ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی موضوع ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی می پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

ناگفته پیداست که کسب آگاهی از نحوه عمل، نکات مرتبط با آن، نحوه آماده شدن و مراقبت های بعد از آن برای بیماران بسیار حائز اهمیت است.

به خصوص اگر آن عمل، یک عمل جدید و مدرنی مثل جراحی چاقی لاپاراسکوپی باشد. ما در این مقاله می خواهیم در این باره حرف بزنیم و شرایط ورزش کردن، تغذیه و … بعد از آن را بررسی کنیم.

در راستای تکمیل اطلاعات این مقاله توصیه میکنیم حتما از پست دوران نقاهت بعد از لاپاراسکوپی دیدن کنید.

ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی
ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی

اینفوگرافیک ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی

اینفوگرافیک ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی
اینفوگرافیک ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی

در این راستا می توانید با دکتر سلیمی در ارتباط باشید. دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص جراحی لاغری و فلوشیپ لاپاراسکوپی می باشد. توصیه می کنیم تا انتهای مقاله “ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی” همراه ما باشید.

ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی چیست؟

پیاده روی بهترین ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی است.

زیرا با پیاده روی عضلات تقویت شده و گردش خون به حالت طبیعی برمیگردد.

با این کار از لخته شدن خون جلوگیری می شود.

فهرست مطالب

مزایای ورزش بعد ازعمل لاپاراسکوپی

برخی از نکات کلیدی برای بهبودی و ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی

عمل لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی از گذشته تا امروز

لاپاراسکوپی در چه مواردی استفاده می شود؟

علل شایع جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

انواع جراحی لاپاراسکوپی

مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

عوارض لاپاراسکوپی

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

آیا می توان از جراحی لاپاراسکوپی جلوگیری کرد؟

چند نکته مهم در مورد لاپاراسکوپی

آمادگی قبل از جراحی لاپاراسکوپی

دوره نقاهت بعد از لاپاراسکوپی چقدر است؟

بهترین جراح لاپاراسکوپی

نتیجه گیری

 

مزایای ورزش بعد ازعمل لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یکی از عمل های مدرن و کم تهاجم است که در ادامه این مقاله سعی خواهیم کرد شما را بیشتر با آن آشنا کنیم.

مزایای ورزش بعد ازعمل لاپاراسکوپی
مزایای ورزش بعد ازعمل لاپاراسکوپی

اما این مقاله با عنوان ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی تهیه شده و طبیعتا چیزی که شما را به سمت این مطلب کشانده، سوال ها و نگرانی های شما در رابطه با ورزش کردن در دوران پس از انجام عمل لاپاراسکوپی است. بنابراین در زیر به ذکر چند نکته پرداختیم که جزو مزایای ورزش در این دوران هستند:

ورزش، قوای ذهنی را تقویت می کند

ورزش کردن در کنار بهتر کردن اوضاع جسمانی شما، تاثیر بسیار زیادی روی مغز شما می گذارد. انجام ورزش هوازی باعث می شود که نیروی بدن بیشتر شده و سروتونین بیشتری در مغز ترشح شود که در نهایت، کارکرد آن را افزایش می دهد. اگر به طور مرتب ورزش کنید، انرژی شما بیشتر می شود و بهتر می توانید کارهای خود را مدیریت کنید.

ورزش، استرس را کاهش می دهد

یکی دیگر از مزایای ورزش کردن این است که می توانید روی کاهش استرس خود تحت تاثیر ورزش حساب کنید. دانشمندان می گویند: ورزش باعث ایجاد واکنش آرامش بخش در بدن می شود و تا حدی به طور مثبت حواس افراد را از اختلالات و استرس دور می کند.

آن ها معتقدند: ورزش باعث بهبود خلق و خو و پیشگیری از افسردگی می شود. هر چه استرس کمتری داشته باشید، عصبانیت و تحریک پذیری شما نیز کم می شود و این باعث تقویت رابطه شما با همسر، فرزندان و دوستانتان می گردد.

بنابراین شما می توانید به جمع کسانی که با ورزش کردن توانسته اند زندگی خوب و خوشی داسته باشند، اضافه شوید.

 

ورزش انرژی بخش است

شاید از خود بپرسید که چگونه 30 دقیقه ورزش در روز می تواند کل روز شما را تغییر دهد. هنگامی که اندروفین در حین ورزش وارد جریان خون شما می شود، در بقیه روز احساس انرژی بیشتری خواهید کرد

و با افزایش قدرت و استقامت، انجام کارهای روزمره مانند انجام کارهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برای شما آسان تر خواهد شد و در طول روز فعال تر خواهید بود. گله از خستگی شاید متداول ترین دلیل برای افرادی است که ورزش نمی کنند.

کارشناسان بر این باورند که اگرچه ورزش در ابتدا ممکن است شما را بیشتر خسته کند، اما این خستگی مدت زیادی دوام نمی آورد.

احساس خستگی بدنی بعد از ورزش با خستگی روزانه یکسان نیست. علاوه بر این، با عادت کردن بدن به ورزش، سطح انرژی شما روز به روز افزایش می یابد.

ورزش، زمان زیادی نمی برد

به گفته دکتر سلیمی، نکته کلیدی در ورزش کردن این است که از زمان خود بهتر و عاقلانه استفاده کنید. فرزندان خود را به پارک ببرید یا با آن ها دوچرخه سواری کنید. با این کار نه تنها کمی فعالیت بدنی داشته اید، بلکه از بودن در کنار خانواده نیز لذت برده اید.

خود را با فکر این که برای ورزش کردن حتما باید به باشگاه بروید، محدود نکنید. با افزودن کمی ورزش های آسان و دم دستی به برنامه روزانه خود، به همان اندازه به سلامت جسمانی خود کمک خواهید کرد.

دانشمندان می گویند: همه باید حداقل 20 دقیقه در روز فعالیت بدنی داشته باشند. گاهی اوقات 10 دقیقه طناب زدن بهتر از 20 دقیقه پیاده روی یا دویدن است.

تحقیقات جدید نشان می دهد که برای کاهش وزن و حفظ وزن، باید حداقل یک ساعت در روز فعالیت جسمانی داشته باشید، اما برای حفظ سلامتی و بهره مندی از فواید ورزش در مواجهه با بیماری، نیم ساعت در روز هم کافی است.

ورزش، زمان زیادی نمی برد
ورزش، زمان زیادی نمی برد

ورزش، وزن را بعد از لاپاراسکوپی کنترل می‌ کند

ورزش می تواند وزن سالم را حفظ کند یا اگر از افزایش وزن رنج می برید، می توانید با ورزش کردن به کاهش وزن برسید. این ها فقط برخی از مزایای ورزش برای کنترل وزن است.

اگر شما کم وزن هستید، تمرینات به شما کمک می کند تا به وزن مناسب خود برسید و وزن ایده آل را به دست آورید. ورزش یک کلید مؤثر و پیشرو در مدیریت وزن است.

ورزش به طور مرتب در باشگاه عالی است اما اگر نمی توانید در باشگاه ورزش کنید، ورزش را در خانه شروع کنید. اگر فرصتی برای ورزش منظم در خانه ندارید، پیشنهاد می کنیم که آن را به فعالیت های روزانه خود اضافه کنید.

هر مقدار فعالیت، بهتر از هیچ چیز است. در طول روز فعال تر باشید تا از مزایای ورزش لذت ببرید. به عنوان مثال، از پله ها به جای آسانسور استفاده کنید یا در طول روز کمی قدم بزنید.

ورزش و مقابله با بیماری ها بعد از لاپاراسکوپی

عدم فعالیت بدنی منظم یکی از اصلی ترین دلایل بیماری مزمن قلبی عروقی است. مطالعات نشان می دهد که تمرینات منظم باعث افزایش حساسیت به انسولین، سلامت قلب و سیستم تنفسی می شود. ورزش همچنین می تواند فشار خون و سطح کلسترول را کاهش دهد.

ورزش و مقابله با بیماری ها بعد از لاپاراسکوپی
ورزش و مقابله با بیماری ها بعد از لاپاراسکوپی

ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی، عضلات شما را تقویت می کند

نقش حیاتی ورزش در ساخت و حفظ عضلات و استخوان های قوی برای همه اثبات شده است. تمرینات قدرتی مانند تمرین با وزنه و پیلاتس، عضلات شما را تقویت می کند.

عضله سازی برای همه ضروری است. اما با افزایش سن، این اهمیت دو چندان می شود. با ورود به میانسالی، حجم عضلانی شما به تدریج کاهش می یابد و این منجر به آسیب های مختلف می شود.

جای خوشحالی دارد که افراد در همه سنین می توانند به این مزیت ورزش کردن دست پیدا کنند و گام موثری در حفظ سلامتی خود بردارند.

ورزش به تراکم استخوان کمک می کند

تراکم استخوان یکی از مهم ترین اهدافی است که باید در جوانی به آن دست پیدا کنید تا در سنین بالاتر دچار پوکی استخوان نشوید.

این یکی از مهمترین فواید ورزش برای بدن ماست. زیرا پوکی استخوان یک تهدید بسیار بزرگ برای سلامتی است. ضمن این که متاسفانه این موضوع در بین ایرانیان بسیار رایج است.

اما خبر خوب این است که تحقیقات نشان می دهد که تنها 6 ماه تمرین قدرتی (تمرین با وزنه) و دریافت پروتئین کافی، می تواند تراکم مواد معدنی استخوان را تا بیش از 12 درصد افزایش دهد. ورزش هایی که به افزایش تراکم استخوان کمک می کنند عبارتند از: اسکات، لانژ، فشار و سایر تمرینات چند مفصلی.

ورزش به تراکم استخوان کمک می کند
ورزش به تراکم استخوان کمک می کند

ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی می تواند به حفظ سلامت پوست کمک کند

پوست شما می تواند به شدت توسط عوامل خارجی مانند استرس، آب و هوا یا رژیم غذایی نامناسب آسیب ببیند.

اما ورزش منظم (حتی با شدت کم) می تواند محافظت آنتی اکسیدانی ایجاد کند و جریان خون را بهبود بخشد. در نتیجه ورزش از پوست شما محافظت می کند و علائم پیری را به تاخیر می اندازد.

علاوه بر این، پس از هر جلسه تمرین، سموم به دلیل تعریق از بدن شما دفع می شود که به تنهایی باعث طراوت و شادابی رنگ صورت و بدن شما می شود. پس همان طور که گفتیم، فواید ورزش برای پوست و شادابی آن متعدد هستند.

ورزش به شما کمک می کند تا سیگار را ترک کنید

ورزش با کاهش استرس و از بین بردن میل به سیگار کشیدن مجدد به شما کمک می کند تا سیگار را ترک کنید. ترک سیگار یک قدم بسیار بزرگ برای سلامتی است.

ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی، آرامش و کیفیت خواب را بیشتر می ‌کند

ورزش منظم می تواند به شما کمک کند تا سریعتر، بهتر و راحت تر بخوابید. ورزش منظم، چه ورزش هوازی باشد و چه ترکیبی از تمرینات هوازی و قدرتی، می تواند به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند تا در طول روز احساس انرژی بیشتری داشته باشید.

موضوعی که می توان در این بخش از مقاله ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی به عنوان یک نکته مهم از زبان دکتر سلیمی آن را مطرح کرد، این است که نزدیک به زمان خواب نباید ورزش نکنید. اگر در این زمان به شدت ورزش کنید، ممکن است خواب شما مختل شود.

ورزش، زندگی جنسی شما را پرشور می کند

همان طور که گفتیم، فعالیت بدنی منظم می تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد. همچنین اعتماد به نفس شما تحت تاثیر ظاهر بدنی زیبای شما افزایش پیدامی کند و به طور غیرمستقیم زندگی جنسی شما را بهبود  می بخشد. اما این همه چیز نیست.

ورزش کردن به تقویت میل جنسی کمک زیادی می کند. طبق تحقیقات انجام شده، مردانی که به طور منظم ورزش می کنند، نسبت به مردانی که ورزش نمی کنند، کمتر در معرض ابتلا به ED هستند. علاوه بر موارد فوق، ورزش به شما این امکان را می دهد که از زندگی جنسی خود لذت بیشتری ببرید.

ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی، روحیه اجتماعی را تقویت می کند

ورزش و فعالیت بدنی به خودی خود سرگرم کننده هستند. زیرا فرصتی برای استراحت، لذت بردن از فضای باز یا شرکت در فعالیت هایی است که به شما احساس بهتری می دهد.

همچنین اگر به طور گروهی به ورزش کردن بپردازید، می توانید تاثیرچشمگیر آن را بر بهبود روابط احساس کنید.

بنابراین در یک کلاس رقص شرکت کنید، در پارک بازی کنید یا به یک تیم والیبال بپیوندید. فعالیت بدنی مورد علاقه خود را پیدا کنید و آن را انجام دهید تا از مزایای ورزش لذت ببرید.

در این بخش ما به بررسی ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی پرداختیم. اما می دانید که بحث ورزش بعد از هر جراحی تنها به مزایا محدود نمی شود،

بلکه بیماران می خواهند بدانند که چند وقت بعد از عمل می توانند ورزش را آغاز کنند و یا چه محدودیت هایی وجود خواهد داشت و چه نکاتی را حین ورزش باید رعایت کنند. این نکات را بهتر است از پزشکان ماهر و با تجربه و با دانشی مثل دکتر سلیمی بپرسید.

ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی، روحیه اجتماعی را تقویت می کند
ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی، روحیه اجتماعی را تقویت می کند

دکتر سلیمی متخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی می باشد. ما در ادامه این مقاله سعی کردیم تا کمی درباره آن ها به شما اطلاعات بدهیم.

برخی از نکات کلیدی برای بهبودی و ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی

وقتی صحبت از انجام ورزش بعد از یک جراحی به میان می آید، احتمالا دو گزینه در ذهنتان روشن می شود. اول، ورزش برای بهبودی و دوم، بهبودی برای ورزش.

گزینه اول به این معناست که چقدر و چه ورزش هایی می تواند روند بهبودی را تسریع کند و دومی یعنی چند وقت بعد از عمل، بدن به قدری بهبود می یابد که بتوان ورزش را شروع کرد.

ما در این بخش از مقاله ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی می خواهیم در رابطه با بهبودی بعد از لاپاراسکوپی، نکاتی را ذکر کنیم که امیدواریم با مطالعه این بخش، به سوالات شما پاسخ خوبی داده شود.

برخی از نکات کلیدی برای بهبودی و ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی
برخی از نکات کلیدی برای بهبودی و ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی

چند روز اول پس از جراحی استراحت کنید. خستگی در چند روز اول نرمال است. پس نگران نباشید. این عارضه ممکن است به دلیل بیهوشی شما در حین عمل لاپاراسکوپی باشد. اجسام سنگین بلند نکنید و هیچ ورزش شدیدی انجام ندهید. در باره این که این دوره چقدر طول می کشد، باید با دکتر سلیمی صحبت نمایید.

به طور کلی در همان دقایق اول پس از به هوش آمدن، پرستار از شما خواهد خواست که کمی قدم بزنید. پس بی حرکتی کامل را هم کنار بگذارید.

به محض این که پزشک اجازه داد، حرکت هایی را انجام دهید

به محض این که پزشک اجازه داد، حرکت هایی را انجام دهید. حرکت، جریان خون را افزایش داده و ماهیچه های شما را تقویت می کند و به بهبود بدن کمک می نماید. از پزشک خود بپرسید که در دوران نقاهت چقدر مجاز به انجام ورزش هستید و از چه فعالیت هایی باید اجتناب کنید.

در دوران نقاهت از فعالیت های شدید خودداری کنید. ورزش زیاد و شدید و بلند کردن اجسام سنگین می تواند به بدن شما استرس وارد کند که احتمالا بهبودی شما را پس از جراحی به تاخیر بیندازد. شما ملزم به رعایت و اطاعت از دستورات پزشکتان در این مورد هستید.

به محض این که پزشک اجازه داد، حرکت هایی را انجام دهید
به محض این که پزشک اجازه داد، حرکت هایی را انجام دهید

با توجه به هدف عمل لاپاراسکوپی که انجام دادید، ممکن است مجبور شوید که برای هفته ها یا ماه ها از فعالیت های شدید خودداری کنید، تا زمانی که بدن شما به طور کامل بهبود یابد.

برای جلوگیری از عوارض، دستورالعمل های رژیم غذایی دکتر سلیمی را دنبال کنید. پزشک به طور کلی به شما یک رژیم غذایی خاص می دهد که باید بعد از عمل از آن پیروی کنید. خوردن غذاها یا موادی که معده را تحریک می کند یا باعث نفخ می شود، ممکن است مانع بهبودی شما شود. (صفحه بعد از لاپاراسکوپی چی بخوریم را برای اطلاعات دقیق تر مطالعه کنید.)

زخم را تا 24 ساعت پس از جراحی خشک نگه دارید

زخم را تا 24 ساعت پس از جراحی خشک نگه دارید. تا 24 ساعت کامل پس از جراحی دوش نگیرید یا حمام نکنید. در صورت لزوم، برای جلوگیری از خیس شدن زخم، خود را با اسفنج تمیز کنید. بسته به نوع لاپاراسکوپی، از پزشک خود بخواهید که توصیه های دقیق تری در مورد نحوه تمیز کردن زخم ارائه دهد.

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید بانداژ را بردارید. اندازه و محل زخم تعیین می کند که تا چه مدت آن را بپوشانید. در برخی موارد، ممکن است نیاز به برداشتن پانسمان در روز بعد از جراحی برای شروع روند بهبودی باشد.

دستورات پزشک را برای برداشتن بخیه ها دنبال کنید. بسته به نوع جراحی و محل زخم، بخیه ها باید دو هفته بعد از عمل کشیده شود. در این زمان برای برداشتن بخیه ها وقت بگذارید. از برداشتن سرخود بخیه ها پرهیز نمایید. این کار باید به وسیله پزشک یا پرستار انجام شود.

چنان چه چاق هستید، برای بهبود انعطاف پذیری، وزن خود را کاهش دهید

چنان چه چاق هستید، برای بهبود انعطاف پذیری، وزن خود را کاهش دهید. اضافه وزن می تواند شما را در معرض خطر مشکلات سلامتی مانند نارسایی قلبی، فشار خون بالا، آمبولی ریه و بیماری های قلبی عروقی قرار دهد.

این وضعیت ممکن است بهبودی مناسب بدن شما را پس از جراحی دشوار کند. برای یافتن بهترین راه برای کاهش وزن ایمن قبل از جراحی، با دکتر سلیمی مشورت کنید

از پزشک خود در مورد مصرف مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی خود سوال کنید. برخی ویتامین ها مانند  A،  C و E می توانند زخم ها را التیام بخشند. پروتئین همچنین می تواند برای بهبودی بدن شما پس از آسیب مفید باشد.

برای اطمینان از موفقیت جراحی، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن می تواند خطر مشکلات تنفسی را در طول بیهوشی تا حد زیادی افزایش دهد. همچنین می تواند به اندام ها و سیستم عروقی آسیب برساند و سرعت روند بهبودی را کاهش دهد. اگر سیگاری هستید، قبل از جراحی از پزشک خود در مورد برنامه خود برای ترک سیگار سوال کنید.

چنان چه چاق هستید، برای بهبود انعطاف پذیری، وزن خود را کاهش دهید
چنان چه چاق هستید، برای بهبود انعطاف پذیری، وزن خود را کاهش دهید

عمل لاپاراسکوپی چیست؟

ما در بخش های قبلی مقاله ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی نکات مهمی را در رابطه با شرایط ورزش کردن بعد از انجام عمل لاپاراسکوپی ذکر کردیم. حال می خواهیم کمی درمورد خود عمل حرف بزنیم تا با ماهیت، تاریخچه، روش انجام و سایر موارد مربوط به آن آشنا شوید.

سوراخ کلید نام مستعاری است که برای این نوع عمل استفاده می شود. این یک روش کم تهاجمی است که نیازی به برش های بزرگ ندارد.

ابزار این عمل یک لوله است با منبع نور و یک دوربین پیشرفته که جراح آن را از طریق سوراخ کوچکی در شکم وارد می کند تا جراحی را از طریق دوربین و مانیتور در اتاق عمل انجام دهد.

جهت تکمیل اطلاعات در این زمینه می توانید صفحه مربوط به جراحی لاپاراسکوپی چیست و لاپاراسکوپی معده چیست را مطالعه کنید.

کوتاه شدن دوره نقاهت بعد از عمل

از مزایای این روش جدید جراحی می توان به کوتاه شدن دوره نقاهت بعد از عمل، امکان بهبودی سریعتر بیماران، کاهش عوارض پس از عمل، درد و خونریزی و کوچک بودن زخم بیمار اشاره کرد. تهاجم در این روش نسبت به سایر روش ها کمتر است. این عمل برای اهداف مختلفی انجام می شود.

در نوع تشخیصی آن، پزشک از این فناوری برای تصویربرداری و معاینه هر عضوی که می خواهد استفاده می کند.

همچنین می توان از تصویربرداری ساده برای بررسی مشکلات یا بیماری ها در ناحیه شکم یا لگن استفاده کرد، ولی در صورتی که این آزمایشات دانش کافی و شناخت دقیق اندام مورد نظر را در اختیار پزشک قرار ندهد، از این روش استفاده می شود.

به این ترتیب پزشک می تواند از بافت انتخاب شده نمونه برداری هم بکند. امروزه حتی از این جراحی برای برداشتن پولیپ و سنگ کلیه استفاده می شود. در نتیجه، می توانید خودتان این روش را به پزشک پیشنهاد دهید. او می تواند پیشنهادات شما را به صلاحدید خود بپذیرد یا رد کند.

کوتاه شدن دوره نقاهت بعد از عمل
کوتاه شدن دوره نقاهت بعد از عمل

ادامه مقاله ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی را از دست ندهید.

لاپاراسکوپی از گذشته تا امروز

این عمل برای اولین بار در سال 1902 روی حیوانات آزمایش شد و برای اولین بار در انسان برای تشخیص بیماری صورت گرفت.

در سال 1981، یک جراح به نام هانس کریستین جاکوبز در آلمان از این روش برای درمان استفاده نمود. او مقاله تحقیقاتی خود را به کالج جراحان آمریکا ارسال کرد و پاسخ دریافت کرد. آن ها پاسخ دادند که این روش به طور جهانی قابل اجرا نیست.

امروزه این روش توسعه یافته است و برای درمان و تشخیص بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. تا جایی که از این عمل در بسیاری از جراحی های بزرگ و دشوار مانند تومورهای کولورکتال، فتق شکمی، تراکئوستومی یا جراحی ریه و جراحی زنان نیز استفاده می شود.

این عمل عمدتا در جراحی زنان استفاده می شود. متخصصان زنان در دنیا و ایران جزو اولین کسانی هستند که از آن استفاده می کنند. دکتر سلیمی نیز در اکثر جراحی های خود، از این روش نوین و پیشرفته استفاده می نماید.

لاپاراسکوپی در چه مواردی استفاده می شود؟

اگر در ناحیه تناسلی، مجاری ادراری، کلیه ها یا دستگاه گوارش، چه مرد و چه زن، مشکل دارید، اولین روشی که پزشک شما توصیه می کند، استفاده از این سبک عمل است.

این روش نسبت به جراحی سنتی عوارض و خطرات بسیار کمتری دارد. با این حال، هنوز برخی از جراحی ها وجود دارد که نمی توان با این روش انجام داد. به عنوان مثال، جراحان معمولاً وقتی با تومورهای مختلف در قسمت های مختلف بدن سر و کار دارند، جراحی باز را ترجیح می دهند.

اولین جراحی انجام شده با این روش، جراحی کیسه صفرا و جراحی مربوط به زنان بود. با توسعه و گسترش این دستگاه در جامعه پزشکی، برای مشکلات موجود در روده، کبد و سایر نقاط بدن مورد استفاده قرار گرفت.

با تمام این موارد، تصمیم نهایی برای انجام یا عدم انجام این عمل، بر عهده پزشک است. پس شما قبل از این که حتی به این عمل فکر کنید، باید تحت معاینه یک پزشک خوب قرار بگیرید. متخصصان نامداری همچون دکتر سلیمی می توانند بهترین توصیه ها را به شما بکنند.

لاپاراسکوپی در چه مواردی استفاده می شود؟
لاپاراسکوپی در چه مواردی استفاده می شود؟

علل شایع جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

امروزه پزشکی در همه زمینه ها پیشرفت های زیادی داشته است و روش های تشخیص بیماری نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین جدیدترین روش های تشخیص بیماری ها و عیوب اندام های داخلی عبارتند از:

توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

البته در برخی موارد نمی توان بیماری را بدون معاینه مستقیم اندام ها تشخیص داد. در چنین مواردی پای این عمل به گزینه های موجود، باز می شود.

تشخیص بیماری را می توان مهم ترین و متداول ترین علت انجام این عمل دانست. این روش به متخصصان اجازه می دهد تا بسیاری از اندام های داخلی بدن را بررسی کنند و مشکلات را تشخیص دهند.

بیماری لگن

بیماری لگن؛ این بیماری به عنوان عفونت دستگاه تناسلی زنان در نظر گرفته می شود.

وضعیتی به نام آندرومتریوز که در آن بخشی از بدن رحم، خارج از آن ناحیه قرار دارد.

مشکلات مربوط به بارداری، مانند حاملگی خارج از رحم

کیست تخمدان؛ در طول بیماری، کیست های پر از مایع در تخمدان ها تشکیل می شود.

تومور غیر سرطانی رحم

ناباروری

اختلالات بیضه؛ این مشکل در کودکان و نوجوانان شایع است.

درد غیر قابل توضیح در لگن یا شکم

انواع سرطان

هنگامی که این دستگاه وارد بدن می شود، از اندام هایی که مشکوک به سرطان هستند، نمونه برداری می کند. نمونه در نهایت با چندین آزمایش مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا فرد مبتلا به سرطان است یا خیر.

بیماری لگن
بیماری لگن

این در مورد برخی از انواع سرطان صادق است، نه همه آن ها. به عنوان مثال، سرطان های زیر را می توان با این روش تشخیص داد:

سرطان کبد

سرطان پانکراس

سرطان تخمدان

سرطان مجرای صفراوی

سرطان کیسه صفرا

علاوه بر تشخیص بیماری، این عمل می تواند برای درمان برخی از بیماری ها هم استفاده شود. در اینجا برخی از مهمترین آن ها بیان شده است:

برداشتن آپاندیس ملتهب، به ویژه در بیماران مبتلا به آپاندیسیت که در معرض خطر پارگی آپاندیس قرار دارند.

کوله سیستکتومی، که اغلب برای درمان سنگ کیسه صفرا استفاده می شود.

برداشتن بخشی از روده، که اغلب برای درمان اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون و دیورتیکولیت استفاده می شود .

درمان فتق به خصوص در کشاله ران

زخم معده

جراحی لاغری

حذف و خارج کردن قسمت های مبتلا به سرطان بدن مانند تخمدان ها، پروستات، کبد، روده بزرگ، کلیه ها و مثانه

درمان حاملگی خارج رحمی، برای خارج کردن جنین و جلوگیری از آسیب به لوله های فالوپ

فیبروم رحم

انواع جراحی لاپاراسکوپی

همان طور که در قسمت های قبلی مقاله “ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی” اشاره کردیم، این روش می تواند به دلیل دستیابی به اهداف مختلفی انجام می شود. این باعث می شود که این عمل را به انواع مختلفی تقسیم کنیم. در این قسمت، هر یک از انواع لاپاراسکوپی را معرفی خواهیم کرد.

لاپاراسکوپی تشخیصی

برخی از بیماری ها هستند که علائمی ندارند یا علائم آن ها خفیف است. به طوری که نمی توان با استفاده از عکسبرداری های مدرن، در باره آن ها نظر داد. در چنین مواقعی می توان از لاپاراسکوپی استفاده کرد. به این روش از این عمل، لاپاراسکوپی تشخیصی می گویند.

لاپاراسکوپی درمانی

علاوه بر تشخیص بیماری ها، گاهی اوقات و برای درمان برخی از بیماری ها می توان از این روش بهره جست. تعدا بیماری هایی که با این روش قابل درمان می باشند، کم نیستند. ما برخی از مهم ترین آن ها را در بخش های قبلی به شما معرفی نمودیم.

لاپاراسکوپی ترمیمی

برخی از جراحی ها طبق برنامه پیش نمی روند. یعنی عیوب و نقوصی پس از جراحی باقی می ماند که می تواند برای بیمار مشکل ساز باشد. یا ممکن است در یک جراحی، تمام اهداف محقق نشود.

در چنین شرایطی باید یک عمل دیگر برای جبران آن ها انجام شود. جراحی لاپاراسکوپی برای این شرایط مناسب است. بنابراین وقتی از این لاپاراسکوپی به منظور ترمیم یا تکمیل جراحی های گذشته استفاده می شود، در حقیقت لاپاراسکوپی ترمیمی انجام شده است.

نمونه برداری

این نوع از لاپاراسکوپی را می توان تا حد زیادی شبیه مورد اول، یعنی لاپاراسکوپی تشخیصی دانست. در این روش با ابزار خاصی که مختص لاپاراسکوپی است، از اندام مورد نظر نمونه برداری می شود و نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا روی آن آزمایش و بررسی های لازم صورت پذیرد.

نمونه برداری
نمونه برداری

مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

برای افرادی که به جراحی نیاز دارند، همواره ترس از عمل وجود دارد. عمل های باز و جراحی های کلاسیک ترسناک هستند.

چرا که به برش های بزرگی نیاز است و روند بهبودی نسبتا طولانی است. اما با ظهور روش های جدید مثل لاپاراسکوپی، این نگرانی ها تا حد زیادی بی موردند.

چرا که در این عمل ها، برش ها بسیار کوچک و کم هستند و مدت بهبودی نیز در مقایسه با سایر سبک های جراحی به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

در کنار این موارد برای این سبک از جراحی می توان مزایای دیگری هم ذکر کرد. در این بخش از مقاله ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی در این باره حرف خواهیم زد.

جراحی لاپاراسکوپی هیچ یک از مشکلات زیر را ایجاد نمی کند:

 • درد شدید در بیماران پس از عمل
 • خونریزی حین جراحی
 • نیاز به استراحت طولانی بعد از عمل برای بیمار
 • مشکلات تنفسی و افزایش خطر عفونت ریه در جراحی باز
 • عفونت زخم و محل جراحی
 • فتق محل جراحی یا فتق دیواره شکم

این روش، تمام این مشکلات را به میزان قابل توجهی کاهش داده و از بین می برد.

یکی دیگر از مزایای این عمل نسبت به سایر روش های جراحی، دید بهتر جراح است. این روش به جراح این امکان را می دهد تا با استفاده از لنز استفاده شده در دوربین دستگاه، یک تصویر را تا 20 برابر بزرگ تر ببیند و راحت تر کار کند.

جراحی لاپاراسکوپی هیچ یک از مشکلات زیر را ایجاد نمی کند:
جراحی لاپاراسکوپی هیچ یک از مشکلات زیر را ایجاد نمی کند:

با ادامه مقاله ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی همراه ما باشید.

عوارض لاپاراسکوپی

در حالی که این روش جدید دارای مزایای بسیاری است، می تواند مانند تمام جراحی ها عوارض جانبی داشته باشد. مشکلات رایجی که در این عمل رخ می دهد، شامل خونریزی، عفونت و آسیب به اندام های شکمی است.

با این حال، این موارد نادر است و در یک یا دو نفر از هر 100 بیمار رخ می دهد. بررسی علائم بعد از جراحی بسیار مهم است.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر با دکتر سلیمی مشورت کنید:

 • تب یا لرز
 • درد شکمی که با گذشت زمان بدتر می شود.
 • قرمزی، تورم، خونریزی یا تجمع مایع در محل زخم
 • حالت تهوع یا استفراغ مداوم
 • سرفه های مداوم
 • تنگی نفس
 • ناتوانی در ادرار

خطر آسیب به اندام های داخلی معاینه شده در این روش معمولاً کم است. عوارض جدی بعدی بسیار بعید است. اگر بعد از جراحی، اندام ها سوراخ شده و خون یا مایعات دیگر خارج شود، ممکن است نیاز به جراحی دیگری برای رفع عوارض باشد.

عوارض جدی پس از این عمل عبارتند از:

آسیب به اندام هایی مانند روده و مثانه

عوارض تزریق دی اکسید کربن حین عمل از جمله تجمع حباب های هوا در رگ ها

واکنش آلرژیک جدی به بیهوشی عمومی

لخته‌ های خون داخل وریدی که می ‌توانند جریان خون به رگ‌ های خونی در ریه‌ ها را مسدود کنند. (آمبولی ریه)

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر پزشک شما این عمل را توصیه کرد، بهتر است آن را انجام دهید. 24 ساعت اول پس از جراحی نیز بسیار مهم است. بنابراین توصیه می شود که در این مدت در بیمارستان بمانید. اگر هر یک از علائم زیر را داشتید، پس از خروج از بیمارستان دوباره به دکتر سلیمی مراجعه کنید.

 • دمای بدن 38 ℃ یا بالاتر
 • استفراغ شدید یا مداوم
 • درد شکم
 • قرمزی، درد، تورم، خونریزی یا ترشحات اطراف زخم
 • ترشحات غیر طبیعی واژن یا خونریزی واژ.
 • درد و تورم در یک پا
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن

آیا می توان از جراحی لاپاراسکوپی جلوگیری کرد؟

در برخی موارد، جراح ممکن است تشخیص دهد که عوارض جانبی این عمل بیشتر از فواید آن است. این عارضه در افرادی که قبلاً جراحی شکم داشته اند، شایع است. در چنین مواردی، پزشکان این عمل را توصیه نمی کنند.

این عمل کمتر تهاجمی است، اما عوارض دارد و در موارد خاصی انجام می شود. اگر در سنین پایین زندگی سالمی دارید، قطعا در سنین بالا به این جراحی نیاز نخواهید داشت.

سبک زندگی سالم یعنی این که نکات تغذیه ای را رعایت کنید. از غذاهای مضر پرهیز کنید. میوه و سبزیجات بخورید. ورزش کنید و مراقب سلامتی خود باشید.

چند نکته مهم در مورد لاپاراسکوپی

سیگار کشیدن برای هفته های قبل و بعد از جراحی توصیه نمی شود زیرا ممکن است روند بهبودی پس از جراحی را به تاخیر بیندازد و خطر عوارضی مانند عفونت را افزایش دهد.

در فرآیند انجام این جراحی، جراح یک یا چند برش کوچک معمولاً در حدود 1-1.5 سانتیمتر در شکم ایجاد می کند. ابزارهای جراحی از طریق این برش ها وارد بدن می شوند و از طریق دوربین به محل مورد نظر هدایت می شوند. هنگامی که ابزارها را در جای خود قرار دادند، از آن ها برای اهداف مورد نیاز استفاده می کنند.

برخی از بیماران پس از عمل به دلیل اثر بیهوشی، سردرد یا استفراغ را تجربه می کنند. پس از جراحی، یک پرستار باید شما را برای خوردن، نوشیدن و ادرار تحت نظر داشته باشد.

درد خفیف در محل جراحی برای چند روز طبیعی است. همین امر در مورد گلو هنگام استفاده از دستگاه تنفسی نیز صادق است. برای تسکین درد به شما مسکن داده می شود.

پمپاژ گاز در حین عمل می تواند عوارض زیر را ایجاد کند:

 • ورم
 • گرفتگی عضلات
 • سفتی شانه

به خاطر داشته باشید که این آثار بیش از چند روز باقی نمی ماند.

ممکن است برای چند هفته احساس خستگی کنید، اما این طبیعی است. این احتمال وجود دارد که بدن شما برای بازیابی از حالت طبیعی خود به انرژی بیشتری نیاز داشته باشد.

زمان بهبودی برای همه یکسان نیست و بستگی به شرایط جسمانی فرد، روش جراحی و اندام عمل شده دارد. اگر از این روش برای تشخیص بیماری استفاده می کنید، می توانید پس از 5 روز، فعالیت عادی خود را از سر بگیرید.

فعالیت طبیعی را می توان در عرض 3 هفته پس از جراحی خفیف مانند جراحی آپاندیسیت بازیابی کرد و زمان بهبودی ممکن است تا 12 هفته پس از جراحی بزرگ مانند برداشتن تخمدان یا کلیه به دلیل سرطان طول بکشد. صحبت با پزشک یا جراح می تواند اطلاعات بیشتری در این مورد به شما بدهد.

پمپاژ گاز در حین عمل می تواند عوارض زیر را ایجاد کند:
پمپاژ گاز در حین عمل می تواند عوارض زیر را ایجاد کند:

آمادگی قبل از جراحی لاپاراسکوپی

قبل از جراحی لاپاراسکوپی، باید از پزشک خود راهنمایی لازم را دریافت نمایید تا بدانید که چه اقداماتی باید انجام دهید. هیچ جراحی کاملاً ایمنی وجود ندارد.

به همین دلیل است که آماده شدن برای عمل بسیار مهم است. توصیه می شود در مورد آلرژی، سابقه پزشکی و درمان، با دکتر سلیمی صحبت کنید. همچنین ذکر کنید که آیا فردی از نزدیکان خانواده شما قبل از 60 سالگی فوت کرده است یا خیر.

در مورد رژیم غذایی و سبک زندگی مانند الکل و سیگار با پزشک خود صحبت کنید.

به تغذیه خود توجه ویژه ای داشته باشید.

در برخی موارد، ممکن است لازم باشد تا روزها یا هفته ها قبل از عمل از رژیم غذایی خاصی پیروی کنید.

به طور کلی توصیه می شود که شب قبل از عمل از خوردن وعده های غذایی سنگین خودداری کنید.

روز قبل از عمل ناهار میل کنید و برای شام از غذاهای سبک و مقوی مانند سوپ مرغ و سوپ ماهیچه ای استفاده کنید.

غذاهای سالم بخورید

غذاهای سالم و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی بخورید.

در این صورت احتمال عوارض کاهش می یابد و روند بهبودی را تسریع می کند.

نتایج مطالعه نشان می دهد که مصرف رژیم غذایی کم چرب چند هفته قبل از جراحی از شدت عوارض جراحی می کاهد. زیرا بافت چربی تاثیر زیادی بر التهاب بدن دارد.

حداقل 6 تا 8 ساعت قبل از رفتن به اتاق عمل، ناشتا باشید تا خطر افزایش اسید معده در حین بیهوشی و ورود به ریه ها کاهش یابد.

سیگار و الکل را حداقل 2 هفته قبل از عمل قطع کنید.

افراد سیگاری سه برابر دیگران عوارض جانبی دارند.

این افراد معمولاً 2 تا 5 روز بیشتر در بیمارستان بستری می شوند.

سیگار باعث افزایش مشکلات قلبی و تنفسی و افزایش عوارض جراحی مانند عفونت زخم می شود.

ترک سیگار قبل از جراحی نیز مفید است

ترک سیگار قبل از جراحی نیز مفید است. زیرا با کاهش سطح دی اکسید کربن، اکسیژن رسانی بهتری را فراهم می کند.

از لاک یا رژ لب استفاده نکنید.

باکتری ها می توانند از طریق پوست وارد بدن شوند. بنابراین سطح پوست را بشویید و همیشه آن را تمیز نگه دارید، به خصوص قبل از جراحی.

ناخن های خود را کوتاه کنید و دندان های خود را مسواک بزنید.

از خود درمانی بپرهیزید.

حداقل 15 روز قبل از جراحی از مصرف داروهای ضد اسید، آرامبخش و سایر داروهای ممنوع خودداری کنید

حداقل 15 روز قبل از جراحی از مصرف داروهای ضد اسید، آرامبخش و سایر داروهای ممنوع خودداری کنید. در مورد داروهایی که مصرف می کنید، با پزشک یا جراح خود صحبت کنید زیرا ممکن است تداخل دارویی وجود داشته باشد.

از داروهایی که خون را رقیق کرده و احتمال خونریزی را افزایش می دهند، مانند آسپرین، ویتامین E و داروهای ضد انعقاد، استفاده نکنید.

اگر روز قبل از جراحی به اختلالی مانند تبخال، سرماخوردگی، آنفلوآنزا، برونشیت، آنژین صدری یا عفونت ادراری مبتلا هستید، باید جراحی را به تعویق بیندازید.

حتما سونوگرافی نهایی، سی تی اسکن یا اسکن MRI را در روز جراحی انجام دهید.

به مدت 6 تا 8 ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید

به مدت 6 تا 8 ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. گرسنگی، خطر تهوع را در حین و بعد از جراحی کاهش می دهد.

2-3  روز قبل از جراحی، دو بار در روز مدفوع کنید.

2 روز قبل از جراحی، ناف را با بتادین شست و شو دهید.

در آستانه جراحی، محل جراحی را فقط با یک تیغ برقی اصلاح کنید.

توصیه های دکتر سلیمی را جدی بگیرید.

شما در حال مطالعه مقاله ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی می باشید.

دوره نقاهت بعد از لاپاراسکوپی چقدر است؟

پس از جراحی، چند ساعت قبل از خروج از بیمارستان تحت نظر خواهید بود. علائم حیاتی مانند تنفس و ضربان قلب به دقت کنترل می شود. زمان ترخیص برای هر بیمار متفاوت است و به طور کلی بستگی به موارد زیر دارد:

 • وضعیت عمومی شما
 • نوع بیهوشی استفاده شده
 • واکنش بدن شما به جراحی

در برخی موارد، ممکن است لازم باشد تا یک شب یا بیشتر در بیمارستان بستری شوید. توصیه می شود که با یکی از بستگان خود به خانه بروید.

مدت اثر بیهوشی عمومی معمولا چندین ساعت است. بنابراین، رانندگی پس از جراحی را توصیه نمی کنیم.

پس از انجام این روش روی قفسه سینه، ممکن است درد متوسط ​​و ضربان دار در جای زخم را تجربه کنید.

اگر درد دارید، باید ظرف چند روز بهبود یابد و از بین برود.

پس از این جراحی، پزشک داروهایی را برای تسکین درد شکم تجویز می کند.

لازم است بدانید که درد شانه بعد از این جراحی شایع است. این درد به این دلیل است که شکم در حین جراحی با گاز دی اکسید کربن متورم می شود و عمل جراحی را آسان می کند.

این گاز می تواند دیافراگم را که به اعصاب شانه متصل است، تحریک کند

این گاز می تواند دیافراگم را که به اعصاب شانه متصل است، تحریک کند. این گاز همچنین می تواند باعث نفخ بعد از جراحی شود.

تورم معمولاً در عرض چند روز پس از عمل ناپدید می شود.

بعد از یک هفته می توانید به زندگی عادی خود بازگردید.

دو هفته پس از جراحی باید به دکتر سلیمی مراجعه کنید.

برای بهبودی بهتر، مراحل زیر را دنبال کنید:

فعالیت های سبک را در اسرع وقت شروع کنید تا خطر لخته شدن خون را کاهش دهید.

پیاده روی بسیار موثر است.

زیاد نخوابید.

برای درمان گلودرد ناشی از لوله گذاری می توان از آب سبک استفاده کرد.

لباس های گشاد بپوشید.

برای بهبودی بهتر، مراحل زیر را دنبال کنید:
برای بهبودی بهتر، مراحل زیر را دنبال کنید:

بهترین جراح لاپاراسکوپی

بهترین جراح لاپاراسکوپی ابزار مناسبی را برای درمان بیماری شما در نظر می گیرد، علائم و نشانه های بیماری شما را به دقت بررسی می کند و بهترین تکنیک ها و درمان های مورد نیاز را انتخاب می کند.

در صورت نیاز به جراحی، مراقبت‌ ها و روش‌ های مورد نیاز را به شما یادآوری می کند و از تجربه و مهارت‌ هایی که در طول سال‌ ها کسب کرده، برای انجام عمل شما استفاده می کند.

در نظر داشته باشید که انتخاب یک جراح مجرب و حرفه ای بسیار مهم است و باید روی این موضوع بسیار حساس و دقیق باشید. اگر عجله کنید، نمی توانید بهترین جراح را انتخاب کنید.

قبل از انجام جراحی به این روش، باید بدانید که شرایط عمل را دارید یا خیر. تشخیص این موضوع به عهده متخصص است.

اما به هر حال، این روش بی خطر است و به شما اجازه می دهد تا بدون آسیب رساندن به بافت اندام، مشکلات را در نواحی مختلف بدن به طور کامل بررسی و درمان کنید.

این جراحی به یک جراح مجرب، حرفه ای و ماهر نیاز دارد. انتخاب بهترین جراح می تواند کار سختی باشد، اما با تحقیق، پرسش و بررسی سوابق و تجربه پزشک و نمونه کارهای ایشان قابل انجام است.

بهترین جراحان در این سبک، مراقبت ها و مهارت های لازم را برای ویزیت شما انجام می دهند تا بهترین راه را برای درمان مشکل در اختیار شما قرار دهند. همچنین می تواند در صورت نیاز به استفاده از این روش برای درمان مشکل بیمار، از سایر همکاران نیز کمک بگیرد.

به طور کلی، چنین متخصصی باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • دارای مجوز و تجربه
 • از مرکز جراحی معتبر استفاده کند.
 • سابقه پزشکی قابل قبولی داشته باشد.
 • باعث آرامش و اعتماد به نفس بیمار شود.
 • از عوارض جانبی احتمالی، بیمار را مطلع کند و به طور کلی با وی صادق باشد.

بنابراین در انتخاب پزشک خود دقت زیادی داشته باشید. ما در این مقاله دکتر سلیمی را به شما پیشنهاد می کنیم. دکتر سلیمی یکی از بهترین ها در حوزه کاری خود هستند که می توانید برای جراحی لاپاراسکوپی خود به ایشان اعتماد کنید.

به طور کلی، چنین متخصصی باید دارای ویژگی های زیر باشد:
به طور کلی، چنین متخصصی باید دارای ویژگی های زیر باشد:

نتیجه گیری

ما در این مقاله در رابطه با ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی حرف زدیم و سعی کردیم تا در کنار آن به بررسی خود عمل لاپاراسکوپی و به خصوص موارد استفاده از آن نیز بپردازیم تا بعد از مطالعه آن، به آگاهی خوبی رسیده باشید.

شما می توانید برای انجام عمل، مشاوره، گرفتن برنامه های ورزشی یا تغذیه و سایر موارد مرتبط، از دکتر سلیمی نیز کمک بگیرید.

در آخر به شما توصیه می کنیم از صفحه هزینه عمل لاپاراسکوپی در تهران و هزینه عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا و درمان پیش دیابت دیدن کنید.

در پایان امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

منبع

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید