محاسبه bmi در کودکان

محاسبه bmi در کودکان

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم موضوع محاسبه bmi در کودکان را مورد بررسی قرار دهیم. در رابطه با این موضوع باید به نکته بسیار مهمی اشاره کنیم، چاقی در کودک ها می تواند علت های متعددی داشته باشد و نکته حائز اهمیت این است که چاقی یکی از خطرناک ترین مواردی می باشد که برای یک کودک رخ می دهد

محاسبه bmi در کودکان
محاسبه bmi در کودکان

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به محاسبه bmi در کودکان و همچنین علت های چاقی در کودکان و راه های مناسب برای کاهش وزن را بررسی کنیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید، زیرا اطلاعات مفیدی را بیان خواهیم کرد.

 

قبل از آن بهتر است توضیحات دکتر مهدی سلیمی در برنامه نبض 2 از شبکه دوم سیما در مورد جراحی های چاقی مشاهده نمایید.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

آیا با علت های چاقی در کودکان آشنایی دارید؟

آیا نشانه های چاقی در کودکان را می شناسید؟

چاقی در کودکان چه مشکلاتی به دنبال خواهد داشت؟

چرا کودک باید شاخص توده بدنی مناسبی داشته باشد؟

تغذیه چه تاثیری بر روی چاقی کودکان دارد؟

چه مواد غذایی بر روی تغذیه کودک تاثیر مثبت دارد و نباید حذف شود؟

تحرک نداشتن چه تاثیری بر روی چاقی در کودکان دارد؟

برای جلوگیری از چاقی کودکان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای کاهش وزن کودکان تغذیه باید چگونه باشد؟

برای کاهش وزن کودکان چه کارهایی را باید انجام داد؟

آیا با شاخص توده بدنی ( bmi ) کودکان آشنایی دارید؟

محاسبه bmi در کودکان چگونه انجام می شود؟

صدک در محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) کودکان به چه معنی است؟

از شاخص توده بدنی کودکان ( bmi ) به چه اطلاعاتی می توان دست پیدا کرد؟

برای به دست آوردن شاخص توده بدنی کودکان دانستن چه مواردی مهم است؟

جلوگیری از چاقی کودکان چه تاثیراتی بر روی سلامت آن ها دارد؟

 

آیا با علت های چاقی در کودکان آشنایی دارید؟

همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم یکی از شایع ترین مشکلات حال حاضر کودکان این است که از اضافه وزن و چاقی رنج می برند، کاملا واضح و مشخص است که هیچ کسی نمی خواهد فرزندش با مشکل چاقی رو به رو باشد، اما برخوردها در این مورد بسیار متفاوت هستند.

آیا با علت های چاقی در کودکان آشنایی دارید؟
آیا با علت های چاقی در کودکان آشنایی دارید؟

در ابتدا و قبل از آن که در رابطه با چاقی کودک خود تصمیمی بگیرید، باید علت این چاقی را به طور کامل متوجه باشید و سپس برای بر طرف کردن آن نتیجه گیری کنید.

آیا با علت های چاقی در کودکان آشنایی دارید؟
آیا با علت های چاقی در کودکان آشنایی دارید؟

موضوع مهمی که باید در رابطه با آن در این قسمت تذکر دهیم، این است که رعایت رژیم های غذایی و گاهی ورزش هم برای کودکان مناسب نیست

البته در این رابطه در ادامه توضیحات کاملی را ارائه خواهیم داد، در این قسمت به بررسی علت های چاقی در کودکان می پردازیم و پیشنهاد می کنیم که با ما همراه باشید.

شما در حال مطالعه مقاله محاسبه bmi در کودکان هستید

ژنتیک:

یکی از مهم ترین علت هایی که سبب چاقی کودکان می شود، مسئله ژنتیک آن ها است. در این حالت شاهد این موضوع هستیم که والدین چاق معمولا کودکانی دارند که آن ها هم از اضافه وزن رنج می برند، پس این موضوع اهمیت بسیار بالایی در چاقی و اضافه وزن داشتن کودکان دارد.

ژنتیک:
ژنتیک:

مصرف بیش از حد غذاهای آماده:

یکی دیگر از علت هایی چاقی در کودکان را می توان تغذیه نا مناسب دانست، البته تغذیه نا مناسب موضوع پیچیده و طولانی است که در ادامه به طور کامل آن را بررسی خواهیم کرد، اما در این قسمت باید توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد غذاهای آماده و فست فود ها سبب چاقی و اضافه وزن می شود.

 

مصرف بیش از حد غذاهای آماده:
مصرف بیش از حد غذاهای آماده:

برای تغذیه کودکان باید به یک سری نکات بسیار مهم توجه داشت و بی توجهی به این موارد می تواند مشکلات فراوانی را به دنبال داشته باشد، همانطور که گفتیم در ادامه مطالب موضوع تغذیه کودکان را به طور کامل بررسی خواهیم کرد، اما در این قسمت باید به این نکته اشاره کنیم که مصرف غذاهای چرب و شیرین بره مقدار زیاد برای کودکان مضر خواهد بود.

شما در حال مطالعه مقاله محاسبه bmi در کودکان هستید

تحرک پائین:

یکی از بزرگ ترین مشکلات دنیای حاضر برای کودکان این می باشد که آن ها را از بازی های کودکانه جدا کرده و به سمت بازی های کامپیوتری کشانده است.

بازی های کودکانه سبب می شود که کودکان جنب و جوش بیشتری داشته باشند و با تحرک بتوانند سوخت و ساز بدن خود را مدیریت کنند.

متاسفانه در سال های اخیر شاهد این بوده ایم که کودکان علاقه ای به این بازی ها ندارند و ترجیح می دهند که اوقات خود را صرف بازی های کامپیوتری کنند،

تحرک پائین:
تحرک پائین:

این عدم تحرک و جنب و جوش نداشتن یکی از اصلی ترین علت های چاقی به حساب می آید و باید به آن توجه ویژه ای شود، علاوه بر این تحرک نداشتن برای سلامت کودک هم ضررهایی دارد که در ادامه آن را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که علت های اصلی و شایع چاقی و اضافه وزن در کودکان را نام ببریم، موضوع مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که گاهی چاقی کودکان به علت هایی مانند داشتن بیماری های خاص مربوط می شود

اما به دلیل کم بودن احتمال این موارد، تصمیم گرفتیم توضیحی در رابطه با آن ارائه ندهیم و به همین نام بردن بسنده کنیم.

شما در حال مطالعه مقاله محاسبه bmi در کودکان هستید

آیا نشانه های چاقی در کودکان را می شناسید؟

در مطالب بالا به اين موضوع مهم اشاره كرديم كه چاقي كودكان چه علت هايي مي تواند داشته باشد، اما در اين رابطه لازم است به اين موضوع اشاره كنيم كه چاقي چه نشانه هايي دارد و چگونه می توانید به این موضوع پی ببرید که کودک شما چاق است یا اضافه وزن دارد، پیشنهاد می کنیم که با ما همراه باشید.

البته در این قسمت لازم می دانیم که به این موضوع بسیار مهم اشاره کنیم، اصلی ترین و دقیق ترین روشی که با استفاده از آن می توانید از چاقی کودک خود اطمینان به دست آورید، این است که شاخص توده بدنی ان را محاسبه کنید

آیا نشانه های چاقی در کودکان را می شناسید؟
آیا نشانه های چاقی در کودکان را می شناسید؟

البته در رابطه با این موضوع در ادامه توضیحات کاملی را ارائه خواهیم داد و در این قسمت قصد داریم در رابطه با دیگر روش های تشخیص چاقی کودک بحث کنیم.

یکی از مهم ترین مواردی که با توجه به ان می توانید به این نتیجه برسید که کودک شما چاق است یا خیر، این می باشد که هیکل کودک خود را با هم کلاسی هایش یا هم سن هایش مقایسه کنید، البته این مقایسه نباید جزئی باشد، زیرا به هر حال هیکل و جثه هر کودکی با دیگر متفاوت است.

یکی دیگر از مواردی که برای تشخیص چاقی و اضافه وزن کودک خود می توانید به ان دقت داشته باشید این است که اگر کودک شما لباس های مناسب سن خودش برایش کوچک می باشد و بر عکس لباس هایی اندازه اش است که برای سن های بالا تر می باشد، این احتمال وجود دارد که کودک شما دچار چاقی یا اضافه وزن شده است.

نکات دیگری هم وجود دارند که با توجه به هر یک از آن ها می توانید به این نتیجه دست پیدا کنید که کودک شما دچار اضافه وزن و چاقی شده است

با ما همراه باشید تا ادامه این نکات و موارد را به طور کامل توضیح دهیم تا بیشتر و بهتر با این موارد آشنا شوید و اطلاعات کاملی را به دست آورید.

یکی از نکاتی که با توجه به آن می توانید به این موضوع پی ببرید که کودک شما دچار اضافه وزن است یا احتمال چاق شدن آن وجود دارد یا خیر این است که به میزان حجم غذای مصرفی آن دقت داشته باشید.

کاملا واضح و طبیعی است که کودکان باید حجم کمتری نسبت به بزرگسالان غذا مصرف کنند، اگر کودک شما کاملا اندازه شما، به عنوان یک فرد بالغ غذا مصرف می کند، احتمال این وجود دارد که کودک شما دچار اضافه وزن یا چاقی باشد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که کودک ظرفیتی خاص برای تغذیه و غذا خوردن دارد و اگر کودک شما دائم احساس گرسنگی می کند و از شما غذا می خواهد، پس می توانید به این نتیجه برسید که کودک چاق است یا اضافه وزن دارد

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این موارد را نادیده نگیرید و با گفتن این جمله که فرزندم در سن رشد است خود را قانع نکنید که زیاد غذا خوردن او طبیعی است، زیرا اصلا این طور نمی باشد و بیش از حد غذا خوردن مضر خواهد بود.

معمولا کودکان به تماشای تلویزیون علاقه نشان می دهند، به خصوص اگر برنامه ای ویژه کودکان از آن پخش شود، ولی اگر کودک شما بیش از سه ساعت به طور مداوم رو به روی تلویزیون می نشیند و برنامه های خود را نگاه می کند، این احتمال وجود دارد که دچار چاقی یا اضافه وزن شده است.

شما در حال مطالعه مقاله محاسبه bmi در کودکان هستید

چاقی در کودکان چه مشکلاتی به دنبال خواهد داشت؟

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که علت های مختلف چاقی در کودکان را توضیح دهیم، همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، موضوع چاقی در کودکان اهمیت ویژه ای دارد و نباید نسبت به آن بی تفاوت بود، به همین دلیل سعی بر این داریم که در این مقاله سوال های مربوط به چاقی کودکان را به طور کامل پاسخ دهیم تا نکته ای مبهم وجود نداشته باشد.

چاقی در کودکان چه مشکلاتی به دنبال خواهد داشت؟
چاقی در کودکان چه مشکلاتی به دنبال خواهد داشت؟

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم، نشانه هایی را نام ببریم که با توجه به آن می توانید به این نتیجه برسید که کودک شما چاق است یا اضافه وزن دارد یا خیر؟ البته در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که اصلی ترین روش برای دانستن این موضوع محاسبه شاخص توده بدنی است که در ادامه مطالب آن را شرح خواهیم داد.

در این قسمت از مقاله سعی بر این داریم مواردی را نام ببریم که چاقی برای کودکان به وجود می آورد، کاملا واضح و مشخص است که این موارد، مثبت نیستند و بر عکس بار منفی و ضرر بالایی دارند، پس پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست ندهید، زیرا اطلاعات بسیار مهمی را شرح خواهیم داد، با ادامه مطالب همراه ما باشید.

شما در حال مطالعه مقاله محاسبه bmi در کودکان هستید

شاید برای شما جالب باشد بدانید که اهمیت کنترل چاقی در کودکان بیش از کنترل چاقی در بزرگسالان می باشد، کودکان در سن رشد هستند

و این باعث می شود که بدنی آسیب پذیر داشته باشند، علاوه بر این اگر چاقی کودک در همان زمان درمان نشود، باعث به وجود آمدن بیماری هایی می شود که با کودک همراه خواهد بود و با بالا رفتن سن، درمان این بیماری ها هم سخت تر خواهد شد.

یکی از شایع ترین بیماری هایی که چاقی برای کودکان به عمل می آورد، مشکلات تنفسی است، مشکلات تنفسی در کودکان با تنگی نفس شروع می شود، کودک قادر نیست مانند هم سن و سال هایش جنب و جوش داشته باشد و بازی کند

این مشکل با افزایش سن حادتر می شود و درمان ان هم مشکل تر خواهد شد، این در حالی است که اگر در همان سن کودکی وزن شخص کاهش پیدا کند، از بروز بیماری جلوگیری می شود.

یکی دیگر از بیماری های کودکان به آن مبتلا خواهند شد، دیابت نوع دو است. دیابت یکی از بیماری هایی است که برای شخص بسیار آزار دهنده خواهد بود.

مصرف بیش از حد شیرینی ها یکی از اصلی ترین علت های به وجود آمدن دیابت نوع دو خواهد بود، به شما توصیه می کنیم که موضوع چاقی کودک خود را جدی بگیرید تا به این بیماری دچار نشود.

کودک چاق ممکن است دچار بیماری هایی مانند فشار خون بالا، چربی خون بالا و قند خون بالا شود. متاسفانه این باور وجود دارد که بیماری های ذکر شده در بالا فقط برای کسانی می باشد که سن و سالی از آن ها گذشته است، اما باید به شما بگوییم که کودک های چاق هم به این مشکل دچار می شوند و در تمام طول زندگی خود باید نگران مصرف غذای خود باشند.

یکی دیگر از بیماری هایی که ممکن است کودک چاق به آن دچار شود، بیماری های کلیوی می باشد. بیماری های کلیوی می توانند علت های مختلفی داشته باشند و یکی از این علت ها چاقی در کودکی می باشد. به همین دلیل است که توصیه می کنیم، حتما و در اسرع وقت مشکل چاقی کودک خود را بر طرف کنید و به فکر راهی برای درمان این مشکل باشید.

از دیگر عوارض ناشی از چاقی کودکان می توان به این مورد اشاره کرد که میل جنسی را کاهش می دهد، یعنی اگر شما در کودکی چاق باشید این احتمال وجود دارد که میل جنسی شما در بزرگسالی نسبت به آدم های نرمال و معمولی کم تر باشد، کاملا واضح و مشخص است که این مورد چه تاثیر منفی بر روی زندگی اینده کودک خواهد داشت.

شما در حال مطالعه مقاله محاسبه bmi در کودکان هستید

چرا کودک باید شاخص توده بدنی مناسبی داشته باشد؟

در مطالب بالا مواردی را نام بردیم که از آن به عنوان عوارض ناشی از چاقی کودکان یاد می شود، به شما پیشنهاد می کنیم که مطالب فوق را با دقت بخوانید و خوب به خاطر بسپارید

چرا کودک باید شاخص توده بدنی مناسبی داشته باشد؟
چرا کودک باید شاخص توده بدنی مناسبی داشته باشد؟

زیرا در زندگی روزانه شما کاربردهای فراوانی دارد و باید به ان توجه داشته باشید، در ادامه قصد داریم مطلب مهم دیگری را شرح دهیم تا با ان آشنا شوید.

چرا کودک باید شاخص توده بدنی مناسبی داشته باشد؟
چرا کودک باید شاخص توده بدنی مناسبی داشته باشد؟

همانطور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم، متاسفانه در بسیاری از خانواده های ایرانی شاهد این هستیم که موضوع چاقی کودکان جدی گرفته نمی شود و به گفتن این جمله که کودک در سن رشد است، خود را به طور کامل قانع و متقاعد می کنند که این چاقی و اضافه وزن کاملا طبیعی است و مشکلی را به وجود نمی آورد.

در مطالب بالا بیماری هایی را لیست کردیم که یکی از علت های آن ها چاقی در کودکی است، یعنی اگر کودک شما دچار چاقی و اضافه وزن باشد، احتمال آن که به بیماری های گفته شده در مطالب بالا دچار می شود، افزایش پیدا می کند.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در این قسمت به این موضوع بپردازیم که چرا کودک باید شاخص توده بدنی مناسبی داشته باشد.

در این قسمت لازم می دانیم به این نکته مهم اشاره کنیم که در ادامه در رابطه با شاخص توده بدنی مطالب مهم و کاربردی را بیان خواهیم کرد تا به طور کامل با آن آشنا شوید

اما همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، باید بگوییم که با استفاده از شاخص توده می توان به آسانی میزان چاقی کودک را تشخیص داد.

در پاسخ به سوال فوق باید بگوییم که اگر می خواهیم کودک ما در آینده زندگی سالمی داشته باشد و از بیماری های گفته شده و بسیاری دیگر از بیماری ها که فرصت برای توضیح در رابطه با همه ان ها نبود، در امان باشد، باید در کودکی به تغذیه و وزن او توجه بیشتری داشته باشیم، البته این توجه به تغذیه از جنبه های مختلفی بررسی می شود.

در ابتدا باید همه تلاش خود را به کار بگیریم که کودک ما دچار اضافه وزن و چاقی نشود، این کار را می توان به سادگی انجام داد، یکی از مهم ترین موارد در این بین این است که به تغذیه او توجه بیشتری شود،

اما گاهی به هر دلیلی ( در این قسمت دلیل چاقی اهمیت چندانی نخواهد داشت) کودک ما دچار چاقی شده است، در این صورت باید همه تلاش خود را به کار بگیریم تا دلیل این کار را پیدا کنیم و آن را بر طرف کنیم، سپس برای کاهش وزن کودک خود اقدام کنیم.

شما در حال مطالعه مقاله محاسبه bmi در کودکان هستید

تغذیه چه تاثیری بر روی چاقی کودکان دارد؟

در اين قسمت قصد داريم موضوع بسيار مهمي به نام تغذيه كودكان و موارد مهم آن را توضيح دهيم. همانطور كه در مطالب بالا هم به اين موضوع اشاره كرديم موضوع تغذيه كودكان بسيار پيچيده و البته مهم است به همين دليل تصميم گرفتيم در قسمتي جدا آن را به طور كامل بررسي كنيم.

يكي از مهم ترين نكاتي كه برای تغذيه كودك خود بايد به آن توجه داشته باشيد اين است كه هيچ وعده و هيچ ماده غذايي نبايد از برنامه غذايي كودك شما حذف شود

تغذیه چه تاثیری بر روی چاقی کودکان دارد؟
تغذیه چه تاثیری بر روی چاقی کودکان دارد؟

متاسفانه گاهي شاهد اين اشتباه رايج هستيم كه والدين براي كنترل اضافه وزن كودك خود، وعده شام را حذف مي كنند، در صورتي اين كار كاملا اشتباه است و عوارض جبران ناپذيري به دنبال خواهد داشت.

بعضي از مواد غذايي نسبت به سايرين اهميت بيشتري در برنامه غذايي كودك دارند، به دليل اهميت اين موضوع در ادامه ليستي كامل از اين مواد غذايي را ارائه خواهيم داد تا به طور كامل با اين موضوع آشنا شويد و اطلاع داشته باشيد كه چه موادي براي رشد بهتر كودك شما مفيد خواهند بود. در ادامه موارد مهم ديگري در تغذيه كودك را شرح خواهيم داد، پس با ما همراه باشيد.

در مطالب بالا به اين موضوع اشاره كرديم كه يكي از مهم ترين علت هاي چاقي كودكان اين است كه از غذاهاي آماده استفاده مي كنند.

بدن كودك حساسيت بسيار بالايي دارد و ممكن است كه نسبت به هر چيزي واكنش نشان دهد. متاسفانه در سال هاي اخير شاهد اين بوده ايم كه والدين در رابطه با تغذيه كودك خود حساسيت خاصي نشان نمي دهند.

كودك براي آن كه بتواند به خوبي رشد كند، نياز  دارد كه به خوبي تغذيه شود و غذاهاي آماده به ويژه فست فود ها نمي توانند نيازهاي غذايي كودك را بر طرف كنند.

غذاهاي آماده علاوه بر اين كه قادر به بر طرف كردن نيازهاي شخص نيستند، مصرف آن ها عوارض هم به دنبال دارد، این عوارض برای کودکان بیشتر خواهد بود.

شما در حال مطالعه مقاله محاسبه bmi در کودکان هستید

غذاهاي آماده اي كه در رستوران ها به فروش مي رسند، معمولا مدت زمان زيادي نگهداري شده اند و حرارت ديده اند تا گرم براي مشتري سرو شود

همين موضوع سبب مي شود كه غذا ديگر هيچ مواد مفيدي مانند ويتامين يا پروتئين نداشته باشد. اين در حالي است كه سرشار از چربي هاي مضر مي باشد و كاملا واضح و مشخص است كه مصرف غذايي اين چنيني سبب افزايش وزن در كودكان خواهد شد.

در رابطه با مصرف فست فود ها هم مطلبي را توضيح نخواهيم داد، زيرا كاملا واضح است كه ساندويچ ها با چه موادي درست مي شوند و در چه روغني آماده مي شوند

اما در اين قسمت بايد به اين نكته مهم اشاره كنيم كه كودكان علاقه فراواني به فست فود ها دارند، در چنين حالتي به شما توصيه مي كنيم كه روز خاصي در ماه را براي كودك خود در منزل ساندويچ درست كنيد تا ديگر نيازي به مصرف فست فود هاي بي كيفيت نباشد.

چه مواد غذایی بر روی تغذیه کودک تاثیر مثبت دارد و نباید حذف شود؟

در مطالب بالا به این نکته مهم اشاره کردیم که عدم رعایت چه مواردی در تغذیه سبب می شود که کودک شما به چاقی یا اضافه وزن مبتلا شود، اما نکته مهمی که به آن در این قسمت اشاره خواهیم کرد

چه مواد غذایی بر روی تغذیه کودک تاثیر مثبت دارد و نباید حذف شود؟
چه مواد غذایی بر روی تغذیه کودک تاثیر مثبت دارد و نباید حذف شود؟

این است که برای تغذیه کودک خود از چه مواد غذایی نباید غافل شویم و باید در برنامه غذایی کودک ان را جای دهیم، با ما همراه باشید تا این موضوع بسیار مهم را هم به طور کامل توضیح دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

چه مواد غذایی بر روی تغذیه کودک تاثیر مثبت دارد و نباید حذف شود؟
چه مواد غذایی بر روی تغذیه کودک تاثیر مثبت دارد و نباید حذف شود؟

همانطور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم و البته این موضوع بر کسی پوشیده نیست، کودک در سنی قرار دارد که باید رشد کند، یعنی به اصطلاح می گویند که کودک در سن رشد قرار دارد، به همین دلیل تغذیه او اهمیت بسیار بالایی دارد و باید در انتخاب مواد خوراکی و غذایی کودک نهایت دقت و توجه خرج شود.

یکی از مهم ترین مواد غذایی که در برنامه غذایی کودک به هیچ عنوان نباید حذف شود، پروتئین ها می باشد. پروتئین ها معمولا در گوشت ها وجود دارند.

در این قسمت لازم است به این موضوع مهم اشاره کنیم که گوشت ها انواع مختلفی دارند، به شما توصیه می کنیم که در برنامه غذایی کودک خود از پروتئین هایی سبک استفاده کنید. پروتئین های سبک به وفور در ماهی و مرغ دیده می شوند، پس مصرف این غذاها را فراموش نکنید.

البته به شما توصیه می کنیم که در هنگام طبخ ماهی و مرغ به این موضوع دقت داشته باشید که از مصرف روغن تا جایی که امکان دارد خودداری کنید.

شما در حال مطالعه مقاله محاسبه bmi در کودکان هستید

اگر می خواهید در هنگام طبخ حتما از روغن استفاده کنید، توصیه ما به شما این است که از روغن های گیاهی مانند روغن کنجد و روغن زیتون استفاده کنید.

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که پروتئین ها در گوشت پیدا می شود، البته در لبنیات هم می توانید پروتئین ها را پیدا کنید. لبنیات هایی که در ایران وجود دارد، پایه حیوانی دارند، یعنی از شیر گاو، ماست، پنیر و… گرفته می شود. در این قسمت لازم می دانیم به نکته بسیار مهمی اشاره کنیم.

مصرف لبنیات های حیوانی اگر چه فایده های بسیاری به دنبال دارد، اما ضررهای خاص خود را هم دارد. به شما توصیه می کنیم که از شیرهای گیاهی استفاده کنید.

به عنوان مثال شیر سویا، شیر بادام و شیر نارگیل از شیرهای گیاهی هستند که می توانید برای کودک خود تهیه کنید و در صورتی که از این شیر های در بازار پیدا نمی کنید، خود را آسانی در منزل آن را درست کنید.

اگر قصد دارید از لبنیات های حیوانی برای تغذیه کودک خود استفاده کنید به شما توصیه می کنیم که لبنیات های کم چرب را انتخاب کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که بدن کودک قادر به هضم چربی موجود در لبنیات نیست و آن را جذب می کند و سبب چاقی کودک شما می شود.

نکته دیگری در هنگام تغذیه کودک خود باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که مصرف سبزیجات و میوه ها نباید به هیچ عنوان از برنامه غذایی کودک شما حذف شود

سبزیجات را می توانید به صورت خام یا در مواردی به صورت پخته برای کودک خود سرو کنید، اگر کودک شما علاقه ای به سبزیجات پخته شده ندارد، با چاشنی های مختلف آن را مزه دار کنید.

میوه ها تاثیر به سزایی در رشد کودک شما دارند و باید به آن توجه ویژه ای داشت. البته بعضی از کودک ها ممکن است به بعضی از میوه ها حساسیت داشته باشند، قبل از آن که به کودک خود میوه دهید، از این موضوع اطمینان حاصل کنید که باعث آلرژی کودک شما نشود و مشکلی به وجود نیاورد.

کروهیدرات ها از دیگر مواد غذایی هستند که باید در برنامه غذایی کودک وجود داشته باشند، ماکارانی، نان های سبوس دار، برنج و… از موادی هستند که برای رشد کودک و همچنین سلامت پوست و موی او ضروری می باشند، پس این مواد غذایی را برنامه کودک خود حذف نکنید، اما به این موضوع دقت داشته باشید که کربوهیدات باید به اندازه و در زمان به خصوصی مصرف شود تا باعث چاقی نشود.

تحرک نداشتن چه تاثیری بر روی چاقی در کودکان دارد؟

در مطالب بالا به این موضوع مهم و کاربردی اشاره کردیم که کودک ها باید بازی های خاص سن خود را داشته باشند، اما متاسفانه در سال های اخیر کودکان به جای آن که بازی های خاص سن خود را انجام دهند، ترجیح می دهند که زمان خود را به بازی های کامپیوتری یا تماشای تلویزیون سپری کنند.

تحرک نداشتن چه تاثیری بر روی چاقی در کودکان دارد؟
تحرک نداشتن چه تاثیری بر روی چاقی در کودکان دارد؟

متاسفانه این موضوع یکی از علت های اصلی چاقی در کودکان به حساب می آید و این نکته را می توان از دو زاویه مختلف بررسی کرد، توجه داشته باشید که هر دو این زاویه ها سبب چاقی کودک خواهد شد، اما با این موضوع را هم به طور کامل شرح می دهیم تا خواننده بیشتر با ان آشنا شود و در برنامه روزانه کودک خود به این موضوع دقت بیشتری داشته باشد.

در ابتدا به موضوع عدم تحرک کودک به این دید نگاه کنید که کودک شما در همه حال نشسته است و هیچ گونه تحرکی ندارد، پس کاملا واضح و طبیعی است که متابولیسم بدن او به سمتی می رود که مواد غذایی مصرف شده را به شکل چربی جذب کند، زیرا تحرکی وجود ندارد که این کالری ها و چربی ها سوزانده شوند.

این اولین موضوعی است که در رابطه با عدم تحرک برای به ذهن هر کسی می رسد و باید بگوییم که این موضوع کاملا درست، صحیح و حساب شده هم می باشد، اما نکته ای که باید به در این قسمت به آن اشاره داشته باشیم این است که موضوع عدم تحرک کودک به همین نکته خلاصه نمی شود.

شما در حال مطالعه مقاله محاسبه bmi در کودکان هستید

توجه داشته باشید

کودک شما هنگامی که به تماشای تلویزیون می نشیند یا بازی های کامپیوتری انجام می دهد، احساس گرسنگی خواهد کرد و از شما طلب غذا می کند و شما هم میان وعده هایی در اختیار او قرار می دهید، در همین قسمت کودک علاوه بر این که هیچ کالری نسوزانده است، مقداری کالری هم که البته مقدار آن کم نمی باشد، جذب می کند و همین مسئله سبب چاقی بیشتر کودک خواهد شد.

توجه داشته باشید
توجه داشته باشید

در این قسمت توصیه جدی به والدین گرامی داریم و خواهش می کنیم که به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید. توصیه ابتدایی ما این است که محیطی را برای کودک خود فراهم کنید

تا بتواند با خیالی آسوده بازی های کودکانه خود را انجام دهد و جنب و جوش کافی هم داشته باشد، این موضوع علاوه بر این که بر سلامت جسمی کودک تاثیر می گذارد، با سلامت روان کودک هم در ارتباط می باشد.

توصیه بعدی ما به شما این است که برای میان وعده های کودک خود از مواد غذایی سالم و مقوی استفاده کنید. به عنوان مثال به جای آن که تنقلاتی مانند چیپس و پفک برای کودک خود در نظر بگیرید

انواع مغزها و میوه ها را برای کودک خود انتخاب کنید. اگر کودک شما علاقه ای به خوردن میوه ندارد، میوه های خشک را امتحان کنید، میوه های خشک همه ویتامین ها و مواد معدنی موجود در میوه را به طور کامل دارد و انتخاب مناسبی برای کودک شما به حساب می آید.

برای جلوگیری از چاقی کودکان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که نکات مهمی را در رابطه با تناسب اندام کودکان بیان کنیم و به این موضوع هم اشاره کردیم که برای تغذیه کودک خود باید به چه مواردی توجه داشته باشید تا کودک شما دچار چاقی و اضافه وزن نشود.

برای جلوگیری از چاقی کودکان به چه نکاتی باید توجه کرد؟
برای جلوگیری از چاقی کودکان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در این قسمت سعی داریم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که برای جلوگیری از چاقی کودک باید به چه نکاتی دقت داشت.

برای جلوگیری از چاقی کودکان به چه نکاتی باید توجه کرد؟
برای جلوگیری از چاقی کودکان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

البته لازم به ذکر است که در مطالب بالا اشاره هایی کوتاه و مختصر به این موارد داشته ایم و بعضی از این نکات را هم شرح دادیم، اما قصد داریم در این قسمت به طور کامل و جامع این موارد را نام ببریم تا خواننده با آن آشنا شود و هیچ ابهامی برای او وجود نداشته باشد. پس با ما همراه باشید و ادامه مطالب را از دست ندهید.

یکی از مهم ترین مواردی که برای جلوگیری از بروز چاقی در کودک خود باید به آن توجه داشته باشید این است که کودک شما تغذیه مناسبی داشته باشد.

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که برای تغذیه سالم کودک خود چه مواد غذایی را باید حذف کنید و بر عکس چه موادی را هرگز نباید حذف کنید

زیرا برای رشد و سلامت کودک شما ضروری هستند. در این قسمت دیگر این مطالب را بیان نخواهیم کرد، زیرا تکرار مکررات می شود و برای خواننده خسته کننده خواهد بود.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که در حال حاضر در عصر تکنولوژی و  ارتباطات زندگی می کنیم، پس کاملا واضح و مشخص است که کودک شما با همین شرایط باید بزرگ شود تا بتواند در آینده زندگی خوبی داشته باشد، پس نمی توانید وسیله هایی مانند تلویزیون یا کامپیوتر را از منزل خود دور کنید.

نکته بسیار مهمی که توجه به آن ضروری است، این می باشد که حد تعادل را باید به طور کامل رعایت کنید، یعنی همانطور که کودک شما باید با تکنولوژی اشنا شود، باید در سلامت کامل هم به سر ببرد، پس محیطی را برای او فراهم کنید تا از بازی های کودکانه خود عقب نباشد و بتواند به آشانی جنب و جوش های کودکی را داشته باشد.

در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم که عدم تحرک در کودکان چه تاثیر منفی خواهد داشت و باز هم به شرح دوباره آن نمی پردازیم.

در ادامه قصد داریم دیگر موارد در تناسب اندام و سلامت جسمی کودک را بررسی کنیم، به شما پیشنهاد می کنیم که اگر کودکی دارید و نگران سلامت او و آینده اش هستید

ادامه مطالب را از دست ندهید و با ما همراه باشید، زیرا قصد داریم مطالب بسیار مفیدی را ارائه دهیم که دانستن آن برای هر والدینی ضروری به حساب می آید.

برای کاهش وزن کودکان تغذیه باید چگونه باشد؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که چگونه و با توجه به چه نکاتی می توانید از چاق شدن و اضافه وزن کودک خود جلوگیری کنید

اما موضوعی که در این قسمت باید به آن اشاره کنیم این است که مطالب گفته شده در بالا برای کسانی مناسب است که قصد دارند از اضافه وزن کودک خود جلوگیری کنند، اما اگر کودک شما به اضافه وزن دچار شده باشد، چه کاری باید انجام دهید.

برای کاهش وزن کودکان تغذیه باید چگونه باشد؟
برای کاهش وزن کودکان تغذیه باید چگونه باشد؟

در این قسمت قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم که اگر کودک شما چاق شده است، رژیم غذایی یا برنامه غذایی او باید چه تفاوتی با قبل داشته باشد، توجه به این نکات اهمیت بسیار بالایی دارد، زیرا همانطور که گفتیم کودکان در سن رشد به سر می برند و بدن بسیار حساسی دارند، هر کار اشتباه در کودکی سبب عوارض جبران ناپذیری در بزرگسالی خواهد شد.

در ابتدا باید به این موضوع مهم اشاره کنیم که رژیم غذایی و برنامه غذایی دو مفهوم کاملا متفاوت هستند که به هیچ عنوان نباید به جای هم مورد استفاده قرار بگیرد.

در ادامه قصد داریم این دو مفهوم را به طور خلاصه توضیح دهیم تا با آن به طور کامل آشنا شوید و تفاوت های هر یک را به خوبی بدانید.

در رژیم غذایی شاهد این هستیم که مصرف یک سری مواد غذایی خاص ممنوع می شود، به عنوان مثال شخصی رژیم غذایی دارد که در ان نباید هیچ گونه مواد روغنی و چربی استفاده کند.

این در حالی است که در برنامه غذایی هیچ ماده غذایی حذف نمی شود و فقط هر غذا به اندازه مناسب و در زمان مناسب خود صرف می شود.

در رابطه با تغذیه کودکان در هنگام کاهش وزن باید به این موضوع اشاره کنیم که به هیچ عنوان نباید یک کودک رژیم غذایی خاصی را رعایت کند، این موضوع در آینده می تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

مثال

به عنوان مثال دختر هایی که در زمان کودکی رژیم های غذایی سخت داشته اند در هنگام بارداری با ریزش دندان رو به رو خواهند شد.

همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم کودک برای لاغری نباید هیچ گونه رژیم غذایی را رعایت کند، زیرا بدن او به همه مواد غذایی برای رشد نیاز دارد

مثال
مثال

اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر کودک شما دچار اضافه وزن و چاقی شده است با کمک گرفتن از یک پزشک تغذیه، برنامه غذایی برای او در نظر بگیرید تا با تغذیه مناسب وزن خود را کاهش دهد.

در مطالب بالا به طور کامل به این موضوع اشاره کردیم که تغذیه کودکان باید به چه شکلی باشد، اما توجه داشته باشید که برای کاهش وزن کودک هم باید همان موارد را رعایت کنید، اما با توجه به صلاح دید پزشک متخصص می توانید مقدار مصرف بعضی از مواد غذایی را کم یا بیشتر کنید.

به شما توصیه می کنید که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی بدون مشورت با پزشک متخصص اقدام به تغییر در برنامه غذایی کودک نداشته باشد، زیرا عوارض بسیار زیادی خواهد داشت.

برای کاهش وزن کودکان چه کارهایی را باید انجام داد؟

در مطالب بالا به این موضوع پرداختیم که برای کاهش وزن کودک خود چه مواردی را در تغذیه کودک باید رعایت کنید، البته کاملا واضح و مشخص است که برای کاهش وقت نباید به اصلاح تغذیه بسنده کرد و کارهای دیگری هم در این بین باید صورت گیرد تا کاهش وزن کودک به خوبی اجرا شود.

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که برای کاهش وزن کودک چه کارهایی باید انجام شود تا یک کاهش وزن حساب شده و بدون عوارض را داشته باشیم

برای کاهش وزن کودکان چه کارهایی را باید انجام داد؟
برای کاهش وزن کودکان چه کارهایی را باید انجام داد؟

البته در این قسمت باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که از تاثیرات تغذیه مناسب نباید به هیچ عنوان غافل شود و باید به آن توجه ویژه ای داشت. با ما همراه باشید تا با این نکات به خوبی آشنا شوید.

یکی از مهم ترین مواردی که در هنگام کاهش وزن کودک باید به ان توجه داشت این است که تحرک و ورزش کردن نباید به هیچ عنوان فراموش شود.

موضوع ورزش کردن در کودکان با ورزش کردن در بزرگسالان کاملا متفاوت است، زیرا بزرگسالان می توانند از رشته هایی مانند فیتنس و بدن سازی برای کاهش وزن استفاده کنند، اما این امکان برای کودکان وجود ندارد.

در این قسمت باید به این نکته مهم اشاره کنیم که نوع ورزش و رشته انتخاب شده برای کودک اهمیت چندانی ندارد، موضوع مهمی که باید به آن توجه داشته این است که کودک ورزش کند و تحرک داشته باشد، اما این که چه ورزشی انجام دهد، تفاوت چندانی در نتیجه نهایی نخواهد داشت.

به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که در هنگام انتخاب رشته ورزشی برای کودک خود، علاقه او را در نظر بگیرد و با توجه به این موضوع رشته ورزشی را انتخاب کنید

زیرا کودک شما برای انجام این ورزش باید علاقه داشته باشد و در غیر این صورت فقط خسته می شود و تاثیرات منفی بر روحیه او خواهد داشت.

بازی های کودکانه یکی از مهم ترین نکاتی هستند که باید در هنگام کاهش وزن کودک خود به آن توجه داشته باشد. به این موضوع دقت کنید که کودک از کاهش وزن، اضافه وزن، سلامت جسم و سلامت روان اطلاعات آن چنانی ندارد و اگر به او هم توضیح دهید، به طور کامل متوجه نخواهد شد.

در این مواقع وظیفه والدین است که موضوع را به صورتی برای او توضیح دهند که برایش سخت نباشد و قادر به انجام آن باشند. اگر بتوانید تحرک کودک را با انجام بازی های کودکانه داشته باشید، بهتر و مناسب تر خواهد بود و کودک هم بهتر این کار را دنبال خواهد کرد. پس این توصیه را جدی بگیرید.

آیا با شاخص توده بدنی ( bmi ) کودکان آشنایی دارید؟

در مطالب بالا به این موضوع بسیار مهم اشاره کردیم که مهم ترین و اصلی ترین روش برای آن که بدانید کودک شما دچار اضافه وزن و چاقی است یا خیر این می باشد که شاخص توده بدنی کودک را به دست بیاورید و با توجه به آن به این نتیجه برسید که کودک شما چاق است یا خیر وزن متعادلی دارد.

البته به این موضوع هم باید توجه داشته باشید که شاخص توده بدنی میزان توده بدنی هر کودکی را مشخص می کند و لزوما به این دلیل نیست که کودک چاق است، گاهی کودک شما از لاغری رنج می برد و محاسبه شاخص توده بدنی این امکان را برای والدین فراهمی می کند که به طور دقیق و کامل از این موضوع اطلاع داشته باشند.

آیا با شاخص توده بدنی ( bmi ) کودکان آشنایی دارید؟
آیا با شاخص توده بدنی ( bmi ) کودکان آشنایی دارید؟

نکته

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که لاغری کودک هم به اندازه اضافه وزن و چاق بودن او مهم است و باید برای آن اهمیت قائل شد

اما در این مقاله توضیحی در رابطه با لاغری بیش از حد کودک بیان نخواهیم کرد، زیرا از بحث اصلی دور خواهیم شد، پس مطلبی در این رابطه شرح نخواهیم داد و از آن گذر خواهیم کرد.

در رابطه با شاخص توده بدنی باید به این موضوع اشاره کنیم که بعد از وارد کردن اطلاعاتی که برای این موضوع لازم است ( در ادامه این اطلاعات و نحوه محاسبه شاخص توده بدنی را توضیح خواهیم داد) عددی به دست می آید، این عدد نشان می دهد که کودک شما لاغر است، وزن مناسبی دارد، چاق می باشد یا دچار اضافه وزن شده است.

با توجه به مقدار این عدد پزشک متخصص تصمیم می گیرد که چه برنامه غذایی برای کودک شما در نظر بگیرد، تا هم سلامت او به طور کامل حفظ شود و هم وزن اضافه خود را بتواند کاهش دهد.

در این قسمت باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که برای برنامه غذایی و کاهش وزن کودک خود حتما از پزشک متخصص کمک بگیرید و برای این کار به هیچ کسی اعتماد نکنید، زیرا موضوع سلامت کودک شما در میان است و این موضوع به حدی مهم می باشد که باید آن را کاملا جدی گرفت.

محاسبه bmi در کودکان چگونه انجام می شود؟

در مطالب بالا به این موضوع مهم و کاربردی اشاره کردیم که شاخص توده بدنی به چه معنی است و در چه مواقعی از آن استفاده می شود.

در این جا باید به این نکته بسیار مهم اشاره کنیم که محاسبه شاخص توده بدنی برای بزگسالان هم کاربردی است، اما در این مقاله موضوع مورد بحث ما محاسبه شاخص توده بدنی در کودکان می باشد و در رابطه با بزرگسالان مطلبی را بیان نخواهیم کرد.

محاسبه bmi در کودکان چگونه انجام می شود؟
محاسبه bmi در کودکان چگونه انجام می شود؟

در این قسمت لازم است که به موضوع بسیار مهمی را اشاره کنیم، همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم محاسبه شاخص توده بدنی برای بزرگسالان هم کاربرد دارد،

اما این محاسبه در کودکان تفاوت هایی با کودکان دارد. در ادامه قصد داریم به این موضوع اشاره کنیم که برای محاسبه شاخص توده بدنی در کودکان به چه نکاتی باید توجه داشته باشید.

مهم ترین اطلاعاتی که برای محاسبه شاخص توده بدنی کودکان باید به آن توجه داشته باشید این موارد هستند. دقت داشته باشید که در لیست ذکر شده و برای اطلاعات آن هیچ اولویتی وجود ندارد و در ذکر این لیست قانون خاصی لحاظ نشده است، با ما همراه باشید تا اطلاعات مهم برای به دست آوردن و محاسبه شاخص توده بدنی را شرح دهیم.

وزن کودک، قد کودک، سن، جنسیت و البته اندازه دور سر کودک اطلاعاتی هستند که برای محاسبه شاخص توده بدنی کودک به آن ها نیاز است.

در این رابطه باید به این نکته بسیار مهم اشاره کنیم که اندازه سر در کودک هایی اهمیت دارد و گرفته می شود که سنی زیر دو سال دارند و در دیگر کودک ها اهمیتی ندارد.

برای محاسبه شاخص توده بدنی باید قد را به سانتی متر به دست آورید. البته قد کودک ها معمولا زیر یک متر است و به سانتی متر بیان می شود، اما باز هم اگر کودک شما قد بلند است و قد او از یک متر بیشتر می باشد، باید قد او را به سانتی متر محاسبه کرد، اندازه قد یکی از مهم تریم موارد برای به دست آوردن شاخص توده بدنی است.

در ادامه باید وزن را به طور دقیق به دست آورید. برای به دست آوردن دقیق وزن باید از ترازوهای دقیق و دیجیتال استفاده کنید، در مراکز بهداشت یا در مطب های پزشک های متخصص معمولا ترازوهای دیجیتال و دقیق قرار دارند که وزن کودک را به طور دقیق به دست می آورند، پس وزن را هم به دست آوردیم.

گام بعدی برای محاسبه شاخص توده بدنی این است که قد را در خودش ضرب کنید. برای آن که این موضوع را به طور کامل و دقیق متوجه شوید

در ادامه آن را با ذکر یک مثال توضیح خواهیم داد، پس پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست ندهید و با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این رابطه به دست آورید.

فرض کنید کودک شما وزنی معادل با ده کیلو گرم دارد و قد او هم هفتاد و پنج سانتی متر می باشد. همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، گام اول برای محاسبه شاخص توده بدنی این است که قد را در خودش ضرب کرد، با انجام این کار به عدد 0.562 دست پیدا می کنیم.

مرحله بعدی برای محاسبه شاخص توده بدنی کودک این است که وزن او یعنی ده کیلو گرم را بر عدد به دست آمده تقسیم کنیم. بعد از انجام این کار با عدد 17.79 رو به رو خواهیم شد و این عدد به عنوان شاخص توده بدنی کودک مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به این موضوع می پردازیم که با استفاده از شاخص توده بدنی به چه اطلاعاتی می توان دست پیدا کرد.

صدک در محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) کودکان به چه معنی است؟

صدک یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در بعد از محاسبه شاخص توده بدنی باید به آن توجه داشته باشید. با استفاده از صدک می توان به اطلاعات بسیار مهمی در رابطه با کودک و سلامت جسمی آن دست پیدا کرد، اما در ابتدا باید این موضوع را توضیح دهیم که صدک چه معنی دارد و برای چه کاربردهایی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر بخواهیم مفهوم صدک و کاربرد آن را به طور کامل توضیح دهیم، باید در ابتدا موضوعی را به طور کامل شرح دهیم. صدک به شما این موضوع را نمایان می کند که کودک شما نسبت به هم سن و سال هایش چگونه رشد کرده است.

صدک در محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) کودکان به چه معنی است؟
صدک در محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) کودکان به چه معنی است؟

البته اگر بخواهیم در این رابطه توضیح دهیم که صدک چگونه محاسبه می شود، باید بگوییم که خارج از بحث این مقاله می باشد و توضیح در رابطه با این موضوع سبب می شود که از بحث اصلی دور شویم، پس در رابطه با به دست آوردن صدک توضیحی نخواهیم داد.

صدک وضعیت یک کودک را در مقایسه با هم سن و سال هایش بیان می کند و با توجه به آن شما می توانید به این اطلاعات دست پیدا کنید که کودک شما نسبت به دیگر کودکان هم سن خود رشد خوبی داشته است یا خیر! توجه داشته باشید که اطلاعات به دست آمده از صدک دقیق نیست و اطلاعات جزئی به دست نمی آید، اما کلیت را به طور کامل توضیح می دهد.

از شاخص توده بدنی کودکان ( bmi ) به چه اطلاعاتی می توان دست پیدا کرد؟

در مطالب بالا به طور کلی به این موضوع اشاره کردیم از شاخص توده بدنی می توان اطلاعات کاملی را در رابطه با وزن و قد کودک به دست آورد، در مطالب بالا به بعضی از این موارد اشاره کرده ایم، اما تصمیم گرفتیم که در این قسمت به طور مجزا و البته کامل تر و دقیق تر این موضوع را بررسی کنیم، پس پیشنهاد می کنیم که با ما همراه باشید و ادامه مطالب را از دست ندهید.

یکی از مهم ترین اطلاعاتی که از شاخص توده بدنی به دست می آید این است که وضعیت وزن و سلامت جسمی کودک شما در چه میزانی می باشد، لازم به ذکر است که عدد به دست آمده برای شاخص توده بدنی، اگر کوچک تر از بیست باشد، کودک شما از لاغری رنج می برد، هم مانند مثالی که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم.

اگر شاخص توده بدنی کودک عددی ما بین بیست و بیست و پنج باشد، وزن کودک شما نسبت به قد او در مناسب ترین حالت ممکن قرار دارد.

البته کاملا واضح و مشخص است که هر چه این عدد به بیست نزدیک تر باشد، احتمال لاغر بودن کودک در اینده افزایش پیدا می کند و با نزدیک شدن عدد به بیست و پنج این احتمال وجود دارد که کودک در اینده دچار چاقی و اضافه وزن شود.

نکته بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر عدد به دست آمده از شاخص توده بدنی بیش از بیست و پنج باشد، کودک شما دچار اضافه وزن و چاقی شده است و در اسرع وقت باید برای لاغری و کاهش وزن او اقدام های مناسبی را انجام دهید. در رابطه با عوارض ناشی از چاقی کودک ها در مطالب بالا به طور کامل توضیحاتی را ارائه داده ایم و در این قسمت اشاره ای به آن نخواهیم کرد.

برای به دست آوردن شاخص توده بدنی کودکان دانستن چه مواردی مهم است؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که برای محاسبه توده بدنی کودک باید چه اطلاعاتی از کودک به دست آوریم. در این قسمت لازم می دانیم که موضوع بسیار مهمی را توضیح دهیم تا خواننده به طور کامل و دقیق با این موضوعات آشنا شود و ابهامی برای آن باقی نمانده باشد، با ما همراه باشید تا این موضوع را به طور کامل توضیح دهیم.

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که اطلاعاتی مانند وزن کودک، قد کودک، سن، جنسیت و البته اندازه دور سر کودک لازم است، اگر چه در واقعیت این گونه نیست و نیازی به این اطلاعات نخواهد بود. در مطالب بالا مثالی را بیان کردیم که شاخص توده بدنی یک کودک را محاسبه کرده است.

همانطور که در مثال فوق هم به طور کامل با این موضوع آشنا شدیم، برای محاسبه شاخص توده بدنی کودک به قد و وزن او نیاز است و با داشتن این دو اطلاعات می توان شاخص توده بدنی کودک را به طور دقیق و کامل بررسی کرد و دیگر نیازی به اطلاعات دیگر نیست

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اطلاعات دیگر مانند، سن، جنسیت و اندازه دور سر برای به دست آوردن اطلاعات دیگر (مانند صدک) ضروری است و باید به آن توجه ویژه شود.

جلوگیری از چاقی کودکان چه تاثیراتی بر روی سلامت آن ها دارد؟

در مطالب بالا به این موضوع به طور کامل اشاره کرده ایم که چاقی و اضافه وزن در کودکی چه عوارض جبران ناپذیری در بزرگسالی به همراه خواهد داشت. در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چاقی و اضافه وزن در کودکی چه مشکلاتی برای کودک در همان سن ایجاد خواهد کرد.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که برای کودک چاق به وجود می آید این است که گاهی، توسط هم سن و سال هایش مورد تمسخر قرار می گیرد، این موضوع می تواند بزرگ ترین آسیب را از نظر روحی و روانی به کودک وارد کند. کسی که در کودکی مورد تمسخر قرار گیرد

جلوگیری از چاقی کودکان چه تاثیراتی بر روی سلامت آن ها دارد؟
جلوگیری از چاقی کودکان چه تاثیراتی بر روی سلامت آن ها دارد؟

یا با این کار مقابله می کند که منجر به تقویت روحیه خشونت آمیز کودک می شود یا از این کار خجالت می کشد که سبب افت اعتماد به نفس کودک و خجالتی شدن او می شود که هر دوی این موارد به روحیه کودک آسیب وارد خواهد کرد.

البته چاقی و اضافه وزن کودکان علاوه بر آسیب های روحی و روانی، موجب آسیب های جسمی هم می شود که در این قسمت توضیحی در رابطه با آن ارائه نخواهیم داد، زیرا در مطالب بالایی به طور کامل آن را توضیح داده ایم و تکرار مجدد آن سبب کسلی و خستگی خواننده خواهد شد، پس از توضیح این مورد می گذریم.

در نهایت با توجه به مطالب گفته شده در بالا می توان به این نتیجه رسد که محاسبه bmi در کودکان به چه طریقی انجام می شود.

در مطالب گفته شده در بالا به طور کامل این موضوع را بررسی کردیم که برای به دست آوردن شاخص توده بدنی در کودکان به چه اطلاعاتی نیاز است و در نهایت از طریق عدد به دست آمده، به چه اطلاعاتی می توان دست پیدا کرد.

همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم محاسبه bmi در کودکان این امکان را برای والدین فراهمی می کند تا نسبت به سلامت جسمانی و وزن کودک خود اطلاعات کاملی داشته باشند تا اگر کودک آن ها با مشکل لاغری یا چاقی رو به رو است، از این کار جلوگیری کنند، یا اگر به این مشکلات دچار شده است، اقدام به بر طرف کردن آن کرد.

همانطور که در مطالب بالا به این موضوع به طور کامل اشاره کردیم، چاقی در کودکان علت های مختلفی دارد و برای آن که بتوان وزن کودک چاق را کاهش داد

باید در ابتدا علت چاقی کود را به دست آورد. بعد از آن که به این موضوع پی بردید که کودک شما چرا به چاقی مبتلا شده است، قادر خواهید بود آن را بر طرف کنید.

نکته ای که در رابطه با موضوع کاهش وزن کودکان باید به آن توجه داشته باشید این است که کودکان برای ان که وزن اضافی خود را از دست بدهند، نیازی ندارند که رژیم های غذایی را رعایت کنند

زیرا همانطور که به این موضوع اشاره کردیم یک کودک در سن رشد است و رعایت رژیم غذایی سبب می شود که در بزرگسالی با مشکلاتی جدی رو به رو شود. در مطالب بالا مثالی هم برای این موضوع بیان کرده ایم.

در ادامه این مقاله سعی بر این داشتیم، مواردی را نام ببریم که کودک با رعایت آن ها می توان وزن خود را کاهش دهد، البته کاملا واضح و طبیعی است که کودک خود به تنهایی نمی تواند این کار ها را انجام دهد و این نقش را والدین باید ایفا کنند

و فرزند آن ها وزنی مناسب و ایده آل داشته باشد. رعایت تغذیه مناسب و تحرک داشتن از اصلی ترین نکات برای کاهش وزن به حساب می آید.

امیدوارم از خواندن مطالب فوق لذت برده باشید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

5 پاسخ

  1. سلام
    مطلب شما خوب و کامل بود با روشی که فرمودید توده بدنی پسر من ۲۲ میشه که گفتید ایدال هست ولی داخل نمودار بهداشت و نظر کارشناس بهداشت پسرم اضافه وزن داره میشه در این مورد یکم توضیح بدید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید