI چیست و چگونه محاسبه می شود؟

با تغییر رژیم غذایی؛ چگونه پهلوها را لاغر کنیم؟

شیوه های مناسب برای حذف چربی پهلوها را نام ببرید.

انواع جراحی های لاغری مناسب به منظور از بین بردن چربی پهلوها را ذکر کنید.

نتیجه گیری

 

علت اصلی تجمع چربی های پهلو

پیش از این که به این موضوع بپردازیم که چگونه پهلوها را لاغر کنیم، بهتر است توضیحاتی در خصوص علل بنیادی تجمع بافت های چربی موجود در این ناحیه در اختیار شما قرار دهیم:

انباشته شدن بافت های چربی موجود در پهلوها مانع جذابیت تناسب اندام در افراد می شود که در پی آن ممکن است اختلالات متعددی را در اثر اضافه وزن بالا به همراه داشته باشد.

در حال حاضر به دلیل مصرف مواد غذایی فراوری شده و یا فست فودها که دارای کالری بسیار بالایی هستند، با افزایش شاخص توده بدنی بالا و یا اضافه وزن مواجه هستیم که این مورد سبب گردیده آمار اختلالاتی مانند ابتلا به دیابت نوع دو، سکته مغزی و یا مشکلات قلبی عروقی با روند صعودی همراه باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست محاسبه bmi زنان دیدن کنید.

چگونه پهلوها را لاغر کنیم
چگونه پهلوها را لاغر کنیم

سنجش از طریق BMI

ملاک استانداردی که چند سالی است برای تشخیص مبتلایان به اضافه وزن بالا مورد استفاده قرار می گیرد، سنجش از طریق BMI یا شاخص توده بدنی است که به مقدار ماهیچه ها و بافت های چربی موجود در نواحی مختلف بدن می پردازد.

نمودار فوق را با انجام یک معادله بر حسب قد، وزن و متغیرهای دیگر ارزیابی می کنند. انباشته بودن عضلات به نسبت چربی ها در محاسبه بی ام ای مشکلی را ایجاد می کند که شاید در نظر گرفته نشود.

به بیان دیگر شاید شما با بافت های چربی کمتری همراه باشید اما به علت ازدیاد عضلات، وزن شما افزایش یابد و در نهایت با سنجش وزن و قد با افزایش BMI روبرو شوید و در گروه مبتلایان به اضافه وزن بالا قرار بگیرید. بنابراین، چنانچه بی ام ای بدنی شما بیانگر عدد مطلوبی باشد، به این مفهوم نیست که مقدار بافت های چربی موجود در بدن شما محدود است.

حال با توضیحات ارائه شده در رابطه با چاقی، بایستی به دنبال عوامل تجمع چربی های موجود در ناحیه پهلوها بپردازیم و این موضوع را پیگیری نماییم که چگونه پهلوها را لاغر کنیم.

دریافت کالری بسیار بالا

دریافت کالری بسیار بالا سبب ذخیره بافت های چربی در پهلوها و یا سایر بخش های مختلف بدن می شود زیرا فرد با عدم از دست دادن کالری دریافتی مواجه خواهد شد.

به تدریج سلول های فوق در کل بدن تجمع یافته و نمایان می شوند و معمولاً در قسمت های خاصی نظیر باسن و یا دور کمر، تجمع می یابند.

لازم به توضیح است که:

دریافت کالری بسیار بالا
دریافت کالری بسیار بالا

تجمع بافت های چربی در هر بخشی از بدن صورت می گیرد اما پارامترهای خاصی دخیل هستند که چاقی در ناحیه پهلو، کمر، شکم و لگن را تا حد بسیار افزایش می دهند. از نظر دکتر سلیمی، پارامترهایی که نقش مهمی در انباشته شدن چربی ها در این ناحیه دارند، عبارتند از:

1)    کم خوابی 2) عدم فعالیت های بدنی 3) بی تحرکی 4) بالا رفتن سن (در مجموع تجمع بافت های چربی در بدن با افزایش سن به تدریج افزایش می یابد.) 5) مصرف مواد غذایی مملو از قند، چربی و یا مواد غذایی با کالری بالا

و همچنین مشکلاتی مانند تیروئید کم کار که تشخیص و معالجه نشده اند، منجر به تقلیل سوزاندن کالری و یا متابولیسم بدن می شود.

لطفا از پست معنی blood sugar در آزمایش خون دیدن کنید.

ریسک افزایش بافت های چربی در پهلو

وجود این چربی ها در بدن خطری را برای فرد ایجاد نمی کنند، اما می تواند بیانگر ابتلای شخص به اختلالات و بیماری های مشکل ساز شود و در نهایت شخص به دنبال راهکارهای مناسب به این منظور باشد که چگونه پهلوها را لاغر کنیم. در مجموع تجمع چربی های فوق با مشکلاتی از جمله:

1)    سکته 2) آرتروز 3) کلسترول بالا 4) مشکلات کبدی 5) اختلالات قلبی عروقی 6) دیابت نوع دو 7) آپنه خواب و دیگر اختلالات تنفسی 8) سرطان به خصوص سرطان سینه و یا روده بزرگ در ارتباط هستند.

شما مبتلایان عزیز با حذف چربی های موجود در این ناحیه علاوه بر جلوگیری از اختلالات نامبرده می توانید به حفظ سلامتی کلی بدن هم کمک زیادی کنید.

ریسک افزایش بافت های چربی در پهلو
ریسک افزایش بافت های چربی در پهلو

BMI

امری کاملاً طبیعی است که بدن هر شخص، بخشی از چربی های دریافتی را همچون انرژی و یا سوخت برای زمان های لزوم انباشته کند ولی چنانچه مقدار چربی ها از حد نرمال خود کمتر و یا بیشتر باشد، ریسک ابتلا به برخی مشکلات بیشتر می شود.

با توجه به این که چربی های اضافه در کدام نواحی از بدن بیشتر انباشته می شوند، ریسک دچار شدن به اختلالاتی مانند دیابت و قلبی تا حد بسیار افزایش می یابد. به همین منظور ارزان ترین و راحت ترین شیوه برای آگاهی از میزان چربی موجود در بدن، شاخص توده بدنی است.

شاخص توده بدنی یا Body Mass Index، معیاری برای ارزیابی و تخمین چربی های موجود در بدن برحسب وزن و قد هر شخص است. گفتنی است که نمودار فوق مشمول بدن هر آقا و یا خانم بالغ می شود.

لطفا از پست های زیر برای کسب اطلاعات بیشتر دیدن کنید:

محاسبه BMI (شاخص توده بدنی)

موضوعی که در مبحث چگونه پهلوها را لاغر کنیم بسیار حائز اهمیت است، بی ام ای شخص است که در این بخش به ارزیابی بیشتر آن می پردازیم. زیرا اشخاصی که BMI بالا دارند، فقط با انجام عمل جراحی لاغری تحت نظر دکتر سلیمی می توانند به نتیجه برسند.

Bmi تخمینی از مقدار چربی های انباشته در بدن برحسب height (قد) و Weight (وزن) شخص است. دقت داشته باشید که در این شاخص، بافت های چربی ذخیره شده در نواحی مختلف بدن به طور مستقیم اندازه گیری نمی شوند ولی با کمک یک محاسبه ریاضی، مقدار تقریبی آن به دست می آید.

این سنجش به شخص کمک می کند که با آگاهی از میزان چربی های موجود در بدن، از محدوده وزنی خود مطلع شده و نسبت به این که چگونه پهلوها را لاغر کنیم، اقدامات لازم و موثرتری را انجام دهند.

برای ارزیابی شاخص توده بدنی، دو فرمول جدا از سوی CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری) برای کودکان دو سال تا نوجوانان نوزده ساله و همین طور افراد بالغ بالای نوزده سال پیشنهاد شده است.

متخصص تغذیه، ارزیابی های لازم را در مورد شاخص توده بدنی کودکان و حتی نوجوانان و تشریح نتایج به دست آمده انجام می دهد و در این راستا سعی می کند تا نتیجه را با شاخص های Epidemiology و جمعیت گروه همسالان به منظور دستیابی به نتایج دقیق تر با یکدیگر مقایسه کند.

ولی فرمول مرتبط به افراد بالغ بالای نوزده سال از تقسیم Weight شخص بر حسب (kg) بر مجذور height به (cm) به دست می آید. «=BMI (وزن (برحسب kg) ÷ قد (برحسب m) به توان دو»

تفسیر شاخص توده بدنی

تشریح بی ام آی برای افراد بالغ به شرح ذیل است. سنجش فوق برای آقایان و بانوان و کلیه سنین بالغ مشترک می باشد:

در صورتی که شاخص توده بدنی (18.5-) باشد، فرد با کمبود وزن روبرو است.

شخص با مراجعه به مجرب ترین متخصصین تغذیه بایستی در باره افت وزن خود مشاوره های لازم را انجام دهد و اگر فرد با مشکل خاصی روبرو نبود، می تواند تحت نظر پزشک تا حد نرمال و طبیعی، وزن خود را افزایش دهد.

تفسیر شاخص توده بدنی
تفسیر شاخص توده بدنی

بی ام ای بین (18.5 kg) تا (24.9 kg) نشاندهنده این است که فرد در محدوده وزن طبیعی بوده و دارای وزن نرمال است.

این محدوده بیانگر وزن کاملاً ایده آل است. این شخص بایستی با انجام تمرینات فیزیکی مناسب، شیوه زندگی سالم و همچنین داشتن یک برنامه رژیم غذایی استاندارد، محدوده وزنی خود را حفظ کند تا از سلامتی نسبی برخوردار باشد.

Bmi بین (25-29.9 kg) فرد دچار وزن اضافی است.

مشاوره های لازم در خصوص مشکل اضافه وزن بایستی با دکتر سلیمی انجام شود

مشاوره های لازم در خصوص مشکل اضافه وزن بایستی با دکتر سلیمی انجام شود و برای کاهش وزن، شیوه های درمانی از جمله استفاده از یک رژیم غذایی کم کالری و یا مصرف مکمل های لاغری تحت نظر پزشک و یا دیگر تکنیک های موثر انجام شود. این گروه از افراد با رعایت دستورالعمل های پزشکی و بدون انجام جراحی های چاقی می توانند آسان تر وزن خود را کنترل کنند.

مشاوره های لازم در خصوص مشکل اضافه وزن بایستی با دکتر سلیمی انجام شود
مشاوره های لازم در خصوص مشکل اضافه وزن بایستی با دکتر سلیمی انجام شود

چاقی فرد در محدوده (30- 34.9) بیانگر بالا بودن شاخص توده بدنی و ابتلای شخص به اضافه وزن است.

بایستی بررسی های لازم برای این گروه از مبتلایان انجام شود زیرا سلامتی سایر ارگان های بدن در خطر بوده و اقدامات لازم برای پیشگیری و یا روند بیماری توسط متخصصین همچون دکتر سلیمی صورت پذیرد.

بیش از سی و پنج کیلوگرم، فرد به چاقی مفرط مبتلا است.

این گروه از بیماران در گام بسیار خطرناکی از اضافه وزن قرار دارند. معمولاً این افراد از طریق فعالیت های ورزشی، دارو، رژیم غذایی مفید و کم کالری و یا مصرف مکمل های دارویی قادر به از دست دادن وزن خود نیستند.

به این ترتیب انجام جراحی های چاقی مناسب توسط دکتر سلیمی، تنها گزینه درمانی این گروه از بیماران است.

این افراد علاوه بر محدودیت های جسمی، در انجام امور شخصی و یا شغلی خود و مشکلات روحی ممکن است در معرض اختلالاتی از جمله:

آرتروز، پرفشاری، عارضه کیسه صفرا، چربی خون بالا، انواع سرطان های خاص، مرگ زودرس و غیره قرار بگیرند. دقت داشته باشید که شاخص توده بدنی معیاری برای ارزیابی مقدار سلامتی شخص و ریسک ابتلا به اختلالات متعدد است

ولی، کافی نیست. عوامل دیگری همچون جنس، سن، پیشینه خانوادگی مشکلات قلبی، مصرف دخانیات، اندازه دور کمر و یا چربی های موجود در پهلوها، وضعیت یائسگی، کم تحرکی و … در برآورد ریسک سلامت شخص نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

حال با توضیحات ارائه شده ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که آیا شاخص توده بدنی برای تمام افراد موثر است؟

برای بیشتر اشخاص، BMI نموداری مناسب برای ارزیابی اضافه وزن است اما همان طور که بیان کردیم، متدی بی عیب و کامل نیست به این علت که شاخص توده بدنی ترکیبی از چربی ها، استخوان، عضله و دیگر بافت ها است که اطلاعات صحیحی را نشان نمی دهد. به بیان دیگر، شاخص توده بدنی نمی تواند میان چربی و یا عضلات تفاوتی را قائل شود.

BMI ورزشکار:

شاخص توده بدنی ورزشکاران، احتمال دارد در محدوده فرد مبتلا به چاقی قرار داشته باشد، در صورتی که این گروه از افراد از نظر ظاهری و همچنین bmi کاملاً ایده آل و مناسب هستند.

شاخص توده بدنی اشخاص مسن:

معمولاً این افراد به دلیل افزایش سن با چربی بیشتر و عضلات کمتر همراه هستند اما به دلیل پرهیز غذایی، شاید در محدوده وزن ایده آل و مطلوب قرار بگیرند.

شاخص توده بدنی کودکان و نوجوانان:

به دلیل این که افراد این رده سنی در حال رشد هستند، عدد مشخصی برای وزن و قد آن ها مشخص نشده است و طبیعی است که با ورود به دوره بلوغ با اضافه وزن روبرو شوند. لذا با این که اندام عضلانی دارند و درصد چربی های اضافی در بدن پایین است، بی ام آی بالایی دارند.

بی  ام ای بانوان باردار:

شاخص توده بدنی در این گروه از افراد، عدد مشخصی را نشان نمی دهد به این علت که مطابق فرمول کلی، قد این بانوان ثابت بوده اما به دلیل شرایط موجود و بارداری، وزن آن ها بالا است. در نهایت بر حسب محاسبه کلی، ارزیابی صحیحی به دست خواهد آمد.

در مجموع با توضیحات بیان شده، چنانچه شاخص توده بدنی شخصی بیش از بیست و پنج کیلوگرم باشد، وی در گروه افراد مبتلا به اضافه وزن قرار می گیرد ولیکن در برخی مواردی که متذکر شدیم، شاید عدد به دست آمده پیوسته جواب واقعی برای ابتلا به چاقی در اشخاص نباشد.

بی  ام ای بانوان باردار:
بی  ام ای بانوان باردار:

بنابراین، باید گفت که شاخص توده بدنی در بیشتر موارد همچون شاخص مقدار چربی در اشخاص به شمار می آید.

متخصصان جراحی چاقی مانند دکتر سلیمی، از BMI همچون عامل اصلی در غربالگری مبتلایان به اضافه وزن بالا به منظور مناسب ترین روش جراحی لاغری استفاده می کنند.

آن ها بازبینی های لازم را در مورد شاخص توده بدنی بالا روی شخص انجام می دهند تا در صورتی که شخص در موقعیت خطرناکی از سلامتی قرار داشته باشد، یکی از عمل های کاهش وزن را که با هدف حذف بخشی از معده و یا محدود کردن مسیر گوارشی انجام می شود، برای فرد تجویز کنند.

اهمیت اندازه دور کمر در محاسبه BMI

سنجش دور کمر به همراه شاخص توده بدنی به برآورد دقیق تر چگونگی پخش شدن بافت های چربی موجود در بدن کمک شایانی می کند. انباشته شدن بافت های چربی در این ناحیه، ریسک ابتلا به مشکلات قلبی عروقی و دیابت نوع دو را به دلیل الگوی اندام سیبی شکل در فرد تا حد چشمگیری افزایش می دهد. باید گفت که چربی های تجمع یافته در قسمت پایین تنه و یا ران ها در مقایسه با چربی های شکمی پیامدهای کمتری را به دنبال دارد.

چربی های اضافی در بدن به مرور در جداره رگ ها رسوب کرده و سبب تشکیل پلاک های چربی در بدن می شوند. پلاک های چربی فوق به تدریج وسیع تر می شوند و در نتیجه ریسک گرفتگی عروق و سکته قلبی را در فرد تا حد قابل توجهی افزایش می دهند.

دکتر مهدی سلیمی معتبرترین جراح چاقی و متابولیک به تمامی مبتلایان با شاخص توده بدنی بالا متذکر می شوند که بافت های چربی انباشته در پهلوها و شکم، رابطه مستقیمی با مشکلات قلبی عروقی دارند. لذا، موثرترین اقدام برای از بین بردن چربی های موجود در این نواحی، انجام Bariatric surgery است.

رابطه BMI و سلامت بدن

طبق آمار به دست آمده از سازمان سلامت آمریکا؛ از سه بزرگسال، دو نفر آن ها مبتلا به اضافه وزن و یک نفر به بیماری چاقی گرفتار است. سرایت چاقی در رده های سنی دو تا نوزده سال تقریباً هفده درصد است.

هر شخص برای انجام امور روزانه خود به کالری مشخصی نیاز دارد که از طریق غذاها و یا مصرف انواع خوراکی ها به دست می آید که مصرف بیش از حد آن منجر به اضافه وزن می شود. تا هنگامی که میان کالری های دریافتی و از دست دادن آن ها اعتدال سالمی در بدن برقرار باشد، تقلیل وزن و یا چاقی مشاهده نمی شود.

بهبود غده تیروئید، وراثت، مقدار فعالیت های ذهنی و جسمی از جمله موارد موثر در کالری سوزی بدن است.

چنانچه شاخص توده بدنی فرد از حد طبیعی بیشتر باشد

چنانچه شاخص توده بدنی فرد از حد طبیعی بیشتر باشد، باید با انجام اقداماتی همچون پیروی از شیوه زندگی سالم و یا روش هایی در راستای چگونه پهلوها را لاغر کنیم، درصدی از وزن اضافی خود را از دست بدهید. با از دست دادن چربی موجود در بدن به روش هایی مانند:

1) انجام فعالیت های ورزشی منظم 2) دوری از مواد غذایی فراوری شده و بسیار چرب 3) مصرف میان وعده های سالم 4) پرهیز از دخانیات و مشروبات الکلی 5) عدم تحرک

می توان به شاخص توده بدنی نرمال و ایده آل دست یافت. پیشنهاد می شود در این رابطه با حاذق ترین متخصصین تغذیه گفت و گو داشته و در راستای از دست دادن وزن از برنامه های غذایی مفید و کم کالری استفاده کنید.

همان طور که بالا بودن بی ام ای پیامدهای منفی را روی سلامتی بدن به همراه دارد، کاهش آن هم اثرات نامطلوبی را برای حفظ سلامتی بدن به دنبال دارد که تقلیل راندمان دستگاه ایمنی، کم خونی و تقلیل تراکم استخوان از اصلی ترین آن هاست. در صورتی که شما جزء آن گروه از بیمارانی هستید که با کاهش شاخص توده بدنی همراه هستید، بهتر است به منظور دستیابی به وزن طبیعی با متخصصین تغذیه در ارتباط باشید.

چنانچه شاخص توده بدنی فرد از حد طبیعی بیشتر باشد
چنانچه شاخص توده بدنی فرد از حد طبیعی بیشتر باشد

با تغییر رژیم غذایی؛ چگونه پهلوها را لاغر کنیم؟

پیش از این که به دنبال راهکارهای مناسب در راستای چگونه پهلوها را لاغر کنیم باشید، بایستی اقداماتی به منظور متوقف کردن پروسه و سرعت رشد آن ها انجام دهید.

محدود کردن کالری های مصرفی، برای لاغری و بافت های چربی مازاد به خصوص در نواحی اطراف شکم و پهلوها بایستی میزان کالری دریافتی را تا حد بسیار تقلیل دهید.

به این نکته دقت داشته باشید که برای رسیدن به وزن ایده آل نمی توانید فقط اقدام به حذف بخشی از چربی ها بدنی مانند پهلوها کنید ولی تقلیل کلی وزن بدن در از دست دادن بافت های چربی تمام بدن موثر است.

در این حین انجام تمرینات فیزیکی که روی پهلوها بیشتر متمرکز است، می تواند به کاهش چربی های این ناحیه کمک بسیار کند که به تدریج متوجه کوچک تر شدن چربی های شکم خود خواهید شد.

پانصد کالری از کل کالری مصرفی روزانه خود را کاهش دهید

لذا، پیشنهاد می شود به منظور رسیدن به وزن مناسب، تا حد امکان، پانصد کالری از کل کالری مصرفی روزانه خود را کاهش دهید.

این امر سبب می گردد تا شما در طول هفته بین 500 گرم تا 1 کیلوگرم از وزن اضافی خود را از دست بدهید. در حال حاضر نرم افزارهای مطلوبی برای روش فوق طراحی شده اند که با ارزیابی کالری مصرفی روزانه، بهتر است پانصد کالری از آن را کاهش دهید تا بتوانید به متوسط کالری دریافتی دست یابید که به لاغری و حذف چربی های شکمی و پهلوها منجر می شود.

پانصد کالری از کل کالری مصرفی روزانه خود را کاهش دهید
پانصد کالری از کل کالری مصرفی روزانه خود را کاهش دهید

هر چند انجام این اقدامات می تواند در از دست دادن وزن و حذف بافت های چربی موجود در پهلوها موثر باشد اما باید گفت که برای بهره مندی ماندگار و دائمی وزن خود و رسیدن به تناسب اندام، انجام جراحی چاقی مناسب ترین اقدامی است که می توانید تحت نظر دکتر مهدی سلیمی جراح عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته از آن برخوردار شوید.

کاهش مواد غذایی فراوری شده و سرخ کردنی

موضوع دیگری که در موضوع چگونه پهلوها را لاغر کنیم می تواند اثربخش و مفید باشد، حذف مواد غذایی فراوری شده مانند فست فودها و یا انواع سوسیس ها و حتی غذاهای سرخ کردنی است که دارای کالری بسیار بالایی هستند.

در صورتی که شما جزء افرادی هستید که به شکل منظم از غذاهای فراوری شده در برنامه رژیم غذایی خود استفاده می کنید، لاغری و از دست دادن وزن به خصوص چربی های موجود در پهلوها و شکم برای شما سخت تر خواهد بود.

این نوع از غذاها مملو از چربی های مضر، شکر، انواع افزودنی ها هستند که وجود این ترکیبات در کنار هم سبب افزایش کالری دریافتی بدن می شود و در نهایت شخص با اضافه وزن روبرو خواهد شد. برای حذف بافت های چربی موجود در پهلوها بهتر است این گروه از خوراکی ها را از برنامه رژیم غذایی خود قطع و یا محدود کنید:

کاهش مواد غذایی فراوری شده و سرخ کردنی
کاهش مواد غذایی فراوری شده و سرخ کردنی

1)    نوشابه های شیرین و گازدار 2) چیپس 3) انواع مواد غذایی سرخ کردنی 4) آب نبات 5) بستنی 6) غذاهای کنسروی و بسته بندی شده 7) انواع گوشت های فراوری 8) کیک 9) انواع شیرینی جات

همچنین توصیه می شود مصرف غذاهایی که حاوی شکر بسیار بالایی هستند را از برنامه غذایی خود حذف کنید تا از این طریق بتوانید کالری مصرفی روزانه خود را تا حد بسیار کاهش دهید. پژوهش های پزشکی انجام شده حاکی از آن است که به طور معمول این گروه از مواد غذایی در دور شکم و پهلوها تجمع می یابند و اثرات منفی را بر ظاهر فرد و تناسب اندام آن ها به همراه دارند.

جایگزین کردن سبزیجات غیر نشاسته ای به جای غذاهای مملو از کربوهیدرات ها

مطالعات متعددی حاکی از آن است که آقایانی که در برنامه غذایی خود از غذاهایی که کربوهیدرات های بسیار بالایی دارند استفاده می کنند، دارای شکم و پهلوهای چاق تری هستند.

جایگزین کردن سبزیجات غیر نشاسته ای به جای غذاهای مملو از کربوهیدرات ها
جایگزین کردن سبزیجات غیر نشاسته ای به جای غذاهای مملو از کربوهیدرات ها

لذا، برای تقلیل چربی های شکم و پهلوها، استفاده از این گروه های غذایی را بایستی تا حد بسیار کاهش دهید. ماکارونی، برنج، کیک ها، اسپاگتی، شیرینی جات و نان های ساندویچی و سایر غذاها از جمله محصولات غذایی هستند که حاوی کربوهیدرات های بالا می باشند. البته باید در خصوص چگونه پهلوها را لاغر کنیم، دقت داشته باشید که

برخی از مواد غذایی حاوی درصد اندکی از کربوهیدرات ها هستند:

1)    میوه ها 2) سبزیجات نشاسته ای 3) حبوبات 4) لبنیات

آقایان در طی روز بایستی بین 5 الی 7 وعده سبزیجات و یا میوه مصرف کنند. به این صورت که در هر وعده اصلی در حد یک کاسه کوچک سبزیجات غیرنشاسته ای و یا نصف کاسه میوه و حتی یک ظرف متوسط سالاد در رژیم غذایی خود میل کنند تا از این طریق با حس سیری سریع تر همراه شوند.

توصیه می شود برای تسریع در روند کاهش وزن و از دست دادن چربی های موجود در پهلوها در هر وعده از سبزیجات غیر نشاسته ای در حد بسیار کم استفاده کنید. بهتر است میوه های انتخابی شما در زمان کاهش وزن، کم شکر باشد.

سبزیجاتی از جمله ذرت، سیب زمینی، لوبیا و هویج را در رژیم خود کاهش دهید زیرا آن ها به عنوان سبزیجات نشاسته ای شناخته می شوند که مملو از کربوهیدرات ها هستند. البته در خصوص چگونه پهلوها را لاغر کنیم، توصیه می شود استفاده از کربوهیدرات ها را کاهش دهید.

مصرف گوشت کم چرب

بانوان و آقایان که در برنامه رژیم غذایی خود محصولات کم کالری مصرف می کنند، باید به این مورد توجه داشته باشند که پروتئین ها جزء اصلی گروه غذایی آن ها است. البته در این بازه زمانی تنها مجاز به مصرف برخی از پروتئین ها هستند.

برای تقلیل چربی شکمی بهتر است از پروتئین های کم چرب در رژیم غذایی خود استفاده کنید. از چربی های اشباع شده می توان به ژامبون، سوسیس، چربی های حیوانی و حتی فراورده های لبنی بسیار چرب اشاره کرد. میزان مصرف این نوع از چربی ها با بیشتر شدن دور شکم آقایان رابطه مستقیم دارد.

به همین منظور توصیه می شود استفاده از غذاهای فوق را محدود کنید و در رژیم خود از پروتئین هایی که حاوی درصد چربی کمتری هستند، مصرف کنید. بوقلمون، ماهی، مرغ از جمله پروتئین های کم چرب هستند که مصرف آن ها بر اساس کالری مصرفی روزانه در هر وعده توصیه می شود.

چنانچه از گوشت گوساله و یا گاو در برنامه غذایی خود طبق تجویز متخصص تغذیه مصرف می کنید، بهتر است قسمت های که دارای چربی کمتری هستند را مصرف کنید.

همچنین کره بادام زمینی، مغزها، سالمون، ماهی تن از دیگر محصولات غذایی هستند که دارای چربی های سالم و مملو از پروتئین ها می باشند و تمامی آن ها به تقلیل بافت های چربی اطراف شکم و پهلوها کمک بسیار می کند.

مصرف آب بسیار

با وجود این که مصرف آب بسیار در طی روز به تنهایی به از دست دادن وزن و یا حذف بافت های شکمی و پهلوها کمک نمی کند، ولی در طولانی مدت به کاهش وزن و حذف چربی های اطراف شکم کمک بسیار می کند.

آقایان بایستی در طول روز بین دو الی سه لیتر از این نوشیدنی سالم و مفید را استفاده کنند. اگر چه شاید هر شخص با توجه به میزان فعالیتش در روز به مقدار بیشتری برای رفع تشنگی و پرهیز از میان وعده های غیر سالم نیاز داشته باشد.

در ضمن مصرف آن به میزان کافی سبب تقلیل اشتها در فرد می شود. لذا، چنانچه پیش از مصرف وعده اصلی غذایی، یک لیوان از این نوشیدنی را میل کنید، مقدار غذای مصرفی شما تا حد قابل توجهی تقلیل می یابد.

در این بخش سعی کردیم به راهکارهای مناسب در رابطه با چگونه پهلوها را لاغر کنیم بپردازیم. اما نکته مهمی که بایستی به آن دقت داشته باشید، این است که تمامی شیوه های ذکر شده دائمی و همیشگی نیستند.

به همین منظور توصیه می شود برای آب کردن چربی های موجود در پهلوها طبق نظر دکتر مهدی سلیمی مناسب ترین متد جراحی چاقی را انتخاب کنید تا از این طریق به نتیجه قابل قبولی در پی رعایت دستورالعمل های پزشکی دست یابید.

مصرف مواد غذایی مملو از فیبر

در اصل فیبر غذایی از جمله مواد گیاهی محسوب می شوند که هضم ناشدنی هستند. مصرف فیبر بسیار در رژیم غذایی می تواند به از دست دادن وزن و یا لاغری کمک بسیار کند. به این ترتیب نوع فیبر مصرفی بسیار حائز اهمیت است.

گفتنی است که بیشتر الیاف های چسبناک و قابل حل روی وزن شما موثر هستند. ژل غلیظی از چسبیدن فیبرها به آب به دست می آید که با مصرف آن ها در روده قرار می گیرند.

ژل های فوق سبب کندتر شدن حرکت مواد غذایی از مسیر دستگاه گوارشی می شوند

ژل های فوق سبب کندتر شدن حرکت مواد غذایی از مسیر دستگاه گوارشی می شوند. البته ژل های فوق منجر به کند شدن جذب و گوارش مواد مغذی می شود. عملکرد نهایی روند فوق، باعث تقلیل اشتها و حس سیری طولانی مدت در فرد می شود.

انتخاب این گروه غذایی می تواند به موضوع اصلی یعنی چگونه پهلوها را لاغر کنیم کمک شایانی کند. طبق تحقیقات صورت گرفته، افزودن (14g) فیبر اضافی به برنامه غذایی روزانه سبب تقلیل ده درصدی تقلیل وزن و همین طور جذب کالری تقریباً تا حدود 2kg در عرض چهار ماه می شود.

یک پژوهش پنج ساله برای اشخاصی که برای آب کردن پهلوها از فیبر در رژیم غذایی خود استفاده می کنند، حاکی از آن است که استفاده (10g) از فیبرهای حلال در طی روز، تقریباً (3.7%) از ذخیره چربی های موجود در شکم و پهلوها را تقلیل می دهد.

به عبارتی استفاده از فیبرهای حل شدنی اثر مهمی در از دست دادن چربی ها به همراه دارند. مناسب ترین شیوه جذب فیبر حلال، استفاده از گیاهان مانند سبزیجات و یا میوه ها است. البته جو، غلات و حبوبات هم سرشار از فیبر هستند.

انجام تمرینات ورزشی منظم

فعالیت های فیزیکی منظم از مناسب ترین شیوه ها برای سلامت جسم و افزایش عمر و در عین حال تقلیل اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا است. از جمله فواید انجام تمرینات فیزیکی، تقلیل چربی شکمی و پهلوهاست.

بررسی ها بیانگر این است که انجام چهل و دو روز ورزش های پیوسته مخصوص شکم اثر زیادی روی آب کردن چربی های پهلوها و یا شکم ندارد. دقت داشته باشید که ورزش های قلبی عروقی و یا وزنه سبب افت چربی در کل بدن می شود.

تمریناتی مانند TRX، Aerobic، شنا، دویدن و قدم زدن اثر مهمی برای حذف چربی های موجود در ناحیه شکم و حتی پهلوها دارد. طبق نظر اغلب متخصصین، انجام فعالیت های ورزشی مستمر و مداوم پس از لاغری، از اضافه وزن مجدد شکم پیشگیری می کند.

انجام تمرینات ورزشی منظم
انجام تمرینات ورزشی منظم

هر چند داشتن تمرینات فیزیکی مناسب برای حفظ وزن مهم است. علاوه بر این انجام فعالیت های ورزشی به تقلیل میزان گلوکز خون، التهابات و بهبود اختلالات سوخت و ساز مربوط به چربی مازاد در شکم و پهلوها کمک شایانی می کند.

به منظور پیشگیری از انباشته شدن چربی ها و تقویت ماهیچه های ناحیه شکم، پهلوها و کمر، انجام تمرینات زیر را به شما توصیه می کنیم:

1)    حرکت برد داگ 2) پلانک از بغل 3) Side Planks با بلند کردن پا 4) خزیدن عنکبوتی 5) Touch Crunch پنجه تک پا  6) حرکت کوهنورد 7) حرکت کوهنورد کراس 8) کرانچ دوچرخه 9) Russian Twists 10) Bridge  یا پل زدن

با توجه به این که چگونه پهلوها را لاغر کنیم، بایستی متذکر شویم که برای آب کردن چربی های این نواحی، فرد بایستی به خوراکی هایی که به عنوان میان وعده و یا وعده اصلی مصرف می کند، دقت بسیار داشته باشد.

همان طور که می دانید، مصرف مواد غذایی نقش بسزایی در افزایش و یا کاهش وزن شما دارد. ممکن است شخصی فکر کند که گروه های غذایی که در طی روز مصرف می کند حاوی کربوهیدرات های اندک و پروتئین بسیار است،

ولی چنانچه به شکل دقیق مورد تحقیق قرار نگیرد، احتمال دارد مقادیر فوق کاهش یافته و بیش از آن چه که مصرف می کنید باشد و به مرور شاهد اضافه وزن شوید. لذا توصیه می شود در این راستا از حاذق ترین متخصصین تغذیه مساعدت و یاری بگیرید تا در مورد چیزی که مصرف می کنید بر حسب کالری مورد نیاز، شناخت کافی داشته باشید.

لازم است با توجه به نوع و مقدار مواد غذایی مصرفی، تغییراتی را در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. برای دستیابی به اهدافتان در کاهش وزن و آب کردن پهلوها، بهتر است برنامه ریزی داشته باشید تا بدین وسیله با قطع کربوهیدرات ها و دریافت پروتئین ها به منظور جذب بیست و پنج الی سی درصدی کالری، اقدام موثر و مفیدی را در راستای کاهش وزن داشته باشید.

بهترین جراحی برای این که چگونه پهلوها را لاغر کنیم؟

با افزایش وزن، ذخیره چربی ها در ناحیه شکم و به خصوص پهلوها، شما را با فرم نامطلوبی از تناسب اندام مواجه خواهد کرد که این موضوع می تواند سبب تقلیل اعتماد به نفس در افراد شود.

از سوی دیگر همان طور که بیان کردیم، افزایش شاخص توده بدنی عامل اصلی در مشکلات ناحیه پا و کمر، افزایش کلسترول، دیابت، فشار خون بالا و بیش از ده بیماری دیگر است که مرتبط به چاقی است و یا حتی تقلیل فعالیت های اجتماعی را در پی دارد.

بهترین جراحی برای این که چگونه پهلوها را لاغر کنیم؟
بهترین جراحی برای این که چگونه پهلوها را لاغر کنیم؟

شاید استفاده از یک رژیم غذایی کم کالری و یا داشتن تمرینات ورزشی منظم و مستمر بتواند به کاهش وزن شما کمک کند اما تجمع چربی های انباشته در این نواحی مانع از تحرک مطلوب شما شده و در نتیجه شما را از ادامه آن خسته می کند.

به همین منظور در این بخش از مقاله قصد داریم به مناسب ترین شیوه های غیر تهاجمی برای حذف چربی های موجود در پهلوها و شکم طبق نظر دکتر مهدی سلیمی متخصص جراحی چاقی و متابولیک بپردازیم.

جراحی لیپوساکشن (Liposuction)

از متداول ترین جراحی های پلاستیک در دنیا که Lipoplasty هم نامیده می شود، جراحی Liposuction است. این متد درمانی شیوه مناسبی برای برداشتن چربی بخش های به خصوصی از بدن است که شخص از طریق رژیم غذایی و یا فعالیت های ورزشی قادر به از دست دادن آن ها نبوده است.

لازم به توضیح است که Lipo ابزاری برای لاغری و یا روشی برای معالجه اضافه وزن بالا نیست. تاثیر اصلی این تکنیک جراحی حذف بافت های چربی ذخیره شده در قسمت پهلوها و یا شکم است. در حقیقت Liposuction نوعی جراحی پیکرتراشی شناخته می شود که از طریق دستگاه ساکشن، بافت های چربی موجود در پهلوها از بدن خارج می شوند.

در قسمت های متعدد بدن نظیر پاها، باسن، پهلوها، بازوها، شکم و صورت و در بیشتر نواحی موجود در بدن، از این تکنیک درمانی استفاده می شود. البته برای کانتورینگ (Contouring) هم به کار برده می شود.

طبق نظر دکتر مهدی سلیمی، Liposuction عمل دائمی بوده اما درصورتی که مراقبت های ضروری صورت نگیرد، احتمال دارد فرد دوباره با چاقی نواحی جراحی شده مواجه شده و بافت های چربی در بدن انباشته شود.

باید گفت که جنبه زیبایی این روش از درمانی آن بیشتر است و در حقیقت از لیپوساکشن برای زیبایی قسمت هایی از بدن که با چربی های بسیار و نافرم همراه هستند، استفاده می شود.

شیوه انجام لیپوساکشن

جراحی فوق شامل برداشتن چربی از نواحی خاصی در بدن است که با توجه به نوع جراحی، اقسام متعددی از وسایل جانبی لیپو در دسترس است که با کمک آن می توان نسبت به خارج کردن چربی های موجود در بدن اقدامات لازم را انجام داد.

بهتر است بدانید که بافت های چربی حذف می شوند و هرگز مجدداً در بخش های معالجه شده رشد نخواهند کرد.

لذا حذف بافت های چربی پهلوها دائمی است. به هر حال اشخاصی که طی این عمل جراحی قرار گرفته اند، بایستی به منظور پیشگیری از اضافه وزن مجدد، دستورالعمل های پزشکی را رعایت نموده و از فعالیت های ورزشی منظم و رژیم غذایی استاندارد استفاده کنند زیرا احتمال برگشت چربی ها وجود دارد.

هنگامی که بیماران تحت این عمل جراحی با افزایش وزن همراه می شوند، بازگشت چربی ها وجود دارد ولی در بخش های معالجه شده، انباشته نمی شوند.

شیوه انجام لیپوساکشن
شیوه انجام لیپوساکشن

در لیپوساکشن، محدودیت های لازم در مورد استخراج مقدار چربی ها از بدن وجود دارد که دکتر سلیمی، در زمان انجام جراحی به آن توجه بسیار دارد. به این ترتیب بیشترین مقدار چربی که پزشک اجازه خروج از بدن بیمار را دارد، چهار لیتر است.

در بعضی موارد مقدار فوق از بخشی از بدن مانند شکم انجام می شود ولی در بیشتر بیماران از دو تا سه بخش از بدن نظیر پهلوها، باسن و یا ران گرفته می شود که این استخراج به شرایط بدن فرد بستگی دارد.

در صورتی که برای رسیدن به بهترین نتایج، نیاز به برداشتن بالغ بر چهار لیتر چربی از بدن بیمار باشد، می توان به منظور ریسک کمتر، لیپوساکشن را در دو مرحله و یا بیشتر انجام دهید.

دلایل انجام Liposuction

این عمل جراحی بیشتر بنا بر دلایل پزشکی و یا زیبایی برای بیماران انجام می شود. رایج ترین دلیلی که سبب می گردد شخص در پی انجام این تکنیک جراحی باشد، انباشته شدن چربی در قسمت پهلوها و یا شکم است که بیشتر در بیمارانی که به دنبال این هستند که چگونه پهلوها را لاغر کنیم، مطرح می شود.

معمولا چنانچه تمرینات فیزیکی و یا برنامه غذایی کم کالری و استانداردی را تجربه کرده اید که در آب کردن چربی پهلوها موثر نبوده است و به دنبال مناسب ترین تکنیک درمانی برای حذف بافت های چربی هستید، جراحی لیپوساکشن گزینه درمانی موثر و کاربردی است که دکتر مهدی سلیمی به تمامی مبتلایان به این عارضه توصیه می کنند. البته دلایل دیگری هم در انجام این متد جراحی دخیل است:

1)    تحریک رشد Collagen 2) افزایش اعتماد به نفس 3) تقلیل تولید چربی 4) بهبود موقعیت جسمی

عوامل متعدد دیگری هم وجود دارد که به دلیل آن ها اکثر بیماران به انجام این تکنیک جراحی روی می آورند که شایع ترین علت آن، خارج کردن چربی های مقاوم است. بیشتر افرادی که تحت این متد جراحی قرار می گیرند، فقط برای تقلیل چربی شیوه فوق را به منظور درمان بر می گزینند.

لیپوساکشن متدی موثر برای تقلیل چربی است و بهره مندی از تکنیک ها و تکنولوژی نوین سبب گردیده که جراحی فوق به عنوان متدی اثربخش، غیر تهاجمی و ایمن معرفی شود و چربی های اضافی را در هر بخشی از بدن خارج کند.

افراد کاندیدای جراحی Liposuction

ملاک های ویژه وجود دارد که بایستی از سوی داوطلبین این عمل جراحی ملاحظه شود. در پاسخ به سوال چگونه پهلوها را لاغر کنیم، بایستی متذکر شویم اشخاص سالمی که دارای بی ام آی بین نوزده تا بیست و هفت کیلوگرم هستند، گزینه درمانی مطلوبی است.

به طور معمول لیپوساکشن به اشخاص با BMI بالا پیشنهاد نمی شود. ممکن است اشخاص مبتلا به اضافه وزن، داوطلب مناسبی برای این متد جراحی باشند ولی بهتر است در وهله نخست، معاینه های لازم از سوی دکتر سلیمی انجام شود.

شخصی واجد شرایط این تکنیک جراحی است که از طریق برنامه غذایی استاندارد و یا داشتن فعالیت های جسمی نتوانسته چربی ذخیره شده در اطراف پهلوها و یا دیگر نواحی بدن را کاهش دهند

. کاندیدای مناسب برای انجام Liposuction بایستی:

1)    سیگار و یا استعمال هر دخانیات دیگری را از مدتی قبل و یا بعد از جراحی ترک کنند.

2)    دارای شاخص توده بدنی بین (19-27 kg) باشند.

3)    در موقعیت جسمی و روحی مطلوبی قرار داشته باشند.

4)    پوستی نرم، مقاوم و عضلات قابل قبولی برای بهره مندی از این متد جراحی داشته باشند.

5)    نسبت به این تکنیک جراحی، انتظارات عادلانه و باورکردنی داشته باشند.

برنامه رژیم غذایی پس از جراحی Liposuction

هر چند این عمل جراحی به عنوان متدی دائمی محسوب می شود، اما برخورداری از تغذیه ی مطلوب و مفید می تواند در ماندگاری و حفظ آن ها اثربخش باشد. به این دلیل که شاید دوباره با انباشته شدن چربی، شخص مجدداً با فرم نامطلوب بدن روبرو شود.

به منظور برخورداری از برنامه غذایی استاندارد و سالم، نیاز نیست که بعضی از گروه های غذایی از رژیم شما حذف و یا محدود شوند. زیرا حفظ آن مهمترین شرط در داشتن رژیم سالم است.

توصیه می شود پس از لیپوساکشن، نکات زیر را رعایت کنید:

 •   آب فراوان بنوشید. مصرف آب به میزان کافی به دفع مواد سمی و تقلیل گرسنگی (بی اشتهایی) تاثیر مهمی دارد.
 •   از کربوهیدرات نظیر برنج، جو، ماکارونی و نان سبوس دار به منظور دریافت انرژی استفاده کنید.
 •   مواد غذایی که حاوی فیبر بسیار بالایی هستند را در رژیم پس از جراحی فوق مصرف کنید. استفاده از سبزیجات و میوه های خود را بعد از عمل لیپوساکشن و جلوگیری از انباشته شدن چربی افزایش دهید تا سریع تر احساس سیری کنید تا جذب خوراکی های دریافتی تقلیل یابد.
 •   برای بهبود عضلات، پروتئین بسیار در برنامه رژیم غذایی خود بعد از جراحی استفاده کنید زیرا این گروه های غذایی دارای کالری پایینی هستند.
 •   از مصرف ویتامین ها غافل نشوید. در صورتی که غذای مصرفی روزانه خود را کاهش داده اید، بهتر است طبق تجویز دکتر سلیمی از ویتامین های بیشتری استفاده کنید.
توصیه می شود پس از لیپوساکشن، نکات زیر را رعایت کنید:
توصیه می شود پس از لیپوساکشن، نکات زیر را رعایت کنید:

حال توصیه می شود برای تسریع در پروسه بهبودی پس از Liposuction الزامات ذیل را رعایت کنید:

1)    دریافت مواد مغذی مورد نیاز 2) داشتن خواب کافی 3) فعال بودن 4) پیاده روی آهسته

همچنین توصیه می شود چنانچه در دوران نقاهت با نشانه های خاصی روبرو شدید، جراح معالج خود را مطلع سازید.

نکات کاربردی در خصوص حفظ نتایج Liposuction

زمانی که دستور کارهای پس از جراحی را برای حفظ سلامتی بدن و تغییرات نامبرده در شیوه زندگی خود انجام می دهید، بایستی اطمینان داشته باشید که عملکرد لیپوساکشن همیشگی است:

با توجه به عنوان مقاله و قرار گرفتن تحت این عمل جراحی، باهدف آب کردن چربی پهلوها لازم است از یک برنامه رژیم غذایی سالم استفاده کنید. در صورتی که شاخص توده بدنی شما در حد طبیعی و نرمال قرار دارد، نیاز نیست که از یک برنامه رژیم غذایی کم کالری استفاده کنید. تنها بایستی خوراکی های سالم را در رژیم خود بگنجانید.

بایستی از میوه ها، سبزیجات، کربوهیدرات های پیچیده و یا گوشت های مملو از پروتئین استفاده کنید

بایستی از میوه ها، سبزیجات، کربوهیدرات های پیچیده و یا گوشت های مملو از پروتئین استفاده کنید. اگر چه گاهی اوقات مجاز به مصرف فست فودها، تنقلات و یا شیرینی جات به میزان اندک هستید، اما نبایستی مصرف این نوع مواد غذایی فرآوری شده تبدیل به عادت روزانه شود. توصیه می شود در این راستا از متخصصین تغذیه که دارای تجربه و سوابق درخشانی هستند، مساعدت بگیرید.

مصرف آب فراوان پس از جراحی اثر مهمی در حفظ وزن و تناسب اندام هماهنگ دارد.

دفعات مواد غذایی مصرفی را افزایش داده و وعده های آن ها را محدودتر کنید. به عبارتی چهار تا پنج وعده کوچک را جایگزین دو تا سه وعده بزرگ کنید.

انجام تمرینات فیزیکی صحیح پس از جراحی پیشنهاد می شود که بهتر است از پیاده روی آهسته شروع شود و بعد از چهارده الی بیست و یک روز، فعالیت های منظم را به دیگر امور روزانه خود بیفزایید. انجام تمرینات مقاومتی و هوازی بعد از عمل لیپوساکشن ضروری است.

از استرس بپرهیزید زیرا عامل اصلی اضافه وزن، استرس است. باید بدانید که میزان هورمون Cortisol با داشتن اضطراب های روزانه تا حد بسیار افزایش می یابد و در نهایت شخص را به سمت مصرف شیرینی جات و خوراکی های ناسالم سوق می دهد.

لیزر لیپولیز

از دیگر جراحی های موثر در چگونه پهلوها را لاغر کنیم، طبق نظر دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته، انجام لیزر لیپولیز است.

شیوه فوق به عنوان متدی برای تقلیل چربی ها شناخته می شود که از جمله جراحی های زیبایی کمتر تهاجمی است که سبب تخریب بافت های چربی موجود در بدن به خصوص پهلوها می شود.

این تکنیک جراحی با ایجاد حرارت و گرما سبب برانگیختن تاثیر سفت کننده پوست این ناحیه می شود. در این روش؛ نخست جراح معالج محل تحت درمان را با تزریق آدرنالین بی حس می کند.

سپس با بی حسی موضعی شکاف بسیار کوچکی را در ناحیه پهلوها ایجاد کرده و Micro Cannula که دارای قطر (1-2mm) و شامل فیبر نوری است را به درون پوست شخص بیمار وارد می کنند.

سپس با حرکت کانولا به سمت عقب و جلو، انتقال انرژی حاصل از لیزر به بافت های چربی انجام می شود و سبب خرد شدن بافت های چربی و پاکسازی راحت آن ها از سوی مراحل سوخت و ساز طبیعی بدن و یا پس از پایان لیزر به روش Suction می شود.

انرژی فوق با اثر گذاشتن روی لایه دوم، سبب سفت و جمع شدن خواهد شد. برخورد لیزر سبب انعقاد سریع رگ های خونی شده و در نهایت به نسبت جراحی لیپوساکشن معمولی با کبودی، ورم و خونریزی کمتر همراه است و این امر منجر به کوتاه تر بودن دوران بازیابی و تسریع در روند بهبودی می شود.

با توجه به موقعیت جسمانی و اهداف شما از کاهش وزن، Laser lipolysis می تواند همچون یک روش جایگزین به منظور Liposuction استفاده شود و یا احتمال دارد دکتر سلیمی معالجه ترکیبی یعنی لیپوساکشن معمولی و لیزر لیپولیز را به شما توصیه کند.

افراد کاندیدای مناسب لیزر لیپولیز

با توجه به این که مدت زمان انجام این جراحی به طور میانگین در حدود یک و نیم الی سه ساعت است و در یک بازه کوتاه پروسه درمان روی شخص انجام می شود، بایستی به این مورد دقت داشته باشید که همه افراد نمی توانند تحت این متد درمانی قرار بگیرند و تنها بیمارانی که:

–       از لحاظ وضعیت جسمانی در شرایط سالم قرار دارند و بیشترین شاخص توده بدنی آن ها در مقایسه با وزن مطلوب بین ده الی پانزده کیلوگرم است، می توانند از این متد درمانی برای آب کردن چربی پهلوها استفاده کنند.

افراد کاندیدای مناسب لیزر لیپولیز
افراد کاندیدای مناسب لیزر لیپولیز

–       شخصی که با ذخیره چربی های موضعی در نواحی مختلف بدن همراه است و نسبت به رژیم غذایی و تمرینات فیزیکی سرسخت تر است.

–       افرادی که از تجمع چربی های انباشته در ناحیه پهلوها احساس نارضایتی می کنند و مایلند به شکل پیوسته از آن ها رها شوند.

می توانند از مزیت های لیزر لیپولیز بهره مند شوند. گفتنی است با توجه به وسعت محل درمان، احتمال دارد دکتر سلیمی برای انجام پروسه درمان، بیمار را تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی قرار دهد. شما پس از چند ساعت از معالجه با اجازه پزشک ترخیص شده و دوران نقاهت را در منزل سپری می کنید.

سوالی که در این مرحله ممکن است برای شما مطرح شود، این است که نتایج حاصل از Laser lipolysis پس از چه مدتی مشاهده می شود؟

معمولاً شما با انجام این عمل زیبایی، بهبودی چشمگیری را در یک بازه زمانی هفت الی چهارده روز پس از معالجه به دست خواهید آورد اما در برخی مناطق بدن نظیر غبغب و یا گردن، بیمار سریعتر به نتایج این تکنیک درمانی دست می یابد.

با توجه به این که مقدار سوخت و ساز بدن و ترمیم در اشخاص متعدد، متفاوت است، به منظور دستیابی به راندمان کاملتر از جراحی، اغلب سه الی چهار ماه و در برخی موارد شش تا دوازده ماه زمان نیاز است.

اگر چه اغلب افراد همان روز نخست زمانی که پهلوهای خود را با دو انگشت فشار می دهند، متوجه تقلیل مقدار چربی موجود در این ناحیه می شوند.

همچنین به دلیل این که لیزر سبب رها شدن حرارت در بدن می شود، فرایند فوق سبب تجمع تدریجی پوست در پهلوها می شود و در نهایت زمانی که به تدریج جذب چربی ها در بدن انجام می شود، بیمار دیگر با شل شدگی و یا افتادگی پوست مواجه نخواهد شد.

به این ترتیب فرد بیمار با رعایت یک برنامه غذایی استاندارد و داشتن تمرینات فیزیکی مناسب می تواند از بروز اضافه وزن مجدد در آینده پیشگیری کند و تا سال ها از داشتن اندام زیبا و متناسب بهره مند شود.

جراحی ابدومینوپلاستی(Abdominoplasty)

در این شیوه جراحی، بافت های چربی موجود در ناحیه پهلوها و شکم که سبب افزایش شاخص توده بدنی بیمار شده است، حذف می شود و پوست به منظور پیشگیری از شل شدگی کشیده می شود.

دکتر سلیمی این متد جراحی را یکی دیگر از شیوه های آب کردن چربی های موجود در پهلوها و یا حتی شکم به بیمارانی که به دنبال چگونه پهلوها را لاغر کنیم هستند، معرفی می کنند.

شیوه فوق برای بیمارانی که از طرق مختلف نتوانسته اند اقدام به از دست دادن چربی های این ناحیه کنند و یا در اثر تجمع چربی ها با پوستی افتاده و شلی همراه هستند، گزینه درمانی مناسبی است.

جراحی ابدومینوپلاستی(Abdominoplasty)
جراحی ابدومینوپلاستی(Abdominoplasty)

بهتر است بدانید در حال حاضر شیوه جراحی فوق به تنهایی روی بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام نمی شود و فقط مناسب ترین جراحی برای لاغری این نواحی نیست.

به این ترتیب، نخست چربی های انباشته از طریق Liposuction حذف شده و سپس به روش Abdominoplasty از بدن خارج می شوند. مزایای این تکنیک درمانی شامل دوران بازیابی کمتر، خونریزی، درد و ناراحتی کمتر و تغییر فرم اندام و زیبایی بیشتر است.

بدیهی است عدم رعایت دستورالعمل های پزشکی و نکات بهداشتی، پیامدهایی را در پی این عمل جراحی به همراه دارد.

اقدامات لازم پیش از Abdominoplasty

برای بهره مندی از مزایای این متد جراحی، بایستی الزاماتی را انجام دهید. چنانچه شخصی فعال هستید و پیوسته فعالیت های ورزشی منظمی را انجام می دهید، بایستی تقریباً چهل و دو روز پیش از جراحی از انجام تمرینات سنگین بپرهیزید.

پس از جراحی فوق شاید بهبودی کامل شما تا سی روز به طول بیانجامد. لذا، در این بازه زمانی بایستی به میزان کافی استراحت کنید و به تمامی دستورالعمل های پزشکی پایبند باشید.

اقدامات لازم پیش از Abdominoplasty
اقدامات لازم پیش از Abdominoplasty

قطعا دکتر سلیمی نکات کاربردی را پیش و پس از جراحی در اختیار شما قرار می دهد. لذا، امری مهم است که به تمام موارد دقت کنید و برای انجام جراحی، آمادگی های لازم را به دست آورید.

مهمترین اقدامات پیش از جراحی ابدومینوپلاستی

اگر به وزن طبیعی خود دست نیافته اید، بایستی برای بهره مندی از مزایای این تکنیک درمانی، نخست لاغر شوید و سپس متد زیبایی فوق را برای آب کردن چربی پهلوها انتخاب کنید.

در مجموع برای انجام این عمل جراحی که معمولاً در ناحیه شکم و یا پهلوها انجام می شود، شخص بایستی از لحاظ جسمانی در سلامت کامل قرار داشته باشد و به هیچ عارضه خاصی مبتلا نباشد.

از آنجا که شیوه فوق سبب کشیدن بسیار عضلات شکم می شود، بایستی بانوان عزیز به این مورد توجه داشته باشند که پس از آن بایستی باردار شوند و یا انجام جراحی را به زمان دیگری موکول کنند.

مهمترین اقدامات پیش از جراحی ابدومینوپلاستی
مهمترین اقدامات پیش از جراحی ابدومینوپلاستی

در ضمن ممکن است مصرف دخانیات پس از جراحی پیامدهای ناخوشایندی را به دنبال داشته باشد و در نهایت دوران بهبودی را طولانی تر کند. توصیه می شود از چهارده روز پیش و پس از جراحی، سیگار نکشید.

مهمترین مورد، پرهیز از برنامه های غذایی سنگین بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی است. زیرا تغذیه سالم و مفید تاثیر زیادی در تسریع بهبودی بیماران به همراه دارد.

در انتها بایستی متذکر شویم که جراحی فوق برای مبتلایان به چاقی شکمی و یا پهلوها و بانوانی که پس از حاملگی با افتادگی و یا شل شدگی پوست مواجه شده اند، از سوی دکتر سلیمی گزینه درمانی مطلوبی معرفی می شود.

Lipomatic

در حقیقت لیپوماتیک ابزاری است که متخصصین برای آب کردن چربی های موجود در ناحیه شکم و پهلوها آن را به اطراف شکم بیمار می بندند. هوای فشرده ای در دستگاه فوق وجود دارد که متصل به Canola است.

لیپوماتیک به طور اتوماتیک و به شکل سیصد و شصت درجه در حال تغییر جهت است و در نهایت کانولا با نوسانات پایدار خود سبب خرد شدن بافت های چربی موجود در ناحیه تحتانی پوست می شود و این امر سبب تسریع فرایند کاهش وزن خواهد شد.

Lipomatic
Lipomatic

به علت این که در شیوه فوق از جراحی و یا شکافی در ناحیه پهلوها استفاده نمی شود، شیوه فوق از کم خطرترین شیوه های کاهش وزن محسوب می شود که به شکل سرپایی تحت نظر مجرب ترین جراحان پلاستیک روی بیماران انجام می شود.

گفتنی است Lipomatic یکی دیگر از شیوه های غیر تهاجمی است که دکتر مهدی سلیمی عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی به بیمارانی که در پی حذف چربی های شکم و پهلوها هستند، معرفی می کنند و به دلیل مزایایی که دارد، به عنوان یکی از مناسب ترین تکنیک های لاغری پهلوها به شمار می آید.

شما با بهره مندی از این تکنیک درمانی از محاسن زیر برخوردار می شوید:

 •   ترشح و ورم کمتری در مقایسه با دیگر شیوه های جراحی دارد.
 •   فرم دهی پهلوها و حتی شکم به مراتب بهتر از دیگر متدهای جراحی نامبرده انجام می شود.
 •   دوران نقاهت لیپوماتیک بسیار محدود بوده و همین امر سبب گردیده تا بیمار، کاهش وزن سریع تری را تجربه کند.
 •   درصد اینک ه شخص با عفونت های بعد از عمل جراحی همراه شود، بسیار اندک است.
 •   در متد درمانی فوق که به منظور آب کردن چربی موجود در پهلوها توصیه می شود، جراح متخصص تنها از طریق بی حسی موضعی اقدام به فرایند معالجه می کند.
شما با بهره مندی از این تکنیک درمانی از محاسن زیر برخوردار می شوید:
شما با بهره مندی از این تکنیک درمانی از محاسن زیر برخوردار می شوید:

اقدامات پیش از جراحی Lipomatic

با توجه به این که یکی از تکنیک های درمانی چگونه پهلوها را لاغر کنیم، انجام جراحی لیپوماتیک است، بهتر است در رابطه با الزامات قبل از آن توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم:

از چهارده روز پیش از جراحی فوق، سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی را ترک کنید.

به منظور تسریع در روند بهبودی، تقریباً هفت روز پیش از جراحی لیپوماتیک از مصرف نمک بپرهیزید.

توصیه می شود از چهارده روز پیش از جراحی Lipomatic مصرف ویتامین های روزانه را قطع کنید.

استفاده از Aspirin و Ibuprofen پیش از جراحی فوق ممنوع است.

اقدامات پیش از جراحی Lipomatic
اقدامات پیش از جراحی Lipomatic

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم در این مورد که چگونه پهلوها را لاغر کنیم، اطلاعات لازم و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم. دقت داشته باشید که فعالیت های ورزشی مناسب و داشتن برنامه رژیم غذایی کم کالری و متعادل به صورت مستمر می تواند به حذف چربی های انباشته در ناحیه پهلوها و شکم، کمک زیادی کند.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

اما انجام جراحی های لاغری توسط دکتر سلیمی که به مناسب ترین آن ها اشاره کردیم، می تواند در از بین بردن چربی های موجود در پهلوها به طور دائمی تاثیرگذار باشد.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید