قارچ گانودرما برای دیابت

قارچ گانودرما برای دیابت

فهرست مطالب

امروز با موضوع قارچ گانودرما برای دیابت در خدمت شما عزیزان هستیم.

قارچ گانودرما در واقع یکی از خوراکی ‌های ارزشمندی می‌باشد که در دسته‌ بندی مواد غذایی گیاهی دارویی قرار دارد. طی تحقیقات به‌ عمل‌آمده توسط متخصصین بسیاری در رابطه با خاصیت‌ های قارچ گانودرما باید گفت که همگی بر این تاکید دارند

قارچ گانودرما برای دیابت
قارچ گانودرما برای دیابت

که این قارچ بسیار مغذی می باشد. کارشناسان امور تغذیه با توجه به تحقیقات خود به این پی برده ‌اند که این گیاه بسیار مسرت بخش بوده و فواید بسیاری دارد و می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی به جای استفاده از دارو های شیمیایی و زیان ‌بخش باشد.

قارچ گانودرما با آب ‌و هوای ایران سازگاری مناسبی دارد و می‌تواند در ایران به خوبی رشد کند. اگر شما سلامتی جسمانی و نشاطی برای زندگی خود می‌خواهید به شما  پیشنهاد می‌کنیم ، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

در ادامه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

 1. گانودرما چیست ؟
 2. خواص درمانی قارچ گانودرما
 3. آشنایی با بیماری دیابت
 4. انواع دیابت
 5. تاثیرات قارچ گانودرما برای دیابت
 6. تاثیر قارچ گانودرما بر روی انواع دیابت
 7. مزایای استفاده قارچ گانودرما برای دیابت
 8. تحقیقات و مطالعات بر روی خواص قارچ گانودرما برای دیابت
 9. چگونگی پرورش قارچ گانودرما در ایران
 10. محصولات گانودرما
 11. میزان مصرف قارچ گانودرما
 12. ارزش غذایی در قارچ گانودرما
 13. عوارض جانبی احتمالی قارچ گانودرما
 14. هشدار ها و توصیه های در رابطه با استفاده از قارچ گانودرما
 15. سخن آخر

 

گانودرما چیست ؟

قارچ گانودرما از گونه قارچ ‌های قرمز می ‌باشد که با نام علمی Ganoderma Lucidum برای اکثر عموم شناخته می شود . اکثر افراد فکر می کنند قارچ‌ های قرمز سمی هستند

اما این یک باور غلط و اشتباه می باشد .باید بگوییم که تمامی قارچ های قرمز خاصیت سمی بودن را ، ندارند. لازم به ذکر است که این قارچ ارزش غذایی و دارویی بسیاری را شامل می شود و اکثر کشور های جهان از آن شناخت خوبی دارند.

قارچ گانودرما از قارچ‌ های چتری می‌باشد که در طبیعت بر روی چوب و تنه درختان رشد می‌کند. حدود هشتاد گونه از گانودرما در گیاهان وحشی و خود رو در طبیعت می باشد که امروز در مزارع پرورش قارچ با روش‌ های خاصی ایجاد می شوند. قارچ گانودرما دارای بافتی صیقلی براق و چوبی می باشد و از نظر ظاهر بسیار متفاوت ‌تر از قارچ دکمه ای است.

گانودرما چیست ؟
گانودرما چیست ؟

قارچ گانودرما در طب سنتی ژاپن از گیاهان بسیار مفید است که به‌‌ عنوان قارچ Reishi محبوبیت دارد. اما مردمان ژاپن به آن رِیشی می گویند.

به معنی این‌ که پادشاه گیاهان دارویی می باشد ، این لقب را به آن داده ‌اند. همچنین در چین نیز دارای محبوبیت بسیاری است و نماد تندرستی و سلامت و طول عمر می‌باشد و قدمتی حدوداً 2000 هزار ساله دارد و برای درمان‌ های پزشکی بسیار مؤثر است.

محبوبیت

محبوبیت این قارچ رِیشی به گونه ‌ای است که زمانی فقط و فقط برای بزرگان و امپراتور آن‌ ها مورد استفاده قرار می‌گرفت و در اختیار تمامی مردم نبود.

افراد قدرتمند و ثروتمند در گذشته با امید داشتن زندگی بهتر و آرامش طولانی مدت، گانودرما را مورد  استفاده قرار می دادند. این افراد معتقد بودند که استفاده از قارچ گانودرما می تواند سبب آرامش و زندگی طولانی  برای آن ها باشد .

همچنین از عنوانین مختلفی نظیر : گیاه توانمندی معنوی و قارچ ده‌ساله نیز استفاده می کردند. در دنیای امروز گیاه گانودرما در کل دنیا محبوب و شناخته شده ‌است و در طب های سنتی این گیاه تاثیر شگفت انگیزی برای اکثریت بیماری ‌های روحی و جسمی دارد.  به‌ طور کلی می‌‌توان گفت معجونی شفا بخش است. در  ادامه قصد داریم از ارزش غذایی این گیاه مفید برای شما علاقمندان صحبت کنیم.

خواص درمانی قارچ گانودرما

این‌ که مردم با از طبیعت برای درمان بیماری ‌های خود استفاده می‌کنند یک امر بسیار شناخته شده می‌باشد و موضوع تازه‌ ای نیست. طبیعت پیرامون ما راز های گوناگونی را در دل خود مخفی کرده که تا به امروز تعداد کمی از آن برای انسان شناخته شده ‌است و قسمت اکثر آن هنوز ناشناخته مانده.

امروزه بشر به طبیعت و معجزه‌ هایی که در دل خود دارد بسیار علاقه‌ مند شده و در کلیه جهان کمپین‌ های حمایتی برای استفاده از فرآورده‌ های گیاهی طبیعی بنا شده است .

در بین همه گونه گیاهان ارزشمند قارچ گانودرما یکی از مواد غذایی ارگانیک مغذی شناخته شده است و تحقیقات بسیار ویژه ‌ای بر روی خاصیت هایی که این قارچ در روند زندگی انسان می‌گذارد ، صورت گرفته است.

 

تمامی این تحقیقات براساس شواهد علمی ثابت شده ‌اند و بررسی‌ های بر روی نمونه ها و بیمارانی انجام شده ‌است که در آن‌ ها نشانه اثر بخشی قارچ گانودرما و خواص آن بسیار مشهود می باشد. قصد داریم چند مورد از خاصیت ‌ها و اثر بخشی ‌های دارویی قارچ گانودرما که به ثبات رسیده اند را بیان کنیم.

 • ضد حساسیت

طی تحقیقات به ‌عمل‌آمده عصاره گیاه گانودرما به طور شگفت انگیزی می‌تواند واکنش های مختلف حساسیتی از جمله : آسم را کنترل کند. ترکیب Tritpenes در گیاه گانودرما وجود دارد که شامل اثرات ضد حساسیت و ضد ویروس می باشد.

این ماده خواصی مانند داروی آنتی هیستامین در بدن دارد و مشابه آن برای ضد حساسیت مناسب است.  همچنین باید عنوان کرد که گیاه گانودرما برای درمان حساسیت هایی که ناشی از شوک آتوپیک، درماتیت، تب یونجه، کهیر و آلرژی های مواد غذایی بسیار مؤثر خواهد بود.

ضد حساسیت
ضد حساسیت
 • درمان کبد چرب

این گیاه می‌تواند محافظ بسیار مناسبی برای کبد از آسیب ‌های بیولوژیکی باشد. همچنین افرادی که با استفاده از مصرف زیاد الکل کبد چرب  دارند می‌توانند با عصاره گانودرما روند درمان خود را جلو تر بیندازند.

گیاهان زیادی همچنین گیاه گانودرما می‌تواند به افرادی که از بیماری ‌های کبدی الکلی رنج می‌برند و باعث از کار افتادن کامل کبد آن‌ ها می باشد، استفاده لازم را ببرند.

درمان کبد چرب
درمان کبد چرب

همچنین افرادی که مبتلا به هپاتیت B هستند ، می‌توانند از خواص دارویی قارچ گانودرما استفاده به سزایی داشته باشند. ترکیبات قوی که در گیاه گانودرما وجود دارد باعث پاک‌ سازی کبد و حذف شدن اثر های داروهای شیمیایی می باشد . بازیابی بافت ‌های کبد به واسطه عصاره گانودرما می‌تواند سریع ‌تر انجام شود.

 • قلب سالم

کارشناسان در ژاپن و چین به این پی برده ‌اند که اسیدی در گیاه گانودرما وجود دارد باعث بهبودی جریان خون می باشد و می‌تواند میزان اکسیژن را در قلب تنظیم کند. به همین دلیل گانودرما بسیار تاثیرگذار در کاهش کلسترول می باشد و از لخته شدن خون در رگ‌ ها جلوگیری می‌کند.

کلسترول خون و فشار خون از مشکلات رایج اغلب افراد می باشد که با تحقیقات نشان داده شده با استفاده از قارچ گانودرما قابل کنترل می باشد و تاثیر بسیاری در روند این بیماری ها حاصل می شود و می‌توانند با استفاده از گیاه طبیعی مثل قارچ گانودرما بهبودی شگفت انگیزی داشته باشند.

قلب سالم
قلب سالم
 • دفع سموم بدن

گیاه گانودرما باعث از بین رفتن سموم در بدن می‌شود. استفاده بیش ‌از حد از داروهای شیمیایی و مواد غذایی فرآوری شده می‌تواند به کمک کردن و بیشتر شدن سموم بدن کمک کند و عوارضی را برای انسان‌ ها به جای بگذارد.

دفع سموم بدن
دفع سموم بدن

یکی از مؤثر ترین خاصیت‌ های دارویی قارچ گانودرما در رابطه با افزایش اکسیداسیون و تنظیم میزان PH در بدن انسان می باشد. این قارچ می‌تواند خاصیت اکسیژن رسانی در بافت ‌ها را ی5/1 برابر بیشتر کند و با استفاده از این روند به سم زدایی از بدن و کم کردن عوارض ناشی از دارو های شیمیایی و تنظیم میزان PH بدن بر عهده او می باشد.

 • آرامش در خواب

اکثر افراد گانودرما را برای خواب آرام در نظر می‌گیرند. استفاده مرتب از این گیاه درمانی می‌تواند موجب آرامش شبانه باشد . افرادی که بی‌خوابی آن‌ ها را نگران کرده قارچ گانودرما می‌تواند بسیار برای آن ‌ها مناسب باشد.

نوشیدن نیم ساعت قبل از خواب گیاه گانودرما می‌تواند فرد را وادار به خوابی عمیق و راحت کند. اگر می‌خواهید نتیجه  بهتری از خاصیت ها ی مؤثر این دارو داشته باشید، باید طول درمان خود را به طور کامل تا بر طرف شدن کامل مشکل خود ادامه بدهید.

 • بهداشت روان

لازم به ذکر است بگوییم گیاه گانودرما باعث تأثیرات وابستگی در فرد نخواهد شد. بسیاری افراد معتقدند خشک‌ شده گیاه گانودرما برای درمان مشکلات عصبی ناشی از استرس بسیار مفید می باشد. به همین ترتیب گیاه گانودرما زیبا را می‌توانید به ‌صورت یک پودر در طول روز مصرف کنید.

استرس و نگرانی یکی از بزرگ ‌ترین عوامل است که بسیاری از افراد در تمام در تمام با آن مشکلاتی دارند. در راستای همین موضوع لازم است بدانید که بسیاری از افراد داروی گانودرما را برای بیماری آلزایمر بسیار تاثیرگذار دانستند و از استفاده آن تأثیرات مثبتی گرفته ‌اند.

 • جلوگیری از پیری زودرس

امروزه با استفاده از مواد غذایی کم ‌ارزش ، داروهای شیمیایی ، استرس ، نور خورشید ، هوای آلوده و غیر روند پیری در افراد رو به افزایش می باشد .

در طی تحقیقات نشان داده بر اساس استفاده افراد از گیاه قانون گانودرما شاهد بودیم که تأخیری در روند پیری افراد ایجاد می‌شود و باعث ایجاد افزایش طول عمر برای آن ‌ها خواهد بود. همچنین گیاه گانودرما می‌تواند با رادیکال ‌های آزاد بدن مبارزه کند و از پیری زودرس جلوگیری کند.

 

 • تقویت سیستم ایمنی بدن

گیاه گانودرما می‌تواند تاثیر به سزایی بر تقویت سیستم ایمنی بدن داشته باشد. این قارچ سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند و آن را منظم می‌کند و تعادلی که در رابطه با متابولیک بدن انجام می‌دهد یک مسیر بهبودی در بدن به وجود می آورد.

این گیاه می‌تواند روند افزایش گلبول‌ های سفید خون را برای تقویت آن‌ ها در برداشته باشد. در نتیجه استفاده از قارچ گانودرما می‌تواند باعث ایجاد تقویت سیستم ایمنی بدن شود و از بیماری ‌های بسیاری در بدن افراد جلوگیری کند .

تقویت سیستم ایمنی بدن
تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تقویت عضله ‌ها

لازم به ذکر است بگوییم یکی دیگر از مؤثر ترین عواملی که باعث می‌شود گیاه گانودرما به‌شدت مؤثر باشد ، درد عضلات و احساس آرامش در بدن می باشد. افرادی که دوره نقاهت یک بیماری را می‌گذراند می‌توانند با مصرف یک فنجان گیاه گانودرما در طول روز به روند بیماری بهبود سریع خود کمک ویژه ای کرده باشند.

 • کاهش وزن

اکسیژن در سوخت‌ و ساز بدن بسیار امری مهم می ‌باشد و می‌تواند سطح بالای اکسیژن متابولیسم بدن را افزایش دهد و در این صورت باعث ایجاد کاهش وزن شود .

اگر در کنار ورزش خود از قارچ گانودرما استفاده کنید می توانید تاثیر به سزایی از آن را در روند کاهش وزن خود داشته باشید. زیرا این قارچ می تواند میزان اکسیژن خون را بالا ببرد و از این طریق انرژی بیشتری را صرف کند.

 • آنتی اکسیدان مقوی

قارچ گانودرما یک آنتی ‌اکسیدان بسیار قوی در دل خود نهفته دارد و شامل مقدار زیادی آنتی اکسیدان شامل پلی ساکارید، پپتید پلی ساکارید و ترکیبات دیگری می‌شود که که باعث افزایش آنتی‌اکسیدان در بدن افراد می‌شود و تأثیرات به سزایی در بدن آن ‌ها دارد.

 • جلوگیری از سرطان

قارچ گانودرما گیاهی می‌باشد که می‌تواند با تکثیر سلول‌ های سرطانی از آن جلوگیری کند ، طبق تحقیقات به‌ عمل‌آمده 36  نفر از افرادی که با مشکل سرطان دست و پنجه نرم می‌کردند به مدت 12 هفته در طول روز 3 بار عرضه گانودرما استفاده کردند و نتایجی که در روند بیماری آن‌ها رخ داده است بسیار حیرت‌ آور بوده است و باعث افزایش سلول ‌های سالم در بدن آن‌ ها شده است.

لازم است بگوییم یکی از علل اصلی سرطان کمبود اکسیژن می باشد. سلول ‌های سرطانی بدون این‌ که به اکسیژن نیاز داشته باشند ، می‌توانند رشد کنند.

اما سلول‌ های سرطانی در محیطی که اکسیژن به شدت است نمی‌توانند رشد کنند. بسیاری از آزمایشات نشان داده حاکی بر این است که قارچ گانودرما می‌تواند از بروز سرطان پیشگیری کند. لازم است بگوییم که ترکیب گانودرما با چای سبز باعث ایجاد تقویت رشد در سلول‌ های سالم بدن می‌شود.

 • درمان عفونت

افرادی که به ‌علت بیماری‌ های متنوع بدن آن ‌ها شامل عفونت ‌های بسیاری است ، می‌توانند با استفاده از قارچ گانودرما و نوشیدن آن و ترکیب گیاهان دارویی دیگری از ایجاد عفونت در بدن خود جلوگیری کنند . همچنین عفونت‌ های ثانویه از انواع بیماری ‌هایی هستند که با گانودرما قابل درمان می‌باشد.

 • سلامت پوست

استفاده از گانودرما می‌تواند برای زخم ‌های پوستی ، اگزما ، نیش حشرات ، خراش‌ ها و بسیاری از مشکلات پوستی دیگر تاثیرگذار باشد. برای استفاده از این روش باید گیاه گانودرما را کوبیده و آن را بر روی زخم ‌های موجود قرار دهید.

 • درمان افسردگی

راهبان چین با استفاده از گیاه گانودرما برای مدیتیشن استفاده بسیاری می‌کردند. این گیاه سال‌ های بسیاری است که برای درمان استرس و بیماری ‌های روحی و افسردگی قابل استفاده می‌باشد و تاثیر به سزایی دارد

. همچنین باید گفت که گیاه گانودرما خاصیت آرام بخشی دارد و تأثیرات روانی و موثری برای سرکوب کردن بیماری ‌های روانی دارد.

درمان افسردگی
درمان افسردگی
 • کاهش التهاب

در بیماری‌ های التهابی عصاره گانودرما برای کم کردن درد بسیار تاثیرگذار است . این ترکیب شدن گیاه گانودرما با سان مئوآ (San Mioa) می‌تواند برای کم کردن التهابات آرتروز کمک بهینه ‌ای کند. استفاده از خواص دارویی قارچ گانودرما نیز می‌تواند برای افراد مسن و کسانی که از آرتروز رنج درد می‌کشند یک درمان بسیار مناسب جهت جایگزینی دارو های شیمیایی باشد.

 • درمان عفونت های ادراری

گیاه گانودرما نیز می‌تواند برای درمان عفونت ‌های ادراری نیز مؤثر باشد  و درد آن‌ ها را تسکین دهد . طبق آزمایشات انجام‌شده 88 نفر که ابتلا به بیماری عفونت مجرای ادراری بوده‌ اند

در طول مدت 2 هفته با استفاده از گیاه گانودرما توانستن دوز مشخصی ازآن چه توسط پزشکان متخصص برای آن ها در نظر گرفته شده است ، توانستند نتایج قابل قبولی برای دفع کردن عفونت های ادراری داشته باشند. به همین دلیل یک خواص بسیار مهم برای افرادی است که از پروستات رنج می ‌برند.

 • پرتو درمانی

افرادی که تحت نظر پرتو درمانی هستند می‌توانند با استفاده از نوشیدن یک فنجان گانودرما سیستم بدن خود را تقویت کنند و از این طریق نتایج بسیار مناسب‌ تری در روند شیمی ‌درمانی خود داشته باشند.

باید گفت قارچ گانودرما در روند علائمی چون : تب ، تهوع ، استفراغ بسیار موثر بوده است و از طریق آن می توان تا حد ممکن میزان ریزش مو را کم کرد. همینطور می تواند مانع کاهش وزن برای افرادی که تحت پرتو درمانی هستند، شود.

 • کاهش قند خون

گیاه گانودرما می‌تواند باعث کم کردن میزان قند خون شود و پلی ساکارید ها با اثر هیپوگلیسمی در این کار نقش موثری داشته و باعث زیاد شدن سطح انسولین پلاسما و بهبود متابولیسم کبدی گلوگز شوند.

 

آشنایی با بیماری دیابت

به بیماری دیابت می‌گویند که بدن فرد نتواند قند خون را به‌ صورت منظم کنترل کند. ممکن است قندی که از طریق خوراکی‌ هایی که در طول روز استفاده می‌کنیم یا به‌ صورت مستقیم در بدن انسان وارد شود، مقدار آن زیاد باشد و بر روی نواحی متفاوت بدن تاثیر بگذارد و باعث تخریب آن ‌ها می ‌شود.

آشنایی با بیماری دیابت
آشنایی با بیماری دیابت

افرادی که از بیماری دیابت رنج می‌برند ، نمی‌توانند این قند را در بدن خود کنترل کنند.

در دنیای امروز و ایران انجمن بیماران دیابتی اعلام کرده ‌است که در کشور ما بیشتر از 12 درصد از جمعیت را افرادی که دارای دیابت هستند و سن آن ‌ها بالای 30 سال می باشد تشکیل داده‌ اند. اما در 30 سال اخیر میزان تعداد بیماران دیابتی و حدوداً 15 درصد افزایش یافته است .

با توجه به آماری که برای شما ذکر کردیم درگذشته شاهد این بودیم که افرادی که دارای کهولت سن هستند مبتلا به بیماری دیابت می شوند ، اما امروزه طی تحقیقات به ‌عمل‌آمده شاهد این هستیم که اکثر کودکان و افرادی که سن ‌و سال کمی دارند از بیماری دیابت رنج می‌برند .

بیماران دیابتی انسولینی هستند و از دارو های شیمیایی استفاده می‌کنند. به همین دلیل جالب بود که برای شما عنوان کنیم که این دارو های شیمیایی تأثیری در روند بهبود بیماری‌ های دیابتی نخواهد گذاشت بلکه فقط می‌تواند این بیماری را تا حدودی کنترل و در دست بگیرد.

آسیب به سایر نقاط بدن

همچنین می‌تواند به نواحی مختلف بدن آسیب ‌های جدی دیگری وارد کند. ممکن است در نواحی کلیه و کبد و چشم آسیب‌ های شدیدی برای فرد دیابتی داشته باشد.

باید بدانید که قند از طریق خوراکی ‌های لازم وارد بدن بیمار می‌شود و بدن قند را تبدیل به گلوکز می‌کند و این گلوکز وارد خون و نواحی مختلف بدن ما می‌شود. در صورتی‌که لانگرهانس در لوزالمعده انسولین کافی برای بدن را تولید کند و باعث تنظیم شدن غلظت این گلوکز در خون می‌شود.

همین طور اگر بیش از حد لازم انسولین ترشح شود قند خون پایین می‌آید و اگر کمتر از حد تزریق شود به تناسب قند خون با لا می‌رود و این یک اتفاق بسیار دردناک برای افراد دیابتی می باشد.

بالا بودن قند خون افراد دیابتی می‌تواند مشکلات بسیاری برای آن ‌ها به ارمغان داشته باشد. به همین دلیل است که برای درمان دیابت باید کاری انجام شود تا بتوانند به میزان کافی برای بدن انسولین ترشح کنند و گلوکز موجود در خون افراد دیابتی تنظیم شود.

انواع دیابت

دیابت نوع 1 :

پانکراس بدن نمی‌تواند اصلاً انسولین تولید کند  : بدن هر انسانی احتیاج به انسولین دارد . این روند بیشتر در کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد و سلول ‌های بتا از بین می‌روند و دلیل اصلی آن این است. به همین دلیل واکنش ‌های خود ایمنی در بدن دچار اختلالاتی می شوند.

دیابت نوع 2:

پانکراس انسولین موجود در بدن را به اندازه تولید نمی‌کند : این نوع دیابت شامل اکثر افرادی که مبتلا به دیابت هستند ، می شود. در این نوع دیابت سیستم بدن جوری است که بدن انسولین ترشح می‌کند ولی ممکن است بیش از حد باشد و یا سلول‌ های افراد نسبت به دریافت انسولین واکنش ‌های غیر طبیعی نشان دهند و در این رابطه مقاومت کنند.

تاثیرات قارچ گانودرما برای دیابت

شما نیز در رابطه با قارچ گانودرما تاثیر سحرآمیز آن بر روی درمان دیابت بسیار شنیده باشید. واقعیت این امر این است که این روز ها در بسیاری از فضا های مجازی و اماکن عمومی تبلیغات بسیار گسترده ‌ای در مورد قارچ گانودرما مشاهده می‌کنیم و می‌گویند که این قارچ خواص بسیاری دارد.

دانشگاه کینکی تحقیقات بسیاری در رابطه با این موضوع که قارچ گانودرما تاثیر به سزایی بر روی بیماری دیابت و افرادی که انسولین تزریق می کند دارد و به این نتیجه رسیده است که قارچ گانودرما به ‌غیر از این ‌که خاصیتی که برای شما در بالا ذکر کردیم می‌تواند خاصیتی مشابه انسولین را در خود داشته باشد و با به پانکراس بدن کمک کند. تا از این طریق انسولین مورد نیاز برای افراد دیابتی را در بدنشان تامین کند.

همچنین قارچ گانودرما می‌تواند علاوه بر این جذب انسولین را در بدن فرد دیابتی به حداکثر برساند.

با توجه به این تحقیقات می‌‌توان گفت که قارچ گانودرما  به ‌غیر از این‌ که می‌تواند دیابت را در بدن افراد انسولینی کنترل کند و در آن نقش بسیار ویژه ‌ای داشته باشد از جهتی دیگر می تواند بسیار مؤثر برای بیماران دیابتی باشد.

البته این موضوع لازم به ذکر است که با توجه به این ‌که این دارو یک داروی گیاهی و در واقع یک قارچ گیاهی می باشد ، برای تاثیر گذاری بیشتر احتیاج به زمان طولانی ‌تری دارد تا بتواند برای بدن و افراد دیابتی مؤثر باشد .

در همین راستا با توجه به اطلاعاتی که برایتان ذکر کردیم استفاده از این قارچ می‌تواند به ‌‌عنوان یک مکمل دارویی به همراه سایر درمان ‌ها بسیار روش بهینه و مؤثری باشد و افراد می‌توانند از این طریق نتیجه‌ های مطلوبی را بگیرند .

استفاده از این قارچ به دلیل گیاهی بودن عوارض دارو های شیمیایی را ندارد و این به ‌‌عنوان یک مزیت دیگر برای استفاده این قارچ مفید می‌باشد.

قارچ گانودرما سلول‌ های ایمنی بدن را تقویت می‌کند و به دلیل داشتن انسولین در کبد تاثیرگذار هست و باعث می‌شود که این سلول با استفاده از گرفتن قند خون آن را به ‌صورت یک گلیکوژن ذخیره کند و به همین ترتیب قند خون را کاهش دهد.

تاثیر قارچ گانودرما بر روی انواع دیابت

همان طور که گفت قارچ گانودرما بر روی دیابت بسیار تاثیرگذار می باشد. حتی بر روی دیابت نوع یک و دو اثر گذارد. در ادامه این مطلب قصد داریم تأثیرات قارچ گانودرما را بر این دو نوع دیابت مشاهده کنیم.

از خواص مفیدی که در رابطه با قارچ گانودرما برای دیابت می‌‌توان نام برد کاهش غلظت گلوکز خون می باشد که از دلایل اصلی بیماران دیابتی می باشد . دیابت و قند خون زمانی تبدیل به یک بیماری می‌شود که انسولین به اندازه کافی نتواند توسط غدد لوزالمعده ترشح شود و از این طریق نتواند وارد خون شود.

بدون وجود انسولین گلوکز در خون باقی می‌ماند و انرژی ‌هایی که برای بدن احتیاج است را تامین نمی‌کند. به همین دلیل قارچ گانودرما با تحریک کردن لوزالمعده می‌تواند باعث افزایش انسولین در خون فرد دیابتی شود.

با استفاده از انسولین گلوکز های اضافی جذب می‌شوند و برای اندام ‌های مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین ترتیب است که قند خون کم می‌شود.

با توجه به توضیحاتی که برایتان ذکر کردیم اتفاقی که در رابطه با دیابت مورد دوم می باشد این است که انسولین به میزان کافی در بدن فرد بیمار تولید می‌شود و قند خون نیز در بدن آن فرد وجود دارد

اما سلول‌ های بدن بیمار توانایی جذب کردن و سوزاندن حتی با وجود انسولین در خون ندارند. به همین دلیل قارچ گانودرما می‌تواند یک توانایی اتصالی بین سلول‌ های بدن و انسولین را ایجاد کند و از این طریق آن را افزایش بدهد. با استفاده از این روند مشکل فرد دیابتی را برطرف می‌کند و این امر باعث کاهش قند خون در این بیماران می شود.

مزایای استفاده قارچ گانودرما برای دیابت

افرادی که از بیماری دیابت رنج می‌برند با استفاده از داروهای شیمیایی که مصرف می‌کنند می‌توانند روند بیماری خود را کنترل و آن را در اختیار داشته باشند .

اما باید به این مسئله توجه کرد که این دارو های شیمیایی هیچوقت یک درمان صد در صد و کاملاً مفید را در پی ندارند و باعث ایجاد عوارض های دیگری در بدن بیماران دیابتی می‌شوند.

مزایای استفاده قارچ گانودرما برای دیابت
مزایای استفاده قارچ گانودرما برای دیابت

یک بیمار دیابتی باید سالیان سال از این دارو های شیمیایی استفاده لازم را به عمل بیاورد تا بتواند نتیجه مثبتی برای کنترل بیماری خود داشته باشد.

همچنین همان ‌طور که برایتان ذکر کردیم استفاده از دارو های شیمیایی در دوران طولانی برای درمان دیابت باعث بروز مشکلات و بیماری‌ های جدی در بدن فرد دیابتی می شود.

تصلب شرائین

یکی از خطرناک ‌ترین و نگران ‌کننده‌ ترین این بیماری ‌ها تصلب شرائین می باشد که با خطر سکته ‌های قلبی و مغزی و دیگر خطر ها مواجه می شود حتی می‌تواند با عملکرد متابولیسم بدن و ایجاد چاقی در یک بیمار شاهد موارد خطرناک ‌تری باشیم.

حتی در بسیاری از اوقات شاهد این بوده ‌ایم که بیماران دیابتی با استفاده از دارو های شیمیایی مکرر برای درمان بیماری دیابت خود دچار عوارض دیگری همچون بیماری‌ های کلیوی شده ‌اند.

لازم به ذکر است بگوییم قارچ گانودرما متابولیسم بدن را کنترل می‌کند و اثرات جانبی و بیهوده ‌ای که دارو های شیمیایی که بیمار دیابتی مورد استفاده قرار می‌دهد را،کاهش می‌دهد.

افراد دیابتی به واسطه بیماریشان زندگی کسالت باری را تحمل می کنند و شادی از زندگی آنها کمی دور می باشد ، اما با مصرف قارچ گانودرما در کنار دیگر دارو های شیمیایی می توانند زندگی بهتری را تجربه کنند و همچنین انرژی بیشتری برای انجام امور کارای خود داشته باشند.

تحقیقات و مطالعات بر روی خواص قارچ گانودرما برای دیابت

در ادامه این مطلب شواهدی که براثر تأثیرات استفاده از قارچ گانودرما بر دیابت تاثیرگذار بوده است اشاره می‌کنیم.

تحقیقاتی که افراد و پژوهشگران انجام داده ‌اند در سال 2009 حدود 3 گرم عصاره قارچ گانودرما را در طول مدت یک ماه به تعداد کثیری موش داده ‌اند. در حدود یک هفته بعد مقدار گلوکز خون موش ‌ها به مقدار اندکی پایین‌ تر از حد معمول بود. از همین رو باید گفت موادی در گیاه گانودرما وجود دارد که به افراد دیابتی کمک بهینه ای می کند.

تحقیقات و مطالعات بر روی خواص قارچ گانودرما برای دیابت
تحقیقات و مطالعات بر روی خواص قارچ گانودرما برای دیابت

تحقیقات دیگری نیز در اثر استفاده از قارچ گانودرما انجام شده است و در رابطه با بیماری دیابت نتایج مثبتی را با خود به همراه داشته است . دوباره در این آزمایش مقداری از موش ‌ها را به چند دسته تقسیم کردم و به یک دسته از آن موش ‌ها حدود یک ماه قارچ گانودرما را تزریق کردند.

بعد از گذشت حدوداً سی روز آزمایشات و تحقیقاتی که در دراثر قارچ گانودرما بر روی موش‌ ها به علت دیابت انجام شد مؤثر واقع شد و مقدار دیابت آن ‌ها به طور تدریجی در دسته موش ‌هایی که قارچ گانودرما را به آن‌ ها تزریق کرده بودند ، کاهش یافته بودند .

گانودرما را یک روش مناسب برای کنترل دیابت

به واسطه این تحقیق نتیجه مناسبی از روند درمان بیماران دیابت به کمک قارچ گانودرما دست یافتند و قارچ گانودرما را یک روش مناسب برای کنترل دیابت در نظر گرفتند.

نتایج این تحقیقات و بقیه مطالعات انجام‌ شده راهی آسان برای درمان بیماری دیابت به واسطه مواد گیاهی خوراکی باز کرده است.

از خاصیت‌ های مطلوب دیگر قارچ گانودرما برای دیابت می‌‌توان به انرژی بیش از حد و نشاط در بدن بیمار اشاره کرد. افرادی که دارای بیماری دیابت هستند به مکرر دچار سرگیجه و خستگی های بسیاری می شوند و علت تمام این ‌ها به دلیل گلوکز و قندی است که در رگ ‌ها و شریان‌ های آن‌ ها به جا مانده و جذب اندام ‌ها نمی‌شود.

به همین دلیل بدن انرژی‌ های لازم را برای فعالیت ‌های خود ندارد و همیشه کسل و بی‌حال می باشد. از دیگر فواید قارچ گانودرما در بیماری دیابت می توان لکه های تیره بر روی پاها را مثال زد که در اثر استفاده مداوم این قارچ می توانند به برطرف شدن این لکه های کمک بسیاری بکنند.

در تصویر زیر می‌بینید که بیماری به مدت ده سال است از بیماری دیابت رنج می‌برد و حس لامسه را در قسمت پا ها از دست داده بود و مبتلا به بیماری سندرم پای بی دیابتی بود.

گانودرما را یک روش مناسب برای کنترل دیابت
گانودرما را یک روش مناسب برای کنترل دیابت

این بیمار در سال 2013 زخم ‌های بسیار بزرگی در قسمت پاشنه پای خود داشته و این زخم  ها درحال رشد بوده و به هیچ طریقی درمان نمی‌شدند.

آزمایشات سونوگرافی بر روی پاشنه پای این بیمار دیابتی انجام می‌شود تا بتوانند جریان خون در شریان‌ های این فرد را مورد مورد بررسی قرار بدهد. بعد از آزمایشات گرفته شده متوجه شدند که رگ‌ های خونی این فرد به شدت خراب شدند و مانع ایجاد جریان خون در پای این فرد می شوند.

این بیمار بعد از و مشورت با پزشک معالج خود تحت درمان با گیاه گانودرما برای روند بهبودی وضعیت خود قرار گرفته است . بعد از مدت 3 ماه که این فرد از قارچ گانودرما استفاده کرد ، زخم‌ های او به ‌طورکلی رو به بهبودی رفت و حس لامسه که از دست داده بود دوباره به پا های او بازگشته است

باید عنوان کرد یکی از بهترین تأثیراتی که قارچ گانودرما بر بیماران دیابتی می‌گذارد ، این است که این افراد باید در مصرف شیرینی‌جات رعایت می‌کردند ولی از این ‌پس می‌توانند طعم شیرین میوه‌ ها و شیرینی ‌های لذیذ را دوباره بعد از مدتی بچشند.

با استفاده از تأثیرات مهمی که برای شما ذکر کردیم فهمیدید که قارچ گانودرما در دیابت نقش بسیار مهم و اثر بخشی خواهد گذاشت ، اما توصیه می‌کنیم قبل از استفاده این محصول و جا به جایی آن با دارو های شیمیایی و فعلی خودتان حتماً با پزشک معالج خود مشورت های لازم را به عمل آورید ، سپس می‌توانید با خیال راحت از استفاده قارچ گانودرما لذت ببرید.

چگونگی پرورش قارچ گانودرما در ایران

همان طور که در ابتدا برایتان گفتیم پرورش قارچ گانودرما با اقلیم کشور ما سازگاری مناسبی دارد و پرورش این نوع قارچ در روند خوبی در ایران به سر می‌برد و رشد خوبی داشته است. موارد مصرف این قارچ گانودرما به‌‌ عنوان پودر در قهوه ‌های مختلف : قهوه موکا ، قهوه لاته، قهوه شکر و شکلات داغ قانونی ما ایجاد شده است که در بازار بسیار یافت می‌شود.

چگونگی پرورش قارچ گانودرما در ایران
چگونگی پرورش قارچ گانودرما در ایران

قهوه کافه لاته  coffe lattee  : شامل پودر قهوه عربیکا،پودر روبوستا، پودر قارچ گانودرما و فیبر

قهوه  کافه سوپریم  coffee suprem : پودر قهوه،پودرقارچ گانودرما، پودر جینسینگ

شکلات داغ  hot chocolate : پودر قهوه،پودر قارچ گانودرما،کوتوآ،پودر مالت وفیبر

ممکن است برخی از فروشندگان قهوه در کشورمان اقدام به خرید قارچ گانودرما و مخلوط آن با انواع قهوه کنند و آن را به فروش برسانند. چیزی که لازم است بدانید این است که با توجه به خواص و موارد تاثیر گذاری که این قارچ بر روی بدن انسان می گذارد ، در آینده ‌ای نزدیک تعداد کثیری از تولید کنندگان این نوع قارچ را در کشورمان خواهیم داشت.

محصولات گانودرما

با توجه به محبوبیت این قارچ  بسیاری از افراد مشتاق هستند بدانند طعم و مزه این گیاه به چه صورت می باشد، لازم است بگوییم قارچ گانودرما دارای طعمی تلخ می باشد.

این دارو در استفاده به صورت کپسول و پودرهای تولید شده به ‌‌عنوان مکمل ‌های غذائی می‌باشد که در داروخانه ‌ها و مراکز معتبر به فروش می‌رسد.

محصولات گانودرما
محصولات گانودرما

تولید و توزیع قارچ گانودرما در ایران با موفقیت به سزایی ای رو به رو شده است و برخی از اشکال مختلف قارچ گانودرما در ایران وجود دارد که مصرف 2 تا 6 کپسول با توجه به نیاز مانعی ندارد. البته دستور آن ‌ها بر روی بسته‌ بندی نوشته شده است و بهتر است از طریق خود اقدام به مصرف آن کنید.

لازم به ذکر است بگوییم که پودر و عصاره گیاه گانودرما نیز تولید شده است و می‌توانید آن را به چای یا قهوه خود اضافه کنید. اضافه کردن این پودر گانودرما به قهوه و یا چای به ممکن است باعث تند شدن و کمی تلخ شدن نوشیدنی شما شود . می‌توانید با کمی شیرین‌ کننده طعم  بهتری در آن ایجاد کنید .

تمام محصولاتی که به نام قارچ گانودرما هستند می‌توانند به صورت دمنوش و مخلوط شدن آن با دارو های گیاهی دیگر اثرات ثمر بخشی برای افراد داشته باشند و بیشتر تاثیرگذار باشند. ممکن است اضافه کردن پودر قارچ گانودرما به دسر ها مزه دل‌ چسب تری از آن ایجاد کند.

میزان مصرف قارچ گانودرما

دوز کوچک این قرص‌ ها و مصرف مداوم آن بسیار تاثیر گذار است. مصرف زیاد آن در یک وعده توصیه نمی‌شود. همچنین به طور عمده مصرف قسمت گوشتی قارچ یا به ‌صورت خشک‌ شده یا به ‌صورت پودر شده بسیار مرسوم تر است.

استفاده از هاگ گانودرما در بیشتر کشور های غربی مشاهده می‌شود ولی کشور های شرقی از آن استفاده نمی‌کنند. مصارف قارچ گانودرما به روش‌های زیر امکان‌پذیر می‌باشد :

میزان مصرف قارچ گانودرما
میزان مصرف قارچ گانودرما

استفاده گوشت خشک ‌شده گیاه گانودرما

برای استفاده از این روش باید تکه‌ های بزرگ خرد شده قارچ گانودرما را در آب گرم به مدت بیست دقیقه بگذارید. میزان گرمی آب و میزان زمان بیشتری که تکه ‌های بزرگ خشک ‌شده را در آن قرار می‌دهید باعث بیشتر خارج شدن مواد دارویی گانودرما می‌شود .

 

مصرف پودر گانودرما

قسمت ‌های گوشتی قارچ را به صورت تازه یا خشک ‌شده در دستگاه میکسر بریزید و آن را کاملاً پودر کنید. این پودر را می‌توانید به چای قهوه دسر و یا تمامی غذا های شما اضافه شود و آن را میل کنید.

مقدار استفاده از قارچ گانودرما با توجه به شرایط هر فرد متفاوت می باشد. ممکن است شما دارای بیماری خاصی نباشید میزان اندازه مصرف شما با فردی که از مشکل دیابت رنج می برد ، متفاوت می باشد.

پس در این صورت باید برای استفاده از آن به نکات خاص و شرایط خود توجه ویژه ای کنید. اما لازم به ذکر است بگوییم میزان استفاده از این قارچ تا حدود یک قاشق چای خوری در طول روز مانعی برای فرد خواهد داشت.

به‌‌ عنوان مثال افرادی که مبتلا به سرطان دیابت و یا هپاتیت مزمن هستند روزانه باید 600  تا 1800 میلی گرم قارچ گانودرما را مصرف کنند تا به نتیجه دلخواه برسند.

ارزش غذایی در قارچ گانودرما

قارچ گانودرما دارای ارزش غذایی بالایی برای اشخاصی که از آن استفاده می کنند به همراه خواهد داشت . طی مطالعات انجام شده این گیاه دارای حدودا 400 نوع ماده مقوی برای بدن می باشد و از این طریق می تواند بسیار مفید واقع شود ، در ادامه تعدادی از مواد مغذی که در قارچ گانودرما وجود دارد را برای شما نام می بریم :

 • پلی ساکارید ها
 • پروتئین
 • آنتی اکسیدان ها
 • آلکالوئیدها
 • پتاسیم
 • فسفر
 • کلسیم
 • آدنوزین
 • ویتامین های A، C، E، D
ارزش غذایی در قارچ گانودرما
ارزش غذایی در قارچ گانودرما

عوارض جانبی احتمالی قارچ گانودرما

استفاده از قارچ گانودرما باید در دوز معین شده مصرف شود ، زیرا این گیاه یکی از دارو های موثر می باشد و اگر میزان مصرف آن نا مشخص باشد ، تاثیر به سزایی برای شما به همراه نخواهد داشت حتی ممکن است در صورت استفاده بیشتر از حد مشکلات و عوارض ضعیفی را به همراه داشته باشد.

عوارض ناخواسته بسیار ضعیفی در رابطه با مصرف آن گزارش شده است که این عوارض ناشی از عکس العمل بدن افراد و یا مصرف بیش از حد این قارچ گانودرما می‌باشد.

عوارض جانبی احتمالی قارچ گانودرما
عوارض جانبی احتمالی قارچ گانودرما

استفاده از قارچ گانودرما به مدت بیشتر از 3 تا 6 ماه ، ممکن است باعث  بروز واکنش‌هایی مانند خشکی دهان، گلو و مجراهای بینی شود؛ همچنین احتمال به وجود آمدن علائم زیر نیز وجود دارد:

 • سرگیجه
 • خارش پوست
 • سردرد؛
 • ناراحتی معده
 • خون‌دماغ
 • راش ( نوعی ضایعه پوستی )
 • وجود خون در مدفوع

 

هشدار ها و توصیه های در رابطه با استفاده از قارچ گانودرما

یکی از خاصیت های قارچ گانودرما تنظیم فشار خون برای افرادی می باشد که دارای فشار خون هستند. اما لازم است بگوییم اگر شما از دارو های فشار خون استفاده میکنید ، استفاده کردن همزمان از قارچ گانودرما باعث ایجاد افت بیش از حد فشار خون شما می شود . پس باید در مصرف آن دقت کنید.

قانون کارما با دارو های ضد انعقاد خون تداخل دارد. دوز های بالا از قارچ گانودرما امکان دارد که باعث لخته شدن خون شود و مصرف قارچ گانودرما به همراه دارو هایی برای ضد انعقاد کردن خون ممکن است احتمال کبودی و خون‌ ریزی را بیشتر افراد بیشتر کند.

هشدار ها و توصیه های در رابطه با استفاده از قارچ گانودرما
هشدار ها و توصیه های در رابطه با استفاده از قارچ گانودرما

میزان مصرف و دوز مناسب از قارچ گانودرما بستگی به عوامل بسیاری مانند : سلامتی ، سن و بسیاری شرایط دیگر دارد .. باید توجه داشته باشید که دوز آن را با استفاده از دستور پزشک مصرف کنید.

ممکن است این قارچ برای افرادی که تازه جراحی کرده اند ، مناسب نباشد و خونریزی آن ها را زیاد کند. از همین رو در در مواقع جراحی استفاده از قارچ گانودرما را کنترل کنید.

شواهد معتبری در رابطه با بی ‌خطر بودن استفاده قارچ گانودرما در هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در هنگام بارداری و شیردهی از خوردن قارچ گانودرما خودداری کنید.

افرادی که از بیماری فشار خون پایین رنج می‌برند نباید از قارچ گانودرما استفاده کنند ، زیرا خاصیت قارچ گانودرما این است که باعث کاهش فشار خون می‌شود . به این واسطه ممکن است فشار خون آن‌ ها بسیار پایین می‌آید و برای بدنشان مناسب نباشد.

سخن آخر

قارچ گانودرما یک قارچ معروف در طب آسیای شرقی می باشد. این قارچ می‌تواند دستگاه ایمنی را با استفاده از تقویت گلبول‌ های سفید خون تقویت کنند. همچنین می‌‌توان گفت این قارچ می‌تواند اندازه و میزان تومور هایی که در برخی سرطان ‌ها وجود دارند را کاهش داده و کیفیت و روند زندگی افراد مبتلا به بیماری ‌ها را درمان کند.

سخن آخر
سخن آخر

همان طور که برای شما ذکر کردیم قارچ گانودرما می‌تواند در بسیاری از موارد در بیماری افسردگی و خستگی بسیار تاثیرگذار باشد. در این مقاله سعی کردیم آشنایی کاملی از گیاه گانودرما برای شما عزیزان داشته باشیم.

همچنین با استفاده از خاصیت درمانی قارچ گانودرما و استفاده‌ های مکرری که برای درمان بیماری‌ های مختلف می‌شود را برایتان ذکر کردیم.

قارچ گانودرما برای دیابت افرادی که درگیر بیماری دیابت هستند ، بسیار مفید است

و با استفاده از مواردی که ذکر کردیم می‌تواند تاثیر به سزایی در روند بیماری این افراد داشته باشد تا بتواند زندگی راحت‌ تری را ادامه دهند و درد و رنج آن ‌ها مقداری کمتر شود.

سعی کردیم از تأثیرات مفیدی که قارچ گانودرما برای دیابت می‌گذارد، برای شما شرح مختصری داشته باشیم و همین‌ طور مزایای استفاده این قارچ را در نظر بگیریم.

تحقیق و مطالعاتی که در رابطه با استفاده افراد دیابتی از قارچ گانودرما بود نتیجه مسرت ‌بخشی را به‌ همراه داشت و افرادی که از آن استفاده کردند از روند بهبودی بیماری خود راضی و خشنود بودند. البته باید گفت که باید قوانین را در رابطه با استفاده از این قارچ رعایت شود.

میزان استفاده این قارچ و تداخلات دارویی که این قارچ ممکن است با برخی دارو های شیمیایی داشته باشد بسیار تاثیر گذار است. سعی کردیم مطالب مفیدی برای شما در نظر بگیریم تا با استفاده از آن بتوانید به شناخت بهتری از قارچ گانودرما برای بیماری دیابت برسید. امیدوارم که مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید