معنی creatinine در آزمایش خون

فهرست مطالب

در این مقاله ی علمی و پزشکی تصمیم داریم موضوع معنی creatinine در آزمایش خون را به شکلی کامل و مفصل برای شما عزیزان خواننده و مخاطبین محترم مورد بحث و بررسی قرار دهیم و موضوعات مفید و کاربردی را در زمینه ی معنی creatinine در آزمایش خون برای شما توضیح دهیم. لطفا تا انتهای این نوشتار کاربردی ما را همراهی نمایید.

مقدمه

معنی creatinine در آزمایش خون
معنی creatinine در آزمایش خون

امروزه مردن در سراسر دنیا بر حسب شرایطی که در شیوه زندگی، تحرک و وضعیت تغذیه ای که دارند، دچار برخی از ناراحتی ها و بیماری ها می شوند.

این بیماری ها ممکن است، در حوزه های جسمانی و یا روحی فرد دیده شوند و برای ایشان مشکلات را ایجاد کنند. به هر حال عده ای زیادی از این افراد در زمان بروز ناراحتی های مختلف جسمی و روحی، به منظور بررسی علت بیماری و بهبود وضعیت جسمانی خود به پزشک عمومی، متخصص و یا فوق تخصص مراجعه می نمایند.

قطعا این بهترین اقدامی می باشد که این افراد می توانند انجام دهند. ایشان نباید به هیچ عنوان به صورت سلیقه ای و سر از خود عمل نمایند و یا این که دستورات دیگر افراد را که صلاحیت این کار را ندارند، مورد تجرا قرار دهند.

 

اینفوگرافیک creatinine در آزمایش خون

اینفوگرافیک creatinine در آزمایش خون
اینفوگرافیک creatinine در آزمایش خون

یکی از پارامترهایی که در برخی بیماری ها و شرایط خاصی مورد اندازه گیری و سنجش واقع می شود، فاکتور creatinine می باشد که از آن با عنوان کراتین و یا کراتینین نیز یاد می شود.

ما در مقاله ی معنی creatinine در آزمایش خون تصمیم داریم گزینه ها و توضیحات متنوعی را در خصوص این پارامتر موجود در آزمایش خود خدمت شما عزیزان خواننده ارائه نماییم که امیدوار هستیم بتوانیم به بهترین شکل معنی creatinine در آزمایش خون را برای شما عزیزان تشریح نماییم.

معنی creatinine در آزمایش خون چیست؟

آزمایش Creatinine میزان سلامتی کلیه‌ها است.
این ماده همانند اوره از مواد زائد بدن است که باید خارج شود.
این آزمایش را افراد مبتلا به دیابت و فشار خون انجام می دهند.

اصلی ترین تیترها و موضوعات مورد بحث در مقاله ی معنی creatinine در آزمایش خون به شرح ذیل می باشند:

آیا در خصوص کراتین و اوره اطلاعاتی دارید؟

آیا با مهم ترین تست های مکل آزمایشگاهی برای آزمایش کراتینی آشنایی دارید؟

آیا می دانید برای دریافت تست کراتینین از چه نمونه هایی استفاده می شود؟

آیا می دانید فرد مراجعه کننده پیش از اقدام به آزمایش در خصوص پارامتر کراتنین باید چه مواردی را رعایت نماید؟

آیا در خصوص نحوه ی جمع آوری نمونه های مربوط به آزمایش کراتینین اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص عامل های ایجاد کننده تداخل و نتیجه های کاذب در آزمایش کراتینین اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص چگونگی گزارش شدن نتیجه های آزمایش کراتینین اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص مهم ترین هدف های انجام آزمایش کراتینین خون اطلاعاتی دارید؟

آیا می دانید در چه زمان هایی انجام تست و آزمایش مربوط به کراتینین مورد درخواست قرار می گیرد؟

آیا می دانید بالا رفتن میزان کراتینین خون در چه شرایطی مشاهده می شود؟

آیا در خصوص مهم ترین موارد و شرایطی که کم شدن میزان کراتینین خون را باعث می شوند، اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص اندازه گیری میزان فیلتراسیون گلومرولی یاeGFR: که با مقدار کراتینین خون در ارتباط می باشد، اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص مهم ترین کاربردهای بالینی آزمایش کراتینین خون اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص تفسیر فاکتور و پارامتر کراتینین خون در افراد مختلف اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص داروهایی که می توانند میزان کراتینین خون را افزایش و یا کاهش دهند، اطلاعاتی دارید؟

آیا در زمینه ی مقادیر نرمال و طبیعی کراتینین خون در افراد مختلف اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص مهم ترین علامت های مربوط به کراتینین بالا در خون افراد مختلف اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص مهم ترین خطرات بالا بودن میزان کراتینین خون اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص شرایط مربوط به پایین آمدن کراتینین خون هم اطلاعاتی دارید؟

برای دوستان خود نسخه نپیچید

در حقیقت برخی از افراد که دارای تجاربی بدون پایه و اساس علمی می باشند، مجاز نیستند حتی در ناراحتی ها و بیماری های مشابه نیز برای دیگر دوستان آشناهای خود، نسخه هایی مشابه را بپیچند.

به هر حال زمانی که افراد مختلف برای کشف وضعیت بیماری و بهبود شرایط سلامتی خویش نزد یک پزشک مرجعه می کنند، پزشک مربوطه نسبت به برخی از معاینه ها و بررسی های اولیه پزشکی اقدام می نماید و در ابتدا ممکن است، همراه با معاینات خود، سوالاتی را نیز در خصوص شرایط فعلی بیمار، از خود او و یا دیگر اطرافیانش بپرسد.

اما در اکثر موارد شرایط به شکلی می باشد که پزشک معالج برای این که که خیالش از بابت همه ی شرایط و پارامترها راحت شود و بتواند با قاطعیت و خیالی آسوده نظر خود را اعلام نماید، برای بیمار مورد نظر برخی از آزمایش های نوشته و دستورات مربوط به این آزمایش ها را به همکارانی که در آزمایشگاه های خصوص و یا دولتی فعالیت دارند، ارائه می دهد.

به این صورت لازم است، فرد مورد نظر در زمان مناسبی برای انجام آزمایش هایی دستور داده شده توسط پزشک، به یک آزمایشگاه مراجعه نموده و بر اساس فاکتورهای مختلفی که در دستور پزشک ذکر شده اند، آزمایش خود را انجام داده و بعد از چند روز مشخص و زمانی که پاسخ آزمایش مورد نظر را دریافت نمود، جواب را مجددا نزد پزشک برده تا ایشان به بررسی های مجدد پرداخته و تشخیص نهایی خود را اعلام نماید.

برای دوستان خود نسخه نپیچید
برای دوستان خود نسخه نپیچید

ارتباط میان فاکتور کراتینین خون و برخی از بیماری ها مانند دیابت

همچنین بر اساس ارتباط هایی که میان فاکتور کراتینین خون و برخی از بیماری ها مانند دیابت وجود دارد، شما بهتر است، برای درمان انواع بیمارهای دیابت خود به پزشک حاذق و با تجربه در این زمینه مراجعه نمایید.

پیشنهاد ما در این زمینه مراجعه به جناب دکتر سلیمی می باشد که در حال حاضر یکی از بهترین پزشک ها برای درمان انواع بیماری های مرتبط با دیابت می باشد.

در ادامه و برای تفهیم بهتر موضوع معنی creatinine در آزمایش خون، لازم می دانیم اساسی ترین موارد این موضع را به صورت چند تیتر و یا سوال بیان نموده و در بخش های مختلف همین مقاله، تیترها و سوالات مهم را به تدریج مورد تشریح قرار دهیم.

اگر می خواهید درباره دیابت بدانید، مقالات زیر را مطالعه کنید:

  1. مراحل اولیه زخم پای دیابتی
  2. معنی blood sugar در آزمایش خون
  3. 2hpp در آزمایش خون چیست؟
ارتباط میان فاکتور کراتینین خون و برخی از بیماری ها مانند دیابت
ارتباط میان فاکتور کراتینین خون و برخی از بیماری ها مانند دیابت

بیشترین مواردی که پزشک ها برای آزمایش های طبی مورد دستور خود قرار می دهند

معمولا بیشترین مواردی که پزشک ها برای آزمایش های طبی مورد دستور خود قرار می دهند، شامل آزمایش های ادرار، مدفوع، خون و… می باشند.

که در این بین برخی از مهم ترین پارامترها در آزمایش خون قابل سنجش و اندازه گیری می باشند و بر اساس این فاکتورهای به دست آمده از آزمایش خون، پزشک ها بهترین تشخیص ها را داده و در خصوص شرایط بعدی و اقدام های آتی فرد بیمار، دستورات خود را صادر نموده و یا برخی از داروها را مورد تجویز قرار می دهند.

آیا در خصوص کراتین و اوره اطلاعاتی دارید؟

در بخش های آغازین نوشتار معنی creatinine در آزمایش خون، لازم است، با کراتین و اوره آشنا شویم و مواردی را برای شما عزیزان خواننده بیان نماییم. لطفا با ما همراه باشید.

منظور از کراتین که با نما کراتینین نیز از آن یاد می شود، ماده ای می باشد که از سوخت و ساز در ماهیچه های بدن هر فردی تولید می شود و در انتها نیز این ماده ی تولید شده، از طریق کلیه های فرد مورد دفع واقع می شود.

هر دو ماده اوره و کراتینین از مواد سمی در بدن انسان ها به شما می روند که در نتیجه سوخت و ساز ماده های مختلف در بدن هر فردی ایجاد می شوند، همچنین هر دو ماده ی ذکر شده اوره و کراتینین فقط از طریق کلیه های می توانند مورد دفع قرار گیرند.

آیا در خصوص کراتین و اوره اطلاعاتی دارید؟
آیا در خصوص کراتین و اوره اطلاعاتی دارید؟

فعلا به طور خلاصه خدمت شما بیان می کنیم که سطح های کم و پایینی از ماده کراتینین به علت دریافت کم و ناکافی مواد پروتئینی و یا نارسایی های کبدی می باشد، همچنین دوران بارداری نیز می تواند بر کم شدن میزان کراتینین در بدن فرد تاثیر گذار باشد.

زمانی که فرد دچار برخی از ناراحتی های کلیوی می باشد

همچنین زمانی که فرد دچار برخی از ناراحتی های کلیوی می باشد، ممکن است، دچار افزایش میزان این ماده در بدن خودش شود. مقدار نرمالی که برای آن در نظر گرفته شده است، مقداری بین 7/0 الی 4/1 می باشد.

البته به طور دقیق می توانیم بگوییم که میزان طبیعی آن در میان مردان چیزی بین 8/0 الی 2/1 می باشد و در خانم ها از مقدار 60 الی 9/0 می باشد. واحد این میزان در آزمایش های انجام شده به صورت mg/dl بیان می شود.

زمانی که فرد دچار برخی از ناراحتی های کلیوی می باشد
زمانی که فرد دچار برخی از ناراحتی های کلیوی می باشد

بر اساس توضیحات ارائه شدهدر این بخش در خصوص ماده های کراتین و اوره، برای به دست آوردن اطلاعاتی مناسب تر در این مورد می توانید به جناب دکتر سلیمی مراجعه نموده و از مجموعه تجربیات ایشان در این خصوص استفاده نمایید، همچنین جناب دکتر سلیمی یکی از بهترین پزشک ها برای درمان بیماری دیابت می باشد.

لطفا با بخش های بعدی نوشتار ما تحت عنوان معنی creatinine در آزمایش خون همراه باشید. در ادامه قصد داریم مورد با ارزش و مفیدی را برای شما عزیزان مورد توضیح قرار دهیم.

آیا با مهم ترین تست های مکل آزمایشگاهی برای آزمایش کراتینی آشنایی دارید؟

در بخش قبلی و برای دریفت مفهوم مناسبی از معنی creatinine در آزمایش خون به بیان برخی از خصوصیت های کراتین و اوره و صحبت های مقدماتی از آزمایش کراتینین پرداختیم و در این قسمت تصمیم داریم برخی از مهم ترین آزمایش ها و تست هایی که با آزمایش کراتینین در ارتباط می باشند، را برای شما عزیزان مورد تشریح قرار دهیم. با ما همراه باشید.

آیا با مهم ترین تست های مکل آزمایشگاهی برای آزمایش کراتینی آشنایی دارید؟
آیا با مهم ترین تست های مکل آزمایشگاهی برای آزمایش کراتینی آشنایی دارید؟

این پارامترها و تست های مکمل به شرح ذیل می باشند:

Creatinine clearance

, Estimated glomerular filtration rate (eGFR)

, Albumin creatinine ration (ACR)

, Blood urea nitrogen (BUN) (در این زمینه صفحه معنی blood urea در آزمایش خون را مطالعه کنید.)

, Cystatin C,

Urine creatinine

و….

شما در حال مطالعه ی یک متن علمی و پزشکی در مورد معنی creatinine در آزمایش خون می باشید. لطفا بخش های بعدی این مقاله ی مفید را از دست ندهید.

آیا می دانید برای دریافت تست کراتینین از چه نمونه هایی استفاده می شود؟

در بخش قبلی و برای آشنایی بهتر با موضوع معنی creatinine در آزمایش خون به بیان برخی از آزمایش های مکمل که با پارامتر کراتینین نیز در ارتباط می باشند، پرداختیم و در این قسمت از مقاله ی خود می خواهیم مهم ترین نمونه هایی که برای آزمایش کراتینین مورد کاربرد قرار می گیرند، را برای شما مخاطبین گرامی توضیح دهیم.

آیا می دانید برای دریافت تست کراتینین از چه نمونه هایی استفاده می شود؟
آیا می دانید برای دریافت تست کراتینین از چه نمونه هایی استفاده می شود؟

برای تشخیص میزان پارامتر کراتینین و دیگر پارامترهایی که با آن در ارتباط هستند، معمولا از موارد ذیل در هر فردی نمونه گیری انجام می شود:

نمونه ی خون

نمونه ی ادرار

همودیالیز

این ها مواردی هستند که به عنوان نمونه از فرد گرفته می شوند تا شرایط پارامتر کراتینین بدن او را مورد سنجش قرار دهند. در بخش های بعدی مقاله، در خصوص برخی از این نمونه ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

از شما عزیزان خواننده درخواست می شود بخش های بعدی نوشتار علمی ما در زمینه ی معنی creatinine در آزمایش خون را از دست ندهیم. در ادامه تصمیم داریم موارد مهم و کاربردی را با شما مخاطبین محترم به اشتراک بگذاریم.

در صورتی که با انجام آزمایش های مختلف به این موضوع پی برده اید که دارای مقدار نسبتا بالایی از کراتینین در خون هستید، بهتر است با بخش های بعدی این مقاله ی علمی و پزشکی همراه باشید تا نکات مهمی را در این زمینه بیاموزید.

آیا می دانید فرد مراجعه کننده پیش از اقدام به آزمایش در خصوص پارامتر کراتنین باید چه مواردی را رعایت نماید؟

همان گونه که ماحظه فرمودید در بخش قبلی و برای دریافت اطلاعات بیشتری در خصوص معنی creatinine در آزمایش خون، لازم شد مهم ترین نمونه های دریافتی از یک فرد را مورد بیان قرار دهیم. اینک در این قسمت از نوشتار خود قصد داریم مهم ترین شرایطی که فرد آزمایش دهنده باید قبل از آزمایش کراتینین مورد رعایت خود قرار دهد، برای شما عزیزان تشریح نماییم. لطفا ما را همراه نمایید.

معمولا برای این که فرد بخواهد این آزمایش را انجام دهد، نیازی به ناشتا بودن نمی باشد. این امکان وجود دارد که پزشک معالج، برخی از راهنمایی های لازم را به فرد بیمار ارائه نماید.

مثلا ازایشان درخواست نماید که از 24 ساعت پیش از اقدام به این تست، از گوشت و غذاهایی که دارای این ماده ی غذایی می باشند، مصرف نکند چون این احتمال وجود دارد که سبب بالا رفتن و زیاد نشان دادن پارامتر کراتینین بشود.

پیشنهاد می کنیم از پست آزمایشات قبل از عمل اسلیو  و جراحی اسلیو معده در ساری دیدن کنید.

پارامتر کراتینین در ادرار

در برخی از موارد این امکان وجود دارد که به جز بررسی کراتینین خون فرد، پارامتر کراتینین در ادرار نیز مورد درخواست قرار گیرد و یا این که تست مربوط به کراتینین 24 ساعته ادرار فرد نیز لازم باشد.

برای این کار لازم است که فرد مورد نظر ادرار خود را به مدت زمان یک شبانه روز کامل (24 ساعت) در ظرف مخصوصی که به همراه دارد، جمع آوری نماید و در نهایت ظرفی که ادرار خود را در آن جمع کرده است، به آزمایشگاه بدهد.

یکی از مزیت های آزمایش کراتینین از طریق تست ادرار این می باشد که پزشک ارزیابی دقیق تری را روی سلامتی و یا صدمه دیدن عضو کلیه انجام می دهد و بر اساس آن می تواند تصمیم های بهتری را برای ان بیمار در نظر بگیرد.

در این قسمت مهم ترین اقدام هایی که یک فرد لازم است، پیش از انجام آزمایش کراتینین خون آن ها را صورت دهد، برای شما بیان نمودیم. شما می توانید برای کسب آگاهی هایی بیشتری در این زمینه به جناب دکتر سلیمی مراجعه نموده و از تخصص و دانش ایشان نهایت بهره را ببرید،

همچنین باید خدمت شما عزیزان خواننده عرض نماییم که جناب دکتر سلیمی از بهترین و با تجربه ترین پزشک ها در زمینه ی درمان و رفع مشکلات مربوطه به انواع بیماری دیابت می باشد.

آیا در خصوص نحوه ی جمع آوری نمونه های مربوط به آزمایش کراتینین اطلاعاتی دارید؟

در قسمت قبلی از مقاله ی معنی creatinine در آزمایش خون به برخی از موارد و اقدام هایی که فرد مورد نظر باید قبل از آزمایش کراتینین انجام دهد، اشاره نمودیم.

در این قسمت از متن خود تصمیم داریم شیوه ی جمع آوری نمونه های مورد نیاز در آزمایش کراتینین را برای شما مخاطبین محترم مورد تشریح قرار دهیم. لطفا تا انتهای این قسمت نیز با ما همراه باشید.

آیا در خصوص نحوه ی جمع آوری نمونه های مربوط به آزمایش کراتینین اطلاعاتی دارید؟
آیا در خصوص نحوه ی جمع آوری نمونه های مربوط به آزمایش کراتینین اطلاعاتی دارید؟

برای این که فرد آزمایش مربوط به پارامتر کراتینین را در آزمایش انجام دهد، نمونه ی خون مورد نیاز برای این تست را از ورید و رگ بازوی ایشان می گیرند. در این شرایط و قبل از این که نمونه خون گرفته شود، می بایست فرد مورد نظر عنوان داروهایی را که مصرف می نماید به پرسنل آزمایشگاه اطلاع داده و هچنین آخرین زمان مصرف این داروها را به ایشان بگوید.

ضمنا باید خدمت شما عزیزان عرض نماییم که در آزمایش مربوط به کراتینین از شیوه های Kinetic Jaffe و آنزیماتیک برای اندازه گیری دقیق پارامترهای مورد نیاز استفاده می کنند.

آیا در خصوص عامل های ایجاد کننده تداخل و نتیجه های کاذب در آزمایش کراتینین اطلاعاتی دارید؟

در قسمت قبلی از مقاله ی معنی creatinine در آزمایش خون به بیان چگونگی خون گیری و همچنین روش های مورد کاربرد در این نوع آزمایش پرداختیم. در این بخش قرار است، برخی از مهم ترین عامل هایی که می توانند سبب ایجاد نتیجه های اشتباه در آزمایش کراتینی شوند، را برای شما عزیزان توضیح دهیم و بگوییم چه مواردی می توانند سبب ایجا تداخل در این آزمایش شوند. لطفا ما را همراهی نمایید.

زمانی که فرد برخی از داروها مصرف می کند، ممکن است، میزان کراتینین او افزایش پیدا کند و نتیجه ی اشتباهی از آزمایش مورد نظر به دست آید.

مهم ترین موارد دارویی که می توانند باعث این اشتباه در آزمایش کراتینین شوند، به شرح ذیل می باشند:

مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین

آمینوگلیکوزیدها (نظیر جنتامایسین)

سایمتدین

فلزات سنگین کموتراپیک (نظیر سیسپلاتین)

دیگر داروهای نفروتوکسیک مانند: سفالوسپورین ها (نظیر سفوکسیتین)

و…

بر طبق مواردی که در زمینه ی مهم ترین عامل های ایجاد کننده ی تداخل در نتیجه ی آزمایش کراتینین خون برای شما بیان نمودیم، اگر مایل هستید، اطلاعات بهتر و کاملتری را در این زمینه کسب نمایید می توانید با مراجعه به جناب دکتر سلیمی به این موارد برسید.

ضمنا خدمت شما مخاطبین عرض می نماییم که جناب دکتر سلیمی از برترین پزشک های حال حاضر کشور در حوزه ی درمان انواع دیابت می باشند که قادر هستند، بیماری های متنوع دیابت را به بهترین شیوه ها مورد درمان و بهبودی قرار دهند.

آیا در خصوص چگونگی گزارش شدن نتیجه های آزمایش کراتینین اطلاعاتی دارید؟

در بخش قبل از نوشتار معنی creatinine در آزمایش خون مهم ترین عامل ها و اقدام هایی که می توانند در نتیجه های گزارش شده در آزمایش کراتینین تداخل و نتیجه ی اشتباه را ایجاد نمایند مورد بررسی قرار دادیم که عمدتا در زمینه مصرف برخی از داروهای خاص بود.

در ایین قسمت تصمیم داریم نحوه ی گزارش شدن آزمایش کراتینین را مورد بحث قرار دهیم. از شما درخواست می شود، در این بخش نیز با ما همراه باشید.

پارامتر کراتینین خون در واحد میلی گرم بر روی دسی لیتر بیان می شود که به صورت mg/dl نیز نمایش داده می شود. مقدار نرمال مشخص شده برای این پارامتر در آزمایشگاه های مختلف و بر اساس سن و جنسیت افراد می تواند متفاوت باشد.

معمولا میزان توده ی عضلانی افراد می تواند بر روی نتیجه های به دست آمده از پارامتر کراتینین اثر مستقیم داشته باشد.

عمدتا اعداد نرمال نمایش داده شده برای این پارامتر به شرح ذیل می باشند:

1 – 4 Days: 0. 3 – 1

5 – 365 Days: 0. 2 – 0. 45 (Female)

5 – 365 Days: 0. 2 – 0. 5 (Male)

————————————————–

1 – 3 Years: 0. 2 – 0. 7

4 – 13 Years: 0. 3 – 0. 7

14 – 19 Years: 0. 5 – 1 (Female)

14 – 19 Years: 0. 5 – 1. 3 (Male)

20 – 150 Years: 0. 3 – 1. 4

معمولا زمانی که میزان این فاکتور در خون افراد افزایش پیدا می کند می تواند نشانه ای از عملکرد نادرست در کلیه ها باشد.

معمولا شرایط ذیل می توانند بر روی بالا رفتن میزان کراتینین خون تاثیر داشته باشند:

کمبود آب بدن فرد

کم شدن میزان و حجم خون

خوردن مقدار زیادی گوشت و غذاهای حاوی آن

مصرف داروهای خاص

مصرف مکمل خوراکی کراتین و….

در مواردی که مقدار این پارامتر در خون یک فرد زیاد بوده و از حد طبیعی آن نیز بیشتر باشد، پزشک معالج بر طبق دیگر آزمایش های کراتینین که بر اساس نمونه های ادرار و دیگر آزمایش های خون می باشند، می تواند بالا بودن این میزان از فاکتور کراتینین در خون فرد را مورد تایید قرار دهد.

معمولا شرایط ذیل می توانند بر روی بالا رفتن میزان کراتینین خون تاثیر داشته باشند:
معمولا شرایط ذیل می توانند بر روی بالا رفتن میزان کراتینین خون تاثیر داشته باشند:

اگر پزشک به موضوع نارسایی در کلیه ها مشکوک باشد

اگر پزشک به موضوع نارسایی در کلیه ها مشکوک باشد، نسبت به کنترل نمودن فشار خون فرد که معمولا به شیوه دارویی صورت می گیرد، دستورات لازم را صادر می کند.

اگر کلیه ها به شکلی طولانی مدت و دائمی آسیب ببینند این صدمات دیگر قابل جبران نمی باشند، البته در مواردی که درمان های مناسب در زمان خوبی اتفاق می افتند امکان جلوگیری از صدمه ها بیشتر به راحتی وجود دارد.

مهم ترین شرایط گزارش آزمایش کراتینین خون را در این بخش برای شما عزیزان بیان نمودیم. بر اساس آن چه در این بخش در مورد چگونگی تنظیم و اعلام گزارش های تست کراتینین برای شما عزیزان مورد تشریح قرار گرفت، بهتر است، شما همراهان گرامی برای دریافت اطلاعاتی به روز تر در این زمینه به جناب دکتر سلیمی که از برترین پزشک ها در حوزه ی درمان انواع بیماری های مرتبط با دیابت می باشد، مراجعه و از نظرات تخصصی ایشان استفاده نمایید. جناب دکتر سلیمی در زمینه ی درمان انواع بیماری های دیابت دارای سابقه های بسبار خوبی می باشند.

آیا در خصوص مهم ترین هدف های انجام آزمایش کراتینین خون اطلاعاتی دارید؟

در قسمت پیشین از مقاله ی معنی creatinine در آزمایش خون به چگونگی ارائه ی گزارش های مربوط به آزمایش کراتینین مواردی را بیان نمودیم و در این بخش از متن خود می خواهیم اصلی ترین هدف های مورد نظر در انجام آزمایش کراتینین را مورد بررسی دقیقی قرار دهیم. لطفا تا پایان این قسمت نیز ما را همراه باشید.

از مهم ترین هدف های مورد نظر در انجام این آزمایش می توانیم موارد ذیل را نام ببریم:

ارزیابی سلامت کلیه ها

تشخیص بیماری های مختلف کلیوی

بررسی و پایش وضعیت درمان بیماری کلیه ها و…

لذا آزمایش ذکر شده به ما اعلام می نماید که کلیه در وضعیت سلامتی کامل قرار دارند، یا خیر؟

معمولا ما با اقدام به آزمایش کراتینین اطلاعات مفید و زیادی در خصوص کلیه ها به دست می آوریم. همان گونه که قبل از این نیز خدمت شما عزیزان خواننده بیان کردیم، این ماده، یکی از مواد شیمیایی و البته زائد در بدن انسان می باشد که به علت سوخت و ساز در عضله های بدن و یا در برخی موارد با مصرف مواد غذایی حاوی گوشت در بدن تولید می شود.

زمانی که کلیه های یک فرد در سلامت کامل باشند

زمانی که کلیه های یک فرد در سلامت کامل باشند، به راحتی می توانند مواد سمی، زائد و از جمله کراتینین را از بدن فرد مورد نظر خارج و دفع نمایند. در حقیقت در ابتدا این مواد زائد فیلتر شده و در ادمه از طریق ادرار از بدن شخص خارج می گردند.

زمانی که کلیه های یک فرد در سلامت کامل باشند
زمانی که کلیه های یک فرد در سلامت کامل باشند

زمانی که کلیه ها کار طبیعی خود را به شکلی صحیح انجام نمی دهند، این امکان وجود دارد که مقدار فاکتور و ماده ی کراتینین در خون فرد افزایش پیدا کند.

آزمایش مربوط به کراتینین می تواند به خوبی سطح و مقدار کراتینین خون فرد را اندازه گیری نماید و می تواند وضعیت و چگونگی فیلتر کردن خون فرد توسط کلیه ها را مورد تخمین قرار دهد. موضوع تخمین زدن چگونگی فیلتر شدن خون توسط کلیه ها، از طریق پارامتر فیلتراسیون گلومرولی یا eGFR) estimatedglomerular filtration rate) مورد بیان و سنجش قرار می گیرد.

در این زمینه حتما egfr در آزمایش خون چیست را مطالعه کنید.

همچنین با انجام آزمایش کراتینین برای ادرار، میزان این ماده در ادرار فرد نیز مشخص می شود.

در این جا شما را با مهم ترین هدف های انجام آزمایش کراتینین خون آشنا ساختیم. برای دریافت اطلاعاتی کامل تر در زمینه ی اصلی ترین اهداف تست کراتینین می توانید از تجربیات و دانش تخصصی جناب دکتر سلیمی بهره مند شوید. جناب دکتر سلیمی زا می توان به عنوان یکی از بهترین پزشک ها برای درمان نمودن بیماری دیابت و انواع مختلف آن معرفی نمود.

آیا می دانید در چه زمان هایی انجام تست و آزمایش مربوط به کراتینین مورد درخواست قرار می گیرد؟

در بخش قبلی و برای آشنایی بهتر با معنی creatinine در آزمایش خون اصلی هدف ها برای انجام آزمایش کراتینین خون و یا ادرار را مورد بحث قرار دادیم.

در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که در چه مواقعی نسبت به آزمایش کراتینین دستور داده می شود و چه زمانی هایی پزشک های معالج انجام این تست را مورد توصیه قرار می دهند. لطفا در این بخش نیز با ما همراه باشید.

در برخی از موارد از این آزمایش تنها برای بررسی و چکاپ کلی افراد استفاده می شود.

اما در برخی از اوقات که فرد مورد نظر دارای علامت هایی از نارسایی های مربوط به کلیه می باشد، می بایست این تست را انجام دهد تا پزشک معالج شرایط و وضعیت کلیه های ایشان را به شکلی بهتر و مناسب تر مورد بررسی قرار دهد.

آیا می دانید در چه زمان هایی انجام تست و آزمایش مربوط به کراتینین مورد درخواست قرار می گیرد؟
آیا می دانید در چه زمان هایی انجام تست و آزمایش مربوط به کراتینین مورد درخواست قرار می گیرد؟

هرگونه صدمه به کلیه توسط پزشک قابل تشخیص است

در این صورت هرگونه ناراحتی و یا صدمه ای که به کلیه ها وارد شده باشد، توسط پزشک مربوطه قابل تشخیص می باشد، همچنین در بیمارهای کلیوی بهتر است، در دوره های زمانی مشخصی که توسط پزشک مشخص می شود، انجام تست کراتینین تکرار گردد.

به این صورت پزشک می تواند پایش و بررسی مناسبی را روی تغییرات ایجاد شده در قاکتور کراتینین به عمل آورد و متوجه پیشرفت بیماری و یا درمان تدریجی آن بشود.

این موضوع که هر شخصی چند مدت یک بار بهتر است، این تست را انجام دهد، به وضعیت فعلی کلیه های ایشان و خطرات مربوط به آسیب های کلیوی او بستگی دارد و برای همه ی افراد نمی توان در دوره های مشخص و ثابت زمانی این تست را انجام داد.

هرگونه صدمه به کلیه توسط پزشک قابل تشخیص است
هرگونه صدمه به کلیه توسط پزشک قابل تشخیص است

مهم ترین حالت ها و یا شرایطی که در این مورد می توانیم آن ها بررسی نماییم موارد ذیل می باشند:

در مواقعی که شخص مربوطه به یکی از انواع دیابت نوع 1 و یا 2 مبتلا باشد، معمولا سالی 1 بار انجام آزمایش کراتینین برای ایشان تجویز می شود. این موضوع نیز دقیقا به نظر پزشک معالج بستگی دارد، اما معمولا پزشک ها این دوره ی زمانی را برای آزمایش کراتینین مورد سفارش قرار می دهند.

در صورتی که یک فرد دارای ناراحتی های کلیوی باشد

در صورتی که یک فرد دارای ناراحتی های کلیوی باشد، باید بنا بر دستور صادر شده از سوی پزشک معالج در دوره های زمانی مشخص این تست را تکرار نماید. معمولا فاصله این دوره ها 3 ماهه می باشد و لازم است، در هر فصل یک مورد تست کراتینین انجام شود. به این صورت پایش بهتری بر روی بیماری کلیوی ایشان صورت می گیرد.

در مواردی که افراد مورد نظر دارای برخی از بیماری های زمینه ای باشند، نیز لازم است، این تست را در دوره های مشخصی انجام دهند. منظور از بیماری های زمینه ای همان موضوعات فشار خون بالا، انوع دیابت و مصرف نمودن انواع داروهای موثر بر روی کلیه ها می باشد. در این صورت یکی از آزمایش هایی که ممکن است، مورد درخواست پزشک معالج قرار بگیرد، تست کراتینین می باشد.

برای این که در خصوص اصلی ترین زمان های انجام تست و آزمایش کراتینین موارد بیشتری را به دست آورید پیشنهاد ما مراجعه به جناب دکتر سلیمی می باشد که البته ایشان یکی از برترین متخصص ها برای رفع مشکلات و ناراحتی های مرتبط با دیابت و انواع آن می باشد. جناب دکتر سلیمی برای رفع عوارض مربوط به انواع دیابت دارای تجربه های گوناگون و سابقه ای بسیار درخشان می باشد.

آیا می دانید بالا رفتن میزان کراتینین خون در چه شرایطی مشاهده می شود؟

در بخش قبل از مقاله ی معنی creatinine در آزمایش خون مهم ترین زمان هایی که آزمایش خون توسط پزشک معالج تجویز می شود، را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که عمده ی این موارد به مشکوک بودن شرایط و وضعیت کلیه های فرد مربوط می شوند.

در این بخش قصد داریم شرایطی که می توانند باعث افزایش میزان کراتینین خون شوند، را برای شما همراهان گرامی مورد بررسی قرار دهیم. از شما عیزیان درخواست می شود، با ما همراه باشید.

عمدتا در شرایط و وضعیت های ذیل مقدار مربوط به فاکتور کراتینین در خون افراد شروع به بالا رفتن می کند:

عفونت در یک و یا هر دو کلیه

آسیب حاد توبولی در قسمت کلیه ها

انسداد مجاری ادراری فرد

کم شدن جریان خون در کلیه ها در مواردی نظیر:

شوک

کم شدن آب بدن

نارسایی احتقانی در ناحیه ی قلب

آترواسکلروزیس (تصلب شرائین)

آسیب کلیوی نشأت گرفته شده از دیابت

التهاب گلومرولی کلیه ها

آکرومگالی

ژیگانتیسم

و…

همان گونه که در بخش های متنوع این مقاله خدمت شما عرض نمودیم یکی از موضوعات و بیماری های زمینه های در بحث کراتینین خون موثر می باشد، موضوع بیماری دیابت و انواع آن می باشد.

بهتر است، برای مشاوره و یا درمان این عارضه به جناب دکتر سلیمی مراجعه نمایید. جناب دکتر سلیمی بر اساس دانش و تجربیاتی که دارد، می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن بیماری دیابت شما را مورد کنترل و درمان قرار دهد.

عمدتا در شرایط و وضعیت های ذیل مقدار مربوط به فاکتور کراتینین در خون افراد شروع به بالا رفتن می کند:
عمدتا در شرایط و وضعیت های ذیل مقدار مربوط به فاکتور کراتینین در خون افراد شروع به بالا رفتن می کند:

آیا در خصوص مهم ترین موارد و شرایطی که کم شدن میزان کراتینین خون را باعث می شوند، اطلاعاتی دارید؟

در بخش قبل از نوشتار معنی creatinine در آزمایش خون مهم ترین شرایطی که می توانند سبب بالا رفتن میزان کراتینین خون شوند، را مورد بحث قرار دادیم و در این بخش نوبت به مواردی می باشد که در صورت اتفاق می توانند مقدار کراتینین خون یک فرد را مورد کاهش قرار دهند. لطفا ما را در این قسمت از مقاله نیز همراهی نمایید.

مواردی که می توانند باعث کم شدن مقدار کراتینین در خون فرد شوند، به شرح ذیل می باشند:

ضعف جسمانی فرد مورد نظر

افرادی که دارای جثه ای کوچک می باشند

کم شدن توده عضلانی بدن فرد در شرایط و مواردی نظیر:

دیستروفی عضلانی

بیماری میاستنی گراویس

بیماری شدید و پیشرفته در ناحیه ی کبد

کافی نبودن دریافت پروتئین در رژیم های غذایی و یا در دوران بارداری

و…

بر اساس مواردی که در این قسمت و دیگر بخش های مختلف این نوشتار برای شما عزیزان بیان نمودیم، یکی از موضوعات موثر بر کراتینین خون افراد، ابتلای ایشان به یکی از انواع بیماری های دیابت می باشد.

مراجعه به فرد متخصص

در این جا یکی از موضوعات مورد پیشنهاد ما این می باشد که جهت کنترل هر چه بهتر این بیماری به یک فرد متخصص و با سابقه مراجعه کنید.

ما پیشنهاد می دهیم برای این منظور از سوابق درخشان و تجربه های فراوان جناب دکتر سلیمی برای درمان عارضه ی دیابت خود و دیگر اطرافیان استفاده نمایید. جناب دکتر سلیمی در زمینه ی درمان و کنترل این بیماری و انواع گوناگون آن دارای تجربه های فراوانی بوده و در این خصوص از علم و تخصص کافی نیز برخوردار می باشد.

آیا در خصوص اندازه گیری میزان فیلتراسیون گلومرولی یاeGFR: که با مقدار کراتینین خون در ارتباط می باشد، اطلاعاتی دارید؟

همان گونه که ملاحظه فرمودید در قسمت های بالا و برای آشنایی بهتر با معنی creatinine در آزمایش خون، لازم دانستیم مهم ترین موارد و شرایطی که می توانند سبب کاهش و یا افزایش مقدار کراتینین خون شوند، را مورد بیان قرار دادیم.

آیا در خصوص اندازه گیری میزان فیلتراسیون گلومرولی یاeGFR: که با مقدار کراتینین خون در ارتباط می باشد، اطلاعاتی دارید؟
آیا در خصوص اندازه گیری میزان فیلتراسیون گلومرولی یاeGFR: که با مقدار کراتینین خون در ارتباط می باشد، اطلاعاتی دارید؟

در این جا می خواهیم یکی از فاکتورهای آزمایشگاهی با عنوان فیلتراسیون گلومرولی یاeGFR: که با مقدار کراتینین خون نیز در ارتباط می باشد، را برای شما عزیزان توضیح دهیم. لطفا ما را در این بخش از نوشتار علمی معنی creatinine در آزمایش خون همراهی نمایید.

زمانی که می خواهیم عملکرد و وضعیت سلامتی کلیه های فرد را مورد بررسی دقیقی قرار دهیم از فیلتراسیون گلومرولی استفاده می کنیم.

این مورد آزمایشگاهی برای بررسی و پایش بیماری های مزمن کلیوی نیز مورد کاربرد قرار می گیرد. عنوان این بیماری مزمن ckd می باشد.

افرادی که دارای آلوبینوری می باشند

در افرادی که دارای آلوبینوری می باشند، بررسی وضعیت سلامت و عملکرد کلیه با انجام تست فیلتراسیون گلومرولی ضروری می باشد. برای این منظور ما به یک نمونه از خون ( برای اندازه گیری مقدار کراتینین) و چندین فاکتور مهم دیگر از قبیل: سن فرد، جنسیت ایشان و نژاد شخص مورد نظر احتیاج داریم.

زمانی که نتیجه ی به دست آمده از مقدار کراتینین خون یک فرد دارای مقدار طبیعی و در محدوده ی نرمال می باشد، نمی توانیم به صورت قطع به یقین به طبیعی بودن میزان فیلتراسیون گلومرولی نیز دست پیدا کنیم.

از این مطلب می توانیم به این نتیجه دست پیدا کنیم که در حالی که وضعیت میزان کراتینین خون یک فرد نرمال و یا مقداری بالاتر از آن می باشد، این امکان وجود دارد که باز هم فرد مورد نظر به بیماری مزن کلیه ها با عنوان ckd مبتلا باشد.

بررسی میزان کراتینین خون

لذا با بررسی میزان کراتینین خون یک فرد نمی توانیم صدمه های ضعیف و یا در سطح متوسط را در ناحیه ها کلیه مورد بررسی و استنباط دقیق قرار دهیم.

بنابراین در این موارد علاوه بر این که برای فرد مورد نظر آزمایش و تست کراتینین خون مورد تجویز قرار می گیرد، از افراد درخواست می شوند که میزان فیلتراسیون گلومرولی را نیز مورد بررسی و آزمایش قرار دهند.

زمانی که فیلتراسیون گلومرولی در خون یک فرد مورد آزمایش قرار می گیرد، به ککم نتیجه های حاصل شده از این فاکتور، به پزشک های معالج کمک می شود تا در تشخیص بیماری مزمن کلیه یا همان ckd بتوانند بهتر و دقیق تر عمل نمایند.

بررسی میزان کراتینین خون
بررسی میزان کراتینین خون

این تشخیص در افرادی که دارای ریسک مربوط به موارد ذیل می باشند، از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد:

انواع بیماری دیابت

فشار خون بالا

بیماری قلبی عروقی

سابقه ی خانوادگی بیماری های کلیوی

معمولا برای محاسبه ی دقیق فیلتراسیون گلومرولی از شیوه های مختلفی استفاده می شود که برای سنجش این فاکتور در افراد بالای 18 سال دو متد CKD-EPI و MDRD دارای کاربردهای بیشتری می باشند.

البته بهتر است، برای آن دسته از بیمارها و مراجعه کنندگانی که دارای سن زیر 18 سال می باشند، از شیوه ی Bedside Schwartz استفاده شود.

شیوه ی MDRD یکی از متدهای مورد کاربرد برای سنجش اندازه ی فیلتراسیون گلومرولی می باشد که در سال 1999 میلادی مورد پیشنهاد و ارائه قرار گرفت.

البته در سال 2009 میلادی نیز یک شیوه ی دقیق تر و نوین برای محاسبه ی میزان فیلتراسیون گلومرولی معرفی گردید که نسبت به انواع متدهای پیش از خود دارای دقت بیشتری بود. این شیوه ی جدید برای محاسبه ی فیلتراسیون گلومرولی دارای عنوان CKD-EPI می باشد.

تحقیقات انجام شده

بر اساس تحقیقاتی که در سال اخیر انجام شده است، عملکرد شیوه ی CKD-EPI بسیار بهتر از روش MDRD می باشد و این شیوه برای محاسبه ی فیلتراسیون گلومرولی با دقت و صحیت بهتری عمل می نماید.

در حال حاضر بیشتر کلینیک های آزمایشگاهی در سطح کشورهایی مانند ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا نیز برای محاسبه ی مقدار فیلتراسیون گلومرولی از شیوه ی نوین CKD-EPI استفاده می کنند.

در این بخش از مقاله ی خود یکی از موارد مهم و مرتبط با میزالن کراتینین خون را بیماری دیابت و انواع مختلف آن بیان کردیم. در این جا به شما عزیزان خواننده توصیه می نماییم که بهتر است، این بیماری را در اسرع وقت تحت کنترل و درمان خود درآورید.

برای این کار بهتر است، به یک پزشک واقعا با تجربه و متخصص مراجعه نمایید که در زمینه ی درمان و کنترل نمودن انواع عارضه های دیابتی دارای سابقه های بسیار خوبی باشد. پیشنهاد ما مراجعه به جناب دکتر سلیمی می باشد، ه به جرأت می توانیم ایشان را جزء بهترین پزشک های معالج بیماری دیابت و انواع آن معرفی نماییم. جناب دکتر سلیمی دارای تجارب ارزنده ی در زمینه ی درمان عارضه ی دیابت می باشد.

آیا در خصوص مهم ترین کاربردهای بالینی آزمایش کراتینین خون اطلاعاتی دارید؟

همان گونه که توجه فرمودید در بخش قبل از نوشتار معنی creatinine در آزمایش خون شرایط سنجش فاکتور فیلتراسیون گلومرولی را برای شما عزیزان مورد توضیح قرار دادیم. اینک تصمیم داریم مهم ترین کاربردهای بالینی مربوط به تست کراتینین را برای شما همراهان عزیز مورد تشریح قرار دهیم.

اصلی ترین کاربردهای بالینی در تست کراتینین به شرح ذیل می باشند:

به کمک این آزمایش می توان مرحله های اصلی درمان بیماران کلیوی حاد را مورد سنجش و پایش قرار داد.

با این تست می توان بیمارانی را که تحت پیوند کلیه قرار گرفته اند مورد بررسی و پایش قرار داد و بر این اساس میزان دوز آن دسته از داروهایی که به واسطه ی کلیه ها مورد دفع قرار می گیرند، را مشخص نمود.

همچنین باید خدمت شما خوانندگان عزیز بیان نماییم که مقدارهای بالاتر از 4 mg/dl نشانه هایی از سدمه دیدن کلیه می باشند و به عنوان میزان های بحرانی از آن ها یاد می شود.

آیا در خصوص تفسیر فاکتور و پارامتر کراتینین خون در افراد مختلف اطلاعاتی دارید؟

همان گونه که دیدید در بخش پیشینی از نوشتار معنی creatinine در آزمایش خون اصلی ترین کاربردهای بالینی که در آزمایش مربوط کراتینین خون یک فرد مورد استفاده قرار می گیرند، را مورد بیان قرار دادیم.

در این قسمت می خواهیم چگونگی تفسیر این فاکتور مهم آزمایش را برای شما عزیزان تشریح نماییم. لطفا در این بخش مقاله نیز ما را همراهی نمایید.

آیا در خصوص تفسیر فاکتور و پارامتر کراتینین خون در افراد مختلف اطلاعاتی دارید؟
آیا در خصوص تفسیر فاکتور و پارامتر کراتینین خون در افراد مختلف اطلاعاتی دارید؟

مشخص نمودن مقدار کراتینین در خون یک فرد به همراه کلیرانس کلیوی به عنوان اصلی ترین شاخص ها برای سنجش و بیان وضعیت عملکرد کلیه ها به حساب می آیند.

تا هنگامی که شرایط عملکردی در کلیه ها خیلی دچار اختلال و حالت غیر طبیعی نشود، میزان کراتینین خون به حد قابل توجهی افزایش پیدا نمی کند و در حقیقت ببخی از امراض و یا بیماری ها که می توانند بر روی عملکرد کلیه دارای تاثیراتی باشند، سبب بالا رفتن و یا پایین آمدن فاکتور کراتینین در خون فرد می شوند.

زمانی که میزان به دست آمده از فاکتور کراتینین خون میان اعداد 5/1 الی 3 میلی گرم بر دسی لیتر می باشد، موضوع به صورت ناکفایتی مزمن کلیوی بیان می شود.

زمانی که مقدار این فاکتور مهم آزمایشگاهی به مقدارهای بالاتر از 3 میلی گرم در دسی لیتر می رسد

همچنین زمانی که مقدار این فاکتور مهم آزمایشگاهی به مقدارهای بالاتر از 3 میلی گرم در دسی لیتر می رسد، از واژه ی نارسایی کلیوی برای این مورد استفاده می شود. این موارد که در این قسمت مورد بیان قرار گرفتند زمانی که قرار باشد، در کودکان مورد سنجش و تشخیص قرار گیرند، باید سن کودک نیز با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به مواردی که در خصوص تفسیر تست کراتینین خون برای شما عزیزان مورد توضیح قرار دادیم و ارتباطی که می تواند بین این فاکتور آزمایشگاهی و انواع بیماری های دیابت وجود داشته باشد، شما بهتر است، در صورتی که دارای یکی از مدل ها و انواع بیماری دیابت می باشید، در اسرع وقت نسبت به کنترل و درمان آن اقدام نمایید.

البته بهتر است، در این خصوص به دنبال یک پزشک حاذق و با تجربه باشید که در زمینه ی درمان و کنترل مناسب این عارضه دارای سابقه های خوبی باشد. پیشنهاد ما مانند آن چه در بخش های دیگر این مقاله به شما عزیزان عرض نمودیم، جناب دکتر سلیمی می باشد. جناب دکتر سلیمی دارای تجارب بسیار خوب و ارزنده ای در خصوص رفع مشکلات و عارضه های مربوط به بیماری دیابت و انواع مختلف آن می باشد.

آیا در خصوص داروهایی که می توانند میزان کراتینین خون را افزایش و یا کاهش دهند، اطلاعاتی دارید؟

در بخش قبل از متن معنی creatinine در آزمایش خون به چگونگی تفسیر این پارامتر در آزمایش خون افراد پرداختیم و به این موضوع پی بردیم که عمده ی نتیجه های اصل شده از تست مربوط به کراتینین خون دارای ارتباط با بیماری ها و نارسایی های کلیوی می باشد.

در این قسمت می خواهیم در مورد برخی از داروهای خاتص که دارای تاثیراتی بر روی میزان کراتینین خون می باشند، بحث نماییم. برخی از مواد دارویی می توانند میزان این فاکتور را در آزمایش های خون بالا برده و یا مقدار آن را کاهش دهند.

مهم ترین داروهایی که سبب افزایش مقدار کراتینین خون می شوند، به شرح ذیل می باشند:

سفوکستین

متیل دوپا

پرولین

سفازولین

استون

فروکتور

و…

و، همچنین آن دسته از داروهایی که تاثیر کاهشی بر روی مقدار کراتینین خون در افراد مختلف دارند، عبارت هستند، از:

سفالوتین

استیل سیستئین

و…

در صورتی که شما دارای یکی از انواع بیماری های مرتبط با دیابت می باشید

در این جا تا حدودی با برخی از داروهای موثر برا میزان کراتینین خون آشنا شدید. در صورتی که شما دارای یکی از انواع بیماری های مرتبط با دیابت می باشید و به مصرف برخی از داروهای مربوط به این عارضه می پردازید، بهتر است، در ابتدا این بیماری و انواع مختلف آن را به خوبی مورد کنترل و درمان قرار دهید و بعد از آن، شرایط فاکتور کراتینین خون خود را مورد سنجش قرار دهید. بهتر است، برای بهبود وضعیت دیابت خود با یک پزشک متخصص و با تجربه مشورت نمایید و بر اساس مواردی که ایشان برای شما تجویز می نماید عمل نمایید.

توصیه ما در این قسمت، مراجعه به جناب دکتر سلیمی می باشد که دارای تجربه های فراوانی در زمینه ی درمان و بهبودی وضعیت دیابت بیماران تحت معالجه ی خویش می باشد. ایشان به سادگی می تواند بهترین برنامه های درمانی را برای کنترل و درمان دیابت شما ارائه نماید و بعد از مدتی کوتاه شاهد بهبودی مناسبی در وضعیت دیابت خود خواهید بود.

در صورتی که شما دارای یکی از انواع بیماری های مرتبط با دیابت می باشید
در صورتی که شما دارای یکی از انواع بیماری های مرتبط با دیابت می باشید

آیا در زمینه ی مقادیر نرمال و طبیعی کراتینین خون در افراد مختلف اطلاعاتی دارید؟

در بخش قبلی مقاله و به منظور رسیدن به مفهوم و معنی creatinine در آزمایش خون لیست برخی از داروهایی که می توانند بر میزان کراتینین خون دارای اثرهای افزایشی و یا کاهشی باشند، را برای شما عزیزان خواننده بیان نمودیم. در این قسمت از مقاله ی معنی creatinine در آزمایش خون نوبت به بیان مقدارهای طبیعی و نرمال در فاکتور کراتینین خون می رسد. لطفا در این قسمت ما را همراهی نمایید.

این مقدار های نرمال که مربوط به پارامتر کراتینین خون می باشند، را در قالب جدول اعداد ذیل آماده نموده و خدمت شما عزیزان ارائه می کنیم:

مقدار نرمال کراتینین در بین زنان: 0. 5 تا 1. 1 میلی گرم در دسی لیتر
میزان نرمال کراتینین در بین مردان: 0. 6 تا 1. 3 میلی گرم در دسی لیتر
مقدار نرمال کراتینین در بین نوجوانان: 0. 5 تا 1. 0 میلی گرم در دسی لیتر
میزان نرمال کراتینین در بین کودکان: 0. 3 تا 0. 7 میلی گرم در دسی لیتر
مقدار نرمال کراتینین در بین اطفال: 0. 2 تا 0. 4 میلی گرم در دسی لیتر
میزان نرمال کراتینین در بین نوزادان: 0. 3تا 1. 1 میلی گرم در دسی لیتر

همچنین همان گونه در بخش های دیگری از همین مقاله بیان شد، از مقدار های بالاتر از 4 میلی گرم در دسی لیتر به عنوان مقادیر بحرانی یاد می شود.

این مقدار های نرمال که مربوط به پارامتر کراتینین خون می باشند، را در قالب جدول اعداد ذیل آماده نموده و خدمت شما عزیزان ارائه می کنیم:
این مقدار های نرمال که مربوط به پارامتر کراتینین خون می باشند، را در قالب جدول اعداد ذیل آماده نموده و خدمت شما عزیزان ارائه می کنیم:

بین این فاکتور آزمایشگاهی و برخی از بیماری های زمینه ای ارتباط وجود دارد.

بر اساس مواردی که در خصوص مقادیر نرمال و طبیعی میزان کراتینین خون برای شما عزیزان بیان نمودیم، باید خدمت شما عرض نماییم بین این فاکتور آزمایشگاهی و برخی از بیماری های زمینه ای ارتباط وجود دارد.

به عنوان نمونه می توانیم بیماری دیابت و انواع آن را نام ببریم. همان گونه که در بخش هایی از این مقاله نیز اشاره داشتیم، این بیماری نیز می تواند دارای تاثیراتی در میزان کراتینین خون باشد. بهتر است، در اسرع وقت نسبت به درمان این بیماری در بدن خود اقدام نمایید.

پیشنهاد می دهیم برای معاینه و بررسی وضعیت کلی دیابت خود به جناب دکتر سلیمی مراجعه نمایید و از نظرات تخصصی جناب دکتر سلیمی در این زمینه بهره مند شوید. دکتر سلیمی در زمینه ی درمان و کنترل علمی بیماری دیابت دارای تجربه های خوب و زیادی می باشد.

آیا در خصوص مهم ترین علامت های مربوط به کراتینین بالا در خون افراد مختلف اطلاعاتی دارید؟

همان گونه که مشاهده نمودید در بخش بالا از مقاله ی معنی creatinine در آزمایش خون میزان های نرمال و طبیعی این فاکتور آزمایشگاهی یعنی کراتینین را در سنین و جنسیت های مختلفی مورد بررسی قرار دادیم و گفتیم که در مواقعی که میزان این پارامتر بالا از عدد 4 میلی گرم در دسی لیتر می باشد، وضعیت فرد مورد نظر به صورت بحرانی اعلام می شود.

حال در این قسمت تصمی داریم اصلی ترین نشانه های مرتبط با بالا بون میزان کراتینین خون را برای شما مخاطبین گرامی مورد تشریح قرار دهیم. لطفا ما را در این بخش نیز همراهی نمایید.

آیا در خصوص مهم ترین علامت های مربوط به کراتینین بالا در خون افراد مختلف اطلاعاتی دارید؟
آیا در خصوص مهم ترین علامت های مربوط به کراتینین بالا در خون افراد مختلف اطلاعاتی دارید؟

مهم ترین نشانه های مربوط به بالا بودن مقدار کراتینین خون فرد به شرح ذیل می باشند:

فرد مورد نظر دچار سرگیجه می شود

به ایشان حالت تهوع دست می دهد

فرد مورد نظر در بیشتر اوقات احساس خستگی دارد

خشکی پوست

احساس تنگی نفس

تورم در برخی از اعضای بدن فرد

و…

مهم ترین علامت های شناخته شده در خصوص بالا بودن میزان کراتینین خون را در گزینه های بالا برای شما عزیزان بیان نمودیم. بر اساس توضیحاتی که در خصوص ارتباط این موضوع با بعضی از عارضه های زمینه ای از جمله دیابت و انواع بیان داشتیم، توصیه می کنیم،

برای درمان و بهبود وضعیت دیابت خود با یک متخصص و پزشک ماهر و با تجربه مشورت نموده و از نظرات علمی ایشان در این زمینه بهره ببرید. پیشنهاد ما در این مورد مراجعه به جناب دکتر سلیمی می باشد که تجربه های بسیار ارزنده ای را در زمینه ی بهبود و درمان بیماری دیابت دارد.

آیا در خصوص مهم ترین خطرات بالا بودن میزان کراتینین خون اطلاعاتی دارید؟

در بخش قبل از نوشتار معنی creatinine در آزمایش خون مهم ترین نشانه های مربوط به بالا بودن میزان کراتینین خود را نسبت به حالت عادی و نرمال آن مورد بحث قرار دادیم و در این جا نوبت به بیان خطرات ناشی از زیاد بودن مقدار این فاکتور و ماده در بدن انسان می باشد. لطفا در این قسمت نیز با ما همراه باشید.

زمانی که این فاکتور یعنی کراتینین از میزان طبیعی خود بالاتر می رود، امکان دفع نمودن انواع سموم از طریق کلیه ها وجود ندارد و این عضو از بدن نمی تواند به خوبی ماده های سمی اوره و کراتین را از بدن خارج نماید.

بنابراین مقدار این دو ماده ی سمی در خون فرد افزایش پیدا می کند و در نهایت سبب نیازمند شدن فرد بیمار به انجام دیالیز و یا اقدام به پیوند کلیه می شود.

همان گونه که می دانید عوامل متعددی می توانند در این موضوع و بالا رفتن مقدار کراتینین خون موثر باشند. یکی از این عامل ها بر اسا مواردی که در بخش های متنوع این مقاله ذکر نمودیم، ابتلا به برخی از بیماری های زمینه یای نظیر دیابت می باشد.

توصیه می کنیم، نسبت به کنترل این بیماری اقدام های لازم و مناسب را انجام دهید و با یک پزشک متخصص و با سابقه در این رابطه مشورت کنید. همان گونه که در دیگر بخش های همین مقاله نیز برای شما ذکر نمودیم، پیشنهاد ما برای کنترل مناسب این بیماری مراجعه به جناب دکتر سلیمی می باشد که در حوزه ی درمان این عارضه دارای تجربه های زیادی می باشد.

آیا در خصوص شرایط مربوط به پایین آمدن کراتینین خون هم اطلاعاتی دارید؟

در بخش قبل از مقاله ی مهم ترین خطری که می تواند بر اثر افزایش میزان کراتینین خون در بدن هر فردی به وجود آید را بیان نمودیم و در این بخش از نوشتار علمی و پزشکی خود می خواهیم شرایطی که به پایین بودن مقدار کراتیتین در خون فرد مربوط می شود، را مورد بررسی قرار دهیم. لطفا در این قسمت نیز با ما همراه باشید.

در برخی از شرایط این امکان وجود دارد که مقدار به دست آمده از آزمایش کراتینین در خون فرد کم تر از حالت عادی آن باشد. یکی از حالت هایی که می تواند سبب این رخداد شود، مربوط به دوران بارداری فرد می باشد.

علت اصلی این موضوع نیز این می باشد که در سه های وسط و سه ماهه پایانی از دوران بارداری، میزان فعالیت و کار کردن کلیه ها در خانم های باردار تا 2 برابر شرایط عادی افزایش پیدا می کند و از طرفی سایز کلیه ها نیز مقداری بیشتر از قبل می شود.

زمانی که میزان کار کردن و فعالیت هر کدام از کلیه ها بیشتر شود

زمانی که میزان کار کردن و فعالیت هر کدام از کلیه ها بیشتر می شود، در نتیجه میزان سموم بالاتری نیز از بدن خارج می شود و در برخی از شرایط، میزان این فاکتور در خون فرد به اعدادی بین 6/0 الی 8/0 می رسد.

البته زمانی که حدود یک ماه و نیم از زایمان فرد می گذرد این مقدار مجددا به شرایط عادی و طبیعی خود نزدیک می شود.

همچنین در کودکان نیز میزان نشان داده شده برای آزمایش کراتینین خون کم تر از مقدار آن در افراد بزرگسال و انسان های بالغ می باشد.

زمانی که میزان کار کردن و فعالیت هر کدام از کلیه ها بیشتر شود
زمانی که میزان کار کردن و فعالیت هر کدام از کلیه ها بیشتر شود

در این جا مجموعه توضیحات ما در خصوص موضوع علمی پزشکی معنی creatinine در آزمایش خون به پایان رسید.

امید است، مواردی که در بخش های متنوع مقاله ی معنی creatinine در آزمایش خون برای شما عزیزان مورد تشریح قرار دادیم، برای همه ی شما عزیزان خواننده و مخاطبین گرامی مفید واقع شده باشند و به خوبی با مفهوم و معنی creatinine در آزمایش خون آشنا شده باشید.

در صورتی که دارای یکی از بیماری های زمینه ای که با کراتینین خون در ارتباط هستند، می باشید

در صورتی که دارای یکی از بیماری های زمینه ای که با کراتینین خون در ارتباط هستند، می باشید، بهتر است، در اسرع وقت در خصوص کنترل و درمان آن اقدام نمایید. یکی از این موارد بیماری دیابت می باشد که دارای انواع گوناگونی نیز می باشد.

بهتر است، در خصوص کنترل و درمان بیماری دیابت خود به موقع اقدام کنید و از پزشک هایی با تجربه و متخصص در این حوزه استفاده نمایید. همان گونه که در بخش های مختلف همین مقاله نیز متوجه شدید، پیشنهاد ما برای درمان بیماری دیابت و انواع گوناگون آن مراجعه به جناب دکتر سلیمی می باشد.

دکتر سلیمی از برترین پزشک های حال حاضر کشور برای درمان بیماری دیابت می باشند.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طاها
طاها
2 سال قبل

مقاله رو خوندم و بسیار جامع بود متشکر

نریمان
نریمان
2 سال قبل

خیلی عالی بووود

یاوری
یاوری
2 سال قبل

سلام عرض خدمت دکتر سلیمی میخواستم بگم سایت بی نظیری دارید

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید