عوارض قرص لاغری باریج

فهرست مطالب

در این مقاله، عوارض قرص لاغری باریج را بررسی می نماییم. همراه شما هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های صحیح لاغری می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

هشدار: با توجه به اینکه در بسیاری از قرص های لاغری از مواد مخدر شیشه استفاده می شود، این وب سایت، استفاده از این قرص ها را به هیچ وجه توصیه نمی کند. همچنین فروش این قرص ها توسط ما انجام نمی شود .

قرص های لاغری ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به بدن افراد وارد کند که حتی بیشتر از چاقی آن ها را با خطر مواجه کند.

مقدمه

عوارض قرص لاغری باریج
عوارض قرص لاغری باریج

یکی از این داروها قرص باریج است که قبل از مصرف باید درباره آن تحقیق کنید تا با مشکلی مواجه نشوید. در این راستا از نظرات دکتر سلیمی بهره مند خواهیم شد. دکتر سلیمی یکی از بهترین متخصصین در حوزه چاقی می باشند.

در واقع دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی های چاقی محسوب می شوند. در این مقاله می توانید درباره عوارض قرص لاغری باریج، اطلاعات مفیدی کسب نمایید. با ما باشید.

عوارض قرص لاغری باریج چیست؟

 1. سرکوب اشتها و سوزاندن کالری
 2. اثر اعتیادآور قرص های لاغری
 3. استرس؛ یکی از مهم ترین عوارض قرص های لاغری
 4. تشدید مشکلات روانی
 5. فشار خون بالا
 6. مشکلات کبدی ایجاد می کند
 7. سکته مغزی
 8. افسردگی
 9. اسهال و بیماری روده
 10. افزایش ضربان قلب
 11. بی خوابی
 12. آسیب کلیه
 13. کم آبی بدن
 14. مرگ

که در ادامه هرکدام را کاملتر توضیح داده ایم.

فهرست مطالب

تعریف چاقی

عوامل چاقی

عاداتی که منجر به چاقی می شود.

راه های لاغری

ورزش، راهی برای لاغری

تغذیه و کاهش وزن

لاغری با قرص های لاغری باریج

چرا مصرف داروی لاغری باریج خطرناک است؟

عوارض قرص لاغری باریج

جراحی چاقی، راهی برای کاهش وزن و جایگزینی برای قرص های لاغری

آشنایی با انواع جراحی کاهش وزن

مقایسه مزایا و معایب جراحی کاهش وزن

آن چه باید قبل از جراحی کاهش وزن بدانید.

عوارض چاقی

جمع بندی

همچنین می توانید با مطالعه آیا قرص چربی خون باعث لاغری می شود و قرص لاغری سی ال ای اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

تعریف چاقی

قبل از این که به عوارض قرص لاغری باریج بپردازیم، باید بدانیم که این قرص برای چه کسانی مناسب است. طبیعتا جواب این سوال “افراد چاق” است. اما در این بخش می خواهیم ببینیم که چاقی به چه حالتی اطلاق می شود.

چاقی وضعیتی است که با تجمع بیش از حد چربی در بدن مشخص می شود. در افراد سالم، چربی حدود 25 درصد وزن بدن زنان و 18 درصد وزن بدن در مردان را تشکیل می دهد. اضافه وزن به وزن بالاتر از استانداردهای مرجع، برگرفته از داده های آماری و مطالعات اپیدمیولوژیک اشاره دارد.

در بیشتر موارد، اضافه وزن به معنای چاقی بیشتر است، اما نه در همه موارد. افراد عضلانی ممکن است اضافه وزن داشته باشند (یعنی در مقایسه با قدشان اضافه وزن داشته باشند) اما چاق نباشند و ممکن است فردی دارای وزن طبیعی باشد اما اضافه وزن داشته باشد.

برای تخمین چاقی، شاخص هایی با استفاده از قد و وزن ابداع شد. رایج ترین این شاخص ها شاخص توده بدنی (BMI) است که از تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر قد بر حسب متر به دست می آید.

اگرچه تردیدهایی در مورد BMI مورد نظر وجود دارد، اما اکثر مطالعات به طور کلی BMI ذکر شده در زیر را پیشنهاد کرده اند.

 • 20 تا 25 BMI  نشاندهنده وزن طبیعی و سالم است.
 • BMI 27-25 تا حدودی با افزایش خطر سلامتی مرتبط است.
 • BMI ب الاتر از 27 نشاندهنده افزایش قابل توجه خطر است.
 • BMI بالاتر از 30 به معنای افزایش قابل توجه خطر است.

عوامل چاقی

شما برای دوری از عوارض قرص لاغری باریج و داروهای مشابه دیگر، باید قبل از نیاز پیدا کردن به آن، تدابیری بیاندیشید تا از چاقی اجتناب کنید. برای این کار لازم است تا عوامل چاقی را بشناسید. در این بخش از مقاله عوارض قرص لاغری باریج به بررسی برخی از مهم ترین عوامل چاقی خواهیم پرداخت.

عوامل چاقی
عوامل چاقی

متخصصان همچون دکتر سلیمی بر این باورند که چاقی علاوه بر دوری از ورزش و تغذیه نامناسب می تواند نتیجه دلایل دیگری باشد. مثل:

کمبود خواب

زمانی که از کمبود خواب رنج می برید و شب ها تا دیروقت بیدار می مانید، ممکن است احساس کنید که نیاز به غذا خوردن دارید. در نتیجه میزان کالری دریافتی در این زمان که مضر هم محسوب می شود، بسیار بیشتر است.

در این شرایط هورمون های بدن به گونه ای عمل می کنند که احساس گرسنگی و اشتها افزایش یافته و متعاقباً فرآیند سیری دیرتر رخ می دهد.

کیست تخمدان

تخمدان پلی کیستیک در زنان در سنین باروری شایع تر است. در طی این بیماری، کیست های کوچکی در تخمدان ها شروع به رشد می کنند که تعداد آن ها نیز زیاد است و این اختلال باعث عدم تعادل هورمونی و اختلال در چرخه قاعدگی می شود.

زنان مبتلا به این بیماری در بدن خود مقاومت به انسولین ایجاد می کنند که به نوبه خود منجر به چاقی می شود. در طی این بیماری، چربی بدن بیشتر در شکم انباشته می شود و این نوع چاقی، افراد را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می دهد.

کیست تخمدان
کیست تخمدان

ترک سیگار

بر اساس آمارها، افرادی که سیگار را ترک می کنند، به طور متوسط ​​پنج کیلوگرم وزن اضافه می کنند. زیرا حذف سیگار به دلیل وجود نیکوتین، باعث احساس گرسنگی بیشتری توسط فرد شده و موجب می شود تا غذای بیشتری بخورد. در این فرآیند، مهم نیست که بدن چقدر کالری دریافت می کند، زیرا متابولیسم آن کاهش می یابد.

به دلیل ترک سیگار، غذاها برای این افراد خوشمزه تر به نظر می رسد که احتمال پرخوری را افزایش می دهد. بنابراین افراد غذاهای پرچرب و قندی را برای خوردن انتخاب می کنند و چاق می شوند.

کم کاری تیروئید

احساس خستگی، ضعف، سرماخوردگی و همچنین چاقی، از عوارض کم کاری تیروئید است. کم کاری تیروئید به این معنی است که غده تیروئید، هورمون های کمتری تولید می کند و اگر این اتفاق بیفتد، متابولیسم کند می شود و افراد چاق می شوند.

این به قدری حساس است که حتی با کاهش جزئی عملکرد تیروئید، می توانید چاق شوید. در این موارد، با درمان کم کاری تیروئید، افزایش وزن ناشی از آن ممکن است برطرف شود.

کورتون ها

قرص هایی مثل پردنیزولون موجب بیشتر شدن وزن و تجمع مایع در بدن زمان خوردن این داروها می شود. اشتها افزایش می یابد و در نتیجه چاقی رخ می دهد.

شدت چاقی به دوز و مدت درمان بستگی دارد. برخی از افرادی که استروئید مصرف می کنند، به طور موقت چربی بدن را در نواحی مانند صورت، گردن و شکم جمع می کنند.

کوشینگ

چاقی یکی از راه های تشخیص این سندرم است و این عارضه به دلیل مصرف داروهای استروئیدی در بیماران مبتلا به اتریس یا روپوس ایجاد می شود.

سندرم کوشینگ زمانی رخ می دهد که غدد فوق کلیوی، بیش از حد کورتیزول ترشح کنند و این سندرم همچنین باعث تجمع چربی در صورت، گردن، قسمت فوقانی پشت یا کمر می شود.

برخی از داروهای ضد روان پریشی

یکی از مشکلاتی که داروهای ضد روان پریشی و ضد افسردگی می توانند ایجاد کنند، افزایش وزن است. زیرا آن ها چاق می شوند. حتی افسردگی می تواند باعث چاقی شود.

داروهای ضد روان پریشی مورد استفاده برای درمان اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی شامل داروهای ضد میگرن، ضد تشنج، ضد فشار خون و دیابت است.

استرس

وقتی افراد استرس دارند، بدن هورمون کورتیزول ترشح می کند که منجر به افزایش اشتها می شود. برخی از افراد عادت به غذا خوردن دارند تا از موقعیت های استرس زا دوری کنند و خود را آرام نگه دارند. وقتی این دو با هم ترکیب شوند، می توان انتظار افزایش وزن را داشت.

استرس
استرس

عاداتی که منجر به چاقی می شود

گفتیم که بهترین راه فرار از یک بیماری، در وهله اول مبتلا نشدن به آن است. در نتیجه اگر می خواهید چاقی را که به عنوان یک بیماری گریبان بسیاری از افراد را می گیرد، تجربه نکنید

و مجبور نباشید تا از رژیم و جراحی و داروهای لاغری استفاده کنید، باید رفتار های اشتباه خود را کنار بگذارید. در ادامه نوشتار، با کمک دکتر سلیمی به شما می گوییم که چه رفتارهایی باعث به وجود آمدن چاقی می شود.

نخوردن فیبر به اندازه کافی

اگر فیبر کافی در رژیم غذایی خود نداشته باشید، می تواند منجر به چاقی شود. این به این دلیل است که فیبر به مدیریت میل به غذا خوردن کمک کرده و می تواند افراد را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد.

یک مطالعه نشان داد که چهارده گرم فیبر در روز می تواند دریافت کالری را تا ده درصد در روز کاهش دهد. یعنی ماهی یک کیلو و نهصد گرم وزن کم می کند. برای دریافت فیبر بیشتر، می توانید سبزیجات بیشتری به خصوص حبوبات مصرف کنید.

به جای پله ها از آسانسور استفاده می کنید

اگر به جای رفتن از پله از آسانسور استفاده می کنید، شما یک ورزش ساده اما موثر را از برنامه روزانه خود حذف کرده اید. طبق تحقیقات انجام شده، هر بیست پله که بالا می روید، هشت کالری می سوزاند. این میزان از کالری ممکن است کم به نظر برسد

اما چنان چه رفت و آمد شما زیاد باشد، این کالری می تواند افزایش یابد. در نتیجه، شما مدیون خود هستید که از هر فرصت ممکن برای افزایش تناسب اندام خود استفاده نکنید. بنابراین پیشنهاد می کنیم تا به جای بی حرکت ماندن در آسانسور، از پله ها استفاده کنید.

عدم وجود میان وعده های سالم در منوی تغذیه

شکی نیست که یکی از دلایل چاقی، گرسنگی است. بنابراین زمانی که گرسنه هستید، ممکن است بخواهید میان وعده میل کنید. در شرایط حاکمیت این گرسنگی به شما، میل شما به احتمال زیاد به غذاهای مضر بیشتر می شود.

اگر تنقلات سالم در دسترس شما باشد، به جای غذاهای ناسالم آن ها را به طور معمول مصرف می کنید، علاوه بر پرهیز از غذاهای ناسالم، گرسنگی خود را نیز از بین می برید.

عدم وجود میان وعده های سالم در منوی تغذیه
عدم وجود میان وعده های سالم در منوی تغذیه

مصرف بیش از حد چربی های سالم

روغن نارگیل و روغن زیتون یکی از این چربی های سالم است که می تواند بخشی جدایی ناپذیر از رژیم غذایی روزانه شما باشد.

متأسفانه حتی یک غذای استاندارد خوب نیز در صورت مصرف زیاد می تواند عوارض جانبی داشته باشد. این قانون چربی های سالم را نیز شامل می شود.

زیرا این چربی ها سرشار از کالری هستند. به عنوان مثال، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون حاوی صد و نوزده کالری است.

اگر چند قاشق غذاخوری از این ماده را در یک وعده میل کنید، در واقع میزان کالری مصرفی در آن وعده غذایی که افزایش می یابد، مغذی و سالم است و حذف آن ممکن است عوارضی داشته باشد.

بنابراین مطمئن شوید که مقدار مناسبی از چربی ‌های سالم را دریافت می ‌کنید، آن ‌ها را در حد اعتدال مصرف می ‌کنید، پروتئین میوه‌ ها و سبزیجات مصرف می ‌کنید و به طور کلی، رژیم غذایی متعادلی داشته باشید که سرشار از کالری و مواد مغذی است و مواد مغذی می‌ توانند به کنترل وزن شما کمک کنند.

بدون لیست خرید به فروشگاه می روید

ممکن است تعجب کنید که این چطور می تواند منجر به افزایش وزن شود. اما بدانید که وقتی با لیست خرید از پیش تعیین شده به فروشگاه می روید، باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود و می تواند از خریدهای اضافی که معمولاً غذاهای غیر ضروری و ناسالم هستند، جلوگیری کند.

بدون لیست خرید به فروشگاه می روید
بدون لیست خرید به فروشگاه می روید

مقدار زیادی قهوه با شیر می نوشید

بسیاری از مردم به نوشیدن هر روز قهوه عادت دارند. این نوشیدنی در کشور طرفداران زیادی دارد. قهوه سرشار از آنتی اکسیدان و حاوی مواد مغذی مفید بسیاری است، اما عادت اشتباه قهوه این است که بسیاری از افراد، مقدار زیادی شکر و خامه شیر به آن اضافه می کنند و این می تواند خواص مفید آن را از بین ببرد.

قهوه و تبدیل آن به نوشیدنی ناسالم؛ اگر این عادات را دارید، باید بگوییم که نوشیدن قهوه باعث چاقی در بدن شما می شود.

به اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف نمی کنید

این خوردنی ها مواد معذی زیاد و کالری بسیار کمی نیز دارند که می تواند به کاهش وزن کمک کند. چندین مطالعه نشان داده است افرادی که میوه و سبزیجات بیشتری می خورند، نسبت به دیگران سالم تر هستند.

از سس زیاد استفاده می کنید

سس ممکن است کالری بیشتری نسبت به کل مواد دیگر سالاد در خود جای داده باشد. مثلا یک سس مایونز و پنیر احتمال دارد 120 تا 170 کالری داشته باشد. سعی کنید تا حد امکان کمتر از این سس ها بخورید و گزینه های کم کالری را جایگزین کنید.

وعده های غذایی خود را در ساعات نامنظم می خورید

گاهی اوقات تاخیر در وعده های غذایی نمی تواند مضر باشد. اما خوردن نامنظم همیشگی می تواند به سلامتی شما و همچنین اندازه تنه شما آسیب برساند.

افرادی که به طور منظم غذا می خورند، کمتر احساس گرسنگی می کنند. همچنین این عادت باعث می شود تا فرد احساس گرسنگی بیشتری کند.

باید بدانید که بیماری های مزمن در کمین افرادی است که در وعده های غذایی نامنظم غذا می خورند. سندرم متابولیک، بیماری قلبی، مقاومت به انسولین و کنترل ضعیف قند خون می تواند به علت این رفتار بروز کنند.

اختلال بعدی که ممکن است اثرات بدی برای بدن داشته باشد، به هم خوردن ساعت بدن است. این ساعت داخلی، فرآیندهایی مانند اشتها، متابولیسم و ​​هضم را کنترل می کند.

وعده های غذایی خود را در ساعات نامنظم می خورید
وعده های غذایی خود را در ساعات نامنظم می خورید

اطلاعات تکمیلی در این خصوص را از دکتر سلیمی بخواهید.

راه های لاغری

اگر در کنترل وزن خود به مشکل برخوردید و هر کدام از علل شمرده شده در بخش های قبلی مقاله عوارض قرص لاغری باریج باعث شد تا دچار چاقی شوید، نیازی نیست بترسید و خود را گم کنید. ترس از مشکلی که دارید، شما را به سمت راه های اشتباه برای رفع آن می کشاند.

در این لحظه است که احتمال دارد فریب تبلیغات را بخورید و به شوق لاغری سریع و آسان، به جای مراجعه به دکتر سلیمی، سمت داروهای لاغری مثل باریج بروید. اما این اشتباه است.

شما اولا باید به یک پزشک با تجربه و متخصص در این زمینه مثل دکتر سلیمی مراجعه نموده و سپس در مورد مشکلی که دارید و راه های متنوع درمان آن تحقیق نمایید.

کسب اطلاعات در زمینه انواع راه های درمان چاقیتوسط دکتر سلیمی، می تواند شما را از گرفتن تصمصم اشتباه محافظت کند.

ما در این بخش از مقاله عوارض قرص لاغری باریج به مواردی اشاره می کنیم که هر کدام می تواند راهی برای تقابل با اضافه وزن باشد.

ورزش، راهی برای لاغری

یکی از راه های لاغر کردن و کاهش قسمتی از وزن به منظور سلامتی، ورزش کردن است. در این قسمت از مقاله عوارض قرص لاغری باریج نکاتی را به شما خواهیم گفت که می توانید با رعایت آن در هنگام ورزش کردن، به کاهش وزن مناسبی برسید.

تعیین زمان مخصوص برای تمرین و ورزش

وقتی به ورزش کردن می پردازید و آن را به برنامه خود اضافه می کنید، احتمال دارد حجم عضلانی خود را افزایش دهید و حتی کمی چاق تر شوید. اما این افزایش توده عضلانی برای کاهش وزن طولانی مدت ضروری است. همه ما در زندگی علایق خود را داریم.

اما می توانید زمانی را برای ورزش در طول روز اختصاص دهید. چیزهای کوچکی مانند پیاده روی به فروشگاه یا محل کار نیز می تواند به کاهش وزن کمک کند.

پیش از این که ورزش را آغاز کنید، کمر و باسن خود را اندازه بگیرید. به این ترتیب می توانید از تغییراتی که در بدنتان اتفاق می افتد، نظارت داشته و انگیزه بگیرید.

یک راه خوب برای افزایش زمان ورزش، افزایش فعالیت های روزانه است. به عنوان مثال، تمیز کردن خانه، تحرک شما را افزایش می دهد.

بیشتر پیاده روی کنید و کمتر از آسانسور و پله برقی بالا و پاین بروید و بیشتر، از پله ها استفاده کنید. ماشین خود را تا حد امکان دورتر پارک کنید تا مسافت پیاده روی را افزایش دهید.

در فعالیت های سرگرم کننده شرکت کنید، حتی اگر سرگرم کننده نباشند. به عنوان مثال، باغبانی یکی از کارهایی است که به شما کمک می کند تا کالری بسوزانید.

تعیین زمان مخصوص برای تمرین و ورزش
تعیین زمان مخصوص برای تمرین و ورزش

ورزش هوازی شدید را امتحان کنید

چنان چه دوست دارید تا در زمان به خصوصی لاغر شوید و پس از مدتی علاقه ای به بازیابی وزن خود ندارید، این نوع ورزش ها می تواند مفید واقع شود. مجلات بهداشتی یا مربیان شخصی می توانند برنامه هایی را ارائه دهند تا به شما کمک کنند که در عرض چند روز، تغییرات قابل مشاهده در بدن خود ایجاد کنید.

در مورد توانایی خود در ورزش، واقع بین باشید

چنان چه دوست دارید تا به صورت مستمر و خوب کاهش وزن داشته باشید، به چیزی بیش از یک برنامه هوازی شدید نیاز دارید.

برای پایبندی به برنامه کاهش وزن، باید تمریناتی را انتخاب کنید که بتوانید انجام دهید و از آن لذت ببرید. برای نمونه، اگر دویدن را دوست ندارید، زیاد روی آن حساب نکنید، چرا که برای انجام تمریناتی که برایتان مهم نیستند، به انگیزه بیشتری نیاز دارید.

علاوه بر آن، شما قادر به امتحان و انجام چند تمرین دیگر هستید تا علاقه واقعی خود را پیدا کنید. برای نمونه، فعالیت هایی نظیر شنا یا دوچرخه سواری شاید برای شما مفرح تر باشد و باید آن ها را از نزدیک دنبال کنید.

ورزش های هوازی را در برنامه خود بگنجانید

ترکیبی از تمرینات قدرتی و ورزش های هوازی برای حفظ سلامت بدن مهم است. ورزش‌های هوازی یکی از راه‌ های کاهش وزن هستند و به کاهش وزن در کوتاه ‌مدت کمک می‌ کنند. اما برخلاف آن، انجام ورزش های قدرتی در بازه زمانی کم، کمکی به شما نمی کند،

اما متابولیسم شما را تغییر می‌ دهند و باعث می ‌شوند تا انرژی به طور موثرتری مصرف شود. برای بهترین نتیجه، باید تمرینات هوازی با شدت بالا و تمرینات هوازی سبک انجام دهید.

کالری در سلول های ماهیچه ای، بیشتر از سلول های چربی است. این مزیت به زمان فعالیت محدود نمی شود، حتی در زمان استراحت و خواب نیز این سلول ها سوخت بیشتری مصرف می کنند.

ورزش های هوازی را در برنامه خود بگنجانید
ورزش های هوازی را در برنامه خود بگنجانید

برنامه ورزشی متنوعی طراحی کنید

انواع فعالیت های ورزشی به افزایش سلامتی و حفظ انگیزه کمک می کند. زمانی که هر روز به مدت طولانی ورزش می کنید، احتمال آسیب دیدگی شما افزایش می یابد.

همچنین این احتمال را افزایش می دهد که این تمرینات برای شما خسته کننده شوند و برای ادامه ورزش به یک راهنما نیاز داشته باشید. پس بهتر است که این بار که به باشگاه می روید، از ابزارهای مختلف استفاده کنید و تمرینات قدرتی را در برنامه تمرینی خود قرار دهید.

ورزش هوازی با شدت کم را انتخاب کنید. پیاده روی سریع، دوچرخه سواری و شنا نه تنها به سوزاندن کالری کمک می کند، بلکه برای سلامت قلب نیز مفید است.

تمرینات قدرتی و وزنه ای با افزایش حجم عضلانی و سرعت بخشیدن به متابولیسم به مردان و زنان کمک می کند تا اندامی لاغرتر و بهتر داشته باشند. برنامه های کاهش وزن که ترکیبی از تمرینات هوازی و قدرتی هستند، می توانند کالری سوزی را تا حد زیادی افزایش دهند.

ورزش هایی را انتخاب کنید که تمام قسمت های بدن شما را درگیر کند

به این ترتیب می توانید تعدادی ماهیچه را درگیر کرده و در کمترین زمان، بیشترین کالری را از بین ببرید. انجام چندین حرکت به طور همزمان بسیار موثر است.

به عنوان مثال، هنگام کار با دمبل با دست، می توانید از پاهای خود روی پدال استفاده کنید. بین جلسات تمرین قدرتی که شامل یک گروه عضلانی خاص است، 24 تا 48 ساعت استراحت کنید. علاوه بر این، یک یا دو روز در هفته به خود فرصت دهید.

استراحت کافی داشته باشید و خوب بخوابید

تاثیر استراحت و خوابیدن بر کاهش وزن را دست کم نگیرید. استراحت کافی به شما کمک می کند تا در طول روز انرژی داشته باشید و خطر پرخوری یا آسیب دیدگی در حین ورزش را کاهش می دهد. بی خوابی به ناتوانی بدن در سوزاندن چربی مربوط می شود. خواب کافی راه را برای کاهش وزن هموار می کند.

چنان چه با انجام تمرینات ورزشی و استفاده از رژیم های غذایی نتوانستید به وزن مناسب برسید، مراجعه به دکتر سلیمی و انتخاب یکی از جراحی های چاقی، مناسب ترین راهکار می باشد. دکتر سلیمی با توجه به شرایط شما، بهترین روش را به شما پیشنهاد می نماید.

استراحت کافی داشته باشید و خوب بخوابید
استراحت کافی داشته باشید و خوب بخوابید

تغذیه و کاهش وزن

رعایت نکاتی که به تغذیه مربوط می شود نیز می تواند راه حلی برای کاهش وزن باشد. قبل از این که بخواهید به مصرف داروهای لاغری روی بیاورید، باید انواع این روش های سالم را امتحان کنید.

در این قسمت از مقاله عوارض قرص لاغری باریج به ذکر چند نکته مهم تغذیه ای خواهیم پرداخت تا بدانید که چگونه می توان به وسیله این نکات به لاغری رسید. به موارد زیر دقت نمایید.

پروتئین را در اولویت قرار دهید

پروتئین یک عنصر ضروری در پوست، مو، ناخن و استخوان است. این به حفظ توده عضلانی و متابولیسم با سرعت کامل با افزایش سن کمک می کند. خوردن یک رژیم پروتئینی سالم تر است و کالری کمتری نسبت به یک رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات و چربی دارد.

غذاهایی مانند ماهی، مرغ، گوشت بدون چربی یا حداقل یک لیوان لوبیا یا عدس برای صبحانه، سفیده تخم مرغ در صبحانه، پنیر دلمه، ماست، کره بادام زمینی و نان تست گندم می توانند تاثیر مفیدی در افزایش پروتئین داشته باشند.

سبزیجات بیشتری بخورید

رژیم غذایی گیاهی به کاهش خطر بیماری قلبی، دیابت نوع 2، سرطان و چاقی کمک می کند. می توانید با غذای گیاهی مورد علاقه خود شروع کنید. به عنوان مثال، لوبیا جایگزین گوشت است. در غذاهایی مانند ماکارونی و لازانیا نیز می توان به جای گوشت از سبزیجات استفاده کرد.

خوردن را با سوپ یا سالاد شروع کنید

مطالعات نشان می دهد که نوشیدن سوپ به عنوان پیش غذا می تواند باعث احساس سیری شود و کالری دریافتی از غذای خود را کاهش دهد. در رژیم غذایی خود، سوپ پخته شده با آب گوشت را با سوپ خامه ای جایگزین کنید. این باعث افزایش چربی و کالری غیر اشباع می شود.

خوردن را با سوپ یا سالاد شروع کنید
خوردن را با سوپ یا سالاد شروع کنید

روی فیبر تمرکز کنید

علاوه بر پروتئین، فیبر یکی دیگر از مواد غذایی خوب و مناسب است. فیبر غذایی در انواع میوه ها، سبزیجات و انواع حبوبات یافت می شود. بنابراین بدون کمبود کالری می توانید احساس سیری کنید.

یک راه سریع و آسان برای جذب فیبر، خوردن میوه ها و سبزیجات به عنوان میان وعده است. خوردن نان سفید، کراکر، نان گندم و دانه های توت فرنگی یکی دیگر از راهکارهایی است که بدن برای جذب فیبر به آن نیاز دارد.

مقدار زیادی آب بنوشید

نوشیدن آب به رفع گرسنگی و جلوگیری از کم آبی بدن و عوارض آن مثل خستگی و سرگیجه کمک می کند. هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که شما نیاز به نوشیدن هشت لیوان آب در روز دارید، اما راه منطقی ‌تر برای تامین آب مورد نیاز بدن، خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات همراه با چای، قهوه و شیر است.

همیشه یک بطری بزرگ آب داشته باشید و سعی کنید تا هر لیوان آب را با یک تکه لیمو، پرتقال یا خیار بنوشید. برای این منظور می توانید همیشه یک یادداشت به عنوان یادآوری یا یک بطری آب سبک جلوی خود قرار دهید که می توانید با خود ببرید.

تنوع ایجاد کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای مبارزه با اشتها این است که دستور العمل ‌های جدیدی را امتحان کنید که می ‌تواند روشی سرگرم‌ کننده و خلاقانه برای تغذیه و رژیم غذایی شما باشد.

کتاب‌ های آشپزی جدید، ستون‌های آشپزی روزنامه، کانال ‌ها و گروه ‌های آشپزی و رسانه‌ های اجتماعی مکان‌ های خوبی برای ارائه ایده‌ های جدید هستند.

مصرف شکر را کاهش دهید

رژیم غذایی با قند بالا می تواند تاثیر قابل توجهی بر افزایش وزن داشته باشد و سلامت شما را به خطر بیندازد. به همین دلیل، انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که زنان کمتر از 6 قاشق غذاخوری شکر یا حدود 100 کالری در روز مصرف کنند. به طور مشابه، مردان باید مصرف قند خود را به کمتر از 9 قاشق غذاخوری یا حدود 150 کالری کاهش دهند.

به طور متوسط، مردم حدود 22 قاشق غذاخوری شکر در روز مصرف می کنند. این تا 350 کالری است. از تمام نوشیدنی‌ های شیرین مانند نوشابه‌ های غیرالکلی و میوه ‌ای، آب نبات، کلوچه، غلات صبحانه شیرین، محصولات لبنی شکردار، سس ‌های سالاد، سس کچاپ و شکر پنهان شده در نان، برای کاهش گلوکز در رژیم غذایی خود اجتناب کنید.

مصرف شکر را کاهش دهید
مصرف شکر را کاهش دهید

توجه شما را به ادامه مقاله عوارض قرص لاغری باریج جلب می کنیم.

روزه بگیرید

شاید عجیب به نظر برسد، اما تحقیقات نشان داده است که روزه داری تأثیر مفیدی بر بهبود سلامتی دارد. به گفته متخصصان، یک جنبه مهم روزه داری (برخلاف محدودیت کالری) این است که تحت فشار یک سوئیچ متابولیک، بدن از استفاده از گلوکز به استفاده از کتون ها به عنوان سوخت تغییر مکان می دهد.

بنابراین، محدود کردن زمان وعده های غذایی روزانه می تواند مشکلات سلامتی شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. پس از روزه داری، فرد تمام کالری ها را در محدوده 3 تا 12 ساعت در روز می سوزاند.

یک دفترچه غذایی داشته باشید

یادداشت کردن آن چه می ‌خورید و عکس گرفتن از وعده ‌های غذایی از بهترین راه ‌ها برای کمک به برنامه ‌ریزی یک رژیم غذایی سالم است، به ‌ویژه زمانی که سفر می ‌کنید یا کارهایی غیر از وعده‌های غذایی معمولی انجام می ‌دهید. این یکی از این موارد است. این به شما کمک می کند تا تصمیمات غذایی بهتری بگیرید.

با برنامه ‌ریزی وعده ‌های غذایی و وعده ‌های غذایی در مجله غذا، می ‌توانید مطمئن باشید که روزتان سرشار از غذاهای مغذی است.

هنگام غذا خوردن بیشتر مراقب باشید

تلفن همراه، تلویزیون یا سایر دستگاه های خود را خاموش کنید تا در هنگام صرف غذا، کاملاً از خود مراقبت کرده باشید. با قطع این عوامل، حواس پرتی، طعم و بافت غذا را بهتر تجربه خواهید کرد.

این کار، نه تنها اشتهایتان را تنظیم می کند، بلکه از انتخاب غذای نادرست نیز جلوگیری می کند. توجه بیشتر هنگام غذا خوردن به شما کمک می کند تا نشاط درونی خود را بازیابید.

از محرک های غذایی دوری کنید

مقاومت در برابر غذاها و دسرهای جذابی که می توانند شما را از دستیابی به اهداف سلامتی خود باز دارند، دشوار است.

با دور شدن از محرک های خود به راحتی می توانید به اهداف خود برسید. این می تواند به معنای عدم خرید مواد غذایی جذاب در سوپرمارکت ها باشد. از قدم زدن در مسیرهای فست فود مورد علاقه خود، بستنی فروشی ها و رستوران های فریبنده خودداری کنید.

درخواست حمایت کنید

یکی از مهمترین جنبه های دستیابی به یک رژیم غذایی سالم، داشتن حلقه ای از دوستان و خانواده برای حمایت از اهداف شما است. اگر می دانید با توجه به برنامه غذایی خاص خود به حمایت و راهنمایی حرفه ای بیشتری نیاز دارید، با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.

همواره توصیه می کنیم که چنان چه با انجام تمرینات ورزشی و استفاده از رژیم های غذایی نتوانستید به وزن مناسب برسید، مراجعه به دکتر سلیمی و انتخاب یکی از جراحی های چاقی، مناسب ترین راهکار می باشد.

درخواست حمایت کنید
درخواست حمایت کنید

لاغری با قرص های لاغری باریج

اکنون بعد از تمام مواردی که در بخش های قبلی مقاله عوارض قرص لاغری باریج به عنوان راهی برای لاغری به شما گفتیم، نوبت می رسد به داروهای لاغری.

البته باید بدانید که هیچ یک از متخصصان زبده و با تجربه همچون دکتر سلیمی در این زمینه، مصرف این قرص ها را که یک نمونه شان قرص لاغری باریج است، توصیه نمی کنند.

به عقیده آن ها می توان از راه های ایمن تری مثل موارد فوق یا جراحی چاقی، به لاغری رسید. در ادامه با بررسی عوارض قرص لاغری باریج، علت این عقیده را درخواهید یافت.

اگر در حال جست و جو و یافتن مکمل ها و قرص های لاغری هستید، قطعا با گزینه های زیادی مواجه خواهید شد. شرکت های ارائه دهنده این محصولات می گویند که مواد تشکیل دهنده این داروها، به دستیابی به نتایج زیر کمک می کند:

 • محدود کردن اشتها
 • سیری قبل از پرخوری زیاد
 • افزایش متابولیسم بدن
 • کاهش تجمع چربی در بدن
 • جلوگیری از جذب چربی غذاهایی که می خورید.

مکمل های غذایی که می توانند به هر طریقی مصرف شوند، از جمله:

 • قرص
 • کپسول
 • پودر
 • مایع
 • انواع چای و نوشیدنی

برخی از این محصولات را می توان با وعده های غذایی مصرف کرد، در حالی که برخی دیگر به جای وعده های غذایی مصرف می شوند. به نظر می رسد که قرص های لاغری بدون نسخه با تحریک متابولیسم و ​​استفاده از انرژی به کاهش وزن کمک می کنند.

یکی از مواد تشکیل دهنده این محصولات، دگزاتریم محرک کافئین است. این یک نوع محرک سیستم عصبی مرکزی در بدن است که به سوزاندن چربی در فرآیندی به نام تولید گرما کمک می کند. با این حال، استفاده از این محرک ها دارای معایبی به مراتب بیشتر از مزایای آن است.

داروهای لاغری که برای کاهش وزن در کوتاه مدت ساخته شده اند، این کار را به روش های مختلفی انجام می دهند که در ادامه توضیح داده شده است.

از دست دادن اشتها به دلیل اختلال در سیگنال

داروهای لاغری توسط هورمون ها و مواد شیمیایی نامتعادل در بدن، حس سیری کاذب را به مغز می فرستند. دستور سیری کاذب نیز اشتهای فرد را کاهش می دهد.

مسدود کننده چربی

راه دیگر برای سوزاندن چربی بدن، استفاده از چربی سوزی به نام کیتوزان است. کیتوزان از پوسته بیرونی سخت پوستان ساخته شده و به چربی می چسبد تا از جذب آن توسط بدن جلوگیری کند.

افزایش متابولیسم

برخی از قرص های لاغری، متابولیسم بدن را برای کاهش وزن افزایش می دهند. کافئین موجود در قرص های لاغری با ترشح هورمون ها در جریان خون، متابولیسم بدن را افزایش می دهد.

افزایش متابولیسم
افزایش متابولیسم

چرا مصرف داروی لاغری باریج خطرناک است؟

قرص باریج با بالابردن سوخت و ساز بدن، ضربان قلب شما را افزایش داده و بالاخره آن را از نظم خارج می کند.

با کافئین و افدرین باعث چربی سوزی بیش از حد می شوند و دریافت کالری در این شرایط منجر به بالا رفتن فشار خون می شوند.

کافئین بر کیفیت خواب تأثیر می گذارد و در نهایت باعث بروز علائمی مانند اسهال و حالت تهوع می شود.

استفاده از داروهای لاغری، رگ های خونی متصل به کلیه ها را می بندد و در نتیجه باعث کاهش جریان خون و آسیب به بافت کلیه می شود.

اگر مصرف قرص های لاغری را متوقف کنید، عوارض جانبی ممکن است ناپدید شوند. با این حال، این را نیز باید در نظر داشت که استفاده طولانی مدت از این قرص ها می تواند منجر به سکته، تشنج و انواع نارسایی قلبی شود. در ادامه مقاله عوارض قرص لاغری باریج درباره عوارض قرص لاغری باریج بیشتر حرف خواهیم زد.

چرا مصرف داروی لاغری باریج خطرناک است؟
چرا مصرف داروی لاغری باریج خطرناک است؟

عوارض قرص لاغری باریج

در بخش های قبلی مقاله عوارض قرص لاغری باریج بارها اشاره کردیم که مصرف قرص های لاغری که باریج یکی ازآن ها است، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

در حقیقت پزشکان متخصص و بادانشی که در این حوزه فعالیت می کنند، مثل دکتر سلیمی، عمل های لاغری را در اولویت بالاتری برای درمان چاقی می دانند.

در این قسمت می خواهیم به چرایی این مسئله بپردازیم. این کار را با بررسی عوارض قرص لاغری باریج انجام خواهیم داد.

سرکوب اشتها و سوزاندن کالری

قرص های لاغری و مکمل های لاغری، چربی سوزی هستند که چربی های اضافه بدن را در سریع ترین زمان ممکن از بین می برند.

این داروها ترکیبی از محرک ها هستند که با افزایش دمای بدن سعی در سوزاندن چربی دارند. بنابراین بدن کالری بیشتری از دست می دهد.

قرص های لاغری همچنین اشتها را کاهش داده و کمبود انرژی را هنگام مصرف غذاهای کم کالری جبران می کنند.

این کاهش اشتها در بدن به دلیل ترشح مواد شیمیایی در هورمون ها ایجاد می شود که باعث احساس سیری می شود. یعنی استفاده از این قرص ها باعث می شود تا زمان ها و مقادیر غیرطبیعی ترشح هورمون در بدن مصرف کننده و در نتیجه سیگنال های مغزی مختل شود.

قرص های لاغری نیز در جذب سروتونین اختلال ایجاد می کنند و باعث ایجاد حملات عصبی و قلبی در مصرف کننده می شوند.

اثر اعتیادآور قرص های لاغری

افدرین جزء اصلی این داروها است. افدرین یک ترکیب گیاهی مصنوعی به نام افدرین است. این دارو عوارض جانبی بی شماری دارد. یکی از عوارض آن اثر اعتیادآور آن است.

این قرص در صورت مصرف با دوزهای بالا می تواند آسیب جدی به بدن وارد کند. اضطراب، بی خوابی و … از دیگر عوارض آن است. این دارو به صورت قانونی فقط در انگلستان فروخته می شود و در سایر کشورها ممنوع است.

استرس؛ یکی از مهم ترین عوارض قرص های لاغری

داروها و قرص های لاغری هورمون استرس بدن مصرف کننده یعنی کورتیزول را افزایش می دهند. بنابراین برای کسانی که دائما مضطرب هستند، این عامل با مصرف داروهای لاغری تشدید می شود.

فشار خون بالا

مصرف قرص های لاغری دمای بدن را افزایش می دهد، متابولیسم را بهبود می بخشد و چربی را در اسرع وقت از بین می برد. بنابراین مصرف این قرص ها باعث افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و کاهش گردش خون در بدن به مرور زمان می شود.

تشدید مشکلات روانی

چاقی یک بیماری خطرناک است و عوارض قلبی عروقی زیادی دارد که می تواند باعث مشکلات روحی در فرد شود. اما مصرف داروهای لاغری و کاهش وزن، عوارض به مراتب دردناک تری را به همراه دارد. این ها عبارتند از روانی و نوروپاتی، رفتار پرخاشگرانه و در برخی موارد خودآزاری.

مشکلات کبدی ایجاد می کند

یکی از عوارض برخی داروها و قرص های لاغری که در تبلیغات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، اختلالی است که در کبد مصرف کننده ایجاد می شود.

افرادی که این داروها را مصرف می کنند، در صورت مشاهده علائمی مانند خارش، زردی یا کاهش اشتها باید فورا مصرف این داروها را قطع کنند و به دکتر سلیمی مراجعه نمایند. در غیر این صورت دچار یک بیماری بسیار جدی کبدی خواهند شد.

مشکلات کبدی ایجاد می کند
مشکلات کبدی ایجاد می کند

شما در حال مطالعه مقاله عوارض قرص لاغری باریج هستید.

سکته مغزی

یکی از ترکیبات قرص های لاغری، سیبوترامین است. این ماده با بالا بردن فشار خون، باعث تشنج می شود و می تواند باعث تپش قلب و سکته گردد.

افسردگی

یکی دیگر از مواد موجود در قرص های لاغری، ریمونابانت است که باعث گرایش به افسردگی و حتی خودکشی می شود.

اسهال و بیماری روده

داروهای لاغری با ممانعت از جذب کربوهیدرات در بدن و نوید سوزاندن و جلوگیری از جذب چربی ها در بدن مصرف کننده باعث اسهال، گرفتگی عضلات و سایر اختلالات گوارشی در روده می شوند.

افزایش ضربان قلب

مصرف قرص های لاغری باعث افزایش سرعت سوخت و ساز و متابولیسم چربی در بدن شما می شود. این مورد، عامل خطرناکی است که باعث افزایش ضربان قلب و ایجاد آریتمی می شود.

بی خوابی

یکی از عوارض قرص های لاغری بی خوابی است. این قرص ها حاوی کافئین هستند. کافئین کیفیت خواب را تغییر می دهد و به دنبال آن علائمی مانند اضطراب کاربر، حالت تهوع و اسهال ایجاد می شود و بی خوابی گسترده، بسیار آزاردهنده است.

آسیب کلیه

داروها و مکمل های لاغری یکی از داروهای ضد التهابی هستند. بنابراین مصرف این قرص ها رگ های خونی را باریک می کند و خون رسانی به کلیه ها را با مشکل مواجه می کند. در چنین مواردی جریان خون کاهش می یابد و بافت کلیه از بین می رود.

برخی افراد برای از بین بردن اثرات التهابی این قرص ها از داروهای ضد التهابی استفاده می کنند. این قرص ها در دراز مدت باعث بیماری مزمن کلیوی می شوند و به طور ناگهانی باعث نارسایی کلیوی می شوند.

کم آبی بدن

افرادی که از این داروها استفاده می کنند، در معرض خطر کم آبی بدن هستند، به ویژه در ماه های گرمتر و زمانی که مشغول فعالیت بدنی یا ورزش هستند.

ترکیب کافئین و افدرین در قرص های لاغری و مکمل های رژیمی، عامل موثری در کم آبی بدن است. کم آبی باعث سردرد می شود و در برخی موارد حتی به بیهوشی منجر می شود.

مرگ

می توان گفت که جدی ترین عارضه این قرص ها مرگ است. هیچ یک از این داروها توسط سازمان غذا و داروی هیچ کشوری تایید نشده است و تبلیغات برای این محصولات، این تاییدیه ها را نادرست نشان می دهد. افدرین موجود در این قرص ها و داروها ماده خطرناکی است که باعث مرگ چندین نفر در سراسر جهان شده است.

به این ترتیب با عوارض قرص لاغری باریج آشنا شدید. اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که افرادی که نتوانستند با ورزش و رعایت نکات تغذیه ای به لاغری برسند، چه کاری باید انجام بدهند؟

جواب هرچه که باشد، یقینا داروهای لاغری مانند باریج نیست. متخصصانی مثل دکتر سلیمی توصیه می کنند که به جای استفاده از روش های خطرناک، از راه های بی خطر یا کم ریسک تری مثل جراحی چاقی استفاده شود.

ما در ادامه مقاله عوارض قرص لاغری باریج درباره روش های جراحی چاقی که در تخصص دکتر سلیمی است، بیشتر حرف خواهیم زد.

مرگ
مرگ

جراحی چاقی، راهی برای کاهش وزن و جایگزینی برای قرص های لاغری

در جراحی چاقی که به آن جراحی لاغری نیز می گویند، اقداماتی برای کاهش کالری سوزانده شده در دستگاه گوارش انسان، کاهش مواد غذایی جذب شده توسط بدن و احساس سیری سریع انجام می شود.

همان طور که قبلا ذکر شد، اگر رژیم غذایی یا ورزش به کاهش وزن شما کمک نمی کند و یک بیماری خطرناک مرتبط با چاقی دارید، می توانید جراحی چاقی انجام دهید.

جراحی چاقی به شما کمک می کند تا به وزن ایده آل خود برسید و اندامی که می خواهید را داشته باشید. این باعث افزایش اعتماد به نفس و احساسات خوب شما می شود.

رسیدن به وزن مناسب با این روش، کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی بهتر می کند و می توانید به راحتی به فعالیت های روزانه خود رسیدگی کنید. افرادی که این جراحی را انجام می دهند، از نظر جسمی و روحی سالم هستند و احساس رضایت درونی می کنند.

علاوه بر موارد فوق، این جراحی شما را از بسیاری از بیماری ها مانند فشار خون بالا، سکته مغزی، بیماری قلبی، ریفلاکس معده و دیابت نوع 2 نجات می دهد.

جراحی چاقی، راهی برای کاهش وزن و جایگزینی برای قرص های لاغری
جراحی چاقی، راهی برای کاهش وزن و جایگزینی برای قرص های لاغری

آشنایی با انواع جراحی کاهش وزن

تا چند سال پیش با جراحی شکم و لگن، برشی بزرگ به طول 30-15 سانتیمتر در محل مورد نظر ایجاد می شد. اما امروزه روش جدیدی به نام لاپاراسکوپی رواج یافته است.

این بسیار بهتر از روش سنتی قدیمی است. جراحی چاقی با همان روش جدید یعنی لاپاراسکوپی انجام می شود. لاپاراسکوپی روشی بسیار راحت، بدون دردسر و ایمن ‌تر برای بیماران است زیرا برش کوچکی در شکم ایجاد می ‌کند و دوره نقاهت کوتاهی دارد.

دکتر سلیمی از چندین روش برای رسیدن به فرم هدف بهره می جوید. برخی از این روش ها عبارتند از: اسلیو معده، بای پس معده، بای پس سوئیچ اثنی عشر و حلقه قابل تنظیم برای معده.

روش انتخابی برای جراحی هر فرد به نظر پزشک، انتخاب شما و شرایط هر بیمار بستگی دارد. با این حال، هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند که قبل از اقدام باید بدانید. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله عوارض قرص لاغری باریج با انواع جراحی کاهش وزن بیشتر آشنا شوید.

پیشنهاد می کنیم از پست عوارض قرص لاغری دیدن کنید.

جراحی چاقی به روش اسلیو معده

این یکی از روش های پرطرفدار در سال های اخیر است. در این روش، قسمت اعظم معده را برداشته و تنها قسمت کوچکی از معده باقی می ماند. قسمت های کوچک باقیمانده شبیه موز و آستین است. بنابراین نام این روش جراحی، اسلیو به معنی آستین است.

این جراحی معده باعث می شود که معده در هنگام غذا خوردن خیلی سریعتر پر شود.همچنین قسمت برداشته شده معده حاوی هورمون های گرسنگی است.

در نتیجه هورمون های گرسنگی کمتری آزاد می نماید و اشتها کمتر می گردد. در این مدت، کاهش وزن شدیدی را تجربه خواهید کرد که غیرقابل برگشت است. این جراحی همچنین می تواند به شما کمک کند تا از بیماری های مرتبط با چاقی خلاص شوید و سلامتی کامل را بازیابی کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی معده برای لاغری را مطالعه کنید.

جراحی چاقی به روش اسلیو معده
جراحی چاقی به روش اسلیو معده

جراحی چاقی به روش بای پس معده

این روش یکی از استانداردترین و محبوب ترین جراحی های لاغری در همه کشورهاست. این نوع عمل پیچیده ‌تر از اسلیو معده است، اما در نهایت این روش، غذای کمتری را جذب می ‌کند، سریع‌ تر احساس سیری می‌کند و وزن کم می ‌کند. در جراحی بای پس معده، معده بیمار به دو قسمت تقسیم می شود.

بخش کوچک و بخش بزرگ. تمام مواد مغذی از طریق روده کوچک وارد قسمت کوچکی از معده می شوند. این عمل نه تنها معده، بلکه روده ها را نیز درگیر می کند و عملی زمانبر است.

در این جراحی، غذا بدون عبور از ابتدای روده کوچک دفع می شود که احتمال کمبود بسیاری از مواد مغذی و ویتامین ها را افزایش می دهد.

بنابراین لازم است تا تمام احتیاط های تجویز شده توسط پزشک را برای تامین پروتئین، مواد معدنی و مصرف مکمل های ویتامینی برای تمام عمر رعایت کنید.

برخلاف آستین معده، این جراحی برگشت پذیر است. این بدان معنی است که شما همیشه می توانید برای بازیابی سیستم گوارش خود، عمل جراحی را از نو انجام دهید.

جراحی بای پس با استفاده از سوئیچ اثنی عشر

اسلیو معده نیز در این روش جراحی کاهش وزن نقش دارند. در واقع، بای پس با سوئیچ اثنی عشر دارای مراحل بیشتری نسبت به عمل های دیگر است.

مرحله اول این است که دکتر سلیمی، قسمت اعظم معده را خارج می کند (آستین معده). پس از انقباض معده و باقی ماندن قسمت کوچکی از معده، مسیر ورود غذا تغییر می کند و غذای کمتری جذب می شود. در واقع غذا از بیشتر روده ها عبور می کند و به نوعی آن را کوتاه می کند.

بعد از این که مراحل بالا را پشت سر گذاشتید، کیسه صفرا برداشته می شود. در نتیجه این روش، اشتهای شما برای غذا کاهش می یابد و کاهش وزن زیادی را شاهد خواهید بود.

جراحی چاقی به روش حلقه گذاری معده

در این روش، حلقه را در اطراف قسمت کوچکی از معده قرار می دهند. این حلقه به قسمت بالایی معده می چسبد و قسمت بالایی معده را از بقیه جدا می کند.

وقتی غذایی که می خورید، وارد این قسمت کوچک می شود، معده شما به سرعت پر می شود و دیگر نمی خواهید غذا بخورید.

بعد از جراحی با این روش، به وزن دلخواه خود می رسید و وزن زیادی کم می کنید. اما این روش کاهش وزن لغو شده است چون ممکن است مری پس از مدتی متورم شود. با وجود روش های جدید جراحی چاقی مانند اسلیو معده و بای پس معده، توصیه می شود از این روش های منسوخ استفاده نکنید.

جراحی چاقی به روش حلقه گذاری معده
جراحی چاقی به روش حلقه گذاری معده

مقایسه مزایا و معایب جراحی کاهش وزن

جراحان و متخصصان در این زمینه همچون دکتر سلیمی، مثل تبلیغات قرص های لاغری به مردم دروغ نمی گویند و خیالبافی نمی کنند. این روش جراحی چاقی مثل تمام جراحی ها، علاوه بر مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد.

به عنوان مثال، پس از جراحی کاهش وزن با باند معده، بیماران به دلیل پرخوری، بیشتر دچار التهاب و تورم مری می شوند.

روش دیگر، در مورد جراحی بای پس معده، بیمار باید در طول زندگی خود یک سری مکمل ها و ویتامین ها مصرف کند تا کمبود مواد معدنی در بدن جبران شود.

به طور کلی بیماران پس از جراحی چاقی باید تحت نظر پزشک، رژیم غذایی خاصی را برنامه ریزی کنند و به تدریج به فعالیت های عادی روزانه برگردند. با این حال، شما باید برای همیشه زیاد غذا نخورید و یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

با وجود همه این ها، انجام عمل جراحی چاقی بهتر از تحمل خطرات چاقی یا عوارض داروهای لاغری است. با انجام عمل جراحی چاقی، در معرض بیماری های ناشی از چاقی قرار نمی گیرید. بیماری هایی مانند فشار خون بالا، سکته مغزی، آرتروز، حمله قلبی، دیابت و …

میزان مرگ و میر زودرس در افرادی که این عمل را انجام داده اند، بسیار کمتر است

نتیجه مطالعات انجام شده می گوید که میزان مرگ و میر زودرس در افرادی که این عمل را انجام داده اند، بسیار کمتر است. از طرفی خطر جراحی چاقی کمتر از جراحی کیسه صفرا است.

با این روش، شما این شانس را خواهید داشت که از چاقی خلاص شوید و یک سبک زندگی سالم و با کیفیت را شروع کنید.

بنابراین، در این دوره جدید که همه چیز برای کاهش وزن برای انسان آسان تر و راحت تر است، اگر کاندیدای خوبی برای جراحی هستید، در انجام جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی تردید نکنید.

میزان مرگ و میر زودرس در افرادی که این عمل را انجام داده اند، بسیار کمتر است
میزان مرگ و میر زودرس در افرادی که این عمل را انجام داده اند، بسیار کمتر است

آن چه باید قبل از جراحی کاهش وزن بدانید

مواردی وجود دارد که شما باید پیش از جراحی چاقی از آن ها اطلاع داشته باشید. در این بخش از مقاله عوارض قرص لاغری باریج به ذکر آن ها خواهیم پرداخت.

پیشنهاد می کنیم از پست قرص لاغری چربی سوز دیدن کنید.

با انجام جراحی چاقی به مرور، وزن کم خواهید کرد

به گفته پزشکان، برای چاقی قبل از جراحی باید مقداری وزن کم کنید. افراد معمولاً 6 ماه قبل از جراحی و 6 ماه تا یک سال بعد از جراحی چند کیلوگرم وزن کم می کنند و بقیه وزن خود را کاهش می دهند تا به وزن و اندام ایده آل خود برسند. در نتیجه می بایست مسیر را طی کنید و به مرور به هدف خود برسید.

پس انتظار نداشته باشید که معجزه رخ دهد. نتیجه این عمل کند، اما موثر است. پس از حدود یک یا دو ماه، می توانید به روال عادی قبل از عمل بازگردید، به سیستم جدید بدن عادت کنید و عادات غذایی خود را کاهش دهید.

نگران جای بخیه ها نباشید

همان طور که قبلاً گفتیم، روش های قدیمی دیگر برای جراحی استفاده نمی شود. جراحی لاپاراسکوپی را می توان با ایجاد یک برش کوچک در شکم انجام داد. در این صورت بعید است که درزها بعد از جراحی روی بدن باقی بمانند. زیرا این بریدگی ها کوچک هستند و سریعتر بهبود می یابند.

نگران جای بخیه ها نباشید
نگران جای بخیه ها نباشید

جراحی چاقی از شما در برابر بیماری ها مراقبت می کند

بعد از جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی، فشار خون بالا، آپنه خواب، درد مفاصل و دیابت نوع 2 یا بهبود خواهد یافت و یا کنترل خواهد شد. شما همچنین از بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی مصون هستید و می توانید برای همیشه از سلامت خود مراقبت کنید.

افزایش متابولیسم با جراحی چاقی

چاقی باعث ایجاد اختلالات متابولیک در شما می شود. همان طور که ظاهر ناراحت کننده ای دارید و رضایت درونی شما را کاهش می دهد. علت اصلی چاقی در افراد چاق، کاهش متابولیسم است.

افراد چاق حتی اگر کالری کمتری بسوزانند، چاق می مانند زیرا متابولیسم آن ها پایین است و نمی توانند وزن کم کنند. با این حال، جراحی چاقی، متابولیسم را افزایش می دهد و به شما امکان کاهش وزن را می دهد.

قبل از جراحی چاقی، با روانشناس صحبت کنید

در واقع چاقی بر عواطف و روان بیماران نیز تأثیر می گذارد، بنابراین آن ها باید از نظر عاطفی حمایت شوند، همان طور که از حمایت و مراقبت پزشکی برخوردار هستند. این مشاوره ها شما را قادر می سازد تا تغییرات پس از جراحی چاقی را بهتر درک کنید و از آن استقبال کنید.

آیا بیمه هزینه جراحی را پوشش می دهد؟

بیمه اغلب هزینه های عمل را پوشش می دهد. برخی افراد معتقدند که جراحی چاقی یک جراحی زیبایی است و بیمه هزینه آن را پوشش نمی دهد.

با این حال، می ‌توانید با بیمه ‌ای که بیمارستان شما قرارداد دارد، جراحی چاقی نیز انجام دهید. بنابراین توصیه می شود از قبل، اطلاعات بیمه درمانی را دریافت کنید.

اگر می خواهید برای رهایی از بیماری های مرتبط با چاقی، جراحی چاقی انجام دهید، بیمه بخشی از هزینه جراحی را پوشش می دهد.

بعد از جراحی چاقی، کمتر غذا می خورید

در حقیقت تغییرات متابولیک، بدن شما را خنثی می کند و باعث می شود تا به طور طبیعی اشتهای خود را از دست بدهید و سریعتر از قبل احساس سیری کنید.

از طرفی حجم معده هم که به دلیل پرخوری بزرگ شده بود، کمتر شده و دیگر نمی توانید حجم زیادی غذا را در معده خود جای دهید. همه این عوامل ارتباط نزدیکی با کاهش مقدار غذای شما دارند.

دوران نقاهت بعد از جراحی چاقی

چنان چه پیش تر اشاره کردیم، زمان بهبودی این جراحی بسیار کوتاه است زیرا از روش لاپاراسکوپی برای جراحی استفاده می شود.

معمولاً بعد از 15 روز می توانید پشت میز خود بنشینید و به محل کار خود بازگردید. یا اگر کار دیگری انجام می دهید، بعد از یک ماه می توانید مانند قبل فعالیت خود را از سر بگیرید.

البته بهتر است کم کم فعالیت های روزانه خود را شروع کنید تا بتوانید تمام کارها را در یک ماه انجام دهید. در این زمینه، از مشاوره های دکتر سلیمی غافل نمانید.

تمایل به نوشیدن آب کمتری خواهید داشت

پس از جراحی کاهش وزن، معده فضای بیشتری برای غذاهای غیر مایع و جامد دارد، زیرا احتمال نوشیدن آب کمتر است.

هزینه جراحی چاقی چقدر است؟

هزینه جراحی تقریباً زیاد است و به نظر می رسد که بالا باشد. اسلیو معده یکی از گرانترین جراحی های چاقی است. با این حال، به طور کلی، عوامل بسیاری بر هزینه جراحی تاثیر می گذارد که در این زمینه، با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

هزینه جراحی چاقی چقدر است؟
هزینه جراحی چاقی چقدر است؟

عوارض چاقی

در آخرین قسمت مقاله “عوارض قرص لاغری باریج” می خواهیم ببینیم که چرا باید به فکر رهایی از چاقی باشیم. می خواهیم برخی از مهم ترین عوارض اضافه وزن را با هم مرور کنیم.

مشکلات قلبی و عروقی

چاقی به ویژه چاقی شکمی، با افزایش قابل توجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همراه است. افرادی که چربی شکمی دارند، 5 تا 6 برابر بیشتر از افرادی که باسن معمولی دارند، در معرض ابتلا به بیماری قلبی یا سکته هستند.

یکی دیگر از عوارض چاقی، هیپرتروفی قلب است. اگر درمان نشود، قلب بزرگ می شود و ماهیچه ها ضعیف می شوند.

سکته

چاقی باعث سفت شدن رگ ها و رسوب چربی در دیواره سرخرگ ها می شود که عروق مغز را نیز تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند آن ها را باریک کند.

تشکیل لخته های خون در این شریان های باریک می تواند به طور ناگهانی جریان خون را در مناطقی از مغز مسدود کند و باعث سکته شود.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 یک عارضه مزمن است که با مقاومت به انسولین در اندام های محیطی یا ترشح ناکافی انسولین توسط پانکراس همراه است.

اضافه وزن عامل اصلی این عارضه در افراد دارای استعداد ژنتیکی این نوع دیابت است. شیوع دیابت نوع 2 در افراد چاق، 50 تا 100 برابر بیشتر از افراد لاغر است.

دیابت نوع 2
دیابت نوع 2

فشار خون بالا

یکی از بیماری های مرتبط با اضافه وزن، فشار خون بالا است. چاقی، ضربان قلب را افزایش می دهد و توانایی شریان ها را برای حرکت خون کاهش می دهد. همه این ها باعث افزایش فشار خون می شود.

سندرم متابولیک

این سندرم به دلیل حساسیت به انسولین، سندرم مقاومت به انسولین نیز نامیده می شود. علاوه بر شدت چاقی، عوامل دیگری مانند توزیع چربی بدن، سطح فعالیت بدنی و تمجید ژنتیکی در درجه اول با سندرم متابولیک مرتبط هستند.

آرتروز

در افراد چاق فشار روی مفاصل افزایش می یابد و باعث درد و ضعف در مفاصل می شود.

توقف نفس در خواب

این مشکل می تواند به عنوان یک عارضه جانبی اضافه وزن نیز دیده شود. افراد دارای اضافه وزن در شب به دلیل انسداد راه هوایی در ریه ها، برای مدت کوتاهی نفس نمی کشند و شب ها اغلب از خواب بیدار می شوند.

بنابراین گیج می شوند و به خواب های نامنظم روی می آورند. بیشتر افراد مبتلا به آپنه خواب، دارای اضافه وزن، گردن بزرگ و راه هوایی باریک هستند.

بیماری عروق کرونر قلب

این یک نوع بیماری قلبی عروقی است که در اثر رسوب چربی روی دیواره عروق کرونر (شریان هایی که خون را به قلب می برند) ایجاد می شود.

پس از مدتی، این رسوب چربی، دیواره داخلی شریان را باریک می کند و اجازه نمی دهد تا خون به بافت قلب برسد. کاهش جریان خون به قلب می تواند باعث آنژین (درد قفسه سینه) شود و انسداد کامل رگ های قلب می تواند باعث حمله قلبی شود.

فتق دیسک کمر

اگر فردی اضافه وزن داشته باشد، به دیسک های بین مهره ها فشار وارد می کند و باعث درد سیاتیک یا فتق دیسک کمر می شود.

نارسایی تنفسی

افرادی که اضافه وزن دارند، بیشتر در معرض این مشکل هستند. زیرا قلب برای تامین انرژی بدن باید تندتر و تندتر بزند.

نارسایی تنفسی
نارسایی تنفسی

جمع بندی

در این مقاله ما سعی کردیم تا شما را با مقوله چاقی و دلایل و عوارض آن آشنا کنیم. همچنین طبق عنوان اصلی در بخش راه های خلاص شدن از اضافه وزن، به عوارض قرص لاغری باریج پرداختیم و روش های جایگزین مناسبی همچون جراحی چاقی توسط بهترین متخصص این زمینه یعنی دکتر سلیمی را برای آن پیشنهاد دادیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشد.

منبع:

https://cutt.ly/GF3SyLs

https://bit.ly/3MkWA6F

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید