مراقبت بعد از عمل بای پس معده

مراقبت بعد از عمل بای پس معده

فهرست مطالب

در این مقاله از سایت جراحی لاغری در رشت، قصد داریم در رابطه با موضوع مراقبت بعد از عمل بای پس معده بحث کرده و اطلاعات مفیدی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

قبل از هر چیز، مقاله عمل بای پس معده چيست را مطالعه کنید.

همان طور که می دانید زندگی امروزی به زندگی ماشینی تبدیل شده و افراد برای اکثر کارهای معمولی خود از ماشین آلات استفاده می کنند.

 

مراقبت بعد از عمل بای پس معده
مراقبت بعد از عمل بای پس معده

علاوه بر وجود ماشین و عدم تحرک کافی، غذاهای آماده یا فست فودها سبب افزایش وزن افراد شده و همان طور که می بینید بیماری های چاقی در بین مردم رواج پیدا کرده است.

اولین راه کار مقابله با چاقی انجام حرکات ورزشی می باشد که برای بسیاری از افراد هم جوابگو بوده و کاهش وزن را به دنبال دارد؛ این در حالی است که بعضی از افراد مبتلا به چاقی مفرط به دنبال عمل لاغری رفته و با ورزش به نتیجه ای نمی رسند.

توصیه میکنیم مقاله ورزش بعد از عمل بای پس معده را مطالعه نمایید.

اگر بخواهیم اطلاعات مختصری در رابطه با جراحی های لاغری به شما عزیزان ارائه دهیم، می توانیم بگوییم که این عمل ها جزو عمل زیبایی به حساب می آیند و این روزها طرفداران بی شماری دارند.

در ادامه شرایط لازم برای انجام عمل لاغری و همچنین انواع آن ها را شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مراقبت بعد از عمل بای پس معده
مراقبت بعد از عمل بای پس معده

در این مقاله به سوال های زیر پاسخ خواهیم داد:

افراد واجد شرایط برای انجام عمل های لاغری چه کسانی هستند؟

آیا با انواع جراحی های لاغری آشنا هستید؟

قبل از عمل لاغری چه اقداماتی را باید انجام داد؟

عمل لاغری بای پس معده چگونه انجام می شود؟

عمل بای پس معده مناسب چه افرادی است؟

قبل از عمل بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه مراقبت هایی را باید انجام داد؟

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

برای انتخاب مطب یا کلینیک انجام عمل چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

قیمت عمل بای پس معده چگونه تعیین می شود؟

جلسات مشاوره ای قبل و بعد از عمل جراحی بای پس معده چه تاثیری در روند بهبودی می تواند داشته باشد؟

آیا بیمه هزینه عمل بای پس معده را متقبل می شود؟

عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس؟

 

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه مراقبت هایی را باید انجام داد؟

مراقبت بعد از عمل بای پس معده شامل رژیم غذایی، آزمایش های گوناگون و …. خواهد شد. فرد بیمار از همان لحظه ای که عمل وی به پایان می رسد تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته و هر روز علائم و شرایط او بررسی می شود.

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه مراقبت هایی را باید انجام داد؟
بعد از عمل جراحی بای پس معده چه مراقبت هایی را باید انجام داد؟

پزشک متخصص شما هر چند روز یک بار آزمایش خاصی را از شما می گیرد تا وضعیت سلامت شما تایید شود. مراقبت بعد از عمل بای پس معده از آن جهت حائز اهیمت است که بدن شما به یک باره با کاهش وزن روبه رو شده  و ممکن است با مشکلاتی مواجه شود.

یکی از این مشکلات ذکر شده کمبود ویتامین و پروتئین می باشد، به همین دلیل هم باید از همان ابتدا آزمایش های لازم صورت گرفته و در صورت بروز کوچک ترین مشکلی، برای بررسی آن اقدام شود. یکی دیگر از مهم ترین بخش های مراقبت بعد از عمل بای پس معده رژیم غذایی فرد است که در روزهای اول فقط به مایعات ختم می شود.

در قسمت های بعدی این مقاله رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بای پس معده را شرح می دهیم، اما به یاد داشته باشید حتی بعد از گذشت 12 هفته هم نباید مانند قبل غذا بخورید.

در این بخش لازم به ذکر است که بعد از گذشت مدت مشخصی پزشک شما زمان شروع فعالیت های ورزشی را اعلام کرده و از آن به بعد باید همیشه ورزش کنید، در نظر داشته باشید که ورزش بعد از عمل بای پس معده عضو جدا نشدنی آن بوده و اصلا نباید حذف شود.

مراقبت بعد از عمل بای پس معده به ترک دخانیات، ترک الکل، ترک پرخوری و …. ختم نشده و باید همیشه به توصیه های پزشک خود عمل کنید. در نهایت لازم است بدانید بعد از انجام عمل بای پس معده از بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری کنید، چرا که باعث باز شدن بخیه های شما شده و خطرناک است.

بعد از عمل جراحی بای پس معده چه رژیم غذایی باید رعایت شود؟

در سطرهای بالاتر به این نکته اشاره کردیم، که بعد از انجام عمل بای پس معده باید رژیم غذایی خاصی داشته باشید. اکنون قصد داریم این رژیم را برای شما عزیزان شرح دهیم، با ما همراه باشید.

رژیم از همان لحظه ی اول به هوش آمدن شما شروع شده و تا چیزی حدود 12 هفته به طول می انجامد. در روزهای اول فقط و فقط مایعات ساده مانند آب و آب میوه بدون شکر را مصرف می کنید.

البته لازم به ذکر است که مصرف آن ها باید به شکل جرعه جرعه بوده و به طور مثال یک لیوان آب را در مدت یک ساعت بنوشید. توصیه می کنیم از مصرف یک لیوان آب به صورت یک جا یا سر کشیدن آن جدا خودداری کنید که سبب ایجاد عوارض جبران ناپذیری خواهد شد.

بعد از گذشت یکی دو روز از عمل بای پس معده می توانید آب گوشت هم به رژیم غذایی خود اضافه کنید اما مجدد باید آن را به تدریج میل کرده و از خوردن هر خوراکی جامدی پرهیز کنید.

احتمالا بعد از گذشت چند روز از بیمارستان مرخص شده و باید در منزل استراحت کنید، به یاد داشته باشد، رژیم غذایی همچنان باید رعایت شود. بعد از گذشت دو هفته مرحله ی اولیه ی رژیم شما به اتمام رسیده و می توانید غذاهای پوره ای را هم به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

در رابطه با غذاهای پوره ای باید بدانید هر نوع مواد خوراکی را پخته و کاملا له کنید و از خوردن خوراکی های غیر نرم پرهیز کنید. شما می توانید سیب زمینی، ماهی، سبزیجات پخته، گوشت، تخم مرغ یا هر ماده غذایی دیگری که پزشک شما ممنوع نکرده باشد را با یک دیگر مخلوط کرده و بعد از اینکه کاملا له شد، میل کنید.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که وعده هایی غذایی خود را به چندین وعده ی کوچک تبدیل کرده و در هر یک از آن ها حداکثر 2 قاشق غذا میل کنید.

رژیم مصرف مایعات

یکی دیگر از نکات لازم به ذکر این است که در مرحله ی دوم رژیم غذایی خود همچنان باید مصرف مایعات را داشته باشید و آن ها را حذف نکنید. این مرحله از رژیم غذایی هم بعد از گذشت هفته ی 4 ام به پایان رسیده و وارد مرحله ی سوم می شود؛ در این مرحله می توانید میوه های نرم غذاهای نرم یا کمپوت میوه را مصرف کنید. دقت کنید در هر وعده ی غذایی می توانید 4 قاشق غذا میل کرده و یکی از وعده های غذایی خود را کاهش دهد.

رژیم مصرف مایعات
رژیم مصرف مایعات

در مرحله ی سوم هم نوشیدن مایعات را داشته باشد و توجه کنید همچنان باید مایعات را جرعه جرعه نوشید. این مرحله هم بعد از گذشت هفته ی 6 ام به پایان رسیده و در نهایت شما می توانید کم کم غذاهای عادی را میل کنید.

البته لازم به ذکر است وارد مرحله ی جدید رژیم غذایی شدن، فقط طبق نظر پزشک متخصص شما انجام شود. در نهایت باید بدانید که بعد از گذشت مدت لازم برای رژیم غذایی خود باز هم نمی توانید هر نوع غذای و نوشیدنی را میل کنید.

از خوردن نوشیدنی های حاوی کافئین به میزان بالا، غذاهای چرب، شرینی جات و این چنین موارد پرهیز کرده و سعی کنید به هیچ وجه مجدد چاق نشوید.

برای انتخاب مطب یا کلینیک انجام عمل چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

همان طور که می دانید انجام عمل های لاغری شوخی بردار نیست و باید به کلینک مناسبی مراجعه کرد. برای انتخاب مطب مناسب باید به چند مورد دقت کنید که در این بخش از مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید مد نظر شما باشد، تمیزی کلینیک بوده و در مواردی که این معیار را ندارند، اصلا اقدام به انجام عمل نکنید. برای توضیح بیش تر باید بگوییم که آلودگی مطب می تواند سبب بروز عفونت های خطرناک و جبران ناپذیر شود.

از دیگر نکات مهم در زمان انتخاب مطب مناسب انجام جراحی لاغری می توان به مهارت پزشک متخصص اشاره کرد؛ در صورتی که پزشک معالج شما مهارت کافی نداشته باشد و در حین انجام عمل با مشکل مواجه شود، عوارض جبران ناپذیری برای شما به وجود آمده و ممکن است، نتیجه ی مورد انتظار برآورده نشود. به همین دلیل توصیه می کنیم حتما از ماهر بودن پزشک متخصص خود اطمینان حاصل کرده و برای انجام اینگونه عملها حتما به فوق تخصصهای لاپاروسکوپی و جراحی چاقی و متابولیک مراجعه کنید.

برای انتخاب مطب یا کلینیک انجام عمل چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟
برای انتخاب مطب یا کلینیک انجام عمل چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

یکی دیگر از نکاتی که در زمان انتخاب کلینیک برای انجام عمل لاغری باید مورد توجه قرار گیرد، داشتن جلسات مشاوره ای قبل و بعد از عمل لاغری است که سبب افزایش اطلاعات شما شده و می تواند در نتیجه ی عمل تاثیر گذار باشد. در ادامه این مقاله فواید جلسات مشاوره ای قبل از عمل لاغری را شرح می دهیم.

افراد واجد شرایط برای انجام عمل های لاغری چه کسانی هستند؟

در سطرهای بالا به شرایط لازم برای انجام عمل لاغری اشاره شد، اکنون قصد داریم بعضی از این شرایط را به طور کامل شرح دهیم. شما فردی را در نظر بگیرید که چاقی مفرط داشته و برای کاهش وزن خود تلاش می کنید. ابتدا با انجام ورزش های معمولی و بعد در صورتی که کاهش وزنی نداشته باشد، رژیم غذایی را هم به برنامه ی خود اضافه می کند.

اما اگر بعد از مدتی باز هم تغییر وزن چشم گیری نداشته باشد و بیماری های چاقی او را رنج دهد، باید ورزش های سخت تر و رژیم غذایی دشوارتری را داشته باشد.

افراد واجد شرایط برای انجام عمل های لاغری چه کسانی هستند؟
افراد واجد شرایط برای انجام عمل های لاغری چه کسانی هستند؟

در این بخش لازم به ذکر است که برای داشتن رژیم غذایی مناسب خودتان حتما به پزشک تغذیه مراجعه کرده و با رژیم های نامعتبر سبب آزار و اذیت خود نشوید.

نکته قابل ذکر دیگر این است که ورزش های خود را تحت نظر یک مربی ورزشی ماهر انجام داده و از انتخاب حرکات ورزشی بدون اصول اولیه خودداری کنید.

بهترین کار انجام ورزش ثابت در کنار رژیم غذایی بسیار خوب است که می تواند به کاهش وزن شما کمک فراوانی کند. شاید در اطراف خود فردی با چاقی مفرط را دیده باشید که همین اصول ساده را انجام داده و شاهد کاهش وزن با روند افزایشی می باشد.

در صورتی که شما هم دارای اضافه وزن بوده و از چاقی رنج می برید، توصیه می کنیم حتما موارد نام برده شده در سطرهای بالا را با دقت انجام دهید. در این بخش لازم به ذکر است که راه حل کاربری نام برده شده برای تمامی افراد مناسب نبوده و جوابگو نیست.

عدم کاهش وزن با ورزش های سنگین

عده ی بسیار زیادی رژیم غذایی اصولی را در کنار ورزش های دشوار داشته اند، اما هیچ گاه با کاهش وزنی رو به رو نمی شوند. این نوع افراد برای عمل جراحی لاغری بهترین گزینه بوده و می توانند برای انجام هر یک از انواع عمل ها اقدام کنند.

در این بخش لازم است بدانید اگر بدون انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی برای عمل لاغری اقدام کنید، پزشک متخصص با شما مخالفت کرده و هیچ وقت اجازه انجام عمل لاغری را نخواهید داشت.

اما افراد واجد شرایط برای عمل های لاغری به همین یک مورد ختم نمی شوند و لازم است، بدانید افرادی که به بیماری های چاقی مبتلا هستند، برای انجام عمل لاغری مناسب می باشند

از جمله ی آن بیماری ها می توان به آپنه ی خواب، کلسترول خون بالا، دیابت، فشار خون بالا و …. اشاره داشت. این بیماری ها آزار دهنده بوده و در صورت ابتلا به هر یک از آن ها می توانید سریعا برای انجام عمل جراحی لاغری اقدام کنید.

عدم کاهش وزن با ورزش های سنگین
عدم کاهش وزن با ورزش های سنگین

آیا با انواع جراحی های لاغری آشنا هستید؟

عمل های لاغری شامل انواع بسیاری است که هر یک از آن ها برای شرایط خاصی قابل اجرا می باشد. در این بخش از مقاله قصد داریم شما را با انواع جراحی لاغری آشنا کنیم که از جمله ی آن ها می توان به عمل لاغری بای پس معده، عمل لاغری اسلیو معده، عمل لاغری بالون معده و همچنین جراحی لاغری حلقه ی معده اشاره داشت.

نکته لازم به ذکر این است که عمل لاغری بای پس معده و همچنین عمل اسلیو معده از بهترین عمل ها بوده و این روزها بیش ترین طرفدار را دارند، به شکلی که همه ساله در تمام کشورهای دنیا هزاران نفر حداقل یکی از این دو عمل را انجام می دهند.

به طور مثال می توانیم به کشور آمریکا اشاره کنیم که در آن عمل بای پس معده طرفداران بی شماری دارد. اکنون قصد داریم در رابطه با هر یک از انواع عمل های لاغری بحث کرده و اطلاعات مفیدی را به شما ارائه دهیم.

در ابتدا باید بدانید که هر یک از عمل های جراحی لاغری از طریقی به کاهش وزن شما کمک می کنند. البته لازم به ذکر است بسیاری از این راه ها از طریق گوارش و کوچک کردن سایز معده شما می باشد.

عمل لاغری بای پس معده:

عمل لاغری بای پس معده یکی از انواع عمل هایی است که از طریق کوچک کردن سایز معده ی فرد و همچنین ایجاد تغییرات گورارشی، به کاهش وزن فرد بیمار کمک می کند.

اولین و بارزترین ویژگی عمل بای پس معده این است که بیش ترین میزان کاهش وزن را برای فرد فراهم کرده و نتایج قابل قبولی دارد. البته لازم به ذکر است که عمل بای پس معده در مقاسیه با دیگر انواع جراحی های لاغری سرعت کاهش وزن بالاتری هم داشته و شما می توانید در مدت کوتاهی به کاهش وزنی باور نکردنی دست پیدا کنید.

نکته بسیار مهمی که در رابطه با عمل لاغری بای پس معده باید بدانید، این است که در موارد حساس نتیجه ی عمل قابل برگشت بوده و می توان تاثیرات آن را از بین برد؛ هر چند این امر اصلا ساده نیست، اما انجام پذیر است. راه کار اصلی عمل بای پس معده برای کاهش وزن شما این است که غذاهایی که به معده وارد می شوند، جذب نشده و از بدن خارج می شود.

 

عمل لاغری اسلیو معده:

عمل لاغری اسلیو معده هم یکی از بهترین جراحی های لاغری است که به فرد بیمار این امکان را می دهد اضافه وزن های بسیار زیاد را کاهش دهد. در ابتدا لازم به ذکر است نتیجه ی این عمل اصلا قابل برگشت نبوده و دیگر نمی توانید تاثیرات آن را از بین ببرید.

عمل لاغری اسلیو معده:
عمل لاغری اسلیو معده:

نحوه ی کاهش وزن در عمل اسلیو معده به شکلی است که سایز معده شما را کوچک کرده و مانند عمل لاغری بای پس معده برای کاهش وزن شما از راه حل گوارشی استفاده می کند.

عمل لاغری اسلیو معده:
عمل لاغری اسلیو معده:

از ویژگی های عمل لاغری اسلیو معده می توان به این مورد اشاره کرد که کاهش وزن تدریجی داشته و به یک باره وزن قابل توجهی را کاهش نمی دهد. دقیقا برعکس عمل جراحی بای پس معده که کاهش وزنی با سرعت بالا در پی خواهد داشت. راه کار اصلی عمل اسلیو معده برای کاهش وزن افراد این است که اشتهای فرد را کم کرده و او مدت بیش تری احساس سیری خواهد داشت.

برای توجیح علمی این امر باید بگوییم که بخش بریده شده از معده در عمل جراحی اسلیو معده، همان بخشی است که هورمون گرلین در آن قسمت ترشح می شود و با بریدن آن بخش از معده دیگر هورمون نام برده شده ترشح نخواهد شد.

اگر در رابطه با وظیفه ی هورمون گرلین کنجکاو شده اید، لازم است بدانید سبب ایجاد احساس گرسنگی در فرد می شود؛ پس با نبود این هورمون دیگر فرد بیمار احساس گرسنگی نکرده و به سمت غذا نخواهد رفت.

البته استفاده از کاهش اشتها در تمامی جراحی های لاغری وجود دارد، اما میزان کاهش آن هورمون در جراحی لاغری اسلیو معده بیش تر از دیگر عمل ها می باشد. اگ شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تمایل به کاهش وزن تدریجی در کنار ورزش دارید، توصیه می کنیم جراحی اسلیو معده را انجام دهید.

عمل لاغری حلقه ی معده:

جراحی حلقه ی معده هم یکی از بهترین انواع عمل های لاغری است که می توانید آن را انجام داده و از نتایج قابل قبول آن بهره مند شوید. نوع عملکرد جراحی حلقه ی معده به شکلی است که یک کمربند قابل تنظیم را به دور معده ی فرد بیمار می بندند؛ البته لازم به ذکر است آن کمربند به بالونی متصل بوده که در معده ی فرد قرار داده می شود. عمل جراحی حلقه ی معده هم نتایج بسیار خوبی داشته و با قابل تنظیم بودن آن کمربند هر نوع محدودیتی را از بین می برد.

به طور مثال شما خانمی را در نظر بگیرید که قصد انجام عمل لاغری و کاهش وزن دارد، اما بعد از مدتی باردار می شود؛ در این چنین مواردی فرد باید از جراحی حلقه ی معده استفاده کند، تا در زمان بارداری میزان تندی کمربند را کاهش داده و بتواند مواد غذایی بیش تری میل کند.

عمل لاغری حلقه ی معده:
عمل لاغری حلقه ی معده:

قبل از عمل لاغری چه اقداماتی را باید انجام داد؟

قبل از اقدام برای هر یک از انواع عمل های لاغری نام برده شده باید آزمایش های خاصی را انجام دهید. در مرحله ی اول بیماری های شما بررسی شده و در صورتی که به بیماری خاص قلبی یا تنفسی مبتلا باشید، اصلا اجازه عمل به شما داده نمی شود. البته جای نگرانی نیست، شما می توانید بعد از درمان بیماری خود مجددا برای انجام عمل لاغری مد نظرتان اقدام کنید.

بعد از این مرحله نوبت به آزمایش های روحی فرد می رسد، چرا که افراد باید از نظر روحی هم کاملا سالم بوده و بیماری های خاصی مانند افسردگی نداشته باشند.

یکی دیگر از مهم ترین بیماری های روحی روانی که در صورت ابتلا به آن اصلا اجازه انجام عمل لاغری را نخواهید داشت، بیماری پرخوری است.

شما تصور کنید فردی که برای انجام عمل لاغری اقدام می کند به بیماری پرخوری مبتلا بوده و حتی بعد از عمل هم به پرخوری های خود ادامه دهد

واضح است که با مشکلات بزرگی مواجه شده و سلامت او به خطر می افتد، به همین دلیل باید از نظر  سلامت روحی هم تایید شده و پزشک روانشناس با انجام عمل لاغری شما موافق باشد. بعد از این که سلامت فرد از نظر جسمی و روحی تایید شد، می تواند برای انجام عمل جراحی لاغری اقدام کند.

نکته لازم به ذکر این است که هر یک از عمل های لاغری برای فرد خاصی مناسب بوده و باید با دکتر خود مشورت کنید؛ تمامی ویژگی های خود را به وی بگویید، تا بتواند بهترین عمل جراحی را برای شما مشخص کند. در ادامه ی این مقاله به شرایط لازم برای انجام هر یک از عمل های لاغری می پردازیم.

قبل از عمل لاغری چه اقداماتی را باید انجام داد؟

قبل از انجام هر یک از انواع جراحی لاغری نام برده شده باید اقداماتی را انجام داد. در ابتدا به مهم ترین آن ها یعنی ترک دخانیات و تنباکو اشاره می کنیم.

طبق تحقیقات مصرف هر نوع دخانیاتی بعد از انجام جراحی لاغری برای شما خطرناک بوده و ممکن است عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشد؛ همچنین لازم است چیزی حدود 3 ماه قبل از انجام هر یک از جراحی های لاغری هیچگونه دخانیاتی مصرف نکرده تا بدن شما از آثار آن ها پاک شود.

قبل از عمل لاغری چه اقداماتی را باید انجام داد؟
قبل از عمل لاغری چه اقداماتی را باید انجام داد؟

از دیگر اقدامات قبل از عمل لاغری باید به تغییر رژیم غذایی افراد اشاره کنیم؛ به این شکل که سعی کنید وعده های غذایی شما به سه وعده اصلی همراه با دو میان وعده تقسیم شود. از طرفی دقت کنید اصلا صبحانه را قطع نکرده و همچنین بین وعده ی نهایی روز و خواب شما باید چیزی حدود 4 ساعت فاصله باشد. رعایت این موارد از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در نتایج جراحی لاغری شما تاثیر مثبت دارد.

یکی دیگر از اقدامات قبل از انجام جراحی لاغری این است که مصرف نوشیدنی هایی مانند الکل، قهوه با شکر، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و ….. را حذف کنید و به جای تمامی آن ها فقط آب بنوشید.

بدن هر یک از افراد به میزان مشخصی آب نیاز داشته و نباید از رسیدن این مقدار آب به بدن جلوگیری کرد، در این صورت با مشکلاتی مواجه خواهیم شد؛ پس تاکید می کنیم مصرف آب خود را افزایش و نوشیدنی های پرکالری را حذف کنید.

از دیگر اقدامات بسیار مهم قبل از انجام جراحی لاغری می توان به داشتن ورزش ثابت اشاره کرد. دقت کنید شدت ورزش و زمان طولانی آن از ثابت بودن ورزش مهم تر نیست، به همین دلیل هر روز حتی برای مدت کوتاهی هم ورزش کنید.

شما می توانید از پیاده روی یا حرکات نشسته استفاده کرده و هر روز مقدار آن را افزایش دهید. فراموش نکنید ورزش ثابت در قبل از جراحی لاغری مهم ترین معیار یک عمل موفق خواهد بود.

قبل از انجام هر یک از جراحی های لاغری باید متعهد شوید که دیگر چاق نشده و به پرخوری های خود ادامه نمی دهید، برای امتحان چند ماه قبل از عمل به کم خوری عادت کرده و مانند قبل غذا نخورید.

در این بخش لازم به ذکر است که بعد از انجام هر یک از جراحی های لاغری در صورت چاق شدن مجدد عوارض خطرناکی در انتظار شما خواهد بود؛ به همین دلیل پزشک های متخصص به شما توصیه می کنند از پرخوری دوری کرده و تحرک کافی داشته باشید، تا مجدد چاقی شما برنگردد.

سعی کنید در مواقع ناراحتی یا بی حوصلگی به سراغ مواد غذایی نرفته و حال روحی خود را با خوردن درمان نکنید. در زمان تماشای فیلم از مقدار غذای خود غافل نشده و مراقب باشید بیش از حد نخورید. لازم به ذکر است سعی کنید احساس سیری را درک کرده و سریع تر از سر میز غذا بلند شوید. در نهایت باید تلاش کنید که دیگر مانند قبل غذا نخورده و به حرکات ورزشی اهیمت بیش تری بدهید.

عمل لاغری بای پس معده چگونه انجام می شود؟

همان طور که در سطرهای بالاتر هم بیان شد، جراحی بای پس معده یکی از پرطرفدارترین عمل های لاغری است و در این بخش از مقاله قصد داریم در رابطه با نحوه ی چگونگی انجام آن بحث کنیم. یکی از روش های انجام عمل بای پس معده به شکل ایجاد برش بزرگ روی شکم فرد بیمار انجام می شود؛ اما روش بهتر و جدیدتر استفاده از سبک لاپاروسکوپی است که طی آن شکم افراد برش داده نشده و نیازی به بخیه های بزرگ هم نخواهد بود.

در روش لاپاروسکوپی برش هایی حدود یک سانتی متر برروی شکم فرد بیمار ایجاد شده و از طریق آن لوله های خاص این روش را وارد شکم وی می کنند. لوله ی نام برده شده دارای دوربین بوده و توسط آن داخل شکم فرد بیمار دیده خواهد شد.

دکتر متخصص شما دیگر عملیات لازم را از طریق همین سبک لاپاروسکوپی انجام داده و بعد از اتمام جراحی به اتاق مراقبت های ویژه منتقل می شوید، تا تمام مدت تحت نظر بوده و شرایط شما بررسی شود.

اگر بخواهیم اطلاعات بیش تری در رابطه با انجام جراحی بای پس معده به شما ارائه دهیم، باید بگوییم که در طی انجام عمل بخش اعظم معده ی شما برش داده می شود. بخش معده ی فرد بیمار که موزی شکل است، بریده و پایین معده مجدد به روده متصل خواهد شد.

به این ترتیب غذای داخل معده سریع تر به روده منتقل خواهد شد. همان طور که گفته شد در جراحی بای پس معده تا حدی اشتهای فرد کاهش پیدا کرده و از این طریق هم به ثابت ماندن وزن شما کمک می کند.

از دیگر ویژگی های جراحی لاغری بای پس معده می توان به بی هوشی کامل آن اشاره کرد و به همین دلیل کسانی که بیماری های خاصی دارند، نمی توانند این شرایط را تحمل کنند. بعد از عمل هم باید مراقبت های لازم را انجام داده و تمامی نکات آن را رعایت کرد. در ادامه ی این مقاله برای شما عزیزان مراقبت های بعد از عمل بای پس معده را شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

عمل بای پس معده مناسب چه افرادی است؟

در قسمت های قبلی به این موضوع اشاره شد، که هر یک از جراحی های لاغری برای افراد خاصی مناسب است، در این بخش قصد داریم ویژگی افراد مناسب برای جراحی بای پس معده را شرح دهیم، اگر قصد انجام این عمل لاغری را دارید، حتما ادامه ی مطلب را مطالعه کنید.

اولین و مهم ترین ویژگی فرد مناسب برای عمل بای پس معده این است که شاخص توده بدنی او چیزی حدود 40 درصد یا بالاتر باشد، به عبارتی دیگر می توان گفت، فرد مناسب باید چاقی شدید داشته باشد.

البته لازم به ذکر است که عدد شاخص توده بدنی می توان بین 35 تا 40 درصد هم باشد. بیماری هایی که فرد مبتلا به آن ها می تواند عمل بای پس معده را به راحتی انجام دهد، شامل آپنه ی خواب، فشار خون بالا و همچنین دیابت نوع 2 می باشد.

در نهایت باید توجه داشته باشید که تمامی آزمایش های لازم را انجام داده و با دکتر متخصص خود مشورت کنید، تا بتوانید بهترین جراحی لاغری مناسب خود را پیدا کنید.

در مواردی باید حتی ریزخوار بودن یا علاقه ی شما به شیرینی هم معیار انتخاب عمل لاغری در نظر گرفته شود. لازم است بدانید در مطب بعضی از دکترهای متخصص نحوه ی غذا خوردن و غذای مورد علاقه ی شما هم بررسی شده و طبق ویژگی های هر فردی عمل مناسب او را انتخاب می کنند.

قبل از عمل بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟

یکی از مهم ترین نکاتی که باید قبل از انجام جراحی لاغری بای پس معده رعایت شود، این است که فرد بیمار آزمایش های لازم را انجام داده و در صورت کمبود هر نوع ویتامینی آن را جبران کند.

یکی از مهم تری ویتامین هایی که قبل از انجام عمل بای پس معده برای بدن فرد بیمار لازم است، ویتامین B12  و آهن می باشد. بسیاری از افراد به کمبود آهن مبتلا بوده و اگر شما هم قصد انجام عمل بای پس معده را دارید، حتما باید کمبود آهن شما بررسی و در صورت ابتلا به آن تحت درمان قرار بگیرید.

حتما صفحه آیا عمل بای پس معده باعث سرطان میشود، را مشاهده کنید.

قبل از عمل بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟
قبل از عمل بای پس معده چه نکاتی باید رعایت شود؟

یک ماه قبل از انجام عمل لاغری بای پس معده حتما به پزشک متخصص خود مراجعه کنید، تا به شما رژیم غذایی قبل از عمل را آموزش دهد

در این رژیم غذایی افراد باید به جای چند وعده غذایی خود فقط مایعات نوشیده و از مصرف مواد غذایی پرکربوهیدرات جلوگیری کنند. در صورت موافقت پزشک متخصص باید در برنامه ی روزانه ی خود سبزیجات را اضافه کرده و مصرف غذاهای پر پروتئین را هم کاهش دهید.

شاید برای شما جالب باشد که رعایت این رژیم غذایی سخت قبل از عمل لاغری به چه دلیل است، برای پاسخ دهی به این سوال باید بگوییم رژیم ذکر شده در سطرهای بالا به این دلیل اهمیت دارند، که سبب کوچک تر شدن کبد شده و دسترسی به معده ی شما راحت تر خواهد شد.

در شب قبل از عمل بای پس معده هیچ غذایی نخورده و صبح عمل هم ناشتا باشید. رژیم های غذایی قبل از عمل بای پس معده دشوار است، اما فراموش نکنید که حتما اجرا شوند. بعد از این که برای انجام عمل آماده شدید، پزشک شما اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

 

قیمت عمل بای پس معده چگونه تعیین می شود؟

در سطرهای اول مقاله بر انجام آزمایش های لازم تایید شده و همان طور که می دانید برای هر یک از آن ها باید هزینه های جداگانه ای پرداخت شود؛ بعد از این که آن مرحله انجام شد باید هزینه های درمان بیماری های احتمالی هم در نظر داشته باشیم. تعیین هزینه ی خود عمل لاغری بسته به نوع مریضی فرد، میزان چاقی و …. انجام می شود و برای همه یک قیمت ثابتی نخواهد داشت.

اگر هزینه های خود عمل و رژیم غذای آن را هم در نظر بگیریم، نوبت به هزینه های ورزشی رسیده و همان طور که ذکر شد شما باید به طور ثابت ورزش کنید. در این بخش لازم به ذکر است که تعیین هزینه های جراحی لاغری به همین چند مورد ختم نشده و باتوجه به میزان کمبود ویتامین و پروتئین بدن شما هزینه های جدیدی برای قرص های ویتامینه اضافه خواهد شد.

قیمت عمل بای پس معده چگونه تعیین می شود؟
قیمت عمل بای پس معده چگونه تعیین می شود؟

نیاز به مصرف قرص های مکمل

ممکن است فردی بعد از انجام عمل لاغری مجدد به کمبود آهن مبتلا شده و نیاز به مصرف قرص های مکمل داشته باشد. لازم به ذکر است که روش کاهش وزن در جراحی بای پس معده به شکلی می باشد که مواد غذایی جذب نشود، پس به طبع بدن شما به مکمل های غذایی و قرص های ویتامینه نیاز خواهد داشت. از دیگر عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت عمل لاغری باید به نوع مرکز درمانی هم اشاره کنیم.

نیاز به مصرف قرص های مکمل
نیاز به مصرف قرص های مکمل

همان طور که می دانید انجام عمل لاغری در مطب های خصوصی دارای قیمت بالاتری است در حالی که می توانید با انتخاب مطب دولتی هزینه های خود را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. نکته دیگری که در تعیین هزینه های شما موثر است، پزشک متخصص شما می باشد؛ تمامی پزشک ها یک قیمت ثابت نداشته و باید به این موضوع هم توجه کنید.

لازم به ذکر است داشتن بیمه هم در تعیین قیمت جراحی لاغری تاثیر داشته و همان طور که می دانید بعضی از شرکت های بیمه ای درصد بالایی از هزینه های عمل شما را پرداخت خواهند کرد.

جلسات مشاوره ای قبل و بعد از عمل جراحی بای پس معده چه تاثیری در روند بهبودی می تواند داشته باشد؟

در سطرهای بالاتر بر اهمیت داشتن جلسات مشاوره ای در کلینیک های جراحی لاغری تایید شد، در این قسمت قصد داریم برای شما عزیزان تاثیر آن ها را بر روند بهبودی شما بیان کنیم.

یکی از مهم ترین قسمت جلسات مشاوره ای اشاره بر داروهایی است که خونریزی حین عمل را افزایش داده و فرد بیمار باید از یک هفته قبل از عمل خود مصرف آن ها را حذف کند. دقت کنید که نام تمامی این داروها را یادداشت کرده و از مصرف آن ها جدا خودداری کنید.

تاثیرات مثبت جلسات مشاوره ای برروی نتیجه عمل به دلیل این است که شما را با نحوه ی انجام جراحی آشنا کرده و می دانید قرار است چه کارهایی صورت گیرد. شاید در ابتدا فکر کنید این مورد مهم نبوده و نیازی به وجود آن نیست

اما طبق تجربه اطلاع بیمار از چگونگی انجام جراحی سبب کاهش استرس وی شده و در نتیجه ی عمل لاغری تاثیر گذار است. از طرفی مراقبت های قبل و بعد از عمل را در جلسات مشاوره ای به شما آموزش داده و با نحوه ی رژیم غذایی آشنا خواهید شد.

موارد نام برده شده در این مقاله با نام نکات قبل از عمل و بعد از عمل همگی در جلسات مشاوره ای به شما گفته می شود، تا بتوانید با رعایت آن ها روند بهبودی خود را افزایش دهید. به طور مثال عدم پرخوری به روند بهبود شما کمک فراوانی می کند.

جلسات مشاوره ای قبل و بعد از عمل جراحی بای پس معده چه تاثیری در روند بهبودی می تواند داشته باشد؟
جلسات مشاوره ای قبل و بعد از عمل جراحی بای پس معده چه تاثیری در روند بهبودی می تواند داشته باشد؟

آیا بیمه هزینه عمل بای پس معده را متقبل می شود؟

اگر شما هم طبق مطالب بیان شده در سطرهای بالاتر تصمیم به انجام جراحی لاغری بای پس معده دارید، حتما با این سوال مواجه شده اید که آیا شرکت های بیمه ای بخشی از هزینه های عمل لاغری را پرداخت می کنند؟ برای پاسخ به این سوال در ابتدا لازم است بدانید عمل های لاغری جزو جراحی های زیبایی به حساب آمده و اکثر شرکت های بیمه ای مبلغی از هزینه های آن را پرداخت نخواهند کرد.

نکته لازم به ذکر این است که تمامی شرکت های بیمه ای از یک قاعده پیروی نکرده و ممکن است یکی از آن ها درصد قابل توجهی از هزینه های عمل لاغری را پرداخت کند.

در این بخش باید به این مورد اشاره کنیم که به تازگی یک قانون جدید در شرکت های بیمه ای اجرا می شود، به این ترتیب که فرد بیمار می تواند بگویید هدفش از انجام عمل لاغری به دلیل درمان بیمارهایی است که بر اثر چاقی به آن ها مبتلا شده است.

اثبات بیماری چاقی

اگر فرد بیمار بتواند ادعای خود را مبنی بر مبتلا بودن به بیماری های چاقی به اثبات برساند، درصد قابل توجهی از هزینه های جراحی لاغری وی توسط شرکت های بیمه ای پرداخت خواهد شد؛ اما لازم به ذکر است که برای اثبات بیماری ها باید آزمایش های بسیاری را انجام داده و دکترهایی که خود شرکت های بیمه ای مشخص کرده اند، بیماری های شما را تایید کنند.

اثبات بیماری چاقی
اثبات بیماری چاقی

در نهایت تمامی مطالب بالا را می توان به این شکل بیان کرد که زندگی ماشینی و غذاهای نامناسب سبب اضافه وزن افراد شده است.  این روزها به دلیل زندگی به شکل نامناسب افراد بسیاری به چاقی مفرط دچار شده و به همین دلیل دچار بیماری هایی مانند فشارخون بالا، چربی خون بالا، آپنه ی خواب و …… می شوند. مناسب ترین راه کار برای درمان چاقی انجام حرکات ورزشی است که در کنار یک رژیم غذایی درست می تواند تاثیرات چشم گیری داشته باشد.

این در حالی است که ورزش و رژیم غذایی برای تمامی افراد راه کار مناسبی نیست و عده بسیاری با انجام آن ها کاهش وزنی نخواهند داشت؛ در این موراد گزینه ی مناسب برای درمان چاقی عمل های لاغری است.

جراحی پر طرفدار

جراحی های لاغری جزو عمل زیبایی به حساب آمده و این روزها بسیار پرطرفدار هستند.به شما توصیه می کنیم در قدم اول ورزش و رژیم غذایی را انجام داده و در صورتی که جوابی دریافت نکردید، برای انجام جراحی لاغری اقدام کنید.

جراحی پر طرفدار
جراحی پر طرفدار

جراحی های لاغری دارای انواع بی شماری است که از مهم ترین و کاربردی ترین آن ها می توان به عمل بای پس معده، اسلیو معده و همچنین حلقه ی معده اشاره کرد. این سه مورد از بهترین عمل های لاغری هستند که نتایج قابل قبولی هم دارند.

عمل حلقه ی معده به شکلی اجرا می شود که یک کمربند قابل تنظیم را به روی معده ی فرد بیمار می گذاریم و توسط آن بالونی در معده ی فرد قرار داده می شود. به این ترتیب وی نمی تواند غذای بیش تر از نیاز خود مصرف کند.

در این بخش لازم به ذکر است کمربند ذکر شده در سطر بالا دارای خاصیت قابل تنظیم بودن است و به همین دلیل برای کسانی که رژیم غذایی متفاوتی دارند، بسیار مناسب است.

عمل اسلیو معده یکی دیگر از جراحی های لاغری است که به روش لاپاروسکوپی انجام شده و در آن بخشی از معده ی فرد بیمار بریده می شود؛

طی انجام این عمل هورمونی که وظیفه ی آن انتقال احساس گرسنگی است، از بین رفته و فرد بیمار با کاهش اشتها قابل توجهی همراه خواهد بود. یکی دیگر از جراحی های لاغری که طرفداران بی شماری در سراسر دنیا دارد، عمل بای پس معده می باشد.

در این عمل بخش اعظم معده ی فرد بیمار بریده شده تا وی نتواند غذای بیش تر از حد نیاز خود مصرف کند. البته لازم به ذکر است که در عمل بای پس معده حجم عظیمی از معده چیزی در حدود 80% از آن بریده می شود.

این قسمت بریده شده به دو صورت باعث کاهش وزن خواهد شد. اول آن که میزان غذای ورودی به معده به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می کند، دوم آن که میزان جذب مواد غذایی از طریق روده و بخشی از معده کاهش پیدا خوهد کرد. البته دقت داشته باشید که این عدم جذب مواد غذایی باید با مصرف مکمل ها جبران شود، در غیر این صورت می تواند مشکل زا باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی بر این داشتیم که مراقبت های بعد از عمل بای پس معده را به طور کامل شرح دهیم. البته به این موضوع اشاره کردیم که برای انجام عمل بای پس معده باید قبل از آن که عمل انجام شود هم مراقب هایی در برنامه خود قرار دهید که نتیجه کار بهترین چیزی باشد که انتظار دارید. به عنوان مثال قبل از عمل بای پس معده باید رژیم غذایی مناسبی رعایت شود تا وزن شخص ثابت بماند، این تثبیت ماندن به بهتر شدن نتیجه عمل کمک بسیاری می کند.

بعد از عمل جراحی هم باید رژیم غذایی مناسبی رعایت شود، البته این رژیم غذایی به دلایل مهمی است. اول آن که معده جراحی شده در هفته های ابتدایی ضعیف شده است و نمی توان مانند قبل مواد غذایی مختلف را مصرف کرد. دوم آن که اگر شخص بعد از عمل جراحی بای پس معده خوراکی هایی که قبل از عمل مصرف می کرده است را باز هم ادامه دهد، طبیعی است که باز هم به همان وزن قبل از عمل بر می گردد.

در این مقاله عوامل موثر بر قیمت عمل جراحی بای پس معده را توضیح دادیم و گفتیم که نمی توان مبلغی ثابت را برای همه اشخاص در نظر گرفت و باید با توجه به شرایط شخص و دیگر مواردی که در مقاله بالا توضیح دادیم قیمت عمل جراحی را برای هر کسی به طور جداگانه محاسبه کرد.

امیدوارم از خواندن مطالب فوق لذت برده باشید.

در پایان توصیه می کنیم، قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو را مطالعه کنید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید