چاقی ثانویه چیست

فهرست مطالب

آیا می‌دانید چاقی ثانویه چیست ؟ ممکن است برخی از افراد اطلاعات خاص و ویژه‌ای در رابطه با چاقی داشته باشند، اما واژه چاقی ثانویه برای آن‌ها ابهاماتی به وجود بیاورد.

زیرا شرایط کاهش وزن در هنگام وجود چاقی‌های ثانویه با چاقی­های دیگر متفاوت می‌باشد و برای همه افراد به ‌یکسان محاسبه نمی‌گردد که همین موضوع توانسته اهمیت چاقی ثانویه را بیشتر کند.

بنابراین در این مطلب در تلاشیم درباره انواع مختلف چاقی و اضافه ‌وزن با شما گفت ‌و گویی داشته باشیم و تفاوت‌های خاص این نوع از چاقی را با چاقی‌های دیگر عنوان کنیم تا بتوانید از طریق راهکارهای مؤثری که برای این نوع از چاقی ثانویه پیشنهاد می‌شود، کاهش وزن را تجربه کنید..

مقدمه

چاقی ثانویه چیست
چاقی ثانویه چیست

در حالت کلی ظاهر افراد ماهیت اصلی برای لاغری ذکر می‌شود، اما برای افزایش وزن مشخصات اصلی افراد تعیین ‌کننده میزان اضافه‌ وزن و دلیل اصلی آن می‌باشد.

همین موضوع باعث می‌شود که فرد بتواند از نوع اضافه ‌وزن و چاقی خود اطلاع کافی داشته باشد تا با تشخیص درست آن در کنترل کردن این چاقی‌ها مفید باشد و بتواند راهکار مناسبی برای برطرف نمودن چاقی‌های موضعی انجام دهد.

اینفوگرافیک چاقی ثانویه چیست

اینفوگرافیک چاقی ثانویه چیست
اینفوگرافیک چاقی ثانویه چیست

پس در ادامه این مبحث با ما باشید تا بیشتر در رابطه با چاقی ثانویه بگوییم و در رابطه با اینکه چاقی ثانویه چیست بگوییم. همینطور لازم است ذکر کنیم دکتر سلیمی چگونه می‌تواند از طریق راهکارهای مؤثر و مفید درمان مناسبی برای افرادی که دچار چاقی ثانویه می‌شوند ارائه دهد.

چاقی ثانویه چیست؟

زمانی که چاقی فرد وقتی براییک بیماری ایجاد شده باشد، به عنوان چاقی ثانویه نامیده می شود.

این چاقی با درمان بیماریهای زمینه ای قابل درمان است.

چاقی ثانویه از بیماری هایی مانند بیماریهای غددی و اختلالات هیپوتالاموس در اثر بیماریها، تومور مغزی و یا آسیب آن حین اعمال جراحی مغز می باشد.

 

در ادامه این مبحث عنوان‌های زیر را بررسی و ارزیابی خواهیم کرد:

آیا می‌دانید چاقی چیست؟

از چه راه‌هایی می‌توان تشخیص چاقی را برعهده گرفت؟

چه تفاوتی ما بین اضافه ‌وزن و چاقی‌ها دیده می‌شود؟

چه کسی به‌ عنوان چاق شناخته می‌شود؟

چند نوع چاقی وجود دارد؟

بگیرد

چاقی ها با توجه به موقعیت چربی به چند مورد دسته بندی می شوند؟

چاقی ثانویه چیست و با توجه به بیماری چه دسته‌بندی‌هایی برای آن وجود دارد؟

چاقی‌ها با توجه به میزان سلول‌های چربی به چند مورد بسته‌بندی می‌شوند؟

دلیل اصلی شکل‌گیری چاقی در بدن افراد به چه مواردی می‌باشد؟

چگونه می‌توان شناخت درستی در رابطه با انواع چاقی و اضافه‌وزن در بدن داشت؟

چاقی نوع اول

چاقی نوع دوم (چاقی ثانویه)

چاقی نوع سوم

چاقی نوع چهارم

چاقی بر اثر شکل‌گیری بیماری کوشینگ

چاقی در بخش پایین سینه و اطراف شکم

چاقی مثل بزرگ شدن شکم اندازه یک توپ

چاقی در قسمت پایینی شکم

چاقی به دلیل جلو آمدن شکم بعد از خوردن غذا

شکل‌گیری چربی در کمر و عمق شکم

چاقی‌ها در اطراف ران و باسن

چاقی کلی شکم به دلیل ژنتیک

چه بیماری‌هایی عوامل مؤثری برای چاقی و اضافه ‌وزن شناخته می‌شوند؟

چاقی ثانویه بر اثر کم ‌کاری تیروئید

اضافه‌ وزن بر اثر افسردگی

رابطه بین بی‌خوابی و چاقی

چاقی و اضافه ‌وزن در دوران یائسگی

چاقی بر اثر شکل‌گیری بیماری کوشینگ

ارتباط چاقی و سندرم پلی کیستیک تخمدان

ارتباط نارسائی احتقانی قلب با چاقی

رابطه بین آپنه خواب و اضافه‌ وزن

شکل‌گیری تجمع آب در بدن

چاقی بر اثر سندرم متابولیک

اضافه‌وزن و دیابت

ارتباط استفاده از داروهای استروئیدی و چاقی

چاقی بر اثر استفاده‌ی برخی داروهای رایج

کلام آخر

اشخاصی به‌ عنوان چاق شناخته می‌شوند بافت‌های چربی در بدن آن‌ها بسیار زیاد می‌باشد

این امر بدیهی است که اشخاصی به‌ عنوان چاق شناخته می‌شوند که بافت‌های چربی در بدن آن‌ها بسیار زیاد می‌باشد و انباشتگی این نوع از بافت‌ها باعث شکل‌گیری اضافه ‌وزن و چاقی در بدن آن‌ها شده‌ است.

البته اغلب این چربی‌ها را در ناحیه شکم مشاهده می‌کنیم و به‌ عنوان چاقی شناخته می‌شوند. برای این‌ که این دسته از افراد به آرزوی شبانه ‌روزی خود یعنی کاهش وزن دست بیابند، باید شناخت درستی از انواع چاقی و اضافه ‌وزن داشته باشند تا با کنترل کردن چربی‌های موجود بعداً از طریق راهکارهای مختلفی همانند رژیم‌های غذائی مفید واقع شوند.

برخی از چاقی‌ها به دلیل رژیم‌های غذایی غلط و عدم فعالیت شکل‌ گرفته اند، اما ممکن است دلیل اصلی وجود چاقی‌های ثانویه موارد نکته‌های دیگری باشند. اما در حالت کلی دو نکته مهمی که برای اضافه‌ وزن بسیار دیده می‌شوند، رژیم‌های غذایی و عدم تحرک است که باعث شکل‌گیری چاقی در بخش‌های مختلف بدن می‌باشد.

حال به ‌هر حال برای این ‌که درک کنید چاقی به ‌وجود آمده در بدن شما از کدام یک از انواع چاقی می‌باشد، نیاز است درک درستی از انواع مختلف چاقی داشته باشید که یکی از مهم‌ترین آن‌ها چاقی ثانویه می‌باشد.

آیا می‌دانید چاقی چیست؟

با اینکه موضوع اصلی در این مبحث در رابطه با این ‌که چاقی ثانویه چیست می‌باشد، اما نیاز است در ابتدا قبل ‌از پرداختن به موضوع چاقی ثانویه تعریف درستی از انواع چاقی برای شما داشته ‌باشیم و بگوییم دلایل به وجود آمدن چاقی‌ها چه مواردی شمرده می‌شوند.

آیا می‌دانید چاقی چیست؟
آیا می‌دانید چاقی چیست؟

در حالت کلی بسیاری از پزشکان علی ‌الخصوص دکتر سلیمی چاقی را به ‌عنوان یک بیماری که دارای پیچیدگی بسیاری می‌باشد، می‌شناسند و ذکر می‌کنند وجود چاقی‌ها علاوه ‌بر این که بر روی ظاهر افراد تاثیر گذار می‌باشد و مشکلاتی در ظاهر اندام آن‌ها به وجود می‌آورد، در کنار آن شرایطی را برای بدن افراد مهیا می‌کند که امکان مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف در بدن آن‌ها بسیار زیاد می‌شود.

حتما شنیده‌اید که وجود اضافه ‌وزن و چاقی نمی‌تواند سبب شکل‌گیری بیماری‌هایی همانند بیماری‌های قلبی، فشار خون، دیابت، سرطان و دیگر موارد شود. در کل لازم است بگوییم دلایل متعددی وجود دارد تا تشخیص وجود چاقی‌ها در بدن افراد تعیین شود.

برای این ‌که بتوان از وجود چاقی‌ها جلوگیری کرد، نیاز است شناخت درستی در رابطه با این عوامل داشته باشیم. طی تحقیقات متعددی که پزشکان در رابطه با چاقی انجام داده‌اند، این نتیجه حاصل‌ شده که علت اصلی شکل‌گیری چاقی‌ها برخی از موارد ترکیبی بوده ‌است و نکاتی همچون عوامل ژنتیکی، عدم فعالیت و رژیم‌های غذایی نادرست توانستند مجموعه‌ای را شکل بدهند که باعث به وجود آمدن چاقی‌ها گردد.

نکته حایز اهمیتی که در هنگام رفع شدن انواع چاقی‌ها لحاظ می‌گردد

نکته حایز اهمیتی که در هنگام رفع شدن انواع چاقی‌ها لحاظ می‌گردد، این است که در شرایطی که نیاز است کاهش وزن صورت بگیرد، همیشه چاقی‌ها باعث شکل‌گیری مشکلاتی برای سلامتی افراد شده و برطرف نمودن چاقی‌ها نیز توانسته بیماری‌های مرتبط با آن را نیز رفع کند و از طریق تعادل وزن می‌توان بسیاری از بیماری‌های به ‌وجود آمده را نیز برطرف کرد.

همین‌طور لازم است برای کاهش وزن سبک زندگی افراد با تغییراتی مواجه شود و در کنار این ‌که از غذاهای مناسب استفاده می‌کنند، فعالیت‌های بدنی خود را در طول شبانه ‌روز بیشتر کنند.

البته ممکن است دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین متخصص در زمینه انواع چاقی‌ها تشخیص دهد که بیمار برای درمان چاقی خود نیاز به استفاده از داروهایی دارد. در این شرایط داروهای کمکی نیز به بیمار کمک خواهند کرد. حال برای این‌ که بدانید چاقی ثانویه چیست در ادامه این مطلب با ما باشید تا درک درستی از آن برای شما داشته‌ باشیم.

نکته حایز اهمیتی که در هنگام رفع شدن انواع چاقی‌ها لحاظ می‌گردد
نکته حایز اهمیتی که در هنگام رفع شدن انواع چاقی‌ها لحاظ می‌گردد

از چه راه‌هایی می‌توان تشخیص چاقی را برعهده گرفت؟

در حالت کلی این ‌که بتوان چاقی را تشخیص داد معیارها و راهکارهای مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها با نام شاخص توده بدنی یا BMI شناخته می‌شود.

مهم‌ترین فعالیتی که این نوع از راه تشخیص چاقی می‌تواند داشته باشد از طریق اندازه‌گیری وزن و قد افراد می‌باشد و عددی که از این طریق حاصل می‌گردد، می‌تواند میزان شاخص توده بدنی افراد را بسنجد و تعیین کند چه شخصی دارای اضافه‌ وزن می‌باشد.

البته برای این‌ که از بیماری‌های مختلف خاص در چاقی‌های ثانویه بیشتر اطلاع پیدا کرد، مراکز مختلفی برای کنترل و پیشگیری از آن‌ها تعیین شده‌اند. این مراکز این ‌موضوع را به ثبت رسانده‌اند که اگر در هنگام اندازه‌گیری شاخص توده بدنی بزرگسالان، عددی بیشتر از ۳۰ را برای آن‌ها در نظر بگیرد، فرد به ‌عنوان فردی چاق شناخته می‌شود و دارای اضافه ‌وزن می‌باشد.

اما در کنار این‌ که از راهکار شاخص توده بدنی می‌توان تشخیص درستی از چاقی و اضافه ‌وزن ها داد، نکات دیگری می‌توانند اثربخش باشند.

تمامی گزینه‌های تعیین چاقی‌ها و اضافه ‌وزن علی‌الخصوص وجود چاقی ثانویه بر اساس شاخص توده بدنی تعیین نمی‌گردد

تمامی گزینه‌های تعیین چاقی‌ها و اضافه ‌وزن علی‌الخصوص وجود چاقی ثانویه بر اساس شاخص توده بدنی تعیین نمی‌گردد، اما به ‌عنوان یک معیار مناسب شناخته می‌شود. ولی به دلیل این‌که محدودیت‌هایی در هنگام تعیین شاخص توده بدنی وجود دارد، نمی‌توان فقط به این راهکار اتکا کرد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های خاص در تلاشند تا عوامل مختلفی که می‌تواند در وجود چاقی‌های ثانویه نقش داشته باشد را بیشتر به مردم بشناسند تا افراد با شناخت این عوامل درک درستی از اضافه‌ وزن و چاقی داشته باشند و در هنگام مواجهه با آن فورا از راهکارهای درمانی استفاده کنند.

مسائل مختلف همانند جنس، سن، قومیت، توده‌های عضلانی می‌تواند بر روی عدد به دست‌آمده از طریق شاخص توده بدنی تاثیرگذار باشد و همین‌طور این ‌موضوع اثربخشی لازم را بر روی چربی‌های مدنظر بدن می‌گذارد. نکته اثربخشی که بر روی اضافه ‌وزن و چاقی ثانویه تاثیرگذار می‌باشد، چربی‌های اضافه و یا وجود توده‌های استخوان می‌باشد.

شاخص توده بدنی

اما از طریق شاخص توده بدنی توضیح دقیقی در رابطه با میزان چربی‌های اضافی و توده توده استخوان‌ها در نظر گرفته نمی‌شود و همین موضوع باعث به وجود آمدن محدودیت‌هایی برای شکل‌گیری عدد شاخص توده بدنی می‌باشد و نیاز است سنجش‌های مختلفی در این ‌باره تعیین شود تا بتوان تشخیص داد فرد از یک نوع چاقی رنج می‌برد.

دکتر سلیمی در این ‌باره توصیه می‌کند برای این ‌که تعیین چاقی شما به ‌درستی انجام بگیرد و بتوانید از راهکارهای مناسب میزان چربی‌های بدن خود را بهتر بشناسید، بهتر است به پزشکان متخصص مراجعه کنید.

حال پیشنهاد ما بر این است که می‌توانید از مهارت دکتر سلیمی در این زمینه استفاده کنید تا بتوانید تعیین و تشخیص چاقی‌های مدنظر را به‌ درستی صورت بدهید. در این‌ میان دکتر سلیمی پاسخ مناسبی برای این‌که چاقی ثانویه چیست برای شما دارد.

شاخص توده بدنی
شاخص توده بدنی

چه تفاوتی ما بین اضافه ‌وزن و چاقی‌ها دیده می‌شود؟

این‌ موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است که انواع و مدل‌های مختلفی از چاقی و اضافه ‌وزن وجود دارد که یکی از آن‌ها در چاقی ثانویه خلاصه می‌شود. اما این ‌موضوع امکان دارد باعث شود افراد اضافه ‌وزن و چاقی را با یکدیگر اشتباه بگیرند.

در حالی‌که تفاوت‌های بسیاری بین چاقی و اضافه ‌وزن وجود دارد که باید با شناخت درست آن‌ها بتوانید این دو موضوع را از یکدیگر تفکیک کنید. در مطالب بالا این موضوع را مهم شمردیم که با استفاده از شاخص توده بدنی می‌توان تعریفی از اضافه‌ وزن و چاقی‌ها داشت.

اما باید بگوییم تفاوت‌های بسیاری برای چاقی و اضافه ‌وزن ذکر می‌شود که بسیار گسترده هستند و برای این ‌که بتوان این‌ موضوع را بهتر درک کرد، لازم است بگوییم اشخاصی که اعداد شاخص توده بدنی آن‌ها بین ۲۵ تا ۲۹ نو شناخته می‌شود، در دسته‌بندی افرادی ذکر می‌شوند که دچار اضافه ‌وزن می‌باشند.

چه زمانی می توانی مبگوییم فرد دارای تعادل اندام می باشد

در حالت کلی هنگامی می‌توان گفت فردی دارای تعادل اندام می‌باشد که عدد در نظر گرفته‌ شده برای شاخص توده بدنی این فرد عددی بین ۱۸٫۵ تا ۲۴ در نظر گرفته شود. در این ‌صورت فرد دارای اندامی طبیعی و نرمال می‌باشد.

بر اساس این توضیحات می‌توانیم دریابیم که شاخص توده بدنی هرچه بالاتر می‌رود، این می‌تواند میزان اضافه‌ وزن و چاقی افراد را بیشتر نشان بدهد. به ‌عنوان نمونه اگر فردی دارای عدد شاخص توده بدنی بیشتر از ۴۰ باشد، درگیر بیماری چاقی شده است و این دسته از افراد برای رسیدن به تناسب اندام نیاز دارند که به متخصصین با تبحر و با مهارت در این زمینه مراجعه کنند.

اغلب پزشکان علی ‌الخصوص دکتر سلیمی به ‌عنوان بامهارت ترین پزشک پیشنهاد می‌کنند، تنها راهکار برای این نوع از چاقی ها جراحی می‌باشد تا افراد بتوانند کاهش وزن را تجربه کنند. حال افرادی که دچار چاقی ثانویه هستند، اولویت بیشتری برای انجام این نوع جراحی‌ها دارند.

گروه‌بندی‌های مختلفی بر اساس نوع توده بدنی افراد تعیین می‌گردد و متخصصین تغذیه و جراحی همانند دکتر سلیمی تعریف دیگری به‌ جز استفاده از شاخص توده بدنی برای چاقی‌ها دارند و از این طریق می‌توانند راهکارهای درمانی و دیگر موارد را برای بیماران خود گوشزد کنند. حال در ادامه این مبحث با ما همراه باشید تا در رابطه با این‌ که چاقی ثانویه از دیدگاه دکتر سلیمی چیست، بیشتر بگوییم.

چه زمانی می توانی مبگوییم فرد دارای تعادل اندام می باشد
چه زمانی می توانی مبگوییم فرد دارای تعادل اندام می باشد

چه کسی به‌ عنوان چاق شناخته می‌شود؟

انواع تعریف‌های مختلفی برای افراد چاق صورت گرفته می‌شود. اما تعریف علمی که برای شخص چاق عنوان می‌شود، با تعاریف عام مردم بسیار متفاوت است. مهم‌ترین تعریف علمی برای ذکر شناختن یک فرد چاق این است که چربی‌های بدن یک۱ فرد بسیار بالا باشد و در این حالت به ‌عنوان چاق شناخته می‌شود.

اما به ‌غیر از آن موارد دیگری می‌توانند در بررسی و ارزیابی فرد چاق مؤثر واقع شوند که مهم‌ترین آن‌ها شکل ظاهری افراد و متعادل‌ سازی ترکیبات بدنی آن‌ها می‌باشد.

در این شرایط اگر میزان چربی افراد بیشتر از حد طبیعی باشد، در جامعه ما به‌ عنوان فردی چاق شناخته می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود که فقط افزایش وزن به ‌عنوان عامل تاثیرگذاری بر روی شناخت افراد چاق در نظر گرفته نشود.

اگر بخواهیم مثالی در این ‌باره بزنیم تا درک موضوع را برای شما آسان‌تر کنیم، نیاز است به ورزشکاران حرفه‌ای اشاره کنیم. به ‌عنوان نمونه تصور کنید وزن این ورزشکاران بسیار بالا می‌باشد، اما در بدن آن‌ها توده چربی دیده نمی‌شود و اغلب بدن آن‌ها را عضله تشکیل داده ‌است و این‌ موضوع می‌تواند ورزشکاران حرفه‌ای را در دسته‌بندی افراد چاق نگذارد.

توصیه‌های مختلف جهانی برای افراد چاق وجود دارد

به ‌غیر از آن توصیه‌های مختلف جهانی برای افراد چاق وجود دارد و مهم‌ترین آن این است که سلامتی این دسته از افراد در هنگام وجود چاقی‌ها به خطر می‌افتد.

حال برخی از افراد بر این باورند که خطر چاقی‌ها در هر نوع به یک اندازه می‌باشد. توصیه دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین متخصص در حیطه اضافه‌ وزن و چاقی این است که این احتمال درست نمی‌باشد و چاقی ثانویه نیز ممکن است تأثیرات مخرب‌تری به نسبت دیگر چاقی‌ها داشته باشد.

زیرا بر اثر بیماری‌های مختلف در بدن افراد شکل می‌گیرد و وجود چربی‌های مختلف در نواحی متفاوت بدن تأثیرات بسیاری را بر بدن افراد به دنبال خواهد داشت و تأثیر بسیاری بر روی بیماری‌ها خواهد گذاشت.

توصیه‌های مختلف جهانی برای افراد چاق وجود دارد
توصیه‌های مختلف جهانی برای افراد چاق وجود دارد

چند نوع چاقی وجود دارد؟

در حالت کلی هنگامی‌که پزشکان و متخصصین در زمینه چاقی‌ها و اضافه‌ وزن تحقیقاتی انجام می‌دادند، متوجه شدند که تعداد مختلفی از چاقوها وجود دارد و همین موضوع باعث شد تا دسته ‌بندی متعددی برای این نوع از چاقی‌ها انجام بگیرد و از لحاظ موقعیت و میزان چربی و همین‌طور بر اساس نوع بیماری مدنظر بتوان تقسیم‌بندی درستی از چاقی‌ها داشت. در حالت کلی بخش‌بندی انواع چاقی‌ها براساس موارد زیر می‌باشد:

 • چاقی براساس موقعیت چربی در بدن
 • چاقی‌ها در کنار داشتن بیماری‌های مرتبط با چاقی
 • چاقی‌ها با توجه به میزان سلول‌های بدن

حال هنگامی‌که نام از چاقی‌ها در دسته‌بندی بیماری مرتبط با چاقی شناخته می‌شود، منظور همان چاقی‌های ثانویه می‌باشد که اغلب پزشکان و بیماران ممکن است آن را با این نام بشناسند. در ادامه این مبحث توضیح مفصلی در رابطه با انواع بخش‌بندی چاقی‌ها در دسته‌های مختلف خواهیم داشت تا درک درستی از آن‌ها داشته باشید و متوجه شوید که چاقی ثانویه چیست

چند نوع چاقی وجود دارد؟
چند نوع چاقی وجود دارد؟

چاقی ها با توجه به موقعیت چربی به چند مورد دسته بندی می شوند؟

همان‌طور که گفتیم انواع مختلفی در دسته‌ بندی چاقی‌ها ذکر می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها چاقی با توجه به موقعیت چربی در بدن افراد می‌باشد.

حال برای این‌ که بتوانید موضوع انواع چاقی و اضافه‌ وزن را بهتر درک کنید، لازم است بگوییم این نوع از دسته‌بندی چاقی‌ها نیز دارای کلاس‌های مختلفی می‌باشد و بر اساس موارد مختلفی تقسیم ‌بندی شده ‌است.

در ادامه این مطلب قبل ‌از این‌که بتوانیم توضیح درستی در رابطه با این‌که چاقی ثانویه چیست برای شما داشته ‌باشیم، از دسته‌بندی چاقی با توجه به موقعیت چربی برای شما خواهیم گفت.

چاقی محیطی

هنگامی‌که نام چاقی محیطی به میان می‌آید، می‌توان متوجه شد که میزان چربی که در بدن افراد انباشته ‌شده است، بیشتر در بخش باسن و ران‌ها شکل ‌گرفته و اغلب پزشکان این نوع از چاقوها را با عنوان چاقی محیطی می‌شناسند.

چاقی مرکزی

برای تشخیص دادن چاقی مرکزی که بر اثر انواع چربی‌ها بر روی بدن اتفاق می‌افتد، باید بگوییم مشخصه اصلی که تعیین می‌کند یک فرد دچار چاقی مرکزی می‌باشد، جمع شدن انواع چربی‌ها در ناحیه شکم و پهلو می‌باشد و هر گاه که پزشکان فردی را با این مشخصات مشاهده کنند می‌توانند دریابند که این شخص دچار چاقی مرکزی می‌باشد.

چاقی ترکیبی

همانند دیگر چاقی هایی که در کلاس اضافه ‌وزن بر اساس وجود چربی‌ها دیده شدند، این نوع از چاقی نیز شامل مشخصه‌هایی می‌باشد. همان ‌طور که از نام آن مشخص است این نوع از چاقی ترکیبی از اضافه ‌وزن و چاقی در تمامی نقاط بدن می‌باشد و هنگامی ‌که پزشکان مشاهده کنند، چربی‌ها در مناطقی همانند ران، شکم و، باسن و دیگر موارد تجمع کرده‌اند، آن را با عنوان چاقی ترکیبی می‌شناسند.

در حالی ‌که با انواع چاقی هایی که بر اثر موقعیت چربی در بدن شکل می‌گیرند، آشنا شدید باید بگوییم دلیل اصلی دسته ‌بندی کردن این نوع از چاقی ا چاقی‌ها وجود حفره‌های شکم می‌باشد.

زیرا چاقی مرکزی که اغلب در شکم و پهلوها تجمع می‌کند، نقش بسیار حیاتی را بر روی دیگر ارگان‌های بدن می‌گذارد و توانسته به ‌عنوان خطرناک‌ترین نوع چاقی در هنگام بروز چاقی‌های موقعیت چربی شناخته شود.

بنابراین دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک در این ‌باره پیشنهاد می‌کند، اگر فردی دچار چاقی با توجه به موقعیت چربی در ناحیه مرکزی بدن باشد، لازم است فورا پیش‌گیری‌های لازم را برای این موارد انجام بدهد تا بتواند سلامت خود را حفظ کند و زندگی باکیفیت‌تری در انتظار او باشد.

چاقی ترکیبی
چاقی ترکیبی

چاقی ثانویه چیست و با توجه به بیماری چه دسته‌بندی‌هایی برای آن وجود دارد؟

هنگامی ‌که وجود بسیاری از بیماری‌ها افراد باعث شکل‌گیری چاقی‌ها و اضافه‌ وزن در بدن افراد باشد، پزشکان این موضوع را با نام چاقی ثانویه می‌شناسند.

زیرا بسیاری از بیماری‌های خاص عامل مؤثری برای به وجود آمدن انواع چاقی و اضافه ‌وزن هستند و نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت. بنابراین دسته‌بندی دیگری برای این گروه از چاقی‌ها صورت گرفته می‌شود تا از این طریق افراد بتوانند چاقی ثانویه را بهتر بشناسند و در رابطه با این ‌که کدام یک از بیماری‌ها می‌تواند عملکرد تاثیرگذاری بر روی بدن آن‌ها داشته باشد، اطلاعات مفیدی کسب کنند.

حال در تلاشیم در ادامه این مبحث در رابطه با دسته‌بندی انواع چاقی هایی که به ‌عنوان چاقی ثانویه شناخته می‌شوند و بر اثر بیماری‌های مختلف صورت می‌گیرند، اطلاعاتی برای شما داشته باشیم. با مطالعه این موارد می‌توانید آشنایی کامل با گروه‌های مختلف به این نوع از چاقی داشته باشید.

چاقی مرتبط با بیماری

همان‌طور که در مطالب بالا ذکر کردیم این دسته از گروه چاقی‌ها بر اساس بیماری‌های مختلف و ضمیمه‌ای شکل می‌گیرند. بسیاری از بیماری‌ها قابلیت اضافه ‌وزن و چاقی را برای بدن افراد فراهم می‌کنند.

به ‌عنوان نمونه بیماری‌هایی همانند مقاومت به انسولین، سندرم تخمدان پلی کیستیک ، کم‌کاری غدد تیروئید، سندرم کوشینگ به ‌عنوان عامل‌های اصلی برای چاقی و اضافه‌ وزن این افراد شناخته می‌شوند و نیاز است که اگر فردی دچار این دسته از بیماری‌ها می‌باشد، به یک پزشک متخصص در زمینه چاقی مراجعه کند تا بتواند درمان مؤثری برای این نوع از چاقی‌ها داشته باشد.

زیرا وجود این دسته از بیماری‌های خطرناک بسیار نگران‌کننده هستند و می‌توانند روز به ‌روز چاقی‌های افراد را گسترش دهند. پیشنهاد دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک در حیطه اضافه‌وزن و چاقی این است که با شناخته این‌که چاقی ثانویه چیست می‌توانید درک درستی از وجود این بیماری‌ها داشته باشید و فورا اقدامات لازم را برای درمان فراهم کنید.

چاقی غیرمرتبط با بیماری

این نکته‌ای بدیهی است که در بسیاری از موارد افراد بدون وجود هیچ‌گونه از بیماری‌ها درگیر معضل چاقی شده‌اند. هنگامی‌که پزشک مدنظر بتواند تشخیص بدهد که چاقی افراد ارتباطی با هیچ بیماری‌ای ندارد، می‌تواند از این واژه برای گروه ‌بندی اضافه ‌وزن او استفاده کند تا شرایط لازم برای انواع رژیم‌های غذایی و جراحی‌های مختلف صورت بگیرد.

وجود بیماری‌های مختلف در این دسته از افراد هیچ‌گونه دخالتی در چاقی آن‌ها نمی‌گذارد و مهم‌ترین نکته‌ای که باعث اضافه‌ وزن و چاقی این افراد شده ‌است، دریافت بسیار کالری‌ها در طول روزمره می‌باشد. بدن افراد میزان کالری‌های روزانه را بیشتر ذخیره می‌کند و این باعث شکل‌گیری چربی‌های بسیار و تجمع آن‌ها در بدن می‌گردد.

احتمالاً تا به این ‌جای این مطلب دریافتید که چاقی ثانویه چیست و در چه هنگامی می‌تواند در بدن افراد شکل بگیرد. وجود بیماری‌ها در بدن افراد نکته بسیار مهم و ضروری می‌باشد که در هنگام کاهش دادن وزن باید حتما به آن توجه کنید.

بنابراین دکتر سلیمی نیز همانند دیگر متخصصین در این زمینه وجود چاقی ثانویه تشخیص درست آن را مهم می‌داند و این امر باعث می‌شود تا دکتر سلیمی اطلاع درستی از وجود چاقی بر اثر بیماری‌های مختلف داشته باشد و  راهکارهای درمانی اصولی را به بیماران گوشزد کند.

چاقی غیرمرتبط با بیماری
چاقی غیرمرتبط با بیماری

چاقی‌ها با توجه به میزان سلول‌های چربی به چند مورد بسته‌بندی می‌شوند؟

یکی دیگر از دسته‌بندی‌هایی که از چاقی در بدن افراد وجود دارد، بنا بر شرایط بدنی هر فرد و بافت‌های چربی و میزان سلول‌های چربی موجود می‌باشد. حال به ‌جهت این ‌که بتوانید درک بهتری از موضوع این دسته‌بندی داشته باشید، موارد ذکر شده در این بخش را برای شما عنوان خواهیم کرد.

چاقی کودکان

دسته‌بندی چاقی‌ها بر اساس میزان سلول‌های چربی ممکن است با عنوان چاقی کودکان شناخته شود. زیرا میزان ساخت ‌و ساز سلول‌های چربی در بدن کودکان بیشتر از حد ممکن شکل می‌گیرد و این عامل مؤثری برای شکل ‌گیری اضافه‌ وزن و چاقی در کودکان می‌باشد. اما نمی‌توان به ‌صورت دقیق و تعیین ‌شده‌ای میزان چربی‌های موجود آن را مشخص کرد.

چاقی بزرگسالان

برخی از افراد بزرگسال در حیطه‌ای از محدوده سنی خود با نکته‌ای همانند ساخت سلول‌های چربی مواجه خواهند شد. البته اغلب افراد این چاقی ها را در دوره میان‌سالی تجربه می‌کنند و وجود آن‌ها در این زمام بیشتر دیده می‌شود. این ‌موضوع به ‌مرور می‌تواند نهایتا چاقی را برای آن‌ها شکل بدهد.

چاقی بزرگسالان
چاقی بزرگسالان

دلیل اصلی شکل‌گیری چاقی در بدن افراد به چه مواردی می‌باشد؟

پرداختن به موضوع چاقی ثانویه در این مطلب اهمیت بسیاری دارد. اما به ‌غیر از بررسی این ‌موضوع دلیل اصلی شکل‌گیری چاقی‌ها می‌تواند عامل مؤثری برای تشخیص چاقی ثانویه باشد و از این طریق می‌توان تعیین کرد کدام یک از موارد تأثیرات ژنتیکی، متابولیکی، رفتاری و هورمونی می‌تواند بر روی چاقی‌ها مؤثر واقع شود. اگر بتوان دلیل اصلی شکل‌گیری چاقی را شناخت، کمک بسیار بهینه‌ای به کاهش وزن خواهد کرد.

چاقی چه زمانی شکل می گیرد

حال با توجه به این‌ موضوع چاقی هنگامی در بدن افراد شکل می‌گیرند که شخص به نسبت فعالیت‌های خود در طول روز میزان کالری بیشتری دریافت می‌کنند و از این طریق کالری‌های مصرفی او از طریق تحرک سوزانده نمی‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود تمامی مواد غذایی که فرد در طول روز استفاده می‌کند، به‌ عنوان چربی در بدن ذخیره شوند و هیچ کدام از این نوع کالری یا صرف فعالیت‌های روزمره نمی‌شود.

نکته مهمی که اغلب افراد دارند در هنگام وجود چاقی علی‌الخصوص چاقی ثانویه با آن مواجه می‌شوند، این است که فرد بعد از این‌که در طول روزمره غذا استفاده می‌کند و احساس سیری دارد، همچنان به خوردن غذا ادامه می‌دهد. البته در برخی مواقع این عملکرد قابل‌ کنترل نیست و افراد بر اثر استرس و اضطراب بسیار مواد بسیاری در طول روز استفاده می‌کنند.

این دسته از افراد به نسبت افراد معمولی بیشتر احساس گرسنگی خواهند کرد و در طول شبانه ‌روز کالری‌های مصرفی آن‌ها به نسبت دیگر افراد بیشتر می‌باشد. در این بار دکتر سلیمی پیشنهادهای بسیاری برای افراد خواهد خواهد داشت تا بتوانند با چاقی‌های به وجود آمده مبارزه کنند و تناسب اندام را برای خود به ارمغان بیاورند.

چاقی چه زمانی شکل می گیرد
چاقی چه زمانی شکل می گیرد

چگونه می‌توان شناخت درستی در رابطه با انواع چاقی و اضافه‌وزن در بدن داشت؟

برای این ‌که به مبحث اصلی این مطلب یعنی چاقی ثانویه چیست بپردازیم این ‌موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است که فرد شناخت درستی از انواع چاقی‌ها داشته باشد تا در صورت لزوم بتواند شرایط برطرف نمودن آن‌ها را هرچه بهتر فراهم کند.

حال برای شناخت بهتر انواع اضافه‌ وزن و چاقی مسائل مختلفی دخیل هستند. همان‌طور که او در مطالب بالا عنوان کردیم عوامل بسیاری می‌توانند باعث شکل‌گیری اضافه ‌وزن باشند.

تداخلات بسیاری در بدن شکل می‌گیرد که شامل اختلالات درونی و بیرونی می‌باشد و می‌تواند تغییرات بسیاری در تعادل انرژی وارد شده برای بدن به وجود بیاورد. همین‌طور مواردی مانند دفع مایعات مواد مصرفی نکته حائز اهمیت بر روی اضافه ‌وزن می‌باشد و می‌تواند افزایش وزن و با پیشرفت چشمگیری مواجه کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله انواع چاقی و اضافه وزن را مطالعه کنید.

بیشتر کردن تحرک بافت‌ها و اندام‌های بدن

در این شرایط افراد نیاز دارند و باید تحرک بافت‌ها و اندام‌های بدن خود را بیشتر کنند تا فعالیت کافی باعث سوزاندن کالری‌های مصرفی شود. همان‌طور که گفتیم دلایل مختلفی باعث شکل‌گیری چاقی ثانویه می‌شوند. به همین‌ جهت افراد از طریق راهکارهای درمانی به ‌تنهایی قادر به کاهش وزن افراد نیستند .

مطمئن هر فردی راهکارهای مختلفی را برای دست یافتن به وزن ایده‌آل خود امتحان کرده است، اما به نتیجه نرسیده ‌است. زیرا قبل ‌از این ‌که بتواند از این عملکردها استفاده کند، شناخت درستی از نوع چاقی خود نداشته اسن. همین موضوع اهمیت شناخت نوع چاقی عنوان می‌کند.

حال در ادامه این مبحث شناخت درستی در رابطه با انواع چاقی‌ها برای شما خواهیم داشت تا با استفاده از تخصص‌های دکتر سلیمی متخصص چاقی در تهران در این حیطه بتوانید بر روی وزن خود مدیریت کنید. با توجه به توزیع چربی‌ها در نواحی مختلف بدن ۴ گروه مختلف از چاقی‌ها وجود دارد که در موارد زیر خلاصه می‌شوند.

چاقی نوع اول

این نوع از چاقی با توده‌های بسیار زیادی که درصد بالای چربی را به‌ همراه دارند. در حالت کلی چاقی نوع یک در هنگامی که اضافه‌ وزن و چاقی در تمامی بخش‌های مختلف بدن پراکنده می‌باشد، دیده می شود.

اما ممکن است در برخی مواقع یکی از اندام‌ها به ‌عنوان بیشترین فرم چاقی دیده شود. در حالت کلی چاقی نوع اول با عنوان چاقی تخم‌مرغی نیز نام‌گذاری می‌گردد و ممکن است برخی از پزشکان آن را این‌گونه خطاب کنند.

چاقی نوع دوم (چاقی ثانویه)

برای این ‌که بتوانید تشخیص دهید چاقی نوع دوم یا چاقی ثانویه چیست باید بگوییم اغلب چربی‌هایی که در این نوع چاقی مشاهده می‌شود در اطراف شکم و پایین تنه پخش ‌شده است. اغلب می‌توان این نوع از چاقی‌ها را در مردان مشاهده کرد. زیرا شکم آن‌ها بسیار برآمده تر به نسبت دیگر اجزای بدن آن‌ها می‌باشد.

هنگامی‌ که به بررسی اندام این افراد با چاقی ثانویه می‌پردازیم، متوجه می‌شویم که تجمع چربی‌ها چربی‌ها در بدن آن‌ها اغلب در اطراف شکم و تنه دیده می‌شود. در برخی از مواقع پزشکان ممکن است آن را با نام چاقی مقاوم در مقابل انسولین بشناسند. برای این‌ که راهکارهای اصولی به‌ جهت درمان چاقی دوم برای شما صورت بگیرد، نیاز به تخصص‌های پزشک دارید.

دکتر سلیمی در این زمینه به ‌عنوان بهترین پزشک می‌تواند بیماران را از مزایا و ویژگی‌های کاهش وزن آگاه کند و راهکارهای مختلف کاهش وزن را پیشنهاد دهد.

چاقی نوع دوم (چاقی ثانویه)
چاقی نوع دوم (چاقی ثانویه)

چاقی نوع سوم

این نوع از چاقی باعث شکل‌گیری چربی‌های مادرزادی در بخش شکم می‌گردند و اغلب مواقع دیده‌ شده چاقی نوع سوم خطر مبتلا شدن به بیماری‌های مختلفی همانند فشارخون بالا، دیابت، چربی خون بالا را بسیار افزایش داده است. بنابراین نیاز است در هنگام مواجهه با این نوع از چاقی خطرات آن را جدی بگیرید و فورا راهکارهای درمانی را دنبال کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست عوارض مزمن دیابت ملیتوس دیدن کنید.

چاقی نوع چهارم

هنگامی‌که صحبت از چاقی نوع چهارم می‌شود، بدن افراد این شرایط را تجربه می‌کند که اغلب چربی‌ها در بخش ران آن‌ها انباشته‌ شده است و اغلب دیده‌ شده که بانوان درگیر این مسئله شده‌اند. هیچ نوع عارضه خاصی برای این نوع چاقی دیده نمی‌شود.

اما در برخی از شرایط ممکن است افراد را درگیر بیماری‌هایی همانند افزایش قند، چربی خون و دیگر موارد کند. در چاقی نوع چهارم می‌توان مشاهده کرد که میزان سلول‌های چربی باعث افزایش وزن افراد شده‌اند و به ‌عنوان عامل مؤثری در این قضیه شناخته می‌شوند. البته در اغلب چاقی‌ها تلفیقی از ۲ مورد سلول‌های چاقی دیده می‌شود.

فرایند رشد سلول‌های چربی در بدن افراد در ابتدای کودکی و نوجوانی رو به ‌افزایش می‌رود

این امری بدیهی است که فرایند رشد سلول‌های چربی در بدن افراد در ابتدای کودکی و نوجوانی رو به ‌افزایش می‌رود و هنگامی‌که شرایط افزایش چربی‌ها به ‌حقیقت می‌پیوندد، افراد با استفاده از رژیم‌های غذایی مناسب می‌توانند در حفظ کردن حالت طبیعی خود تلاش کنند. اما اگر دوباره افراد با افزایش وزن مواجه شوند، از طریق راهکارهای طبیعی کاهش وزن این افراد صورت نمی‌گیرد و نیازمند استفاده از جراحی‌های چاقی می‌باشند.

در این زمینه دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین جراح برای انجام عمل‌های جراحی چاقی کمک می‌کند تا افراد به بهترین نتیجه برسند. در برخی مواقع دیده می‌شود افرادی که در دوران بلوغ وجود دارد، چربی‌هایی که در کودکی در بدن آن‌ها شکل ‌گرفته است، رو به ‌افزایش می‌باشد و این می‌تواند سرعت چاق شدن است آن‌ها را بسیار بیشتر کند.

بعد از گذشت دوران بلوغ از طریق اندازه سلول‌های چربی میزان آن‌ها در بدن فرد بیشتر از حد معمول می‌گردد و در آخر باعث شکل‌گیری عارضه‌ای با نام چاقی نوع چهارم می‌گردد.

فرایند رشد سلول‌های چربی در بدن افراد در ابتدای کودکی و نوجوانی رو به ‌افزایش می‌رود
فرایند رشد سلول‌های چربی در بدن افراد در ابتدای کودکی و نوجوانی رو به ‌افزایش می‌رود

شما در حال مطالعه مقاله چاقی ثانویه چیست می‌باشید.

دلیل اصلی چاقی شکمی چیست و انواع آن چگونه می‌باشد؟

یک نکته حائز اهمیت در جریان اضافه ‌وزن این است که وجود این چاقی‌ها می‌تواند باعث شکل‌گیری بیماری‌های مختلف در بدن افراد باشد و اغلب آن‌ها در چاقی‌های شکم خلاصه می‌شود.

این گروه از اضافه ‌وزن ها به واسطه عدم تحرک و سبک غذایی نامناسب شکل‌گرفته اند. پس اگر اطلاعاتی در رابطه با انواع چاقی شکم داشته باشید، در هنگام مواجه شدن با آن می‌توانید فورا مدیریت وزن خود را در دست بگیرید و یا فورا درمان‌های اساسی که از طریق مراجعه به دکتر سلیمی می‌توانید دراین‌باره داشته باشید را انجام می‌دهید.

در ادامه با ما باشید تا در راستای پرداختن به این ‌موضوع که چاقی ثانویه چیست بتوانیم از انواع چاقی شکمی برای شما صحبت کنیم.

چاقی در بخش پایین سینه و اطراف شکم

در بسیاری از مواقع این نکته را مشاهده کرده‌ایم که افراد در پایین‌تر از سینه و اطراف شکم دچار چاقی‌های بسیار شده‌اند و میزان بافت‌های چربی که در این نواحی جمع شده‌اند، بسیار زیاد می‌باشد. نکته مهم این است که بدن این دسته از افراد در ناحیه شکم دارای بافت شل و افتاده‌ای نمی‌باشد.

اگر بخواهیم دلیل اصلی شکل‌گیری این نوع از چاقی‌ها را بگوییم مهم‌ترین آن استرس شناخته می‌شود. تصور برخی از افراد در هنگام مواجه با استرس نادرست است.

برخی تصور می‌کنند استرس می‌تواند باعث کاهش وزن شود، اما بدن برخی از افراد به گونه ایست که در هنگام اضطراب و استرس هورمون آن را که با نام هورمون کورتیزول نام گرفته است، ترشح می‌شود.

افزایش ترشح این هورمون

هنگامی که با افزایش ترشح این هورمون در بدن خود مواجه می‌شوند، می‌تواند باعث آزادسازی قند در جریان خون گردد و این‌که شخص بدن بتواند با استرس خود مقابله کند و کنترل آن را در دست بگیرد، امری بسیار حاد و سخت می‌باشد و در بسیاری از مواقع اتفاق نخواهد افتاد.

همین موضوع باعث می‌شود که فرد به خوردن غذا روی بیاورد و به ‌مرور چربی‌های بخش پائین شکم شکل می‌گیرد که آن‌ها را با نام چاقی استرسی در بین عموم می‌شناسند.

هنگامی‌که افراد با این شرایط مواجه می‌شوند، مهم‌ترین مواد غذایی که اغلب نظر آن‌ها را به خود جلب می‌کند و در تلاشند تا از آن استفاده کنند، مواردی همچون غذاهای فست‌فود، تنقلات، قهوه و دیگر موارد از این ‌دست غذاها می‌باشد.

تنقلات و انواع غذاهای فست ‌فود در رژیم غذایی افراد

همان ‌طور که می‌دانید وجود تنقلات و انواع غذاهای فست ‌فود در رژیم غذایی افراد به نسبت دیگر موارد میزان چربی بسیاری را در بدن افراد انتقال می‌دهند و انباشته شدن این نوع چربی‌ها در بخش شکمی باعث شکل‌گیری چاقی در ناحیه شکم می‌گردد. البته به‌ علاوه این ‌موضوع لازم است بگوییم وجود این مسئله می‌تواند به افراد را دچار سندرم روده تحریک‌پذیر کند.

حال برای برطرف کردن این نوع از چاقی در ناحیه شکم که از طریق استرس در بدن افراد شکل می‌گیرند، مهم‌ترین نکته این است که فرد در شرایطی قرار بگیرد که هیچ‌گونه مواد غذایی در دسترس او نباشد و بتواند با استفاده از ورزش‌های روزانه و غذاهای مفید از وجود این اتفاق جلوگیری کند.

مواردی همچون تنظیم بودن زمان خواب، حذف کردن انواع غذاهای فست ‌فود، انجام ریلکسشن قبل ‌از خواب می‌تواند به این افراد کمک کند تا در رفع کردن چاقی‌های این نواحی موفق باشند.

تنقلات و انواع غذاهای فست ‌فود در رژیم غذایی افراد
تنقلات و انواع غذاهای فست ‌فود در رژیم غذایی افراد

چاقی مثل بزرگ شدن شکم اندازه یک توپ

یکی دیگر از چاقی‌های مرسوم بدین‌صورت است که شکم افراد همانند یک توپ بسیار بزرگ دیده می‌شود. مهم‌ترین چیزی که باعث شکل‌گیری این نوع عارض می‌گردد، استفاده بسیاری از الکل می‌باشد.

هنگامی‌که الکل به بدن وارد می‌شود مانع هضم کامل مواد غذایی می‌گردد و دارای کالری بسیار زیادی می‌باشد و در نهایت این کالری‌های موجود به چربی‌های شکمی تبدیل می‌گردند.

البته به ‌غیر از این شرایط و استفاده از الکل مسائل دیگری می‌توانند در شکل‌گیری این نوع چاقی‌ها همانند بزرگ شدن شکم به ‌اندازه یک توپ مؤثر واقع شود و این ‌موضوع می‌تواند شکل‌گیری بیماری‌های کبدی، خطر التهابات مختلف در بدن و دیگر بیماری‌های مختلف را بیشتر کند.

حال نکته حائز اهمیت برای پیشگیری از این نوع چاقی‌ها حذف کردن نوشیدنی‌های الکلی می‌باشد. اگر افراد بتوانند جایگزین مناسبی برای نوشیدنی‌های الکلی داشته باشند و به‌ جای آن از میوه‌ها و سبزیجات بیشتر استفاده کنند، این چاقی‌ها به ‌مرور زمان از بدن افراد خواهد رفت و یا از وقوع آن جلوگیری خواهد کرد.

چاقی مثل بزرگ شدن شکم اندازه یک توپ
چاقی مثل بزرگ شدن شکم اندازه یک توپ

شما درحال مطالعه مقاله چاقی ثانویه چیست می‌باشد.

چاقی در قسمت پایینی شکم

یک چاقی خوشایند که در انواع چاقی‌ها می‌توان از آن نام برد، چاقی هایی است که برای بانوان باردار در حین زایمان شکل می‌گیرد. به دلیل این‌ که این بانوان در طی دوره نه‌ ماهه جنین خود را حمل کرده‌اند شکم آن‌ها بزرگ‌تر از حد معمول شده ‌است و هنگامی‌که وزن حمل می‌کنند، شکم آن‌ها همانند قبل نمی‌شود.

این دسته از چاقی‌ها با اسم چاقی‌های ناحیه پایینی شکم شناخته می‌شود. به دلیل این‌که بعد از زایمان رحم سنگین‌تر می‌شود و بیشتر به سمت پایین تمایل دارد، وجود این چاقی‌ها در این نواحی بسیار دیده می‌شود و دلیل اصلی آن این است که در هنگام بارداری جنین رو به ‌رشد می‌باشد و پوست شکم مادر کشیده می‌گردد. همین موضوع باعث فاصله انداختن بین ماهیچه‌های دیواره شکم مادر می‌گردد و در آخر این موضوع بزرگی شکم مادر را به دنبال دارد.

حال بانوان وزن حمل کرده برای برطرف نمودن این دسته از چاقی‌ها در هنگام شیردهی به نوزاد خود باید تحرک و فعالیت‌های بدنی را امری مهم بدانند. زیرا کاهش حجم شکم از طریق انقباض ماهیچه‌ها اتفاق خواهد افتاد و باعث می‌شود چاقی هایی که در قسمت پایینی شکم آن‌ها صورت ‌گرفته است، رفع شود.

استفاده از مواد غذایی ای که بیشتر دارای فیبر هستند و در دسته‌بندی سبزیجات می‌باشند، تحت نظارت یک پزشک متخصص به این افراد کمک خواهد کرد. در این زمینه دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک نظارت خاصی بر روی تغذیه این نوع بیماران دارد و به آن‌ها کمک خواهد کرد تا بتوانند اندام ایده‌آل خود برسند.

چاقی در قسمت پایینی شکم
چاقی در قسمت پایینی شکم

چاقی به دلیل جلو آمدن شکم بعد از خوردن غذا

این امری طبیعی است که افراد در صبحگاه شکمی تخت دارند اما بعد از این‌که صبحانه استفاده می‌کنند این‌موضوع باعث برآمدگی فوری شکم آن‌ها می‌گردد این دسته از چاقوها را می‌توان به واسطه نفخ و حذف نشدن قزاق‌ها شناخت و دلیل اصلی آن‌ها را این موارد عنوان کرد

اغلب افرادی که دارای مشکلات مختلف در زمینه ورود به حساسیت‌های غذایی می‌باشند و همین‌طور یبوست را تجربه می‌کنند دچار این نوع چاقی می‌گردند بهترین راهکاری که می‌تواند به این افراد را با سایز دلخواه خود برساند این است که با استفاده از ۱ تغییر رژیم و سبک غذایی مناسب تلاش کنند تا مواد غذایی نفتا استفاده نکنند و تا این‌موضوع باعث کاهش چاقی‌ها در ناحیه شکم آن‌ها بعد از خوردن غذا شود

اگر این افراد بتوانند از غذا مواد غذایی همانند لبنیات، حبوبات برنج و شیرینی‌جات کمتر استفاده داشته باشند و از جایگزین‌های آن‌ها همانند مواد غذایی مرغ و ماهی ، گوشت، سبزیجات استفاده کنند درهرصورت استفاده از مواد غذایی که دارای که پر بیو تیک می‌باشد در رژیم غذایی آن‌ها کمک خواهد کرد شرایط هضم کردن غذا در ساعات اولیه روز بهینه‌تر است به‌همین دلیل هیچ‌گاه تلاش نکنید تا وعده‌های غذایی همانند صبحانه را از قطر حذف کنید اما می‌توانید وعده‌های شب‌هنگام را کاهش دهید

شما در حال مطالعه مقاله چاقی ثانویه چیست می‌باشد.

شکل‌گیری چربی در کمر و عمق شکم

مطالعات مختلفی بر روی این نوع از چربی‌ها که در کمر و عمق شکم پدید می‌آیند، صورت ‌گرفته است و پزشکان توانستند این ‌موضوع را به اثبات برسانند که استفاده از قند زیاد در چاقی این نواحی تاثیرگذار می‌باشد. افرادی که در طول روز استفاده بسیاری از نوشیدنی‌های مختلفی که حاوی شکر می‌باشد دارند، در نهایت این چاقی‌ها برای آن‌ها آزاردهنده می‌باشد.

به وجود چربی‌ها در کمر و عمق شکم و از طریق دریافت کالری‌هایی که مایعات شیرین در طول روز به بدن افراد می‌رسانند، شکل می‌گیرد. برای برطرف نمودن این نوع از چاقی‌ها افراد باید استفاده از نوشیدنی‌های صنعتی که دارای شکر بسیار می‌باشند را به کمترین حد خود برسانند.

شکل‌گیری چربی در کمر و عمق شکم
شکل‌گیری چربی در کمر و عمق شکم

چاقی‌ها در اطراف ران و باسن

عواملی همچون یائسگی نقش بسیاری در چاقی‌های اطراف باسن و ران در بانوان دارد و البته تغییرات و حالات روحی افراد نیز از عوارض بسیار یائسگی می‌باشد.

کاهش یافتن ترشح هورمون استروژن در این مواقع باعث می‌شود چربی‌های بسیاری در نواحی باسن اجتماع کنند و به دلیل این‌که فرد یائسه دارای سوخت ‌و ساز کمتری در طول روز می‌باشد و تغییرات هورمونی در بدن او شکل ‌گرفته است، کورتیزول بسیار ترشح می‌گردد و می‌تواند باعث شکل‌گیری این نوع از چربی‌ها در اطراف ران و باسن باشد. طبق دستورالعمل پزشکان راهکارهایی همانند پیاده‌ روی کمک خواهد کرد تا چربی‌های موجود در دور باسن و ران را حذف کنند.

چاقی‌ها در اطراف ران و باسن
چاقی‌ها در اطراف ران و باسن

چاقی کلی شکم به دلیل ژنتیک

اعتقاد برخی از پزشکان بر این است که وراثت نیز تاثیر بسیاری بر روی انواع چاقی علی‌الخصوص چاقی ثانویه خواهد گذاشت و ژن فرد می‌تواند تعیین ‌کننده نوع چاقی باشد.

اگر شخصی دارای خانواده‌ای چاق می‌باشد، نیاز است در طول روزمره خود همیشه مراعات کند. زیرا این فرد به‌ عنوان کاندید مناسبی برای وجود چاقی ثانویه شناخته می‌شود. والدینی که دچار اضافه‌وزن می‌باشند، لازم است در هنگام کودکی مراقب سلامت کودکان خود باشند تا در آینده دچار معضل اضافه ‌وزن و چاقی ثانویه نشود.

در تمامی این مطالب در رابطه با انواع چاقی هایی که می‌تواند برای افراد بروز پیدا کند صحبت کردیم و از دلایل آن‌ها گفتیم. با توجه به این‌که اهمیت موضوع چاقی ثانویه بسیار بالا می‌باشد، در ادامه این مبحث می‌خواهیم در رابطه بااینکه چاقی ثانویه چیست برای شما اطلاعاتی داشته باشیم.

البته در این زمینه می‌توانید برای کاهش وزن انواع چاقی‌ها مهارت‌های دکتر سلیمی را مهم بشمارید. زیرا او با راهکارهای اصولی و نوینی که در اختیار مراجعه‌ کنندگان خود می‌گذارد کمک می‌کند تا تجربه خوبی از تناسب اندام در زندگی روزمره خود کسب کنند.

چه بیماری‌هایی عوامل مؤثری برای چاقی و اضافه ‌وزن شناخته می‌شوند؟

همان‌طور که در مطالب بالا ذکر کردیم برای این‌ که درک بتوانید تشخیص دهید، چاقی ثانویه چیست باید بگوییم که وجود بیماری‌های مختلف باعث چاقی و اضافه‌ وزن می‌گردد.

حال برای این ‌که اطلاعات بهتری در رابطه با این بیماری‌ها داشته باشید و آن‌ها را درک کنید، در موارد زیر به آن‌ها را ذکر می‌کنیم و توضیحاتی در این ‌باره خواهیم داشت.

چاقی ثانویه بر اثر کم ‌کاری تیروئید

غدد تیروئید غدد هایی کوچک و پروانه‌ای شکل می‌باشد که محل اصلی قرارگیری آن‌ها در زیر گلو می‌باشد. حال اگر این غدد نتوانند شرایط فعالیت خود را در بدن به‌ درستی انجام ندهند و هورمون کافی را برای بدن تولید نکنند، عامل مؤثری برای اضافه‌ وزن و چاقی‌های افراد بشمار می‌آیند و این مورد می‌تواند به‌ عنوان چاقی ثانویه شناخته شود.

البته به ‌غیر از این‌که کم‌ کاری تیروئید باعث چاقی و اضافه ‌وزن می‌شود نشانه‌های دیگری می‌تواند وجود آن را در بدن تأیید کنند که شامل موارد زیر می‌شوند.

 • افسردگی
 • یبوست
 • خستگی
 • احساس سرمای بسیار
 • خشکی پوست
 • نازک شدن مو

برای این ‌که بتوانید وجود غدد تیروئید را در بدن خود تایید کنید، یک آزمایش خون ساده انجام می‌گیرد تا سطح هورمون‌های خون بررسی گردد و از طریق شرایط مختلف هورمون سازی بدن شما به بهترین حالت ممکن صورت بگیرد تا چاقی های ثانویه در بدن شما برطرف گردد.

چاقی ثانویه بر اثر کم ‌کاری تیروئید
چاقی ثانویه بر اثر کم ‌کاری تیروئید

اضافه‌ وزن بر اثر افسردگی

یک عارضه مهم دیگر که به‌ عنوان چاقی‌های دست‌ دوم شناخته می‌شوند، مواردی است که افراد در هنگام افسردگی دچار افزایش وزن و یا چاقی می‌شوند و این نکات به‌ عنوان عوارض احتمالی افسردگی شناخته می‌شوند.

اغلب افرادی که دچار اختلالات روحی می‌باشند و سطح هورمون کورتیزول در بدن آن‌ها بسیار بالاتر می‌باشد. این هورمون با نام هورمون استرس شناخته می‌شود که می‌تواند باعث شکل‌گیری چربی‌های مختلف در اطراف شکم گردد و چاقی‌های ثانویه را به وجود می‌آورد.

همین‌طور به دلیل این ‌که فرد دچار افسردگی می‌باشد، یأس و ناامیدی را تجربه می‌کند و این نکات باعث می‌شوند که فرد شرایط لازم را برای انجام تمرینات ورزشی و تغذیه مناسب نداشته باشد.

در این شرایط برخی از داروها برای بیماران تجویز می‌شود که این داروها نیز عوارض اضافه ‌وزن و چاقی را به‌ دنبال خواهند داشت. بنابراین اگر نیاز به روان ‌پزشک دارید، حتما برای برطرف نمودن افسردگی‌ها به او مراجعه کنید.

اضافه‌ وزن بر اثر افسردگی
اضافه‌ وزن بر اثر افسردگی

رابطه بین بی‌خوابی و چاقی

برای این ‌که بتوانیم بگوییم چاقی ثانویه چیست بیماری‌های مختلفی در این روند باعث اضافه ‌وزن افراد می‌گردند که یکی از آن‌ها بی‌خوابی می‌باشد. افرادی که خواب آرامش ‌بخشی در طول روز ندارند و کمتر از ۶ ساعت در طول شبانه ‌روز استراحت می‌کنند، میزان چربی‌های بدن آن‌ها به نسبت دیگر افراد بیشتر می‌باشد.

در حالت کلی ۸ ساعت خواب شبانه می‌تواند باعث کاهش چربی‌های موجود در بدن شود و کم‌ خوابی نیز باعث شکل‌گیری هورمون استرس و کورتیزول می‌شود و باعث افزایش بیش ‌از اندازه انسولین نیز می‌گردند. این ۲ هورمون تاثیرگذاری بسیاری بر روی چاقی دارند و می‌توانند سبب شکل‌گیری چاقی ثانویه شوند.

به ‌غیر از این موارد کاهش خواب در طول روزمره می‌تواند باعث مختل کردن تولید سیگنال گرسنگی شوند و هنگامی‌که در این هورمون‌ها اختلالاتی به وجود می‌آید، فرد قدرت کنترل غذاهای مصرفی خود در طول روزمره را ندارد و باعث پرخوری ۲۰ بسیار زیاد می‌شود. به‌ غیراز آن تمایل بسیاری به استفاده از غذاهای چرب و شیرین دارد و این می‌تواند عامل مؤثری برای چاقی‌های ثانویه شناخته شود.

رابطه بین بی‌خوابی و چاقی
رابطه بین بی‌خوابی و چاقی

شما در حال مطالعه مقاله چاقی ثانویه چیست می‌باشید.

چاقی و اضافه ‌وزن در دوران یائسگی

حتما می‌دانید که بانوان باردار ممکن است به بیماری چاقی ثانویه دچار شوند و در دوران یائسگی هورمون استروژن در بدن بانوان کاهش پیدا می‌کند. این نکته مؤثری برای افزایش یافتن میزان چربی‌ها در اطراف شکم می‌باشد. اما این نکته و کاهش یافتن میزان تولید هورمون استروژن فقط به‌ عنوان عامل اصلی برای چاقی در دوران یائسگی شناخته نمی‌شود.

حتما می‌دانید که بانوان در دوران یائسگی علائمی همچون گرگرفتگی، اختلال در خواب، بدخلقی به‌ جهت دوره باروری زنان را تجربه خواهند کرد و این موارد باعث می‌شود تغذیه سالمی را در طول روزمره استفاده نکنند و از ورزش نیز بی‌بهره باشند.

هنگامی‌که بانوان در این دوره کم‌ خوابی و افسردگی را تجربه می‌کنند، به ‌جای این ‌که از مواد غذایی مناسب در طول روزمره استفاده داشته باشند و مفید بخورند و بیاشامند، خوراکی‌های پر شکر و شیرین را جایگزین آن‌ها می‌کنند.

برای این ‌که این شرایط را در دست بگیرند و آن را کنترل کنند، بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنند تا راهکارهای اصولی را برای آن‌ها ذکر کند.

دکتر سلیمی در حیطه تخصص‌های خود به ‌عنوان بهترین پزشک شناخته می‌شود و می‌تواند اطلاعات دقیقی در رابطه با چاقی ثانویه و مفهوم اصلی آن برای بیماران داشته باشد تا بتواند از طریق راهکارهای اصولی درمان آن‌ها را فراهم کند.

چاقی و اضافه ‌وزن در دوران یائسگی
چاقی و اضافه ‌وزن در دوران یائسگی

چاقی بر اثر شکل‌گیری بیماری کوشینگ

اصولاً دیده ‌شده بیماری کوشینگ نیز عامل مؤثری برای چاقی و اضافه‌ وزن های مختلف بوده ‌است که اصولاً در پاسخ این‌که چاقی ثانویه چیست موضوع بیماری کوشینگ تاثیرگذار می‌باشد و عامل مؤثری برای شکل‌گیری این نوع از چاقی‌ها است.

اصولاً وجود هورمون کورتیزول باعث می‌شود تا افراد در طول روزمره میزان قند خون و فشارخون نرمالی را تجربه کنند. اما اگر همین هورمون که به‌ عنوان هورمون استرس شناخته می‌شود، بیشتر از حد ممکن تولید شود عامل مؤثری برای تجمع و شکل‌گیری چربی‌ها در ناحیه شکم و گردن می‌باشند و هنگامی‌که این شرایط رخ می‌دهد، بدن افراد به ‌سادگی کبود می‌گردد و ضعف و لاغری را می‌توان در اعضای مختلف بدن مشاهده کرد.

در صورتی‌که صورت افراد بسیار گرد می‌شود و خطوط بنفش رنگی بر روی سطح پوست آن‌ها دیده می‌شود. در این شرایط افراد با مراجعه به پزشک می‌توانند راهکارهای درمانی، جراحی، شیمی ‌درمانی و یا داروهای مختلف را استفاده کنند.

چاقی بر اثر شکل‌گیری بیماری کوشینگ
چاقی بر اثر شکل‌گیری بیماری کوشینگ

ارتباط چاقی و سندرم پلی کیستیک تخمدان

در حالت کلی نمی‌توان وجود بیماری سندرم پلی کیستیک تخمدان در بدن یک بانو را از طریق هیچ آزمایشی به اثبات رساند. اگر فردی دچار دوره پریود نامنظم باشد و صورت و بدن او دارای موی بسیاری می‌باشد و یا این‌ که دچار جوش‌های زیرپوستی می‌شود، باید این علائم را جدی بگیرد.

زیرا این موارد به‌ عنوان علائم این بیماری شناخته می‌شوند. در این شرایط در بدن بانوان کیست هایی روی تخمدان‌ها رشد می‌کند و وجود بیش ‌از اندازه هورمون‌های مردانه در این کیست‌ها سبب شکل‌گیری این بیماری می‌شود .

حال به‌ غیر از این که وجود این بیماری حساسیت بسیار کمتری در بدن افراد به نسبت تولید انسولین به وجود می‌آورد، به ‌مرور زمان افراد را با چاقی و دچار اضافه‌ وزن نیز مواجه خواهد کرد.

همان‌طور که می‌دانید تبدیل کردن قند خون مورد نیاز در بدن افراد از طریق هورمون انسولین صورت می‌گیرد. حال در این شرایط تاثیرگذاری این غدد بر روی هورمون انسولین بسیار زیاد می‌باشد و باعث چاقی و اضافه ‌وزن در بدن می‌شوند.

حال برای این ‌که هورمون‌های شما متعادل‌سازی شود، می‌توانید به دکتر سلیمی در حیطه تخصص خود بسیار حرفه‌ای و زبانزد می‌باشد مراجعه کنید تا متعادل‌سازی هورمون‌های شما از این طریق صورت بگیرد.

ارتباط چاقی و سندرم پلی کیستیک تخمدان
ارتباط چاقی و سندرم پلی کیستیک تخمدان

شما در حال مطالعه مقاله چاقی ثانویه چیست می‌باشید.

ارتباط نارسائی احتقانی قلب با چاقی

هنگامی‌که قلب در بدن انسان نتواند به‌ درستی عملیات پمپاژ را انجام بدهد، این نوع از بیماری شکل می‌گیرد و این‌ موضوع سبب می‌شود که افراد به ‌صورت ناگهانی با ۱ کیلوگرم در روز یا بیشتر از ۲ کیلوگرم در ۱ هفته افزایش وزن مواجه شوند.

این افزایش وزن در این حالت نشان می‌دهد که حال بیمار رو به وخیم شدن می‌باشد و جای نگرانی بسیاری را برای این دسته از عوامل دارد.

این نوع از چاقی‌ها به‌ عنوان چاقی ثانویه شناخته می‌شوند که با وجود علائم های بسیاری این بیماری می‌توان پی به این نوع چاقی‌ها برد. از مهم‌ترین موارد پیدایش بیماری نارسایی احتقانی قلب موارد زیر ذکر می‌شود.

 • گیجی
 • از دست دادن حافظه
 • فشارخون بالا
 • تنفس سنگین
 • سریع‌تر شدن نبض
 • التهاب پاها و مچ پاها

رابطه بین آپنه خواب و اضافه‌ وزن

اگر شما از دسته افرادی هستید که در هنگام خواب بسیار خروپف می‌کنید و یا در طول روزمره همیشه احساس خواب ‌آلودگی دارید، این موارد به‌ عنوان نشانه‌ها و علائم اصلی آپنه خواب شناخته می‌شوند.

مهم‌ترین چیزی که سبب پیدایش این نوع بیماری می‌شود، چاقی‌های افراد است. زیرا وجود این چاقی‌ها می‌تواند باعث بسته شدن مسیر هوایی افراد به فاصله‌ی منظم گردد.

رابطه بین آپنه خواب و اضافه‌ وزن
رابطه بین آپنه خواب و اضافه‌ وزن

مواردی همچون فشار خون بالا، نارسایی قلبی، مشکلات کبد و عامل مؤثری برای شکل‌گیری آپنه هستند و به‌ مرور زمان این مشکل چاقی های افراد را دوچندان می‌کند که به‌ عنوان بیماری‌های مؤثر در رابطه با اضافه ‌وزن عامل مؤثری است که باید به آن توجه داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله ارتباط چاقی و کبد چرب را مطالعه کنید.

شکل‌گیری تجمع آب در بدن

در برخی مواقع افراد در بدن خود پف بسیار مشاهده می‌کنند. این حالات هنگامی صورت می‌گیرد که بدن افراد میزان زیادی آب را در بدن خود نگه می‌دارد. اغلب مواقع دیده ‌شده وجود این آب‌ها در بخش دست و پاها تجمع می‌گردد و در هنگام وقوع این بیماری به اعضای بدن ملتهب به ‌نظر می‌رسند و احساس سفتی بسیاری در آن‌ها دیده می‌شود.

همین‌طور ممکن است حرکت آن‌ها بسیار سخت باشد. این نوع بیماری ممکن است در برخی شرایط به ‌عنوان بیماری خطرناکی به حساب نیاید.

قرص‌ها و داروهای مختلفی از طریق تخصص پزشکان علی‌الخصوص دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین متخصص در این زمینه تجویز می‌شود تا بتواند این مشکل را برطرف کند. اما این عامل به‌ عنوان مهم‌ترین نکته در هنگام بروز چاقی‌ها و اضافه‌ وزن شناخته می‌شود و نکات مهمی که باعث شکل‌گیری این بیماری می‌شوند، عبارت‌اند از:

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله آیا قرص چربی خون باعث لاغری می شود را مطالعه کنید.

شکل‌گیری تجمع آب در بدن
شکل‌گیری تجمع آب در بدن
 • بیماری ریه
 • بیماری کبد
 • بیماری کلیوی
 • بیماری قلبی

چاقی بر اثر سندرم متابولیک

سندرم متابولیک هنگامی در بدن شکل می‌گیرد که بسیاری از بیماری‌ها در کنار یکدیگر به‌ عنوان یک معضل در بدن فرد به وجود آیند. اما این مشکل می‌تواند بروز بیماری قلبی، سکته مغزی و یا دیابت را بسیار بیشتر کند

و همین‌طور در بدن این فرد می‌توان سطح ناسالمی از فشار خون، قند خون، چربی بدن و کلسترول را مشاهده کرد. به ‌غیر از این ‌که سندرم متابولیک می‌تواند عامل مؤثری برای چاقی و افزایش وزن باشد، در چاقی‌های دور کمر نیز مؤثر واقع می‌شود.

البته هیچ‌گونه نشانه‌ای برای تشخیص این نوع بیماری وجود ندارد و امکان دارد دکتر سلیمی صلاح بداند با استفاده از راهکارهای همانند ورزش، تغییر دادن سبک رژیم غذایی، استفاده از برخی داروها و دیگر موارد و البته استفاده از جراحی‌های مختلف کاهش وزن برای افرادی که درگیر سندرم متابولیک شده‌اند، را به سرانجام برساند تا فرد بتواند بهبود بیابد.

شما در حال مطالعه مقاله چاقی ثانویه چیست می‌باشید.

اضافه‌وزن و دیابت

برای ‌اینکه تعیین کنیم چاقی ثانویه چیست عامل مؤثر دیگری که بر اثر باعث چاقی ثانویه می‌گردد، بیماری به نام دیابت می‌باشد. درمان آن از طریق راهکارهایی همانند رژیم غذایی، ورزش، انسولین و داروهای مختلف اتفاق خواهد افتاد.

اما مهم‌ترین ویژگی انسولین این است که باعث چاقی و عدم تولید آن باعث چاقی و اضافه‌ وزن می‌گردد و به‌ غیر از این ‌که می‌تواند در آسان کردن ذخیره انرژی بدن کمک کند، عامل مؤثری برای افزایش وزن شناخته می‌شود.

همین طور برای این‌ که افراد از روش‌های درمانی مناسب در این زمینه استفاده کنند و از کاهش قند خون در طول روزمره پیشگیری کنند، غذای بسیاری در طول روزمره استفاده می‌کنند که این عامل مؤثری برای افزایش وزن در روند بیماری دیابت شناخته می‌شود.

اگر به بیماری دیابت مبتلا شده‌اید، مدیریت وزن شما و چاقی‌ها از طریق تخصص‌های یک دکتر حاذق در این زمینه انجام می‌گیرد. دکتر سلیمی را می‌توان به ‌عنوان بهترین پزشک برای درمان انواع چاقی علی‌الخصوص چاقی ثانویه نام برد تا بتوانید از تخصص‌های ایشان برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.

اضافه‌وزن و دیابت
اضافه‌وزن و دیابت

ارتباط استفاده از داروهای استروئیدی و چاقی

یک عامل مؤثر دیگر که می‌توان آن را در دسته‌بندی چاقی ثانویه شناخت، بر اثر استفاده از داروهای استروئید می‌باشد. استفاده از این داروها اغلب برای بیماران آسمی می‌باشد و می‌تواند درمان را برای آن‌ها فراهم کند.

همین‌طور برخی از انواع آرتریت ها با تجویز این دارو می‌توانند درمان شوند. حال هر چه که میزان دوره درمان از طریق این دارو بسیار بیشتر باشد، می‌تواند میل افراد را برای دریافت غذاها بیشتر کند و استفاده از این دارو باعث پرخوری و افزایش وزن می‌گردد.

بنابراین برای این‌ که از این داروها استفاده داشته باشید، نیاز است حتما با پزشک مربوطه‌ی خود مشورت داشته باشید و بدانید که استفاده از آن‌ها چاقی را به‌ همراه می‌آورد.

چاقی بر اثر استفاده‌ی برخی داروهای رایج

داروهای بسیاری در داروخانه دیده می‌شوند که باعث افزایش اشتهای افراد در طول روزمره می‌گردند. برخی از افراد به دلیل مشکلات متعدد ممکن است استفاده بسیاری از این نوع داروها داشته باشند.

در همین راستا برخی دیگر از داروها وجود دارند که کالری سوزی بدن را بسیار آرام‌تر از حد معمول می‌کنند و یا این ‌که شرایط جذب مواد مغذی در بدن افراد با تغییرات بسیاری مواجه می‌شود.

البته این امر اثبات ‌شده از طریق دانشمندان نمی‌باشد و ممکن است پژوهشگران تحقیقات وارد شده بر روی افزایش وزن از طریق داروها را منطقی ندانند

پیشنهاد می کنیم از پست درمان چاقی بلغمی دیدن کنید.

برخی از داروها عامل مؤثری برای چاقی ثانویه و اضافه ‌وزن بوده‌اند که می‌توان از مهم‌ترین آن‌ها موارد زیر را نام برد:

 • قرص‌های ضد بارداری
 • داروهای تشنج
 • داروهای روان‌پریشی
 • داروهای ضدافسردگی
 • داروهای مسدود کردن بتا برای فشارخون بالا

شما در حال مطالعه مقاله چاقی ثانویه چیست می‌باشید.

برخی از داروها عامل مؤثری برای چاقی ثانویه و اضافه ‌وزن بوده‌اند که می‌توان از مهم‌ترین آن‌ها موارد زیر را نام برد:
برخی از داروها عامل مؤثری برای چاقی ثانویه و اضافه ‌وزن بوده‌اند که می‌توان از مهم‌ترین آن‌ها موارد زیر را نام برد:

کلام آخر

در این مطلب در رابطه با اینکه چاقی ثانویه چیست اطلاعات بسیاری برای شما داشتیم. شناخت اصلی چاقی‌ها به افراد کمک خواهند کرد تا راهکارهای درمانی مناسب با آن نوع چاقی را برای رسیدن به اندام دلخواه خود انجام بدهند. حال با این مباحث متوجه شدیم که چاقی ثانویه می‌تواند بر اثر بیماری‌های مختلف در بدن افراد شکل بگیرد و اغلب در نواحی شکم و پهلو اتفاق می‌افتد. اما برای برطرف کردن آن نیاز به نگرانی نیست.

زیرا پزشکان حاذق در این زمینه به افراد کمک خواهند کرد. یکی از این پزشکان دکتر سلیمی شناخته می‌شود که توانسته با مهارت‌های فردی خود افراد بسیاری را از شر چاقی‌ها و اضافه ‌وزن ها رها کند تا بتوانند زندگی باکیفیت‌تری را با تناسب اندام سپری کنند. امیدواریم که استفاده از این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله چگونه فقط شکم را لاغر کنیم را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید