فلوشیپ جراحی

فلوشیپ جراحی

فهرست مطالب

قصد ما در این مقاله این است که توضیح کامل و مفصلی را موضوع فلوشیپ جراحی ، خدمت شما خوانندگان و مخاطبین گرامی ، ارائه دهیم . در واقع فلوشیپ از دوره های تحصیلات تکمیلی در علم پرشکی می باشد و به طور خلاصه این که فلوشیپ جراحی یکی از شاخه ها و انواع فلوشیپ ها می باشد .

فلوشیپ جراحی
فلوشیپ جراحی

به طور معمول در رشته ها و تخصص های متنوع پزشکی دوره های فلوشیپی برگزار و در نظر گرفته می شود.  پزشکان متخصصی که حائز شرایط شرکت در این دوره ها می باشند ، می توانند در دوره ها شرکت نموده  و از آن دوره های فلوشیپ فارغ التحصیل شوند.

مدت زمان و طول برگزاری این دوره ها بسته نظر اساتید برگزار کننده ، متفاوت می باشد ، که معمولا یک سال و نیم به طول می انجامد .مثلا برای پزشکانی که متخصص زنان و زایمان هستند ، دروه فلوشیپی تحت عنوان ناباروری پرینالوژی تعیین می شود .

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

فلوشیپ از نظر  عمومی به چه معنایی می باشد ؟

فلوشیپ پزشکی چیست و تفاوت آن با فوق تخصص پزشکی در چیست ؟

چه تفاوت های بین فوق تخصص و فلوشیپ وجود دارد ؟

دوره های فلوشیپ به چه کسانی تعلق می گیرند ؟

فلوشیپ دارای چه انواعی می باشد ؟

فلوشیپ در شکل عمومی دارای چه مزایایی می باشد ؟

انواع فلوشیپ های پزشکی چیست ؟

منظور از مفاهیم متخصص ، فوق تخصص ، فلوشیپ و PHD   چیست ؟

انواع فلوشیپ جراحی چیست ؟

 

فلوشیپ از نظر  عمومی به چه معنایی می باشد ؟

اصطلاح فلوشیپ در علوم پزشکی و حتی رشته های غیر پزشکی با شرایطی متفاوت به چشم می خورد . مثلا مفهوم فلوشیپ در علوم فنی و مهندسی معرف یک دوره تحصیلی خاص  و متفاوت می باشد .

دوره های مربوط به فلوشیپ در اکثر کشورهای جهان برگزار می شوند و قطعا این دوره ها سبب افزایش کیفیت و سطح علمی و تخصصی پزشکان خواهند بود .

مثلا یک پزشک متخصص چشم می تواند دوره ای مخصوص به قرنیه چشم را سپری نماید . این دوره ویژه همان فلوشیپ قرنیه می باشد . مطمئنا واژه فلوشیپمی می تواند در دیگر علوم غیر پزشکی نیز استفاده شود .

به طور خلاصه منظور از این واژه در اغلب علوم ( خواه پزشکی و خواه غیر پزشکی ) ، دوره هایی خاص و نسبتا سخت برای افزایش سطح تخصص و علمی دانشمندان علوم مختلف می باشد .

فلوشیپ از نظر  عمومی به چه معنایی می باشد ؟
فلوشیپ از نظر  عمومی به چه معنایی می باشد ؟

فرق بین فوق تخصص و فلوشیپ

اغلب مردم عادی معمولات کلمه فلوشیپ را روی تابلوی مطب های پزشکی مشاهده کرده اند. و بیشتر اوقات سوالات زیادی ذهن ایشان را در گیر می کند .

این که اصلا فلوشیپ پزشکی چیست ؟ و یا اینکه بین فلوشیپ و فوق تخصص پزشکی چه تفاوت هایی وجود دارد ؟ در این قسمت سعی داریم دوره های کاملی از فلوشیپ های پزشکی را برای شما معرفی نماییم .همچنین در این قسمت راهنمایی هایی نیز برای پزشکان متخصص جهت انتخاب بهترین مقصد خود ،  جهت شرکت در دوره های فلوشیپ پزشکی وجود دارد .

شما در حال مطالعه مقاله فلوشیپ جراحی هستید

طول دوره فلوشیپ

از نظر لغوی فلوشیپ به معنای کمک هزینه های تحصیلی می باشد . اما هدف اصلی ما در این نوشتار معنای این کلمه در دنیای پزشکی و یا دندان پزشکی می باشد . در حقیقت اگر دانشجویان رشته های پزشکی ، دندان پزشکی و یا روان پزشکی پس از فارغ التحصیلی و جهت گرفتن تخصص دوره هایی را طی کنند ، در اصطلاح به آن دوره ها فلوشیپ می گویند .

این دوره ها در نهایت به افزایش مهارت های تجربی و نیز سطح علمی پزشکان منجر خواهند شد . به طور معمول دوره های فلوشیپ بین 18تا 24 ماه طول خواهند کشید .

طول دوره فلوشیپ
طول دوره فلوشیپ

از فواید شرکت در این دوره های فولشیپ برای  پزشکان متخصص ، کسب تجارب جدید و دریافت آموزش های عملی و کاربردی مباحثی که قبلا به صورت تئوری محض مطالعه شده اند .

مطمئنا در این دوره ها پزشکان با شیوه های جدید درمان و نیز دستگاه های جدیدتر و مدرن پزشکی در حوزه تخصص خود بیشتر خواهند شد . این دوره ها در اکثر کشورهای دنیا برگزار می شوند و تعداد زیادی از پزشکان و دندان پزشکان متقاضی شرکت در این دوره و به خصوص دوره های خارج از کشور هستند .

از بهترین کشورهای اروپایی برگزار کننده دوره های فلوشیپ پزشکی می توان به اتریش و آلمان اشاره داشت . که از کشور خودمان ( ایران ) نیز بسیاری از پزشکان در این دوره ها شرکت کرده و یا می کنند .

فرق فلوشیپ و فوق تخصص چیست

برای بسیار از افراد این سوال پی می آید که وقتی دوره های فلوشیپ بعد از گرفتن تخصص انجام می شوند ، پس چه تفاوتی با فوق تخصص دارند؟ و اینکه کدام یک بالاتر می باشد ؟ برای تشریح این موضوع بهتر است مراحل و سیر گرفتن مدارک مربوط به پزشکی را مورد بررسی قرار دهیم ، تا این تفاوت بهتر برای ما لمس شود .

ابتدا شخص دانشجو دوره 7 ساله مربوط به پزشکی عمومی را که شامل دوره های علوم پایه ، دوره کارورزی و دوره کارآموزی را طی و به گرفتن مدرک پزشکی عمومی نائل می شود .

فرق فلوشیپ و فوق تخصص چیست
فرق فلوشیپ و فوق تخصص چیست

سپس در یکی از آزمون ها و گرایش های تخصصی آزمون  داده و پذیرفته شده و به گذراندن آن دوره تخصصی مشغول می شود و پس از فراغت از تحصیل از آن رشته تخصصی ، به یک پزشک متخصص تبدیل می شود .

اگر در این مرحله آن پزشکی دوره های 18تا 24 ماه را تحت عنوان فلوشیپ پزشکی بگذراند،موفق با دریافت مدرک فوق تخصصی نخواهد شد و تنها اگر در یکی از رشته های زیر گروه تخصصی که دارد ، قبول شود و مدرک پزشکی عمومی خود را نیز معادل سازی کرده و بین 24 تا 36 ماه نیز به ادامه تحصیل بپردازد ، در آن صورت موفق به دریافت مدرک فوق تخصص خواهد شد .

همان طور که قبلا گفته شد ، معمولا برای هر نوع تخصص در علم پزشکی در چند سوژه مهم ، دوره هایی تکمیلی به نام فلوشیپ برگزار می شود . مثلا پزشکانی که متخصص چشم هستند می توانند در دوره های فلوشیپی شبکیه چشم یا قرنیه چشم نیز شرکت نمایند .

همچنین امکان شرکت در دوره ای فلوشیپ حتی برای پزشکان عمومی و نیز دندان پزشکان نیز مهیا بوده و این دوره ها مختص فقط متخصصین پزشکی نمی باشند .

شما در حال مطالعه مقاله فلوشیپ جراحی هستید

دوره های فلوشیپ به چه کسانی تعلق می گیرد ؟

دانشجوهای مقطع کارشناسی که در رشته خود فارغ التحصیل گشته اند و دارای تجربیات خوب و رزومه قوی هستند، می توانند به دوره های فلوشیپی فکر کنند . این دوره ها فرصت های کوتاه مدتی برای یادگیری بیشتر و تقویت تخصص و علم و مهارت شخص می باشند .

این دوره ها از حدود 3 تا 24 ماه به طول می انجامند . انجمن های زیادی وجود دارد که برای دوره های فلوشیپی اسپانسر می شوند .

تا بتوانند از نظر مالی نیز افراد متخصص و حرفه ای بعضا جوان را حمایت نمایند و در ادامه از مهارت و علم آنها در کارهای خویش استفاده کنند .  درواقع فلوشیپ می تواند یک امتیاز برای دانشجوهای دکترا و یا مقطع ارشد که ممتاز بوده و دارای معدل بالایی هستند ، باشد .

دوره های فلوشیپ به چه کسانی تعلق می گیرد ؟
دوره های فلوشیپ به چه کسانی تعلق می گیرد ؟

فلوشیپ دارای چه انواعی می باشد ؟

به طور معمول فلوشیپ شامل هدایایی می شود که به منظور یک فعالیت خاص در زمینه ای معلوم ، داده می شود ( نوعی کمک هزینه برای یادگیری بیشتر ). اما آن چه در واقعیت رخ می دهد صرفا جنبه مادی و مالی ندارد .

مثلا برای دانشجوهای مقطع دکترا فلوشیپ یک هزینه برای انجام تحقیقات پیشنهادی می باشد . که اون تحقیقات و دوره ها سبب افزایش مهارت دانشجوها در حیطه رشته و تخصص آنها می شود .

برخی فلوشیپ های پزشکی مختص دانشجوهای مقطع ارشد می باشد ، که می خواهند با آموزش های تخصصی تر و عمیق تر دوره های تحصیلی خود را کامل تر  و تکمیل نمایند .

مثلا آنها می توانند در شاخه هایی نظیر مراقبت قلبی ، سلامت زنان ، پزشک کودکان و … فعالیت و به گذراندن دوره ها بپردازند .

حتی برخی از سازمان ها در علوم انسانی و غیر پزشکی ، برای آن دسته از دانشجوهایی که در فعالیت های خاص سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و … فعال و پیشگام باشند ، و یا آنهایی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل باشند ، دوره های فلوشیپ ارائه می دهند .

فلوشیپ در شکل عمومی دارای چه مزایایی می باشد ؟

حداقل مزیت فلوشیپ در مفهوم عمومی ، پاداش و کمک هزینه می باشد . با عنایت به مدت زمان دوره و برنامه ، به افرادی که مشمول حضور در دوره هستند ، مبالغی علاوه بر مخارج معمول زندگی ، برای پوشش دادن هزینه های ایاب و ذهاب و … پرداخت می شود .

برخی فلوشیپ ها نیز دارای امتیاز هایی نظیر بیمه سلامت ، وام مخصوص دانشجوها و یا محل های اسکان هستند . و البته هدف اصلی و مهمترین مزیت آن افزایش تجربه و یادگیری های جدید می باشد .

دوره های فلوشیپی برای  ارائه دادن مسئولیت هایی مهم در رشته خاص طراحی می شوند و از سطح ورودی به مشاغل بالاتر می باشند .

افراد مشمول ، می توانند به یادگیری و کسب تجربه و مهارت بپردازند و نیز امکان چاپ مقالات برای ایشان فراهم تر می باشد . در نهایت امکان استخدام بسیاری از این افراد در تخصص و رشته خود و توسط موسسه و سازمان حامی ایشان ، وجود دارد .

فلوشیپ در شکل عمومی دارای چه مزایایی می باشد ؟
فلوشیپ در شکل عمومی دارای چه مزایایی می باشد ؟

یافتن فرصت های فلوشیپی علوم مختلف :

برای بافتن چنین فرصت های داشتن ارتباط با افراد دانشگاهی میتواند بهترین راه کار برای شما باشد . شما می توانید با اساتید خوب خود و یا رئیس دانشکده رشته خود در خصوص برخی دوره های فلوشیپی مناسب ، مشورت نمایید . و یا همچنین با مسئولین بخش مالی دانشگاه خود ملاقاتی داشته باشید و از فلوشییپ ها اطلاعات بیشتری کسب نمایید .

امکان جستجو برای دوره های فلوشیپ در دنیای وب و اینترنت نیز وجود دارد . شما می توانید سایت ها تخصصی و انجمن های حرفه ای مرتبط به رشته خود را جهت یافتن فلوشیپ ها جستجو نمایید .

یافتن فرصت های فلوشیپی علوم مختلف :
یافتن فرصت های فلوشیپی علوم مختلف :

چگونگی درخواست شرکت در فلوشیپ :

لازمه این کار پر کردن فرم های مربوطه به صورت بسیار ویژه و خاص می باشد . چون موسسات و سازمان به دنبال اشخاصی هستند که دارای دست آوردهای دانشگاهی و آکادمیک خیلی خوبی باشند . آنها دنبال دانشجوهای پرتلاش ، ممتاز و محققان بسیار با تجربه می گردند .

چگونگی درخواست شرکت در فلوشیپ :
چگونگی درخواست شرکت در فلوشیپ :

تکمیل فرم و پذیرش :

برای پر کردن فرم های خود حوصله و زمان کافی صرف کنید و اصلا عجله ننمایید و حتی اگر تکمیل آن ها 1 تا 2 ماه نیز طول بکشد ، جای نگرانی نیست .

معمولا در کنار فرم ها به یک سری مدارک نیز نیاز می باشد . از جمله : معرفی نامه اساتید سرشناس ، تعداد واحدهای گذرانده شده ، درخواست کتبی و دست نویس ، پروپوزال و مقاله های تحقیقاتی شما و … . در برخی موارد نیز با اعضای کمیته آن سازمان جلساتی برگزار خواهد شد .

و به طور کلی فلوشیپ ها ، کمک هزینه هایی هستند که به صورت رقابتی بین سازمان ها و به دانشجوهای خاص و ممتاز دکترا و ارشد ، داده شده و به آنها اجازه کسب درآمد در هنگام تحقیق و فعالیت های علمی در حوزه تخصص خود را می دهند . این دوره ها شبیه برگزاری دوره های دستیاری در مقطع لیسانس می باشند .

شما در حال مطالعه مقاله فلوشیپ جراحی هستید

انواع فلوشیپ های پزشکی چیست ؟

دانشجوهای پزشکی در مدت زمان دوره عمومی خود با برخی مبحث های تخصصی به طور کلی آشنایی پیدا می کنند و بعد از فراغت از تحصیل و دریافت مدرک پزشکی عمومی ، می توانند به دنبال گرایشی جهت اخذ تخصص باشند .

انواع فلوشیپ های پزشکی چیست ؟
انواع فلوشیپ های پزشکی چیست ؟

به طور معمول در انتخاب نوع و گرایش مربوط به تخصص عوامل زیادی دخیل و موثر هستند .

از جمله موارد موثر در انتخاب تخصص توسط پزشکان عمومی میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

از جمله موارد موثر در انتخاب تخصص توسط پزشکان عمومی میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :
از جمله موارد موثر در انتخاب تخصص توسط پزشکان عمومی میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

1-میزان علاقه و استعداد های فردی و توانایی های شخصی

2-خصوصیات شخصیت و روحیان پزشک

3-مقدار درآمد

4-حجم و نوع کار و فعالیت پزشک

5-وجهه و جایگاه ایشان در اجتماع

و در نهایت با توجه به جمیع شرایط ، معمولا پزشکان یک رشته را به عنوان تخصص برای خود انتخاب می کنند و در آن رشته و دوره ادامه تحصیل داده و مدرک تخصص دریافت می کنند.

و بعد از پایان دوره تخصص برخی از پزشکان به دنبال دوره های فوق تخصصی نیز می روند و برای دریافت مدرک فوق تخصص اقدام می کنند .برخی نیز دوره های فلوشیپ را که به صورت کوتاه مدت ( بین 3 تا 24 ) هستند، برای افزایش سطح تخصص و علم خود انتخاب می کنند .

این دوره های فلوشیپ به عنوان هم سطح فوق تخصص نمی باشند .  در ادامه انواع مهمی از دوره های فلوشیپ پزشکی خدمت شما اراده خواهد شد .

فلوشیپ دندان پزشکی :

مهم تریم دوره فلوشیپی در دندان پزشکی دوره فلوشیپ لیزر می باشد .

فلوشیپ دندان پزشکی :
فلوشیپ دندان پزشکی :

دوره فلوشیپ مغز و اعصاب :

از مهم ترین دوره های فلوشیپ در ین گروه میتوان دوره های فلوشیپ : ام اس ، ستون فقرات ، سکته های مغزی ، پارکینسون ، نوروافتالمولوژی ، را نام برد .

دوره فلوشیپ مغز و اعصاب :
دوره فلوشیپ مغز و اعصاب :

شما در حال مطالعه مقاله فلوشیپ جراحی هستید

فلوشیپ قلب :

از مهم ترین دوره ها در این شاخه می توان موارد ذیل را اشاره کرد : فعالیت های مداخله ای  قلب و عروق کودکان ،  فعالیت های مداخله ای قلب و عروق بزرگسال ، اکو کاردیو گرافی ، اینترو نشنال کاردیولوژی و …

فلوشیپ بیهوشی :

از اصلی ترین دره های بخش بیهوشی می توان موارد زیر را نام برد : بیهوشی قلب ، بیهوشی پیوند دادن عضو های داخلی شکم ، بهوشی خردسالان و کودکان ، بیهوش ساختن عصب ها و مغز ، پزشکی و تسکین و درد .

فلوشیپ مخصوص پوست :

در این گروه می توان به موارد ذیل اشاره کرد : درماتوپاتولوژی ( تفسیر و بررسی و ارزیابی ضایعه های پوست ) ، سوختگی پوست ، زیبایی های پوست ، کاشتن مو و انجام لیزر .

فلوشیپ چشم پزشکی:

انحراف چشم ، قرنیه و سگمان قدامی ، شبکیه ، پاتولوژی یا آسیب شناسی چشم ، جراحی پلاستیک در چشم ، ترومای چشم جزء اصلی ترین دوره های فلوشیپی این گروه هستند .

فلوشیپ جراحی عمومی

از این دسته می توان موارد مهم زیر را نام برد :

جراحی ترمیم ، جراحی قلب ، پیوند کبد ، تروما ، جراحی پیوند دادن کلیه ها ، اندویورولوژی ، جراحی کودکان و اطفال ، قفسه صدری ، جراحی های لاپاروسکوپی ( دیدن درون ) ، عروق ، جراح سرطان ها ، گوارش تحتانی و …

شما در حال مطالعه مقاله فلوشیپ جراحی هستید

فلوشیپ نورولوژی :

از این دسته میتوان : پزشکی خواب ، MS ( یا مولتیپل اسکلروز ) را نام برد .

 

فلوشیپ زایمان و زنان :

نازایی و ناباروری ، پزشکی مادر ، پزشکی جنین ، مشکلات و اختلالات کف لگن در بانوان ، لاپاروسکوپی ویژه بانوان  و فتومترنال از مهم ترین دوره های فلوشیپی این شاخه می باشند .

دوره فلوشیپ رادیولوژی : مرسوم ترین نوع دوره در شاخه رادیولوژی ، دوره فلوشیپ مداخله ای رادیولوژی می باشد .

فلوشیپ متخصص اطفال :

اقدامات مداخله ای قلب و عروق در کودکان را می توان اصلی دوره در این شاخه ذکر کرد .

فلوشیپ ارتوپدی

در این گروه می توان دوره های فلوشیپ ارتوپدی کودکان ، ستون فقرات ، زانو را نام برد .

فلوشیپ در شاخه گوش و حلق و بینی :

از این گروه می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد : جراحی سرو گردن ، لارنگولوژی ، جراح گوش ، جراح فک ، جراح صورت ، جراحی لوزه و جراحی بینی .

فلوشیپ برای اعتیاد :

مهم ترین دوره های این بخش عبارتند از : فلوشیپ داخلی ، فلوشیپ بیهوشی و فلوشیپ روان پزشکی .

شما در حال مطالعه مقاله فلوشیپ جراحی هستید

فلوشیپ برای پاتولوژی :

دوره های فلوشیپ سینوژنتیک ، هماتوپاتولوژی و درماتوپاتولوژی مهمترین انواع دوره های فلوشیپ در این گروه هستند .

شایان ذکر است که به طور قطعی ، لیستی که در بالا برای انواع فلوشیپی موجود سراسر دنیا ارائه شده ، کامل و جامع نمی باشد  . و در واقع هر یک از دانشگاه های مربوط به علوم پزشکی سراسر جهان می توانند بسته به نیاز و دیگر شرایط ، در هر رشته  از تخصص های گوناگون پزشکی ، دوره های فلوشیپی طراحی و برگزار نمایند .

و لذا ممکن است برای آن دسته از متخصصان،که متقاضی شرکت در دور های خارج از کشور هستند ، ممکن است دوره های فلوشیپی مد نظر ایشان ، تنها در برخی دانشگاه های خاص پزشکی و آن هم بعضی کشورها برگزار شود و لذا احتمالا در لیست بالا که عمده و مهم ترین دوره ها ذکر شده ، مجود نباشد .

بیشتر پزشکان دارای تخصص ترجیح می دهند که دوره های فلوشیپی مرتبط به تخصصی که دارند را در کشور های قاره اروپا طی نمایند ( از جمله اکثر پزشکان متخصص ایرانی ) .

این دوره های خارج از کشور  ، در تعداد زیادی از کشور ها برگزار می شوند . که بهتر است فرد پزشک متخصص ، از دوره های موجود در کشورهای پیشرفته که سطح خوبی از نظر پزشکی دارند را انتخاب کنند . برخی موسسات و سازمان ها نیز هستند که به اخذ پذیرش برای شرکت در دوره های فلوشیپی کشورهای اروپایی می پردازند .

فلوشیپ بالاتر است یا فوق تخصص

در ابتدا باید عرض شود که این فرض که جراح های عمومی ، نیز پزشک عمومی هستند کاملا اشتباه و غلط بوده و در واقع ایشان متخصص جراحی عمومی هستند . با رویت و احساس هر دردی در هر جای بدن بهتر است در ابتدا قبل از مراجعه و مشورت با پزشکان متخصص ، به یک پزشک عمومی مراجعه نمایید .

در هر صورت در این مرحله شما دچار بیماری ویژه ای شده اید و آگاهی کافی برای انتخاب پزشک متخصص خود را ندارید و برای همین منظور ، مراجعه اولیه به یک پزشک عمومی بهترین گزینه برای راهنمایی و احتمالا هدایت شما به یک متخصص می باشد .

شما در حال مطالعه مقاله فلوشیپ جراحی هستید

سراغ یک متخصص داخلی بروید

در صورتی که از آن پزشک عمومی نیز نتیجه مطلوبی دریافت نکردید ، بهتر است سراغ یک متخصص داخلی بروید . اینجا است که متخصصان داخلی می توانند با توجه به مشکل و بیماری و شرایط ، شما را به یک فوق تخصص مرتبط ارجاع دهند .

به احتمال زیاد برای اکثر مخاطبین گرامی پیش آمده که قصد گرفتن وقت از یک پزشک را داشته باشند ، ولی مطمئن نیستند که دکتر انتخاب شده توانایی تشخیص و درمان مشکل ایشان را دارد یا خیر . مثلا بیشتر مبتلایان به فشار خون ، اطلاعی ندارند که بهتر است به متخصص های قلب و عروق مراجعه نمایند .

لازم به ذکر است که درمان و تشخیص برخی بیماری ها بین چند نوع متخصص مشترک می باشد . در ادامه به تشریح برخی تخصص های پزشکی برای درمان انواع بیماری ها ، می پردازیم.

وظایف متخصص داخلی چیست ؟

تشخیص و درمان انواع بیماری داخلی از مهم ترین وظایف ایشان می باشد . این تخصص در سال های پیش زیر شاخه یا فوق تخصصی نداشت و درواقع همه متخصص های داخلی به درمان و تشخیص همه بیماری های بدن می پرداختند . اما در حال حاضر تعداد زیادی زیر شاه تخصصی برای دریافت مدرک فوق تخصص داخلی وجود دارند .

مثلا می توان : فوق تخصص دستگاه گوارش ، فوق تخصص کبد و پانکراس ، فوق تخصص  آندوسکوپی ، فوق تخصص گوارش و کبد ، فوق تخصص کولونوسکوپی ، مطالعه خون و بافت های سازنده آن ، فوق تخصص انواع شیمی درمانی ها ، آنکولوژی و خون ،  انواع تومورهای سرطانی و …  را نام برد .

فوق تخصص کلیه ( نفرولوژی ) :

بیماران می توانند جهت درمان و نگهداری کلیه ، انجام دیالیز ، پیوند کلیه و …  به ایشان مراجعه نمایند  و همچنین برای تشخیص و درمان فشار خون نیز می توان به یک متخصص ( فوق تخصص نفرولوژی ) مراجعه داشت .

فوق تخصص کلیه ( نفرولوژی ) :
فوق تخصص کلیه ( نفرولوژی ) :

شما در حال مطالعه مقاله فلوشیپ جراحی هستید

مراجعه به فوق تخصص رماتولوژی :

بیماران مختلف می توانند جهت تشخیص و پیگیری و درمان مشکلات و اختلالات مفصل های بدن و دیگر بافت های هم بند ، عضله ها ، پوکی های استخوان و … به این پزشکان متخصص مراجعه نمایند .

فوق تخصص غدد :

از جمله فعالیت ها و وظایف ایشان می توان به ، تشخیص و درمان تیروئید ، بیماری های غدد ، انواع چاقی ، انواع دیابت ، مشکلات چربی خون ، مشکلات قائدگی ، بیماری های متابولیک و ارثی ، مشکلات و اختلال های رشد و کوتاهی قد ، کم وزنی در کودکان ، بلوغ های دیر رس و یا زود رس ، مشکلات و اختلالات غذه های جنسی و دستگاه تناسلی آقایان و خانم ها ، مشکلات غده هیپوفیز ، مشخص کردن نوع جنسیت و مشکلات غدد فوق کلیوی ، اشاره داشت .

فوق تخصص قلب و عروق :

از جمله وظایف این پزشکان ، درمان مشکلات و بیماری های قلبی و عروقی ، آنژیوگرافی ، انجام اکو و همچنین مشخص کردن موارمورد نیاز برای انجام عمل جراحی قلب و .. می باشد .

کارکد ایشان بسیار شبیه تخصص قلب و عروق است که پزشکان بعد از دور های عمومی پزشکی به دست می آورند . همچنین تعدادی فلوشیپ در این رشته وجود دارند .

از جمله : اکوکاردیوگرافی ( گرفت تصاویر از قلب به کمک امواج صوتی ) ، انترونشنال کاردیولوژی ( انجام اصلاح و ترمیم در قلب و یا عروق ) ، مشکلات و بیماری های قلبی مادر زادی در افراد بالغ ، انواع مشکلات و نارساهایی قلبی ، پیس میکر ( ضربان ساز قلب ) و … .

پزشک فوق تخصص ریه :

تشخیص و درمان انوان ناراحتی ها و بیماری ها و نارسایی های ریه به عهده ایشان می باشد .

فوق تخصصی ناراحتی های عفونی و بیماری های گرمسیری:

این پزشکان عموما به تشخیص ، درمان و یا حتی پیشگیری از بیماری های دارای تب ، عفونتی  و واگیردار نشات گرفته از میکرو ارگانسیم ها ( ویروس و میکروب و .. ) می پردازد . این رشته دارای تخصص های مستقیم که بعد از پزشکی عمومی به دست می آیند نیز می باشد . عنوان این تخصص نیز تخصص عفونی می باشد.

فوق تخصصی ناراحتی های عفونی و بیماری های گرمسیری:
فوق تخصصی ناراحتی های عفونی و بیماری های گرمسیری:

متخصص جراحی عمومی :

به این نکته دقت نمایید که جراحی عمومی خود یک تخصص می باشد و آن را با یک پزشک عمومی اشتباه نگیرید.  اغلب بیماران علاقه و تمایلی ندارند که به یک جراح عمومی مراجعه نمایند و ایشان را هم رده پزشکان عمومی فرض می کنند .

این در حالی است که خود جراحی عمومی از تخصص های خاص است . حتی عمل های جراحی نظیر جراحی تیروئید ، حراجی کیسه صفرا ، انواع فتق ها ، انواع توده های زیر جلدی و یا سطحی بدن ، جراحی انواع سرطان های دستگاه گوارش ، جراحی سینه ، درمان بیماری های ناحیه مقعد مثل بواسیر و شقاق و … نیز در محدوده و حیطه کاری متخصصان جراحی عمومی می باشد .

انجام جراحی در دیگر قسمت های بدن ، نیز می تواند به رشته های فوق تخصصی و یا فلوشیپی داده شود .  مثلا : فوق تخصص در جراحی کودکان ، فق تخصص جراحی های مادر زادی در اطفال  و …

متخصص جراحی عمومی :
متخصص جراحی عمومی :

شما در حال مطالعه مقاله فلوشیپ جراحی هستید

فوق تخصص جراحی توراکس :

جراحی کردن اعضاء درون قفسه سینه ( البته به جز قلب ) از تخصص های ایشان می باشد .

فوق تخصص جراحی توراکس :
فوق تخصص جراحی توراکس :

فوق تخصص در جراحی های قلب و بای پس های قلبی :

ایشان می توانند به جراحی دریچه های داخل قلب ، رگ های بزرگ درون قلب بپردازند .

فوق تخصص در جراحی های قلب و بای پس های قلبی :
فوق تخصص در جراحی های قلب و بای پس های قلبی :

فوق تخصص در جراحی تروما و رگ های محیطی :

ایشان می توانند به جراحی و پیوند دادن عروق ، صدمه های فیزیکی ، تشخیص و درمان و جراحی واریس و … بپردازند .

فوق تخصص های جراحی های پلاستیک ، انواع سوختگی ها و ترمیم پوست :

این متخصصان می توانند جراحی و ترمیم پوست و سوختگی و همچنین جراحی های زیبایی بینی ، سینه ، شکم  و … بپردازند . حتی دیگر جراحی های ترمیمی از جمله مشکلات و اختلالات مادرزادی ( در صورت ، فک ، شکاف های لب و کام ، تومور در بخش سر و گردن و آسیب های فیزیکی در دست و … توسط ایشان قابل انجام می باشد .

تخصص جراحی استخوان و مفاصل ( ارتوپدی ) :

ترمیم و اصلاح شکستگی ها ، درمان مشکلات مرتبط به استخوان ها ، مفصل ها و ستون فقرات ، فلجی های مادر زادی ، اصلاح در زرد پی ها ، درمان و اصلاح اعصاب محیطی ، تشخیص و درمان تومورها در استخوان ها ، انواع کشیدگی و در رفتگی و رگ به رگ شدن ها ، قطع شدن هر کدام ار تاندون ها  و یا رباط ها ، صدمات ناشی ار فعالیت های ورزشی ، انواع آتروز ، سایش در مفاصل و … از جمله فعلیت ها و وظایت این متخصصان  می باشد .

این تخصص به نوبه خود دارای چندین زیر شاخه و فوق تخصصی می باشد . مثلا : ارتوپدی در اطفال ، جراحی نسوج نرم بدن ، انواع جراحی ها در دست ، آرنج ، لگن ،زانو  و مفاصل ران ، بخش های مختلف پا و …

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و تناسلی :

به این دسته از متخصصین عنوان اورولوژیست تعلق می گیرد . از عمده ترین فعالیت های تشخیصی و درمانی ایشان می توان به این موارد اشاره داشت :

*انواع مشکلات و نارسایی های کلیه و یا مجاری ادراری ،مشکلات و عفونت های ادراری ، بی اختیاری در ادرار ، افتادگی در مثانه و  …

مشکلات مربوط به نازایی در مردان

به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که در مشکلات و بیماری های کلیه و مجاری ادراری فقط نیاز به درمان دارویی باشد ، این کار می تواند توسط متخصصین داخلی و یا نفرولوژی نیز انجام و درمان شود .

اما در مواردی که به عمل جراحی در بخش های ذکر شده نیاز باشد ، می بایست این عمل توسط متخصصان اورولوژی صورت گیرد . مثلا در جراحی هایی نظیر : سنگ های حالب و مثانه ، انواع سنگ کلیه ، تومورها در سیستم تناسلی  و پروستات .

متخصص جراحی مغز و اعصاب :

عمل های جراحی مخصوص نخاع و مغز ، تشخیص و درمان انواع ضربه های مغزی ، تومورهای مغزی و نخاعی ، دسک کمر ، مشکلات و ناراحتی های ستون فقرات و … از جمله موارد فعالیت این متخصصان می باشند .

البته باید توجه شود که جراحی مغز و اعصاب با تخصص مغز و اعصاب متفاوت است . لذا در تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب که نیازی به جراحی ندارند ، ( مانند ام اس ، سکته مغزی و یا انواع تشنج ) ، مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب کفایت کرده و نیازی نیست به جراحی متخصص مراجعه شود .

متخصص جراحی زنان و زایمان :

جراحی ها ، تشخییص و درمان موضوعات پزشکی زنانه از جمله زایمان های طبیعی ، انجام عمل سزارین ، درمان نازایی ، درمان سرطان دستگاه تناسیلی خانم ها ، عدم اختیار در دفع ادرار ، عفونت در دستگاه تناسلی زنان ، مشکلات قائدگی ، وجود هر گونه کیست در تخم دان ها  و … در زمان های مختلف و دوره های قبل از رسیدن به سم بلوغ ، دوره بارداری و زمان یائسگی ، با این متخصصان ارتباط پیدا می کند .

در این تخصص موارد جراحی و غیر جراحی وجود دارد . این رشته های به نوبه خود دارای فوق تخصص هایی از قبیل : جراح سرطان ها ، آی وی اف  و لاپاروسکوپی ، آی وی اف و نازایی زنان ، پزشکی مادر و جنین ( پرینا تولوژی ) می باشد .

حتما مقاله فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست را مطالعه کنید.

متخصص جراحی های گوش و حلق و بینی :

این متخصصان قادر به تشخیص ، درمان و یا جراحی در ناحیه های فک ، صورت ، لوزه ، بینی ، گوش و … می باشند . این تخصص دارای یک فلوشیپ نیز با نام جراح بخش سر و گردن نیز است .

اگر کودک شما دچار بیماری و نارسایی می باشد :

متخصص اطفال :

تشخیص و درمان انواع بیماری ها و امراض در کودکان و خردسالان و نوزادان ( از بدو تولد تا 14 سال ) ، در اختیار و تخصص متخصصین اطفال می باشد . در رشته اطفال تعداد زیادی شاخه فوق تخصصی  و یا دوره های فلوشیپی نیز وجود دارد ، که می توان موارد زیر را نام برد :

فوق تخصص دوره نوزادی ( زاب بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد ) ، فوق تخصص خون و سرطان کودکان ، ایمنولوژی و انواع آلرزی کودکان ، کلیه و دستگاه گوارش ، فوق تخصص بیماری های عفونی در کودکان ، فوق تخصص های غدد و اعصاب کودکان ، روان پزشکی کودکان ، فوق تخصص قلب کودکان و …

در زمانی که از وجود درد در ناحیه سر رنج می برید :

متخصص های اعصاب و مغز ( نوزولوژیست ) :

تشخیص دادن و درمان هرگونه ناراحتی های غیر جراحی در حوزه مغز و یا نخاع مثل انواع سرگیجه ها ، انواع سر دردها ، ناراحتی های اعصاب محیط ، انواع تشنج ها ، بیماری صرع ، مشکلات فراموشی ، ناراحتی های حافظه ، احساس حالت گزگز در پاها و یا دست ها ، درد در ناحیه کمر ، لرزش در اندام بدن ، مشکلات و اختلال های خواب ، سکته های مغزی ، مننژیت ، بیماری ام اس ، نوروپاتی ، بیماری پارکینسون و … به عهده این گروه از متخصصین مغز و اعصاب می باشد .

اگر شما از نظر روحی و روانی دارای نشاط و سلامتی کامل نیستید :

مراجعه به متخصص اعصاب و روان ( روان پزشکان ) :

باید دقت داشته باشید که روان شناسی از رشته ها و زیر شاخه ها در گروه علوم انسانی بوده و از آن طرف روان پزشکی در گروه علوم پزشکی قرار دارد . یک روان پزشک میتواند و مجاز است که برای شخص بیمار دارو تجویز نماید . اما شخص روان شناس به درمان روان ( روان درمانی ) و آموزش های لازم در طریقه درست تفکر و رفتار ها می پردازد .

در مواقعی که مشکلات روانی و روحی شما از روش مکالمه و گفتگو و متد های غیر دارویی حل و درمان نشود ، ناچار خواهید بود که به یک روان پزشک نیز مراجعه فرمایید .

این متخصصان قادر هستند به درمان مشکلات روان و اعصاب مردم از جمله هرگونه اختلال در خلق و خو ، انواع روان پریشی ، بیماری وسواس ، اختلال در امر خواب ، افسردگی ها ، هرگونه استرس و اضطراب ، بیش فعالی ها ، ترک کردن مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی ، بیماری اوتیسم ، مشکلات و ناراحتی های یادگیری و مشکلات در ارتباط های جنسی  بپردازند . در این شاخه و تخصص یک زیر شاخه فوق تخصصی نیز به عنوان روان پزشک کودکان و نوجوانان نیز وجود دارد .

متخصص روان شناسی بالینی :

این فرد می تواند دارای مدرک دکترا یا دست کم فوق لیسانس رشته روان شناسی بالینی منتهی از یکی از دانشگاه های علوم پزشکی باشد . این شخص قادر خواهد بود در زمینه های تشخیص مشکلات روان و اختلالات رفتاری با طراحی و تنظیم یک سری پروتکل درمانی و اقدام به روان درمانی

و انجام مصاحبه های بالینی و کم گرفتن از انواع تست های علم روان شناسی به یک مریض روانی در جهت کاهش مشکلاتش و یا درمان کامل کمک نماید . ایشان می توانند ارتباط و همکاری تنگاتنگی با روانپزشکان و متخصصان روان پزشکی داشته باشند .

اگر در خصوص پوست و موی خود نگران هستید :

مراجعه به متخصص پوست و مو :

کارهای تشخیص ، درمانی و جلوگیری در مورد بیماریهای پوست ، مو و ناخن در اختیار این پزشکان می باشد . در این رشته دوره های فلوشیپی گونانگونی از جمله لیزر و زیبایی پوس ، کاشتن مو و درماتوپاتولوژی ( تحلیل میکروسکوپی بر روی ضایعات پوستی ) نیز وجود دارد .

متخصص پاتولوژیست یا آسیب شناسی

در زمان داشتن شک و تردید در خصوص بیماری سرطان می توانید به یک پاتولوژیست یا متخصص آسیب شناسی مراجعه داشته باشید . تشخیص دادن ابفت شناسی در انواع بیماریهای سرطانی کار اصلی این متخصصین است

مثلا زمانی که در طول جراحی یک توده از بدن فرد خارح گردد ، یک پاتولوژیست می تواند به شما بگوید که ان توده سرطانی می باشد یا خیر ؟ و یا اینکه سرطان موجود تا چه حدی پیشرفت کرده است و در کدام مرحله می باشد .

متخصص ایمنولوژی و آلرژی ها

در زمان احساس ناراحتی و مشکل در سیستم ایمنی بدن بهتر است به یک متخصص ایمنولوژی و آلرژی ها مراجعه داشته باشید .

این متخصص می تواند به تشخیص و درمان در زمینه واکنش های مختلف بدن مقابل عامل های بیرونی و بیگانه ،مراحل ایجاد یک مصونیت در مقابل عامل های بیماری زا ، امراض خود ایمنی ، انواع آلرژی ها ، بیماری آسم ، نواقص سیستم ایمنی بدن ، پیوند میان اعضای بدن و … بپردازد .

متخصص چشم پزشکی

در زمان داشتن ناراحتی ها و بیماری های چشمی بهتر است به متخصص چشم پزشکی مراجعه داشته باشید : ایشان قادر هستند به تشخیص و درمان و حتی جراحی های بیماری ها و ضایعات چشمی اقدام کنند .

در کشور ما این رشته خود دارای چندین زیر شاخه و فلوشیپ می باشد . از آن جمله می توان موارد زیر را نام برد . فلوشیپ انحراف چشم ( استرابیسم ) ، فلوشیپ قرنیه ، شبکیه ، آب سیاه ، بیماری ها در سطح چشم ها ، آسیب شناسی چشم که با متخصص پاتولوژی مشترک می باشد ، ترومای چشم ، انواع جراحی پلاستیک در شچم ها و …

متخصص توان بخشی و طب فیزیک

در صورت داشتن مشکلات  و بیماری های عضلانی و فیزیکی می بایست به یک متخصص توان بخشی و طب فیزیک مراجعه کنید . این متخصصان با یاری گرفتن از پزشکی یا طب الکترودیاگنوزیس ، تزریق هایی جهت تشخیص و درمان

کمک از روش های دارویی و جلوگیری ها می توانند به ممانعت ، درمان و تشخیص ناراحتی ها ، اختلالات و ضایعات موجود در بخش سیستم استخوانی ، اسکلتی ، عصبی , عضلانی بپردازند . شما می توانید حتی برای درمان  انواع معلولیت ها و ناتوانی های فیزیکی ، حالت های دردناک و عصبی اندام ها ، گرفتگی در عضات و  … نیز از این متخصصین کمک بگیرید .

متخصص پزشکی ورزشی

هرگاه شما به تناسب اندام فکر می کنید و مایل هستید به یک اندام متناسب و زیبا برسید ، بهتر است در زمینه با یک متخصص پزشکی ورزشی مشورت داشته باشید .

این متخصصین در شاخه ورزش های حرفه ای ، تجویز های ورزش درمانی در زمینه پیشگیری و درمان بسیار از بیماری ها ،  داشتن اضافی وزن و انواع چاقی ، مهارت های لازم را دارند .

مثلا اگر تصمیم دارید بدانید که چه ورزش هایی مناسب اندام و وضعیت جسمانی شما هستند یا چگونه می شود با کمک گرفتن از ورزش ، چربی های یک ناحیه مخصوص از بدنتان را ذوب و آب کنید یا یان که قصد دارید حالت شلی در عضلات بازو و … خود را درمان نمایید ، باید با این متخصصین مشورت کنید .

متخصص طب اورژانس

در زمان شرایط اورژانسی پزشکی ما به یک متخصص طب اورژانس نیازمند هستیم . این متخصصان به طور معمول در بخش های اورژانس بیمارستان ها و یا در مرکز فوریت های پزشکی و اورژانس ها کار و فعالیت می کنند . و ایشان دارای اطلاعات و مهارت های فراوانی در زمینه اورژانس های رشته مختلف پزشکی می باشند .

ایشان قادر به درمان ومدیریت آسیب های متنوع و چند گانه مانند شکستگی ها ، پاگی های عضلانی ، پاگی اعضاء داخلی بدن ، گرما زدگی ، برق گرفتگی و انواع سوختگی ها ، مسمومیت ها ، سکته های قلبی ، احیای ریوی و قلبی و … می باشند .

فلوشیپ طب تسکینی

اگر دارای هرگونه درد و یا اعتیاد به برخی مواد هستید بهتر است جهت درمان و مشورت به یک فلوشیپ طب تسکینی مراجعه نمایید . این تخصص و فلوشیپ کاربرد های فراوانی به خصوص در بیماری سخت علاج و در زمان داشتن درد بعد از انواع اعمال جراحی سخت و سنگین دارد . این فلوشیپی به صورت مشترک در زیر شاخه های جراحی عمومی ، بیهوشی ، داخلی و اتوپدی قرار گرفته است.

فلوشیپ تخصصی اعتیاد :

این شاخه و فلوشیپ نیز می تواند به عنوان زیر شاخه ای از رشته ها و تخصص های داخلی ، بیهوشی  و روان پزشکی قرار بگیرد . ایشان می توانند بهترین مشاور برای موارد ترک اعتیاد به مواد مخدر و یا نوشیدنی های الکلی و مواد محرک باشند .

تفاوت میان یک رادیولوژیست و پرتو درمانی :

برای شرح این اختلاف در مورد هر یک توضیح مختصری می دهیم :

متخصص رادیولوژی :

این شخص می تواند به تشخیص و کشف برخی بیماری ها با استفاده از رادیولوژی ، سونوگرافی داپلر ، رادیوگرافی ، سی تی اسکن و ام آر ای بپردازد .

و از طرفی در پرتو درمانی رخداد درمان انواع سرطان ها و … به کمک پرتوهای یونیزان انجام می پذیرد . این عمل توسط پزشکان متخصص پرتو درمانی صورت می گیرد .

منظور از مفاهیم متخصص ، فوق تخصص ، فلوشیپ و PHD   چیست ؟

در زمانی که افراد به پزشک ها مراجعه می کنند ، با این چنین مفاهیم و لغاتی مواجه می شوند : متخصص …. فوق تخصص … دارای فلوشیپ … و … . در ادامه به تضویح و بررسی هر یک می پردازیم .

متخصص :

هر پزشک عمومی می تواند با ادامه تحصیل در مدت زمانی بین دو تا چهار سال در یکی از رشته های تخصصی علم پزشکی به دریافت مدرک تخصص نائل آید .

فوق تخصص :

اگر پزشک متخصص به ادامه تحصیل خود به مدت زمان حداقل دو و حداکثر سه سال دیگر در یکی از عناوین مشخص فوق تخصصی بپردازد ، به دریافت مدرک فوق تخصص در آن زیر شاخه نائل می شود .

فوق تخصص :
فوق تخصص :

فلوشیپ :

در نهایت باید بدانیم یک سری دوره ها تحت عنوان فلوشیپ نیز برای پزشکان قابل شرکت می باشد  ، که به نوعی این دوره ها ادامه دهنده و تکمیل کننده تخصص آن پزشکان  می باشند .

پی اچ دی چیست ؟

اگر هر فردی در رشته علوم پایه که جزء رشته های غیر پزشکی هستند به دریافت مدرک دکترای تخصصی ناپیوسته نائل شود ، در واقع به درجه پی اچ دی رسیده اند . از این قبیل پی اچ دی ها مثلا می توان پی اچ دی پزشکی غیر بالینی را نام برد ، که تنها کاربردی دانشگاهی ، تحقیقاتی و تدریسی دارد و مطمئنا در زمان بیماری و ناراحتی های جسمی و یا روحی به درد کسی نمی خورند و توانایی درمان بیماری ها را ندارند .

پی اچ دی چیست ؟
پی اچ دی چیست ؟

آشنایی بیشتر با مفاهیم پوست ، داخلی ، اطفال و زنان :

احتمالا شما هم شاهد چنین کلماتی در تابلوی برخی پزشکان بوده اید و اگر بیتشر به این عبارات در تابلوها توجه نموده و این کلمات به صورت یک جا و بدون پیش وند متخصص ذکر شده باشند ، پس شما فقط با یک پزشک عمومی و غیر متخصص روبرو هستید .

یعنی ایشان در رشته ها و عبارات ذکر شده بالا متخصص نیست و فقط ممکن است اطلاعاتی تجربی داشته و یا در دوره هایی کوتاه مدت با عناوین فوق شرکت کرده باشد . و لذا در میان کار پزشکی عمومی خود به انجام این سرویس ها و خدمات نیز می پردازد .

آشنایی بیشتر با مفاهیم پوست ، داخلی ، اطفال و زنان :
آشنایی بیشتر با مفاهیم پوست ، داخلی ، اطفال و زنان :

پزشک همه فن حریف

همچنین دقت شود پزشکی که همه فن حریف باشد اصلا نداشته و نداریم و در صورتی که شما تعریف یک متخصص یا پزشک را خیلی می شنوید بدانید که ایشان فقط در تخصص و گرایش اصلی خود دارای مهارت و تبحر فراوان می باشد .

و دلیلی ندارد که افراد با شنیدن عبارت همه فن حریف،در همه بیماری ها و مشکلات بدن خوشان به این گونه افراد مراجعه نمایند .

مثلا اگر یک جراح ماهر کلیه ، با موفقیت سنگ کلیه پدر شما را درمان نموده باشد دلیلی ندارد که ایشان قادر به درمان و حل مشکلات مربوط به سر درد های مزمن شما ، نیز باشد . پس بهتر است شما زمان و هزینه خود را برای مراجعه به ایشان هدر نداده و در هر موردی از بیماری ها و امراض به پزشک متخصص آن حوزه مراجعه نمایید

پیشنهاد و توصیه همیشگی ما نیز همان صحبت وزارت بهداشت و درمان می باشد . یعنی بهتر است در هر بیماری و ناراحتی و درمان هر دردی در ابتدای امر به یک پزشک عمومی مراجعه نمایید .

حتی اگر بیماری شما خاص باشد و شما برای انتخاب پزشک متخصص دچار مشکل شده اید ، باز هم مراجعه به پزشکان عمومی بهترین گزینه و انتخاب شما می باشد . بعد از آن هم اگر نتیجه مطلوب شما حاصل نشد ، می توانید به پزشکی متخصص داخلی مراجعه کنید .

و این متخصصین داخلی هستند که در صورت نیاز و لزوم  و بر حسب بیماری و ناراحتی شما ، شما را به یک متخصص یا فوق تخصص دیگر ارجاع می دهند.

انواع فلوشیپ های جراحی چیست ؟

همان طور که پیش از این بیان داشتیم ، فلوشیپ ها دوره های کوتاه مدتی هستند که پزشکان متخصص جهت تکمیل و بالا بردن سطح تخصص خود ، از بین 3 تا 24 ماه می گذارانند و به هیچ عنوان یک دوره فلوشیشپ با فوق تخصص های متنوع برابری نمی کند . یکی از انواع فلوشیپ ها فلوشیپ های جراحی می باشد .

انواع فلوشیپ های جراحی چیست ؟
انواع فلوشیپ های جراحی چیست ؟

از انواع معروف فلوشیپ های جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد .

فلوشیپ جراحی سرطان ، فلوشیپ جراحی سر و گردن ، فلوشیپ جراحی عروق ، فلوشیپ جراحی ستون فقرات  و فلوشیپ جراحی پلاستیک

فلوشیپ جراحی سرطان

غولی به نام سرطان همه روزه تعداد زیادی قربانی در کشور ما میگیرد و نگرانی های زیادتری را در بین مردم ایجاد می کند و مطمئنا بسیاری از مردم از ابتلا به این بیماری ترس و حراس دارند و نمی دانیم برای اطمینان خاطر و آسودگی خیال مان در مورد این بیماری چه بکنیم .

طبق نظر یکی از پزشکان متخصص و البته با تجربه :

هر شخصی که بخواهد به کار پزشکی و یا جراحی،وارد شود ، یا حوزه جراحی عمومی را انتخاب می نماید یا وارد دیگر شاخه های جراحی می شود . اما زمانی که اشخاص بخواهند فیلد کاری سرطان را برگزینند ، می بایست در شاخه فلوشیپ تخصصی سرطان به تحصیلاتشان ادامه دهند،که البته سالانه تعداد اندکی در این فلوشیپ پذیرفته می شوند . ( نهایتا 5 نفر در طول یک سال ) .

این به معنی است که جراحی های صورت سالیان قبل ، به صورت تخصصی نبوده و با ریز شدن و فوق تخصصی شدن موضوع و ایجاد فلوشیپ های خاص در این رشته ، میزان موفقیت ها نیز روز به روز افزایش داشته است .

طبق نظر یکی از پزشکان متخصص و البته با تجربه :
طبق نظر یکی از پزشکان متخصص و البته با تجربه :

در حال حاضر دو رشته در زمینه سرطان وجود دارند ، 1- مدیکال اونکولوژی 2-سرجیکال اونکولوژی

اولی به مفهوم شناخت داخلی سرطان یا سرطان شناسی داخلی  و دومی به معنی سرطان شناسی جراحی ( جراحی سرطان ) می باشد . به این منظور جهت درمان های داخلی ( غیر جراحی ) پزشکان یک سری دارو تحت عنوان شیمی درمانی را به بیماران تجویز می کنند . که خوشبتانه در این شاخه نیز در کشورمان پیشرفت های خیلی خوبی صورت گرفته است .

و ما در حال حاضر هم رده و هم سطح بسیاری از کشورهای سراسر جهان هستیم . و متاسفانه در درمان های جراحی سرطان ، مداخله ها و تضادهای پزشکی صورت می پذیرد . در اینجاست که در کشورمان ضعف وجود دارد و یاعث ایجاد مشکلاتی شده است .

چون اگر جراحی سرطان به طور تمام و کمال صورت نگیرد ، یا از طرف اشخاصی که تخصص و تجربه و مهارت های لازم و کافی را ندارند ، صورت گیرد ، احتمال بازگشت و یا عود آن مجددا وجود خواهد داشت .

مطمئنا متخصصان دارای فلوشیپ جراحی یا سرطان یا فوق تخصصان جراحی سرطان می توانند این معضل و نقیصه را حل نمایند و یا به مقدار بسیار چشم گیری کاهش دهند .

مثلا امروزه : در درمان سرطان های تیروئیدی ، اگر عمل جراحی به خوبی انجام شود ، احتمال بازگشت و عود بسیار کم می شود و حتی ممکن است شخص بیمار پس از آن عمری بیشتر از یک فرد عادی نیز داشته باشد .

و یا مثلا در سرطان های سینه که در گذشته همه سینه را تخلیه می کردند ( سبب تغییر فرم بد و احساس نارضایتی و تاثیر منفی در روحیات افراد می شد ) ، در حال حاضر با روی کار امدن تکنیک جدیدی با نام اونکوپلاستیک ، هم سرطان به طور کامل از بدن فرد خارج و هم شکل ظاهری سینه ها حفظ می شود . این روش های چند سال یاست که در کشور ما نیز به شکلی کلاسیک و اولیه انجام می شود .

همچنین باید توجه شود که شیمی درمانی نیز به عنوان بخش درمانی تکمیلی نیاز می باشد ، اما درمان اصلی  و ریشه ای درقالب جراحی سرطان می باشد .

یعنی درمان تکمیلی زمانی موثر و کمک کننده خواهد بود که حاشیه امن تومور و سرطان به صفر رسیده باشد .

یعنی دو مرحله برای درمان قطعی سرطان وجود دارد ، بعد از آن که سرطان به شکلی کامل و توسط جراحی و نیز خارج کردن تومور به شکلی میکروسکوپی از بدن خارج شد ، می توان با توجه به نتایج به دست آمده از پاتولوژی ، مشخص کرد که در ادامه و برای تکیمل قطعی درمان به شیمی درمانی نیاز می باشد یا خیر ؟  و در این حالت است که داروهای شیمی درمانی بهترین نتایج را خواهند داشت . و احتمال بازگشت و عود بسیار پایین و نزدیک صفر خواهد بود .

فلوشیپ های جراحی سر و گردن :

آمار ها نشان می دهد اکثر افرادی که در شب و حین خواب خرخر می کنند ، با کاهش جدی میزان اکسیژن خون خود مواجه هستند و به مقدار پنج درصد از مرگ و میرهای حین خواب به دلیل قطع ناگهانی نفس کشیدن فرد می باشد .

دیگر تحقیقات نشان داده است که : بین 20 تا 25 درصد از افراد بالای 50سال دارای درجات مختلفی از خرخر در زمان خواب می باشند ، که البته میزان شیوع ان در بانوان کمتر دیده شده است .

فلوشیپ های جراحی سر و گردن :
فلوشیپ های جراحی سر و گردن :

بنا بر اظهارت یک فلوشیپ سر و گردن :

عمده راه تنفس در زمان خواب از بینی و مقدار بسیار کمتری از مسیر دهان صورت می گیرد . که این دو مسیر در حلق به هم متصل می شوند .

چنان چه بنا به هر دلیل راه هوایی از طریق حلق باریک و تنگ شود ، گذر هوا در حلق سبل لرزش زبان فرد ، کام نرم و چین و چروک های حلف شخص می شود و این شدت در لرزش هوا سبب ایجاد حالت خرخر می شود .

بنا بر اظهارت یک فلوشیپ سر و گردن :
بنا بر اظهارت یک فلوشیپ سر و گردن :

لذا با توجه اهمیت این موضوع که یکی از شاخه های درمانی یک فلوشیپ جراحی سر و گردن می باشد ، لزوم دقت بیشتر و داشتن مهارت و تبحر و تجربه بیشتر در جراحی بخش ذکر شده ، بیشتر از پیش احساس می شود و یک جراحی سر  و گردن قادر خواهد بود ، به خوبی با جراحی بخش های مربوط به سرو گردن ، مشکلات این چنین و دیگر بیماری های مرتبط را درمان نماید .

از دیگر عوارض مربوط به کاهش مقدار اکسیژن خون در زمان خواب میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

کاهش میزان دقت در اعمال روزمره ، ابتلا به فراموشی در درجه های گوناگون ، حالت دفع ادرار به تعداد بالا و به خصوص در حین شب و خواب شبانه ، بالا رفتن میزان فشار خون شخص ، احساس درد در ناحیه قفسه سینه فرد ، بالا رفتن اولیه ضربان قلب ، و بعد از آن کاهش ضربان های ثانویه قلب و در برخی شرایط و حالات شدید همراه نارسایی و ایست قلبی .

بنا بر اظهار یک فلوشیپ تخصصی سر و گردن اگر در زمان خواب یک فرد ، دامنه نفس کشیدن ایشان به نصف کاهش یابد و یا جریان تنفسی اش به مدت حدود 20 ثانیه قطع گردد ، سبب عوارضی جدی تر از کاهش میزان اکسیژن خون د ر حین خواب می شود .

از این عوارض میتوان موارد زیر را نام برد : حالت تنگی نفس و بیدار شدن یکباره از خواب و احساس خواب آلودگی در طول روز به خاطر عدم استراحت کافی ، حالت خشکی در دهان و حلق ، سردردهای خفیف و حالت سنگینی در سر در ابتدای صبح و …

جمع بندی :

در توضیحاتی که ارائه شده با تعدادی از تخصص ها و یا فوق تخصص های پزشکی و نیز عناوین دوره های فلوشیپ و تعدادی از فلوشیپ های جراحی آشنا شدیم .

در هر صورت باید بدانیم که فلوشیپ ها فقط دوره هایی تکمیلی برای متخصصین گوناگون بوده و به عنوان یک دوره و نه مقطع تحصیلی شناخته می شوند و به هیچ عنوان منظور از فلوشیپ ها ، فوق تخصص در گرایش های ذکر شده نمی باشد .

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

یک پاسخ

  1. با سلام و احترام خدمت شما دکتر سلیمی عزیز
    سوالی داشتم خدمتتان، بنده پزشک جراح هستم، علاقه وافری به رشته لاپاراسکوپی دارم، اینکه چگونه می‌توان دوره های معروف به فلوچه را ثبت نام یا آگاه شد تا بتوان راحت‌تر از طریق امتحانات فلوشيپی سالانه وارد دانشگاه شد!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید