لاغری 50 کیلویی

فهرست مطالب

در این مقاله سعی داریم تا از زبان بهترین جراح اسلیو معده در اهواز درباره لاغری 50 کیلویی اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. همراه شما هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

با روند صعودی اضافه وزن بالا و بروز چاقی مفرط در تمامی رده های سنی، به طور قطع انجام جراحی لاغری می تواند گزینه مناسبی برای کاهش وزن سریع باشد. با ما همراه باشید تا در خصوص موثرترین جراحی های چاقی که کاهش وزن بالغ بر پنجاه کیلو را به دنبال دارد، مطالب کاملی را ارائه کنیم.

مقدمه

لاغری 50 کیلویی
لاغری 50 کیلویی

اینفوگرافیک لاغری 50 کیلویی

اینفوگرافیک لاغری 50 کیلویی
اینفوگرافیک لاغری 50 کیلویی

لاغری 50 کیلویی چگونه ممکن است؟

لاغری 50 کیلویی با ورزش و رعایت رژیم برنامه غذایی به تنهایی باعث کاهش وزن نمی شود.

لاغری 50 کیلویی به آسانی و راحتی نمی باشد.

به همین خاطر پزشکان برای کاهش وزن و لاغری 50 کیلویی، جراحی چاقی به روش های بای پس معده، اسلیو معده، حلقه گذاری در معده، بالن معده را توصیه می کنند.

عناوین مقاله:

جراحی اسلیو معده چیست و چه افرادی کاندیدای این عمل جراحی لاغری هستند؟

مزایای جراحی اسلیو معده را نام ببرید.

جراحی بای پس معده دارای چه مراحلی است؟ توضیح دهید.

مراقبت های بعد از جراحی بای پس معده را ذکر کنید.

مهمترین الزامات در رژیم غذایی بای پس معده را بیان کنید.

نتیجه گیری

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی معده برای لاغری را مطالعه کنید.

جراحی اسلیو معده

در حال حاضر یکی از رایج ترین مشکلات مزمنی که می توان گفت بیشتر افراد جامعه بنا به دلایل متعدد به آن درگیر هستند، اضافه وزن بالا است.

چاقی علاوه بر اثرات منفی روی روحیه و اعتماد به نفس، درصد ابتلای شخص به امراضی از جمله آپنه خواب، دیابت، سکته قلبی، پرفشاری خون و دیگر اختلالات را تا حد بسیار افزایش می دهد. شیوه هایی که برای معالجه عارضه فوق به شخص پیشنهاد می شود، بر مبنای میزان وزن اضافی ناپایدار است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس را مطالعه کنید.

جراحی اسلیو معده
جراحی اسلیو معده

در بیشتر موارد، متخصصین تغذیه به منظور تقلیل وزن، افزایش تمرینات فیزیکی و یا تغییر برنامه رژیم غذایی که در مجموع سبب تغییر سبک زندگی شخص می شود را به این گروه از بیماران پیشنهاد می کنند.

حال در صورتی که مشکل چاقی، از طریق شیوه های ذکر شده قابل معالجه نباشد، پزشک معالج بهترین گزینه که لاغری 50 کیلویی را برای شخص به دنبال داشته باشد، جراحی اسلیو معده را توصیه می کند.

اما احتمالا این سوال در ذهنتان پیش می آید که اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

Sleeve Gastrectomy موثرترین شیوه در جراحی چاقی است

Sleeve Gastrectomy موثرترین شیوه در جراحی چاقی است که در آن جراح متخصص از طریق لاپاراسکوپی، بخشی از معده که ترشح هورمون Gerlin (گرلین) را بر عهده دارد، حذف می کنند.

با توجه به این که بخش اعظمی از معده (80%) طی این تکنیک جراحی برداشته می شود و تنها یک معده لوله ای شکل باقی می ماند، با تقلیل بسیار، ظرفیت معده و ایجاد تغییرات هورمونی شما اثرات مثبتی را روی عارضه قلبی و یا پرفشاری خون مشاهده خواهید کرد.

حس گرسنگی در شخص بیمار پس از جراحی فوق تا حد قابل توجهی تقلیل می یابد، طوری که شخص در هر وعده، میزان کمتری از مواد غذایی را استفاده می کند.

بنابراین با توجه به این که جراحی لاغری فوق برگشت ناپذیر و دائمی است، می تواند لاغری 50 کیلویی را در فرد به دنبال داشته باشد.

البته بایستی خاطر نشان شویم که این کاهش وزن فقط با رعایت دستورالعمل های پزشکی و انجام فعالیت های ورزشی منظم امکانپذیر است.

چنان چه شخص در تغییر عادات غذایی خود پس از جراحی کوچک کردن معده کوتاهی کند و به آن پایبند نباشد، ممکن است به تدریج معده کشیده و بزرگ تر شود و در نهایت با افزایش وزن مجدد همراه شود.

Sleeve Gastrectomy موثرترین شیوه در جراحی چاقی است
Sleeve Gastrectomy موثرترین شیوه در جراحی چاقی است

هدف از انجام جراحی Sleeve Gastrectomy

در مجموع جراح چاقی دو هدف کلی را در بیمارانی که با شاخص توده بدنی بالایی همراه هستند، دنبال می کنند:

–  تقلیل ظرفیت معده و همچنین غذای دریافتی در هر وعده که این دو فاکتور اساسی می تواند کاهش وزن بسیاری را به همراه داشته باشد.

–  با دور زدن سیستم گوارش و برداشتن قسمتی از آن، مقدار جذب محصولات غذایی طی این عمل جراحی تقلیل می یابد.

تاثیر موارد ذکر شده، دستیابی به تناسب اندام و حفظ سلامتی بدن است. در واقع جراح چاقی تنها هدفی را  که در این تکنیک درمانی دنبال می کند، از دست دادن وزن به روش محدود کردن ظرفیت معده است.

به عبارتی تغییراتی را در فرم اصلی معده ایجاد می کنند که شخص، حجم کمتری از مواد غذایی را دریافت کند و با مصرف کمتری از غذاهای سالم که بعد از جراحی مجاز به مصرف آن ها است، خیلی سریع احساس سیری کند.

هدف از انجام جراحی Sleeve Gastrectomy
هدف از انجام جراحی Sleeve Gastrectomy

افراد کاندیدای جراحی اسلیو معده

بیمارانی که با عارضه چاقی مفرط همراه هستند و برای حفظ سلامتی بدن و رسیدن به تناسب اندام بایستی وزن قابل توجهی را از دست دهند، جراحی لاغری Sleeve Gastrectomy تکنیک درمانی مناسبی است که در آن می توانند لاغری 50 کیلویی را تجربه کنند.

حال با توجه به این که جراحی فوق به عنوان یکی از کاربردی ترین متدهای درمانی اضافه وزن بالا در نظر گرفته می شود، بایستی توجه داشته باشید که این جراحی کوچک کننده معده برای همه بیمارانی که با این عارضه همراه هستند، گزینه مناسبی در نظر گرفته نمی شود.

به بیان دیگر جراحی چاقی و یا هر شیوه درمانی دیگر برای افزایش وزن به سوابق دارویی و بیماری، رفتار و عادات شخص، شرایط روحی و جسمی و عوامل خاص دیگر بستگی دارد که تجویز مناسب ترین و تاثیرگذارترین تکنیک درمانی فقط با تشخیص جراح معالج امکانپذیر است.

افراد کاندیدای جراحی اسلیو معده
افراد کاندیدای جراحی اسلیو معده

شرایط خاص بیمارانی که واجد شرایط این عمل جراحی هستند را متذکر می شویم:

افرادی که به مدت شش ماه از یک برنامه رژیم غذایی استاندارد و اصولی تحت نظر متخصص تغذیه استفاده می کنند و یا با انجام تمرینات فیزیکی مداوم و مکمل های چربی سوز تجویزی نتوانسته اند وزن چشمگیری را از دست دهند، کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی اسلیو معده محسوب می شوند.

بیماری که از عارضه اضافه وزن بالا رنج می برد و با BMI بالغ بر چهل کیلوگرم همراه است، این متد جراحی چاقی گزینه مناسبی برای آن ها در نظر گرفته می شود.

بیمارانی که بالغ بر پنج سال به عارضه اضافه وزن بالا گرفتار هستند و با بی ام آی بیش از چهل و پنج کیلوگرم همراه هستند، می توانند از مزایای این روش درمانی بهره مند شوند.

افرادی که با عارضه پرخوری روبرو هستند و نمی توانند بیماری خود را مهار و یا مدیریت کنند، می توانند با انجام این جراحی به درمان خود کمک زیادی کنند.

شرایط خاص بیمارانی که واجد شرایط این عمل جراحی هستند را متذکر می شویم:
شرایط خاص بیمارانی که واجد شرایط این عمل جراحی هستند را متذکر می شویم:

اشخاصی که بنا به دلایل متعدد از داروهایی خاصی استفاده می کنند

اشخاصی که بنا به دلایل متعدد از داروهایی خاصی استفاده می کنند و این امر سبب گردیده که گرسنگی آن ها از حالت معمولی خود نیز فراتر باشد، این متد درمانی بهترین گزینه محسوب می شود.

بی ام ای شخص بیمار در حدود (35-40 kg) است و از اختلالات زمینه ای نظیر آپنه خواب، پرفشاری، دیابت رنج می برد.

رده های سنی واجد شرایط عمل جراحی اسلیو معده هستند، که بین هجده تا شصت و پنج سال باشند.

شخص بیمار از این توانمندی برخوردار است که از لحاظ روحی و روانی در عادات غذایی و شیوه زندگی خود تغییرات اساسی را برای تقلیل وزن ایجاد کند.

گروه دیگری از افرادی که واجد شرایط این تکنیک درمانی هستند، بایستی از سلامتی کامل برخوردار باشند و یا با هیچ مشکل عاطفی و یا روحی روانی همراه نباشند.

به هیچ نوشیدنی الکلی و یا مواد مخدر اعتیاد نداشته باشند.

به این ترتیب تمامی این گروه از بیماران با بهره مندی از مزایای جراحی اسلیو معده و رعایت تمامی دستورالعمل های پزشکی می توانند در یک بازه زمانی کوتاه، لاغری 50 کیلویی را تجربه کنند.

اشخاصی که بنا به دلایل متعدد از داروهایی خاصی استفاده می کنند
اشخاصی که بنا به دلایل متعدد از داروهایی خاصی استفاده می کنند

افرادی که کاندیدای این عمل جراحی نیستند

جراحی کوچک کردن معده، متدی کم خطر و بسیار موثر برای معالجه اضافه وزن بالا و دستیابی به کاهش وزن است. اما ممکن است متد فوق گزینه مناسبی برای اشخاصی که شرایط خاصی دارند، در نظر گرفته نشود:

مبتلایانی که به عارضه صرع گرفتار هستند، بهتر است سایر متدهای درمانی را برای حذف چربی های انباشته در بدن انتخاب کنند.

بیمارانی که با اختلالات قلبی عروقی همراه هستند، به هیچ عنوان نباید از این نوع جراحی استفاده نمایند.

مبتلایان به مشکلات زمینه ای اعصاب و روان، اختلالات روانی و یا مشکل در دستگاه عصبی، بایستی از دیگر تکنیک های درمانی حذف تجمع چربی های انباشته در بدن استفاده کنند.

جراحی برداشتن معده به اشخاص رده سنی کمتر از هجده سال و افراد بالای شصت و پنج سال به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

اشخاصی که به چاقی و یا افزایش وزن گرفتار نیستند

اشخاصی که به چاقی و یا افزایش وزن گرفتار نیستند، واجد شرایط جراحی برداشتن معده در نظر گرفته نمی شوند.

جراحی اسلیو معده به بیمارانی که دارای شاخص توده بدنی بسیار بالایی هستند و یا از اختلالات زمینه ای طولانی مدت همچون دیابت رنج می برند، پیشنهاد نمی شود.

اشخاصی که بر اثر مصرف نوشیدنی های الکلی و یا اعتیاد به مواد مخدر به افزایش وزن گرفتار شدند، واجد شرایط جراحی کوچک کردن معده نیستند و می توانند تحت نظر پزشک متخصص تغذیه، تغییراتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنند تا بدین وسیله وزن قابل توجهی را از دست دهند.

این گروه از بیماران برای حذف تجمع چربی های انباشته بایستی از دیگر متدهای جراحی لاغری به منظور دستیابی به تناسب اندام و یا پیشگیری از اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا بهره مند شوند.

اقدامات پیش از جراحی اسلیو معده

برای این که با بهره مندی از عمل جراحی کوچک کردن معده، لاغری 50 کیلویی را تجربه کنید، بایستی به الزامات مهم قبل از این عمل جراحی دقت بسیار داشته باشید.

مهمترین و نخستین اقدامات پیش از عمل برداشتن معده به این موضوع اختصاص دارد که در رابطه با این تکنیک درمانی با مجرب ترین متخصصین گوارش که در این زمینه از تبحر و تخصص کافی برخوردار هستند، صحبت کنید تا به نتیجه قابل قبولی دست یابید.

اقدامات پیش از جراحی اسلیو معده
اقدامات پیش از جراحی اسلیو معده

پس از یافتن بهترین جراح چاقی، بایستی ویزیت های منظمی را با پزشک معالج انجام دهید تا وی در خصوص وضعیت بدنی و نیازهای شما برای انجام این عمل جراحی، بررسی و رسیدگی های لازم را انجام دهد.

پیش از جراحی، پزشک، معاینات فیزیکی بیمار را انجام می دهد و تست هایی مانند تست بررسی انعقاد خون، کارکرد کبد و تست خون را برای اطلاع بیشتر از وضعیت جسمی بیمار تجویز می کند.

ممکن است توصیه شود که در این راستا با متخصصین تغذیه در ارتباط باشید. همچنین انجام مشاوره های لازم با پزشک متخصص زنان و زایمان برای بانوان و بازبینی موضوعات مرتبط به بارداری پیش از جراحی می تواند امری حائز اهمیت باشد.

مشاوره های لازم با روانشناسان

البته مشاوره های لازم با روانشناسان نیز مورد مهم دیگری است که بیماران کاندیدای جراحی اسلیو معده بایستی پیش از عمل انجام دهند. زیرا شاید مبتلایان به عارضه چاقی با بعضی از اختلالات عاطفی و یا روانی به دلیل نداشتن تناسب اندام مناسب مواجه شوند.

همچنین این گروه از افراد بعد از جراحی دچار تغییرات بسیاری در شیوه زندگی و یا فرم کلی بدن می شوند که در این راستا راهنمایی های مورد نیاز برای ایجاد تغییرات و یا مدیریت استرس می تواند به شما کمک شایانی کند.

پیش از جراحی کوچک کردن معده با توجه به وضعیت جسمی شما، ممکن است پزشک معالج از بیمار بخواهد که به منظور همخوانی بیشتر مقیاس های جراحی، وزن اندکی را از دست دهید تا بدین وسیله خطرات احتمالی که در زمان جراحی به دلیل وجود بافت های چربی بسیار در اطراف کبد و معده وجود دارد، پیشگیری های لازم را انجام دهید.

پزشک معالج در رابطه با تغییراتی که بایستی از چندین هفته و حتی روزهای انتهایی به عمل جراحی در برنامه غذایی و یا مصرف داروها انجام دهید، مهمترین نکات را متذکر می شوند. یکی از این توصیه ها عدم مصرف مواد غذایی و یا نوشیدنی ها در شب پیش از جراحی است.

مشاوره های لازم با روانشناسان
مشاوره های لازم با روانشناسان

مراحل انجام جراحی Sleeve Gastrectomy

برای انجام کوچک کردن معده از طریق جراحی لاپاراسکوپی که به LSG و یا جراحی بسته نیز معروف است، جراح متخصص در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی، مراحل اولیه پیش از جراحی را روی بیمار انجام می دهد.

به این صورت که با بهره مندی از پنج شکاف کوچک که تقریباً بین سه الی پنج اینچ است، اقدام به انجام پروسه جراحی در ناحیه شکم بیمار می کنند.

سپس جراح متخصص، جراحی فوق را با استفاده از تلسکوپ بسیار بلند و باریک که انتهای آن دارای دوربین کوچک است، فرآیند جراحی را روی بیماران انجام می دهند.

ابزارهای مخصوص جراحی که به وسیله شکاف های ایجاد شده در ناحیه تحت درمان به داخل بدن بیمار فرستاده می شود، به منظور حذف تقریباً هشتاد درصد از معده به کار برده می شود.

جراحان متخصص لاپاراسکوپی، از این قابلیت برخوردارند که اغلب فرآیندها را از طریق این تکنیک همچون جراحی باز در بیماران واجد شرایط انجام دهند.

برای دسترسی بیشتر به معده و سایر اندام های اطراف آن، جراح متخصص برای متورم کردن شکم، گاز دی اکسید کربن را وارد شکم بیمار می کنند. سپس برای ورود به بخش داخلی شکم بیمار از ابزار مخصوصی به نام تروکار استفاده می کنند.

نخست از راه دهان به قسمت خروجی معده، لوله سیلیکونی را هدایت می کنند

نخست از راه دهان به قسمت خروجی معده، لوله سیلیکونی را هدایت می کنند تا تنظیمات لازم را در عرض برجای مانده از معده انجام دهند و بدین وسیله آن را از طحال، عروق و بافت های چربی پیرامون معده جدا کنند. بخش مازاد معده که سبب افزایش وزن شخص شده است را به وسیله ابزار خاصی به نام منگنه تفکیک می کنند.

پس از برداشتن معده، تقریباً بین هشتاد الی صد و پنجاه میلیمتر از ظرفیت معده در شکم بیمار باقی می ماند. بخش تفکیک شده خارج گشته و برای بازبینی های بیشتر به بخش آسیب شناسی فرستاده می شود.

بعد از اتمام جراحی، کلیه ابزارهای مخصوص جراحی را از شکم بیمار خارج نموده و محل شکاف ها را بخیه می زنند. بدین وسیله شما می توانید از طریق این جراحی، لاغری 50 کیلویی که دستیابی به وزن ایده آل و طبیعی است را تجربه کنید.

نخست از راه دهان به قسمت خروجی معده، لوله سیلیکونی را هدایت می کنند
نخست از راه دهان به قسمت خروجی معده، لوله سیلیکونی را هدایت می کنند

انواع جراحی لاغری اسلیو معده

همان طور که بیان کردیم، بهترین و موثرترین جراحی که می تواند لاغری 50 کیلویی را برای شما به همراه داشته باشد، جراحی Sleeve Gastrectomy است که به دو صورت endoscopy (اندوسکوپی) و Laparoscopy (لاپاراسکوپی) برای بیماران واجد شرایط این عمل جراحی انجام می شود. جراح معالج با بررسی وضعیت جسمی بیمار، مناسب ترین متد درمانی را انتخاب می کند.

انواع جراحی لاغری اسلیو معده
انواع جراحی لاغری اسلیو معده

اسلیو معده از طریق endoscopy:

در این متد، از طریق اندوسکوپی بخش مشخصی از معده، بدون هیچ شکافی حذف می شود. پس از انجام فرایند فوق، بیمار با تقلیل وزن که گامی بزرگ در سلامتی است، روبرو خواهد شد و در یک بازه زمانی کوتاه به عملکرد دائمی غیر قابل برگشت دست می یابد.

به این ترتیب شخص در پایان سال نخست پس از انجام عمل برداشتن معده، به طور متوسط تقلیل وزن هفده الی بیست درصدی را تجربه خواهد کرد و به ظاهری زیباتر که سال ها آرزوی آن را داشته است، دست می یابد و در نهایت می تواند از اختلالات جدی ناشی از اضافه وزن بالا پیشگیری کند.

بهتر است بدانید که در تکنیک endoscopy جراح متخصص اقدام به منقبض کردن معده برای از دست دادن وزن می کند. در متد فوق لوله مخصوص آندوسکوپی از راه دهان به معده منتقل شده و نیازی به هیچ شکافی در ناحیه تحت درمان نخواهد بود.

پیشنهاد می کنیم از پست راز لاغری سریع دیدن کنید.

اسلیو معده از طریق Laparoscopy:

فرآیند دیگری از جراحی است که به بیمار کمک می کند تا در کمترین زمان، درد و ناراحتی کمتری را در مقایسه با دیگر عمل های جراحی باز تجربه کند.

جراح در این تکنیک، فقط از چند شکاف بسیار کوچک در ناحیه شکم بیمار استفاده می کند که این امر سبب تسریع بهبودی شخص می شود. لازم به توضیح است که این تکنیک متدی آسان و کم تهاجمی است.

بیماران کاندیدای متد درمانی فوق بهبودی خود را در کمترین زمان به دست می آورند و طی فرآیند بهبودی، با ناراحتی و درد کمتری همراه خواهند شد.

بایستی خاطر نشان شویم که با وجود این که این تکنیک مزایای بسیاری را به همراه دارد، مدت زمان این عمل جراحی تقریباً کمتر از یک ساعت به طول می انجامد.

اسلیو معده از طریق Laparoscopy:
اسلیو معده از طریق Laparoscopy:

مزایای جراحی اسلیو معده

این جراحی پرکاربرد و ایمن، علاوه بر لاغری 50 کیلویی که به همراه دارد، از فواید متعدد دیگری نیز برخوردار است:

مزایای جراحی اسلیو معده
مزایای جراحی اسلیو معده

تقلیل وزن بسیار:

این گروه از بیماران تقریباً بعد از یک الی دو سال بعد از عمل جراحی، بین پنجاه تا هشتاد و سه درصد از اضافه وزن خود را به تدریج با پیروی از یک برنامه رژیم غذایی استاندارد و متعادل در کنار فعالیت های ورزشی منظم از دست خواهند داد.

کم خطرتر در مقایسه با جراحی بای پس معده:

با توجه به این که در این جراحی، روده ها بای پس نخواهند شد و از همه مهمتر کارکرد معده همچون روال معمولی خود است، متد فوق بعضی از خطرات مرتبط به جراحی بای پس معده را روی بیماران به همراه نخواهد داشت.

ترشح کمتر هورمون گرلین و حس گرسنگی کمتر:

در عمل برداشتن معده، بخش اعظمی از معده که وظیفه ترشح هورمون گرسنگی را بر عهده دارد، طی پروسه جراحی حذف شده و در نتیجه مقدار تولید هورمون فوق تا حد قابل توجهی تقلیل می یابد. به این ترتیب شخص با خوردن مقدار اندکی از مواد غذایی، خیلی سریع حس پری می کند و نسبت به گذشته دیرتر با حس گرسنگی همراه خواهد شد.

شیوه ایمن:

جراحی فوق راهکار مناسبی برای افرادی است که به دلیل اختلالات متعدد و بیماری نمی توانند از دیگر متدهای جراحی چاقی برای دستیابی به تناسب اندام استفاده کنند.

جلوگیری از بعضی از اختلالات مزمن:

اضافه وزن بالا سبب بروز مشکلات متعدد در شخص می شود. جراحی فوق با رفع این عارضه، از بروز اختلالات فوق پیشگیری می کند و یا تا حد بسیار از شدت عارضه می کاهد. بیماری قلبی، ناباروری، پرفشاری، سرطان، کلسترول بالا، سکته مغزی، آپنه خواب، سکته مغزی، دیابت نوع دو از جمله اختلالاتی هستند که با بهره مندی از جراحی اسلیو معده تا حد قابل ملاحظه ای بهبود می یابند.

میزان تقلیل وزن بعد از عمل جراحی Sleeve Gastrectomy

پیش بینی می شود که مقدار تقلیل وزن بعد از جراحی کوچک کردن معده بین پنجاه الی هفتاد درصد باشد. اما تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که در برخی از بیماران، حذف تجمع چربی های انباشته تا بالغ بر هشتاد درصد از کل وزن اضافی است.

به جرات می توان بیان کرد بیمارانی که به دنبال لاغری 50 کیلویی هستند، از هیچ متد دیگری قادر نیستند تا به این اندازه و به شکل کاملاً ایمن وزن خود را کاهش دهند. در جدول زیر سعی کردیم این کاهش وزن را به صورت دقیق تر برای شما عنوان کنیم:

ماه نخستماه دومماه سومماه چهارمماه پنجمماه ششمسال اولسال دوم
8 kg7 kg5 kg4 kg3 kg2 kg50-70%80-90%

همان طور که می بینید، حداکثر مقدار تقلیل وزن از طریق عمل جراحی کوچک کردن معده، در شش ماه نخست بعد از جراحی است که بیماران می توانند از آن بهره مند شوند. به این ترتیب بعد از گذشت دوازده ماه، بالغ بر پنجاه درصد از حجم وزن اضافی و در سال دوم بیش از هشتاد درصد از کل وزن اضافی خود را از دست خواهند داد.

میزان تقلیل وزن بعد از عمل جراحی Sleeve Gastrectomy
میزان تقلیل وزن بعد از عمل جراحی Sleeve Gastrectomy

مراقبت های بعد از جراحی اسلیو معده

اگر برای لاغری 50 کیلویی از جراحی کوچک کردن معده استفاده کرده اید، نخست بایستی از مواد غذایی مایع آغاز کنید و سپس پس از گذشت چند هفته، با تشخیص پزشک معالج و براساس کالری مورد نیاز دریافتی روزانه، مجاز به مصرف مواد غذایی پوره ای هستید و به تدریج با روند بهبودی معده مجاز به مصرف مواد غذایی جامد هستید.

در این زمان به دلیل تغییرات ایجاد شده در معده، متوجه خواهید شد که میزان استفاده وعده های غذایی تا حد قابل توجهی نسبت به قبل تقلیل یافته و شاید به علت محدودیت ظرفیت معده، مجبور شوید از مصرف مایعات همراه با وعده اصلی غذایی خود پرهیز کنید. پس از انجام جراحی لاغری به منظور دستیابی به تناسب اندام، بایستی تغییرات مهمی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنید.

در این رابطه می توانید به منظور تغییر سبک زندگیتان برای پیشگیری از بیماری های مرتبط به اضافه وزن، با متخصصین مجرب تغذیه در این خصوص مشورت کنید.

احتمالاً نیاز است تا به صورت مداوم برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن، مکمل و ویتامین های لازم را مصرف کنید. از همه مهمتر بایستی سعی کنید که در این مدت فعالیت های بدنیتان را نسبت به گذشته بیشتر کنید.

مراقبت های بعد از جراحی اسلیو معده
مراقبت های بعد از جراحی اسلیو معده

برنامه غذایی هفته به هفته پس از جراحی اسلیو معده

به منظور دستیابی سریعتر به لاغری 50 کیلویی بعد از عمل برداشتن معده، نیاز است تا بیمار به تمامی دستورالعمل های غذایی پایبند باشد و از برنامه غذایی که متخصص تغذیه به صورت هفتگی برای بیمار تجویز نموده است، پیروی کند.

هفته نخست؛ تنها مصرف مایعات:

ممکن است مصرف تنها مایعات در روزهای نخست بعد از جراحی کمی سخت و دشوار باشد، اما اغلب بیماران به دلیل شرایط معده جدید و حذف هشتاد درصد هورمون گرلین، میل به مصرف بسیار مواد غذایی ندارند.

مصرف مایعات در هفته نخست پس از جراحی کوچک کردن معده از پیامدهایی نظیر نشتی معده پس از جراحی، گرفتگی روده ها، یبوست، اسهال و نیز کم آبی بدن پیشگیری می کند. به این ترتیب در روزهای نخست پس از عمل برداشتن معده، برنامه غذایی فقط محدود به مصرف مایعات است:

1)    آب 2) شیر 3) آب سبزیجات و گوجه فرنگی 4) قهوه فاقد کافئین 5) آب گوشت رقیق 6) نوشیدنی های طبیعی

دقت داشته باشید که در این مدت بایستی از مصرف مایعات کافئین دار، گازدار و دارای گلوکز پرهیز کنید. همچنین به دلیل پیشگیری از سندروم دامپینگ از استفاده مواد غذایی حاوی قند بالا اجتناب کنید.

هفته دوم؛ مصرف پروتئین به صورت مایع:

شاید در این هفته شما کمی احساس گرسنگی کنید که با تشخیص پزشک معالج مجاز به مصرف مایعات غلیظ تر در برنامه غذایی خود هستید. بعد از گذشت هفت روز شما می توانید از محصولات غذایی از جمله:

ماست و شیر فاقد چربی 2) پوره سیب با درصد گلوکز پایین 3) پودینگ فاقد گلوکز 4) بلغور جو دوسر استفاده کنید.

هفته دوم؛ مصرف پروتئین به صورت مایع:
هفته دوم؛ مصرف پروتئین به صورت مایع:

هفته سوم؛ مواد غذایی پوره شده و نرم:

با ورود به هفته سوم، به تدریج مواد غذایی پوره شده و نرم به برنامه رژیم غذایی شما افزوده می شود. پوره انواع میوه ها، سبزیجات، ماهی، لوبیا، سیب زمینی و غذاهای میکس شده و یا نرم از جمله خوراکی هایی هستند که در این مدت مجاز به مصرف آن ها هستید.

توصیه جدی که در این هفته می توان به تمامی بیماران تحت عمل جراحی اسلیو معده متذکر شد، این است که علاوه بر مصرف شصت گرم پروتئین، حتماً مواد غذایی خود را به آرامی و خیلی آهسته میل کنند.

1)    نیمرو (له شده) 2) شیر بادام 3) شیر نارگیل 4) پروتئین ترکیب شده با شیر و یا ماست 5) حمص 6) غلات نرم 7) پنیر کم چرب 8) سبزیجات نرم و بخارپز 9) ماهی قزل آلا 10) کنسرو تن ماهی 11) پوره میوه هایی نظیر آووکادو، موز و یا کنسرو میوه های فاقد گلوکز

لازم به ذکر است که در این هفته بعد از جراحی از مواد غذایی که در زیر متذکر می شویم، جداً پرهیز کنید:

1)    سبزیجات حاوی برگ خام 2) اسموتی های حاوی قند 3) مواد غذایی حاوی نشاسته نظیر برنج، ماکارونی، نان 4) سبزیجات فیبردار نظیر مارچوبه، کلم بروکلی و کرفس

هفته چهارم؛ افزودن غذاهای جامد به برنامه رژیم غذایی:

تقریباً پس از گذشت یک ماه از جراحی اسلیو معده، از این امکان برخوردارید که به رژیم گذشته پیش از جراحی لاغری خود ادامه دهید.

در هفته چهارم، شما مجاز به مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه به میزان بسیار اندک هستید، اما توجه داشته باشید که معده جراحی شده شما هنوز بسیار حساس است و نیاز است که خوراکی های سالم و مفیدی که مجاز به مصرف آن هستید را بسیار جویده و به آرامی میل کنید.

بایستی تحت نظر متخصص تغذیه از یک برنامه غذایی استاندارد تا پایان عمر استفاده کنید. رژیم فوق مشتمل بر سبزیجات، میوه ها، پروتئین های حیوانی و یا گیاهی، چربی های سالم و همینطور کربوهیدرات های پیچیده است. در این مدت می توانید از محصولات غذایی از جمله:

1)    میوه ها 2) ماهی تن 3) غلات فاقد گلوکز و یا کم قند 4) پروتئین به همراه شیر 5) سبزیجات 6) ماهی طبخ شده 7) گوشت گاو و مرغ کاملاً طبخ شده 8) سیب زمینی شیرین 9) سیب زمینی طبخ و پوره شده نیز استفاده کنید.

پیشنهاد می شود در مصرف نوشیدنی های کافئین دار به هیچ عنوان عجله نکنید. لازم به ذکر است که در این هفته بایستی از مصرف مواد غذایی که در زیر متذکر می شویم دوری کنید:

دسر، سودا، خشکبار و آجیل، سبزیجات فیبردار مانند (مارچوبه و کرفس)، شیر کامل و دیگر فرآورده های لبنی، آبنبات، نوشیدنی های شیرین، پاستا و دیگر محصولات حاوی کربوهیدرات بالا و همچنین مواد غذایی که دارای کمترین ارزش غذایی هستند، به هیچ عنوان در این مدت مصرف نکنید.

میان وعده های سالم در هفته چهارم:

هر چند توصیه متخصصین تغذیه به این گروه از بیماران این است که حتماً سه وعده اصلی غذایی را به میزان بسیار اندک و براساس میزان کالری دریافتی روزانه مصرف کنند و در کنار آن ها حتماً از میان وعده های مایع که می تواند آب و یا آب میوه های طبیعی و سالم باشند را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهند، اما به تدریج مجاز به میان وعده سالم و محدود هستید:

1)    تخم مرغ آبپز 2) میوه تازه یا توت فرنگی 3) سیب زمینی طبخ شده (4/1) 4) جو دوسر (4/1 فنجان)

دقت داشته باشید که برنامه رژیم غذایی که به صورت هفتگی بعد از انجام جراحی اسلیو معده متذکر شدیم، نقش شایانی در لاغری 50 کیلویی شما به همراه دارد.

مواد غذایی که نبایستی بعد از جراحی کوچک کردن معده مصرف کرد

استفاده بعضی از مواد غذایی، ریسک ابتلا به اختلالات پس از جراحی چاقی و عمل برداشتن معده را به مراتب افزایش می دهد. لذا، بیماران تحت این عمل جراحی بایستی برخی نوشیدنی ها و مواد غذایی را از برنامه رژیم غذایی خود قطع کنند تا بدین وسیله درصد ابتلا به پیامدهای جانبی حاصل از جراحی را تا حد بسیار تقلیل دهند. این محصولات غذایی و یا نوشیدنی ها عبارتند از:

مواد غذایی پر نفخ نظیر لوبیا و مصرف آدامس از خوراکی هایی هستند که می تواند پیامدهای جانبی را برای معده جدید شما به همراه داشته باشد.

محصولات غذایی خشک و سفت که خوردن آن ها برای شما بسیار مشکل است.

نوشیدنی ها و مواد غذایی حجیم و پرکالری نظیر بستنی که حاوی قند بالا و چربی بسیار هستند، شیر خشک، شکلات و کیک بایستی بعد از این عمل جراحی لاغری از برنامه رژیم غذایی حذف شود.

گروه دیگر از مواد غذایی که مصرف آن بعد از عمل برداشتن معده به بیماران توصیه نمی شود، نوشیدنی های شیرین و گازدار نظیر نوشابه است.

محصولات غذایی حاوی گلوکز بالا نظیر سیب زمینی، برنج و نان که سبب افزایش گلوکز خون می شود.

شما با عدم مصرف این گروه از مواد غذایی که در بالا به آن اشاره کردیم و بهره مندی از مزایای جراحی اسلیو معده، در یک بازه زمانی کوتاه می توانید لاغری 50 کیلویی که در حفظ تناسب اندام شما و همچنین پیشگیری از اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا موثر است را تجربه کنید.

مواد غذایی که نبایستی بعد از جراحی کوچک کردن معده مصرف کرد
مواد غذایی که نبایستی بعد از جراحی کوچک کردن معده مصرف کرد

انواع جراحی اسلیو معده

اسلیو معده گشاد:

در این تکنیک از عمل جراحی کوچک کردن معده، جراح، شصت درصد از معده بیمار که سبب افزایش وزن وی شده است را از طریق جراحی لاپاراسکوپی حذف می کند. تکنیک درمانی فوق برای بیمارانی که با بی ام آی تقریباً در حدود (30-35 kg) همراه هستند، گزینه مناسبی برای تقلیل وزن در نظر گرفته می شود.

اسلیو معده تنگ:

در روش فوق از عمل برداشتن معده، جراح متخصص تقریباً هشتاد درصد از ظرفیت معده را که در افزایش وزن بیمار موثر بوده است را حذف می کنند.

تکنیک درمانی فوق بهترین شیوه معالجه برای افراد دارای bmi بین (35-40 kg) است. اغلب متخصصین برای پیشگیری از اختلالات مربوط به اضافه وزن بالا و همچنین رسیدن به وزن طبیعی، روش فوق را موثرترین متد درمانی معرفی می کنند که می تواند مزایای بسیاری را برای آن ها به دنبال داشته باشد.

دقت داشته باشید که هر دو نوع جراحی لاغری اسلیو معده در کنار پیروی از تمامی دستورالعمل های رژیم غذایی و همچنین انجام فعالیت های ورزشی منظم روزانه می تواند در لاغری 50 کیلویی شما موثر باشد.

اسلیو معده تنگ:
اسلیو معده تنگ:

جراحی بای پس معده

با توجه به عنوان مقاله، لازم است یکی دیگر از شیوه های جراحی کاهش وزن که می تواند لاغری 50 کیلویی را به دنبال داشته باشد، برای شما متذکر شویم.

Gastric bypass از دیگر جراحی های کاهش وزن است که شباهت بسیاری به عمل کوچک کردن معده دارد و در معالجه مشکلات مرتبط به اضافه وزن بالا و کاهش وزن سریع به بیماران کمک بسیار می کند.

این تکنیک درمانی گزینه مناسبی برای افرادی است که به طرق متعدد قادر به کاهش وزن نیستند و تجمع چربی های انباشته علاوه بر این که مانع از انجام امور فردی و یا شغلی می شود، اختلالات بسیار خطرناکی را نیز برای شخص به دنبال دارد.

در این تکنیک جراحی لاغری، جراح با تقلیل حجم معده، میزان مواد غذایی مصرفی را کاهش داده و تغییراتی را در شیوه گوارش مواد غذایی ایجاد می کند.

جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده از دو بخش تشکیل شده است

لازم به توضیح است که جراحی بای پس معده از دو بخش تشکیل شده است. به این صورت که در مرحله نخست، جراح متخصص در بخش فوقانی معده شکافی را ایجاد می کند و بخش کمتری از معده بیمار را از طریق ابزارهای مخصوص جراحی می بندد. بخش کوچکتر که تقریباً در حد یک گردو است را منگنه و یا بخیه می زنند.

با توجه به این که معده معمولی ظرفیت حجم بیشتری از مواد غذایی را دارد، طی این عمل جراحی لاغری و با ایجاد کیسه جدید، معده تنها قابلیت نگهداری سی گرم از مواد غذایی را بعد از جراحی به همراه دارد که این عامل می تواند در کاهش وزن شما بسیار موثر باشد.

در بخش دوم از جراحی لاغری بای پس معده، بایستی متذکر شویم که:

جراح معالج، بخشی از دوازدهه (روده کوچک) را برش داده و مستقیماً به بخش فوقانی معده که در مرحله نخست ایجاد کردند، متصل می کند. این امر سبب می گردد که طول دوازدهه محدودتر شود.

تقلیل مقدار غذاهایی که معده قادر به نگهداری آن است

با تقلیل مقدار غذاهایی که معده قادر به نگهداری آن است و همچنین تغییر در شیوه جذب مواد غذایی، خوراکی های کمتری مصرف شده و خیلی سریع با حس پری همراه می شود که این امر منجر به کاهش وزن سریع شما خواهد شد.

دقت داشته باشید که در متد فوق، هیچ بخشی از معده بیمار حذف نمی گردد و بخش بیشتر معده همچون گذشته به ترشح هورمون گرلین ادامه می دهد.

اما هیچ مواد غذایی به این بخش داخل نخواهد شد. در این تکنیک جراحی لاغری، تقریباً هشتاد الی صد درصد از وزن اضافی بیمار به تدریج با پیروی از تمامی دستورالعمل های پزشکی حذف می گردد.

شیوه فوق به مبتلایان که با بی ام آی بالغ بر چهل کیلوگرم هستند و از طریق تمرینات فیزیکی و برنامه رژیم غذایی استاندارد نتوانسته اند به تقلیل وزن دست یابند، پیشنهاد می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مراقبت بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

تقلیل مقدار غذاهایی که معده قادر به نگهداری آن است
تقلیل مقدار غذاهایی که معده قادر به نگهداری آن است

انواع عمل Gastric bypass

به طور معمول این عمل جراحی لاغری از دو شیوه (بای پس کلاسیک) و (مینی بای پس) برخوردار است.

جراحی Gastric bypass mini:

هنگامی که در زمان انجام جراحی چاقی، ترکیب Gastric Sleeve (اسلیو معده) و Gastric bypass (بای پس معده) برای بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام شود، به اصطلاح پزشکی جراحی (مینی بای پس معده) نامیده می شود.

در جراحی فوق، میان معده و روده تنها یک اتصال وجود دارد و به شکلی بخیه معده انجام می شود که به یک کیسه بزرگ تبدیل می شود.

در این تکنیک از جراحی لاغری فوق، جذب مواد مغذی و کالری دریافتی به طور کامل انجام می شود. اما گوارش مواد غذایی با کمترین سرعت انجام می گیرد و در نهایت شخص دیرتر با حس گرسنگی همراه خواهد شد.

جراحی Classic gastric bypass:

از مناسب ترین عمل های جراحی تقلیل وزن، به بای پس کلاسیک معده اختصاص دارد. به این علت که درصد بازگشت وزن در تکنیک فوق، بسیار کم است.

ظرفیت معده در متد فوق بسیار کاهش می یابد و در اغلب موارد، قسمتی از روده نیز برداشته می شود. در تکنیک فوق میان روده و معده دو اتصال ایجاد می شود.

جراحی Classic gastric bypass:
جراحی Classic gastric bypass:

افراد کاندیدای عمل جراحی بای پس معده

–  اشخاصی که بی ام آی آن ها بالغ بر چهل کیلوگرم است، می توانند از مزیت های این عمل جراحی لاغری بهره مند شوند.

–  بیمارانی که با BMI بین (35-39.9 kg) همراه بوده و با اختلالات و مشکلات مربوط به اضافه وزن بالا مانند دیابت نوع دو، اختلالات تنفسی در زمان خواب و یا پرفشاری همراه هستند.

همچنین افرادی که با ریزفاکتورهایی مانند سندروم متابولیک، اختلالات قلبی، آرتروز، کمردردهای شدید و یا دیسکوپاتی همراه هستند، کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل جراحی چاقی محسوب می شوند.

پرخوری، ریزه خواری، مصرف خوراکی های پرکالری و تنقلات مضر

همچنین، اغلب اشخاصی که با افزایش شاخص توده بدنی بالا همراه هستند، میل بسیاری به پرخوری، ریزه خواری، مصرف خوراکی های پرکالری و تنقلات مضر دارند و یا روی مشکل خود هیچ مدیریت و کنترلی ندارند، کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی لاغری Gastric bypass محسوب می شوند.

زیرا در متد فوق، دو عملکرد مهم در تقلیل وزن مبتلایان به اضافه وزن بالا لحاظ می گردد. در ادامه بایستی خاطر نشان شویم که این عمل جراحی برای کلیه اشخاصی که با افزایش وزن بالا همراه هستند، گزینه مناسبی در نظر گرفته نمی شود.

به منظور این که ملاک های مورد نیاز برای انجام این تکنیک عمل جراحی چاقی داشته باشید، نیاز است تا به کلیه دستورالعمل های پزشکی پایبند باشید تا بتوانید سریعتر به لاغری 50 کیلویی دست یابید.

بهتر است برای بازبینی های بیشتر در خصوص این که واجد شرایط این عمل جراحی کاهش وزن هستید، به فوق تخصص گوارش و کبد برای انجام غربالگری های بیشتر مراجعه کنید. در صورت تایید برای انجام جراحی، راهنمایی های لازم ارائه خواهد شد.

پرخوری، ریزه خواری، مصرف خوراکی های پرکالری و تنقلات مضر
پرخوری، ریزه خواری، مصرف خوراکی های پرکالری و تنقلات مضر

مزایای عمل جراحی بای پس معده

معمولا پس از انجام این عمل لاغری شما بهبودی و سلامتی بیشتری را به دلیل تغییرات ایجاد شده در معده به دست خواهید آورد و نشانه های عارضه مربوط به اضافه وزن تا حد قابل ملاحظه ای در این گروه از مبتلایان تقلیل می یابد.

ممکن است پس از معالجه مشکلاتی از جمله دیابت نوع دو، آپنه خواب و یا پرفشاری خون بهبود یافته و یا کاملاً رفع شود. تحقیقات نشان می دهد که مبتلایان به عارضه دیابت نوع دو بعد از انجام جراحی لاغری فوق بهبودی سریع خود را به دست می آورند.

اغلب بیمارانی که به دلیل اضافه وزن بالا به عارضه دیابت مبتلا هستند، بعد از جراحی دیگر احتیاجی به استفاده از داروهای مخصوص این بیماری ندارند.

پارامترهای موثر در انتخاب عمل جراحی بای پس معده

در این بخش سعی داریم تا در خصوص مهمترین دلایلی که سبب محبوبیت این جراحی لاغری در بین مبتلایان به اضافه وزن بالا شده است، مطالبی را متذکر شویم.

مهمترین عاملی که سبب گردیده این متد جراحی در بین سایر عمل های جراحی چاقی از محبوبیت بسیار برخوردار باشد، به این موضوع اختصاص دارد که شخص خیلی سریع در طی هجده ماه به طور میانگین هفتاد درصد از اضافه وزن خود را به تدریج در پی تغییرات لحاظ شده در معده  از دست خواهد داد.

در متد فوق به دلیل کاهش ظرفیت معده، شخص به شکل خودکار دیگر میلی به مصرف بسیار غذا ندارد و به عبارتی بی اشتها شده و دیگر برای تقلیل وزن احتیاجی به مصرف مکمل های لاغری و یا رژیم های غذایی سخت ندارد.

در شیوه عمل لاغری فوق، مسیر عبور مواد غذایی دریافتی کاهش می یابد

چون در شیوه عمل لاغری فوق، مسیر عبور مواد غذایی دریافتی کاهش می یابد و این خوراکی ها تحت تاثیر کمتری از آنزیم های موجود در روده قرار می گیرند. شما با دریافت کالری کمتر، تقلیل وزن آسانتر و سریعتری را تجربه خواهید کرد.

زمانی که شخص بر اثر انجام این تکنیک از عمل جراحی کاهش وزن، با تقلیل شاخص توده بدنی مواجه می شود، می تواند تاثیرات مثبت کلسترول و یا فشار خون بالا که در اثر افزایش وزن و عدم رعایت بیش از حد مواد غذایی ناسالم در شخص ایجاد شده است را بدون نیاز به مصرف داروی خاصی مدیریت نموده و تا حد بسیاری بهبود یابد.

تحقیقات انجام شده روی بیماران کاندیدای عمل جراحی بای پس معده حاکی از آن است که نود و پنج درصد از این افراد بعد از جراحی و رعایت تمامی نکات در مصرف برنامه رژیم غذایی و انجام فعالیت های ورزشی به وزن ایده آل و طبیعی خود دست می یابند که این امر سبب بالا رفتن حس اعتماد به نفس و کیفیت بهتر زندگی در آن ها میشود.

اقدامات پیش از عمل جراحی Gastric bypass

1)    در وهله نخست، بیمار بایستی بیوگرافی کاملی از موقعیت سلامتی خود به جراح متخصص ارائه دهد.

2)    معاینات لازم بیمار از سوی پزشک، مهمترین اقدام دیگری است که جراح چاقی پیش از عمل به طور دقیق آن را انجام می دهد.

3)    تصمیم گیری جراح معالج برای انجام این عمل کاهش وزن بر اساس موقعیت جسمی شخص بیمار، MRI و تست های متعدد صورت گرفته، برای اطمینان کامل به منظور این که شخص از نظر فیزیکی تحمل بهره مندی از مزایای این روش جراحی را دارد؛ از مهمترین اقداماتی است که پیش از جراحی بایستی مورد ارزیابی قرار گیرد.

4)    جراح معالج، فهرست کاملی از دستورالعمل های پیش و بعد از جراحی را برای اطلاع بیشتر بیمار به طور کامل بیان خواهد کرد.

در ادامه باید چند نکته را متذکر شویم:

پیشگیری از لخته شدن خون در بدن

–       مصرف بعضی از داروها مانند ویتامین (E)، وارفارین، آسپرین و غیره سبب پیشگیری از لخته شدن خون در بدن می شود. به همین منظور ممکن است جراح معالج استفاده از آن را از چند روز و یا حتی چند هفته پیش از عمل جراحی بای پس معده برای مدتی کوتاه قطع کند.

–       چنان چه باردار هستید و یا مایلید در آینده بارداری را تجربه کنید، بهتر است این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

–       کشیدن سیگار بایستی از چندین هفته پیش از عمل جراحی فوق متوقف شود. علاوه براین، ترک آن هم بعد از جراحی بای پس بنا به دلایل متعدد مانند کمک به التیام پس از جراحی و اثربخشی عمل کاهش وزن، تا مدتی ادامه می یابد.

واکنش بدن به لاغری سریع در جراحی Gastric bypass

برخی از تغییرات در پی بهره مندی از مزایای این تکنیک از عمل جراحی شاید بلافاصله در بدن بیمار مشاهده شود که به تدریج بین سه الی شش ماه پس از جراحی و با مصرف سالم ترین گروه های غذایی و مکمل های دریافتی که بایستی به صورت مستمر مصرف شود، بهبود می یابد.

1)    احساس سرماخوردگی و یا بدن درد 2) تغییرات در خلق و خو 3) ریزش و یا نازک شدن مو 4) خشکی پوست

البته بهتر است خاطر نشان شویم که اثرگذارترین تغییرات در شیوه زندگی و رعایت دستورالعمل های برنامه رژیم غذایی می تواند در تقلیل وزن طولانی مدت شما بسیار موثر باشد. به این ترتیب می توان بیان کرد که در طی بیست و چهار ماه، شخص در حدود شصت درصد از وزن اضافی خود و یا لاغری 50 کیلویی را با انجام جراحی بای پس معده تجربه خواهد کرد.

وضعیت عادی بیمار بعد از عمل جراحی بای پس معده

دوره بازیابی بعد از این عمل جراحی چاقی، به مقدار ظرفیت معده حذف شده و نیز شیوه شکاف های ایجاد شده برای انجام جراحی بستگی دارد. فرآیند فوق سبب می گردد که شخص زمان طولانی تری را برای مراقبت های ویژه نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد.

در شب نخست پس از عمل، فیزیوتراپ به بیمار برای انجام تمرینات نشستن و یا حتی ایستادن کمک می کند. این روند به علت جراحت حاصل از جراحی، شاید کمی مشکل و درد آور باشد،

اما انجام آن سبب سهولت این حرکات در روزهای بعدی می شود. در جراحی چاقی، اغلب شیوه های جراحی از طریق لاپاراسکوپی برای بیماران کاندیدای جراحی انجام می شود که این امر به دلیل ایجاد شکاف های کوچک سبب کوتاه تر شدن مدت ریکاوری شخص می شود.

جراح متخصص دو الی سه روز بستری در بیمارستان را برای اغلب بیماران تحت این عمل جراحی در نظر می گیرد

جراح متخصص دو الی سه روز بستری در بیمارستان را برای اغلب بیماران تحت این عمل جراحی در نظر می گیرد که با رعایت تمامی نکات پزشکی بعد از گذشت سه الی پنج هفته می تواند همچون گذشته به امور معمولی خود بازگردد.

دقت داشته باشید که چنان چه جراح معالج از جراحی باز برای انجام پروسه جراحی استفاده کند، زمان بهبودی شخص طولانی تر خواهد شد.

با توضیحات ارائه شده در خصوص مراقبت های بعد از جراحی بای پس معده، ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که دوران نقاهت بعد از این عمل جراحی چقدر است؟

افرادی که به دنبال لاغری 50 کیلویی هستند، بایستی به مهمترین نکته یعنی مراقبت های بعد از جراحی و یا دوران بازیابی بدن دقت بسیار داشته باشند.

جراح متخصص دو الی سه روز بستری در بیمارستان را برای اغلب بیماران تحت این عمل جراحی در نظر می گیرد
جراح متخصص دو الی سه روز بستری در بیمارستان را برای اغلب بیماران تحت این عمل جراحی در نظر می گیرد

برگشت به کار:

اغلب بیماران با توجه به روش جراحی که ممکن است به دو شیوه جراحی باز و یا لاپاراسکوپی برای بیماران انجام شود، بعد از یک الی چهار هفته بهبودی کامل خود را به دست می آورند.

البته این مدت به دلیل شرایط جسمی بیمار در افراد متعدد متفاوت است. بیمارانی که تحت عمل جراحی باز قرار گرفته اند، به دوران نقاهت بیشتری برای بهبودی کامل نیاز دارند و از نظر پزشک معالج، زمان مشخصی برای التیام کامل بدن وجود ندارد. همچنین تفاوت بسیاری میان برگشت به امور روزانه و شغلی و بهبودی کامل در این بیماران وجود دارد.

استفاده از محصولات غذایی:

در نود روز نخست بعد از عمل، بیماران تحت این عمل جراحی بایستی از یک برنامه غذایی مخصوص پیروی کنند و سپس به تدریج با تجویز پزشک معالج تغییراتی را در سبک رژیم غذایی خود ایجاد کنند که این برنامه کمی عادی تر خواهد بود.

فعالیت های فیزیکی:

در دوره سه ماهه بازیابی، فرد بیمار به استراحت بیشتری نیاز دارد تا از فشارهای احتمالی که ممکن است به معده جدید وارد شود، پیشگیری کند.

در این دوران انجام هر گونه جابجایی وسایل و نیز فعالی تهای سنگین که می تواند صدمات جدی را به شخص وارد کند، بایستی تا بعد از بهبودی کامل متوقف شود.

اما اغلب متخصصین، فعالیت های سبک مانند انجام پیاده روی های مداوم روزانه برای پیشگیری از یبوست را امری بسیار مفید برای این گروه از بیماران توصیه می کنند.

مهمترین نکات در رژیم غذایی بعد از جراحی بای پس معده

مهمترین مورد در لاغری 50 کیلویی بعد از جراحی لاغری فوق، رعایت دستورالعمل های رژیم غذایی است. توصیه های برنامه غذایی بعد از این عمل کاهش وزن به موقعیت شخصی بیمار بستگی دارد.

به طور معمول یک رژیم لاغری از روند مرحله ای برخوردار است تا از این طریق به بیمار برای آمادگی دوباره مصرف مواد غذایی جامد کمک کند.

تسریع رویه پیروی مرحله ای از یک برنامه رژیم غذایی به تسریع بهبودی شما بعد از جراحی کمک بسیار می کند. این مراحل نشاندهنده سازگار بودن بدن با تغییرات الگوی غذایی است.

به طور معمول طبق تجویز متخصص تغذیه، مصرف مواد غذایی معمولی تقریباً سه ماه بعد از عمل جراحی آغاز می شود. لذا، در هر گام از رژیم غذایی Gastric bypass بایستی مراقب باشید که:

به منظور دی هیدراته نگه داشتن بدن و یا پیشگیری از فقدان کم آبی حتماً در طی روز دو لیتر مایعات مصرف کنید.

بهتر است مصرف مایعات را به بین وعده های غذایی موکول کنید

بهتر است مصرف مایعات را به بین وعده های غذایی موکول کنید و از مصرف آن ها به همراه غذا به دلیل شرایط جدید معده جداً خودداری کنید. معمولاً نیم ساعت پس از صرف غذا و همچنین نیم ساعت پیش از آن از نوشیدن مایعات پرهیز کنید.

به دلیل پیشگیری از سندروم دامپینگ، زمان ورود غذاها و مصرف مایعات به دوازدهه که به میزان بسیار و بیش از حد نرمال سبب بروز استفراغ، تهوع، اسهال، تعریق و گیجی می شود، بهتر است مواد غذایی و نوشیدنی ها را به آرامی و آهسته میل کنید.

به منظور تسریع در روند بهبودی، روزانه مواد غذایی سرشار از پروتئین و کم چرب میل کنید.

بهتر است نوشیدنی ها و مواد غذایی که دارای کمترین چربی و قند هستند را در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنید.

از مصرف نوشیدنی های الکلی در این دوران جداً پرهیز کنید.

مصرف کافئین در این دوران سبب فقدان کم آبی بدن می شود. به همین منظور توصیه می شود تا حد امکان، استفاده از آن را کاهش دهید.

مواد معدنی و همچنین مکمل های ویتامینی را روزانه طبق تجویز پزشک معالج مصرف کنید.

پیش از بلعیدن، مواد غذایی را به طور کامل جویده، خرد و نرم کنید تا هضم آن برای شما راحت تر باشد.

پیروی از کلیه دستورالعمل های رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری بای پس معده به کاهش وزن سریع و نیز لاغری 50 کیلویی شما کمک به سزایی می کند.

اهمیت رژیم غذایی پس از جراحی لاغری بای پس معده

تغذیه نادرست، نداشتن تحرک مناسب و استفاده از یک برنامه غذایی پرکالری و چرب، مهمترین عوامل در چاقی مفرط محسوب می شود. ممکن است تمامی موارد فوق در کنار هم سبب بروز تجمع چربی های انباشته در نواحی مختلف بدن شود که می تواند پیامدهای منفی برای حفظ سلامتی بدن به همراه داشته باشد.

مناسب ترین تکنیک درمانی که اغلب متخصصین تغذیه برای این گروه از بیماران در نظر می گیرند، عمل جراحی است که از موثرترین آن ها به جراحی بای پس معده اختصاص دارد. همان طور که بیان کردیم، جراح متخصص در این عمل جراحی با محدود کردن و ایجاد تغییر در مسیر غذاهای دریافتی از مری به سمت روده تحول بزرگی را در کاهش وزن بیماران ایجاد می کنند.

کاهش ظرفیت معده

در حقیقت در جراحی فوق، ظرفیت معده تقلیل می یابد و حجم بسیاری از غذاهای دریافتی بدون اینکه کل ظرفیت معده را در بر گیرند و یا از معده عبور کنند، با تغییرات ایجاد شده طی عمل جراحی بای پس مستقیماً به روده رفته و بلافاصله دفع می شوند.

برنامه رژیم غذایی Gastric bypass به بیمارانی که دوران بازیابی بعد از جراحی فوق را سپری می کنند، کمک خواهد کرد که با پیروی از تمامی جزئیات رژیم غذایی و انتخاب سالم ترین گروه های غذایی، بهبودی سریع خود را به دست آورند.

اهمیت این رژیم در میزان دریافت کالری مورد نیاز روزانه و پرهیز از مواد غذایی ناسالم بعد از جراحی است که می تواند شما را به وزن طبیعی و ایده آل نزدیک تر کند.

دقت داشته باشید در صورتی که پس از عمل جراحی همچون گذشته از مواد غذایی غیر استاندارد استفاده کنید، شاید با عدم از دست دادن کل اضافه وزن و یا مجدداً با افزایش شاخص توده بدنی بالا همراه شوید.

کاهش ظرفیت معده
کاهش ظرفیت معده

جدول زمانی لاغری Gastric bypass

جدول زمانی لاغری بعد از جراحی بای پس معده گزینه مناسبی است که می تواند بیانگر لاغری 50 کیلویی مبتلایان به چاقی مفرط باشد.

سه ماهه نخست:

با پیروی از یک برنامه غذایی سالم و متعادل می توانید در سه ماهه نخست بعد از جراحی بین سیزده تا هجده کیلوگرم از وزن اضافی خود را از دست دهید. به طور میانگین این تقلیل وزن، شاید در حدود بیست و پنج الی سی و پنج درصد از اضافه وزن کل بدن باشد.

شش ماهه نخست:

با توجه به این که مقدار تقلیل وزن شما با ورود به سه ماهه دوم کندتر انجام می گیرد، اما به طور میانگین در طی هفته می توانید تقلیل وزن یک کیلوگرمی را تجربه کنید. به بیان دیگر در این دوره احتمالاً شما با کاهش وزن چهل و پنج تا پنجاه و پنج درصدی وزن اضافی از کل bmi همراه خواهید شد.

دوازده ماه نخست بعد از جراحی:

اغلب بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، در این مدت با رعایت تمامی دستورالعمل های پزشکی می توانند شصت و پنج الی هشتاد درصد از اضافه وزن خود را از دست دهند.

چنان چه براساس این جدول زمانی در این گام از جراحی فوق، وزن قابل توجهی را از دست نداده باشند، می توانند تمرکز بیشتری را برای انجام تمرینات ورزشی و نیز یک برنامه غذایی متعادل قرار دهند.

هجده ماه نخست بعد از جراحی:

هر چند هدف کلی از انجام این عمل جراحی این است که حداقل تا یک سال و نیم بعد از جراحی به وزن طبیعی و ایده آل خود دست یابید،

اما در صورتی که هفتاد تا هشتاد درصد از وزن اضافی خود را به تدریج در این مدت از دست داده باشید، می توان بیان کرد موفقیت بزرگی است که در کاهش وزن بعد از جراحی بای پس معده به آن دست یافته اید.

ممکن است نمودار تقلیل وزن جراحی لاغری فوق بیانگر هشتاد تا نود درصد از تقلیل اضافه وزن شما در مدت هجده الی بیست و چهار ماه باشد.

با توضیحات ارائه شده ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که آیا جراحی Gastric bypass برگشت پذیر است؟

یکی دیگر از رایج ترین عمل های لاغری به جراحی بای پس معده اختصاص دارد

یکی دیگر از رایج ترین عمل های لاغری به جراحی بای پس معده اختصاص دارد که در دو بخش برای بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام می شود.

در پاسخ به این سوال بایستی بیان کرد که جراحی فوق برگشت پذیر بوده و برای تاثیرگذار بودن در لاغری و حذف بافت های چربی نیاز به جراحی دیگری دارد. به این معنا که در صورتی که شما بنا به هر دلیلی قادر به تحمل عمل جراحی نباشید

و یا در پی آن با سوء جذب همراه شده باشید و جراحی فوق سبب تقلیل وزن بسیار شما شده باشد، این فرصت به بیمار و جراح معالج داده می شود که مجدداً سیستم گوارش، به حالت نخست بازگردد.

لازم به ذکر است که مورد فوق یکی از مهمترین مزایای جراحی بای پس معده نسبت به سایر عمل های جراحی کاهش وزن به شمار می آید.

یکی دیگر از رایج ترین عمل های لاغری به جراحی بای پس معده اختصاص دارد
یکی دیگر از رایج ترین عمل های لاغری به جراحی بای پس معده اختصاص دارد

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا انواع جراحی های لاغری که کاهش وزن و لاغری 50 کیلویی را برای فرد به دنبال دارد را به طور کامل برای شما توضیح دهیم.

افرادی که تحت این سری از جراحی های لاغری قرار می گیرند، بایستی از یک برنامه رژیم غذایی استاندارد در کنار فعالیت های ورزشی منظم استفاده کنند تا در یک بازه زمانی مشخص، به وزن ایده آل و طبیعی خود که سال ها آرزو داشتند، دست یابند.

از اینکه تا انتهای پست لاغری 50 کیلویی با ما همراه بودید متشکریم.

اگر هنوز به دنبال لاغری با انواع قرص هستید حتما صفحه عوارض قرص لاغری را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید