ساسی بای پس معده جدیدترین روش کاهش وزن سریع

فهرست مطالب

چاقی، اژدهایی است که سلامتی شما را می‌بلعد. از بیماری‌های قلبی و عروقی تا دیابت و مشکلات تنفسی، چاقی در کمینِ سلامتی شماست. اما نگران نباشید، عمل جراحی ساسی بای پس معده ، آماده نبرد با آن است!

ساسی بای پس معده ، راه حلی نوین برای رهایی از چاقی و رسیدن به سلامتی و تناسب اندام است. این عمل جراحی چاقی ، با روشی کم تهاجمی و ایمن، به شما کمک می‌کند تا وزن خود را به طور قابل توجهی کاهش داده و از شرِ بیماری‌های مرتبط با چاقی خلاص شوید.

ساسی بای پس معده - دکتر سلیمی

اما این مقاله برای چه کسانی مفید است؟

 • اگر از چاقی رنج می‌برید و سلامتی خود را در خطر می‌بینید.
 • اگر روش‌های دیگر لاغری مانند رژیم غذایی و ورزش برای شما جوابگو نبوده است.
 • اگر به دنبال راه حلی دائمی برای رهایی از چاقی هستید.

جراحی ساسی بای پس معده چیست؟

این جراحی به عنوان پر طرفدار ترین جراحی های چاقی مطرح گشته شده است. عمل بای پس معده با ترکیبی از جراحی اسلیو معده انجام می شود. در چنین روشی، ظرفیت معده را پایین می آورد و اندازه روده را به غیر از 200 تا 250 سانتی متر قسمت پایانی، بای پس می کنند یا میانبر می زنند. به این شکل قسمت بزرگ روده توانایی جذب کردن مواد غذایی را ندارد.

با توجه به اینکه عمل جراحی ساسی بای پس معده ، وزن را کاهش می دهد و به برطرف کردن بیماری های چاقی مانند دیابت می پردازد دارای مشکلاتی از قبیل سوء جذب مواد غذایی و کاهش جذب ویتامین ها می باشد که طی مدتی فرد مجبور می شود از مکمل ها و داروهایی که برای جبران کمبود این موارد هستند استفاده کند.

سیر جراحی ساسی بای پس

در مسیر جراحی ساسی بای پس بعد از جدایی قسمتی از معده ، خروجی کیسه معده ای که جدید است به قسمت وسط روده اتصال پیدا می کند. همه این کارها بدون اینکه خروجی معده را از معده جدا کنیم صورت می گیرد بنابراین در چنین روشی از دوطریق می توان غذا ها را عبور داد.

توجه داشته باشید که 30 درصد از منابع غذایی از طریق مسیر معمولی، خود را طی می کنند به این دلیل ویتامین ها و مواد معدنی به طور صحیح در بدن جذب می شوند. همچنین 70 درصد از منابع غذایی از راه بای پس گذر خواهند کرد که باعث جلوگیری از جذب شدن اندازه زیادی از مواد غذایی و قند ها می شوند. در پایان، این جراحی سبب پایین آمدن چشم گیر وزن افراد می شود.

چه کسانی می توانند جراحی ساسی بای پس را انجام دهند؟

کسانی توانایی این جراحی را دارند که bmi یا شاخص توده بدنی در آن ها بیشتر از 35 باشد؛ علاوه بر این، کسانی که bmi بیشتراز 30 دارند و دارای مریضی هایی که به چاقی ربط دارد (دیابت و افزایش فشار خون)، می توانند بهترین انتخاب برای جراحی ساسی بای پس باشند. همچنین در این جراحی رنج سنی وجود ندارد و افرادی که سن آن ها از 18 تا 65 سال است قابلیت استفاده از آن را دارند.

البته توجه داشته باشید که این عمل برای همه افرادی که دارای اضافه وزن هستند مناسب نمی باشد. برای فهمیدن اینکه به جراحی نیاز دارید یا نه، باید همه مراحل پزشکی گوناگون را انجام دهید. علاوه بر این، بعد از چنین جراحی شیوه زندگی کردن به صورت کلی دچار تغییر و تحولات می شود.

ساسی بای پس چگونه می تواند به بیماری دیابت کمک کند؟

این جراحی باعث بالا رفتن میزان ترشح انسولین در پانکراس می شود و توانایی بدن در قبال انسولین پایین می آید و درمان کردن دیابت را انجام می دهد. علاوه بر این، به سبب اینکه سایز معده کوچک می شود بدن کالری خیلی کمی را جذب می کند.

ساسی بای پس چگونه می تواند به بیماری دیابت کمک کند؟ - دکتر سلیمی

نکاتی در خصوص کاهش وزن با عمل ساسی بای پس معده

 • داشتن رژیم غذایی مناسب:

برای اینکه وزن خودتان را پایین بیاورید و به یک وزن نرمال برسید اولین مرحله انتخاب کردن رژیم غذایی مناسبی است. در رژیم غذایی شما می توانید از میوه جات ها و سبزیجات و فیبر ها استفاده کنید در این منابع غذایی میزان کالری کم می باشد و برای سلامت بدن و به وجود آوردن انرژی در بدن مفید است. با جلوگیری از مصرف مواردی مانند: شکر، نمک و چربی های مضر می توانید کاهش وزن مناسبی را داشته باشید.

 • ورزش کردن:

با توجه به گفته بهترین جراح چاقی درباره داشتن بدنی سالم و داشتن وزن نرمال می توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

 1. در طول هفته به صورت میانگین 150 دقیقه را برای انجام دادن ورزش هایی مانند پیاده روی کردن و تنیس و بدمینتون و غیره در نظر بگیرید.
 2. همچنین می توانید 75 دقیقه به طور فشرده و خیلی زیاد به ورزش کردن مواردی مانند دوچرخه سواری و استخر بپردازید.
 • به اندازه مناسب بخوابید:

خواب کم به هر شکلی می تواند مضر باشد و بر روی سلامتی بدن و وزن افراد و شاخص توده بدن اثر می گذارد. خواب کافی 7 تا 9 ساعت در شبانه روز می باشد و اگر چنین نباشد دچار فشار خون بالا و مبتلا شدن به مریضی های قلبی و عروقی، دیابت و چاقی می شوید. در نتیجه برای اینکه چاقی مفرط نداشته باشید باید به اندازه کافی بخوابید.

 • کاهش استرس و اضطراب:

جلوگیری از استرس و اضطراب کار راحتی نیست ولی برای  داشتن بدنی سالم و بهداشت روان باید بتوانید استرس خود را کاهش یا از بین ببرید. برای از بین بردن استرس با کمک ورزش هایی همچون یوگا و مدیتیشن می توانید روان خود را آرامش دهید.

 • عمل جراحی لاغری:

در صورتی که موارد ذکر شده به شما نتیجه لازم را ندادند می توانید به جراحی کردن لاغری که غیر قابل برگشت است روی بیاورید برای چنین جراحی به یک متخصص و جراح مجرب در زمینه جراحی ساسی بای پس معده احتیاج دارید که از طریق گوناگونی مانند: اسلیو معده، بای پس معده، بالون و غیره می تواند فرد را به وزن مناسبی برساند.

جراحی ساسی بای پس معده چه فایده ای دارد؟

ساسی بای پس معده می تواند فایده هایی هم داشته باشد که از جمله آن جلوگیری از کمبود ویتامین و مواد معدنی می باشد و این گزینه در بقیه جراحی ها ممکن است وجود نداشته باشد. بنابراین، افرادی که این جراحی را انجام داده اند لازم به مصرف کردن مدام مکمل های ویتامین و مواد معدنی نیستند.

دیگر فوایده جراحی ساسی بای پس برطرف کردن 90 درصد از بیماری دیابت که از نوع دو می باشد است. در این جراحی عوارضی که در چاقی زیاد به وجود می آید مثل افزایش فشار خون و بیماری های استخوان را به صورت مؤثر برطرف می کند.

  شماره تماس:

  هزینه عمل جراحی ساسی بای پس چه قدر می باشد؟

  در واقع هزینه ساسی بای پس معده بستگی به موارد زیر دارد؛

  • جراح چه میزان هزینه ای از شما می گیرد.
  • در چه مکانی عمل انجام می شود.
  • ملاحظات بیمه ای
  • در چه حد عمل پیچیده می باشد و بیمار تا چه زمانی بستری می شود.

  تاثیر محل انجام دادن عمل در هزینه

  بدون شک یکی از اموری که روی هزینه های عمل تأثیر می گذارد محلی است که عمل در آن انجام می شود. زیرا هزینه های عمل در هرکدام از این مکان ها تفاوت دارد: کلینیک، مطب، بیمارستان.

  حتی ممکن است نوع بیمارستانی که شخص در آن عمل می کند نسبت به دیگر بیمارستان ها هزینه های مختلفی داشته باشد به طور معمول در بیمارستان های دولتی هزینه ها کم تر می باشد.

  شرایط بیمه برای عمل جراحی ساسی بای پس معده

  با توجه به موارد بالا که هرکدام به نوبه خود در هزینه ها تأثیر می گذارند، مهم ترین آن ها بیمه می باشد و می تواند به طور قابل توجهی هزینه های عمل را پایین بیاورد.

  همچنین سوال های متداولی از طرف کسانی که چاقی مفرط دارند در رابطه با بیمه و شرایط آن وجود دارد در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که بیمه انواع زیادی دارد و می تواند اشخاص زیادی را زیر پوشش و حمایت خود قرار دهد کسانی که دارای بیمه هستند با توجه به نوع بیمه خود هزینه ی متفاوتی را پرداخت می کنند مثلا با بیمه های تکمیلی بیماران هزینه های کمی را پرداخت می کنند.

  اثر پیچیدگی های عمل و موارد پیش بینی نشده در هزینه های

  در صورتی که عمل با موفقیت انجام شود هزینه های حدودی آن تغییری نمی کند ولی ممکن است همه عمل ها آسان نباشند و تحت تأثیر یکسری پیچیدگی ها قرار بگیرند

  یعنی احتمال دارد مشکلاتی برای بیمار در حین عمل یا پس از آن به وجود آید که جبران ناپذیر خواهد بود. در کل این پیچیدگی ها سبب می شود بیمار طی مدت زمانی در بیمارستان بستری شود و تحت مراقبت قرار بگیرد که در چنین شرایطی بیمار ناچار به پرداخت بالای هزینه در بیمارستان خواهد بود.

  به عنوان مثال اگر شخصی برای عمل جراحی به بیمارستان خصوصی رجوع کند و با داشتن بیمه، هیچ مشکلی در قبال پرداخت هزینه عمل نداشته باشد ولی اگر در حین جراحی دچار پیچیدگی عمل شود و ناگزیر به بستری طولانی مدت در بیمارستان بود دیگر بیمه تعهدی در قبال پرداخت روز های  اضافی بیمار ندارد و خود شخص باید هزینه ی آن را پرداخت کند همچنین باید توجه داشت که بیمارستان خصوصی هزینه زیادی را بابت بستری شدن دریافت می کند.

  بستری شدن در بیمارستان های دولتی که پرداخت هزینه ها در آن کمتر است:

  همان گونه که گفتیم مشکلاتی که ممکن است در حین عمل برای بیمار به وجود آید و دچار بستری در بیمارستان شود نقش تأثیر گذاری در بالا رفتن هزینه ها به وجود می آورد. به عنوان مثال اگر شخصی هزینه عملش 20 میلیون تومان باشد ولی در هنگام عمل با مشکلاتی مواجه شود که منجر به بستری شدنش بشود ممکن است هزینه آن از 20 میلیون بالا برود. برای جلوگیری از چنین شرایطی باید در بیمارستان هایی که دولتی هستند عمل جراحی ساسی بای پس معده را انجام دهید.

  البته به این نکته توجه داشته باشید که شاید هزینه عمل بالا باشد ولی عوارضی که بر اثر چاقی زیاد به سراغ اشخاص می آیند هزینه ای بیشتر از عمل را دارند. بنابرین تنها با یک بار هزینه عمل جراحی برای همیشه از بیماری هایی که در اثر چاقی مفرط به وجود می آیند نجات پیدا می کنید.

  کدام یک از روش های اسلیو معده یا ساسی بای پس معده بهتر می باشند؟

  برخی از افراد برای درمان کردن چاقی زیاد خود از رژیم های غذایی و فعالیت های ورزشی استفاده می کنند ولی نتیجه مطلوب را نمیبینند بنابراین اقدام به جراحی می کنند.

  در حال حاضر دو روش جراحی اسلیو معده و جراحی ساسی بای پس معده از جراحی های دیگر چاقی محبوب تر هستند.

  در روش اسلیو، معده بریده می شود و اندازه آن را کوچک می کنند. از طریق این جراحی وزن به دو صورت کاهش پیدا می کند؛

  1. تقریبأ 85 درصد از حجم معده را برای مصرف غذا پایین می آورد.
  2. به اندازه قابل توجهی ترشح هورمون های مربوط به گرسنگی را کاهش می دهد.

  جراحی به روش ساسی بای پس معده شامل دو مرحله می باشد؛

  1. در مرحله نخست معده را به دو بخش تقسیم می کنند، در قسمت بالا که کوچک تر است کیسه ای قرار دارد که تقریبأ 28 گرم از مواد غذایی درون آن قرار می گیرد.
  2. در مرحله ی بعدی بخشی از روده کوچک را به یک سوراخ کوچک که در کیسه است وصل می کنند و غذا توسط کیسه به روده کوچک عبور می کند در نتیجه میزان جذب کالری در بدن کاهش پیدا می کند.

  میزان موفقیت جراحی با روش ساسی بای پس معده چه قدر است؟

  با توجه به تحقیقات، کسانی که با این روش جراحی می کنند قابلیت کاهش وزن از 75 درصد تا 80 درصد را خواهند داشت. البته لازم به ذکر است که تقریبا 10 سال بعد از این عمل، 20 تا 25 درصد از وزن اشخاص باز می گردد.

  میزان کاهش وزن و درمان کردن بیماری های مربوط به چاقی

  بعد از انجام دادن عمل جراحی ساسی بای پس معده هر بیماری نتیجه مختلفی را مشاهده می کند، بیشتر اشخاص بعد از عمل 70 تا 80 درصد وزن خود را از دست داده اند. به علاوه، در این عمل دیابت نوع دو تا 98درصد از بین می رود و آپنه خواب تا 92 درصد و هیپرلیپیدمی تا 99 درصد و افزایش فشار خون تا 83 درصد کاهش پیدا می کنند.

  مطالب کلی درباره ساسی بای پس معده

  همه جراحی هایی که به عنوان کاهش وزن انجام می شوند در سیستم گوارشی بدن تحولاتی را ایجاد می کنند و خوردن غذا ها را محدود و جذب کردن منابع مغذی را کاهش می دهد.

  در بسیاری از اوقات این تأثیرات با هم صورت می گیرد و کاهش وزن چشم گیری را به وجود می آورد. این جراحی تنها هنگامی برای افراد مورد استفاده قرار می گیرد که دیگر هیچ ورزشی جواب گو نباشد و با چاقی بیش از اندازه، فرد دچار بیماری هایی بشود. با کمک جراحی ساسی بای پس بیماران عوارض کمتری را خواهند داشت.

  محل انجام عمل جراحی ساسی بای پس و بقیه عمل های مربوط به کاهش وزن در بیمارستان می باشد. برای انجام دادن این عمل در بیماران، بیهوشی عمومی را به کار می گیرند بیهوشی عمومی به معنای این است که بیمار در مدت عمل خود به هیچ عنوان هوشیاری ندارد.

  چگونه خود را برای عمل ساسی بای پس معده آماده کنیم؟

  اگر جزء افرادی باشید که عمل جراحی ساسی بای پس معده بر شما واجب باشد باید توسط تیم های پزشکی برنامه ای را برای آماده شدن جراحی دریافت کنید. البته قبل از عمل جراحی باید چندین تست را انجام دهید و درغذا خوردن و نوشیدنتان نظارت داشته باشید و از خوردن دارو ها جلوگیری کنید. همچنین اگر مصرف تنباکو یا غیره را دارید باید یک برنامه فیزیکی برای قطع مصرف آن داشته باشید.

  چگونه خود را برای عمل جراحی ساسی بای پس معده آماده کنیم؟ - دکتر سلیمی

  مراقبت های بعد از جراحی ساسی بای پس چه چیزهایی هستند؟

  پس از اینکه جراحی انجام شد بیمار تا دو روز نمی تواند چیزی بخورد به دلیل اینکه سیستم گوارش و معده آن باید بهبود پیدا کند. بعد از آن تا 12 هفته بیمار بر اساس یک رژیم غذایی بخصوص پیش می رود.

  در این رژیم غذایی، مایعات در مرحله اول قرار دارند و در مرحله دوم غذا باید کامل خرد و نرم شود سپس می توان از غذاهای عادی مثل گذشته استفاده کرد. ولی باز هم  بیمار برای خوردن و نوشیدن دارای محدودیت هایی است.

  بعد از جراحی در ماه اول باید به طور منظم تحت نظر متخصص باشید تا مشکلی به وجود نیاید و در این مدت پزشک آزمایش های گوناگونی را تجویز می کند زیرا ممکن است بدن شما در سه ماه یا شش ماه اول عکس العمل هایی مانند زیر نشان دهد:

  • درد گرفتن بدن
  • احساس کردن خستگی مثل کسی که مبتلا به آنفولانزا است
  • احساس سرما
  • خشک شدن پوست
  • ریزش گرفتن مو و نازک شدن تارهای آن
  • تغییر در اخلاق و رفتار

  رژیم غذایی بعد از عمل جراحی ساسی بای پس معده باید به چه شکلی باشد؟

  بعد از اینکه بیمار از بیمارستان مرخص شود طی دو هفته حتما باید از مایعات استفاده کند، سپس مایعات را بعد از این دو هفته به شکل غلیظ مصرف کند. مایعات مورد استفاده طی این دو هفته شامل موارد زیر می باشد؛

  • نوشیدن آب
  • آب گوشت قرمز یا مرغ،  گوشت را با مقداری نمک و ساقه کرفس یا هویج بپزید و مواد را از آب جدا کنید و آب آن را مصرف کنید.
  • نوشیدن چای خیلی کم رنگ یا چای سبز البته توجه داشته باشید که بیشتر از دو فنجان استفاده نکنید زیرا در چای کافئین وجود دارد.
  • مصرف شیرهای کم چرب، شیر سویا یا بدون لاکتوز
  • نوشیدن دوغ های خانگی که باید گاز نداشته باشد و به شکل رقیق باشد.
  • نوشیدن آب میوه طبیعی مانند: آب کرفس، سیب، پرتقال، هویج.

  دستور مصرف مایعات پس از جراحی ساسی بای پس معده 

  1. بعد از مرخص شدن از بیمارستان در طول روز به میزان 2 لیتر مایعات استفاده کنید توجه داشته باشید که مایعات را به کلی و سریع سر نکشید زیرا سبب دل درد و حالت تهوع می شود.
  2. در این مدت شما در روز باید 60 گرم مواد پروتئینی استفاده کنید. در روز های اول نباید از این مورد استفاده کنید اما بعد از مدتی با مصرف آب گوشت و شیر و دوغ می توایند پروتئین بدن خود را تأمین کنید. همچنین برای اطمینان خاطر از تأمین مواد پروتئینی بدن لازم است از پودر های پروتئینی که دکتر به شما معرفی کرده است استفاده کنید.
  3. فراموش نکنید که در روز های اول از مصرف مایعات شیرین دوری کنید زیرا سبب سرگیجه و عرق کردن و بالا رفتن ضربان قلب می شود.
  4. از نوشابه هایی که گازدار هستند خود داری کنید زیرا ممکن است مشکلات گوارشی را به وجود آورد.
  5. از کشیدن سیگار و دخانیات پرهیز کنید زیرا باعث می شود غذا از معده به دهان باز گردد و خون ریزی را در گوارش افزایش دهد.
  6. اگر طی 6 ماه اول از نوشیدنی های الکلی استفاده کنید ممکن است دچار مرگ یا شوک شوید.

  نمونه ای از یک برنامه غذایی برای روز اول تا دوم بعد از عمل ساسی بای پس معده

  • ساعت 8 صبح یک فنجان آب بنوشید.
  • ساعت 9 صبح یک فنجان چای کم رنگ بدون هیچ گونه شیرینی
  • ساعت 10 صبح یک فنجان شیر یا دوغی که رقیق شده است.
  • ساعت 11 صبح نیمه فنجان آب میوه رقیق شده را میل کنید.
  • ساعت 12 ظهر یک فنجان آب گوشت بدون چربی و ادویه و فلفل و…
  • ساعت 1 بعداز ظهر نصف فنجان آب میوه طبیعی رقیق شده
  • ساعت 2 بعد از ظهر نوشیدن یک فنجان آب
  • ساعت 3 بعد از ظهر یک فنجان آب
  • ساعت 4 بعد از ظهر یک فنجان شیر رقیق شده
  • -ساعت 5 بعد از ظهر یک فنجان آب هندوانه
  • ساعت 6 بعد از ظهر یک فنجان آب گوشت
  • ساعت 7 بعد از ظهر یک فنجان چای کم رنگ و بدون شیرینی را میل کنید.

  دستور غذایی برای روز های دوم تا چهارم بعد از جراحی ساسی بای پس

  • در این برنامه غذایی، مصرف مایعات با غلظت بیشتری استفاده می شود.
  • ساعت 8 صبح یک فنجان آب بنوشید.
  • ساعت 9 صبح یک لیوان شیر کم چرب که به صورت رقیق شده باشد را مصرف کنید
  • ساعت 10 صبح یک فنجان دوغی که رقیق شده است.
  • ساعت 11 صبح یک فنجان چای کم رنگ را میل کنید.
  • ساعت 12 ظهر یک فنجان عصاره مرغ مصرف کنید.
  • ساعت 1 بعداز ظهر نوشیدن یک فنجان آب میوه طبیعی رقیق شده
  • ساعت 2 بعد از ظهر نوشیدن یک فنجان آب
  • ساعت 3 بعد از ظهر مصرف یک فنجان آب
  • ساعت 4 بعد از ظهر میل کردن یک فنجان شیر رقیق شده
  • ساعت 5 بعد از ظهر یک فنجان آب سبزیجات به طور مخلوط مانند کرفس و گوجه فرنگی
  • ساعت 6 بعد از ظهر یک فنجان آب گوشت
  • ساعت 7 بعد از ظهر یک فنجان چای کم رنگ و بدون شیرینی را میل کنید.

  موارد زیر را به هیچ وجه بعد از انجام ساسی بای پس مصرف نکنید:

  • مصرف آب میوه ای که رقیق نشده باشد.
  • آب میوه هایی که طبیعی نیستند.
  • پرهیز از هرگونه نوشابه معمولی و رژیمی و انرژی زا

  دستور غذایی مربوط به 3 تا 7 هفته اول بعد از ساسی بای پس معده

  بعد از گذشت هفته سوم اول جراحی شما می توانید غذاهایی که به شکل نیمه جامد یا پوره هستند مصرف کنید.

  انواعی از غذاهای پوره ای به شکل زیر می باشند:

  • تخم مرغی را آب پز کنید باید کامل سفت شده باشد آن را رنده کنید و با مقداری شیر یا روغن زیتون مصرف کنید.
  • سوپ های مرغ یا گوشت یا سویا که یک هویج و مقداری برنج یا عدس داخل آن است را با کمک مخلوط کن میکس کنید یا می توانید آن ها را از صافی عبور دهید.
  • تن ماهی که کامل له شده باشد.
  • ماستی که چربی یک درصد داشته باشد.
  • ماهی که به صورت کبابی یا آب پز و له شده باشد.
  • پوره های سیب زمینی یا هویج یا گل کلم
  • میوه هایی که پوست آن ها گرفته شده و پخته و له شده باشد همچنین بدون شکر باشد.
  • خوردن فرنی که با آرد برنج آماده شده باشد و شکر در آن نباشد.
  • مصرف حلیمی که روغن و شکر نداشته باشد.

  دکتر مهدی سلیمی

  دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
  0 0 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  2 نظرات
  قدیمی‌ترین
  تازه‌ترین بیشترین رأی
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  ناهید
  ناهید
  3 سال قبل

  روز بخیر لطفا درباره عمل ساسی بای پس معده توضیح دهید.

  شهناز امیری
  شهناز امیری
  2 سال قبل

  من 32 کیلو اضافه وزن دارم و متاسفانه تیروئید کم کار دارم الان باید چکار کنم؟

  لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

  ٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

  آخرین مقالات

  به اشتراک بگذارید

  پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

  با یک کلیک تماس بگیرید