فرمول محاسبه bmi

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم موضوع فرمول محاسبه bmi را مورد بررسی قرار دهیم و مطالب مهمی را در رابطه با bmi و نحوه جراحی چاقی بیان کنیم.

لازم به ذکر است که در ابتدا نکات مهمی در رابطه با محاسبه bmi و کاربردها و ویژگی های مهم آن اشاره کنیم تا خواننده مقاله به طور کامل و صحیح با این موضوعات آشنا شود

فرمول محاسبه bmi
فرمول محاسبه bmi

پس پیشنهاد می کنیم که اگر شما هم در رابطه با اضافه وزن یا لاغری بیش از اندازه خود نگران هستید و به سلامت خود اهمیت می دهید، ادامه مطالب را از دست ندهید، زیرا مطالب مفیدی را بیان خواهیم کرد.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

با شاخص توده بدنی ( bmi ) آشنایی دارید؟

برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی نیاز است؟

شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه به دست می آید؟

با محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی می توان دست پیدا کرد؟

آیا سن بر روی نتیجه شاخص توده بدنی ( bmi ) تاثیر دارد؟

چاقی مفرط با استفاده از محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه مشخص می شود؟

برای درمان چاقی بیش از حد چه راه هایی وجود دارد؟

تغذیه چه تاثیری بر روی چاقی دارد؟

آیا با علت های چاقی آشنایی دارید؟

چاقی باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟

لاغری بیش از اندازه با محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه مشخص می شود؟

برای درمان لاغری بیش از حد چه راه هایی وجود دارد؟

تغذیه چه تاثیری بر روی لاغری بیش از حد دارد؟

آیا با علت های لاغری بیش از حد آشنایی دارید؟

لاغری باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟

برای سلامت بودن باید چه کارهایی انجام داد؟

می توانید از طریق وارد کردن اطلاعات در فرم هوشمند زیر bmi خود را به صورت آنلاین بدست آورید.

 

[fcp-bmi-calculator]

با شاخص توده بدنی ( bmi ) آشنایی دارید؟

در این قسمت قصد داریم در رابطه با شاخص توده بدنی ( bmi ) توضیحاتی را ارائه دهیم که چه کاری انجام می دهد و چه کاربردهایی دارد؟ البته به این موضوع دقت داشته باشید که در ادامه توضیحات کامل تر و جامع تری در رابطه با شاخص توده بدنی ( bmi ) بیان خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

با شاخص توده بدنی ( bmi ) آشنایی دارید؟
با شاخص توده بدنی ( bmi ) آشنایی دارید؟

در ابتدا باید به این موضوع مهم اشاره کنیم که در سال های اخیر به دلیل سبک زندگی نادرست، شاهد این موضوع بوده ایم که بسیاری از افراد از وزن و هیکل خود راضی نیستند، این موضوع در خانم ها و آقایان وجود دارد و به جنسی خاص محدود نمی شود، لازم به ذکر است که منظور از ناراضی بودن از وزن، صرفا بیش از اندازه چاق بودن نیست، گاهی شخصی بیش از اندازه لاغری است و از ظاهر خود رضایت ندارد.

در این رابطه باید به این موضوع اشاره کنیم که تعریف لاغری و چاقی برای هر کسی منحصر به فرد و مخصوص به خود او می باشد،

مثال

به عنوان مثال ممکن است وزن 60 کیلوگرمی برای یک نفر متعادل و نرمال به حساب آید و همین وزن برای کسی دیگر چاق لحاظ شود، پس به همین دلیل نمی توان در رابطه با وزن به طور دقیق مطلبی را بیان کرد و در هر کسی با دیگری تفاوت هایی وجود دارد.

مثال
مثال

یکی از مهم ترین نکاتی که بر روی وزن تاثیر دارد، قد شخص است، در مثال بالا به این موضوع اشاره کردیم که شخصی با 60 کیلو وزن، نرمال و عادی است، در حالی که شخص دیگری با همین وزن چاق می باشد، این تفاوت را قد ایجاد می کند، یعنی این دو نفر در اندازه قد با هم متفاوت هستند که باعث می شود، یکی چاق و دیگری نرمال به نظر برسد.

راه حل ساده

شاخص توده بدنی ( bmi ) یه راه حل ساده و کاربردی است که به درستی متوجه شویم که آیا چاق هستیم یا خیر؟ از لاغری رنج می بریم یا وزنی نرمال داریم؟

شاخص توده بدنی ( bmi ) با استفاده از قد هر کسی عددی را به دست می آورد که این عدد نمایان گر چاقی، نرمال یا لاغر بودن شخص می باشد، البته در این رابطه در ادامه توضیحات کاملی را ارائه خواهیم داد.

راه حل ساده
راه حل ساده

در این قسمت به همین مورد بسنده خواهیم کرد که با استفاده از فرمول محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) به آسانی می توانید به موضوعات مهمی در رابطه با وزن و اندام خود دست پیدا کنید.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که موضوع اضافه وزن یا کمبود وزن در سال های اخیر، بسیار شایع شده است و خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی نیاز است؟

در مطالب بالا به این موضوع مهم اشاره کردیم که شاخص توده بدنی ( bmi ) چیست و گفتیم که چرا مهم و کاربردی به حساب می آید. در این قسمت قصد داریم توضیحات مهم دیگری در رابطه با شاخص توده بدنی ( bmi ) ارائه دهیم تا بیشتر و بهتر با این موضوع آشنا شوید، پس همراه ما باشید و ادامه مطالب را از دست ندهید.

برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی نیاز است؟
برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی نیاز است؟

در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی نیاز است، در مطالب بالا توضیحات مختصری در رابطه با این موضوع ارائه داده ایم، اما آن را به طور کامل شرح ندادیم، شاید برای شما جالب باشد، بدانید که محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) بسیار آسان است و نیازی به اطلاعات زیادی ندارد.

میزان چاقی یا لاغری متناسب با قد

همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، یکی از ویژگی های مثبت شاخص توده بدنی ( bmi ) این است که میزان چاقی یا لاغری را متناسب با قد بیان می کند، پس کاملا واضح و روشن است که یکی از مهم ترین اطلاعاتی که برای محاسبه آن لازم است، اندازه قد شخص می باشد.

میزان چاقی یا لاغری متناسب با قد
میزان چاقی یا لاغری متناسب با قد

همانطور که گفتیم، محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) بسیار ساده است و به اطلاعات زیادی برای این کار نیاز نمی باشد، علاوه بر اندازه قد، باید وزن دقیق خود را هم داشته باشید تا با محاسبه فرمولی ساده، عدد شاخص توده بدنی ( bmi ) شما به دست آید، در ادامه توضیحات کاملی در رابطه با فرمول محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) بیان خواهیم کرد.

نکته بسیار اساسی که در این رابطه باید به آن دقت داشته باشید این است که اندازه قد و وزن خود را به طور دقیق بدانید، لازم به ذکر است که هر چه قد و وزن شما دقیق تر باشد، در نتیجه شاخص توده بدنی ( bmi ) شما هم به واقعیت نزدیک تر است و بهتر می توانید بر اساس آن به نتیجه برسید.

شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه به دست می آید؟

در مطالب بالا به این موضوع مهم اشاره کردیم که برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی نیاز است، اما در رابطه با فرمول محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) مطلبی را بیان نکردیم، در این قسمت قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم و بگوییم که چگونه می توانید به شاخص توده بدنی ( bmi ) دست پیدا کنید.

شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه به دست می آید؟
شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه به دست می آید؟

همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) فقط به اندازه قد و وزن شخص نیاز داریم و اطلاعات دیگری مورد نیاز ما نخواهد بود، اما در این رابطه باید به نکات بسیار مهمی اشاره کنیم که دانستن آن برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) مهم و کاربردی است.

در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که اندازه قد خود را به متر به دست آورید. به عنوان مثال قد شما 160 سانی متر است، پس همین قد اگر به متر تبدیل شود، 1.6 خواهد شد

اندازه قد به متر

برای محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) به اندازه قد به متر نیاز داریم به همین دلیل این تبدیل را انجام دادیم، اما توجه کنید که وزن به همان صورت باقی خواهد ماند و تبدیلی برای آن لازم نیست.

در ادامه باید بگوییم که مرحله بعدی این است که اندازه قد را در خودش ضرب می کنیم، به عنوان مثال همان قد 160 سانتی متر را به 1.6 متر تبدیل کرده و در خودش ضرب می کنیم و عدد 2.56 حاصل می شود، این یکی از مهم ترین عددهایی است که با استفاده از آن می توان به شاخص توده بدنی ( bmi ) دست پیدا کرد.

اندازه قد به متر
اندازه قد به متر

مرحله بعدی این است که وزن شخص را به عدد به دست آمده از حاصل ضرب قد در خودش، تقسیم می کنیم. به عنوان مثال اگر شخصی 60 کیلوگرم وزن داشته باشد،

عدد 60 را بر 2.56 تقسیم خواهیم کرد و عدد 23.43 حاصل می شود، البته توجه داشته باشید که با قسمت اعشاری این عدد هیچ کاری نداریم و همان قسمت صحیح یعنی 23 برای تعیین شاخص توده بدنی ( bmi ) کافی خواهد بود.

همانطور که در مطالب بالا هم به طور کامل این موضوع را توضیح دادیم، به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) بسیار ساده است و با یک ماشین حساب ساده هم می توان این مقدار را محاسبه کرد، اما توجه داشته باشید که عددهای وزن و قد شما باید دقیق باشند تا نتیجه نهایی درست باشد.

با محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی می توان دست پیدا کرد؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی نیاز است، علاوه بر این فرمول محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) را هم به طور کامل شرح دادیم و مثالی هم برای فهم بهتر آن بیان کردیم، در ادامه قصد داریم موضوعات دیگری در رابطه با شاخص توده بدنی ( bmi ) ارائه دهیم، پس پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

با محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی می توان دست پیدا کرد؟
با محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی می توان دست پیدا کرد؟

در مطالب بیان شده به این موضوع پرداختیم که شاخص توده بدنی ( bmi ) کاربردهای فراوانی دارد و همانطور که گفتیم، مهم ترین و اصلی ترین کاربرد شاخص توده بدنی ( bmi ) این است که میزان لاغری، چاقی یا نرمال بودن وزن شخص را به ما می دهد و البته برای این کار هم دقت بالایی دارد.

در این بخش قصد داریم به این موضوع اشاره کنیم که شاخص توده بدنی ( bmi ) چه اطلاعاتی را در اختیار شخص قرار می دهد،

در جواب این سوال باید بگوییم که اطلاعاتی که شاخص توده بدنی ( bmi ) به شخص منتقل می کند، در واقع همان میزان چاقی، لاغری یا نرمال بودن است و اطلاعات دیگری در کار نیست!

البته مهم است به این موضوع بسیار مهم و کاربردی اشاره کنیم که به دست آوردن اطلاعاتی در رابطه با میزان چاقی، اهمیت بسیار بالایی دارد و نمی توان از این موضوع غافل شد،

پس شاخص توده بدنی ( bmi ) اگر چه فقط یک عدد به ما می دهد که نشان دهنده چاق، لاغر یا نرمال بودن ما است، اما همین عدد و همین موضوع اهمیت بالایی دارد که در ادامه، این موضوعات را به طور کامل شرح خواهیم داد تا هیچ ابهامی در رابطه با آن وجود نداشته باشد.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

آیا سن بر روی نتیجه شاخص توده بدنی ( bmi ) تاثیر دارد؟

در مطالب فوق در قسمتی به این موضوع مهم پرداختیم که برای محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی نیاز داریم و گفتیم که اطلاعات مورد نیاز برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) فقط اندازه قد و وزن شخص هستند که باید کاملا درست و دقیق به دست آورده شوند.

همانطور که در مطالب فوق هم این موضوع را متذکر شدیم، برای به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) نیازی به دانستن سن شخص نیست، پس می توان به این نتیجه رسید که سن هیچ تاثیری بر روی شاخص توده بدنی ( bmi ) ندارد و در فرمول محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) هم نیازی به سن نیست.

البته لازم می دانیم که در این قسمت موضوع بسیار مهمی را بیان کنیم، به این نکته دقت داشته باشید که سن بر روی وزن تاثیر می گذارد،

به عنوان مثال بعضی از بچه ها وزنی بالاتر از وزن نرمال سن خود دارند و بر عکس بعضی دیگر وزنی کمتر از وزن نرمال سن خود دارند و این موضوع بسیار مهم و با اهمیتی است.

اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) نیازی به سن ندارد، یعنی با توجه به سن مشخص نخواهد شد، اما به این موضوع اساسی هم دقت داشته باشید که شاخص توده بدنی ( bmi ) تنها روش برای پی بردن به چاقی، لاغری یا نرمال بودن نیست، اگر چه که یکی از معتبرترین روش ها در سراسر جهان به حساب می آید و مورد توجه بسیاری از متخصصان است.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

چاقی مفرط با استفاده از محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه مشخص می شود؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که چگونه و با توجه به چه اطلاعاتی می توان به شاخص توده بدنی ( bmi ) دست یافت،

در مطالب بالا این موضوع را به طور کامل توضیح داده ایم و در این قسمت در رابطه با این موضوع مطلبی را بیان نخواهیم کرد، اما قصد داریم موضوع مهم دیگری را به طور مفصل بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید

همانطور که در مطالب فوق هم به این موضوع پرداختیم، یکی از مهم ترین اطلاعاتی که با توجه به شاخص توده بدنی ( bmi ) به دست می آید،

میزان چاقی افراد است، حال قصد داریم این نکته را بررسی کنیم که چگونه و با توجه به چه نکاتی با استفاده از شاخص توده بدنی ( bmi ) می توان به چاقی شخص پی برد.

همانطور که در مطالب فوق هم این موضوع را متذکر شدیم، بعد از محاسبه فرمول شاخص توده بدنی ( bmi ) به یک عدد دست پیدا می کنیم، این عدد اگر بین 20 تا 25 باشد، نشان دهنده این موضوع است که شخص مورد نظر با توجه به قد خود بهترین و مناسب ترین وزن را دارد و هیکلی کاملا متناسب و نرمال دارد.

اگر عدد به دست آمده برای شاخص توده بدنی ( bmi ) بیش تر از 25 باشد، به این نتیجه می رسیم که شخص مورد نظر اضافه وزن دارد و کاملا واضح و طبیعی است

که هر چه این عدد بیشتر باشد، مقدار چاقی و اضافه وزن شخص هم بیشتر خواهد بود و باید بگوییم که چاقی اگر چه بیماری نیست

اما خطرهای بسیاری را به دنبال خواهد داشت، البته در رابطه با این موضوع که چاقی باعث چه بیماری های می شود، در ادامه مطالب مهمی را شرح خواهیم داد.

یکی از مهم ترین مزیت های به دست آوردن شاخص توده بدنی ( bmi ) این است که میزان اضافه وزن و چاقی شخص را هم مشخص خواهد کرد. به عنوان مثال عدد شاخص توده بدنی ( bmi ) برای یک نفر 26 به دست می آید و برای شخص دیگری 30 می شود، با توجه به این عدد می توان به اطلاعات مهمی دست پیدا کرد.

با توجه به عدد های 26 و 30 می توان به این نتیجه رسید که هر دو شخص ذکر شده در بالا، دچار چاقی و اضافه وزن هستند، اما کاملا واضح و روشن است که شخصی با شاخص توده بدنی ( bmi ) 30 اضافه وزن بیشتری دارد و در اسرع وقت باید نسبت به لاغر شدن و کاهش وزن خود اقدام کند،

در غیر این صورت دچار بیماری های خطرناکی خواهد شد. اما شخصی که شاخص توده بدنی ( bmi ) 26 دارد، اگر چه مبتلا به چاقی است، اما خطر کمتری او را تهدید خواهد کرد.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

برای درمان چاقی بیش از حد چه راه هایی وجود دارد؟

در مطالب بالا به این موضوع مهم اشاره کردیم که با توجه به عدد به دست آمده از شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه می توان به چاقی و میزان آن پی برد، در مطالب بالا به این نکته اشاره کردیم که شخص مبتلا به چاقی باید در اسرع وقت برای کاهش وزن خود و لاغری شدن اقدام کند.

در این قسمت قصد داریم به این موضوع مهم بپردازیم که برای لاغر شدن و کاهش وزن چه راه هایی وجود دارد و چگونه می توان به این موفقیت دست پیدا کرد، پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله به خصوص این قسمت با ما همراه باشید تا بیشتر و بهتر با این موضوع مهم و کاربردی آشنا شوید.

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که یکی از مناسب ترین و بهترین روش ها برای کاهش وزن و لاغری این است که در ابتدا علت چاقی خود را به خوبی بدانید و با آن آشنا باشید، به این موضوع بسیار مهم توجه کنید که چاقی علت های مختلفی دارد و به دلیل اهمیت بسیار بالای آن، در قسمتی جدا این موضوع را شرح خواهیم داد.

رعایت رژیم غذایی

یکی از کاربردی ترین روش هایی که برای لاغری شدن و کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد، رعایت رژیم غذایی و لاغری است،

در این رابطه باید به این موضوع اشاره کنیم که تغذیه برای لاغر شدن اهمیت بسیار بالایی دارد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در قسمتی جدا این موضوع را هم به طور کامل بررسی کنیم.

بعد از تغذیه نوبت به ورزش کردن و داشتن تحرک می رسد، به این موضوع مهم توجه داشته باشید که ورزش کردن سبب می شود که شما میزان کالری بیشتری بسوزانید و این موضوع اهمیت بسیار بالایی در لاغری و کاهش وزن خواهد داشت، البته برای ورزش کردن باید به چندین نکته مهم توجه داشته باشید که در ادامه این نکات را شرح خواهیم داد.

برای ورزش کردن در ابتدا به این موضوع دقت کنید که اگر سابقه ورزش در گذشته را ندارید، از حرکت های سبک شروع کنید، لازم نیست که شما الزاما هزینه کنید و در باشگاه های مختلف ثبت نام کنید تا ورزش کنید، کافی است روزهای ثابتی در هفته به پیاده روی بروید، یا با یک طناب در منزل ورزش کنید.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

رشته ورزشی مورد علاقه

به شما توصیه می کنیم که اگر قصد دارید ورزش خود را در باشگاه و زیر نظر مربی شروع کنید، رشته ورزشی خود را متناسب با علاقه مندی و توانمندی خود انتخاب کنید

و فریب تبلیغ های عوام فریب را نخورید که بعضی از رشته ها در مدت زمان کمتری شما را به وزن ایده آل می رسانند.

یکی دیگر از روش های که برای لاغری و کاهش وزن پیشنهاد می شود، انجام عمل های جراحی لاغری است. عمل های جراحی لاغری انواع مختلفی دارند و هر یک از آن ها برای شخصی با ویژگی های خاص توصیه می شود، البته در این قسمت فرصتی برای توضیح در این رابطه وجود ندارد،

اما به شما توصیه می کنیم که اگر قصد انجام عمل های جراحی لاغری را برای کاهش وزن دارید، به خوبی تحقیق کنید، پزشکی متخصص و حاذق برای این کار انتخاب کنید، در این صورت نگرانی بابت دیگر مرحله های انجام عمل نخواهید داشت.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

تغذیه چه تاثیری بر روی چاقی دارد؟

در مطالب بالا این موضوع را متذکر شدیم که یکی از اساسی ترین مواردی که در رابطه با کاهش وزن و لاغری باید به آن توجه داشته باشید، رعایت رژیم غذایی مناسب و صحیح است، همانطور که در مطالب فوق این موضوع را متذکر شدیم، چاقی علت های مختلفی دارد که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد، اما یکی از اساسی ترین علت های چاقی هم عدم رعایت تغذیه درست است.

در این قسمت قصد داریم به شرح این موضوع بپردازیم که عدم رعایت تغذیه مناسب چگونه باعث چاقی می شود و اگر بخواهیم وزن خود را کاهش دهیم، باید به چه نکاتی در رابطه با تغذیه دقت کنیم تا مشکلی پیش نیاید، پس پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست ندهید و تا انتها با ما همراه باشید.

یکی از مهم ترین علت های چاقی و اضافه وزن، مصرف مواد غذایی چرب، شور و شیرین است، این مواد غذایی کالری بیش از حد نیاز شما را دارند و کاملا واضح و مشخص است که اضافه این مقدار کالری در بدن به صورت چربی تجمع پیدا می کند. مصرف بیش از اندازه غذاهای سرخ کردنی به ویژه فست فودها، از اصلی ترین علت های چاقی به حساب می آید.

پیروی از رژیم غذایی مناسب

برای آن که بتوانید وزن اضافه خود را از دست بدهید، باید رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید،

البته لازم به ذکر است که رعایت رژیم غذایی به معنی تحمل گرسنگی نیست، اما لازم است که بعضی از مواد غذایی از برنامه تغذیه شما حذف شوند و مواد غذایی سالمتری جایگذین آن ها شوند، در ادامه این موضوع را شرح خواهیم داد.

به عنوان مثال شیرینی جات از جمله مواد غذایی هستند که برای لاغری باید با آن ها خداحافظی کنید، اما توجه داشته باشید که بدن به قند هم نیاز دارد، پس نیاز بدن خود را با مصرف قندهای طبیعی مانند عسل و خرما فراهم کنید تا هم روند کاهش وزن شما با موفقیت دنبال شود و هم مشکلی برای سلامتی شما پیش نیاید.

پیشنهاد می کنیم که برای کاهش وزن و لاغری به پزشک متخصص مراجعه کنید و با توجه به شرایط بدنی و شخصی خود رژیم غذایی مناسبی را دریافت کنید.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

نکته

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، مربوط به بعد از لاغری می شود، بعد از آن که به وزن دلخواه خود دست پیدا کردید، باید باز هم برنامه غذایی مناسبی را رعایت کنید، در غیر این صورت در زمان کوتاهی به همان وزن قبل بر می گردید.

در این قسمت لازم می دانیم که نکته بسیار مهمی را شرح دهیم و آن این که بین برنامه غذایی و رژیم غذایی تفاوت های بسیاری وجود دارد. در رژیم غذایی همانطور که در مطالب بالا هم گفتیم، بعضی از مواد غذایی مانند شرینی جات و غذاهای سرخ کردنی حذف می شوند، اما در برنامه غذایی، این مواد غذایی حذف نخواهند شد، اما میزان صحیح استفاده و زمان درست مصرف آن ها در نظر گرفته می شود.

آیا با علت های چاقی آشنایی دارید؟

در مطالب ذکر شده به این موضوع اشاره کردیم که بهترین روش برای درمان چاقی و کاهش وزن این است که در ابتدا علت اصلی چاقی خود را بدانیم، سپس برای لاغری روش مناسبی را انتخاب کرده و اقدام کنیم، در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چاقی چه علت هایی می تواند داشته باشد.

آیا با علت های چاقی آشنایی دارید؟
آیا با علت های چاقی آشنایی دارید؟

یکی از مهم ترین علت های چاقی همانی است که در قسمت قبلی به طور کامل آن را توضیح داده ایم، عدم رعایت تغذیه مناسب سبب چاقی و اضافه وزن خواهد شد و برای آن که بتوانیم وزن خود را کاهش دهیم و لاغری شویم، نیاز است که تغذیه مناسب و صحیحی داشته باشیم،

البته این موضوع را در قسمت قبلی به طور کامل توضیح داده ایم و در این قسمت مطلبی در رابطه به آن بیان نخواهیم کرد.

یکی دیگر از علت های چاقی را می توان ورزش نکردن و نداشتن تحرک دانست. به این موضوع مهم توجه داشته باشید که سبک زندگی شهر نشینی باعث شده است که استفاده از ماشین ها افزایش پیدا کند، برای آن که زودتر و در زمان کمتری به هدف خود دست پیدا کنیم و البته کاملا واضح و مشخص است که منظور از ماشین، فقط اتومبیل و خودرو نیست.

عدم تحرک کافی سبب می شود که شخص کالری کمتری بسوزاند، به این موضوع مهم توجه داشته باشید که بسیاری از افراد برای جبران این عدم تحرک خود ورزش می کنند، اما عده ای دیگر هستند که مشکلات روزمره و کارهای فراوان به آن ها فرصتی برای ورزش کردن نخواهد داد و نمی توانند این کار را انجام دهند.

در این رابطه باید به این موضوع مهم اشاره کنیم که تحرک داشتن و ورزش کردن نیازی به صرف هزینه های هنگفت و زمان زیادی ندارند، کافی است در هفته سه ساعت وقت خالی داشته باشید، به آسانی و با کم ترین امکانات می توانید در منزل خود ورزش کنید و تناسب اندام خود را قطعی کنید، کافی است فقط بخواهید.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

بیماری های جانبی

یکی دیگر از عواملی که سبب بروز چاقی در افراد می شود، بیماری های جانبی است، اگر چه تعداد این افراد بسیار کم می باشد، اما یکی از مهم ترین علت های چاقی به حساب می آید

و باید به این موضوع مهم توجه داشته باشید که این افراد قبل از اقدام برای کاهش وزن باید بیماری خود را رفع کنند و فقط در این صورت می توانند موفق به کاهش وزن و لاغری شوند.

با توجه به مطلب فوق می توان به این نتیجه رسید که چرا دانستن علت چاقی اهمیت بالایی دارد، تصور کنید کسی با مشکلات تیروئیدی دست به گریبان باشد و همین موضوع سبب چاقی و اضافه وزن او خواهد شد، اگر این شخص از این موضوع اطلاع نداشته باشد، هیچ گاه نمی تواند به وزن ایده ال خود دست پیدا کند، زیرا مشکل تیروئید او مانع خواهد شد.

نکته دیگری که در این قسمت لازم می دانیم به آن اشاره داشته باشیم، این است که چاق شدن روندی طولانی مدت است و چندین ماه یا گاهی چند سال هم طول می کشد، پس توقع نداشته باشید روندی که برای رسیدن به آن چندیدن ماه زمان لازم است، در عرض دو یا سه ماه کاملا بر طرف شود و باز هم توصیه می کنیم که فریب تبلیغ های پوچ و بی معنی لاغری در یک ماه را نخورید و با سلامت خود بازی نکنید.

چاقی باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که چاقی موضوعی خطر ناک است که می تواند سلامت شخص را به خطر اندازد، همانطور که در مطالب بالا هم این موضوع را بیان کردیم، چاقی و اضافه وزن داشتن به خودی خود بیماری به حساب نمی آید، اما باعث بروز بیماری هایی می شود. در این قسمت سعی بر این داریم که بیماری هایی را نام ببریم که چاقی یکی از علت های آن می تواند باشد، پس با ما همراه باشید تا این مطالب مفید را از دست ندهید.

چاقی باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟
چاقی باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟

البته در ابتدا لازم می دانیم که موضوع بسیار مهمی را شرح دهیم، توجه داشته باشید که بیماری هایی که در ادامه نام می بریم، هر یک می توانند علت های مختلفی داشته باشند و چاقی یا اضافه وزن داشتن فقط یکی از علت های بروز این بیماری ها به حساب می آید، در ادامه این بیماری ها را نام خواهیم برد.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

فشار خون و چربی خون بالا

یکی از مهم ترین بیماری هایی که چاقی می تواند علت آن باشد، فشار خون و چربی خون بالا است، البته همانطور که گفتیم، این بیماری علت های دیگری هم مانند افزایش سن می تواند داشته باشد، اما چاقی هم در این رابطه دخیل خواهد بود، به خصوص در سنین پائین، این بیماری ها به علت چاقی به وجود می آیند.

فشار خون و چربی خون بالا
فشار خون و چربی خون بالا

بیماری دیگری که چاقی موجب به وجود آمدن آن می شود، دیابت یا بیماری قند خون است، البته دیابت انواع مختلفی دارد و یکی از خطرناک ترین انواع آن، دیابت هم ارثی است و ربطی به اضافه وزن ندارد، اما اضافه وزن هم می تواند باعث به وجود آمدن بیماری خطرناک قند خون یا دیابت شود.

گرفتگی رگ های قلبی هم یکی از شایع ترین بیماری هایی است که علت اصلی آن اضافه وزن و چاقی به حساب می آید.

به این موضوع توجه داشته باشید که چربی خون بالا سبب می شود که این چربی اضافی در رگ ها تجمع پیدا کنند، این موضوع باعث می شود که جریان خون به سمت قلب کندتر از حد معمول شود و این موضوع سبب مشکلات جدی و بسیار خطرناکی خواهد شد.

یکی از شایع ترین مشکلاتی که چاقی و اضافه وزن به وجود می آورد، کاهش اعتماد به نفس است، به این موضوع مهم دقت داشته باشید که اگر چه کاهش اعتماد به نفس بیماری جسمی نیست، اما یک بیماری ذهنی است و به سلامت روح و روان فرد آسیب می رساند، افرادی که اضافه وزن بالایی دارند،

در بعضی از جمع ها مورد تمسخر قرار می گیرند، اعتماد به نفس کافی برای صحبت کردن ندارند و دائم از ظاهر خود ناراضی هستند، این افراد به مرور زمان منزوی و گوشه گیر می شوند و در موارد بسیار حاد اقدام به آسیب رساندن به خود می کنند.

توجه داشته باشید که آسیب رساندن به خود حتما به معنی خود کشی نیست، اگر چه گاهی در موارد بسیار خاص این مورد هم مشاهده شده است، اما همین که بعضی از افراد به بهانه لاغری قرص هایی مصرف می کنند که کبد را از کار می اندازد، نوعی آسیب رساندن به خود به حساب می آید.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

لاغری بیش از اندازه با محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه مشخص می شود؟

در مطالب گفته شده این موضوع رامتذکر شدیم که برای به دست آوردن مقدار شاخص توده بدنی ( bmi ) به چه اطلاعاتی نیاز می باشد، توجه داشته باشید همانطور که در مطالب ذکر شد، به این موضوع اشاره کردیم که برای آن که شاخص توده بدنی ( bmi ) را به دست آورید باید قد و وزن خود را به طور دقیق بدانید.

نکته مهمی که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم و در این قسمت قصد داریم به طور کامل آن را بررسی کنیم، این است که با توجه به عدد به دست آمده از شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه می توان به لاغری خود پی برد، پیشنهاد می کنیم که ما را همراهی کنید تا با این مطلب به طور کامل آشنا شوید.

لاغری بیش از اندازه با محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه مشخص می شود؟
لاغری بیش از اندازه با محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) چگونه مشخص می شود؟

همانطور که در مطالب بالا هم به این نکته اشاره کردیم، اگر عدد به دست آمده از شاخص توده بدنی ( bmi ) بین 20 تا 25 باشد، فرد وزن نرمال و ایده آل دارد، این در حالی است که اگر عدد به دست آمده از شاخص توده بدنی ( bmi ) کم تر از 20 باشد، شخص دچار لاغری می باشد و باید این موضوع را بر طرف کند.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

نکته قابل تامل

نکته مهم و قابل توجه این است که هر چه عدد به دست آمده از 20 دور تر باشد، مقدار لاغری شخص هم بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال شخصی بعد از محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) با عدد 18 رو به رو می شود

و شخص دیگری عدد شاخص توده بدنی ( bmi ) او 15 می شود، کاملا واضح و مشخص است که فرد با شاخص توده بدنی ( bmi ) 15 لاغرتر است و احتیاج بیشتری به این دارد که هر چه سریع تر لاغری خود را بر طرف کند.

لازم به ذکر است که لاغری کم تر از چاقی بیش از حد، شایع می باشد، به همین دلیل به این موضوع توجه کم تری می شود، علاوه بر این باید توجه داشته باشید که افراد چاق معمولا از ظاهر و اندام خود ناراضی هستند،

اما این در حالی است که عدم رضایت در افراد لاغر کم تر می باشد و همین موضوع هم سبب می شود که به دنبال درمان های جدی برای لاغری نباشند، اگر چه این دید کاملا اشتباه است.

نکته دیگری که لازم می دانیم به آن اشاره کنیم این است که لاغری هم دقیقا مانند چاقی خطرناک می باشد و شخصی که با این موضوع دست به گریبان است، باید هر چه زودتر برای رفع آن اقدام کند، زیرا باعث به وجود آمدن مشکلات جدی برای شخص خواهد شد. در ادامه مطالب این موضوع را هم به طور کامل توضیح خواهیم داد تا جای هیچگونه ابهامی باقی نماند.

نکته قابل تامل
نکته قابل تامل

برای درمان لاغری بیش از حد چه راه هایی وجود دارد؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که لاغری و کمبود وزن دقیقا مانند چاقی و اضافه وزن خطرناک است و باعث بروز بیماری های جدی برای شخص می شود، در رابطه با بیماری هایی که به علت لاغری به وجود می آیند، در ادامه مطالب اساسی را ارائه خواهیم داد، اما در این بخش قصد داریم، موضوع بسیار مهمی را مورد بررسی قرار دهیم.

همانطور که گفتیم، لاغری بیش از حد هم خطرات بسیاری به دنبال خواهد داشت، در این قسمت قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم که برای درمان لاغری چه راه هایی وجود دارد و چگونه می توان کمبود وزن را جبران کرد، پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

برای درمان لاغری بیش از حد چه راه هایی وجود دارد؟
برای درمان لاغری بیش از حد چه راه هایی وجود دارد؟

قبل از انجام هر روشی برای درمان لاغری، باید به این موضوع توجه داشته باشید که علت لاغری و کاهش وزن خود را بدانید و با آن آشنا شوید، مطالبی که در رابطه با چاقی و اضافه وزن بیان کردیم، در مورد لاغری و روش های درمان آن هم صدق می کنند، یعنی شما با ندانستن علت لاغری قادر به درمان آن نخواهید بود،

البته لازم به ذکر است که در رابطه با علت های لاغری در ادامه مطالب مهمی را ذکر خواهیم کرد، اما در این قسمت اشاره ای به این موضوع نخواهیم داشت.

یکی از اساسی علت های لاغری می تواند بی توجهی به موضوعات تغذیه ای باشد، البته در این قسمت مطلبی در رابطه با تغذیه بیان نخواهیم کرد، زیرا این موضوع برای بر طرف کردن لاغری بیش از حد نیز اهمیت زیادی دارد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در قسمتی به طور مجزا و کامل موضوع لاغری و تغذیه را بررسی کنیم و در این قسمت موارد دیگری را بیان می کنیم که بر روی لاغری بیش از حد موثر هستند.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

مسائل ژنتیکی

یکی از علت های چاقی می تواند مسائل ژنتیکی باشد، توجه داشته باشید که اگر شما به دلیل مسائل ژنتیکی دچار لاغری بیش از حد هستید، با هیچ رژیم غذایی نمی توانید این مشکل را برطرف کنید،

مگر آن که قبل از شروع رژیم غذایی مشکل ژنتیکی خود را بر طرف کنید و به این نکته هم توجه داشته باشید که برطرف کردن این مشکلات خیلی هم سخت نیست، اما باید به موضوعات مهمی دقت کنید.

در ابتدا به این موضوع توجه داشته باشید که برای رفع مشکل خود حتما از پزشک متخصص کمک بگیرید و به تبلیغ های بی اساس توجهی نداشته باشید، بعد از آن دقت کنید که داروهای خود را در ساعات مشخص مصرف کنید و هر چه که پزشک شما توصیه کرده است را به طور کامل رعایت کنید، در این چنین موقعیتی می توانید اطمینان حاصل کنید که مشکل لاغری بیش از حد شما، رفع خواهد شد.

مسائل ژنتیکی
مسائل ژنتیکی

یکی دیگر از علت های چاقی را می توان مشکلات تیروئیدی دانست، این موضوع سبب می شود که فرد نتواند وزنی بیش از یک مقدار خاص داشته باشد، در این حالت هم توصیه می کنیم که در ابتدا مشکل تیروئیدی خود را رفع کنید و سپس برای اضافه وزن و رفع لاغری بیش از حد خود اقدام کنید تا شاهد نتیجه ای مثبت باشید.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

تغذیه چه تاثیری بر روی لاغری بیش از حد دارد؟

همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، یکی از علت های اصلی لاغری بیش از حد، تغذیه نادرست می باشد، در این قسمت تصمیم گرفتیم که این موضوع را به طور کامل و دقیق بررسی کنیم تا با آن آشنا شوید و بدانید که تغذیه چگونه باعث کمبود وزن یا لاغری خواهد شد، پس با ما همراه باشید.

تغذیه چه تاثیری بر روی لاغری بیش از حد دارد؟
تغذیه چه تاثیری بر روی لاغری بیش از حد دارد؟

هنگامی که در رابطه با لاغری و ارتباط آن با تغذیه صحبت می کنیم، اولین تصوری که پیش می آید این است که اگر هر کسی غذا به اندازه کافی و متناسب با نیاز بدنش نخورد، پس لاغر خواهد بود، اما این در حالی است که این موضوع همیشه هم درست و صحیح نیست، در ادامه به طور کامل آن را بررسی خواهیم کرد.

تغذیه چه تاثیری بر روی لاغری بیش از حد دارد؟
تغذیه چه تاثیری بر روی لاغری بیش از حد دارد؟

در ابتدا باید بگوییم که یکی از علت های لاغری کم غذا خوردن می باشد، اما این به آن معنی نیست که لاغری همیشه به معنی کم غذا خوردن می باشد،

در بسیاری از افرادی که از لاغری بیش از حد رنج می برند، شاهد این هستیم که وعده های غذایی خود را به طور مرتب و البته به میزان قابل توجهی مصرف می کنند و مشکلی در این رابطه وجود نخواهد داشت.

یکی از مهم ترین مواردی که برای اضافه وزن و چاقی باید به آن توجه داشته باشید، مصرف کربوهیدرات می باشد، کربوهیدرات ها در نان، برنج و غلات به مقدار بسیار کافی وجود دارند، اگر کسی از کمبود وزن رنج می برد و قصد دارد که وزن خود را بالا ببرد، باید در وعده های غذایی خود کربوهیدرات را بیشتر جای دهد.

البته در این قسمت لازم می دانیم که موضوع بسیار مهمی را متذکر شویم، در مطالب بالا به این نکته اشاره کردیم که برای بر طرف کردن لاغری بیش از حد و کمبود وزن، باید در ابتدا علت آن را پیدا کنید،

میزان کم جذب غذا

در این قسمت باز هم به اهمیت این کار پی خواهیم برد، بعضی از افراد با مشکلی دست به گریبان هستند که غذا مصرف می کنند، اما میزان جذب غذا بسیار کم تر از میزان مصرف غذا است، توجه داشته باشید که اگر این افراد مشکل خود را بر طرف نکنند، هر ماده غذایی هم مصرف کنند باز تاثیر آنچنانی نخواهد داشت.

میزان کم جذب غذا
میزان کم جذب غذا

به شما توصیه می کنیم که برای اضافه وزن حتما به پزشک تغذیه مراجعه کنید و از او کمک بخواهید تا به صورت کاملا تخصصی شما را راهنمایی کند. متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که افراد مختلف برای اضافه وزن از مربی های ورزشی برنامه غذایی دریافت می کنند،

در این رابطه باید به این نکته مهم اشاره کنیم که هر کسی باید متناسب با تخصص خود، کاری را انجام دهد، مربی شما در زمینه ورزش تخصص دارد و هر چه این تخصصص و مهارت هم بالا باشد، باز هم دلیل نمی شود که در زمینه تغذیه هم مهارت و تخصص کافی داشته باشد، پس توصیه می کنیم که از پزشک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

آیا با علت های لاغری بیش از حد آشنایی دارید؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که لاغری بیش از حد هم کاملا مانند چاقی بیش از حد علت های مختلفی دارد که در این قسمت قصد داریم به طور کامل و جامع این موضوع بسیار مهم را بررسی کنیم. توجه داشته باشید که لاغری بیش از حد هم دقیقا مانند چاقی بیش از حد خطر ناک خواهد بود، اگر چه توجه کم تری به آن می شود، در ادامه خطرهای ناشی از لاغری بیش از حد را به طور کامل بررسی خواهیم کرد و توضیحاتی در این رابطه بیان خواهیم کرد.

یکی از اصلی ترین دلیل های لاغری تغذیه نامناسب است که این موضوع را در مطالب بالا به طور کامل آن را توضیح داده ایم و دیگر در این قسمت توضیحی در این رابطه بیان نخواهیم کرد، البته باز هم در این قسمت به این نکته بسیار مهم اشاره خواهیم کرد که برای برنامه غذایی مناسب، باید از پزشک متخصص کمک بگیرید و از افراد نا آگاه استفاده نکنید.

یکی دیگر از علت های لاغری را می توان تحرک بیش از اندازه دانست، در مطالب بالا گفتیم که عدم تحرک سبب می شود که کالری کمتری بسوزانید و این کالری اضافی در بدن شما به صورت چربی تجمع پیدا کند، در این قسمت باید به این موضوع توجه داشته باشید که عکس این موضوع هم کاملا صادق خواهد بود.

بدن انسان برای آن که تحرک داشته باشد و بتواند فعالیت های روزمره خود را انجام دهد، به کالری نیاز دارد و هر کسی هم مقدار محدودی کالری در طول روز دریافت می کند،

اگر مقدار این کالری دریافتی کم تر از مقدار مورد نیاز بدن باشد، بدن برای جبران مقدار کم، از ذخیره های خودش استفاده می کند و این کار موجب لاغری خواهد شد، البته اگر شخصی اضافه وزن داشته باشد، این روند برایش سودمند خواهد بود، اما اگر شما اضافه وزن ندارید، این کار باعث می شود که لاغرتر شوید.

یکی دیگر از علت های لاغری را می توان بیماری های شخص دانست، نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که یکی از شایع ترین علت های لاغری بیش از حد، همین بیماری های خاص است که موجب می شوند شخص نتواند وزن بگیرد، به همین دلیل به این موضوع تاکید داشتیم که قبل از هر اقدامی برای اضافه وزن، علت اصلی لاغری خود را بدانید.

در رابطه با این موضوع باید به این نکته مهم اشاره کنیم که بیماری هایی که باعث لاغری می شوند، با یک معاینه ساده قابل تشخیص نیستند و شخص باید آزمایش های متعددی انجام دهد تا به این نتیجه برسد که چه مشکلی برای چاق نشدن او به وجود آمده است و سپس اقدام به بر طرف کردن لاغری و کمبود وزن خود کند.

لاغری باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که لاغری بیش از حد و کمبود وزن باعث بروز بیماری ها و عوارض متعددی می شود و این موضوع سبب می شود که به لاغری بیش از حد هم توجه کنید و آن را موضوعی ساده بدانید، متاسفانه بسیاری از افراد لاغر، نمی دانند که این لاغری باعث عوارض متعددی خواهد شد،

البته توجه داشته باشید که لاغری به خودی خود بیماری به حساب نمی آید، اما باعث بروز بیماری هایی خواهد شد که در ادامه توضیحاتی در رابطه با آن ارائه خواهیم داد.

لاغری باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟
لاغری باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟

یکی از شایع ترین مشکلاتی که افراد لاغر با آن دست به گریبان هستند، ضعف بدنی است. افرادی که دچار کمبود وزن و لاغری هستند، در زمان بسیار کمی احساس خستگی می کنند و توانی برای ادامه دادن به کارهای روزمره خود را ندارند،

این موضوع باعث می شود که همیشه در طول روز احساس ضعف و خستگی داشته باشند و کاملا واضح و مشخص است که این موضوع عذاب آور و ناراحت کننده خواهد بود.

عوارض لاغری در زمان بارداری

یکی دیگر از عوارضی که لاغری بیش از حد برای خانم ها دارد، در زمان بارداری خود را نشان می دهد. به این موضوع مهم توجه داشته باشید که برای بارداری و بچه به دنیا آوردن، خانم باید وزن قابل قبولی داشته باشد، یعنی شاخص توده بدنی او ما بین بیست تا بیست و پنج باشد تا بتواند جنین را نه ماه در رحم خود نگهداری کند.

عوارض لاغری در زمان بارداری
عوارض لاغری در زمان بارداری

کاملا واضح و طبیعی است که اگر شخصی وزنی کم تر از میزان نرمال داشته باشد، قادر به نگهداری از رحم نخواهد بود و در زمان بارداری با عوارض بسیاری مانند سقط جنین رو به رو خواهد شد، البته لازم به ذکر است که سقط جنین در وضعیتی اتفاق می افتد که موضوع حاد باشد و احتمال آن هم کم است.

از دیگر عوارض لاغری می توان به کمبود آهن، کم خونی و کمبود مواد معدنی مورد نیاز بدن اشاره کرد، البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که کمبود آهن، کم خونی و…، خود باعث ضعف و بی حالی می شوند و همانطور که در مطالب بالا هم گفتیم، یکی از اصلی ترین عوارض ناشی از لاغری و کمبود وزن می باشند.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

برای سلامت بودن باید چه کارهایی انجام داد؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که لاغری بیش از حد و چاقی بیش از اندازه، هر یک باعث بروز چه بیماری هایی می شوند و چه عوارضی به دنبال دارند، اما سوالی که در این قسمت به وجود می آید این است که برای سالم بودن، باید چگونه زندگی کرد و به چه نکاتی توجه داشت؟ با ما همراه باشید تا پاسخ کامل این سوال را بیان کنیم.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که موضوع سلامت جنبه های مختلفی دارد و می توان این موضوع را جوانب گوناگونی بررسی کرد، اما ما در این قسمت سعی داریم موضوع سلامتی را در رابطه با میزان چاق و لاغری هر کسی بیان کنیم و بگوییم که چگونه می توان وزن خود را در حد نرمال یا ایده آل نگه داشت.

در مطالب بالا به طور کامل و دقیق، علت های لاغری بیش از حد و چاقی بیش از اندازه را بیان کرده ایم، در این قسمت قصد داریم با استدلال از مطالب گفته شده، نتیجه ای متفاوت به دست آوریم که باعث می شود، هم اندامی متناسب داشته باشیم و هم از سلامت کامل برخوردار باشیم، پس با ما همراه باشید.

برای سلامت بودن باید چه کارهایی انجام داد؟
برای سلامت بودن باید چه کارهایی انجام داد؟

تغذیه

در ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که تغذیه نقش بسیار مهمی در سلامت هر کسی دارد، مصرف غذاهای چرب و آماده را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید و به جای آن سبزیجات تازه و میوه ها را جایگزین کنید، این کار باعث می شود که بدنی سالم تر و شاداب تر داشته باشید و این موضوع بر روی زیبایی و سلامت پوست و موی شما هم موثر خواهد بود، پس به آن توجه کافی داشته باشید.

نکته دیگری که در طول روز برای سلامت خود باید به آن توجه داشته باشید، ورزش کردن و تحرک داشتن است، اگر زمان کافی برای ورزش کردن ندارید، مسافتی را پیاده روی کنید، به عنوان مثال برای بازگشت به منزل خود به جای آن که از ماشین استفاده کنید، قدم بزنید، یا تعطیلات آخر هفته کوهنوردی کنید، با این کار هم سلامت جسمی و هم سلامت روحی و روانی خود را تضمین خواهید کرد.

از دیگر نکاتی که برای سلامت خود باید به آن توجه داشته باشید این است که به خواب توجه کافی داشته باشید و آن را مهم بدانید. متاسفانه در سال های اخیر شاهد این هستیم که بسیاری از افراد به خصوص جوان ها ساعت خواب خود را تغییر داده اند، یعنی شب ها بیدار می مانند و تا ساعات نزدیک به ظهر می خوابند که کمبود خواب خود را جبران کنند.

در این رابطه باید به این نکته مهم اشاره کنیم که بدن هر کسی در شبانه روز به هشت ساعت خواب نیاز دارد و بهترین زمان برای خوابیدن ساعت دوازده شب تا هشت صبح می باشد، اگر شما هم می خواهید بدنی سالم داشته باشید، باید به این موضوع مهم توجه کنید و ساعت خواب خود را منظم کنید.

نکته

در این رابطه باید این موضوع را هم بیان کنیم که اگر چه خواب بیش از اندازه، ضررهای بسیاری برای بدن دارد، اما خواب کم تر از هشت ساعت هم، خطرهای خود را دارد و باعث آسیب های جدی مخصوصا به مغز می شود و عملکرد حافظه را می تواند مختل کند، پس روزی هشت ساعت خواب را در برنامه خود قرار دهید و به آن توجه کافی داشته باشید.

نکته
نکته

در نهایت با توجه به مطالب گفته شده می توان به این نتیجه رسید که فرمول محاسبه bmi چگونه است. در مطالب بالا این موضوع را به طور کامل توضیح داده ایم که برای به دست آوردن شاخص توده بدنی یا همان bmi باید چه اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید این فرمول را به دست آورید.

شما در حال خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi هستید.

توجه داشته باشید

علاوه بر این در مطالب بالا این موضوع را هم متذکر شدیم که با توجه به عدد به دست آمده از فرمول محاسبه شاخص توده بدنی ( bmi ) می توان به چه اطلاعاتی دست پیدا کرد و گفتیم که شاخص توده بدنی ( bmi ) میزان متناسب بودن قد به وزن را مشخص می کند و آن را با یک عدد نمایش می دهد.

توجه داشته باشید
توجه داشته باشید

در مطالب فوق هم به این موضوع متذکر شدیم، اگر عدد به دست آمده از فرمول شاخص توده بدنی ( bmi ) بین بیست تا بیست و پنج باشد، شخص وزنی نرمال با توجه به قد خود دارد، این در حالی است که اگر عدد به دست آمده از بیست کمتر باشد، شخص دچار لاغری است و اگر از بیست و پنج بیشتر باشد، شخص به چاقی یا اضافه وزن مبتلا می باشد.

همانطور که در مطالب بالا هم این موضوع را توضیح داده ایم، لاغری بیش از اندازه و همچنین چاقی بیش از حد هم باعث بروز بیماری ها و عوارض بسیاری می شوند. توجه داشته باشید که هر یک از این مشکلات خطر های خاص خود را دارند و باید به آن توجه کافی داشته باشید تا عوارضی برای شما پیش نیاید.

علت های مختلف

در مطالب بالا به این موضوع هم اشاره داشتیم که چاقی بیش از حد علت های مختلفی دارد و برای بر طرف کردن آن باید در ابتدا علت چاقی را به طور دقیق و کامل متوجه شوید و سپس برای رفع آن اقدام کنید، در مطالب بالا به اهمیت این موضوع اشاره کردیم و آن را به طور کامل توضیح دادیم، پس در این قسمت توضیحی اضافه در رابطه با آن ارائه نخواهیم داد.

علت های مختلف
علت های مختلف

نکته بسیار مهمی که در قسمت فوق به آن اشاره داشتیم این است که لاغری بیش از حد هم دقیقا مانند چاقی بیش از اندازه علت های مختلفی دارد که برای درمان لاغری هم باید در ابتدا علت آن را تشخیص دهید و سپس اقدام به رفع کمبود وزن خود کنید، در غیر این صورت نتیجه ای نخواهید گرفت.

در انتهای مقاله به این نکته هم اشاره داشتیم که برای سلامت زندگی کردن و داشتن وزنی ایده آل، باید در زندگی خود چه نکاتی را رعایت کنید، تغذیه خوب و مناسب، ورزش کردن و تحرک داشتن و همچنین داشتن خواب کافی و منظم از مهم ترین نکاتی هستند که برای یک زندگی سالم باید آن ها را رعایت کنید.

امیدواریم از خواندن مقاله فرمول محاسبه bmi لذت برده باشید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
راضیه
راضیه
2 سال قبل

خیلی عالی بود

ثریا
ثریا
2 سال قبل

خیلی خوب توضیح دادید

محمد
محمد
2 سال قبل

من 17 کیلو اضافه وزن دارم میتونم اسلیو انجام بدم؟

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید