عمل بای پس معده در مشهد

عمل بای پس معده در مشهد

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع « عمل بای پس معده در مشهد » آشنا نماییم.

جهت دریافت مشاوره اولیه رایگان با ما در تماس باشید.

09120174510

در دهه اخیر علاقه به داشتن اندامی زیبا و همینطور توجه به سلامتی باعث جذب افراد بسیاری به عمل های لاغری شد، درواقع اشخاصی که بسیار چاق هستند می توانند عمل های لاغری را انجام دهند

عمل بای پس معده در مشهد
عمل بای پس معده در مشهد

که یکی از این عمل های لاغری که طرفداران زیادی دارد و تقریبا 40 درصد از افرادی که طالب جراحی لاغری هستند به سراغ این عمل می روند عمل بای پس معده است، در ادامه اطلاعاتی درباره عمل بای پس معده در مشهد در اختیار شما می گذاریم. با ما همراه باشید.

ممکن است سوالات زیر را درباره عمل بای پس معده در مشهد داشته باشید که به آن ها پاسخ خواهیم داد:

اضافه وزن در افراد چه دلایلی دارد؟

چاقی باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟

عمل بای پس معده چگونه عملی است؟

عمل بای پس معده چند مرحله دارد؟

انجام عمل بای پس معده چه مزایایی دارد؟

عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟

چه اقداماتی را باید قبل از عمل بای پس معده انجام داد؟

چه اقداماتی را باید پس از عمل بای پس معده انجام داد؟

چه مدتی بیمار پس از عمل بای پس معده باید در بیمارستان بستری شود؟

ویزیت بیمار پس از عمل بای پس معده به چه صورتی است؟

بیمار برای انجام عمل بای پس معده باید چه سنی داشته باشد؟

رژیم غذایی پس از عمل بای پس معده باید چگونه باشد؟

کدام مواد غذایی بعد از عمل بای پس معده نباید مصرف شوند؟

بیمارانی که عمل بای پس معده انجام داده اند باید به چه نکاتی هنگام صرف غذا توجه کنند؟

عمل بای پس معده با عمل مینی بای پس معده چه تفاوتی دارد؟

عمل بای پس معده چه شباهتی با عمل اسلیو معده دارد؟

عمل بای پس معده چه تفاوتی با عمل اسلیو معده دارد؟

آیا پس از انجام عمل بای پس معده می توان باردار شد؟

چند ماه پس از عمل بای پس معده می توان به بارداری اقدام کرد؟

هزینه انجام عمل بای پس معده چقدر است؟

آیا بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی هزینه عمل بای پس معده را پرداخت می کنند؟

 

اضافه وزن در افراد چه دلایلی دارد؟

اضافه وزن در افراد دلایل زیادی دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره کرده ایم:

اضافه وزن در افراد چه دلایلی دارد؟
اضافه وزن در افراد چه دلایلی دارد؟
 • ژنتیک

اگر به خانواده های اطراف خود نگاه کنید می بینید که کودکان خانواده های چاق نیز اضافه وزن دارند که علت آن ژنتیک است، ژنتیک یکی از علت های چاقی می باشد و معمولا کودکانی که یکی از پدر یا مادر آن ها یا هر دو چاق هستند اضافه وزن دارند.

 • بیش از اندازه استاندارد غذا خوردن

بیش از اندازه نرمال غذا خوردن یا به اصطلاح پرخوری کردن از مهم ترین علت های اضافه وزن است، وقتی بیش از نیازتان غذا میل می کنید معده شما به دلیل داشتن حالت ارتجاعی گشاد می شود و همینطور در وعده های غذایی بعدی تمایل به خوردن غذا بیشتری خواهید داشت بنابراین به محض احساس سیری دیگر غذا نخورید و ایده آل این است که کمی قبل از سیر شدن دست از غذا خوردن بکشید تا دچار چاقی نشوید.

شما در حال مطالعه مقاله عمل بای پس معده در مشهد هستید

 • مصرف برخی داروها

بیشتر داروها دارای عوارض جانبی هستند و عوارض برخی از آن ها اضافه وزن است، شما با خوردن برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، دیابت و … متابولیسم بدنتان عوض شده و اشتهایتان بیشتر خواهد شد و همینطور مصرف برخی از داروها قدرت اراده را کم می کند و فرد با خوردنش نمی تواند جلو غذا خوردن خود را بگیرد به همین علت در صورت امکان بهتر است جایگزین دیگری برای این سبک داروها پیدا کنید.

 • افزایش سن

وقتی که سن شما بیشتر شود کاهش وزن سخت شده و کنترل آن نیز سخت تر می شود به خصوص اگر فردی کم تحرک باشید بنابراین در سنین کم تلاش کنید وزن خود را پایین بیاورید و همینطور وقتی که سن شما بالا رفت اقدام به کنترل وزن خود از راه هایی مانند انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی کنید.

 • خواب کم

خواب کم سبب افزایش وزن می شود به همین علت باید به میزان خواب خود توجه کنید، در دهه اخیر که خواب افراد به شدت کم شده است چاقی در افراد بیشتر مشاهده می شود.

چاقی باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟

چاقی بیماری های روانی را به دنبال دارد و اعتماد به نفس در افراد را پایین می آورد و همینطور احتمال گوشه گیر شدن فرد وجود دارد، برای اشخاص چاق به جز بیماری های روانی بیماری های جسمی نیز به وجود می آید.

بیماری هایی نظیر بیماری قلبی، دیابت نوع 2، فشار خون بالا، ریفلاکس معده، آپنه خواب و سکته مغزی به علت چاقی بروز می کنند به همین علت باید هر چه سریع تر اقدام به لاغری کرده و وزن خود را در حد استاندارد پایین آورید، اگر بیش از حد چاق هستید باید اقدام به جراحی لاغری کنید و برترین عمل لاغری در جهان عمل بای پس معده است که نحوه جراحی آن کاملا استاندارد است و شما در زمان کمی به وزن ایده آل می رسید.

چاقی باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟
چاقی باعث بروز چه بیماری هایی می شود؟

عمل بای پس معده چگونه عملی است؟

عمل بای پس معده جز 3 عمل برتر لاغری در جهان قرار دارد که علت این برتری از دست دادن حدود دو سوم وزن بیمار است، تنها افرادی که بسیار چاق هستند می توانند عمل بای پس معده را انجام دهند، این عمل به بیمارانی که چاقی مفرط دارند و از نظر جسمی و روحی با مشکلاتی مواجه شده اند کمک می کند، پس از انجام عمل بای پس معده به تدریج از وزن بیماران کم خواهد شد.

اهداف عمل بای پس معده این است که شخص مقدار کمی غذا بخورد و بدن نیز غذا کم تری دریافت کند که برای رسیدن به این اهداف معده را کوچک کرده و روده باریک را نیز کمی کوتاه خواهند کرد.

عمل بای پس معده چگونه عملی است؟
عمل بای پس معده چگونه عملی است؟

عمل بای پس معده چند مرحله دارد؟

عمل بای پس معده شامل 2 مرحله است؛ در مرحله اول معده با برش به دو بخش تبدیل شده و بعد بخش کوچکتر را که حدود 5 الی 10 درصد از تمام معده را شامل می شود برای جذب غذا انتخاب می کنند، بخش بزرگ را از بدن خارج نخواهند کرد و با وجود اینکه هیچ غذایی به داخلش نمی رود ولی کاملا عملکردش حفظ خواهد شد.

در مرحله دوم عمل بای پس معده، شروع به برش روده باریک می کنند و طولش را از 280 سانتی متر به 120 سانتی متر تبدیل خواهند کرد و بعد بخشی از روده را که برش زدند در بدن باقی خواهند گذاشت و سپس روده برش خورده را به معده کوچک می دوزند بنابراین وقتی غذا میل می کنید غذا به محض داخل شدن به معده کوچک داخل روده ای که کوتاه شده می رود و کار هضم غذا و جذب آن در این قسمت انجام می شود.

عمل بای پس معده چند مرحله دارد؟
عمل بای پس معده چند مرحله دارد؟

شخص باتوجه به این گردش غذا میزان بسیار کمی می تواند غذا میل کند و به تدریج وزنش را از دست می دهد که این مدت زمان برای لاغری بعد از عمل بای پس معده حدود 18 ماه الی 2 سال زمان برده و شخص بالای 80 درصد از وزنش کم خواهد شد و به همین علت است که این عمل را بر روی افراد بسیار چاق انجام می دهند.

شما در حال مطالعه مقاله عمل بای پس معده در مشهد هستید

عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟

هر شخصی نمی تواند عمل بای پس معده را انجام دهد؛ این عمل برای کسانی که شاخص توده بدنی آن ها میان 35 الی 45 است بسیار مناسب می باشد و همینطور در کنار کاهش وزن بیماری هایی نظیر دیابت که براثر چاقی مفرط به وجود آمده است درمان خواهد شد، ضمن اینکه شرایط هر بیمار با دیگری یکسان نیست و تنها متخصص می تواند تشخیص دهد که آیا برای انجام عمل بای پس معده شرایط لازم را دارید یا خیر به همین منظور درمان خود را با عمل بای پس معده توسط بهترین متخصص انجام دهید.

عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟
عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟

در نظر داشته باشید که اگر چاقی مفرط دارید و در طول سال ها رژیم غذایی را رعایت کرده اید و همینطور ورزش را به صورت مرتب انجام داده اید ولی نتیجه ای به دست نیاورده اید به عمل بای پس معده اقدام کنید چرا که هر چقدر سن بالاتر رود کاهش وزن مشکل تر شده و شما شاهد بروز بیماری های بسیاری خواهید بود بنابراین بعد از عدم موفقیت در کسب لاغری به وسیله ورزش و رژیم غذایی اقدام به انجام عمل بای پس معده کنید.

مقاله ورزش بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

انجام عمل بای پس معده چه مزایایی دارد؟

 • اشخاصی که دارای بیماری هایی نظیر کرون و آنمی هستند و دارو ضد التهابی مصرف می کنند می توانند این عمل را انجام دهند.
 • این عمل به وسیله لاپاراسکوپی صورت می گیرد به همین علت برشی بر روی شکم زده نخواهد شد و این عمل درد کمی دارد.
 • بالا 70 درصد از بیماران چاق که دیابت دارند با عمل بای پس معده بیماری دیابتشان برطرف می شود.
 • عمل بای پس معده خطر کم تری دارد.
 • انجام عمل بای پس معده راحت است.
 • تغییری در روده کوچک به وجود نمی آید.
 • برگشت پذیری آن کم است.

شما در حال مطالعه مقاله عمل بای پس معده در مشهد هستید

چه اقداماتی را باید قبل از عمل بای پس معده انجام داد؟

معده شما را پیش از انجام عمل بای پس معده در زمینه های مختلف بررسی می کنند و همینطور از نظر روانی و جسمی مورد ارزیابی قرار می گیرید و با انجام آزمایش ها و مشاوره از سلامت شما مطمئن می شوند، تقریبا 2 هفته پیش از عمل بای پس معده باید رژیم غذایی خاصی را شروع کنید؛ ممکن است این رژیم غذایی باتوجه به شرایط هر بیمار تفاوت داشته باشد که ما نمونه ای از این رژیم غذایی را در زیر آورده ایم:

 • به جای مصرف وعده های غذایی که دارای کربوهیدرات و پروتئین بسیاری هستند حدود 5 تا 7 وعده شامل غذاهای مایع و انواع سوپ ها را در حجم کم جایگزین غذاهای سنگین کنید.
 • در طول روز 2 لیتر آب بنوشید.
 • اگر پزشک اجازه داد در طول روز سبزیجات مصرف کنید، سبزیجات به علت اینکه کربوهیدرات کمی دارد گزینه مناسبی برای رژیم غذایی می باشد.

دلیل اینکه باید این رژیم غذایی را رعایت کنید این است که با انجام این رژیم غذایی کبد شما کوچک شده و پزشک در حین عمل راحت تر می تواند معده را جراحی کند و دید بهتری خواهد داشت

شاید رعایت این رژیم غذایی برای شما سخت باشد اما اهمیت بسیاری دارد و ارزش این سختی را خواهد داشت، ممکن است در روزهای نخست شروع این رژیم غذایی حالت هایی مانند گرسنگی و سرگیجه به شما هجوم آورد که کاملا طبیعی است و با گذشت 3 روز بدن چربی ها را می سوزاند و از چربی ها برای تامین انرژی بدن کمک می گیرد.

در شب پیش از عمل بای پس معده نباید هیچ مواد غذایی میل کنید و باید برای عمل کاملا ناشتا بروید و توجه کنید که خوردن مواد غذایی در شب قبل از عمل و همینطور صبح عمل بسیار خطرناک است و خطر آن به حدی است که اگر جراح متوجه شود شما غذا میل کرده اید عمل را به روز دیگری موکول خواهد کرد.

در روز پیش از عمل نیز می توانید دوش بگیرید، با دوش گرفتن آرامش بیشتری به دست می آورید و استرس را از خود دور می کنید و شما باید در پیش از عمل تنها به هدفتان که کسب لاغری و سلامتی است تمرکز کنید.

چه اقداماتی را باید پس از عمل بای پس معده انجام داد؟

معمولا پس از عمل بای پس معده درد کمی را احساس خواهید کرد که این درد کم به دلیل برش در جراحی می باشد که با مصرف داروهای مسکن کم شده یا برطرف می شود، معمولا توصیه جراحان این است که شما پس از عمل بای پس معده حدود 3 بار در روز به آرامی راه بروید و کمی در حالت ایستاده قرار بگیرید.

پیش از اینکه شما را از بیمارستان مرخص کنند به شما نکات لازمی که باید پس از عمل بای پس معده رعایت کنید و همینطور داروهای مورد نیاز را خواهند داد که باید به طور کامل به این نکات عمل کنید و داروها را به موقع بخورید، احتمال اینکه با مصرف داروهای مسکن دچار یبوست شوید وجود دارد

به همین علت در خانه به آرامی راه بروید چرا که راه رفتن احتمال بروز یبوست را کاهش می دهد، آب به اندازه در طول روز میل کنید و دقت کنید که باید تا زمان بهبودی بسیار آرام و در حجم کم آب بنوشید، مصرف آب هم برای بدن شما ضروری است و هم مانع از یبوست خواهد شد.

حداقل تا یک ماه پس از عمل بای پس معده نباید کارهای منزل مانند درست کردن غذا، شستن ظرف و … را انجام دهید و باید به طور کامل استراحت کنید، شما در دوران نقاهت خود به خواب بسیاری احتیاج دارید و در زمانی که می خواهید بخوابید تعدادی بالش در اطراف بدن خود قرار دهید تا به شکم شما فشاری وارد نشود.

پس از عمل بای پس معده سرفه زدن کمی خطرناک است و علت آن بیرون زدن مایع اضافی ریه می باشد و با سرفه احتمال آسیب زدن به منطقه جراحی شده وجود دارد

بنابراین اگر خواستید سرفه کنید روی شکم خود را با بالش ثابت نگه دارید و اجازه تکان زیاد در شکم را ندهید.

تا حدود 6 الی 7 هفته پس از عمل بای پس معده وسیله های سنگین بلند نکنید و سعی کنید از پله ها کم تر استفاده کنید و اگر هم مجبور به استفاده از پله ها هستید بسیار آرام حرکت کنید و به شکم خود فشار وارد نکنید.

اگر پس از عمل بای پس معده کمی قرمزی در نزدیکی زخم ها مشاهده کردید نگران نباشید چرا که وجود قرمزی در کنار زخم ها کاملا طبیعی است اما اگر ترشح چرکی و با بو بد دیدید حتما در سریع ترین زمان نزد پزشک بروید

و اینکه دقت داشته باشید که پانسمان باید مدام عوض شود و نباید هرگز تعویض پانسمان را فراموش کنید، ضمن اینکه باید پس از عمل بای پس معده رژیم غذایی را دنبال کنید، هرگز نباید از مواد غذایی پر چرب و پر نمک و همینطور نوشیدنی های مضر استفاده کنید و باید کاملا به رژیم غذایی پایبند باشید.

 

چه مدتی بیمار پس از عمل بای پس معده باید در بیمارستان بستری شود؟

بیمار مدتی که پس از عمل بای پس معده باید در بیمارستان باشد به مقدار برشی که معده اش خورده است و همینطور شرایط بدنیش بستگی دارد، معمولا اگر عمل بای پس معده به کمک لاپاراسکوپی صورت گرفته باشد حدود 2 تا 3 روز باید در بیمارستان بستری شوید و معمولا در انجام این عمل روش لاپاراسکوپی را بکار می برند و اگر عمل بای پس معده با روش باز صورت گرفته باشد مدت بستری شدن بیمار در بیمارستان بیشتر از 2 تا 3 روز خواهد بود.

چه مدتی بیمار پس از عمل بای پس معده باید در بیمارستان بستری شود؟
چه مدتی بیمار پس از عمل بای پس معده باید در بیمارستان بستری شود؟

ویزیت بیمار پس از عمل بای پس معده به چه صورتی است؟

یک هفته پس از عمل بای پس معده باید نزد پزشک بروید و در مرتبه دوم یک ماه پس از عمل و در مرتبه سوم نیز 3 ماه بعد از عمل به پزشک خود مراجعه کنید، ویزیت های بعدی به ماه های ششم و دوازدهم موکول خواهند شد

پس از اینکه معاینه سالیانه به اتمام رسید بیشتر پزشک ها ویزیت برای بیماران را سالی یک بار در نظر می گیرند و ممکن است برای هر ویزیت برای شما آزمایش هایی جهت کنترل تغذیه انجام شود و باتوجه به شرایط شما داروهایی تجویز می شود.

ویزیت بیمار پس از عمل بای پس معده به چه صورتی است؟
ویزیت بیمار پس از عمل بای پس معده به چه صورتی است؟

بیمار برای انجام عمل بای پس معده باید چه سنی داشته باشد؟

از مواردی که باعث محبوبیت بسیار عمل بای پس معده شده است سن مجاز بیماران در این عمل است، در عمل بای پس معده اشخاصی که بین 18 تا 70 سال سن دارند می توانند عمل را انجام دهند و این رنج سنی باعث شده افراد زیادی تمایل به انجام این عمل داشته باشند.

شما در حال مطالعه مقاله عمل بای پس معده در مشهد هستید

رژیم غذایی پس از عمل بای پس معده باید چگونه باشد؟

مهم ترین موضوعی که پس از عمل بای پس معده باید رعایت کنید موضوع رژیم غذایی است که در زیر به نمونه ای از رژیم غذایی در این نوع عمل لاغری اشاره کرده ایم:

رژیم غذایی پس از عمل بای پس معده باید چگونه باشد؟
رژیم غذایی پس از عمل بای پس معده باید چگونه باشد؟
 • هفته اول

در هفته اول پس از عمل بای پس معده باید از غذاهای رقیق و سوپ های آبکی استفاده کنید، سعی کنید از چای بدن قند و شیر فاقد چربی نیز مصرف کنید، به دلیل فشار مضاعف به معده هرگز مواد جامد را در غذاهایتان بکار نبرید و توجه کنید که وعده های غذایی باید حجم کمی داشته باشند.

 • هفته دوم

در هفته دوم با اجازه پزشک می توانید برخی سوپ ها را وارد سبد غذایی خود کنید و می توانید خوردن پودینگ ها را نیز شروع کنید و همچنان از چای و قهوه های فاقد کافئین میل کنید و در صورتی که میلتان می کشد شیر بدون چربی بخورید و مصرف آب را هرگز فراموش نکنید.

 • هفته سوم

در هفته سوم پس از عمل بای پس معده کم کم غذاهای پوره ای را اضافه کنید و در کنار آن ها برای تنوع غذایی سوپ های مختلفی برای یکی از وعده هایتان در نظر بگیرید، تخم مرغ آب پز را نیز می توانید در یکی از وعده های خود قرار دهید و توجه کنید که تخم مرغ را کاملا له کنید و بعد میل کنید و هنگام خوردن باید آن را به خوبی بجوید.

 • هفته چهارم

در هفته چهارم به خوردن غذاهای پوره شده ادامه دهید و بهتر است هیچ غذا جامدی میل نکنید، در این هفته پنیر روستایی، آبگوشت مرغ و همینطور پخت سبزیجات مناسب می باشند و میوه های نرم نیز مانند انبه به صورت تکه های بسیار ریز میل کنید.

 

 • هفته پنجم

در هفته پنجم به بعد می توانید غذاهایی که کمی سفت هستند میل کنید ولی توجه کنید که باید حجم غذایی که می خورید کم باشد، در صورتی که خوردن یک غذا خاص حالت بدی در شما به وجود آورد دیگر از آن غذا میل نکنید و اختلالی در معده به وجود نیاورید.

کدام مواد غذایی بعد از عمل بای پس معده نباید مصرف شوند؟

پس از عمل بای پس معده نباید مواد غذایی که در زیر آورده شده است را میل کنید:

 • پاپ کورن

پاپ کورن به دلیل اینکه جز مواد غذایی سنگین است با خوردن آن به معده فشار زیادی وارد می شود بنابراین نباید پس از عمل بای پس معده آن را میل کنید.

پاپ کورن
پاپ کورن
 • آجیل

هضم آجیل در معده های نرمال نیز دشوار است و به معده فشار زیادی می آورد، بنابراین پس از عمل بای پس معده نباید آجیل میل کنید.

آجیل
آجیل
 • کرفس

ساختار کرفس به صورتی است که هضم مشکلی دارد و خوردن آن به معده فشار وارد خواهد کرد، اگر علاقه به خوردن کرفس دارید باید آن را به ابعاد کوچک تبدیل کنید و سپس بپزید چرا که کرفس آب پز نرم می شود و به معده فشار وارد نمی کند و اگر علاقه به خوردن کرفس دارید می توانید آب کرفس را گرفته و میل کنید که خوردن آب کرفس سبب لاغری نیز می شود.

کرفس
کرفس
 • گوشت قرمز

گوشت قرمز جز مواد غذایی است که باعث چاقی می شود و ضررهای دیگری نیز دارد بنابراین به جای مصرف گوشت قرمز مواد دیگری مانند گوشت مرغ، ماهی و … را جایگزین آن کنید.

گوشت قرمز
گوشت قرمز
 • میوه خشک

میوه خشک قند زیادی دارد و این قند برای شما ضرر دارد به همین علت پس از عمل بای پس معده از میوه های خشک میل نکنید.

میوه خشک
میوه خشک
 • نان

خوردن نان در زندگی ما ایرانی ها به یک عادت غذایی تبدیل شده است و این عادت غذایی بسیار ضرر دارد به خصوص برای شخصی که عمل بای پس معده انجام داده است، نان دارای نشاسته بسیاری است و همینطور متابولیسم بدن را با مشکلاتی مواجه می کند بنابراین باید سعی کنید از مصرف نان در کنار وعده های غذایی خود پرهیز کنید.

نان
نان

 

 • الکل

هرگز نباید پس از عمل بای پس معده الکل بنوشید چرا که معده شما کوچک شده و جذب الکل برایش بسیار مشکل می باشد و مصرف آن مشکلات بسیاری برای شما به وجود خواهد آورد و حتی احتمال مرگ نیز پس از مصرف الکل وجود دارد به همین علت توصیه پزشکان این است که اگر به مصرف الکل یا سایر دخانیات اعتیاد دارید ابتدا باید آن ها را ترک کنید و بعد بر روی شما عمل بای پس معده را انجام می دهند.

الکل
الکل

 

 • غذا های سرخ شده

غذاهای سرخ شده و پر چرب به خوبی هضم نمی شوند و ممکن است باعث اسهال و تهوع شود و رفلاکس معده را نیز به دنبال داشته باشد، غذاهای چرب به شدت برای سیستم گوارشی ضرر دارند به خصوص اگر شما عمل های لاغری مانند عمل بای پس معده انجام داده باشید به همین علت پس از انجام این عمل هرگز غذاهای پرچرب میل نکنید.

غذا های سرخ شده
غذا های سرخ شده
 • نوشیدنی گازدار

هرگز پس از عمل بای پس معده از نوشیدنی های گازدار ننوشید چرا که مواد نگهدارنده دارند و همینطور اسیدیته زیادی دارند که به شدت مضر است و وجود اسیدیته، اشتها را زیاد کرده و شما را چاق می کند و علاوه بر چاق شدن شما باعث بیماری های دیگری نظیر پوکی استخوان و دیابت می شود.

توجه کنید که بخش زیادی از نتیجه عمل بای پس معده به اراده شما بستگی دارد و اگر به رژیم غذایی عمل کنید و مواد غذایی مضر را میل نکنید حتما نتیجه عمل بای پس معده شما بسیار عالی خواهد شد.

نوشیدنی گازدار
نوشیدنی گازدار

بیمارانی که عمل بای پس معده انجام داده اند باید به چه نکاتی در زمان صرف غذا توجه کنند؟

بیمارانی که عمل بای پس معده انجام داده اند باید به چه نکاتی در زمان صرف غذا توجه کنند؟
بیمارانی که عمل بای پس معده انجام داده اند باید به چه نکاتی در زمان صرف غذا توجه کنند؟
 • به مقدار غذا توجه داشته باشید.

پس از عمل بای پس معده مقدار غذا باید کم شود و هرگز نباید پرخوری کنید چرا که دچار تهوع و درد می شوید، پس از این عمل ظرفیت معده در هر وعده غذایی حدود 28 الی 30 گرم می باشد و کمی پس از عمل از آنجایی که معده حالت ارتجاعی داشته می توانید بیشتر غذا میل کنید

یعنی مقدار غذایی که معده گنجایش دارد نزدیک به 2 فنجان می رسد و باید توجه کنید که اگر احساس سیری کردید نباید به غذا خوردن ادامه دهید بنابراین در زمان صرف غذا حواستان به مقدار غذا باشد.

شما در حال مطالعه مقاله عمل بای پس معده در مشهد هستید

 • به آرامی غذا بخورید.

سندرم دامپینگ نام اختلالی است که به علت خوردن سریع غذا به وجود می آید، این سندرم باعث شده غذاها به سرعت داخل روده کوچک شوند و در شما احساس بسیار بدی به وجود آورند و همینطور احتمال استفراغ، سرگیجه و … در آن وجود دارد

این حالت به معده شما که جراحی شده فشار آورده و بسیار ضرر دارد بنابراین برای پیشگیری از این گونه خطرات سعی کنید آرام غذا خوردن را تبدیل به یک عادت کنید و در زمان صرف غذا هیچ عجله ای نداشته باشید.

 • غذا باید به خوبی جویده شود.

پس از عمل بای پس معده یک سوراخ ایجاد می شود که این سوراخ باعث اتصال معده به روده کوچک خواهد شد و اندازه آن کوچک است بنابراین نباید مواد غذایی بزرگی وارد آن شود

و اگر مواد غذایی خوب جویده نشوند در اندازه بزرگ وارد بدن شده و احتمال دارد به دلیل بزرگی وارد روده شوند و مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ و درد در نواحی شکم را به وجود آورند به همین علت باید غذا را به خوبی بجوید، بهتر است مواد غذایی مفید مانند سوپ ها، غذاهای پوره شده و در کل غذاهای بسیار نرم میل کنید و توجه کنید که حتی غذاهای نرم نیز باید به خوبی جویده شوند.

 • در کنار وعده های غذایی نوشیدنی میل نکنید.

مصرف نوشیدنی در کنار وعده های غذایی حالت هایی مانند سندرم دامپینگ به وجود می آورد، بنابراین هرگز در طول صرف غذا نوشیدنی میل نکنید، بهتر است قبل از غذا نیز اقدام به خوردن مایعات نکنید

چرا که در شما حس سیری به وجود می آورند و معده شما را پر می کنند، نوشیدنی را بین وعده های اصلی میل کنید نه به همراه آن ها و نه نزدیک به زمان صرف وعده های اصلی و توجه کنید که در طول روز باید بسیار آب بنوشید.

 

عمل بای پس معده با عمل مینی بای پس معده چه تفاوتی دارد؟

در عمل مینی بای پس معده محلی که معده را به روده کوچک وصل می کنند فقط یکی خواهد بود اما در عمل بای پس معده دو محل وجود دارد که اولی معده را به روده کوچک وصل کرده و دیگری روده کوچک را دوباره به خودش متصل می کنند.

پس از عمل مینی بای پس، جذب مواد مغذی به خوبی انجام نمی شود و این عدم جذب عیب بسیار بزرگی برای یک جراحی است ولی در عمل بای پس این گونه نیست و در این عمل جذب مواد مغذی نسبت به مینی بای پس بهتر خواهد بود

ضمن اینکه در عمل مینی بای پس نسبت به عمل بای پس حجم بیشتری از معده را برای برش در نظر می گیرند و این میزان حجم معده از تفاوت های اصلی میان این دو نحوه جراحی است و باتوجه به اینکه در عمل بای پس معده حجم کمی برای نگهداری مواد غذایی در نظر گرفته می شود برای اشخاصی که بسیار چاق هستند گزینه بسیار خوبی است.

عمل بای پس معده با عمل مینی بای پس معده چه تفاوتی دارد؟
عمل بای پس معده با عمل مینی بای پس معده چه تفاوتی دارد؟

عمل بای پس معده چه شباهتی با عمل اسلیو معده دارد؟

عمل بای پس و عمل اسلیو از عمل های پرطرفدار در زمینه لاغری هستند، شباهتی که این دو عمل دارند این است که هر دو عمل جز جراحی های ایمن به حساب می آیند و نتایج جراحی در آن ها قابل قبول است

شباهت دیگر این دو عمل این است که در هر دو جراحی ساختار سیستم گوارشی را عوض می کنند و از این طریق سبب لاغری در بیمار می شوند، هر دو عمل علاوه بر کاهش وزن در بیماران باعث برطرف شدن بیماری هایی نظیر دیابت، کلسترول و فشار خون بالا، آپنه خواب می شوند، دوره نقاهت در هر دو آن ها یکسان است و حدود 2 الی 4 هفته زمان می برد.

عمل بای پس معده چه تفاوتی با عمل اسلیو معده دارد؟

نحوه جراحی از تفاوت های مهم در عمل بای پس و عمل اسلیو می باشد، در عمل اسلیو معده بخش زیادی از معده را برش زده و از بدن خارج می کنند ولی در عمل بای پس کیسه معده را کوچک می کنند و بخشی از روده نیز برش زده می شود و هیچکدام از بخش های برش زده شده را از بدن خارج نمی کنند.

عمل بای پس معده چه تفاوتی با عمل اسلیو معده دارد؟
عمل بای پس معده چه تفاوتی با عمل اسلیو معده دارد؟

عمل بای پس معده برای افرادی که می خواهند وزن بسیاری کم کنند انتخاب مناسبی است، معمولا وزن بیمارانی که عمل بای پس معده انجام می دهند نزدیک به 60 الی 80 درصد کم تر خواهد شد ولی وزن بیمارها در عمل اسلیو معده نزدیک به 60 الی 70 درصد کم تر می شود، به همین علت اشخاصی که قصد کاهش وزن بسیار زیادی دارند عمل بای پس معده برای آن ها مناسب است.

مدت انجام جراحی یکی دیگر از تفاوت های میان این دو عمل است، معمولا مدت جراحی در عمل اسلیو 1 ساعت است ولی مدت جراحی در عمل بای پس معده 2 ساعت می باشد که این مدتی که گفته شد به شرایط بیمار و تسلط جراح نیز بستگی دارد و ممکن است در برخی موارد این زمان ها کم تر باشد و در برخی دیگر کمی بیشتر به طول بکشد.

عمل اسلیو معده از عمل های جدید لاغری در جهان است ولی عمل بای پس معده سابقه بسیار زیادی دارد و جراحی استانداردتری می باشد، اینکه کدام عمل برای افراد مناسب است بستگی به شرایط خود فرد دارد، شما باید با پزشک خود مشورت کنید و قطعا باتوجه به شرایط شما پزشک بهترین تصمیم را می گیرد.

آیا پس از انجام عمل بای پس معده می توان باردار شد؟

بله پس از عمل بای پس معده می توانید باردار شوید، از آنجایی که چاقی شانس بارداری را کاهش می دهد با انجام این عمل شما دیگر چاق نخواهید بود و پس از عمل بای پس معده تخمک گذاری بهتر انجام می شود و در نتیجه باروری راحت تر اتفاق می افتد، خانم هایی که مشکل پلی کیستیک دارند به سختی می توانند باردار شوند به خصوص اگر اضافه وزن نیز داشته باشند که با انجام عمل بای پس معده راحت تر بارور خواهند شد.

شما در حال مطالعه مقاله عمل بای پس معده در مشهد هستید

چند ماه پس از عمل بای پس معده می توان به بارداری اقدام کرد؟

اشخاصی که قصد بارداری پس از عمل بای پس معده را دارند باید اجازه دهند که وزنشان ثابت شده و کاملا بهبود پیدا کنند و پس از عمل بای پس معده مناسب ترین زمان برای بارداری حدود یک سال و نیم بعد از عمل می باشد بنابراین اگر می خواهید بارداری سالم و بدون مشکلی را طی کنید حتما باید 18 ماه از عمل شما بگذرد.

هزینه انجام عمل بای پس معده چقدر است؟

هزینه عمل بای پس معده به موارد زیادی بستگی دارد، معمولا جراح های باسابقه هزینه بیشتری بابت جراحی دریافت می کنند، مکانی که جراحی شما صورت می گیرد نیز بر قیمت این عمل تاثیرگذار است و برای اینکه هزینه کم تری پرداخت کنید می توانید در بیمارستان دولتی عمل را انجام دهید، همچنین اگر دارای بیمه هستید احتمال دارد کمی از هزینه های عمل کم کنند و برخی موارد دیگر نیز مانند تعداد روزهایی که بستری می شوید و … در هزینه های عمل بای پس معده تاثیر می گذارند.

معمولا هزینه جراحی بای پس معده نجومی نیست و از پس آن بر خواهید آمد و از آنجایی که چاقی های بیش از حد باعث انواع بیماری ها مانند بیماری های قلبی، دیابت و … می شوند و باید بابت درمان آن ها وقت زیاد و هزینه زیادی پرداخت کنید و خطر مرگ نیز برای افراد بسیار چاق وجود دارد پرداخت هزینه این عمل بسیار به صرفه است و فقط با پرداخت یک باره پول از خطرات بسیار زیادی که در کمین شما است رهایی پیدا می کنید.

 

آیا بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی هزینه عمل بای پس معده را پرداخت می کنند؟

هر سال ممکن است یک قانون را در بیمه ها صادر کنند که شما باید پیگیر قوانین باشید ولی در حال حاضر هزینه عمل بای پس معده برای اشخاصی که دارای شاخص توده بدنی بیشتر از 40 هستند توسط بیمه های تامین اجتماعی و تکمیلی پرداخت می شود.

« ممنون بابت زمانی که برای مطالعه این مقاله گذاشتید. »

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

6 پاسخ

 1. اونجوری که شما نوشته اید که هفته اول ودوم وسوم وچهارم وپنجم فقط سوپ ومایعات بخورید که بدون عمل هم اگر این رژیم رعایت کنیم وزنمان کم میشود

  میخواستم بدونم قرص ضد اشتها نیست که مصرف کنیم وزن بیاد پایین

 2. سلام . آیا شما در مشهد هم جراحی انجام می دین یا باید پاشیم بیایم تهران برا عمل ؟

 3. سلام خسته نباشید من 25 کیلو اضافه ورن دارم و میخوام خیلی زود لاغر بشم آیا بای پس معده برای من مناسبه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید