وگان ها چه میخورند

وگان ها چه میخورند

فهرست مطالب

اکنون در این مقاله به بررسی این‌ موضوع که وگان ها چه میخورند ، می‌پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روش های قطعی لاغری با جراح چاقی، در تماس باشید.

09120174510

اگر به دنبال لاغری با رژیم غذایی هستید، صفحه غذاهای رژیمی برای کاهش وزن را ببنید.

همچنین مطالعه رژیم جنرال موتورز نیز به شما کمک می کند.

اینفوگرافیک وگان ها چه می خورند

اینفوگرافیک وگان ها چه می خورند
اینفوگرافیک وگان ها چه می خورند

وگان ها چه میخورند

وگان ها چه میخورند
وگان ها چه میخورند

فهرست مطالب:

آشنایی با رژیم غذایی گیاهی وگان؟

انواع مختلف رژیم وگان کدام ها هستند؟

انواع مختلف سبک های گیاهخواری کدام ها هستند؟

چگونه میتوانید یک وگان شوید؟

چرا باید یک وگان بود:

آشنایی با مزایای استفاده از رژیم وگان:

استفاده از رژیم وگان برای کاهش وزن و رفع چاقی‌های مفرط:

استفاده از رژیم وگان جهت محافظت از بدن در برابر سرطان:

استفاده از مواد غنی در رژیم وگان در مقایسه با سایر رژیم‌ها:

استفاده از رژیم وگان برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی:

استفاده از رژیم وگان برای کاهش قند خون و دیابت نوع دوم:

فواید دیگر برای استفاده از رژیم غذایی گیاهی وگان:

رژیم غذایی وگان و وجتریان چه تفاوتی با هم دارند؟

آیا میدانید وگان ها از چه غذاهایی پرهیز میکنند؟

آیا میدانید وگان ها چه میخورند ؟

آیا رژیم وگان برای بدن ضرر دارد؟

وگان ها از کدام نوع مکمل‌ها باید استفاده کنند؟

معرفی نکات ضروری و مفید جهت استفاده از رژیم وگان:

نمونه‌ای از غذای وگان ها در مدت یک هفته:

نمونه‌ای از میان وعده‌های گیاهی که وگان ها میخورند:

آیا میتوان به رژیم وگان در رستوران ها پایبند بود؟

سوالات متداول در رابطه با این که وگان‌ها چه میخورند:

کلام آخر

 

اکنون در این بخش از مقاله به بررسی موضوع وگان ها چه میخورند ، می‌پردازیم. آقای دکتر سلیمی که یکی از بهترین پزشکان و جراحان در زمینه لاغری می‌باشند.

در این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با این‌ که وگان ها چه میخورند و وجترین چیست و نکات مهم سلامت بدن در انواع رژیم‌های گیاهخواری و خام گیاهخواری از جمله رژیم وگان جهت کاهش وزن و لاغری و نکات مفید را برای افرادی که قصد ورود به سبک زندگی گیاهخواری را دارند، مورد بررسی قرار داده و در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم.

باید بدانید که رژیم‌های گیاهخواری جهت کاهش وزن و لاغری یا تغییر سبک زندگی، انواع مختلفی دارد و همچنین برای کسانی که سعی دارند، شیوه زندگی سالم‌تری را انتخاب کرده و پیش بگیرند، و همچنین دغدغه حیوانات و محیط‌ زیست را نیز دارد، جای بحث و بررسی زیادی وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان دیابت بدون دارو دیدن کنید.

استفاده از انواع رژیم‌های گیاهخواری

استفاده از انواع رژیم‌های گیاهخواری که این شیوه زندگی مدت‌هاست که به‌ عنوان یک روش برای بهبود بیماری‌های مختلف مانند چاقی و اضافه‌ وزن و دیابت و همچنین حفظ اندام زیبا و ظاهر مناسب و حفظ محیط‌ زیست یا فلسفه زندگی فردی و مذهبی قرار گرفته است. و اکنون به یک سبک زندگی برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تبدیل‌ شده و زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار داده است.

لازم به ذکر است بدانید که تعدادی از متخصصان تغذیه، برخی از جنبه‌های این رژیم غذایی را صحیح نمی‌دانند و آن را برای بدن مضر می‌دانند، اما با این‌ حال چون روش وگان باعث کاهش وزن و حفظ سلامتی در بین افراد جهان شده است، هر سال ۱ اکتبر را به عنوان روز جهانی گیاهخواری نام‌ گذاری کرده اند.

گیاهخواری در زندگی افراد زیادی دارای محبوبیت می‌باشد

همچنین گیاهخواری در زندگی افراد زیادی دارای محبوبیت می‌باشد، مانند افرادی که از لحاظ محیطی و بهداشتی و به دلایل اخلاقی دیگر به گیاهخواری روی آورده‌اند. از طرف دیگر می‌توان گفت رژیم گیاهخواری به سلامتی افراد کمک زیادی کرده است و مزایای زیادی را در خصوص لاغری و بهبود کنترل قند به‌ همراه داشته‌ است.

اما برای استفاده از یک رژیم درست گیاهخواری حتما با یک متخصص تغذیه و یک پزشک خوب مانند آقای دکتر سلیمی که در این زمینه دارای اطلاعات کافی و مهارت میباشند، مشورت کرده و خودسرانه اقدام به انجام این رژیم نکنید،

گیاهخواری در زندگی افراد زیادی دارای محبوبیت می‌باشد
گیاهخواری در زندگی افراد زیادی دارای محبوبیت می‌باشد

زیرا این امکان وجود دارد که برخی از مواد مغذی در بدن شما کم باشد و دچار مشکل شوید، اما با مشورت با یک پزشک مناسب و با تجربه میتوانید، یک رژیم گیاهی وگان مختص با شرایط بدنتان دریافت کنید.

در ادامه این مقاله لطفا با ما همراه باشید، زیرا میخواهیم به بررسی این‌ که وگان ها چه میخورند ، بپردازیم. تا درک و آشنایی بیشتری از رژیم وگان مخصوصا برای کسانی که قصد ورود به این شیوه زندگی را دارند، به دست آورید.

آشنایی با رژیم غذایی گیاهی وگان؟

وگانیسم یا گیاهخواری مطلق یک سبک زندگی می‌باشد که در آن فرد به‌ هیچ‌ عنوان از حیوانات و محصولات حیوانی استفاده نمی‌کند و آن را از زندگی خود حذف کرده‌ است تا آسیبی به حیوانات نرسد و به‌ جای آن از غذاهای گیاهی استفاده می‌کند.

در واقع کلمه‌ وگان به افرادی گفته می‌شود که این رژیم خاص را دنبال می‌کنند و هیچ محصول حیوانی را استفاده نمی‌کند.

دلایل زیادی برای ورود به رژیم غذایی گیاهی وگان وجود دارد، از حفظ سلامت جسم گرفته تا کاهش وزن و حفظ محیط‌ زیست و تغییرات اقلیمی دنیا و دفاع از حقوق حیوانات و غیره که باعث می‌شود افراد به این سبک زندگی روی بیاورند.

آشنایی با رژیم غذایی گیاهی وگان؟
آشنایی با رژیم غذایی گیاهی وگان؟

لازم به ذکر است بدانید که بیشتر وگان ها نه‌ تنها از یک رژیم غذایی خاص و منحصر به فرد گیاهی استفاده می‌کنند، بلکه هیچ‌ گونه وسایل شخصی و خانگی خود را که از حیوانات تهیه‌ شده باشد، استفاده نمی‌کنند؛ مانند چرم طبیعی حیوانی، پشم، خز و غیره

اگر قصد ورود به این نوع سبک زندگی را دارید بهتر است بدانید که اگر می‌خواهید مشکلی برای سلامتیتان ایجاد نگردد باید نکات مهمی که توسط افراد متخصص در این زمینه ذکر شده‌ است را رعایت کنید که با استفاده از این نکات مهم که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم، میتوانید یک تغییر سبک زندگی راحتتر و بدون خطر داشته باشید.

تا اینجا با مبحث آشنایی با رژیم غذایی گیاهی وگان آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله وگان ها چه میخورند با ما همراه باشید.

انواع مختلف رژیم وگان کدام ها هستند؟

همان‌ طور که گفته شد اصل و اساس یک رژیم گیاهخواری استفاده نکردن از گوشت قرمز و گوشت حیوانات می‌باشد؛

اما برخی از افراد گیاهخوار ممکن است که استفاده از گوشت ماهی را در رژیم غذایی خود واجب بدانند و برخی دیگر ممکن است از شیر یا تخم‌مرغ نیز اصلا استفاده نکنند، به‌ همین دلیل انواع مختلف رژیم وگان وجود دارد؛

بنابراین باید بدانید که وگان ها چه می‌خورند و به آن دقت کنید.

برخی از افراد دلیل استفاده از رژیم گیاهخواری را حفاظت از محیط‌ زیست می‌دانند و برخی دیگر جهت کاهش وزن از این رژیم‌ها استفاده می‌کند و سعی دارند که بسیاری از بیماری‌های مختلف را با استفاده از این رژیم‌ها از خود دور کنند، در برخی مواقع نیز دیده می‌شود که برخی از افراد از رژیم‌های وگان به مدت معین مانند ۴۰ روز استفاده می‌کنند؛

همه این عوامل باعث شده‌ است که انواع مختلفی از رژیم‌های وگان وجود داشته باشد که بنابر شرایط افراد مختلف متفاوت است که در این بخش از مقاله به بررسی انواع رژیم‌های غذایی وگان می‌پردازیم.

پیشنهاد می کنیم از پست جایگزین گوشت در رژیم کانادایی دیدن کنید.

رژیم وگان یا گیاهخوار محض

– استفاده نکردن از هیچ فرآورده‌ی حیوانی مانند ژلاتین، لبنیات، تخم‌مرغ، عسل یک رکن اصلی در رژیم وگان می‌باشد، افرادی که جزو دسته رژیم وگان یا گیاهخوار محض می‌باشند، این افراد حتی از استفاده‌ی وسایل‌های حیوانی مانند پشم و چرم و ابریشم نیز خودداری می‌کنند و حساسیت بالایی در استفاده از فرآورده‌های حیوانی و مشتقات آن دارند.

لاکتو وگان

– آن دسته از افرادی که از رژیم لاکتو وگان استفاده می‌کنند در رژیم غذایی خود از گوشت‌های سفید و قرمز و مرغ و تخم‌مرغ و دیگر ماکیان پرهیز می‌کنند، اما استفاده از شیر و لبنیات و پنیر در رژیم غذایی این دسته از گیاهخواران مانعی وجود ندارد و بر این باورند که می‌توانند در رژیم خود از این‌ مواد غذایی استفاده کنند.

اوو وگان

– افرادی که از رژیم غذایی اوو وگان استفاده می‌کنند این افراد مواردی مانند گوشت قرمز، گوشت سفید، لبنیات، تخم ماکیان و ماهی را در رژیم غذایی خود ممنوع می‌دانند، اما استفاده از تخم‌مرغ را در رژیم غذایی خود مجاز می‌دانند.

لاکتو اوو وگان

– در این نوع رژیم گیاهی استفاده از تخم ماکیان، گوشت سفید، گوشت ماهی، گوشت قرمز کاملاً ممنوع می‌باشد،

اما منعی برای استفاده از تخم‌مرغ و لبنیات در رژیم غذایی خود ندارند و این نوع رژیم یکی از رایج‌ترین نوع گیاهخواری در بین افراد جهان می‌باشد، در این‌ میان برخی از افراد هم از رژیم نیمه گیاهخواری استفاده می‌کنند، این رژیم به گونه‌ای است که به‌ هیچ‌ عنوان از گوشت قرمز استفاده نکرده، اما مانعی برای استفاده از ماهی و یا گوشت مرغ که به‌ عنوان گوشت سفید شناخته می‌شود، ندارند.

لاکتو اوو وگان
لاکتو اوو وگان

تا اینجا با مبحث انواع مختلف رژیم وگان کدام ها هستند آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله وگان ها چه میخورند با ما همراه باشید.

انواع مختلف سبک های گیاهخواری کدام ها هستند؟

انواع مختلفی از سبک‌های گیاهخواری نیز همچنین در جهان وجود دارد که در ذیل به آن‌ها می‌پردازیم.

درخواست رژیم غذایی سالم

– در این نوع رژیم غذایی گیاهی افراد فقط از مواد غذایی استفاده می‌کنند که شامل محصولات گیاهی خام باشد و یا در دمای خیلی کمی پخته‌ شده باشد، این از دسته از افراد رژیم خود را بر این پایه استوار کرده اند.

رژیم غذایی کاملاً گیاهی

– در این نوع رژیم افراد فقط از طیف گسترده‌ای از محصولات گیاهی مانند حبوبات معمولی، آجیل‌ها و دانه‌ها، میوه‌ها، حبوبات سبوس‌دار و سبزیجات  استفاده می‌کنند، به‌ همین دلیل افرادی که از رژیم غذایی کاملاً گیاهی استفاده می‌کنند در یک دسته‌بندی جداگانه قرار می‌گیرند.

رژیم ۱۰/۱۰/۱۰

– در این نوع رژیم گیاهخواری که در دسته‌بندی وگان ها قرار داده می‌شود، آجیل، آووکادو و دیگر موارد از این قبیل را در رژیم غذایی خود استفاده نمی‌کنند و فقط از انواع میوه‌ها و سبزیجات مصرف می‌کنند که ممکن است این نوع رژیم غذایی در بین افراد با نام رژیم غذایی خام گیاهخواری یا رژیم غذایی کم‌چرب و یا رژیم غذایی میوه‌ای شناخته شوند.

رژیم غذایی گیاهی مضر

– در رژیم غذایی گیاهی مضر افراد از غذاهایی مانند دسر های گیاهی فرآوری شده و سیب‌زمینی سرخ‌ کرده استفاده می‌کنند.

رژیم گیاهی خام

– یکی دیگر از گروه‌های وگان ها افرادی هستند که از رژیم غذایی گیاهی خام استفاده می‌کنند در این رژیم آن‌ها فقط از آجیل‌ها، میوه‌ها و سبزیجات و بذرها استفاده می‌کنند و فقط از غذای گیاهی پخته‌شده ای که در دمای کمتر از ۱۱۸ درجه فارنهایت آماده‌ شده باشد، استفاده می‌کنند.

طی تحقیقات انجام‌ شده به این نتیجه رسیدیم که رژیم غذایی متعددی برای وگان ها وجود دارد که تفاوت بسیار کمی با هم دارند، اما پایه و اساس همه آن‌ها بر روی استفاده از میوه‌ها و سبزیجات و گیاهان بنا شده است.

رژیم گیاهی خام
رژیم گیاهی خام

تا اینجا با مبحث انواع مختلف سبک های گیاهخواری کدام ها هستند آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله وگان ها چه میخورند با ما همراه باشید.

چگونه میتوانید یک وگان شوید؟

برخی از افراد خیلی راحت می‌توانند از خوردن گوشت دست بکشند، اما برخی ممکن است در متعهد بودن به این رژیم دچار مشکل شوند.

به‌ همین دلیل لازم است که در قدم اول برای وگان شدن ابتدا یکی از محصولات حیوانی مانند مرغ و تخم‌مرغ و لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کنید و ابتدا فقط به یک وجتریان یا گیاهخوار معمولی تبدیل شوید.

مثلاً در ابتدا به‌ جای شیر گاو از شیر بادام استفاده کنید و سپس به مرور محصولات حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا دچار مشکل نشوید. اما در هنگام شروع یک رژیم وگان حتما به یک پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنید تا در انتخاب غذاهای مناسب به شما کمک‌ کنند.

چگونه میتوانید یک وگان شوید؟
چگونه میتوانید یک وگان شوید؟

به طوری که در صورت داشتن یک بیماری و یا بارداری کمک گرفتن از یک متخصص بسیار مهم و الزامی می‌باشد تا مطمئن شوید که از همه مواد غذایی که در برنامه غذایی خود استفاده می‌کنید، مناسب هستند و آسیبی به بدن شما وارد نمی‌کنند.

آقای دکتر سلیمی یکی از بهترین متخصصان در زمینه تغذیه و جراحی های لاغری می‌باشند، می‌تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشند که قصد ورود به این رژیم غذایی را دارند تا اطلاعات بیشتری را به دست آورند و با خیال راحت یک وگان شوند.

پیشنهاد می کنیم از پست لاغری در دو روز دیدن کنید.

چرا باید یک وگان بود:

طی تحقیقات انجام‌ شده بارها ثابت شده است که رژیم غذایی وگان نسبت به سایر رژیم‌های غذایی برای انسان‌ها سالم‌تر و بهینه تر و مؤثرتر می‌باشند و طی سال‌های گذشته استفاده از رژیم وگان بسیار آسان و ارزان‌تر شده‌ است.

افراد ممکن است دلایل مختلفی برای وگان شدن داشته باشند از جمله دلایل اخلاقی، کاهش وزن و لاغری، سلامتی و غیره

در این مقاله ما به بررسی مواد غذایی که در این رژیم گیاهی می‌توانید از آن استفاده کنید، می‌پردازیم.

میتوان گفت وگان ها از مواد غذایی که از دل زمین به دست می‌آیند استفاده میکنند نه از بدن حیوانات.

در واقع با وگان شدن فرد هر چیزی که از بدن یک حیوان و یا توسط آن تولید می‌شود را استفاده نمی‌کند و از محصولات گیاهی مانند سبزیجات و میوه‌ها و ..‌. استفاده می‌کند.

چرا باید یک وگان بود:
چرا باید یک وگان بود:

یکی از دلایل وگان بودن این است که در این نوع سبک زندگی از کشتار و رنج طیف گسترده‌ای از حیوانات جلوگیری می‌شود

یکی از دلایل وگان بودن این است که در این نوع سبک زندگی از کشتار و رنج طیف گسترده‌ای از حیوانات جلوگیری می‌شود و این رژیم گیاعی یک روش قوی برای کاهش اثرات زیست‌ محیطی به‌ خصوص در رابطه با تغییرات آب‌ و هوایی می‌باشد.

از طرف دیگر با یک رژیم گیاهی خوب و برنامه‌ریزی‌ شده می‌توانید به بالاترین سطح آمادگی جسمانی برسید و از ابتلا به انواع بیماری‌ها در امان بمانید.

برای شروع چنین رژیمی باید اطلاعات کافی داشته باشید که ما در این مقاله به بررسی مزایای رژیم وگان و اثرات آن بر روی بهبود بیماری‌ها و کاهش وزن و این‌ که وگان‌ها از چه محصولاتی تغذیه می‌کنند و یا از چه محصولاتی پرهیز می‌کنند را به‌ طور کامل مورد بررسی و بحث قرار می‌دهیم تا با خیالی راحت و اطلاعات کافی برای وگان بودن اقدام کنید.

تا اینجا با مبحث چگونه میتوانید یک وگان شوید آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله وگان ها چه میخورند با ما همراه باشید.

آشنایی با مزایای استفاده از رژیم وگان:

بر اساس موارد ذکر شده به این نتیجه رسیدیم که همه افرادی که از رژیم‌های تحت حمایت رژیم‌های وگان می‌باشد از هیچ غذای حیوانی استفاده نمی‌کنند و یک شیوه و سبک زندگی خاصی را بر اساس استفاده نکردن از محصولات حیوانی برای خود تعیین کرده‌اند.

این دسته از افراد حتی در هنگام خرید لوازم آرایشی و بهداشتی هم نیز محتاط بوده و از محصولاتی استفاده می‌کنند که از حیوانات استفاده‌ نشده باشد؛

اما باید بدانید که استفاده از رژیم وگان دارای مزایایی هم نیز می‌باشد که بسیار مهم بوده و برای سلامتی افراد مفید هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کاهش ابتلا به دیابت نوع دوم و برخی سرطان‌ها را ذکر کرد که در ادامه این مطلب به بررسی مزایای استفاده از رژیم وگان می‌پردازیم.

آشنایی با مزایای استفاده از رژیم وگان:
آشنایی با مزایای استفاده از رژیم وگان:

استفاده از رژیم وگان برای کاهش وزن و رفع چاقی‌های مفرط:

برخی از افرادی که وارد رژیم وگان می‌شوند، هدفشان کاهش وزن و رفع چاقی‌های مفرط می‌باشد و دغدغه‌ای در رابطه با محیط‌زیست و حیوانات ندارند و می‌خواهند با استفاده از رژیم‌های وگان به کاهش وزن دست پیدا کند،

زیرا که در جهان امروز افزایش وزن بسیار زیاد شده‌ است و طی مطالعات و بررسی‌های انجام‌ شده این نتیجه حاصل شده است، افرادی که از رژیم وگان استفاده می‌کنند از بی‌ ام ای پایین‌تری برخوردار می‌باشند و عامل اصلی این بی‌ ام ای پایین استفاده از رژیم گیاهی است.

اغلب گیاهخواران تمایل دارند که شاخص توده بدنیشان به حداقل برسد و کاهش وزن داشته باشند به‌ همین دلیل تعداد علاقه‌مندان به استفاده از رژیم‌های وگان بسیار زیاد شده است و همچنین استفاده از رژیم‌های غذایی وگان دارای مزایای زیادی برای فرد می‌باشد که می‌تواند یک زندگی سالم را تجربه کند.

تا اینجا با مبحث استفاده از رژیم وگان برای کاهش وزن و رفع چاقی‌های مفرط آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله وگان ها چه میخورند با ما همراه باشید.

طی تحقیقات انجام شده رژیم وگان نسبت به باقی رژیم‌های غذایی تاثیر بیشتری را برای کاهش وزن دارد

طی تحقیقات انجام شده رژیم وگان نسبت به باقی رژیم‌های غذایی تاثیر بیشتری را برای کاهش وزن دارد و تحت عنوان مطالبی که محققین ارائه داده‌اند این می‌باشد که در رژیم وگان وقتی فرد احساس گرسنگی می‌کند با خوردن غذاهای گیاهی کالری کمتری به بدن وارد شده و چون دارای فیبر می‌باشد، میزان فیبر در بدن زیاد شده و در نهایت فرد در طول روز احساس گرسنگی نخواهد کرد که به همین دلیل استفاده از رژیم‌های کم‌ کالری تاثیر زیادی بر روی کاهش وزن دارند.

لازم به ذکر است بدانید افرادی که از بی ام آی بالایی برخوردار می‌باشند با استفاده از رژیم‌های وگان زمان زیادی را باید سپری کنند تا به کاهش وزن دست یابد و در بیشتر موارد نیز ممکن است که کاهش وزن برای آن‌ها صورت نگیرد،

طی تحقیقات انجام شده رژیم وگان نسبت به باقی رژیم‌های غذایی تاثیر بیشتری را برای کاهش وزن دارد
طی تحقیقات انجام شده رژیم وگان نسبت به باقی رژیم‌های غذایی تاثیر بیشتری را برای کاهش وزن دارد

زیرا که دارای اضافه‌ وزن زیادی هستند به‌ همین دلیل آقای دکتر سلیمی که یکی از بهترین جراحان در زمینه انواع لاغری می‌باشد، می‌تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که از بی ام آی بالایی برخوردارند و دارای اضافه‌ وزن بسیار زیادی هستند که می‌توانند از این موضوع بهره گیرند و سپس اگر علاقه‌مند بودند برای حفظ لاغری خود از رژیم های وگان استفاده کنند‌.

استفاده از رژیم وگان جهت محافظت از بدن در برابر سرطان:

یکی دیگر از مزایای استفاده از رژیم وگان محافظت از بدن در برابر سرطان‌ها می‌باشد، زیرا طبق نظریه سازمان جهانی بهداشت به این نتیجه رسیده‌اند که یک‌ سوم سرطان‌های دنیا را می‌توان با استفاده از رژیم‌های غذایی مناسب پیشگیری و درمان کرد.

به‌ طوری‌ که با استفاده از حبوبات حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از مبتلا شدن به سرطان روده را کاهش داده و افرادی که در طول روز ۶ تا ۸ تکه میوه و سبزیجات تازه مصرف می‌کنند، خطر مرگ بر اثر سرطان‌های مختلف تا حدود ۱۵ درصد در آنها کاهش می‌یابد و از آن جایی‌ که در رژیم وگان استفاده از حبوبات و سبزیجات و میوه‌ها رکن و پایه و اساس اصلی می‌باشد پس همین امر باعث کاهش خطر مرگ‌ و میر بر اثر سرطان می‌شود.

استفاده از رژیم وگان جهت محافظت از بدن در برابر سرطان:
استفاده از رژیم وگان جهت محافظت از بدن در برابر سرطان:

به‌ طوری‌ که طی تحقیقات انجام‌ شده افرادی که از این رژیم گیاهی تبعیت می‌کنند، نسبت‌ به سایر افراد ۱۵ درصد کمتر در معرض سرطان قرار می‌گیرند.

همچنین از آن جایی‌ که سویا و محصولاتی که از سویا تهیه می‌شود در رژیم وگان وجود دارد از ابتلا به سرطان سینه جلوگیری می‌کند.

همچنین باقی محصولات گیاهی باعث کاهش خطر سرطان روده و سینه و پروستات میشوند. اما شاید یکی از مزایای اصلی استفاده از رژیم وگان این باشد که افراد در این رژیم غذایی از گوشت‌های طبخ‌شده و گوشت‌های دودی و گوشت‌های فرآوری شده که در دمای بسیار زیاد تهیه می‌شوند و باعث بروز سرطان می‌گردند، استفاده نمی‌کنند.

تا اینجا با مبحث استفاده از رژیم وگان جهت محافظت از بدن در برابر سرطان آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله وگان ها چه میخورند با ما همراه باشید.

استفاده از مواد غنی در رژیم وگان در مقایسه با سایر رژیم‌ها:

اگر قصد استفاده از رژیم وگان را دارید همان‌ طور که گفته شد و دانستید که محصولات حیوانی و گوشت در این رژیم ممنوع می‌باشد به‌ همین دلیل افرادی که از این رژیم استفاده می‌کنند باید به عنوان جایگزین از دیگر مواد غذایی گیاهی استفاده کنند که منبع اصلی غذایی وگان ها سبزیجات و میوه‌ها و نخودفرنگی و دانه‌ها و لوبیا و آجیل می‌باشد.

طبق گزارشات دریافت‌ شده وقتی‌ که افراد از رژیم‌هایی که بر مبنای آنتی‌اکسیدان و فیبر و دیگر ترکیبات گیاهی ساخته شده‌اند، استفاده میکنند از مزایای زیادی برخوردار می‌شود، زیرا که استفاده از این‌ گونه مواد مغذی باعث می‌شود که منبع غنی از ویتامین‌های مختلف و فولات و منیزیم و پتاسیم در بدن تامین شود.

استفاده از مواد غنی در رژیم وگان در مقایسه با سایر رژیم‌ها:
استفاده از مواد غنی در رژیم وگان در مقایسه با سایر رژیم‌ها:

اما لازم به ذکر است بدانید که همه رژیم‌های وگان همان‌ طور که گفته شد مثل هم نیستند و اگر یک برنامه‌ریزی درست از رژیم وگان نداشته باشید، این امکان وجود دارد که کلسیم و اسیدهای چرب ضروری، زینک و ید و ویتامین‌های مختلف برای بدن فراهم نشود.

بنابراین یک امر مهم در رژیم وگان ها دوری از فست فودها و غذاهایی با ارزش غذایی پایین می‌باشد و به جای آن‌ها می‌توانید یک رژیم غذایی خوب بر پایه‌ی گیاهانی که فواید زیادی دارند و سرشار از مواد مغذی می‌باشند، استفاده کنید. لازم به ذکر است بدانید که حتما باید از مکمل‌های ویتامین‌ B12 استفاده کنید.

تا اینجا با مبحث استفاده از مواد غنی در رژیم وگان در مقایسه با سایر رژیم‌ها آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله وگان ها چه میخورند با ما همراه باشید.

استفاده از رژیم وگان برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی:

در واقع می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از رژیم وگان این می‌باشد که از بیماری های قلبی در امان باشید، زیرا در رژیم وگان از سبزیجات، انواع فیبر و میوه‌های تازه و حبوبات دولپه‌ای استفاده می‌کنند، پس بنابراین حدود ۴۰ درصد کمتر به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند، زیرا که در رژیم وگان با استفاده از غلات و دانه‌ها و آجیل‌ها سلامت قلب خود را تضمین می‌کنند.

استفاده از رژیم وگان برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی:
استفاده از رژیم وگان برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی:

استفاده از رژیم وگان برای کاهش قند خون و دیابت نوع دوم:

یکی دیگر از مزایای استفاده از رژیم وگان تاثیر آن بر روی کاهش قند خون و دیابت نوع دوم می‌باشد.

به‌ طوری‌ که یک رابطه‌ای بین رژیم گیاهخواری و حفظ قند خون وجود دارد و باعث می‌شود در استفاده از رژیم گیاهخواری و رژیم وگان قند خون کاهش‌ یابد و احتمال مبتلا شدن به دیابت نوع دوم کم می‌شود و بیمارانی که دارای دیابت نوع دوم می‌باشند در استفاده از رژیم وگان ۴ برابر قند خونشان کم می‌شود که این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استفاده از رژیم وگان می‌باشد،

استفاده از رژیم وگان برای کاهش قند خون و دیابت نوع دوم:
ب استفاده از رژیم وگان برای کاهش قند خون و دیابت نوع دوم:

زیرا در هنگام استفاده از این رژیم فیبر زیادی وارد بدن شده و فیبر هم کاهنده قند خون موجود در بدن است و از طرف دیگر باعث کاهش وزن فرد می‌شود و با کاهش وزن سطح توانایی‌های افراد زیاد شده و همین امر به کنترل قند خون کمک می‌کند.

لازم به ذکر است بدانید که افرادی که دچار دیابت هستند و هنگام استفاده از رژیم‌های وگان به‌ جای گوشت از پروتئین‌های گیاهی استفاده می‌کنند،

همین امر باعث می‌شود که دیابت آن‌ها بهبود یابد و میزان قند خونشان کمتر شود و در نتیجه به بهبود فعالیت کلیه کمک‌ کننده خواهد بود و از طرف دیگر باعث کاهش علائم پلی نوروپاتی سیستمیک شده و دردهای شدید و سوزش را در افرادی که مبتلا به دیابت نوع دو میباشند، بهبود میبخشد.

فواید دیگر برای استفاده از رژیم غذایی گیاهی وگان:

در این مقاله به بررسی مزایا و فواید رژیم غذایی وگان پرداختیم و دانستیم که از مزایا و ویژگی‌های منحصر به‌ فردی برخوردار می‌باشد، علاوه‌ بر همه موارد گفته‌ شده برخی مطالعات نشان می‌دهد که رژیم وگان در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های آلزایمر بسیار مؤثر می‌باشد و باعث کاهش ابتلا به این بیماری شده‌ است

و همچنین با استفاده از رژیم وگان می‌توانید از علائم آرتروز مانند تورم مفاصل و درد و کرختی در امان بمانید و همچنین رژیم وگان ۱۵ درصد مرگ ناشی از سرطان را کاهش داده‌ است.

فواید دیگر برای استفاده از رژیم غذایی گیاهی وگان:
فواید دیگر برای استفاده از رژیم غذایی گیاهی وگان:

رژیم غذایی وگان و وجتریان چه تفاوتی با هم دارند؟

هر دوی این رژیم‌های غذایی گیاهی برای کاهش وزن و لاغری بسیار مفید و مؤثر می‌باشند، اما در رژیم غذایی وگان رکن اصلی این می‌باشد که از هیچ‌ گونه محصولات حیوانی و مشتقات آن استفاده نگردد، اما کار وجترین ها ساده‌تر می‌باشد و می‌توانند از لبنیات عسل و تخم‌مرغ نیز استفاده کنند.

اگر شما نیز سعی دارید که سبک زندگی خود را تغییر دهید و به‌ دنبال سلامتی می‌باشید و یا حتی به‌ خاطر احترام به محیط‌ زیست و سایر جانداران می‌خواهید از رژیم‌های گیاهخواری استفاده کنید.

رژیم غذایی وگان و وجتریان چه تفاوتی با هم دارند؟
رژیم غذایی وگان و وجتریان چه تفاوتی با هم دارند؟

از گوشت کمتر استفاده کرده و می‌توانید از رژیم وگان یا حتی نیمه گیاه‌خواری یا گیاه‌خواری ۴۰ روزه استفاده کنید که برای سلامت بدن بسیار مفید بوده و باعث کاهش وزن و لاغری می‌گردد.

تا اینجا با مبحث رژیم غذایی وگان و وجتریان چه تفاوتی با هم دارند آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله وگان ها چه میخورند با ما همراه باشید.

آیا میدانید وگان ها از چه غذاهایی پرهیز میکنند؟

همان‌ طور که باید بدانید وگان ها چه میخورند ، باید اطلاعاتی در رابطه با این که وگان ها از چه غذاهایی پرهیز می‌کنند و نباید بخورند، به دست آورید. در ادامه این مقاله یک لیست برای افرادی که قصد پیوند به رژیم وگان را دارند، تهیه شده‌ است. تا بدانند از خوردن چه غذاهایی باید اجتناب کرده تا یک‌ روند درست از رژیم وگان برایتان ایجاد گردد.

در حالت کلی می‌توان گفت گیاهخواران از خوردن غذاهایی که حاوی مواد اولیه حیوانی و همچنین هر نوع غذای که از حیوانات تهیه شده است، خودداری می‌کنند، و برای وگان ها ممنوع می‌باشد. این دسته از غذاها در ذیل عنوان شده‌اند که عبارت‌اند از:

گوشت و مرغ:

هر نوع گوشت از هر نوع حیوان: گوشت گاو، گوشت غاز، گوشت گوسفند، گوشت مرغ، گوشت گنجشک، گوشت گوساله، گوشت اردک، گوشت بره، گوشت خوک، گوشت وحشی، گوشت بلدرچین، کله پاچه و هر حیوان یا پرنده دیگری که در رژیم وگان ممنوع می‌باشد و افرادی که تابع رژیم وگان هستند، نباید از هیچ کدام یک از این گوشت‌ها استفاده کنند.

به عنوان جایگزین می‌توانید از گوشت گیاهی، حبوبات، پنیر توفو، سویا و گندم استفاده کنید.

لبنیات:

 • برخی از محصولات لبنی از شیر بعضی از پستانداران ماده تهیه می‌گردد و افرادی که تحت رژیم وگان می‌باشند، استفاده از هر گونه لبنیات مانند کره، ماست، بستنی، شیر، پنیر، خامه ممنوع می‌باشد.

در عوض می‌توانند از انواع شیر بادام، شیر سویا، شیره گیاهی، و لبنیات گیاهی مانند پنیر توفو، ماست سویا، خامه گیاهی و غیره استفاده کنند.

محصولات زنبور عسل:

 • برای وگان ها مواردی مانند گرده زنبور عسل، ژل رویال، عسل و …. ممنوع میباشد.

به جای آن ها میتوانید از شیره خرما، شیره افرا، شهد آگاو، شیره انگور استفاده کنید.

غذاهای دریایی:

 • وگان ها ماهی‌ها و محصولات حاصل از موجودات دریایی را نمی‌خورند، زیرا که ماهی ها نیز جزء حیوانات بوده و خوردن گوشت آن‌ها مانند حیوانات خشکی برای وگان ها ممنوع می‌باشد. در واقع مواردی مانند: انواع ماهی‌ها: قزل‌ آلا، گوش ماهی، ماهی مرکب، تن، آنچوی، میگو ، خرچنگ، هشت‌ پا، صدف و …. برای وگان ها ممنوع می‌باشد.

انواع تخم‌ها:

 • از تخم‌ مرغ گرفته تا تخم بلدرچین، تخم ماهی، تخم شتر مرغ و غیره برای رژیم وگان ممنوع می‌باشد. در عوض می‌توانید پودر جایگزین تخم‌ مرغ برای کیک‌ها، پنکیک با آرد نخودچی، تخم کتان، توپو استفاده کنید.

سایر محصولات برگرفته‌ شده از حیوانات:

متأسفانه صنایع غذایی از مواد اولیه حیوانی همیشه به مقدار زیاد مورد استفاده قرار می‌دهند که در محصولات زیادی دیده میشود. به‌ طور کلی قبل‌ از تهیه محصول ابتدا لیست مواد تشکیل‌ دهنده آن را بررسی کرده و سپس خرید کنید.

و بهترین کار برای گیاهخواران این می‌باشد که لوگوی رسمی گیاهخواری را بر روی محصول مشاهده کنند، سپس خرید کنند. مواد اولیه حیوانی شامل:

کشک، ژلاتین، ماده پنیری، سفیده تخم‌ مرغ، لاکتوز، رنگ خوراکی قرمز، مواد مصنوعی خاص، پودر شیر، برخی مارک‌های خاص نوشیدنی‌های الکلی، کازئین، کارمن، ویتامین D که از حیوانات و اسیدهای چرب امگا ۳ نیز از ماهی برگرفته شده‌ است و برای وگان ها ممنوع می‌باشد.

سایر محصولات برگرفته‌ شده از حیوانات:
سایر محصولات برگرفته‌ شده از حیوانات:

به‌ عنوان جایگزین می‌توانید از محصولاتی که دارای آرم گیاهی می‌باشند، رنگ‌های خوراکی گیاهی و نوشیدنی‌های الکلی وگان ها استفاده کنید.

تا اینجا با مبحث آیا میدانید وگان ها از چه غذاهایی پرهیز میکنند آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله وگان ها چه میخورند با ما همراه باشید.

آیا میدانید وگان ها چه میخورند ؟

این سوال که آیا وگان ها چه می‌خورند ، ممکن است سوال بسیاری از افراد در مورد وگانیسم‌ها باشد. یک رژیم غذایی وگان شامل همه انواع لوبیاها و حبوبات و دولپه‌ای ها، تمام غلات، میوه‌ها و سبزیجات و تمام غذاهایی که از این مواد تهیه می‌گردند، می‌باشد. همچنین یک وگان نیز می‌تواند هات‌ داگ وگان، ماست غیر لبنی و مایونز وگان، بستنی و پنیر و سایر غذاهای جایگزین گوشت را استفاده کند.

از طرف دیگر وگان ها باید انواع ویتامین‌های بدن خود را نیز تامین کنند و باید به جای غذاهای حیوانی از غذای جایگزین استفاده کنند. به‌ همین دلیل جایگزین‌های مناسبی را برای موارد زیر معرفی می‌کنیم که عبارت‌اند:

بذرها:

– بذر کتان، بذر چیا، شاه‌ دانه، کدو تنبل، دانه کنجد، تخم آفتابگردان که بسیار مغذی میباشند و میزان زیادی پروتئین و اسیدهای چرب امگا ۳ در آن ها وجود دارد، که دارای فواید زیادی برای بدن وگان ها هستند که برای سلامت مغز و قلب بسیار مفید و موثر هستند.

به‌ طوری‌ که می‌توانید با پاشیدن یک قاشق غذاخوری از دانه‌های مورد علاقه خود، سالادها و اسموتی هایتان را مغذی‌تر کنید.

بنشن ها (حبوبات):

– مواد غذایی مانند عدس، لوبیا، نخود، لوبیا سبز، سویا برای بدن وگان ها بسیار مفید می‌باشد، زیرا که دارای منابع بسیار عالی از مواد مغذی هستند که دارای مقدار زیادی پروتئین میباشند. لازم به ذکر است بدانید که اگر شرایط پخت و طبخ و تخمیر آن‌ها را به‌ درستی و صحیح انجام دهید، می‌تواند باعث افزایش جذب مواد مغذی در بدن گردد.

پیشنهاد ما به شما غذاهایی مانند: عدس‌ پلو، هوموس، برگر لوبیا سیاه، فلافل می‌باشد.

غلات سبوس‌دار و مواد مغذی:

– در تاج‌خروس و کینوا، گندم، برنج، ذرت، جو، جو دوسر پروتئین و فیبر بسیار زیادی وجود دارد. همچنین گندم آلمانی و دیگر غلات منبع بزرگی از پروتئین‌ها هستند.

باید بدانید که اگر یک وگان بخواهد کربوهیدرات بدن خود را تامین کند، باید از غلات سبوس‌دار استفاده کند، زیرا که غلات سبوس‌دار علاوه‌ بر کربوهیدرات‌ها، ویتامین B، آهن، فیبر و دیگر مواد معدنی را به بدن وگان ها می‌رساند.

همچنین بدن به میزان زیادی از کلسیم در طول روز نیاز دارد که باید تامین شود، در کنار آن از ویتامین B12 نیز استفاده کنید.

پیشنهاد ما به شما تهیه غذاهای نانی، غذاهای برنجی و ماکارانی می‌باشد.

مخمر غذایی:

– یک راه آسان و کاربردی برای افزایش میزان پروتئین غذاهای گیاهی استفاده از مخمرهای غذایی است.

به‌ طوری‌ که با استفاده از آن‌ها می‌توانید طعم‌های مختلف و پنیر را به انواع غذاهای خود اضافه کنید و همچنین هنگام انتخاب یک مخمر غذایی می‌توانید از مواردی که دارای ویتامین B12 هستند، استفاده کنید.

گیاهان داروی و ادویه‌ها:

– برای خوشمزه کردن غذاها، وگان ها می‌توانند از ادویه‌های مختلفی نیز استفاده کنند که بسیار سالم هم می‌باشد. هر چند می‌توان گفت برخی از آن‌ها خواص ضد التهابی فوق‌العاده‌ای دارند که می‌توانند به درمان چند نوع بیماری کمک‌ کننده باشند.

از جمله آن ادویه‌ها می‌توان به زردچوبه، فلفل، مریم‌ گلی، زنجبیل، دارچین، گشنیز، ریحان، سیر، جوز هندی، وانیل، زعفران، برگ‌ بو، پودر کاری اشاره کرد.

گیاهان داروی و ادویه‌ها:
گیاهان داروی و ادویه‌ها:

آجیل‌ها:

– یک وگان می‌تواند از طریق آجیل‌ها که منبع غنی از روی، سلنیم، فیبر، ویتامین، منیزیم و آهن می‌باشند، آن ها را برای بدن خود تامین کند. آجیل هایی مانند: بادام هندی، آجیل ماکادمیا، بادام، آجیل برزیلی، فندق، گردو، پسته.

مخصوصاً اگر آجیل‌‌ها خام و سرخ نشده باشند، یک گزینه مناسب برای وگان ها خواهند بود.

پیشنهاد ما به شما استفاده از آجیل‌ها در وعده صبحانه می‌باشد تا بتوانید انرژی بیشتری داشته باشید.

سویا و گندم:

– سویا و گندم از منبع غنی از پروتئین تشکیل‌ شده‌اند و در بسیاری از دستورالعمل‌های غذایی وگان ها بسیار پرکاربرد می‌باشند.

نوشیدنی‌ها:

– قبل‌ از خرید یک نوشیدنی حتما لوگوی گیاهی آن را بررسی کرده و مواد تشکیل‌ دهنده هر نوشیدنی را مطالعه کنید.

انواع آب‌ میوه‌ها، چای، قهوه، آب، نوشیدنی‌های غیرالکلی وگان.

سبزیجات و میوه:

– یکی دیگر از مواد مغذی که وگان ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، میوه و سبزیجات می‌باشد که هر یک از آن ها تاثیر زیادی بر روی افزایش ویتامین‌های بدن می‌گذرد. همچنین در رسیدن کلسیم به بدن وگان ها کمک میکند و همین طور مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌های ضروری بدن را تامین کرده و از آن جایی‌ که پر از آب هستند، بدن را هیدراته می‌کنند.

سبزیجات و میوه:
سبزیجات و میوه:

میوه ها:

– انواع توت ها: توت‌ فرنگی، تمشک، زغال‌اخته، توت سیاه، توت اکای.

– مرکبات: لیمو ترش، گریپ‌ فروت، لیمو، پرتغال.

– بقیه موارد: کیوی، خرما، انار، سیب، موز، آواکادو، آناناس، هندوانه، زردآلوی خشک.

پیشنهاد ما به شما تهیه بستنی میوه‌ای، سالاد میوه، اسموتی توت‌ فرنگی و موز می‌باشد.

سبزیجات:

سبزیجات نیز از کلسیم بسیار زیادی برخوردار می‌باشند که برای وگان ها بسیار مفید هستند.

– سبزی‌ها: اسفناج، کلم‌ پیچ، چغندر سوییسی.

– سبزیجات چلیپایی: گل‌ کلم، کلم بروکلی، کلم سبز، کلم بروکسل، کلم.

– بقیه موارد: کدو تنبل، قارچ، کدو سبز، کنگر فرنگی، سیب‌زمینی، چوب، گوجه‌ فرنگی، هویج و مارچوبه.

پیشنهاد ما به شما تهیه انواع سبزیجات سرخ‌شده، سوپ سبزیجات، سالاد می‌باشد.

غذاهای فرآوری شده وگان:

– در رژیم غذایی وگان تا زمانی‌ که غذاهای فرآوری شده از ترکیبات حیوانی تشکیل نشده باشند برای خوردن آن‌ها محدودیتی وجود ندارد. مانند بستنی، پنیر وگان، نان قندی، پیتزای یخ‌زده، شکر* و غیره.

* لازم به ذکر است بدانید که برخی از شرکت‌ها برای تهیه شکر از زغال استخوان استفاده می‌کند، ذغال استخوان به ماده‌ای گفته میشود که از استخوان برخی از حیوانات ساخته شده است.

غذاهای فرآوری شده وگان:
غذاهای فرآوری شده وگان:

لیست غذاهایی که برای وگان ها مناسب می‌باشد و باید از آن استفاده کنند، در ذیل به آن می‌پردازیم:

 • غذاهایی که منبع مواد مغذی می‌باشند، مانند: سبزیجات رنگارنگ، سبزیجات برگ‌دار، و میوه‌ها
 • غذاهایی که دارای فیبر می‌باشند، مانند: سبزیجات، میوه‌ها
 • استفاده از کربوهیدرات‌های تصفیه نشده، مانند: جو دوسر، برنج، سیب‌زمینی
 • استفاده از غذاهای کم قند و کم‌ چربی و غذاهای فرآوری شده
 • استفاده از غذاهایی که منبع پروتئین می‌باشند، مانند: آجیل، توگو، لوبیا، عدس و دیگر موارد
 • استفاده از چربی‌های سالم و مفید برای بدن، مانند: آواکادو، بذرها، آجیل‌ها

آیا رژیم وگان برای بدن ضرر دارد؟

شاید سوال بسیاری از افراد این باشد که آیا رژیم غذایی وگان ها دارای خطراتی می‌باشد یا خیر!!

می‌توان گفت رژیم وگان در حالت کلی یک رژیم سالم می‌باشد، اما از آن جایی که از پروتئین‌های حیوانی در این رژیم پرهیز می‌کنند، همین امر باعث می‌شود که مقدار کمی از مواد مغذی مانند اسیدهای چرب امگا ۳، پروتئین، روی، کلسیم، ویتامین B12، ویتامین D کاهش یابد.

باید خاطر نشان کرد که جهت تقویت همه واکنش‌های شیمیایی بدن به پروتئین نیاز است، برای مثال تقویت‌ کننده استخوان‌ها و دندان‌ها کلسیم می‌باشد، همچنین اسیدهای چرب امگا ۳ با سالم نگه داشتن سلول های بدن در مقابل بیماری‌های قلبی و سکته از قلب محافظت می‌کند. می‌توان گفت برای کودکان در حال‌ رشد و برای زنان باردار این مواد مغذی بسیار ویژه و مهم می‌باشند.

آیا رژیم وگان برای بدن ضرر دارد؟
آیا رژیم وگان برای بدن ضرر دارد؟

لازم به ذکر است بدانید که ویتامین B12 یکی از مواد مغذی می‌باشد که به راحتی نمی‌توان از منابع گیاهی دریافت کرد و بدن برای ساخت گلبول‌های قرمز و DNA از آن استفاده می‌کند. از آن جایی‌ که ویتامین B12 فقط در محصولات حیوانی وجود دارد، وگان ها برای جبران این ویتامین باید حتما از مکمل‌ها استفاده کنند.

از همین جهت وگان ها می‌توانند برای جایگزین این مواد مغذی ضروری در رژیم غذایی خود از مواردی که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم، استفاده کنند.

وگان ها از کدام نوع مکمل‌ها باید استفاده کنند؟

لازم به ذکر است بدانید که وگان ها در طول روز غذاهایی که مصرف می‌کنند، ممکن است از مواد مغذی کافی برخوردار نباشد؛ به‌ همین دلیل باید در کنار لیست غذایی خود حتما از برخی مکمل‌ها استفاده کنند تا این مواد مغذی به بدن آن‌ها وارد شود؛ آن دسته از مکمل‌ها را که مورد تأیید پزشکان معتبر است مورد بررسی قرار میدهیم.

وگان ها از کدام نوع مکمل‌ها باید استفاده کنند؟
وگان ها از کدام نوع مکمل‌ها باید استفاده کنند؟

ید

– برای تامین ید مورد نیاز بدن وگان ها یک قاشق چای‌خوری نمک باید به رژیم غذاییشان اضافه گردد.

اسیدهای چرب امگا ۳

– مکمل‌های گیاهی، بذر کتان، روغن‌های گیاهی همگی دارای اسیدهای چرب امگا ۳ می‌باشند که وگان ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کرده و اسیدهای چرب امگا ۳ مورد نیاز بدن خود را تامین کنند.

ویتامین B12

– تأثیرات ویتامین B12 در بدن وگان ها قابل‌ مشاهده می‌باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

پروتئین

– می‌توانید از لوبیا، آجیل، کینوا، سویا جهت تامین پروتئین مورد نیاز بدن خود استفاده کنید.

کلسیم

– توسط پزشکان تغذیه دزهای گوناگونی از کلسیم برای وگان ها تجویز می‌گردد که می‌توانند با سایر مکمل‌ها از آن استفاده کنند؛ لازم ذکر است بدانید که افراد وگان نباید مکمل‌های روی و کلسیم را به‌ طور هم‌ زمان مصرف کنند.

کلم بروکلی، بادام، شیر سویا، توفو با کلسیم، کلم‌ پیچ، آب‌ پرتقال غنی‌ شده همگی دارای کلسیم می‌باشند.

ویتامین D

– در بعضی مواقع به تشخیص پزشک تغذیه وگان ها باید از ویتامین D و یا ویتامین C استفاده کنند.

آهن

– استفاده از آهن برای وگان ها باید در حد معینی باشد. زیرا که استفاده بیش‌ از حد از آهن می‌تواند مشکلات زیادی را برای سلامتی وگان ها به همراه داشته باشد و از جذب دیگر مواد مغذی پیشگیری کند.

غلات غنی‌ شده، توفو، اسفناج، آجیل سویا، کره بادام‌ زمینی همگی دارای آهن می‌باشند که وگان ها میتوانند جهت تامین آهن بدن خود از آن ها استفاده کنند.

آهن
آهن

معرفی نکات ضروری و مفید جهت استفاده از رژیم وگان:

استفاده از ویتامین D ضروری می‌باشد.

 • از آن جایی‌ که ویتامین D در محصولات غیر گیاهی یافت می‌شوند و محصولات گیاهی مانند آب‌ پرتقال، شیر بادام و شیر سویا نیز حاوی ویتامین‌ D هستند.

اما لازم به ذکر است بدانید که گیاه‌خواران حتماً باید از مکمل‌های حاوی ویتامین D استفاده کند تا ویتامین D ضروری بدنشان تامین گردد.

استفاده از امگا ۳ برای بدن وگان ها لازم و ضروری می‌باشد.

اسیدهای چرب امگا ۳ برای عملکرد مغز و سلامت چشم‌ها و سلامت قلب بسیار ضروری و مهم می‌باشد که این اسیدهای چرب امگا ۳ معمولاً در ماهی‌های چرب مانند سالمون یافت می‌شود،

استفاده از امگا ۳ برای بدن وگان ها لازم و ضروری می‌باشد.
استفاده از امگا ۳ برای بدن وگان ها لازم و ضروری می‌باشد.

اما از آن جایی‌ که در رژیم‌های وگان ها استفاده از ماهی‌ها ممنوع می‌باشد، می‌توانید از انواع مغزها و روغن کانولا و آجیل و سبوس استفاده کنید و همچنین شیر سویا و غلات صبحانه و همچنین جلبک‌های دریایی دارای اسیدهای چرب امگا ۳ می‌باشد.

لازم به ذکر است بدانید که جلبک سبز پیرولینا علاوه‌ بر امگا ۳ دارای ویتامین B12 نیز می‌باشد و همه موارد گفته شده در تمامی فروشگاه‌های مواد غذایی گیاهی وجود دارند و میتوانید خرید کنید.

جزء اصلی بشقاب وگان ها باید سبزیجات باشد.

به هر دلیلی که از رژیم گیاهخواری استفاده می‌کنید چه به عنوان یک سبک زندگی به دلایل مختلف و چه برای کاهش وزن و لاغری حتما باید از سبزیجات استفاده کنید، زیرا که سبزیجات سرشار از مواد معدنی مانند فیبر و پتاسیم و ویتامین‌هایی مانند K هستند.

سبزیجات چه به‌ صورت خام باشد چه به‌ صورت بخار پز و چه پخته باعث احساس سیری در طول روز می‌شوند، حتی اگر از رژیم‌های گیاه‌خواری مختلف استفاده می‌کنید باز هم میتوانید از طریق سبزیجات مقدار زیادی کالری دریافت می‌کنید تا گرسنه نشوید، زیرا که سبزیجات دارای فیبر هستند. لازم به ذکر است بدانید که استفاده از حجم زیادی سبزیجات در طول روز هیچ اشکالی ندارد و تا جای ممکن از سبزیجات استفاده کنید تا کمتر گرسنه شوید.

به کشف پروتئین‌های جدید غیر حیوانی بپردازید.

گوشت قرمز و گوشت سفید دارای پروتئین فراوانی می‌باشند، اما از آن جایی‌ که زیاده‌روی در مصرف آن‌ها باعث بروز برخی بیماری‌ها می‌گردد و از طرف دیگر در رژیم‌های گیاه‌خواری استفاده از گوشت قرمز و گوشت سفید ممنوع می‌باشد، بهتر است از جایگزین‌های سالم‌تری برای دریافت این پروتئین‌ها استفاده کنید

مانند انواع عدس و انواع حبوبات، تفو، سویا و نخود فرنگی، مغزها و آجیل‌ها مانند تخمه آفتاب‌گردان، تخم کدو، مغز بادام و گردو استفاده کنید که سرشار از پروتئین می‌باشد.

غذاهای متنوع را تجربه کنید.

اگر از رژیم گیاهخواری استفاده می‌کنید باید این اطمینان حاصل شود که همه مواد غذایی مورد نیاز بدن در برنامه غذایی شما وجود دارد و باید در هر وعده از غذاهای سالم و مقوی و مفید استفاده کنید، برای نمونه می‌توان گفت سبزیجات برگ سبز پر از ویتامین‌های A و K و C هستند

و حبوبات سرشار از فیبر و پروتئین مورد نیاز بدن هستند، بلوبری باعث عملکرد بهتر مغز شده و گوجه‌فرنگی منبع غنی لیکوپن است که برای سلامت قلب ضروری می‌باشد و از طرف دیگر ویتامین A در سیب‌زمینی شیرین و هویج سرشار فراوان است که برای سلامتی چشم‌ها مورد نیاز است و از طرف دیگر برنج قهوه‌ای و کینوا را در برنامه غذایی خود قرار داده و سبزیجات را به‌ صورت گریل، کبابی و بخار پز خوش‌ طعم و خوشمزه کنید.

استفاده از ویتامین B12 ضروری می‌باشد.

ویتامین B12 برای عملکرد مغز بسیار مؤثر می‌باشد و باعث تبدیل غذا به انرژی می‌گردد و در منابع حیوانی مانند گوشت ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات و گوشت قرمز

و ماکیان یافت می‌گردد، افرادی که تحت عنوان رژیم وگان و سایر رژیم‌های گیاهخواری می‌باشند جهت تامین ویتامین‌ B مورد نیاز بدن خود حتما باید با یک پزشک متخصص تغذیه مشورت کنند و مکمل دارویی دریافت کنند، زیرا که برای یک فرد بالغ روزانه ۲.۴ میکروگرم ویتامین B12 مورد نیاز است.

استفاده از آهن ضروری می‌باشد.

گوشت قرمز و گوشت مرغ سرشار از آهن می‌باشند، اما در محصولات گیاهی مانند انواع عدس و حبوبات و سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج آهن نیز وجود دارد.

اما از آن جایی‌ که آهن حاصل از منابع گیاهی به‌ راحتی جذب بدن نمی‌گردد برای جذب بهتر آهن بهتر است که گیاهخواران همراه غذا حتما از ویتامین C مثل لیمو ترش استفاده کنند و در کنار کلسیم استفاده نشود تا عمل جذب به خوبی صورت گیرد.

از غلات سبوس‌دار و کامل استفاده کنید.

در رژیم‌های گیاهخواری به‌ جای نان سفید و پاستا می‌توانید از غلات کامل و سبوس‌دار استفاده کنید که بسیار مؤثر می‌باشد و سرشار از آهن و ویتامین B هستند، برای مثال کینوا و برنج قهوه‌ای به‌ خاطر فیبر بالایی که دارند، باعث می‌شوند که فرد در طول روز احساس سیری کرده و در نتیجه باعث کاهش وزن افراد وگانی می‌گردد.

از غلات سبوس‌دار و کامل استفاده کنید.
از غلات سبوس‌دار و کامل استفاده کنید.

نمونه‌ای از غذای وگان ها در مدت یک هفته:

در این بخش از مقاله سعی داریم که یک نمونه یک‌ هفته‌ای از منوی غذایی رژیم وگان را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم تا درک بهتری از این‌ که وگان ها چه می‌خورند ، داشته باشید و بتوانید یک برنامه‌ریزی روزانه‌ی مناسب برای خود تهیه کنید؛

هر چند استفاده از یک پزشک تغذیه می‌تواند یک رژیم غذایی مخصوص وگان را در اختیار عزیزانی که قصد ورود به وگان را دارند، ارائه دهد و همچنین پاسخگوی سوالات شما خواهد بود، زیرا که از اطلاعات زیادی در این زمینه برخوردار می‌باشد.

این برنامه یک هفته عبارتند از:

شنبه

– صبحانه: موز و ماست گیاهی با نان تست گندم با کره

– ناهار: یک کاسه سوپ رشته با سبزیجات

– شام: لوبیا، آواکادو، ذرت، کاهو

یکشنبه

– صبحانه: ساندویچ پنیر سویا به همراه شیر خشک گیاهی، کاهو، زرد چوبه و گوجه‌فرنگی

– ناهار: مقداری کدو در کنار سالاد کینوا با سس بادام زمینی

– شام: اسفناج بر روی برنج با دال عدس

دوشنبه

– صبحانه: اسموتی انبه با اسفناج در کنار شیر گیاهی تقویت شده، کلوچه موز، دانه کتان

– ناهار: ساندویچ پنیر سویا در کنار سالاد گوجه فرنگی

– شام: فلفل چیلی

سه‌شنبه

– صبحانه: در کنار املت اسفناج یک لیوان شیر سویا

– ناهار: در کنار سوپ کلم استفاده از دال عدس با اندکی گوجه‌فرنگی و نان برشته

– شام: سوشی در کنار سالاد و سوپ

چهارشنبه

– صبحانه: یک لیوان قهوه کاپوچینو با شیر خشک گیاهی به‌ همراه املت پیاز و املت گیاهی

– ناهار: ساندویچ گیاهی با سس انبه به همراه آناناس

– شام: کلم بروکلی و بوک چوی به صورت سرخ شده

پنجشنبه

– صبحانه: در کنار سالسا و پنکیک، یک لیوان آب پرتغال غنی شده

– ناهار: یک بشقاب پر از سبزیجات خردل

– شام: گیاه همیشه بهار

جمعه

– صبحانه: استفاده از دانه‌های چیا و آجیل به‌ همراه شیر گیاهی تقویت شده و جو دوسر با میوه

– ناهار: ساندویچ کلم ترش

– شام: پاستا در کنار سالاد پاستا یا عدس در کنار سالاد و سس

نکته: لازم به ذکر است بدانید که در طول روزهای هفته باید به طور مداوم پروتئین‌ها و سبزیجات را تغییر دهید تا در همه روزها ویتامین و مواد معدنی مختلف وارد بدن شود و بدن با کاهش هیچ یک از مواد معدنی و ویتامین‌ها مواجه نگردد.

جمعه
جمعه

نمونه‌ای از میان وعده‌های گیاهی که وگان ها میخورند:

یکی از بهترین روش‌ها که باعث می‌شود، یک فرد وگان در طول روز میزان انرژی خود را حفظ نماید و هیچ‌ وقت گرسنه نشود، استفاده از میان وعده‌های گیاهی می‌باشد.

نمونه‌ای از میان وعده‌های گیاهی که وگان ها میخورند:
نمونه‌ای از میان وعده‌های گیاهی که وگان ها میخورند:

لازم به ذکر است بدانید که حتما در برنامه‌ریزی غذایی وگانی خود منبع غنی از پروتئین و فیبر را در برنامه روزانه خود قرار داده تا به حفظ گرسنگی شما کمک کند. از جمله آن میان وعده‌های گیاهی وگان ها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

* شیرینی خانگی

* شیره گیاهی

* میوه‌های تازه با کمی کره مغزها

* سبزیجات

* میوه‌ها

* شیر خشک

* پودینگ چیا

* مخمر غذایی و ذرت

* غذای دریایی خشک

* نخود بوداده

آیا میتوان به رژیم وگان در رستوران ها پایبند بود؟

حال‌ آن که دانستید وگان ها چه میخورند ، ممکن است در ذهن شما چالش‌های زیادی به وجود آید و دچار استرس‌هایی شوید که آیا در هنگام مراجعه به رستوران با استفاده از رژیم وگان چه باید کرد.

این نکته که حتما شناخت درستی از انواع رستوران‌های گیاهی باید داشته باشید، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اما وقتی که به رستوران‌های غیر گیاهی مراجعه می‌کنید، می‌توانید قبل‌ از رجوع حتما منوی آن را بررسی کنید تا متوجه شوید چه شرایطی در آن رستوران برای غذاها وجود دارد.

آیا میتوان به رژیم وگان در رستوران ها پایبند بود؟
آیا میتوان به رژیم وگان در رستوران ها پایبند بود؟

لازم به ذکر است بدانید که اگر در شرایطی مجبور باشید که به یک رستوران غیر گیاهی بروید، بهتر است که از سالاد آن رستوران استفاده کنید؛ البته ممکن است تعدادی از سرآشپزان رستوران‌ها به‌ نظر وگان ها احترام گذاشته و مواد غذایی مانند تخم‌مرغ یا شیر را از وعده‌های غذای سفارشی شما حذف کنند؛

اما به‌ غیر از همه این موارد گفته شده، میان وعده‌ها و غذاهای مفید دیگری هم وجود دارند که می‌توانید به‌ هنگام مراجعه به رستوران از آن‌ها استفاده کنید که در قسمت قبلتر میان وعده های گیاهی وگان ها ذکر شده است.

شما در حال مشاهده مقاله وگان ها چه میخورند می باشید.

سوالات متداول در رابطه با این که وگان‌ها چه میخورند:

ممکن است در این مقاله پاسخ برخی از سوالاتتان را به دست نیاورده باشید. در این بخش تعدادی از سوالات را مطرح کرده و به آن ها پاسخ میدهیم.

وگان‌ها چه میخورند؟

 • وگان ها از هر غذایی که از گوشت و مشتقات آن تهیه‌ شده باشد در واقع از هر آن چه که شامل محصولات حیوانی باشد، تغذیه نمی‌کنند؛ فقط به تغذیه مستقیم از مواد غذایی گیاهی مانند غلات، سبزیجات، میوه‌ها و مغزها و هر آن چه که از گیاهان تهیه‌ شده باشد را استفاده میکنند.

آیا مصرف سویا در رژیم وگان دارای ضرر میباشد؟

 • سویا دارای میزان زیادی پروتئین گیاهی، انواع مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و دیگر موارد می‌باشد؛ به‌ همین دلیل نه‌ تنها هیچ ضرری برای بدن ندارد، بلکه باعث رفع نفخ و اسهال می‌گردد.

گواهی وگان چیست؟

 • این گواهی توسط سازمان‌های معتبر برای محصولاتی که دارای اجزای حیوانی نباشند، صادر می‌گردد. به‌ طوری‌ که با آزمایش‌های مختلف و ارزیابی‌های گوناگون بر روی این محصولات ثابت می‌کنند که از هیچ حیوان و مشتقات آن در تهیه این محصولات استفاده نشده‌ است.

شما در حال مطالعه مقاله وگان ها چه میخورند هستید.

مدت‌ زمان صدور یک گواهی وگان چقدر می‌باشد؟

 • مدت‌ زمان صدور یک گواهینامه وگان بستگی به شرایط تولید محصول، فرآیندها، تامین‌کنندگان و مدت‌ زمان برقراری ارتباط بین تامین‌کنندگان و ارائه‌دهندگان به مدت ۱ هفته تا ۸ هفته طول میکشد.

چه جایگزینی برای شیر در رژیم وگان وجود دارد؟

 • شیرهای گیاهی بسیار زیادی به‌ جای شیرهای حیوانی وجود دارند، همچنین می‌توان گفت انواع شاه‌دانه و سویا می‌تواند، تأمین‌ کننده پروتئین مورد نیاز شیر در بدن باشد.

چه جایگزینی برای تخم‌مرغ در رژیم وگان وجود دارد؟

 • جایگزین اصلی تخم‌مرغ، دانه‌های چیا و دانه‌های کتان می‌باشند به‌ طوری‌ که اگر یک قاشق سوپ‌خوری دانه چیا و یک قاشق سوپ‌خوری دانه کتان را در آب داغ مخلوط کنید و با موز له‌ شده استفاده کنید، بهترین جایگزین به‌ عنوان تخم‌مرغ خواهند بود.

شما در حال خواندن پست وگان ها چه میخورند هستید.

آیا رژیم وگان دارای فایده می‌باشد؟

 • رژیم‌های گیاهی باعث کاهش وزن و لاغری افراد می‌شوند و علاوه‌ بر این دارای مزایای سلامتی بسیار زیادی می‌باشند که برای نمونه می‌توان گفت یک رژیم وگان از قلب شما محافظت می‌کند.
آیا رژیم وگان دارای فایده می‌باشد؟
آیا رژیم وگان دارای فایده می‌باشد؟

کلام آخر:

ما در این مقاله سعی داشتیم که اطلاعاتی را در رابطه با این که وگان ها چه میخورند و در رابطه با رژیم وگان برای شما مورد بررسی قرار دهیم، تا اطلاعات و آگاهی بیشتری از رژیم وگان داشته باشید.

اکنون شما می‌دانید که وگان ها چه میخورند و از چه غذاهایی پرهیز می‌کنند، در واقع وگان ها از تمام غذاهایی که حاوی مواد حیوانی مانند گوشت و بقیه محصولات حیوانی باشد، اجتناب می‌کنند.

اما ممکن است برخی از افراد در این فکر باشند که با حذف گوشت سفید و گوشت حیوانی از رژیم وگان باعث می‌شود که آن‌ها با کمبود مواد مغذی روبرو شوند، اما این عملکرد کاملاً برعکس می‌باشد.

زیرا که در رژیم وگان به‌ عنوان جایگزین از مواد غذایی دیگری استفاده می‌گردد که همه این مواد غذایی ها تأمین‌کننده انواع پروتئین‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز بدن می‌باشند؛

برنامه ریزی درست رژیم غذایی وگان 

به همین دلیل میتوان گفت که اگر رژیم غذایی وگان درست برنامه ریزی شده باشد و به اندازه کافی از مواد غذایی گفته شده در رژیم وگان وجود داشته باشد، نه تنها که از کمبود مواد مغذی جلوگیری کرده بلکه باعث سلامتی فرد میشود.

امیدواریم که مطالب این مقاله اطلاعات کافی در اختیار کسانی که قصد ورود به این رژیم غذایی را دارند، قرار داده باشد تا با آگاهی کامل در این زمینه قدم بردارید.

برنامه ریزی درست رژیم غذایی وگان 
برنامه ریزی درست رژیم غذایی وگان

اما اگر هدف از ورود به این رژیم گیاهی لاغر شدن است، لازم به ذکر است بدانید افرادی که بی ام آی بالا دارند و از چاقی رنج میبرند، میتوانند با مراجعه به یک پزشک ماهر و با تجربه در این زمینه مانند آقای دکتر سلیمی که یکی از متخصصان فلوشیپ لاپاراسکوپی در زمینه جراحی های لاغری میباشد، یک رژیم غذایی درست را دریافت و یک جراحی متناسب با بدن خود را انجام دهند و هر چه سریع تر به سلامتی و کاهش وزن دست یابند.

زیرا که چاقی بیماری خطرناکی میباشد و باید هر چه سریعتر برای بهبودی آن اقدام کرد. آقای دکتر سلیمی چه قبل از عمل و چه بعد از عمل همراه شما خواهد بود تا هم به وزن ایده آل خود برسید و هم با تغییر برنامه غذاییتان یک سبک زندگی جدید را تجربه کنید.

امیدواریم که اطلاعات کسب شده از این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

از اینکه تا انتهای پست وگان ها چه میخورند با ما همراه بودید متشکریم و امیدواریم از خواندن مقاله وگان ها چه میخورند اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

در پایان توصیه می کنیم دو مقاله آیا قرص چربی خون باعث لاغری می شود و عرق زنیان برای لاغری را مطالعه کنید.

https://cutt.ly/ONwL12y

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید