چاقی درجه یک چیست

فهرست مطالب

در این نوشتار از سایت، سعی داریم درباره چاقی درجه یک چیست توضیحات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در حال حاضر زندگی افراد بسیاری را در هر رده سنی تحت تاثیر خود قرار داده است اضافه وزن بالا است.

برای کسب اطلاعات بیشتر  در مورد روش های لاغری سریع و دائمی، می توانید با ما در تماس باشید.

09120174510

تجمع بافت های چربی در نواحی مختلف بدن مانع از انجام امور روزانه در فرد میشود همینطور در سنین بالاتر ممکن است صدمات و پیامدهای بسیاری را برای شخص به دنبال داشته باشد که جهت بهبودی، وی بایستی پیوسته تحت معالجات متعدد قرار گیرد.

مقدمه

چاقی درجه یک چیست
چاقی درجه یک چیست

در این راستا بهتر است شناخت کافی از چاقی داشته باشید و بدانید که انجام چه اموری و یا مصرف چه گروه های غذایی شما را بیشتر به سمت شاخص توده بدنی بالا سوق میدهد.

اینفوگرافیک چاقی درجه یک چیست

اینفوگرافیک چاقی درجه یک چیست
اینفوگرافیک چاقی درجه یک چیست

هرچند چاقی دارای انواع متعددی است اما ما در این مقاله به نوع درجه یک این بیماری می پردازیم و مناسب ترین راهکارها را در راستای حفظ سلامتی و از دست دادن وزن به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اشخاصی که شاخص توده بدنی بین 30 الی 34.9 بوده و اضافه وزن نیز داشته باشند مبتلا به چاقی درجه یک هستند.

بد نیست که با محاسبه درجه چاقی و چاقی درجه 3 هم آشنا شوید!

فهرست:

چاقی

چاقی درجه یک چیست؟

جراحی بای پس معده چیست و چه مزایای دارد؟

بالون معده چیست و شیوه قرار دادن آن در معده به چه صورت است توضیح دهید؟

تاثیر جراحی باندینگ معده بر روی چاقی درجه یک چیست؟

چه افرادی کاندیدای انجام جراحی لیپوساکشن هستند؟

 

چاقی (Obesity)

افزایش وزن معضل جدی است که امروزه به دلیل مصرف مواد غذایی ناسالم و همینطور چرب و عدم تحرک، اثرات منفی را بر روی سلامتی بدن به همراه دارد.

قسمتی از کالری دریافتی روزانه شما که از طریق مصرف نوشیدنی ها و یا خوراکی ها وارد بدن میشود، بخشی از آن صرف امور فیزیکی و بخشی هم در بدن ذخیره می شوند.

به این ترتیب دریافت کالری بیشتر و داشتن فعالیتهای فیزیکی محدودتر می تواند به تدریج سبب چاقی و یا اضافه وزن در فرد شود.

چربی بسیار موجود در مواد غذایی پرانرژی باعث دریافت بیشترین کالری میشود. همانطور که همه شما می دانید چاقی معضل جدی است که پیامدهای متعددی را به دنبال دارد.

چاقی (Obesity)
چاقی (Obesity)

در سالهای اخیر چاقی در رده های سنی متعدد روند صعودی داشته است. در حال حاضر مشکل اضافه وزن به مراتب رواج بیشتری از لاغری دارد و با ایجاد بروز اختلالات مختلف سلامت جهانی را با مشکل همراه می سازد. در عصر جدید یکی از مهمترین علل مرگ و میرها اضافه وزن بالا است.

هرچند بالا بودن شاخص توده بدنی قابل پیشگیری است ولیکن اشخاص در رفع این عارضه کوتاهی می کنند. براساس تحقیقات انجام شده اختلالات روانی اجتماعی بسیاری در بین جوانان مبتلا به افزایش وزن وجود دارد که دلیل اصلی آن ناهماهنگی میان کالری دریافتی و مصرفی است.

پیشنهاد می کنیم از پست مرکز درمان چاقی تهران دیدن کنید.

چاقی درجه یک چیست

گسترش بی تحرکی و نداشتن فعالیت های بدنی بر اثر شیوه کار کردن نادرست، افزایش شهرنشینی و یا تغییر در روش های استفاده از وسایل حمل و نقل و همینطور تغییر در برنامه رژیم غذایی نامطلوب و جایگزین کردن مواد غذایی فراوری شده از مهمترین عوامل در چاقی محسوب می شوند.

اندازه گیری بی ام ای (شاخص توده بدنی) به منظور بازبینی اضافه وزن توسط پزشک تغذیه میتواند امری مفید باشد.

در واقع با اندازه گیری Weight (وزن) و Height (قد) BMI مورد سنجش قرار می گیرد. در مجموع بی ام ای برآورد عالی از میزان بافت های چربی در نواحی مختلف بدن است.

گفتنی است اشخاصی که دارای اندام عضلانی هستند به دلیل وجود ماهیچه ها از وزن بیشتری در مقایسه با بافت چربی برخوردار هستند و در نتیجه بی ام ای بیشتری دارند اما از لحاظ بافت های مازاد چربی در حد طبیعی و نرمال قرار دارند. اما چاقی درجه یک چیست:

اشخاصی که با شاخص توده بدنی بین سی الی سی و چهار و نهصد کیلوگرم (30-39.4) همراه هستند و دارای اضافه وزن می باشند مبتلا به چاقی درجه یک هستند.

تشویق به لاغری و یا از دست دادن وزن در این گروه از مبتلایان که حداقل با یک فاکتور مربوط به اضافه وزن همچون پرفشاری، گلوکز خون، افزایش دور کمر و یا بالا بودن چربی خون همراه هستند میتواند به حفظ سلامتی آنها کمک بسیار کند.

دور کمر بیش از 101cm

آقایانی که با دور کمر بیش از 101cm همراه هستند و همینطور بانوانی که دور کمر انها بالغ بر هشتاد و هشت سانتیمتر است میتوانند با رعایت یک برنامه غذایی مفید، تجمع بافت های چربی موجود در این ناحیه را بتدریج از دست دهد.

در ادامه چاقی درجه یک چیست بایستی متذکر شویم که:

همانطور که بیان کردیم مبتلایان به این نوع چاقی با مشکلات سلامتی بسیاری همراه هستند.

به این صورت که چربی مازاد موجود در بدن و اضافه وزن ممکن است سبب بروز اختلالاتی نظیر سنگ صفراوی، مشکلات عروق کرونر قلب، اختلالات تنفسی، دیابت نوع دو و یا ابتلا به انواع سرطان ها را تا حد بسیار در شخص افزایش دهد.

دور کمر بیش از 101cm
دور کمر بیش از 101cm

احتمال دارد عوامل متعددی در بالا رفتن وزن موثر باشد.

احتمال دارد عوامل متعددی من جمله سوابق خانوادگی، عوامل زیست محیطی، متابولیسم بدن و یا ژنتیک و همینطور عادات و رفتار شما در بالا رفتن وزن موثر باشد.

طبق نظر متخصصین تغذیه شما قادر به تغییر پارامترهای همچون ژنتیک و یا سوابق خانوادگی جهت داشتن وزن طبیعی نیستید.

ولیکن می توانید تغییراتی را در سبک زندگی و یا عادات خود ایجاد کنید تا از این طریق بتوانید بخشی از تجمع بافت های چربی را از دست دهید.

احتمال دارد عوامل متعددی در بالا رفتن وزن موثر باشد.
احتمال دارد عوامل متعددی در بالا رفتن وزن موثر باشد.

مصرف داروهای لاغری و یا انجام جراحی چاقی برای بعضی از مبتلایانی که تغییر در سبک زندگی به مقدار کافی در لاغری و یا از دست دادن وزن اثربخش نباشد می تواند گزینه درمانی موثری باشد که دکتر مهدی سلیمی جراح متخصص چاقی و متابولیک مناسب ترین شیوه جراحی را براساس نوع درجه چاقی به این افراد توصیه می کند.

توصیه می کنیم،بهترین دکتر جراحی لاغری در خرم آباد را مطالعه کنید.

جراحی بای پس معده

با توجه به اینکه چاقی درجه یک چیست و مبتلایان به آن با اضافه وزن بین سی تا سی و پنج کیلوگرم همراه هستند و با اختلالات جدی مربوط به چاقی مانند آپنه خواب، پرفشاری و یا دیابت نوع دو دچار شده اند، بهترین شیوه درمانی جهت رفع این عارضه طبق نظر دکتر سلیمی جراحی بای پس معده است که در ادامه توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم کرد.

در واقع شما با انجام این جراحی می توانید اندازه معده خود را محدودتر کنید، شیوه گوارش مواد غذایی با انجام متد فوق تغییر یافته و میزان مواد غذایی دریافتی تا حد بسیار کاهش می یابد.

مبتلایانی که با چاقی درجه یک  همراه هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که جراحی بای پس از دو بخش تشکیل شده است.

در قسمت نخست، جراح چاقی بخش فوقانی معده را حذف و بخش اندکی را جهت دریافت مواد غذایی کمتر می بندد.

جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده

بخش کوچکتر منگنه و یا به یکدیگر دوخته میشود

بخش کوچکتر منگنه و یا به یکدیگر دوخته میشود تا از این طریق کیسه کوچکی که تنها ظرفیت نگهداری سی گرم از مواد غذایی را دارد را ایجاد کنند.

گفتنی است معده معمولی که سبب افزایش وزن این گروه از افراد شده است این گنجایش را دارد که تقریباً بخش بیشتری از مواد غذایی را در خود جای دهد.

در بخش بعدی جراح چاقی با برش بخشی از دوازدهه آن را بطور مستقیم به کیسه جدید وصل می کنند. این امر سبب می گردد تا طول دوازدهه کاهش یابد و با تقلیل مقدار مواد غذایی که معده ظرفیت نگهداری آن را دارد

و همینطور ایجاد تغییرات در شیوه جذب مواد غذایی، شما نسبت به گذشته غذایی کمتری را میل خواهید کرد و در نتیجه حس سیری سریعتری دارید که این موضوع به از دست دادن وزن و رسیدن به وزن ایده ال به شما کمک بسیار می کند.

تاثیر جراحی بای پس معده در چاقی درجه یک چیست

این تکنیک جراحی به منظور کمک به لاغری و تقلیل ریسک ابتلا به اختلالات بهبودی مرتبط با شاخص توده بدنی بر روی بیمارانی که چاقی آنها از نوع درجه یک است انجام میشود. شما با بهره مندی از مزایای جراحی بای پس میتوانید اختلالاتی من جمله:

1)    ناباروری 2) سکته مغزی 3) مشکل برگشت غذا از معده به مری 4) پرفشاری 5) آپنه خواب 6) کلسترول بالا

را معالجه کنید و روند بهبودی را با رعایت دستورالعمل های پزشکی و همینطور مراقبت های بعد از جراحی در یک بازه زمانی کوتاه تجربه کنید.

در حقیقت شما پس از جراحی فوق از وضعیت سلامت بیشتر و در عین حال کاهش نشانه های مربوط به چاقی برخوردار خواهید شد.

لازم به توضیح است مبتلایانی که از مشکلات نامبرده بر اثر چاقی رنج می برند، بطور معمول بعد از بای پس شرایط بهبودی آنها دستخوش تغییرات بسیار می شود

تاثیر جراحی بای پس معده در چاقی درجه یک چیست
تاثیر جراحی بای پس معده در چاقی درجه یک چیست

بطور مثال دیابت نوع دو انها خیلی سریعتر بهبود یافته و شخص دیگر نیازی به مصرف دارو جهت کنترل میزان گلوکز خون ندارد. نتایج بدست آمده از جراحی بای پس معده در چاقی درجه یک چیست حاکی از آن است که:

شما بعد از جراحی تقریباً سی درصد از اضافه وزن پیش از جراحی خود را با بهره مندی از تکنیک های درمانی و تغییراتی که در معده ایجاد شده است را از دست خواهید داد.

علاوه براین با حس انرژی مضاعف همراه شده و می توانید راحت تر امور روزانه خود را انجام دهید و در نتیجه اختلالات سلامتی کمتری را تجربه خواهید کرد.

توصیه می کنیم، سریعترین راه درمان دیابت را مطالعه کنید و با آنها آشنا شوید.

انواع عمل بای پس معده

بطور معمول جراحی Bypass به دو شیوه:

1)    مینی بای پس معده  2) بای پس کلاسیک معده

برای افراد کاندیدای این عمل جراحی که شاخص توده بدنی آنها بین سی الی سی و پنج کیلوگرم است و در گروه چاقی درجه یک قرار گرفته اند انجام میشود.

با ما همراه باشید تا در این بخش از چاقی درجه یک چیست در خصوص هر یک از این متدهای جراحی توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم:

انواع عمل بای پس معده
انواع عمل بای پس معده

Gastric bypass mini:

هنگامی که در زمان جراحی، جراح معالج  Sleeve Gastrectomy و Bypass را همزمان و به شکل ترکیبی انجام میدهد، به اصطلاح پزشکی گفته میشود که بیمار تحت عمل جراحی مینی بای پس معده قرار گرفته است.

در این متد، میان معده و همینطور روده تنها یک پیوستگی وجود دارد و به گونه ی بخیه در معده جراحی شده زده می شود که به شکل کیسه ی بلند معده تغییر شکل پیدا میکند.

در شیوه فوق جذب مواد مغذی و همینطور کالری بطور کامل انجام میشود، ولیکن با کندتر شدن گوارش شخص نسبت به قبل دیرتر با حس گرسنگی همراه خواهد شد و در نتیجه کاهش وزن را تجربه میکند.

Classic Bypass:

این روش به عنوان یکی از بهترین جراحی های چاقی به شمار می آید به این علت که احتمال بازگشت مجدد وزن در تکنیک فوق بسیار کمتر است.

ظرفیت معده تا حد بسیار تقلیل می یابد و در بیشتر موارد جراح به منظور اثربخشی بهتر روند جراحی قسمتی از روده را برمی دارد. لازم به توضیح که در شیوه فوق میان روده و معده دو اتصال ایجاد میشود.

مراقبت های پس از جراحی بای پس معده در چاقی درجه یک چیست

بلافاصله شما پس از جراحی با تشخیص جراح معالج میتوانید تنها مایعات میل کنید و بایستی از مصرف خوراکی های جامد خودداری کنید به این دلیل که روده و معده جدید با تغییرات ایجاد شده در حال ترمیم و همینطور بهبود هستند.

به این ترتیب شما بایستی از یک برنامه غذایی خاصی جهت تسریع در روند بهبودی تحت نظر متخصص تغذیه بهره مند شوید که کم کم از مصرف مایعات به سمت مواد غذایی پوره شده ظرف یک بازه زمانی کوتاه پیش خواهد رفت.

مراقبت های پس از جراحی بای پس معده در چاقی درجه یک چیست
مراقبت های پس از جراحی بای پس معده در چاقی درجه یک چیست
بعد از این دوره شما می توانید گروه های غذایی نرم تر را به میزان کالری مورد نیاز روزانه در هر وعده میل کنید

بعد از این دوره شما می توانید گروه های غذایی نرم تر را به میزان کالری مورد نیاز روزانه در هر وعده میل کنید و آنگاه با تشخیص جراح معالج و به علت اینکه دستگاه گوارش شما میتواند مواد غذایی سفت تر را هضم کند به میزان اندک مصرف کنید.

شاید با محدودیت های بسیاری در رابطه با نوع و مقدار گروه های غذایی که مجاز به مصرف آنها هستید روبرو شوید.

علاوه براین بایستی در ماه های نخست بعد از جراحی، به منظور کنترل و همینطور چکاپ بیشتر بر روی سلامتی تان بطور منظم با جراح معالج خود در ارتباط باشید.

علاوه براین احتمال دارد که پزشک بعضی از آزمایشات مورد نیاز پس از جراحی را برای شما تجویز کند.

ممکن است در طی سه الی شش ماه نخست بعد از جراحی شخص تغییراتی من جمله نازک شدن مو، خشکی پوست، بدن درد، احساس سرما، تغییرات روحی، حس خستگی و یا ریزش مو را تجربه کند که امری طبیعی است.

طبق نظر دکتر سلیمی این تغییرات شاید به علت واکنش از دست دادن سریع وزن در بدن باشد که در شخص نمایان میشود.

جراحی چاقی بالون معده

یکی دیگر از جراحی های لاغری موثر در چاقی درجه یک چیست به انجام عمل بالون معده اختصاص دارد. اشخاصی که بی ام ای آنها حداقل در حدود بیست و هفت کیلوگرم است

و به چاقی مبتلا هستند و یا به عبارتی چاقی آنها از نوع درجه یک است کاندیدای مناسبی جهت انجام این متد جراحی هستند.

بطور معمول جهت برطرف کردن این عارضه هنگامی به جراح چاقی مراجعه خواهند کرد که در خصوص راهکارهای این متد جراحی اطلاعاتی را کسب کرده باشند.

هرچند در طی سالهای اخیر راهکارهای از سوی پزشکان کمتر مورد استفاده قرار گرفته است و اغلب جراحان چاقی از تکنیک های جدید و پیشرفته پزشکی جهت رسیدن به وزن طبیعی و ایده ال استفاده می کنند،

اما بالون معده از جمله شیوه های جراحی است که شاید توسط متخصصین جهت این گروه از مبتلایان متدی اثربخش باشد.

در واقع بالن معده Silicone balloons (بادکنک سیلیکونی) است که سرشار از سالین و یا محلول های نمکی است.

با قرار گرفتن بالن در داخل معده، بخش بسیاری از ظرفیت معده بوسیله آن آشغال می شود

با قرار گرفتن بالن در داخل معده، بخش بسیاری از ظرفیت معده بوسیله آن آشغال می شود و پیوسته شخص با حس سیری مضاعف همراه خواهد بود. بکارگیری از این متد اضافه بر اینکه احتیاجی به جراحی دارد

بطور معمول شیوه ی آسان و راحت بوده که با پیروی از تمامی دستورالعمل های پزشکی و همینطور یک رژیم غذائی مفید و متعادل شما می توانید در کوتاهترین زمان نتایج قابل قبولی را دست یابید.

در خصوص مکانیزم جراحی بالن معده بایستی متذکر شویم که:

ظرفیت معده با قرار گرفتن بالون تا حد بسیار تقلیل می یابد و شخص با مصرف وعده های غذایی کمتر بلافاصله سیر و کمتر با حس گرسنگی همراه خواهد شد.

با محاسبه راندمان فوق شخص میتواند به آسانی کنترل بیشتری بر روی مقدار وعده های غذایی خود داشته باشد و شاخص توده بدنی خود را کاهش دهد.

این روش جراحی سبب تقلیل حس گرسنگی میشود

بطور کلی این روش جراحی سبب تقلیل حس گرسنگی و در نتیجه کاهش علائم اختلالات مرتبط به اضافه وزن میشود. لازم به ذکر است که بالون معده شیوه ی موقتی بوده که بطور معمول بعد از گذشت شش الی دوازده ماه با مصرف گروه های غذایی سالم و مفید و رسیدن به وزن طبیعی جراح اقدام به خارج کردن بالون از معده می کنند.

در برخی موارد شیوه فوق همچون تکنیک ترکیبی به منظور لاغری و آماده شدن برای انجام سایر جراحی های چاقی همچون باندینگ و یا بای پس معده بکار برده میشود.

در رابطه با عنوان مقاله چاقی درجه یک چیست و ارتباط آن با جراحی بالون معده بایستی متذکر شویم که شیوه فوق به تنهایی یک متد درمانی نیست، بلکه راهکاری مناسب به منظور کنترل تغذیه و همچنین دستیابی به کاهش وزن است.

دقت داشته باشید که فقط هنگامی متد فوق تاثیرگذار است که شما با انجام این جراحی از فعالیت های ورزشی مناسب و برنامه غذایی مطلوب استفاده کنید.

این روش جراحی سبب تقلیل حس گرسنگی میشود
این روش جراحی سبب تقلیل حس گرسنگی میشود

شیوه قرار دادن Gastric balloon

بالون معده در یک بازه زمانی بین بیست الی سی دقیقه در داخل معده قرار می گیرد. با وجود اینکه جراحی فوق به عنوان مبتدی غیر تهاجمی شناخته میشود با این حال کمی زمان نیاز است تا معده شخص بیمار با شرایط جدید سازگار شود.

بطور معمول همان روز بعد از اتمام جراحی با موفقیت یا بیست و چهار ساعت بعد از جراحی شخص میتواند به روال زندگی عادی خود ادامه دهد. همانطور که در بخش قبلی بیان کردیم دوره درمان جراحی فوق شش ماهه است

اما در شرایطی که شخص قادر به تحمل وجود بالون در معده نیست می تواند با مراجعه به جراح معالج و مطرح کردن مشکل خود جهت خارج کردن بالون از معده اقدامات لازم را انجام دهد.

حتی در صورتی که بیمار در روزهای نخست بعد از جراحی بالون معده با استفراغ و تهوع شدید همراه باشد و به تدریج مشکل فوق برطرف نشود احتمالاً بالون قرار داده شده در معده خارج میشود تا وضعیت بیمار بهبود یابد.

انجام جراحی بالون معده از راه دهان میباشد. به شکلی که نخست از راه دهان و آنگاه از طریق مری به معده وارد می شود.

شیوه قرار دادن Gastric balloon
شیوه قرار دادن Gastric balloon

با ورود بالون به معده بوسیله لوله ی که به بالون متصل است پر کردن بالون از محلول استریل نمک انجام میشود. به منظور اطمینان از عملکرد دقیق جراحی پزشک معالج انجام تست های قبل غربالگری را برای شخص تعیین می کند.

دقت داشته باشید که در بیشتر موارد جهت انجام این جراحی از داروی بیهوشی استفاده میشود.

مزایای جراحی بالون معده

یکی از مهمترین مواردی که میتواند بیانگر فواید جراحی لاغری نسبت به چاقی درجه یک چیست باشد ارائه مزیت های جراحی Gastric balloon است.

پیشگیری از جراحی و همینطور خطرات احتمالی بعد از آن یکی از مهمترین مزایای این عمل جراحی است. زیرا تنها در پانزده دقیقه قرار گرفتن بالون در معده بر روی شخص انجام میشود.

با توجه به شرایط شخص بیمار و نوع درجه اضافه وزن وی ممکن است جراح معالج جهت انجام جراحی از یک داروی آرام بخش ضعیف استفاده کند و از همه مهمتر در همان روز امکان ترخیص بیمار هم وجود دارد.

از دیگر مزیت های بارز این عمل جراحی میتوان به به صرفه بودن عمل جراحی نسبت به سایر جراحی های چاقی اشاره کرد. موقتی بودن این جراحی سبب گردیده که شیوه درمانی فوق پشتیبان مناسبی جهت مواردی باشد که شما اقدام به کاهش وزن سریعتر می کنید و با ورود بالون به معده سعی می کنید نسبت به قبل فعال تر شوید.

مبتلایان به چاقی درجه یک با بهره مندی از جراحی بالون معده می توانند بین بیست الی سی درصد از اضافه وزن خود را با رعایت رژیم غذایی مناسب و داشتن فعالیت های ورزشی منظم به تدریج از دست دهند. البته لازم به ذکر است که میزان لاغری برای هر شخص بنا بر موقعیت فعلی ش می تواند متفاوت باشد.

تاثیر جراحی چاقی باندینگ معده بر روی چاقی درجه یک چیست

از دیگر جراحی لاغری که به بیماران دارای شاخص توده بدنی بین (30-35 kg) توصیه میشود جراحی حلقه معده است که با قرار گرفتن حلقه قابل تنظیم در بخش فوقانی معده جراح معالج به کاهش دریافت مواد غذایی و همینطور از دست دادن وزن به این گروه از بیماران که با اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا همراه هستند کمک بسیار میکند.

جراح چاقی با تخصص و تجاربی که در انجام این عمل جراحی دارد سعی میکند تا کیسه ی کوچکی را با کمک این حلقه سیلیکونی در پیرامون بالاترین بخش معده ایجاد کند و بیشترین بخش را در زیر حلقه قرار دهد.

در اصل این جراحی جهت تقلیل اندازه ی معده و همینطور کاهش مواد غذایی دریافتی بر روی افراد مبتلا به چاقی درجه یک انجام میشود.

پس از قرارگیری حلقه بر روی معده، لوله ی را به حلقه سیلیکونی وصل می کنند. گفتنی است دسترسی به این لوله از راه دریچه ی که در بخش تحتانی پوست قرار گرفته است انجام میشود.

تاثیر جراحی چاقی باندینگ معده بر روی چاقی درجه یک چیست
تاثیر جراحی چاقی باندینگ معده بر روی چاقی درجه یک چیست

جراح معالج با کمک دریچه فوق، تزریق محلول سالین را به حلقه به منظور ایجاد تنظیمات لازم انجام میدهد. جراح میتواند با انجام تنظیمات مقدار تنگتر شدن حلقه سیلیکونی را کاهش و یا افزایش دهد.

ایجاد کیسه کوچک تر در بخش بالایی معده سبب می گردد که میزان مواد غذایی که معده گنجایش نگهداری آن را دارد تقلیل یابد. در نهایت شخص بعد از مصرف اندکی از گروه های غذایی سالم مجاز با حس پری بسیار همراه میشود.

یکی از مهمترین مزایای باندینگ معده در این است که این امکان را برای بدن فرد فراهم میکند تا فاقد از هرگونه سوء جذب، گوارش مواد غذایی دریافتی را انجام دهد.

شیوه انجام جراحی باندینگ معده

با توجه به مطرح کردن موضوع فوق که چاقی درجه یک چیست و بیان اینکه اشخاصی که دارای شاخص توده بدنی بیش از سی کیلوگرم هستند و در اثر این اضافه وزن به دیابت نوع دو مبتلا هستند انجام این تکنیک جراحی می تواند جهت درمان آنها گزینه مناسبی باشد.

لذا در ادامه شما را با شیوه انجام متد فوق با اهداف رفع مشکلات مربوط به چاقی درجه یک بیشتر آشنا خواهیم کرد:

شیوه انجام جراحی باندینگ معده
شیوه انجام جراحی باندینگ معده

نخست بایستی متذکر شویم که جراحی فوق تحت بیهوشی عمومی بر روی بیماران واجد شرایط انجام میشود. باید بدانید که این جراحی در گروه عمل های کم تهاجمی قرار دارد و به روش ایجاد شکاف های کوچک بر روی نواحی تحت درمان جهت انجام فرایند جراحی از طریق لاپاراسکوپی انجام می گیرد.

به منظور انجام پروسه جراحی، پزشک معالج 1 الی 5 شکاف کوچک به ابعاد سه تا پنج اینچ را در شکم ایجاد و لاپاراسکوپ و دیگر ابزارهای مخصوص جراحی را به داخل شکم وارد میکند. بطور معمول مدت زمان جراحی حلقه معده بین سی الی شصت دقیقه بطول می انجامد.

نکته در مورد چاقی درجه یک چیست:

دقت داشته باشید که این جراحی در افرادی که به مصرف مواد غذایی نمکی تمایل بیشتری دارند، بهترین عملکرد را در پی دارد.

اما لازم به ذکر است که چنانچه شما به مصرف شیرینی جات و یا فراورده های دیگری مانند بیسکویت و کیک علاقه بسیار دارید

و بعد از جراحی می توانید آنها را راحت تر خرد و میل کنید، حلقه معده نمی تواند گزینه مناسبی جهت رسیدن به وزن ایده آل و نرمال به شمار اید و بایستی از دیگر متدهای جراحی جهت درمان خود بهره مند شوید.

نتیجه جراحی حلقه معده در چاقی درجه یک چیست

همانطور که در بخش های قبلی بیان کردیم Gastric banding موثرترین جراحی لاغری برای مبتلایان به چاقی درجه یک است که با انجام آن مشکلات مربوط به اضافه وزن بالا تا حد بسیار بهبود می یابد.

از همه مهمتر توانایی شما به منظور انجام امور روزانه تا حد قابل توجهی ارتقاء می یابد و حتی در بهبود کیفیت زندگی شما اثربخشی بسیاری دارد.

پس از انجام جراحی بطور متوسط شخص در حدود چهل الی شصت درصد از اضافه وزن خود را به تدریج با داشتن یک برنامه غذایی سالم تحت نظر پزشک متخصص تغذیه و همینطور تمرینات فیزیکی مناسب از دست میدهد، ولیکن نکته حائز اهمیتی که در خصوص عملکرد فوق بایستی متذکر شویم این است که دستیابی به این مقدار از کاهش وزن به خود شخص بستگی دارد.

نتیجه جراحی حلقه معده در چاقی درجه یک چیست
نتیجه جراحی حلقه معده در چاقی درجه یک چیست

دوام حلقه معده

در مجموع کمپانی های تولید کننده حلقه های سیلیکونی ماندگاری و دوام این حلقه ها را از پنج سال بیشتر در بدن ضمانت نمی کنند.

اما در بعضی از بیماران ماندگاری بالغ بر پنج تا ده سال هم گزارش شده است که در پی رعایت تمامی دستورالعمل های پزشکی عفونتی را به دنبال نداشته است. چنانچه مراقبت های لازم از حلقه های فوق به خوبی انجام شود زمان بیشتری میتوان از مزایای آن بهره مند شد.

برای اطلاعات بیشتر، فیلم حلقه معده را مشاهده کنید. همچنین می توانید با مطالعه عمل حلقه معده در شیراز اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

مراقبت های پس از Gastric banding (حلقه معده)

–  بیمارانی که جهت کاهش وزن و پیشگیری از بیماریهای مرتبط به چاقی درجه یک تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند بایستی به این نکته توجه داشته باشند که مواد غذایی مجاز و مفید را به مقدار کافی بجوند و چنانچه

این عمل را به درستی انجام ندهند ممکن است لقمه نخست در تنگنای ایجاد شد از طریق حلقه گیر کرده و در نتیجه شخص با نشانه های رفلاکس، برگشت غذا از معده به مری و حتی استفراغ مواجه شود.

هر حمله استفراغی که در پی این بی توجه به مصرف مواد غذایی انجام می شود که بطور معمول با ناراحتی بسیار همراه است احتمال اینکه حلقه قرارگیری شده در معده جابجا شود. این جابجایی سبب می گردد که شخص مجدداً به عمل جراحی نیاز داشته باشد تا بتواند مشکل فوق را برطرف کند.

ممکن است حلقه فوق بر روی دریچه بخش بالایی معده قرار گیرد

ممکن است حلقه فوق بر روی دریچه بخش بالایی معده قرار گیرد و یا از داخل آن به سمت فوقانی سر بخورد و در نتیجه سبب گرفتگی و یا انسداد شود.

بیمارانی که از متد جراحی چاقی حلقه گذاری معده استفاده می کنند بایستی به این مورد دقت بسیار داشته باشند که نبایستی به هیچ عنوان استفراغ کنند.

–       از مصرف گروه های غذایی پرکالری، الکل و یا شیرینی جات در این متد جراحی کاهش وزن بپرهیزید.

–       این گروه از بیماران بایستی یک الی دو بار در ماه به جراح معالج خود جهت قرارگیری دقیق این حلقه در معده و تنظیمات لازم مراجعه کنند.

در انتها بایستی متذکر شویم که این گروه از بیماران با رعایت تمامی مراقبت های پزشکی ذکر شده میتوانند بین پنجاه الی شصت درصد از وزن اضافی خود را در مدت دوازده ماه از دست بدهند و به وزن طبیعی که سالها آرزوی آن را داشته اند دست یابند.

تاثیر لیپوساکشن بر روی چاقی درجه یک چیست

نقاطی در بدن با بافت های چربی انباشته همراه هستند که این موضوع می تواند بر روی افزایش شاخص توده بدنی آنها هم موثر باشد زیرا این چربیها در برابر رژیم های غذایی و یا انجام فعالیت های ورزشی مقاوم تر هستند.

بهترین شیوه جراحی لاغری دیگری که میتوان به مبتلایان به اضافه وزن بالا در گروه چاقی درجه یک توصیه کرد انجام جراحی لیپوساکشن است. مناسب ترین اقدام به منظور شکل گیری بدن و از دست دادن بافت های چربی Liposuction است.

از طریق این متد درمانی، چربیهای مازاد از طریق ابزارهای مخصوص جراحی و همینطور ساکشن از بدن توسط مجرب ترین جراحان متخصص در حوزه پلاستیک حذف میشود.

تاثیر لیپوساکشن بر روی چاقی درجه یک چیست
تاثیر لیپوساکشن بر روی چاقی درجه یک چیست

در واقع میتوان گفت لیپوپلاستی یکی از متداولترین شیوه های زیبایی لاغری بدن به شمار می آید که در حال حاضر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

گفتنی است جراحی فوق حتماً بایستی تحت نظر متخصص بیهوشی و جراح پلاستیک و در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

لیپوساکشن با تزریق مایع تامی سنت به درون نواحی از بدن که دارای چربیهای انباشته هستند انجام میشود

لیپوساکشن با تزریق مایع تامی سنت به درون نواحی از بدن که دارای چربیهای انباشته هستند انجام میشود و بدینوسیله استخراج چربی از بدن با کمک دستگاه ساکشن صورت می گیرد.

دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته به تمامی بیمارانی که مایلند تحت این عمل جراحی کاهش وزن خود را تجربه کنند متذکر می شوند که جراحی فوق تنها به منظور تناسب و همینطور شکل دهی بیشتر اندام کاربرد دارد.

حال با توضیحات ارائه شده در خصوص جراحی لیپوساکشن ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که این جراحی در چه بخش های از بدن انجام میشود؟

Liposuction بیشتر در نواحی من جمله شکم، بازوها، پهلو، غبغب، ساق پا، چانه، ران، پشت گردن و همینطور چین خوردگی های پشتی و جلوی زیر بغل که از چربیهای موضعی تشکیل شده اند بر روی بیماران کاندیدای جراحی فوق انجام میشود.

متقاضیانی که به دنبال انجام این متد جراحی هستند بایستی دارای پوست مستحکم و ارتجاعی باشند

البته نیاز به توضیح است متقاضیانی که به دنبال انجام این متد جراحی هستند بایستی دارای پوست مستحکم و ارتجاعی باشند و به هیچ عنوان سیگار مصرف نکنند. علاوه براین جهت بهره مندی از مزیت های این متد جراحی و رسیدن به تناسب اندام زیبا ( 30%) از وزن طبیعی خود را داشته باشند.

پیش از جراحی سلامت جسمانی شخص، مشکلات قلبی عروقی، اختلالات خونی، دیابت و یا اختلالات دستگاه ایمنی بیمار بطور دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و یا به عبارتی در صورتی که اضافه وزن بیمار در گروه چاقی درجه یک قرار گرفته باشد اقدامات لازم جهت انجام این جراحی بر روی وی انجام می شود.

چنانچه از مکمل های گیاهی و یا داروهای خاصی جهت کاهش وزن استفاده می کنید، بایستی این موضوع را حتماً پیش از لیپوساکشن با جراح معالج خود در میان گذارید.

دقت داشته باشید که استفاده از داروهای رقیق کننده خون و یا فشار خون باید طبق تجویز پزشک معالج از چندین هفته پیش از جراحی و یا مدتی بعد از آن قطع شود.

متقاضیانی که به دنبال انجام این متد جراحی هستند بایستی دارای پوست مستحکم و ارتجاعی باشند
متقاضیانی که به دنبال انجام این متد جراحی هستند بایستی دارای پوست مستحکم و ارتجاعی باشند

افراد کاندیدای جراحی لیپوساکشن

با توجه به عنوان مقاله چاقی درجه یک چیست بهتر است در این بخش توضیحاتی در رابطه با اشخاصی که واجد شرایط این عمل جراحی لاغری زیبایی هستند مواردی را متذکر شویم:

همانطور که بیان کردیم این متد جراحی مناسب برای اشخاصی است که شاخص توده بدنی آنها بین سی الی سی و پنج کیلوگرم (چاقی درجه یک) است و مبتلایان به اضافه وزن شدید واجد شرایط انجام این جراحی نیستند و بایستی از دیگر متدهای جراحی جهت از دست دادن وزن بهره مند شوند.

به بیان دیگر بایستی متذکر شویم که هر شخص چاقی نمی تواند با انجام این جراحی، لاغری سریع پهلوها، شکم و یا سایر نواحی بدن را بدست آورد.

متذکر می شویم اشخاصی که بی ام ای آنها بیش از سی و پنج کیلوگرم است کاندیدای مناسبی جهت انجام این تکنیک جراحی نیستند به این علت که ممکن است با خطرات بسیاری در پی این جراحی همراه شوند.

دکتر سلیمی جراح چاقی و متابولیک با توجه به سابقه و تخصصی که طی این سالها بدست آورده است انجام این جراحی لاغری را به این گروه از بیماران توصیه نمی کنند.

فعالیتهای ورزشی و یک برنامه رژیم غذایی مناسب

بلکه این اشخاص در وهله نخست بایستی از طریق فعالیتهای ورزشی و همینطور یک برنامه رژیم غذایی مناسب بخش از اضافه وزن خود را از دست بدهند و به شاخص توده بدنی مطلوبی برسند تا از این طریق بتوانند بافت های چربی موضعی موجود در نواحی مختلف بدن را از طریق این متد جراحی از بین ببرند.

چنانچه شاخص توده بدنی (BMI) بیش از سی و پنج کیلوگرم باشد انجام جراحی نمی تواند متد درمانی اثربخشی برای شما باشد به این علت که شما با چاقی مفرط همراه هستید.

البته بانوانی که زایمان های مکرر داشته اند و یا اشخاصی که با افزایش و یا افت وزن ناگهانی دچار پوستی کشیده و یا شل در ناحیه شکم شده اند میتوانند با انجام این جراحی چربیها را از بدن خارج کنند.

بطور کلی لیپوساکشن به اشخاصی پیشنهاد میشود که در بخش خاصی از بدن دارای چربیهای انباشته و لوکالیزه هستند و از وزن مشخصی برخوردار می باشند.

فعالیتهای ورزشی و یک برنامه رژیم غذایی مناسب
فعالیتهای ورزشی و یک برنامه رژیم غذایی مناسب

دقت داشته باشید که بافت های چربی در جراحی لیپوساکشن، به شکل دائمی حذف میشود، اما اضافه وزن مجدد میتواند سبب ایجاد بافت های چربی در نواحی متعدد بدن شود.

اشخاصی که با پوستی اویزان و یا شلی همراه هستند و یا اشخاصی که مقدار چربی استخراج شده از بدن آنها بسیار است، ممکن است پس از جراحی با افتادگی پوست مواجه شوند که این مشکل با چندین جلسه معالجه پوستی کاملاً برطرف خواهد شد.

در پایان با بهترین پروتئین برای لاغری آشنا شوید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با علائم چاقی درجه یک و همینطور چاقی درجه یک چیست بیشتر آشنا کنیم. به همین منظور جراحی های چاقی مناسب که برروی بیماران دارای شاخص توده بدنی بین سی الی سی و پنج کیلوگرم انجام میشود را بطور کامل توضیح دادیم.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

مبتلایان به چاقی که تحت جراحی لاغری به منظور رسیدن به وزن طبیعی و ایده آل قرار می گیرند بایستی به این نکته توجه داشته باشند که بعد از جراحی ملزم به پیروی از یک برنامه رژیم غذایی متعادل و استاندارد به همراه انجام فعالیتهای ورزشی مناسب هستند.

https://cutt.ly

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید