عوارض قرص لاغری

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

عوارض قرص لاغری

Table of Contents

اگر به دنبال لاغری هستید و از عوارض قرص لاغری اطلاعاتی ندارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

هشدار: با توجه به اینکه در بسیاری از قرص ها و داروهای لاغری، از مواد مخدر شیشه استفاده می شود، این وب سایت، استفاده از این قرص ها را به هیچ وجه توصیه نمی کند. همچنین فروش این قرص ها توسط ما انجام نمی شود .

در این مقاله سعی داریم تا در مورد عوارض قرص لاغری اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین در خصوص تاثیر قرص های لاغری، عوارض ناشی از آن، اختلالات طولانی مدت این قرص ها و انواع جراحی های لاغری مورد تایید جهانی اطلاعات جامعی را ارائه نماییم.

در ضمن با دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی نیز آشنا می شویم.

مقدمه

عوارض قرص لاغری
عوارض قرص لاغری

مهمترین عوارض قرص لاغری چیست؟

  1. استرس
  2. بی خوابی
  3. پرفشاری
  4. وخیم شدن شرایط روحی
  5. کم آبی بدن
  6. مرگ

فهرست مطالب:

عوارض قرص لاغری را نام ببرید؟

قرص های چربی سوز چه تاثیراتی را روی بدن بر جای می گذارند؟ توضیح دهید.

نظر دکتر سلیمی در خصوص عوارض قرص لاغری

انواع عمل های جراحی لاغری را نام ببرید؟

مزایای عمل جراحی لاغری را نسبت به قرص های لاغری ذکر کنید؟

نتیجه گیری

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله آیا قرص چربی خون باعث لاغری می شود را مطالعه کنید.

قرص های لاغری چربی سوز

با روند افزایشی شیوه زندگی نامتعادل، اضافه وزن به بزرگترین معضل تبدیل شده است. افراد دارای بی ام آی بالا برای از دست دادن وزن به هر اقدامی از جمله انجام تمرینات فیزیکی و یا استفاده از برنامه رژیم غذایی کم کالری روی می آورند.

اما امروزه اغلب افراد از شیوه های جدیدتری نظیر قرص های لاغری و یا چربی سوز به منظور از دست دادن وزن استفاده می کنند.

پیشنهاد می کنیم از پستهای زیر دیدن کنید:

قرص های لاغری چربی سوز
قرص های لاغری چربی سوز

در واقع تمامی این اقدامات در راستای دستیابی به وزن طبیعی و پیشگیری از بروز اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا انجام می گیرد. همان طور که از نام این داروها پیداست، قرص های لاغری، چربی سوزهای قوی هستند که در کمترین زمان، چربی مازاد بدن را حذف می کنند.

به طور معمول چربی سوزها ترکیبی از محرک ها و گیاهان دارویی هستند که سبب بالا رفتن دمای بدن و کالری سوزی بیشتر می شوند. این قرص ها باعث سرکوب کردن اشتهای شخص در طی روز می شود و هنگامی که شما از مواد غذایی کم کالری استفاده می کنید، فقدان انرژی از دست رفته را تامین می کند.

عنصر مهم اغلب قرص های چربی سوز مشتقات مصنوعی است

عنصر مهم اغلب قرص های چربی سوز مشتقات مصنوعی است. براساس تحقیقات صورت گرفته، یکی از عوارض قرص لاغری را اعتیاد آور بودن این داروها می توان بیان نمود.

به طور معمول چربی سوزها به صورت قرص های خوراکی در اختیار بیمارانی که مایلند وزن زیادی را در یک بازه زمانی کوتاه از دست دهند، در اشکال مختلف عرضه می گردد.

هنگامی که فرد بیمار از دست دادن وزن خود را با داروهای لاغری تقلیل می دهد، رضایت حاصل از آن سبب محبوبیت بیشتر این قرص های لاغری می شود.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص عوارض قرص لاغری کسب کنید، با دکتر سلیمی که بهترین جراح چاقی می باشند، مشورت نمایید.

عنصر مهم اغلب قرص های چربی سوز مشتقات مصنوعی است
عنصر مهم اغلب قرص های چربی سوز مشتقات مصنوعی است

تاثیر قرص های لاغری روی بدن

اغلب بیماران برای تقلیل وزن در سریعترین زمان به داروهای چربی سوز روی می آورند زیرا در حال حاضر بازار این سری از قرص ها بسیار داغ بوده و شخص بدون هیچ زحمتی می تواند وزن زیادی را از دست دهد. در حقیقت قرص های چربی سوز از سه طریق روی بدن تاثیر می گذارند که عبارتند از:

سرکوب کردن اشتها:

یکی از شیوه های این داروها به منظور تقلیل وزن، سرکوب کردن اشتها در شخص دارای اضافه وزن بالا است که این امر از طریق بی نظمی هورمون ها و مواد شیمیایی در بدن شخص ایجاد می شود تا به این ترتیب دستور سیری به اشتباه به مغز هدایت شود.

به بیان دیگر مقدار و زمان ترشح و تولید هورمون ها به دلیل عوارض قرص لاغری از حالت معمولی خود خارج می شود که این امر سبب اخلال پیام های بدن به سمت مغز می شود.

فرازنده های (مسدود کننده) چربی:

نوع دیگری از داروهای چربی سوز مسدود کننده های چربی هستند که از مشتقات صدف حلزونی به دست می آیند. این سری از چربی سوزها به بافت های چربی که در طی روز مصرف می کنید، می چسبند و از جذب آن ها در نواحی مختلف بدن که سبب افزایش وزن می شود، جلوگیری می کنند.

فرازنده های (مسدود کننده) چربی:
فرازنده های (مسدود کننده) چربی:

این مسدود کننده ها مضراتی را نیز به دنبال دارد. این داروهای چربی سوز علاوه بر اخلال در جذب مواد مغذی مورد نیاز بدن از جذب چربی ها در بدن هم ممانعت می کنند. هر چند با استفاده از این قرص ها، هیچ گونه جذب چربی در بدن انجام نمی گیرد، اما با باقی ماندن در بدن فرد مصرف کننده، پیامدهایی مانند اسهال و دل درد را به همراه دارد.

افزایش سوخت و ساز بدن:

برخی از داروهای لاغری نیز به روش بالا رفتن متابولیسم بدن سبب تقلیل وزن در شخص می شوند. یکی از عوارض قرص لاغری را می توان به افزایش مصنوعی متابولیسم بدن و یا تسریع در خرد شدن مواد مغذی و تبادل آن ها به انرژی متذکر شد.

اغلب تولید کنندگان این سری از داروهای لاغری برای تسریع در فرآیند کاهش وزن کافئین بسیاری را به چربی سوزها اضافه می کنند.

افزایش سرعت سوخت و ساز بدن در اثر هورمون هایی است که با مصرف کافئین در جریان خون آزاد می شوند. بدن در دراز مدت نسبت به محرک های فوق مقاوم شده و در نتیجه این سری از قرص های لاغری اثربخشی خود را به تدریج از دست می دهند.

افزایش سوخت و ساز بدن:
افزایش سوخت و ساز بدن:

عوارض قرص لاغری

با توجه به این که برخی از بیماران بر این باورند که قرص های چربی سوز یکی از سریع ترین متدهای ممکن در راستای دستیابی به وزن طبیعی در نظر گرفته می شوند،

اما بایستی به این نکته توجه داشته باشید که مصرف هیچ داروی لاغری بدون پیامد نخواهد بود و در دراز مدت عوارض بسیاری را برای شخص به دنبال خواهد داشت. در زیر به بعضی از رایج ترین عوارض قرص لاغری اشاره خواهیم کرد:

استرس:

اغلب قرص های چربی سوز مقدار هورمون استرس (کورتیزول) را به مراتب در بدن افزایش می دهند. به همین منظور چنان چه از تشویش های مداوم رنج می برید، مصرف این داروها سبب تشدید آن ها می شود.

برخی از داروهای لاغری در دوزهای بسیار بالا می توانند به تدریج صدمات جبران ناپذیری را در شخص ایجاد کنند. تپش قلب، اضطراب، استفراغ، بی خوابی، سرگیجه از آسیب های جدی هستند که ممکن است شخص به تدریج به آن مبتلا شود.

بی خوابی:

از دیگر عوارض این داروها را می توان به افزایش متابولیسم بدن و ضربان قلب در شخص بیمار مبتلا به اضافه وزن بالا متذکر شد. شایان ذکر است که این امر می تواند روی عملکرد خواب بیمار نیز تاثیرات منفی را بر جای گذارد.

سیستم ایمنی بدن بر اثر اختلال در الگوی خواب دچار بی نظمی و خستگی بسیار در طی روز می شود. ابتلا به مشکلات مزمن مانند آنفلوآنزا و سرماخوردگی را در این گروه از بیماران به مراتب افزایش می دهد. باید متذکر شویم که کم خوابی فاکتوری برای افزایش وزن شخص به حساب می آید.

پرفشاری:

اغلب داروهای چربی سوز سبب افزایش دمای بدن می شود که در پی آن سوختن بافت های چربی و سوخت و ساز بدن نسبت به قبل سریعتر انجام می شود. یکی از متداولترین عوارض قرص لاغری، افزایش ضربان قلب و پرفشاری خون است. به تدریج این مشکل سبب تقلیل جریان گردش خون در بدن شخص بیمار مبتلا به افزایش وزن می شود.

وخیم شدن شرایط روحی:

هر چند اضافه وزن بالا تاثیرات منفی روی اعتماد به نفس و شرایط روحی شخص به همراه دارد، اما شیوه های کاهش وزن غیر اصولی مانند استفاده بسیار از قرص های چربی سوز می تواند مشکلات روحی نظیر حالت های عصبی، رفتارهای تهاجمی، استرس و دمدمی مزاج بودن را در شخص مبتلا به بی ام آی بالا ایجاد کند. طبق تحقیقات انجام شده، در موارد حادتر، ممکن است شخص بیمار صدمات جدی را به خود وارد کند.

وخیم شدن شرایط روحی:
وخیم شدن شرایط روحی:

کم آبی بدن:

از دیگر عوارض قرص لاغری به کم آبی بدن به خصوص در فصل گرما و یا در زمان انجام تمرینات ورزشی اختصاص دارد. ترکیبات اصلی موجود در این داروهای خوراکی با تقلیل آب بدن سبب تسریع فرایند لاغری در شخص می شوند. باید دقت داشته باشید که کم آبی بدن پیامدهایی نظیر سردرد و همچنین در شرایط حادتر، زمین خوردن  را در هنگام انجام تمرینات فیزیکی سنگین به دنبال خواهد داشت.

مرگ:

به طور قطع مرگ یکی از جدی ترین پیامدهای جانبی داروهای چربی سوز است که شاید در بدترین شکل ممکن در شخص مشاهده شود. کلیه داروهایی که برای تقلیل وزن و یا چربی سوزی مورد استفاده قرار می گیرد، باعث به مخاطره افتادن سلامت شخص می شود.

بر خلاف تبلیغات نادرست صورت گرفته روی داروهای کاهش وزن، بایستی متذکر شویم که هیچ قرص لاغری از سوی سازمان FDA (غذا و داروی آمریکا) مورد قبول و یا تایید قرار نگرفته است.

گاهی ممکن است ورزشکاران در کنار تمرینات ورزشی خود برای رسیدن به کاهش وزن سریع از این داروها استفاده کنند که این امر در اغلب موارد منجر به مرگ فرد ورزشکار می شود.

اطلاعات لازم را در خصوص عوارض قرص لاغری کسب کنید

به همین منظور توصیه ما به شما، پیش از تهیه قرص های چربی سوز این است که اطلاعات لازم را در خصوص عوارض قرص لاغری کسب کنید، سپس نسبت به مصرف آن ها اقدام کنید.

در انتها بایستی متذکر شویم که شیوه های سریعی برای از دست دادن وزن مانند انجام جراحی لاغری توسط مجرب ترین جراحان متخصص وجود دارد که می تواند به صورت تضمینی و دائمی، بدون این که مشکلی را برای شخص بیمار ایجاد کند، روی بیماران انجام شود. شما با بهره مندی از جراحی لاغری می توانید مشکلات مرتبط با اضافه وزن بالا مانند عارضه دیابت را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی معده برای لاغری را مطالعه کنید.

اطلاعات لازم را در خصوص عوارض قرص لاغری کسب کنید
اطلاعات لازم را در خصوص عوارض قرص لاغری کسب کنید

دکتر مهدی سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی به کلیه بیمارانی که به دنبال کاهش وزن هستند، توصیه می کنند که پیش از تعیین هر متدی برای تقلیل وزن بهتر است نخست درباره آن تحقیقات لازم را انجام دهید و چنان چه تکنیکی سالم و تاثیرگذاری بود، در راستای عملی کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید.

مکمل غذایی

Diet supplement (مکمل غذایی) یا همان قرص های لاغری محصولاتی هستند که به شکل خوراکی در داروخانه ها عرضه و روزانه به محتواهای غذایی شما اضافه می شوند.

تمامی مکمل ها به این شکل نیستند که تنها شما با مصرف آن ها با تقلیل وزن همراه شوید. بلکه آن ها جایگزین مناسب و با ارزش تغذیه ای برای آن گروه از بیماران هستند که مواد مغذی را به اندازه کافی از طریق مواد غذایی دریافتی روزانه خود دریافت نمی کنند. شناسنامه مکمل و یا مشخصه های هر مکمل بایستی به صورت دقیق برای هر بسته بندی ذکر شود.

در حقیقت این سری از مکمل ها کامل کننده رژیم غذایی است. لذا گزینه مناسبی برای جایگزین کردن مواد مغذی در نظر گرفته نمی شود. بایستی متذکر شویم که در این بین بعضی از افراد مانند سالمندان، بانوان باردار و شیرده، بیماران سرطانی، کلیوی و قلبی عروقی و یا بیماران مبتلا به آلرژی اجازه مصرف مکمل های غذایی را ندارند. یک Diet supplement حاوی:

1)    ویتامین ها 2) آمینواسیدها 3) مواد معدنی 4) محصولات گیاهی 5) بعضی از محصولات فرآوری شده در ارگان ها و غدد است.

حال دلیل مصرف برخی از افراد از مکمل های غذایی چیست؟

اغلب افراد به منظور تقلیل و یا افزایش وزن، بهبود خواب، دریافت انرژی بیشتر، بهتر شدن بینایی، برای ساخت ماهیچه و همچنین به منظور تهیه محصولات غذایی از دست رفته از این مکمل ها در طی روز استفاده می کنند. دقت داشته باشید که به علت این که داروهای لاغری در اشکال متعدد در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد، حتماً مصرف آن ها ایمن و گزینه مناسبی برای تقلیل وزن در نظر گرفته می شوند.

اما اگر بخواهید از عوارض قرص لاغری و این مکمل ها اطمینان حاصل نمایید، بهتر است حتما با دکتر سلیمی مشاوره داشته باشید. دکتر سلیمی یکی از بهترین و معتبرترین متخصصین جراحی چاقی شناخته می شوند.

اثر قرص های لاغری

در این بخش با توجه به عوارض قرص لاغری، قصد داریم تا در مورد عملکرد این سری از مکمل های غذایی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. چنان چه شما در جست و جوی یافتن بهترین داروها و یا مکمل های غذایی باشید، به طور قطع انتخاب های متعددی پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

شرکت های تولید کننده این سری از داروها ادعا دارند که ترکیباتی که در محتویات این داروها به کار برده می شود، شما را با نتایجی همچون:

اثر قرص های لاغری
اثر قرص های لاغری

محدود کردن اشتهای فرد به مواد غذایی، حس سیری، افزایش سوخت و ساز بدن، تقلیل یافتن بافت های چربی در بدن و از جذب چربی موجود در مواد غذایی ممانعت می کند.

شما می توانید این مکمل ها را به صورت کپسول، قرص، مایع، پودر و یا انواع دمنوش و یا چای استفاده کنید. برخی از مکمل های غذایی به همراه وعده های غذایی توصیه می شود و برخی دیگر هم جایگزین یک وعده غذایی می شود.

قرص های لاغری که بدون تجویز پزشک تهیه می شوند، می توانند با تحریک افزایش سوخت و ساز بدن و به کارگیری از انرژی موجود در بدن، در از دست دادن وزن موفق باشید.

طبق نظر دکتر سلیمی بهترین جراح چاقی، ممکن است این ترکیبات در از دست دادن وزن شما تاثیرگذار باشند اما مصرف پیوسته آن در طولانی مدت شاید پیامدهایی را در پی داشته باشد که حاصل از عوارض قرص لاغری است.

نظر دکتر مهدی سلیمی در خصوص عوارض قرص لاغری

اصل مکمل های غذایی به تنهایی برای تقلیل وزن افرادی که به چاقی مفرط مبتلا هستند، مورد تایید قرار نگرفته است. در مجموع چاقی مفرط به بیمارانی اطلاق داده می شود که شاخص توده بدنی آن ها بالغ بر سی و پنج کیلوگرم است و تقلیل وزن آن ها به تنهایی از طریق دارو امکانپذیر نیست.

نظر دکتر مهدی سلیمی در خصوص عوارض قرص لاغری
نظر دکتر مهدی سلیمی در خصوص عوارض قرص لاغری

در افرادی که اضافه وزن دارند، معالجات به صورت ترکیبی به کار برده می شود. مبنای این گروه از بیماران تنها معالجه به شکل جراحی لاغری است که در پی آن با تغییر در شیوه زندگی و تجویز مکمل های غذایی شخص می تواند وزن قابل توجهی را از دست دهد.

مورد دیگر مصرف مکمل های غذایی

مورد دیگر مصرف مکمل های غذایی در بیمارانی است که با بهره مندی از مناسب ترین متد جراحی، وزن بسیاری را از دست داده و به منظور حفظ تقلیل وزن در دراز مدت، علاوه بر تغییر در سبک زندگی و برنامه رژیم غذایی، قرص های لاغری نیز به این گروه از بیماران تجویز می شود.

هم اکنون مکمل غذایی که به تنهایی بتواند جایگزین مناسبی برای عمل جراحی چاقی به بیماران دارای شاخص توده بدنی بالا تجویز شود، موجود نیست.

هر چند طبق نظر جراحان متخصص نظیر دکتر سلیمی، چندین قرص اندک در فاز تحقیقاتی وجود دارد که به صورت کمکی به بیمارانی که تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته اند، توصیه می شوند.

همان طور که متذکر شدیم، اغلب قرص های لاغری پیامدهایی را به دنبال دارند که روی مکانیسم سیستم عصبی بدن تاثیرگذار است و استفاده دراز مدت آن ها سبب مشکلات متعدد در شخص می شود که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم. این مکمل ها در معالجه اورژانسی اضافه وزن نیز هیچ جایگاهی ندارد.

بازار غیراستاندارد و تقلبی این سری از داروها برای تقلیل وزن بسیار داغ است

در حال حاضر بازار غیراستاندارد و تقلبی این سری از داروها برای تقلیل وزن بسیار داغ است و با نام های متعدد تبلیغ و عرضه می شوند. بایستی خاطر نشان شد که این مکمل ها غالباً جنبه تبلیغاتی دارند و اغلب آن ها مورد تایید نیستند.

قرص های لاغری برای تقلیل وزن پنج الی ده درصدی تاثیرگذار هستند. به این معنا که چنان چه شخصی دارای بی ام آی پنجاه کیلوگرمی باشد، قادر است با کمک این داروها تنها کاهش وزن پنج کیلوگرمی را تجربه کند.

استفاده طولانی مدت مکمل های غذایی با پیامدهایی همراه است که اغلب آن ها پس از قطع استفاده دارو شاهد افزایش وزن مجدد وزن خواهند شد. لذا معالجه ماندگار و دائمی نیست.

اختلالات حاصل از استفاده درازمدت قرص های لاغری

اگر بخواهیم تعریف کلی از عوارض قرص لاغری داشته باشیم، بایستی بیان کنیم که:

تغییر مزه، خشکی دهان، سرگیجه، یبوست، اسهال، تهوع و استفراغ، سوزش معده، خستگی، درد معده، بی خوابی، گاز، بی قراری، اضطراب، افزایش ضربان قلب و پرفشاری، بی اختیاری مدفوع، مدفوع اورژانسی و … تنها بخشی از مشکلاتی است که فرد در اثر مصرف طولانی مدت این داروها ممکن است به آن ها مبتلا شود.

اختلالات حاصل از استفاده درازمدت قرص های لاغری
اختلالات حاصل از استفاده درازمدت قرص های لاغری

با توجه به اختلالات نامبرده حاصل از عوارض قرص لاغری، دکتر سلیمی بهترین جراح چاقی مناسب ترین گزینه برای کاهش وزن در بیمارانی که با شاخص توده بدنی بالا همراه هستند را انجام عمل های جراحی لاغری معرفی می کند.

انواع عمل های جراحی لاغری

با توجه به عوارض قرص لاغری و مشکلات متعدد حاصل از آن، بهتر است انواع عمل های جراحی چاقی که می تواند از بروز پیامدهای این مکمل های غذایی در فرد جلوگیری کند و عملکرد دائمی و ماندگاری را به همراه داشته باشد را به شما معرفی کنیم.

جراحی لاغری بای پس معده Roux-en-Y

شیوه Roux-en-Y نوعی جراحی بای پس معده و در عین حال از متداول ترین عمل های لاغری محسوب می شود. معمولا جراحی فوق به عنوان یکی از عمل های جراحی برگشت ناپذیر در بین سایر عمل های چاقی است. در این تکنیک، جراح متخصص بخش فوقانی معده بیمار را حذف و باقیمانده آن را منگنه و یا بخیه می زند.

کاهش حجم معده در متد فوق سبب می گردد تا شخص با مصرف مواد غذایی کمتر احساس سیری کند و در نتیجه بر اثر جذب کمتر مواد غذایی به تدریج تقلیل وزن در فرد صورت گیرد. معده جدید بیشتر به یک گردو شباهت دارد که فقط بیست و هشت گرم از خوراکی ها را در خود جای می دهد.

معده در شرایط معمولی قابلیت نگهداری حجم بیشتری از مواد غذایی را دارد

این در حالی است که معده در شرایط معمولی قابلیت نگهداری حجم بیشتری از مواد غذایی را دارد. جراح متخصص در حین عمل جراحی، دوازدهه (روده کوچک) را حذف و آن را به طور مستقیم به کیسه کوچک متصل می کند.

به این ترتیب مواد غذایی به کیسه کوچک و سپس به روده کوچک متصل به آن هدایت خواهد شد. مواد غذایی بیشتر، بخش نخست روده کوچک و معده را طی می کند و مستقیماً به بخش میانی دوازدهه وارد می شوند.

معده در شرایط معمولی قابلیت نگهداری حجم بیشتری از مواد غذایی را دارد
معده در شرایط معمولی قابلیت نگهداری حجم بیشتری از مواد غذایی را دارد

بعد از انجام جراحی لاغری فوق، شخص بیمار بایستی علاوه بر تغییرات کلی و همیشگی در برنامه رژیم غذایی خود، تمرینات فیزیکی مناسبی را به صورت مستمر انجام دهد تا به بهترین عملکرد حاصل از عمل جراحی لاغری دست یابد.

این متد جراحی لاغری یکی از تکنیک های جراحی مورد تایید جهانی به منظور پیشگیری از عوارض قرص لاغری است که دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی به بیماران دارای اضافه وزن بالا توصیه می کنند.

بهترین کاندیدای جراحی بای پس معده

تکنیک عمل جراحی فوق به منظور تقلیل اضافه وزن و ریسک ابتلا به مشکلات مربوط به اضافه وزن بالا روی بیماران دارای شاخص توده بدنی بالغ بر چهل کیلوگرم (چاقی شدید) و افراد چاق با بی ام آی بین سی و پنج تا سی و نه کیلوگرم انجام می شود.

این گروه از بیماران با اختلالاتی نظیر سکته مغزی، ریفلاکس معده، آپنه خواب، پرفشاری، عارضه قلبی و دیابت نوع دو گرفتار هستند. این عمل جراحی برای کلیه بیمارانی که با افزایش شاخص توده بدنی بالا همراه هستند، گزینه مطلوبی نیست.

در این راستا برای تشخیص جراحی نامبرده بایستی کلیه مراحل پزشکی متعدد روی شخص تحت عمل جراحی انجام گیرد. مهمترین نکته در خصوص این عمل جراحی به پرهزینه بودن متد فوق اختصاص دارد.

جراحی لاغری بای پس معده از طریق بلیو پانکراتیت (duodenal switch)

یکی دیگر از متدهای جراحی چاقی مورد تایید جهانی که دکتر سلیمی به بیماران دارای BMI بالا توصیه می کنند، جراحی بای پس معده (duodenal switch) است.

در متد چند بخشی و سخت فوق، جراح متخصص اقدام به حذف هشتاد درصد از ظرفیت می کند. در جراحی فوق، غذایی که از طریق لوله در دوازدهه (روده کوچک) آزاد می شود، همراه با قسمت کمتری از دوازدهه که معمولا متصل به معده است، تنها باقی می ماند.

در روش پیچیده بای پس معده بخش اعظمی از سیستم گوارش را متصل با بخش پایانی روده به اثنی عشری در مجاور معده به دور هم پیچیده می شود. به این ترتیب حجم مواد غذایی دریافتی تا حد قابل توجهی تقلیل می یابد و در نتیجه سبب جذب مواد غذایی کمتری نیز می شود.

با توجه به این که جراحی فوق بسیار اثرگذار است، اما ممکن است مشکلات بسیاری مانند کمبود ویتامین و یا سوء تغذیه را برای بیماران به همراه داشته باشد. این متد به دلیل حذف بخش بسیار زیادی از معده گزینه مناسبی برای بیماران دارای شاخص توده بدنی بالای پنجاه کیلوگرم در نظر گرفته می شود.

جراحی لاغری باندینگ شکمی یا حلقه گذاری معده

از جراحی های لاغری مورد تایید جهانی که می تواند تا حد بسیار زیادی از عوارض قرص لاغری پیشگیری کند را می توان به جراحی گاستریک باندینگ اشاره کرد. این سری از عمل های جراحی مداخله ای برای معالجه اضافه وزن بالا به عنوان عمل جراحی Bariatric در دنیا معروف هستند.

در طی این عمل جراحی از طریق قرارگیری یک حلقه فضای معده کاهش می یابد و در نهایت شخص به تدریج با حجم کمتری از مواد غذایی احساس سیری می کند و می تواند وزن اضافه خود را از دست دهد.

ساده بودن این عمل جراحی سبب گردیده که به عنوان یکی از متداول ترین جراحی های لاغری در بین دیگر متدهای جراحی در نظر گرفته شود. شاید شما در مقایسه با سایر تکنیک های جراحی با تقلیل وزن کمتری همراه شوید اما بایستی طبق تجویز جراح متخصص به شکل دوره ای باند را دوباره تنظیم کنید.

به منظور مقایسه جراحی باندینگ معده با پیامدهای حاصل از قرص های لاغری، بهتر است اشاره ای به مزیت های این متد جراحی داشته باشیم:

کوتاه تر بودن مدت زمان جراحی، قابلیت تنظیم و کوتاه بودن زمان بستری شخص در بیمارستان از مهمترین مزیت های جراحی حلقه گذاری معده است.

حلقه سیلیکونی از طریق لاپاراسکوپی روی معده بیمار انجام می شود و هیچ تغییری را در مسیر و یا دستگاه گوارش ایجاد نمی کند.

یکی از مهمترین مزیت های این عمل جراحی را می توان به این موضوع اشاره کرد که تنها متد استاندارد عمل لاغری در بین نوجوانان رده سنی بالغ بر دوازده سال شناخته می شود.

اغلب بیماران در تمامی موقعیت های جسمی و یا رده های سنی قادر به تحمل این عمل جراحی هستند.

هیچ تقلیل جذب مواد غذایی در این متد جراحی وجود ندارد و شخص می تواند تمامی مواد معدنی و ویتامین ها را به راحتی جذب کند.

در انتها بایستی متذکر شویم که جراحی باندینگ معده شاید گزینه مناسبی برای بیماران دارای شاخص توده بدنی بیست و شش تا نود کیلوگرم در نظر گرفته شود.

اقدامات پیش از عمل جراحی باندینگ معده

پیش از انجام جراحی، جراح متخصص از بیمار می خواهد تا معاینات و یا آزمایشات مورد نیاز مانند:

1)    تست خون و دیگر آزمایشات لازم برای اطمینان بیشتر از موقعیت کلی سلامتی و آمادگی شخص برای انجام جراحی

2)    انجام مشاوره های تغذیه و بازبینی فیزیکی کامل

3)    حضور در کلاس های آموزشی برای شخص بیمار در رابطه با پروسه جراحی، نتیجه عمل، پیامدها و مراقبت های بعد از آن را ب طور کامل انجام دهد.

چنان چه به دخانیات و یا سیگار اعتیاد دارید، بایستی استفاده از آن را از چندین هفته پیش از عمل جراحی قطع و از همه مهمتر بعد از جراحی هیچ گاه دوباره به دنبال آن ها نروید.

زیرا مصرف آن ها می تواند پروسه ریکاوری را در بیماران کاهش دهد و خطر بروز اختلالات و پیامدهای بعد از عمل را به مراتب افزایش دهد.

پیش از جراحی حلقه گذاری معده بایستی به موارد زیر دقت کنید:

  •   داروها، قرص های لاغری و یا مکمل های ویتامینی که برای تقلیل وزن استفاده می کنید را با پزشک معالج خود در میان گذارید.
  •   در طی چندین هفته پیش از عمل جراحی شاید از بیمار درخواست شود تا اگر از داروهای ضد انعقاد خون نظیر ویتامین E، آسپرین، وارفارین و یا ایبوپروفن استفاده می کنید، برای مدت کوتاهی قطع کنید.
  •   شش ساعت پیش از عمل جراحی از نوشیدن و یا مصرف هر نوع مواد غذایی پرهیز کنید.

انجام تمامی دستورالعمل های پزشکی سبب تسریع روند جراحی و بهبودی بعد از آن در بیماران می شود.

پیش از جراحی حلقه گذاری معده بایستی به موارد زیر دقت کنید:
پیش از جراحی حلقه گذاری معده بایستی به موارد زیر دقت کنید:

جراحی باندینگ شکمی قابل تنظیم به چه صورت روی بیماران انجام می شود؟

در متد جراحی لاغری فوق از طریق این حلقه سیلیکونی، بالونی قابل تنظیم را در درون معده بیمار قرار می دهند. این بالون از طریق لوله سیلیکونی ضد تاب خوردگی، دراز و باریک به پورتی برای تزریق متصل می شود. همچون یک ساعت مچی حلقه را در قسمت بالایی معده تقریباً پانزده میلیمتر در زیر نقطه اتصال مری و معده کاملاً می بندند.

این حلقه سبب می گردد که معده به دو بخش کیسه کوچک در بخش بالایی که در حدود پانزده میلیمتر است و بخش پایینی معده تقسیم شود. پورت تزریقی را در قسمت تحتانی پوست قرار می دهند.

مایع تزریقی به داخل پورت ورودی سبب باد شدن بالون می شود و در نهایت دهانه خروجی بخش بالایی معده را تنگ تر می کند. این عمل باعث می گردد که مواد غذایی دریافتی علاوه بر کنترل، تقلیل یابد و در نتیجه فرآیند تخلیه را از بخش بالایی معده کندتر کند.

شما از طریق تزریق و بیرون آوردن مایع می توانید سایز حلقه و یا باند را تنظیم کنید

شما از طریق تزریق و بیرون آوردن مایع می توانید سایز حلقه و یا باند را تنظیم کنید. تنظیمات فوق را در ویزیت های ماهانه بر مبنای تقلیل وزنی که اخیراً به دست آورده اید، می توانید انجام دهید. به عبارتی شما می توانید در هر زمان مناسب براساس نیاز خود در راستای از دست دادن وزن این تنظیمات را انجام دهید.

مصرف مواد غذایی در این متد جراحی تا حد بسیار زیادی تقلیل می یابد که می توان بیان کرد از قرص ها و یا مکمل های غذایی تاثیرگذارتر خواهد بود. به دلیل تسریع زمان بهبودی، بیماران می توانند بعد از هفت روز استراحت به فعالیت های شغلی و روزانه خود بپردازند.

شما از طریق تزریق و بیرون آوردن مایع می توانید سایز حلقه و یا باند را تنظیم کنید
شما از طریق تزریق و بیرون آوردن مایع می توانید سایز حلقه و یا باند را تنظیم کنید

نکات غذایی و شیوه زندگی بعد از جراحی باندینگ شکمی

تاثیر حلقه سیلیکونی قابل تنظیم در جراحی لاغری فوق به تغییر برنامه رژیم غذایی، عمل جراحی و همچنین عادات غذایی شخص بیمار بستگی دارد.

بیمارانی که برای دستیابی به وزن ایده آل این متد جراحی کاهش وزن را انتخاب می کنند، بایستی در سبک زندگی خود در دراز مدت تغییرات کلی را ایجاد کنند. الزامات مهم بعد از جراحی عبارتند از:

بهتر است از پنج میان وعده (صبحانه، دو وعده مواد غذایی پروتئینی، سوپ، پوره انواع سبزیجات) در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنید.

کل مواد غذایی که در هر وعده بعد از جراحی مجاز به مصرف آن هستید، بایستی در حدود یک فنجان سرخالی باشد.

از قاشق کوچک برای صرف غذا استفاده کنید و هر لقمه را بیش از بیست بار بجوید.

به هیچ عنوان نیم ساعت پیش از صرف غذا و همچنین یک ساعت بعد از آن مایعات مصرف نکنید

به هیچ عنوان نیم ساعت پیش از صرف غذا و همچنین یک ساعت بعد از آن مایعات مصرف نکنید. مصرف مایعات علاوه بر آن که باعث ناخوشی در بیمار می شود، پیامدهای بعد از جراحی را نیز به مراتب افزایش می دهد.

به محض سیری از خوردن غذا خودداری کنید. یک لقمه بیشتر می تواند سبب بروز استفراغ شده و پیامدهای بعد از آن در شخص را تا حد بسیاری افزایش دهد.

بیماران بایستی دقت داشته باشند که از مصرف مواد غذایی فست فودی و همچنین نوشابه های گازدار در این مدت پرهیز نمایند.

پیاده روی سریع به مدت چهل و پنج دقیقه در روز از دیگر نکات مهمی است که بیماران بعد از جراحی بایستی به آن دقت کامل داشته باشند. زیرا این امر باعث تقلیل وزن تاثیرگذار، ماهیچه های قوی تر و حذف تجمع چربی های انباشته در شخص می شود.

تقلیل پیامدهای حاصل از جراحی

برای تقلیل پیامدهای حاصل از جراحی، پیشنهاد می شود تا مدت شش هفته پس از عمل جراحی به درون حلقه تزریقی انجام نشود. ممکن است بعضی از بیماران بدون تزریق، تقلیل وزن چشمگیری را داشته باشند. اما در بعضی از بیماران از دست دادن وزن بعد از adjustment یا تنظیم روی می دهد.

معمولا اغلب بیماران بین شصت الی هفتاد درصد از اضافه وزن خود را بعد از عمل جراحی از دست خواهند داد. البته مقدار تقلیل وزن رابطه بسیاری با شیوه تغذیه و فعالیت های روزانه شخص و از همه مهمتر میزان همکاری فرد بیمار بستگی دارد.

در انتها بایستی خاطر نشان شویم که تقلیل وزن حاصل از متد جراحی فوق به مراتب کندتر از دیگر شیوه های جراحی رخ می دهد و ممکن است این پروسه تا سی و شش ماه زمان ببرد. در واقع شما با انجام این عمل جراحی و کاهش وزن سریع می توانید تاثیرات جراحی را روی مکمل های غذایی مشاهده کنید.

تقلیل پیامدهای حاصل از جراحی
تقلیل پیامدهای حاصل از جراحی

پیشنهاد می کنیم از پست قرص لاغری گلدن لیمب دیدن کنید.

عمل جراحی لاغری اسلیو معده

جراحی اسلیو معده متد لاغری دیگری است که از مصرف قرص های لاغری تاثیرگذارتر و ماندگارتر است. جراح چاقی به منظور این که بتواند فرد مبتلا به چاقی مفرط را از زحمت تجمع بافت های چربی انباشته در بخش های مختلف بدن نجات دهد و یا در اصل از بروز اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا پیشگیری کند، دو اقدام مهم را با انجام این عمل جراحی روی بیماران انجام می دهد.

به این صورت که نخست ظرفیت معده توپی شکل بیمار را که سبب افزایش وزن وی شده است را کاهش داده و دوم مسیر جذب محصولات غذایی را تا حد قابل توجهی تقلیل می دهند تا از این طریق بیمار مواد غذایی کمتری را دریافت کرده و جذب آن ها تقلیل یافته و یا جذبی انجام نگیرد.

در واقع در این عمل جراحی، جراح متخصص هدف نخست یعنی تقلیل ظرفیت معده را برای دستیابی شخص به وزن طبیعی دنبال می کنند.

جراح متخصص در فرایند جراحی تقریباً بالغ بر هفتاد درصد از حجم معده را حذف می کنند که بیست و پنج درصد باقیمانده آن شباهت بسیاری به یک موز دارد. این عمل جراحی به عنوان یکی از متدهای دائمی و برگشت ناپذیر شناخته می شود که می تواند در از دست دادن وزن بسیار تاثیرگذار باشد.

بهترین کاندیدای عمل جراحی اسلیو معده

با توجه به این که قرص های لاغری می تواند پیامدهایی را روی سلامتی فرد مبتلا به اضافه وزن بالا به دنبال داشته باشد، بایست به افرادی که کاندیدای عمل جراحی اسلیو معده هستند نیز اشاره ای داشته باشیم:

بیمارانی که به صورت مستمر به مدت شش ماه از فعالیت های ورزشی، برنامه رژیم غذایی مناسب و یا قرص های لاغری تحت نظر پزشک متخصص استفاده نموده اند و در این راستا نتوانسته اند وزن قابل توجهی را از دست دهند، کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل جراحی در نظر گرفته می شوند.

بیماران دارای بی ام آی بالغ بر چهل کیلوگرم که از چاقی مفرط رنج می برند.

افرادی که در اثر افزایش وزن با مشکلاتی نظیر دیابت نوع دو، پرفشاری خون، افزایش کلسترول و تری گلیسرید خون همراه هستند و bmi آن ها بین (35- 39.9) است می توانند از مزیت های این عمل جراحی بهره مند شوند.

آمادگی ذهنی

شخص بیمار از لحاظ ذهنی، آمادگی لازم برای تغییرات کلی در سبک عادات غذایی و همچنین شیوه زندگی خود را به دلیل شاخص توده بدنی بالغ بر چهل و پنج کیلوگرم را دارد.

چنان چه از لحاظ روحی و روانی فرد در موقعیت مطلوب و یا نرمالی قرار دارد و به عارضه روانشناختی مبتلا نیست، کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی فوق محسوب می شود.

چنان چه شخص از سلامت کلی مطلوبی برخوردار باشد و همچنین بر اثر اختلالات عصبی و یا روانی به عارضه اضافه وزن مبتلا است، کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی لاغری اسلیو معده در نظر گرفته می شوند. این تکنیک جراحی در بیماران دارای بی ام آی بالغ بر سی و دو کیلوگرم نیز انجام می شود.

آمادگی ذهنی
آمادگی ذهنی

مزایای جراحی اسلیو معده

بیماران دارای شاخص توده بدنی بالا با انجام جراحی اسلیو معده (کوچک کردن معده) از مزیت های متعددی بهره مند می شوند که در زیر به چند نمونه از آن ها متذکر می شویم:

تقلیل وزن در جراحی فوق همچون جراحی لاغری بای پس معده بسیار قابل ملاحظه و چشمگیر است.

با توجه به این که ظرفیت معده تقلیل می یابد، اما بخش پایانی معده بدون دستکاری و سالم در جای خود باقی می ماند که فرد بیمار به سوء جذب محصولات غذایی دریافتی روزانه گرفتار نمی شود.

بسته به این که نسبت به سایر عمل های جراحی مدت زمان پروسه عمل کوتاه است، ریکاوری بیمار هم با دردسر کمتری سپری می شود.

یکی از مهمترین مزیت های جراحی لاغری اسلیو معده نسبت به عمل بای پس به کاهش ریسک نشت محصولات غذایی اختصاص دارد.

علاوه بر موفقیت بسیار بالای جراحی می تواند متدی هوشمندانه و با صرفه نسبت به قرص های لاغری در نظر گرفته شود.

جراحی اسلیو معده به عنوان یکی از ایمن ترین متدهای لاغری

جراحی اسلیو معده به عنوان یکی از ایمن ترین متدهای لاغری برای بیمارانی است که در انجام جراحی کاهش وزن به نتیجه قابل قبولی دست یافته اند.

در مقایسه با دیگر تکنیک های جراحی چاقی مانند بای پس معده و یا روده، این عمل جراحی، ماندگاری بیشتری دارد و با توجه به این که متخصصین و جراحان چاقی در انجام جراحی اسلیو معده از تخصص و تسلط کافی برخوردار هستند، این امر سبب گردیده که جراحی با پیامدهای کمتری در شخص انجام شود.

بارزترین مزیت جراحی اسلیو معده

بارزترین مزیت جراحی اسلیو معده به این موضوع اختصاص دارد که شما با انجام جراحی فوق تا حد بسیار زیادی می توانید روی عارضه دیابت نوع دو و یا پرفشاری کنترل داشته باشید و یا حتی به طور کل آن را معالجه کنید.

پس از جراحی، چنان چه شخص بیمار به عارضه دیابت گرفتار باشد، نیاز به مصرف داروهای خوراکی و یا تزریق انسولین در طی روز تا حد قابل توجهی تقلیل می یابد.

کلیه موارد ذکر شده تنها بخشی از مزیت های جراحی اسلیو معده است که می تواند مقایسه مناسبی نسبت به عوارض قرص لاغری به شمار آید.

شما در هر مرحله می توانید با مشورت گرفتن از دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی، اطلاعات سودمندتری را کسب نمایید.

جراحی لاغری پلیکاسیون معده

LGP نام اختصاری عمل جراحی لاغری پلیکاسیون (پلیسه معده) است که در حال حاضر به عنوان یکی از به روزترین شیوه های جراحی چاقی است که از طریق تا زدن و دوخت معده به بخش داخلی اندازه و ظرفیت معده تا هفتاد و پنج درصد تقلیل می یابد.

این جراحی شیوه ایمن تری از قرص های لاغری است که می تواند به غذای دریافتی کمتر و حس سیری سریعتر به بیماران دارای اضافه وزن بالا کمک کند.

بر خلاف تکنیک های بای پس و یا باندینگ معده، در این جراحی مورد تایید جهانی، معده تحت عمل جراحی به دور زدن و یا قرارگیری شیء خارجی مانند حلقه نیازی ندارد.

هر چند در عمل جراحی فوق همچون عمل اسلیو معده بخش اعظمی از معده کاهش می یابد، اما جراحان متخصص هیچ بخشی از معده را حذف نمی کند و همین علت سبب گردیده تا به عنوان یکی از جراحی های برگشت پذیر شناخته شود.

چنان چه شما کاندیدای مناسب این متد جراحی معده باشید، معمولا در سال نخست بین (40-70%) از وزن اضافی خود را از دست خواهید داد. بیمارانی که بی ام آی آن ها بالغ بر سی و پنج و پایین تر از چهل کیلوگرم است

و همچنین اشخاصی که افزایش وزن آن ها ریسک اختلالاتی نظیر پرفشاری، حملات قلبی، دیابت نوع دو و یا سکته را به مراتب افزایش می دهد، بهترین کاندیدا برای انجام این متد جراحی است.

مراقبت های مورد نیاز بعد از عمل جراحی لاغری پلیکاسیون معده

شخص بیمار بعد از جراحی همچون دیگر عمل های جراحی لاغری بایستی به منظور دستیابی به وزن ایده آل از یک برنامه رژیم غذایی استاندارد استفاده کند که این رژیم در چهارده روز نخست تنها با مصرف مایعات شروع می شود و بعد از آن با تجویز پزشک معالج بیمار اجازه مصرف مواد غذایی جامد را به میزان بسیار اندک در برنامه رژیم غذایی خود دارد. اما در رابطه با دیگر الزامات مورد نیاز پس از جراحی:

شخص موظف است بعد از عمل از برنامه غذایی که از سوی جراح متخصص تجویز شده است، در راستای بهبودی سریعتر دنبال کند.

پس از سی روز با توصیه جراح متخصص می توانید از تمرینات فیزیکی ساده مانند پیاده روی آهسته استفاده کنید. البته شما به منظور تثبیت وزن بایستی فعالیت های ورزشی را به عنوان یک امری مهم و جدانشدنی در زندگی ادامه دهید.

آهسته غذا میل کردن و جویدن کامل برای گوارش آسانتر، از مهمترین الزامات بعد از جراحی است.

پیشگیری از حالت تهوع

به منظور پیشگیری از حالت تهوع در زمان مصرف مواد غذایی به هیچ وجه مایعات مصرف نکنید. زیرا بعد از جراحی به دلیل کاهش حجم معده فضای کافی برای مصرف همزمان جامدات و یا مایعات وجود ندارد.

از گوشت قرمز، شیر، تخم مرغ که جزء مواد غذایی پروتئین دار محسوب می شوند، در برنامه غذایی خود استفاده کنید.

بهتر است تا چهارده روز بعد از جراحی به هیچ عنوان سیگار مصرف نکنید.

با جراح متخصص خود در خصوص استفاده از قرص های ویتامین مورد نیاز بعد از جراحی گفت و گو کنید.

پیروی از کلیه دستورالعمل های پزشکی به شما کمک خواهد کرد که سریعتر وزن اضافی خود را از دست دهید و بتوانید به وزنی که سال ها آرزو داشتید، دست یابید.

پیشگیری از حالت تهوع
پیشگیری از حالت تهوع

عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی پلیکاسیون معده

در مقایسه عوارض قرص لاغری، لازم است اشاره ای به پارامترهای اثرگذار در هزینه عمل جراحی فوق داشته باشیم. به این صورت که:

میزان تجربه و مهارت جراح متخصص، متد جراحی و میزان و شرایط بهبودی عمومی شخص بیمار به عنوان مهمترین عوامل در هزینه جراحی لاغری در نظر گرفته می شود.

عمل جراحی لاغری جابجایی دوازدهه (بای پس معده)

از دیگر تکنیک های جراحی لاغری که می تواند از پیامدهای قرص های لاغری تا حد قابل توجهی پیشگیری کند، عمل جراحی بای پس معده است.

در جراحی لاغری فوق جراحان متخصص با عبور مواد غذایی از قسمت اعظمی از روده و معده، با کاهش جذب کالری به از دست دادن اضافه وزن به بیماران کمک بسیاری می کنند.

در حقیقت خوراکی ها بدون عبور از معده نخست وارد روده و به طور مستقیم داخل روده می شوند و پروسه جذب و گوارش مواد غذایی خیلی سریعتر برای حذف چربی های انباشته انجام می گیرد. این تکنیک لاغری برای اشخاصی که با بی ام آی سی و پنج تا چهل کیلوگرم و یا بیشتر از آن مبتلا هستند، مناسب ترین گزینه در نظر گرفته می شود.

همچنین بیمارانی که به مشکلات خاص نظیر پرفشاری و یا دیابت نوع دو گرفتار هستند و یا به طور کلی بر اثر پیامدهای جانبی حاصل از اضافه وزن بالا نظیر کمر درد و زانو درد قادر به انجام امور شخصی خود نیستند، می توانند از این تکنیک جراحی به منظور تثبیت وزن و پیشگیری از پیامدهای حاصل از مکمل های غذایی استفاده کنند.

عمل جراحی لاغری جابجایی دوازدهه (بای پس معده)
عمل جراحی لاغری جابجایی دوازدهه (بای پس معده)

مزایای جراحی لاغری بای پس معده

همان طور که متذکر شدیم، یکی از مهمترین مواردی که می تواند مقایسه مناسبی از جراحی های مورد تایید جهانی نسبت به قرص های لاغری باشد، مزیت های عمل جراحی است. لذا در این بخش به مزایای جراحی بای پس معده می پردازیم.

بسته به این که ممکن است این عمل جراحی به نظر کمی پیچیده و سخت در نظر گرفته شود، اما یکی از اصلی ترین متدهای معالجه چاقی مفرط شناخته می شود که در زیر به چند نمونه از اصلی ترین مزیت های آن متذکر خواهیم شد:

تقلیل وزن سریع و همچنین بهبود صحت و موقعیت جسمانی برای بیمارانی که دارای شاخص توده بدنی بالایی هستند.

میزان خوراکی ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد و اصلی ترین عامل اضافه وزن که ترشح هورمون اشتها است را می گیرد.

بازگشت اضافه وزن مجدد شخص در این متد جراحی مورد تایید جهانی بسیار کم است.

میزان متابولیسم بدن به علت تقلیل وزن افزایش می یابد.

در مقایسه با سایر جراحی های کاهش وزن، عملکرد بهتری را در از دست دادن وزن به همراه دارد و به عنوان مهمترین تکنیک معالجه دیابت نوع دو محسوب می شود.

با تقلیل وزن، استفاده داروهای حاصل از پیامدهای مرتبط به اضافه وزن تا حد بسیار کاهش می یابد

با تقلیل وزن، استفاده داروهای حاصل از پیامدهای مرتبط به اضافه وزن تا حد بسیار کاهش می یابد که شما با انجام فعالیت های ورزشی مناسب و پیروی از یک برنامه رژیم غذایی متعادل می توانید کاهش وزن سریع را تجربه کنید.

مشکلات تنفسی مانند آپنه خواب و بیماری مفاصل با انجام این عمل جراحی به طور کامل از بین می رود و به علت دستیابی به وزن ایده آل، حس اعتماد به نفس شخص به مراتب افزایش می یابد که می تواند یکی از مهمترین مزیت های عمل جراحی لاغری در نظر گرفته شود.

با تقلیل وزن، استفاده داروهای حاصل از پیامدهای مرتبط به اضافه وزن تا حد بسیار کاهش می یابد
با تقلیل وزن، استفاده داروهای حاصل از پیامدهای مرتبط به اضافه وزن تا حد بسیار کاهش می یابد

در انتها بایستی متذکر شویم که بالا بودن شاخص توده بدنی علاوه بر آزار ظاهری می تواند صدمات جدی را به سلامتی بدن وارد کند. لذا باید با تعیین شیوه زندگی سالم و پرهیز از مکمل های غذایی سعی کنید وزن خود را در موقعیت مطلوبی نگه دارید.

عمل جراحی لاغری پیکرتراشی (لیپوماتیک)

این عمل زیبایی گزینه مناسبی برای رهایی از چربی های انباشته در نواحی مختلف بدن است. جراحی لیپوماتیک در مجهزترین کلینیک های درمانی دارای مجوز و به شکل کاملاً سرپایی برای بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام می شود که در طی عمل احتیاجی به بیهوشی عمومی شخص نیست.

جراحان متخصص از طریق این متد، بخش اعظمی از بافت های چربی را از بدن شخص که سبب افزایش وزن و نافرم شدن تناسب اندام آن ها شده است را حذف می کنند.

اغلب بیماران از این متد لاغری برای تقلیل سایز در دراز مدت و همچنین حذف سلولیت استفاده می کنند. این تکنیک به طور کاملاً فیزیکی اقدام به حذف چربی ها بدون خونریزی و یا درد بدن می کند.

هدف کلی از متد جراحی فوق تغییر فرم و سایز بدن است. بیمار تحت عمل جراحی پیکرتراشی بعد از سه الی هفت روز ریکاوری بهبودی کامل خود را به دست می آورد. این تکنیک بیشتر مناسب چربی های نواحی:

کمر، بازوها، شکم، قفسه سینه، بخش داخلی و بیرونی ران ها، داخل زانوها، باسن، لگن، قسمت تحتانی چانه و خط گردن، پهلوها است.

عمل جراحی لاغری پیکرتراشی (لیپوماتیک)
عمل جراحی لاغری پیکرتراشی (لیپوماتیک)

مزیت های جراحی لاغری پیکرتراشی

شما با انجام این عمل جراحی می توانید بافت های چربی موجود در زیر پوست را کاملاً یکنواخت کنید و همچون سایر دستگاه های ساکشن، چربی های موجود در زیر پوست حالت برآمدگی به خود نمی گیرند.

در جراحی لیپوماتیک تعداد روزهای بهره مندی از بادی شیپر کوتاه تر بوده و فقط چهارده روز برای استفاده از مزیت های آن زمان نیاز دارید.

فرم دهی و جمع کردن پوست شخص که به دلیل تجمع چربی ای انباشته فرم ظاهری خود را از دست داده اند، نسبت به دیگر متدهای جراحی بسیار مناسب است.

جراح متخصص برای انجام جراحی فوق از بی حسی موضعی به منظور پروسه درمان استفاده می کنند.

احتمال بروز عفونت، ترشح و یا ورم در جراحی لاغری لیپوماتیک به مراتب کمتر است.

مهمترین مزیت جراحی پیکرتراشی به عدم نیاز بستری شخص بیمار در بیمارستان اختصاص دارد. به این ترتیب در مقایسه با دیگر متدهای جراحی لاغری بسیار راحت تر برای بیماران کاندیدای عمل جراحی انجام می گیرد.

مزیت های جراحی لاغری پیکرتراشی
مزیت های جراحی لاغری پیکرتراشی

مهمترین نکات پیش از انجام جراحی پیکرتراشی

بیمارانی که مایلند برای تناسب اندام زیباتر از جراحی لیپوماتیک استفاده کنند، بایستی به نکاتی که در زیر متذکر می شویم پیش از جراحی اطلاع داشته باشند:

در مورد انجام جراحی پیکرتراشی اطلاعات کافی را به دست آورند.

برای بهره مندی از مزیت های این متد لاغری به یک مرکز مورد تایید و مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های روز دنیا مراجعه کنید.

پیش از جراحی حتماً بایستی در جلسات مشاوره برای انجام جراحی حضور داشته باشید.

چنان چه داروی خاصی مصرف می کنید، بهتر است جراح متخصص خود را مطلع سازید.

در مجموع می توان بیان کرد که شما با انجام این عمل لاغری می توانید کاهش وزن و سایز مناسبی را در سایر اندام های بدن خود تجربه کنید که به دلیل دائمی و ایمن بودن آن، مناسب ترین گزینه در مقابل قرص های لاغری است که می تواند پیامدهای جبران ناپذیری را برای شخص به همراه داشته باشد.

مهمترین نکات پیش از انجام جراحی پیکرتراشی
مهمترین نکات پیش از انجام جراحی پیکرتراشی

عمل جراحی لاغری لیپوساکشن

عمل جراحی که برای حذف بافت های چربی از متد روز دنیا لیپوساکشن (چربی کشی) استفاده می شود و به منظور برداشتن چربی های موجود در نواحی مخصوص بدن مانند ران، شکم، گردن، باسن و بازوها در بیماران کاندیدای عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

از تکنیک فوق برای فرم دهی قسمت های نامبرده استفاده می شود که می توان بیان کرد که از قرص های لاغری اثربخش تر و مناسب تر عمل می کند. جراحی لیپوساکشن همچون متدی برای جایگزینی برای تقلیل وزن و یا از دست دادن وزن کلی برای بیمارانی که دارای بی ام آی بالایی هستند، موثر واقع نمی گردد.

چنان چه با شاخص توده بدنی بالایی همراه هستید، بهتر است در کنار برنامه رژیم غذایی مناسب و فعالیت های ورزشی از یک متد جراحی لاغری موثر و دائمی برای از دست دادن وزن خود استفاده کنید.

چه زمان بایستی از جراحی لیپوساکشن استفاده کنیم؟

زمانی جراحی فوق به بیماران توصیه می شود که با پیروی از دستورالعمل های رژیم غذایی و انجام تمرینات فیزیکی مناسب نتوانسته اند بخش اعظمی از چربی های انباشته در نواحی مختلف بدن را که علاوه بر افزایش وزن سبب نافرم شدن بدن شخص شده است را از دست دهند، جراحی فوق پیشنهاد می شود که بیشتر در قسمت های ران، شکم، گردن، بازو، باسن و پشت و یا قفسه سینه استفاده می شود.

در حال حاضر اغلب جراحان متخصص برای تقلیل اندازه پستان، این متد جراحی را به بیماران در مقایسه با قرص های لاغری مناسب ترین گزینه پیشنهاد می کنند.

بعد از جراحی

حال با انتخاب شما برای انجام این عمل جراحی، ممکن است پس از عمل، شما با تورم، درد و یا کبودی حاصل از انجام جراحی لیپوساکشن مواجه شوید. حتی شاید چند روزی زمان ببرد تا شما قادر باشید به امور روزانه و یا شغلی خود همچون گذشته بازگردید. معمولا جراح متخصص به منظور تسکین درد داروهایی را به این گروه از بیماران توصیه می کنند.

در این جراحی برای پیشگیری از عفونت، آنتی بیوتیک به منظور تقلیل ریسک ابتلا به آن پیشنهاد می شود. در متد فوق تجویز جراح متخصص استفاده از البسه تنگ به مدت چند هفته به بیماران توصیه می کنند تا از این طریق ریسک ورم ناشی از جراحی تقلیل یابد. در این مدت شما می توانید اشکال بی نظمی را در نواحی تحت عمل جراحی مشاهده کنید.

نتایج جراحی لیپوساکشن

پس از این عمل جراحی لاغری، به مدت یک ماه محل تحت درمان با تورم همراه است که بعد از آن به تدریج ورم آن فروکش می کند. در این مدت محل معالجه شده بایستی حجم محدودتری داشته باشد. شما با گذشت چندین ماه، از دست دادن تجمع چربی ها را در ناحیه تحت درمان مشاهده خواهید کرد که از نتایج آن تا مدت ها بهره مند خواهید شد.

در صورتی که پس از جراحی لیپوساکشن با افزایش وزن همراه شوید، ممکن است توزیع بافت های چربی در بدن شخص تحت عمل جراحی تغییر کند. به عنوان مثال اگر از نواحی تحت درمان چشم پوشی کنیم، ممکن است چربی ها در ناحیه شکم انباشته شوند و در نتیجه شخص مجدداً با افزایش وزن و فرم نامطلوب بدن همراه شود.

دقت داشته باشید که طبق توصیه های دکتر سلیمی، شما در کنار این عمل جراحی بایستی به صورت منظم از فعالیت های ورزشی همراه با یک برنامه رژیم غذایی مناسب نیز استفاده کنید.

عمل جراحی لاغری ابدومینوپلاستی

از دیگر متدهای جراحی لاغری مورد تایید جهانی که می تواند از مصرف قرص های لاغری اثربخش تر باشد، می توان به جراحی زیبایی شکم اشاره کرد.

این تکنیک روز دنیا به عنوان جراحی پلاستیک به منظور زیبایی بیشتر در بیمارانی که کاندیدای جراحی فوق هستند، انجام می شود. جراحی فوق با از دست دادن پوست اضافی و چربی در قسمت شکم، ماهیچه های این ناحیه را صاف و تنگ تر می کند و به اندامی زیباتر در بیماران کمک شایانی می کند. جراحی ابدومینوپلاستی گزینه مناسب برای بیمارانی است که:

به مصرف سیگار اعتیاد ندارند و علاوه بر موقعیت فیزیکی مطلوب با ثبات وزن همراه هستند.

بیمارانی که بخش های برآمده حاصل از بافت های چربی و یا تضعیف پوستشان از طریق تغذیه مناسب و یا تمرینات فیزیکی مستمر حذف نگردیده است.

بیمارانی که چاقی آن ها اندک است

بیمارانی که چاقی آن ها اندک است و بر اثر آن ارتجاعی بودن پوست خود را به تدریج از دست داده اند، می توانند از مزیت های این متد بهره مند شوند.

کلیه بانوانی که بر اثر زایمان های مکرر ماهیچه ها و پوست آن ها حالت کشیدگی و یا افتادگی به خود گرفته است، می تواند از جراحی ابدومینوپلاستی برای زیبایی بیشتر شکم استفاده کنند.

در مجموع مینی تامی تاک (ابدومینوپلاستی جزئی) یک عمل جراحی کم تهاجمی با شکاف های محدودتر است. جراحی زیبایی شکم مناسب ترین گزینه برای افرادی است که با تجمع چربی های انباشته در قسمت تحتانی شکم همراه هستند، در نظر گرفته می شود.

جراح متخصص در این تکنیک از شکاف های کوتاه تری استفاده می کند که این امر سبب تقلیل دوره ریکاوری می شود. شما با کمک این عمل جراحی می توانید چین شکمی، آویزان بودن و یا چین و چروک های شکمی، اخم کردن ناف و یا دو تکه شدن شکم را از بین ببرید و تناسب اندام زیبایی را تجربه کنید.

بیمارانی که چاقی آن ها اندک است
بیمارانی که چاقی آن ها اندک است

هورمون گرلین

در واقع جراحان متخصص با انجام عمل جراحی لاغری بخش اعظمی از هورمون گرلین که سبب گرسنگی در فرد می شود را به منظور تقلیل اشتها طی عمل جراحی حذف می کنند.

با توجه به توضیحات ارائه شده، دلیل اصلی اضافه وزن بالا، اشتهای کاذب در بیماران است که آن ها برای پیشگیری از آن به مصرف قرص های لاغری که می تواند پیامدهای جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد، روی می آورند.

هورمون گرلین
هورمون گرلین

به همین منظور دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی به منظور جلوگیری از مشکلات حاصل از این مکمل های غذایی بهترین شیوه تقلیل اشتها و جذب مواد غذایی را عمل های جراحی لاغری توصیه می کنند. شما با بهره مندی از مزیت های جراحی لاغری، رضایت بیشتری را در از دست دادن وزن و عملکرد حاصل از جراحی به دست خواهید آورد.

نتیجه گیری

در حال حاضر بازار مصرف قرص های لاغری برای از دست دادن وزن و یا تقلیل اشتها بسیار داغ است. اما تبلیغات نادرست آن ها سبب گردیده که افراد از عوارض حاصل از این داروها بی اطلاع باشند.

به همین منظور اغلب جراحان متخصص مانند دکتر سلیمی، به منظور جلوگیری از پیامدهای ناشی از این داروهای چربی سوز لاغری مناسب ترین گزینه که می تواند دائمی و ماندگار باشد را عمل جراحی لاغری توصیه می کنند.

در این مقاله سعی کردیم تا در مورد انواع جراحی های لاغری مورد تایید جهانی اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم تا شما را از مزیت های آن آگاه سازیم.

https://cutt.ly

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

error: Content is protected !!
Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید