غذاهای گرم و خشک برای لاغری

فهرست مطالب

در این مقاله سعی داریم در باره غذاهای گرم و خشک برای لاغری، اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

برخی از غذاهای گرم و خشک که برای لاغری مفید هستند عبارتند از: بادام درختی، کنجد، جو، برنج قهوه ای، سبزیجات برگ سبز، مرغ، ماهی، ادویه جات گرم مانند فلفل سیاه، زنجبیل و دارچین.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

چنانچه شما به دنبال رسیدن به وزن طبیعی و ایده آل هستید، باید به این مورد توجه داشته باشید که تصحیح برنامه رژیم غذایی همراه با مصرف مواد غذایی گرم و خشک می تواند به کاهش وزن شما کمک بسیار کند.

مقدمه

غذاهای گرم و خشک برای لاغری
غذاهای گرم و خشک برای لاغری

مصرف غذاهای گرم و خشک برای لاغری، سبب بالا رفتن سوخت و ساز بدن و در نتیجه لاغری در فرد می شود.

شاید یکی از تاثیراتی که مصرف این نوع مواد غذایی به بیماران مبتلا به اضافه وزن بالا توصیه می شود، به دلیل از بین بردن طبع سرد این افراد است که عامل اصلی افزایش وزن محسوب می شود.  در این رابطه می توانید از تجربیات دکتر سلیمی بهره مند شوید.

اینفوگرافیک غذاهای گرم و خشک برای لاغری

اینفوگرافیک غذاهای گرم و خشک برای لاغری
اینفوگرافیک غذاهای گرم و خشک برای لاغری

همچنین توصیه می کنیم، جدول کامل کالری مواد غذایی را مشاهده نمایید.

دکتر سلیمی، از معتبرترین پزشکان در حوزه لاغری می باشند. دکتر مهدی سلیمی همچنین بهترین متخصص انواع جراحی های لاغری به شمار می آیند.

برای آشنایی بیشتر با انواع غذاهای گرم و خشک برای لاغری و تاثیر آن روی کاهش وزن، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لیست غذاهای گرم و خشک برای لاغری

غذا و نوشیدنی های که گرم و خشک هستند

غذاهاگوشت مرغ، گوشت کبوتر و گنجشک، گوشت شتر، فسنجان ترش
سبزیجاتفلفل، سیر، پیاز، خردل، جعفری، ترب، نعنا، تربچه، ترخون، کلم، ریحان، تره، شاهی، شوید، کرفس، پونه، آویشن
میوه هاگردو، فندق، موز، انگور، انجیر، خرما، نارگیل، کشمش
دانه ها و حبوباتنخود، سیاه دانه، بالهنگ، شنبلیله، تخمه آفتابگردان
لبنیات و روغنهاروغن آفتابگردان و زیتون
ادویه جات و چاشنی هادارچین، میخک، زردچوبه، هل، فلفل، رازیانه، زنجبیل، تخم کرفس، زعفران، دانه خردل، نمک، گلپر،
نوشیدنی ها و شیرینی جاتعسل، شربت زعفران، مربای بالنگ، مربای بهار نارنج، قهوه

عناوین مقاله:

انواع غذاهای گرم و خشک برای لاغری را نام ببرید.

چه افرادی می توانند از مواد غذایی گرم و خشک به منظور از دست دادن وزن استفاده کنند؟

آیا مصرف خوراکی های گرم و خشک مغذی است؟

جراحی چاقی حلقه معده چیست؟

جراحی Gastric bypass چیست و چه مزایایی دارد؟

نتیجه گیری

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه کنید:

  1. کالری یک لیوان شیر
  2. کالری یک لیوان شیر

ضرورت مصرف غذاهای گرم و خشک برای لاغری

برای گرم کردن مزاج سرد و تر، مصرف بعضی از مواد غذایی ضروری است. در طب سنتی فهرستی از این نوع غذاها به فرد کمک می کند تا طبیعت سرد و تر بدن که عامل اصلی در افزایش وزن شخص به خصوص چاقی شکمی محسوب می شود را به تدریج از بین ببرید. مطالعات انجام شده حاکی از آن است که سوخت و ساز بدن با مصرف این نوع از غذاها افزایش می یابد.

ضرورت مصرف غذاهای گرم و خشک برای لاغری
ضرورت مصرف غذاهای گرم و خشک برای لاغری

به این ترتیب سرد بودن بدن و مصرف گروه های غذایی که این طبع را در بدن شخص افزایش می دهند، سبب کاهش متابولیسم بدن شده و در نهایت کاهش وزن بلغمی مزاج ها را دشوارتر خواهد کرد. گفتنی است که مصرف غذاهای پختنی و یا خوراکی های خام با مزاج گرم در فصول سرد سال الزامی است.

در اصل افزایش گرمای بدن در پی مصرف غذاهای گرم و خشک است که بهتر است تحت نظر متخصص تغذیه از این گروه های غذایی استفاده کنید.

پیشنهاد میکنیم از پست لیست غذاهای چاق کننده دیدن کنید.

در این میان می توانید نگاهی هم به غذاهای رژیمی برای کاهش وزن بیاندازید.

کاهش میزان اختلالات گوارشی

یکی دیگر از دلایلی که مصرف این نوع از غذاها توصیه می شود، کاهش میزان اختلالات گوارشی مانند ورم معده، اسهال، استفراغ، بثورات و زخم است.

باید به این مورد توجه داشته باشید با این که غذاهای گرم سبب افزایش حس سیری در شخص می شود، اما ممکن است یبوست، سنگینی و یا نفخ را به دنبال داشته باشد. به همین منظور اگر مایلید لاغری پایدارتری را تجربه کنید، توصیه ما به شما انجام جراحی چاقی است.

بهتر است بدانید که مواد غذایی گرم و خشک روی دستگاه ایمنی بدن اثر مثبت و انواع غذاهای سرد تاثیر منفی را به دنبال دارند. لذا، توصیه می شود برای شناخت بیشتر از مصرف این نوع غذاها و تامین مواد مورد نیاز بدن با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

کاهش میزان اختلالات گوارشی
کاهش میزان اختلالات گوارشی

افرادی که مجاز به مصرف غذاهای گرم و خشک هستند

از اثرات مثبتی که مصرف این نوع از غذاها برای فرد به دنبال دارد، افزایش جریان خون، انرژی، گرم کردن، دفع اندام ها و یا معالجه سردی می باشد که در انتها استفاده صحیح آن ها کاهش وزن را به همراه دارد.

اشخاصی که با اختلالاتی در یانگ مواجه هستند، پیشنهاد می شود که از غذاهای گرم و خشک در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنند.

بهتر است تحت نظر مجرب ترین متخصصین تغذیه از این گروه های غذایی استفاده کنید تا به اندازه کافی و بر اساس کالری مورد نیاز روزانه، آن ها را در رژیم لاغری خود مصرف کنید.

بهتر است بدانید اشخاصی که در یانگ با اختلالات خاصی مبتلا هستند، بیشتر با بیمار یهایی مانند درد معده، اسهال، کمبود انرژی، حس ناراحتی بعد از نوشیدن و یا مصرف خوراکی هایی که دارای طبیعت سرد هستند، درد مفاصل، نفخ شکم بعد از مصرف غذا، احتباس مایعات و یا ورم روبرو خواهند شد.

افرادی که مجاز به مصرف غذاهای گرم و خشک هستند
افرادی که مجاز به مصرف غذاهای گرم و خشک هستند

چنانچه بعضی از این نشانه ها در شما مشاهده شد، بهتر است در برنامه رژیم غذایی خود از غذاهایی که دارای طبع گرم هستند، استفاده کنید.

این غذاها علاوه بر این که می تواند به بهبود موارد فوق کمک بسیار کند، در لاغری و تناسب اندام هم موثر است.

مجموعه غذاهای گرم و خشک برای لاغری

در مجموع این نوع غذاها به چند گروه تقسیم بندی می شوند:

پنیر کهنهبادمجانفلفل سبزانبهبهزیتوننارگیل
چغندرپیازسیرپونهکلم قمریموسیرنعناع
ترخونپیازچهشاهیجعفریریحانشنبلیلهرازیانه
شاهترهشویدکرفسگزنهمارچوبهترهتره فرنگی
مرزهبرگ چغندرجوی دو سرنخودلپهبرنج کتهگوشت اردک
گوشت آهوگوشت بلدرچینگوشت گنجشکگوشت شترمرغگوشت شترگوشت کبوترگوشت خروس
کباب و دلبادام درختی تلخبادام کوهیپسته کوهیپستهتخم آفتابگردانچلغوز
فندقگردوبادام هندیاسپندخردلچای سبز و سیاهدارچین
زردچوبهزعفرانزنیانزیرهسیاهدانهفلفلکاکائو
گلپروانیلهل و نمکزوغن زیتونشیره خرماعسلشکر سرخ
عرق بهارنارنجتخم شربتیبولاغ اوتیپیازخرمالوکرفس
کلمکنگرگل سرخموم عسلنارگیلهلشیر شتر
کوهان شترنمک طعامخورش فسنجانشکر سفیدآویشن

کلیه مواد غذایی نامبرده در این بخش می توانند به عنوان یک رژیم غذایی استاندارد و کم کالری به افرادی که به دنبال رژیم های لاغری هستند، معرفی شود

تا از طریق این غذاها که به عنوان خوراکی های گرم و خشک معرفی می شوند، با افزایش متابولیسم بدن و حس سیری مضاعف، به از دست دادن وزن به مبتلایان به اضافه وزن بالا کمک بسیار کند. شبدر، ترب و تربچه نیز از سبزیجاتی هستند که حاوی طبع گرمی هستند.

حبوبات

در بین حبوبات، انواع لوبیا و گندم به عنوان یکی از غذاهای گرم و خشک برای لاغری معرفی می شوند.

البته دنبه، ارده، خاکشیر، سمنو، روغن کنجد، تخم طالبی و خربزه از جمله مواد غذایی دیگری هستند که اگر به عنوان یک وعده غذایی سالم و یا میان وعده طبق تجویز دکتر سلیمی استفاده شود، می تواند در از دست دادن وزن موثر باشد.

آیا خوراکی ها فوق مغذی هستند؟

بعضی از اشخاص معتقدند که غذاهای گرم و خشک به نسبت مواد غذایی سرد از انرژی و ارزش تغذیه ای بالایی برخوردار هستند، اما باید بدانید که دو مورد ذکر شده برای گروه های غذایی که دارای طبیعت گرم هستند، عمومیت ندارد.

مواد غذایی که طعم تلخ، تند، شیرین و یا شور دارند، در واقع طبع گرمی دارند و شما می توانید برای لاغری به میزان مناسب در رژیم کاهش وزن خود استفاده کنید. معمولاً مواد غذایی با طعم ترش بیشتر طبع سرد دارند.

همان طور که بیان کردیم، استفاده از غذاهای گرم و خشک برای لاغری بیشتر حرارت و انرژی تولید می کنند و خون که یکی از الزامات بدن محسوب می شود، از طریق این گروه از مواد غذایی به وجود می آیند.

متخصصین تغذیه با ارائه برنامه غذایی مناسب سعی می کنند انواع غذاهایی که با خوراکی های گرم و خشک تهیه می شوند را به گونه ای در رژیم افراد دارای اضافه وزن بالا بگنجانند که حرارت نسبی آن ها برای سوخت و ساز بدن حفظ شود.

آیا خوراکی ها فوق مغذی هستند؟
آیا خوراکی ها فوق مغذی هستند؟

حرارت بسیار بدن شاید در بعضی موارد سبب خشکی و یا سوخت خلط غالب موجود در بدن در افرادی که از این برنامه های غذایی به منظور کاهش وزن استفاده می کنند، می شود.

چنانچه شخص با سوء مزاج گرم مواجه باشد، احتمال دارد استفاده از این خوراکی ها خلاف این امر عمل کرده و در نهایت انرژی بدن تقلیل یابد.

در بعضی اشخاص مواد غذایی که دارای مزاج سردی هستند، احتمال دارد توان و انرژی شخص را برای لاغری افزایش دهد

بنابراین در بعضی اشخاص مواد غذایی که دارای مزاج سردی هستند، احتمال دارد توان و انرژی شخص را برای لاغری افزایش دهد و سریعتر به نتیجه برسد.

یکی از مهمترین متدها به منظور حفظ اعتدال مزاج، پیروی از نوشیدنی ها و یا خوراکی هایی است که براساس طبیعت شخص توسط متخصص تغذیه در پی یک برنامه رژیم غذایی به فرد ارائه می شود.

به این ترتیب برای برخورداری از راندمان روانی و جسمی مناسب و سالم، پیشنهاد می شود که نخست توسط پزشکان نسبت به مزاج خود بررسی های لازم را انجام دهید و چنانچه این نوع غذاها برای درمان شما موثر بود، می توانید به میزان مناسب مصرف آن ها را در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

با وجود این که مصرف مواد غذایی گرم و خشک می تواند در کاهش وزن تاثیرات مثبتی را به همراه داشته باشد، اما باید بدانید که این لاغری موقتی بوده و عدم رعایت و کوتاهی در پیروی از این برنامه غذایی ممکن است شما را مجدداً با افزایش وزن مواجه کند.

به همین منظور سعی داریم در ادامه، موثرترین و مناسب ترین متدهای جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی که می تواند دائمی و ماندگار باشد را معرفی کنیم. دکتر سلیمی از بهترین متخصصین جراحی چاقی معرفی می شود.

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم در مورد انواع غذاهای گرم و خشک برای لاغری و واکنش آن ها برای از دست دادن وزن، توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

با این که مصرف این گروه از مواد غذایی می تواند تاثیرات مثبتی را روی کاهش وزن به همراه داشته باشد، اما بایستی متذکر شویم که استفاده از این رژیم غذایی دائمی نیست و ممکن است دیر یا زود شما مجدداً با افزایش وزن همراه شوید.

به همین منظور سعی کردیم در خصوص جراحی چاقی بای پس معده و باندینگ معده و غیر قابل برگشت بودن آن ها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در این راستا، مراجعه به دکتر سلیمی را در اولویت قرار دهید.

https://bit.ly

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مصطفی
مصطفی
1 سال قبل

سلام
دمنوش به لیمو و چای کوهی نیز دارای طبع گرم و خشک میباشد . باسپاس

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید