مصرف الکل بعد از عمل اسلیو معده

مصرف الکل بعد از عمل اسلیو معده

فهرست مطالب

آیا مصرف الکل بعد از عمل اسلیو معده مجاز است؟ چه نکاتی را باید بعد از انجام عمل های معده رعایت کنیم ؟ یکی از مهم ترین علل ناراحتی و پایین رفتن اعتماد به نفس در افراد مختلف چاقی می باشد.

مصرف الکل بعد از عمل اسلیو معده
مصرف الکل بعد از عمل اسلیو معده

چاقی بیش از حد نه تنها باعث کاهش اعتماد به نفس و گوشه گیری افراد در جامعه می شود، بلکه برای سلامت و روند اصلی و حیاتی بدن فرد نیز مضر است و باعث ایجاد اختلال می شود.

سالیانه افراد بسیاری برای رهایی از این مشکل به راهکار های مختلفی دست می زنند. راه هایی نظیر استفاده از قرص های لاغری، گن های لاغری، رژیم های غذایی سخت و شدید، انجام عمل های جراحی، رفتن به باشگاه های بدنسازی و . . . . . وجود دارد که هر کدام از آن ها بر روی بدن هر فردی نتیجه ای متفاوتی دارد.

مصرف الکل بعد از عمل اسلیو معده
مصرف الکل بعد از عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده یکی از رایج ترین و بهترین عمل هایی است که در گروه مختلف عمل های معده ای جای گرفته است و بیشترین جواب دهی را بر روی بدن افراد گذاشته است. این عمل با به کار گیری جدیدترین و بهترین متد درمانی اقدام به کاهش اشتها کرده و باعث می شود فرد در کوتاهترین زمان ممکن به وزن دلخواه خود برسد.

در این مقاله هدف توضیح پیرامون شرایط و ضوابط مربوط به عمل اسلیو معده می باشد و شرایط مصرف الکل بعد از عمل اسلیو را مورد بررسی و کنکاش قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

آنچه که در این مقاله می خوانیم، پیرامون بحث و تبادل نظر در ارتباط با پاسخ به سوالات زیر است. این سوالات عبارت هستند از:

 • عمل اسلیو معده چیست و چه کاربردی دارد؟
 • چه عمل هایی برای کاهش چاقی افراد صورت می گیرد و هر کدام چه مزایایی دارد؟
 • چه افرادی مجاز به انجام عمل اسلیو معده می باشند؟
 • رژیم های لازم برای بعد از انجام این عمل شامل چه مواردی است؟
 • آیا بعد از انجام عمل اسلیو معده می توان الکل مصرف کرد؟ شرایط مصرف الکل بعد از انجام عمل چیست؟
 • جراحی اسلیو معده چه مزایایی دارد ؟
 • عمل جراحی اسلیو معده به چه نحو است و چگونه صورت می پذیرد؟
 • اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی اسلیو معده چه می باشد؟

یکی از دغدغه هایی که بسیاری از افراد امروزه با آن دست و پنجه نرم می کنند، چاقی یا افزایش وزن آن هاست. راه های زیادی وجود دارد که به رفع این معضل کمک می کند.

اراده و هدف

ولی تنها آن چیزی که لازمه ی همه ی این راه ها است، اراده و هدف فرد متقاضی است. بسیاری از افراد روش های مختلفی را برای انجام کاهش وزن خود انتخاب می کنند اما اراده و هدف لازم و کافی را ندارند لذا در آینده با شکست مواجه خواهند شد.

عمل جراحی اسلیو معده نیز از این قاعده مستثنی نیست و با وجود اینکه جزو بهترین و کارامد ترین روش های لاغری به شمار می رود، اما اگر اقدامات لازم بعد از عمل به درستی صورت نگیرد و فرد اراده کافی برای ادامه مسیر نداشته باشد، به حالت قبل باز خواهد گشت.

اراده و هدف
اراده و هدف

در ادامه ی این بحث، تمامی موارد و نکات مربوط به عمل اسلیو معده و هم چنین شرایط مصرف الکل بعد از آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید در ادامه مقاله ی مصرف الکل بعد از عمل اسلیو معده .

 

عمل اسلیو معده چیست و چه کاربردی دارد؟

کلمه ی اسلیو در زبان لاتین به معنای جیب است و دلیل این عمل نام‌گذاری، به شکل آستین درآمدن معده پس از انجام عمل جراحی است. عمل جراحی اسلیو معده یکی از انواع مختلف عمل های جراحی است که به طور تخصصی به معضل چاقی در افراد مختلف می پردازد.

عمل اسلیو معده چیست و چه کاربردی دارد؟
عمل اسلیو معده چیست و چه کاربردی دارد؟

هدف اصلی از انجام این عمل، کاهش بسیار زیاد ظرفیت معده در فرد و نیز به وجود آوردن یک محدودیت اجباری برای دریافت کردن میزان مواد غذایی کم در  معده فرد می باشد.

این نوع از جراحی ها به دلیل ظرافت و اهمیتی که دارند، توسط افراد فوق تخصص و یا متخصص های خبره در این زمینه باید صورت گیرد. در بدن همه ی انسان ها هورمونی به نام گرلین وجود دارد که در ایجاد اشتهای فرد مهم ترین وظیفه را به دوش می کشد.

هورمون گرسنگی

این هورمون که به نام هورمون گرسنگی نیز شناخته می شود توسط قسمتی از بافت های معده ساخته و در بدن فرد پخش می شود که نتیجه ی این امر احساس گرسنگی و مراجعه برای رفع این حس می باشد.

هورمون گرسنگی
هورمون گرسنگی

در طی انجام عمل جراحی اسلیو معده، چیزی در حدود 80 درصد از قسمت قابل ارتجاع معده که شامل بخش هایی است که وظیفه ی ترشح هرمون گرلین را دارند، از بدن فرد جدا شده و باقی قسمت های معده را با منگنه های تیتانیومی و قابل ترمیم کوچک می کنند.

با انجام این روش سعی دارند که هورمون ترشح کننده ی اشتها را کاهش دهند و استفاده از خوراکی ها در بدن فرد کاهش یابد. نتیجه ی این امر سوزاندن چربی های گذشته و لاغری خواهد بود.

یا به عبارت دیگر فرد متقاضی بعد از انجام عمل اسلیو معده به دلیل اینکه هورمون گرلین در بدن او بسیار کاهش یافته است و معدۀ او کوچک شده است تمایل بسیار کمی به استفاده از خوردنی های زیاد داشته و حتی ممکن است اصلا تمایلی به خوردن در خود احساس نکند. انجام این عمل باعث می شود که فرد تا اخر عمر دیگر مانند سابق تمایلی به خوردن نداشته باشد.

این عمل در سال های اول باعث کاهش یافتن بسیار زیاد وزن فرد شده و با استمرار این روند و اراده ی فرد، فرد کم کم به وزن دلخواه خود نائل خواهد شد.

در افرادی که چاقی آنها بیش از حد مجاز است ( افرادی با شاخص توده های چربی بیشتر از 45 درصد در بدن) نمی توانند خطرات احتمالی ناشی از بی هوشی های طولانی مدت در عمل هایی مانند بای پس معده و یا اثنی عشر را که ممکن است 2 تا 4 ساعت به طول بی انجامد ، را بپذیرند.

لذا برای این افراد جراحان روشی از جراحی را معرفی کرده اند که تمام کارهایی که در آن جراحی ها صورت می گیرد را در دو مرحله انجام می دهد .

در عمل اسلیو معده در مرحله ی اولیه کوچک کردن یا جدا سازی بخش اعظم معده پرداخته و باعث کاهش ترشح هورمون گرلین می شوند. در مرحله ی دوم که عموما یک سال با زمان انجام عمل اول باید فاصله داشته باشد، با توجه به میزان کاهش وزن او و هم چنین شرایط بدنی فرد، اعمال نهایی بر روی روده ی فرد صورت می گیرد.

در صورتی که فرد بعد از گذشت یک سال به میزان کافی وزن کم کرده باشد دیگر نیازی به انجام مرحله ی دوم جراحی نمی باشد و تنها با انجام یک مرحله از اسلیو معده فرد به هدف خود خواهد رسید.

در هر صورت کاهش فرد ممکن است فرد را برای مدتی به وزن دلخواه برساند اما اگر نکات لازم را رعایت نکند و ارادۀ کافی به خرج ندهد دوباره به وزن سابق خود باز می گردد.

چه عمل هایی برای کاهش چاقی افراد صورت می گیرد و هر کدام چه مزایایی دارد؟

عمل های بسیاری وجود دارد که به معضل چاقی افراد می پردازد. اما بهتر است که در گام نهایی به سراغ این عمل ها برویم و قبل از انجام هر گونه عمل جراحی، در رژیم های غذایی خود تغییر ایجاد کنیم و کاهش وزن را با روش های ورزشی و غیر دارویی امتحان کنیم. به طور کلی تا همین لحظه 9 عمل جراحی به طور تخصصی به لاغری افراد پرداخته است. این عمل ها به شرح زیر است:

چه عمل هایی برای کاهش چاقی افراد صورت می گیرد و هر کدام چه مزایایی دارد؟
چه عمل هایی برای کاهش چاقی افراد صورت می گیرد و هر کدام چه مزایایی دارد؟
 • عمل جراحی لاغری بای پس معده به روش Roux-en-Y

این عمل که شایع ترین نوع عمل معده می باشند با برش قسمتی از معده باعث می شود که در تعداد وعده های غذایی فرد کاهش ایجاد شود و ظرفیت معده برای نگه داشتن مواد غذایی در خود را به طور محسوس و بسیار زیادی کاهش می دهد. سپس با برش قسمتی از روده ی کوچک، معده را به آن وصل کرده و باعث می شود که کمتر غذا جذب در بدن بشود.

عمل جراحی لاغری بای پس معده به روش Roux-en-Y
عمل جراحی لاغری بای پس معده به روش Roux-en-Y
 • عمل جراحی لاغری معده با روش انحراف بیلو پانکراتیک

این روش مانند روش قبلی است اما عملکرد آن اندکی پیچیده‌تر است. در این مدل از جراحی لاغری معده، با حذف بخش بیشتری از معده و قرار دادن لوله در معده جذب مواد را کاهش می دهند و به کاهش وزن افراد کمک می کنند.

 • عمل جراحی لاپاراسکوپی باندینگ شکمی قابل تنظیم

در این روش یک باند با قابلیت باد کردن را در معده قرار می دهند. زمانی که این باند باد می شود، به معده فشار وارد کرده و آن را به دو ناحیه تقسیم می کند. این دو ناحیه با عملکردی کاهشی در جهت جذب مواد غذایی، به لاغر شدن فرد کمک بسیار زیادی می کند. اما با توجه به این که عمل بسیار راحت است، انتظار کاهش وزن مانند سایر روش ها را نمی توان از آن داشت.

 • عمل جراحی اسلیو معده یا گاسترکتومی

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، عمل جراحی اسلیو با حذف بخش ترشح کننده هورمون گرسنگی به لاغری در بدن افراد مختلف می پردازد. این عمل یکی از پرطرفدارترین عمل های امروزه به شمار می رود و تا کنون جواب دهی خوبی بر روی بدن افراد مختلف داشته است.

 • عمل جراحی لاغری پلیکاسیون معده

در این روش جراحی، طول معده را با روش لاپراسکوپی بر روی هم پلیسه می زنند. اینکار باعث می شود که فضای معده تنگ تر شده و فرد نتواند غذای زیادی مصرف کند. انجام این عمل به افرادی توصیه می شود که شاخص BMI آنها چیزی در حدود 35 تا 40 باشد.

 • انجام جراحی بای پس روده یا جابه جا کردن دوازدهه

برای انجام این روش، قسمتی از بخش پایانی روده ی بزرگ را بریده و از بدن جدا می کنند سپس با انجام روش هایی هم به کاهش مصرف وعده ی غذایی فرد کمک می کنند و هم با ترکیب شدن آنزیم های صفرا و پانکراس، کالری کمتری در بدن فرد تولید و جذب می شود.

 • عمل جراحی لاغری لیپوماتیک یا پیکر تراشی

این نوع از روش های اجراحی لاغری، به تخلیه و حذف چربی های اضافه بدن پرداخته که با دقت و عملکرد فوق العاده قوی و پیشرفته، چربی های اضافه در بدن فرد را بدون درد و خون ریزی حذف می کنند. اما اگر فرد اندکی در رعایت نکات بعد از عمل کوتاهی کند، به وزن سابق خود باز خواهد گشت.

 • عمل جراحی لیپوساکشن یا لیپوپلاستی

این روش جراحی لاغری با کمک لوله ای از جنس استیل، چربی های اضافه را از بدن خارج می کند و باعث تغییر شکل و هم چنین فرم دهی به بدن فرد می شود. این روش نیز مانند پیکر تراشی، در صورت رعایت نکردن نکات و رژیم های لازمه، بازگشت پذیر است و فرد به وزن سابق خود بر می گردد.

عمل جراحی لیپوساکشن یا لیپوپلاستی
عمل جراحی لیپوساکشن یا لیپوپلاستی
 • عمل جراحی لاغری زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی

نوعی دیگری از عمل های جراحی لاغری ، عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم است که به بافت ها و یا پوست شل شده در ناحیه شکم پرداخته و آن را تنگ و صاف می کند . این عمل به افرادی توصیه می شود که بعد از یک دوره لاغری پوست بدنشان شل شده باشد یا به علت زایمان، استحکام پوست آن ها در ناحیه ی شکم از بین رفته باشد.

چه افرادی مجاز به انجام عمل اسلیو معده می باشند؟

مطابق با توضیخات ارائه شده در قسمت بالا، تمام افرادی که به معضل چاقی مفرط دچار هستند می توانند این عمل را انجام بدهند. اقدام برای رفع چاقی با توجه به شرایط بدن هر فرد می تواند در جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان بسیار موثر ظاهر شود.

اما در هر صورت نکات ایمنی و بعضی موارد را در نظر می گیرند تا در طی روند انجام عمل جراحی، خطری آن ها را تهدید کند.

چه افرادی مجاز به انجام عمل اسلیو معده می باشند؟
چه افرادی مجاز به انجام عمل اسلیو معده می باشند؟

این شرایط که توسط پزشک متخصص و معالج فرد باید تشخیص داده شود به شرح زیر است:

 • حداقل سن لازم برای انجام عمل 8 سال می باشد. به عبارت دیگر افراد با سن کمتر از 8 سال مجاز به انجام عمل اسلیو معده نیستند.
 • مقدار شاخص BMI یا توده ی بدنی فرد متقاضی باید از عدد 30 بالاتر باشد.
 • فرد بیش از 5 سال با عارضه ی چاقی دست و پنجه نرم کره باشد.
 • فرد متقاضی رژیم های غذایی و روش های دیگر را برای کاهش وزن امتحان کرده باشد و نتوانسته باشد که به نتیجه ی مطلوب دست یابد.
 • فرد مبتلا به بیمارهایی که سبب چاقی می شود، مبتلا نباشد.
 • فرد متقاضی در هیچ صورت نباید به مشروبات الکی اعتیاد داشته باشد و از این مواد استفاده کند.
 • قادر به همکاری با پزشک خود باشد و تا زمانی که به نتیجه ی مطلوب نرسیده است رژیم های غذایی را دنبال نماید.
 • فرد به بیماری های تنفسی که ممکن است در هنگام بیهوشی خطر آفرین شود، مبتلا نباشد.
 • تمامی آزمایش های مربوطه مانند اشعه ایکس ، نوار قلب و . . . . بیانگر نبود هیچ گونه خطری باشد.
این شرایط که توسط پزشک متخصص و معالج فرد باید تشخیص داده شود به شرح زیر است:
این شرایط که توسط پزشک متخصص و معالج فرد باید تشخیص داده شود به شرح زیر است:

و بسیاری موراد دیگر که پزشک معالج شخص با توجه به شرایط بدنی او هم چنین سابقه بیماری و درانی فرد تصمیم گیری می کند.

چرا که ادامه ی روند درمانی عمل جراحی اسلیو معده ، در گرو اقدامات و نتایجی است که در طی این یک سال در بدن فرد حاصل شده است.

رژیم های لازم برای بعد از انجام این عمل شامل چه مواردی است؟

بعد از اینکه فرد عمل اسلیو معده را انجام داد و از بیمارستان ترخیص شد موظف است یک رژیم غذایی خاص و مناسب را که دکتر به او پیشنهاد می دهد را رعایت کند.

در دو هفته ی ابتدایی بعد از عمل توصیه می شود که تنها و تنها مایعات مورد استفاده قرا بگیرد. این مایعات باید در ابتدای مصرف کاملا رقیق بوده و رفته رفته در طی 14 روز غلیظ تر بشود.

رژیم های لازم برای بعد از انجام این عمل شامل چه مواردی است؟
رژیم های لازم برای بعد از انجام این عمل شامل چه مواردی است؟

مایعات مجاز برای مصرف به شرح زیر است:

 • آب
 • آب گوشت رقیق مانند آب گوشت های گوشت قرمز یا سفید به صورت گرم یا نیمه گرم
 • چای معمولی بسیار کم رنگ که به علت کافئین موجود در خود بیش از 2 لیوان در روز مجاز نیست.
 • شیر های کم چرب با فاقد چربی . درصورتی که پزشک تشخیص دهد می توان از شیر های لاکتوزیا و یا شیر سویا نیز استفاده کرد.
 • دوغ هایی که در خانه درست می شود و بدون گاز هستند. این دوغ ها را باید به طور کاملاً رقیق مورد استفاده قرار داد.
 • انواع مختلف آب میوه ها که خاصیت چربی سوزی داشته باشد و در عین حال سرشار از مواد مغذی باشد. مانند آب کرفس ، آب هندوانه آب پرتغال، آب نارنگی و . . .

برای مصرف این مایعات باید دقت داشت که در ابتدا و طی نخستین روزهای بعد از عمل، ابتدا باید بسیار اندک آب مصرف کرد و بعد از آن رفته رفته حجم مایعات مصرفی را به میزان 2 لیتر در روز افزایش داد.

شفاف بودن رنگ ادرار

شما می توانید برای اطمینان از میزان کافی مایعات مصرفی، شفاف بودن رنگ ادرار خود را ملاک عمل قرار بدهید.

به این معنی که اگر ادرار شما کدر و غلیط شود، یا میزان دفع ادرار شما در روز کاهش یابد، بیانگر میزان ناکافی مایعات مصرفی رای بدن است و باید تلاش کنید که بیشتر از مایعات بنوشید.

در طول روز جرعه جرعه و آرام آب بنوشید. به طوری که نوشیدن یک لیوان آب ، یک ساعت طول بکشد. از اینکه یک لیوان آب را یک دفعه و سریع بنوشید کاملا بپرهیزید. چرا که بعد از عمل مشکلاتی از قبیل دل درد و حالت تهوع را در پی خواهد داشت.

بدن شما باید حداقل در روز میزان 60 گرم پروتئین دریافت کند. در روز های اول به دلیل عوارض بعد از عمل ممکن است اجازه مصرف این میزان را نداشته باشید. اما رفته رفته و با اضافه شدن آبگوشت و شیرهای رقیق این میزان پروتئین مورد نیاز تامین خواهد شد.  برای حصول اطمینان از میزان مصرف مورد نیاز پروتئین می توان از یک سری پودر ها که مورد تایید پزشک مربوطه هست نیز استفاده کرد.

توصیه می شود که در روزهای نخستِ عمل جراحی از نوشیدنی های شیرین استفاه نکنید؛ زیرا هم ممکن است باعث تپش قلب شما شود هم تعریق را در بدن شما به طور غیر معمولی بیشتر نماید.

اجازه دکتر

قبل از اینکه دکتر به بیمار اجازه دهد، نمی توان مصرف مواد غذایی جامد را شروع کرد.

بیمار در ماه های اول عمل جراحی اصلا مجاز به استفاده از نوشابه ها یا نوشیدنی های گازدار نیست چرا که در روند گوراش او اختلال ایجاد می شود.

فرد بیمار نباید از سیگار یا قلیان در مدت مشخص شده توسط پزشک استفاده کند. زیرا بعد از مصرف سیگار و قلیان ممکن است غذا از معده به دهان بازگشت کند و در نهایت منجر به خونریزی دستگاه گوارش بشود.

اجازه دکتر
اجازه دکتر

در هیچ حالتی مصرف مشروبات الکی تا 6 ماه بعد از مصرف توجیه پذیر نیست. بیمار نباید حداقل تا 6 ماه بعد از انجام عمل ذره ای نوشیدنی های الکلی مصرف کند. زیرا ممکن است موجب ایست قلبی در فرد و یا حتی مرگ بشود.

مصرف قرص های مولتی ویتامین و یا پودر های ویتامینی برای تامین کردن میزان ویتامین مورد نیاز بدن که توسط پزشک تجویز می شود، به صورت روزانه واجب است و فرد باید آن را رعایت کند.

آیا بعد از انجام عمل اسلیو معده می توان الکل مصرف کرد؟ شرایط مصرف الکل بعد از انجام عمل چیست؟

مصرف الکل به جداره های داخلی اندام های بدن آسیب وارد می کند و آن ها را نازک می کند. از طرفی یکی از مهم ترین عوارض مصرف الکل برای افرادی که در مصرف الکل افراط می کنند، چاقی و افزایش وزن به خصوص در نواحی شکم و پهلو می باشد.

آیا بعد از انجام عمل اسلیو معده می توان الکل مصرف کرد؟ شرایط مصرف الکل بعد از انجام عمل چیست؟
آیا بعد از انجام عمل اسلیو معده می توان الکل مصرف کرد؟ شرایط مصرف الکل بعد از انجام عمل چیست؟

زمانی که یک فرد بیش از اندازه از نوشیدنی های الکل دار استفاده می کند، بیش از هر چیزی اندام های گوارشی او مانند معده و روده را تحت تاثیر قرار می دهد.

کبد فرد عملکرد طبیعی خود را از دست داده و بدن فرد نمی تواند آن طور که باید به جذب و دفع کالری های موجود در مواد غذایی بپردازد. به عبارت دیگر با استمرار در مصرف الکل و جذب آن در بدن، ساختار و عملکرد اصلی دستگاه گوارش دستخوش تغییر شده و فرد دچار سوزش های شکم و معده ای، و رفلکس های اسیدی می شود.

از این رو، امروزه با توجه به جدید ترین تحقیقات انجام شده می توان اظهار داشت که درد معده یکی از مهم ترین عوارضی است که مصرف الکل در پی خواهد داشت.

کسانی که زخم های معده ای دارند الکل مصرف نکنند

به همین دلیل است که توصیه می شود افرادی که به زخم های معده ای دچار هستند یا قصد انجام یک عمل معده ای دارند اصلا از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنند.

الکل شامل یک ماهیت شیمیایی است که با سرعت بسیار زیادی در بدن فرد متابولیز می شود. این ماده به عنوان یک ماده ی تولید کننده اکسیژن فعال شناخته شده و باعث آسیب رساندن به سلول ها و بافت های داخلی دستگاه گوارش انسان می شود.

درون معده ی هر انسان، یک لایه ی سلول محافظ وجود دارد که به مانند یک سدی، بدن را در برابر نفوذ مواد مضر ایزوله می کند. این پوشش سلولی، یک پوششی کاملا نفوذ پذیر است و تنها به موادی اجازه ورود می دهد که برای بدن لازم و حیاتی می باشد.

حال زمانی که فرد از الکل بیش از اندازه مصرف کند، این پوشش داخلی را از بین خواهد برد. نبود این لایه ی سلولی می تواند منجر به التهاب شود و دل درد و معده درد در بدن فرد به وجود آید. سایر مکانیسم های احتمالی که بعد از نوشیدن الکل ممکن است در بدن هر فردی به وجود آید به شرح زیر است:

زمانی که مصرف الکل از یک میزان بیشتر شود، معده دچار التهاب یا گاستریت شده که این امر در انتها باعث می شود فرد مبتلا به زخم های شدید معده ای دچار شود. از طرفی این امر در برخی شرایط منجر به کرامپ های شدید و یا درد معده شده و در بدترین حالت باعث خونریزی های حاد معده ای می گردد.

اعتیاد به الکل

اعتیاد پیدا کردن به الکل از جمله علت هایی است که می تواند منجر به از بین رفتن پوشش مخاطی معده شود که در نهایت این امر، ترشح اسید های مورد نیاز معده با کاهش مواجه خواهد شد.

زمانی که معده آن میزان لازم اسید را ترشح نکند ریسک ابتلا به عفونت های معده ای، انواع زخم های معده ای و التهاب یا ورم معده بسیار بالا می رود.

استفاده بیش از حد از نوشیدنی های الکلی باعث ایجاد التهاب در روده ی فرد شده که اغلب با درد های شکمی بیسار شدید و اسهال خود را نشان خواهد داد.

ورم های شدید لوزالمعده

استفاده بیش از حد از الکل در بدن فرد باعث ایجاد التهاب و ورم های شدید لوزالمعده می شود. این معضل خود را با حالت تهوع شدی، دل درد و استفراغ نشان می دهد.

پس از نوشیدن مایعات الکلی و بروز درد های معده ای، ممکن است فرد به بیماری کیسه صفرا یا کواه سیستیت مزمن مبتلا شود. این بیماری با به وجود آمدن سنگ در کیسه صفرا خود را نشان داده و فرد را گرفتار می کند.

ورم های شدید لوزالمعده
ورم های شدید لوزالمعده

از دیگر عوارض مصرف الکل ، ایجاد کولیک های صفراوی یا ایجاد انقباض در کیسه صفرای فرد می باشد که این امر باعث ایجاد درد های شدید در قسمت راست شکم شده و به نواحی کمر و پشت بدن فرد منتشر می شود. این عوارض چند ساعت بعد از مصرف الکل نیز ممکن است ظاهر شود.

مصرف الکل باعث آسیب به اندام های بدن می شود

استفاده از الکل باعث آسیب دیدن اندام هایی از بدن هم چون کبد و یا بروز بیماری های کبدی شده که در نهایت با التهاب کبد، دردهای شکمی و . . . خود را نشان می دهد.

مصرف الکل باعث آسیب به اندام های بدن می شود
مصرف الکل باعث آسیب به اندام های بدن می شود

و بسیاری موارد دیگر.

با توجه به موارد گفته شده در بالا و مضراتی که مصرف الکل بر روی بدن فرد سالم دارد، هم چنین در نظر گرفتن شرایط بسیار خاص افرادی که عمل اسلیو معده انجام می دهند و آسیب پذیر بودن ناحیه ی معده و روده ی آنها، مصرف الکل به هیچ وجه مجاز نیست. حداقل در بازه ی 6 ماهه نباید حتی یک بار کوچکترین مورد مصرفی گزارش شود.

رفته رفته و با یقین پیدا کردن از بهبودی کامل بدن فرد، زیر نظر پزشک، فرد مجاز به مصرف بسیار کم از نوشیدنی های الکی می باشد.

البته بهتر است تا یک سال و تا زمانی که عمل دوم روده ای صورت نگرفته است، نوشیدنی الکلی اصلا استفاده نشود. چرا که هم به بافت های معده و روده آسیب می زند و هم با ایجاد التهاب و حالت تهوع و استفراغ، خطر بروز بسیاری از مشکلات نظیر ایست قلبی، شوک ، پاره شدن بخیه ها و . . . . را در بدن فرد بسیار زیاد می کند.

جراحی اسلیو معده چه مزایایی دارد ؟

انتخاب جراحی اسیو معده در میان سایر انواع دیگر جراحی هایی از این قبلی، شامل مزایای بسیاری است. این فواید و کات مثبت به شرح زیر است :

 • کاهش یافتن میزان گرسنگی و به وجود آمدن احساس بی اشتهایی در افرادی که به پرخوری دچار هستند.
 • مدت زمان کوتاه تر جراحی نسبت به عمل های مشابه نظیر بای پس معده
 • حفط کردن ساختار روده در مسیر گوارشی
 • عدم پدیدار شدن مشکلات گوارشی که به دلیل نبود روده ممکن است در بدن فرد رخ بدهد.
 • حفط قسمت اصلی پلیور معده
 • احتیاج نداشتن به انجام تنظیمات خاص
 • احتیاج نداشتن به وجود هیچ گونه جسم خارجی در معده
 • دست یابی به نتیجه ی بهتر در 18 ماه پس از انجام عمل

و  . . . . بسیاری موارد دیگر

احتمال مواجه شدن با شکست در عمل هایی نظیر اسلیو معده بسیار کمتر از سایر روش ها می باشد. در هر صورت این روش نیز مانند مابقی عمل های جراحی احتمال بازگشت پذیری بسیار اندکی دارد.

البته در صورتی که فرد به طور کامل تمام نکات ایمنی و موارد گفته شده توسط پزشک را رعایت کند. تنها نکته ای که در این زمینه حائز اهمیت است، توجه به میزان مورد نیاز مود مغذی مانند پروتئین ویتامین و . . . . در بدن است که فرد باید آن را به طور کامل برطرف کند.

عمل جراحی اسلیو معده به چه نحو است و چگونه صورت می پذیرد؟

انجام هر نوع عملی سختی های خودش را دارد و سختی های نظیر مراحل انجام عمل ، عوارض بیهوشی، دوران مراقبت های قبل و بعد عمل و . . . . عمل جراحی اسلیو نیز از این قاعده مستثنی نیست و سختی ها و پیچیدگی های مربوط به خود را دارد. در زیر تمامی مراحل انجام عمل اسلیو را بیان کرده ایم تا قبل از انجام این عمل با تمام جوانب آن آشنایی کامل داشته باشید . این موارد به شرح زیر است :

گام اول- بیهوش کردن بیمار و ایجاد برش های لازم برای انجام عمل

ابتدایی ترین مرحله برای انجام هر نوع عمل جراحی ، بیهوش کردن بیدار و ایجاد برش هایی بر روی ناحیه مورد نظر می باشد. در این گام پزشک متخصص بیهوشی، فرد را بیهوش کرده و پزشک معالج با ابزارهای مخصوص برشی هایی را بر روی پوست فرد می زنند.

سپس با کمک ابزاری نوک تیز به نام تروکار، شکاف ها را باز کرده، رگ های خونی را پیدا کرده و حفره هایی در شکم فرد به وجود خواهند آورد.

گام دوم- پر حجم کردن شکم فرد با کمک گاز کربن دی اکسید

در این گام اقدام به پر کردن شکم با کمک گازهای کربن دی اکسید می شود. این روش به جراحان کمک می کند که راحت تر و بهتر اجرای شکم را مشاهده کنند و عمل خود را بهتر انجام بدهند.

بعد از انجام این کار، به کمک ابزاری به  اسم لاپراسکوپ که مجهز به یک دوربین چراغ دار است، داخل شکم را مورد بررسی قرار داده و به ادامه ی انجام عمل خود می پردازند.

از طرفی با وجود اینکه دستگاه لاپراسکوچ درون شکم فرد قرار دارد، اما باز هم نمی توان آن گونه که باید داخل شکم را دید. زیرا موقعیت کبد در بدن فرد به گونه ای است که قسمت فوقانی معده و مری را پوشش می دهد. برای حل این مشکل ، پزشکان با منقبض کردن کبد فرد از حجم آن کم کرده و می توانند به راحتی به تمام معده دسترسی پیدا کنند.

گام سوم- جداسازی معده از اندام های روده بزرگ و طحال بیمار

برای اینکه پزشکان بتوانند معده، روده ی بزرگ و طحال را از هم جدا کنند باید رابط اصلی که میان انحنای بزرگ است یا قسمت ستون فقرات و دیافراگم بدن را به هم متصل کرده است را از معده جدا کنند.

در این مرحله، توجه به این امر بسیار حیاتی است که قسمت هایی مانند رگ های خونی، عصب های واگ که در قسمت چپ معده واقع شده اند نباید جدا شده یا کوچکترین آسیبی ببینند .

گام چهارم- تقسیم کردن معده به منظور ساختن یک معده ی جدید در بدن فرد

پزشک معالج در این گام با وارد کردن دستگاهی به نام بوژی به درون مجاری پیلوریک فرد، یک برش حفره ی شکمی  که در اصطلاح پزشکی به آن آنترم ضخیم می گویند در معده ی فرد ایجاد می کنند. بعد از اینکه برش ها ایجاد شد، قسمت های اضافی معده را حذف کرده و معده ی جدیدی جایگزین معده ی قبلی فرد می شود.

گام پنجم- بخیه زدن و بستن بافت های برش زده برای ساخت معده ی جدید

تنها قسمتی که از معده ی سابق فرد باقی مانده است، یک حجم آستین مانند است که پس از دوخته شدن تنها ظرفیتی معادل 150 لیتر خواهد داشت.

در هر حال این احتمال وجود دارد که قسمت های بخیه زده شده دچار خونریزی شود، لذا پزشکان برای جلوگیری از این پدیده ، تمام جای دوخت را با کمک نوعی از مواد می پوشانند تا از نشت دادن و خونریزی و یا بروز هر مشکلی جلوگیری شود.

گام نهایی و ششم- خارج کردن بخش های اضافی و برش داده شده از معده

برای این منظور ، آن قسمت هایی از معده که باقی مانده اند و استفاده ای ندارند را از بدن فرد خارج کرده و در انتها به کلی نواحی برش داده شده بدن را به صورت لایه لایه بخیه می زنند.

اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی اسلیو معده چه می باشد؟

بعد از انجام عمل جراحی اسلیو معده، فرد ملزم به رعایت نکات و الزاماتی است که به نتیجه ی دلخواه خود دست یابد. این موارد به شرح زیر است:

رعایت کلیه رژیم های غذایی تجویز شده توسط پزشک معالج در طول یک سال

رعایت نکات ورزشی و انجام ورزش های سبک بعد از دوران نقاهت

استفاده مداوم از قرص های مولتی ویتامین و یا پودر های تجویز شده توسط پزشک

عدم استفاده از نوشیدنی های الکی ، نوشیدنی های گازدار و . . . .

پرهیز از جا به جا کردن وسایل و لوازم سنگین

و بسیاری موارد دیگر که پزشک متخصص به بیمار اعلام می کند و فرد باید تمامی آن ها را رعایت کند تا در طول این بازه ی یک ساله به نتیجه ی خوبی دست یابد. در  صورتی که فرد به نتیجه مطالوب دست یافت، دیگر نیازی به انجام عمل ثانویه اثنی عشری نیست و می تواند با خیال راحت به زندگی خود ادامه دهد.

و در پایان کلام

هر معضلی یک راه حلی دارد. اگر شما از آن دسته افراد هستید که با چاقی دست و چنجه نرم می کند، در مرحله ی اول برای رفع این مشکل به سراغ عمل های جراحی نروید و در ابتدا سایر روش های درمانی مانند ورزش، کم کردن مصرف خوراکی های پر کالری، استفاده از رژیم های غذایی مناسب و . . . . را امتحان کنید.

سپس در صورتی که به نتیجه نرسیدید به سرغ عمل جراحی اسلیو معده بروید. امید است که در کوتاه ترین زمان ممکن به چیزی که در ذهن می پرورانید دست یابید. ممنونیم که تا انتها همراه ما بوده اید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید