مراحل اولیه زخم پای دیابتی

فهرست مطالب

در این نوشتار، می خواهیم تا موضوع مراحل اولیه زخم پای دیابتی را به شکلی کامل و مفصل برای شما دوستان عزیز و خوانندگان گرامی مورد تشریح قرار دهیم. خواهشمند است تا انتهای این مقاله ی علمی پزشکی با ما همراه باشید.

اگر در زمینه درمان دیابت پا اطلاعات بیشتری لازم دارید این صفحه را مطالعه کنید.

همچنین اگر خالت شما فورس است به جای مطالعه این مقاله صفحه مربوط به مراکز درمان زخم پای دیابتی را مطالعه کنید.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره در زمینه درمان انواع دیابت با ما تماس بگیرید. 

09120174510

مقدمه

مراحل اولیه زخم پای دیابتی
مراحل اولیه زخم پای دیابتی ها

در دنیای امروز، انسان های زیادی را می بینیم که هر کدام از ایشان با امراض گوناگونی دست و پنجه نرم می کنند. عمده ی این موارد به این علت می باشد که تعادل برخی مواد مهم و حیاتی در بدن ایشان به هم می خورد.

بعضی از بیماری ها حالت زود گذر و موقتی دارند و فرد خیلی زود خوب شده و از آن ها رها می شود. اما برخی دیگر از امراض حالتی مزمن داشته و برای سالیان سال و یا حتی تا پایان عمر به همراه فرد می باشد.

بیماری دیابت

یکی از بیماری هایی که امروزه آمار آن در سطح جهان افزایش چشمگیری را داشته است، بیماری دیابت می باشد. عمده ی صحبت های ما در این مقاله ی علمی تحت عنوان موضوع مراحل اولیه زخم پای دیابتی، در این خصوص خواهد بود. بیماران دیابتی لازم است که همواره مراقب سلامتی خویش باشند و یکی از مهم ترین اقدامات ایشان کنترل بر روی میزان قند خون باشد تا بتوانند ادامه ی زندگی خوبی را تجربه نمایند.

در ادامه و برای بسط بهتر موضوع مراحل اولیه زخم پای دیابتی، لازم است که برخی از موضوعات مهم را در قالب تیترها و سوالاتی برای شما مخاطبین عزیز طرح نماییم و در بخش های بعدی به تدریج هر یک از آن ها را پاسخ داده و مورد تشریح قرار دهیم. سوالات و تیترهای مورد نظر به این شرح می باشند:

بیماری دیابت
بیماری دیابت

مراحل پیشرفت زخم پای دیابتی

  1. پوست  قرمز و نرم شده و قابل لمس است 
  2. التهاب و سفتی بافت زیرین پوست قابلل مشاهده است
  3. پوست اطراف زخم از بین می رود و چربی درست می شود 
  4. چربی های زیر پوست از بین می رود
  5.  بافت نکروزی افزایش می یابد
  6. کورتکس استخوان دچار آسیب می شود
  7. زخم عفونی شده و عفونت پاتولوژیک عضلات و ارگان ها مشاهده می شود.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

آیا در خصوص بیماری دیابت اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص انواع و اقسام دیابت دارای اطلاعاتی می باشید؟

آیا در خصوص مهم ترین نشانه های اصلی بیماری دیابت آشنایی دارید؟

آیا در خصوص افت قند خون و نشانه های مربوط به آن اطلاعاتی دارید؟

افراد دیابتی بهتر است که چه مواد غذایی را مصرف نمایند؟

آیا لازم است تا افراد به شکل دوره ای برای تست قند خون مراجعه نمایند؟

آیا در خصوص پای دیابتی و عارضه های مربوط به آن دارای اطلاعاتی می باشید؟

آیا در خصوص بیماری و عارضه ی نوروپاتی دیابتی اطلاعاتی دارید؟

آیا با عارضه ی رگ های محیطی در خصوص افراد دیابتی آشنا هستید؟

آیا در خصوص انواع زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص زخم های پا در افراد دیابتی اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص مهم ترین مرحله های به وجود آمدن انواع زخم پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص پیشگیری از ایجاد زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص مهم ترین اقدامات درمانی برای بهبود و التیام زخم پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص تشخیص و نشانه های اولیه ی زخم پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص درجه بندی انواع زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

آیا با مهم ترین روش ها و شیوه ها برای درمان زخم های پای دیابتی آشنایی دارید؟

آیا در خصوص کار آنتی بیوتیک ها برای درمان زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص شیوه درمانی زخم های پای دیابتی با کمک اکسیژن پر فشار اطلاعاتی دارید؟

آیا در خصوص شیوه درمانی وکیوم تراپی برای درمان زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

 

آیا در خصوص بیماری دیابت اطلاعاتی دارید؟

در بخش های آغازین نوشتار علمی پزشکی خود در خصوص مراحل اولیه زخم پای دیابتی لازم است، در خصوص بیماری دیابت توضیحاتی را اشاره نماییم و با آن آشنا شویم. لطفا با ما همراه باشید.

آیا در خصوص بیماری دیابت اطلاعاتی دارید؟
آیا در خصوص بیماری دیابت اطلاعاتی دارید؟

در این جا لازم است، با بیماری دیابت که یکی از موضوعات اصلی مقاله ی ما می باشد، آشنا شویم. همان گونه که قبل از این نیز اشاره داشتیم، برخی از بیماری ها مزمن می باشد و برای مدت های زیادی با فرد همراه هستند. یکی از این بیماری های مزمن دیابت می باشد. امکان رخداد این عارضه در هر فردی وجود دارد.

زمانی که یک فرد غذا و یا دیگر مواد خوراکی را می خورد، غذایی که به بدن ایشان وارد می شود، مورد تجزیه قرار گرفته و به این ترتیب مقادیری از گلوکز تولید می شود.

گلوکزی که در این مرحله ساخته شده است، به درون جریان خون آن فرد وارد می گردد. از این راه است که هورمون انسولین بدن ساخته و تامین می شود.

پیشنهاد می کنیم از مقاله درمان دیابت جدید دیدن کنید.

هورمون انسولین بعد از این مرحله به درون سلول های بدن منتقل می شود

هورمون انسولین بعد از این مرحله به درون سلول های بدن منتقل می شود و در آن جا مورد تجزیه قرار گرفته و سوخت و ساز می شود. در این جا انرژی لازم برای تک تک سلول های بدن تامین می شود.

در شرایطی که امکان ترشح این هورمون یعنی انسولین در بدن فرد وجود نداشته باشد و یا این که به میزان خیلی کمی ترشح شود، دیگر سوخت و ساز مناسبی در بدن فرد رخ نخواهد داد و آن انرژی که گفتیم، به سلول های بدن وارد نمی شود. در این شرایط و به لحاظ پزشکی می گویند که فرد دچار بیماری دیابت شده است.

معمولا در بین عموم مردم، از اصطلاح غیر تخصصی مرض قند برای اشاره به این بیماری استفاده می شود.

هورمون انسولین بعد از این مرحله به درون سلول های بدن منتقل می شود
هورمون انسولین بعد از این مرحله به درون سلول های بدن منتقل می شود

زمانی که این اتفاق ها می افتد، مقدار قند خون در بدن فرد رو به افزایش می رود

به هر حال زمانی که این اتفاق ها می افتد، مقدار قند خون در بدن فرد رو به افزایش می رود. آن موقع است که نظر قطعی پزشک های متخصص بر روی دیابت می باشد.

بر اساس مجموعه نظراتی که عموم پزشک های متخصص دارند، دیابت را یک عارضه و یا بیماری خود ایمنی می دانند که گریبانگیر فرد می شود. در حقیقت بیماری های خود ایمنی به این صورت هستند که به دلیل هایی نامعلوم، سیستم ایمنی بدن فرد، به بخش هایی از بدن خود شخص هجوم آورده و مشکلاتی را به وجود می آورد.

در ادامه نوشتار موضوع مراحل اولیه زخم پای دیابتی، در خصوص انواع و اقسام بیماری دیابت مواردی را برای شما عزیزان بیان خواهیم نمود.

آیا در خصوص انواع و اقسام دیابت دارای اطلاعاتی می باشید؟

در این قسمت از نوشتار خود تحت عنوان مراحل اولیه زخم پای دیابتی قصد داریم تا مهم ترین انواع بیماری دیابت را برای شما خوانندگان گرامی و مخاطبین بزرگوار تشریح نماییم. لطفا ما را همراهی نمایید.

بیماری دیابت دارای 3 نوع می باشد که در قسمت ذیل هر یک از آن ها را برای شما تشریح خواهیم نمود.

آیا در خصوص انواع و اقسام دیابت دارای اطلاعاتی می باشید؟
آیا در خصوص انواع و اقسام دیابت دارای اطلاعاتی می باشید؟

دیابت نوع 1:

این عارضه زمانی برای فرد رخ می دهد که غده ی پانکراس ایشان قدرت و امکان مناسبی را برای ترشح نمودن هورمون انسولین ندارد. بنابراین فرد دچار عارضه ی دیابت از نوع 1 می شود.

نشانه هایی که مربوط به بیماری دیابت نوع اول می باشند، در زمانی کوتاه و به صورتی سریع در بدن فرد نمایان می شوند و معمولا این عارضه دارای علامت های شدید و مشخصی می باشد.

دیابت نوع 1:
دیابت نوع 1:

دیابت نوع 2:

در این موقع شرایط فرد به آن شدت نمی باشد که اصلا انسولین ترشح نشود، اما در این حالت نیز میزان انسولین تولید شده توسط غده ی پانکراس به میزان مناسبی نمی باشد و یا این که انسولین که تولید شده است، آن کیفیت، اثر بخشی و یا کارایی لازم را دارا نمی باشد. بنابراین عملکرد این قسمت از بدن با مشکلاتی روبرو می شود.

دیابت نوع 2:
دیابت نوع 2:

در این صورت است که پزشکان اعتقاد دارند که فرد وارد مراحل اولیه ای از بیماری دیابت نوع 2 شده است. نشانه هایی که به طور خاص مربوط به دیابت نوع 2 باشند، دارای تعداد کمی می باشند

و در برخی موارد این امکان وجود دارد که فرد دارای هیچ گونه علامت خاصی نباشد. البته به تدریج و با گذشت زمان برخی از نشانه ها خودشان را نشان می دهند و این که ما می گوییم نشانه ای ندارد، مربوط به زمان اولیه ی ابتلا به این بیماری می باشد.

دیابت مربوط به دوران بارداری:

دیابت نوع بارداری نیز از انواع بیماری دیابت است که در این زمان ترشح انسولین به شکلی موقتی کم و یا متوقف می شود، فرد به عارضه ی دیابت و از نوع بارداری دچار می شود.

مواردی که در خصوص انواع بیماری دیابت اشاره داشتیم، از مهم ترین موردها و انواع شناخته شده ی این عارضه می باشند که در صورتی که فرد موضوعات مربوط به تغذیه ی سالم و داشتن یک سبک زندگی صحیح را مورد رعایت قرار ندهد، با این عارضه مواجه خواهد شد.

آیا در خصوص مهم ترین نشانه های اصلی بیماری دیابت آشنایی دارید؟

در این بخش از مقاله ی خود با عنوان مراحل اولیه زخم پای دیابتی تصمیم داریم که مواردی را در خصوص مهم ترین نشانه ها و علامت های اصلی بیماری دیابت برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

در این جا لازم می دانیم که مهم ترین نشانه های مشترک و مشخص بیماری های دیابت نوع 1 و 2 را خدمت شما خوانندگان گرامی بیان نماییم. این نشانه ها به شرح ذیل می باشند:

اولین نشانه در خصوص بیماری این است که فرد دچار دفع ادرارهای مکرر به تعداد زیاد می شود و لازم دارد که در طول روز دفعات زیادی را به دفع ادرار بپردازد.

افراد دیابتی خیلی زیاد تشنه می شوند و مدام نیاز دارند که آب میل نمایند.

ایشان معمولا به میزان زیادی گرسنه می شوند و مدام حالت ضعف داشته و طلب مواد خوراکی می کنند.

میزان تمرکز ذهنی و فکری ایشان بسیار کم تر از دیگر افراد می باشد و در برخی از موارد نیز نسبت به اطرافیان خود علاقه و محبتی ندارند.

یکی دیگر از علامت هایی که معمولا در افراد دیابتی دیده می شود

یکی دیگر از علامت هایی که معمولا در افراد دیابتی دیده می شود، این می باشد که ایشان در ناحیه ی دست ها و یا پاهای خویش احساس حالت گزگز می کنند. یا این که پای ایشان حالت بی حس و یا کرخت می باشد.

دیابت می تواند سبب تاثیراتی مستقیم بر روی بینایی افراد شده و ایشان دچار حالت تاری در بینایی شوند.

بر اساس شرایطی که بر بدن ایشان حاکم می باشد، میزان و احتمال ابتلای آن ها به انواع عفونت ها بیشتر از دیگر افراد می باشد.

ممکن است که دچار استفراغ شوند

آن ها معمولا ممکن است که دچار استفراغ شوند و یا این که در ناحیه ی معده ی خود احساس درد را تجربه می نمایند به طوری که خودشان تصور می کنند، به آنفولانزا دچار شده اند.

تقریبا می توانیم همه این نشانه های بیان شده را به صورت مشترک و برای همه افراد دیابتی نوع اول و دوم در نظر بگیریم و زمانی که افراد با یک یا چند مورد از این علامت ها مواجه می شوند، باید موضوع را جدی تلقی کرده و برای پیگیری و درمان خویش به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه نمایند.

شما در حال مطالعه ی مقاله ای علمی و پزشکی در خصوص مراحل اولیه زخم پای دیابتی می باشید. لطفا ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.

ممکن است که دچار استفراغ شوند
ممکن است که دچار استفراغ شوند

آیا در خصوص افت قند خون و نشانه های مربوط به آن اطلاعاتی دارید؟

در این قسمت از نوشتار خود در زمینه ی مراحل اولیه زخم پای دیابتی، شما را با موارد مربوط به افت قند خون در افراد مختلف آشنا می سازیم و در این خصوص توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد. ما را همراهی نمایید.

زمانی که میزان قند خون یک فرد کم تر از عدد 70 میلی گرم باشد، فرد در معرض رخ دادن افت قند خون می باشد. زمانی این اتفاق در بدن فرد می افتد که مقدار مربوط به هورمون انسولین و مواد دارویی مربوط به دیابت در بدن فرد زیاد می شود و شرایط به گونه ای می شود که شخص مورد نظر احساس گرسنگی و نیاز به خوردن یک ماده ی خوراکی پیدا می کند.

در این بین آن دسته از اشخاصی که بیشتر از حد طبیعی به ورزش مشغول می شوند و یا این که میزان خیلی زیادی مواد الکلی را مصرف می کنند، بیش تر از دیگر افراد در معرض این ریسک قرار دارند.

پژوهش های تیم های پزشکی

بر اساس پژوهش هایی که تیم های پزشکی در این زمینه انجام داده اند، این نتیجه حاصل شده است که شرایط و عملکرد بدن هر شخصی در خصوص جذب مواد قندی و یا کاهش ناگهانی قند خون متفاوت می باشد و این موضوع در هیچ دو انسانی به یک شکل نمی باشد.

از این رو امکان تشخیص دقیق و سریع کاهش قند خون وجود ندارد. البته برخی از نشانه ها وجود دارند که معمولا به عنوان علامت های افت شدید قند خون مورد شناخت قرار می گیرند. این نشانه ها به شرح ذیل می باشند:

پژوهش های تیم های پزشکی
پژوهش های تیم های پزشکی

زمانی که یک فرد دچار افت ناگهانی و شدید قند خون می شود، حالت سستی و لرزش به او دست داده و ایشان احساس ضعف شدیدی می کنند.

این دسته از بیمارها معمولا و در بیشتر اوقات خیلی بی قرار هستند و حس سردرگمی دارند.

افت میزان قند خون در بدن این افراد و به ویژه در عضو چشم اثر گذاشته و این اشخاص اغلب دچار تاری در سیستم بینایی خویش می شوند.

سردردهای میگرنی

این دسته از افراد با توجه به این که به تعداد دفعات زیادی دچار افت قند خون می شوند، معمولا سردردهایی شبیه به سردردهای میگرنی را تجربه می کنند. اصولا این افراد در بیشتر زمان ها دچار این حالت می شوند.

امکان این موضوع که این افراد غش کنند، نسبتا زیاد می باشد و در برخی از شرایط میزان هوشیاری ایشان کم شده و یا ممکن است، هوشیاری خود را کاملا از دست بدهند.

نشانه هایی که در این قسمت به آن ها اشاره نمودیم، مهم ترین علامت ها در زمان افت شدید قند خون می باشد. معمولا اولین اقدام در این مواقع این می باشد که با فوریت های پزشکی تماس گرفته تا مشکلی برای فرد پیش نیاید و بعد از این که این موضوع حل شد، لازم است تا فرد مورد نظر به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نماید.

در این جا در خصوص افراد و به ویژه اشخاص چاق که دچار افت قند خون می شوند، یک نکته وجود دارد.

در شرایطی که میزان قند خون یک فرد به طور ناگهانی افت پیدا می کند

در شرایطی که میزان قند خون یک فرد به طور ناگهانی افت پیدا می کند، لازم است که تقریبا 15 گرم گلوکز و یا یک ماده ی کربوهیدرات را مصرف نماید. در این جا لازم است، حدود یک ربع ساعت صبر نماید تا موادی را که میل نموده است، مورد جذب قرار گیرند و در ادامه لازم است، یک بار دیگر میزان قند خون خود را با دستگاهی دقیق مورد سنجش قرار دهد.

اگر در این شرایط باز هم قند خون از میزان نرمال و طبیعی خود کم تر بود، لازم است که مقدار بیشتری از مواد شیرین و قندی را مصرف نماید، سپس می تواند یک بار دیگر نیز مقدار فند خون را تست نماید.

در شرایطی که میزان قند خون یک فرد به طور ناگهانی افت پیدا می کند
در شرایطی که میزان قند خون یک فرد به طور ناگهانی افت پیدا می کند

لطفا بخش های بعدی این مقاله ی علمی پزشکی در خصوص مراحل اولیه زخم پای دیابتی را از دست ندهید. چون قصد داریم تا نکته های مهم و با ارزشی را برای شما عزیزان بیان نماییم.

در صورتی که در خانواده و یا در اقوام نزدیک دارای افرادی می باشید که به انواع بیماری دیابت مبتلا هستند، با مطالعه مقاله مراحل اولیه زخم پای دیابتی و البته زیر نظر یک پزشک متخصص می توانید به ایشان کمک نموده و اطلاعات مفیدی را در اختیار آن ها قرار دهید. پس با ما همراه باشید.

افراد دیابتی بهتر است که چه مواد غذایی را مصرف نمایند؟

هر شخصی برای این که بتواند میزان قند خون خود را در حد مناسبی نگه دارد، می بایست از ماده های غذایی مناسب و سالمی مصرف نماید. مهم ترین گزینه ها برای این که ما غذای سالمی را داشته باشیم، این گروه های مواد غذایی می باشند:

انواع کربوهیدرات ها

چربی های سالم مانند امگا 3

انواع پروتئین ها

فیبرها

این مواد غذایی سالم در صورتی که به شکلی صحیح و در مقدارهای مناسبی مورد مصرف قرار گیرند، قادر خواهند بود تا از رخداد انواع بیماری دیابت در بدن فرد جلوگیری نمایند و در حقیقت متخصصین امر از این گروه های غذایی به عنوان رژیم های مناسب برای ممانعت از بروز انواع دیابت یاد می کنند.

همان گونه که اطلاع دارید، برخی مواد غذایی و نوشیدنی مانند انواع نوشیدنی ها، دارای مقدارهای فراوانی قند می باشند و این مواد مضر می توانند عاملی برای بروز انواع دیابت در بدن هر فردی باشند.

برای در امان ماندن از دیابت از مواد نوشیدنی ذیل بیشتر استفاده نمایید:

بنابراین بهتر است، افراد برای داشتن زندگی سالم تر و در امان ماندن از دیابت از مواد نوشیدنی ذیل بیشتر استفاده نمایند:

یکی از گواراترین نوشیدنی ها آب می باشد.

نوشیدن چای که البته شیرین نباشد.

انواع نوشیدنی های کم کالری

قهوه

و . . .

همچنین این افراد بهتر است، مواد نوشیدنی حاوی قند و انواع نوشابه ها را مصرف نکنند.

در کل اگر افراد نوشیدنی ها و مواد خوراکی مناسب را مصرف نمایند و از نوشیدن انواع خوراکی دارای قند زیاد خودداری نمایند، می توانند برای سالیان سال خود را در مقابل انواع بیماری دیابت و همچنین انواع چاقی و اضافه وزن مصون بدارند.

در حقیقت فقط آن دسته از افرادی که ممکن است، با افت شدید قند خون مواجه شوند، می توانند از نوشیدنی های قندی استفاده نمایند و این افراد لازم است که برای بالا بردن میزان قند خون خودشان از مواد شیرین استفاده نمایند.

برای در امان ماندن از دیابت از مواد نوشیدنی ذیل بیشتر استفاده نمایید:
برای در امان ماندن از دیابت از مواد نوشیدنی ذیل بیشتر استفاده نمایید:

آیا لازم است تا افراد به شکل دوره ای برای تست قند خون مراجعه نمایند؟

یک نکته ی مهم و حیاتی در خصوص سلامتی افراد این می باشد که دست کم هر 6 ماه یک بار و یا نهایتا 12 ماه یک بار برای دادن آزمایش قند خون به یکی از آزمایشگاه های معتبر محل زندگی خود مراجعه نماید. به این صورت ایشان می توانند برای دوره های زمانی مشخصی از میزان قند خون خود مطلع باشند و در حقیقت تغییرات آن را تحت کنترل خویش داشته باشند.

در هر یک از این دوره های زمانی و بر اساس نوع و میزان مواد غذایی که فرد می خورد و یا بر اثر استرس هایی که در وجود ایشان ظاهر می شود، میزان قند خون فرد دچار تغییراتی می شود.

در صورتی که این تغییرات فاحش، و دارای نشانه هایی نیز در بدن فرد باشند، لازم است که این شخص به یک پزشک متخصص در حوزه ی دیابت مراجعه نماید و تحت درمان مناسب قرار گیرد.

لطفا از پست معنی creatinine در آزمایش خون دیدن کنید.

آیا لازم است تا افراد به شکل دوره ای برای تست قند خون مراجعه نمایند؟
آیا لازم است تا افراد به شکل دوره ای برای تست قند خون مراجعه نمایند؟

آیا در خصوص پای دیابتی و عارضه های مربوط به آن دارای اطلاعاتی می باشید؟

در این جای متن خود با عنوان مراحل اولیه زخم پای دیابتی، شما با را پای دیابتی و عارضه های مرتبط به آن آشنا می کنیم. لطفا در این بخش از نوشتار مراحل اولیه زخم پای دیابتی نیز با ما همراه باشید.

زمانی که بیماران دیابتی نتوانند میزان قند خون خود را به خوبی مورد کنترل قرار دهند و مقدار قند خون ایشان از حد معمولی بالا تر رود، ممکن است که مشکلاتی برای ناحیه ی پای ایشان به وجود بیاید. از این عارضه با عنوان پای دیابتی یاد می شود و معمولا متخصصین امر از این واژه برای این عارضه استفاده می نمایند.

برای دانستن بیشتر درباره زخم پای دیابتی، پست جراحی پای دیابتی را مطالعه کنید.

زمانی که افراد دچار یکی از انواع بیماری های دیابت باشد، ممکن است تا دو عارضه برای ناحیه ی پاهای ایشان رخ دهد. این دو عارضه به شرح ذیل می باشند:

نوروپاتی دیابتی

عارضه ی مربوط به رگ های محیطی

در ادامه قصد داریم که در خصوص هر یک از این عارضه های پای دیابتی توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه نماییم.

آیا در خصوص پای دیابتی و عارضه های مربوط به آن دارای اطلاعاتی می باشید؟
آیا در خصوص پای دیابتی و عارضه های مربوط به آن دارای اطلاعاتی می باشید؟

آیا در خصوص بیماری و عارضه ی نوروپاتی دیابتی اطلاعاتی دارید؟

در ادامه ی مقاله ی مراحل اولیه زخم پای دیابتی، قصد داریم تا مواردی را در مورد بیماری نوروپاتی دیابتی برای شما توضیح دهیم. لطفا ما را همراهی نمایید.

در صورتی که یک فرد دیابتی که به یکی از انواع دیابت دچار شده است، نتواند به درستی میزان قند خون خود و عارضه ی دیابت را مورد کنترل و تنظیم قرار دهد و از طرفی ایشان نسبت به برنامه ها و رژیم های غذایی خویش نیز بی تفاوت باشند و آن ها را نیز به درستی رعایت نکنند، قند خون بالا در بدن ایشان می تواند آسیب هایی را به برخی از رشته های عصبی بدن ایشان وارد نماید.

بر اثر این صدمه ها که بیشتر در ناحیه ی پای فرد مشاهده می شوند، ناحیه ی پای ایشان دیگر حسی نخواهد داشت و در این قسمت، ایشان احساس سرد بودن و یا گرما دیگر ندارد. همچنین پای ایشان در مقابل انواع محرک های محیطی نمی تواند واکنش مناسبی را از خود نشان دهد.

در این خصوص متخصصین امر برای این عارضه، عنوان نوروپاتی دیابتی را مورد انتخاب قرار داده اند که یکی از مواردی می باشد که در افراد دیابتی رخ می دهد.

مهم ترین ایراد این عارضه این می باشد که اگر برش و یا زخمی در این ناحیه از پا ایجاد شود، ایشان آن را حس نکرده، لذا متوجه آن زخم نخواهند شد.

عضله های پا

عضله های پا به دلیل این که قسمت های پایین و تحتانی پا دچار صدمه های عصبی شده اند، نمی توانند عکس العمل های مناسبی را از خود نشان دهند و به این علت امکان دارد، میزان تعادل و هماهنگی حرکت در ناحیه ی پای فرد کاهش پیدا کند. به طوری که فرد نتواند به درستی راه برود.

در این حالت ممکن است، فشار بیش از حد و مضاعفی بر روی یک قسمت از پای فرد ایجاد شود. بر اثر همین فشارها نیز ممکن است، برخی از نواحی پای شخص دچار زخم ها و یا برش هایی بشوند.

شما در حال مطالعه ی یک مقاله پزشکی و علمی در حوزه ی دیابت و با عنوان مراحل اولیه زخم پای دیابتی می باشید، لطفا در بخش های باقیمانده ی این مقاله نیز ما را همراهی نمایید.

عضله های پا
عضله های پا

آیا با عارضه ی رگ های محیطی در خصوص افراد دیابتی آشنا هستید؟

در این بخش از نوشتار خود در خصوص مراحل اولیه زخم پای دیابتی، شما را با موضوع عارضه ی رگ های محیطی که مربوط به افراد دیابتی می باشد، آشنا می کنیم. لطفا در این بخش نیز ما را همراهی نمایید.

بیماری دیابت می تواند بر شرایط جریان خون فرد نیز اثراتی بگذارد. هر گاه جریان خون فرد نتواند به مقدار کافی در بخش های مختلف بدن فرد گردش داشته باشد، این امکان وجود دارد که قسمت هایی از بدن نیز دچار برش و یا زخم هایی بشوند. معمولا این برش ها بر اثر شرایطی که بدن فرد دارد، در زمان های دیرتری بهبودی پیدا می کنند.

در افراد دیابتی شرایط جریان خون در نواحی دست ها و یا پاها دچار اختلال هایی می شود که در بین متخصصین امر برای این شرایط از عنوان بیماری رگ های محیطی استفاده می شود.

این عارضه می تواند بر روی آن رگ هایی که از اطراف قلب گذر کرده و از آن جا دور می شوند، نیز تاثیر بگذارد.

ایجاد عفونت

به خاطر همین اختلال هایی که در جریان خون افراد دیابتی وجود دارد، امکان دارد تا در برخی از نواحی بدن ایشان عفونت هایی ایجاد شود. به این صورت که به دلیل نرسیدن خون کافی به آن ناحیه، بافت های آن قسمت دچار عفونت و به تدریج دچار مرگ می شوند و آن بافت ها از بین می روند.

بر اساس آن چه در خصوص دو عارضه ی پای دیابتی بیان نمودیم، این دو بیماری می توانند به شیوه های مختلفی سبب ایجاد برخی از زخم ها و به ویژه در ناحیه ی پاهای فرد شوند.

بر این اساس افراد دیابتی می توانند انواع زخم هایی را که در ادامه بیان خواهیم نمود، تجربه نمایند.

ایجاد عفونت
ایجاد عفونت

آیا در خصوص انواع زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

در این قسمت از نوشتار مراحل اولیه زخم پای دیابتی، می خواهیم مهم ترین انواع و اقسام زخم های پای دیابتی را برای شما تشریح نماییم. لطفا با ما همراه باشید.

بر اثر دو عارضه ای که در بخش های قبلی همین مقاله مورد اشاره قرار دادیم، امکان ایجاد برخی از زخم ها و به خصوص در قسمت پاهای فرد وجود دارد. این زخم ها دارای انواع و اقسام متنوعی می باشند که به شرح ذیل می باشند:

زخم در پای ورزشکاران:

یکی از انواع زخم ها مربوط به پای افراد ورزشکار می باشد. این زخم ها حالت عفونت های قارچی را دارند و زمانی که در پای فرد ایجاد می شوند، می توانند تؤام با قرمز شدن، مقداری دارای خارش باشند و همچنین این امکان نیز وجود دارد که ترک هایی در بخش هایی از پای فرد ایجاد شوند.

بر اثر وجود همین ترک ها، میکروب ها بیشتر می توانند به بافت درونی این فرد نفوذ نمایند و به این ترتیب امکان بیشتر شدن میزان عفونت ها نیز وجود دارد.

معمولا پزشک ها برای این که بتوانند پای این دسته از افراد ورزشکار را مورد درمان و بهبودی قرار دهند، از مواد دارویی ضد قارچ استفاده می نمایند. معمولا این مواد دارویی ضد قارچ، در قالب برخی قرص ها و یا کرم های مالیدنی مورد تجویز قرار می گیرند.

قطعا کرم های مالیدنی حالت مصرف موضعی دارند و فرد مورد نظر می بایست به شکل روزانه مقداری مشخص از کرم را در ناحیه ی مورد نظر استعمال نماید.

عفونت های قارچی در ناحیه ی ناخن ها:

یکی دیگر از موارد زخم ها و عفونت ها در پای افراد دیابتی، عفونت های قارچی در قسمت ناخن ها می باشد.

در آن دسته از افرادی که به یکی از انواع بیماری دیابت دچار هستند، زمانی که ناخن ها دچار عفونت می شوند، رنگ آن ها تغییر پیدا می کند. ممکن است، ناخن ایشان به رنگ هایی مانند زرد و یا قهوه ای گرایش پیدا کند و حتی امکان دارد، بعد از گذشت مدتی رنگ ناخن ها به حالت مات تغییر رنگ پیدا کند.

در این حالت ناخن این افراد دچار حالت شکنندگی زیادی می شود و بعد از گذشت مدتی، ممکن است که ناخن به طور کامل از جای خود کنده شود. حتی در بعضی از افراد دیابتی و بر حسب شرایط درونی بدنی ایشان این امکان نیز وجود دارد که ناخن ها به صورت خود به خود، خرد شوند.

به وجود آمدن انواع قارچ ها در مکان هایی که تاریک و گرم

همان گونه که اطلاع دارید، احتمال به وجود آمدن انواع قارچ ها در مکان هایی که تاریک و گرم و همچنین مرطوب می باشند، بیشتر می باشد. این موضوع در مورد پاهای افراد که برای مدت های زیادی درون کفش قرار دارند نیز صادق می باشد. بنابراین زمانی که ایشان در حال استفاده از کفش های خود هستند، ممکن است تا برخی از باکتری ها به ناخن های ایشان وارد شده و سبب ایجاد بعضی از عفونت های قارچی شوند.

معمولا شیوه های درمانی برای این عارضه سخت می باشند و به سختی پاسخ می دهند و گاهی این امکان وجود دارد که پزشک متخصص برای بهبودی اوضاع و احوال فرد از مواد دارویی به صورت خوراکی استفاده نماید.

در برخی از مواقع نیز پزشک اقدام به بریدن آن ناخن از ناحیه ی دچار عفونت می کند. به این صورت جلوی ادامه و پیشروی عفونت ها به دیگر قسمت های پا گرفته می شود.

به وجود آمدن انواع قارچ ها در مکان هایی که تاریک و گرم
به وجود آمدن انواع قارچ ها در مکان هایی که تاریک و گرم

پینه های پوستی:

یکی دیگر از عارضه های پاهای دیابتی این می باشد که پای افراد دچار پینه های پوستی می شود. در این حالت آن سطح محکم و سفت پا به علت شرایط نامطلوبی که پیش می آید، دچار پینه هایی می شود. برای این عارضه علت های متنوعی وجود دارد، اما یکی از مهم ترین علت ها در خصوص به وجود آمدن انواع این پینه ها فشار مضاعف و وزن زیاد بر روی یک ناحیه از پا می باشد.

ممکن است، این پینه ها هم بر نرمی روی پا و هم قسمت پاشنه ی پا ایجاد شوند

ممکن است، این پینه ها هم بر نرمی روی پا و هم قسمت پاشنه ی پا ایجاد شوند. یکی از علت های مهم در این خصوص نیز می تواند به کار گیری برخی از کفش های نامناسب باشد. البته این امکان نیز وجود دارد که برخی از افراد به خاطر ناهنجاری های پوستی به این گونه پینه ها دچار شوند.

بر اساس نظر اکثر پزشک ها ی متخصص، پینه هایی در حد و اندازه ی کم برای پای هر فردی طبیعی می باشند. اما زمانی که این میزان از حد معمول خود بالاتر می رود، لازم می شود که فرد مراقبت های بیشتری را انجام دهد.

موارد دیگری که ممکن است، به شکل انواعی از زخم ها در پای فرد ایجاد شوند، به شرح ذیل می باشند.

1-انواع میخچه ها 2- انواع تاول ها 3- بونیون ها 4- السرهای پا 5- ناخنک ها 6- زگیل های ناحیه ی کف پا و . . .

شما در حال خواندن مقاله ای پزشکی در خصوص مراحل اولیه زخم پای دیابتی می باشید. لطفا بخش های باقیمانده ی این مقاله را از دست ندهید.

ممکن است، این پینه ها هم بر نرمی روی پا و هم قسمت پاشنه ی پا ایجاد شوند
ممکن است، این پینه ها هم بر نرمی روی پا و هم قسمت پاشنه ی پا ایجاد شوند

آیا در خصوص زخم های پا در افراد دیابتی اطلاعاتی دارید؟

در حقیقت باید در این قسمت از مبحث مراحل اولیه زخم پای دیابتی ذکر کنیم که زخم پای دیابتی نوعی برش یا جراحت می باشد که در حدود 15 درصد از افرادی که به یکی از انواع بیماری دیابت مبتلا می باشند، رخ می دهد.

عمدتا این اتفاق در ناحیه ی کف پای افراد دیابتی رخ می دهد. از بین این افراد تقریبا 6 درصد ممکن است، کارشان به بستری شدن در بیمارستان و رسیدگی های درمانی برای بهبود زخم پایشان بکشد. مهم ترین تلاش کادر درمانی در خصوص این زخم ها این می باشد که زخم های پا دچار هیچ گونه عفونتی نشوند.

همان گونه که اطلاع دارید، موضوع خوب شدن و ترمیم یافتن هر زخمی تقریبا یک امر طبیعی و ذاتی در بدن هر فردی می باشد و بدون این که نیاز باشد تا مداخله ای در این زمینه صورت گیرد، بیشتر زخم ها خودشان التیام می یابند. مگر در موارد خاص که حجم و سایز برش های مربوط به آن زخم زیاد باشد.

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در التیام همه زخم ها مشترک می باشد، این است که خوب شدن زخم ها به شکل گام به گام و یا مرحله ای می باشد. به این حالت ماتریکس خارج سلولی از بین رفته نیز می گویند. عنوان تخصصی و لاتین آن ecm می باشد.

در برخی از شرایط، سیستم بدنی افراد به گونه ای تغییر می یابد و باعث می شود که زخم ها خیلی دیرتر از حالت عادی و طبیعی خود التیام می یابند.

یکی از مهم ترین اختلال های متابولیکی در بدن

یکی از مهم ترین اختلال های متابولیکی در بدن که می تواند سبب تاخیر در بهبودی انواع زخم ها شود، عارضه ی دیابت و یا مرض قند می باشد.

بر اساس مطالعه های مختلفی که در این زمینه انجام شده است، مرحله های مربوط به ترمیم زخم در افراد دیابتی شامل یک گام و مرحله ی التهابی نیز می باشند. در این شرایط التیام یافتن زخم های فرد همراه با تاخیر می باشد که گاهی این میزان تاخیر در برخی از افراد خیلی طولانی می شود.

خواهشمند است، بخش های انتهایی این نوشتار علمی در زمینه ی مراحل اولیه زخم پای دیابتی را از دست ندهید. چون تصمیم داریم، موارد مفید و با ارزشی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

در صورتی که شما و یا یکی از نزدیکان شما از زخم های پای دیابتی رنج می برند می توانید از اطلاعات این مقاله در خصوص مراحل اولیه زخم پای دیابتی و البته تحت نظارت یک پزشک متخصص استفاده نمایید.

یکی از مهم ترین اختلال های متابولیکی در بدن
یکی از مهم ترین اختلال های متابولیکی در بدن

آیا در خصوص مهم ترین مرحله های به وجود آمدن انواع زخم پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

در این جا قصد داریم چگونگی به وجود آمدن زخم های پا در افراد دیابتی را به شکل مرحله به مرحله بیان نماییم. در زمانی که زخم های پای دیابتی در حال پیشرفت می باشند، نوعی تغییرات در پوست آن ناحیه رخ می دهد که مرحله های مختلف آن تغییرات پوستی به شرح ذیل می باشند:

مقداری رنگ پوست به سمت قرمز بودن گرایش پیدا می کند و با اندک فشاری روی این قسمت قرمزی از بین می رود، همچنین در این مرحله پوست ناحیه ی زخم شده نرم تر از حالت عادی خود می باشد.

التهاب ها و سختی هایی که در قسمت زیرین بافت قرار دارند، در این مرحله قابل مشاهده می باشند.

پوست حاشیه های زخم از بین می رود و به جای آن مقادیری از چربی به وجود می آید و در این شرایط پوست دچار حالت نکروز می شود.

در این مرحله حتی چربی های زیرین پوست آن ناحیه نیز از بین می روند.

در حاشیه های عضلات این ناحیه، بافت هایی با حالت نکروز به وجود می آید.

به کورتکس استخوان ها صدمه هایی وارد می شود و حالتی تحت عنوان استئومیلیت به وجود می آید.

در این گام از زخم های پای دیابتی، التهاب های ناحیه ی مفاصل نیز دچار عفونت می شوند و در ارگان ها و یا عضله های آن ناحیه عفونت هایی تحت عنوان تخصصی پاتولوژیک ایجاد می شوند.

آیا در خصوص پیشگیری از ایجاد زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

قطعا افرادی که خودشان و یا دیگر اعضای خانواده شان دچار عارضه ی دیابت می باشند، به این موضوع فکر می کنند که شاید یک روز آن ها نیز دچار این مشکل یعنی زخم های پای دیابتی شوند. در این صورت باید خدمت شما عرض نماییم که در هر موضوع درمانی همواره پیشگیری بهتر از درمان می باشد و بهتر است، شما در هر شرایطی جلوی رخداد این عارضه را بگیرید تا نیاز نباشد بعد از رخداد آن، به فکر چاره ای برای درمان و رفع مشکل باشید.

آیا در خصوص پیشگیری از ایجاد زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟
آیا در خصوص پیشگیری از ایجاد زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

مهم ترین کارها و اقدامات برای ممانعت از ایجاد انواع زخم های پای دیابتی به شرح ذیل می باشند:

مهم ترین عضو بدن در خصوص زخم های دیابتی، عضو پا می باشد. بهتر است، شما از آوردن فشار مضاعف و زیاد بر روی نواحی مختلف پای خود، خودداری فرمایید.

بهتر است، در نزدیکی تجهیزات تولید کننده ی گرما مانند انواع بخاری (گازی، برقی و یا نفتی و . . . ) قرار نگیرید تا این که نقطه ای از پای شما دچار سوختگی نشود.

بهتر است، همواره نواحی مختلف پای خود به ویژه کف پاها و انگشتان را مرطوب و نرم نگه دارید. برای این منظور می توانید از مقداری وازلین استفاده نمایید.

آیا در خصوص مهم ترین اقدامات درمانی برای بهبود و التیام زخم پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

مهم ترین مواردی را که می توانید برای بهبودی زخم های پای دیابتی انجام دهید، این گزینه ها می باشند:

میزان قند خون خود را مدام چک نمایید و قند خون را تحت کنترل خود داشته باشید.

بافت های مرده ی زخم های پای دیابتی را جدا کرده و بردارید.

زخم ها را به خوبی پانسمان نمایید و با کمک گرفتن از برخی از تکنیک ها، میزان فشار وارد شده بر آن ناحیه را کم تر نمایید.

در برخی شرایط لازم می شود که زخم های پای فرد دیابتی مورد عمل جراحی قرار گیرند تا بتوانند بهبودی پیدا کنند.

آیا در خصوص مهم ترین اقدامات درمانی برای بهبود و التیام زخم پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟
آیا در خصوص مهم ترین اقدامات درمانی برای بهبود و التیام زخم پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

استفاده از اکسیژن پر فشار

همچنین یکی از شیوه های درمانی برای بهبود زخم های پای دیابتی استفاده از اکسیژن پر فشار می باشد که البته دارای هزینه ی نسبتا زیادی بوده و معمولا گران می باشد.

همان گونه که پیش از این نیز بیان داشتیم این زخم ها در 15 درصد از بیماران دیابتی رخ می دهند و در بین آن هایی که این زخم ها را مورد توجه و یا درمان مناسبی قرار نمی دهند، 84 درصد موارد لازم می شود که بخشی یا همه ی عضو قطع گردد.

با توجه به ارقام و آمار بیان شده در خصوص موضوع زخم پای دیابتی، می توانیم به خوبی به اهمیت و شرایط خاص این زخم ها پی ببریم و متوجه شویم که باید در زمان مناسبی نسبت به درمان و حتی پیشگیری از به وجود آمدن این زخم ها اقدام داشته باشیم تا خدای ناکرده با قطع عضو مواجه نشویم.

آیا در خصوص مهم ترین عامل هایی که در ایجاد زخم پای دیابتی موثر می باشند، اطلاعاتی دارید؟

در این جا لازم است، برخی از موارد که در ایجاد زخم پای دیابتی دارای تاثیر می باشند را برای شما عزیزان بیان نماییم. این آگاهی ها به شرح ذیل می باشند:

هر گونه عفونت در ناحیه ی پاها

کهولت سن

اگر فرد دچار عارضه ی نوروپاتی دیابتی شود.

عارضه هایی که مربوط به رگ ها و عروق سطحی بدن می شوند.

استعمال سیگار و مصرف دیگر مواد دخانیاتی

عدم کنترل مناسب بر روی میزان قند خون

وجود برخی از زخم های قدیمی که دارای سابقه در قطع عضو بوده اند.

نارسایی هایی در عروق کوچک و یا بزرگ بدن

فرد دچار یکی از انواع عارضه های خود ایمنی باشد.

ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن فرد

پای فرد دارای برخی اختلال ها و یا ناهنجاری هایی در ظاهر باشد و آناتومی پای فرد مشکلاتی را داشته باشد.

وجود فشاری غیر عادی و مضاعف بر روی برخی از نواحی پا

ناراحتی های کلیه و یا کبد

وجود هر گونه ورم در اعضای مختلف بدن فرد

نارسایی هایی در سیستم بینایی فرد

بی حسی در برخی از نقاط بدن به شکلی که فرد درد را در آن ناحیه احساس نکند

زوال عقل

و . . .

به دلیل های متنوعی ممکن است، بیماران دیابتی دچار حالت نوروپاتی شوند

به دلیل های متنوعی ممکن است، بیماران دیابتی دچار حالت نوروپاتی شوند. علت اصلی این عارضه این می باشد که خون رسانی مناسبی اتفاق نمی افتد و عصب دیستال دچار آسیب هایی می شود. به این صورت احساس درد در برخی از نواحی از بین می رود. بیشترین اعضایی که دچار این عارضه ها می شوند، به شرح ذیل هستند:

پاها

انگشت های پا

بازوها و . . .

در برخی از نقاط پای فرد از جمله در ناحیه ی پاشنه ممکن است، برخی از تاول ها ایجاد شوند که این تاول ها و زخم ها بیشتر در نواحی بی حس پا رخ می دهند.

به این صورت در این نواحی امکان و احتمال نفوذ انواع باکتری ها به بدن فرد بیشتر می شود و به تدریج میزان و شدت عفونت ها در آن ناحیه از بدن افزایش پیدا می کند.

به دلیل های متنوعی ممکن است، بیماران دیابتی دچار حالت نوروپاتی شوند
به دلیل های متنوعی ممکن است، بیماران دیابتی دچار حالت نوروپاتی شوند

در نهایت نیز زخم ها وخیم تر می گردند.

آیا در خصوص تشخیص و نشانه های اولیه ی زخم پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

در خصوص ارزیابی و بررسی انواع رخم های پای دیابتی باید عرض نماییم که در مرحله ی اول باید عامل های ریسک را مورد شناسایی قرار داد. یکی از این عوامل نوروپاتی اعصاب محیطی می باشد که در بخش هایی از همین نوشتار به آن اشاره داشتیم.

موارد مهم دیگری را که باید مورد بررسی دقیقی قرار دهیم عبارت هستند، از:

محل زخم ها

سایز زخم ها

شکل هر کدام از زخم ها

میزان عمق زخم ها

آیا زخم ها حالت عفونی و یا گرانوله دارند، یا خیر؟ منظور از عفونی نیز این می باشد که بررسی کنیم، زخم ها چرکی شده اند، یا نه؟

دقت به عدم وجود مالودور

لبه های هر یک از زخم ها را مورد بررسی دقیقی قرار دهیم.

آیا امکان دیدن استخوان ها و یا تاندون ها در آن بخش وجود دارد، یا خیر؟

همه ی نشانه های مربوط به عفونت ها نیز باید مورد بررسی قرار گیرند.

انواع ترشحات چرکی

بوی نامطبوع در ناحیه ی زخم ها

هر گونه ترشح که غیر طبیعی بوده و یا دارای رنگ و حجم غیر عادی باشد.

و . . .

موارد مهم دیگری را که باید مورد بررسی دقیقی قرار دهیم عبارت هستند، از:
موارد مهم دیگری را که باید مورد بررسی دقیقی قرار دهیم عبارت هستند، از:

آیا در خصوص درجه بندی انواع زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

همان گونه که در بخش های زیادی از این مقاله برای شما بیان داشتیم، یکی از مهم ترین دلایل برای رخداد این زخم ها بیماری مرض قند و عدم کنترل مناسب بر روی میزان قند خون می باشد.

در حقیقت این مشکلات و زخم ها جزء عارضه های جانبی در بیماری مرض قند هستند. پزشک های متخصص برای این که بتوانند بهتر این زخم ها را مورد بررسی قرار دهند، آن ها را درجه بندی کرده اند و برای این منظور از سیستم درجه بندی تحت عنوان واگنر بهره مند شده اند.

هدف ایشان از به کار بردن درجه بندی به شیوه ی واگنر این می باشد که بهتر بتوانند تا روی این زخم ها مدیریت داشته باشند و بتوانند آن ها را زودتر درمان نمایند. در این سبک از درجه بندی زخم پای دیابتی از رقم های صفر تا پنج استفاده می شود.

وضعیت درجه های صفر تا 5 واگنر عبارت هستند از:

درجه 0: دراین شرایط هنوز زخمی در پای شما ایجاد نشده است، اما باید مراقب باشید، اما احتمال و ریسک رخداد آن وجود دارد.

درجه 1: یک مورد زخم به صورت سطحی در پای شما ایجاد شده است که ناحیه ی زخم هنوز به طور کامل حاوی پوست می باشد. هنوز صدمه ای به هیچ کدام از بافت یا اندام های درونی بدن شما وارد نشده است.

درجه 2: در این شرایط یک مورد زخم عمیق در شما ایجاد شده است و تا حدودی نیز توانسته است، به بافت های درونی مانند رباط ها، مفصل ها و عضله های شما نفوذ نماید. البته هنوز علامتی مبنی بر ایجاد آبسه وجود ندارد و هنوز استخوان های بدن شما درگیر این موضوع نشده اند.

درجه 3: در این مرحله اوضاع اندکی حادتر شده است و زخم شما دچار گسترش شده است و حالت هایی از آبسه و یا التهاب نیز در زخم ها به وجود آمده است. ممکن است، این موارد التهابی در ناحیه بافت هم بند زخم و یا ناحیه های حاشیه آن ایجاد شده باشند. از دیگر عارضه های این زخم ها در سطح 3 می توانیم عفونی شدن ماهیچه ها، تاندون ها، مفصل ها و یا استخوان را اشاره داشته باشیم.

درجه 4: در این مرحله ممکن است، بافت نواحی حاشیه ی زخم شما در حال پوسیده شدن باشد. عنوان این حالت گانگرن می باشد.

درجه 5: بافت های مربوط به گانگرن از قسمت های موضعی زخم ها مورد توسعه قرار گرفته اند و مدام در حال پیشروی می باشند و ممکن است که به زودی همه ی نواحی پای فرد را درگیر نمایند.

آیا با مهم ترین روش ها و شیوه ها برای درمان زخم های پای دیابتی آشنایی دارید؟

برای این که افراد بتوانند با موفقیت و بهترین شکل زخم های پای دیابتی را مورد درمان قرار دهند، لازم است که یک تیم پزشکی متخصص و خبره در این زمینه فعالیت داشته باشند. این افراد باید در خصوص این زخم ها دارای تجربه و تخصص کاملی باشند. اعضای این تیم معمولا به شکل زیر می باشند:

آیا با مهم ترین روش ها و شیوه ها برای درمان زخم های پای دیابتی آشنایی دارید؟
آیا با مهم ترین روش ها و شیوه ها برای درمان زخم های پای دیابتی آشنایی دارید؟

یک پرستار که متخصص زخم های پای دیابتی می باشد.

یک پرستار در حوزه ارتوپدی جراحی عمومی

یک فرد که دارای تخصص بیماری های عفونی می باشد.

و . . .

مهم ترین اهداف از درمان فرد در درجه اول، کنترل نمودن اوضاع میزان قند خون فرد می باشد. در درجه دوم تیم پزشکی تلاش خواهند نمود که میزان عوارض ناشی از زخم ها کم شود و بتوانند از پیشروی بیشتر زخم ها ممانعت به عمل آورند.

نکته ای که در این جا باید به آن توجه شود، این می باشد که صرفا و بر اساس وجود برخی از میکروارگانیسم ها نمی توانیم در خصوص وجود یا عدم وجود انواع عفونت ها در ناحیه ی زخم ها با قاطعیت صحبت نماییم و در این زمینه نظر قطعی را اعلام نماییم. بهترین موارد شاخص برای این موضوع نشانه هایی نظیر التهاب و یا چرکی شدن زخم می باشند.

بر این اساس می توانیم وجود یک عفونت فعال را مورد تشخیص قرار دهیم. رایج ترین نوع ارگانیسم هایی که می توانند ایجاد کننده ی عفونت باشند، استافیلوکوک ها می باشند.

مهم ترین اقدامات برای درمان در این مرحله شامل موارد ذیل می باشند:

دبریدمان

استفاده از بانداژهای مناسب

اداره ی مناسب عارضه های شریان هایی که در سطح قرار دارند

به کار گیری انواع آنتی بیوتیک ها به شیوه هایی مناسب

مهم ترین اقدامات برای درمان در این مرحله شامل موارد ذیل می باشند:
مهم ترین اقدامات برای درمان در این مرحله شامل موارد ذیل می باشند:

آیا در خصوص کار آنتی بیوتیک ها برای درمان زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

مدت زمان استفاده از انواع آنتی بیوتیک برای درمان نمودن زخم های پای دیابتی به شدت عفونت ها بستگی دارد و همچنین باید توجه شود که آیا استخوان های اطراف ناحیه ی زخم هم درگیر این موضوع شده اند، یا خیر؟

البته به طور معمول این اقدامات درمانی به کمک انوع آنتی بیوتیک ها به زمانی بین 1 الی 6 هفته نیاز دارند.

در حال حاضر توصیه ما این می باشد که تا زمانی که شواهد قطعی برای وجود انواع عفونت وجود نداشته باشند، از انواع آنتی بیوتیک ها برای درمان این زخم ها استفاده نفرمایید.

زمانی هم که مصرف این مواد دارویی شروع می شود، باید استفاده از آن ها را تا موقعی که آثار عفونت ها به طور کامل از ناحیه ی زخم پاک شوند، ادامه داد و نمی توانید زودتر از این موعد، مصرف آن ها را متوقف کنید. این که شما از چه نوعی از آنتی بیوتیک ها استفاده نمایید نیز به حجم عفونت ها و همچنین سوابق بیماری شما وابسته می باشد.

آیا در خصوص شیوه درمانی زخم های پای دیابتی با کمک اکسیژن پر فشار اطلاعاتی دارید؟

در یکی از کارهای تحقیقاتی که در سال 2015 میلادی صورت گرفت، مشخص شد که استفاده از اکسیژن درمانی برای درمان زخم های پای دیابتی تا حدود بسیار زیادی می تواند سبب جلوگیری از قطع شدن آن عضو شود. این تحقیقات به شکلی منسجم و کاملا کنترل شده انجام شدند.

یکی از اثراتی که این شیوه ی درمانی می تواند بر روی زخم های پای دیابتی داشته باشد، این است که قادر است، در مدت زمانی نزدیک به 6 هفته سرعت بهبود یافتن زخم ها را بیشتر نماید و زخم ها خیلی زودتر از درگیری شیوه های درمانی خوب می شوند.

هر چند در حال حاضر و با عنایت به این موضوع که هنوز مستندات و مدارک بالینی در خصوص شیوه ی درمانی توسط محققان ارائه نشده است، امکان این که در زمینه ی کارایی این شیوه درمانی نظر قطعی را داد، وجود ندارد.

آیا در خصوص شیوه درمانی وکیوم تراپی برای درمان زخم های پای دیابتی اطلاعاتی دارید؟

یکی دیگر از شیوه های درمانی برای درمان و بهبود زخم های پای دیابتی شیوه ی فشار منفی می باشد که در اصطلاح تخصصی از آن با عنوان وکیوم تراپی یاد می شود. در این شیوه درمانی برای این که بتوانند ترشحات ناشی از زخم ها و همچنین سلول های مرده ی بر جای مانده را از بین ببرند، از خلاء استفاده می کنند.

این ترشحات و سلول های مرده باقیمانده معمولا می توانند فازهای التهابی در زخم ها را طولانی تر نمایند و به این صورت درمان های دیگر شیوه ها را به تاخیر بیندازند.

بنابراین بهتر است، با کمک یک روش درمانی، اول این ترشحات و سلول های اضافی و مرده را از بین برد.

در حالی که مکانیزم اصلی این شیوه ی درمانی بسیار ساده به نظر می رسد، دارای نتیجه های مختلف و شگفت انگیزی می باشد. از مهم ترین نتیجه های حاصل شده از شیوه درمانی وکیوم تراپی می توانیم بالا رفتن میزان سرعت بهبود انواع زخم ها را نام ببریم.

در طی سال های اخیر نیز استفاده از این شیوه ی درمانی در کشور ما رواج پیدا کرده است.

اگر بخواهیم به اختصار، دیگر شیوه های درمانی و یا عامل های مهم در درمان و بهبودی انواع زخم های پای دیابتی را اشاره نماییم، می توانیم موارد ذیل را نام ببریم:

یکی از شیوه ها برای بهبودی این زخم ها

یکی از شیوه ها برای بهبودی این زخم ها ازن درمانی می باشد که البته هنوز اطلاعات و تحقیقات آن به صورت قطعی اعلام نشده است و در حقیقت داده هایی کم و بدون امکان استناد در خصوص تاثیرات شیوه ازن درمانی در ترمیم زخم های پای دیابتی ارائه شده است و موارد تحقیقات آن تکمیل نشده است.

برخی اطلاعات و شواهد که البته از کیفیت بالایی برخوردار نمی باشند، نشانگر این موضوع هستند که فاکتورها و یا پارامترهای مرتبط به رشد نیز تا حدودی قادر هستند که زخم های پای دیابتی را ترمیم نمایند و میزان درمان بهبودی این زخم ها را تا حد مناسبی بالاتر ببرند.

برخی از نشانه های خیلی ضعیفی نیز موجود هستند

برخی از نشانه های خیلی ضعیفی نیز موجود هستند که بیانگر این موضوع می باشند که فوتوتراپی نیز می تواند دارای تاثیرات مثبتی در ترمیم و بهبودی انواع زخم های پا در افراد مبتلا به دیابت باشد. این شیوه قادر است، سرعت بهبودی این گونه زخم ها را افزایش دهد. البته هنوز مدارک لازم برای اثبات و تاثیر این شیوه در درمان زخم پای دیابتی وجود ندارد.

در این جا نوشته علمی و پزشکی ما با عنوان مراحل اولیه زخم پای دیابتی به پایان خود رسید. امید است تا مواردی که در خصوص مراحل اولیه زخم پای دیابتی برای شما توضیح دادیم، مفید فایده و مثمر ثمر بوده باشند و از آن ها استفاده های خوبی نموده باشید و بر اساس بخش های مختلفی که در این نوشتار، خدمت شما ارائه دادیم، به خوبی با مفهوم و شرایط مربوط به مراحل اولیه زخم پای دیابتی آشنا شده باشید.

در پایان توصیه میکنیم صفحه گرید بندی زخم پای دیابتی و جراحی اسلیو معده در ساری را نیز مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید