لیزر لیپولیز چیست

فهرست مطالب

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که لیزر لیپولیز چیست . لطفا تا انتهای این مقاله علمی پزشکی، ما را همراهی نمایید.

می دانیم که امروزه تعداد زیادی از مردم جهان از مشکل اضافه وزن و انباشته شدن چربی های اضافی رنج می برند و در فکر رسیدن به وزن ایده آل و تناسب اندام هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لیزر لیپولیز می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

لیزر لیپولیز چیست
لیزر لیپولیز چیست

اما باید توجه داشت که انباشت چربی در قسمت های مختلف بدن و راه های درمان و خلاص شدن از دست آن ها متعدد است و شما باید بکوشید تا بهترین روش را انتخاب کنید.

اینفوگرافیک لیزر لیپولیز چیست

اینفوگرافیک لیزر لیپولیز چیست
اینفوگرافیک لیزر لیپولیز چیست

یکی از راه هایی که می توان با آن، هم چربی ها را از بین برد و هم به زیبایی بدن دست پیدا کرد، استفاده از لیزر لیپولیز است.

در این مقاله قصد داریم  تا به این موضوع پرداخته و به سوال لیزر لیپولیز چیست پاسخ دهیم.

لیزر لیپولیز چیست

لیزر لیپولیز چیست
لیزر لیپولیز چیست

فهرست مطالب:

 1. لیزر لیپولیز چیست ؟
 2. لیزر لیپولیز یا دیگر روش های حذف چربی
 3. تفاوت بین لیپولیز و لیپوساکشن را بیان نمایید.
 4. معیارهای مناسب بودن فرد برای لیزر لیپولیز چیست ؟
 5. قبل از عمل جراحی
 6. اقدامات لازم به منظور آماده شدن برای لیزر لیپولیز چیست ؟
 7. اتفاقات احتمالی در طول لیزر لیپولیز چیست ؟
 8. نتایج، چه مدت پس از لیزر لیپولیز ظاهر می شود؟
 9. نکات مهم و قابل توجه بعد از عمل لیزر لیپولیز چیست ؟
 10. نتیجه لیپوساکشن چیست؟
 11. ممنوعیت لیپولیز
 12. موثرترین عامل در دستیابی به بهترین نتایج
 13. لیپولیز شکم
 14. لیپولیز صورت
 15. تفاوت لیپولیز و لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر)
 16. موارد استفاده لیزر لیپولیز چیست ؟
 17. چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در صورت را توضیح دهید.
 18. استفاده از لیپولیز در نواحی دیگر
 19. لیزر لیپولیز برای خانم‌هایی که زایمان کرده اند و برای افرادی که بیش از 50 سال سن دارند.
 20. عوارض لیزر لیپولیز چیست ؟
 21. هزینه لیپولیز
 22. ماندگاری لیزر لیپولیز
 23. کلام آخر

 

لیزر لیپولیز چیست؟

لیزر لیپولیز برای افرادی که بین 18 تا 65 سال سن دارند، مناسب می باشد. اکثر کسانی به این روش روی می آورند که بین 40 تا 60 سال سن دارند که این باعث می شود بعد از جراحی بینی، لیزر لیپولیز به پر استفاده ترین جراحی پلاستیک تبدیل گردد.

از دلایل محبوبیت این لیزر می توان به کاهش درد و احتمال پیچ خوردگی زانو و کمر اشاره کرد. این مزیت به خاطر کاهش وزن بعد از استفاده از لیزر لیپولیز تلقی می شود.

لیزر لیپولیز چیست؟
لیزر لیپولیز چیست؟

البته در افراد بالای 60 سال نیز می توان این کار را انجام داد به شرطی که مشکلات قلبی و عروقی و جسمی نداشته باشند. لیزر لیپولیز را می توان به عنوان یکی از روش های مدرن و نوین برداشتن چربی زیر پوست به حساب آورد که به طور معمول در یک جلسه برای از بین بردن چاقی موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و سپس بدن را با توجه به اصول زیبایی پیکرتراشی می کند.

این روش در سال 2006 توسط FDA تأیید شد و در طول سال ها تکامل یافته است و اکنون به عنوان یک روش ایمن تر و تاثیرگذارتر پذیرفته شده است.

پیشنهاد می کنیم از سایر مطالب سایت دکتر سلیمی دیدن کنید.

بیشتر از یک میلیارد نفر در جهان دارای اضافه وزن هستند

بر اساس گزارشی که سازمان بهداشت جهانی ارائه داده است، بیشتر از یک میلیارد نفر در جهان دارای اضافه وزن هستند. شایع ترین آن ها چاقی موضعی در شکم و پهلو است که با افزایش خطر بیماری های قلبی و فشار خون بالا، چربی خون بالا، دیابت نوع 2 (مقاوم به انسولین)، آرتروز و چندین سرطان همراه است. علاوه بر این، می تواند بر زیبایی فرد تأثیر بگذارد و در نتیجه، بر روحیه و اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارد.

از سوی دیگر، داشتن بدن سالم همراه با بدن زیبا می تواند میزان بروز سایر بیماری ها را کاهش داده و همچنین اعتماد به نفس فرد را افزایش داده و به روابط شغلی، اجتماعی و خانوادگی فرد بهبود ببخشد.

ترکیب این موارد نیاز بدن به حذف چربی اضافی را افزایش می دهد. البته روش های نامناسب زیادی برای تناسب اندام وجود دارد که بدترین آن ها استفاده از داروهای کشنده است که متأسفانه گاهی عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد.

در عصر مدرنی که در آن زندگی می کنیم، رفته رفته از سونوگرافی و ارتعاش نبولایزر در راستای برداشتن چربی بدن و از بین بردن سلول های چربی استفاده می شود که به اختصار این فرایند و تکنولوژی لیپولیز نامیده می شود. شایان ذکر است که از بسیاری از جهات، لیزر لیپولیز بهتر از روش التراسونیک است.

در لیپولیز از دست رفتن گرما احتمال کمتری دارد

مثلا از عوامل برتری می توان به این نکته اشاره کرد که در لیپولیز از دست رفتن گرما احتمال کمتری دارد و بیشترین آسیبی که لیزر می تواند وارد کند، از 2 میلیمتر تجاوز نمی کند، در حالی که این عدد برای اولتراسونیک چند سانتیمتر برآورد می شود.

در لیپولیز از دست رفتن گرما احتمال کمتری دارد
در لیپولیز از دست رفتن گرما احتمال کمتری دارد

پس از این که استفاده از این لیزر در سازمان (FDA)  تأیید شد، این فناوری در این زمینه مدرن تر و جدیدتر شده و امروزه طول موج های گوناگون لیزری در این زمینه به کار گرفته می شود که دو مورد از آن ها کاربردی تر است:

لیزرهای دیود پالسی NM980 و NM1064 همچنین لیزر Nd: YAG NM1444 در این مورد از سایرین پیشی گرفته و در ساله ای 2008 و 2009 تأیید FDA را دریافت کرده است.در بیشتر مراکز، هر دوی این دستگاه ها برای لیپولیز هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند

در بیشتر مراکز، هر دوی این دستگاه ها برای لیپولیز هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند

در بیشتر مراکز، هر دوی این دستگاه ها برای لیپولیز هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند تا تنها لایه چربی زیر جلدی را به صورت انتخابی مورد هدف قرار دهند و شریان ها، اعصاب و پوست ناحیه تحت تأثیر کمتری قرار می گیرند.

این تأثیر انتخابی بر روی بافت به دلیل نوعی روش بهبود لیپولیز به نام فناوری کروموفور است که بیشترین جذب و تأثیر را بر روی بافت چربی زرد دارد. این فناوری بهبود یافته، لیزر لیپولیز هوشمند نامیده می شود که به طرز ماهرانه ای عوارض را کاهش می دهد.

لیزر لیپولیز می تواند در نواحی مختلف بدن از جمله بازوها، چانه، پشت، پهلوها، شکم، ران ها و قفسه سینه مردان (ژنیکوماستی) انجام شود. البته برخی از چاقی های شکمی در واقع مربوط به تجمع چربی در احشای داخل شکم است که به چاقی عمیق نیز شناخته می شود.

لازم به ذکر است که این چربی ها با ابدومینوپلاستی، لیپو ساکشن و لیپولیز قابل رفع نیست. به عبارت دیگر، ناحیه شکمی که این روش ها روی آن کار می کنند، دیواره شکم و چربی موجود در آن است.

ما تمام این موارد را به صورت جداگانه در ادامه مقاله “لیزر لیپولیزچیست” بررسی خواهیم کرد.

بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار می گیرد

در روش درمانی با این سبک، مثل روش سنتی لیپوساکشن به این ترتیب عمل می شود که بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار می گیرد و پس از مشخص شدن مناطق تجمع چربی با نشانگر، اسپری مناسب محلول تامسون به این نواحی اعمال می شود.

تزریق می شود و سپس الیاف نوری لیزری که بسیار نازک تر از لوله لیپوساکشن هستند، از طریق یک سوراخ کوچک میلیمتری وارد بافت چربی می شوند.

با انتشار طول موج مناسب لیزر در این بافت، جابجایی آهسته فیبر به جلو و عقب، چربی نیمه مایع می شود و در نهایت، اگر حجم برآورد شده بیش از 500 سی سی باشد، این چربی های نیمه مایع توسط Gets gentle حذف می شوند.

در نهایت، برای سفت شدن پوست و کاهش شل شدن آن، زاویه تابش لیزر طوری تغییر می کند که از زیر به پوست می درخشد و عمل به پایان می رسد.

بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار می گیرد
بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار می گیرد

لیزر لیپولیز یا دیگر روش های حذف چربی

بیایید این قسمت از مقاله لیزر لیپولیز چیست را به مقایسه این روش با روش های دیگر حذف چربی اختصاص دهیم و ببینیم که تفاوت ها و مزایای لیزر لیپولیز نسبت به رقبا چیست.

در ناحیه درمان، احتمال عفونت بسیار کم است.

خطر زخم معده بسیار کم است.

زمان بازیابی این روش نسبت به سایر روش ها کوتاه تر است. به طور معمول بعد از یک هفته می توانید به زندگی عادی خود بازگردید.

لیپولیز از لیزر برای تجزیه سلول های چربی و کاهش حجم بافت چربی استفاده می کند

لیپولیز از لیزر برای تجزیه سلول های چربی و کاهش حجم بافت چربی استفاده می کند. همچنین گفته می شود که در این روش، پوست قسمتی که باید درمان شود، کوچک می شود.

احتمال این که پوست شما لطیف  تر و نرم تر از قبل باشد، وجود دارد.

لیپولیز دارای مزایایی است که اکثر روش های حذف چربی دارند. لیزر مورد استفاده برای انجام این روش برای مصارف پزشکی بی خطر است و به احتمال زیاد پوست دچار سوختگی شدید نخواهد شد. ممکن است عفونت یا زخم فقط در محل درمان ایجاد شود که بسیار بعید است، اما این روش نسبت به روش های زیبایی مانند لیپوساکشن مزایایی دارد. لیپولیز را می توان در مطب پزشک انجام داد.

همچنین این روش دوره نقاهت کوتاهی دارد و استفاده از آن پس از لیپوساکشن، چند هفته طول می کشد.

تفاوت بین لیپولیز و لیپوساکشن

معمولا در روش لیپولیز انتظار می رود که بیماران به حالت نزدیک به عادی پس از 24 ساعت دسترسی داشته باشند. در حالی که در روش لیپوساکشن، بیمار به دوره بهبودی بیشتری نیاز دارد.

لیپولیز نیاز به بی حسی موضعی دارد. در نتیجه، شما به طور کامل روند لیپولیز را درک خواهید کرد. این در حالی است که لیپوساکشن تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

در فرایند لیپوساکشن شما باید انتظار خونریزی را داشته باشید. اما لیپولیز با انقباض پوست و عروق بدن مانع از هر گونه خونریزی می شود و در نتیجه شاهد هیچ خونریزی نخواهید بود.

استفاده از لیپوساکشن برای مکیدن چربی اضافی معمولاً باعث افتادگی پوست می شود. از لیپولیز می توان برای درمان افتادگی حین لیپوساکشن قبلی استفاده کرد.

لیزر لیپولیز می تواند سلول های چربی را جدا کرده و حجم بافت چربی را کاهش دهد

لیزر لیپولیز می تواند سلول های چربی را جدا کرده و حجم بافت چربی را کاهش دهد. استفاده از این روش جراحی باعث سفت شدن پوست در ناحیه تحت درمان می شود. لیزر، تولید کلاژن در پوست را تحریک می کند. بعد از عمل ممکن است متوجه شوید که پوست شما بر اثر حرارت لیزر سفت تر می شود.

تزریق چربی نسبت به سایر روش های حذف چربی به ویژه لیپوساکشن، مزایای نسبتاً بیشتری دارد. لیپولیز یک روش غیر تهاجمی برای ذوب چربی است. با استفاده از لیزر لیپولیز احتمال سوختگی پوست بسیار کم است و در نتیجه استفاده بالینی از این روش را توصیه می کنند.

خطر آمبولی چربی در روش لیپولیز نزدیک به صفر است. علاوه بر این، خطر عفونت در ناحیه تحت درمان بسیار کم و زخم حداقل است.

در مقایسه با جراحی زیبایی مانند لیپوساکشن، لیپولیز مزایای بیشتری دارد. لیپولیز یک روش سرپایی محسوب می شود که قابلیت اجرای آن در مطب پزشک وجود دارد، در حالی که لیپوساکشن تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. همچنین باید چند هفته بعد از لیپوساکشن استراحت کنید تا بهبودی حاصل شود و دوره بهبودی لیپولیز کوتاهتر است. در جراحی لیپولیز، معمولاً می توانید بعد از چند روز به فعالیت های عادی خود بازگردید.

لیزر لیپولیز می تواند سلول های چربی را جدا کرده و حجم بافت چربی را کاهش دهد
لیزر لیپولیز می تواند سلول های چربی را جدا کرده و حجم بافت چربی را کاهش دهد

اما اگر بخواهیم مزیت های لیپولیز را نسبت به لیپوساکشن بیان کنیم، به شرح زیر می باشد:

 • در روش لیپولیز با ظرافتی که لیزر آن دارد، با دستکاری کم، درد و تورم نسبت به لیپوساکشن بسیار کمتر خواهد بود.
 • نتیجه به دست آمده در پایان کار در صورت استفاده از لیپولیز مطلوب تر خواهد بود. این به دلیل ظرافت کار است.
 • اگر لیزر به زیر پوست تابانده شود، هر سه نتیجه تحریک و ساخت کلاژن و سفت شدن پوست به طور همزمان حاصل می آید.
 • در صورت تاباندن لیزر به لایه سطحی، رفع سلولیت اتفاق می افتد.
 • اگر به دنبال حذف چربی هستید، نتیجه هر دو روش یکسان خواهد بود ولی از نظر کیفیت کار و همچنین حفظ یا ایجاد زیبایی، روش لیپولیز بهتر عمل می کند و همچنین عوارض کمتری دارد.
 • به ساخت کلاژن، جمع شدن پوست و سفت شدن آن اشاره کردیم ولی آن چه در اینجا به عنوان یک مزیت مطرح است، این است که بلافاصله بعد از عمل این اتفاق می افتد.
 • تورم در لیپوساکشن زیاد است و بهبودی زمان زیادی می برد. اما در لیپولیز چنین نیست و می توان بهبودی سریعی را انتظار داشت.

این ها اکثر موارد مهمی بود که می توانستیم به عنوان مزایای لیپولیز نسبت به لیپوساکشن در مقاله ” لیزرلیپولیز چیست” ذکر کنیم.

اما اگر بخواهیم مزیت های لیپولیز را نسبت به لیپوساکشن بیان کنیم، به شرح زیر می باشد:
اما اگر بخواهیم مزیت های لیپولیز را نسبت به لیپوساکشن بیان کنیم، به شرح زیر می باشد:

معیارهای مناسب بودن فرد برای لیزر لیپولیز چیست ؟

توده چربی:

توده چربی در هر فرد با فرد دیگر فرق دارد، ولی بیمارانی با ضخامت چربی زیر جلدی 1 تا 6 سانتیمتر قابلیت استفاده از لیزر لیپولیز را دارند، در حالی که افرادی که ضخامت چربی کم یا زیاد دارند، برای لیپولیز مناسب نیستند.

وضعیت پوست بیمار:

افرادی که دارای افتادگی ملایم تا متوسط ​​پوست هستند، می توانند لیپولیز شوند. اما برای افرادی که دارای افتادگی شدید پوست هستند، لیپولیز به تنهایی باعث کوچک شدن یا کشیدگی پوست این بیماران نمی شود.

بنابراین اگر برای چنین افرادی عمل لیپولیز به تنهایی انجام شود، می توان انتظار شل شدن و افتادگی بیشتر پوست را داشت که ممکن است برای بیماران احساس خوبی را القا نکند، اما امروزه می توان آن را با لیپوآدومینوپلاستی (یعنی برداشتن پوست اضافی پس از لیپولیز) انجام داد. این افراد همچنین باید یکی از کاندیداهای جراحی لیپولیز باشند.

قوام دیواره شکم:

افرادی که دیواره شکم شل دارند (مانند آن هایی که حاملگی چند قلو دارند) هنوز هیچ پاسخی به لیپولیز به تنهایی ندارند و بهتر است از آنژیوپلاستی دیواره شکم (تقویت دیواره شکم) استفاده شود.

انتظار منطقی داشتن:

کاندیدهای خوب برای این عمل کسانی هستند که انتطار آن ها منطقی و واقع بینانه است، اما کسانی که انتظار نتایج بیش از حد معقول را دارند، نباید تحت عمل لیپولیز قرار گیرند.

انتظار منطقی داشتن:
انتظار منطقی داشتن:

قبل از عمل جراحی

 • دو هفته قبل از عمل، مصرف داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهاب را متوقف کنید. این داروها می توانند روند بهبودی شما را مختل کنند.
 • فعالیت هایی مانند اصلاح و برنزه کردن ممکن است ناحیه درمان را تحریک کند. بنابراین، حداقل یک هفته قبل از عمل این فعالیت ها را انجام ندهید.
 • قبل از عمل، باید پزشک خود را از وضعیت فعلی خود یا داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید. بنابراین، پزشک می تواند به شما توصیه کند که اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید.
 • پزشک پس از عمل، دستورالعمل های مفصلی را به شما ارائه می دهد که روند بهبود شما را آسان تر می کند. هر روز بعد از جراحی محل لیپولیز را بررسی کنید تا مطمئن شوید که پوست شما به طور طبیعی بهبود می یابد.
 • بعد از این که عمل لیپولیز را انجام دادید، خیلی سریع می توانید به زندگی عادی و گذشته خود برگردید. با این حال، بهتر است فعلا از کارهای سنگین اجتناب کنید. استراحت بیشتر، روند بهبود را تسریع می کند. بهتر است در دوره نقاهت، رانندگی نکنید.
 • در رابطه با زمان عمل می توان تایمی 1 ساعته را انتظار داشت و یادآور شد که شما می توانید در طول فرایند عمل کاملا به هوش باشید.
 • در بیشتر موارد، فقط یک جلسه عمل مورد نیاز است. حتی اگر تصمیم دارید این کار را در مناطق مختلف پوست انجام دهید.
 • ممکن است مجبور شوید که عمل های لیپولیز و لیپوساکشن را با هم انجام دهید که باید گفت در این صورت به روند ریکاوری طولانی تری نیاز خواهید داشت.
قبل از عمل جراحی
قبل از عمل جراحی

اقدامات لازم به منظور آماده شدن برای لیزر لیپولیز چیست ؟

شما در یک محیط استریل که ممکن است در مطب خود پزشک معالج باشد، برای عمل آماده خواهید شد. سپس یک برس تمیز کننده سر استریل و یک روپوش مخصوص به شما می دهند.

آن بخش هایی از بدنتان که می خواهید اندازه آن ها را کاهش دهید، با نشانه گذاری توسط پزشک مشخص می شود. سپس بی حسی موضعی به ناحیه ای که لیپولیز انجام می دهید، تزریق می شود.

پزشک شما برای اجرای عمل در قسمتی که تجمع چربی اتفاق افتاده، برشی کوچک ایجاد خواهد کرد. اندازه این برش ممکن است فقط یک میلیمتر باشد. لیزر از طریق این برش وارد بدن می شود.

از محل برش، پزشک یک فیبر نوری نازک را در زیر لایه بالایی پوست قرار داده و لیزر را در زوایای مختلف زیر پوست حرکت می دهد. در این مدت ممکن است کمی گرما یا حتی سرما احساس کنید. معمولاً در حین عمل به دلیل بی حسی موضعی، احساس ناراحتی یا درد نمی کنید.

بسته به میزان چربی محلول، رسوبات چربی لیزری را می توان به حال خود رها کرد

بسته به میزان چربی محلول، رسوبات چربی لیزری را می توان به حال خود رها کرد. بدن به تدریج می سوزد و چربی ذوب شده را مصرف می کند. اگر مقدار چربی محلول زیاد باشد، می توان آن را با ساکشن از بدن خارج کرد. اما استفاده از مکش می تواند کار شما را تهاجمی تر کند.

می توانید بلافاصله پس از عمل، مطب پزشک را ترک کنید. پزشک برای جلوگیری از عفونت، مصرف آنتی بیوتیک را توصیه می کند. بعد از عمل می توانید برخیزید، راه بروید و بیشتر فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. با این حال، بهتر است از فعالیت های شدید خودداری کنید و از ژن های مناسب برای جلوگیری از افتادگی پوست استفاده کنید.

بسته به میزان چربی محلول، رسوبات چربی لیزری را می توان به حال خود رها کرد
بسته به میزان چربی محلول، رسوبات چربی لیزری را می توان به حال خود رها کرد

اتفاقات احتمالی در طول لیزر لیپولیز چیست ؟

 • شما در طول عمل هوشیاری خود را از دست نخواهید داد. عملی که حدود یک ساعت به طول خواهد انجامید.
 • اکثرا، فقط یک بار مراجعه برای درمان، راهگشا و کافی خواهد بود. حتی اگر می خواهید چندین قسمت مختلف بدن را با لیزر لیپولیز درمان کنید، یک جلسه ممکن است کافی باشد.
 • لیپولیز گاهی اوقات همراه با لیپوساکشن سنتی انجام می شود. این می تواند مدت زمان عمل و دوره بهبود را افزایش دهد. در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

اگر به تنهایی لیزر لیپولیز انجام می دهید، جلسه درمان شما به شکل زیر خواهد بود:

 • اکثرا بیماران در مطب خود پزشک استریل شده و لباس های مخصوصی بر تن می کنند.
 • محل درمان با تزریق مواد مربوطه دچار بی حسی موضعی می شود.
 • یک شکاف بسیار کوچک در محل مورد درمان که چربی انباشته شده دارد، توسط پزشک ایجاد می شود.
 • لیزر لیپولیز از طریق شکاف ایجاد شده وارد بدن می شود. در زوایای مختلف زیر پوست شما حرکت می کند. در این مدت ممکن است احساس گرما یا حتی سردی کنید. به دلیل استفاده از بیهوشی، احساس ناراحتی چندانی نخواهید کرد.

توده های شکسته شده چربی با لیزر از محل درمان با ماساژ یا وکیوم برداشته می شوند. نوع روش حذف چربی بستگی به میزان چربی ذوب شده دارد.

هنگامی که چربی برداشته می شود، هنگامی که آماده خروج از مطب پزشک شدید، می توانید برخیزید، راه بروید و فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

ماندگاری نتایج

آثاری که لیزر لیپولیز بر بدن شما می گذارد، می تواند از افراد دیگر متفاوت باشد. شما می توانید انتظار تغییر ظاهر خود را در اثر لیپولیز داشته باشید اما این که اثرات حاصل شده دائمی یا موقت باشد، به شما و رویه زندگی شما بستگی دارد.

چنان چه خود را مدیریت کرده و با ورزش و تغذیه مناسب مانع افزایش وزن شوید، می توانید در همان حالت زیبای بعد از لیپولیز بمانید ولی اگر دچار اضافه وزن مجدد بشوید، ممکن است اثرات لیزر لیپولیز به کلی محو شوند.

نتایج، چه مدت پس از لیزر لیپولیز ظاهر می شود؟

معمولاً طی 1-2 هفته پس از درمان، بهبود قابل توجهی را مشاهده خواهید کرد. اما در برخی مناطق، مانند گردن و چانه، ممکن است نتایج را سریعتر مشاهده کنید. زیرا میزان ترمیم و متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است.

معمولاً 3 تا 4 ماه و گاهی 6 تا 12 ماه طول می کشد تا نتیجه درمان کامل شود. این به این دلیل است که بدن به طور طبیعی جذب چربی آزاد شده را تا زمانی که چیزی باقی نماند، ادامه می دهد.

با این حال، اکثر بیماران با فشار دادن ناحیه تحت درمان بین دو انگشت، از روز اول کاهش چربی را احساس می کنند. به دلیل این که لیزر گرما را آزاد می کند، باعث می شود تا پوست به تدریج در نواحی تحت درمان کوچک شود، به طوری که با جذب چربی به مرور زمان، پوست بیمار دچار افتادگی نمی شود. اگر بیمار از رژیم غذایی معقول و یک ورزش متعادل برای جلوگیری از افزایش وزن در آینده پیروی کند، نتایج این دو روش می تواند دائمی باشد.

شما در حال مطالعه مقاله لیزر لیپولیز چیست می باشید. توصیه می کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید.

نتایج، چه مدت پس از لیزر لیپولیز ظاهر می شود؟
نتایج، چه مدت پس از لیزر لیپولیز ظاهر می شود؟

نکات مهم و قابل توجه بعد از عمل لیزر لیپولیز چیست ؟

 • به مدت یک تا دو هفته از فعالیت بدنی یا ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • از پدهای فشار یا اسلحه های مخصوص برای مدت توصیه شده استفاده کنید. (برای صورت و چانه حداقل 24 تا 48 ساعت و برای نواحی دیگر حداقل 7 تا 10 روز)
 • به مدت 5 روز از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.
 • ناحیه تحت درمان را دو تا سه روز تمیز و خشک نگه دارید.
 • ماساژ ملایم را می توان بعد از 10 تا 12 روز انجام داد.
 • از ماساژ شدید نواحی تحت درمان به مدت 4 تا 5 ماه خودداری شود.
 • در صورت مشاهده علائم عفونت، خونریزی یا درد غیر معمول، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • می توانید برای کاهش درد حاصل از عمل لیپولیز، در روزهای اول بعد از عمل از استامینوفن استفاده نمایید.

نتیجه لیپوساکشن چیست؟

در بخش های قبلی مقاله در رابطه با لیپوساکشن حرف زدیم و آن را با لیپولیز مقایسه کردیم. اکنون می خواهیم اختصارا و انحصارا در این بخش به صورت مجزا به نتیجه آن اشاره کنیم.

چربی به طور ناهموار برداشته می شود و شکم به جای صاف و به اصطلاح کتاب شکل، دارای برجستگی ها و فرورفتگی های زیادی است و این بیماران دوست ندارند که دیده شوند.

لیپوساکشن متقارن نیست و تناسب آن تحت کنترل جراح نیست و تقارن سازی در آن چه که به آن لیپوساکشن گفته می شود، به هیچ وجه قابل انجام نیست.

در پایان عمل گاهی اوقات یک لایه اضافی از پوست در قسمت تحتانی شکم ایجاد می شود که برش زده و سپس لبه های پوست را بخیه می زنند و بیمار حدود نیم متر بخیه در قسمت تحتانی شکم دارد.

مهمترین چیز بازگشت چاقی و تجمع مجدد چربی در محل لیپوساکشن است. اگر بیمار بعد از عمل رژیم سختی را رعایت نکند و ورزش نکند، چربی دوباره در محل ساکشن تجمع می یابد.

نتیجه لیپوساکشن چیست؟
نتیجه لیپوساکشن چیست؟

ممنوعیت لیپولیز

هیچ ممنوعیت خاصی برای این روش وجود ندارد و همان ممنوعیت هایی که برای لیپوساکشن وجود دارد، در مورد این روش نیز اعمال می شود. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به فشار خون پایین، بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی، بیماران با سابقه ترومبوز در وریدهای پا، بیماران دیابتی و افراد مبتلا به هرگونه بیماری قابل توجه مانند سرطان های مختلف نباید از این روش ها استفاده کنند.

این عمل وارد حوزه درمان چاقی موضعی شده است که به نظر می رسد پاسخ بهتری داشته و عوارض کمتری نسبت به لیزر دارد. این روش که یکی از بهترین روش های تهاجمی برای درمان سلولیت است، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید شده است و بر اساس تجربیات چندین ساله در زمینه لیپوساکشن سنتی و لیپوساکشن لیزری، این روش ایمن ترین و مفیدترین روش تاریخ است. آن ها بدون درد هستند و می توان از آن ها برای تراشیدن هر قسمتی از بدن که حاوی بافت چربی موضعی است، استفاده کرد.

در این روش از امواج اولتراسوند برای خرد و امولسیون بافت چربی استفاده می شود

در این روش از امواج اولتراسوند برای خرد و امولسیون بافت چربی استفاده می شود تا سلول های چربی به شکل مایع وارد کانول مکنده شوند. در این روش، گرما تولید نمی شود، بنابراین سوختگی و مشکلی در روش لیپولیز لیزری وجود نخواهد داشت.

در روش لیپوساکشن چربی یا پنوماتیک، با ارتعاشاتی که توسط کانول مخصوص در بافت چربی ایجاد می شود، سلول های چربی کوچک وارد کانول و عروق مکنده مخصوص می شوند. خوبی این روش این است که اگر به درستی انجام شود، بافت سلولیت به طور یکنواخت از بین می رود و تولید کلاژن و سفت شدن پوست تحریک می شود، در حالی که هیچ خطری برای چربی آمیلوئید وجود نخواهد داشت.

موثرترین عامل در دستیابی به بهترین نتایج

نوع دستگاه و فناوری مورد استفاده برای انجام لیپوساکشن تأثیر بسیار زیادی بر نتایج نهایی روش دارد. مورد بعدی که در ثمر بخشی هر چه بیشتر عمل موثر است را می توان مهارت و تجربه جراح دانست.

لیپوساکشن لیزری یا لیپولیز لیزری یک روش دستی است که در آن چربی موضعی توسط یک کانول با حرکات رفت و برگشت دست جراح برداشته می شود.

جراح باید میزان چربی در حال استخراج را در هر زمان کنترل کند، که یک نظارت بصری و حسی است و تشخیص صحیح و کنترل صحیح این فرایند به سال ها تجربه و دانش نحوه استخراج چربی از قسمت های مختلف بستگی دارد.

بدن در صورت حذف بیش از حد بافت چربی، ناحیه به طور دائمی فرو می رود و اگر بافت چربی کافی برداشته نشود، برآمدگی ها و برجستگی هایی در برخی مناطق ایجاد می شود. همچنین اگر چربی برداشته شده به سطح پوست خیلی نزدیک باشد یا چربی به اشتباه حذف شود، احتمال دارد که پوست دچار سطحی ناهموار بشود.

موارد ذکر شده در  این بخش را می توان از مهم ترین عواملی دانست که می توانند در نتیجه نهایی تاثیر داشته باشند.

ممنونیم که تا این بخش از مقاله لیزر لیپولیز چیست با ما همراه بودید. ادامه مطلب را نیز از دست ندهید.

موثرترین عامل در دستیابی به بهترین نتایج
موثرترین عامل در دستیابی به بهترین نتایج

لیپولیز شکم

رژیم غذایی نامناسب، شیوه زندگی اشتباه و اختلالات سیستم غدد درون ریز همه عوامل مهمی هستند که می توانند باعث ایجاد چربی اضافی در شکم و پهلو شوند. همچنین تغییرات شدید در پوست در دوران بارداری یا تغییرات ناگهانی وزن ممکن است منجر به از بین رفتن خاصیت ارتجاعی در بافت همبند یا بی ثباتی شود.

لیزر لیپولیز یک راه حل تاثیر گذار و مطمئن برای حذف و برداشتن چربی های دور شکم و لگن است. لیپولیز یک ابزار درمانی غیر جراحی است که چربی های این ناحیه را از بین می برد و پس از لیپوساکشن چربی شکم، تغییرات زیادی را مشاهده خواهید کرد و نتایج مطلوبی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

تفاوت اصلی بین لیپولیز شکمی و لیپوساکشن سنتی این است که در لیپوساکشن، بافت چربی استخراج می شود، در حالی که در لیپولیز لیزری، چربی آن ناحیه حل شده و در فرآیند لیپولیز، آسیب بافت کاهش می یابد و درمان آسان تر می شود.

لیپوساکشن با دو نوع انرژی لیزر انجام می شود: یکی برای ذوب چربی و دیگری برای سفت شدن پوست و صاف شدن شکم.

این پروسه یک تا دو ساعت طول می کشد و بیمار همان روز که چربی شکم حل می شود، به خانه باز می گردد.

فواید لیپولیز شکم

 • بهبود سریعتر و آسان تر
 • کاهش خطر کبودی و تورم
 • سفت کننده پوست
 • با بی حسی موضعی انجام می شود.
 • سرپایی است.

لیپولیز صورت

چین و چروک صورت می تواند باعث تغییرات ناخواسته در ناحیه صورت شود. یکی از دلایل آن تقسیم و انتقال چربی است که باعث تغییر شکل صورت می شود.

لیزر لیپولیز یک فناوری لیزری تهاجمی است که در از بین بردن چربی و چین و چروک صورت از پوست صورت، گردن، چانه و گونه ها بسیار موثر است و معمولاً می تواند در یک جلسه انجام شود.

لیپولیز به راحتی انجام می شود و فقط در یک جلسه متوجه سفتی پوست صورت خود می شوید. این عمل با لیزر انجام می شود و با تابش دو نوع اشعه به محل مورد نظر می توان نتیجه دلخواه را به دست آورد.

فیبر نوری، انرژی لیزر را از طریق یک کانول بسیار انعطاف پذیر که در انتهای آن فیبر نوری قرار دارد، به بافت چربی منتقل می کند، سپس چربی، ذوب شده و بافت گرم می شود.

انقباضات پوستی در اکثریت قریب به اتفاق کسانی که مایل به حذف مقدار زیادی چربی هستند، رخ می دهد و در انحنای بیش از حد پوست در گردن و چانه، معمولاً تنگ شدن بیشتری وجود دارد.

لیپولیز صورت
لیپولیز صورت

تفاوت لیپولیز و لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر)

از لیپولیز (لیپواسکالپچر لیزری) برای هر عملی که در نتیجه آن چربی ها حذف شوند، می توان بهره جست.

به عنوان مثال، روش مزوتراپی که در آن مواد به بافت چربی تزریق می شود را می توان نوعی لیپولیز شیمیایی در نظر گرفت یا حتی لیپوساکشن اولتراسوند که در آن بافت چربی با سونوگرافی حل می شود (اولتراسوند) با نام لیپولیز اولتراسوند نیز شناخته می شود و این اطلاق درست است.

اما معمولاً وقتی در مورد لیپولیز حرف می زنیم، مقصود همان است که در این مقاله نیز به نام لیپولیز لیزری معرفی شد. به عبارتی روش های دیگر مد نظر ما نیست.

استفاده از لیپوساکشن معمولی، سونوگرافی یا مزوتراپی باعث سفت شدن پوست و پیشگیری از افتادگی آن نخواهد شد، و تنها از زمانی که لیزر در لیپولیز (لیپو پیکرتراشی با لیزر) استفاده شده است، امکان معکوس کردن لیپوساکشن اولتراسوند یا لیپوساکشن مکانیکی (نه فقط) شل وجود دارد. پوست تشدید نمی شود،

اما با سفت شدن لیزر به سفت شدن پوست نیز کمک می کند و مشخص شده است که این فرایند برای برخی از قسمت های بدن مانند تجزیه چربی شکم بسیار مناسب است.

تفاوت لیپولیز و لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر)
تفاوت لیپولیز و لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر)

موارد استفاده لیزر لیپولیز چیست ؟

ما در این مقاله از لیزر لیپولیز و خاصیت آن در چربی زدایی صحبت کردیم. این نکته می تواند شما را به اشتباه بیاندازد. به طوری که گمان کنید این تکنولوژی تنها برای شکم و ناحیه های اطراف شکم استفاده می شود. در حالی که چنین نیست و از لیزر لیپولیز می توان در موارد زیر نیز استفاده کرد.

 • صورت
 • گردن
 • پشت
 • بازوها
 • شکم
 • پهلو
 • ران ها
 • زانو
 • باسن
 • ساق

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در صورت

امروزه با روش های دقیق مانند تزریق چربی و پرکننده ها و عملکرد لیزر لیپولیز در صورت، امکان انجام لیفت صورت بزرگ در بسیاری از بیماران وجود دارد که باعث آسیب بافت و ایجاد اسکار (تغییر شکل زخم ها) می شود. روی صورت و در عوض می توان از آن اجتناب کرد. یا برشی ایجاد نکرده است یا با جوانترین شکل به جوانسازی صورت کمک کرده است.

در واقع، امروزه عمل های زیبایی روی صورت به شکل تصاویر هنری شده اند، بدین معنی که ابتدا در هر ناحیه ای از صورت که بافت ها در آن تجزیه و تحلیل شده است، مانند ناحیه اطراف چشم و گونه ها با استفاده از چربی و پرکننده ها، بافت ها طبیعی هستند و در صورت طبیعی بودن، آن ها را پر می کنیم

و سپس لیزر را در نواحی دیگر مورد نیاز با استفاده از دستگاه لیپوساکشن هوشمند و در نهایت، اگر بیمار دچار افتادگی شدید پوست نشود، این روند به پایان می رسد و اگر پوست افتاده باشد، بسیار شدید است، برش بسیار کوچکتر از قبل است و لیفت صورت انجام می شود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در صورت
چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در صورت

استفاده از لیپولیز در نواحی دیگر

نحوه استفاده از لیزر لیپولیز بر روی گردن

در حال حاضر، لیزر لیپولیز، همراه با روش های دیگر مانند بوتاکس، فیلرها، هیدراتان ها و ترکیبات مرطوب کننده به بازسازی کمک کرده است. به نحوی که در بسیاری از بیماران نیاز به جراحی لیفت را برطرف کرده و از علل جلوگیری می کند. تغییر شکل زخم در صورت و گردن بیمار.

لطفا از پست عمل بای پس معده چيست دیدن کنید.

نحوه استفاده از لیپوساکشن لیزری در بازو

برای افرادی که اندازه بازوی آن ها متناسب با بدن آن هاست، معمولا در صورت استفاده از عمل های لیپوساکشن دچار افتادگی پوست نمی شوند اما اگر چنین اتفاقی افتاد، می توان با لیزر لیپولیز آن را درمان نمود.

نحوه استفاده از لیپوساکشن لیزری یا لیپولیز در شکم و پهلوها

شکم و پهلوها یکی از محبوب ترین و راحت ترین مکان ها برای لیزر لیپولیز است. در واقع، اگر بیمار افتادگی زیادی نداشته و ضخامت چربی زیر جلدی بیش از 3 سانتیمتر باشد، می توان انتظار رفع آن را با استفاده از لیپولیز داشت.

نحوه استفاده از لیپوساکشن لیزری برای ران ها

در ایران، یکی از مشکلاتی که به تعداد زیاد در افراد جامعه دیده می شود، تجمع چربی اضافه در قسمت ران ها  حتی در زنان لاغر است. این مشکل را نیز می توان با لیزر لیپولیز که با بی حسی موضعی انجام می شود، برطرف نمود.

نحوه استفاده از لیزر لیپولیز در ساق پا
نحوه استفاده از لیزر لیپولیز در ساق پا

نحوه استفاده از لیزر لیپولیز روی زانو

قسمت داخلی زانوها محل تجمع چربی موضعی در بسیاری از زنان است که به راحتی و در مدت زمان کوتاهی با بی حسی موضعی قابل درمان است.

نحوه استفاده از لیزر لیپولیز در ساق پا

لازم به ذکر است که اگرچه پا یکی از قدیمی ترین مناطق لیپوساکشن است، اما لیزر لیپولیز معمولاً به دلیل احتمال زیاد عوارض، برای این قسمت توصیه نمی شود.

لطفا از پست ابدومینوپلاستی چیست دیدن کنید.

لیزر لیپولیز برای خانم‌هایی که زایمان کرده اند و برای افرادی که بیش از 50 سال سن دارند

اکثر قریب به اتفاق تغییراتی که در دوران بارداری اتفاق می افتد، پس از یک سال به حالت عادی برمی گردد و با ورزش و رژیم غذایی، فرد می تواند از چاقی و افتادگی ماهیچه ها جلوگیری کند.

اگر مقداری چربی بعد از این مدت باقی بماند و با رژیم غذایی و ورزش از بین نرود، می توان لیزر لیپولیز را برای اصلاح فرم بدن تلاش کرد. این روش برای افراد چاق کاملاً مناسب نیست.

لیزر لیپولیز برای خانم‌هایی که زایمان کرده اند و برای افرادی که بیش از 50 سال سن دارند
لیزر لیپولیز برای خانم‌هایی که زایمان کرده اند و برای افرادی که بیش از 50 سال سن دارند

در واقع در صورت استفاده از لیزر لیپولیز و حتی لیپوساکشن، می توان حذف سلولیت، کاهش حجم و زیبا سازی بدن را انتظار داشت، اما کاهش وزن را نمی توان از اثرات این عمل ها دانست.

افراد چاق ابتدا باید رژیم بگیرند و با ورزش وزن کم کنند و در گام بعدی و شاید آخر، از  لیزر لیپولیز برای قسمت هایی که با رژیم غذایی بهبود نیافته اند، استفاده کرده و بدن خود را به حالت ایده آل خود تبدیل کنند.

لیپولیز برای افراد بالای 50 سال

در سنین بالاتر، تمایل به ورزش کم است. اگر این افراد بیماری قلبی عروقی یا دیابت ندارند و تحت درمان با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپرین نیستند، می توانند پس از مشورت با متخصص قلب، لیزر لیپولیز را انجام دهند.

عوارض لیزر لیپولیز چیست ؟

برخی از بیماران با شرایط خاص در معرض افزایش عوارض هستند و در صورت عدم رعایت توصیه های پزشکی، می توانند دچارعوارض بیشتر شوند:

آمبولی ریه و آمبولی چربی:

خطر ابتلا به آمبولی ریه و آمبولی چربی یک عارضه نادر است که تقریباً در اکثر جراحی های طولانی مدت وجود دارد و تنها به جراحی پلاستیک، لیپوساکشن و لیپوساکشن لیزری محدود نمی شود.

با انجام اقداماتی مانند استفاده از پانسمان ساق پا، پوشیدن جوراب واریسی، استفاده از داروهای رقیق کننده خون و کاهش میزان چربی برداشته شده در هر مرحله، می توان خطرات این عارضه را تا حد زیادی کاهش داد.

لطفا از پست کلینیک لاغری (جراحی چاقی) در شمال تهران دیدن کنید.

سوختگی و فرورفتگی در پوست:

این حالت معمولاً در کناره ها و اطراف ناف ظاهر می شود، استفاده نادرست از دستگاه لیزر لیپولیز لیزری و عدم مهارت پزشک می تواند باعث این بیماری شود.

افتادگی و چین و چروک پوست:

شما هنگامی که به منظور مشاوره به پزشک مراجعه می کنید، وی با بررسی چین و چروک های پوست شما روش مناسب را پیشنها دمی کند.

به عنوان مثال، لیزر لیپولیز برای افرادی که به دلیل بارداری دچار ترک و ترک در ناحیه زیر شکم شده اند، مناسب نیست. شکم آن ها باید تحت عمل جراحی پلاستیک دیواره شکم (تاک شکم) قرار گیرند و لیزر لیپولیز در این بیماران باعث ایجاد شکم شل با پوست شل و افتاده می شود.

افتادگی و چین و چروک پوست:
افتادگی و چین و چروک پوست:

هزینه لیپولیز

هزینه انجام لیپولیز به عموامل متعددی وابسته است که پس از بررسی وضعیت بیمار و میزان چربی تعیین می شود و این عوامل از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است و بنابراین هزینه و قیمت لیپولیز نیز متفاوت است.

همچنین هزینه عمل لیپولیز از ناحیه ای به ناحیه دیگر فرق می کند. یعنی مثلا برای لیپولیز صورت یک محدوده قیمت و برای شکم قیمت دیگری مطرح می باشد.

همچنین باید بدانید که لیپولیز تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد، بنابراین هزینه و قیمت آن ثابت نیست. هر جراح پلاستیک بسته به شرایط خود هزینه متفاوتی دریافت می کند. اما نباید هزینه عمل را ملاک انتخاب پزشک قرار دهید، بلکه باید به سابقه و تجربه پزشک توجه کنید تا بتوانید یک عمل موفق را انجام دهید.

ماندگاری لیزر لیپولیز

چنان چه بخواهید هر عملی انجام دهید که در نتیجه آن از مقدار چربی های بدن شما کم شود، نیاز به مراقبت های بعد از عمل خواهید داشت. از آنجا که بدن ما دائما در حال تولید و ذخیره چربی است، طول عمر لیزر لیپولیز نیز به مراقبت و همچنین تغییر رفتارهای خاص بستگی دارد.

حذف چربی با لیزر اگر شیوه زندگی خود را تغییر ندهید، بافت چربی ممکن است مدتی بعد از عمل، چربی جدیدی در خود ذخیره کند. بنابراین، با ورزش منظم و حفظ رژیم غذایی مناسب، می توانید از تجمع چربی جلوگیری کنید.

چنان چه از لیزر لیپولیز برای چربی زدایی استفاده کردید، بهتر است قبل از این که خیلی دیر شود و مجبور شوید تا دوباره جراحی یا لیپوساکشن لیزری انجام دهید، شیوه زندگی خود را تغییر دهید و از رژیم غذایی سالم و متعادل با ورزش مناسب پیروی کنید.

برای دستیابی به این هدف، باید از رژیم های غذایی یک مشاور تغذیه حرفه ای استفاده کنید. وظیفه شما پیدا کردن یک مشاور تغذیه با تجربه در زمینه تغییر سبک زندگی است.

به طوری که شما در صورت انتخاب صحیح نه تنها می توانید رژیم غذایی خاص و مناسب خود را دریافت کنید، بلکه از ارائه مناسب ورزش نیز بهره مند خواهید شد.

ماندگاری لیزر لیپولیز
ماندگاری لیزر لیپولیز

کلام آخر

در این مقاله که تحت عنوان لیزر لیپولیز چیست به شما ارائه شد، کارایی این فناوری مدرن را با هم بررسی کردیم و از مزایا و معایب و بایدها و نبایدهای آن سخن گفتیم.

شما برای حذف چربی و حفظ تناسب اندام خود به این فناوری نیاز پیدا خواهید کرد. لذا هر چه بیشتر درباره آن اطلاعات کسب کنید، به سود شما خواهد بود. مطالب این مقاله کوشید تا این اطلاعات را در اختیار شما قرار بدهد. امیدواریم با توجه به آن، در حفظ سلامتی خود موفق باشید.

لطفا از پستهای زیر دیدن کنید:

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید