قرص پگلیمت برای چیست

قرص پگلیمت برای چیست

فهرست مطالب

امروز با موضوع قرص پگلیمت برای چیست در خدمت شما هستیم.

در این مقاله به دلایل مصرف قرص پگلیمت و موارد استفاده آن می پردازیم. تا انتهای این مطلب علمی پزشکی، همراه شما هستیم.

اگر می خواهید درباره دیابت بدانید، مقالات زیر را مطالعه کنید:

مقدمه

قرص پگلیمت برای چیست
قرص پگلیمت برای چیست

آیا می‌دانید علت استفاده از قرص پگلیمت برای چیست ؟ بهتر است بدانید که این قرص به ‌عنوان یک داروی مؤثر برای درمان دیابت شناخته می‌ شود.

اختلال متابولیکی که در دنیای امروز شناخته‌ شده است و می ‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در بدن افراد گردد، به عنوان دیابت شناخته می ­شود. این بیماری علاوه براین‌ که می‌ تواند هزینه‌های مادی و معنوی فراوانی برای افراد به‌ دنبال داشته باشد، سلامت اشخاص را به خطر می‌اندازد.

حال برای این‌ که علت درستی از به وجود آمدن دیابت برای شما داشته باشیم، باید مواردی که باعث به وجود آمدن دیابت شوند را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهیم. داروهای متعدد بسیاری بنا به تشخیص پزشکان توانستند برای درمان دیابت مؤثر مفید واقع شوند و درمان از طریق آن‌ها صورت می ‌گیرد.

به دلیل این‌که امروزه اغلب افراد با بیماری قند دست ‌و پنجه نرم می‌ کنند و سوخت ‌و ساز بدن آن‌ها از طریق تولید نشدن انسولین کنترل نمی ‌گردد، قوت آن‌ها در مقابل انسولین باعث می ‌شود که این بیماری باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی گردد و  باعث می­ شود عملکرد نرمال انسولین در بدن صورت نگیرد.

قرص پگلیمت برای چیست؟

قرص پگلیمت برای درمان بیماری دیابت است.

برای پاسخ به سوال قرص پگلیمت برای چیست باید عنوان‌های زیر را بررسی کنیم:

چه اطلاعاتی در رابطه با بیماری دیابت دارید؟

بیماری ثروتمندان

اهمیت تشخیص به ‌موقع بیماری دیابت به چه دلیل است؟

دیابت به چند نوع تقسیم می‌ شود؟

دیابت نوع اول

دیابت نوع دوم

دیابت بارداری

دیابت به علل متفرقه

نحوه شناسایی بیماری دیابت و روش‌های تشخیص آن به چه صورت می‌ باشد؟

اندازه‌گیری قند خون ناشتا

اندازه‌گیری قند خون به ‌صورت اتفاقی

آزمایش خوراکی تحمل قند

اندازه‌گیری HbA1c

درمان دیابت

درمان برای افرادی که با دیابت مواجه هستند، به چه صورت انجام می ‌گیرد؟

داروهای دیابت

بیماری دیابت چه عوارضی را به‌ دنبال خواهد داشت؟

آیا می ­دانید قرص پگلیمت برای چیست ؟

فواید قرص پگلیمت

مصرف قرص پگلیمت در بارداری و شیردهی

موارد منع مصرف قرص پگلیمت

نحوه صحیح مصرف قرص پگلیمت

موارد احتیاط

سخن آخر

مهم‌ترین علامتی که می ‌تواند تشخیص دهد میزان قند خون افراد بیشتر از حد ممکن می ‌باشد

مهم‌ترین علامتی که می ‌تواند تشخیص دهد میزان قند خون افراد بیشتر از حد ممکن می ‌باشد و ممکن است به دیابت مبتلا باشند، این است که قند خون افراد عدد بالای ۱۲۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر در حالت ناشتا باشد. البته علائم و نشانه‌های متعدد دیگری وجود دارند که می‌ توانند به تشخیص قند خون و دیابت کمک کنند.

مهم‌ترین علامتی که می ‌تواند تشخیص دهد میزان قند خون افراد بیشتر از حد ممکن می ‌باشد
مهم‌ترین علامتی که می ‌تواند تشخیص دهد میزان قند خون افراد بیشتر از حد ممکن می ‌باشد

این دسته از موارد سرعت و توانایی بدن را در هنگام استفاده از سوخت ‌و ساز کمتر می ‌کنند. اگر در دراز مدت افزایش قند در بدن افراد وجود داشته باشد، عوارض بسیاری در بدن به وجود می‌آورد و می‌ تواند تخریب رگ‌های بسیار ریز را انجام بدهد. در نهایت؛ اعضای متعدد بدن همانند چشم، اعصاب، قلب، کلیه‌ها تحت تاثیر قرار می ‌گیرند و آسیب می ‌بینند.

درمان دیابت بر اساس سن نیاز به نیروی مختلفی دارد که تشخیص آن برعهده پزشک می ‌باشد. یکی از داروهایی که در درمان دیابت مؤثر است، قرص پگلیمت می‌باشد. برای این‌که در ادامه، آشنایی کاملی در رابطه با این که قرص پگلیمت برای چیست داشته باشید؛ با ما همراه باشید تا اطلاعات مفصل و ارزنده‌ای در این‌ رابطه عنوان کنیم و بگوییم چه تأثیراتی بر روی درمان دیابت می‌ گذارد.

چه اطلاعاتی در رابطه با بیماری دیابت دارید؟

برای این‌که بتوانیم بگوییم قرص پگلیمت برای چیست ابتدا باید اطلاعات درستی در رابطه با دیابت برای بیماران داشته باشیم تا با درک درست از این بیماری بتواند از قرص پگلیمت استفاده کنند.

دیابت قندی به ‌صورت اختصار به مرض قند شناخته ‌شده است که بر اساس میزان ترشح کم انسولین در بدن صورت می ‌گیرد. برای ‌اینکه بدن بتواند قند خون طبیعی داشته باشد، ترشح انسولین اهمیت دارد و در بدن همه افراد به ‌صورت طبیعی توسط بخشی از غدد لوزالمعده، ترشح انسولین صورت می ‌گیرد و می ‌تواند به داخل خون جریان داشته باشد.

نقش مهمی که انسولین در سوخت ‌و ساز مواد نشاسته و قندهای ساده بدن ایفا می کند و آن را به ‌عنوان یک ماده مؤثر در بدن شناسایی می‌ کند.

به همین دلیل هنگامی‌که کاهش انسولین در بدن اتفاق می‌افتد، در راستای افزایش قند خون مؤثر واقع می ‌شود و باعث می ‌شود که کنترل و تنظیم ضایعات جبران‌ ناپذیر در بخش‌های بدن صورت نگیرد.

هنگامی‌که بحث از کاهش انسولین به میان می‌آید، منظور این است که از طریق لوزالمعده ترشحات انسولین کمتر از حد ممکن می ‌شود و اثربخشی آن در بدن رو به کاهش می‌رود. در هر صورت باعث کاهش یافتن میزان انسولین در بدن می‌ گردد.

بیماری ثروتمندان

مرض قند و دیابت به ‌عنوان یک بیماری شایع بر اساس بیماری‌های متابولیک به حساب می‌آید. بیماری‌های تمدن جدید اغلب در دسته‌بندی بیماری‌های دیابت، فشار خون و اختلالات چربی خون شناخته می ‌شوند.

به این دلیل نام بیماری‌های تمدن جدید بر روی این بیماری‌ها ذکر شده ‌است که به دلیل شهرنشینی، فعالیت‌های انسان‌ها محدود شده ‌است و مواد پرانرژی مصرف بسیاری دارند.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان دیابت در 30 روز دیدن کنید.

تمدن شهرنشینی

تمدن شهرنشینی به ‌غیر از این‌که با خود مزایا و ویژگی‌هایی را داشته ‌است، توانسته باعث به وجود آمدن بیماری‌هایی شود که قبلاً به این بیماری‌ها، بیماری‌های ثروتمندان گفته می ‌شد. زیرا در گذشته فعالیت اغلب افراد از طریق کشاورزی، دامداری، باغداری بوده است.

اربابان و خانم‌هایی که در روستاها وجود داشته‌اند، به دلیل این‌که اغلب فعالیت‌های موردنظر خود را به دست زیردستان می ‌سپرده‌اند، به بهترین غذاها دسترسی داشتند و هیچ‌گونه فعالیتی در راستای تحرک بدنی نداشته‌اند.

این افراد بیشتر به بیماری چاقی و دیابت دچار می ‌شدند. حال امروزه زندگی ماشینی باعث شده که استفاده از غذاهای پرکالری، سلامت افراد را به خطر می‌اندازد تا افراد بیشتر به دیابت و بیماری‌های ثروتمندان دچار شوند.

حال که اطلاعات درستی در رابطه با بیماری دیابت و مرض قند پیدا کردید، برای این‌که بتوانیم بگوییم قرص پگلیمت برای چیست و چه استفاده‌ای دارد، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات ارزنده و مفیدی در اختیار شما بگذاریم.

تمدن شهرنشینی
تمدن شهرنشینی

اهمیت تشخیص به ‌موقع بیماری دیابت به چه دلیل است؟

اغلب پزشکان پیشنهاد می‌کنند که بیماران بتوانند تشخیص به ‌موقع از دیابت داشته باشند تا از طریق داروهای متعددی بتواند درمان را برای افراد صورت بدهند و دیابت در حد کنترل‌شده‌ای قرار بگیرد. به دلیل این‌که بتوانید اهمیت تشخیص به ‌موقع دیابت را متوجه شوید، باید بگوییم بیماری دیابت از ۲ منظر می ‌تواند پر اهمیت شناخته شود.

باید بدانید که افراد زیادی امروزه به بیماری دیابت مبتلا هستند و روز به ‌روز میزان این افراد بیشتر می‌شود. این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است.

در حال‌ حاضر ۱۵۰ میلیون نفر در دنیا از بیماری دیابت یا مرض قند رنج می‌برند. اما به ‌مرور زمان و تا ۱۰ سال آینده این عدد می‌تواند به ۳۰۰ میلیون نفر برسد که بسیار نگران‌کننده و خطرناک است.

طبق آمار، حداقل ۲ میلیون نفر در ایران به بیماری دیابت دچار هستند و به‌ مرور زمان، سالانه ۲۰۰ هزار نفر به این بیماران اضافه می‌شوند که این می‌تواند اهمیت تشخیص به ‌موقع دیابت را بالا ببرد و از خطرات به‌ وجود آمده آن پیشگیری کند.

دیابت نوع دوم که به نوع شایع دیابت معروف می‌باشد

دیابت نوع دوم که به نوع شایع دیابت معروف می‌باشد، هیچ‌گونه علائمی ندارد و ممکن است در بدن بسیاری از افراد مخفی باشد. در نهایت افراد در دراز مدت هیچ ‌گونه اطلاعی از بیماری خود ندارند و باعث می­شود که هیچ مراعاتی نکنند و دارویی مصرف نمی‌کنند.

هنگامی‌که تحت نظر پزشک برای استفاده از هیچ‌گونه دارویی نیستند، به ‌مرور زمان قند خون آن‌ها بیشتر از حد معمول می‌شود و می‌تواند باعث صدمات جدی و جبران‌ ناپذیری در بخش‌های متعدد بدن باشد و اعضای بدن همانند کلیه‌ها، چشم، اعصاب محیطی و عروق قلب و مغز و دیگر بخش‌های بدن را درگیر کند.

اگر بتوان بیماری دیابت را در بخش مراحل اولیه تشخیص داد و آن را توسط داروهای متعدد و راهکارهای مفیدی که پزشکان در اختیار بیمار قرار می‌دهند، کنترل کرد، می‌توان از عوارض به‌ وجود آمده جلوگیری کرد.

با توجه به این‌ موضوع، اغلب افرادی که می‌توانند درگیری بیشتری در رابطه با مبتلا شدن به بیماری دیابت داشته باشند، افرادی بالاتر از سن ۴۵ سال می‌باشند که بدون هیچ‌گونه علائمی باید حداقل تحت نظارت پزشک، آزمایشات مربوطه قند خون ناشتا را انجام بدهند تا با تشخیص درست و به ‌موقع از صدمات به وجودآمده در راستای بالا رفتن قند خون مطلع شوند و پیشگیری مناسبی برای آن صورت بدهند.

داروهای متعددی برای پیشگیری دیابت شناخته‌ شده اند

داروهای متعددی برای پیشگیری دیابت شناخته‌ شده اند. قرص پگلیمت نیز یکی از این داروها می‌باشد که بنا به شرایط موجود بیمار و تشخیص پزشک می‌تواند تجویز گردد. حال برای این‌که اطلاعات بیشتری در رابطه با این قرص داشته باشید و تشخیص دهید که قرص پگلیمت برای چیست و چه کاربردی دارد، در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

داروهای متعددی برای پیشگیری دیابت شناخته‌ شده اند
داروهای متعددی برای پیشگیری دیابت شناخته‌ شده اند

دیابت به چند نوع تقسیم می‌شود؟

در حالت کلی فقط یک نوع دیابت وجود ندارد و شرایط افراد تعیین می ‌کند که به کدامیک از انواع دیابت دچار شده اند. در حالت کلی، چهار نوع دیابت اصلی وجود دارد که برای ‌این که متوجه شوید کدام یک از نوع دیابت در بدن شما وجود دارد، بهتر است با آن‌ها آشنا شوید تا تشخیص درستی از انواع دیابت داشته باشید. در ادامه این مبحث، به موضوع قرص پگلیمت برای چیست خواهیم پرداخت و در این ‌باره اطلاعاتی خواهیم داشت.

دیابت نوع اول

اغلب دیابت نوع یک در کودکان، نوجوانان و جوانان اتفاق می‌افتد. به ‌طورکلی افرادی که کمتر از 30 سال سن دارند، بیشتر در معرض خطر دیابت نوع اول می‌باشند.

علت به وجود آمدن دیابت نوع اول تخریب شدن سلول‌های تولید کننده انسولین می‌باشد و هنگامی‌که سلول‌های تولیدکننده انسولین نتوانند میزان زیادی از ترشح انسولین را در بدن به وجود بیاورند، در نهایت دیابت نوع اول پدیدار می‌شود.

اغلب افرادی که به دیابت نوع اول دچار هستند و کاهش وزن دارند، علائم دیابت نوع اول بسیار مشهود و آشکار می‌باشد و مهم‌ترین نشانه آن مصرف بیش ‌از حد آب در طول روز می‌باشد.

تکرر ادرار برای افرادی که دچار دیابت نوع اول هستند، بسیار اتفاق می‌افتد

به ‌غیر از مصرف بیش از اندازه‌ی آب و پرنوشی، تکرر ادرار برای افرادی که دچار دیابت نوع اول هستند، بسیار اتفاق می‌افتد. این افراد بیش ‌از اندازه در طول شبانه‌ روز برای ادرار به دستشویی مراجعه می‌کنند.

حتی ممکن است در طول شب چندین بار دفع ادرار داشته باشند. در چند روز تا چند هفته اول، پدیدار شدن بیماری دیابت نوع اول، کاهش وزن بسیاری برای این دسته از افراد اتفاق می‌افتد و به ‌مرور زمان پیشرفته‌تر می‌شود.

این دسته از بیماران برای این‌که بتوانند میزان قند خون را در بدن خود کنترل کنند، باید از تزریق انسولین استفاده کنند. اگر درمان درستی برای این دسته از دیابت صورت نگیرد، به ‌غیر از این‌که علائم متعدد آن تشدید می‌گردند، نشانه‌های دیگری همانند تهوع، استفراغ، دل‌درد، بی‌حالی، احساس تنگی نفس برای آن‌ها رخ خواهد داد. اصطلاحی که در این مواقع برای افراد صورت می‌گیرد، کتواسیدوز دیابتی می‌باشد و پزشکان آن را با این نام می‌شناسند.

اگر تشخیص کتواسیدوز و درمان آن در زمان مورد نظر صورت نگیرد، می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد

حال اگر تشخیص کتواسیدوز و درمان آن در زمان مورد نظر صورت نگیرد، می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد و باعث مرگ افراد شود. توصیه‌ متعدد پزشکان بر این است که حتما آزمایش قند خون به خصوص در هنگام ناشتا و یا حداقل ۸ ساعت را جدی بگیرید تا بتوانید تشخیص درستی از انواع دیابت داشته باشید و درمان از طریق داروهای متعدد با توجه به شرایط شما و نوع دیابت فوراً صورت بگیرد تا هیچ‌گونه خطری شما را تهدید نکند.

نشانه‌های دیابت نوع اول

 • احساس تشنگی در طول شبانه ‌روز
 • وجود خشکی دهان
 • داشتن ادرار پی‌ در پی
 • خستگی‌های بدون دلیل و کسل بودن
 • کاهش وزن به‌صورت غیرطبیعی
 • افزایش اشتها و گرسنگی افراد
 • اختلالات بینایی و تاری دید
 • به وجود آمدن مشکلات پوستی مثل خشکی پوست، باکتری‌ها، قارچ‌ها، عفونت‌ها

پیشگیری از وجود دیابت نوع اول

برای این که افراد بتوانند درمان مناسبی برای دیابت نوع اول داشته باشند، اغلب استفاده از انسولین پیشنهاد می‌گردد. اما داروهای متعدد دیگری برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری وجود دارند.

پیشگیری از وجود دیابت نوع اول
پیشگیری از وجود دیابت نوع اول

مهم‌ترین نکته برای پیشرفت این بیماری این است که از طریق ژنتیک به افراد انتقال داده می‌شود

مهم‌ترین نکته برای پیشرفت این بیماری این است که از طریق ژنتیک به افراد انتقال داده می‌شود. برای این‌که درمان مناسبی برای آن داشته باشید، باید از بیماری خود مطلع شوید. اندازه‌گیری پی ‌در پی قند خون به شما کمک می‌کند تا حد آن را توسط قرص‌های متعدد، نرمال نگه دارید و از زندگی سالم لذت ببرید.

مهم‌ترین نکته برای پیشرفت این بیماری این است که از طریق ژنتیک به افراد انتقال داده می‌شود
مهم‌ترین نکته برای پیشرفت این بیماری این است که از طریق ژنتیک به افراد انتقال داده می‌شود

دیابت نوع دوم

یکی دیگر از انواع دیابت به دیابت نوع دوم مشهور می‌باشد. اغلب افرادی به این نوع دیابت دچار می‌شوند که میانسال و مسن می‌باشند و مهم‌ترین دلیل به وجود آمدن دیابت نوع دوم در بدن این دسته از افراد کاهش یافتن ترشح انسولین و یا کاهش دادن تاثیر آن بر روی بدن می‌باشد.

بیمارانی که به دیابت نوع دوم دچار هستند، اغلب دارای اضافه ‌وزن و یا چاقی‌های مفرط می‌باشند. نشانه‌های مختلفی برای دیابت نوع دوم وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها پر ادراری، پرنوشی، دفع شبانه ادرار در مواردی که بیماری حادتر می‌باشد، به وجود آمدن اختلالات بینایی، خستگی‌های زودرس، کاهش وزن، می‌باشد.

دیابت نوع دوم علائمی معکوس از دیابت نوع اول دارد

دیابت نوع دوم علائمی معکوس از دیابت نوع اول دارد و برخلاف دیابت نوع اول، بسیار پنهان می‌باشد و ممکن است هیچ‌گونه علائم و نشانه‌ای از خود در بدن افراد نشان ندهد و تشخیص آن در دراز مدت انجام بگیرد.

در برخی مواقع پیش‌ آمده که وجود عوارض متعدد آن در درازمدت بوده ‌است و مواردی همچون گزگز کردن و بی‌حسی های طولانی ‌مدت در پاها باعث شده تا تشخیص درستی از بیماری دیابت نوع دوم صورت بگیرد.

به ‌همین دلیل امکان دارد تا مدت‌ها و سال‌ها فرد متوجه وجود دیابت نوع دوم در بدن خود نشود و همین عامل مؤثر و خطرناکی برای این بیماری شناخته می‌شود و سپس با بروز این علائم، به ‌مرور زمان متوجه بیماری شوند که درمان برای دیابت نوع دوم در زمان دیرتر اتفاق می‌افتد و کنترل آن سخت‌تر می‌شود.

شیوع بیماری دیابت نوع دوم بسیار زیاد می‌باشد

به دلیل این‌که شیوع بیماری دیابت نوع دوم بسیار زیاد می‌باشد، پزشکان توصیه می‌کنند انجام آزمایش قند خون ناشتا را در فاصله‌های حداکثر ۳ سال یک‌ بار انجام بدهید.

تمامی افرادی که سن بالاتر از ۴۵ سال دارند، در معرض خطر دیابت نوع دوم می‌باشند و بهتر است این توصیه را جدی بگیرند و آزمایشات لازم را برای تشخیص دیابت انجام بدهند. توصیه پزشکان بر این است که انجام این آزمایشات به ‌صورت ناشتا بین ۸ تا ۱۰ ساعت انجام بگیرد.

اما اگر در کنار این آزمایش نیاز به آزمایش‌های چربی خون می‌باشد، بهتر است که بیمار ۱۲ تا ۱۴ ساعت ناشتا باشد. برای این‌که بتوان درمان دیابت نوع دوم را انجام داد، قرص‌های متعددی مورد استفاده واقع می‌شوند. این قرص‌ها باعث می‌شوند تا سطح قند خون افراد پائین آورده شود و کنترل شود و در برخی مواقع نیز ممکن است برای این‌که کنترل قند خون بهتر صورت بگیرد، انسولین برای افراد تزریق شود.

البته این موارد بسیار کمتر دیده ‌شده است و اغلب افرادی که دچار بیماری دیابت نوع دوم می‌باشند، از طریق قرص‌های متعددی با توجه به شرایط خود توانستند در کنترل و درمان این بیماری تلاش کنند.

نشانه‌های وجود دیابت نوع دوم

برا این‌که بتوانید دیابت نوع دوم را تشخیص بدهید، موارد زیر اهمیت بسیاری دارند:

 • خشک شدن دهان
 • افزایش اشتها
 • تکرر در ادرار
 • کاهش یافتن وزن
 • احساس خواب‌آلودگی
 • تاری دید
 • نوشیدن بیش ‌از اندازه آب
 • دیر ترمیم شدن زخم‌ها

لازم به ذکر است که تمامی مراحل بالا نمی‌تواند باعث تشخیص دیابت نوع دوم باشد. اگر چندین مورد در کنار یکدیگر وجود داشته‌اند و به ‌صورت مکرر تکرار شده‌اند، به‌ عنوان هشدارهای اصلی برای دیابت نوع دوم به حساب می‌آیند که لازم است این هشدارها را جدی بگیرید تا درمان از طریق راهکار‌های متعدد برای شما صورت بگیرد. همان‌طور که گفتیم، آزمایشات ویژه ای در این حیطه می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص درستی از دیابت نوع ۲ داشته باشید.

نشانه‌های وجود دیابت نوع دوم
نشانه‌های وجود دیابت نوع دوم

عوامل خطرساز مبتلا به دیابت نوع دوم

 • افرادی که کم‌تحرک هستند.
 • افرادی که دارای اضافه ‌وزن هستند.
 • افرادی که سنی بالاتر از ۴۵ سال دارند.
 • افرادی که سابقه قند خون غیرطبیعی در آزمایشات قبلی داشته‌اند.
 • افرادی که به پرفشاری خون مبتلا هستند.
 • اشخاصی که سابقه مبتلا شدن به دیابت بارداری دارند.
 • افرادی که یکی از بستگان درجه یک آن‌ها به دیابت نوع دوم دچار است.
 • اشخاصی که سابقه مبتلا شدن به بیماری‌های تخمدان‌های پلی کیستیک دارند.
 • افرادی که چربی خون آن‌ها به خصوص تری گلیسیرید به‌ صورت غیرطبیعی بالاتر از ۲۵۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد.

شما در حال مطالعه مقاله قرص پگلیمت برای چیست می­باشید.

عوامل خطرساز مبتلا به دیابت نوع دوم
عوامل خطرساز مبتلا به دیابت نوع دوم

دیابت بارداری

همان‌طور که از نام این دیابت مشخص است، بانوان باردار به آن دچار می‌شوند. این دیابت به‌گونه‌ای است که در نیمه دوم بارداری بیشتر احساس می‌شود. به ‌همین دلیل، مادران باردار بعد از گذشت هفته بیستم باید مراقبت‌های بسیاری برای قند خون خود داشته باشند.

طبق آمارهای گرفته ‌شده حدوداً ۵ تا ۹ درصد از بانوان باردار در هنگام بارداری به این نوع دیابت دچار می‌شوند. دلیل اصلی که باعث به وجود آمدن دیابت بارداری می‌شود، ترشح موادی است که در هنگام بارداری بیشتر از حد معمول می‌گردد و منشأ اصلی این ترشحات بر اساس جفت جنین می‌باشد.

ترشح این مواد باعث می‌شود که به انسولین مقاومت خاصی نشان دهند. البته باید بدانید، در برخی مواقع دیابت بارداری بعد از زایمان و خارج شدن جفت از بدن مادر، رو به بهبودی می‌رود. اما ممکن است برخی از افراد بعد از زایمان همچنان به دیابت دچار شده باشند که این نوع دیابت، دیابت نوع دوم به حساب می‌آید.

اغلب دیابت بارداری بدون علائم می‌باشد

اغلب دیابت بارداری بدون علائم می‌باشد. اما در برخی مواقع دیده‌ شده که افراد دچار تشنگی‌های بیش ‌از اندازه شده­اند و احساس ادرار بسیار دارند. با این حال این‌که افراد در بار اول تکرر ادرار به این نوع دیابت یعنی دیابت حاملگی دچار باشند، بسیار زیاد است.

حال پزشک برای این‌ که بتواند در طول دوره بارداری این دیابت را کنترل کند و حتی بعد از زایمان نیز پیشگیری مناسبی از دیابت نوع دوم داشته باشد، اقدامات خاصی برای این بانوان صورت می‌دهد که شامل افزایش یافتن تحرکات بدنی، رعایت رژیم غذایی، کنترل وزن می‌باشد.

مهم‌ترین هدف انجام این قبیل موارد، برای جلوگیری از افزایش وزن است. برای این‌که بتوان دیابت بارداری را کنترل کرد، داروهای متعددی در نظر گرفته می‌شود.

استفاده از رژیم غذایی متعادل و کاهش دادن وعده‌های غذائی بسیار زیاد می‌باشد

اما مهم‌ترین موارد، استفاده از رژیم غذایی متعادل و کاهش دادن وعده‌های غذائی بسیار زیاد می‌باشد. به‌ طور کلی یک بانوی باردار موظف است در طول روز ۳ وعده غذایی مصرف کند و از ورزش‌های بالاتنه به خصوص یوگا استفاده کند تا انسولین در بدن او به‌ خوبی ترشح شود.

اگر بیمار این دیابت را شناسایی نکند و در راستای کنترل آن هیچ‌گونه اقدامی انجام ندهد، می‌تواند مشکلات بسیاری را برای مادر و جنین در هنگام زایمان و در طول دوره بارداری به وجود بیاورد.

برای این‌که بتوان دیابت بارداری را تشخیص داد، آزمایش قند خون بعد از استفاده از یک محلول قندی که با شربتی با غلظت تعیین ‌شده می‌باشد، انجام می‌گیرد که اغلب این آزمایش در اواخر ماه‌های ششم یا هفتم حاملگی صورت می‌گیرد و می‌تواند تعیین ‌کننده دیابت بارداری باشد.

استفاده از رژیم غذایی متعادل و کاهش دادن وعده‌های غذائی بسیار زیاد می‌باشد
استفاده از رژیم غذایی متعادل و کاهش دادن وعده‌های غذائی بسیار زیاد می‌باشد

حال اگر تشخیص داده شد که این نوع دیابت وجود دارد، پزشک مدنظر برای بیمار و درمان بنا به شرایط او از قرص‌ها و داروهای متعددی استفاده می‌کند.

نشانه‌های دیابت بارداری

وجود این دسته از علائم، هشداری است برای به وجود آمدن دیابت بارداری. این علائم عبارتند از:

 • ادرار پی ‌در پی در طول روز
 • بودن قند در ادرار
 • اختلالاتی در بینایی
 • عفونت‌های پی ‌در پی در دستگاه تناسلی
 • تشنگی‌های پی‌ در پی در طول روز
 • خطر ابتلا به دیابت در بارداری

هنگامی‌که بانوان باردار به این نوع دیابت دچار می‌شوند، خطرهای زیر می‌توانند به وجود آید و باید آن‌ها را جدی گرفت.

 • افزایش یافتن فشار خون
 • بالا رفتن وزن
 • پایین بودن سطح کلسترول خون بدن
 • افزایش یافتن سطح گلیسیرین
 • سابقه زایمان نوزاد با اضافه ‌وزن
 • سوابق خانوادگی دیابت

آزمایشات متعددی که پزشک در هنگام بارداری برای بانوی باردار تشخیص می‌دهد، به او کمک می‌کند و اگر به دیابت بارداری دچار بود، فوراً از طریق قرص‌ها و داروهای متعدد درمان مناسبی برای او صورت می گیرد.

هنگامی‌که بانوان باردار به این نوع دیابت دچار می‌شوند، خطرهای زیر می‌توانند به وجود آید و باید آن‌ها را جدی گرفت.
هنگامی‌که بانوان باردار به این نوع دیابت دچار می‌شوند، خطرهای زیر می‌توانند به وجود آید و باید آن‌ها را جدی گرفت.

عوامل خطرساز مبتلا به دیابت بارداری

درهنگام بارداری، خطرهای بیشتری برای افرادی که به دیابت حاملگی مبتلا هستند، وجود دارد. این دسته از خطرها عبارتند از:

 • بانوانی که در هنگام باردار شدن سن آن‌ها بیشتر از ۲۵ سال است، بیشتر در معرض دیابت بارداری قرار می‌گیرند. به دلیل این‌که امروزه افزایش سن ازدواج در جامعه زیاد دیده می‌شود، سن بارداری نیز رو به ‌افزایش می‌باشد. اغلب افرادی که بالاتر از ۲۵ سال قصد بارداری را دارند، در معرض دیابت بارداری قرار می‌گیرند. اما خوشبختانه یک عامل بسیار ضعیف شناخته ‌شده است و نمی‌توان گفت، تمامی افرادی که بالاتر از ۲۵ سال دارند و اقدامات لازم را برای بارداری فراهم می‌کنند، به دیابت دچار می‌شوند.
 • اضافه ‌وزن و چاقی‌ها در طول دوره بارداری و یا قبل ‌از آن عامل مؤثری برای وجود دیابت بارداری می‌باشد.
 • سوابق وراثتی در دیابت نوع دوم می‌تواند عامل مؤثری برای این‌که یک فرد در دوران بارداری به دیابت بارداری دچار شود، باشد و باید این نکته را حتماً جدی گرفت.
 • اگر بانوی باردار در بارداری قبلی، دیابت بارداری را تجربه کرده، پس ممکن است در این بارداری نیز مجدداً به دیابت حاملگی دچار شود.
 • اگر شخصی سابقه مبتلا شدن به تخمدان پلی کیستیک را دارد، باید آن را زنگ هشداری برای دیابت بارداری بداند.
عوامل خطرساز مبتلا به دیابت بارداری
عوامل خطرساز مبتلا به دیابت بارداری

دیابت به علل متفرقه

در برخی مواقع دیده‌ شده داروهای متعددی باعث به وجود آمدن دیابت در بدن افراد شده‌اند. استفاده از داروهای خاصی همانند کورتون ها می‌تواند باعث بیماری‌های غده لوزالمعده شود. در این هنگام ترشح بیش ‌از اندازه هورمون‌های پرکاری غدد فوق کلیوی اتفاق می‌افتد و می‌تواند سبب به وجود آمدن دیابت شیرین شود.

البته این دسته از موارد، به ‌عنوان علل نادر دیابت می‌باشند. اما باید این نکته را بدانید که در صورت وجود آن درمان‌های متعددی وجود دارد که با توجه به تشخیص پزشک انجام می‌گیرد.

برای درمان دیابت، انواع قرص‌ها و داروهای متعددی استفاده می‌شود. حال برای این‌که بتوانید تشخیص دهید، قرص پگلیمت برای چیست و چه کاربردی در راستای درمان دیابت دارد، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا ابتدا توضیح مفصل و جامعی در رابطه با بیماری دیابت داشته باشیم، سپس موارد استفاده از قرص پگلیمت را عنوان کنیم و بگوییم که قرص پگلیمت برای چیست

دیابت به علل متفرقه
دیابت به علل متفرقه

نحوه شناسایی بیماری دیابت و روش‌های تشخیص آن به چه صورت می‌باشد؟

راهکارهای متعددی برای تشخیص بیماری دیابت شناخته شده‌اند. حال قبل ‌از این‌که به این ‌موضوع بپردازیم که قرص پگلیمت برای چیست و می‌تواند چه کارایی برای دیابت داشته باشد، لازم است راهکارهای تشخیص بیماری دیابت را عنوان کنیم. سپس به موضوع قرص پگلیمت برای چیست خواهیم پرداخت و در این ‌باره اطلاعات مفیدی خواهیم داشت.

اندازه‌گیری قند خون ناشتا

نحوه شناسایی بیماری دیابت، راهکاری آسان و کم‌خطر می‌باشند. این‌که بتوان تشخیص داد چه فردی مبتلا به دیابت می‌باشد، از طریق اندازه‌گیری قند خون ناشتا صورت می‌گیرد.

برای اندازه‌گیری قند خون ناشتا، بیمار باید حداقل ۸ ساعت ناشتا باشد و با گرفتن اندکی خون از او اندازه‌گیری قند خون به ‌سادگی انجام می‌گیرد. البته منظور از ناشتا بودن این است که مصرف آب هیچ مانعی ندارد.

بعد از این‌ که آزمایشات مربوط به قند خون ناشتا اندازه‌گیری شد، اگر وضعیت او در هنگام ناشتا از ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر کمتر باشد، روند آزمایش طبیعی است و فرد دچار دیابت خون نمی‌باشد.

در این ‌مورد هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد. اما اگر بعد از بررسی وضعیت نتیجه، قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر دیده شد، لازم است نگران باشید. زیرا در آینده ممکن است به دیابت مبتلا شوید.

اگر قند خون ناشتا بیش‌ از ۱۲۶ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد

اگر قند خون ناشتا بیش‌ از ۱۲۶ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد و در دو نوبت این نکته به تثبیت برسد، نشاندهنده‌ی مبتلا بودن به دیابت می‌باشد و لازم است که پزشک با توجه به تشخیص خود از داروهای مؤثری برای درمان استفاده کند.

لازم به ذکر است، برخی از دستگاه‌های سنجش قند خون هستند که با عنوان گلوکومتر شناخته می‌شوند. این دستگاه‌ها نیز ممکن است برای تشخیص قند خون مؤثر واقع شوند.

اما به دلیل این‌که نمی‌توانند تشخیص خود را به اثبات برسانند و اندازه‌گیری دقیق از قند خون ندارند، به ‌عنوان یک راهکار ابتدائی فقط برای تعیین میزان قند خون شناخته می‌شود. اما اندازه‌گیری‌های آزمایشگاهی به‌ حدی دقیق می‌باشد که به ‌صورت جزء به‌ جزء می‌تواند وضعیت قند خون را در حالت ناشتا اندازه‌گیری کند.

اگر قند خون ناشتا بیش‌ از ۱۲۶ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد
اگر قند خون ناشتا بیش‌ از ۱۲۶ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد

اندازه‌گیری قند خون به ‌صورت اتفاقی

در برخی مواقع هنگامی‌که افراد علائم و نشانه‌های متعددی از بالا بودن قند خون را مشاهده می‌کنند، ترجیح می‌دهند که اندازه‌گیری قند خون را امتحان کنند. مواردی که در مطالب فوق گفتیم، به‌ عنوان علائم مهم بالا بودن قند خون هستند که شامل پر ادراری، دفع مکرر ادرار در طول شب، کاهش یافتن وزن، پرنوشی و دیگر موارد هستند.

حال اگر میزان قند خون بالاتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در دسی‌ لیتر باشد، با توجه به زمان استفاده از غذا می‌تواند تایید کند که یک فرد به بیماری دیابت مبتلا می‌باشد و لازم است درمان از طریق قرص‌ها و داروهای متعدد برای او صورت بگیرد.

آزمایش خوراکی تحمل قند

در برخی مواقع امکان ‌پذیر است که از طریق آزمایش خوراکی تحمل قند، تست دیابت گرفته شود. این خوراکی قند حدوداً ۲ ساعت قبل از آزمایش استفاده می‌شود که حاوی ۷۵ گرم گلوکز می‌باشد.

اغلب این تشخیص در هنگام بارداری افراد اتفاق می‌افتد. اما میزان مصرف شربت حاوی قند در دوران بارداری متفاوت است و قند درون آن به ۵۰ تا ۱۰۰ گرم گلوکز می‌رسد، سپس نمونه‌گیری‌های لازم در چندین نوبت انجام می‌گیرد تا بتوان سنجش قند خون را به ‌درستی انجام داد.

آزمایش خوراکی تحمل قند
آزمایش خوراکی تحمل قند

اندازه‌گیری HbA1c

هیچ‌گاه نمی‌توان عنوان کرد که قند خون فرد در طول شبانه ‌روز ثابت باقی می‌ماند. به دلیل این‌که در روزهای مختلف نوسانات بسیاری وجود دارد که این می‌تواند ثابت کند که قند خون در طول شبانه ‌روز یکسان نیست.

اما برای این‌که بتوان تشخیص درستی از دیابت را انجام داد، می‌توان پروتئینی به نام HbA1c که به ‌عنوان هموگلوبین در خون افراد شناخته می‌شود را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

این وضعیت می‌تواند قند خون افراد را در ۳ ماه اخیر مشخص کند. نام دیگری که برای این آزمایش در نظر گرفته ‌شده است، معدل قند خون می‌باشد و به ‌تازگی به تشخیص پزشکان توانسته راهکار مناسبی برای تشخیص دیابت باشد.

اغلب افرادی از این آزمایش استفاده می‌کنند که تشخیص دیابت در آن‌ها به اثبات رسیده ‌است و برای این‌که بتوانند وضعیت قند خون را در ماه‌ های گذشته بررسی و ارزیابی کنند، از این آزمایش استفاده می‌کنند.

کیت‌های مختلفی از آزمایشگاه‌ها وجود دارند

کیت‌های مختلفی از آزمایشگاه‌ها وجود دارند که برای اندازه‌گیری HbA1c متفاوت می‌باشند و مقادیر مورد نیاز آن کمتر از ۷ تا 7/5 درصد می‌باشد که بتوان نتیجه درستی از این آزمایش گرفت و بررسی‌های موجود را انجام داد.

در مطالب فوق، از نحوه شناسایی بیماری و روش‌های تشخیصی که برای دیابت شناخته می‌شوند، گفتیم تا به‌ سادگی بتوانید از بیماری دیابت آگاهی پیدا کنید. حال اگر مبتلا به دیابت باشید، قرص‌ها و داروهای متعددی برای شما از طریق تشخیص پزشک تجویز می ‌گردد که لازم به استفاده از آن‌ها هستید.

قرص پگلیمت نیز یکی از این داروها می‌باشد. اما ممکن است اطلاعات درستی در رابطه با آن نداشته باشید. حال برای این‌که بتوانیم ذکر کنیم که قرص پگلیمت برای چیست و چه کاربردی دارد، می‌توانید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا درک درستی از آن برای شما فراهم کنیم.

درمان دیابت

در این مسئله در تلاش بودیم تا اطلاعات موثقی در رابطه با بیماری دیابت برای شما داشته ‌باشیم. متوجه شدیم که این بیماری به ‌عنوان یک اختلال متابولیک شناخته می‌شود و در نهایت می‌تواند بر روی عملکرد سوخت ‌و ساز بدن تاثیر داشته باشد.

حال برای این‌که بتوان درمان صورت بگیرد، باید به پزشک‌های متخصص غدد مراجعه کنید تا بتوانند مراحل درمان را برای شما سپری کنند.

سپس با توجه به شرایط شما از داروها و قرص‌های متعددی برای درمان در مرحله اول استفاده می­شود. هنگامی‌که درمان این بیماری صورت بگیرد، عوارض احتمالی برای بیماری اتفاق نمی‌افتد.

اما اگر درمان نامناسب وجود داشته باشد، ممکن است باعث به وجود آمدن عوارض نامناسبی گردد. قرص پگلیمت نیز یکی از داروهایی است که می‌توانند برای درمان دیابت از طریق تشخیص پزشکان نیز مورد استفاده واقع شود.

درمان دیابت
درمان دیابت

سوال اغلب افراد بر این است که قرص پگلیمت برای چیست برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که داروی مناسبی برای درمان دیابت شناخته می‌شود.

درمان برای افرادی که با دیابت مواجه هستند، به چه صورت انجام می‌گیرد؟

اهمیت درمان برای دیابتی‌ها بسیار زیاد است. بنابر این نقش درمان به واسطه داروها و موارد مختلف دیگر مهم می‌باشد. اشخاصی که به بیماری دیابت نوع اول و یا نوع دوم دچار هستند، برای این‌که بتوانند به سلامتی دست پیدا کنند، موظف هستند پیش‌گیری‌های لازم را مهم بشمارند و در این راستا آزمایشات متعدد می‌تواند کمک کند که چه نوع قرصی برای افراد برای درمان دیابت نوع اول و نوع دوم اهمیت دارد.

پکیج های درمانی متعددی برای دیابت ذکر می‌گردد که مهم‌ترین آن‌ها پیروی از رژیم‌های غذایی متعدد می‌باشد. به ‌غیر از این مسأله، بنا بر شرایطی استفاده از قرص پگلیمت نیز می‌تواند اثربخش باشد.

ممکن است تا به ‌حال نام قرص پگلیمت را نشنیده باشید و برای استفاده از آن نیازمند کسب اطلاعات بیشتر باشید. برای این‌که بتوانید بدانید قرص پگلیمت برای چیست و چگونه مورد استفاده واقع می‌شود، بهتر است بدانید که یک داروی مؤثر برای درمان دیابت است. به‌ غیر از آن، داروهای متعدد دیگری برای درمان دیابت شناخته می‌شوند.

مهم‌ترین موضوع برای درمان دیابت، فعالیت‌های فیزیکی می‌باشد که بهتر است طبق برنامه‌ریزی‌های مؤثری توسط پزشکان صورت بگیرد. استفاده از قرص پگلیمت در بدن افراد می‌تواند انسولین موجود در بدن آن‌ها را در حد نرمال کنترل کند که وجود گلوکز سلول‌ها در نهایت به انرژی تبدیل می‌شود و باعث درمان بیماری دیابت می‌گردد.

داروهای دیابت

صلاحدید پزشکان بر این است که داروهای محرک می‌توانند درمان دیابت را راحت‌تر کنند. اشخاصی که دچار بیماری دیابت نوع اول و یا دیابت نوع دوم می‌باشند، نمی‌توانند از داروهایی استفاده کنند. قرص‌هایی با نام پگلیمت باعث بیشتر شدن تولید انسولین در بدن افراد دیابتی می‌شود.

البته تشخیص و تجویز این قرص با توجه به صلاحدید پزشک اتفاق می‌افتد. اما برای این‌که سطح آگاهی شما در این زمینه بالاتر برود، باید بدانید افرادی که دچار دیابت نوع دوم هستند، می‌توانند بدون وجود هیچ‌گونه از دارو با استفاده از رژیم‌های غذایی و دیگر موارد، کنترل دیابت را برعهده بگیرند.

فعالیت‌های فیزیکی مناسب و رژیم‌های غذایی

فعالیت‌های فیزیکی مناسب و رژیم‌های غذایی می‌تواند به این دسته از افراد کمک کنند تا شرایط بهتری را برای بیماری دیابت فراهم کنند.

افراد برای این‌که بتوانند از رژیم‌های غذایی و همین‌طور قرص پگلیمت استفاده کنند، بهتر است تحت نظارت یک متخصص باشند و به فواصل هر ۶ ماه یک‌ بار معایناتی انجام بدهند. اگر با یک تیم حرفه‌ای متخصص تغذیه ارتباط بگیرید، رژیم‌های غذایی برای شما ارائه داده می‌شود که از طریق آن‌ها بیماری دیابت را کنترل می‌کنند.

پیشنهاد برخی از پزشکان بر این است که استفاده از قرص پگلیمت می‌تواند درمان مؤثری از طریق پکیج درمان دیابت باشد و در کنار آن‌ها ورزش‌ها و مشاوره‌هایی که می‌تواند میزان استرس زندگی افراد را کنترل کند و در درمان دیابت اثربخش است، مؤثر واقع می‌شود.

فعالیت‌های فیزیکی مناسب و رژیم‌های غذایی
فعالیت‌های فیزیکی مناسب و رژیم‌های غذایی

شما در حال مطالعه مقاله قرص پگلیمت برای چیست می‌باشید.

بیماری دیابت چه عوارضی را به‌ دنبال خواهد داشت؟

اهمیت استفاده از قرص پگلیمت هنگامی مشخص می‌شود که بیماری دیابت می‌تواند با عوارض متعددی همراه باشد و اگر درمان مناسب از طریق داروهای درمانی صورت نگیرد، این عوارض می‌تواند سبب مختل شدن زندگی افراد شود و سلامت آن‌ها را به خطر بیندازد. حال در ادامه، عوارض موجود در راستای بیماری دیابت را ذکر خواهیم کرد.

مشکلات سلامت مغز

خونرسانی مغز یکی از مشکلات عمده و اساسی درمان نکردن دیابت می‌باشد. وجود دیابت می‌تواند بر روی عملکرد مغز اثربخش باشد. هنگامی‌که سن افراد بیشتر می‌شود و این فرایند ادامه‌دار می‌شود، آسیب‌های جدی برای مغز به دنبال دارد. در نهایت کاهش قدرت ذهن از طریق عملکردهای مختل شده مغز صورت می‌گیرد. به‌ همین دلیل راهکارهای درمانی برای دیابت مهم شمرده می‌شوند.

تغییر سبک زندگی و استفاده از رژیم و ورزش مناسب در طول روز می‌تواند کمک کند و درمان دیابت صورت بگیرد و راهکار مؤثری برای سلامت مغز باشد.

همین‌طور پیشگیری از روند دیابت از این طریق اتفاق می‌افتد و چالش‌های متعددی را برای بدن به وجود می‌آورد که بتوانید در طول روز از کتاب بیشتر استفاده کنید و مطالعات فراوانی داشته باشید تا مغز را بیشتر به کار ‌گیرد که به ‌مرور زمان سلامت آن حاصل ‌گردد.

مشکل روابط جنسی

اگر درمان دیابت صورت نگیرد، یک معضل اساسی که می‌تواند زندگی افراد را مختل کند، به وجود آوردن مشکلاتی در روابط جنسی می‌باشد. اغلب آقایانی که دچار دیابت هستند، شرایط جسمانی برای برقراری روابط جنسی ندارند.

به دلیل این‌که وزن زیاد باعث عدم تحرک آن‌ها می‌شود و نمی‌توانند در این روابط راضی‌کننده باشند. به ‌غیر از این مسئله، این افراد اختلالاتی در نعوظ را تجربه می‌کنند و وجود دیابت در بدن آن‌ها می‌تواند باعث کاهش تستسترون در بدن گردد.

تغییر در رگ‌های خونی و خونرسانی به آلت تناسلی یک مشکل عمده در راستای وجود دیابت می‌باشد و می‌تواند زندگی را با اختلالاتی مواجه کند و اغلب بانوان و آقایان در تمام سنین دچار این مشکل شده‌اند و بهتر است برای درمان دیابت اقدام کنند. وجود دیابت می‌تواند عدم رسیدن به ارگاسم را داشته باشد و در نهایت کیفیت روابط جنسی بسیار پائین می‌آیند.

مشکل روابط جنسی
مشکل روابط جنسی

وجود فشار خون بالا و کلسترول

یک نکته حائز اهمیت دیگر که در راستای عدم درمان دیابت صورت می‌گیرد، مشکل فشار خون بالا در کنار کلسترول می‌باشد. افرادی که دچار دیابت نوع دوم هستند، استفاده از انسولین در بدن آن‌ها به ‌درستی صورت نمی‌گیرد و این در نهایت به‌ مرور زمان می‌تواند باعث کمتر شدن میزان کلسترول خون باشد و به‌ مرور چربی‌های مضر خون بیشتر می‌شود.

با توجه به این‌که بدن مقاومت بسیاری برای انسولین قائل می‌شود، شریان‌ها باریک‌تر و سخت‌تر می‌گردند که به ‌مرور زمان مشکلات فشار خون بالا در افراد دیابتی صورت می‌گیرد. طبق آمار در نظر گرفته ‌شده، اشخاصی که به بیماری دیابت دچار هستند، از مشکل فشار خون نیز رنج می‌برند.

مشکل فشار خون

اگر در کنار دیابت، مشکل فشار خون نیز وجود داشته باشد، خطراتی همچون بیشتر شدن بیماری‌های قلبی، بیشتر شدن خطر سکته مغزی و مشکلات بسیاری برای حافظه صورت می‌گیرد. برای این‌که بتوان پیشگیری مناسبی از بیماری‌های چشمی به واسطه وجود بیماری دیابت داشت، باید معاینات جدی برای آن‌ها وجود داشته باشد.

مشورت کردن و سوال پرسیدن در این‌باره از متخصص برای درمان دیابت کمک می‌کند تا در کنار داروها و قرص‌هایی که برای درمان دیابت مؤثر واقع می‌شود، از رژیم‌های غذایی در درمان آن‌ها استفاده شود تا بتوانند در کنار کنترل دیابت، فشار خون را نیز کنترل کنند و میزان قابل‌ توجهی کاهش کلسترول خون را تجربه کنند. در نهایت بهبودی افراد حاصل می‌گردد.

شما در حال مطالعه مقاله قرص پگلیمت برای چیست می‌باشید. تا انتهای این مقاله علمی پزشکی، همراه شما هستیم.

بیماری‌های لثه‌ای

اغلب افرادی که دچار بیماری دیابت می‌باشند، دچار بیماری‌های لثه نیز هستند. این مشکل به این دلیل است که هنگامی‌که دیابت باعث افزایش میزان خون افراد می‌شود، تغییر کلاژن در بدن نیز رخ می‌دهد.

ترکیب اصلی کلاژن باعث ساختن عضلات و استخوان‌ها، غضروف‌ها، پوست تاندون و دیگر موارد در بدن می‌شود و اثربخشی آن بر روی بافت‌های بدن بسیار است.

حال توجه کنید، اگر بیماری دیابت باعث تغییر کلاژن در بدن گردد، در نهایت عفونت لثه‌ها، استخوان‌ها و خرابی دندان‌ها را به ‌همراه خواهد داشت.

نکته مهم دیگری که باید بدانید، این است که اگر درمان از طریق قرص‌های پگلیمت برای دیابت صورت نگیرد، مشکلات لثه در اثر این بیماری بیشتر می‌شود و کنترل و پیشگیری سخت تر می‌شود.

در نهایت به ‌مرور زمان افزایش قند خون بیشتر از حد ممکن می‌گردد. به‌ غیر از این مسئله، برای این‌که از این مشکل جلوگیری کنید، استفاده از مسواک، دهان‌شویه، نخ دندان کمک می‌کند تا دهان ضد عفونی شود و از بیماری‌های لثه جلوگیری گردد.

بیماری‌های لثه‌ای
بیماری‌های لثه‌ای

از دست دادن شنوایی

یکی دیگر از ضررهای بیماری دیابت از دست دادن شنوایی افراد می‌باشد. هنگامی‌که سن افراد رو به ‌افزایش می‌رود، سطح شنوایی در آن‌ها کمتر می‌گردد. حال اگر این شخص دچار بیماری دیابت باشد، در مقایسه با افرادی که هیچ‌گونه بیماری ندارند، درصد بیشتری از شنوایی خود را از دست می‌دهند.

برای این‌که بتوان از این امر پیشگیری کرد، قرص پگلیمت برای درمان بیماری دیابت مؤثر واقع می‌شوند و می‌توانند کمک کنند تا از طریق درمان دیابت، شنوایی افراد نیز تقویت گردد.

بسیار دیده شده‌ اشخاصی به بیماری پیش دیابت دچار بوده‌اند و از کم‌شنوایی رنج برده‌اند. این دسته از افراد حدوداً ۳۰ درصد از افراد معمولی کاهش شنوایی داشته‌اند.

مهم‌ترین نکته‌ای که باعث کاهش شنوایی می‌شود، وجود رگ‌های خونی کوچک در داخل گوش هستند که اگر بیماری دیابت روند سرعت بالایی داشته باشد، مشکلات شنوائی بیشتر می‌شوند و می‌توانند فعالیت‌های گوش را با اختلالاتی مواجه کند.

البته بهتر است بگوییم که عدم درمان دیابت می‌تواند به ‌مرور زمان خطرات کلی برای چشم‌ها و کلیه‌ها داشته باشد و برای این‌که بتوانید از این موارد دوری کنید، استفاده از قرص پگلیمت مؤثر واقع می‌شوند و بنا بر تشخیص پزشک و شرایط شما، می‌تواند برای شما تجویز گردد.

از دست دادن شنوایی
از دست دادن شنوایی

از بین رفتن کلیه

میزان گلوکز خون در راستای بیماری دیابت افزایش پیدا می‌کند. تصور کنید اگر این گلوکز در بلند مدت افزایش پیدا کند، به ‌مرور زخمی شدن نفرون ها و ضخامت آن‌ها را به دنبال دارد.

ساختارهای کوچکی که برای نفرون ها وجود دارد، فعالیت اصلی آن‌ها را در کلیه‌ها مختل می‌کند. وظیفه اصلی نفرون ها این است که بتوانند خون را تصفیه کنند.

حال اگر وجود بیماری دیابت باعث شود که نفرون ها بیش از حد ممکن ضخیم شوند، پروتئین‌هایی که در بدن افراد وجود دارد، به ادرار وارد می‌شود و از طریق آن دفع می‌گردد. با توجه به این نکته، استفاده از قرص پگلیمت برای درمان دیابت می‌تواند کمک کند تا از دست دادن کلیه اتفاق نیفتد.

شما در حال مطالعه مقاله قرص پگلیمت برای چیست می‌باشید. همراه شما هستیم.

آپنه خواب و گرفتگی تنفس

آپنه خواب یکی دیگر از عوارض وجود دیابت در بدن افراد می‌باشد. گرفتگی تنفس در خواب به‌گونه‌ای اتفاق می‌افتد که عضلات گردن در حالت استراحت، مسیر هوا را مسدود می‌کنند و فرد نمی‌تواند به ‌درستی تنفس کند. اغلب افرادی که به بیماری دیابت دچار هستند، با این مشکل دست ‌و پنجه نرم می‌کنند.

همین‌طور اشخاصی که دچار چاقی‌های مفرط و اضافه‌ وزن هستند، از مشکل گرفتگی تنفس رنج می‌برند. مهم‌ترین نشانه و علائمی که می‌تواند بیماری آپنه خواب را نشان بدهد، خروپف کردن با صدای بلند است. به ‌غیر از آن، بیماری‌های لثه و آپنه‌ی خواب، جلوگیری از وجود دیابت را دشوارتر می‌کند.

این ۲ بیماری شاخصه‌های مشترک بسیاری در کنار یکدیگر دارند که اگر در بدن افراد به وجود بیایند، مشکلات بسیاری رخ می‌دهد. افرادی که دچار آپنه خواب شدید هستند، تا ۳۰ درصد خطر ابتلا به دیابت را بیشتر می‌کنند و این توسط محققین به اثبات رسیده است.

پیشنهاد می کنیم از پست آیا قرص چربی خون باعث لاغری می شود و چرا چاق می شویم دیدن کنید.

آپنه خواب و گرفتگی تنفس
آپنه خواب و گرفتگی تنفس

مشکل بینایی

یک معضل مهم دیگر در راستای بیماری دیابت، آسیب‌رساندن به عصب‌ها و بخش‌های حساس نور در پشت پلک می‌باشد. حدوداً ۵۰ درصد از افرادی که دچار بیماری دیابت هستند، از مشکل بینایی رنج می‌برند.

بر اساس آمار ذکر شده، ۴ میلیون نفر از افرادی که دچار بیماری دیابت می‌باشند، مشکلات بینایی را احساس می‌کنند. وجود این مشکل به این دلیل است که دیابت می‌تواند میزان گلوکز بالا در بدن را به‌دنبال داشته باشد و به ‌مرور زمان، نازک‌تر شدن عروق چشم اتفاق می‌افتد و آسیب‌های جدی به این ناحیه می‌رسد.

هیچ‌گونه علائمی در ابتدای امر برای وجود مشکلات بینایی در پس بیماری دیابت وجود ندارد. اما هر چه که میزان وخامت دیابت بیشتر می‌شود، مشکل بیماری پیشرفته‌تر می‌گردد و افراد تصاویر را تاریک‌تر می‌بینند.

روز به ‌روز میزان آمار افرادی که از طریق دیابت به مشکل بینایی دچار شده‌اند، بیشتر می‌شود. به ‌همین دلیل، درمان دیابت یک امر ضروری می‌باشد. استفاده از قرص‌های پگلیمت با توجه به صلاحدید پزشک برای درمان دیابت اثربخش هستند.

نوروپاتی

یک مشکل رایج دیگر در ارتباط با بیماری دیابت، مشکل نوروپاتی می‌باشد. هیچ‌گونه نشانه ای برای وجود این بیماری وجود ندارد. فقط در برخی مواقع دیده‌ شده که گرفتگی‌های جزئی در کنار بی‌حسی و مورمور شدن در دست‌ها یا پاها اتفاق می‌افتد. به ‌طورکلی این مشکل باعث ضعف و مشکلات گوارشی می‌گردد و رابطه مستقیم با عصب‌هایی که وظیفه کنترل دستگاه گوارش را دارند، دارد.

نوروپاتی
نوروپاتی

شما در حال مطالعه مقاله قرص پگلیمت برای چیست می‌باشید.

عفونت‌های پوستی

عفونت‌های پوستی در راستای بیماری دیابت بسیار اتفاق می‌افتد. در کنار آن‌ها عفونت‌های مجاری ادراری، عفونت‌های باکتریایی، عفونت‌های قارچی و خارش پوست بیشتر می‌گردد.

اغلب افرادی که دچار بیماری دیابت هستند، این دسته از عفونت‌ها را تجربه کرده‌اند و به‌ عنوان علائم اولیه ابتلا به دیابت شناخته می‌شوند. البته در برخی دیگر از موارد، وجود عفونت‌های پوستی رابطه مستقیمی با چاقی هایی که بر اثر دیابت به وجود آمده‌اند، دارند.

وجود رطوبت در بدن می‌تواند فضاهای عفونت پوستی را بیشتر کند و محل مفیدی برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها به حساب آید. به ‌همین دلیل اغلب افراد در کنار عفونت‌های پوستی به بیماری دیابت نیز دچار هستند.

مهم‌ترین دارویی که می‌تواند در درمان دیابت مؤثر واقع شود، این است که کمک کند دفع گلوکز از طریق ادرار بیشتر شود و باعث برطرف‌شدن باکتری‌ها و قارچ‌های موجود در بدن می‌گردد.

اغلب وجود عفونت‌های قارچی در بین بانوان که به دیابت دچار هستند، بیشتر دیده می‌شود. برای این‌که بتوان این دسته از بیماری‌ها را برطرف کرد و پیشگیری مؤثری در درمان دیابت داشت، قرص پگلیمت اثر دارد. حال برای این‌که بدانید قرص پگلیمت برای چیست اطلاعات بیشتری در ادامه این مقاله در اختیار شما قرار خواهیم داد.

مشکلات متعدد دیگر

حتما تا به ‌حال زیاد از خود پرسیده‌اید که قرص پگلیمت برای چیست و چه اهمیتی برای استفاده از آن وجود دارد. مهم‌ترین جوابی که به این سوال باید بدهیم این است که دیابت می‌تواند باعث مشکلات بلندمدت و پیچیده‌ای باشد.

اگر درمان دیابت از طریق راهکارهای علمی و اصولی بنابر تشخیص پزشکان صورت نگیرد، می‌تواند عوارض بسیاری به ‌دنبال داشته باشند و با شدت گرفتن آن به‌ مرور زمان قطع عضو افراد را در پی دارد.

مهم‌ترین نکته‌ای که بتواند میزان قند خون افراد را در حد طبیعی نگه دارد، استفاده از برخی داروها  در کنار رژیم‌های غذایی و فعالیت‌های بدنی می‌باشد. قرص پگلیمت نیز یکی دیگر از قرص‌هایی است که می‌تواند در این ‌راستا مؤثر واقع شود. البته حتما این قرص را تحت نظارت پزشک و با تجویز او استفاده کنید.

مشکلات متعدد دیگر
مشکلات متعدد دیگر

شما در حال مطالعه مقاله قرص پگلیمت برای چیست، می‌باشید.

آیا می­دانید قرص پگلیمت برای چیست ؟

مهم‌ترین کاربرد این قرص برای دیابت می‌باشد و در گروه داروهای ضد دیابت به حساب می‌آید. مهم‌ترین فعالیتی که این قرص انجام می‌دهد، این است که می‌تواند در طی فرآیندی میزان قند خون را و همچنین گلوکز را در بدن کاهش دهد تا بعداً دچار افزایش قند خون نشود.

فواید قرص پگلیمت

استفاده از این قرص، علاوه بر این‌ که می‌تواند کاهش میزان قند خون را در بر داشته باشد، در نهایت با مزایا و فوایدی همراه است که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

 • کاهش یافتن مرگ ‌و میر ناشی از بیماری‌های دیابت
 • جلوگیری از پیشرفت بیماری‌های کلیوی ناشی از دیابت
 • کاهش یافتن وزن
 • کاهش یافتن میزان فشار خون
 • کنترل و افت قند خون همو گلیسمی
 • سادگی در مصرف این قرص

در کنار استفاده از رژیم‌های غذایی و ورزش، مصرف قرص پگلیمت برای کاهش قند خون مؤثر واقع می‌شود و در نهایت می‌تواند کاهش خطر مرگ ‌و میرهای قلبی و دیابتی را در افراد با سن بیشتر به ‌دنبال داشته باشد.

مصرف قرص پگلیمت در بارداری و شیردهی

با توجه به مطالعات متعددی که بر روی این قرص انجام‌ شده، استفاده از آن در دوران بارداری برای بانوان مجاز نمی‌باشد. به ویژه در ۲ تا ۳ ماه اول بارداری پزشکان توصیه می‌کنند که بانوان نمی‌توانند از این قرص استفاده کنند.

به دلیل این‌که این قرص می‌تواند ترشحاتی در بدن انسان به وجود بیاورد که ممکن است بر روی شیر تاثیرگذار باشد. اما اطلاعات درست و اساسی در رابطه با عوارض آن وجود ندارد.

مصرف قرص پگلیمت در بارداری و شیردهی
مصرف قرص پگلیمت در بارداری و شیردهی

موارد منع مصرف قرص پگلیمت

افرادی که دچار مشکلات زیر هستند، نمی‌توانند از این قرص استفاده کنند:

 • اشخاصی که دچار بیماری‌های شدید کلیوی هستند.
 • اشخاصی که در حال دیالیز کردن می‌باشند.
 • اشخاصی که به هر کدام از مواد تشکیل‌دهنده این قرص آلرژی دارند.

نحوه صحیح مصرف قرص پگلیمت

برای این‌که بتوان این قرص را مصرف کرد، باید دقیقاً مطابق با دستورات پزشک عمل کنید.

در برخی مواقع بنا به شرایط شما ممکن است دوز و مقدار مصرف دارو از طریق تشخیص پزشک تغییر یابد.

به ‌طورکلی در صبح، همراه با غذا یا با معده خالی می‌توان این دارو را مصرف کرد.

این قرص باید یک ‌بار در طول روز استفاده شود.

در کنار استفاده از این قرص می‌توان دیگر داروهای ضد دیابت را نیز استفاده کرد. البته با توصیه پزشک.

در برخی مواقع استفاده از داروهای ضد دیابت در کنار این دارو می‌تواند باعث افت قند خون گردد.

اگر افراد شرایطی همانند ضربه، عفونت و یا جراحی را تجربه کردند

اگر افراد شرایطی همانند ضربه، عفونت و یا جراحی را تجربه کردند، باید با پزشک مشورت کنند تا مقدار مصرف این دارو تغییر پیدا کند.

استفاده از این دارو در کنار رژیم‌های غذایی و تمرینات ورزشی اثر بسیاری در درمان دیابت می‌گذارد.

هنگامی‌که از این دارو استفاده می‌شود، امکان دارد که در ادرار، قند دیده شود.

کنترل دیابت از طریق آزمایشات دوره ای همانند تعیین قند خون در کنار استفاده از این دارو باید اتفاق بیفتد.

اگر استفاده از این دارو باعث مصرف بیشتر مایعات گردد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

به خاطر سپردن استفاده روزانه از این دارو اهمیت ویژه‌ای دارد که درمان دیابت را به دنبال دارد.

اگر استفاده از این دارو را در یک نوبت فراموش کردید، هنگام یادآوری فورا استفاده کنید. اما اگر مدت ‌زمان بسیاری از آن گذشته بود، تا نوبت بعدی صبر کنید و هیچ‌گاه دارو را ۲ برابر استفاده نکنید.

اگر افراد شرایطی همانند ضربه، عفونت و یا جراحی را تجربه کردند
اگر افراد شرایطی همانند ضربه، عفونت و یا جراحی را تجربه کردند

شما در حال مطالعه مقاله قرص پگلیمت برای چیست می‌باشید. همراه ما باشید.

موارد احتیاط

استفاده از این قرص امکان دارد که باعث به وجود آمدن مشکلات در برخی اشخاص گردد.

اگر این قرص را همزمان با برخی داروها یا الکل استفاده کنید، شدت­گیری در افراد افزایش پیدا می‌کند.

اگر شرایط شما به ‌گونه‌ای است که باید از هوشیاری کامل برخوردار ‌باشید، در استفاده‌ی این موارد خوب رعایت کنید.

استفاده از این قرص در کنار الکل، آب ‌و هوای بسیار گرم یا ورزش ممکن است باعث منگی یا گیجی شود. برای این‌که از این موارد جلوگیری کنید، ایستادن یا نشستن را به ‌آهستگی انجام بدهید. به خصوص در زمان اولیه روز.

برای استفاده از این دارو همیشه همراه خود این قرص را داشته باشید.

همیشه کارت شناسایی نشان دهنده ابتلا به بیماری دیابت را همراه داشته باشید

برای این‌که تشخیص داده شود شما دچار بیماری دیابت هستید، همیشه کارت شناسایی نشان دهنده ابتلا به بیماری دیابت را همراه داشته باشید. برنامه‌های غذایی و نیز تمرینات مناسب در کنار این قرص را حتما استفاده کنید.

تمرینات ورزشی و رژیم‌های غذایی درست در کنار این قرص می‌تواند تأثیر بسیاری برای دیابت داشته باشد.

استفاده از این قرص را افزایش ندهید.

مطابق با دستور پزشک، مقدار قند خون را کنترل کنید تا اگر کاهش و یا افزایش داد، فورا به پزشک خود اطلاع بدهید.

قبل از این که مراقبت‌های پزشکی، دندانپزشکی و فوریت‌های پزشکی را انجام بدهید، پزشک مدنظر را از استفاده این قرص در جریان بگذارید.

اگر اسهال، استفراغ یا دیگر موارد برای جلوگیری از کاهش را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

استفاده از این قرص هرگز باعث پایین آوردن بیش‌ از اندازه قند خون نمی‌شود

استفاده از این قرص هرگز باعث پایین آوردن بیش‌ از اندازه قند خون نمی‌شود. اما اگر در شرایطی این موارد را احساس کردید، ممکن است آن را با داروی دیگر استفاده کرده باشید که بهتر است با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

استفاده از این قرص باعث نتیجه مثبت آزمایش قند ادرار می‌گردد، بنابراین در هنگام آزمایش، پزشک خود را از استفاده این قرص آگاه کنید.

استفاده از این دارو را به دیگران توصیه نکنید، به دلیل این‌که بنا بر شرایط خاص شما تجویز شده ‌است.

برا این‌که بتوانید اطلاعات بیشتری برای مدیریت دیابت خود در کنار رژیم و ورزش داشته باشید، یک برنامه درست آموزشی برای دیابت داشته باشید.

تمامی آزمایشات مربوطه، بنا بر کاهش دیابت خون را انجام بدهید تا از عملکرد کلیه‌ها، فشار خون، قند خون و کلسترول خون و دیگر موارد اطمینان حاصل کنید.

استفاده از این قرص هرگز باعث پایین آوردن بیش‌ از اندازه قند خون نمی‌شود
استفاده از این قرص هرگز باعث پایین آوردن بیش‌ از اندازه قند خون نمی‌شود

شما در حال مطالعه مقاله قرص پگلیمت برای چیست می‌باشید.

سخن آخر

به دلیل این ‌که اغلب افراد امروزه دچار بیماری دیابت هستند، نیاز به استفاده از درمان‌ های مفیدی دارند. تمامی تلاش ما بر این بود تا آگاهی لازم را در رابطه با این که قرص پگلیمت برای چیست برای شما داشته باشیم.

به دلیل این ‌که این قرص نیز می ‌تواند تحت نظارت یک پزشک و بنا بر شرایط خاص استفاده شود و در کنار آن لازم است تا مراقبت‌های اولیه دیگری صورت بگیرد تا پیشگیری ‌های لازم برای دیابت باشد و مشکلات و عوارض موجود دیابت برای افراد برطرف گردد.

اغلب افرادی که دچار دیابت‌ های نوع اول و دیابت نوع دوم هستند، می‌ توانند از رژیم‌ های غذایی و ورزش های متنوع در کنار قرص پگلیمت استفاده کنند.

این قرص همچنین می ‌تواند به ‌صورت روزانه استفاده شود و درمان مؤثری برای دیابت باشد. امیدواریم که استفاده از این مطالب برای شما مفید بوده باشد و درک درستی از این‌ که قرص پگلیمت برای چیست پیدا کرده باشید.

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

3 پاسخ

 1. با سلام
  مطالب بسیار مفیدی بود
  اثرات دارو در مورد بنده که دچار دیابت نوع ۲ هستم، بسیار موثر بود
  الان قند ناشتای من ۱۲۵ و a1c=۶/۵٪ است
  روزانه بنابه توصیه وزشکم ۲ عدد قرص ۵/۱۰۰۰ مصرف میکنم . سوالی دارم شما در بروشور مصرف روزانه ۱ عدد قرص را توصیه کرده اید، ایا مصرف ۲ قرص اشکال دارد؟

  با تشکر
  کامل حسین زاده
  موبایل: ۰۹۱—–

 2. ایا قرص پگلیمیت را باید تا پایان عمر استفاده کرد؟
  چه مشکلی خواهد بود اگر قرص پگلیمیت را پس از مدتی استفاده متوقف کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید