مراکز درمان زخم پای دیابتی

فهرست مطالب

اگر به دنبال یافتن بهترین مراکز درمان زخم پای دیابتی هستید و یا قصد دارید تا در رابطه با این عارضه بیماری دیابت بیشتر اطلاعات کسب کنید، این مقاله میتواند مطالب بسیار مفیدی برای شما در این زمینه داشته باشد.

در حقیقت ما میدانیم که بسیاری از افراد با بیماری دیابت مشکلات بسیاری دارند و از طرفی از بابت عارضه های مختلفی که بیماری دیابت برای آن ها در پی دارد نیز ناراضی هستند.

مقدمه

مراکز درمان زخم پای دیابتی
مراکز درمان زخم پای دیابتی

به همین منظور هم شاهدیم که رسیدن به این مسئله که برای کنترل بیماری دیابت و همچنین، درمان عارضه های مختلفی که در بعضی از افراد ممکن است وجود داشته باشد اهمیت بسیار زیادی دارد. این مسئله که دیابت توانسته است به یکی از معضلات جوامع امروزی تبدیل شود مسئله عجیبی نیست.

بسیاری از جوامع مختلف به دلیل اینکه شاخص های سلامت جامعه با بیماری های زمینه ای همواره درحال جا به جایی بوده اند از این بابت نگرانی های بسیاری دارند و همواره در تلاشند تا راه حلی برای درمان این مشکل و یا کنترل بیماری دیابت پیدا کنند.

بیماری دیابت برای بسیاری از افراد به یک سبک زندگی سالم تبدیل شده است

بیماری دیابت برای بسیاری از افراد به یک سبک زندگی سالم تبدیل شده است که میتوان گفت از بهترین تاثیراتی است که در بدن افراد میگذارد. اما مواردی هم مانند مشکلات چشمی ناشی از دیابت و یا ایجاد معضل زخم پای دیابتی، از جمله مواردی است که میتواند برای دسته دیگری از بیماران دیابتی مشکل ساز باشد.

بیماری دیابت برای بسیاری از افراد به یک سبک زندگی سالم تبدیل شده است
بیماری دیابت برای بسیاری از افراد به یک سبک زندگی سالم تبدیل شده است

دیابت مشکلی نیست که شما بتوانید آن را نادیده بگیرید چرا که هم در سلامت خود و هم در سلامت جامعه موثر است. بسیاری از افرادی که با مشکلی مانند دیابت و یا دیگر بیماری های زمینه ای درگیر هستند هم به این مسئله پی برده اند که بیماری دیابت میتواند تا حد زیادی در سلامتی آن ها و مقاومت بدن آن ها در مقابل بیماری های دیگر نیز موثر باشد.

در این مقاله ما قصد داریم ضمن بررسی راه های کنترل و درمان دیابت و همچنین، بررسی عارضه های مختلف آن نظیر زخم پای دیابتی، به بررسی مراکز درمان زخم پای دیابتی نیز بپردازیم .

مراکز درمان زخم پای دیابتی باید چه امکاناتی را ارائه دهند؟

 1. امکانات کافی و پرسنل با تجربه
 2. امکانات و ابزار لازم را هم برای درمان این عارضه در اختیار داشته باشند
 3. دریافت هزینه های بصرفه
 4. خوش برخورد
 5. پزشک و متخصص های لازم را در اختیار داشته باشد.
 6. استفاده از تکنولوژی های روز 

در ادامه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

 1. چگونه زندگی ما با بیماری های زمینی تغییر میکند
 2. بیماری دیابت را بیشتر بشناسیم
 3. انواع مختلف دیابت
 4. دیابت نوع یک
 5. دیابت نوع دو
 6. دیابت بارداری
 7. دیابت چشمی
 8. سبک زندگی با دیابت
 9. بیماران دیابت چه رژیم غذایی نیاز دارند؟
 10. چگونه میتوان از دیابت پیشگیری کرد؟
 11. عارضه های حاد دیابت
 12. مشکلات دیابت در چشمی
 13. مشکلات زخم پای دیابتی
 14. دیابت چگونه تشخیص داده میشود؟
 15. راه های درمانی بیماری دیابت چشمی
 16.  درمان زخم پای دیابتی
 17.  مراکز درمان زخم پای دیابتی
 18. ویژگی های بهترین مراکز درمان زخم پای دیابتی
 19. هزینه های مراکز درمان زخم پای دیابتی

 

چگونه زندگی ما با بیماری های زمینی تغییر میکند

انسان با بیماری های زمینه ای بسیاری در طول حیات خود در ارتباط است. این بیماری ها درصد بزرگی از مشکلات و معضلات سلامت در جامعه را شامل میشوند.

چگونه زندگی ما با بیماری های زمینی تغییر میکند
چگونه زندگی ما با بیماری های زمینی تغییر میکند

بیماری های زمینه ای بیشترین تاثیر خود را بر روی شرایط و سبک زندگی افراد میگذارد. ما میدانیم که بیماری های زمینه ای مختلفی وجود دارند که هرکدام میتواند تاثیرات متفاوتی بر بدن افراد داشته باشد.

این اثرات در نهایت باعث میشود که بسیاری از افراد به این مسئله پی ببرند که برای از بین بردن بیماری های زمینه ای، باید به فکر کنترل آن ها از طریق رژیم های غذایی و سبک زندگی باشند. سبک زندگی افراد در شرایطی دستخوش تغییر میشود که یک برنامه منظم و مشخص برای فعالیت ها، صرف غذا و… داشته باشند.

تصورکنیم که شخصی درگیر یک بیماری زمینه ای مانند دیابت شده است. این فرد لازم است که حتما برای کنترل دیابت جدای از موارد دارویی، به انجام ورزش بصورت متداول بپردازد.

پیشنهاد می کنیم از مقاله درمان دیابت جدید دیدن کنید.

اگر ورزش کردن تداوم داشته باشد

اگر ورزش کردن تداوم داشته باشد، این شخص میتواند در نهایت بهتر به کنترل بیماری زمین های خود ماند دیابت بپردازد. بیماری دیابت، از جمله بیماری هایی است که با کنترل مداوم میتوان آن را بهبود بخشید.

البته شاید درمان قطعی دیابت یک بحث کاملا مفصل و متفاوت از بحث فعلی ما باشد اما بهرحال کنترل دیابت نیازمند تغییر در سبک زندگی افراد است به همین روال هم میتوان تاثیر تغییر در رژیم غذایی که دیابت برای فرد ایجاد میکند را نیز در زندگی افراد بشناسیم.

زمانی که شما برای درمان دیابت به استفاده از رژیم های غذایی مختلف روی می اورید

زمانی که شما برای درمان دیابت به استفاده از رژیم های غذایی مختلف روی می اورید، در حقیقت این امکان را برای خود فراهم میکنید که بتوانید سبک زندگی خود را کاملا متناسب با آنچه برای کنترل دیابت مفید است هماهنگ کنید.

این ها در واقع گوشه ای از تغییراتی است که با درگیر شدن با بیماری دیابت میتوان انتظار داشت که فرد به آن ها دست پیدا کند. بهرحال هر بیماری و عارضه ای که در سلامت شخص مشکل ایجاد کند میتواند زندگی وی را تغییر بدهد.

ما نمیتوانیم بگوییم که تغییر زندگی شخص میتواند برای وی بد باشد یا اثرات منفی آن را ببینیم. قطعا بیماری و مشکلات سلامتی مسئله مثبتی نیست اما بهرحال میتوان انتظار داشت که بیماری ها از هرنوعی در زندگی شخص تاثیر گذار باشد.

بیماری های زمینه ای به دلیل اینکه ریشه ژنتیکی داشته و پیشگیری از آن ها نیز نیازمند رعایت سبک زندگی بخصوصی است و از طرفی هم، به دلیل شرایط ژنتیکی این زمینه نیز وجود دارد که این اختلالات درصورت رعایت نکردن مواد مهم حتی به فرزندان نیز منتقل شود، میتواند در زندگی شخصی هر فردی تاثیر گذار باشد.

زمانی که شما برای درمان دیابت به استفاده از رژیم های غذایی مختلف روی می اورید
زمانی که شما برای درمان دیابت به استفاده از رژیم های غذایی مختلف روی می اورید

بیماری دیابت را بیشتر بشناسیم

بیماری دیابت از جمله بیماری هایی است که میتوان گفت جنبه زمینه ای دارد. بسیاری از بیماری های زمینه ای میتواند اثرات مشخصی و مشابهی داشته باشد اما این موضوع را نیز باید درنظر بگیریم که بیماری دیابت اندکی در عوامل موثر ونحوه تاثیرگذاری در بدن افراد با دیگر بیماری های مشابه متفاوت است.

بیماری دیابت در بدن افراد مشکلات بسیاری را ایجاد میکند. بسیاری از این مشکلات به این مسئله میپردازد که شخص به انسولین حساسیت پیدا میکند و درواقع بدن به انسولین ترشح شده حساس شده و به آن حمله ور میشود.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله جراحی پای دیابتی را مطالعه کنید.

بیماری دیابت را بیشتر بشناسیم
بیماری دیابت را بیشتر بشناسیم

انسولین معمولا در بدن برای کنترل قند خون ترشح میشود. این ماده میتواند قند خون اضافی دریافت شده در بدن را به خوبی کنترل کند و همین مسئله میتواند منجر به کاهش قند خون شما و نرمال شدن آن در بدن شود.

اما زمانی که شخص با اختلال دیابت مواجه شود، بدن نسبت به ترشح انسولین از غدد ترشحی مربوطه واکنش نشان میدهد و همین مسئله میتواند باعث شود که قند خون موجود در عروق و رگ های خونی شما به خوبی کنترل نشود.

زمانی که قند خون شما کنترل خود را از دست بدهد

زمانی که قند خون شما کنترل خود را از دست بدهد، درنهایت این مشکل بوجود می آید که قند خون شما از مرز نرمال فراتر میرود و مشکلات مختلف و عارضه های حاد دیابت بروز میکند.

با همه این ها نمیتوان انتظار داشت که دیابت را درمان کرد و یا درمان مشخص و قطعی برای دیابت شناساسیی کرد چرا که این بیماری بنا به تحقیقاتی که انجام شده است بیشتر نیازمند کنترل است تا بهبود کافی. درواقع اشخاص میتوانند بیماری دیابت را کنترل کنند تا از اثرات حاد آن جلوگیری کنند.

بیماری دیابت از جمله بیماری هایی است که در کشور ما و در جهان متداول است و افراد بسیاری در درنیا درگیر این بیماری هستند و تاثیر بسیار زیادی هم میتواند در سلامت جامعه داشته باشد. بیماری دیابت بیشتر زمینه ژنتیکی دارد

اما بهرحال افرادی که زمینه ژنتیکی این بیماری را دارند  هم میتوانند از بیماری با رعایت کردن یک سری نکات ساده پیشگیری کنند تا از ابتلا به دیابت از هرنوعی به دور باشند. در ادامه بیشتر به علائم بیماری دیابت از هرنوعی میپردازیم.

زمانی که قند خون شما کنترل خود را از دست بدهد
زمانی که قند خون شما کنترل خود را از دست بدهد

انواع مختلف دیابت

بیماری دیابت انواع گوناگونی دارد. این انواع دیابت در اصل میتواند به شناخت و پیشگیری و حتی در برخی مواقع به درمان بیماری دیابت و عارضه های آن کمک شایانی کند.

بهرحال اینکه ما درجریان باشیم که در بدن خود با چه نوع بیماری یا عارضه ای و با چه مشخصات و شرایطی و چه نوع علائم مختلفی رو به رو هستیم میتواند امید ما را برای بهبود بیماری، شناخت بیماری و کنترل بیماری و حتی درمان آن بیشتر کند.

انواع مختلف دیابت هم میتواند به دلیل های متفاوت، علائم مختلف  و راه های درمان متفاوتی که به همراه دارد و هرکدام بسته به شرایط جسمی و سلامت بدن و ایمنی بدنی فرد  و حتی با زمینه ارثی، در بدن شخص ایجاد میشود اما درنهایت منبع اصلی همه این ها، بیماری قند خون یا دیابت است.

ما میدانیم که این بیماری در اثر واکنش بدن به انسولین ایجاد میشود. به همین دلیل هم نحوه فعالیت بیماری و همچنین خود بیماری میتواند تاثیرات متفاوت و علائم مختلفی داشته باشد به همین دلیل هم شناخت و بررسی تک به تک علائم مختلف این بیماری امری کاملا ضروری و مهم محسوب میشود.

نحوه عملکرد بیماری دیابت در انواع مختلفی که دارد در بدن شخص فرق دارد

از جانب دیگر هم، نحوه عملکرد بیماری دیابت در انواع مختلفی که دارد در بدن شخص فرق دارد و از هم متفاوت است و میتواند نشان دهنده نحوه رفتار متغیر بیماری در بدن اشخاص گوناگون باشد. به دلیل اینکه این انواع گوناگون بیماری قند یا دیابت هرکدام در سبک زندگی و رژیم غذایی افراد تاثیر جداگانه ای دارد، قصد داریم در این بخش از مقاله به بررسی هرکدام از انواع دیابت بپردازیم.

البته باید این موضوع را بدانیم که بیماری دیابت تاثیری در شرایط سنی افراد ندارد و علام این بیماری میتواند در هر سنی خودش را نشان بدهد و بسیاری از کسانی که درگیر بیماری دیابت هستند از سنین کم و یا حتی در کودکی یا نوجوانی تا سنین بزرگسالی با این مشکل و عوارض آن درگیر خواهند بود.

به دلیل اینکه علائم این بیماری در هر سنی ممکن است خودش را نشان بدهد، بهتر است که حتما در سنین مختلف اقدام به انجام آزمایش های مختلف دیابت و چکاپ های مربوطه و توجه به علائم بیماری قند خو، بخصوص در افرادی که پیشینه در خانواده و اقوام درجه اول و زمینه این بیماری دارند بشود.

نحوه عملکرد بیماری دیابت در انواع مختلفی که دارد در بدن شخص فرق دارد
نحوه عملکرد بیماری دیابت در انواع مختلفی که دارد در بدن شخص فرق دارد

دیابت نوع یک

همانطور که گفتیم بیماری دیابت انواع مختلفی دارد که بیماری دیابت نوع یکی از همین موارد. بیماری دیابت نوع یک میتواند به سرعت علائم خود را در بدن فرد نشان بدهد. همچنین در دیابت نوع یک، علائمی نظیر کمتر شدن وزن و لاغری مفرط و فرآیند که به آن کتو اسیدوز نیز گفته میشود هم وجود دارد.

کم شدن وزن در بدن افراد در بیماری دیابت نوع اول به تنهایی نمیتواند نشان دهنده خود بیماری دیابت باشد یا تشخیص قطعی برای بیماری دیابت تلقی شود ولی میتواند یک راه برای هشدار دادن به شخصی باشد که در معرض خطر این بیماری قرار دارد.

همانطور که گفتیم یک فرایند بنام کتوسیدوز در بیماری دیابت نوع یک وجود دارد که درواقع یکی از مشکلات و عوارض رایج این بیماری است.

دیابت نوع یک
دیابت نوع یک

این حالت در اصل یک نوع از علائم اولیه بیماری است

این حالت در اصل یک نوع از علائم اولیه بیماری است و در شخص خودش را نشان میدهد و معمولا فرد در این علائم، دچار نوع خاصی از تنفس به نام تنفس کاسمال میشود ویا مواردی مانند حالت تهوع، استفراغ و دل درد و درنهایت کاهش سطح هوشیاری و بیداری در فرد میشود. در این شرایط شخص لازم است که در اسرع وقت به بیمارستان و اورژانس برود تا در صورت لزوم در شرایط مراقبت ویژه تحت مراقبت قرار بگیرد.

این علائم در افراد مبتلا به دیابت نوع یک معمولا با سرعت بیشتر و در شرایطی که قند خون از حد مجاز به شدت بیشتر میشود خودش را نشان میدهد و شاید همین مسئله هم بتواند در تشخیص بهتر بیماری دیابت نوع یک موثر باشد.

در حقیقت بیماری دیابت نوع اول و حتی بیماری قند خون از نوع دوم، معمولا در شرایطی که شخص دچار تحرک بسیار پایین میشود خودش را نشان میدهد و به همین دلیل هم نمیتوان نقش و اهمیت تحرک داشتن و انجام حرکات ورزشی را در جلوگیری از درگیر شدن با  بیماری دیابت از هر نوعی در شخص انکار کرد.

دیابت در نوع اول معمولا هنگام حمله سیستم ایمنی به بدن به سلول هایی اتفاق می افتد

دیابت در نوع اول معمولا هنگام حمله سیستم ایمنی به بدن به سلول هایی اتفاق می افتد که به آن سلول های بتا یا بتای پانکراس گفته میشود. درواقع این سلول ها هستند که میتوانند در ترشح انسولین موثر باشند.

با حمله بدن به این سلول ها، قند دریافت شده در بدن فرد به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا میکند چرا که انسولین برای ترشح شدن در بدن و کاهش آن وجود ندارد.

با توجه به این موارد باز هم شاهدیم که دیابت نوع اول معمولا در میان 10 درصد افراد مبتلا به دیابت اتفاق میوفتد و این درصد هم بیشتر در سنین بلوغ و یا انتهای دوران کودکی شاهد علائم دیابت نوع یک میشوند. اما بی احتیاطی و بی توجهی به سبک زندگی در بزرگسالان هم میتواند درنهایت منجر به اوت کردن بیماری دیابت بشود.

دیابت در نوع اول معمولا هنگام حمله سیستم ایمنی به بدن به سلول هایی اتفاق می افتد
دیابت در نوع اول معمولا هنگام حمله سیستم ایمنی به بدن به سلول هایی اتفاق می افتد

دیابت نوع دو

دیابت تنها به دیابت نوع یک خلاصه نمیشود بلکه ما دیابت نوع دوم را نیز داریم که این نوع از دیابت البته علائم و همچنین نشانه های مختلف و متفاوتی نسبت به نوع اول دیابت دارد و مشکلات متفاوتی را هم به مراتب بررای بیمار ایجاد میکند. شناخت این علائم میتواند به ما این امکان را بدهد که بدانیم دقیقا این دیابت نوع دوم با دیابت اول چه فرق هایی با هم دارند و ما با چه دیابتی با چه علائم احتمالی ای رو به رو هستیم.

بیماری دیابت از نوع دوم، نوعی دیگری از دیابت است که معمولا در شرایطی در بدن خودش را نشان میدهد که بدن و سیستم ایمنی فرد توانایی استفاده از انسولین ترشح شده در بدن را نداشته باشد.

در این شرایط، انسولینی که در خون شخص ترشح شده است به خوبی در بدن شخص رها میشود ولی با همین اوصاف باز هم بدن شخص نسبت به انسولینی که در خون شخص است واکنش نشان میدهد نه به سلول های ترشح کننده آن.

به این بیماری حساسیت انسولینی گفته میشود

به همین دلیل هم میتوان گفت که به این بیماری حساسیت انسولینی نیز گفته میشود. معمولا در بین بیماران مبتلا به دیابت، 90 درصد بیماران به نوع دوم مبتلا میشوند و در بزرگسالان بیشتر از افراد کم سن و یا کودکان این بیماری به چشم میخورد. البته این بیماری در افراد کم سن هم میتواند اتفاق بیوفتد اما بهرحال افرادی با سن بیشتر، به مراتب بیشتر هم با این بیماری درگیر خواهند بود.

خوشبختانه تعداد کسانی که با دیابت کم خطر تر یعنی دیابت نوع دوم درگیر شده اند بسیار کمتر است و امید درمان در این بیماری نیز در این افراد هم به مراتب خودش را بیشتر نشان میدهد.

به همین ترتیب هم ما سعی داریم به این نکته که تغذیه صحیح تا چه اندازه میتواند در درمان دیابت نوع دوم موثر باشد تاکید میکنم چرا که درمان این نوع از دیابت با سبک زندگی سالم تر ممکن است.

البته سبک زندگی برای درمان دیابت به تنهایی کاربرد ندارد بلکه زندگی سالم میتواند شما را در مقابل مشکلات بسیاری که بدن فرد با آن ها دست و پنجه نرم میکند محافظت کند.

به این بیماری حساسیت انسولینی گفته میشود
به این بیماری حساسیت انسولینی گفته میشود

دیابت بارداری

نوعی از دیابت به غیر از دیابت نوع اول و دوم نیز وجود دارد که به دیابت بارداری مشهور است. دیابت بارداری معمولا تفاوت هایی با انواع دیگر دیابت ها مانند نوع یک و دو از نظر نوع و شکل و همچنین نحوه نشان داده شدن علائم، نوع مواد غذایی که باید مصرف کنیم و همچنین، شرایطی که فرد با بیماری درگیر میشود دارد و این تفاوت میتواند در درمان بیماری هم اثرات بسیار خوبی داشته باشد.

دیابتی که در دوران بارداری بروز میکند، میتواند در طول دوران بارداری فرد را با مشکلاتی درگیر کند که البته این نوع دیابت با همه مشکلاتی که ایجاد میکند، باز هم قابل کنترل خواهد بود.

بهرحال کسانی که با حاملگی مشغول میشوند و بخصوص که اگر این حاملگی برای نخستین بار در طول زندگی فرد باشد، باعث میشود نگرانی های متعددی را هم درکنار تجربه بارداری خود، تجربه کند  که این نگرانی ها البته برای سلامت مادر و کودک مناسب و صحیح ولی با همه این ها باز هم  بروز نگرانی عادی است.

دیابت بارداری از انواع دیابت هایی است که منجر به علائم موقتی در فرد میشود

دیابت بارداری از انواع دیابت هایی است که منجر به علائم موقتی در فرد میشود و در دوران حاملگی امکان دارد که با آن مواجه شویم. البته این بیماری میان زنانی که حاملگی را تجربه میکنند کاملا مسئله ای طبیعی و رایج است اما لازم است که مانند دیگر موارد دیابت مانند نوع یک و دوم،  به دیابت بارداری هم توجه ویژه ای داشته باشیم.

دیابت بارداری از انواع دیابت هایی است که منجر به علائم موقتی در فرد میشود
دیابت بارداری از انواع دیابت هایی است که منجر به علائم موقتی در فرد میشود

بهرحال گفتیم که عموما بیماری دیابت از اختلالاتی که به ترشح انسولین و واکنش بدن منجر میشود آغاز میشود. در بارداری نیز تقریبا به همین صورت است و غدد و سلول هایی که با انسولین ترشح شده در بدن مادر ضدیت دارند، از سوی جفت در رحم ترشح شده و باعث میشود که هماهنگی برای کاهش قند خون در بدن مادر مختل شود.

به دلیل اینکه در دوران بارداری مادر قند خون بیشتری دارد و میزان قند در بدن مادر افزایش پیدا میکند، اهمیت بیشتری دارد که به دیابت و مشکلاتی که در دیابت بارداری ایجاد میشود توجه بیشتری داشته باشیم.

بیماری دیابت هرچقدر هم بیماری خطرآفرینی باشد، اما با همه این ها باز هم ممکن است علائم آن برای مادر مشکلات ایجاد کند. پس بهتر است پیش از وارد آمدن آسیب هرچند جزئی به بدن مادر در این دوران حساس، از بیماری دیابت بارداری پیشگیری کنیم یا تا حد امکان بتوانیم به کنترل این عارضه کمک کنیم.

دیابت بارداری از انواع دیابت هایی است که منجر به علائم موقتی در فرد میشود
دیابت بارداری از انواع دیابت هایی است که منجر به علائم موقتی در فرد میشود

دیابت چشمی

شاید این مسئله خیلی عجیب باشد که نوعی از دیابت مانند دیابت چشمی هم وجود داشته باشد. اما جالب است که بدانید که دیابت از نوع چشمی هم از جمله مشکلات رایج با بیماری دیابت است که در افراد مبتلا به این بیماری میتواند به خوبی خودش را به نمایش بگذارد.

یکی از نشانه های بسیار رایج بیماری قند خون، هم در دوران حاملگی و هم در انواع دیگر قند خون، کاهش دید و تار شدن چشم است.

تاری دید در نتیجه تاثیری است که بیماری دیابت در چشم افراد میگذارد. به همین دلیل است که میدانیم با تاثیر بیشتر دیابت که بر چشم میگذارد، ممکن است مشکلاتی هم مانند عارضه دیابت چشمی در شخص ایجاد شود.

بهرحال ما چند دلیل در دنیا برای اختلالات بینایی مانند کم بینی یا تار بینی و حتی عدم بینایی داریم که جزو دلایل اصلی شناخته میشوند و بیماری دیابت از میان این چهار مورد، یکی از دلایل اصلی برای نابینایی یا کم بینایی در اشخاص مختلف است.

این مسئله برای انسان بسیار خطرناک است و میتواند به ما نشان بدهد که بیماری دیابت اگر کنترل نشود میتواند چه عوارض جبران ناپذیری برای افراد در پی داشته باشد.

بیماری دیابت به تنهایی بصورت مستقیم بر چشم اثرگذار نیست

ولی بیماری دیابت به تنهایی بصورت مستقیم بر چشم اثرگذار نیست. چرا که با تغییر دادن برخی مولفه های دیگر در بدن فرد دیابتی، ممکن است مشکلات مختلفی را درچشم فرد از طریق رگ های خونی و مواردی مانند آب مروارید و آب سیاه ایجاد کند که این مشکلات منجر به نابینایی فرد شود.

همانطور که پیش تر گفتیم، بیماری دیابت یک بیماری زمینه ای است که زمینه آن هم ارثی است. به همین دلیل هم مطمئنا انواع مختلف بیماری دیابت مانند دیابت چشمی هم میتواند با زمینه های مختلف و عوامل ژنتیکی فرد مرتبط باشد. همچنین رعایت برنامه های غذایی مختلف، موارد مربوط به سن فرد مبتلا به دیابت هم میتواند در بروز این مشکل در افراد مبتلا به دیابت موثر باشد اما بطور کلی این مشکل پس از مدت زمان مشخصی در طولانی مدت میتواند خودش را نشان بدهد.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان دیابت چشم دیدن کنید.

دیابت باعث افزایش قند خون در بدن شخص میشود

دیابت باعث افزایش قند خون در بدن شخص میشود و این بالا رفتن میزان قند خون هم باعث میشود که بسیاری از سلول های بدن مانند قبل نتوانند که عملکرد خود را به خوبی ادامه بدهند. درنتیجه مشکلاتی هم در بدن شخص ایجاد میشود که یکی از این مشکلات میتواند منجر به خونریزی چشمی در فرد مبتلا به دیابت باشد.

خون ریزی های مختلف میتواند از طریق اختلالاتی مانند پاره شدن رگ ها و عروق چشمی انجام شود که درنهایت این مشکل ممکن است دید فرد دچاری تاری، کم بینایی و حتی نا بینایی شود.

حتی اختلالات چشمی نظیر آب سیاه و آب مروارید نیز در چشم افرادی که با مشکلات و عوارض دیابت درگیر هستند نیز امکان پذیر است.

دیابت باعث افزایش قند خون در بدن شخص میشود
دیابت باعث افزایش قند خون در بدن شخص میشود

سبک زندگی با دیابت

زمانی که شخصی درگیر بیماری های زمینه ای میشود، این مسئله را میپذیرد که زندگی وی دیگر مانند قبل نخواهد بود و باید تغییراتی در سبک زندگی خود داشته باشد. ولی باید توجه کنیم که این تغییرات نمیتواند منجر به به ضرر شما باشد. بلکه این تغییرات حساسیت شما به داشتن یک زندگی سالم را افزایش میدهد.

به نظر نمیاد این موضوع چندان هم بد باشد که شخصی بخواهد از مصرف غذاهای مضر و مشکل ساز دوری کند و به مصرف غذاهایی بپردازد که برای سلامتی او مفید است.

قطعا این موارد میتواند در هز شخصی منجر به داشتن یک زندگی سالم شود چرا که هر شخصی برای داشتن یک زندگی سالم و بدون مشکل حتی کسانی که دچار بیماری های زمینه ای هستند هم از این مدل زندگی استفاده میکنند. پس باز هم نمیتوان انتظار داشت که  این بیماری برای شما و سبک زندگی شما قرار است درنهایت منجر به مشکلات و عادت های بسیار بدتری در شما بشود.

وجود مشکلات و بیماری های مختلف در بدن هر شخصی

البته وجود مشکلات و بیماری های مختلف در بدن هر شخصی میتواند او را برای مدتی از سبک زندگی ای که قرار است با آن روزگار خود را بگذارند ناامید میکند ولی باز هم بهتر است این موارد را در نظر داشته باشیم که زندگی با دیابت چندان هم برای شخص مضر نیست و میتوان یک زندگی سالم در کنار دیابت داشت چرا که دیابت از هرنوعی میتواند تاثیرات مثبت بسیاری بر سلامت بدن شما داشته باشد.

بسیاری از اشخاص مختلف که بدون هیچگونه محدودیت خاصی از مواد غذایی مختلف مانند نوشابه، غذاهای فست فودی، غذاهای پرچرب و پر قند و… استفاده میکنند.

در آینده دچار معضلات بسیاری میشوند که از جمله آن ها بیشتر شدن وزن و چاقی، مشکلات قلب و یا عروق و اختلالات فشار خون است. این موارد جزو مواردی است که روزانه تعداد زیادی را به کام مرگ میکشاند و تنها با رعایت کردن یک برنامه غذایی خیلی آسان میتوان از آن پیشگیری کرد.

به هر حال مصرف مواد غذایی مفید و پرهیز از مواد غذایی مضر، به هردلیلی که باشد برنامه غذایی مناسب است که باعث افزایش سلامت در بدن هر شخصی میشود و تاثیر بسیار خوبی هم در زندگی شما میگذارد.

مصرف سیگار و دخانیات

افرادی که به دیابت مبتلا هستند اولین چیزی که باید در سبک زندگی خود از آن پرهیز کنند، مصرف سیگار و دخانیات است چرا که دخانیات و سیگار یکی از عوامل بسیار موثر و جدی در مرگ و میر و مشکلات سلامتی جوامع امروزی بوده است. مصرف سیگار میتواند برای هر شخصی مشکلات بسیار زیادی ایجاد کند و این مشکلات فارغ از این است که شخص مبتلا به دیابت باشد یا دیگر بیماری های زمینه ای.

ورزش کردن هم میتواند از موارد دیگری باشد که در صورت بروز مشکلاتی مانند دیابت میتواند برای شما چاره ساز باشد. قطعا هر شخصی از مشکلات و معضلاتی که دیابت برایش ایجاد می کند گلایه دارد و از طرفی هم از بسیاری از مشکلاتی که در آینده برای شخص ایجاد میشود ایجاد میشود هم باعث ناامیدی در فرد میشود.

اما بهتر است بدانید که رعایت یک سری نکات سالم مانند ورزش کردن و داشتن برنامه غذایی ن تنها از مشکلات آینده جلوگیری میکند بلکه یک زندگی بسیار سالم برای شما در پی خواهد داشت.

مصرف سیگار و دخانیات
مصرف سیگار و دخانیات

بیماران دیابت چه رژیم غذایی نیاز دارند؟

رژیم غذایی برای بیمارانی که به دیابت از هرنوعی مبتلا هستند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد و رعایت یک برنامه غذایی مناسب هم میتواند آن ها را از اوج گرفتن مجدد بیماری دیابت و بسیاری مشکلات و عارضه های دیگر آن خلاص کند.

همچنین افرادی که برنامه غذایی بسیار سالم تری داشته اند هم به مراتب سبکر زندگی سالم و بهتری داشته و بدن آن ها درمقابل بیماری های زمینه ای هم مقاومت نسبتا بالایی از خود نشان میدهد.

بیماری دیابت از هر نوعی نیز مانند دیگر بیماری های زمینه ای مختلف تا حد زیادی به برنامه غذایی افراد مرتبط است. یک برنامه غذایی مناسب میتواند تاثیر زیادی در پیشگیری و ایجاد یک کنترل مناسب از بیماری دیابت داشته باشد.

همچنین یک برنامه غذایی سالم در درمان دیابت و بیماری های دیگر کاربرد دارد و حتی میتواند یک زندگی سالم و بی نگرانی را برای شما فراهم میکند و به لحاظ متناسب تر شدن اندام و موارد مرتبط با سلامت شخصی نیز بسیار تاثیرگذار باشد.

شکر و قند های مضر

اولین مشکلی که در هر برنامه غذایی مرتبط با بیماری دیابت از هر نوعی مطرح میشود، شکر و قند های مضر است. معمولا افزایش میزان قند خون باعث تحریک بیشتر سلول های پانکراس میشود که ماده انسولین تولید کند.

ساخته شدن و ترشح شدن بیشتر ماده انسولین باعث میشود که فرد رفته رفته با بیماری دیابت از انواع مختلف و اختلالات مختلف آن نیز درگیر شود و اگر بیماری بصورت خانوادگی، ژنتیکی و زمینه ای در بدن شخص وجود داشت، احتمال بروز این بیماری نیز به مراتب بیشتر میشود.

وجود ادویه ها و مواد غذایی مختلف مانند زردچوبه، بربرین، دارچین و… تاثیر زیادی در کاهش وزن، لاغری و همچنین کنترل دیابت دارد پس سعی کنید در برنامه رژیم غذایی خود این موارد را رعایت کنید.

زمانی که صحبت از یک برنامه غذایی مفید میشود، بیشتر منظور بر این است که این برنامه های غذایی به عنوان یک راه برای درمان قطعی دیابت در جوامع مختلف استفاده میشود. بلکه این رژیم ها میتواند به عنوان نوعی درمان موازی یا مکمل  بر درمان دیابت از هر نوعی باشد و یا در پیشگیری و کنترل بهتر بیماری کمک کند.

شکر و قند های مضر
شکر و قند های مضر

چگونه میتوان از دیابت پیشگیری کرد؟

حتما شما هم این موضوع را شنیده اید که میگویند پیشگیری بهتر از درمان است. این جمله دلیل کاملا واضحی است که در این قسمت از مقاله بخواهیم به راه های پیشگیری از دیابت بپردازیم.

به این دلیل که جلوگیری کردن از هربیماری به مراتب مشکلات، هزینه ها و درگیری های کمتری دارد و مسائل مختلفی که ممکن است در گیر و دار انجام فرآیند درمان پیش بیاید را ندارد.

جلوگیری کردن از یک اتفاق مانند یک بیماری میتواند به شما این راه حل را بدهد که تحت شرایطی راحت تر و با مشکلات کمتر و بسیار آسان تر و بدون دغدغه و نگرانی از اوج گیری کردن بیماری یا ایجاد شدن مشکلات بسیار بدتر و حاد تر در روند درمان بیماری، به برطرف کردن مشکلات خود در این زمینه ها بپردازید.

کسانی که پیشگیری کردن از یک بیماری زمینه ای را در اولویت زندگی خود قرار میدهند، همواره چند قدم از بیماری و مشکلاتی که ایجاد میکنند پیشتر بوده و راه های درمان آن ها برای پزشکان به مراتب بیشتر تر خواهد بود. به همین دلیل هم مشکلاتی مانند انجام چکاپ های دوره ای و انجام تست ها و آزمایش های ضروری زیر نظر پزشکان متخصص در تمامی زمینه ها توصیه شده است.

انجام تست ها و آزمایش های مکرر و دوره ای

شما با انجام تست ها و آزمایش های مکرر و دوره ای، بخصوص زمانی که سابقه بیماری ژنتیکی مانند بیماری های زمینه ای یا بیماری خاصی در خانواده و افراد درجه اول شما وجود داشته است، میتوانید احتمال ابتلا به بیماری های خاص را کاهش داده و بسیاری از مشکلات و پیچ و خم های درمان را پیشاپیش برطرف کنید.

درحقیقت بیماری دیابت از هرنوعی که باشد، ما آن را به عنوان یک بیماری با قابلیت جلوگیری از عوارض آن میدانیم که حتی با وجود زمینه های خانوادگی و ژنتیکی، باز هم میتوان از اوج گیری و بیشتر شدن بیماری در بدن افراد مختلف جلوگیری کرد. این موضوع تا حد زیادی به نوع برنامه غذایی شما و سبک زندگی شما ارتباط دارد و لازم است در سبک زندگی و تغذیه و همچنین برنامه ورزشی خود تغییراتی بدهید.

جلوگیری از بیماری دیابت

معمولا برای جلوگیری از بیماری دیابت لازم است که آب به میزان بسیار زیادی مصرف شود. آب آشامیدنی میتواند به کنترل کردن بیماری دیابت و همچنین میزان قند در خون شخص کمک بکند  و از طرفی، میزان انسولین ترشح شده در خون را هم کنترل میکند.

از طرفی نوشیدنی هایی مانند نوشابه ها یا دیگر نوشیدنی های حاوی قند های مضر هم معمولا از عاملان اصلی اوج گیری دیابت هستند و مصرف آب باعث میشود که کمتر به سمت استفاده از نوشیدنی های اینچنینی بروید.

اگر به دنبال راه های بیشتری در رابطه با پیشگیری از دیابت و درمان دیابت چشمی هستید، میتوانید با مارکز درمان دیابت پا به عنوان مراکزی برای درمان دیابت از انواع مختلف و بخصوص درمان زخم پای دیابتی در ارتباط بوده و از مشاوره ها و راهنمایی های این مراکز بهره مند شوید.

پیشنهاد می کنیم از پست مراحل اولیه زخم پای دیابتی دیدن کنید.

جلوگیری از بیماری دیابت
جلوگیری از بیماری دیابت

عارضه های حاد دیابت

بیماری دیابت میتواند برای افراد عوارض مختلفی در پی داشته باشد. بسیاری از افرادی که با دیابت دست و پنجه نرم میکنند این موضوع را هم به خوبی میدانند که درصورت کنترل نکردن این بیماری میتوانند شاهد عوارض مختلفی از جانب دیابت در بدن خود باشند.

التبه ما نمیتوانیم بگوییم که همه عوارض دیابت میتواند حاد باشد و یا مشکلات بسیار زیادی برای شخص ایجاد کند. اما این موضوع را هم به خوبی میدانیم که در پس دیابت عوارض بسیار زیادی وجود دارد و این عوارض شامل مشکلات و عارضه ها حاد نیز میشود.

بسیاری از بیماری های مختلف هستند که عوارض مختلفی با خود در پی دارند

بسیاری از بیماری های مختلف هستند که عوارض مختلفی با خود در پی دارند. نمیتوانیم یک بیماری را بدون وجود عوارض حاد تصور کنیم به این دلیل که اصلا امکان پذیر نیست که یک بیماری در شخص ایجاد شود اما عوارض و علائمی از خود نشان ندهد.

طبیعی است که بسیاری از بیماری ها و بخصوص بیماری های زمینه ای برای شما این مشکل را ایجاد کنند که مجبور باشید برای برطرف کردن آن ها دست به اقدامات بزنید.

اما در نظر بگیرید که اگر ما به بیماری های مختلف و بخصوص بیماری های زمینه ای توجهی نداشته باشیم، ممکن اثرات بسیار زیادی بر جسم و روح شما بگذارد.

این اثرات میتوانند برای هر شخصی مشکل ساز باشند به همین دلیل هم شناخت این عوارض میتواند یک نوع انگیزه باشد برای اینکه شخص به بیماری زمینه ای خود و اوج گیری آن توجه داشته باشد.

شما اگر به متخصص درمان دیابت چشمی مراجعه کنید یا به سراغ مراکز درمان زخم پای دیابتی بروید، اولین مسئله ای که به شما گوش زد میکنند خطرناک بودن عدم توجه به این عوارض است. چرا که این دو مورد همان عوارض بیماری دیابت است که باید درنظر گرفت.

اگر میخواهید که بیماری دیابت برای شما مشکل ساز نباشد

بهرحال اگر میخواهید که بیماری دیابت برای شما مشکل ساز نباشد، لازم است که حتما در مرحله اول به عوارض آن توجه کنید. ممکن است بیماری دیابت اثرات کمی بر شخص بگذارد.

ان عوارض کم گاها با گذشت زمان قابل جبران است و یا میتوان از طریق راه های درمانی مختلف آن ها را برطرف کرد. اما عوارض حاد را ممکن است با راه حل های بسیار مشکل تری درمان کرد.

درمان مشکلاتی مانند زخم پای دیابتی یا مشکلات دیابت چشمی مانند نابینایی، میتواند اثرات جبران ناپذیری برای شما در پیش داشته باشد.

در ادامه ما بیشتر به بررسی جنبه های مختلف این عوارض بیماری دیابت میپردازم و همچنین مشکلاتی مانند دیابت چشمی و زخم پای دیابتی را نیز بیشتر مورد توجه قرار میدهیم.

اگر میخواهید که بیماری دیابت برای شما مشکل ساز نباشد
اگر میخواهید که بیماری دیابت برای شما مشکل ساز نباشد

مشکلات دیابت در چشمی

همانطور که گفته شد ما یک نوع از دیابت داریم که به دیابت چشمی مربوط است. البته دیابت چشمی نوع جداگانه ای از دیابت محسوب نمیشود بلکه تنها یک عارضه حاد از دیابت است که در چشم فرد ایجاد میشود.

بطور کلی برای اینکه بتوانیم در برطرف کردن مشکلات مربوط به بیماری دیابت عملکرد بهتری داشته باشیم، در مرحله اول باید خطرات و مشکلات بیماری را به خوبی بشناسیم.

بیماری دیابت هم مشکلات بسیار زیادی دارد و نمیتوانیم انتظار داشته باشیم که بدون توجه به این مشکلات، عملکرد مناسبی در برخورد با عوارض حاد بیماری دیابت داشته باشیم.

بیماری دیابت میتواند اثرات خود را بر بخش های مختلف بدن شخص بگذارد وا زهمه مهمتر اینکه میتواند سیستم ایمنی و دیگر سیستم ها و دستگاه های درون ریز بدن را نیز دچار اختلال کند.

بهرحال بیماری دیابت خود یک اختلال است که این اختلال میتواند با توجه به ویژگی های خاصی که دارد مانند زمینه ژنتیکی و خانوادگی و… میتواند تاثیرات و عوارض حاد زیادی داشته باشد.

این عوارض حاد میتواند شامل تاثیراتی که بیماری دیابت در پا و یا چشم فرد میگذارد باشد

این عوارض حاد میتواند شامل تاثیراتی که بیماری دیابت در پا و یا چشم فرد میگذارد باشد. برای اینکه در این مورد بیشتر و دقیق تر بررسی داشته باشیم،در این بخش از مقاله به بررسی عوارض حاد بیماری دیابت در بدن شخص پرداخته ایم.

یکی از عوارض بسیار مهم که بیماری دیابت در شخص میگذارد، مسئله دیابت چشمی است. بیماری دیابت میتواند تاثیرات در چشم فرد بگذارد و از آنجایی که چشم یکی از اندام های حسی بسیار مهم در هر فرد محسوب میشود، این مسئله اهمیت زیادی دارد. اگر شخصی نسبت به درمان دیابت اقدام نکند، میتواند یک عارضه حاد برای چشم وی ایجاد شود.

بطور کلی طبق فرآیندی که پیشتر در رابطه با دیابت چشمی گفتیم، عارضه دیابت در چشم هر شخص میتواند منجر به نابینایی، کم بینایی و تاربینی شود. این سه مورد مشکلات بسیاری برای هر فردی ایجاد میکند

و به همین دلیل هم بسیاری از پزشکان توصیه میکنند که پیش از بروز چنین مشکلاتی حتما برای درمان بیماری دیابت اقدام کنید. راه اصلی برای درمان دیابت وجود ندارد یا حداقل به آسانی در دسترس نیست.

به همین دلیل هم راحت ترین و آسان ترین کار یعنی کنترل بیماری به عنوان چاره و راه حل برای این عارضه ها شناخته میشود. به همین دلیل هم بسیاری از افرادی که درگیر بیماری دیابت هستند باید پیش از اوج گیری بیماری و اثر گذاری حاد بر چشم یا دیگر اندام های بدن، برای کنترل آن اقدام کنند.

مشکلات زخم پای دیابتی

یکی از حادترین و بدترین عارضه های دیابت، زخم پای دیابتی است. این عارضه درواقع از شایع ترین انواع بیماری دیابت است. درواقع زخم پای دیابتی میتواند مشکل بسیار مهمی باشد چرا که درصورت عدم توجه به آن، میتواند در فرد منجر به نقص عضو شود. به همین دلیل هم برای جلوگیری از رسیدن به این مرحله، بسیاری از افراد به دنبال راهی برای کنترل بهتر این عارضه هستند.

نمیتوان گفت که راه درمان مشخصی برای این عوارض میتوان پیدا کرد چرا که راه درمان این عارضه در دست مراکز درمان زخم پای دیابتی است که در ادامه به آن ها بیشتر پرداخته میشود.

مشکلات زخم پای دیابتی
مشکلات زخم پای دیابتی

حتما برای درمان بیماری دیابت و یا کنترل آن اقدام کنند

بسیاری از درمانگران دیابت به بیماران خود این توصیه اکید را دارند که حتما برای درمان بیماری دیابت و یا کنترل آن اقدام کنند. زخم پای دیابتی میتواند مشکلات زیادی برای فرد ایجاد کند. معمولا عوامل مختلفی وجود دارند که میتوانند منجر به بروز عارضه زخم پای دیابتی شود.

این عوامل میتواند شامل چاقی باشد یا عدم کنترل فشار خون، عدم کنترل قند خون، چربی خون، مصرف سیگار و دیگر دخانیات بصورت بی رویه، عدم رعایت موارد بهداشتی مختلف مربوط به پا و موارد دیگری مانند از بین رفتن هرگونه حس در پا، نارسایی در قسمت هایی از عروق پا، محدودیت در حرکات مفاصل، تغییر دادن فرم و شکل پا به علت فشار نامناسبی که به پا وارد میشود،

گرفتار شدن سیستم اعصاب خودکار به دلیل خشک شدن مداوم پوست و یا تار شدن دید و شبکیه چشم. درواقع این موارد میتواند یکی از علل یا از نشانه هایی باشد که به ما این هشدار را میدهد که خطر وقوع عارضه ای ماننند زخم پای دیابتی وجود دارد.

نوروپاتی

یکی از عوارض دیگری که بیماری دیابت در شخص ایجاد میکند، بروز عارضه ای مانند نوروپاتی است که به آن اختلال اعصاب محیطی و عضلانی نیز میگویند.

در واقع شدت این عارضه میتواند با افزایش سن و طول دوره ابتلا به بیماری دیابت افزایش پیدا کند. با توجه به اینکه در چنین شرایط اعصاب محیطی بدن دچار مشکل میشود، ممکن است عروقی که منجر به خون رسانی به اندام های تحتانی میشود دچار مشکل شود.

این مشکل باعث عدم خون رسانی یا خون رسانی بسیار کم به این قسمت ها میشود که درنهایت منجر به ایجاد زخم میشود. البته این مسئله را هم درنظر بگیرید که خشک شدن پا نیز میتواند باعث مستعد شدن این اندام برای بروز زخم پای دیابتی میشود.

دیابت چگونه تشخیص داده میشود؟

بهرحال با توجه به اینکه میدانیم این بیماری تا چه اندازه مهم است و تا چه اندازه مشکل ساز است، بهترین راه حل این است که ما پیش از هرچیز به تشخیص این بیماری بپردازیم. در مرحله اول این سوال برای بسیاری از افراد ایجاد میشود که اساسا این بیماری را از چه زمانی باید جدی بگیریم و برای تشخیص آن اقدام کنیم.

این موضوع را باید درنظر بگیریم که با توجه به عوارض حاد و گاها خطرناکی که این بیماری میتواند برای شخص ایجاد کند، این نگرانی برای بسیاری وجود دارد که مبادا برای تشخیص این بیماری دیر اقدام کرده باشند.

ما باید بدانیم که بیماری دیابت در چه شرایطی قابل تشخیص است یا حداقل چه زمانی برای تشخیص ان اقدام کنیم. بسیاری از پزشکان هم توصیه هایی در این زمینه به افراد داده اند. یکی از توصیه هایی که همواره از سوی پزشکان مطرح میشود، توجه به سابقه خانوادگی است.

این بیماری یک بیماری زمینه ای است

این بیماری بهرحال یک بیماری زمینه ای است که در بسیاری از مواقع از طریق موارد خانوادگی و ژنتیکی به شخص منتقل میشود. به همین دلیل هم باید حتما در این فرآیند به سوابق قبلی توجه کنیم. با شناخت داشتن از سوابق خانوادگی در شناخت بیماری های زمینه ای، میتوانیم بدانیم که تا چه اندازه در مرز هشدار برای بیماری قرار داریم.

یک نکته اساسی و مهم نیز وجود دارد و آن هم این است که تنها نمیتوان به سوابق خانوادگی اتکا داشت. بسیاری از افراد ممکن است بدون سوابق خانوادگی قبلی درگیر این بیماری باشند. هرچند که این مسئله به ندرت ایجاد میشود اما باز هم نشان دهنده عدم قطعیت در این زمینه است.

شما میتوانید از طریق آزمایش های خون، تست قند خون و… به میزان قند خون در بدن خود پی ببرید. زمانی که قند خون شما از حد نرمال بیشتر باشد، قطعا این مرز هشدار برای شما فعال میشود که ممکن است بیماری دیابت برای شما در کمین باشد.

بالا بودن قند خون را باید حتما در طول آزمایش های خون و تست های قند خون جدی بگیرید چرا که عدم توجه به آن ها میتواند شناخت بیماری و تشخیص و کنترل آن را دچار مشکل کند.

این بیماری یک بیماری زمینه ای است
این بیماری یک بیماری زمینه ای است

راه های درمانی بیماری دیابت چشمی

برای کنترل بیماری دیابت و عوارض حاد آن راه حل های بسیاری وجود دارد. البته این راه حل ها بیشتر برای مراقبت و کنترل است تا عارضه های بیماری دیابت بر بدن فرد کمتر شده و یا کم اثر تر باشند.

بهرحال این عارضه ها نیازمند یک راه درمان هستند شاید این مسئله صحیح باشد که درصورت عدم کنترل و رعایت نکات کلی در بیماری دیابت، مشکلات بسیاری برای فرد ایجاد میشود اما این مسئله را هم باید درنظر بگیریم که برای دیابت و کنترل آن حتما لازم است که راه های کنترلی را مدنظر قرار بدهیم تا پیش از آنکه به فکر درمان عوارض حاد دیابت باشیم، به فکر پیش گیری از آن ها باشیم.

همانطور که گفتیم بیماری دیابت عوارض بسیار مهمی دارد که این عوارض میتواند بر چشم و پا و دیگر اندام ها و حتی اعصاب محیطی فرد تاثیر گذار باشد.

ایجاد نگرانی در افراد

این مسئله در نهایت باعث ایجاد نگرانی در افراد میشود که چگونه میتوانیم این عوارض را کنترل و محدود کنیم. اولین مسئله این است که ما بتوانیم به موقع اثرات بیماری دیابت بر چشم خود را شناخته و آن را کنترل کنیم.

به همین منظور هم لازم است که بصورت مقطعی و هر سال یکبار بصورت حداقلی برای انجام آزمایش و تست چشم اقدام کنیم. در صورت بروز آسیب در چشم، میتوانیم این آسیب ها را در رگ های خونی چشم ملاحظه کرده و برای درمان و کنترل آن از پزشک کمک بگیریم.

کنترل کردن قند خون هم در این میان میتواند اثرگذار باشد. به همین منظور هم لازم است که حتما قند خون را در طول دوره درگیری و ابتلا با بیماری دیابت بصورت مکرر کنترل کنیم و از افزایش پیدا نکردن آن در مقاطع مختلف اطمینان کامل کسب کنیم. سعی کنیم تا برای کنترل بهتر بیماری، حتما از مصرف دخانیات جلوگیری کنیم.

ترک دخانیات اولین و مهمترین مسئله

همانطور که پیشتر هم گفتیم برای سبک زندگی بهتر برای بیماران دیابتی ترک دخانیات اولین و مهمترین مسئله است. به همین دلیل هم برای درمان و یا کنترل اثرات و عوارض دیابت بر چشم هم لازم است که به ترک دخانیات توجه داشته باشیم.

سعی کنید در زمانی که در دوران حاملگی هستید، حتما با چشم پزشک ملاقات داشته باشید. بهرحال دیابت بارداری هم از موارد رایج در بیماری دیابت است و بروز عوارض حاد دیابت در دوران بارداری نیز امکان پذیر است.

بیشتر موارد در این زمینه محدود به کنترل بهتر است هرچند برای درمان این عارضه مواردی مانند لیزر کردن نیز وجود دارد که به درمان آن کمک میکند. اما با این حال بهترین راه حل برای این بیماری، کنترل بهتر آن است.

ترک دخانیات اولین و مهمترین مسئله
ترک دخانیات اولین و مهمترین مسئله

درمان زخم پای دیابتی

همانطور که گفته شد، زخم پای دیابتی علل زیادی دارد و البته، راه حل های درمانی زیادی هم خواهد داشت. باید این مسئله را در نظر بگیریم که این زخم پا با توجه به اینکه به دلایل مختلف اتفاق میوفتد، میتواند به راحتی هم از راه های مختلف به درمان مناسب برسد. ما انواع زخم پای دیابتی داریم و به همین دلیل هم مراکز درمان زخم پای دیابتی در قدم اول به دنبال مشخص کردن نوع زخم هستند.

درمان زخم پای دیابتی
درمان زخم پای دیابتی

زخم ها میتواند نوروپاتیک، ایسکمیک، ایسکمیک پیشرفته و… میشود.  برای درمان زخم های ایسکمیک، اول از هرچیز لازم است که توسط جراح به خوبی پا و قسمت درگیر زخم دیابتی بررسی شود.

بعد از آن هم تحت نظر پزشک نسبت به خون رسانی به عضو اقدام میشود. حتی گاها این مسئله نیز دیده شده است که در موارد حاد برای نجات عضو در شرایط حیاتی، اقدام به انجام عملیات پیوند عروقی نیز میکنند.

ایجاد ضربه، خشکی و فشار برروی پا

ایجاد ضربه، خشکی و فشار برروی پا میتواند باعث مستعد شدن پا برای زخم شود. این مسئله درنهایت زخم پا را عمیق تر نیز میکند و به همین دلیل هم استفاده از کفش های مخصوص پیاده روی و همچنین، استفاده از شیوه هایی برای کنترل و پیاده روی راحت تر و اصولی تر نیز اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که معمولا فرآیند پیاده روی باعث میشود که زخم پای دیابتی رشد کمتری داشته باشد.

همچنین باید در مرحله اول سعی شود که از بروز هرگونه عفونت در عضو جلوگیری شود تا برای درمان آن با هزینه های گزاف اقدام کنیم. همین اقدامات نیز برای درمان ایسکمیک پیشرفته ناشی از زخم پای دیابتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

این زخم ها عموما ایجاد عفونت میکند اما باید این مسئله را هم درنظر بیگیریم که بروز عفونت ها معمولا نیازمند راه های درمانی برای مواجهه با عفونت است.

به همین دلیل هم بسیاری از جراحان، اقدام به پیشگیری از بروز عفونت با پانسمان های آنتی باکتریال نقره دار میکنند. همچنین تجویز انواع آنتی باکتری ها و آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونی تر شدن زخم نیز اهمیت بسیاری دارد. پانسمان و استفاده از پانسمان های مخصوص زخم های عفونی نیز مهم است.

ایجاد ضربه، خشکی و فشار برروی پا
ایجاد ضربه، خشکی و فشار برروی پا

مراکز درمان زخم پای دیابتی

همانطور که گفتیم زخم پای دیابتی یک مسئله بسیار مهم است که بیماران دیابتی ممکن است با این مشکل رو به رو شوند. پس از رو به رو شدن با این مشکل ما شاهدیم که بسیاری از افراد و بیماران به دنبال راهی برای کنترل عارضه های حاد مانند زخم پای دیابتی هستند و یا میخواهند که از بروز این موارد جلوگیری کنند.

اما بهتر است این مسئله را درنظر بگیریم که تنها پیشگیری و یا شناخت این عارضه اهمیت ندارد بلکه مراجعه به یک متخصص و یا پزشک کار بلد در این زمینه نیز اهمیت دارد. مراجعه به متخصصی که بتواند این مشکل را به خوبی بشناسد و بهترین راه حل درمانی را برای این مشکلات ارائه بدهد اهمیت بسیاری دارد.

مراکز درمان زخم پای دیابتی
مراکز درمان زخم پای دیابتی

بسیاری از پزشکان هستند که سعی میکنند برای جلوگیری از بروز چنین عارضه هایی، از بیماران خود میخواهند که بیشتر از گذشته برای پیگیری دیابت خود اقدام کنند و یا اقدامات آزمایشی و تست های مختلف را برای شناخت و کنترل بیماری دیابت و اثرات آن بر پا را نیز جدی بگیرند. مراکز درمان زخم پای دیابتی از جمله مراکزی هستند که بصورت تخصصی اقدام به کنترل و درمان زخم پای دیابتی میکنند.

زخم پای دیابتی بهتر است که حتما در یک مرکز تخصصی پیگیری و درمان شود

زخم پای دیابتی بهتر است که حتما در یک مرکز تخصصی پیگیری و درمان شود چرا که این موضوع به دلیل سرعت عفونی شدن، ممکن است مشکلات بسیار زیادی را برای بیماران دیابتی ایجاد کند.

مراکز درمان زخم پای دیابتی، با توجه به این امکان که بیمار بتواند تحت یک مراقبت تخصصی، شاهد بهبودی زخم پای خود باشد و همچنین، درکنار درمان تخصصی این بیماری ها، باید شاهد این مسئله نیز باشیم که با استفاده از داروهای تخصصی و همچنین انجام جراحی های مختلف، عملا زخم پای دیابتی به خوبی کنترل شود.

مراکز درمان زخم پای دیابتی به خوبی میتوانند در تشخیص و درمان بیماری دیابت و کلیه عارضه های آن مانند دیابت چشمی و زخم های دیابتی را به خوبی درمان کنند.

البته این موضوع به شدت جراحت و عفونت زخم نیز بستگی دارد و نمیتوانیم انتظار داشته باشیم که پای دیابتی با جراحت های بسیار عمیق و زخم های به شدت عفونی، باز هم بتواند درمان شود بلکه معمولا در چنین شرایطی پزشکان تصمیم به قطع عضو میگیرند تا زخم دیابتی بیشتر از این گسترش پیدا نکند.

زخم پای دیابتی بهتر است که حتما در یک مرکز تخصصی پیگیری و درمان شود
زخم پای دیابتی بهتر است که حتما در یک مرکز تخصصی پیگیری و درمان شود

ویژگی های بهترین مراکز درمان زخم پای دیابتی

همه مراکز درمان زخم پای دیابتی نمیتوانند به درمان این عارضه شدید کمک کنند. اگر شما به سراغ بهترین مراکز درمان زخم پای دیابتی بروید، میتوانید انتظار بهترین خدمات و همچنین، بهترین درمان ها و اصولی ترین راه حل ها برای این مشکل را داشته باشید.

درحالی که همین مسئله میتواند در شرایط دیگر متفاوت باشد. نمیتوان انتظار داشت که شما با مراجعه به یکی از مراکز درمان زخم پای دیابتی که آشنایی و تخصص کافی با این عارضه را ندارند، بهترین و اصولی ترین راه حل را برای شما ارائه بدهند.

این موضوع میتواند در آینده مشکلات بسیاری برای بیمار ایجاد کند اگر به سراغ بهترین راه حل درمانی و بهترین درمان برای مشکل خود نباشد.

به همین ترتیب هم ما این مسئله را باید درنظر بگیریم که با شناخت ویژگی های بهترین مراکز درمان زخم پای دیابتی، میتوانیم به سراغ بهترین راه درمانی برویم چرا که امروزه در تبلیغات مختلف، مراکز بیشتری نیز وجود دارند که مدعی بهترین بودن در این عرصه هستند.

امکانات کافی و پرسنل با تجربه

اول از هر چیز، بهترین مرکز برای درمان زخم پای دیابتی، باید امکانات کافی و بخصوص پرسنل با تجربه برای درمان این عارضه ها داشته باشد. متخصصینی که درا ین مراکز حضور دارند باید بصورت تخصصی شناخت کافی نسبت به عارضه حاد دیابت برروی پا داشته باشند.

از سوی دیگر هم، بسیاری از متخصصین باید امکانات و ابزار لازم را هم برای درمان این عارضه در اختیار داشته باشند. توجه داشته باشید که بسیاری از مراکز درمان زخم پای دیابتی، دانش کامل و به روزی نسبت به این عارضه ندارند.

زمانی که با توجه به گسترش تکنولوژی، ما شاهدیم راه حل های بسیاری برای زخم پای دیابتی و دیگر عارضه های مشابه هستیم، اولین و مهمترین مسئله اینا ست که بتوانیم نسبت به این اطلاعات جدید کاملا به روز باشیم و آن ها را برای درمان مشکل خود به کار بگیریم. به همین دلیل هم بهترین مراکز درمان زخم پای دیابتی باید نسبت به این مسئله اطلاعات و آشنایی کافی و کامل داشته باشند.

امکانات کافی و پرسنل با تجربه
امکانات کافی و پرسنل با تجربه

هزینه های مراکز درمان زخم پای دیابتی

مراکز درمان زخم پای دیابتی، درکنار شاخص هایی که کیفیت عملکرد آن ها را مشخص میکنند، هزینه هایی نیز در بر دارند که با شناخت این هزینه ها میتوانیم مطمئن تر باشیم که تا چه اندازه باید برای درمان این بیماری هزینه کنیم. بسیاری از افراد هم به این موضوع توجه دارند که برای درمان بیماری های زمینه ای، هزینه هایی نیز باید پرداخت شود.

اما حقیقتا نمیتوان عدد مشخصی را به عنوان هزینه های مراکز درمان زخم پای دیابتی مشخص کرد چرا که این هزینه ها معمولا درحال تغییر هستند و همچنین، شرایط بیمار نیز میتواند تفاوت زیادی در این هزینه ها ایجاد کند.

اگر بیماری برای پیشگیری از بروز عارضه زخم پای دیابتی به مراکز درمان زخم پای دیابتی مراجعه کند، حتما باید این مسئله را مدنظر قرار بدهد که هزینه های وی فعلا کمتر از هزینه های افرادی است که در مراحل و فرآیند درمان هستند.

همچنین بعضی از مراکز درمان زخم پای دیابت ، میتوانند این امکان را برای شخص داشته باشند که بتواند با طی کردن دوره درمان خود درون مرکز، از درمان خود اطمینان کامل کسب کند.

بسیاری از پزشکان روش های مختلفی را برای درمان عارضه های دیابتی پیگیری میکنند که این روش ها میتواند هرکدام با توجه به میزان ابزار ها و داروها و… هزینه های مختلفی در پی داشته باشد.

بهرحال باید این مسئله را بدانیم که زخم پای دیابتی یا دیگر عارضه های دیابت به شدت جبران ناپذیر است و نمیتوان انتظار داشت که در این بین هزینه های انجام این فرآیند ها مسئله مهمی باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست مرکز درمان چاقی تهران دیدن کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
32 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
3 سال قبل

خدا خیرتان بدهد آقای دکتر

محمد صادق
محمد صادق
3 سال قبل

آقای دکتر ممنون از شما. می خواستم بیام کلینیکتون برای درمان دیابت

bahis
bahis
3 سال قبل

درود بر شما. بسیار متشکرم .

bahis
bahis
3 سال قبل

من می خوام نوبت بگیرم .

محمد
محمد
3 سال قبل

خیلی خوب بود تشکر

سیروس زاده
سیروس زاده
3 سال قبل

سلام خسته نباشید بسیار آموزنده و عالی

سهیل تبرکی
سهیل تبرکی
3 سال قبل

تشکر آقای دکتر سایتتون عالیه

غلامعلی
غلامعلی
3 سال قبل

من مقاله رو خوندم خیلی مفید و جامع بود تشکر

الیاس
الیاس
3 سال قبل

تشکر 🌷

کاظمی
کاظمی
3 سال قبل

لطفا اطلاعات بیشتری در این زمینه بذارید تشکر

سمیرا
سمیرا
3 سال قبل

ممنونم

بهاره
بهاره
3 سال قبل

یکی از دوستان ما دیابت داره واقعا خیلی بد دردیه

رعنا
رعنا
3 سال قبل

ممنونم 🌹🌹🌹

سمیه
سمیه
3 سال قبل

مقاله رو خوندم بسیار جامع و مفید بود تشکر

فرهاد
فرهاد
3 سال قبل

میتونید در زمینه درمان دیابت به من کمک کنید؟

amirreza
amirreza
3 سال قبل

سایتتون جز بهترین سایت های ایرانه واقعا

amin aldin
amin aldin
3 سال قبل

drood bar shoma jenab dr.

نیمایی
نیمایی
3 سال قبل

فکرک نم خود دکتر سلیمی در این زمینه اقدام می کنن درسته ؟

میثم
میثم
3 سال قبل

دستتون درد نکنه سایتتون بی نظیره

ثریا
ثریا
3 سال قبل

سایتتون خیلی خوبه خدا خیرتون بده

شهلا
شهلا
3 سال قبل

مقاله رو خوندم بسیار کاربردی بوود

ایمان
ایمان
3 سال قبل

با تشکر از توضیحاتتون

باستانی
باستانی
3 سال قبل

دکتر سلیمی از همه نظر کارهاشون عالیه

ابتکار
ابتکار
3 سال قبل

سلام وقت بخیر برای جلوگیری از زخم پا براثر دیابت چیکار باید بکنیم؟

ناهید
ناهید
3 سال قبل

بهترین هستید پیروز و پاینده باشید

میلاد
میلاد
3 سال قبل

سلام لطفا ادرس مطب دکتر سلیمی رو بگذارید.با تشکر

هادی
هادی
3 سال قبل

بهترین مرکز برای درمان زخم پای دیابتی کجاست؟

مرتضی راد
مرتضی راد
3 سال قبل

برای جلوگیری از قطع عضو ناشی از زخم دیابت باید چیکار کرد؟

رضا
رضا
3 سال قبل

سلام دارو برای پای دیابتی تاثیر خاصی داره؟ میشه بگید کدوم دارو ها بهترن؟

محراب
محراب
3 سال قبل

سلام شما واسه درمان پای دیابتی چه پیشنهادی دارید؟

ارزو
ارزو
3 سال قبل

کسی راجع به درمان پای دیابتی میدونه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

تهماسبی
تهماسبی
3 سال قبل

سلام مرکز درمان زخم پای دیابتی کجاست؟

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید