قرص های بعد از عمل اسلیو

قرص های بعد از عمل اسلیو

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع « قرص های بعد از عمل اسلیو » آشنا نماییم. عمل اسلیو یک نوع جراحی چاقی است که ظرفیت معده را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد . نحوه استفاده از قرص های بعد از عمل به رعایت نکاتی نیاز دارد تا نتیجه عمل با بهبودی کامل پایان یابد .

قرص های بعد از عمل اسلیو
قرص های بعد از عمل اسلیو
در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم:
 1. عمل اسلیو برای درمان چه موردی انجام می شود ؟
 2. چرا جراحی اسلیو معده بیش از سایر روش های کاهش وزن محبوب تر است؟
 3. عملکرد روش جراحی اسلیو بعد از عمل چگونه در کاهش وزن مؤثر است ؟
 4. جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود ؟
 5. جامعه پزشکی چگونه روش جراحی اسلیو را کشف کرد ؟
 6. روش کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده چگونه در طول یک سال اتفاق می افتد ؟
 7. کارهایی که در مدت 5 سال بعد از جراحی اسلیو فرد بیمار باید دنبال کند تا نتیجه خوبی از جراحی اسلیو به دست آورد کدام است ؟
 8. فواید و مزایای جراحی اسلیو معده کدام موارد است ؟
 9. جراحی اسلیو بیشتر مناسب کدام افراد است ؟
 10. آمادگی های لازم قبل از جراحی اسلیو شامل چه مواردی است ؟
 11. رژیم های غذایی مناسب در هفته های قبل از جراحی اسلیو چگونه است ؟
 12. کارهایی که نیاز است بیمار در روز جراحی اسلیو معده انجام دهد کدام است ؟
 13. کدام قرص ها بعد از عمل اسلیو به شما کمک می کنند  ؟
 14. مهم ترین نکته برای مصرف قرص های بعد از عمل اسلیو کدام است ؟
 15. آیا عمل اسلیو معده روی مغز هم تأثیر می گذارد ؟
 16. شرایط تنفس و سرفه بعد از جراحی اسلیو چگونه است ؟

 

عمل اسلیو برای درمان چه موردی انجام می شود ؟

امروزه بسیاری از افراد که از چاقی مزمن رنج می برند به روش های جراحی روی آورده اند . افرادی که چاقی بیش از حد دارند و برای انجام امور روزانه خود با مشکلات عدیده ای مواجه شده اند ترجیح می دهند روش های متعدد لاغری را دنبال کنند تا از مشکل پیش آمده خود را نجات دهند .

عمل اسلیو برای درمان چه موردی انجام می شود ؟
عمل اسلیو برای درمان چه موردی انجام می شود ؟

امروزه جامعه پزشکی توانسته اند روش جراحی اسلیو را برای درمان چاقی مزمن به کار ببرد . درمان چاقی مزمن با عمل اسلیو به گونه ای انجام می شود که مقدار ظرفیت معده به حد قابل توجهی کاهش می یابد .

این عمل منجر به آن است که فرد در هنگام خوردن غذا به سرعت احساس سیری می کند و دیگر تمایلی به خوردن غذا ندارد . این روش می تواند یک روش خوب برای کاهش پرخوری به شمار آید اما باید برای بعد از عمل اسلیو مراقبت های ویژه ای به کار بست تا نتیجه عمل اسلیو به خوبی نمایان شود و عوارض بدی را به دنبال خود نیاورد .

چرا جراحی اسلیو معده بیش از سایر روش های کاهش وزن محبوب تر است ؟

از آن جا که جامعه امروز و تکنولوژی های روز دنیا باعث شده تا افراد در طول روز تحرک کمتری داشته باشند و به چاقی های افراطی و مزمن مبتلا شوند ، اما می توان گفت که جامعه پزشکی برای درمان این بیماری روش های جدیدی را ابداع کرده است .

چرا جراحی اسلیو معده بیش از سایر روش های کاهش وزن محبوب تر است ؟
چرا جراحی اسلیو معده بیش از سایر روش های کاهش وزن محبوب تر است ؟

گرچه یکی از بهترین و کار آمد ترین روش های کاهش وزن همان رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن است اما باید در نظر داشت که برای افرادی که واقعاً چاق هستند و یا دارای چاقی بسیار زیاد خارج از حد معمول هستند نمی توانند با داشتن رژیم و ورزش به راحتی وزن خود را کاهش دهند اما می توانند از روش های جراحی مناسب کاهش وزن و چاقی استفاده نمایند.

یکی از این روش های جراحی ، روش اسلیو معده ( gastric sleeve surgery ) است . روش جراحی اسلیو رایج ترین روش موجود برای کاهش حجم معده است که کاهش اشتها را با خود به همراه خواهد آورد . کاهش اشتها منجر به کاهش خوردن می شود ، در نتیجه فرد نمی تواند غذای زیادی بخورد و چاق شود . این روش برای لاغر کردن افراد چاق مناسب است.

عملکرد روش جراحی اسلیو بعد از عمل چگونه در کاهش وزن مؤثر است ؟

جراحی اسلیو معده یا گاسترکتومی آستینی عمودی ( vertical sleeve ) در زمان انجام جراحی معده حدود 80 درصد از حجم معده را بر می دارد .

عملکرد روش جراحی اسلیو بعد از عمل چگونه در کاهش وزن مؤثر است ؟
عملکرد روش جراحی اسلیو بعد از عمل چگونه در کاهش وزن مؤثر است ؟

کاهش حجم معده

کاهش حجم اصلی معده بعد از جراحی اسلیو باعث می شود تا فرد بیمار نتایج زیر را در خود به صورت عینی مشاهده نماید و اطمینان یابد که روش درمانی ذکر شده مؤثر بوده است . این نتایج عبارت است از :

 • فرد بیمار بعد از عمل اسلیو در طول شبانه روز به ندرت احساس گرسنگی می کند . و یا شاید بتوان گفت که تعداد دفعات گرسنگی فرد همان سه وعده در طول روز باشد .
 • اگر هم فرد بیمار به غذا خوردن رغبت کند در همان دقایق اول خوردن غذا احساس سیری می کند و همین باعث می شود که مانع از خوردن زیاد غذا شود .
 • به طور کلی عمل اسلیو و شرایط بعد از آن برای فرد چاق به گونه ای خواهد بود که تا 75 درصد اضافه وزن خود را کامل از دست می دهد و در عوض افزایش وزن ، می تواند به سلامت مرتبط با چاقی برسد . در این صورت می توان گفت که فرد برای درمان چاقی خود روش مناسبی را در پیش گرفته است .

جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود ؟

همان طور که در این مقاله متوجه شدید روش جراحی اسلیو معده می تواند به کاهش وزن افراد بسیار چاق کمک شایانی داشته باشد . برای تشریح بهتر این روش جراحی بهتر است روش جراحی اسلیو را به طور کامل تری بیان کرد تا بتوان درک مناسب تری از این جراحی به دست آورد .

همان طور که بیان شد حدود 80 درصد از حجم معده با جراحی اسلیو کاهش می یابد و در اثر همین کاهش معده ، کاهش اشتها برای بیمار به وجود خواهد آمد . از آن جا که معده کوچک شده است هورمون گرسنگی کمتری هم در داخل آن ترشح می شود و همین مقدار برای غذای اندک خورده شده کافی است .

جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود ؟
جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود ؟

جراحی اسلیو در طول عمل باید 1 تا 5 برش را روی شکم ایجاد نماید . این برش ها اسکار یا جای زخم را بعد از جراحی اسلیو به جای خواهند گذاشت . برای انجام این جراحی از ابزار های لاپاروسکوپی مختلفی استفاده می شود تا عمل برش معده را انجام دهد .

بعد از جراحی ، فقط لوله موزی شکل معده باقی خواهد ماند . این لوله موزی شکل مری را به روده متصل می کند .

گاهی اوقات عمل جراحی اسلیو فقط خط منگنه معده ( staple line ) را تقویت خواهد کرد .

اثری که جراحی اسلیو برای معده خواهد گذاشت کاهش حجم معده است و به دنبال کاهش معده هم سرعت احساس سیری زود تر دیده می شود . از این رو در کاهش وزن به دست آمده به یک کاهش وزن ایده آل خواهد رسید .

در حقیقت می توان گفت که جراحی اسلیو به روش لاپاروسکوپی انجام شده و مدت انجام آن هم بین 1 تا 2 ساعت به طول خواهد کشید . در یک نگاه کلی می توان بیان کرد که جراحی اسلیو معده می تواند برای همه بیمارانی که چاقی مزمن دارند در هر سنی که باشند ( از کودک تا سالمند ) قابل انجام است .

جامعه پزشکی چگونه روش جراحی اسلیو را کشف کرد ؟

جامعه پزشکی روش جراحی اسلیو را با اولین مرحله جراحی جابجایی دوازدهه (duodenal switch، DS ) متوجه شد . جراحان DS در مرحله دوم این جراحی کاهش وزن و بهبودی کامل را در بیماران خود مشاهده کردند . مشاهدات عینی دلیلی بر آن شد تا جراحی آزمایشی معده به یک روش جراحی اصلی مبدل شود و مورد استقبال عموم قرار گیرد .

جامعه پزشکی چگونه روش جراحی اسلیو را کشف کرد ؟
جامعه پزشکی چگونه روش جراحی اسلیو را کشف کرد ؟

روش کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده چگونه در طول یک سال اتفاق می افتد ؟

شاید به جرأت بتوان گفت که کاهش وزن در طول یک سال برای یک فرد بسیار چاق می تواند تا حدود 70 درصد از وزن اضافی را کاهش دهد . زیرا همان طور که گفتیم کاهش وزن پس از جراحی معده به سرعت در طول یک سال خود را نشان خواهد داد . می توان موارد زیر را برای وضوح بیشتر بیان کرد ؟

روش کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده چگونه در طول یک سال اتفاق می افتد ؟
روش کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده چگونه در طول یک سال اتفاق می افتد ؟
 • کاهش وزن از ماه 1 تا 3

سه ماهه اول بعد از جراحی اسلیو منجر به کاهش وزن اضافی تا 33 درصد خواهد بود .

 • کاهش وزن از ماه 4 تا 6

ماه 4 و 5  و 6  بعد از جراحی اسلیو هم حدود 50 درصد از کل وزن اضافی را کاهش خواهد داد .

 • کاهش وزن از ماه 7 تا 12

از ماه 7 تا ماه دوازدهم که همان یک سال کامل است بدون شک 70 درصد از وزن اضافی کاهش پیدا خواهد کرد .

آن چه بیش از همه توجه افراد را به جراحی اسلیو متوجه می سازد آن است که بیماران این جراحی حدود 1 تا 2 سال بعد از جراحی اسلیو می توانند به وضعیت معقول در وزن خود برسند .

بیان نکته فوق حاکی از آن است که بیماران این جراحی با داشتن تغذیه مناسب و ورزش خوب می توانند وزن خود را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند و نتیجه مطلوب تری از جراحی اسلیو را به دست آورند .

نکته

البته دیده شده است که برخی بیماران که جراحی اسلیو را انجام می دهند بعد از جراحی مراقبت های وِیژه و ورزش را به صورت کم رنگ انجام می دهند در نتیجه این امکان برای این اشخاص وجود خواهد داشت که دوباره به چاقی مبتلا شوند .

شاید بتوان گفت این افراد دوباره پرخوری را در پیش گرفته اند و کش آمدن دوباره معده منجر به همین پرخوری مجدد آنان شده است .

کارهایی که در مدت 5 سال بعد از جراحی اسلیو فرد بیمار باید دنبال کند تا نتیجه خوبی از جراحی اسلیو به دست آورد کدام است ؟

بدون شک می توان این نتیجه را استنتاج کرد که بعد از 5 سال ، اگر بیمار تمام تلاش خود را برای حفظ وزن خود داشته باشد می تواند به کاهش وزن دلخواه و ایده آل خود برسد .

به همین منظور نیاز است تا بیمار راهکار های مناسب خود را از پزشک معالج خود به دست آورد . برای این منظور نیاز است تا موارد زیر را به درستی به کار گیرد که عبارتند از :

 • ارتباط نزدیک با پزشک یا کارشناس جراحی و تغذیه خود برای دریافت مشاوره تغذیه ای مناسب بعد از جراحی اسلیو .
 • استفاده از راهنمایی های مربی شخصی خود برای به کار بستن نکات کاهش وزن .
 • شرکت در فعالیت های حضوری یا اینترنتی برای دریافت جدید ترین نظرات برای کاهش وزن و نحوه خوردن غذای کم تر . انجام این کار دست کم دو بار در ماه باید باشد .
 • استفاده از برنامه های رژیمی مناسب برای تغذیه طبق راهنمایی های دریافتی از پزشک ، کارشناس یا تیم های مشاوره ای .
 • برخورداری از حمایت و تشویق خانواده و دوستان برای ادامه روند کاهش وزن و کاهش پرخوری .
 • داشتن و حفظ انگیزه و تعهد برای ادامه و نگه داشتن کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل و دلخواه و معقول .

فواید و مزایای جراحی اسلیو معده کدام موارد است ؟

به طور کلی می توان فواید یا مزایایی را برای جراحی اسلیو بیان کرد که همگی آن ها می توانند نوید خوبی برای داشتن وزن ایده آل باشد . به طور یقین باید گفت که جراحی اسلیو موجب درمان یا بهبود چند بیماری دیگر هم می شود از جمله این بیماری ها :

 • دیابت
 • آپنه خواب
 • فشار خون بالا
 • آسم
 • مشکلات کلسترول بالا
 • و بیماری های دیگر
فواید و مزایای جراحی اسلیو معده کدام موارد است ؟
فواید و مزایای جراحی اسلیو معده کدام موارد است ؟

قابل ذکر است که بیمارانی که بعد از جراحی اسلیو در طول 3 ، 6 و 12 ماه پس از عمل به پزشک خود مراجعه می کنند بهبودی بهتر و بیشتری را خواهند داشت . این بهبودی برای کاهش وزن نسبت به بیمارانی که بعد از عمل جراحی اسلیو به پزشک جراحی خود مراجعه ندارند مقایسه شده است .

در حقیقت در زمان مراجعه بیمار به پزشک بررسی های دیگر برای کنترل بیماری های فوق نیز انجام می شود در نتیجه نتیجه مطلوب تری نیز به دنبال خواهد داشت .

به عبارت بهتر می توان گفت بیماری که جراحی اسلیو را انجام داده است و تحت نظر پزشک معالج خود بوده است از بیماری فشار خون و کلسترول بالای خون برای همیشه نجات خواهد یافت .

فشار روی زانو کاسته می شود

علاوه بر موارد بیان شده جراحی اسلیو باعث می شود تا به ازای کاهش وزن 4 پوند فشار روی زانو کاسته شود و همین مسئله موجب افزایش تحرک و کاهش درد زانو خواهد شد .

طبق آماری که همه ساله منتشر می شود افرادی که دارای وزن ایده آل هستند کمتر دچار بیماری سرطان می شود و بر عکس مبتلایان به چاقی بیشتر از سایر افراد در معرض خطر بیماری سرطان قرار دارند .

این عبارت حاکی  از آن است که جراحی اسلیو کمک خوبی به افراد بسیار چاق کرده است و آنان را از خطر ابتلا به بیماری سرطان دور نگه داشته است . سرطان هایی که بیشتر مربوط به مسائل گوارشی خواهد بود عبارت است از :

 • سرطان روده بزرگ
 • سرطان پستان پس از یائسگی
 • سرطان آندو متر
 • سرطان لوزالمعده

جراحی اسلیو بیشتر مناسب کدام افراد است ؟

بعد از شناخت جراحی اسلیو و فواید آن می توان پاسخ این سئوال را این گونه یافت که جراحی اسلیو می تواند برای افرادی با مشخصه های زیر انجام شود که عبارت است از :

 • افرادی که شاخص توده ای حدود +30 را داشته باشند . (این شاخص توده ای بدن به BMI شناخته شده است .)
 • بهتر است شاخص توده بدن بین 30 تا 9/39 باشد به همراه یک بیماری چاقی مزمن همچون بیماری های :
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • دیابت نوع 2
 • آپنه خواب
 • و مواردی مشابه آن

لازم به ذکر است که فرمول محاسبه شاخص توده بدنی به شرح زیر است :

BMI = وزن ( برحسب کیلو گرم ) ÷ قد ( برحسب متر ) به توان ۲

یاد آور می شود اگر فرد بیمار شروط بالا را ندارد بهتر است جراحی اسلیو را انجام ندهد ، در عوض روش کم تهاجمی تر آن یعنی روش بالون معده را انجام دهد .

لازم به ذکر است که فرمول محاسبه شاخص توده بدنی به شرح زیر است :
لازم به ذکر است که فرمول محاسبه شاخص توده بدنی به شرح زیر است :

آمادگی های لازم برای قبل از جراحی اسلیو شامل چه مواردی است ؟

کسی که تصمیم خود را برای انجام جراحی اسلیو گرفته است بهتر است قبل از انجام جراحی اسلیو ، آمادگی مناسب را قبل از جراحی داشته باشد تا کاهش وزن مناسبی را بعد از جراحی اسلیو به دست آورد و همچنین در مقدار هزینه خود صرفه جویی مناسبی انجام دهد .

به عبارت دیگر فرد باید طی چند هفته قبل از جراحی اسلیو معده ، برای کسب آمادگی بهتر و بیشتر برخی اقدامات را انجام دهد از جمله آن ها عبارت است از :

 • ارزیابی وضعیت سلامت

برای ارزیابی سلامت نیاز است تا بیمار شرایط دقیق خود را به پزشک جراح اعلام نماید و برای تست کامل آزمایش های لازم را انجام دهد .

 • انجام آزمایش های خاص

منظور از انجام آزمایش های خاص ، آزمایش های نوار قلب یا ECG ، آزمایش اشعه X و آزمایش خون است . این سه آزمایش را بهتر است قبل از جراحی اسلیو انجام دهید و نتایج آن را از پزشک جراح خود سئوال کنید .

انجام آزمایش های خاص
انجام آزمایش های خاص

رژیم های غذایی مناسب در هفته های قبل از جراحی اسلیو چگونه است ؟

برای داشتن یک جراحی مناسب بهتر است فرد بیمار برخی رژیم های مناسب را برای خود در نظر بگیرد تا بتواند نتیجه مطلوبی از جراحی اسلیو را دریافت نماید. به عنوان مثال بهتر است رژیم غذایی دو هفته قبل از جراحی اسلیو این گونه باشد :

 • عدم مصرف شکر
 • مصرف کمتر مقدار کربو هیدارت
 • مصرف زیاد پروتئین
 • مصرف زیاد سبزیجات تازه
 • مصرف زیاد مایعات

این رژیم غذایی بهتر است در دو روز مانده به عمل جراحی اسلیو به موارد ذیل خلاصه شود :

 • تا دو روز فقط مایعات رقیق و غذا های سوپ مانند حاوی پروتئین مصرف کند .
 • در باره مصرف یا قطع مصرف دارو بهتر از است با پزشک معالج خود صحبت و مشاوره نمایید .

و سر انجام نیز تا 12 ساعت قبل از عمل بهتر است رژیم غذایی به شرح ذیل داشته باشید :

 • عدم مصرف دخانیات به طور مطلق .
 • تلاش برای کاهش وزن حتی قبل از جراحی اسلیو . این تلاش منجر می شود تا عوارض کمتری بعد از جراحی اسلیو داشته باشید .
 • در صورت بازگشت به عادت قبلی پر خوری بهتر است هر چه زودتر رژیم غذایی مناسب و ورزش را در پیش بگیرید و از عادت های قبلی خود اجتناب کنید .

کارهایی که نیاز است بیمار در روز جراحی اسلیو معده انجام دهد کدام است ؟

برای انجام عمل بیمار باید خود را آماده کند پس باید کارهای زیر را در بیمارستان انجام دهد :

 • بیرون آوردن جواهرات شخصی برای راحتی عمل جراحی .
 • تعویض لباس های شخصی با لباس های مخصوص بیمارستان .
 • شناختن پرستار و متخصص بیهوشی قبل از عمل .
 • تزریق IV در زمان شروع عمل .
 • دریافت قرص آرام بخش برای آرامش و خواب بعد از عمل .
کارهایی که نیاز است بیمار در روز جراحی اسلیو معده انجام دهد کدام است ؟
کارهایی که نیاز است بیمار در روز جراحی اسلیو معده انجام دهد کدام است ؟

کدام قرص ها بعد از عمل اسلیو به شما کمک می کنند ؟

متقاضیان عمل اسلیو باید در نظر داشته باشند که جراحی کاهش معده یک روش درمان چاقی است که بسیار هم حساس می باشد .

از آن جا که افراد نیاز به خوردن و آشامیدن در طول روز دارند و تنها معده است که کار هضم غذا را انجام می دهد ، بعد از عمل اسلیو باید مراقبت های ویژه ای را به کار بست تا معده بعد از کاهش ظرفیت خود بتواند قابلیت جذب غذا را در حد متعارف داشته باشد و مشکل حادی برای فرد بیمار ایجاد نکند .

به طور کلی مراقبت های بعد از عمل اسلیو شامل نکات مهمی است که توجه شما را به آن جلب می نماییم . مراقبت های ویژه می تواند توصیه های دارویی بعد از عمل اسلیو هم باشد که عبارت است از :

 • بعد از اعمل اسلیو در ناحیه سمت چپ معده بیمار یک درن تعبیه می شود تا کار تست نشتی را انجام دهند . اولین روز بعد از عمل اسلیو داروی آبی رنگی به بیمار داده می شود تا رنگ ترشحات بیمار با این دارو چک شود .

به مدت 48 ساعت الی 5 روز باید درن و کیسه دور آن به بیمار متصل باشد تا بعد از این زمان توسط پزشک معالج این درن به صورت سر پایی از بیمار جدا شود .

قرص امپرازول :

این قرص به صورت کپسول بوده و هر صبح و شام تا سه ماه بعد از عمل نیاز است که بیمار مصرف کند .

کپسول مولتی ویتامین مینرال :

این کپسول را بیمار باید هر روز یک عدد مصرف نماید.

قرص اور سوبیل :

مصرف قرص اور سوبیل بعد از عمل جراحی اسلیو باید به مدت سه ماه هر صبح و شب بیمار مصرف نماید تا به بیماری سنگ صفراوی مبتلا نشود .

قرص استامینوفن کدئین :

قرص کدئین برای کاهش درد باید هر 8 ساعت یکبار یک عدد مصرف شود .

آمپول هپارین :

آمپول هپارین زمانی بیمار باید تزریق کند که BMI کمتر از 50 داشته باشد . نکته مهم آن است که آمپول هپارین در این شرایط باید تا 5 روز تزریق شود و چنانچه بیمار BMI بیشتر از 50 داشته باشد باید تا 10 روز صبح و شب آمپول ذکر شده را به صورت زیر جلدی تزریق کند.

آمپول هپارین :
آمپول هپارین :

نکته بسیار مهم که باید برای مراقبت از عمل جراحی رعایت نمود آن است که به هیچ عنوان الکل تا 6 ماه پس از عمل مصرف نشود . استفاده از الکل منجر به خونریزی معده می شود بنابراین استفاده از الکل مطلقاً ممنوع می باشد.

مصرف داروها

اگر یک ماه از عمل اسلیو گذشته باشد بیمار می تواند مشابه سایر افراد دارو های مورد نیاز خود را مصرف نماید و در این خصوص مشکلی پیش نخواهد آمد .

اگر بیماری که عمل اسلیو را انجام داده باشد و قصد بارداری پس از عمل را دارد باید بداند که تا یک سال نباید باردار شود . چنانچه این نکته را رعایت نماید می تواند بعد از یک سال با خیال راحت تری باردار شده و مشکلی برای خود و جنین پیش نخواهد آمد .

لازم به ذکر است که برای رعایت کردن این موضوع می تواند تحت نظر پزشک معالج خود می تواند از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نماید .

نکته بسیار مهم آن است که در یک ماه اول بعد از عمل اسلیو باید داروی استامینوفن کدئین و یا به مقدار کم شیاف دیکلوفناک مصرف شود .

البته باید یاد آوری نمود که مصرف شیاف را نیز با هماهنگی پزشک معالج انجام دهید . بعد از یک ماه می توانید هر داروی مسکن دیگری را استفاده نماید و منعی برای استفاده از این داروها وجود ندارد .

مهم ترین نکته برای مصرف قرص های بعد از عمل اسلیو کدام است ؟

در پاراگراف قبل مراقبت های ویژه بعد از عمل اسلیو بیان شد . در میان آن ها مصرف قرص بیش از هر داروی دیگری بیان شد .

در مورد مصرف قرص فقط تعداد مورد نیاز در شبانه روز و مدت مصرف آن ها مواردی بیان شد اما باید در نظر داشته باشید که برای مصرف قرص های بعد از عمل اسلیو باید نکته بسیار مهمی را مورد توجه قرار دهید تا استفاده  از قرص بتواند به بهبود بعد از عمل اسلیو کمک کند.

نکته بسیار مهم در خصوص مصرف قرص بعد از عمل اسلیو آن است که باید حتماً قرص ها را به چند تکه تقسیم نمود و آن ها را داخل ماست کم چرپ گذاشته و بعد با قاشق آن را مصرف نمایید. لازم به ذکر است که نباید قرص های تجویز شده را به صورت کامل بلعید .

در حقیقت شرایط خوردن قرص نیز بعد از عمل اسلیو متفاوت با شرایط معمولی در خوردن قرص است و باید تمام نکات را برای بهبود معده به کار گرفت . همچنین در زمان مصرف قرص باید بلافاصله آن ها مصرف کنید و نباید قرص مدتی باز شود و بعد مصرف شود . اگر قرص مدتی باز باشد و بعد مصرف شود خاصیت درمانی خود را برای معده بعد از عمل اسلیو از دست خواهد داد .

آیا عمل اسلیو معده روی مغز هم تأثیر می گذارد ؟

همان طور که قبلاً گفته شد جراحی اسلیو می تواند احساس گرسنگی را برای فرد کاهش دهد در نتیجه معده بیشتر خالی باشد . هورمونی در بدن وجود دارد به نام هورمون گرلین که در کل خون داخل بدن جریان و ترشح دارد . این هورمون باعث می شود که خون منتقل شده به مغز این فرمان را دریافت کند که مغز پالس گرسنگی را برای معده ایجاد کند .

آیا عمل اسلیو معده روی مغز هم تأثیر می گذارد ؟
آیا عمل اسلیو معده روی مغز هم تأثیر می گذارد ؟

به عبارت دیگر می توان این نتیجه را دریافت که بعد از خوردن غذا ، میزان هورمون گرلین باید کاهش یافته و در زمان وعده های غذایی بعدی دوباره ترشح گرلین افزایش یابد . این ترشح کاهش میل به خوردن را افزایش داده و فرد کم تر غذا می خورد و زود تر احساس سیری خواهد نمود . در واقع وجود هورمون گرلین است که به جراحی اسلیو و فرمان دهی به مغز کمک می کند .

شرایط تنفس و سرفه بعد از جراحی اسلیو چگونه است ؟

از آن جا که جراحی اسلیو برای کاهش حجم معده خواهد بود نیاز  است تا موارد ایمنی را از پرستار خود سئوال کنید به عنوان مثال برای تنفس عمیق باید این شرایط را رعایت نمایید :

 • دم عمیق بگیرید .
 • برای دو ثانیه هوا را در دم نگه دارید .
 • بازدم را به صورت عمیق به بیرون هدایت کنید .
 • این روش را می توانید سه بار در روز تمرین کنید .

همچنین برای سرفه زدن باید این دو مورد را انجام دهید :

 • دم را عمیق بگیرید .
 • سرفه کنید به شکلی که سرفه از شکم باشد نه از حلق. برای بهتر سرفه کردن نیز بهتر است بالشتی روی شکم قرار دهید و سپس سرفه بزنید .

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید، متشکریم و امیدواریم که از خواندن مطالب آن بهره لازم و کافی را کسب کرده باشید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

4 پاسخ

 1. سلام من چهار روز اسلیو کردم ولی تو یک بیمارستان دولتی اصلا جراح رو ندیدم فقط رزیدنت هاش میان ومیرن امروزم ترخیص شدم ولی نه قرص تقویتی برام نوشتن نه برنامه غذایی دادن اصلا راهنماییم نکرن چیکارباید کنم کی باید باز بیام من الان باید چیکار کنم😔😔😔😔😔

 2. سلام و درود.نگران نباش.
  از اینترنت در بیار ک باید چکار کنی.چچیز خاصی نیست..فقط چچیزای ک ممنوعه نخور
  قرص اورسوبیل یادت نره مرتب بخور
  تا میتونی اب بخور ولی جرعه جرعه و پیاده روی..

 3. من ۶ ماهه جراحی اسلیو کردن ولی قرص اورسوبیل رو نخوردم الان بخوره تاثیر داره یا دیگه فایده نداره میشه راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید